Vraag en antwoord Achttien doodvonnissen voltrokken m Duitsche aanvallen op havens aan de Britsche Oost- en Westkust Berlijn en de reis van Matsoeoka CHa*nJpLg*vo.M „FRANKEN Voor onbezorgd "ar „HALF OM" Verduistering Zware gasontploffing Tabak voor Nederland Woonwijken te Hamburg gebombardeerd VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Glasgow en andere industrie steden bestookt Pétain houdt vanavond een radiorede Felle koude aan het front in Albanië Aanvullend crediet voor vloot der V.S. VRIJDAG 14 MAART 1941 - AVONDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22902 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents per regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiërv) 13 regels 48 cents, iederen regel meer 1"6 ceets. Gelukwensch van Hitier aan Tiso J Groote brand te Urmond Zijgevel van een woning weg geslagen; de muren ontzet Groote ravage Theetoewijzing De sociale politiek van de Fransche regeering Luchtgevecht bij Portsmouth De verliezen in den luchtoorlog Engelsch hulpschip gezonken GEVECHT VAN JAGERS BOVEN HET KANAAL Grieken pogen offensief te ont ketenen tegen Valona De wapenbestellingen der V.S. De hulp aan Engeland HAVENBRAND TE NEW-ORLEANS Uitbreiding scheepvaart New YorkLissabon Revolutionnaire politieke maat regelen verwacht van Ber lijn, Rome en Tokio Vijf Britsche vliegtuigen neergehaald HONGAARSCH TEGOED IN V.S. GEBLOKKEERD DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN Een dun sneedje voedzamer dan twee sneden witte- of bruinbrood. Alleen 99 bakt het Bestel het bij den bezorger 18 CENT p. 800 GRAM maar goed ver zorgd logeeren: HILVERSUM, TEL 7941 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT In zijn Nieuwjaarsboodschap bij den aanvang van 1941 heeft de heer Rijkscommissaris dr. Seyss-Inquart de bevolking in het bezette Nederland- sche gebied onomwonden en duidelijk voor de keuze gesteld: „voor of tegen ons", d.w.z. voor Duitschland en zijn doelstellingen of daartegen. Onder „voor" diende verstaan te worden positieve sa men- en medewerking met de Duitsche autoriteiten. Naar aanleiding van die boodschap en die keuze-stelling schre ven wij toen, dat bij de meeste Nederlan ders naar onze meening wel de voor die keuze beslissende vraag zou op rijzen: „Welke eischen stelt de Duitsche overheid aan een voor haar aanvaard bare positieve medewerking van Neder- landsche zijde? Voldoet haars inziens de positieve medewerking, zooals de N.S.B. haar die verleent, alleen aan de door haar gestelde eischen, of zijn ook andere vormen van positieve medewerking voor haar aanvaardbaar?" Sindsdien zijn er in het bezette Neder- landsche gebied door of vanwege of met instemming van de bezettende overheid maatregelen en beslissingen genomen en daden gesteld, die steeds sterker de richting schenen aan'te duiden, waarin het antwoord op deze vraag moest wor den gezocht. In de lange en veel omvat tende redevoering, welke de heer Rijks commissaris in het Concertgebouw te Amsterdam voor den kring Noord-Hol land van den „Arbeitsbereich" der N. S. E. A. P. in Nederland in het bewustzijn, dat zij niet alleen door partij genooten, maar ook door de overige Nederlanders zou worden gehoord, heeft gehouden, heeft hij naar onze meening als hoog ste civiele gezagdrager in het bezette Nederlandsche gebied het antwoord op deze vraag persoonlijk gegeven en ge preciseerd. Hij heeft dat zóó helder en duidelijk gedaan, dat hij verklaarde: „Het is mij althans niet mogelijk in te Zien hoe men nog duidelijker en helder der kan spreken." Hij juichte het toe, dat op de door hem toegesproken verga dering zich „een zoo opmerkelijk aantal Nederlandsche nationaal-socialisten" be vond, van wie hij getuigde, dat zij „in een harden nóg vaak verkeerd begrepen strijd als pioniers medewerken aan den opbouw van een nieuw Europa" en „in deze idee en strijdgemeenschap zeker kunnen zijn van onze onverbrekelijke kameraadschap". Nederland zal tegen over Duitschland „een waarlijk schep pende houding" moeten veroveren, een „actieve, dus een actie eischende hou ding". In het verloop van zijn voor het bezette Nederlandsche gebied en zijn bevol king uitermate belangrijke redevoe ring verklaarde de heer Rijkscommissaris o.a. nog, dat de vrijheid van politieke beslissing, die aan de Nederlanders gege ven is, slechts in zooverre beteekenis zal hebben, als de houding, die de Neder landers in den beslissenden strijd van het Duitsche volk voor de toekomstige Vorming van Europa aannemen, den doorslag zal geven bij de bepaling van de plaats der Nederlanders in de toe komst. Herinnerend aan den nog steeds Geldenden stelregel, dat de Duitsche overheid den Nederlanders geen politieke overtuiging wil opdringen, verklaarde hij, dat de nationaal-socialisten hebben bewezen en dagelijks bewijzen, dat zij den weg van de lotsgemeenschap met het tiuitsche volk willen gaan en dat alle kaderen tot dusver nog niet in de leve ring van dit bewijs geslaagd zijn en velen daartoe zelfs nog geen poging hebben Gedaan. En aan het slot verklaarde hij, dat de Vl'Üe politieke verantwoordelijkheid in °hs land alleen maar in de handen ge- *egd zal worden van diegenen, die door bewuste onwankelbare vervulling van de *a.ak, die uit het gemeenschappelijke tiermaansche lot voortvloeit, dit land eh tevens zijn vrijheid voor de toekomst vermogen te beveiligen. „Wij hebben," aldus sprak de heer Rijkscom missaris, „in dit land kameraden gevon den, dat wil zeggen, de gevluchte regee- thig heeft deze kameraadschap in de Gemeenschappelijke gevangenissen sa mengesmeed. Wij gïen, dat deze kame- taadschap steeds hechter wordt. De een 6eh goede Nederlander, de ander een Goede Duitscher, maar beiden vereenigd m nationaal-socialistischen geest en vkstbesloten dit nationaal-socialisme als jagende politieke beweging tot grond beginsel van de nieuwe ordening te maken." Het wil ons voorkomen, dat de heer ttijkscommissaris op niet meer mis te Verstane wijze geantwoord heeft op de Vfogen, die na zijn nieuwjaarsboodschap biJ vele Nederlanders waren opgekomen en die wij in den aanvang van dit artikel tl°S eens hebben gememoreerd. bLRLIJN, 14 Maart (D.N.B.). De Führer ter gelegenheid van den Slowaakschen ~^tionalen feestdag een telegrafischen geluk- ®hsch gericht tot den Slowaakschen presi- dr. Tiso. Dóór het bureau van den bevelhebber der Duitsche weermacht in Nederland wordt bekend gemaakt: Op 13 Maart zijn van de achttien Nederlanders, die, zooals bekend is gemaakt, in het Haagsche proces tegen een terreur-, sabotage- en spionnageorganisatie ter dood waren veroordeeld, vijftien door den kogel terecht gesteld. Een gratie- verleening kwam niet in aanmerking, daar bedoelde organisatie behalve ernstige sabotagehandelingen tegen militaire inrichtingen op de laagste wijze en met de gemeenste middelen, zooals z.ij anders slechts bij onbeschaafde volken bekend zijn, b.v. allerlei gifmoorden en aanvallen op Duitsche militairen beraamd en in een aantal gevallen ook ten uitvoer heeft gebracht Slechts drie der veroordeelden heeft de bevelhebber der Weermacht tot een levenslange tuchthuisstraf bege nadigd, omdat zij bij het plegen der daad nog geen twintig jaar oud waren. De Weermachtsbevelhebber wenscht hiermede een laatste beroep te doen op het verstand en het inzicht van de Nederlandsche jeugd. Tegelijk zijn drie te Amsterdam veroordeelde ophitsers, die tot de stakingen in de provincie Noord-Holland hadden aangezet, doodgeschoten. Tot levenslange tuchthuisstraf begena digd werden voorts 2 Nederlanders, die in een ander proces door een Duitsch krijgsgerecht wegens een ernstige sabotage- handeling ter dood waren veroordeeld. Ook in dit geval is de gratie voor de laat ste maal verleend, daar de veroordeelden ten tijde van de daad nog geen twin tig jaar oud waren. Zonsondergang 14 Maart 19.41 Zonsopgang 15 Maart 7.56 Maanopkomst 21.20 ondergang 7.56 Donderdagavond io door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de schuren van de boer derijen, toebehoorende aan de gebrs. Bergers, Th. Bous en Vroomen te Urmond. Aangewak kerd door den wind greep het zuur zeer snel om zich heen. Spoedig waren de brandspuiten van Urmond en Berg ter plaatse. Later werd nog de spuit van Geleen gerequireerd, maar deze behoefde niet meer op te treden. De schu ren met iilhout, waaronder machinerieën, gin gen verloren, terwijl bij den heer Th. Bous een éénjarig rund in de vlammen omkwam De waterschade op de boerderijen is zeer aan zienlijk. Hedenmorgen om kwart voor zeven had een zware ontploffing plaats in de woning van den heer C. J. G. Tilburgs, die aan den Lorentzweg, hoek Kleine Drift te Hilver sum, een ijzerwinkel drijft. De echtgenoote van den heer T. bekwam slechts enkele minder ernstige kwetsuren aan gelaat on handen. Een groot gedeelte van het pand is ontzet, terwijl de geheele achterzijgevel weg sloeg. De echtgenoote van den heer T. wilde op hei genoemde tijdstip in de keuken theewater op zetten. Zij bemerkte evenwel, dat een gas- kraantje aan den muur open was blijven staan, terwijl de daaraan bevestigde gummislang er af was. Het gas moet dus geruimen tijd het vertrek zijn binnen gestroomd door een ope ning van cm middellijn. Zooals bleek had het gas zich reeds door een groot gedeelte van bet huis verspreid. Zij deed eerst het kraantje dicht en opende daarna een ander, om met een aansteker het gas te ontsteken. Op het zelfde oogenblik weer klonk een geweldige knal, die verschillende menschen uit de omgeving wekte en terzelf- dertijd sloeg de geheele keuken uit elkaar. Mevr. T. kreeg brandwonden aan gelaat en handen Bij een familie aan de overzijde werd zij door dr. J. verbonden. De ravage was intussehen groot. De ge heele buitenmuur van de keuken was weg geslagen en de pannen van het dak lagen overal verspreid. Het tuvschenmuurtje naar de W.C. sloeg eveneens om en het closet kwam buiten terecht, waar het tuinhek onder de steenen bedolven was geraakt en om viel. Een gordijntje raakte in brand en kwam, via de versplinterde ruiten, in een achter de keuken gelegen alkoof terecht, waar een divan in brand raakte. Het vuurtje kon snel worden gebluscht. In de hulskamer sloegen de meubels tegen den grond, de kussens vlogen van de stoelen, maar de schilderijen bleven aan de muren hangen. De spiegelruiten van den winkel werden even eens versplinterd. Door den grooten druk wer den zij tegen de verduisteringsluiken geslagen en er ontstonden zoo duizeriden kleine stukjes, ter grootte van kienglaasjes. De deuren waren op de benedenverdieping overal uit de sponningen ontzet en vrijwel alle muren van het huis kregen groote scheuren, zoodat bij het herstel van de schade vrijwel een geheele nieuwbouw noodig zal zijn. Gezien de uitwerking van deze ontploffing is het welhaast een wonder, dat de persoonlijke ongelukken tot zoo geringen omvang beperkt bleven: man, dochter en zoon bleven geheel zonder letsel. Wij vernemen, dat de bewoner tegen brand is verzekerd. Op het terrein van het ongeval bemerkten wij dezen ochtend den commissaris van de Rijkspolitie, mr. P. L. Reyenga, den directeur van de gasfabriek, den heer J. Later, en den inspecteur van de recherche, den heer J. Wolf. Donderdagavond vond in den stadsschouwburg te Haarlem door de Krefelder Bühne de opvoering plaats van „Zar und Zimmermann". Op onze foto in het mid den Oberdienstleiter Seidel, aan diens r echterzijde de nieuwe commissaris voor Noord-Holland, mr. A. J. Backer, en links de nieuwe burgemeester van Haarlem, de heer S. L. A. Plekker. (Fotp Stapf) Donderdag 20 Maart as. komen te Amsterdam In toewijzing 11.549 heele, 1480 halve, 90 kwart kisten Java-thee, alsmede 3835 Steele en 408 halve kisten Sumatra-thee. BERLIJN, 14 Maart (D.N.B.) Uit Londen wordt gemeld, dat gisteren kort na het inval len van de duisternis boven vele streken van het land vijandelijke bommenwerpers werden waargenomen. In het gebied van Londen werd luchtalarm gemaakt, BERLIJN, 14 Maart. (D.N.B.). Donderdag avond heeft het commando der Duitsche lucht macht, naar het D.N.B. .verneemt, verscheinenen afdeelingen bommenwerpers opdracht gegeven tot het bombardeeren van verschillende Britsche havens aan Oost- en Westkust. Men verneemt. dat de bemanningen der eerste vliegtuigen reeds hevige ontploffingen en branden op. verschillende punten hebben gemeld. Naar het D.N.B. van betrouwbare zijde ver neemt, is een groot aantal Duitsche bommenwer pers gisteren reeds vroeg in den avond overge gaan tot den aanval op verschillende belangrijke industriesteden in Engeland. Naar verluidt, wa ren de aanvallen in de eerste plaats gericht op een reeks opslagplaatsen van levensmiddelen en ravitailleeringsbedrjjven. Men gelooft uit de eer ste berichten te kunnen afleiden, dat een aantal belangrijke installaties der levensmiddelenindus trie zeer te lijden heeft gehad. Naar het D.N.B verder verneemt, zijn verschillende andere fa brieken in Engeland en Schotland bestookt met bommen van soms zwaar kaliber. De Duitsche luchtmacht heeft Donderdag ver der met een groot aantal toestellen geslaagde aanvallen gedaan op belangrijke fabrieken en havenwerken te Glasgow, aldus verneemt het D.N.B. De rapporten van de eerste vliegtuigen zijn reeds binnengekomen en daaruit blijkt, dat te Glasgow, het belangrijkste scheepsbouwcen - VICHY, 14 Maart (D.N.B.). Het Fransche staatshoofd, maarschalk Pétain, zal hedenavond een radiorede houden, waarvan het hoofdthema zal zijn de komende wet op de ouderdomsrente voor arbeiders. In principe zullen volgens deze wet arbeiders, die ouder dan 65 jaar zijn, een jaarlijksch pensioen krijgen van 3.600 francs in de provincie en 5.200 francs te Parijs. Ar beiders tusschen de 60 en 65 jaar krijgen het zelfde bedrag als zij invalide zijn. De Fransche minister van Economische Za ken en Financiën, Bouthillier, heeft gisteravond een radiorede over de sociale politiek der regee- ring-Pétain gehouden. Gerechtigheid, aldus zeide hijwaarborgt maatschappelijke een dracht. Rechtvaardig regeeren is meer dan ooit gebiedende plicht. Frankrijk is door den oorlog uitgeput. De blokkade berooft het van goe deren uit het buitenland en de koloniën. De ar beid der fabrieken wordt steeds verminderd door de schaarschte aan grondstoffen en ver- keersgelegenheid. Onder deze omstandigheden moeten de goe- derenruil, het verbruik en de prijzen aan het staatsgezag onderworpen worden. Het rantsoe- neeringsstelsel zal worden gehandhaafd en uit gebreid tot alle artikelen, die onvoorwaardelijk noodig zijn, zoolang de productie niet tegen de eischen van een normaal verkeer is opgewas sen. De regeering heeft zich wrder bezig te hou den met toezicht op de prijzen en stabiliseering van het levenspeil. De minister legde den na druk op de belangrijke rol, die de arbeiders in het nationale bedrijfsleven spelen. De loonen voor de arbeiders, die een gezin hebben, zullen binnenkort herzien worden. In de eerstvolgende dagen zal een wet over de ouderdomsverzor ging der arbeiders van kracht worden. Frankrijk aldus vervolgde de minister moet al zijn hulpbronnen aan arbeidskracht grondstoffen en crediet in het veld brengen, Een beroepsorganisatie is noodzakelijk. De schaarschte aan grondstoffen is een zeer groot gevaar, omdat Frankrijk niet meer beschikt over de bronnen van voorheen. Wij moeten, zoo be sloot Bouthillier, van den geheelen natuurlijken rijkdom van het land en de koloniën gebruik maken en op het Europeesche vasteland de al- gemeene betrekkingen tot stand brengen, welke in overstemming zijn met de rol, die Frankrijk in het vervolg op grond van zijn aardrijkskun dige ligging zal moeten spelen. trum van Groot-Brittannië, reeds na de eerste aanvalsgolf meer dan twintig groote brander- konden worden waargenomen. Andere afdeelingen der Duitsche luchtmacht hebben in den afgeloopen nacht het havengebied van LiverpoolBirkenhead, dat 24 uur tevoren reeds een hevigen aanval had ondergaan, be stookt met brisant- en brandbommen. Opnieuw deden zdch hevige ontploffingen voor en braken groote branden uit, die de verwoestingen van den vorigen dag voltooiden. Naar het D.N.B. verder verneemt is Donder dag in de nabijheid van Portsmouth een Duitsch verkenningsvliegtuig dat op den terugweg naar de Fransche kust was, bij verrassing aangeval len door vijf Engelsche Spitfires. In weerwil van de overmacht verweerde het Duitsche toestel zich door met de boordwapenen naar alle zijden te vuren. Het schoot een Britschen jager neer, waarna de andere vijandelijke toestellen op de vlucht gingen. De Duitscher keerde volkomen onbeschadigd op zijn basis terug. In de afgeloopen 24 uur heeft de Duitsche luchtmacht- in het geheel zes vliegtuigen ver loren. In hetzelfde tijdsverloop werden bij de Engelsche aanvallen op Berlijn; Hamburg en Bremen, die door veel minder toestellen zijn ondernomen, alleen al door den Duitschen af weer 10 Britsche bommenwerpers vernield. De Duitsche verliezen bedragen slechts tweeder den van het door de Engelschen opgegeven ver liescijfer. Een nuchtere vergelijking toont aan aldus wordt van Duitsche zijde verklaard, dat de Duitsche luchtmacht in aanval zoowel als verdediging nog steeds verre in het voordeel is boven de Britsche luchtvloot. De Britsche admiraliteit heeft meegedeeld, dat het hulpschip der Britsche marine „Ma nistee" tot zinken is gebracht. De naaste ver wanten der slachtoffers zijn op de hoogte ge bracht. De Manistee, was oorspronkelijk een vracht schip. Het schip mat 5360 ton. BERLIJN, 13 Maart (D.N.B.) In een lucht gevecht, dat hedenmiddag bü helder weer bo ven het Kanaal werd geleverd tusschen Duit sche jagers en Engelsche Spitfires, werden vijf Engelsche vliegtuigen neergeschoten. De Engelsche jagers, die op weg waren om een actie te ondernemen tegen de Kanaalkust, werden op groote hoogte door Messerschmitt- vliegtuigen aangevallen, waarbij het tot een feilen strijd kwam. In zeer korten tijd wisten de Duitsche jagers, zonder eigen verliezen, de overwinning in de lucht te behalen. Overste Mölders boekje zijn 62e overwinning in de lucht, terwijl kapitein Ihlefeld zijn 32en tegenstander neerschoot. Een V.P.B.-correspondent bericht, dat Duitschland bij zijn tabaksaankoopen in Italië, Bulgarije, Turkije, Joego-Slavië en Roemenië 7.000.000 kg. exotische tabak voor Nederland gereserveerd heeft. Deze voorraad zal in staat blijken minstens voor een maand of drie in de behoeften der consumenten van sigaretten, shag, pijp- en pruimtabak te voorzien. Rekening houdende met de voorraden, Welke zich op dit oogenblik nog in het bezit van fa brikanten en handelaars bevinden, kan men dan ook veilig aannemen, dat deze categorie rookers zich voor het einde van dit jaar nog geen zorgen behoeft te maken. OCHRIDA, 14 Mrt. (S.P.T.). De plotseling opnieuw ingetreden koude heeft gisteren de operaties aan het GriekschItaliaansche front in Albanië wederom sterk belemmerd. Evenals oit twee weken geleden het geval was, zijn de bergen en bergpassen met een dikke sneeuwlaag bedekt, zoodat de krijgsoperaties in de hoog gelegen gebieden aan beide zijden moesten wor den gestaakt. Alleen in den Zuidelijken sector en in den sector van Tepeleni is het op som mige punten tot hevige gevechten gekomen. In den Zuidelijken sector langs de Adriatische Zee trachten de Grieken door. herhaalde aanvallen een groot offensief tegen Valona te ontketenen. Tot nu toe zijn zij er echter niet in geslaagd ten Noorden van Chimara vorderingen te ma ken. In den sector van Tepeleni bulderde gisteren den geheelen dag de Grieksche en de Italiaan sche artillerie. Tengevolge van het slechte weer kwam het echter niet tot eenige activiteit van de infanterie-eenheden. In het dal van de Devoli en in den sector van Pogradetsï heerscht een volledige rust. Het Italiaansche luchtwapen ondernam gis teren eenige aanvallen, doch ook hier belem merde het slechte weer de activiteit. WASHINGTON, 14 Maart (D.N.B.) De begrootingscommissie van het huis van afge vaardigden heeft gisteren de wet aangenomen, waarbij voor de Amerikaansche vloot een aan vullend crediet van 3.4 milliard dollar wordt uitgetrokken. Indien deze wet wordt aangeno men, zijn daarmede bij elkaar 6.7 milliard dollar in het loópende en in het komende be- grootingsjaar voor de vloot ter beschikking ge steld. In de commissie werden bovendien de verklaringen bekend gemaakt, welke de minis ter van marine, Knox, en de leiders van de admiraliteit in de geheime vergadering van de begrootingscommissie op 3 Februari hebben af gelegd. De chef van den admiralen staf ver klaarde in deze vergadering, dat de interna tionale toestand scherpere vormen zou kunnen aannemen en dat het daarom onvoorwaardelijk noodig is, dat Amerika ten spoedigste aandacht wijdt aan zijn bewapening. Minister Knox gaf als zijn meening te kennen, dat de vlootsterkte der asmogendheden 1.835 millioen ton bedraagt, terwijl hij1 de sterkte van dé Amerikaansche vloot raamde op 1.25 millioen ton. Het Amerikaansche bureau voor de bewa pening heeft medegedeeld, dat de ministers van Oorlog en Marine van 1 Juni 1940 tot 31 Januari 1941 wapenopdrachten hebben geplaatst tot een bedrag van ongeveer 12.580.000.000 dollar. De voorzitter van de subcommissie van het Huis van Afgevaardigden, die verklaringen van regeeringsvertegenwoordigers over de mogelijk heden van financiering der leen- en pachtwet aanhoort, heeft medegedeeld, dat Huil, Stimson en Knox zich nadrukkelijk hebben uitgesproken over het voorstel van Roosevelt, die een bedrag van 7 milliard heeft gevraagd. Men is, aldus de voorzitter, tot dat bedrag gekomen na ont vangst van een lijst, waarop de Britsche regie ring had aangeteekend, wat zij noodig had. Het Huis van Afgevaardigden heeft besloten, Dinsdag een debat te houden over dë financie ring van de leen- en pachtwet en zoo mogelijk reeds V/oensdag te stemmen ove; het voorstel der regeering. NEW-ORLEANS, 14 Maart (D.N.B.). In den afgeloopen nacht is een groot pakhuis in de haven van New-Orleans door brand vernield. Groote voorraden suiker, koffie, rijst en gecon senteerde producten zijn vernield. Men schat de schade op drie millioen dollar. NEW YORK, 13 Maart. (D.NJ3.) Naar Asso ciated Press meldt, koestert het federale scheep vaartbureau het plan, de grootste Amerikaan sche passagiersschepen Manhattan en Was hington in dienst te stellen op de lijn New York Lissabon, teneinde duizenden Amerikanen en buitenlanders in staat te stellen uit Europa te vertrekken. Deze schepen kunnen elk 1.500 pas sagiers vervoeren, d.i. vier tot acht maal zooveel als de Amerikaansche schepen, die thans op Europa varen. De belangstelling te Berlijn voor het aan staand bezoek van den Japanschen minister van Buitenlandsche Zaken, Matsoeoka, is, naar de Berlijnsche correspondent van de NR. Ct. meldt, opnieuw verlevendigd door een uitlating van den meestal goed ingelichten diplomatieken medewerker van de Nachtausgabe, Kriegk. Als eerste onderwerp van bespreking geldt gelijk bekend de vraag of en in hoeverre een eventueel ingrijpen van de Ver. Staten als een oorlogshandeling zou moeten worden beschouwd en in hoeverre daardoor het driemogendheden - pact in werking zal moeten treden. Dit moet vooral betrekking hebben op de mogelijkheid van deelneming van Amerikaansche oorlogs schepen aan convooien, een mogelijkheid waar mede te Berlijn zeer gerekend wordt. De omvangrijke staf, welke Matsoeoka mede brengt, wijst op het gewicht en den omvang van de besprekingen. Nu komt Kriegk aan dit alles nog een nieuw en wel een politiek aspect geven. Hij schrijft, dat met de aanstaande besprekingen van Mat soeoka te Berlijn en te Rome: „voor de heele aarde de deeling begint van de volken in de aanhanger# van den vooruitgang en de verde digers van den stilstand en daarmede een ach teruitgang". Voorts gewaagt hij van de groote onmid dellijk te verwachten revolutionnaire poli tieke maatregelen van Duitschland, Italië en Japan. Deze uitlating schijnt aan het driemogend- hedenpact een nieuw kader te willen geven, waarvoor het bestaande statuut van het pact misschien te klein is, zoodat het een zekere uitbreiding zou behoeven, waartoe dan het be zoek van Matsoeoka de gelegenheid zou openen. BERLIJN, 14 Maart (D.N.B.). Naar het D.N.B. verneemt, zijn in den afgeloopen nacht Engel sche bommenwerpers boven Noord-Duitschland verschenen. Op woonwijken en niet-militaire doelen te Hamburg werden een groot aantal brandbommen en eenige brisantbommen gewor pen. Verscheidene burgers werden gedood of ge wond. Volgens de tot dusverre ontvangen berich ten zijn met zekerheid vijf Engelsche vlieg tuigen door Duitsche nachtjagers en afweer geschut neergehaald. Waarschijnlijk zal dit cij fer nog stijgen, daar een groot aantal Britsche bommenwerpers door den Duitschen afweer zoo ernstig beschadigd is, dat zij hun basis nauwe lijks zullen kunnen bereiken. WASHINGTON, 13 Maart. (D.N.B.) Roosevelt heeft heden order gegeven tot het bevriezen van de Hongaarsche saldi in de Vereenigde Staten. De minister van Financiën, Morgenthau, heeft verklaard dat deze stap ondernomen is op ver zoek van het staatsdepartement. Morgenthau weigerde echter, zich omtrent de redenen daar van uit te laten. Dagelijks verse aanvoer RAMAKERS' FRUITPALEIS Gasthuisvest 45 - Tel. 16458 - Haarlem THE AMERICAN CLUB TIVOLI DANSSCHOOL TIVOLI Wegens de enorme drukte a.s. Zondag 16 Maart geen dansen in de Leeuwerik, doch in de GEZELLIGE TUINZALEN van het GEM. CONCERTGEBOUW van 7.30—11 UUR.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1