1 Distributie van koffie en thee PARAPLU I ES 35 cent TIPTOP mm k JCASSO-BANK n.v. De Vrijmetselarij in Nederland STOFZUIGERS Neemt proef Tip-Top HAARLEM CREDIETEN SAFE-DEPOSIT s# Parfumerie UIT KENNEMERLAND UIT DE ZAANSTREEK^ UIT DE BOLLENSTREEK TOONEEL, FILM EN MUZIEK ZATERDAG 15 MAART 1941 CASTR1CUM I KRUISWEG 53 tegen zakelijke of persoonlijke zeker heid. ZAANDAM HILLEGOM loketten te huur vanaf 5.- en hooger UIT DEN OMTREK NIEUWKOOP NIEUWVEEN TER AAR UIT HAARLEM VAN DEN POLITIE- RECHTER Vriendin bestolen Beleediging Voddenzak Van 28 April af geen koffie meer Verkrijgbaar Hoeveel Haarlemmers gaan naar de kerk? Bijna een derde heeft geen godsdienst BURGERLIJKE STAND Ondertrouwd: 12 Maart C. J. van Gijn en M. Tentoonstelling te Haarlem GHOCOLADEDIEFSTAL IN HEEMSTEDE Voor f 15 meegenomen Haarlemsch Tehuis voor Ouden van dagen mersch tuinconoert DE RIJCKE TREK LOTEN WACHTGELDERS Bepalingen inzake sociale verzekering De Stofzuigez Centrale Hageman Gcd. Oude Gracht 52 - Telet. 12762 N.H.W.B. GAAT WANDELEN TE AALSMEER MARKTEN HAMILTON met ons nieuw SCHEERMESJE 1/10 m/m. 10 stuks voor Alléén verkrijgbaar bij: PAARLAARSTEEG 3-5-7 GROOTE HOUTSTR. 129 ONZEN OMROEPER „LASTIGE MANNEN" „IK BEN ZEVENTIEN JAAR" ZONDAG, 3e Zondag van de Vasten. Alg. H Communie voor de Derde Orde. De H.H. Missen te 6.45, 8 uur Kindermis, 9 uur en 10.15; 12 uur H. Familie, afd. III; 2 uur Kruisweg; half 3 vergadering der Derde Orde; 7 uur Boetelof en Lijdensmeditatie. Collecte voor kerk, pastorie en Zusterhuis. MAANDAG half 8 Maria-Congregatie, afd. II. DINSDAG 7 uur Maria-Congregatie, afd. III. WOENSDAG, feest van den H. Jozef; 6.45 ge zongen H. Mis; 7 uur Lof ter eere van den H. Jozef. ZATERDAG van 48 uur biechthooren; half 7 Marialof. Politie sloeg een goeden slag Door cri sisambtenaren en de plaatselijke politie werd een groote partij goederen in beslag genomen, die bestemd waren voor den kettinghandel. Bij een inwoner van Bakkum vond men 836 pond vleesch, 337 stuks kazen. 3 drummen zeep en by een Egmonder 2123 stuks zeep. Zon dat gehaald worden? Op het politie bureau is een onbeheerd aangetroffen rijwiel terug te bekomen. Merk The Warington. Dit rijwiel is in de Geelvinckstraat, vermoedelijk per abuis omgeruild tegen een ander rijwiel, dat spoorloos is. Zilveren jubileum G. v. d. Born De heer G. v. d. Born, ambtenaar aan het Prov. Zie- kenhuis Duinenbosch, vierde in intiemen kring zijn zilveren jubileum in dienst van de inrich ting. Door directie en personeel werd hij gehul digd en geëerd om zijn bekwaamheid en pret- tigen omgang. Verschillende cadeaux werden hem aange boden o.a. ook door het bestuur van de fan fare „D. I. U.", waarvan de jubilaris lid is. 4 Er viel niet», te halen. Onbevoegden heb ben zich toegang weten te verschaffen tot het koloniehuis St. Antonius te Bakkum Door een openstaand raam en het indrukken van een ruit zijn de leden van het gilde der langvin- gerigen binnengedrongen. D§ heeren hebben echter een slechten nacht getiad, want of schoon zij alles doorzocht hebben, bleek er niets van hun gading te zijn. Er wordt althans niets vermist. De wekelijksche bekendmaking. Van de zijde van Sociale Zaken wijst men ei* in ver band met de distributie van onvermengde mar garine, alsmede van bak- en braadvet, nog eens nadrukkelijk op, dat degenen die hiervoor in aanmerking komen des Maandags tusschen 10 en 10.30 in den morgen hun levensmiddelenkaart op het kantoor van Sociale Zaken moeten laten afteekenen. De levensmiddelen zijn van Maan dag tot en met Woensdag verkrijgbaar bij de fa. wed. Vader, Burg. Mooystraat. Stille Omgang. Nu de Stille Omgang dit jaar niet op de gewone wijze kan plaatsvinden heeft het Genootschap ter eere van het H. Sa crament besloten inplaats hiervan een geestelij ken Stillen Omgang in onze parochiekerk te houden. Tusschen half zeven en tien minuten over half zeven worden de leden en ook alle trouwe deel nemers aan den Stillen Omgang Zondagmorgen in de Kerk verwacht. Onder leiding van den mo derator zal in den geest de Stille Omgang ge maakt worden, waarbij de gebruikelijke gebeden worden gestort. Om 7 uur volgt de H. Mis, welke door het kerkkoor zal worden opgeluisterd. Onder deze H. Mis algemeene H. Communie van de deelnemers. Des middags van half vier tot vier uur geza menlijke aanbidding van het H. Sacrament door de deelnemers van dezen geestelijken Stillen Omgang. Aan de deelnemers, die Zondagmorgen tus schen half zeven en tien minuten over half zeven de kerk binnenkomen, zal een gedachtenisplaatje worden uitgereikt. Lijstencollecte Winterhulp Wederom staat een groote Winaerhuip-inzameling voor de deur, ook voor uw deur! Een aanbeveling dien de overbodig te zijn, het werk is nu toch wel algemeen bekend en de uitdeeüngen, welke in deze gemeente hebben plaats gehad, hebben ook de resultaten van dit werk voor u aan schouwelijk gemaakt. Meer dan 400 gezinnen werden reeds met behoorlijke bedragen geholpen, terwijl het totaal der uitkeeringen in deze ge meente alleen reeds 3650,bedraagt. Toch wil ik als plaatselijk directeur nogmaals een aanbeveling tot de inwoners richten, want het blijkt nog noodig te zijn; nog te veel deu ren blijven voor de collectanten en collectrices gesloten. Ik ken al uw argumenten tegen, doch ver geet u niet te vaak alle argumenten vóór ook hun juiste waarde te geven; vergeet gij niet al te vaak, dat zoo heel veel grooter dan uw bezwaren het leed is en de armoede, welke moet worden verzacht? In de komende week wordt ook bij u aan geklopt; bepaalt nu reeds uw bijdrage en legt deze gereed, opdat men niet herhaaldelijk bü u moet terugkomen. Gij bespaart daardoor uzelf werk en ook den collectanten! Laat deze bü- drage zoo zijn, dat zij werkelijk helpt dragen* Nog zooveel zware lasten moeten worden ver licht, ook in deze gemeente. Op uw gave wordt gewacht, met een gespannen en hoopvolle ver wachting, door ouden van dagen en zwakke kinderen, door bezorgde moeders en tobbende huisvaders. Vergeet dit niet, houdt dit beeld in uw ge dachten en ge geeft met liefde voor het Win terhulp werk Nederland. Hiliegom, 13 Maart 1941 De plaatselijke directeur, O. VAN NISPEN TOT PANNERDEN St. Josephs Gezellenveireeniging Weekagen da van 15 tot 22 Maart. Hedenavond vrije bijeenkomst tot 10 uur. Morgen na de Hoogmis vrüe bijeenkomst tot 10 uur. Onder het Lof is de zaal gesloten. Maandagavond 8 uur Jongemannencongrega- tie in Huize St. Joseph. BJjartclub. Dinsdagavond onderlinge competitie Dam club O.D.I. Donderdagavond verp'lchte vergadering. Zaterdagavond vrije bijeenkomst. Loop der bevolking. Gevestigd: G. Broek hof. Loosterweg II 130; N. W. van Eist met ge zin. Ambachtstraat 49; G. C. van der Klooster, Leidschestraat 168; C. van Loon, Air.erikastraat 27; B. J. van Roode, Havenstraat 40; A. C. Weüers, Weeresteinstraat 40; C. H. Weeners, Weersteinstraat 40. Vertrokken: H. Th. Doreleüers met gezin, Tilburg, Plataanstraat 28; L. W. van Heerde, Amsterdam, Javastraat 115 I; K. Hoekstra, Loosduinen, Leyweg 15; B. Peet 's-Gravenhage, Bankastraat 34; J. M. Pijpers, Wassenaar, Cor- nelis de Witstraat 20; J. M. Veelenturf, Heem stede, Laan van Bloemheuvel 12; A. A. Vlot- man Hilversum, Surinamelaan 17. Is er wat van U bij? Aanwezig op het Politie Bureau en aldaar te bevragen alle werkdagen tusschen 7 en 8 uur n.m. de na volgende aangegeven voorwerpen: Kinderhand schoen (grijs), zakdoek en een R.K. kerkboek. Te bevragen aan o.s. adressen: J. Deep,. 2e Loosterweg 88, rljw.bel.merk; H. v. d. Zande. Wilhelminalaan 62, rozenkrans in étui; H. Schreurs, Hill.dijk 359, zilveren ro zenkrans; W. Warmendatn, Meerstraat 95, broche (van 3 stuivertjes); H. Gevers, Hoofd straat 105, portemonnaie met inhoud; v. Berkel, Mariastraat 11, Idem idem; Schnledewind. Leidschestr. 56, heerenbril met gouden mon tuur; J. v. Beek, Beekkade 17a, een paar bruin gespikkelde wantjes; D. v. Zuilen, v. Vlietstraat 36, armbandje en een oorbel; H. Freeken, Ha venstraat 27, wit wantje; C. Broekhof, 2e Loosterweg 130, regenkapje; M. Wassenaar, Leidschestraat 90, wollen dameswant. Burgerlijke stand. Geboren: Petrus Fran- ciscus Adrianus, z. van P. Willems en C. M. Maartense; Geertuida Anna Maria, d. van J. van Bueren en A. Prins; Jacobus Joseplius, z. van J. A. Stroombergen en H. A. Hensing; Gemma Maria Clasina, d. van B. de Vries en M. W. Venne; Willem, z. van W. Phiiippo en P van den Oever. Getrouwd: Ja. de Rooij en N. van der Wolf. Overledn; S. Nieuwkamp, m. 74 j.; M. Koek, m„ 75 j.; J. M. Noort echtg. van L. Lagen dijk, v. 71 J. Rijwiel ontvreemd. Ten nadeéle van Th. van L. alhier is een heerenrijwiel ontvreemd, dat hü voor het café Kelder in het Zuideinde alhier had geplaatst. Aangifte bü de politie volgde, doch van de(n) dader(s) is tot op heden geen enkel spoor te vinden. Burgerlijke stand. Geboren: Bartholomeus Theodorus Arie, z. van B. Kalshoven en L. C. B. Brendel; Geertruida Petronella, d. van H. Brou wer en G. S. van den Berg; Cornelia Josephina. d. van G. A. Vergeer en J. A. Bunnik. Ondertrouwd: W. Malais, 20 j„ won. te Rot terdam, en T. E. van Harberden, 21 jaar. Overleden: Petrus Johannes Versluis, 28 jaar, ongeh.; Theodorus Petrus Nieuwenhulzen, 74 J„ ongeh.; Johanna Maria van Haarlem. 65 J., echtgcn. van Th. van den Haak; Klazina Waaijman, 81 jaar, ong. Wnterhufp-overzicht. De vyfm&al gehou den collecte ten bate van Winterhulp Neder land heeft in deze gemeente totaal 253.94 opgebracht. Vanaf het hoofdkantoor werd in totaal voor 700 aan waardebonnen ontvangen. Dit bedrag is geheel verdeeld. Tot dusver wer den vüftig verschillende steunaanvragen behan deld en toegewezen. Burgerlyke stand. Geboren: Joanna Mar- garetha, dochter van B. P. Janmaat en J. M. Janmaat; Laurens Johannes, zoon van J. P. v. Eijk en M. A. Hoogenboom. Overleden: M. M. Kappee, 81 jaar; W. v. Amerongen, 85 jaar; C. Kooij, 76 jaar. Burgerlyke stand. Geboren: Johanna, d. van C. Pijper-Jansen; Petronella Anna, d. van J. J. Hoogervorst-Pieterse. Centrale veiling. De tiende algemeene leden vergadering van de Coöp. Centrale Tuinbouw- veilingsvereeniging „Ter Aar en. Omstreken", O.A. werd gehouden onder leiding van haar voorzitter, den heer C. W. v. d. Hoorn Azn. De aftredende leden, de heeren M. Höischer, Mar. Kieyn en H. Schellingerhout werden herkozen. Het bestuursvoorstel tot herbenoeming van de commisie van advies, verkreeg in een snel tempo het zegel. Bü de mededeelingen over het veilingspercen tage, dat voor het persoonlüke gedeelte vier procent en voor de augurken zeven procent zal bedragen, zou de heer H van Emmerik het niet onaangenaam zün, laatstgenoemd percentage te zien verlaagd. Het bestuur moet dit voorstel ernstig ontraden, want om op tüd de aanvoer te kunnen overzien, zün er meer schuiten en personeel noodig dan normaal. De directeur, de heer A. Kammeraat, ver- schijnt thans met z'n jaarverslag, waarmee hij een dankbaar applaus oogstte, plus een dank woord van den voorzitter. Nu volgt goedkeuring verslag over de balans en verlies- en Winstrekening, door den voorzitter van de commissie van contróle, de heer O. de Bruyn. Bp de behandeling der begrooting kon de heer van Emmerik zich niet vereenigen met de thans gevoerde methode voor het Pensioenfonds. De verlies- en winstrekening werd goedge keurd. Bp de behandeling van het bestuursvoorstel tot machtiging om een pensioenregeling aan te gaan voor het vaste personeel, zegt de voorzit ter, dat deze zaak nog eens opnieuw aan de orde geweest is in het bestuur en na rijp overleg, stelt het bestuur de volgende basis voor. Het personeel betaalt een zeker percentage en dan zal de veiling jaarlüks duizend gulden voteeren, uitsluitend voor dit doel. Door het fonds in eigen beheer te houden, verwacht men een voordee- liger systeem gevonden te hebben. Dit voorstel nam de vergadering z. h. st. aan. Voor het loopende boekjaar wordt een reke ning-courant-overeenkomst gesloten, ten be drage van f 135.000 bü de Boerenleenbank te Nieuwveen. Na rondvraag sluiting. A. Boer, 13 Maart J. G. Snabilië en M. van Ier Heide, 14 Maart P. Loebis en C. J. Soumokil, 14 Maart R. Driessen en J. W. Scheltinga. Eten juffrouw uit Veisen had een buurvrouw met wie ze dikke vriendinnen was, zelfs zóó dik. dat ze vfy bij elkaar in en uit liepen, daar de beide huissleutels op teider deur pasten. Op zekeren dag, toen de eene juffrouw de deur uit was, ging baar vriendin weer een bezoek aan de andere woning brengen en maakte meteen van de gelegenheid gebruik om uit het d.ressoir twee bankbiljetten van f 10.en twee zilveren guldens te halen. Na tuurlijk miste de juffrouw bij haar thuiskomst het bedrag, en daar een andere buurvrouw te vertellen wist dat haar vriendin in haar huis geweest was, kwam de zaak spoedig tot klaar heid. Intusschen had de dievegge van hét gestolen geld reeds vüf gulden aan den tandarts be taald en twee gulden aan iets anders besteed. De rest van het geld heeft zy bp ontdekking terugbetaald. De officier vond het misbruik van vertrou wen zeer ernstig en eischte drie maanden. De juffrouw, die beweerde uit geldnood ge handeld te hebben, zag de gevangenisstraf liever vervangen door een geldboete, maar de officier merkte terecht op, dat ze die trch niet zou kunnen betalen, iets wat de rechter trouwens ook vond. Het vonnis luidde 6 weken. In December kwam een huiseigenaar huur ophalen bij een werkman, die tevens een tijdje steun had getrokken. De man kon toen niet betalen, maar zou de volgende week alles voldoen, waarmede de huiseigenaar accoord ging. Intusschen had zich een minder aangenaam gesprek ontwikkeld, waarin naar de huis eigenaar beweerde hij1 uitgescholden was voor verrader. De verdachte daarentegen zeide slechts gezegd te hebben „U heeft me by den steun verraden." Daar het ten laste gelegde feit niet bewezen geacht werd, volgde vrüspraak. De verdachte van het eerste zaakje werd vervolgens aanklager en ditmaal ging het om het gezegde „Vuile dief". Dit feit nu kon wel bewezen worden en de Officier eischte f 5 of drie dagen. Het vonnis luidde conform. Eten juffrouw uit Wormerveer had tegen een buurman een aanklacht ingediend wegens het haar toevoegen van 't minder vriendelpke woord „voddenzak". Volgens haar zeggen „nam de juffrouw dit niet, want ze was een net mensch". Deze voddenzak-kwestie was eigenlijk ont staan doordat de kinderen der beide buren regelmatig oneenigheid hadden, waarbü ten langen leste de ouders natuurlük partij gingen trekken, en ieder voor hun kroost opkwam. Toen er weer eens een kinderruzietje was voorgevallen, kwam juist de aanklagende juf frouw naar buiten gesneld om het geval in het voordeel van haar dochtertje te beslechten, tot de vader van de tegenpartp eveneens naar buiten kwam en haar toevoegde: „Voddenzak, bemoei je met je eigen zaken." De juffrouw trok daarop haar klomp en riep „Kaik naar je eigen". Voor den Haarl. politierechter zette zij nog eens tien minuten lang haar standpunt uit een, met veel uithalen, legio beschuldigende vingerwijzingen naar den verdachte, die zich daarop ook niet onbetuigd liet en even eens ongeveer tien minuten betoogde. Eindelijk werd de man tot f 5 veroordeeld, waarbp in aanmerking genomen werd, dat deze inmiddels was verhuisd, waardoor hü b!pk had gegeven van goeden wil te zijn. Slechts noode vertrok de juffrouw uit het getuigenbankje. De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend Het ligt in de bedoeling de distributie van thee en koffie, welke artikelen, zcoais be kend, tot dusverre naar keuze op denzelf- bon verkrpgbaar worden gesteld, te ver vangen door een distributie van thee en koffiesurrogaat. In verband daarmede zal met ingang van Maandag 28 April a-s. het 'publiek tegeninlevcring van een nader aan 'te wijzen bon naar keuze een bepaalde hoe veelheid thee of een bepaalde hoeveelheid koffiesurrogaat kunnen koopen. Koffie zal derhalve na genoemden datum niet meer verkrijgbaar worden gesteld. Er zullen slechts bepaalde soorten koffie surrogaat, welke een van overheidswege vast gestelde samenstelling hebben, in 'distributie worden gebracht. Deze surrogaten zijn kenbaar, doordat op de verpakking het woord „vergun ning" en het nummer dier vergunning staan aangegeven. Het vervaardigen van andere sur rogaten da de bovenbedoelde is sedert eenigen tijd verboden. Op deze wüze wordt vermeden, at het publiek voor de bonnen, welke recht ge ven op koffiesurrogaat, eventueel minderwaar dige soorten daarvan zou ontvangen. De thans nog by den handel aanwezige voor raden koffiesurrogaat, waarvan de vervaardi- ging niet heeft plaats gevonden volgens van overheidswege gegeven voorschriften voor de samenstelling en welke dus ook niet verkrygbaar zijn in de bovenomschreven officieele verpak king, vallen geneel buiten de distrbutie en wor den dus uitverkocht, zonder dat men daarbij bonnen behoeft in te leveren. Bij wijze van overgangsmaatregel wordt gedurende het tjjdvak van Maandag 17 Maart tot en met Zondag 27 April op den met „18". gemerkten bon van de „bonkaart algemeen" naar keuze 50 gram thee of 125 gram koffie of 250 gram koffiesurrogaat, voorzoover voorradig, beschikbaar gesteld. De grossiers en de detaillisten zullen door dezen maatregel in de gelegenheid worden gesteld de nog in hun bedrijf voorradige hoeveelheden koffie uit te verkoopen. Aangezien deze hoeveelheden beperkt zyn, zal uiteraard lang niet iedere consument gedurende de komende distributieperiode nog koffie kun nen koopen. Met betrekking tót het beschikbaar stellen van koffiesurrogaat wordt er met na druk dé aandacht op gevestigd, dat met het omschakelen der industrie van ltoffia op koffie surrogaat uiteraard eenige tijd gemoeid is, zoo dat het verschünen der nieuwe, van overheids wege voorgeschreven surrogaten in den handel eerst in de tweede helft der Maandag a.s. in gaande distributieperiode kan worden tegemoet gezien. Degenen, die met bon „18" koffiesurro gaat willen koopen, kunnen derhalve dezen bon bewaren, totdat zij dezen voor het koopen van koffiesurrogaat kunnen besteden. Met het oog daarop is dan ook de Maandag a.s. ingaande distributieperiode gesteld op zes weken. De volgende perioden zullen vier weken duren. In een officieele publicatie zün de voor de détaillisten en instellingen van belang zünde bijzonderheden betreffende de koffie- en thee- toewüzingen vermeld. (Ongecorrigeerd. Van de 142987 inwoners, die Haarlem eind vorig jaar had waren er 49580 Roomsch-Ka- tholieken. Dat is 34 pCt. der bevolking. Dit percentage is de laatste jaren vrijwel constant gebleven. Tot geen kerkelüke gezindte behoo- ren in Haarlem 46026 inwoners of 32 pCt. der bevolking. Ook dit percentage is gelük aan dat j van de laatste acht jaren. Verdeeld in de ver- I schillende kerkelüke gezindten zyn de cyfers eind 1940 als volgt: Nederlandsche Hervormden: 27044: Fransche of Waalsche Hervormden: 27044: Evangelische Lutherschen: 2606; Hersteld LuthersChen: 233; Doopsgezinden! 4033; Remonstranten; 793; Christehjk Gereformeerden: 1046; Gereformeer de Kerken: 6833: Oud Roomschen: 191; Ne derlandsche Israëlieten 1065; Portugeesche Is raëlieten: 42. 3125 Inwoners behooren tot een andere ge zindte. Geboren: 13 Maart C. Wildschutter Beek, d., 10 Maart R. G. Klabouvan den Berg, z., 12 Maart A. C. Smit—Verbeek, d., 12 Maart C. H. A. de Brouwer—Pols, z., 14 Maart P. J. Comajta- van Amerongen, d., 13 Maart A. J. Put—Heü, z., 11 Maart A. Oldersomvan den Goorbergh, d., 13 Maart H. SchornagelVermeulen, z. In het voormalige Vrymetselaarsgebouw „Vl eit Vim Virtus" aan het Ripperdapark te Haar lem wordt een tentoonstelling gehouden van materiaal, dat in Nederlandsche Vrümetselaars- toges gevonden is door den neer W. Schwier Referent van den Rykscommissaris voor de in- 1 .emationale Organisaties. Deze tentoonstelling wordt hedenmiddag om arie uur geopend, maar vertegenwoordigers dei dagbladen in Noordholland werden gis'eren- middag reeds in de gelegenheid gesteld om de verzameling te bezichtigen De heer W. Schwier hield een inleiding, die 1 iaarin culmineerde, dat de Vrümetseianj door net wereldjodendom geleid wordt, ten einde j ien Joden de wereldmacht te geven. Hij ging de geschiedenis van de Vrümetsela- rü na en bekeek zé Ideologisch en ritueel. In de Middeleeuwen stonden de menschen uit de oouwvakken in zeer hoog aanzien. Er ontston den echter verschillende mystieke en geheime bonden en langzamerhand namen de „bouwers de zeden en gebruiken van deze bonden over Daaruit is te verklaren, dat thans nog hamer troffel, beitel, cirkel en haak de gebruikehjke attributen zyn voor de loges. In 1717 ontstond de eerste Groot-Loge in Engeland. Van dien tijd af werd de idee over alle landen verspreid zoodat ai spoedig van een internationale orga nisatie sprake was. Al moge ei thans van ver schillende loges gewaagd worden, zy hebDen alle een internationaal verband; de loges zijn verder den religies vyandig. vooral ageeren zy tegen het christendom en de groote grief van spreker was, dat de leiding der vrijmetselaars noofdzakelük in» handen ligt van het Ta.muci- Jodendom. Vervolgens ging spreker de gescme- denis der Vrymetselarü in Nederland na. Eerst werden hier twee systemen gevolgd, dat onder Franschen invloed met 31 graden, en dat on der Duitschen invloed met 33 graden. De be weging werd in 1794 in Holland gesticht; Prins Frederik was een der Grootmeesters. Tot voor kort bestond in Nederland de Orde van Vry- metselaren onder het Groot-Oosten der Neder landen. De 33 graden werden alleen gehand haafd. De heer Schwier maakte daarna met het ge zelschap journalisten een rondgang door d» verschillende apartementen. Hij bracht ons in .iet voorbereidingskamertje, zooals dat in Leeu warden gevonden werd. In dit vertrek moet de vrijmetselaar, die opgenomen wil worden ol promoveert, bij kaarslicht en in gezelschap van een geraamte korten tüd vertoeven om tot be zit'ning te komen. De tempel, gelegen op de bovenverdieping van het pand, was geheel in het zwart gehuld, zoo als gebruikelijk is wanneer een gezel tot mees ter promoveert. De volgorde van rangen is; Woensdagavond is een inbraak gepleegd in een opslagplaats van een winkelier aan den Binnenweg. Het bleek, dat de dief of dieven zich toegang hadden verschaft door een raam aan de achterzijde van het pand te forceeren. Men was blükbaar belust op snoepgoed, als chocolade en bonbons, waarvan voor een waarde van ongeveer f 15 is meegenomen. Een onderzoek is door de politie ingesteld. Donderdag jj. is in het Haarlemsch Tehuis voor Ouden van dagen aan den Schotersingel het Gerdessefeest gevierd. Eten niet gering aan deel daaraan had de Krontjongclub „Oedaya", onderafdeeling van de R.K. Gem. Mandolinever. „Sancta Lucia", welke haar medewerking had toegezegd. De club bleek van alle markten thuis te zijn. Zü gaf een zeer gevarieerd programma bestaande uit Indische muziek met hawaiian- begeleiding, gitaar-duetten, pianomuziek, voor drachten en zangnummers. Het applaus bewees wel, dat alles zeer in den smaak viel. Na afloop werd namens de oudjes een bouquet bloemen aangeboden en de vereeniging gelukgewenscht met haar 25-jarig bestaan, dat zü Zondag 16 Maart zal vieren, waarbij de wensch werd uit gesproken, dat deze hernieuwde kennismaking spoedig herhaald mocht warden met een zo- leerling, gezel, meester; dan komt het kapittel en dan de Opperraad. Voorts verklaarde de inleider de tentoonge stelde attributen en gaf uitleg van de gesennt- ten en de ceremoniën, die bij voorkomende gelegenheden gebruikelük waren. Daar er maar zeer weinig menschen zyn, die zich ooit hebben kunnen vergewissen van df werkwijze der loges, zal deze expositie, die over- zichtelijk en authentiek is, ongetwijfeld groot» belangstelling trekken. Zü is voorloopig te be zichtigen lederen dag tusschen 10 en 12 en 3 en 6 uur. De explicatie wordt in het Hollandser gegeven. Voor de derde Rijcke Trek Verloting blijkt, evenals voor de'beide vorige verlotingen, groote animo te bestaan. De trekking is definitief be paald op Vrydag 21 Maart, ten overstaan van Notaris J. C. J. Waldorp en zal gehouden vyor- óen in het Venduhuis der Notarissen te Den Haag. Loten zün tot uiterlijk Woensdagavond ver krijgbaar bij de bekende verkoopers, waarom trent in een advertentie in dit nummer nadere büzonderheden worden verstrekt. Bü besluit van den secretaris-generaal van t departement van Sociale Zaken is het volgende bepaald: Wachtgeld wordt geacht te zyn loon in den zin van de Ziektewet, de Kinderbüslagwet, de Ongevallenwet 1921, de Land- en Tuinbouw- ongevallenwet 1922, alsmede in den zin van de Invaliditeitswet. Tydens den duur van het genot van wacht geld duurt de vérzekering van den arbeider in gevolge de Ziektewet, de Kinderby slagwet en de Ongevallenwet 1921, onderscheideniyk de Land en Tuinbouwongevallenwet 1922 voort. Voor den arbeider, die tüdens den duur van het genot van wachtgeld door ziekte wordt getroffen en deswege overeenkomstig de bepalingen der Ziektewet aanspraak op ziekengeld kan doen gelden, wordt het dag loon berekend naar reden van het wacht geld. Dit laatste vindt overeenkomstige toepassing met betrekkmg tot de tydelyke uitkeering, waarop de arbeider, die tydens den duur van het genot van wachtgeld door een ongeval wordt getroffen, ingevolge de Ongevallenwet 1921 of de Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922 aan spraak kan maken. De Ingevolge de Ongevallenwet 1921 of de Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922 over het in de betalingsperiode uitbetaalde wachtgeld 15 bekende merken Ook in huurkoop Haarlem verschuldigde premie wordt berekend naar een uaüer vast te stellen gevarencyfer. Dit besluit treedt 14 Maatr m werking met erugweikende kraent tot 1 Januari 1941. Zondag 23 Maart a.s. worden te Aalsmeer de uonuswandeltochten van den Noordholland- .eiien Wandelspoitbond gehouden. Iruchryvingen te richten aan de bekende adressen te Amsterdam, Aurikelsoraat 56, Am sterdam N. en le Weteringdwarsstraat 15; te Haarlem, Janbroers, Dr. Schaepmanstraat 67 en te Zaandam, J. Lubbers, Ooievaarstraat 23, als mede één uur vóór den start bij „De Oude Vei ling" te Aalsmeer, Marktstraat. Start tusschen 10 en 12 uur. ALKMAAR, 15 Maart (Veemarkt) 6 pm- ..en 250—280; 134 overhouders 4050. BROEK OP LANGENDIJK, 15 Maart —122400 kg. roode kool 750; 133400 kg. gele kool 6.40; 173800 kg. Deensche witte kool 5.50; 1000 kg. uien 6.00; 800 kg. peen 4.20. NOORD-SCHARWOUDE, 15 Maart 174800 kg. roode kool 6.50; 67200 kg. gele kool 6.40; 249000 kg. Deensche witte kool 5.50; 24300 kg. uien 4.906.00; grove uien 5.206.00; drieling uien 2.403.20; 5800 kg. peen; a 2.002.30, b4.20, c 4.20; 4200 kg. bieten 2.703.40. LEIDEN, 14 Maart. Vee- en Kaasmarkten. 230 Runderen, 396 Kalveren, 860 Schapen, 274 Var kens 8 Stieren. 133 Kalf- en Melkkoeien 240.00 500 t vl. 73 Varekoeien 190.00280 u. 8 Gras kalveren, 16 Pinken 170.00—240 tam. 387 Nuch tere Kalveren, 150 Vette Schapen. 676 Welde Schapen 34.00—42 t. vl. 24 Lammeren. 195 Mest- varkens 26.00—40 m. 78 Biggen 12.00—17 tam- 1 UUpartüen Goudsche kaas, prijs bepaald door ^BO VEN KARSPEL, 14 Maart. „De Tuinbouw"- 12500 kg. kl. Bieten 3.003.10, 4500 kg. Blete» modjo 2.00. 14000 kg. Roode bewaarkool 7.50. 1000 kg. Gele bewaarkool 6.40, 7000 kg. Witte be waarkool 5.50 per 100 kg. 30 baal Breekpeen A 2.10. idem B 2.10, idem C 2.10 per baal, 150 baai üien: grof 3.00, idem groote 3.00. idem drielingen 3.00 oer baal. ENKHUIZEN, 14 Maart. Gemeentelijke Vlsch- afslag. Aan den Gemeentelüken Vischafslag werd aangevoerd door totaal 84 vaartuigen 5800 pond Snoekbaars, 300 pond Baars en een partijtje Blei en Bot. Van de Snoekbaars was de prijs cp- loopend. We noteerciten voor Snoekbaars 35 tot 4o cent per pond (gister 35 a 37 cent), voo' Baars 15—21 cent Blei 11—13 cent en Bot (3d pond) 52 cent per pond. ALKMAAR, 14 Maart. Andijvie 26.0037, Bloe mendaler kool 6.507.50, Boerenkool 1.501Z, Bieten 3.40, Gele kool 2.60—6.40, Groene kool 6.40. Knolselderie 13 00 per 100 kg. Peren 9.0014 per 100 pond. Prei 8 50 per 100 kg. Peterselie 8.30. Rabarber 10.0015 per 100 bos, Roode kool 3.60 —7.50 per 100 kg. Selderie 6.007.50 per 100 bos. Spinazie 1.56—1.85 per bak van 8 p. Spruiten 6.0016 per 100 pond. Pien 2.506.50, Wortelen 2.60, Wortelen Wat 4.006 per 100 kg. Witlof I 10.00—11.50. idem II 6 50—8.00 per 10o pond. BLOKKER. 14 Maart. „Op Hoop van Zegen Witlof 19.4022.10, Spruitkool 15.5018.60, SI» 8.50. Roode kool 5.907.50. Present van Enge- lanp 3865, Goudrelnetten 4147, Bramleï Seedling 30—37, Winterjan 21.40—26.60, Gratiooi 19.1021.80, Provisiepeer 15.90—23.20. Witte Ko- ïün 16—21, Bellefleur 15—26, Jonathan 24—28, St. Remy 1018. ZWAAG, 14 Maart. „Bangert en Omstr." Spi nazie 4853, Postelein 2526, Uien 6, Bieten 3.40. Prei 8 50. Witte kool 1.803.20, Gele beW, kool 5.00—6.40. Roode kool 6:50—7.50, Spruit kool 16—25, Witlof 18.1023.90. Breekpeen 3-- 4.20, Waschpeen 614 per 100 kg. Andijvie 20-- 24. Sla 5.406, Rabarber 28, Knolselderie 3.60-- 8.20 per 100 stuks. Goudrelnetten 3151, Zoets appel 23—28. Reine d'Or 28—30, Winterjan 19-- 30 per 100 kg. WOGNUM. 14 Maart. Witlof I 19.5021.40, id- n 15.6017.90, idem III 7.00—12, Uien 6.00, Bie ten 3.40, Prei. 8.50. OBDAM. 14 Maart. „De Tuinbouw". 1500 kR- Roode kool 7.50, 6550 kg. Gele kool 6.40, 195" kg. Uien 4.604.90. 1050o kg. Roode bleten 3.40, 32700 kg. Wortelen 4.20. HEM, Zuiderkogge. 14 Maart. Groentenveiling- Witlof le soort 18.90—20.50, idem 2e soort 16.4" 17.20. idem 3e soort 7.808.90, Spruitkool 18-- 25. Gele kool 5.20. Knolselderie 7 cent per stuk- Kleine bieten 3.40, Peen A, B en C 4.20, alle9 per 100 kg. MEDEMBLIK, 14 Maart ,St. Jozef". Deensch» kool 5.50, Gele kool 6 40. Roode kool 7.50, Peen 4.20, Uien 600, Bieten 3.40. PURMEREND, 14 Maart. „Afslagvereenigin» Beemster. Purmerend en Omstreken". Witlof 30, Roode kool 7.50, Witte kool 4.40—5.50' Spruitkool 17—32, Boerenkool 10.50, Spinnz" 58 per 100 kg Andüvie 1438 per 100 krop' Bieten 3.40. Wortelen 4.2C, üien 6.00, Prei 6.80-' 8.50 per 100 kg. BEVERWIJK, 14 Maart „Kennemerland" °.1! „Vrye veiling". Spinazie 364o per kg. Velds' 35—40 per kist. Sla 67,5 per 100 krop, Wortelei', 2630 per 100 kg. Rabarber 2130 per kg. Solde1 2,6—3,5 per bos, Piel 6.5—8,5, Uien 3—6, Witio* 1622, Waschpeen 48 per kg. Knollen 32-^ 35 per kg. Gele kool 46 20, Groene kool 4,5-' 5. Roode kool 6—7, Bieten 3—3.40, Breekperi! 2,54.20, Schorseneeren II 6—8,5, Boerenkool 17.5. Spruiten 2032, Koppen 1314 per KÊ IJMUIDEN, 15 Maart. Vischbericht. Pufschol —18. Groote bot 19—25. Klein bot 16—19, Groof griet 75. Kleine griet 36. Groote gul 63, Groot; wijting 41, Kleine wijting 1730, Groote seb»* 32—42, Kleine schar 12—23, Poontjes 14. allo® per 50 kg. Tongen 1,343 per kg. KabelJaU» 5.0016 per stuk. Besommingen: Trawler IJm. 129 shamroC» 3929. Loggers: K.W. 47 f 2978. K.W. 43 t 1746, Sc»' 245 f 2967. IJm. 283 f 2893. Kotters: UK. 76 f 444. O.D. 18 f 163, IJm. 3Üj f 1617. IJm. 27 f 49. T.X. 24 f 1992. T.X. »a f 2045, T.X. 33 f 15.93, T.X 4 f 1595, T.X. v f 2093. H.D. 108 f 1725. t Kenmerk van verworven vertrouwen Wij toonen U hier een van onze modernste licht- ornamenten, hetwelk door zijn met overleg ontworpen model de meest doelmatig^ en economische lichtverspreiding geeft;. Daarbij sierlijk... en aantrekkelijk in prijs. Vele modellen, zoowel eenvoudige als luxe uitvoeringen, zult U bij ons aantreffen. Wij adviseeren U gaarne zonder eenige verplichting. Komt U eens kijken? Wij wachten Uw bezoek. Barfeljorisstraat 31 - Tel. 11459 ALLE REPARATIES ttf) (rood) hoort niet door de radio. TocB heeft de radio zijn onverflauwde belangstelling. U wenscht *n radio* toestel te verhandelen? Span onaed Omroeper er voor! DageIJks bereik' h« 90.000 gezinnen. IItj zal U du' zeker van dienst kunnen zijn. Zaterdag 15 Maart |2.15 uur: N.V Het Nederlandsch Toonee' Blijspel van Lonsdale met Cor v. d. Lugt Melsert. MIJ' Duymaer van Twist, Josephl» van Gasteren, Anton Roemer Normale prijzen. Coupons geldig' Zaterdag 15 Maart. 7.30 uur: Populaire voorstelling N.V Het Nederlandsch Toone» Tooneelspel v. Paul Vandenberg»9 Nog steeds een groot succes Populaire prüzen: f 0.55f l-7 (alles inbegr.).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 10