Belangrijke rede van den Rijkscommissaris Vele autoriteiten aanwezig Berlijns standpunt inzake de hn'nwet WÊÊBÈÊm v .r Een principieele uiteenzetting over de Verhouding van Nederland tot Duitschland Verduistering Matsoeoka naar Europa vertrokken Japanners eten nieuw „nationaal gerecht" Algemeene staking in Syrië en Libanon BIJEENKOMST IN HET CONCERTGEBOUW TE AMSTERDAM J' Oorlog kan hierdoor slechts worden Verlengd Britsche bommen op Kiel De tweede verjaardag der Pauskroning Portugal tracht stormschade te herstellen Eden uit Egypte vertrokken VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 13 MAART 1941 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEFOON 21543 EN 21544 GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 26 cent per week; per kwartaal l£ 3.41. Bij onze Agenten 28Vè ct. per week, per kwartaal 3.75y2 VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22899 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents oer regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aartood-advertentiën) 13 regels 48 cents, iederen regel meer 16 cents. Dr. Seyss-Inquart spreekt Waarom het thans gaat Het probleem: Duitschland MR Duitsche gemotoriseerde troepen op weg door 't besneeuwde bergland van Bulgarije Aino's vierden hun laatste „berenofferfeest" Lijst van materiaal door Roosevelt opgesteld 12 vrachtschepen verkocht Bijeenkomst van Finsche gezanten te Helsinki BERLIJN WEET NIETS VAN VOORSTEL AAN ATHENE Gouverneur van Thracië richt zich tot de bevolking Verdere repatrieering van Amerikanen uit Europa Nieuwe Roemeensche gezant te Istanboel NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT j In een groote bijeenkomst, welke de kring Noord-Holland van den „Arbeitsbe- reich" der N.S.D.A.P. in Nederland woens dagmiddag in het Concertgebouw te Am sterdam had georganiseerd, heeft de Rijks commissaris, Rijksminister Seyss-Inquart, een belangrijke rede gehouden De belangstelling voor deze gebeurtenis was overweldigend groot. Niet alleen was er geen stoel meer onbezet, maar reeds een half uur voor het begin der bijeenkomst stonden de be langstellenden in dichte drommen tot in alle Uithoeken van de groote zaal, welke met bloe men, dennegroen en vlaggedoek feestelijk was versierd. Ook het podium, waarop een militair muziekcorps had plaats genomen, was smaak vol aangekleed. Toen de Rijkscommissaris om 4 uur in de zaal verscheen, verhieven de aan wezigen zich van hun plaatsen, waarbij zij de hooge autoriteit den Duitschen groet brachten. De heer W. Paustian, leider van den kring Noord-Holland van den „Arbeitsbereich" der N.S.D.A.P. in Nederland, heette de aanwezigen vervolgens welkom. In het bijzonder richtte spr zich hierbij tot den Rijkscommissaris en tot do eeregasten van dezen middag, tot wie o.m. be hoorden de generaal der infanterie Ruoss als vertegenwoordiger der weermacht, de commis saris-generaal S.S. Brlgadefuehrer Rauter, commissaris-generaal dr. wimmer, commissaris- generaal tevens leider van den Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in Nederland Schmidt, de ver tegenwoordiger van het ministerie van Buiten landsche Zaken be Berlijn,- gezant Bene, Bri- gadefuehrer Knoblauch, de generaal der po litie Schumann, de Marlnebefehlshaber admiraal Kienast, verder alle provinciale en stedelijke gevolmachtigden van den Rijkscommissaris, de commissaris van de provincie Noord-Holland, ffir. A. J. Backer, de regeeringscommissaris en burgemeester van Amsterdam de heer E. J. Voute en de commissaris van het N.V.V., de heer Woudenberg. Voorts verscheidene verte genwoordigers van partij, weermacht en politie, alsmede belangrijke figuren uit de NSB en de NSNAP, professoren van de Amsterdamsche universiteit, vertegenwoordigers van het Am sterdamsche stadsbestuur, enz. Na de begroeting hield de Rijkscommissaris de volgende rede: PARTIJGENOOTEN, KAMERADEN, Ongeveer twee weken geleden waren Amster dam en eenige steden in Noord-Holland het tooneel van beroeringen,* die gericht waren te gen de openbare orde en de veiligheid van het openbare leven. Amsterdam is weliswaar het terrein, waar niet alleen tengevolge van de structuur der sociale verhoudingen van zijn bewoners, maar ook door de samenstelling der bevolking op zichzelve vaak ongeregeldheden Voorkwamen, die het radicale optreden noodig maakten van de organen voor de handhaving der orde, zoodat dergelijke woelingen en sta kingsbewegingen niet als iets geheel ongewoons beschouwd kunnen worden. In het onderhavige geval hebben echter zonder twijfel bij die krachten vooral weer de Joden, die ten slotte dezen als vernietigingsoorlog tegen het Duitsche Volk bedoelden strijd hebben ontketend, weer de hand in het spel gehad en een deel van de tot dusver ordelijk haar werk verrichtende be volking tot tegenstand opgehitst en verleid. Juist om deze reden was het noodzake lijk met de scherpste middelen en op de meest besliste wijze dezen tegenstand te breken. Ik hoop, dat het Nederlandsche volk uit de ervaringen der laatste dagen ge leerd heeft, hoe .onverbiddelijk de bezet tingsmacht haar taak en haar recht weet te handhaven. Ik hoop, dat het Nederlandsche volk zich in de toekomst niet meer zal laten verleiden door elementen, vreemd aan land en volk. Wij zullen in de toekomst, wanneer dat noodig is, nog harder zijn. Vooral waarschuw ik er voor, de Duitsche Weermacht en de leden der weermacht niet te beleedigen. De door den bevelhebber der weermacht ge- Keven instructies ziin ondubbelzinnig en radi caal. De Nederlandsche bevolking moet er ken nis van nemen, dat in een door oorlogshande lingen bezet gebied een staking en evenzeer een bitsluiting in ieder geval ontoelaatbaar, ja vol komen ondenkbaar is en steeds moet worden beschouwd als een vergrijp tegen de door de bezettingsmacht te handhaven orde. Mocht een in openbaren dienst zijnde ambte naar of employé in het vervolg staken, dan Vernietigt hij daarmede zijn bestaan. Wij hebben intusschen met verordeningen een bescherming ingesteld tegen ongerechtvaardigd Ohtslag en een recht van contröle op de loon- Verhoudingen, ook zonder uitdrukkelijke klach- van den betrokken werknemer, die het mo- e<ïlÜk zullen maken, de gerechtvaardigde aan haken der arbeiders in het oog te houden en 6 beveiligen, voor zoover dat onder de gegeven bbistandigheden mogelijk is. Vooral zullen langs ?eaen weg de ongerechtvaardigde en a-sociale ^verschillen uit den weg geruimd en verhoo gingen toegelaten worden, waar de sociale be hoeften der werknemers dit eischen en waar zij volgens de economische omstandigheden moge lijk zijn. Het strikte stakingsverbod beteekent derhalve niet een belemmering der levenseischen van den arbeider, maar vormt een maatregel, die in het eminente belang der instandhouding van de orde in het bezette gebied onder alle omstandigheden gehandhaafd zal worden. Op het oogenblik, waarop de Duitsche organen voor handhaving van de orde Ingrepen, stortten deze beroeringen ineen. De als raddraaiers schuldig bevonden personen zullen al naar de omstandigheden door het militaire gerechtshof tot een harde, onvermijdelijke, maar verdiende straf worden veroordeeld. Maar ook de kring van hen, die volgens den aard van dit land mede verantwoordelijk zijn voor de vorming der open bare meening, moet door drastische maatregelen er aan herinnerd worden, dat hier de door de bezettingsmacht geëischte orde onder alle om standigheden moest worden gehandhaafd en dat de bezettingsmacht in staat is om zelfs de at mosfeer, die ten slotte opwekt tot feitelijke han delingen van tegenstand en deze daarmede eigenlijk eerst mogelijk maakt, te treffen. De beschikking betreffende het innen der boete zal als gevolg hebben, dat naar alle waarschijnlijkheid de groote kring van hen, die met open blik de nieuwe vormgeving der dingen tegemoet zien en deze houding trouw gebleven zijn, slechts bij uitzondering ge troffen wordt; met uitzonderingsgevallen kan echter rekening gehouden worden. Deze episode in de geschiedenis der bezetting is afgesloten. De voor de bezetting als normaal geldende omstandigheden zijn weer ingetreden. De vastbeslotenheid der bezettingsmacht om haar standpunt te verwezenlijken is duidelijk. Ik maak onmiddellijk van deze gelegenheid gebruik, om voor u partij genooten en kame raden te treden, teneinde u uiteen te zetten, waarom het thans gaat, want de kracht van onze bajonetten is vooral bedoeld voor den vijand van buiten. Binnen het terrein echter, waar mij moeten besturen, doen wij ons vooral gelden door de kracht der idee die wij vertegen woordigen en door de overtuiging die uit de verkondiging van deze idee medegedeeld Wordt. Ik kom derhalve vooral tot u, de partij genooten uit den Arbeitsbereich, aangezien gij immers mijn nauwste medewerkers moet zijn bij de ver wezenlijking van de taak, die mij de Führer in dit land heeft gegeven. Gij zijt ertoe geroepen, het Nederlandsche volk door uw leven een voor beeld te geven van de nationaal-socialistische volksgemeenschap in het gebied der groot- Germaansche gemeenschap. Gij moet weten, waarom het gaat, welk doel wij moeten bereiken en hoe wij een standpunt moeten bepalen ten aanzien van de afzonderlijke gebeurtenissen, die zich voor ons voordoen. Ik juich het toe, dat zich in ons midden een zoo opmerkelijk aantal Ne derlandsche nationaal-socialisten bevindt, die in een harden nog vaak verkeerd begrepen strijd als pioniers medewerken aan den opbouw van een nieuw Europa en die in deze idee en strijd gemeenschap zeker kunnen zijn van onze onver brekelijke kameraadschap. Ik spreek echter ook in het bewustzijn, dat de overige Nederlanders mij hooren. Nederland is uit een eeuwenlangen droom gewekt. De Nederlanders zien zich met dit ontwaken tegelijk geplaatst voor het eene probleem; Duitschland. Duitschland betee kent voor de Nederlanders in het algemeen en voor de Hollanders in het bijzonder, zoo als in een aan gedachten rijk geschrift van een Hollander uiteengezet is, de eisch, een standpunt te bepalen ten aanzien van de dingen der wereld. Nederland merkt, dat het niet meer naar zijn stillen tuin en zijn rustig omheinde bosschage terugkeert. Het begint te begrijpen, dat de tot Nederland gerichte vraag van het lot eerst dan een volksch Nederlandsch antwoord zal krijgen, wanneer het tegenover Duitschland een waarlijk scheppende houding weet te veroveren. De voor waarde voor een zoodanige actieve, dus een actie eischende houding is, dat men een duidelijk in zicht heeft in de grondslagen van deze actie. Gemeenschappelijkheden en vermoede tegen stellingen uit het heden moeten haar motivee ring en ontwikkeling vinden in de historische wording. Wij weten, dat dit Nederlandsche volk, dat zijn volksche substantie, evenals een groot deel van het Duitsche volk, gevonden heeft in de stammen der Friezen, Neder-Saksers en Fran ken, indertijd, toen de eerste rijksstichting in het Middel-Europeesche gebied plaats vond, dus in het Carolingische rijk, reeds in een gemeen schap met andere stammen, die thans versmol ten zijn tot het Duitsche volk, was opgenomen. En in de deelingsverdragen, die tenslotte langs de rijksgrens geleid hebben tot het Frankrijk en Duitschland van den modernen tijd, lag het deel van de Nederlanden, voor zoover het voor werp kan zijn van mijn beschouwingen, dus de thans bezette gebieden, en voor zoover zij toen reeds aan 'de zee ontworsteld waren, als Ger- mania Inferior dus Neder-Duitschland Zonsondergang 13 Maart 19.40 Zonsopgang 14 Maart 7.59 Maanopkomst 19.59 ondergang 7.58 in het gebied der gemeenschap van dit eerste rijk. Dat i» die tijden rijkslegers in de Neder landen bestreden en onder meer ook terugge slagen werden, vormt geen bijzonderheid voor de Nederlanden. Gebeurtenissen van gelijken aard hebben zich in alle andere deelen van het rijk voorgedaan, wanneer de dragers der macht om dynastieke of confessioneele reoenen zich keerden tegen de rijksidee of wanneer de volk sche substantie van een deel van dit rijk in het nauw werd gebracht. De bewering zal niet worden uitgesproken, dat de Nederlanders in die tijden niet een bijzonderen, eigen aard had den, zooals die zich nu eenmaal op grond van de substantie van het ras en de harde levens ervaringen aan de kusten der zee evenzeer ont wikkeld heeft als bijvoorbeeld in de Oostelijke en de Alpengouwen. Men kan echter rustig oe- weren, dat omstreeks de wisseling van de zes tiende eeuw het Nederlandsche volk precies zoo als de overige volksstammen, die toen verbonden waren in het gemeenschappelijke rijk, heeft beschikt over de eigenschappen en voorwaarden om bij een overeenkomstige verdere ontwikke ling een element te worden van het Duitsche volk, waartoe de in het rijk gebleven stammen intusschen zijn versmolten. Dit te constateeren zegt ons, dat de Neder landers en de Duitschers, gezien van het standpunt van den nationalen staat, niet tot één volk zijn geworden, maar dat zij beschikken over dezelfde voorwaarden van ras en derhalve naar den bloede verwante volkeren zijn, in staat tot een steeds nau were gemeenschap. (Zie vervolg pag. 2) TOKIO, 12 Maart (D.N.B.). De minister van Buitenlandsche Zaken, Matsoeoka, is vanavond om 10.35 uur Japanschen lijd naar Europa vertrokken. BERLIJN, 12 Maart. (D. N. B.) De Deutsche diplomatisch-politische Korrespondenz ver klaart, dat de reis, die Matsoeoka heeft onder nomen om de staatslieden der bondgenooten in Europa te ontmoeten van bijzondere brireke- nis is door het oogenblik, waarop zij ge schiedt. Dit oogenblik staat in het teeken van de veelbelovende successen, die de partijen van het driemogendhedenverdrag reeds hebfcen be haald bij haar streven naar een betere orde. In Europa kunnen de spilmogendheden er op bogen, dat het proces der reorganisatie In haar gebied voortdurend vordert; Japan heeft de voldoening er trots alle intriges in geslaagd te zijn, een einde te maken aan ernstige spanning in het Groot-Aziatisch gebied en daardoor de wereld te bewijzen, dat het in staat is leiding te geven. De andere gebeurtenis op dit. oogen blik is de goedkeuring van de leen- en pacht wet. Dit feit beteekent, dat het werk der orde ning, dat de drie groote mogendheden, ieder op haar gebied, met zooveel succes hebben aan gevangen. beveiligd moet worden. Dezelfde mo gendheid, die in haar eigen levensgebied iedere inmenging van buiten energiek afwijst is thans klaarblijkelijk bereid tot het uiterste te gaan, om overal den loop der gebeurtenissen te beïnvloeden. In dezen toestand komen de leidende staatsmannen der drie verbonden mo gendheden bijeen om te beraadslagen. Zij wil len onwankelbaar voortgaan op den weg, die reeds tot zoo aanzienlijke successen heeft ge leid. Het bezoek van Matsoeoka is voor de Europeesche bondgenooten het symbool, dat de eendrachtige wil door geen ruimtelijken afstanc geschaad kan worden, wanneer de stoffelijke en ideëele beginselen dezelfde zijn. X V - TOKIO, 12 Maart. (SPT) In de groote restaurants te Tokio wordt op het oogenblik een nieuw gerecht geserveerd, dat op de spijskaart staat vermeld als „nationaal een pansgerecht". Het bestaat voornamelijk uit rijst, sojaboonen en gerst. De prijs per schotel is laag gehouden en bedraagt 35 tot 45 sen. De Tokio Nitsji Nitsji heeft gisteren in een kort artikel dit eenpansgerecht aangeprezen en verklaard, dat het Japansche volk zich van de ouderwetsche wijze van toebereiding der spijzen moet afkeeren, die uitsluitend op „lekkerbekken" is ingesteld en dat het zich de kookmethoden volgens de moderne voe dingsleer moet eigen maken. Zooals verder wordt gemeld is gisteren in het dorp Kimboen, op het eiland Ko Hokkaido, het laatste „berenofferfeest" der Aino's gehouden. De Aino's zijn een zeer oud, doch thans snel uitstervend volk, dat tot de Japansche volksge meenschap behoort. Hun aantal wordt op het oogenblik op niet meer dan ongeveer 16.000 zie len geschat. Zij voorzien in hun levensonderhoud met jagen en vischvangst en zijn polygaam. Het „berenofferfeest" heeft een religieus ka rakter. Eenmaal per jaar wordt op plechtige wijze „contact gezocht" met de goden der Aino's. Dit geschiedt door het dooden van een beren- paar. De zielen dezer dieren brengen daarna de wenschen en goede gedachten der Aino's aan de goden over. Het gisteren te Kimboen gehouden feest is, als laatste, met extra groote plechtigheid ge vierd. Het werd geleid door het hoofd van den „raad der ouden", een grijsaard Kawakami ge- heeten, voor dit doel gekleed in een prachtig ver sierd en rijk bestikt gewaad met roodleeren mui len en een kroon van gevlochten twijgen. De beren, een mannetje en een wijfje, die in het dorp voor dit doel waren opgefokt, werden door vier jonge mannen voorgeleid en aan de offer palen vastgebonden. Onder het uitspreken van een zegewensch schoot Kawakami hierna als eerste 'n fraai bewerkten pijl op het mannetjes- dier af. Dit was het teeken voor de vrouwelijke Amo's om een dans, volgens bepaald ritueel, om de palen uit te voeren, terwijl de mannelijke Aino's eveneens een aantal pijlen op de dieren afschoten. Deze werden daarna gedood met het offerzwaard. De vrouwen legden vervolgens bij de doode beren een aantal offergaven neer, be staande uit bloemen en sieraden, waarna de twee dieren, wederom volgens bepaald ritueel, gevild werden. Het vleesch werd nu volgens een aloud recept toebereid en vormde den hoofdschotel van den hierna volgenden feestmaaltijd, waaraan het geheele dorp deelnam. Met dit laatste berenofferfeest is een einde I gekomen aan een ruim duizend jaar oude tra ditie. In verband met de tijdsomstandigheden die ook op het leven en de gewoonten der Aino's van grooten invloed zijn, heeft men met deze traditie moeten breken. BERLIJN, 12 Maart (A.N.P.). Het aan nemen van de wet tot hulpverleening aan Engeland door het Huis van Afgevaardig den te Washington heeft in politieke krin gen alhier slechts de reeds bestaande op vatting bevestigd en geenszins verrast. De aanvaarding der wet is derhalve te Ber lijn minder onderwerp van gesprek dan de reis van den Japanschen minister van Buiten landsche Zaken Matsoeoka, die nog steeds in het middelpunt der belangstelling staat, temeer daar het aannemen der wet naar het oordeel van Berlijn slechts aan een reeds bestaanden toestand de binnenlandsch-Amerikaansche wet telijke basis geeft. Want dat, wat de wet wil, het leveren van oorlogsmateriaal aan Enge land, is reeds geruimen tijd aan den gang. Men wijst in dit verband van Duitsche zijde op de jongste rede van den Führer, die reeds erop wees, dat de scheepvaart naar Engeland met het begin van het voorjaar door de Duit sche afweerwapens nog meer zal ineenschrom pelen dan tot dusver reeds het geval is geweest. Overigens wijst men te Berlijn op de namen van de mannen, die bij het opstellen van de wet tot hulpveriecning aan Engeland een rol hebben gespeeld: Frankfurter, Baruch, Mor- genthau en Cohn. Zoo weinig als deze namen typisch Amerikaansch zijn, aldus verklaarde men heden te Berlijn, zoo min getuigt de wet van een werkelijk Amerikaansche doelstelling. De Joden, zoo hoorde men in politieke kringen der rijkshoofdstad, dachten bij het opstellen van deze wet uitsluitend aan hun eigen doel einden, en om deze te bereiken is hun het Amerikaansche volk net goed genoeg. In deze Joodsche kringen in Noord-Amerika is alleen de veelgenoemde vijfde colonne der Vereenigde Staten te zoeken. In de Wilhelmstrasse uitte men vandaag verder de meening, dat de hulpwet den oor-' log slechts kan verlengen, niet echter, zoo als de ontwerpers van de wet beweren, den oorlog zal bekorten. Van deze verlenging van den oorlog', zoo werd ei van Duitsche zijde aan toegevoegd, verwacht men blijkbaar in de toonaangevende Joodsche kringen in de Vereenigde Staten een verbetering der erfeniskans, Verdere inlijving van Engelsch bezit in het kader van een voortgaande ver kwisting van de Engelsche erfgoederen: dit is blijkbaar de eigenlijke zin van een wet, die men te Washington voor de binnenlandsch-politieke propaganda in het staatsiekleed van een ver- dedigingswet heeft gestoken. In de wet komt ook niet meer het beginsel van de Monroeleer tot uiting, doch een neiging, voor wereld- scheidsrechteir te spelen. Zulk een opvatting getuigt echter van een overmaat van zelfover schatting. De mogendheden van het pact van Drie hebben in elk geval, naar men tenslotte in de Wilhelmstrasse verklaarde, niet de minste aanleiding, zich ook maar eenigszins aan zulk een werelddictatuur te onderwerpen. De reis van den Japanschen minister van Buitenland sche Zaken Matsoeoka zal dezen wil der m het Driemogendhedenpact vereenigde staten en vol ken in elk gëval bevestigen. Het aanvaarden van de wet tot hulpverleening aan Engeland vormt voor hen geen enkel verrassend moment. De landen van het Driemogendhedenpact zijn op alles voorbereid, wat er ook moge gebeuren. WASHINGTON, 12 Maart (D.N.B.). Tien minuten voor den aanvang van de pers conferentie van vandaag heeft president Roosevelt de leen- en pachtwet onder teekend. Naar S.P.T. bericht, vormde de ondertee- kening een groote plechtigheid. Eenige mi nisters en verscheidene leden van het Con gres waren aanwezig. Een groot aantal persfotografen en filmoperateurs hebben de onderteekening opgenomen. Vijf minuten da de parafeering der wet stelde de president, na overleg met ver- i. tegenwoordigers van leger en marine, de eerste lijst vast van het oorlogsmateriaal, dat, naar hij in de daarop volgende pers conferentie mededeelde, voor het grootste deel voor Engeland en voor een klein deel voor Griekenland bestemd is. Roosevelt weigerde naar D.N.B. bericht de lijst bekend te maken, zoolang zij niet in het bezit van de ontvangers is. Hij duidde ech ter aan, dat er ook oorlogsschepen bij zijn. De president verklaarde verder dat het in aan merking komende bedrag niet zeer groot is. Nauwkeurige prijzen zijn echter nog niet vast gesteld, aangezien het deels verouderd, deels overtollig materiaal betreft en men na tuurlijk daarvoor niet de volle oorspron kelijke kosten kan berekenen. Te zijner tijd zullen zoowel de lijsten der goederen als ook de nog vast te stellen prijzen bekend ge maakt worden. Roosevelt legde er den nadruk op, dat geen enkel der materialen tevoren verpakt en naar de haven gebracht is. Verpakking en versche ping kunnen eerst thans, nu de wet officieel van kracht is geworden, ter hand worden genomen. Zijn activiteit toont echter dat hij geen tijd verliest. Donderdag zal hij bij het Huis van Afgevaardigden een aanvullende begrooting ten bedrage van 7 milliard dollar voor de uitvoering van de leen- en pachtwet indienen. De president maakte bekend, dat hij de vol gende week door de radio den door het van kracht worden der wet ontstanen toestand zal uiteenzetten. Volgens bericht uit New York heeft de Federal Shipping Board vandaag vergun ning gegeven voor den verkoop van 12 op gelegde schepen aan Britsche belangheb benden. Het zijn schepen met een tonnage van 7300 tot 11.900 ton. Behalve vracht booten en passagiersschepen bevinden er zich ook enkele koelschepen onder. Naar verder wordt bericht hebben de laatste door Engeland gepubliceerde scheepsvei liezen groote ongerustheid bij de Amerikaansche open bare meening teweeg gebracht. De radio-com mentatoren hebben veelal naar aanleiding van deze verliezen gewezen op de gevaren, waarmee de zeeoorlog Engeland bedreigt. De Heraid Tribune constateert, dat deze verliezen vijftig procent hooger zijn dan het wekelijksch gemid delde sedert het uitbreken van den oorlog, en daarmede de verliezen in de beroemde crisis maanden Maart en April 1917 benaderen. Deze last is ontzaglijk zwaar voor Engeland en men moet rekening houden met de mogelijkheid, dat de situatie ieder oogenblik kritiek kan worden De geheele politiek tot hulpverleening aan En geland zou nutteloos zijn. indien men de goe deren niet naar de overzijde kreeg. Volgens een bericht van Associated Press uit Londen heeft de parlementaire secre taris van den Britschen minister van Ar beid, Thomas William, in een vergadering van farmers te Chester verklaard dat de tegenwoordige positie der scheepvaart van Engeland nog veel wanhopiger is dan een jaar geleden en nog kritieker dan in de jaren 1917—1918. BERLIJN, 12 Maart (D.N.B.). Heden in de ochtenduren hebben vijandelijke vliegtuigen Kiel aangevallen. Er werd een groot aantal brisant bommen uitgeworpen, die deels op woonwijken vielen. Verscheidene woonhuizen werden ver nield, resp. beschadigd. Onder de burgerbevol king vallen twee dooden te betreuren; bovtn- dien werden dertien burgers gewond. HELSINKI, 12 Maart (D.N.B.). De Finsche gezant te Moskou, Paasiklvi, is hier gisteren aangekomen. De gezanten te Berlijn en Stock holm verblijven reeds eenige dagen in de hoofd stad. Van bevoegde zijde wordt verklaard, dat hier sprake is van een der gebruikelijke bijeen komsten, die van tijd tot tijd worden gehouden. ANKARA, 12 Maart (SF.T.). In Syrië is een staking uitgebroken tengevolge van de moei lijkheden met de voedselvoorziening. Zij begon te Damascus op 28 Februari als een protest tegen de prijsverhooging van het brood. Talrijke bakkerijen werden door de stakers geplunderd. Toen de politie geweld gebruikte, hebben de leiders van de Arabieren bevel tot een alge meene staking gegeven. Deze verbreidde zich snel over geheel Syrië pp den Libanon. Op den tweeden dag kwam het tot botsingen tusschen stakers en politie; aan beide zijden vielen dooden. Het Fransche mandaatsbestuur heeft afdeelingen soldaten bevel gegeven om de stakers met tanks en ge vechtswagens uit elkaar te drijven, en mitrail leurs werden op hoeken van straten op gesteld. Desondanks gingen de démonstraties en sa menscholingen door. De toestand werd steeds scherper door het optreden van de Fransche soldaten, waardoor de bevolking in haar verzet werd gestijfd. VATICAAN, 12 Maart. (Stefani). Ter gele genheid van den tweeden verjaardag der kro ning van Paus Pius XII heeft de H. Vader een plechtige H. Mis bijgewoond in de Sixtijnsche kapel. Hierbij waren tegenwoordig de familie Pacelli, de grootmeester der Militaire Orde van Malta, vertegenwoordigers der Orde van net H. Graf, de leden van het diplomatieke corps bij den H. Stoel, talrijke vertegenwoordigers van den Romeinschen adel en vele andere vooraan staande personen. In de sacristie bekleedde de H. Vader zich met de pauselijke gewaden en de tiara, en, omgeven door de kardinalen, werd hij op de Sedia Gestatoria naar de Sixtijnsche kapel gedragen. De H. Mis werd opgedragen door den kardinaal-diaken. De H. Vader gaf Zijn Zegen. Alvorens naar zijn vertrekken terug te keeren, onderhield Z.H. de Paus zich met de kardinalen. Ter gelegenheid van den twee den verjaardag -an Zijn kroning hebben staats hoofden, leiders van regeeringen en talrijke an dere vooraanstaande personen den H. Vader gelukwensch-telegrarrynen gezonden. BERLIJN, 12 Maart (A.N.P.) Van welin gelichte zijde wordt vernomen, dat van voor stellen aan de Grieken, om de gevechtshan delingen te staken, in de Wilhelmstrasse niets bekend is. Naar S.P.T. uit Athene bericht, heeft de nieuwe gouverneur van Thracië, Kodza, te Ka- vala, de hoofdstad van West-Thracië, een rede gehouden. Hij zeide, dat de bevolking rustig voort moet werken en met vertrouwen in de regeering de gebeurtenissen moet afwachten. Voorts heeft hij een manifest tot de bevolking van Oost-Thracië gericht. Hierin zeide hij be vel ontvangen te hebben tot het laatste oogen blik op zijn post te blijven. Alle autoriteiten zul len hun plicht tot het uiterste vervullen. Ook de burgerbevolking heeft haar taak en moet deze tot het uiterste volbrengen. LISSABON, 12 Maart (D.N.B.). Het Portu- geesche ministerie van Economische Zaken publiceert een decreet, dat degenen, die door het noodweer schade geleden hebben, in de ko mende drie jaar kosteloos van de regeermg olijf-, amandel- en andere vruchtboomen, plan ten en zaaigoed krijgen. Om verrotting van de ontwortelde boomen te voorkomen is bepaald dat zaagmolens, die stilgelegd waren, weer in bedrijf genomen zullen worden en nieuwe ge bouwd. Het vellen van boomen voor de winning van timmer- en brandhout is voor den duur van zes maanden verboden. CAIRO, 12 Maart (S.P.T.). De Engelsche minister van Buitenlandsche Zaken Antho ny Eden, is Dinsdagmorgen uit Egypte ver trokken. De Londenschc nieuwsdienst meict nog uit Cairo, dat minister Eden en de chef van den generalen stj,f Dill aldaar de laatste dagen nog vele besprekingen met de chefs van de drie afdeelingen der weermacht, generaal Wavell. admiraal Cunningham en luchtmaarschalk Longmore, hebben gevoerd. LISSABON, 12 Maart (S.P.T.) Volgens een be richt van de Diario de Noticias zal de Ameri kaansche regeering de passagiersschepen Wash ington en Manhattan naar Lissabon zenden, ten einde een aantal Amerikanen, die nog in Europa vertoeven, de gelegenheid te geven naar de Ver eenigde Staten terug te keeren. ISTANBOEL, 12 Maart. (D.N.B.) De nieuwe Roemeensche gezant te Ankara, Telemaque, is in Istanboel aangekomen. Hij zou vandaag naar Ankara doorgaan om zijn geloofsbrieven te overhandigen. Telemaque is eenige jaren ge leden ook reeds gezant in Turkije geweest.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1