E8EV VE Lumen Christi DINSDAG 11 MAART 1941 UIT DE ZAANSTREEK^} UIT OE BOLLENSTREEK Een gezinsmap voor Lijdens- en Paaschtijd Mr. A. SLOB GAAT HEEN MARKTEN Tuindersvereeniging „Kennemerland" Werkloosheid iets gedaald Aanvoer van tong IJMUIDEN L. Grauenkamp overleden Bollenkweekten toonstelling CASTRICUM HEEMSKERK DAMKAMPIOENSCHAP VAN DE ZAANSTREEK ASSENDELFT KROMMENIE MONNIKENDAM PURMEREND WORMERVEER ZAANDAM SASSENHEIM VOORHOUT VOGELENZANG DRUKKERIJ DE SPAARNE- STAD Een mooie staat van dienst iBHR NIEUWVEEN De jaarvergadering van de R. K. Tuinders vereeniging „Kennemerland" is bepaald op Don derdag 27 Maart as. De vergadering van aanvoerders der Vereenig- de Veilingen, die op 27 Februari gehouden zou worden, en tengevolge van de Overheidsmaat regelen niet door kon gaan, is afgelast. In de afgeloopen week daalde het aantal ingeschreven werkzoekenden van 1964 tot 1936, waarvan 1813 personen geheel werkloos waren. De totale werkloosheid in de overeenkomstige week van het vorige jaar bedroeg 1578. De aanvoer van tong was gisteren ruimer, dan sinds vele maanden het geval is geweest. De prijzen voor dezen fijnvisch bedroegen en kele weken geleden nog 46 per kilo. Thans daalden deze prijzen aanmerkelijk, mede onder druk van de nieuwe bepalingen, waarbij de con sument voor gebakken visch een vetbon moet afstaan. In kringen van den vischhandel hoopt men, dat voor gebakken visch spoedig geen vet- bonnen meer noodig zullen zijn. In den ouderdom van 60 jaar is .te zijnen huize overleden de heer L. H. F. Orauenkamp, aihier. De overledene was een bekende figuur uit de scheepvaart- en visscherijkringen. Hij was o.a. ook expert van de Germanischer Lloyd. In 1916 richtte hij met den heer Böüwmeester een technisch bureau op, dat zich voornamelijk toelegde op nieuwbouw en reparatie van sche pen en werktuigen. Vele IJmuider treilers heetf hij in opdracht van de IJmuider reeders in Engeland gekocht. Ook heeft hij treilers ge kocht, die voor de Poolsche regeering hebben gevaren. Voorts is de overledene eenige jaren bestuurs lid geweest van de IJ.V.V. „Stormvogels". Een zestigtal leerlingen van de hoogste klas sen der R. K. Jongensschool, die belangstelling toonen voor de natuur in huis, kreeg in October van het afgeloopen jaar gezamenlijk 100 hya cinten- en 300 tulpenbollen mee naar huis om deze thuis zelf te verzorgen. De jeugd blijkt Veel zorg aan dezen huisbroei besteed te hebben, hetgeen wel duidelijk tot uiting kwam in de tentoonstelling, welke Zon dagmiddag in een der lokalen van de R. K. Jongensschool is gehouden. De heer P. Nijssen, die deze bloembollen aan de jeugd heeft geschonken, keurde de resul taten. Voor de mooiste inzendingen was een aantal prijzen beschikbaar gesteld. Deze vielen ten deel aan: 1 L. Dudink; 2 C. Weber; 3 K. Karmer; 4 J. Adrichem; 5 W. Sanders. Troostprijzen wer den uitgereikt aan: G. Meesters, G. Scheen- aard, M. Koomen en J. Burger. Een woord van lof mag aan het hoofd van de Jongensschool, den heer P. Grimbergen, niet onthouden worden voor het aankweeken van liefde voor de natuur bij de jeugd. Het Provinciale Duinterrein. Nu ook het Prov. Duinterrein „Heemskerk" voor het pu bliek is opengesteld blijkt er onder de belang stellenden misverstand te bestaan ten aanzien van de toegangsvoorwaarden. De kaarten, die geldig zijn voor het terrein Bakkum—Egmond geven alleen toegang tot dit terrein, voor „Heemskerk" zijn andere kaarten verkrijgbaar tegen dezelfde prijzen. Het ligt niet in de bedoeling kaarten uit te geven, die voor beide terreinen geldig zijn. Een vermeldenswaardig feit. Het was dezer dagen 12Va jaar geleden, dat door B. en W. toe stemming werd verleend een autobusdienst tus- schen CastricumBakkum en Bakkum aan Zee te onderhouden. Zeker een feit, dat voor Castricum als bad plaats van groot belang geworden is en daarom vermelding verdient. Burgerlijke Stand Geboren: Gcdefridus Cornells, z. van A. J. C. Martens en Marg. M. van Lieshout. Ondertrouwd: Leon Schipper alhier en Corn. Vinke te Velsen. Inenting Donderdag a.s. zal gelegenheid worden gegeven tot kostelooze inenting of her- inenting tegen pokken in het Zusteihuis aan de Kerklaan. Stille Omgang Waa.r het houden van den Stillen Omgang dit jaar dcor omstandigheden niet mogelijk is. zal voor de leden van het genootschap op Zondag 16 Maart, de* morgens om 5.30 uur in de parochiekerk een speciale H. Mis worden opgedragen tot intentie van den Stillen Omgang, waaronder algemeene H. Com- mun'r Tengevolge van de veranderde omstandig heden kunnen de wedstrijden om het kam pioenschap van de Zaanstreek thans doorgang vinden. De le ronde, welke op 1 Maart gehou den zou worden zal op een nader te bepalen Zaterdag te Wormer gehouden worden. Deze week zullen de 2e en 3e ronde worden gespeeld. Voor Vrijdag a.s. zijn de volgende wedstrijden, welke in het clublokaal van K.Z., In de Socië teit Parklaan te Zaandijk plaats "inden, vast gesteld. Hoofdklasse A: JupijnGiskes, H. Molv. d. Horst, v. d. HorstBeunder, BakkerLemstra, SwaanOfman. Hoofdklasse B: MayKoghee. TentyN. Dek ker. Hulsman—K. de Boer; G. Mol—Tjipjes, BruinSteenstra. Eerste klasse A: RotGnodde, v. Gelderen— Keuning. Eerste klasse B: KruitVerdonk, Brasser— Grahyn, BosTeuthof, BrusselVisser, v, d. BergGruis. Tweede klasse: Broerse—Soepboer, Brugge- mansde Vries, KorfMuusse, Marinus Broerse, BrasserLooyen. Derde klasse: de BoerWillemse, Koeren Rem, PrinsVerhoef, MelkMeyer. „Het Witte Kruis" Aan net verslag van den secretaris van de afdeeling der Noord- Holandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" ont- leenen wij het volgende: Het bestuur onderging geen wijzigingen, wei werd ons lid, de heer Poel, door de mobilisatie en oorlog langen tijd aan zijn functie onttrok ken, maar we kunnen ons gelukkig achten, dat hij nadien zijn plaats in het bestuur weer heeft kunnen innemen. Al onze functionarissen ble ven in onzen dienst en bleven dezen dienst tot tevredenheid verrichten. Ons ledental klom van 780 tot 807. Er werden in het afgeloopen jaar 4 bestuurs- en 2 ledenvergaderingen ge houden. Behalve voor het Consultatiebureau voor Zui gelingenverzorging stelden Wc ons gebouw ook beschikbaar voor het Gemeentelijk Distributie bedrijf voor beide geheel belangeloos. In 9 gezinnen werd gedurende 192 weken steun verleend voor hulp in de huishouding bij ziekte van het hoofd der huishouding. Van onze verplegingsartikelcn werd ook dit jaar weer een veelvuldig gebruik gemaakt. Niet min der dan 200 artikelen werden gedurende korter of langer tijd uitgeleend; alle artikelen werden goed onderhouden of door nieuwe vervangen. De gebruikelijke bijdragen aan de afdeeling Wijkverpleging en Kindervacantie-kolonie wer den ook dit jaar verleend en aan de afdeeling Het Zwembad werd een bijdrage verleend tot dekking van het tekort over 1939. Aan het Herstellingsoord Heideheuvel werd ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan een jubileum- gave verleend. Het jaar sloot met een batig saldo van 731.33. Afdeeling Tuberculose-bestrijding In deze afdeeling werd door de huisbezoek ster Zr. Gimbel in 18 onder controle staande gezinnen 94 bezoeken afgelegd, terwijl door haat voor zuigelingenverzorging in 90 gezinnen 325 bezoeken afgelegd. Ook in deze afdeeling werd ruim gebruik gemaakt van de verplegingsartike- len. Gedurende het jaar waren bijna steeds drie ligtenten in gebruik. Van de aanwezige ligten- ten werden er twee gerestaureerd en geheel geverfd. TWee patiënten werden resp. gedu rende 12 en 8 maanden in het sanatorium „Berg en Bosch" en 1 patiënt gedurende 4 maanden in sanatorium „Dekkers-Wald" ver pleegd. Voor de eerstgenoemde patiënten droeg „Herwonnen Levenskracht'' de helft der ver- pleegkosten en voor een patiënt de ouders nog 0.25 per dag bij. Voor den anderen patiënt was het de Vereeniging „Santos", welke 1 en de ouders welke 0.50 per dag in de verpleegkos- ten bijdroegen. Deze afdeeling sloot met een nadeelig saldo van 525.94 Afdeeling wijkverpleging. Door de zuster werden niet minder dan 2617 bezoeken bij 76 gezinnen gebracht. Het batig saldo dezer afdeeling is 758.86 Afdeeling Kindèr-Vacantiekolonie. Door de tijdsomstandigheden werd geduren de het afgeloopen jaar één patiëntje uitge zonden. Het stamkapitaal groeide tot 1745.09. Afdeeling Zwembad. Ook voor deze afdeeling waren de omstan digheden zeer ongunstig, zoodat zij een nadeelig slot maakte van 35.97. Kostelooze inenting. B. en W. van Krom menie maken bekend, dat op Woensdag 12 Maart a.s„ des namiddags om 2 uur, de gele genheid zal zjjn opengesteld tot kostelooze in enting of herinenting van hen, ale zich daar toe in het wijkgebouw van het „Witte Kruis" naast bet verpleeghuis alhier, aanmelden. R. K. Tooncel. De R. K. Tooneelverceniging ,.St. Genesius" heeft in studie genomen het blij spel van J. W. v. d. Heiden en Henk Bakker: „Geen dubbeltje in zijn zak". Burgerlijke Stand. Geboren: Cornells J. J„ z. van C. Koning en C. M. Hoogland. Ondertrouwd: J. Hetjes, 23 j. van Edam en N. Schaap, 20 j.; J. Roele, 27 j. van Edam en J. Cath. de Haas, 22 j.; D. Schot, 38 j., wednr. van A. B. Leen en H. Duinkerken, 34 j. Baggerwerk De havens van Monnikendam en Uitdam zullen in opdracht van de Zuiderzee werken binnenkort worden uitgebaggerd. Een baggermachine is daartoe reeds in Monniken dam aangekomen. De werkzaamheden worden uitgevoerd door de firma P. H. v. d. Rijt uit Alk maar. Met het uitbaggeren zullen circa 5 maan den gemoeid zijn. Gemeenteraadsvergadering. In de gehou den vergadering van den gemeenteraad werden (wee nieuwe leden geïnstalleerd, n.l. de heeren R. v. Baar R.K.), die wijlen den heer A. Vlaar opvolgde en G. L. Dammers (V.D.)die de plaats innam van den heer J. Koning Az.., die bedankt heeft. Bij de daarop volgende verkiezing van een wethouder werd met 8 tegen 5 stemmen be noemd de heer Th. Lansdaal (R.K.), die daar door tot opvolger in het Dag. Bestuur der ge meente werd aangewezen van den heer A. Vlaar In enkele zeer hartelijke bewoordingen heeft de raadsvoorzitter in deze vergadering het ver scheiden herdacht van wijlen den heer A. Vlaar, die een wethouder was met zeer bijzondere eigenschappen. Zijn werk droeg een eigen stem pel. Het belang van de gemeente heeft hij met bijzondere capaciteiten gediend. Wij rouwen, aldus de VOORZITTER, om het verlies van dezen goeden mensch. Onze deelneming gaat uit naar zijn weduwe en kinderen. Na de behandeling van de ingekomen stukken en mededeelingen, welke geen bijzonderheden opleverde, werden aan de besturen der bijzondere scholen de voorschotten toegekend ingevolge de Onderwijswet 1920. Aangekocht werd een stukje grond aan den Purmersteenweg, noodzakelijk geworden door de verfcreeding van den weg aldaar. Zooals in elke gemeente elders, werd ook hier besloten om aan het gemeentepersoneel, dat minder dan 1900,per jaar verdient, tijdelijk een bijslag te geven van 6 pet. van het salaris en oen verhooging van den kindertoeslag. Tot lid van het bestuur van het Stadszieken huis werd herkozen de heer G. Edel. Aangenomen werd een voorstel van B. en W. om de tarieven van het tehuis voor Ouden van Dagen Avondzon ecnigszlns te verhoogen, waardoor deze inrichting een sluitende exploi tatie kan verkrijgen. Daardoor zal het verpleeggeld, dat Maatsch. Hulpbetoon nu moet betalen voor verpleegden, van 6,op 8,worden gebracht. Voor niet-inwoners van Purmerend bedragen de berpleeggelden 11,Voor verpleegden op afzonderlijke kamers 11,tot 16,— per week. Voor nlet-inwoners 13,tot. 17,per week. Voor echtparen op één kamer' nader vast te stellen. Ook kunnen uitzonderingen hierop worden toegestaan. Door aanneming van deze voordracht is het mogelijk geworden, dat Ged. Staten zich be leid hebben verklaard tbe te staan, dat deze inrichting wordt verbouwd waarmede een bedrag van 47.000, is gemoeid. Omzet groentenveiling De omzet, van de groen ten veiling beliep tct 25 Februari ƒ39.545.84 tegen ƒ54.231.26 in hetzelfde tijdvak van het vorig jaar. Alzoo 14.685.42. Winterhulp De opbrengst van de hier ge houden collecte voor Winterhulp bedraagt 135.-, Burgerlijke stand. Geboren: Dirk Gerardus z. van Th. Kerssens en A. M. Sombroek; Sinïon Joseph z. van S. C. Berende en A. A. Hmer. Ondertrouwd: H. J. Kors. Amsterdam en W Valk; H. Nunnink. Zaandam en A. Rem. Overleden: R. Boon, echtg. van R. Betlem oud 67 jaren. Centrale keuken. De moeilijkheden voor de huisvrouwen zijn vele. De heer Renooij, de welbekende kok alhier, heeft daarom het plan opgevat, in Wormerveer een particuliere cen trale. keuken te stichten. Consultatiebureau. Op den 2en en 4en Donderdag van elke maand, te beginnen 13 Maart a.s., zal een consultatiebureau voor kleu ters worden geopend in de school aan de Gou- dastraat en wel van 34 uur nam. Commissaris Rocher ontheven Met ingang van 8 Maart is de commissaris van politie, de heer C. Rocher, uit zijn ambt ontheven. Met de waarneming van het commissariaat is voor- loopig belast de hoofdinspecteur van politie A. J. van Doom. Burgerlijke Stand Jan, zoon van J. Regte- ring en T. de Jong; Siebert Jacob, zoon van D. J. Doorgeest en F. Steffhaan; Marta, dochter van J. Keuning en M. Bakker, Maartje dochter van J. M. Dekker en J- Hageman (won. te Am sterdam) Antje, dochter van J. Kuipers en J. Schaap; Guurtje en Saartje, dochters van P. Breeuwer en S. Valk; Froukje Trientje, dochter van B. J. van der Wal en M. Noteboom; Maartje, dochter van P. Joor en C. Betlem; Eco, zoon van G. E. Heijkoop en C. M. de Bakker; Robert Peter Carl Anthonius Maria, zoon van A. Faas en J. A. C. M. Neuhaus; Hendrik, zoon van J. Popping en H. de Vries; Cornelia Louisa Maria, dochter van P. Noom en C. H. van Oerle; Maria, dochter van G. A. Snijder en P. N. Frowijn (won. te Assendelft); Robert, zoon van W. van Konij nenburg en W. M. Stam; Theodorus Gerardus. Antonius, zoon van J. A. Beerepoot en T. Glan- dorf; Nicolaas Petrus, zoon van C. Olij en J. C. Betjes. Ondertrouwd: H. Prinsze en A. F. Wendels. Gehuwd: C. J. Verbeek en A. T. M. Koch; J. N. Clardlj en J. Moos; G. T. Dudink en P. de Rooij. Overleden: Willem, 9 jaar, zoon van W. Bron en C. van Vliet; Margaretha Bronsdijk, 78 jaar, gehuwd met J. Lust; Hiltje Harkema, 82 jaar, wed. van G. Kop; Jan van der Wardt, 72 jaar, wednr. van H. Koebolt; Jan Keijzer, 20 jaar, zoon van J. Keijzer en M. Veis; Coenraad Zwaan, 86 jaar, wednr. van M. Bos; Herman Hendrik Nijhof, 51 jaar, geh. met F. H. Bieck- man; Jannetje Lafarge, 66 jaar, wed. van H. de Rujjter. Te Haarlem is Maandagmorgen de nieuwe burgemeester van Haarlem, de heer S. L. A. Plekker geïnstalleerd. De nieuwe commissaris van Noord-Holland, mr. A. J. Backer, hangt den burgemeester de ambtsketen om. Links Oberdienstleiter dr. M. Seidel en' de gemeente-secretaris mr. Th. Wesstra (Foto Stevens) HoUandsch BIocmboIlcn Genootschap De afd. Sassenheim van het Hollandsch Bloem bollen Genootschap vergaderde in het „Bruine Paard". In zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer G. Zandbergen,, op de slechte resultaten van de teelt in het afgeloopen jaar; hij sprak daarbij den wensch uit, dat spoedig betere tijden voor de vakgenooten mogen aanbreken De penningmeester boekte op 31 Dec. 1940 een voovdeelig saldo, groot 4014. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat in de plaats van den heer D. Ciggaar werd ge kozen de heer P. Ciggaar (eerstgenoemde was niet meer herkiesbaar). Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering te Haarlem werden benoemd de heeren Jac. Dannijs en D. Ciggaar Hierna kwam de concentratie-gedachte dei vakorganisaties ter sprake. Een voorstel van de afd. Lie. om te komen tot verplichte registratie van alle geteelde tulpen werd door de afdeeling niet ondersteund. Het voorstel van de afd. Lisse, om te bevorde ren dat narcissen-kweekers, die door vorst- of waterschade een abnormaal slechte oogst had den in 1939, van verplichte inlevering en ver volging worden ontslagen, werd door de verga dering gesteund Ook het voorstel Lisse om deheffing van 24 pCt. ongedaan te maken, vond biival. Eveneens werd gesteund een voorstel van Lisse tot verbetering van den richtprijs vooi de op bollengronden geteelde zandaardappelen. Na een geanimeerde rondvraag volgde slui ting. R. K. Volksbond Woensdagavond 8 uui wordt de laatste ledenvergadering gehouden in dit seizoen. Als spreker zal optreden de heer J. Angenent met als onderwerp „Naar nieuwe ver houdingen". Huisbroei ten toonstelling Georganiseerd door het Katholieke Jeugdwerk K. J. C„ wordt op Zondag 23 Maart een huisbroeitentoonstel ling gehouden. Inzenders voor deze interessante expositie moeten dus met dezen datum rekening houden. B. en W. zullen in de eeistvolgende vergade ring den gemeenteraad de begrootingen aan bieden van gemeente-, woning- en waterbedrijf. Wat de gemeentebegrooting betreft, deze brengt nadeelige factoren tot uitdrukking wan neer een vergelijking met de vorige begrooting 1940 wordt gemaakt. B. en W. wijzen er echtei nadrukkelijk op, dat het hun niet mogelijk is en ook niet verantwoord voorkomt de posten tot lagere bedragen in uitgaaf te stellen of hoogere ontvangposten te ramen. Het is niet doenlijk een algeheelen uitleg van den achteruitgang der financiën van de gemeente weer te geven; evenwel laten wij enkele der belangrijkste volgen- Openbare veiligheid; Nadeelig verschil van f 1790.Dit nadeelig bedrag vloeit hoofdzake lijk voort, omdat meerdere kosten voor vrij willige barndweer en kosten nachtwacht in ver hand met exfera politietoezicht noodzakelijk zijn Over een vol jaar dient een wedde geraamd te worden. Openbare Werken: .Nadeelig verschil van t' 776.13. Dit verklaarde zichzelf, wegens de hoo gere kosten voor gemeentereiniging, tengevolge van afvoer per paard inplaats van afvoer per auto met behulp van gemeentewerklieden Armenzorg: Nadeelig verschil van ƒ6133.52. In 1940 werden de werkloosheidslastenen geraamd Op ƒ33.000.— thans op ƒ40.000.—. Belastingen; Nadeelig verschil van ƒ11.826—. Alle ramingen zijn in overeenstemming met den Inspecteur der Directe Belastingen geschied. Er zijn nog enkele posten welke een vocirdee- lig verschil opleveren, zcoals Qnderwiis met ƒ714.59. Handel en Nijverheid met ƒ591.12; kas- voorzieningen met ƒ350.—. Evenwel brengen deze posten maar een kleine verlichting. Verbouw raadhuis: Als nieuwe kapitaalswer- ken zijn slechts geraamd: a. verbouw raadhuis. De kostenrekening hiervoor is 1500.— en b. doortrekking van trottoir Hoofdstraat vanaf Heerenlaan naar eeste brug. Kosten 535.— Het waterbedrijf is zonder vóór- en nadeelig saldo te exploiteeren; voor het woningbedrijf wordt voor het jaar 1941 een verlies vaft 1600 geraamd. Als laatste zinsnede van hun voorwoord ge bruiken B. en W. de volgende uitlating: „Intusschen mag dit beeld, dat inderdaad on gunstig is. ons allen niet versagen in den ar beid. De toestand der gemeentefinanciën kan de steeds noodzakelijke arbeidszorg en arbeidslust slechts aanmoedigen en prikkelen, juist omdat het beheer der gemeente die zorg zoo behoeft. Op God vertrouwend gaan wij met U verder." Brand. Gisteravond kwart voor tien werd deVogelenzangsche brandweer gealarmeerd voor een brand in het perceel Beckslaan 30. Het vuur bleek zich te beperken tot een schoor steenbrand, die door de brandweer in de kiem gerpoord kon worden. In de Maandag gehouden vergadering van aandeelhouders der N.V. Vereenigd Bezit "an Aandeelen N.V. Drukkerij De Spaarnesta^ te Haarlem werd het slotdividend over 1-940 be paald op: a. 2 op de preferente aandeelen; b. 5 op de gewone aandeelen. Met een speciale aanbeveling van Z. H. Exc. Mgr: J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, verscheen bij het secretariaat van de Vrouwelijke Jeugd beweging voor Katholieke Actie in het Haar- lemsche bisdom een map met studiemateriaal en practische werkpatronen, die ten doel heeft, het katholieke gezin op een oorspronkelijke wijze te doen meeleven met de Liturgie van de Hei lige Kerk gedurende den Passie- en Paaschtijd. Het verspreiden van deze studie- en werkmap maakt deel uit van de zoogenaamde „Paasch- campagne", die door de Vrouwen van Nazareth wordt geleid. De bedoeling is, bij te dragen tot „een beter begrijpen, hooger waardeeren, in niger medeleven van de geheimen onzer Ver lossing, welke het Paaschgeheimejais ons leert", aldus Mgr. Huibers, die vervolgens in zijn aan bevelend schrijven den inhoud van de map aldus op het aardigste kenschetst: „op vernuf tige en toch eenvoudige wijze wordt de belang stelling gewekt van heel het gezin, wat voor onze dagen van zulk een hooge waarde is." Het is inderdaad verblijdend, dat wij hier eene opvcedingsactie zien, die zich richt tot het allereerste en allerbeste opvoedingsinstituut. Men begint af te zien van het vooroordeel, dat moderne ouders hun kinderen niet allereerst zelf zouden kunnen opvoeden, en dat hun allerlei werk uit de handen moet worden ge nomen, waartoe de natuut van het ouderschap hen voorbestemde. Wij juichen dit van harte toe. Zelfs de beste school, de beste vereeniging is een hulpmiddel ter opvoeding Het natuur lijke middel is het gezin. Wat nu de map betreft: deze bevat een twaalftal stukken, onderverdeeld in vijf theo retische en zeven practische handleidingen voor de viering van den Paaschtijd. Het theoretische gedeelte geeft eerst uitleg over de strekking van de Paaschcampagne Deze uit leg is doodeenvoudig en toch veelomvactend. Het gaat erom, te doen begrijpen, wat de Katho lieke Kerk voorheeft met de Paaschviering en waarom zij ons aanspoort, aan deze viering deel te nemen, niet alleen in het kerkgebouw tijdens de plechtigheden, doch ook in ons particuliere bestaan. Daarna volgt een korte samenvatting van der. zin der kerkelijke plechtigheden gedu rende de Goede Week, opgesteld door Dom A. Beekman O.S.B. De Christelijke Paaschgebrui- ken worden verklaard en aanbevolen. Dan volgt een uitleg van „de Paaschgroepen en hun be doeling". Deze Paaschgroepen zijn namelijk huiselijke pendanten van het kerstkribbetje. Op gesteld in de huiskamer, moeten zij de gedach te aan de liturgische viering levendig houden „omdat aanzien gedenken doet". De groepen kunnen door de kinderen zelf vervaardigd wor den: uit karton geknipt, of met de figuurzaag uit triplexhout gesneden. In het practische ge deelte vindt men dan ook modellen, door kun stenaars vervaardigd, voor zulke huiselijke bêel- dengroepjes, sober-artistiek, op de goede wijze het midden houdend tusschen speelgoed en devotie-artikel. Er is een heel rooster van werk zaamheden voor Passie- en Paaschtijd aan het practische gedeelte toegevoegd; te Amsterdam. Rotterdam en Den Haag worden tentoonstel lingen georganiseerd van deze vrome huisvlijt. Ook is er een lijst van voordrachten uit de beste Nederlandsche dichters en een bundeltje vrome zangstukjes voor dezen tijd van het Kerkelijk jaar. Dit bijzonder frissche bundeltje „Paasch- liederen en canons" werd verzorgd door deken J. C. W van der Wiel van Hoorn. Met zoo'n map moet het gezin zich vertrouwd maken. Dit vraagt niet veel inspanning, omdat alles helder en eenvoudig is uitgelegd Wij ge- looven, dat in menig gezin de Kinderen blij zullen zijn met de „Paaschmap van de Graal", zooals men deze verzameling gaarne noemt ter herinnering aan de dagen, toen de Vrouwelijke jeugdbeweging in het Haarlemsche nog de Graal heette. De zeventiende eeuw heeft devote ganzenborden gekend, en geestelijke kaartspelen, maar ze hebben niet veel opgang gemaakt, en de vraag is gewettigd, of het wel zoo'n diép religieuze ervaring is, Sint Jozef te ontmoeten als hartenboer De methode, die thans wordt toe inpast, om spel én godsdienstzin, om gezins geluk en kerkelijke liturgie aan elkander te ver binden, lijkt ons veel gelukkiger. Vaak treurt men, omdat zooveel godvruchtige sentimenten uit het alledaagsche leven verdwijnen Treuren is echter onvruchtbaar Hier wordt iets goeds gedaan om het verlorene te herstellen, en al behoeft men het karakter van poging niet te ontveinzen, een poging is een ding. dat men onderneemt met de kans op welslagen. Hier is de kans, dunkt ons, nogal groot. Na haar gedurende bijna 33 jaar met eere te hebben vervuld, zal de heer mr. A. Slob jn de maand Mei, wanneer hij den 65-jari- gen leeftijd zal hebben bereikt, zijn functie van burgemeester in Haarlemmermeer neer leggen. Veel heeft mr. Slob in de drie decennia van zijn burgemeesterschap in de Haar lemmermeer zien veranderen en veel heeft hij voor zijn gemeente kunnen doen. Ken merkend daarvoor is het feit, dat hij in de eerste jaren van zijn burgemeesterschap, tot 1911, in Heemstede moest wonen, om- dat er in Hoofddorp geen geschikte woning voor hem was. Eiken dag reed hij dan „met eigen gerij" heen en weer tusschen Heem stede en zijn raadhuis. Thans zijn er in Hoofddorp tal van fraaie behuizingen en de woningbouw staat er op een hoog peil. In de afgeloopen dertig jaar heeft de Haar lemmermeer ook electriciteit, gas en water ge kregen. Wie er aan denkt, dat de bebouwing in deze uitgestrekte gemeente zeer verspreid is, zoodat de exploitatie van gemeentelijke bedrijven, zoo als de vering van gas, water en electriciteit, zeer moeilijk rendabel is te maken, kan er eenig idee van krijgen wat een tact, overleg en door zettingsvermogen het aan mr. Slob heeft gekost om het zoover te brengen. Vooral de electrici- teitsvoorziening van de Haarlemmermeer is een zegen geworden en heeft o.m. den landbouw in dien prachtigen polder van moderne hulp middelen voorzien. Er zijn daar ook door de vooruitstrevende boeren in den loop der jaren proefnemingen van wereldbeteekenis gedaan om de electriciteit te benutten bij den landbouw. De wegen werden door het Rijk en de Provincie verbeterd en ook dat heeft burgemeester- Slob heel wat zorgen gegeven. Er waren jaren, dat het grootste deel van het gemeentelijk budget opging aan de reparatie van de kilometerslange polderwegen, die kapot werden gereden niet door de gemeentenaren, maar door het door gaand verkeer. Dat kon onmogelijk zoo voort duren, doch het was niet zoo gemakkelijk het Rijk en de Provincie te overtuigen, dat zij hier een taak hadden. Er zijn stapels brieven ge wisseld om tot een oplossing te komen. Niet in vervulling zijn gegaan de hooge ver wachtingen, welke burgemeester Slob, evenals zoovele anderen, had van de ingebruikneming der Haarlemmermeespoorlijn. Hij heeft deze in 1912 wel met een gloeiende speech tot de zeer talrijke genoodigden, die de openingsplechtig heid te Hoofddorp meemaakten, begroet, maar heeft haar in 1935 met evenveel overtuiging uit den tijd verklaard. Met bijzondere voldoening heeft burgemeester Slob in zijn ambtsperiode de vestiging van het vliegveld Schiphol in zijn gemeente gezien. Hij haalde daarmede wel het machtige gemeente bestuur van Amsterdam als grootsten grond eigenaar In den polder zijn gemeente binnen, doch het pleit voor zijn breeden blik, dat hij de. plannen op de meest coulante wijze in de hand werkte en het is hem nadien ongetwijfeld een prettige ervaring geworden, dat zich daar in den oosthoek van de Haarlemmermeer een prachtige, bloeiende nederzetting ontwikkelde, misschien wel het beste deel der gemeente. Wat wij hierboven kort memoreerden, betreft alleen maar de dingen, die zoo'n beetje bulten den dagelijkschen gang van zaken in een ge meente vallen, het extra-werk. Ook de gewone gemeentelijke beslommeringen waren geen sine cure. Zoo heeft de bevolking van Haarlemmer meer zich de laatste dertig jaar zeer uitge breid en dat bracht zijn eigenaardige admini stratieve moeilijkheden mede, omdat zij over de geheele gemeente verspreid woont. Voorts zijn de tijdsomstandigheden er in de 33 jaar van zijn bestuur niet naar geweest om het den burgemeester gemakkelijk te maken. Feitelijk heeft mr. Slrob in de Haarlemmermeer maar zes rustige jaren gekend: van zijn benoeming tot burgemeester af op 24. September 1908 tot de mobilisatie van 1914 toe. Wat een moeilijk heden leverden echter de jaren van den wereld oorlog op met de bergen voorschriften over distributie en andere aangelegenheden, welke Mr. A. Slob toen te verwerken waren' Er werden in die ja ren wel goede zakeh in de Haarlemmermeer gedaan. Alle gewassen, welke men teelde, werden rijk betaald. Er werd verdiend „als water" en de smokkelhandel tierde welig! Velen gingen zelfs boven hun stand leven. Woningen werden ver- iraaid,. auto's werden aangeschaft, de vrouwen gingen met de mode meedoen. Tal van boeren voelden zich te rijk om zelf nog te werken, de patriarchale verhoudingen tusschen patroon en landarbeiders werden losser. Niet alleen ging dat den streng-godsdienstigen burgemeester om zedelijke overwegingen aan zijn hart, maar hij begreep ook. dat er een reactie op moest volgen. En die reactie kwam inderdaad. Na den oorlrog was de Haarlemmermeer een der eerste streken waar de verandering der tijdsomstandigheden werd gevoeld. De vette jaren waren hier spoe dig voorbij en keerden ook in de jaren van hoogconjunctuur niet geheel weer. Bezuiniging en zich bekrimpen viel velen echter zeer moei lijk. Daarna kwam de wereldcrisis, die in de laatste tien jaar haar stempel op het gemeente beleid zette. Grt>ote werkloosheid en lage loo- nen. Rond de Haarlemmermeer liggen bedrij ven gevestigd, welke tot de zwaarst getroffene behooren. Aan den westkant, in Bennebroek, Hillegom en Lisse, het bloembollenbedrijf, dat zware jaren doorgemaakt heeft en nog door maakt; aan den zuidkant de bloementeelt van Aalsmeer, waar het ook allesbehalve «rozengeur is geweest in de afgeloopen jaren; in en rond den polder de akkerbouw, die een slechten tijd doormaakte. Van Augustus 1914 af tot het einde van zijn ambtsperiode toe heeft burgemeester Slob met moeilijkheden van zeer bijzonder karakter te doen gehad. Toch zal hij met voldoening op zijn carrière terugzien. Het heeft hem aan succes niet ont broken en hij mag de overtuiging hebben, dat hij zich als burgemeester van Haarlemmermeer voor zijn gemeentenaren verdienstelijk heeft kunnen maken. Bij zijn 25-jarig ambts-jubileum zijn hem on dubbelzinnige blijken gegeven van de dankbare stemming der Haarlemmermeerdere. Er is toen o.m. een fonds gesticht tot oprichting van een Tehuis voor ouden van dagen, waaraan de naam van burgemeester Slob zou worden ver bonden. Onder de talrijke giften waren er van de allerhoogste magistraten in den lande, een bewijs hoezeer zijn werk allerwege werd gewaar deerd. Een bijkomende verdienste van den heer Slob is, hoe hij krachtig de paardenfokkerij heeft bevorderd, niet alleen in zijn gemeente, maar in geheel Nederland. Iedereen denkt hierbij aan de beroemde en immer uitste kend georganiseerde paardenrennen, welke elk jaar in Hoofddorp worden gehouden en waarbij de Haarlemmermeerdere zelf bijna altijd onder de prijswinnaars zijn. Ook voor den Vrijwilligen Landstorm heeft hij zeer geijverd, zoodat in de Haarlemmermeer zelfs een 600 man sterk bededen corps be stond. De liter mr. Slob werd 10 Mei 1876 uit een in de Alblasserwaard algemeen bekende familie te Giessen-Nieuwkerk geboren. Hij studeerde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam en pro moveerde op 9 Juli 1900 op stellingen, waarna hij zich metterwoon te Gouda vestigde. Reeds eind 1901 vertrok hij naar Rotterdam, waar hij zich vestigde als advocaat en procureur en o.m. lid was van den Rotterdamschen raad. Kruisvaart. St. Tarcisius-ban: Dinsdag avond van half acht tot half negen. Adspiranten-ban: Donderdagavond van aes tot zeven uur. Wachtwoord: „Naar een nieuw vaderland Een kruisvaarder is goed voor iedereen en een voorbeeld voor allen. Denkt daarom* nog eens goed na over wat in de vorige instructie is ge zegd over de beleefdheid. Beleefd moeten wij' zijn tegenover onze ouders en overheden, zelfs tegenover-elkaar. Maax.... dan zeker tegen over O. L. Heer. Dus in de kerk altijd een eer biedige houding. BEVERWIJK. 10 Maart. Vereen. Veilingen „Kennemerland" en „Vrije Veiling". Veldsla 35 40 cent per kistje. Sla 89 cent per krop. An dijvie 27—28, Rabarber 28—30. Prei 68.5, Uien 2-54.5, Witlof 16—26, Waschpeen 8—20, Knol len 2430, Gele kool 2430, Groene kool 5—6.4, Roode kool 67.5, Bieten 33.4, h'r eek peen 3 4.2, Schorseneeren 617. Boerenkool 418. Spruiten 2532. Koppen 14, Rapen 3.5 cent per kg. BEVERWIJK, 10 Maart. Bol bloemenveiling 't Centrum. Noteering als volgt: P. Blossom 27 34, Theeroos 26—34. v. d. Hoef 18 -36, Mothers Day 3952. Electra 1827, Von Tubergen 17 25, Cour, d'Or 1531Vuurbaak 2544, Ada 30 32, C. Cardinal 3947, Muriilo 1024, Hm. Schle- gel 1720, Prosperity 1621, Gele Prins 1926, King o. t Yellow 1822. Prins van Oostenrijk )8 25, Gen. de Wet 293,6 Cram. B'rillant 17—23. Fred. Moore 1722, div. Mendels 1943, Parma 1925, v. d. Neer 17—18. Keizerskroon 21—42, Rijz Zon 2837, Albino 2030. Zwanenburg 18 23, Zenober 1926, Diana 1824. Wm. Cop land 14—28, Wip. Pitt 17—29, Victors 23—31. Bartigon 1829, Sanders 1728. Telescopium 222,6 Narcissen 725, Druifjes 626, soort Crocus 36. Freesia 1018. Katjes 34. alles in centen per bos. Hyacinten per kistje 75110 cent. BEVERWIJK, 10 Maart. B. E. T. N.V. Witlof 1725. Boerenkool 215, Spruiten 534, Prei 8.5), Peen 410. Sjalotten 2023, Uien en Bie ten 34, Koolrabi 1.802.20, Andijvie 15—20. Rabarber 33. Soepknollen 2227. Bewaarkool 5 7.50. Herfstsluitkool 66.50. alles in centen P®r kg. Appelen en peren per 50 kg 8.00—22, Kelen per 100 bos 25. PURMEREND, 10 Maart. ..Afslagver. *Beemstcr. Purmerend en Omstreken". Witlof 17.00—29, Roode kool 7.50. Witte kool 4.40, Spruitkool 8.00 18. Boerenkool 7.0015, Andijvie 20.0043. Bieten 3.40, iUen 5.50, Prei 6.80—8.50 per 100 kB- BROEK OP LANGENDIJK, 11 Maart 49000 kg roode kool 7.50; 47000 kg. gele kool 6.40; 43500 kg. Deensche witte kool 5.50; 21000 kg- uien 6.00; grove uien 6.00; drieling uien 6.00: 1200 kg. peen 4.20; 6300 kg. tieten 3.40. NOORD-SCHARWOUDE, 11 Maart - 78600 kg. roode kool 7^50; 33400 kg. gele kool 640; 118.100 kg. Deensche witte kool 5.50; 22800 kg. uien 6.00; grove uien 6.00; drieling uien 6.00; stek uien 1.10; 6600 kg. peen: a 2.10. b 4.20, c 4.10—4.20. IJMUIDEN, 11 Maart Groote Wijting 31.00 27.00; Wijting 16.50; Kleine wijting 13.00; Schar 26.00; Kleine schar 21.0011.00; Fuf- schar 3.50—1.20; Zetschol 56.00—49.00; Kleine schol 51.00—17.50; Pufsehol 13.00—11.00; Groote bot 31.00: Kleine bot 23.00; Poontjes 1603: Griet 70.00—38.00; alles r=r 50 kg.; Kabeljauw 12.005.20 per stuk; Tarbot 4.00 per kg.; Ton gen 2.801.30 per kg. ZoetwatervischSnoek 5244; Snoekbaars 84—78; Baars 32—22; Voorn 22—16: Blei 14-10: Karper 52, alles per kg. Logger: K.W. 160, ƒ2568. Kotters IJm. 222. 1300; IJm. 209, 1484. GRONINGEN. 11 Maart. Veemarkt Kalf- en melkkoeien: 1 400—500. II 350—380, III 240—290. kalfvaarzen I 350—420, II 275300. vrocgm- koeien 1 400450, II 300 -325. varekoeien 275— 400. vaarzen 201—300 kalveren en pinken 10o - -215. weldeschapen 486ê- vette lammeren 30 40, loopvarkens 2735, biggen 1218 gulden p- stuk. 200230 cent per week. n Aanvoer: 768 runderen. 1537 kalveren. 240 schapen 20 varkens. 209 biggen. Overzicht. Op de afdeeling kalf- en meikkoeie-n vellen de handel vrij levendig met vastere PrlJ" zen Ook voor het gustevee was de belangstelling vrfj goed. Voor de centrale werden deze week aangegeven ongeveer 500 runderen, welke van daag en a.s. Donderdag worden overgenomen- Verder werden er heden ruim 1500 nuchtere kal veren met 105 schapen overgenomen. In wolvee verliep de handel niet vlug, doch voor de toK-~ en weldeschapen waren de prijzen zeer hoog- Biggen handel zeer langzaam, prijzen hcóger- Vooral voor zware biggen werd' twee tot vier gulden meer boven de noteering gemaakt BODEGRAVEN, 11 Maart Kaasmarkt) Aangevoerd 5 partijen Goudsche kaas, totaal 45 stuks, wegende 405 kg. Prijs met R.M„ le soort 41.50. Handel vlug.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 8