DRAGERS VAN HET LICHT OORLOGSSCHADE PRIJZEN IN GOEDERENVERKEER MET DUITSCHLAND Het werk Winterhulp Nederland Moordaanslag op zijn dochter gepleegd ZATERDAG 15 MAART 1941 Derde Zondag van de Vasten Op vliegvelden werkzame bouwondernemingen Opneming van fondsen in de dagelijksche noteering Afd. E. Er dient gewerkt volgens weloverwogen maatstaven Activiteit van eenige gemeenten Kerkelijk leven Regeling der loonen en verdere arbeidsvoorwaarden Ingestelde uurloon ligt. SCHADE-ENQUêTE- COMMISSIE Voor militairen te velde MOND- EN KLAUWZEER Tengevolge van mond- en klauwzeer is in de week van 2 tot en met 8 Maart jj. een kalf bezweken. Ver dacht e tot vier jaar gevange nisstraf veroordeeld Architect Kok overleden Engelsche luchtaanvallen ONDERLINGE VERZEKERIN6 i|l MAATSCHAPPIJ f 980.000.000.- f 200.000.000.- Halfjaarl. Schade-uitkeering Bekende ontwerper in Rotterdam Registratie van hotels, café's, restaurants en pensions Theetoewijzing Evenwicht in het prijspeil tusschen beide landen Actie te Nijmgen Ook in kleinere plaatsen v&n ruim 80% landarbeiders zijn. Ook hier is Gevallen uit de practijk EEN GUNSTIG TEE KEN Geen cacaopoeder voor fabricage van puddingpoeder Mr. J. van Praag overleden Apothekers-assistent Audiëntie Woensdag geen audiëntie verleenen. man Het stormsein is geheschen over de wereld. Over het oude Europa is de storm losgebroken «n. als een onweer ging de oorlog over de landen. Een menschheid, die door Hervorming en Revolutie gevoerd in den greep van het libe ralisme slechts nog aandacht had voor een benepen zelfzucht en jen engen cirkel van het eigen kleine leventje, vond zich eensklaps tus- tchen de puinhoopen van wat zij eeuwige en ^aantastbare zekerheden gedacht had. Deze tijd is een droeve tijd. Veel van wat ons dierbaar is, waaraan ons hart zich had ge hecht, is ons ontnomen. Veel wat wij zoo veilig beschermd meenden is door den storm weg gevaagd. Maar toch misschien is ook geen tijd hiooier dan de onze, nu wij door onthechting ®an het wankel gebleken aardsche zuiverder Staan voor God. De gemeenschappelijke nood beeft onze in eigenliefde vertroebelde oogen ge. opend voor het leed en de zorgen van onzen haaste. Nu is het de tijd voor een zuivering der Beesten. Juist in dezen tijd van tweedracht is bet de taak van den christen de fakkel der befde brandende te houden. „Leeft in liefde zooals ook Chris- *Us ons heeft liefgehad" zegt St. Pau- his in het Epistel. Bij de ontreddering des geesten in deze don kere dagen, moeten wij zijn: kinderen van het bcht. „Thans zijt ge licht in den H'e'er; Bedraagt u dan ook als kinderen Ua het licht. Want de vrucht van bet licht bestaat in allerlei goed heid, gerechtigheid en waarheid." (Epistel). Waar vroeger ons leven voortsukkelde in den bommel en de sleur van een klein-burgerlijk bhristendom, daar eischt deze geweldige tijd Vaa ons een consequent geloofsleven, een vol- hlaakt christendom, een volledig aanvaarden van Christus' wet van vergevingsgezinde liefde *h stipte rechtvaardigheid. Wie niet consequent en volledig God lief heeft en, om God, de bienschen, berokkent kwaad aan de zielen. Wie bi neutrale halfheid niet met Christus wil opbouwen, hij breekt af door ergernis. „Wie niet met Mij is, is tegen Mij; *n wie niet met Mij vergadert, ver strooit." (Evang.). Uit dezen wereldstrijd, waarin de oorlog slechts Oen begeleidende factor is, zal een nieuwere On eerlijker wereld geboren worden, wanneer be christenen niet versagen in hun roeping: Öragers te zijn van het licht. Allen hebben wij die roeping te vervullen: de wijsgeer, die de diepste gronden peilt van het bestaan; de dichter, die met opzettelijke een zijdigheid nu deze, dan gene zijde van het leven belicht, maar ook de eenvoudige kantoor klerk, die dag in, dag uit nette cijfers in heldere boeken schrijft. „De plaats waarop gij staat, is heilig." Zoowel voor den arbeider in de fabriek als voor den professor in zijn studeervertrek geldt het hui veringwekkend schoone woord: „Ik zeg u, gij zijt goden, d. w. z. gij draagt het kindschap Gods in u en dat goddelijk kindschap moet uitstralen in al uw handelingen, in uw liefde voor uw dierbaren, maar ook in liefde voor uw vijanden, in eerbiediging van Gods heilige wetten, gegrift op steenen tafelen, gegrift in het hart van iederen mensch ,De voorschriften des Heeren zijn gerecht en zij maken de harten blij en zijn raadsbesluiten z ij m zoeter dan honing." (Offertorium) Dit is het eigene van Gods wet, dat zij ons niet slechts een eeuwig geluk in het vooruit zicht stelt, maar dat zij ook de eenige grondslag is voor een zekeren en blijvenden vrede in de menschelijke samenleving. Niet alleen voor de eeuwigheid, maar ook voor het heden geldt het woord, dat Christus sprak tot de vrouw, die juist door haar eenvoud openstond voor de Wijsheid Gods: „Zalig veeleer, die luis teren naar Gods Woord en het on- terhoude n." Meer nog dan aan het rusten der wapenen heeft de wereld behoefte aan de rust der ziel. En deze rust kunnen wij slechts vinden in de juiste ordening, die een ordening is op God Achter heel het wereldgebeuren staat God, en of God ons nu voorbij gaat in den storm of in het wuiven van een zachte koelte, wij zullen Hem moeten vinden, Hem volgen in Kruis of in verheerlijking. Want Hij alleen is de Weg, de Waarheid en het Leven. De storm, die de wereld teistert, moge alle halfheid, alle burgerlijkheid wegvagen en alle kaf verstrooien naar de windstreken. Dan zullen wij worden tot een sterk en zuiver geslacht, een leger van vredebrengers, die, in onwankel bare trouw aan Christus en Zijn Kerk het geloof niet slechts belijden met den mond, maar dragen in het hart. Doorlicht van Christus' Licht zullen zij. of zij nu ongeletterd zijn of geleerd, dit licht doen uitstralen over heel het maatschappelijke leven en aanbeen geteisterde wereld, de liefde en vreugde hérgeven en die vrede, die alle be grip te boven gaat. K— Het ooilege van rijksbemiddelaars heeft een regeling vastgesteld der loonen en ver dere arbeidsvoorwaarden voor op de vlieg velden van het Duitsche luchtwapen werk zame bouwondernemingen. Deze regeling treedt in werking bij den aanvang van de loonweek, waarin Maan dag 24 Maart 1941 valt. In de eerste plaats zijn er vier loongebieden gesteld en wel; 1. De provincies Noord-Holland en Zuid- bolland, 2. de provincie Utrecht, 3. de provincies Limburg, Noord-Brabant, kroningen, Friesland, Gelderland en Overijssel, 4. de provincies Drente en Zeeland. Voorts wordt bepaald, dat de regeling voor *lle werknemers geldt, die werkzaam zijn in bouwondernemingen, welke arbeid verrichten de vliegvelden van het Duitsche luchtwapen Nederland. Verder zijn drie loongroepen ingesteld; on- de eerste loongroep, waarvoor in de boven genoemde loongebieden respectievelijk wordt betaald 66, 63, 60 en 56 cent per uur, vallen ?e Volgende werknemers: timmerman, metse- [Sar, schilder, pannenlegger, tegelzetter, voeger, betonwerker, afwerker, vlechter-vakkundig werk. 'bndeeringwerker, straatmaker, stukadoor en farmed e in vakbekwaamheid gelijk te stellen werknemers. In de tweede loongroep bedragen de uurloo- Jen voor de genoemde loongebieden respectle- !elijk 60, 58, 53 en 49 cent. Tot deze loongroep behooren: opperman-metselaar, talud werker, ^blaker, spoorlegger, stukadoor-opperman. THjkerman, stortbaas, ritser en vlechter, bij ^bhalt-, béton- en teersteenslagwegen, voerder, banger en harker, bij oppervlakte-behandeling J^n wegen, gieter, spuiter, uitstrijker, straat- ^aker-helper en daarmede in vakbekwaamheid ^lijk te stellen werknemers. ïn de derde loongroep zijn ondergebracht goudwerker, veger en alle overige werknemers, j^ze ontvangen naar gelang van de loonge lden een uurloon van respectievelijk 56, 53, en 44 cent. hl alle bovengenoemde loonen zijn duurtetoe- *'bgen begrepen. .Geldt echter volgens de landelijke collectieve jbeidsovereenkomst voor de bouwbedrijven p tter-, spoor- en wegenbouw) voor een week jbh hooger loon, inclusief duurtebijslag, of wordt Bevolge een wijziging van deze C.A.O. een hoo- Hoon vastgesteld, dan moet dit loon betaald ^clen. q ^at den tareifarbeid betreft, is bepaald, dat jb vaststelling van tarieven zoodanig moet ge bieden, dat voor werknemers die in verband b*" den aard van het werk een gemiddelde Statie leveren, de mogelijkheid is gewaarborgd, b loon te verdienen, dat 10 procent boven het Ge bovengenoemde uurloonen mogen niet wor- tb overschreden. De toekenning van prestatie- bslagen kan alleen worden toegestaan, wanneer V. voren schriftelijk vergunning van het college kb rijksbemiddelaars is verleend. De werkgever tb evenwel zonder vergunning per uur aan 3<J (j°cent der werkende geschoolde arbeiders b°hgroep 1) een prestatie-toeslag tot maxi- tbi 10 procent en aan 30 procent der werkende blende en ongeschoolde arbeiders (loongroe- 2 en 3) een prestatie-toeslag tot maximaal Sfocent van het uurloon betalen. b°rdt langer gewerkt dan de gewone arbeids- br' dan worden de volgende toeslagen op het Vj. °on betaaid; voor het eerste uur 10 procent, b het tweede uur 25 procent en voor de vol gde uren 50 procent. °°r Zondagsarbeid en arbeid op feestdagen b' een toeslag van 50 procent betaald. W°or arbeid tusschen 22 uur en 6 uur en voor 'b'd op Zaterdag na 13 uur wordt een toeslag procent betaald voor zoover het niet b&ft overwerk als hierboven bedoeld. Deze S wordt niet gegeven voor zoover het regel- k.Ben ploegenarbeid betreft. het samenvallen van meer dan één toeslag hit alleen de hoogste toeslag betaald. Werk nemers, die na het einde van den dagelijkschen arbeidstijd naar hun woonplaats terugkeeren en wier woonplaats meer dan 10 kilometer van het midden van het werk is gelegen, ontvangen een vergoeding van 25 cent voor iederen arbeidsdag, waarop zij om arbeid te verrichten op het werk zijn verschenen. Wordt om het werk te bereiken gebruik ge maakt van openbare middelen van vervoer, dan worden de vervoerskosten door den werkgever betaald. In dit geval wordt de vergoeding ad 25 cent als hierboven bedoeld niet betaald. Dit zelfde geldt wanneer het vervoer heen en terug kosteloos geschiedt. Gehuwde werknemers of kostwinners, wier woonplaats meer dan 15 kilometer van het mid den van het werk gelegen is en die na afloop van den dagelijkschen arbeid niet naar huis kunnen terugkeeren, ontvangen vrij onder komen en 1.50 per kalenderdag kostgeld. Kan geen vrij onderkomen worden verschaft, dan wordt het kostgeld met 50 cent per kalen derdag verhoogd. De werknemers hebben recht od betaling van de heenreis van hun woonplaats naar het werk en, na beëindiging van het werk, op betaling van de terugreis van het werk naar hun woon plaats. Er bestaat geen recht op betaling van de terugreis, wanneer de werknemer op eigen ver zoek, zonder dringende reden, voordat 5 dagen sedert den aanvang van zijn arbeid verloopen zijn, vertrekt of op staanden voet ontslagen wordt, of wanneer den arbeiders andere in rede lijkheid aanvaardbare arbeid in de omgeving aangewezen wordt. Ten aanzien van alle overige arbeidsvoorwaar den zijn van toepassing de bepalingen van de landelijke collectieve arbeidsovereenkomsten voor de bouwbedrijven, voor zoover zü met den inhoud van de onderhavige regeling niet in strijd zijn. Van bevoegde zijde schrijft men ons: Bij de schade-enquête-commissie voor mili tairen te velde zijn sedert begin' Februari meer dan 40.000 aanvragen om toezending van in- vulformulieren binnengekomen. Deze aanvra gen worden met zoo groot mogelijken spoed en in volgorde van binnenkomst beantwoord door toezending van een invulformulier aan de aan vragers. Het behoeft geen betoog, dat bij een zoo groot aantal aanvragen de toezending van het aangevraagde invulformulier eenigen tijd kan uitblijven. Ter voorkoming van stagnatie in de werkzaamheden van de commissie wordt daarom ieder belanghebbende verzocht eenig geduld te oefenen en de commissie niet lastig te vallen met schriftelijke of telefonische mede- deelingen betreffende het nog niet ontvangen van een invulformulier. Ieder, die een derge lijk formulier heeft aangevraagd, krijgt een in- vulformulir toegezonden, zoodra hij aan de beurt is. Aangezien voorts gebleken is, dat nog niet ieder belanghebbende op de hoogte is v&n het bestaan van de mogelijkheid, vergoeding te vragen voor te velde verloren gegane eigendom men, wordt nogmaals medegdeeld, dat militai ren van land- en zeemacht, die gedurende de oorlogsdagen particuliere eigendommen verlo ren zagen gaan in hun mobilisatiestandplaats (aan boord van hun schip) zich per brief of briefkaart kunnen wenden tot den secretaris van de schade-enquête-commissie voor mili tairen te velde, Javastraat 4 te 's-Gravenhage, waarin zij onder duidelijke opgave van naam en adres verzoeken om toezending van een invulforumlier. In verband met het vorenstaande wordt de termijn, waar binnen de aanvraag van invul- formulieren dient te geschieden, verlengd tot 1 April 1941. Ook de nagelaten betrekkingen van gesneuvelde militairen kunnen zich met een verzoek om toezending van een invulfor mulier tot bovenstaand adres wenden. De secretaris-generaal van het departement van Financiën heeft aangewezen ter opneming in de dagelijksche noteering in de prijscouranten der beurzen, met ingang van heden, Zaterdag 15 Maart, de volgende fondsen, t.w.; de certificaten, uitgegeven door de N.V. Ne- derlandsche Administratie- en Trustkantoor, van gewone aandeelen der N.V. Hoilandsche Beton- maatschappij, gevestigd te 's Gravenhage; de certificaten, uitgegeven door het Hollandsch Administratiekantoor N.V., gevestigd te Amster dam, van aandeelen N.V. NederlandschAme- rikaansche Stoomvaart Maatschappij „Holland— Amerika Lijn"; Rm. 11.535.000 8 pet. obligatiën, serie III, der Preussische Landesrentenbank, gevestigd te Ber lijn; Rm. 8.228 000 8 pet. obligatiën, serie IV. der Preussische Landesrentenbank, gevestigd te Berlijn. t De Zutphensche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den 49-jarigen fa brieksarbeider G. J. Z., uit Empe, gemeente Brummen, die 1 October van het vorige jaar een moordaanslag op zijn dochter heeft ge pleegd. De eisch luidde acht jaren gevangenis straf. De rechtbank, vonnis wijzende, veroor deelde den man tot een gevangenisstraf voor den tijd van vier jaren, met aftrek van de preventieve hechtenis en ter beschikking stel ling van de regeering. Donderdagavond was het Engelsche luchtwapen boven ons land bijzonder actief. Een groot aan tal vliegtuigen verscheen boven Nederlandsch grondgebied en wierp vele bommen, welke mee- rendeels buiten de bebouwde "kommen neervie len. In een aantal plaatsen echter ontstond scha de van niet zeer ernstigen aard aan woonhuizen, aan een sleepboot, aan boerderijen en aan veel vensterruiten. Een burger is gedood en zes zwaar gewond. Een vrouw werd licht gewond. SGRAVEjVHAGE fï. 30.41 Gevestigd te lELEfOQN Deze week werd voor ruim f 70.000.000.- bijverzekerd, zoodat de stand thans is: Afd. A. Woningen, inboedels, enz. tot 50.000.— Afd. B. Andere risico's tot 1.000.000. Ook de schaden van het op 1 Maart j.l. geëindigde le halfjaar der afd, B. werden reeds volledig uitbetaald, zonder dat eenige na-heffing noodig was. Bedrijfsschade en Huurder- ving als gevolg van molest. Van Staatswege wordt voor dit soort scha. den niets vergoed Administratie-adres voor afd. E. Firma Gebr. van Buren Rotterdam Minervahuis Meent 106 Tel. 34572 Gevolmachtigden voor afd. E. Fa. Tollenaar Wegener - Amsterdam-C. Rokin 75/79 Tel. 42006 Wendt U tot Uw Assurantiebezorger! Op 68-jarigen leeftijd is te Rotterdam over leden architect A. J. Th. Kok, sinds vele jaren deelgenoot van de bekende architectdnfirma Granpré Moliere, Verhagen en Kok, welke firma zeer veel in Rotterdam heeft ontworpen, o.a. het in wijden kring, ook buiten Nederland, be kende Rotterdamsche tuindorp Vreewijk. Tevoren was architect Kok bij den gemeente lijken technischen dienst werkzaam en in die functie o.m. belast, onder prof. Evers, met de uitvoering van den bouw van het Rotterdam sche stadhuis. Van bevoegde zijde werd opneming van het 'volgende verzocht, meldt het A.N.P. Blijkens een dezer dagen in de pers ver schenen artikel over het onderzoek, dat thans door het Rijksbureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pensionbedrijf wordt ingesteld naar de te registreeren bedrijven, is er twijfel gerezen over de vraag of het aantal bedrijven volgens de bedrijf stelling 1930 wel juist zou zijn. Bedrijven, waarin alleen het bedrijfshoofd werkzaam was, zouden niet opgenomen zijn. Dit berust op een misverstand. Alle bedrijven, onverschillig of zij met dan wel zonder per soneel werken, komen in de uitkomsten der bedrijfstelling voor. Verder bedroeg het totaal aantal hotels, ca fé's, restaurants en pensions niet 29191, maar 333il; eerstgenoemd aantal moet n.l. vermeer derd worden met de inrichtingen, die verbon den waren aan zaken, waarin als hoofdbedrijf een ander bedrijf dan het hotel- etc. bedrijf wordt uitgeoefend, als kruidenierszaken (1410 gevallen), broodbakkerijen (476 gevallen), tim mermans- en metselaarsbedrijven (331), trans portbedrijven (262), enz. Voorzoover noodig zij er aan herinnerd, dait de bedrijfstelling gehouden is tegelijk met de volks- en beroepstelling, dat de opgaven over het beroep op de volkstellingskaarten verge leken zijn met he bedrijfstellingskaarten en dat de bedrijfstelling bovendien de bechikking had over de loonlijsen van de ongevallenverzeke ring, waarop in 1930 speciale vragen ten be hoeve van de bedrijfstelling gesteld waren. Al leen hierdoor werd de grootst mogelijke zeker heid verkregen, dat geen bedrijf aan de waar neming kon ontglippen en dat de uitkomsten der telling aan de vereischte maat van be trouwbaarheid zouden beantwoorden. Donderdag 20 Maart as. komen te Amsterdam in toewijzing 11.549 heele, 1480 halve, 90 kwart kisten Java-thee, alsmede 3835 heele en 406 halve kisten Sumatra-thee. Het A.N.F. meldt uit 's-Gravenhage: Tusschen Duitschland en Nederland hebben altijd zeer nauwe handelsbetrekkingen bestaan zoo schrijft Regierungsrat dr. Wurst te Den Haag, verbonden aan het rijkscommissariaat voor het bezette Nederlandsche gebied. Na de gebeurtenissen in de maand Mei van het vorige jaar zijn die handelsbetrekkingen verder uitgebreid. Het Duitsche Rijk treedt thans bijna uitsluitend als kooper en verkooper op. Het handelsverkeer is echter in het geheel niet eenzijdig. Nederland exporteert niet alleen naar Duitschland, maar importeert ook. De han delsbalans tusschen beide landen is volkomen in evenwicht. Volgens de jongste mededeelin- gen beweegt de waarde van den wederzijdschen goederenruil zich tusschen 35 en 40 millioen gulden per maand. De beteekenis van de weder- zijdsche handelsbetrekkingen blijkt in het bij zonder uit het feit, dat voortdurend zeer aan zienlijke orders aan de Nederlandsche Industrie verstrekt worden. Zonder een van staatswege geleide prijspolitiek zouden deze maatregelen niet mogelijk zijn geweest. Niettemin bestaan er, volgens de steeds weer gedane waarnemingen, nog groote onduidelijk heden omtrent de grondbeginselen der prijs politiek, welke in het handelsverkeer tusschen beide landen gelden. Het doel van de prijspoli tiek in Nederland is, zooals dr. Fischboeck on langs uiteengezet heeft, de aanpassing aan het Duitsche prijsniveau. Hieruit volgt, dat bij den afzet van Duitsche producten naar Nederland geen hoogere prijzen geëischt mogen worden dan de Duitsche bin- nenlandsche prijzen. Immers, anders bestaat het gevaar, dat het prijspeil in Nederland het Duit sche binnenlandsche prijspeil overtreft. De aan de Duitsche exporteurs betaalde prij zen mogen in Nederland verder berekend wor den. Volgens de Nederlandsche prijsverordening, welke overeenkomt met de Duitsche, mogen importeurs bij den verkoop van goederen van buitenlandsche herkomst hoogstens een prijs be rekenen, die met de werkelijk betaalde inkoops prijzen overeenkomt. Zonder toestemming van de Nederlandsche instanties is het niet geoorloofd een hoogeren prijs te berekenen. Uit het feit, dat de Duit sche exportprijzen in Nederland verdei berekend mogen worden, blijkt, dat het in het eigen be lang der Duitsche exporteurs is, geen hoogere prijzen dan de Duitsche binnenlandsche prijzen te verlangen. Want voor zoover producten van gelijken aard in Nederland zelf gemaakt wor den, zijn zij in prijs meerendeels lager. De Duit sche prijzen hebben dus hun natuurlijke grens bij de vergelijkbare Nederlandsche binnenland sche prijzen. Hoogere Duitsche exportprijzen brengen dus, althans op de gebieden waar Nederland zelf producent is, den afzet In gevaar. Deze principieele richtsnoeren ontmoeten niet altijd begrip bij de Duitsche exporteurs. Men wenscht in de gevallen, dat de Duitsche binnen landsche prijzen boven de Nederlandsche prijzen liggen, of waarin men hoogere dan de Duitsche binnenlandsche prijzen bij den uitvoer verlangt, een bescherming tegen de Nederlandsche con currentie en wenscht in die gevallen een ver hooging van de Nederlandsche binnenlandsche prijzen tot het export-prijspeil, een eisch, die in het Nederlandsche bedrijfsleven vaak weerklank vindt. In het belang van een organische en stel selmatig geleide politiek der prijsaanpassing kunnen deze eischen echter niet altijd vervuld Het A.N.P. meldt: Nu Maandag a.s. de nieuwe lijstencollecte van Winterhulp Nederland over het geheele land zal beginnen, is het interessant na te gaan, hoe in verschillende gemeenten voor en door de Winterhulp wordt gewerkt. Het hoofdbureau van Winterhulp Nederland heeft daartoe in een drietal gemeenten, van geheel verschillend type, gegevens verzameld, welke hieronder vol gen. Allereerst de ervaringen in een noordelijke stad, n.l. in Groningen. Als hoofdstad van de provincie is hier naast het stedelijk bureau een provinciaal bureau aan het werk. De samen werking tusschen deze beide bureaux is uiter aard zeer nauw. Ook hier is een kern gevormd van enthousiaste medewerkers die hun ge heele persoon inzetten vbor het slagen van het W.H.N.-werk. Een ambtenaar van sociale za ken verzorgt, geassisteerd door enkele vrijwil lige medewerkers, geheel belangeloos het arm bezoek. Voorts is contact gezocht met het bestuur van de z.g. „Brokkenhuizen", de bekende in stellingen, waar zij, die ervoor in aanmerking komen tegen een kleine vergoeding gebruikte kleeding en huisraad kunnen koopen. De pro vinciale directeur heeft, naast zijn eigen werk zaamheden, deze taak op zich genomen. Door het beleggen van avonden wordt getracht den band tusschen directie en collectanten te ver beteren. De tweede plaats betreft ervaringen, welke werden opgedaan te Nijmegen, een groote pro vinciestad, met een overwegend katholieke be volking. Hier zijn de resultaten zeer bevredi gend. De burgemeester heeft zich geheel in gezet voor het Winterhulpwerk, waarbij hij veel steun ondervond in zijn omgeving. Een van zijn vroegere medewerkers ter secretarie verklaarde zich bereid, het werk voor Winter hulp te willen doen, doch spoedig bleek, dat dit werk een omvang aannam waardoor het niet mogelijk was dit langer als bijwerk te doen, doch dat hiervoor een geheele werftracht "nood zakelijk was. Voorts kwamen tallooze aanvra gen om ondersteuning binnen, zoodat het werk zich ophoopte en men genoodzaakt was uit te zien naar medewerkers Voor de financiën en de organisatie. Ook de plaatselijke propaganda vroeg aandacht, waarom een propagandist werd aangesteld. Spoedig had men een kern van enthousiaste medewerkers gevormd die elkander aanvullen en, zoo noodig, kunnen vervangen. Een ge deelte va« een schoolgebouw werd ingericht als plaatselijk bureau, waar Veel arbeid wordt ver zet en meestal tot laat in den avond wordt gewerkt. Het gymnastieklokaal was een prach tige ontvangzaal, waarin enkele malen per week vele menschen hun opwachting maakten om hun speciale belangen toe te lichten en de be kende aanvraagformulieren voor het toekennen van waardebonnen in te vullen. Een groep le den van den Armenraad uiteraard bekend met het sociale werk, werd bereid gevonden om ge heel belangeloos op te treden als armbezoe ker, waardoor een deskundig onderzoek van de steunaanvragen werd gewaarborgd, hetgeen weer ten goede kwam aan het zoo spoedig mo gelijk verleenen van daadwerkelijken steun. De plaatselijke propagandist is intusschen in actie op zijn terrein. De groote kantoren en fabrieken ter plaatse worden bezocht, collec tanten worden verzameld en tegen den tijd dat de collectedagen op komst zijn, door hem van instructies Voorzien. Bij het practische werk kwam hier naar vo ren, dat het nuttig was de collectanten niet steeds in dezelfde wijk te' plaatsen, doch hen te laten rouleeren in verschillende stadsge deelten. De medewerking van de burgerij kwam op vele manieren tot uiting. Zoo richtten ver scheidene winkels speciale W.H.N.-etalages in, de plaatselijke radio-distributiedienst werkte mede, door luidsprekers op te stellen waar, naast uitzendingen van gramofoonplaten, korte opwekkende toespraken werden doorgegeven. De burgemeester richtte zich tijdens de collecte- dagen op deze wijze tot de inwoners. Met de hand werd voorts een reclamebiljet vervaardigd, dat in etalages werd geplaatst en bioscoop theaters projecteerden lantaarnplaatjes van dit affiche. Dank zü dit enthousiasme heeft het Winter hulpwerk in Nijmegen zeer goede resultaten op geleverd. hetgeen tot uiting kwam in de be dragen. die in deze gemeente voor onze behoef tige lar.dgenooten werden bijeengebracht. Op merkelijk is nog, dat, hoewel vele leden van plaatselijke al of niet kerkelijke liefdadigheids- vereenigingen individueel hun medewerking toe zegden en deze ook op gulle wijze verleenden, zoo gaf de voorzitter van een R.K. parochiaal armbestuur zich op als collectant deze ver- eenigingen zelf nog steeds afwijzend staan te genover het Winterhulpwerk. Ook in dit opzicht mag men echter vertrou wen, dat in de toekomst een andere opvatting zich baan zal breken. Dit wat betreft groote provinciesteden, doch ook in kleinere plaatsen heeft men niet stil ge zeten. Nemen wij bijv. het kleine plaatsje Nieuw- Vosmeer, dat zich een eereplaats heeft weten te verschaffen door de gulle wijze, waarop hier geofferd en gewerkt is voor Winterhulp Neder land. Nleuw-Vosmeer heeft 1552 inwoners! waar- de burgemeester de stuwende kracht voor het Winterhulpwerk. De secretarie verzorgt het or ganieke en financieele gedeelte van het te ver richten werk, waarnaast een vrijwillige kracht de administratie voert. Wanneer de collecte- dagen in zicht komen, wordt op het gemeente huis een bijeenkomst georganiseerd, waar de collectanten worden voorzien van instructies. Mannelijke en vrouwelijke ingezetenen wisselen elkander, in goede samenwerking, af bij de col lectes. Tijdens de collectedagen brengen de collec tanten hun ervaringen persoonlijk ter kennis van den burgemeester. Wanneer het voorkomt, dat een enkeling de bekende roode bussen zonder een gift voorbijgaat, wordt dit bij den burge meester en de wethouders besproken, die dan persoonlijk een bezoek aan den weigerachtige brengen om hem te overtuigen van zijn ver keerd inzicht. Dit is hier mogelijk, omdat het hier een kleine gemeente betreft. Het resultaat is meestal dat men de zaak beter leert inzien en zijn gaven voor de behoeftige landgenooten niet achterhoudt. Buiten de collectedagen is er eveneens werk voor de medewerkers. Zij stellen dan een on derzoek in naar de plaatsen, waar nood moet worden gelenigd, waarbij zij aandacht hebben zoowel voor duidelijke als stille armoede. Hun ondervindingen komen dan bij den burgemees ter, die een verder onderzoek instelt. Deze werkwijze is in een kleine gemeente, waar men elkander kent, voldoende, in tegenstelling met de situatie in de groote steden, waar een groep speciale armbezoekers aanwezig moet zijn. Zoo ziet men dat Winterhulp Nederland zoo wel in groote als kleinere plaatsen trouwe mede werkers heeft, die alle krachten inspannen om de leuze „Door het volk, voor het volk" tot ver werkelijking te brengen. Ter illustratie van de noodzaak daarvan kun nen de volgende feiten dienen alle gevallen uit de practijk van Winterhulp: Een vrouw klopt aan om steun, haar man ligt in het ziekenhuis, en zij ontvangt geen uitkee- ring van ziekengeld volgens de Ziektewet. Het onderzoek wees uit, dat de man langen tijd werkloos was geweest. Toen hij eindelijk weer werk kreeg, werd hij kort daarop ziek. Daar hij nog te kort weer aan het werk was, kreeg hij geen ziektegeld. Een tweedegeval, dat ter kennis van Winter hulp kwam en dat wel op schrijnende wijze de verarming van het gezin toonde, was wel het gezin, waar de ouders, bij gebrek aan dekens, sliepen onder een oud vloerkleed, terwijl hun drie kinderen te zamen in één ledikantje moes ten slapen. Voorts werd nog als spoedgeval behandeld de zaak van een 84-jarige vrouw, die geheel van brandstoffen was verstoken. Ten slotte nog een laatste voorbeeld uit een eindelooze reeks: een geheele familie kruipt 's avonds om de kachel, die dan wordt opge stookt. Zoo brengen zij dan, zoo goed en kwaad als het gaat, slapend den nacht door. Deze voorbeelden toonen wel duidelijk aan, welk een armoede, soms in stilte, nog wordt ge leden. Aan ons volk de plicht, door medewerking aan de Winterhulp deze toestanden te voorko men. worden. Frijsverhoogingen voor Nederlandsche producten worden slechts dan goedgekeurd, wanneer de kosten zulks rechtvaardigen en zij economisch noodzakelijk zijn. Prijsverhoogingen uitsluitend om een aanpassing aan het Rijks- duitsche peil te bereiken werden tot dusver, van uitzonderingen afgezien, geweigerd. De marge tusschen de hoogere Duitsche en de lagere Nederlandsche prijzen zal m den loop van den tijd en binnen het bestek van de ver dere vorming der kosten in Nederland worden weggenomen. Zou men thans reeds de marge door verhoogingen in evenwicht brengen, dan zou het niet mogelijk zijn, eventueele latere onvermijdelijke stijgingen van kosten in even wicht te brengen. Het gevaar zou bestaan, dat de Nederlandsche prijzen boven de Duitsche uitkomen en dat het Duitsche prijspeil van buiten af wordt opge stuwd, hetgeen onder alle omstandigheden moet worden vermeden. Evenwel is er een algemeene uitzondering toe gelaten. Merkartikelen mogen in Nederland zon der verdere goedkeuring tegen de Duitsche bin- nenlands9he prijzen verkocht worden. Ook de kortingen der groot- en kleinhandelaren kunnen zonder meer met de Duitsche kortingen in over eenstemming gebracht worden. De Nederlandsche prijsstopverordening ver biedt de verhooging van prijzen boven het niveau van 9 Mei 1940. De ook in het goederenverkeer met het gebied van het Duitsche rijk verorden de prijsstop is van kracht gebleven. Nederland sche exporteurs mogen dus hun exportprijzen voor het Duitsche rijk niet zonder toestemming verhoogen. Toestemmingen worden, zooals te voren gezegd, slechts verleend; wanneer de kos ten zulks rechtvaardigen en de verhoogingen uit economisch oogpunt noodzakelijk zijn. en ook dan slechts tot aan de grens van de Duitsche binnenlandsche prijzen. Dit voorschrift Is thans door de verordening van den rijkscommissaris voor de prijsvorming, inzake de prijsvorming voor geïmporteerde goe deren uit de bezette Nederlandsche gebieden van 21 Januari 1941, van Duitsche zijde aangevuld. Dientengevolge mogen voor Nederlandsche goederen en diensten In het binnenlandsche handelsverkeer de toegelaten binnenlandsche prijzen en tarieven voor vergelijkbare binnen landsche goederen en diensten overschreden worden. Voor zoover bij Nederlandsche goederen de werkelijke inkoopsprijs plus de toeslagen op kosten en winst een lageren prijs oplevert, dan de daarmede te vergelijken Duitsche binnenland sche prijs, mag in het binnenlandsche handels verkeer slechts de laatstgenoemde verlangd, t gezegd of verleend worden. Hiermede moe 1. Verkregen worden, dat het verschil t de lagere Nederlandsche en hoogere binnenlandsche prijzen niet door impor wederverkoopers wordt opgevangen. 2. Verhinderd worden, dat het Rijks- prijspeil door hoogere Nederlandsche verstoord wordt en 3. Bereikt worden, dat het Duitsch onder invloed van goedkoopere Nede producten gedrukt wordt. Deze grondbeginselen; uitvoer naar land tegen Duitsche binnenlandsche p uitvoer naar Duitschland tegen Nede sche binnenlandsche prijzen, verkoop Nederlandsche producten hoogstens de Duitsche binnenlandsche prijzen en hooging der Nederlandsche binnenlands en exportprijzen slechts dan, wanneer kosten zulks rechtvaardigen en de verht ging uit economisch oogpunt noodzakel is, moeten bij prijsovereenkomsten onvoo waardelijk In acht genomen worden. Wan' bij de prijsverschillen, die thans nog op bijna alle gebieden bestaan, moeten derge lijke overeenkomsten, hetzij in Duitschland of in Nederland, door de overheid worden goedgekeurd. Het is daarom aanbevelens waardig om, alvorens onderhandelingen te openen, contact te zoeken met de afdeeling prijsvorming bij den Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden. De hiervoor vermelde grondbeginselen wor den uiteraard elastisch gehandhaafd, o.m. door de vorming van „Mischpreise" of de oprich ting van „Ausgleichskassen". De pogingen, reeds thans tot een prijsaan passing te komen, vinder daar haar grens, waar de prijsverschillen nog aanzienlijk zijn. Al met al gaat de prijsaanpassing stelsel matig verder. Anders is het niet te begrijpen, dat de vermelde orders, die naar de Nederland sche industrie worden overgeheveld, zonder ge vaar voor het Duitsche prijspeil kunnen worden overgebracht. Eén voorwaarde blijft bestaan: dat belde partijen slechts stelselmatig en vol gens weloverwogen maatstaven te werk gaan. In de gemeente Nieuwveen (Z.H.) doet zich het bijzondere geval voor, dat alle werkloozen weder werk hebben gevonden en dus niemand als werkzoekende staat Ingeschreven De Nederlandsche Meelcentrale heeft thans ook de levering van cacaopoeder voor de fabri cage van puddingpoeders verboden, meldt de N. Rott. Crt. Te 's-Gravenhage is 80 jaar oud overleden mr. J. van Praag, oud-griffier bij het hof van justitie te Suriname en oud-griffier bij het Kantongerecht te Kampen. AMSTERDAM. Geslaagd de dames T. W. Rietbergen te Nieuwer-Atnstel en H. J. Fortgens te Haarlem. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week alleen Dinsdag en Woensdag audiëntie verleenen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal as.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 11