De plannen van Haarlems bloei I I Haarlem, 15 Maart JjUs INCASSO-BANK N.V. STAATSEXAMEN A B ONDERWIJZERSAKTE STOFZUIGERS SAFE-DEPOSIT KRANIGE OPMARSCH VAN ALCMARIA VICTRIX i ZATERDAG 15 MAART 1941 Hoogtijdagen of blijvende aantrekkelijkheid KRUISWEG 59 HAARLEM CREDIETEN RESft - ARNHEM Om het damkampioenschap van de Zaanstreek Slot defect? Tel. 11493 De Sleutelspecialist, L. Veerstr. 10 AGENDA STERFGEVALLEN IN DEN HERTENKAMP Let op het voedsel, dat u geeft ST. JOSEPHSGEZELLENVER. Haarlem I Frans Halsplein 7 NED. AMATEURTOÖNEEL- UNIE Vergadering op 20 Maart tegen zakelijke of persoonlijke zeker heid. loketten te huur vanaf 5.- en hooger NIEUWE DRUKKERIJ VAN N.V. BOOM-RUIJGROK Hedenmorgen officieel geopend LEDENCONCERT H.O.V. Solist: Rudolph Krol (cello) BURGERLIJKE STAND Rare methoden Revue-avond van het Non-Stop Gabaret Comité van Katholieke Actie te Haarlem Haarlemsch Tehuis voor Ouden van dagen Het schoolvoetbaltournooi voor de R.K. scholen „Het kind en de wereld" Turnlust KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM UIT DEN OMTREK BEVERWIJK Zondagsdienst geneesheeren en apotheken VELSEN Kostwinnersvergoeding Arbeids dienst Winkelsluiting Beschikbaarstelling van groenten 2e klasse klein biljart De Stofzuiger Centrale Hageman Bioscopen Bioscopen Apotheekdienstcn TWEEDE KLAS WEST DOOR CH. GARVICE STAD Een onzer lezers, die al sinds jaren met belangstelling de besprekingen en pogingen heeft'gevolgd om Haarlem een jaarlijks te- rugkeerende feestelijkheid of andere aan trekkelijkheid te geven, waardoor aan de stad blijvend vertier en vreemdelingenver keer zou worden verzekerd en die derhalve met instemming het een dezer dagen gepu bliceerde bericht heeft gelezen, dat het be stuur der Stichting „Haarlems Bloei" thans een commissie heeft samengesteld, die zal onderzoeken of een „hoogtij-dag" reden van bestaan heeft en of het mogelijk is zoo'n feest in te stellen, doet ons een plan aan de hand, dat wij genoemde commissie gaarne ter overweging aanbevelen. Hij schrijft ons het volgende. Iedere Haarlemmer moet respect hebben voor den moed en het uithoudingsvermogen van de stichting „Haarlems Bloei" om ondanks de tal rijke tegenslagen en teleurstellingen, welke haar lot zijn geweest, te blijven zinnen op middelen om hier een vreemdelingenindustrie te vesti gen. De vraag is echter of het wel juist is zich daarbij blind te staren op de instelling van een „hoogtij-dag". Dergelijke feesten kosten bijna altijd heel veel geld en vooral in ons land, vormt het weer zoo'n onzekeren factor, dat een com missie, die een hoogtijdag wil organiseeren, wel immer mag beginnen met als eersten post op het budget een bedrag uit te trekken om een regenverzekering te sluiten. Maar ook al slaagt zoo'n feest perfect, dan is het financieel voor deel voor een stad nog maar problematisch. Café's en ontspanningsgelegenheden maken goede zaken, maar de winkels kunnen wel slui ten. Aan de vreemdelingen wordt bitter weinig verkocht. Het is dan ook niet te verwonderen, dat de animo om geld voor dergelijke feesten beschikbaar te stellen bij zakenmenschen, die zich afvragen (en zich dat af móéten vragen), welk voordeel zij er van hebben, niet groot is. Een aantrekkelijkheid voor Haarlem, die zich niet beperkt tot een of enkele dagen in het jaar, doch doorloopend vreemdelingen trekt, het wo nen in Haarlem tot een genot maakt en boven dien niet al te veel geld kost, is te prefereeren boven de instelling van kostbare hoogtijdagen. Deze voordeelen worden verkregen als wij stel selmatig van Haarlem een bloemenstad maken. Zeker Haarlem draagt reeds den naam van „bloemenstad" en dat terecht, maar wij bedoe len een échte, bezienswaardige bloemenstad, een stad, die op een sprookje zou gelijken en van heinde en ver nieuwsgierigen trekken. Het feit, dat Haarlem reeds een naam als bloemenstad heeft en in een streek ligt, waar dc bloementeelt (men denke aan de bollen streek, Aalsmeer, Boskoop) inheemsch is, zal de uitvoering van het plan vergemakkelijken. Neen, dat behoeft zooveel geld niet te kos ten. Hoofdzaak en allereerste eisch is, dat er door een bekend en daartoe bekwaam tuinar chitect een versieringsplan wordt ontworpen, dat geheel Haarlem omvat. Dat plan zou zeer gedétailleerd moeten zijn en niet alleen vinger wijzingen moeten geven voor onze parken, plantsoenen, bolwerken, pleinen en bruggen, maar zich ook moeten bezig houden met de bloemendecoratie in de verschillende straten en zelfs van de particuliere woningen. Naar dat schema zou Haarlem dan in den loop der jaren tot een bloemenstad, die het be kijken waard is, moeten worden opgewerkt. Het werk in de plantsoenen, de parken, op de pleinen en bruggen en, voor zooveel noodig, ln de straten, zou natuurlijk voor rekening moe ten komen van de gemeente. Met de uitste kende outillage van onzen dienst voor Hout en Plantsoenen zou dat geen schatten verslinden. In het stadsbeeld zou echter de versiering van particuliere huizen een krachtig accent zijn en van het grootste belang. Deze dient aan de be trokken bewoners te worden overgelaten. Niet alle woningen zullen een bloemendecoratie mo gen hebben, doch alleen die, welke daartoe in het algemeen plan van den tuinarchitect zijn aangewezen. Haarlems Bloei zou een uitstekend werk kunnen verrichten met de particulieren te bewegen aan de uitvoering van dat plan mede te werken. Overigens zal het ook zoo erg niet zijn, als een bewoner wat talmt. Hét plan is er een voor jaren en het dure werk zal door het gemeentebestuur moeten worden verricht Om de rentabiliteit van het geld, dat met de uitvoering van het plan gemoeid is, te bespoe digen, zou er op toegezien kunnen worden, dat JWS begonnen wordt met het centrum der stad een bloemrijk aanzien te geven. Wij zijn er van overtuigd, dat alle Haarlem mers met genoegen aan een dergelijk versie ringsplan zouden medewerken en dat hun lief hebberij daarvoor zou groeien naarmate de vol tooiing er van zou naderen. Het zou in die om standigheden geen twintig jaar behoeven te duren, voordat Haarlem op een stad uit een sprookje gaat gelijken en bezoekers uit binnen- en buitenland zou trekken. Iedereen zal ook graag in zoo'n stad willen wonen en met de blijvende vestiging van gefortuneerde vreem delingen is de middenstand het beste gebaat. Tenslotte moge er nog de aandacht op worden gevestigd, dat zoo'n bloemendecoratie een goed- koopen en beminnelijken adhtergrónd vormt voor het organiseeren van allerlei feesten. Wan neer Haarlem eenmaal naam zal hebben als bloemenstad, zullen „hoogtijdagen" te kust en te keur kunnen worden gevierd, hoogtijdagen, welke hoogtepunten in de stabiele aantrekkelijk heid van de Spaamestad zullen vormen en zeer waarschijnlijk minder kostbaar zullen zijn dan feesten, welke nu worden georganiseerd. Dat een „te veel" ook voor dieren schadelijk kan zijn, is deze week in den Hertenkamp in de Hout weer gebleken, toen drie herten door overmatig voedsel het leven verloren. Gedurende de zomersche middagen bezochten vele moeders met hun kroost de hertjes en zooals dat goedergewoonte gebeurt krijgen de dieren van alle kanten iets toegestopt. Natuurlijk stel'en de beesten de gaven uit deze gulle handen op hoogen prijs, maar zij zien daarbij over het hoofd, dat ook bij eten ma tigheid geboden is. Deze sterfgevallen mogen een waarschuwing zijn voor de bezoekers van den Hertenkamp om aan de dieren niet te veel te geven. Ook denke men er aan geen beschimmeld brood te geven. Want het dier slikt alles, wat hem gegeven wordt. Zondag 16 Maart: 's middags en 's avonds ge opend. Tafeltennis OZ 4—8. Maandag 17 Maart: 8 uur damclub TEP. Dinsdag 18 Maart: 8 uur repetitie Scola. Woensdag 19 Maart: Feestdag van onzen Pa troon St. Joseph. Een vriendelijk verzoek wordt gericht tot alle gezellen om op dien dag de H. MIS bij te wonen en te communiceeren, of minstens in het St. Joseph'of te zijn. 9 uur repetitie voor de installatie van a.s. Zondag. Donderdag 20 Maart: repetitie Jazz-band. Vrijdag 21 Maart: repetitie St. Genesius. Zaterdag 22 Maart: onderlinge tafeltenniscom petitie 7 uur in den burcht, half acht gezl- lenhuis. Wié daaraan willen hiedóen moeten zich zoo spoedig mogelijk opgeven aan den secretaris. G. DE BEER, pr., praeses De uitgestelde vergadering der afd. Haar lem van de N.A.T.U.' zal thans plaats hebben a.s. Donderdag 20 Maart, des avonds te 8 uur precies in de studio „Alberdingk Thijm", Lange Wijngaardstraat 17. De reeds de vorige maand verzonden uitnoodigingen, waarop tevens de agenda staat vermeld, kunnen voor deze ver gadering worden gebruikt. Er worden geen nieuwe uitnoodigingen verzonden. Tijdens een intieme bijeenkomst van perso neel, familie en genoodigden is hedenmorgen de nieuwe drukkerij van de N.V. Boom-Ruijgrok aan de Gedempte Oude Gracht officieel ge opend. Destijds schreven wij reeds over de fusie tus- schen de N.V. Uitgevers- en Drukkersbedrijf J. A. Boom en de fa. Ruijgrok Co. Thans is ook de technische reorganisatie tot stand gekomen. Zelfs de bijzondere omstandigheden, waarin ons land sedert Mei is komen te verkeeren, beletten niet de plannen te verwezenlijken. Thans is het geluid der betonmolens ver stomd en het werk voltooid. De hal, het directiekantoor, de toon- en spreekkamers en de groote zaal voor de ad ministratieve afdeelingen ademen een geest van zakelijkheid. Het aesthetisch element is bij den nieuwbouw geenszins over het hoofd ge zien. In het hierachter gelegen fabrieksgedeelte, waar zich het van alle zijden rijkelijk toestroo mend licht in het witte lak spiegelt, laten de vaklieden en de modeme machines in eenstem- mlgen samenzang het lied van den arbeid Weerklinken. In de ruime handzetterij staan lange rijen zetkasten, in de drukkerij 17 snelpersen, waar onder drie zeer groote voor vormen van 16 pa gina's en meer, en een batterij van zes degel persen. In de binderij zijn 25 machines aan wezig en in de machinale zetterij vier mono types en twee regelgietmachines, welke dag in dag uit door vaardige handen „bespeeld" worden. Door een ingenieuze luchtbevochtigingsinstal- latle kan op ieder gewensch oogenblik het ge- wenschte „klimaat" worden ingesteld. In groote trekken hebben wij hierboven d hypermoderne technische outi'lage belicht en hieruit spreekt duidelijk, dat er met vernuft en logica naar het doel is gestreefd, dat de directie zich voor oogen heeft gesteld. Ruim 150 men- schen vinden in dit bedrijf dagelijks hun werk en wijden zich met l'efde aan de vele uitgaven, die hief wekelijks of maandelijks verschijnen. De „Freischütz"-Ouverture van Carl Maria von Weber blijft, door de spanning welke er in ligt> door de fraai aangebrachte effecten en de geestdriftige allure van het geheel, nog altijd een boeiend inleidings-werk vormen. Het was vrij ruime tijd geleden, dat we haar nog eens te hooren kregen, en daarom waren we gisteren Marinus Adam dankbaar, dat hij het werk op het programma had geplaatst, en tevens, dat hjj het in een goed verzorgde verklanking bracht, hoewel we, 'n enkele maal. vooral bij de twee bekende aanloopjes de spanning wel eens wat krachtiger door hem gemarkeerd zagen. Rudolph Krol speelde ons het cello-concert in a-moll van Rob. Schumann. Ook in geruimen tijd niet gehoord, dit werk, dat voorzeker kwali teiten heeft, vooral waar het 't aandeel van den solist betreft, maar dat ten andere in de orkestbehandeling een telkens meer treffende leegheid en gebrek aan inspiratie vertoont, en daarom weinig boeit. Rudolph Krol wist, met zijn sonoor en welluidend klinkend instrument, van zijn partij een levendig auditie te geven, waarvoor de aanwezigen hem dan ook terecht langdurig huldigden. Voor het overige zullen we hem gaarne nog eens in een ander werk hooren. Met zijn spelkwaliteiten we weten het trou wens reeds uit ervaring zullen de concertbe zoekers dan kunnen genieten van een in alle opzichten bevredigende uitvoering. Na de pauze voerde het orkest de tweede symphonie uit van Beethoven, het werk, waar in de echte Beethoven zich baan breekt, waarin zijn natuurliefde, zijn humor, zijn levensvreug de zich uiten, vol warmte, vol diepen gloed, vol meesterschap ook wat den vorm betreft. Marinus Adam en de zijnen zorgden voor een in alle opzichten op enkele kleine rhythmische on- eifenheden en enkele kleine onzuiverheden na fraai-dynamisch beheerschte weergave, waar voor de aanwezigen hem en den orkestleden een hartelijke ovatie brachten. J. S. Overleden, 14 Maart: C. Zeeman, 84 j., Jans straat; W. GraalGodefrooi, 75 j„ Heeren singel; H. A. Bronkhorst, 71 j., Verspronck- weg. Ondertrouwd, 15 Maart; W. Roosma en L. van Alphen. Door de politie te Heemstede is proces-verbaal opgemaakt tegen een aantal jongens van 10 tot 16 jaar, die de omgeving aan de Zandvoortsche- laan onveilig maakten door het laten ipringen van bussen gevuld met carbid en andere che mische stoffen. VRAAGT ONS PROSPECTUS H.B.S. (extraneus) A en' B Mulo-diploma (BEKENDE SCHRIFTELIJKE CURSUS Zondagavond a.s. geeft het Haagsche Non-Stop Cabaret een revue-avond in de groote zaal van het Gem. Concertgebouw. Aan deze revue werkt o.a. mede Bartoes, de bekende radio-humo rist. Verder nog: Bob Bleyenburg en Jan Gan- zebord, de revuekomieken; Fantasia, de wereld beroemde clown-parodist en Roland Wagter, de bekende snelteekenaar-caricaturist. De komische scènes worden met eigen décors gespeeld. Het geheel verzekert den bezoekers een pretti- gen avond. De voorstelling vangt precies 7.30 uur aan en eindigt ongeveer 10.30 uur. Algem. Secretariaat: Kleverlaan 194, Haar lem. R.K. Centraal Pensionbureau voor Haarlem, Parklaan 59. Inlichtingen dagelijks. Dinsdag 10.30 tot 12 uur spreekuur R.K. Re- classeeringsrereeniging in het gebouw Bake- nessergraeht 26. 2.30 uur: Vergadering van de Marthavereeni ging in het Tehuis Koninginneweg 8. 8 uur: repetitie „St. Caecilia" in het ge bouw. Donderdag 10.30 tot 12 uur en van 8 tot 9 uur spreekuur R.K. Reclasseering in het ge bouw Bakenessergracht 26. Zaterdag 2.30 uur: Spreekuur van den voor zitter der S. Vincentiusvereeniging, conferentie St. Bavo Kathedraal, Koninginneweg 105. 3.30 uur: Vergadering van de St. Vincentius vereeniging. Conferentie St. BaVo Kathedraal. Ten einde eikaars bezoek niet te hinderen, wordt allen R.K. vereenigingen verzocht, bij het uitschrijven van een vergadering vooraf ovterleg te plegen met het algemeen secreta riaat: mej. W. van der Singel, Kleverlaan 194, telef. 23608 en bij vaststelling hiervan tijdig mededeeling te doen. Donderdag j.l. is in het Haarlemsch Tehuis voor Ouden van dagen aan den Schotersingel hét Gerdessefeest gevierd. Een niet gering aan deel daaraan had de Krontjongclub „Oedaya", onderaf deeling van de R.K. Gem, Mandolinever. „Saacta Lucia", welke haar medewerking had toegezegd. De club bleek van alle markten thuis te zijn. Zij gaf een zeer gevarieerd programma bestaande uit Indische muziek met hawaiian- begeleiding, gitaar-duetten, pianomuziek, voor drachten en zangnummers. Het applaus bewees wel, dat alles zeer in den smaak viel. Na afloop werd namens de oudjes een bouquet bloemen aangeboden en de vereeniging gelukgewenscht met haar 25-jarig bestaan, dat zij Zondag 16 Maart zal vieren, waarbij de wensch werd uit gesproken, dat deze hernieuwde kennismaking spoedig herhaald mocht worden met een zo- mersch tuinconcert. Voor het Schoolvoetbaltournooi van de R.K. Scholen in Haarlem en omstreken kan nog worden ingeschreven uiterlijk tot en met 18 Maart 1941. Heeren scheidsrechters e.a., die eenie wedstrijden willen leiden, worden vrien delijk verzocht zich op te geven bij C. van Soest, Clovistraat, Haarlem Noord. Zondagmorgen wordt in het Rembrandt The ater om half twaalf een psychologische kinder film vertoond getiteld „Het kind en de wereld". Zooals men het leven der dieren bestudeert en beschrijft, zoo hebben de cameramenschen het kinderleven bespied en op het celluloid vast gelegd. Het zijn geen geënsceneerde opnamen, geen liefelijke kinderbeeldjes, maar opnamen van het doodgewone kind in zijn alledaagsche omgeving. Hierdoor heeft men een juist en zuiver beeld gekregen hoe het kind met stukjes en beetjes, doch volgens vaste wetten de wereld verovert. Ouders en allen, die met kinderen te maken hebben of zich voor hen interesseeren, kunnen wij aanraden deze film te gaan zien, daar deze film een nauwgezet en boeiend beeld geeft van het kinderleven vanaf de geboorte tot het acht ste levensjaar. De uitgestelde herdenking ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan der Gymnastiekclub „Turnlust" zal a.s. Zondagmiddag en -avond plaats vinden in Hotel de „Leeuwerik". Zondag 16 Maart zal voor spoedgevallen de dienst worden waargenomen door Dr. Muij? v d. Moer, Zeestraat 96, tel. 3450. De Zon dagsdienst gaat hedenavond 8 uur in. In de week van 16 tot 23 Maart zullen be last zijn met xden Zondags- en nachtdienst voor apotheken: de Duinwijk apotheek, Popu lierenlaan 44, tel. 3388 en apotheek Velsen Noord, Wijkerstraatweg 134, tel. 3030. De apo theken zijn van hedenavond 9 uur af geopend. De burgemeester der gemeente Velsen maakt bekend, dat aan de verwanten van hen, die als vrijwilliger bij den Nederlandschen Arbeidsdienst op of na 1 Maart 1941 zijn of zullen worden ingedeeld, kostwinnersvergoeding kan worden toegekend. De verwanten yan ongehuwden, die meenen voor deze vergoeding in aanmerking te komen, kunnen zich wenden tot den burgemeester der gemeente van hun inwoning. De secretaris-generaal van het departement van Algemeene Zaken beslist over de toekenning van alle vergoedingen en doet de betrokkenen daarvan op de hoogte stellen. De uitbetaling der vergoeding voor gehuwden geschiedt door den distriets-comptabele van den Opbouwdienst en voor de ongehuwden door den burgemeester. De Slagerspatroonsvereeniging heeft den raad verzocht te bepalen, dat op Maandag, na 1 uur des namiddags, de slagerswinkels voor het publiek gesloten moeten zijn. Ook de manufacturiers en de houders van mode- en meubelzaken hebben om een derge lijke bepaling gevraagd en wel voor een nader vast te stellen ochtend in de week. B. en W. stellen voor deze verzoeken in hun handen te stellen om advies. Wij verwijzen belanghebbenden naar een in dit blad voorkomende advertentie, waaruit blijkt, dat het gemeentebestuur van Velsen is overge gaan tot de beschikbaarstelling van de door haar opgeslagen greenten, door middel van den klein handel, aan de inwoners. De eerste weken zullen de huisvrouwen bij haar groentenleveranciers kunnen koopen: uien voor 10 ct. per K.G., wortelen voor 8 ct. per K.G. en koolrapen eveneens voor 8 ct. per K.G ge zouten andijvie voor 14 ct. per y, K.G. en ge zouten snijboonen voor 18 ct. per V2 K.G. Onder flinke belangstelling werd Vrijdagavond in Café Insulinde, Gen. Cronjéstiaat hoek P. Krugerstraat, het tournooi vervolgd om boven genoemd kampioenschap. Ue party Gort (Ins.)—de Zwart (B.C.H.) was spannend en fraai. Na een gelijkopgaanden strijd nam de Insulinde-man tegen het einde d? lei ding en won met gering verschil. De volledige uitslag is: H. Gort L. de Zwart pnt. 150 132 brt. 29 h.s. 22 29 gem. 5.17 4.55 V. d. Broek (1939) vocht voor zijn laatste kans tegen Corver (Ins.) en stond zelfs in 't begin met 66 om 31 voor. Een tweetal sterkgespeelde series van 36 en 39 bracht Corver aan den kop. Het resultaat van deze fraaie match is: Voor het kampioenschap van de Zaanstreek werden Vrijdagavond te' Zaandijk de volgende wedstrijden gespeeld: A. Corver H. v. d. Broek pnt. 150 120 brt. 25 25 h.s. 39 15 gem. 6.— 4.80 Ook v. d. Hoek behield zijn kans op den titel door royaal van Gort (Ins.) te winnen. De D.E.S.'er nam direct het initiatief en gaf Gort geen kans. Hieronder de cijfers: pnt. brt. hs. gem C. v. d. Hoek 150 32 25 4.68 H. Gort 111 32 11 3.46 Het programma van de beslissende partijen luidt: Zondag 16 Maart 1942 1 uur: H. GortH. v. d. Broek. 5 uur: M. R. v. d- WaterC. v. d. Hoek 6.30 uur: p. DiekmanJ. Hasseimeijer 8.30 uur: A. CorverC. v. d. Hoek. Hierna volgt de prijsuitreiking. Hoofdklasse A JupynGiskes H. Mol—v. d. Holst v. d. Horst—Beunder BakkerLemstra SwaanOfman Eerste klasse A RotGnodde van GelderenKeuning A. Singeling—v. Exter A. MulderRomkes Tweede klasse Jb. BroerseSoepboer BruggemansH. de Vries T. KorfMuusse MarinusJ. Broerse J. BrasserLooyen Hoofdklasse B MayKoghee TentyN. Dekker HuismanK. de Boer G. Mol—Tjipjes BruinSteenstra Eerste klasse B KruitVerdonk K. BrasserGrabyn BosTeuthof BrusselVisser v. d. Berg—Gruis Derde klasse de BoerWillemse KoenenRem PrinsV erhoef MelkMeyer A. Korf—de Vries n 0—2 0—2 2—0 0—2 1—1 n. gesp. 2—0 gesp. 02 0—2 2—0 afg. 1—1 0—2 2—0 2—0 0—2 gesp. afg. afg. 1—1 n. gesp. 0—2 20 2—0 2—o 0—2 2—0 in W. gesp. 15 bekende merken Ook in huurkoop Ged. Oude Gracht 52 - Telet. 12762 Haarlem Gebouw St. Bavo: Geel Wit, 6.30 uur, Gewo ne Zittingen, 46 uur. Stadsschouwburg: 2.30 uur, N.V. Het Nederl. Tooneel „Lastige Mannen", 7.30 uur N.V. Het Nederl. Tooneel „Ik ben zeventien jaar". Gem. Concertgebouw: 2.30 uur „Matthaeus Passion", door de Christelijke Oratoriumver- eeniging. Kunsthandel De Bois: Tentoonstelling schil derijen van Otto B. Kat, 104 uur. Frans Halsmuseum: Tentoonstelling van schilderijen door Maria Kelting en beeldhouw werk door P. Böhncke, 104 uur. Gem. Concertgebouw: H.O.V. Ledenconoert, 7.30 uur. Rembrandt: „Jeugd", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Cinema Palace: „De misdaad van dr. Fabre- ani", 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor: „Onverbreekbare banden", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals: „Schandaal om Veronica", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Spaame: „Watt en half Watt", 8 uur. Stadsschouwburg: „Ver. Voor de Kunst", 2.30 uur Concert. 7.30 uur: „Geen dubbeltje op zak", Droste's Tooneelvereeniging. Rembrandt: „Jeugd", 1.30, 3.45, 6.30 en 8.45 uur. 11.30 uur: „Het kind en de wereld" Cinema Palace: „De misdaad van Fabrea- ni", 11.30, 1.30, 3.45, 6.30 en 8.45 uur Luxor: „Onverbreekbare banden", 1.30, 3.45, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals: „Schandaal om Veronika", 2. 4.15, 6.30 en 8.45 uur. Spaame: „Watt en half Watt" als pension gasten", 1.30, 3.30 en 6.30 uur doorloopend. De Zondag- en avonddiensten der apothe ken zullen tot en met Vrijdagavond worden waargenomen door de volgende apotheken: Apotheek van Rijn N.V., Kleine Houtweg 15, tel. 10539; Fa. C. G. Loomeyer en Zn., Zijlweg 34, tel. 12495; Schoterboschapotheek, Rijks straatweg 19, tel 12711; C. Schotsman, Binnen weg 206208, Heemstede, tel. 28320. Het zal velen misschien nauwelijks zijn opge vallen, dat in afd. I a van de Westelijke tweede kias, onverwachts een ploeg op het voorplan is getreden, waarvan men iets dergelijks den laat- sten tijd niet meer gewend was. Alcmaria Vic- trix evenwel trok zich weinig aan van den con currentiestrijd tusschen A.F.C., D W.V. en W.F.C., ging kalm zijn gang en wist de tweede plaats achter het ongenaakbaar leidende Z.F.C- in te nemen. Nu zal het echter de moeilijkheid blijken daar ook te blijven en bijvoorbeeld Zon dag a.s. zal dit al niet meevallen. Zeeburgia im mers staat wel in de onderste helft van de ranglijst, maar voor de poes is dit elftal op eigen terrein zeker niet W.F.C. en D.W.V. vlie gen elkaar te Wormcrveer in de haren. Wie er daarbij het meeste zal verliezen kunnen we het best maar rustig afwachten. A.F.C. moet bij Alkmaarsche Boys beide punten kunnen verove ren. In I b zien we de beide ploegen wel winnen. E.D.O. is vrij, maar H.V.C. zal er ongetwijfeld voor zorgen bij Watergraafsmeer te zegevieren en daardoor met de leiders gelijk te komen- H.B.C. zal bij H.F.C ook niets onbeproefd laten om zoo'n beetje in het zog van de kopleiders mee te varen en ook Velox zal zich naar beste kunnen, en naar wij meenen ook met succes, weren tegen het bezoekende Hercules. Volen- dam heeft weer eens een klein kansje om een puntje te incasseeren nu Hilversum op visite komt. Maar de wijdbroeken zullen dan geducht moeten aanpakken. In II a wint Emma met klinkende cijfers van den hekensluiter Unitas. Quick zal een narden dobber hebben om bij U.V.V. zijn tweede plaats te verdedigen en Emma den weg naar den titel niet geheel vrij te geven. Voor de overige ririe Haagsche clubs, die alle thuis spelen, liggen er o.i. overwinningen in het vet. Zoo wint H.V V. thuis van Martinit, stuurt B.M.F. Neptunus met een kleine nederlaag naar huis en kan Vios een meerderheid boeken tegen Sliedrecht. In II b gaat U.V.S. bij een zijner concurrenten Vriendenschaar op bezoek, hetgeen den leiders wel de noodige hoofdbrekens zal bezorgen, S V V- krijgt naar onze meening een pak slaag bij Overmaas, dat daardoor weer een plaatsje op klimt. Gouda zal ongetwijfeld zijn best doen om O.D.S. nog verder van den kop weg te lokken- Hollandiaan probeert ongetwijfeld zijn punten tal wat te vermeerderen ten koste van Fluks en daardoor een flinken stap te doen in de rich ting van een veilige plaats. 60 Groote, groote last niet mij, maar jezelf, zei ze resoluut. Lord Montacute, er moet een eind aan komen. Ik kan het niet langer aanzien. Eiken morgen ontwaak ik met gedachten van zelfverwijt, dat ik je leven laat verspillen. Het kan niet langer. Denk je, dat ik niet weet, wat de wereld er van zegt De wereld weet, dat jü boven laster ver heven bent! zei hij vurig. Ik? Ja, stemde ze toe. Maar ik dacht niet aan laster. Ik dacht aan jouw leven. O Cla rence! ging ze smeekend door, laat het uit zijn! Ga terug naar de plaats, waar je hoort en je plichten je wachten. Je hebt al te veel aan mij geofferd. Dat is genoeg! zei hij bijna kwaad. Je zegt dat het niet langer kan. Jij kunt er met één woord een eind aan maken. Iris, geef mij het recht om mijn tijd voor altijd te verspillen, zooals jij het noemt. Neen, antwoordde ze met tranen in de oogen, dat kan ik niet. Er zijn redenen. Die redenen ken ik, zei hij bitter, en die tel ik niet. Er is er maar één, waarom ik je zou opgeven. Zeg me, Iris wees eerlijk; is er een ander? Neen, neen, zei ze. Op dat oogenblik stopte vlak bij hen een taxi en een heer sprong er uit. Het was Lord Cover- dale. Iris uitte een kreet en werd bleek; en Cla rence, die omkeek om de oorzaak er van te zoe ken, stond even als versteend; toen werd hij rood, en, zijn hoed afnemend zei hij zacht: Je had moeten zeggen: ja, er is een ander! En alsof het hem onmogelijk was te blijven haastte hij zich weg. Iris legde haar hand tegen den muur van het gebouw, waarvoor ze stonden; ze kon niet zon der steun en Coverdale stond haar even zwijgend aan te kijken. Ik ben naar de concertzaal geweest, om dat ik je moet spreken, zei hij tenslotte. Ze wilden me je adres niet opgeven. Ze ze geven dat nooit op, zei ze, nauwe lijks wetend, dat ze sprak, zóó ontroerd was ze bij het hooren van zijn stem. Ik heb belangrijk nieuws voor je, zei hjj, pogend kalm, zelfs koel te spreken. Nieuws voor mij! Ja, zeer belangrijk. Ach, nog meer moeilijkheden. Neen. Gelukkig niet! Wil je met me mee gaan naar Barrington? Iris wenkte Paul, die op eenigen afstand stom! te wachten. Dit is mijn liefste vriendje, zei ze. Paui staarde Coverdale aan met zijn groote, blauwe oogen en stak toen zyn hand uit, die door Coverdale hartelijk werd gedrukt. Neem hem mee, zei hij, ik hoop dat ik ook een vriend van juffrouw Howard ben, voegde hij er aan toe tot Paul. Ik heb gewichtige kwes ties met haar te bespreken. Ga maar alleen, Mabel. Ik zal alles wel hooren ais je thuis bent, zei Paul met instinct- tieve kieschheid en gerustgesteld door Cover- dale's openhartige, treurige stem. Coverdale riep een taxi aan en ze reden naar Barrington's kantoor. Onderweg spraken ze nau welijks. Ze voelde, dat ze verder dan ooit van hem gescheiden was; want was hij niet verloofd met Lady Lilian? Barrington was thuis en ze werden in zijn privékamers gelaten. De oude man rees op uit zijn stoel en stak bijna onstuimig zijn handen uit. Juffrouw Iris! Eindelijk is u dus gekomen! Welkom, welkom! Ach, ik ben hartelijker ge weest dan u; ik heb u meer dan één visite ge maakt ik hoorde u zingen. Heeft Coverdale u alles verteld? Neen, zei deze, ik achtte het beter dat u het deedt. Goed, zei de oude man. Juffrouw Iris, het testament van uw vader is terecht. U is eige naresse van de Revels, van zijn geheele vermo gen. Ze werd doodsbleek en zat hem eenigen tijd sprakeloos aan te staren. Tenslotte fluisterde ze: Is is dat alles? De oude man liet het hoofd hangen. Hij begreep al te goed, dat ze gehoopt had iets anders te hooren: dat ze de wettige dochter van Knighton was. Is dat alles? herhaalde ze, op een-toon van teleurstelling, die te diep was voor tranen. Alles! riep hij uit, geforceerd vroolijk. Is het niet genoeg, een van de rijkste meisjes in Engeland te zijn? En en Lord Coverdale? De jongeman sloeg de oogen neer. Barrington haalde lachend de schouders op. O hy? Hij telt niet mee heeft al lang genoeg met andersmans veeren gepronkt. Dus Lord Coverdale zou het allemaal aan mi) moeten teruggeven? Natuurlijk! zei Barrington handenwrijvend en hij zal dat doen met het grootste genoegen. Dit is het gelukkigste oogenblik dat ik sedert vele maanden beleefd heb, zei Coverdale rustig, maar innig. Juist, ging Barrington verder, gelukkig is alles op 't oogenblik even duidelijk als het abc. De schurk Ricardo Iris schrok. Wees niet bang. Ik verzeker tl. dat u voor hem beve'ligd is voortaan! Maar hij had het testament verbor gen. Dat is alles, wat ik u vanmorgen zal ver tellen u wenscht niet te weten, hoe het ge vonden werd, nietwaar? behalve dit: dat Lord Coverdale degene is, door wien het werd ont dekt. Ja, zei de ander ernstig, ik was zoo geluk kig alles te ontdekken. En hu, lieve juffrouw Iris, heb ik uw in structies noodig Ik vind het jammer voor het publiek, waartoe ook ik behoor. Maar de meeste res van de Revels mag geen tyd verloren laten gaan, vóór ze terugkeert naar haar plaats. Lord Coverdale heeft het landgoed in orde gehoudpn en zal u alles direct overhandigen. Nietwaar, My lord? Coverdale knikte. Nog zweeg ze. De klok tikte op den schoor steenmantel en haar oogen bleven gevestigd op het testament en Ricardo's bekentenis, die op tafel lagen voor den advocaat. Ik kan niet teruggaan, zei ze zacht. Ik zal blijven zingen. Barrington fronste de wenkbrauwen. Cover dale stond een poosje met onbewogen trekken; toen zei hij op een toon, waarin hij bitterheid en pijn trachtte te onderdrukken: Misschien zou juffrouw Knighton eerst haar vrienden willen raadplegen Lord Monta cute had er eigenlijk HU moeten zijn. Iris bloosde; haar oogen keken verwijtend naar hem op ze opende de lippen, maar ze sprak niet. Wel, wel, ja zeker, knikte Barrington Zeker, Lord Montacute moet het ook weten. Waar kunnen we hem vinden? Hij was daar straks met juffrouw Knigh ton toen ik haar ontmoette, zei Coverdale, met een poging onverschillig te spreken, maar met afgewend hoofd. Ach zoo! Ja, Ja, heel natuurlijk, zei Bar rington, ik zou hem graag ontmoeten. Wilt u mij zijn adres geven, juffrouw Iris? Iris stamelde den naam van Clarence's hotel en ondertusschen zag ze Coverdale's handen zich tot vuisten ballen. Wat uw niet-teruggaan betreft, beste jongedame, zei Barrington ernstig, dat is te belachelijk om over te praten. U is natuurlijk overstelpt door de plotselinge verrassing. Heel logisch! Wilt u Maandag terugkomen met Lord Montacute? Iris kleurde weer. Ze wou uitroepen: Neen! Lord Montacute heeft niet meer recht mijn oordeel te beïnvloeden dan mijn andere vrien den! Maar ze kon niet. Ze wist, dat ze beiden geloofden, dat ze verloofd was met Clarence. Wat kwam het er op aan? Coverdale ging im mers met Lady Lilian trouwen? Goed, zei ze dan. Ik ga vanavond nog naar de Revels, om alles na te zien. Maar ik ben natuurlijk over morgen terug voor onze afspraak: om twaalf uur. Adieu dus, mijn kind. Ik kan niet zeggen hoe verrukt ik was, toen Lord Coverdale het testa ment op mijn bureau legde! Als u eens wist, hoezeer ik gebukt ging onder de heele historie; en nu praat u van niet teruggaan! O foei, foei! Hij streelde haar hand even met vaderlijks '.etdsrheid. Coverdale deed de deur open en zwijgend lie" pen ze de trap af. Hij riep een taxi aan en toeo leze naderby kwam, zei hy: Begrijpt u, hoe gelukkig die ontdekking my heeft gemaakt? Evenals Barrington was he® byna een vergoeding voor alles, wat ik heb doorstaan. Ach, als u eens wist hoe ik geleden heb Maar maar, zei ze dof, met een poging .ot glimlachen. U wordt nu gelukkig. Ik bedoel, het leven ligt nu zonnig voor u Lord Coverdale. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 2