Fransche oorlogsschepen zullen koopvaarders gaan begeleiden Woensdag wordt hulpwet onderteekend Oproep van Winterhulp r „FRANKEN" DANS-ACADEMIE MARTIN Tal van arrestaties te Veenendaal Verduistering VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 11 MAART 1941 Verdediging van Afrika en zeewegen BELOONING IN OUDE MOORDZAAK Abessinië's Onderkoning inspecteert Erythrea Verhouding Berlijn-Athene niet gewijzigd Duitsche aanvallen op Portsmouth In 21 Amerik. fabrieken wordt gestaakt Spoorwegongeluk in Chili Toenemende watersnood in JoegoSlavië HACHELIJKE AVONTUREN VAN GRENSCOMMISSIE Keitel viert veertigjarig dienstjubileum WINTERHULPEN EDERLAND Nieuwe directeuren in Noord- Holland en Limburg Proces tegen Joodsche dokters te Rome ALLE LESSEN WEDEROM HERVAT J' V E.N. A.van ME VE R D E N VOLLEDIG AGGOORD TE TOKIO Bij broodrantsoeneering 18 CENT p. 800 GRAM BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEFOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 ABONNEMENTEN: met inbegrip van het Zondagsblad 26 cents per week, per kwartaal 3.41. VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22896 De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents oer regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iederen regel meer 16 cents. VERKLARING DOOR VICHY De Britsche actie in Syrië SNfefig s *1 Ter opsporing van de(n) dader(s) rAboena Johannes spoort aan tot trouw aan Itniië Twee Britsche vliegtuigen bij aanval op Duitsch gebied neergeschoten Ned.-Indische scheepvaart onder militaire wet Japansche commentaar IERLAND, ENGELAND EN DE V.S. Vele diefstallen opgehelderd Aantal Brazilianen door Indianen vermoord Bezoek van Hitier ACCOUNTANT. UO NED.UNIE v.ACC AMSTERDAM - TEL90361 JAN LUYKENSTR.8 na buufi 23 723 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN 99 99 (VOORAL DUN SNIJDEN) NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VICHY1, 10 Maart. (D.N.B.) Een woordvoerder van de regeering heeft vandaag een toelichting gegeven op het communiqué, dat gisteren over de besprekingen van generaal Weygand met admiraal Darlan, den minister van Oorlog Hunt- ziger, den minister van Koloniën Platon, alsmede met den minister van Luchtvaart Bergeret is uitgegeven. In dit communiqué wordt verklaard, dat Frankrijk in het kader van de wapenstil standsovereenkomst het Afrikaansche kolo niale rijk tegen iederen aanval zal verdedi gen. De woordvoerder der regeering ver klaarde, dat deze paraatheid tot verdedigen niet alleen betrekking heeft op de overzeesche bezittingen zelf, doch ook op de verkeers wegen, die het moederland met zijn overzee sche bezittingen verbinden. Zooals de woord voerder vervolgens verklaarde, heeft admi raal Darlan gezegd, het niet meer te zullen toelaten, dat de Fransche koopvaardijsche pen in beslag genomen worden en dat de Franschen van honger sterven. Wanneer de huidige protesten van de Fransche regeering, zoo heeft de admiraal verder medegedeeld, geen effect hebben en wanneer deze metho den niet veranderd worden, is Frankrijk be sloten hieraan een einde te maken, door zijn koopvaardijschepen door oorlogsschepen t» laten convooieeren. Admiraal Darlan, zoo besloot de woordvoerder, heeft dit verklaard met goedkeuren van maarschalk Pétain en van de geheele regeering. Een buitenlandseh bericht, volgens hetwelk Darlan soortgelijke verklaringen van de Brinon te Parijs zou hebben tegengesproken, is hedenmiddag van officieele regeermgs- zijde te Vichy onjuist genoemd. „Engeland is thans op de hoogte en onze marine zal onze koopvaardijschepen begeleiden. Wat de Britsche begeerlijkheid vooral te voorschijn roept, is niet zoozeer de lading, als wel de sche pen zelf," zoo schrijft het blad Oeuvre, waarna het orgaan er op wijst, dat het besluit van de Fransche regeering door admiraal Darlan aan den Amerikaanschen ambassadeur te Vichy, ad miraal Leahy, in een nota is medegedeeld. In Parijsche politieke kringen verklaart men, zoo vervolgt het blad, dat bijzondere beteekenis gehecht wordt aan het feit, dat de bescherming door oorlogsschepen niet mondeling maar in een nota ter kennis is gebracht. Engeland is duide lijk gewaarschuwd, schrijft de Paris Midi. Het was de hoogste tijd. Frankrijk heeft gesproken, zooals het spreken moest, want dat kon voor zijn eer en zijn veiligheid niet langer worden nagelaten. Omtrent de Engelsche intriges in het Nabije Oosten heeft men in bevoegde Fransche krihgen te Vichy de laatste dagen inlichtingen ontvan gen, volgens welke de Engelschen hun tegen Syrië en den Libanon gerichte propaganda bij zonder verhevigen. De Engelschen bedienen zich daarbij in bijzondere mate van den door hen betaalden Emir Abdoella van Transjordanië, die een pro-Engelsche stemming in Noord-Arabië moet wekken. De opruiingspogingen van Abdoel la zijn, naar men in politieke kringen alhier verneemt, reeds daarom weinig gevaarlijk, om dat: Ie. de Arabische wereld Abdoella in den loop der laatste 20 jaar voldoende en duidelijk als verrader heeft leeren kennen en 2e. de Fransche autoriteiten in Syrië op hun hoede zijn om propagandistische intriges on schadelijk te maken. Volgens hier ontvangen berichten hebben de Engelschen Emir Abdoella beloofd hem aan te stellen als heerscher over Syrië, zoodra de Engelsche oorlogspolitiek in het Nabije Oosten „nieuwe toestanden" zal heb ben doen ontstaan. In politieke kringen alhier vindt men het grotesk, dat Engeland met dergelijke bombasti sche beloften bij Arabische vorsten gaat venten. Men neemt echter deze Engelsche aspiraties koelbloedig op en verklaart, dat tusschen de plannen van Engeland en hun verwezenlijking nog steeds de wil van Frankrijk tot verdediging van zijn positie in Syrië staat. De Duitsche troepen in Bulgarije. Luchtafweergeschut oewaakt de groote brug over den Donau. welke voor het vervoer van troepen en materiaal werd gebouwd. (Foto Yféltbild) De officier van justitie te Leeuwarden looft een belooning uit van f 250 in totaal voor die- gene(n), die zoodanige aanwijzingen kan (kun nen) geven, dat deze leiden tot ontdekking van de(n) dader(s) van den moord op Taetske Hoekstra, geboren 21 April 1919, in leven leer ling-verpleegster te Franeker, gepleegd op of langs het z.g. Sintelweggetje, onder behoor van het dorp M'enaldum op of omstreeks 10 Maart 1939. Den elfden Maart 1939 werd mej. Hoekstra, afkomstig uit Menaldum, verpleegster in de psychiatrische inrichting te Franeker, verdron ken gevonden in een sloot, waarin heel weinig water stond. Haar rijwiel lag tien meter verder met het voorwiel in de sloot. ADDIS ABEBA, 10 Maart. (Stefai). De Onderkoning van Abessinië, die een inspec tiereis langs de sectoren van het front in Oost-Afrika onderneemt, heeft een bezoek gebracht aan Erythrea. Hij heeft onder meer Asmara en Massawa bezocht. In een radiotoespraak heeft het hoofd der christelijke kerk in Abessinië, de Aboena Jo hannes, gezegd dat men de regeering volkomen trouw moet zijn. God heeft de Abessijnsche kerk onafhankelijkheid willen toestaan J.ror middel van de Italiaansche regeering, die her haaldelijk haar edelmoedigheid jegens de kerk getoond heeft. De Aboena wekte de Abessijnsche christenen op in volkomen discipline te arbei den en zoo tot de overwinning bij te dragen. BERLIJN, 10 Maart (S.P.T.). Op een vraag naar den tegenwoordigen stand der Duitsch-Grieksche betrekkingen en of daar in nieuwe aspecten voorkomen, is heden in de Wilhclmstrasse geantwoord, dat geen verandering in de verhouding tusschen de twee landen is ingetreden. BERLIJN, 11 Maart. (D.N.B.). Naar het D.N. B. verneemt, heeft in den afgeloopen nacht een sterke afdeeling van de Duitsche luchtmacht de Britsche havenstad Portsmouth opnieuw aan gevallen. Belangrijke militaire doelen werden biet goed gevolg gebombardeerd. Men nam ver scheidene groote en talrijke kleine branden Waar. In den afgeloopen nacht hebben zwakke af delingen van de Britsche luchtmacht getracht, West-Duitschland binnen te vliegen, waarbij ^Wee Engelsche toestellen werden neergeschoten, öoor het afweervuur werden de vliegtuigen ge dwongen hun brand- en brisantbommen van groote hoogte en ongericht te laten vallen, zoo dat aan militaire en voor den oorlog belangrijke doelen geen schade werd aangericht. Eenige Woonhuizen zijn ingestort. Verscheidene huizen een museum werden beschadigd. Verschillen de burgers zijn omgekomen of gewond. ..BATAVIA, lO Maart. (SPI1) De gouverneur- •eneraal van Nederlandsch-Indië, jonkheer larda van Starkenborgh Stachouwer, heeft een jjowlening uitgevaardigd, volgens welke alle derlandsch-Indische scheépvaartmaatschap- Jeh voor den duur van den oorlog onder d« bdlUaire wetten zullen vallen. Zij staan on- etn bevel van den marinecommandant. De Schpl°yé's en zeelleden van genoemde maat- li aPPi)en mogen gedurende den oorlog him dstbetrekking niet verbreken. De oude tijd keert terug. Het spinnewiel heeft zijn plaats heroverd op de textielafdeeling van de Utrechtsche Jaarbeurs (Foto Fax-Holland) WASHINGTON, 10 Maart, (S.P.T.). De onderteekening van de „Lend-Lease bill" door president Roosevelt, waardoor dit voor stel tot wet verheven wordt, zal Woensdag geschieden. Na de onderteekening zal het kabinet een zitting houden, waaraan staatssecretaris Cordell Huil, de minister van Oorlog Stim- son en de minister van Financiën Morgen- thau zullen deelnemen, alsmede Harry Hop kins, leider van de commissie voor steun aan Engeland. In politieke kringen te Washington verwacht men, dat president Roosevelt zijn best zal doen, om de leen- en pachtwet zoo snel mogelijk door de laatste parlementaire stadia te manoeuvree ren. Met groote spanning wacht men op de ko mende gebeurtenissen. Men is het er over eens, dat „groote sensaties" op het programma van den president staan. Naar Associated Press meldt, heeft de voor zitter der commissie tegen de deelneming van de Vereenigde Staten aan vreemde oorlogen, Sverne Marshall, ten aanzien van de aanvaar ding van de leen- en pachtwet door den Senaat verklaard, dat wat de militairisten in Washing ton, New York en Londen over het hoofd 'zien, de overweldigende afkeer is van het volk van de dwaze en rampspoedige herhaling van de fout van 1917. De mogelijkheid bestaat, dat de groote massa van het volk, wanneer zij merkt, wat er gebeurd is en wat is overgebleven van de democratie, haar teleurstelling openlijk zal uitspreken. United Press meldt dat er thans in 21 fabrieken van de Amerikaansche bewape ningsindustrie gestaakt wordt. Dit betee- kent een gemis van drie millioen werkuren per week voor bewapeningsorders ten be drage van 75 millioen dollar. Naar D.N.B. bericht, zijn vanochtend 3500 autobus-chauffeurs te New York wegens een loonconflict in staking gegaan. Door de staking zijn 27 autobuslijnen getroffen, die dage lijks 850.000 personen vervoeren. De autobus stations en garages worden door 600 politie agenten bewaakt om gewelddadigheden te voor komen. In een commentaar op de aanvaarding van de leen- en pachtwet door den Amerikaanschen senaat verwijt het Japansche foad Hotsji Sjim- boen aan Roosevelt, dat hij systematisch tot oorlog opruit. Het noemt den president een „vijand der menschheid". Roosevelt tracht thans den oorlog niet alleen door deelneming van Amerika, maar ook door die van Tsjoengking, Mexico en andere staten, be nevens door versterkte deelneming van Canada en Australië tot een wereldoorlog uit te breiden. De Jomioeri Sjimboen constateert dat noch via den Stillen Oceaan, noch via den Atlanti- sciien Oceaan eenigerlei land de Vereenigde Sta ten tracht aan te vallen. Desondanks raakt Amerika met zijn bedoeling om de wereld te beheerschen steeds dieper in het oorlogsgebeuren verwikkeld. NEW YORK, 10 Maart. (D.N.B.) Volgens een bericht van Associated Press heeft de voorzitter van de Amerikaansche vrienden van de Iersche neutraliteit, Paul Odwyer, het telegram van eenige Amerikaansche Ieren aan de Valera, waarin het afstaan van havens aan de Iersche Westkust aan Engeland verlangd werd, openlijk van de hand gewézen door te verklaren, dat deze personen niet de ware Amerikaansch-Ier- sche stemming der Vereenigde Staten weergaven. De Amerikaansch-Iersche vereeniging in het geheele land is er tegen gekant dat men zich mengt in de Iersche neutraliteit. VALPARAISO, 10 Maart (D. N. B.) Vol gens de laatste berichten zijn by een spoorweg ongeluk in de nabijheid van Calera, een klein spoorwegstation aan de Chileensche kust, 20 personen om het leven gekomen. Bovendien zijn 80 personen gewond, van wie 7 zware ver wondingen bekwamen, De politie te Veenendaal heeft in het, afge loopen weekeinde een inbraak opgehelderd, welke twee jaar geleden werd gepleegd ten huize van de familie E. in het Geldersche gedeelte van Veenendaal. De buit bedroeg toen 300.en eerst thans heeft de politie door arrestatie van een persoon, die nog meer op zijn kerfstok had, twee andere personen, die bij dezen diefstal nauw betrokken waren, kunnen arresteeren. In tótaal zijn in de afgeloopen week 25 personen te Veenendaal gearresteerd en, voor wat het Geldersche gedeelte van Veenendaal betreft, ter beschikking van den officier van justitie in Arnhem, voor wat het Utrechtsche gedeelte be treft, ter beschikking van den officier van justitie in Utrecht gesteld. In het bijzonder heeft de Veenendaalsche veldwachter Van R. veel misdrijven tot klaarheid kunnen brengen. Het begon bij de ontmaskering van een complot om bij Veenendaalsche win keliers laden te lichten. Daarna kwamen tal van rijwieldiefstallen aan het licht en, naar mate meer en meer personen werden gearresteerd, konden ook tal van schapen- en kippendiefstallen worden opgehelderd. Nu de zuivering in Veenendaal eerst goed is begonnen en 25 Inwoners achter slot en grendel zitten, zullen, naar het zich laat aanzien, in den loop van deze week nog wel verschillende andere arrestaties volgen. BELGRADO, 10 Maart, (D. N. B.) De door het stijgen van het grondwater in de Wojwodina ontstane overstroomingen nemen steeds grooteren omvang aan. Volgens de laatste beriphten staan thans groote oppervlak ten weide en akkerland onder water; 1397 hui zen zijn ingestort en 1614 gebouwen hebben door het water ernstige schade geleden. MANDOS (Brazilië), 10 Maart (S.P.T.). Al hier is een rapport binnengekomen van den com mandant der troepen die zijn uitgestuurd om hulp te brengen aan de grenscommissie, die eenigen tijd geleden door Indianen is over vallen. De hulp-expeditie heeft het eerste kamp van de grenscommissie aan de rivier Demini bereikt. Alle leden van de commissie zijn hier gered. Zij hebben een beleg van enkele weken doorstaan, en zouden ongetwijfeld zijn omgekomen, hadden zij geen groote voorraden levensmiddelen tot hun beschikking gehad. Een tweede hulpexpeditie trekt langzaam naar het noorden om de tweede groep der grenscom missie, die door Indianen in de bergen van Cu- rupira, aan de grens van Venezuela, is inge sloten, te redden. De hulpexpeditie komt slechts langzaam vooruit. Zij trekt in kleine booten den Rio Negro en Rio Demini op. Men vreest dat men de commissie niet meer op tijd zal kunnen bevrijden. Reeds zijn zeven leden, waaronder de dokter, door de vergiftigde pijlen der Indianen gedood en eenige anderen gewond. De grenscommissie heeft nog eenige kampen langs de grens van Venezuela, maar sinds eenige weken heeft men geen berichten ontvangen. Men vreest, dat zij door de wilde stammen in dit gebied zijn gedood. De piloten der vlieg machines, die deze kampen geregeld van levens middelen voorzien, verklaren, dat sinds lang ieder teeken van leven ontbreekt. BERCHTESGADEN, 10 Maart (D.N.B.). De Führer en de opperste bevelhebber der weer macht heeft gisteren den chef van het opper bevel der weermacht, generaal-veldmaarschalk Keitel, een bezoek gebracht om hem persoonlijk zijn gelukwenschen met diens veertigjarig dienstjubileum aan te bieden. Bij deze gelegenheid overhandigde Hitier aan Keitel zijn foto met een hartelijke opdracht. Toen vijf maanden geleden de Winterhulp Nederland werd opgericht, had haar leiding zich een denkbeeld gevormd van den nood, die onder Nederlanders moest heerschen. 1 Geleerd door de ervaring, komt zij thans tot de ontstellende ontdek king, dat de armoede, welke in Nederland wordt geleden, veel en veel grooter is, dan zij zich in October 1940 kon indenken. Op zijn minst een millioen Nederlanders, mannen, vrouwen en kinde ren, hebben geen deel aan die aardsche goederen, welke noodig zijn om een gezin met eenige vreugde en moed aan het leven van ons volk te laten deelnemen. Al voortwerkend ontvangt de leiding van de W. H. N. dage lijks meer berichten over gevallen van nood, die te zamen tot één con clusie voeren: Het Nederiandsche volk moet wakker worden en op dit gebied kennis nemen van de feiten, opdat het zich van zijn plicht tot naastenliefde be wust worde en zich aaneensluite, om de daad te volbrengen, welke tegen over die vele landgenooten noodzakelijk is. De W. H. N. moet over vee) meer middelen beschikken, dan haar ten dienste staan. Om die in te zamelen zijn veel medewerkers noodig, die in de week van 17 tot 22 Maart a.s. enkele uren beschikbaar stellen in den dienst van dit nooaige en daardoor zoo mooie werk. Nederlanders, laat u niet de kans ontgaan, om op deze wijze van uw liefde tot uw volk te getuigen. Ge zult straks na volbrachten arbeid met zoovele anderen, die u reeds voorgingen, de voldoening kunnen smaken in moeilijke tijden daadwerkelijk aan de instandhouding en den opbouw van ons volk te hebben rnedegeholpen. Vele helpende handen zijn noodig: Meldt u direct aan bij het plaat selijk bureau van de Winterhulp in uwe gemeente. Werkgevers, verstaat gij uw plicht tegenover deze actie, door aan de leden van uw personeel, die willen medewerken, voor de hun toegewezen uren vrij te geven zonder aftrek van loon en vacantietijd. Laten wij allen onze taak beseffen: In een der beslissende uren van de wereldgeschiedenis, nu volkeren om hun bestaan worstelen, moet het Ne deriandsche volk bewijzen dat het in staat is, zich zelf in stand te houden. Toont u dezen tijd waardig! Millioenen handen zijn onzichtbaar naar u uitgestrekt Offert! Schenkt tijd en moeite en geld! De directeur-generaal van de Winterhulp Ne derland heeft aan mr. A. J. Backer, in ver band met zijn benoeming tot Commissaris der provincie Noor4d-Holland, eervol ontslag ver leend als provinciaal directeur der Winterhulp Nederland in Noord-Holland, onder dankbetui ging voor de door hem bij den opbouw der or ganisatie bewezen diensten. Mr. Backer zal thans ambtshalve zitting ne men in het landelijk eere-comité. Benoemd is tot provinciaal directeur voor Noord-Holland de heer D. G. Avenarius. plaats vervangend provinciaal directeur voor Zuid- Holland, onder gelijktijdige ontheffing van deze functie. De directeur-generaal van de Winterhulp Ne derland heeft voorts met ingang van 15 Maart 1941 aan cnr. Th. A. J. M. F. Schaepkens van Riempst op zijn verzoek eervol ontslag verleend als provinciaal directeur voor Limburg, onder dankbetuiging voor de door hem bij den opbouw der organisatie bewezen diensten en onder ge lijktijdige benoeming tot lid van het eere-comité der provincie Limburg. In zijn plaats is met ingang van denzelfden datum benoemd tot provinciaal directeur voor Limburg mr. P. P. A. M. Schroder, chef van de afdeeling organisatie van het provinciaal bureau in Limburg. ROME, 10 Maart (D.N.B.)Tegen 15 Joodsche dokters en tandartsen te Rome, die, hoewel zij op grond van de raswetten van de lijst ge schrapt waren, Arische personen waren blij ven behandelen, is een strafvervolging ingesteld. Een planbespreking bij generaal Ritter von Greim (2de van rechtscom mandant van een Duitsch vliegercorps in Frankrijk (Foto Weltbild) Zonsondergang 11 Maart 19.36 Zonsopgang 12 Maart 8.03 Maanopkomst 19.36 ondergang 7.22 TOKIO, 10 Maart (D. N. B.) Vanavond is definitief volledige overeenstemming bereikt tusschen de delegaties van Thailand en Fransch Indo-China over het Japansche bemiddelingsvoorstel tot regeling van het grensconflict. Naar Domei bericht, zal de overeenkomst, waarin het succesvolle resultaat belichaamd zal zijn van de bemiddelingsconferentie tusschen Thailand en Fransch Indo-China, morgen middag om 4 uur geparafeerd worden in de officieele residentie van den minister-president door de gedelegeerden van Japan, Frankrijk en Thailand. Eenige wijzigingen in de bewoordin gen van den tekst der overeenkomst zijn voor gesteld door Charles Arsène-Henry, den Fran schen ambassadeur, in het onderhoud van 90 minuten, dat hij vandaag gehad heeft met den minister van Buitenlandsche Zaken, Matsoeoka. Bij dit onderhoud waren aanwezig de secretaris generaal van de vredesconferentie, Saito, en de directeur van de afdeeling voor de verdragen in het departement van Buitenlandsche Zaken, Matsoemoto. De besprekingen begonnen van daag om 12 uur. De kwestie der wijziging in de bewoordingen werd echter later geregeld door Matsoemija, den Japanschen ambassadeur en bemiddelaar, Charles Arsène-Henry, den Franschen ambassadeur, en prins Varavarn, den Thailandschen gedelegeerde, tijdens een onder houd, dat van 16 tot 17 uur duurde. Na de onderteekening van de overeenkomst zal morgen een gemeenschappelijk communiqué van Japan sche, Thailandsche en Fransche zijde worden gepubliceerd, tezamen met een verklaring van Matsoeoka en de bepalingen van de overeen komst. Tenslotte meldt het D. N. B„ dat de Ja- - pansche Rijksdag, die 1 Maart op reces gegaan ist 15 Maart opnieuw zal bijeenko men, om van de r eg eer in g een rapport te vernemen over de Japansche bemiddeling in het grensconflict tusschen Thailand en Fransch Indo-China. De Rijksdag zal in een geheime plenaire zitting bijeenkomen. van

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 7