Uit het Haarlemsche Voetbalkamp I.E.V. in rustige afwachting BEV <fidaetftaal aan den da§ VE SAMBO DE OLIFANT Ja£s STAATSEXAMEN A B ONDERWIJZERSAKTE KRANIGE OPMARSCH VAN ALCMARIA VICTRIX ZATERDAG 15 MAART 1941 Slot defect? Tel. 11493 De Sleutelspecialist, L. Veerstr. 10 Om het damkampioenschap van de Zaanstreek RESA - ARNHEM TWEEDE KLAS 1 De uitslagendienst CENTRALE KEUKEN Waar kaarten verkrijgbaar, zijn WAT ZAL MEN TELEN IN 1941? Geen eenzijdigheid Zondagsdienst geneesheeren en apotheken Beschikbaarstelling van groenten Voordracht Gemeente verhuurt tuingrond DOOR CH. CARVICE •o Paul staarde Ooverdale aan met zijn groote, Woningmarkt in onze gemeente Terrein bij raadhuis wordt verfraaid Winkelsluiting Crediet voor B-steun Kostwinnersvergoeding Arbeids dienst HAARLEMMERMEER gezet en vraagt de voetbalcompetitie weer aller aandacht. In het Haarlemsche voet balkamp is men vooral belangstellend naar den strijd om het kampioenschap der eer ste klasse C- Na een nieuwe, korte onderbreking wordt het voetbalprogramma morgen weer voort- In deze afdeeling nl. tellen we op het oogen- blik niet minder dan vijf serieuze kampoens- candidaten, waarvan morgen alleen rEV niet speelt. De club uit Velsen Noord kan Zelfs rus tig afwachten of de concurrenten eikaar gaan afmaken, want de overige vier gegadigden ko men tegen elkaar in het strijdperk. De kans is dus aanwezig, dat het aantal liefhebbers vermindert, want de verliezende elftallen ko men eenigszins op den achtergrond en kunnen den achterstand onder de gegeven omstandig heden niet makkelijk meer inloopen. We zijn dan ook bepaald belangstellend naar de resul taten van de wedstrijden OIVGeel Wit en TYBB 2DEK. De twee eerstgenoemden heb ben elkaar nog niet ontmoet en we gelooven niet, dat het krachtsverschil hier erg groot zal zijn. Bij TYBB 2DEK is een voorspel ling ook al moeilijk, maar we willen er nog even aan herinneren, dat op het DEK-ter- rein TYBB 2 destijds met 31 won. Bij de twee overige wedstrijden staan minder groote belangen op het spel. Misschien wel voor Con cordia, dat zich door een zege op het bezoe kende DEM 2 vrijwel definitief in veiligheid kan brengen, maar Onze Gezellen 2a—Alliance wordt een gemoedelijk partijtje, waarbij we de thuisclub de beste, kansen geven. Voor de tweede klasse C waren in het ge publiceerde programma geen wedstrijden vast gesteld, maar we vermoeden dat de competi tie-leider alsnog eenige wedstrijden zal vast stellen. Van deze afdeeling publiceeren we echter het ranglijstje, omdat dit sinds den laat- sten keer eenige wijziging heeft ondergaan van wege de nederlaag van TYBB 3 bij van Nis- Het zal velen misschien nauwelijks zijn opge vallen, dat in afd. I a van de Westelijke tweede klas, onverwachts een ploeg op het voorplan is getreden, waarvan men iets dergelijks den laat- aton tijd niet meer gewend was. Alcmaria Vie- trix evenwel trok zich weinig aan van den con currentiestrijd tusschen A.F.C., D.W.V. en WF.C., ging kalm zijn gang en wist de tweede plaats achter het ongenaakbaar leidende Z.F.C. in te nemen. Nu zal het echter de moeilijkheid blijken daar ook te blijven en bijvoorbeeld Zon dag a.s. zal dit al niet meevallen. Zeeburgia Im mers staat wel in de onderste helft van de ranglijst, maar voor de poes is dit elftal op eigen terrein zeker niet. W.F.C. en D.W.V. vlie gen elkaar te Wormcrveer in de haren- Wie er daarbij het meeste zal verliezen kunnen we het best maar rustig afwachten. A FC. moet by Alkmaarsche Boys belde punten kunnen verove ren. In I b zien we de ceide ploegen wel winnen. E.D.O. is vrü, maar H.V.C. zal er ongetwyfeld voor zorgen bij Watergraafsmeer te zegevieren en daardoor met de leiders gelijk te komen H.B.C. zal bij HF.C ook niets onbeproefd laten om zoo'n beetje in het zog van de kopleiders mee te varen en ook Velox zal zich naar beste kunnen, en naar wy meenen ook met succes, weren tegen het bezoekende Hercules. Volen- dam heeft weer eens een klein kansje om een puntje te incasseeren nu Hilversum op visite komt. Maar de wydbroeken zullen dan geducht moeten aanpakken. In II a wint Emma met klinkende cyfers van den hekensluiter Unitas. Quick zal een harden dobber hebben om bij Ü.V.V. zijn tweede plaats te verdedigen en Emma den weg naar den titel niet geheel vry te geven. Voor de overige drie Haagsche clubs, die alle thuis spelen, liggen er o.i. overwinningen in het vet. Zoo wint H.V.V. thuis van Martinit, stuurt B.M.F. Neptunus met een kleine nederlaag naar huis en kan Vios een meerderheid boeken tegen SUedrecht. In II b gaat U.V.S. by een züner concurrenten Vriendenschaar op bezoek, hetgeen den leiders wel de noodige hoofdbrekens zal bezorgen, S V V. krygt naar onze meening een pak slaag by Overmaas, dat daardoor weer een plaatsje op klimt. Gouda zal ongetwyfeld zyn best doen om O.D.S. nog verder van den kop weg te lokken. Hollandlaan probeert ongetwyfeld zyn punten tal wat te vermeerderen ten koste van Fluks en daardoor een flinken stap te doen in de rich ting van een veilige plaats. pen, terwijl ook het resultaat van HOOfdd. Boys—WE 2 (2- -0) hierin is verwerkt: NAS 10 9 0 I 18 64—19 TYBB 3 10 7 1 2 15 37—20 Van Nispen 9 6 2 13 43—34 HBC 3 9 5 1 3 11 27—30 Hoofdd. Boys 9 4 2 3 10 30—30 TZB 9 3 2 4 8 33—29 IEV 2 8 2 1 5 5 14—18 WE 2 9 2 1 6 5 13—25 Santpoort 3 10 1 3 6 5 19—38 OIV 2 9 1 0 8 2 17—54 Het programma voor morgen luidt* 1 C: OIV—Geel Wit, TYBB 2—DEK, OG 2— Alliance, ConcordiaDEM 2. 3 C: TYBB 4—VCV. BSM 2—DEM 4. DSS 2— Concordia 2. 3 G: TZB 2—Santpoort 4. DEM 6—DEK 2 IEV 3—Alliance 3, NAS 2—TYBB 5. DEM 3— OG 3. 4 B: HBC 5—DEM 5. HBC 4—TYBB 6. Geel Wit 3—v. Nispen 2, Hoofdd. Boys 2—BSM 3. DEK 3—OG 4. Junioren: Afd. C: HBC a—DSS a, DEK—TYBB a, Alli ance aOGa. Afd. G: IEVa—Dem a, OG b—DSS c, TYBB b Dem b, OIV a— WE. Afd. B: Hoofdd. Boys—NAS, VCV—Van Nis pen. Afd. I: OG c—OIV b, Santpoort b—Dem c, TYBB c—IEV c, Dem d—Alliance b. IEV b— DSS b. Wij herinneren er nog eens aan dat op Zon dagavond tusschen zes en zeven uur gelegenheid bestaat ons de uitslagen per telefoon op te ge ven. Ons nummer is dan 15658. Mogen wü op de medewerking biyven rekenen? Voor het kampioenschap van de Zaanstreek werden Vrijdagavond te Zaandijk de volgende wedstryden gespeeld VRAAGT ONS PROSPECTUS ll.B.JS. (extraneus) A en B Mulo-diploma (BEKENDE SCHRIFTELIJKE CUKSLS Hoofdklasse A JupynGiskes H. Mol—v. d. Holst v. d. HorstBeunder BakkerLemstra Swaan—Ofman Eerste klasse A RotGnodde van GelderénKeuning A. Singeling—v. Exter A. MulderRomkes Tweede klasse Jb. BroerseSoepboer BruggemansH. de Vries T. KorfMuusse Marinu-sJ. Brodrse J. BrasserLooyen Hoofdklasse B MayKoghee TentyN. Dekker Huisman—K. de Boer G. MolTjipjes BruinSteenstra Eerste klasse B KruitVerdonk K. BrasserGrabyn Bos—Teuthof BrusselVisser v. d. BergGruis Derde klasse de BoerWillemse 20 KoenenRem 20 PrinsVerhoef 0—2 MelkMeyer 20 A. Korf—de Vries in W. gesp. 0—2 0—2 2—0 0—2 1—1 n. gesp. 2—0 n. gesp. 0—2 0—2 2—0 afg. 1—1 0—2 2-0 2—0 0—2 n. gesp. afg. afg. 1—1 n. gesp. 0—2 2—0 Op Donderdag 20 Maart 1941 zal de Centrale Keuken te Beverwyk voor het eerst warme maaltijden Verstrekken. De kaarten zijn verkrygbaar: A: aan de Beverwüksche Conservenfabriek dageiyks van 10 tot 12 uur. B: by de wed. R. van NimwegenKuipers, Romerkerkweg 12 en by M. Waanders, Kerk straat 93 dagelijks tot 16.30 uur. C: bij W. H. Haridgraaf, Voorstraat 18 te Wijk aan Zee, dageiyks tot 16 uur. De maaltijden worden uitgereikt: a: voor Beverwijk aan de Beverwyksche Con servenfabriek van 11 tot 12 uur. b: voor Wyk aan Zee by Maris Stella van 11.30 tot 12 uur. Kaarten, in Beverwük gekocht, zyn alleen geldig in Eevterwijk, kaarten, in Wyk aan Zee gekocht, alleen aldaar. Ook zün de kaarten alleen geldig op den op de achterzyde van de kaart gestempelden da tum. Men zorge steeds vroegtijdig het eten af te halen; men helpt daarmede zichzelven, want dan wordt men vlot bediend en wordt wachten voorkomen. Nu de vergadering van aanvoerders der Ver- eenigde Veilingen door de buitengewone om standigheden niet door kon gaan, heeft het veilingbestuur zich tot de aanvoerders gewend met een circulaire, waarin verschillende pun ten worden besproken, die in de vergadering aan de orde zouden zijn gekomen. Met betrekking tot de functie Van den tuin der wordt in de circulaire o.m. opgemerkt, dat bij alle onaangename dingen, die de bezetting van het land nu eenmaal meebrengt, toch de hoop leeft, dat door verbeterden afzet van de producten een loonend bedryf kan worden ver kregen. Vooral ook daardoor zal de tuinbouw zich gemakkelijker voor oogen gaan stellen de groote verplichtingen, die hy nu plotseling heeft gekregen tegenover de voedselvoorziening van het geheele volk, hetgeen van de tuinders, die te Beverwyk veilen, wel in zeer groote mate het geval is. Beverwijk .bestrykt de markten voor meer dan 1/10 deel, n.l. van ongeveer 1 millioen menschen in Amsterdam, Haarlem, Velsen, Zaandam, enz. En zy 2telen nog een belangrijk aantal producten, die op export zijn aangewezen. Ten aanzien van de vraag, wat men zal te len in 1941, wijzen de veilingbesturen er op, dat het heel moeilijk en gevaarlijk is, zeer be paalde teelten aan- of af te raden. Men weet dat bij ervaring. Toch is eenige voorlichting van bestuurszijde gewenscht. Het eerste ad vies is echter: in dé groote lijn vasthouden aan de oude wijzen van telen voor de binnenland- sche Voedselvoorziening. Dat moet de basis blij ven van de teelt hier. Natuurlijk kan men, ge zien de vraag naar de producten in 1940. wat minder aan erg bederfelijke bladgroente en wat meer aan houdbare of exporteerbare pro ducten gaan doen, of aan producten, die den afzet over den geheelen winter „uitsmeren"; dat kan in het algemeen niet afgeraden wor den. De basis van het bedryf kan daarbij ge zond blijven. De besturen hebben zich echter reeeds be zorgd gemaakt, dat er toch teveel leden en aanvoerders zijn, die zich gereed maken om teveel op én kaart te gaan spelen en zich te veel gaan instellen op één teelt, die toevallig in 1940 goed is geweest, doch waarvan in 1941 geen bijzondere vooruitzichten aanwezig zyn. De besturen willen de verantwoordelijkheid niet dragen, dat zij er niet op hebben gewe zen, wanneer de teelt van zulk een product niet beantwoordt aan de vraag voor de volksvoed selvoorziening of voor export. Bedoeld wordt hier onder meer, de eenzijdige uitbreiding Van den teelt van pronkboonen, die zelfs op dit oogenblik zuiver speculatief moet worden genoemd. Het kan natuurlijk meeval len, doch als er een exportprijs voor wordt ge steld zal die niet gebaseerd zijn op de kosten van deze streek. Pronkboonen telen zooals men tot heden deed, kan geen kwaad. De binnenlandsche markt en fabrieken kunnen heel wat hebben. Doch voor export komt het artikel bijna niet in aanmerking onder de tegenwoordige om standigheden en ook voor de vriesinrichtingen wordt het product niet gevraagd Men houde zich dus aan de speciale teelten voor de markt te Fleverwijk en hale uit zün bedrijf wat er uit te halen is, binnen de grenzen der teelt vergunningen. Zondag 16 Maart zal voor spoedgevallen de dienst worden waargenomen door Dr. Muijs v. d. Moer, Zeestraat 96, tel. 3450. De Zon dagsdienst gaat hedenavond 8 uur in. In de week van 16 tot 23 Maart zullen be last zijn met den Zondags- en nachtdienst voor apotheken: de Duinwyk apotheek, Popu lierenlaan 44, tel. 3388 en apotheek Velsen Noord, Wijkerstraatweg 134, tel. 3030. De apo theken zün van hedenavond 9 uur af geopend. Wij verwijzen belanghebbenden naar een in dit blad voorkomende advertentie, waaruit blijkt, dat het gemeentebestuur van Velsen is overge gaan tot de beschikbaarstelling van de door haar opgeslagen groenten, door middel van den klein handel, aan de inwoners. De eerste weken zullen de huisvrouwen bij haar groenteleveranciers kunnen koopen: uien voor 10 ct. per K.G., wortelen voor 8 ct. per K.G. en koolrapen eveneens voor 8 ct. per K.G ge zouten andüvie voor 14 ct. per y K.G. en ge zouten snijboonen voor 18 ct. per '/2 K.G. Voor de benoeming van een onderwijzer aar. school 2 te IJmuiden is door B. en W. de vol gende voordracht opgemaakt: 1. G. J. C Bantje, kweekeling te Aerdenhout; 2. Th. B. Vellenga, kweekeling te Amsterdam; 3. G. S. Jellema, tijdelijk onderwüzer te Haarlem. De voordracht voor de benoeming van een onderwüzer aan school 3 te IJmuiden luidt als volgt: 1. CShr. Berger, onderwijzer te Biltho- ven; 2. G. J. c. Bantje te Aerdenhout; 3. J Gorter, onderwüzer te Egmond aan Zee Naar aanleiding van een door den Secretaris- Generaal van het Departement van Binnen landsche Zaken aan de gemeentebesturen ge richte circulaire inzake het verleenen van me dewerking tot het opvoeren van de bodempro ductie. door het beschikbaar stellen van gron den voor volkstuintjes, is door het gemeente bestuur nagegaan of nog andere grond dan die, welke daarvoor reeds is aangewezen, voor dit doel beschikbaar kan worden gesteld. B. en W. meenen, dat zulks het geval is met het stuk gemeentegrond, gelegen naby de Tols- duinerlaan, achter het terrein, dat in Mei 1940 gratis ter besöhikking is gesteld van diverse in deze gemeente gevestigde jeugdvereenigingen. In verband hiermede stellen B. en W. den Raad voor hen te machtigen een gedeelte, ter grootte van 5085 M2., van het bovenbedoelde Togen den morgen werden ze styf wakker en Flip jammerde: „oh, oh, ik kan bijna niet staan." „Kom, laten we hard gaan loopen," stelde Jan voor, „dat is het beste middel om weer lenig te worden." Maar opeens hoorden ze een geritsel tusschen de takken. En terwyi de jongens angstig luisterden, stond daar de reuzen Toekan voor hen. Wat een weerzien was dat. „En nu gaan we weer met ons drieën verder," zei de Toekan „Het was lang niet gemakkeiyk jullie te vinden, maar met veel vragen ben ik er toch gekomen." „Wat is dat," vroeg Jan plots. Aan den kant van den weg zat een man te slapen. „Voor zichtig aan.'' waarschuwde Flip. „Je weet nooit wat ons kan gebeuren, als die kerel wakker wordt. Ik vertrouw geen menseh hier." Groote, groote last niet mU, maar jezelf, zei ze resoluut. Lord Montacute, er moet een eind aan komen. Ik kan het niet langer aanzien. Eiken morgen ontwaak ik met gedachten van relfverwyt, dat ik Je leven laat verspillen. Het kan niet langer. Denk je, dat ik niet weet, wat de wereld er van zegt De wereld weet, dat jü boven laster ver heven bent! zei hü vurig. Ik? Ja, stemde ze toe. Maar ik dacht niet aan laster. Ik dacht aan jouw leven. O Cla rence! ging ze smeekend door, laat het uit zün! Ga terug naar de plaats, waar je hoort en je plichten je wachten. Je hebt al te veel aan my geofferd. Dat is genoeg! zei hü bijna kwaad. Je zegt dat het niet langer kan. Jy kunt er met één woord een eind aan maken. Iris, geef mij het recht om mijn tijd voor altijd te verspillen, ■ooals jü het noemt. Neen, antwoordde ze met tranen in de oogen, dat kan ik niet. Er zyn redenen. Die redenen ken ik, zei hy bitter, en die tal ik niet. Er is er maar één, waarom ik ja zou opgeven. Zeg me, Iris wees eerlijk; is er een ander? Neen, neen, zei ze. Op dat oogenblik stopte vlak by hen een taxi en een. heer sprong er uit. Het was Lord Cover- dale. Iris uitte een kreet en werd bleek; en Cla rence, die omkeek om de oorzaak er van te zoe ken, stond even als versteend; toen werd hy rood, en, zijn hoed afnemend zei hy zacht: Je had moeten zeggen: ja, er is een ander! En alsof het hem onmogelyk was te biyven. haastte hij zich weg. Iris legde haar hand tegen den muur van het gebouw, waarvoor ze stonden; ze kon niet zon der steun en Ooverdale stond haar even zwügend aan te kijken. Ik ben naar de concertzaal geweest, om dat ik je moet spreken, zei hij tenslotte. Ze wilderi me Je adres niet opgeven. Ze ze geven dat nooit op, zei ze, nauwe lijks wetend, dat ze sprak, zóó ontroerd was ze by het hooren van zijn stem. Ik heb belangrijk nieuws voor je, zei hy, pogend kalm, zelfs koel te spreken. Nieuws voor mü! Ja, zeer belangryk. Ach, nog meer moeilijkheden. Neen. Gelukkig niet! Wil Je met me mee gaan naar Barrington? Iris wenkte Paul, die op eenigen afstand stond te wachten. Dit is mijn liefste vriendje, zei ze. blauwe oogen en stak toen zün hand uit, die door Ooverdale hartelyk werd gedrukt. Neem hem mee, zei hy, ik hoop dat ik ook een vriend van juffrouw Howard ben, voegde hij er aan toe tot Paul. Ik heb gewichtige kwes ties met haar te bespreken. Ga maar alleen, Mabel. Ik zal alles wel hooren als je thuis bent, zei Paul met instinct- tieve kleschheid en, gerustgesteld door Cover- dale's openhartige, treurige stem. Coverdale riep een taxi aan en ze leden naar Barrington's kantoor. Onderweg spraken ze nau- weiyks. Ze voelde, dat ze verder dan ooit van hem gescheiden was; want was hij niet verloofd met Lady Lilian? Barrington was thuis en ze werden in zyn privékamers gelaten. De oude man rees op uit zijn stoel en stak bijna onstuimig zyn handen uit. Juffrouw1 Iris! Eindelyk is u dus gekomen! Welkom, welkom! Ach, lk ben hartelijker ge weest dan u; ik heb u meer dan één visite ge maakt ik hoorde u zingen. Heeft Coverdale u alles verteld? Neen, zei deze, ik achtte het beter dat u het deedt. Goed, zei de oude man. Juffrouw Iris, het testament van uw vader Is terecht. U is eige naresse van de Revels, van zijn geheele vermo gen. Ze werd doodsbleek en zat hem eenigen tijd sprakeloos aan te staren. Tenslotte fluisterde ze; Is is dat alles? De oude man liet het hoofd hangen. Hy begreep al te goed, dat ze gehoopt had iets anders te hooren: dat ze de wettige dochter van Knighton was. Is dat alles? herhaalde ze, op een toon van teleurstelling, die te diep was voor tranen. Alles! riep hy uit, geforceerd vroolijk. Is het niet genoeg, een van de rijkste meisjes in Engeland te zün? En en Lord Coverdale? De jongeman sloeg de oogen neer. Barrington haalde lachend de schouders op. O hy? Hy telt niet mee heeft al lang genoeg met andersmans veeren gepronkt. Dus Lord Coverdale zou het allemaal aan my moeten teruggeven? Natuurlijk! zei Barrington handenwrijvend en hy zal dat doen met het grootste genoegen. Dit is het gelukkigste oogenblik dat ik sedert vele maanden beleefd heb, zei Coverdale rustig, maar innig. Juist, ging Barrington verder, gelukkig is alles op 't oogenblik even duidelyk als het abc. De schurk Ricardo Iris schrok. Wees niet bang. Ik verzeker u, dat u voor hem beveiligd is voortaan! Maar hy had het testament verbor gen. Dat js alles, wat ik u vanmorgen zal ver tellen u wenscht niet te weten, hoe het ge vonden werd, nietwaar? behalve dit: dat Lord Coverdale degene ls, door wlen het werd ont dekt. Ja, zei de ander ernstig, ik was zoo geluk kig alles te ontdekken. En nu, lieve juffrouw Iris, heb ik uw in structies noodig. Ik vind het jammer voor het publiek, waartoe ook ik behoor. Maar de meeste- les van dè Revels mag geen tijd verloren laten Er lagen twee sigaretten vergeten op het .ochbakje van bruin plateel. Dunnei blauwe rookspiralen stegen er van op en verdwenen In clen schemer van het vertrek. Op 't fluweelen tafelkleed lag^i twee handen naast het aschbakje: aan den eenen kant een slanke vrouwenhand, aan de andere zij de stevige, krachtige hand van een man. Naast de tafel zaten zy, tegenover elkaar: zij, lief, aantrekkelijk, en hij, forsch, knap en bruin van de zonnestralen uit een tropische streek of een ander warm land. Er stond een derde stoel, maar deze was leeg, want de heer des huizes was zoo juist weggeroepen door het dienstmeisje, dat hem bezoek van f'""" een zakenvriend kwam aankondi- O7_ gen. Nu zaten zij i IjpVOOfZJC tegenover elkaar; van ieder een hand op de ta- fel, van ieder een sigaret op het aschbakje Toen hy begon te spreken klonk zyn stem wat vreemd in die schemerige stilte. „Een jaar geleden ongeveer heb ik je hier leeren kennen, Els!" zei hij. En zy knikte levendig: „Ja, dat moet een jaar geleden geweest zijn. Bij den verjaardag van myn broer heb ik je voor het eerst gezien, en daarna kwam je geregeld." „En is de kennismaking toen meegevallen?" vroeg hy met een lach. Maar zyn oogen ver rieden dat hy niet alleen op een compliment uit was. Ze glimlachte verlegen: „Wat moet ik naar nu op zeggen?" vroeg ze. „Als ik neen zeg, ben je natuuriyk toch niet tevreden! Die vraag is te moeilijk om zoo onverwacht te be antwoorden. Ik geloof dat je een beetje ijdel bent! Zeg eens eerlijk!" Maar onmiddellyk daar op zei hy: „Neen, niet uit ydelheid vraag ik je dat, hoor. Ik wilde je eigenlyk iets heel ander» vragen, iets van veel meer belang." „Ik ken je nu meer dan een jaar. Els, en ik ben hier al zoo dikwijls geweest. En nu, eindelyk, moet de kogel door de kerk. Ik kwam hier na tuurlijk omdat ik een vriend was van Je broes*. Maar later, tpen ik Jou enkele malen gezien en gesproken had, kwam daar nog een andere reden bij. En die andere reden, Els, dat was niemand anders dan jy! En nu weet je al wat ik vragen wil. En je weet ook, waarom ik zoo nieuwsgierig was om te weten hoe je over my dacht. Want mijn vraag is, kort gezegd, deze: „Els, wil jymijn meisje zyn?" Zij kleurde, en hy ook. Over het tafelkleed bewogen zenuwachtig die twee handen. Een oogenblik was 't doodstil in het schemerige ver trek en hoorde men niets anders dan heel even het zachte knetteren van een der twee sigaret ten. Zij zag naar het raam, een groote lichte plek, die scherp afstak tegen den donkeren muur. En hy keek naar haar, in gespannen afwachting naar wat zy zeggen zou. Maar zy zei niets. Geen woorden tenminste. Ze draaide alleen het hoofd naar nem toe. en toen hun oogen elkaar ontmoetten, knikte zy, lachend, van ja! En dat was beter dan woorden! Vergeten bleven toen de sigaretten op het aschbakje van bruin plateel liggen. Er kwam een lange aschpluim aan, zonder dat iemand het bemerkte of er aan dacht. Bn tenslotte doof den ze uit, in een laatste, greotere, gryze rook wolk. Want wie sloeg er acht op die sigaretten, nu de handen noodig waren om elkaar te omhel zen en de monden om te kussen? (Nadruk verboden) terrein als tuingrond te verhuren tegen een huurprijs van 1.per are. Evenals vorige jaren hebben B. en W. we derom een staat doen opmaken omtrent de woningmarkt in deze gemeente. Op 1 Januari j.l. bedroeg het aantal gewone woningen 11.003, het aantal bovenwoningen 613 en het aantal woningen met nering of bedrül 1200; totaal 12.876. Het aantal diverse gebouwen, waarin geen woning, bedraagt 1565. Volgens het Bevolkingsregister bedroeg het aantal gezinnen op 1 Januari jj. 12.794 terwyl er 301 dubbele bewoningen voorkwamen. Er zou dus een woningoverschot moeten be staan van 383 stuks. Om te kunnen aantoonen hoe groot dit over schot werkelyk is, werd gedurende Januari een telling van de leegstaande woningen over de geheele gemeente verricht. Daarby bleek, dat 278 woningen niet door gezinnen werden be woond. Van dit aantal kunnen worden gere kend 209 ter beschikking te staan, terwyl de overige hetzy tydeUjk zyn verlaten, hetzü niet voor bewoning beschikbaar zijn. Een aantal van 383 min 278 is 105 woningen was dus blijkbaar anders dan als woning in gebruik. Tot de 209 beschikbare woningen behooren 164 gewone woningen en bovenwoningen en 48 woon - winkelhuizen Voorts zyn nog onbewoond „Kennemergaer- de", „Spaamberg" en „Koning Willemshuis Na den aanleg van den Parkweg langs „Vel- serbeek" biedt het terrein tusschen dezen weg en het raadhuis eén weinig fraaien aanblik. B. en W. achten het derhalve gewenscht den aan leg daarvan opnieuw ter hand te nemen, vol gens een plan, dat daarvoor is ontworpen Voor de uitvoering enz. vragen B. en W. den raad een crediet van f 900 De Slagerspatroonsvereenlging heeft den raad verzocht te bepalen, dat op Maandag, na 1 uur des namiddags, de slagerswinkels voor het publiek gesloten moeten zijn. Ook de manufacturiers en de houders van mode- en meubelzaken hebben om een derge- lyke bepaling gevraagd en wel voor een nader vast te stellen ochtend in de week. B. en W. stellen voor deze verzoeken in hun handen te stellen om advies. B. en W. stellen den raad voor een crediet van f 4087.— beschikbaar te stellen voor extra hulp aan ondersteunde en tewerkgestelde ar beiders, kleine boeren en kleine tuinders. De burgemeester der gemeente Velsen maakt bekend, dat aan de verwanten van hen, die als vrijwilliger by den Nederlandschen Arbeidsdienst op of na 1 Maart 1941 zijn of zullen worden ingedeeld, kostwinnersvergoeding kan worden toegekend- De verwanten van ongehuwden, die meenen voor deze vergoeding in aanmerking te komen, kunnen zich wenden tot den burgemeester der gemeente van hun inwoning. De secretaris-generaal van het departement van Algemeene Zaken beslist over de toekenning van alle vergoedingen en doet de betrokkenen daarvan op de hoogte stellen. De uitbetaling der vergoeding voor gehuwden geschiedt door den districts-comptabele van den Opbouwdienst en voor de ongehuwden door den burgemeester. Gemeenteraad De gemeenteraad van Haar lemmermeer kwam in vergadering byeen onder voorzitterschap van Mr. A. Slob. VOORZITTER deelde mede, dat de heer J. Brevet in St. Maar tensdijk zyn benoeming tot hoofd van de Openb. Lagere School in Badhoevedorp heeft aangeno men. De raad verleende met ingang van 1 April eer vol ontslag aan den heer J. Splinter als lid van het burgerlijk armbestuur. Aan het R.K. kerk bestuur werd f 2880 crediet toegekend voor de aanschaffing van schoolbanken. De raad machtigde B. en W. om 1000 M2. bouwgrond aan de Geelvinckstraat voor f 1000 te verkoopen. Wethouder DE ZEEUW antwoordde het raads lid Otten, dat op dien grond arbeiderswoningen zullen worden gebouwd. De raad vond goed, dat B. en W. een heeren huis met erf en garage aan den westelyken Hoofdweg in Hoofddorp koopen. De heer OUDHEUSDEN zelde er bezwaar te gen te hebben als de aankoop geschiedt om een woonhuis voor den nieuwen burgemeester te re serveeren. Het lykt wenschelyker om het te bestemmen voor kantoorpersoneel. De ruimte voor ambtenaren op het raadhuis is te bekrom pen. De VOORZITTER zette als zijn standpunt uit- epn, dat de gemeente over een huis van het type van een ambtswoning voor den burgemees ter moet beschikken. Met het inrichten van het huis voor kantoorruimte Is een uitgaaf van 1000 gulden gemoeid. De raad keurde een voorstel van B. en W. goed om voor 1385 gulden een warme bloemen kas door den gemeente-tuinman te laten bou wen. De kas kan, aldus merkte de heer JOORE op, mooi dienst doen als bewaarplaats voor planten uit de gemeenteplantsoenen in den winter. Op initiatief van burgemeester SLOB, die daarover prae-advies had uitgebracht, verhoogde de raad, na in besloten vergadering te hebben gediscussieerd, de wethouderssalarissen tot f 2000 's jaars. De VOORZITTER merkte op, dat de gemeente onlangs in rang was gelijk gesteld met Alkmaar, Bussum, Den Helder en Zaandam, voor wat be treft de salarieerlng van burgemeester, secreta ris en ontvanger. De wethouderssalarissen ln deze gemeenten zyn hooger dan in de Haarlem mermeer. De raad besloot aan de besturen van bijzon dere scholen voorschotten voor exploitatievergoe dingen toe te kennen. De raad besloot voorts om de straatbelasting met y, te verhoogen, zoowel voor gebouwd als ongebouwd en om de vermakelykheidsbelasting te verdubbelen tot 20%. Deze maatregel is noodig ter dekking van het tekort op de gemeentebegrooting, dat inmiddels is gestegen tot 77.000 gulden. De gemeentefonds belasting heeft tot dusver een meevaller van 3500 gulden opgeleverd. De heer OUDHEUSDEN zelde met genoegen te hebben geconstateerd, dat de personeele be lasting niet wordt verhoogd. Worden degenen, die straatbelasting betalen, echter niet eenzydig belast? Zij betalen ook grondbelasting. De VOORZITTER antwoordde, dat de zaak van alle kanten was bekeken, doch dat geên an dere redelijke oplossing is te vinden. T.a.v. een vraag van den heer VAN BEEM merkte spr. op. dat de personeele belasting niet is verhoogd, om dat een categorie personen, die nu wel straat belasting moet opbrengen, van betaling van personeele belasting ls uitgesloten. De raad keurde het doen van een uitgaaf van 650 gulden voor verbetering van het dr. J. P- Heijegraf in Abbenes goed. Binnenkort zal ook het graf voor gevallen militairen worden ver fraaid. De VOORZITTER bedankte het raadslid Blom. dat wegens vertrek naar Wleringermeer als zoo danig heeft bedankt, voor zyn prestaties voor de gemeente. gaan, vóór ze terugkeert naar haar plaats. Lord Coverdale heeft het landgoed in orde gehouden en zal u alles direct overhandigen. Nietwaar, My lord? Coverdale knikte. Nog zweeg ze. De klok tikte op den schoor steenmantel en haar oogen bleven gevestigd op het testament en Ricardo's bekentenis, die op tafel lagen voor den advocaat. Ik kan niet teruggaan, zei ze zafcht. Ik zal blijven zingen. Barrington fronste de wenkbrauwen. Cover dale stond een poosje met onbewogen trekken; toen zei hy op een toon, waarin hy bitterheid en pijn trachjfe te onderdrukken: Misschien zou juffrouw Knighton eerst haar vrienden willen raadplegen Lord Monta cute had er eigenlijk by moeten zyn. Iris bloosde; haar oogen keken verwijtend naar hem op ze opende de lippen, maar ze sprak niet. Wel, wel, ja zeker, knikte Barrington Zeker, Lord Montacute moet het ook weten. Waar kunnen we hem vinden? Hy was daar straks met juffrouw Knigh ton toen ik haar ontmoette, zei Coverdale, met een poging onverschillig te spreken, maar met afgewend hoofd. Ach zoo! Ja, ja, heel natuuriyk, zei Bar rington, ik zou hem graag ontmoeten. Wilt u my zyn adres geven, juffrouw Iris? Iris stamelde den naam van Clarence's hotel en ondertusschen zag ze Coverdale's handen zich tot vuisten ballen. Wat uw met-teruggaan betreft, beste jongedame, zei Barrington ernstig, dat ls te belachelijk om over te praten. U is natuuriyk overstelpt door de plotselinge verrassing. Heel logisch! Wilt u Maandag terugkomen met Lord Montacute? Iris kleurde weer. Ze wou uitroepen: Neen! Lord Montacute heeft niet meer recht mün oordeel te beïnvloeden dan myn andere vrien den! Maar ze kon niet. Ze wist, dat ze beiden geloofden, dat ze verloofd was met Clarenca. Wat kwam het er op aan? Coverdale ging im mers met Lady Lilian trouwen? Goed, zei ze dan. Ik ga vanavond nog naar de Revels, om alles na te zien. Maar ik ben natuuriyk over morgen terug voor onze afspraak: om twaalf uur. Adieu dus, mün kind. Ik kan niet zeggen hoe verrukt ik was, toen Lord Coverdale het testa ment op mijn bureau legde! Als u eens wist» hoezeer ik gebukt ging onder de heele historie; en nu praat u van niet teruggaan! O foei, foei' Hy streelde haar hand even met vaderlüke teederheid. Coverdale deed de deur open en zwügend lie" pen ze de trap af. Hy riep een taxi aan en toe» deze naderbij kwam, zei hü: Begrijpt u, hoe gelukkig die ontdekking mij heeft gemaakt? Evenals Barrington was h® bijna een vergoeding voor alles, wat ik he" doorstaan. Ach, als u eens wist hoe ik gelede» heb Maar maar, zei ze dof, met een P°Sin* tot glimlachen. U wordt nu gelukkig. Ik bedoel* hat leven l'gt nu zonnig voor u Lord Coverdal®* (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 14