DE VOORJAARSMODE Een zakje voor stopgaren dat óók naaldenboekje is! Lekkers van sinaasappelen Voor de Tuinierster ZATERDAG 15 MAART 1941 Eenvoudig maar Veelzijdig GESTOOFDE PREI „HET KNUTSELBOEK* Een hartig hapje aan de bridgetafel W vanaf F 35.- BONTMANTELS KABOUTERTJES 8 d. s ZOET THEE, KOFE1E op? G. SCHOORL Voor vier personen Preisoep Mode-adviezen Cl k Geen vierkante meter grond mag onbenut blijven zegt de Voedingsraad <»CvnBOOD Fa. SPIER, „WHO" in de kop! SEGER Co. - A'dam INKOOP OUD ZILVER tegen de hoogste waarde DE VROUW EN HAAR TIJD De vrouwen, die vijf, zes eeuwen vóór ons Beleefd hebben, zullen zich wel precies zoo voor hun kleeren geïnteresseerd hebben als wij. Hoe pel „mode" toen een veel statischer begrip was dan de voortdurende wisseling van lijn en kleur, van stijl en opvatting, waaraan het klee- dingvraagstuk in dezen dynamischen tyd on derhevig is. Maar ook in dien tijd, waarin het levens tempo noch niet door de techniek was opge jaagd, groeide er om de zooveel decennia een nieuwe mode; en het privilege om van de hieuwe modellen kennis te nemen was voorbe houden aan de vorstelijke vrouwen. Uit het land, dat toen modecentrum was, kwamen boden niet met koffers vol japonnen en niet met platen, maar met poppen. Dat was zoo de usance sinds den tijd der Renaissance, toen in Frankrijk de poppen-industrie op hoog peil Stond. De prijs, die voor zoo'n mode-pop be taald werd verschilde niet heel veel van het bedrag, dat men nu voor een japonmodel moet neerleggen, maar de miniaturenjapon was dan nok tot in détails een getrouw beeld van de echte. Die poppen waren dus eigenlijk de eerste modeshow., Dit jaar zullen wij, verwende twlntigste-eeuw- sehe vrouwen, 't, gezien de drukkende en rem mende omstandigheden, wel zonder modeshows moeten doen, maar daarom hoeven wij ons nog heelemaal niet verstokèn te voelen van alle mode-n i e u w s, want de etalages -der groote en der kleine modehuizen bieden meer dan ge noeg keuze om een beeld te krijgen van hetgeen binnenkort zullen gaan dragen. U heeft het al geconstateerd: eenvoud is de grondtoon, waarop het modebeeld is afgestemd. En dat is heelemaal geen wonder in een tijd, die op elk gebied tot versobering dwingt. Bo vendien spiegelt het tijdsbeeld zich altijd min of meer in de mode en bij de universeele be roering, die we thans ondergaan, is er dan ook over de geheele mode-linie een groote gematigd heid te constateeren. De gegevens, die wij van over den oceaan ontvangen, bevestigen dit. Gematigd beteekent echter allerminst saai; Want de ontwikkeling der laatste tien jaar heeft ons een mode gebracht, die uiterst smaakvol js, Uiterst aangepast en uiterst gevarieerd, zoodat We met de gegevens, die ons ten dienste staan, ons nog lang niet hoeven te vervelen. Wat is er met gameering en versiering, met oombinatie van verschillende stoffen niet veel be bereiken. Bekwaam vakmanschap en door dachte zin voor harmonie hebben ons zeer Verfijnde resultaten getoond wat dat betreft. In Amerika is thans voor het wollen jurkje een nieuw soort garneering populair. Op het eenvoudige wollen japonnetje hebben we al van alles gedragen: de zijden zakdoek in een Punt om den hals, een bloem van vilt, een hiodern sieraad, een wit garneerinkje, we zou den weer van voren af aan kunnen beginnen. Weet u, waar de Amerikaansche haar hart aan Verpand heeft? Aan den zoogenaamd „jewelled set", een garnituur, dus bijvoorbeeld kraagje of fevers en zakjes van kralenwerk of van paillet ten. Nu is een kralen- of paillettenversiering hiets nieuws, maar we beschouwden die toch wis voorbehouden voor het zeer gekleede jurkje. He teekeningen rechts laten u iwee wandeltoi letjes zien, versierd met deze zeer levendige Barneering. Internationaal is de populariteit van de ruit, °ok Weenen brengt bij voorkeur de ruiten swagger als ensemble met een kasha jurk. Maar Volstrekt geen overdreven gemarkeerde schou ders, zegt de Amerikaansche, die wat den mouw- Inzet betreft, zeer critisch kijkt. Twee groote bossen prei, twee d.L. van het kooknat, een halve d.L. azijn, peper en zout, vijftien gram bloem, een lepel boter. Maak de prei schoon, snijd ze in stukken van ongeveer zes centimeter lengte en kook ze gaar met een bodempje water en wat zout in onge veer een half uur. Laat ze op een vergiet uit lekken, maar bewaar het vocht om daarvan de saus te bereiden. Verwarm voor de saus roe rende de boter met de bloem, voeg er langza merhand de twee d.L. warm preinat en den azijn bjj en meng het sausje door de gaarge- kookte prei. Roer desverkiezende bij het op doen een geklopt ei door. Voor eenzelfde aantal personen. Ruim anderhalf K.G. aardappelen, een K.G. prei, twee ons taptemelkpoeder, twee ons rijst, vier liter water, peper, zout, vier bouillonblok jes, twee lepels boter. Smoor de gesnipperde prei circa tien minuten in de boter. Voeg het water, de fijngesneden aardappelen, de gewasschen rijst en het zout toe. Kook de soep in ongeveer een half uur gaar. Maak ze op smaak af met de peper en de bouillonblokjes. Roer op het laatst de aange mengde melkpoeder door de soep en laat ze even meekoken. Wordt bij deze soep een boterham gegeven, dan kan ze als volledige maaltijd dienen. Biet linker figuurtje van de groep van drie laat zien, hoe een zeer charmant een zeer eenvoudig geheel kan zijn. Het schuin- nemen van de stof verlevendigt de groote, roode ruit, die op een grijs fond is ingeweven. Cein tuurtje, handschoenen en schoenen zijn van suède in dezelfde bordeaux kleur. De^ grijze hoed vertoont aan de binnenzijde deze zelfde tint. De driekwart mouw geeft aan dit jurkje het echte voorjaarsidee en maakt het gekleed genoeg om er zich op straat mee te vertoonen. Geheel aangepast aan dezen tijd van ver maken en hermaken, van knutselen mot het textielmateriaal, dat we bezitten, was de op richting van een mode-cocktailbar in het hartje van onze hoofdstad. In deze modebar, die een annex is van een huis voor speciale sportkleeding, vertegenwoordigen de vinding rijkheid van drie mode-ontwerpsters plus de vaardigheid van de daar gevestigde arbeids krachten, de „Shaker", waar in ge bijvoor beeld de smoking van uw man stopt, om die er als mantelpakje voor uzelf weer uit te voor schijn te doen komen. Het blijkt, dat een dergelijke nuttige bar in dezen tijd reden van bestaan heeft, want sinds de oprichting, een vijftal weken geleden is reeds menig advies verstrekt. Mantels plus couponnetjes werden getransformeerd tot jurken, twee afgedragen jurken werden tot één nieuwe modem geheel, een niet meer gebruikt pak van een eenigszins dikken echtgenoot werd tot onberispeljjken tailleur voor zijn slanke gade. Voor moedeloozen en fantasieloozen wie is dit in dezen tijd niet nu en dan kan deze bar een uitkomst zijn, wanneer ze haar oude of in onbruik geraakte plunje weer een kans willen geven. En nu we het toch over mode-adviezen heb ben, als u van gebreide pakjes en jurken houdt, maar dan, om een vergelijkenden term te ge bruiken, in „haute tricotage", dan zoudt ge uw hart kunnen ophalen aan de zeer fraai af gewerkte modellen, die, ook in het hartje van de hoofdstad, door een hrei-specialiste tevens ontwerpster, getoond worden. Haar geheim wil deze zeer kundige breister ons wel vertellen; „Ik neem fijne breipennen, zoodat het breiwerk op weefsel lijkt, de linkerkant van het werk wordt voor rechts genomen, wat een veel aar diger effect geeft en het goed moet terdege ge perst worden." Zeer smaakvcd waren een wit jurkje van grove wol in de witte tint, die men „eierschaal" noemt, een zwart mantelpakje met bont afge zet, een grijs complet en een chic middag jurkje, dat een zachtgroene voorzijde en een zwartten rug vertoonde. En dat noemen we nog maar een zeer klein gedeelte van de gebreide creaties, die uit de handen van deze ontwerp ster zijn gekomen. „Ik brei vlug" zegt ze, maar vraag niet, hoeveel millioenen steken haar vaardige handen gepasseerd zijn. A. Bgl. Er kan op bepaalde momenten een zekere rust van uit gaan. Wanneer we ons oon- centreeren op een handwerkje, op een eenvoudig knutselarij tje met naald en draad, waarvan de Uitvoering onze ge heele aandacht ge spannen houdt. Een prettig werkje is het maken van 't hierbij afgebeelde handwerkzakje, dat tien bij achttien cen timeter groot is. Het is gemaakt van twee lapjes in ge noemd formaat, die, vóór dat men de kan ten om gaat zoomen, doorgestopt worden in afstekende kleur, of- wel men trekt de dra den uit wanneer het materiaal zich daar tenminste voor leent Nadat de lapjes vervolgens zijn om ge- ^md maakt men het borduurwerk; het mandje in steelsteek de bloemen, die kleine roosjes voorstellen, in aik»o<pende tinten °°d met den knopsteek, dien men verkrijgt, door den draad telkens eenige malen om de naald te winden. De vergeetmenietjes en blaadjes werkt men in kettingsteek. Boven in befde lapjes maakt men vier trensjes, als lusjes om 't koordje door te trekken, v^mee 't zakje wordt dichtgemaakt. Aan de onderzijde, die gedeeltelijk open blijft, dtm men 6011 tapje flanel tusschen, dat aan de zijkanten is uitgekarteld. Hier wor- v«tvfe faalden dan opgestoken. Aan de zijkanten zijn beide deelen ook door lusjes mmden. De finishing touch wordt tenslotte gevormd door twee kwastjes. De ieekening boven laai ge heel links een ensemble zien in grijs en rood,- de ronde hals en de halflange mouw geven di± jeugdige jurkje een char- manien eenvoud. De swagger, die dif voorjaar populair zal zijn, is in een royale ruif gehouden. Elke gameering, ook een sluiting ontbreekt, hoogstens wordt de lijn gebroken door een paar insieekzakken. Het kraagloo- ze heeft afgedaan en wat de lengte betreft hoort de swag ger het van den rokzoom ie winnen. Dit soort losse mantel zal, vooral uit praciische overwegingen, veel gedragen worden. Op de ieekening onder ziet u iwee modelletjes, gegarneerd met kraaltjes en pailletten- werk. Het linkerjurkje, dat als wandelpakje voor voorjaars dagen is bedoeld, heeft revers en insieekzakjes van boni kralenwerk. Hei meer geklee de jurkje rechis heeft 'n glin sterende schouderbewerking heizelfde is ook op den zak aangebracht. Nu de sinaasappelen en citroenen volop aan de markt komen en vooral de sinaasappelen buitengewoon sappig zijn, geven wy hier recep ten van twee desserten en een drank, waarin sap en schil van deze gezonde vruchten verwerkt worden. SINAASAPPELVLA Wanneer ge met vieren züt, is hiervoor noodig het sap van drie sinaasappelen en een citroen, aangevuld met water tot een halven liter vloei stof, citroenschil, veertig gram griesmeel, suiker naar smaak. De vruchtensappen met water en citroenschil aan de kook laten komen, de schil verwüderen. De griesmeel al roerende in de vloeistof strooien, de massa vyf tot tien minuten door laten koken tot deze gebonden is. Tenslotte de vla met de suiker op smaak afmaken en laten bekoelen. Het verdient aanbeveling de massa nu met een goed vertinde garde zoolang op te kloppen, tot ze wit en luchtig wordt. De vla in een glazen schaal overdoen en be dekken met ongeveer vier dl. van een smakeiyke vanillesaus. SINAASAPPELP UDDING Voor zes personen: zes sinaasappelen, een ci troen, twee en een halve dl. water of gedeelteiyk water, gedeelteiyk witte bessenwijn, rynwyn, e.d., citroenschil, twintig gram witte gelatine, suiker naar smaak, naar verkiezing partjes mandarijn. De bladgelatine wasscben, weken in ruim wa ter, eventueel de poedergelatine met een laagje water bedekken. De vloeistof aan de kook laten komen, de ge weekte, goed uitgeknepen bladgelatine hierin oplossen, evenals de suiker, de vruchten uitper sen, het sap zeven en aan de massa toevoegen Deze nu zoover laten bekoelen tot ze geleiachtig begint te worden, daarna vlug overdoen in een met water omgespoelden puddingvorm. Als vulsel voor deze gelei kunnen partjes man- darün dienst doen, welke laag om laag met de gelei in den puddingvorm opgestapeld worden- Vóór het storten den pudding eenige tellen in heet water onderdompelen, waarna deze gemak- keiyk uit den vorm glydt. In dezen tyd geven wy by den pudding even eens een vanillesaus. SINAASAPPELLIMONADE Het zal zeker verstandig biyken een klein voorraadje sinaasappellimonade aan te leggen, al was het maar om in den komenden zomer het kopje thee zoo noodig te vervangen. Het volgende recept geeft een zeer smakelük resultaat, wanneer wy over een kleinen suiker- voorraad kunnen beschikken. wy geven het recept voor ongeveer twee fles- schen om de aangegeven hoeveelheid suiker niet afschrikwekkend groot te doen zijn. Het is eigeniyk onnoodig te zeggen, dat ieder het re cept naar eigen behoefte een of meerdere malen kan verdubbelen. Vier sinaasappelen, zes dl. water, 1 kg. suiker, vyfentwintig gram citroenzuur. De vruchten heel goed schoonborstelen, de schil zoodanig afraspen, dat niets van het bit tere wit mee geraspt wordt. Het water met het raspsel langzaam aan de kook laten komen, de suiker hierin oplossen. Van het vuur af de ci troenzuurkristallen er door roeren en het sap toevoegen. De limonade is langer houdbaar als het rasp sel er nu uitgezeefd wordt. De stroop in de met sodawater schoongemaakte flesschen gieten, af sluiten met een in sodawater uitgekookte kurk, zoo mogeiyk dicht lakken. Deze limonade wordt by gebruik met vier a vyf maal zooveel koud water verdund. Kent u de verschillende touwknoopen? Weet u welke verrassende resultaten u met papier en schaar bereiken kunt? Heeft u wel eens een- voudigen leerarbeid beoefend? En kent u de mo gelijkheden, die met een zelfgemaakt weefge touw te bereiken zyn? Houdt u van tuinieren voor eigen venster en van bloemen schikken zoo ja, dan kunt u uit „Het Knutselboek" van C. R. Trowbridge, bewerkt door A. de Leeuw, uitgave Hollandia Drukkerij N.V. te Baarn, nog van allerlei leeren, dat u te pas zal komen en zoo nee dan zal dit knutselboek u kunnen Een der vroolijke illustraties uit JZelf Knutselen", bij het hoofdstuk over Leerwerk. wakkersphudden en u leeren van uw uren van ontspanning voldoening te smaken. Het knutselboek, waarvan het eerste gedeel te gewyd is aan alle soorten handenarbeid en het tweede deel hersengymnastiek biedt, zooals puzzles, spelletjes en origineele denk-oefenin gen op het terrein van onze litteratuur, is een boek voor het geheele gezin: vaders en moe ders, opgroeiende kinderen en vooral ook zie ken zullen er plezierige oogenblikken mee en door beleven. De humoristische teekeningen, die den tekst begeleiden, zyn van K. Wiese en A. de Leeuw. De groote veelzijdigheid van de huidige streerd door deze beide foto's. Volgt de tulen overkleed op een zwaren tafzijden meer de klassieke lijn van het avondtoi sultaat van vrije fantasie. Op den donke achtig manteltje gedragen, dat in zeer rand accentueert de gecombineerde mode wordt wel duidelijk gedemon- avondjurk (rechts) die bestaat uit een onderjurk in cyclamenkleurmin -of let, het wandelcostuum (links) is het re- ren klokrok wordt hier een tunique- ruime losse plooien valt. Een smalle bont- lijn van kimono- en vleermuismouw Het klinkt eigenaardig, als men in een groen- tenland by uitnemendheid op gaat wekken tot het voortbrengen van meer groenten. Onze vak lieden zyn wereldberoemd en produceeren veel grootere kwanta dan voor eigen land noodig zijn. In de zoogenaamde crisisjaren was er door allerlei handelsbelemmeringen een onder consumptie en ontstond hier een geweldig ..te veel" aan de veilingen, dat „doordraaide". d.w.z. onverkocht bleef. Gelukkig Is deze periode voorbij, niet langer komen onze heeriyke groenten op de mestvaalt. Onze bekwame tuinders werken op volle kracht, nog grootere kwanta zullen zü voortbrengen; het zal ons aan versche groenten in eigen land niet ontbreken. En toch Opwekking tot het benutten van eiken vier kanten meter voor voedselproductie, ook door den particulier! Er is oorlogDat beteekent: wy zijn af gesloten van toevoer van voedingsm'ddelen, voorraden worden soms plotseling vernietigd. Daarom enkele raadgevingen, opdat alle be zitters van groote of kleine tuinen mede helpen een zoo hoog mogeiyke voedselproductie te ver kregen. Sommigen meenen, dat nu plotseling alles vol gezet moet worden met boonen of aardap pelen. In hun ever willen zü elk bloementuintje vóór of achter het hui; laten verdwijner en vol voedingsgewassen metten. Dat gaat te ver! Zeker, mocht de toestand het eiscpen, dan kan het direct, maar gelukkig is het nu nog niet noodig. Laten wij ook daar eiken meter benut ten, opdat onze steden en dorpen het fleurig beeld behouden. In onze kamers moeten de fraaie potplanten en de vazen met bloemen de huiselijkheid biy*/en verhoogen. Is de tuin groot genoeg, dan in den achter tuin groenten en aardappelen. Geen volkstuinen mogen echter komen op vruchtbaar tuinland. Dat zou een stap achter uit zijn, want niemand zal toch meenen, dat daarmee de productie wordt verhoogd. Ditzelfde geldt voor kostbaar bouwland. De boer kan be ter voor aardappelen zorgen dan wy. Neen: de ongebruikte stukken moeten benut worden. Bij vele steden en dorpen liggen stukken bouw terrein te wachten op exploitatie, vaak tiert er het onkruid welig. Dit land moet weer in cul tuur gebracht worden, hier zijn de onbenutte vierkante meters bij 100-tallen te vinden. Op fabrieksterreinen liggen vaak grootere of kleinere stukken, die nu niets opbrengen, ter wijl zü menig kilogram kostbaar voedsel' zou den kunnen opleveren. Welk een nuttig voorbeeld zie wij op tal van plaatsen langs de spoordijken. Dit kan nog aanzienlijk worden uitgebreid. De gemeentebesturen zijn dezer dagen aan geschreven door het Dep. van Binnenlandsche Zaken om mede te werken. In menig plantsoen zal, zonder het feiteiyk karakter te schaden, want dat zou zeer te be treuren zijn, een plaatsje gemaakt kunnen wor den voor de teelt van nuttige gewassen. De be zitters van landgoederen zullen goed doen te overwegen, of hun kostbaar bezit wel voldoende medehelpt aan de voedselvoorziening. Op elk boerenerf is ruimschoots plaats voor 'n goeden moestuin, zonder ook maar één kilo aardappe len op te offeren. Laat ieder meehelpen, maar laat iedere leek niet maar luk-raak 'an den gang gaan. Dat zou kostbaar zaaizaad kosten, terwijl de oogst zou uitblijven. Laat men advies vragen aan de tuinbouwconsulenten, directeuren van tuin bouwscholen, aan tuinbouwvakonderwijzers en tuinbouwonderwijzers, bij hoofden van gemeen- teplantsoenen, bij tuinbouwvereenfgingen, bij vooraanstaande practici; kortom by de talloos velen in ons tuinbouwend Nederland, die weten, hoe men eiken vierkanten meter het best kan benutten. Naast het „zoetje" by de middagthee blü'kt een zout hapje altijd grooten aftrek te vinden. Willen we zelf een schotel klaar maken, dan bestellen we een pakje of een potje kwark: verder een blikje toast en een roggebroodje (by voorkeur een rond „Zweedsch" broodje) of, wilt u méér variatie ook nog een volkoren broodje. Van dit eenvoudige materiaal plus een bosje peterselie en een klein blikje tomatenpu ree (misschien ook een stuk versche mieriks wortel of een kleine selderüknol) maken we *n paar fleurige schotels met „belegde broodjes" klaar, die hetzü' 's middags by de thee of 's avonds by een kopje bouillon kunnen worden gepresenteerd. Laten we veronderstellen, dat er drie soorten broodjes worden gemaakt. We verdeelen dan onze stevige kwark in drie gelyke porties, strooien er een snuifje zout over en vermen gen dan no. 1 met de zeer fijn gehakte peter selie; no. 2 met een paar theelepels tomaten- purée (naar smaak) en no. 3 met een vollen eetlepel geraspte mierikswortel of selderijknol en een paar druppels citroensap (by den mie rikswortel ook een ietsje suiker). Roggebrood en volkorenbrood worden in dun ne sneetjes gesneden; de rogge-boterhammetjes worden dan met het witte mengsel mie riks- of selderijkwark besmeerd, de bruine sneetjes met het rose tomatenmengsel. 't Spreekt vanzelf, dat we in dezen tijd niet de korstjes van het brood wegsnyden; wel ver deelen we de boterhammetjes in handige stuk jes: het roggebrood in twee halvemaantjes of in drie driehoeken, het volkorenbrood in twee helften of in drie reepen. Blijft nog over onze groene-kruidenkwark. Daarmee besmeeren we de stukjes toast, die we in hun geheel laten. Op zichzelf leenen deze drie kleuren groen, rose en wit zich al uitstekend voor het ar- rangeeren van een paar aardige schalen. Fraaier nog wordt het effect, als we iedere soort broodjes nog van een eenvoudige gar neering voorzien: de witte bijv. van eenige dakpansgewüs over elkaar gelegde schijfjes roode radijs of van een paar kleine stukjes to maat (van het buitenste stevige vruchtvleesch gesneden); de rose van een klein plukje gehak te peterselie: de groene van een plakje hard gekookt ei' of als dat te groot zou zijn enkel een nopje geel van den dooier (het wit kan dan, in reepjes gesneden, nog dienst doen by de selderij- of de tomatenbroodjes). Wie naast de „hartige" hapjes ook graag iets zoets wat zelfgemaakt is wil geven, die kan een gedeelte van de kwark achterhouden om haar te vermengen met wat roode jam, wat ho ning of eenvoudig wat suiker; als garneering kan in alle drie gevallen dienen: een halve gepelde walnoot, een amandel (van het vel letje ontdaan) of een theelepeltje gemalen no ten, onverschillig van welke soort. ^tKAMSCHATKA VOSSEN noorsche OCCASIONS SEAL, mooie qualiteit f 105.— BEVERETTE (prima) f 130.— NERZILLA. f 135. TILANUSSTRAAT 77 huis Telef. 55879 Amsterdam (O.) Neem in plaats van suiker zonder bon iCHF-MISCHE FABRIEK NUBO. AMSTFBriAM Enorme besparing Zuiver van smaak ;00% suiker VRAAGT. UW WINKELIER OF DROGIST M CT.P. ZAKJE, 6EUJK AAN i'POND SUlKtR Vraagt uw winkelier naar le soort „WHO"-MELKPOEDEB en alle andere „WHO"-producten N.Z. VOORBURGWAL 276 - TEL. 31494-35160-36918 VAN RIIN'S MOSTERD UTRECHT 4MSTERDAM ROKIN 42 OPGERICHT 1868 VOORHEEN KALVERSTRAAT 51

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 13