Australië en Nieuw- Zeeland w Men bdtijft 0ft6: „EDELE BRABANT" New-Yorksche Beurs Beleediging van Flihrer den VRIJDAG 14 MAART 1941 Sterker burgerlijk verzet in Britsch-Indië Groote partij in oppositie Molotof weer in Japansche ambassade te Moskou Lord Beaverbrook minister van Scheepvaart? Harriman te Lissabon De Turksche minister van Justitie afgetreden Hij wordt opgevolgd door Menemendjogloe Gedelegeerden te Tokio voeren nog besprekingen Japansch marinevliegtuig boven Formosa verongelukt Iraksch minister rapporteert over bespreking met Eden Finsche bladen herdenken den vrede van Moskou Zooals de Helsingin Sanomat verklaart, beeft Sigarenwinkeliers voor 500 opgelicht Vertegenwoordiger wist wel aan geld te komen Eerste nummer der mededeelingen van Brabantia Nostra Weinig handel en koers verliezen Werkloozen kunnen lid worden van een vakorganisatie V y inierhulp Nederland: j brengi vreugde in veler leven. CONCURRENTIE ROND KATTENBROOD Procedure voor den Hoogen Raad Omzet: 340.000 shares 2M 91 - m - WISSELKOERSEN AMERIKAANSCHE GOEDERENMARKT - 8.9 4 I RECHTSZAKEN 5^ï 51} 33| 31} Duitsch landgerecht legt een half jaar gevangenisstraf op Clearingkoersen Academische examens Het belangrijke nieuws uit het Verre Oosten, dat de Japansche minister van Buitenlandsche Zaken, Matsoeoka, direct over Mandsjoekwo en Moskou naar Berlijn zal reizen, komt op denzelfden dag onder onze aandacht als het bericht, dat Australië en Nieuw-Zeeland een formeele overeen komst hebben aangegaan voor de gemeen schappelijke verdediging van hun belangen in den Stillen Oceaan. Zonder in het minst eenig verband te willen leggen tusschen beide berichten, is het niette min duidelijk, wanneer we bedenken in hoe verre de Amertkaansche „lend - and lease bill" óók Australië en Nieuw-Zeeland betreft, dat de verdediging van den Stillen Oceaan zoowel te Berlijn als te Rome een voornaam punt van de Japansche besprekingen zal uitmaken. In zijn antwoord aan minister Eden zei minister Matsoeoka, eenige weken geleden, iets over „teekenen. die er op wijzen, dat de Ver. Staten, Engeland, Australië en Nieuw-Zeeland in Washington hebben onderhandeld" over een „gemeenschappelijke verdediging van den Stil len Oceaan". In de Japansche pers is onder- tusschen héél wat te doen geweest over de ,,on- noodige versterking" van de eilanden Guam en Samca door den bouw van Amerikaansche steunpunten. Ook de Duitsche pers heeft daar aan haar aandacht gewijd. Uit de D.N.B.-berichten stippen wij o.a. aan: dat het Amerikaansche transportschip Grant met een eerste contingent troepen onlangs te Manilla is aangekomen: Australische troepen zijn op Malakka (via Singapore) gearriveerd; 15 Japansche vlooteenheden zijn in de nabij heid van de Fransche vlootbasis Kohkong (kust van Kambodsja) gestatior.neerd, een andere helft van de Japansche slagvloot kruist voor Saigon; de Britsche havens Sandakan en Tawao op Noord-Borneo zijn voor scheepvaartverkeer gesloten; mobilisatie op de Philippijnen werd verleden maand afgekondigd; de Britsche en Australische reederijen hebben alle verkeer tusschen Sydney en Kobe te Hongkong gestaakt, enz. Dit duidt eveneens op de veronderstelling, dat Australië en Nieuw-Zeeland bij een eventueel uitbreken van een conflict in den Pacific een groote rol krijgen te spelen. De geografische positie van deze twee rijke Dominions maakt Australië en N. Zeeland on getwijfeld, strategisch, tot verreweg het belang rijkste steunpunten-gebied in het Zuiden van den Stillen Oceaan, zoowei voor de V. S. als voor Engeland. Men weet. dat de bevolking in beide staten geheel blank is, op uitzondering na van eenige honderdduizenden Maori's. Ja pansche emigranten worden in Australië dan ook niet toegelaten. Maar hoewel er plaats is voor honderden millioenen, telt de bevolking van Australië nog geen 9.000.000 zielen op een concinent, dat in oppervlakte slechts iets klei ner is dan héél Europa! Ook op de twee eilan den van N. Zeeland, tezamen grooter dan Frankrijk, is de bevolking schaarsch: totaal nog geen 2.000.000. Toch hebben beide Dominions al sedert jaren den bouw en het onderhoud van resp. een New-Zealand en een Australian Di vision van de Britsche Pacific-vloot voor hun rekening genomen, waarin o.a. twee slagsche pen, een half dozijn kruisers, duikbooten enz. begrepen zijn. De weermacht van Australië, zoo verklaarde verleden maand de Australische pre mier, Menzies, sprekende te Cairo, zal nog dit jaar 500.000 man voor de verdediging van het Dominion opleiden, terwijl er al 275.000 man afgerichte expeditie-troepen in Egypte en Pa'estina zijn gelegerd. In de Amerikaansche Pacific-plannen is, na den laatsten wereldoorlog, dan ook terdege met de mogelijkheid rekening gehouden, dat, bij een eventueel conflict in den Stillen Oceaan, Australië en N. Zeeland aan Amerika's zijde zouden staan. Niet meer alléén de Hawaii- eilanöen met de Aleoeten in het Noorden, maar nu ook N. Zeeland en Australië (als zuidelijk punt van den Britschen strategischen sector: Port Darwin-Honkong-Singapore) in den Zuid- Pacific, vormen voor de Amerikaansche als voor de Britsche vlootmacht de sterkste verdedigings basis in het Verre Oosten. Tcch zijn er ook schaduwzijden. Reeds vaak is er op gewezen, dat het streven naar afschel- ding van Wast-Australië uit de federale groe peering verlammend heeft gewerkt op de con centratie van Australië's defensieve krachten. Geografisch isolement, gepaard met federale tarieven, zijn oorzaak, dat het enorm uitge strekte West-Australië jarenlang de „Assche- poester van de Australische staten" is geweest. En zooals de politieke toestand nu al verlam mend werkte in West-Australië, zoo zou óók wel eens, in tijden wan oorlog, de verwaarloozing der kustbewaking en -bewapening fataal kun nen worden voor de veiligheid van het Austra lische gem eene best, W. Finland bewezen, dat het een natie met moed, evenskracht en ruggegraat is. Het kan zijn rechten verdedigen. Het blad gaat voort: „Dit jaar is een jaar van inspanning geweest. Fin land heeft in het afgeloopen jaar vaak een com promis moeten sluiten, maar desondanks heb ben wij een stap voorwaarts gemaakt." Hufvudstadsbladet verklaart, dat de betrek kingen met Rusland weer normaal zijn en de wederzijdsche betrekkingen zonder hartsticht worden geregeld. Het blad noemt dit een bewijs voor den wensch van Finland om de oorlogs mentaliteit te overwinnen. NEW YORK, 13 Maart (DNB) Naar Associa ted Press uit Bombay meldt, heeft de weigering van den vice-kcning van Britsch-Indië, om een jaar na het efnde van het Europeesche con flict het statuut van dominion voor Indië ai te kondigen, als gevolg gehad dat de op twee na grootste politieke partij van het land, Hindoe Mahasabaha het burgerlijke verzet tegen de Britsche regeering heeft afgekondigd. MOSKOU, 13 Maart. (D.N.B.) De Japansche ambassadeur te Moskou, Katekawa, heeft gis teravond ter eere van den Sovjet-Russischen regeer rigschef en commissaris van Buitenland sche Zaken, Molotof, een diner aangeboden. Hieraan werd tevens deelgenomen door de plaatsvervangende volkscommissarissen van Buitenlandsche Zaken, Wysjinski en Losofski, alsmede door talrijke andere Sovjet-autoriteiten. Dit was de tweede maal, dat Molotof te gast was in de Japansche ambassade. In diplomatieke kringen te Moskou beschouwt men dit tweede bezoek als een bewijs voor de voortschrijdende kalmeering der Russisch-Japansche betrekkin gen. NEW YORK, 13 Maart. (D.NJB.) De New York Times meldt uit Londen, dat lord Beaverbrook het ministerie voor de Vliegtuigproductie zal verlaten en minister van Scheepvaart za] wor den. Naar het blad in verband hiermee opmerkt, ls het zeer goed mogelijk, dat met het oog op de stijgende scheepsverliezen de „kritieke positie van de scheepvaart belangrijker is geworden dan dc vliegtuigproductie." Deze verliezen, die een gevolg zijn van de Duitsche aanvallen en de stormen, zouden in werkelijkheid 75 procent hooger kunnen zijn dan het percentage dat door de Britsche regeering wordt toegegeven. LISSABON, 13 Maart. '(S.P.T.) De speciale gezant van Roosevelt bij de Engelsche regeering, Harriman, is gisteren per clipper te Lissabon gearriveerd. Hij weigerde inlichtingen over zijn missie te geven en zeide slechts, dat hij waar schijnlijk ongeveer 3 maanden te Lissabon zou blijven. ISTANBOEL, 13 Maart (D.N.B.) De Turk sche minister van Justitie, Fethi Okyar, is om gezondheidsredenen afgetreden. Tot zijn opvol ger Ls afgevaardigde Hasan Menemendjogloe be noemd. Okyar is een der bekendsta politieke persoonlijkheden van Turkije. Hij heeft onder Ataturk een rol gespeeld en ls later achtereen volgens toegevoegd aan de ambassade in Parijs en in Londen. TOKIO, 13 Maart (D.N.B.). De delegaties van Thailand en Fransch Indo-China zullen nog eenigen tijd in Tokio blijven om in verdere on derhandelingen tezamen met de Japansche be middelingscommissie een definitief verdrag uit te werken. Het Woensdag onderteekende Japansche be middelingsvoorstel tot bijlegging van de grens geschillen is slechts een voorloopig document. Het nieuwe verdrag zal daarentegen practisch tegelijk de verdragen tusschen Thailand en Indo-China uit de jaren 1904 en 1907 vervan gen, volgens welke toen de gebieden aan Fransch Indo-China kwamen die thans, zij het met ze kere beperkingen, aan Thailand worden terug gegeven. TOKIO, 13 Maart (DNB) Het ministerie van Marine maakt bekend dat op 1 Maart een Japansch marinevliegtuig tijdens een vlucht boven het Noordelijke deel van Formosa ls neergestort. Hierbij werd de geheele bemanning, bestaande uit drie marine-officieren, gedood. ANKARA, 13 Maart. (S.P.T.) De minister van Buiten'andsche Zaken van Irak, Tewfik Soehedy, heeft Woensdagavond te Bagdad, na zijn terug keer uit Cairo, aan den regent Abdallah en ver volgens aan den minister-president, generaal Taha Asjima, verslag uitgebracht over zijn be sprekingen met den Britschen minister van Buitenlandsche Zaken, Anthony Eden. HELSINKI, 13 Maart. (S.P.T.) De Finsche bladen herdenken in hun hoofdartikelen den eersten verjaardag van den vrede van Moskou en wijzen op de harde vastbeslotenheid ran het Finsche volk, die zich tijdens den oorlog ont wikkeld heeft. Een Haagsch zakenman, die het met de eer lijkheid niet al te nauw nam, had voor een belangrijke transactie veel geld noodig en richtte zich tot den 27-jarigen vertegenwoor diger F. W. v. U. met het verzoek, of hij hem niet aan een klein kapitaaltje kon helpen. De jongeman was wel tot samenwerking bereid en beloofde voor geld te zorgen. Vroeger had v. U. in sigaren en sigaretten gehandeld en een ge degen kijk gekregen op merken, prijzen en kwa liteiten. Het lag dus voor de hand, dat hp zijn geluk in deze branche beproefde. Te Den Haag bezocht hij zeven sigarenwinke liers, aan wie hij vertelde, dat hij een groote partij sigaretten kon leveren, mits vooraf het geheele bedrag of een belangrijk gedeelte daar van werd gestort. De vertegenwoordiger schermde met zeer groote getallen, zoodat de winkeliers, die hem van partijen van 40 a 50.000 sigaretten hoorden spreken, zich lieten over halen. In Den Haag ontving de jongeman een bedrag van ongeveer f 1700, waaron hij zijn arbeidsveld uitbreidde tot Maassluis (waar eenige winkeliers hem in totaal f 2500 verstrek ten) en zelfs tot Eindhoven, welke reis hem f 600 opleverde. In totaal heeft v. U aldus een bedrag van ongeveer f 5000 bijeengegaard. Een gedeelte hiervan droeg hij af aan zijn opdrachtgever en voor het resteerende geld wilde hij bij een Haagschen meubelmaker een gr.oöte partij meu belen koopen. Deze laatste aankoop kostte hem f 4000 en voor een dergelijk bedrag schrok hij wel een weinig terug. Hij betaalde de meubelen toen maar heelemaal niet. De meubelzaak heeft de meubelen echter kort daarna terug laten halen, teen de uitbetaling uitbleef zoodat deze firma niet al te veel schade leed. Anders is dit het geval met veel sigarenwinkeliers, die hun geld in goed vertrouwen aan den, hun vermoe delijk van vroeger nog bekenden, vertegen woordiger gaven, doch tot op heden daarvoor nog niets terug ontvingen. De politie wist den vertegenwoordiger oplichter te arresteeren. Ook de opdracht gever v. TJ. zal zijn gerechte straf niet ontgaan. inierhulp Nederlands geeft nief alleen, offert ook werkelijk. (Van onzen Brabantschen redacteur) Onder den naam „Edele Brabant" is het eerste nummer verschenen van de mede deelingen van Brabantia Nostra. Het ope ningsartikel is geschreven door dr. P. C de Brouwer; deze geeft daarin als motief op, voor het verschijnen van het nieuwe blad, de omstandigheid, dat het tijdschrift Bra bantia Nostra tot dusver nog niet genoeg Brabanders bereikte. „Edele Brabant" is bestemd voor alle leden van de beweging. Tevens zet dr. De Brouwer nog eens uiteen, wat eigenlijk de bedoeling van de beweging „Brabantia Nostra" is. Hoewel wij de geschie denis der beweging van het begin af gevolgd hebben, is het niet ondienstig voor het goede begrip hier een en ander uit de uiteenzetting Van dr. De Brouwer te laten volgen. Sedert lang is er in Brabant zich iets aan het roeren, zoo zegt de schrijver. Wat dat is. kan men moeilijk begrijpen, als men niet weet, dat het gewest Brabant een paar eeuwen van vervolging heeft doorstaan, vervolging om zijn katholiek geloof. Tot die vervolging hoorde ook een onderdrukking van het stoffelijke, een onthouden van geestelijke ontwikkeling en een verlagen tot politieke onmondigheid. Op het eind van die zware eeuwen bezat het Brabant- sche volk zijn geloof nog ongerept. Maar in zijn geestelijk en stoffelijk bestand had het veel ge leden. En de heele negentiende eeuw heeft het noodig gehad om zich in het nieuwe Nederland vrij te maken van achterstelling. Eerst de twin tigste eeuw heeft in Brabant de stoffelijke en de geestelijke verheffing ingeluid. Teen is in Brabanders niet de minsten juist met de groote ontwikkeling van land bouw en industrie, juist ook met het opklinken van allerlei moderne leuzen, het besef ontstaan, dat het gewest met zijn frissche vernieuwde kracht, met zijn eerlijk en onaangetast katho liek geloof, diende beschermd te worden tegen dreigende gevaren. En dit niet alleen; óók. dat het tijd was om eigen bezit te leeren hoog schatten; óók, dat men voor Brabant met voorzichtigheid, doch tevens met beslistheid, de ordening van het nieuwe moest ter hand nemen In de lijn van de beginselen, door ge loof en verstand geleverd. Dat is dat „iets", 't Is de koppigheid tot een verzet en tegelijk de stuwing tot een ontplooiing, 't Is de vasthoudendheid aan het oude en tege lijk de kloeke durf tot het nieuwe, 't Is het •erkennen van tekorten en de wil om die te verbeteren en tegelijk de fierheid op het waar devolle bezit en de vastbeslotenheid om dat te verdedigen, 't Is de trouw aan Nederland en tegelijk de koestering van het eigen Brabant. Voor niet een, die helder ziet. kan het twij felachtig wezen, of dat rijke „iets" een groot goed is. Het is groot én goed én schoon Deze verklaring van dr. De Brouwer, waar in het streven van de beweging Brabantia Nostra in het hart wordt uiteengezet, kan verhelderend werken. Nog te voel immers leeft bij buitenstaanders de gedachte over Brabants onbelangrijkheid en daarnaast de vrees, dat in Brabant separatistische krachten aan het werk zijn. Nists ls minder waar. Het is tot vervelend wordend toe herhaald, dat Brabantia Nostra wilde bundeling der krachten om te werken voor Brabant en voor het Be" heele Nederlandsche volk. Een enkele meer onbezonnen stem. die wellicht hier of daar eens geklonken heeft en die voedsel zou kun nen geven aan de verdenking van separatisme, moet men niet als norm nemen. aoowel de per sonen, die de beweging leiden als het verleden van Brabantia Nostra staan er borg voor, da1, deze beweging werkt in het belang van gehee! Nederland. Een soortgelijk streven, zij het dat deze zich ook op andere terreinen bewegen, ontmoet men bij de Heemkundige Kringen, wier doel en werkwijze wij onlangs nog hebben uiteengezet. Ook hier vindt men als doel het aankweeken van de kennis van en de liefde voor het eigen gewest met de vooropgezette bedoeling juist daardoor te werken ten bate van het volk in zijn geheel. Het is de bedoeling van het tijdschrift, dat de „Kroniek" een der voornaamste rubrieken zal worden. Hierin zal melding worden ge maakt vah iedere gebeurlijkheid, die, oo welk° wijze dan ook, voor Brabant van belang is. Er zijn In Brabant prachtige waarden aanwezig zoo zegt de kroniekschrijver in zijn inleiding er Jeven schoone krach ton en er leven tallooze mogelijkheden. Men versta ons goed; het is er geenszins om begonnen met deze werkelijk heden te pronken, als waren wij daarom meer waardiger dan anderen. Dat is verre van den waarachtigen Brabander. Maar evenmin lijden wij aan een minderwaardigheidscomplex. En daarom zijn wij niet van zins onder stoelen of NEW YORK, 13 Maart Op de New York- sche effectenbeurs kwam de handel heden we derom met moeite op gang. De onzekerheid ten aanzien van de economische ontwikkeling in de Vereenigde Staten was aanleiding, dat de koo- pers groote terughoudendheid in acht namen, zoodat het koersbeeld verdeeld werd. Bethle hem Steel Corp. opende een punt lager. Tijdens het verder verloop viel er van een toenemen- den lust, iets te ondernemen, weinig te be speuren en een aantal fondsen werd zelf? in het geheel niet verhandeld. Een verdere koers daling trad echter niet in en fractioneelc koerswinsten en -verliezen waren vrijwel gelijk in aantal. Ook het aanbod bleef beperk" Slechts fondsen van scheepsbcuwondememingen en enkele specialiteiten legden een iets betere houding aan den öag. Suikerwaarden ontleen den eenigen steun aan de voortgezette prijs stijging op de suikermarkt. Spoorwegwaarden werden slechts weinig gedrukt door het feit, dat het cijfer der wagonladingen deze week van 756.700 tot 741.900 was gedaald, daar de inkrim ping van het goederenverkeer, die daaruit blijkt, in hoofdzaak neerkomt op vertragingen door óe veranderde weersomstandigheden. Staal- waarden en Luchtvaartaandeelen waren ver deeld. Over het algemeen bleek men geneigd de komende ontwikkeling van het economische leven optimistisch te beoórdeelen, al werkten de gebeurtenissen buiten het westelijk halfrond en ce binnenlandsche belasting- en prijskwesties steeds weer remmend op de opwaartsche koers- beweging. Eenzelfde invloed ging uit van ge ruchten omtrent nieuwe verkoopen van Ameri kaansche effecten uit Britsch bezit buiten de beurs om, welke omstandigheid aanleiding was. dat velen zich afzijdig hie'dcn. Tijdens het laat- banken te steken, wat Brabant op cultureel, sociaal, of welk ander gebied ook bezit of pres teert. Opdat dit gewest niet duister lijkt, zullen wij het licht van zijn schoonheid niet onder de koremaat' plaatsen; wij zuilen het heffen hoog op. zoodat het zijn stralen breed kan af werpen. Het is ook mogelijk, dat er hier of daar toe standen of onfraaiigheden woekeren, die het karakter van Brabant weinig eer of goed doei» of daarmee zelfs regelrecht In strijd zijn. Den vinger op deze teere plekken te leggen, zal ook tot de taak van deze kroniek behooren. Want wij wenschen niet den blik eenzijdig te rich ten. Het „Were di" gedachtig, toetsen wij scherp het nieuwe en onbekende: wat goed ls 'eeren en aanvaarden wij, het verkeerde wordt on voorwaardelijk verworpen. Als eerste onderwerp behandelt deze kroniek dan de rede van burgemeester mr. F. J. van Lanschot over het bouwvraagstuk In Brabant en ln 's-Hertogenbosch. De mededeelingen bevatten voorts nog en kele Brabantsche sagen, boekbesprekingen e.d. benevens een oproep van De Beeckenaer aan alle Brabanders, welke hjj sluit met de volgen de woorden; Brabantia Nostra gaat voort, het Brabantsche bewustzijn tot leven te wekken. In dezen ar beid paart zich de wijsheid der jaren aan de onstuimigheid der jeugd en beide worden ge dragen door een schoone geestdrift voor het gemeenschappelijk begeeren. Gij allen, die var. goeden wille zijt, laat ook gij U begeesteren door het ideaal. En bedenk dat het aan U ge legen is of Brabant worden zal gelijk het was: Het hart der Dietsche landen. Het correspondentie-adres van de Mededee lingen ls gevestigd Loudonstraat 35 te Tilburg Naar het A.N.P. verneemt, heeft de commis saris van het N.V.V., de heer Woudenberg, maatregelen getroffen, waardoor werkloozen lid kunnen worden van een vakorganisatie, hetgeen zooals bekend tot nu toe niet mogelijk was. De contributie is zeer laag gesteld en bedraagt om en nabij 10 cent per week. De werkloozen, die zich bij een vakorganisatie aansluiten, wor den voorts onmiddellijk lid van de betreffende werkloozenkas, waardoor zij dus direct alle voor- deelen genieten, die de georganiseerde arbeiders tot nu toe hadden boven de ongeorganiseerden op het gebied van de steunuitkeeringen en ten aanzien van de loonen in de werkverschaffingen. Tusschen twee fabrikanten van kattenbrood was een rechtsgeschil ontstaan, omdat, ruim vier jaren geleden, fabrikant A. aan een groot aantal zaken, winkeliersvereenigingen e.a. een circulaire, onderteekend met het pseudoniem Klaas Stroop, had toegezonden, waarin werd beweerd, dat een (met na ave genoemde) coöpe ratie-instelling kattenbrood C. in den handel bracht, dat als twee druppels water geleek op het kattenbrood van B. en dat dit aan die in stelling werd geleverd door B., terwijl de coöpe raties het C.-kattenbrood voor 13 cent per pondspak verkochten en de winkeliers het eigen lijke kattenbrood van B. voor 20 cent moesten verkoopen, waardoor B. een geweldigen voor sprong aan de coöperaties zou geven. Bovendien werd in die circulaire gesteld, dat het katten brood aan de coöperatie-instelling ver beneden kostprijs werd geleverd. Naar het oordeel van B. had A- hierdoor een onrechtmatige daad tegenover B. gepleegd, waardoor deze laatste groote schade zou lijden. Voorts achtte B. de handelwijze van A. te meer onrechtvaardig, omdat de mededeeling, dat het kattenbrood beneden kostprijs aan de ccöpe- ratie-instelling werd geleverd, in strijd zou zijn met de waarheid. B. maakte het geschil aanhangig bij de Haag- sche rechtbank en vorderde van A- een schade vergoeding van f 50.000. De rechtbank kenmerkte bij vonnis van 8 Februari 1938 in het algemeen het verspreiden van een dergelijke circulaire als een onrecht matige daad, tenzij alle in de circulaire over de wederpartij vermelde feiten juist waren, in welk geval B. doende zou zijn, het artikel, waar- In beide partijen handel drijven, te dumpen om zich een monopoliepositie te verschaffen, en in zulk een concurrentiestrijd aan A. geen ander middel ter verdediging van zijn bestaan ter beschikking staat dan een beroep op de afne mers van het artikel. Daar B. alle over hem in de circulaire mede gedeelde feiten had toegegeven met uitzonde ring van dit ééne punt, dat hij net katten brood ver beneden kostprijs zou leveren asn de coöperatie-instelling, beval de rechtbank te dezen aanzien een deskundig onderzoek. Bij eindvonnis van 7 Maart 1939 nam de rechtbank aan, dat het bewijs van net betwiste feit niet was geleverd, weshalve A. werd ver oordeeld tot vergoeding van schade, nader op te maken bij staat. A. kwam van beide vonnissen in beroep en toonde zich in de eerste plaats gegriefd, door dat de rechtbank overwoog, dat hij zich aan een onrechtmatige daad had schuldig gemaakt. Het Haagsche gerechtshof oordeelde bij arrest van 4 April 1940 deze grief gegrond, vernietigde de beroepen vonnissen en verklaarde B. niet ont vankelijk in diens vordering. Het Hof overwoog hierbij, dat in de circulaire niet anders gezegd wordt dan dat B. de coöperaties in staat stelt, een pondspak van het door hem gefabriceerde kattenbrood te verkoopen voor 13 cent, terwijl de winkeliers een dergelijk pondspak van dat zelfde kattenbrood voor 20 cent moesten ver koopen, en dat B. het kattenbrood ver beneden kostprijs aan de coöperatie-instelling levert. In die mededeeling kan, naar de meening van het Hof, niets onrechtvaardigs tegenover B. worden gezien, omdat deze vrij is, aan de ver schillende afnemers van zijn product die prijzen te berekenen, die hem goeddunken, en het ver koopen van een product beneden kostprijs niet onbehoorlijk kan worden geacht. Tegen dit arrest teekende B. cassatie aan bij den Hoogen Raad, welk college thans het arrest van het Hef heeft vernietigd, op grond, dat het bij de beoordeeling van de onrechtmatig heid ten deze niet afdoende is, of de handelin gen, waarvan de circulaire mededeeling doet, aan een fabrikant al dan niet door wet of moraal worden verboden, doch dat net ter zake dienende element dit is, of de mededeeling van die handelingen geschikt ls om de afnemers af- keerig te maken van het doen van zaken met den concurrent-fabrikant, hetgeen het geval kan zijn met mededeelingen van allerlei aard om trent den persoon of de handelsgestie van den concurrent, waarbij wet noch moraal in het spel zijn. Het aldus doen van mededeelingen van dien aard door een fabrikant, zoo zij onwaar zijn, zal volgens den Hoogen Raad nagenoeg altijd in strijd zijn met hetgeen in het maatschap pelijk verkeer tegenover een mede-fabrikant be taamt, terwijl, Indien zij waar zijn. de al dan niet onrechtmatigheid zal afhangen van de verdere omstandigheden van het geval. Derhalve kon het arrest naar de opvatting van den Hoogen Raad niet in stand blijven en wees dit college de zaak terug naar het Haag sche gerechtshof ter verdere behandeling met inachtneming van 's Hoogen Raads oordeel. ste beursuur was de handel loom. De noteerin gen vertoonden neiging tot dalen, waarbij staalwaarden het voorbeeld gaven. De beurs sloot nauwelijks prijshoudend met koersverlie zen van 1 tot 2 punten. Vandaag werden 630 fondsen verhandeld. Daarvan zijn er 164 in koers gestegen en heb-, ben er 269 een verlies geleden. De noteerin- ~en der 197 overige bleven onveranderd. Mrt. 13 12 11 Allied Chemicai Air Reduction -4" f 148 147 American Can Co. 86 f 85 8:> Am. c a Foundrv American Radiatoi Am. Rolling Mills Am Smelt Ref. 39} 391 40 Am. Sugar Refining Am Tel. Tel. 16 165 165 Am. Tobacco B 68 68 i 68 1 Am. Waterworks Anaconda Copper 24| 24 1 Atchison Topeke z3 *3 1 23 I Baldwin Locomotive Baltimore Ohic 3* 3! 31 Bethlehem Steel 7 t 79 1 79| Canadian Pacific 3 31 31 Comm. Invest. Trust J. I. Case Company Ches. Ohio Chicago Rock Isl. Chrysler Motor 661 67 1 68 Consolid. Edison Co. 21 1 21 1 21 Deleware 6? Huds 20 201 Detroit Edison C. Dupont de Nem. Eastman Kodak 1321 1331 General Electric 32 33 1 33 J General Foods General Motors 43 1 43-J 44 i Good Year Hudson Motor 31 31 3| Intern. Harvester Int. Merc. Marine Intern. Nickel 261 261 24f International Paper Intern. Tel. en Tel 21 21 21 Kennecott Copper Mack Trucks Incorp. Montgomery Ward National Biscuit Co. Nat. City Bank 2§ 121 12} New York Central Norfolk Western North. Am. AVlat. Nord. Amer. n. a. Northern Pacific Packard Paramount Pennsylvania 23} 23} 23} Proctor 6? Chamble Publ. Serv. N. J. Pullman Incorporat. Pure Oil Company Radio Corporation 4 4 4 Reading Company Rep. Steel Reynolds Tobacco B. Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. 331 351 34} Texas Gulf Sulphur Twent. C. Fox Film Union Carb. Carb. Union Oil of Calif. Union Pacific 77 1 77 1 77} United Aircraft United Corp A. United Fruit Comp. U. S. Ind. Alcohol U. S. Rubber 21 i 21 1 22} U. S. Steel 57 58 58} U. S. Steel pref. Western Union Westingh. Electric 95 94 1 96 Woolworth Building 30 301 30} NEW YORK, 13 Maart Slotkoersen Mrt. 13 12 11 Londen 4.03 4.03} 4.03} Parijs 2.30 2 30 2.30 Amsterdam Berlijn 40.07 40.07 40.07 Brussel Rome 5.05 5.05 5.05 Madrid 9.25 9 25 9.25 Zwitserland 23.24 23.24 23.24 Weenen Stockholm 2184 23.84 23^4 Montreal 84.875 84.93 85.06 B. Aires Papier 29.78 29.78 29.78 B.Aires Markt 23.95 23.95 23.00 Yokohama 23 45 48 23.45-48 23.45—48 13 Mrt. 12 Mrt. Katoen NEW YORK, 13 Maart 13 Mrt. 12 Mrt. Jan. 10.73 10.72 Juli 10.55 10.52 Mrt 10.69.70 10.67 68 Oct 10.51. 10.47. Mei 10.68 10 65. Dec. 10.51 10 45 Koffie (Rio - Nieuw contract) (Santos) Mrt 5.6 4-1 5 67+ Sept f - Mel 5.82- 3.854- Mrt 8. 44- 8.154- Jull 5.97- 6 004- Mel 8 314- 8.334- Sept 607 6.114- Juli 8.52 8 54 Dec Sept 8 71 8.73 Sept 1 Dec. 8.93 Suiker Dec Jull 0.85} 0.81 Mrt 0.76 0.72} Sept 0 89 0.85 Mei 0.80} 077 Dec. 0.93} 0.90 Mrt. 0.98-f- Ü.94 -f- Rubber Standaard Jan Mrt Mei Tin LOCO 22.55 22.25 2i.9j 52.00 90 21.53 2, .75 21.20 51.75 dager Juli Sept Oct Dec. 21.10 -1 01 20.85 20.65 20.70 20.63 ^0 50 20.30 .50 13 Mrt. 12 Mrt. Tarwe Mei Juli Sept Maïs Mei JuU Sept 55} 82} 82 62 - 62 62} Reuzel Mrt 6.77 b.90| Mei 86-85} 82} 82}-} 62} •- 62| 62} 6 75-t 6.9c* 111 mijn 51.62} 5 51.00 51 00 CHICAGO, 13 Maart 13 Mrt. 12 Mrt. Haver Mei 36 JuU 32 Sept 31 Rogge 53} 51 - 51} Mei JuU Sept. 36} 32} 31 44} 51} 5. 7.07 i 7 25 13 Mrt. 12 Mrt. Tarwe Juh 7 02 öept 7 27 WINNIPEG, 13 Maart 13 Mrt. 12 Mrt. Gerst Dec Jull Mei 77} 79} - 78} - 80} Dec 49 Mel 45 Oct. 42 49 44 Rogge Lijnzaad Dec Mei Juli 52} 52} Dec 17 2 Mel 168 Oct i 60 1.75 1.71 l 61 4a ver Mel 35 35} Jull 33} Dec. 31 Het Duitsche landgerecht heeft Donderdag be handeld de zaak tegen den 42-jarlgen thans werkloozen bedrijfsleider D. V., die op 4 Januari j.l. zich in een café te 's Gravenhage tegenover een onderofficier van de Duitsche weermacht op beleedigende wijze heeft uitgelaten over den Führer. Beklaagde zeide dronken te zijn geweest en niet te hebben geweten wat hij zei, doch hij wilde aannemen, dat de gang van zaken, zooals de onderofficier dien als getuige uiteen had gezet, juist is geweest. De. Generaistaatsanwalt, dr. Koblitz, wees er op. dat beklaagde de beleedigende uitdrukkin gen eerst kort geleden heeft geuit, niettegen staande uit de couranten toen reeds herhaalde lijk was gebleken, dat de bezettende overheid dergelijke uitlatingen niet kan dulden en dat daarvoor hooge straffen worden opgelegd. Dit alleen reeds had voor hem een ernstige waar schuwing moeten zijn. Anderzijds wilde spr. er rekening mee houden, dat beklaagde een goeden indruk heeft gemaakt, terwijl ook ln zekere mate in aanmerking kan worden genomen, dat hij onder invloed van sterken drank is geweest. Met het oog hierop vorderde dr. Koblitz 9 maan den gevangenisstraf. De rechter, de heer Joppich, nam eveneens verzachtende omstandigheden in aanmerking en veroordeelde beklaagde tot een gevangenisstraf van 6 maanden met aftrek van het voorarrest. Koersen voor stortingen op 14 Maart 1941 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken 75.36, Belga's 30.1432, Zwitser- sche francs 43.56, Fransche francs 3.768, Lires 9.87, Deensche kronen 36.37, Noorsche kronen 42.82 Zweedsche kronen 44.85, Tsjech'sche klo nen (oude schulden) 6.42, Tsjechische kronen (nieuwe schulden) 7.54, Dinar (oude schulden) 3.43, Dinar (nieuwe schulden) 4.23, Turksche ponden 1.45J4, Lewa 2.30, Pengö (oude schulden) 36.519, Pengö (nieuwe schulden) 45.89. Zloty (oude schulden) 35.Zloty (nieuwe schulden) 37.68. AMSTERDAM. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift, getiteld „Theore tische en practische grondslagen der Röntgen- kleinbeeldfotografie" de heer B. G. van Griet- huysen, geboren te Delft. GRONINGEN. Geslaagd voor het artsexamen eerste gedeelte de heeren A. Th. Mol. Amster dam en U. R. Brandsma, Groningen. Bevor derd tot arts de heer H. M. Boerma, Amsterdam. NIJMEGEN. Geslaagd voor het doctoraal examen in de rechtsgeleerdheid de heer J. G. E C. Kerkhoffs, Heer (L.). ROTTERDAM. Geslaagd voor het doctoraal examen in de economische wetenschappen de heeren J. H. Pasteuning, C. Goedhart en R. Boekholt. GIREERT NIET OP VRIJDAG! Allerlei vereenigingen hebben zich beijverd om aan een zoo groot mogelijk deel van ons arbeidende volk den vrijen Zaterdagmiddag te verschaffen. Die vrije Zaterdagmiddag is zoo langzamerhand geworden tot een groot goed, hetwelk niemand zou willen 'missen. Tal van werkgevers, die hun personeel op Zaterdagmiddag niet kunnen missen, geven een middag of ochtend in de week vrijaf. Dat is nu wel niet gelijk te stellen met den vrijen Zater dagmiddag, doch het is toch een vervangmid- del, dat op prijs gesteld kan worden. De Postchèque- en Girodienst neemt onder de overheidsdiensten een bijzondere plaats in. Al het werk, dat 's morgens met auto's vol het gebouw binnenstroomt, moet op denzelfden dag worden verwerkt. 's Morgens vloed en 's avonds eb. Zoo gaat het dag in, dag uit, in ononderbro ken opeenvolging. Vrije middagen kunnen dan ook niet anders dan bij hooge uitzondering norden verleend, want het spreekt vanzelf, dat het werk gedaan moet worden. Hoe dan ook! Dat vindit men op de Giro ook niet erg. Overal is wat en men weet nu eenmaal, dat het aan „het baantje" vastzit om op tijd te beginnen en pas te eindigen wanneer het werk klaar is. Dat kan zijn om half vijf, maar evengoed om zeven uur of half acht. Ja, soms nog later. Denkt u maar eens aan een griep-periode. Giro-ambteneren stampt men niet uit den grond en tochhet werk mag niet blijven liggen. Eén wensch zouden de dames en heeren echter gaarne vervuld zien; Op Zaterdagmiddag niet te laat naar huis. Wat echte ontspanning na een week van hard werken hebben ze beslist noodig. De ouderen kunnen thuis iets doen, wandelen of winkelen misschien in het tuintje spitten en de jongeren kunnen in de frissche lucht al die duizenden geiallen uit hun hoofd laten .waaien" bij sport en spel. „Hoe kunnen wij u daarbij helpen?" vraagt gij ongetwijfeld. Det is heel gemakkelijk! U heeft b.v. het plan om Zaterdag eens fijn „er tusschen uit te trekken". Vrijdags maakt u uw werk af. O ja! Nog even een girobetaling doen. Zóó, dat is gebeurd. Klaar! Maar weet u wat u doet? U zorgt dat u zelf morgen vrij bent, maar u zet tegelijk een ander aan het werk. Is het bepaald noodig, dat U de roode giro-envelop in de brievenbus doet, iaat het dan vooral niet na. Dat doen de giro-ambtenaren zelf ook niet en zij verlangen dus van u niet anders. Men moet op tijd aan zijn verplichtingen voldoen. Niemand legge tl eenlg beletsel ln den weg. Maar.... als u niet aan een bepaalden dag is gebonden, houdt u de roode envelop dan even vast tot Zaterdag. Voor u maakt dat geen verschil en de Giro-ambtenaren gaan wat vroe ger naar huis dan gewoonlijk. Gireert dus zoo min mogelijk op Vrijdag! Hartelijk dank voor uw medewerking. VEREENIGING VAN PERSONEEL BIJ DEN POSTCHèQUE- EN GIRODIENST. wie cBt bo»* voor zich ziet moet x t r voorzichtig zijn. want hij nadert 'n voor- rangsweg (óók het verkeer van links late* vóórgaajiJ}

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 2