OllllLllliSSIII tllli Nieuwe bonnen aangewezen w; We zitten weer in t stille tij Winterhulp klopt aan de deur De Vrijmetselarij in Nederland ZATERDAG 15 MAART 1941 Afd. E. Restaurant DORRIUS Kerkelijk leven Brabantsche brieven Paschen nadert voor 'n gekruisigd menschdom ONDERLINGE VERZEKERING IB1 MAATSCHAPPIJ f 980.000.000.- f 2 OO.OOO.OOO.- Halfjaarl. Schade-uitkeering 1 Academische examens Boter en vetten Brood en gebak Eieren Suiker öe N.T.T.B. lid van het N.O.C. Dertien ton ijzer gehaald OrriCIEELE PUBLICATIE VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN 8®Waar deze opgave en gebruik Hoe de lijstencollecte werd voorbereid DE MISSIONARISSEN IN BEOANDA Machinisten-examens Tentoonstelling te Haarlem inierhulp Nederland, een eereplichi. Geven: een eereplichi van volk voor 'i volk. In het voormalige Vrijmetsélaarsgebouw Vicit Vim Virtus" te Haarlem word een tentoonstelling gehouden van materiaal, dat in Nederlandsche Vrijmetselaarsloges is gevonden. Een tweetal foto's van de expositie. (Foto Stapf) DE RIJCKE TREK LOTEN In een ruim gestort en gedood Het Texelsch Schapenstamboek in Friesland Zondag 16 Maart Maandag 17 Maart WIJ LUISTEREN NAAR GEVESTIGD TE ^GRAVENHAGC TELEFOON fj/1 11.3041 Deze week werd voor ruim t 70.000.000.- bijverzekerd, zoodat de stand thans is: Afd. A. Woningen, inboedels, enz. tot 50.000.— Afd. B. Andere risico's tot 1.000.000.— Ook de schaden van het op 1 Maart j.l. geëindigde le halfjaar der afd B. werden reeds volledig uitbetaald. zonder dat eenige na-heffing noodig was. Bedrijfsschade en Huurder- ving ais gevolg van molest. Van Staatswege wordt voor dit soort scha den niets vergoed Administratie-adres voor afd. E. Firma Gebr. van Buren Rotterdam Minervahuis Meent 106 Tel. 34572 Gevolmachtigden voor afd. E. Fa. Tollenaar Wegener - Amsterdam-C Roldn 75/79 Tel. 42006 Wendt U tot Uw Assurantiebezorger! diair vijftien dagen hechtenis, u kunt gaan." Maar Nol gong nie! Hij trok zijnen portefullie, haalde-n-er royaal 'nen lap-van-honderd uit en zee: „gif me maar vijf-en-tachtig florijnen ver- om, dan zijn we van malkaar af." D'n president kreeg nou z'nen buik vol van dat astrante Nolleke en commandeerde: „Veld wachter, leid dien man uit de zaal." En veur Nolleke 't besefte, stond ie mee z'nen brief van honderd op den gang. Als ie van die „beleedi- ging" bekomen was, dan gooide-n-ie de deur van de rechtszaal weer open en riep: „Als ge nou maar wit, dat ge 'n jaar minstens op m'n centen zult wachten!" Den veldwachter nam 'nen aanloop, maar Nol leke riskeerde niks meer en zat tien tellen later aan den overkant van 't trimmenaal aan 'nen pint bier. „Want koffie van gebrande eikels is goed veur de eekhoorns," volgens Arnoldus Hermanus. Mee deus verhaal kwam ie 's avonds op Ul- venhout verom, zat als 'n pinneke. Dat mot ge- zeed zijn van deus handsvolleke kearel: groot van stuk is ie nie, hij komt ten goeie boven de tafel uit, maarhij is niks bang van Sin terklaas, horre! En iedereen die teugen deus eigengereide aliekriek aanloopt, stoot zijnen kop. Zelfs de psychologische geleerdheid, die allicht in Nollekes' kleine postuurke 'nen prachtigen aanloop denkt te nemen tot 'nen sprong in 'n op geschud bed van minderwèèrdigheidscomplexen, zal d'r eigen te pietter springen teugen 'nen muur van overwèèrde complexen! Afijn, daar wordt Nol nie minder van en de geleerdheid slaat wel weer 'nen boek uit de zooveulste ver gissing. Alleen de lui die den boek weer mot ten kennen veur 't een of ander examen, die heb ben den strop. Maar zoo heb ik weer 'nen halven brief ge wijd aan dat vergimde Nolleke. 't Is casueel zoo- veul plek sommigte kleine mannekes noodig heb ben't Omgekeerde is trouwens ook waar. Daar zijn veul grooten gewist, die leefden en stierven op 'n zolderke. Da's nou eenmaal 'n soortement van „Opperst Onrecht", waarteugen zelfs gin revoluties iets vermochten. „Onrecht" gespreid als mest over den weareldakker, waar uit de krachten kiemen tot de gedurige opstan ding van Paasch; om 't leven weer al tij te laten zegevieren over den dood: 't groote mysterie van onze Schepping, dat wij hoogstens kunnen ver moeden, maar nooit ten volle begrijpen! 't Besèf daarvan is per slot genogt om in 'nen wijsgee- rigen vrede te kunnen leven onder 't lot, onder 't kruis oe van God opgeleed. Paasch! We zitten weer in 't Stille Tij. 't Voorjaarswindeke suizelt en vezelt deur de velden, die wit zijn van zonnelicht. En den pit- tigen mestgeur fliert over de gescheurde akkers. Blank valt den dag op eerde, in duuzenderlei glanzing uit den tinblaauwen hemel, die strak over de weareld staat. Teer aderen de schaduws uit 't kaal geboomt op de wegels en in de dre ven, ja op den waterspiegel van de Mark, waarvan 't zonnelicht opketst in gouwen piek- skens soms. Ah 't is zoo schoon op den buiten! Paasch huivert van den hemel, wemelt over d' èèrde in 't nuuwe licht, dat er trilt van ender tot ender. 't Nuuwe, blanke licht, dat in de sloojen klatst, diep, tot op den fleschgroenen bojem toe. Het nuuwe licht, dat deur de bosschen schemert, dat gedragen wordt op den luwen voorjaarsasem, die deur de ruimten hijgt. Paasch gezegend tij! Ook nou, nou "t soms lijkt dat den Dóód over 't Leven zegeviert. Ge zegend tij, mits ge 't besèf bezit om in 'nen wijsgeerigen vrede te kunnen leven, onder oor logstijen, onder 't lot, onder 't kruis oe van God opgeileed. Onder 'n' soortement van „Opperst Onrecht", dat gespreid ligt als mest over den weareldakker, waaruit weer 't nuuwe gewas mot opgroeien, mot opstaan waaruit 't P a- schen worden mot! Paschen, veur 'n gekrui sigd Menschdom, dat zijnen passie ondergaat in bloed en pijn. Nuuw Leven! Mijnen wilden wingerd, die heel den straffen winter lijk 'n reuzenspinneweb aan onzen ach tergevel zat gekleefd, dood en dor ais stofrag, hij is bulterig en ruig nou van 't nuuwe leven, dat er woelt en peirst deur z'n takkenaders. Prille knopkes dijen uit de „dooie" houtvezels, die openscheuren onder den levensdrang. Tc Heb m'n akkers opengeploegd. Ben er deurgetrokken mee den Bles, die hinnekte van levensplazier. Zwaar rook le nog naar den stal, waar den goeien beest maandenlang moest schuilen veur den winter. Maar eenmaal in den akker, begost ie te glanzen van gezondheid. Z'n blinkende bruine vel, ros-gloeiend onder de zon, schokte over z'n trtllend-gezonde lijf. Zijn nekspieren snokten onder de huid. Z'n aders klopten, zóó schuimde z'n bloed deur z'n sterke karkas. En fel, van ingehouwen kracht, stond zijnen stèèrt. Kracht, die Bles nog nie genogt spuien kost vóór de ploeg, die te gemakkelijk mee 't zilver blanke mes den smeuïgen eerde scheurde, open- lee in zwarte, wasemende voren. Dof klotste m'n pèèrd zijnen gang over den stillen akker. Lijk zilveren klokskens, zoo rinkelde zijn koperen kopstel, waaruit 'nen ganschen middag de lichtpieken omhoog schichtten net sterrengeflonker. Hoog trok ie z'n hoeven op, uit den vetten grond, als om z'n knieën los te wrikken van 't lange staan in den stal. Hü genoot van den arbeid! Nou en dan wuifde-n-ie zijnen bonten pluimstèèrt, zoodat de haartoppen m'n handen kietelden. Dan snokte-n-le meteen z'n hoofd, onder belgerinkel, naar benejen en hinnekend jubelde dan zijnen lach over de mid dagstille velden, die te zuigen lagen den vrucht- krachtigen wemel, die over d'èèrde kroelde. Zwermen van veugeltjes krioelden in den ge- scheurden grond. Ze staken huilie bekpinnen in de zweetpeerlende akkerkluiters en ze schran sten de bollende buikskens rond aan kiemen van onkruid en aan ongediert, waarmee ze mU op veurhand veul zwaren wie-arbeid uit de handen namen! Als ge zoo over oewen eigen grond baggert, onder "n voorjaarslocht, die ge proeven kunt; Eichter oew peerd dat als eenen bonk van le venskracht den zwaren eerde omgooit, die in kluitcrs wegkantelt bezijen 't schurende ploeg- mes; als ge zoo naar de zon toe, van de zon af, steeds over en weer gaand, zoodat ge elk hands- volleke eerde van al oew bunders eigen, vrijen grond in t zielement ziet; als ge zoo oewen rijk dom klont veur klont ziet wentelen weerszij en 't blanke mes; als Onzenlievenheer z'n schoon ste schepseltjes in zwermen achter oe aan stuurt als duuzenden knechtjes bij oewen arbeid; als ge dan op 't lest zat wordt van zonnelicht, dat gloeiend-rood aan oew oogharen gaat hangen; als dan deur die gouwen stilte van den middag den tijd gekloofd wordt mee den bronzen slag uit den kerketoren, 'nen slag die nadreunt in oewen van-zon-versuften kop, dan dan valt den winter als tien jaren van oe af. Dan klokt en dan woelt 't voorjaar deur oew bloed, dan gaat ge zwaar van gloeiend leven dat oew aders zwellen doet lijk t „dooie" hout van mijnen win gerd, dan dan zijn oew knoken gesmeerd mee den olie van de van God gegeven Lente! Dan dan hebt ge Paschen voelen naderen over de weareld, over oew ouwe knoken; dan trekt ge 's avonds de lakens tot aan oew kin in éenen diepen vrêe mee oew bestaan, mee oewen arbeid. Dan hebt g'oew kruis locht ge dragen, weer veur uren in den hoek gesmeten. Dan gaat ge slapen in den rust van 't moei- gespulde kindeke, waarover den Hemel waakt als over de gesloten blommekes Schoon tij van diepen symboliek, deus Stille Tij veur Paasch, nou den akker gemest wordt mee de „ongerechtighedens" waaruit 't nuuwe leven krachtig opstaan zal, zegevieren over den dood: 't groote mysterie van de wondere, schoo- ne Schepping, mysterie, dat wij hoogstens kun nen vermoeden, maar nooit ten volle begrijpen, maar, welk besef per slot voldoende is, om ge lukkig te kunnen leven in vrêe met God en oewen arbeid. In vrede mee oew kruis. 't Leven blijft 'n schoonheid mee dagelijks nuuwe openbaringen, mits ge zien wilt naar de zon, lijk de blommekes altij doen en die dus bloeien in 'nen overdaad van reinen pracht, die alleen te vergelijken valt mee de prille kinder ziel, waarover den Hemel waakt. Kom, ik schei er af. Daar komt sjuust „groo ten Nol" aan, die komt nog wat opscheppen en me laten lachen Veul groeten van Trui, Dré in, den Eeker en als altij gin horke minder van oewen t. 4 v. DRÊ Ulvenhout, 13 Maart 1941 M. Z. Voorburgwal b.h. Spui, Amsterdam. PLATS DU JOUR EN LA CARTE De secretaris-generaal van het departement fan Landbouw en Visscherjj maakt het volgende bekend: Gedurende het tijdvak van Maandag 17 Maart tot en met Zondag 23 Maart as. geeft de met >•08" genummerde bon van de boter- en vetkaart recht op het koopen van 250 gram boter of margarine. De met „08" genummerde bonnen, die op 33 Maart nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog teldig tot en met Zondag 30 Maart as. Gedurende het tijdvak van Maandag 17 Maart tot en met Zondag 23 Maart as. geelt elk der met „08" genummerde bonnen van de brood kaart recht op net koopen van ongeveer 100 Sram brood. Voorts geeft elk der met „08" genummerde broodbonnen recht op het koopen van een rantsoen gebak. Dit omvat vooi de hierna ge doemde bakkerijbijproüucten telkens ten minste het daarachter geplaatste aantal grammen. Beschuit 75 gram; biscuits en wafels 90 gram; speculaas 140 gram; andere koekjes 200 gram; hoek 160 gram; cake 300 gram; gevuld klein kerstgebak (b.v. amandelbroodjes) 400 gram; gevuld groot korstgebak (b.v. boterletter; 500 ftram; taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel ot ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierboven niet ge doemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoe veelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem ie verwerkt. De op 23 Maart nog niet gebruikte bonnen blijven voorts nog geldig gedurende de week Van 24 Maart tot en met 30 Maart as., «net dien verstande, dat zij gedurende laatstgenoem de week niet mogen worden gebruikt in notels, restaurants e.d. Gedurende het tijdvak van Maandag 17 Maart tot en met Zondag 23 Maart as. geeft de met „82" genummerde bon van de „bonkaart alge- ideen" recht op het koopen van één ei. De bonnen, welke op 23 Maart nog niet ge bruikt zijn, blijven geldig tot en met Zondag 30 Maart as., met dien verstande, dat zij ge durende de week van 24 Maart tot en met 30 Maart niet gebruikt mogen worden in hotels, restaurants e.d. Gedurende het tijdvak van Maandag 17 Maart tot en met Zondag 13 April as. geeft de met ..17" genummerde bon van de „bonkaart alge- ideen" recht op het koopen van een kilogram sUiker. De Nederlandsche Tafeltennis Bond heeft vap bet bestuur van het N.O.C. bericht ontvangen, dat de bond door dit bestuur als lid van het H.O.C. is erkend geworden onder voorbehoud van nadere bekrachtiging van dit besluit door de N.O.C.-ledenvergadering. Te Groningen zijn aangehouden de 46-jarige K. en de 43-jarige J. R„ die 13 ton ijzer had den weggehaald van een scheepswerf aan het Hoornschediep aldaar. Een groot gedeelte van Partij werd in beslag genomen. De aange houdenen zijn ter beschikking van de justitie Besteld. Vastgestelde maximumprijzen achter de hieronder genoemde artikelen 'ërmelde prijzen zijn tot nadere aankondi- •'«K de hoogste prijzen waartegen die r^tikelen aan het publiek in rekening •hogen worden gebracht. AARDAPPELEN: •Üeiaardappelen Zeewsche bonte en blauwe f 0.08 per kg Eigenheimers f 0.073 per kg Alpha f 0.07 per kg Bintje f 0.07 per kg «■and- en veenaardappelen f 0.063 per kg Voor thuisbezorging mag 1 cent extra per Worden berekend. I» et vragen van hoogere prijzen is strafbaar. HAAR. In de komende week gaat de Winterhulp overal in den lande, dus van de grootste stad tot het kleinste gehucht, letterlijk aan de deur kloppen, n.l. met een lijstencollecte. Weet men, hoeveel voorbereidend werk aan zulk een lijstenrondgang vastzit? Het schijnt vrij eenvoudig: Iedere collectant heeft een lijst bij zich en belt huis aan nuis in afwachting van hetgeen de bewoner voor zijn hulpbehoe vende medemenschen wil afstaan. Doch zoo eenvoudig is de zaak niet, want het is wensche- lijk gebleken, den collectant complete namen lijsten mee te geven, die zoowel den hoofdbe woner als eventueel inwonende zelfstandige personen vermelden. In een kleine plaats gaat dat uiteraard vrij gemakkelijk, doch in een stad als Amsterdam of Den Haag vereischt dit een heele voorbereiding. Het A.N.P. was in de gelegenheid kennis te nemen van de in Den Haag daartoe verrichte werkzaamheden, waarbij de heer P. Veelders, die de organisatie "hiervan leidt, te midden van zijn drukken arbeid inlichtingen verschafte. We hebben, aldus de heer Veelders, prachtige medewerking gehad van het bevolkingsregister, welks ambtenaren een deel van hun vrijen tijd hebben geofferd, om voor de Winterhulp 8000 lijsten straatgewijze alfabethisch gerangschikt, elke lijst met ongeveer 20 namen van bewoners, in te vullen. U begrijpt: Alleen met de namen. Het bedrag dat achter die namen al dan riet zal verschijnen, wordt aan de welwillendheid van den bewoner overgelaten. Zoo werden 160.000 namen van Haagsche Ingezetenen ver zameld. Toen moest een sorteering volgen, want men kan maar niet zoo aan iederen collectant eenige lijsten meegeven, indien niet tevoren is uitge zocht, welke wijk in verband met den afstand zijner woning voor hem of haar de meest ge schikte is. Daarom werd de stad in een aantal collecte wijken (het cijfer voor Den Haag is toevallig 13) ingedeeld en werden de lijsten gerangschikt naar die wijken. Daarmee was men er echter nog niet, want nu moesten weer onderverdee lingen volgen in groepen van zestig namen en tenslotte diende een sorteering voor de over schotten en aansluitingen te geschieden. Voor iederen collectant is namelijk gerekend op een verwerking van zestig namen per halven dag, hetgeen beteekent, dat ongeveer 3200 halve- collectanten-dagen noodig zouden zijn (waarbij rekening is gehouden met uitvallers, dubbele bezoeken enz.) om alle 160.000 candidaten te bereiken De heer Veelders verzekerde, dat dit uitzoe ken zijn medewerkers en hem slapelooze nach ten had bezorgd Van al die namen zijn op de bureaux van de Winterhulp staten aangelegd, aan de hand waarvan de ingevulde bedragen en bedragjes kunnen worden opgeteld en geboekt. Ter geruststelling van mogelijk nog aanwe zige twijfelaars aan het doel en het nut van deze inzameling zij opgemerkt, dat de collec tanten niets anders mogen invullen dan het bedrag, dat zij ontvangen, of, indien onverhoopt geen penningske zou kunnen worden geofferd, een liggend streepje achter den naam. Evenmin is het den collectanten geoorloofd tijdens de huisbezoeking uiting te geven aan hun politieke gezondheid of ccndge pressie op de bewoners uu te oefenen. Voor het gansche land is nu een gelijklui dende regeling getroffen, waardoor persoonlijke gevoeligheden vrijwel als uitgeschakeld kunnen worden beschouwd. Tegen een dergelijke inzameling kan geen goedwillend burger bezwaar hebben en dus moet zij slagen. Via Mombasa (Kenya) is door middel van het Duitsche Roode Kruis bericht ontvangen, dat de Missionarissen en Zusters van de Con gregatie van Kard. Lavigerie te Beoanda zich in goeden welstand bevinden. UTRECHT. Geslaagd voor het cand. Indisch recht C. H. Dobbinga, S. H. Bodewes; Econ. doet. indologie: C. P. van Strien. Doet. Kunstgeschiedenis: J. C. Ebbinge Wub- ben (met lof). Tandartsexamen: R. H. van de Lustgraaf. UTRECHT. Op een proefschrift, getiteld „De cultureele beteekenis der psychotechniek", een sociaal-psychologische studie, is tot doctor in de letteren en wijsbegeerte gepromoveerd de heer Philip Max van der Heijden, geboren te Groot- Amme rs 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor voorloopig diploma de heeren: A. J. Perrels, Borssele; J. Waal, Beverwijk; G. Zwemmer, Barendrecht; Th. D. Reemeijer, Den Haag; R. J. van Laere, Vlissingen. In het voormalige Vrjjmctselaarsgebouw „Vl eit Vim Virtus" aan het Ripperdapark te Haar lem wordt een tentoonstelling gehouden van materiaal, dat in Nederlandsche Vrijmetselaars loges gevonden is door den heer W. Schwier. Referent van den Rijkscommissaris voor de In ternationale Organisaties. Deze tentoonstelling wordt hedenmiddag om drie uur geopend, maar vertegenwoordigers der dagbladen in Noordholland werden gisteren middag reeds in de gelegenheid gesteld om de verzameling te bezichtigen. De heer W. Schwier hield een inleiding, die daarin culmineerde, dat de Vrijmetselarij door het wereld jodendom geleid wordt, ten einde aen Joden de wereldmacht te geven. Hij ging de geschiedenis van de Vrijmetsela rij na en bekeek ze ideologisch en ritueel, in de Middeleeuwen stonden de menschen uit de bouwvakken in zeer hoog aanzien. Er ontston den echter verschillende mystieke er. geheime bonden en langzamerhand namen de „bouwers' de zeden en gebruiken van deze bonden over. Daaruit is te verklaren, dat thans nog hamer, troifel, beitel, cirkel en haak de gebruikelijke attributen zijn voor de loges. In 1717 onustonc de eerste Groot-Loge in Engeland. Van dien tijd af werd de idee over alle landen verspreid zoodat al spoedig van een internationale orga nisatie sprake was. AI moge er thans van ver schillende loges gewaagd worden,, zij nebben alle een Internationaal verband; de loges zijn verder den religies vijandig, vooral ageeren zij tegen het christendom en de groote grief van spreker was, dat de leiding der vrijmetselaars Hoofdzakelijk in handen ligt van het Taimud- Jodendom. Vervolgens ging spreker de geschie denis der Vrijmetselarij ln Nederland na. Eerst werden hier twee systemen gevolgd, dat onder Franschen invloed met 31 graden, en dat on der Duitschen invloed met 33 graden. De be weging werd in 1794 in Holland gesticht; Prins Frederik was een der Grootmeesters. Tot voor kort bestond in Nederland de Orde van Vrij metselaren onder het Groot-Oosten der Neder landen. De 33 graden werden alleen gehand haafd. De heer Schwier maakte daarna met het ge zelschap journalisten een rondgang door d? verschillende apartementen. Hij bracht ons in het voorbereidingskamertje, zooals dat in Leeu warden gevonden werd. In dit vertrek moet de vrijmetselaar, die opgenomen wil worden ol promoveert, bij Kaarslicht en m gezelschap van een geraamte korten tijd vertoeven om tot be zinning te komen. De tempel, gelegen op de bovenverdieping van het pand, was geheel in het zwart gehuld, zoo als gebruikelijk is wanneer een gezel tot mees ter promoveert. De volgorde van rangen is: leerling, gezel, meester; dan komt het kapittel en dan de Opperraad. Voorts verklaarde de inleider de tentoonge stelde attributen en gaf uitleg van de gesenrif- ten en de ceremoniën, die bij voorkomende gelegenheden gebruikelijk waren. Daar er maar zeer weinig menschen zijn, die zich ooit hebben kunnen vergewissen vaii de werkwijze der loges, zal deze expositie, die over zichtelijk en authentiek is, ongetwijfeld groote belangstelling trekken. Zij is voorloopig te be zichtigen iederen dag tusschen 10 en 12 en 3 en 6 uur. De explicatie wordt in het Hollandsen gegeven. Voor de derde Rijcke Trek Verloting blijkt, evenals voor de beide vorige verlotingen, groote animo te bestaan. De trekking is definitief be paald op Vrijdag 21 Maart, ten overstaan van Notaris J. C. J. Waldorp en zal gehouden wor den in het Venduhuis der Notarissen te Den Haag. Loten zijn tot uiterlijk Woensdagavond ver krijgbaar bij de bekende verkoopers, waarom trent in een advertentie in dit nummer nadere bijzonderheden worden verstrekt. Hedenmorgen heeft men schipper Brands, die met zijn schip Christiaan in de haven van Buchten, onder de gemeente Born in Zuid-Lim burg, gelegen was, dood in het ruim van zijn schip gevonden. Waarschijnlijk is hij in alle vroegte hedenmorgen op het dek uitgegleden en in het ruim gestort. De dokter, die ijlings ontboden was, kon slechts den dood conatatee- ren. Te Leeuwarden is de algemeene ledenvergade ring gehouden van het Texelsch Schapenstam boek in Friesland,, onder voorzitterschap van den heer J. I. Boersma, van Roordahuizum, die er in zijn openingswoord op wees, dat de scha penfokkerij door de tijdsomstandigheden in het middelpunt der belangstelling is komen te staan. Uit het jaarverslag van den secretaris-p;nr ing meester, ir. J. Middelveldt bleek, dat het leden tal met een aanwinst van 9 tot 131 is gestegen. Opgenomen werden 136 rammen en 223 ooien. Het aantal gemerkte lammeren bedroeg 997, ter wijl 189 verkoopbewijaen werden afgegeven. De financieele rekening sloot met een batig saldo van 42.45. Gereserveerd werd voor een eventueel te houden fokdag een bedrag van 200. De secretaris deelde o.m .mede, dat op de ver gadering van 't Centraal Bureau voor de Scha penfokkerij is besloten tot vaststelling van de definitieve kwaliteits- en gewichtseischen voor de vachten van rammen en ooien, zoodat daarvan niet meer mag worden afgeweken. Het aftredend bestuurslid, de heer J. H. Boot- sma te Nij land, werd herkozen. HILVERSUM I, 414.4 M. NederJandsch programma 8.0o Gramofoonmuziek, 9.30 Bach-canta- te, 10.00 Gramofoonmuziek, 12.42 Alma nak 1,45 Nederlandsch Verbond voor Sib- bekundc: „Wie en wat waren onze voor ouders?", 2.00 Melodisten en solist, 2.45 Voor de boeren, 3.30 Uit Berlijn: 65e Ver- zoekconcert voor de Duitsche Weermacht, 6.00 Voor de kinderen. 6.30 Gramofoonmu ziek, 6.42 Almanak. 6.45 Actueele reporta ge of gramofoonmuziek, 7.0o Viool en Pla" no, 7.30 Berichten (Engelsch). 7.45 Gramo foonmuziek, 8.00 Nieuwsberichten ANP, 8.15 Reportage, 8.30 Berichten (Engelsch), 8.45 Concertgebouw-orkest (opn.), 9.40 Gramofoonmuziek. 9.45 Engelsche berich ten ANP. 10.00 Nieuwsberichten ANP en sluiting. HILVERSUM II, 301.5 M. Nederlandsch programma 8.00 Gramofoonmuziek. 8.30 Morgenwij ding. 9.00 Rondom het orgel. 9.30 Gramo foonmuziek. 10 30 Omroeporkest, solist en declamatie, 12.15 Orgelspel, 12.45 Nieuws- en economische berichten.ANP. l.Oo De Ro mancers. soliste en gramofoonmuziek, 2.00 Belangrijke uitzendingen ln deze week, 2.15 Inleiding volgende uitzending. 2.25 ..Cosl fan tutte", opera, 3.50 Gramofoonmuziek, 4.00 Boekenpraatje, 4.15 Studioblenst, 5.16 Gramofoonmuziek. 5.30 Voor natuurlief hebbers. 6.00 Amusementsorkest en solist, 6.45 Actueele reportage of gramofoonmu ziek, 7.00 Sport van den dag. 7.15 Cabaret programma, 8.00 Nieuwsberichten ANP en sluiting. HILVERSUM 1. 414.4 M. Nederlandsch programma 6.45 Gramofoonmuziek, 6.5o Ochtend gymnastiek, 7.00 Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtendgymnastiek, 7.55 Gramofoonmu ziek, 8.00 Dagopening, 8.10 Gramofoonmu ziek, 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gra mofoonmuziek, 10.40 Trio Hoog-Brede- rode-Röntgen. 11.20 Declamatie, 11.40 En semble Jack der Kinderen en solist, 12.00 12.15 Gramofoonmuziek. 12.42 Almanak, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 1.00 De Ramblers. 1.30 Philharmo- nisch kwartet. 2.10 „Onze keuken", cau serie, 2.30 Orgelspel, 3.00 Omroeporkest, 4.00 Gramofoonmuziek. 4.45 Voor zieken en thuiszittenden, 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP. 5.30 Puszta-orkest. 6.00 Melodisten en solist, 6.156.30 Cau serie over het streven van den Nederland- schen Bond voor Kunst en Industrie, 6.42 Almanak, 6.45 Actueele reportage of gra mofoonmuziek. 7.00 Efconomische vragen van ci'en dag ANP. 7.15 Gramofoonmuziek, 7.307.45 Berichten Engelsch, 8.00 Nieuws berichten ANP, 8.15 Gramofoonmuziek, 8.30 Berichten Engelsch, 8.45 Residentie orkest. 9.40 Gramofoonmuziek, 9.45 Engel sche berichten ANP, 10.00 Nieuwsberichten ANP en sluiting. HILVERSUM II. 30f.5 M. Nederlandsch programma 6.45 Gramofoonmuziek, 6.50 Ochtendgym nastiek, 7.00 Gramofoonmuziek, 7.45 Och tendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek, 8.30 Nieuwsberichten ANP, 8.45 Gramo foonmuziek. 10.20 Gramofoonmuziek, 10.30 Musette-ensemble en soliste (opn.), 11.00 Huishoudelijke vragenbeantwoordtng, 11.15 Vlooi en piano. 11.3011.45 Gramofoon muziek. 12.00 Berichten. 12.15 Esmeralda, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 1.00 Orgelspel en Schrammelkwartet, 1.45 Gramofoonmuziek, 2 00 Concertge bouworkest (opn), 3.00 Sylvestre-trio, 3.45 Gramofoonmuziek met toelichting. 4.15 Gramofoonmuziek. 4.30 Voor de kinderen, 5.00 Lijdensmeditatie (gr.pl.), 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP, 5.30 Omroeporkest. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek, 7.00 Friesch praatje ANP. 7.15 Pianovoordracht. 7.40 Cyclus ..De geest van onzen tijd", 8.00 Nieuwsberich ten ANP en sluiting. Amtco, hollen, gulden heeft Nolleke er uit overge- ve\ircj®n- Veriejen week Donderdag, 'smergens teut vJ^Wdag, viel de uitspraak. Nol was pre- ÜOejj' plicht I Ten eerste heeft ie niks anders te Ijy' en tweede is ie Nolleke Gommers! bruill_trioc'lt weer veur 't hekske komen mee z'n pak en zijnen groen-gelen-stip- v^ijke Bovendien had ie nog, veur de fees- °°t>s 8e'egenheid, 'nen crocus opgestoken in 't "Goefs l' chtb gen s*1111611!" wenschte Nolleke de ank vriendelijk, lijk 't ouwe kennissen be- **i)g ma»r d'n president zee dat „beklaagde ni°est." Waarop Nol't onmiddellijk goed- ftlergetl mce de woorden: „dan ginnen goeien- t>e Zal me 'nen zorg zijn!" ®9f .t ësident keek 'm *ns over den bril aan, Ifbeg en mee 't vonnis in de handen 'hihers?"*1 is Arnoldus Hermanus Ludovicus ^Uk^LaltÜ." zee Nolleke hupsch, onderwijl 'ns „Zwij» „aan z'nen crocus, j^oidu c°mmandeerde den president. Toen: Hermanus Ludovicus Gommers, 60 Uer> wonende te Ulvenhout?" Nolleke zweeg. Trok z'n zakdoekske wat hoo- ger uit den borstzak. „Ver-sta&t u me niet Nolleke zweeg. Knikte 'ns vriendelijk naar 't griffierke, dat alle pogingen dee om weer weg te kruipen achter z'nen bef. „Sprèèèk!" riep den president. En Nolleke sprak als volgt: „Ik ben Arnoldus Hermanus Ludovicus Gommers, 60 jaar, rente nier en nog steeds nie verhuisd, want wat zal ik 't op 'n ander gaan zoeken!" Den president zuchtte, begost 't vonnis veur te lezen. „Gezien zus, gezien zoo, overwegende dit, overwegende dat, had de Rechtbank beslo ten Arnoldus Gommers voornoemd te veroor- deelen tot een boete van vijftien gulden, subsi-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 3