Achttien doodvonnissen voltrokken Verzoeken tot prijs verhooging Ontploffingsramp te Sevilla Laaghartige moord te Soest Nieuwe bonnen aangewezen C&cunpig.n.o,H{ TAXI Tel. 11025 „FRANKEN" MIHPH; tor illa Verduistering r Aanvallen op Midlands en Schotland Rijkscommissaris schenkt een half millioen gld. GASONTPLOFFING TE HILVERSUM m HALF OM yen in 't Hof brau TURKENBURG V DISTRIBUTIE VAN BOTER, MARGARINE EN VET VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 15 MAART 1941 J- Aan Winterhulp boor Amsterdam Zijgevel van een woning weggeslagen Heden rede van Roosevelt r' 18 CENT p.öOO GRAM Svlihan BODEGRAVEN ZADEN OCH BESCHUIT BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEFOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 ABONNEMENTEN: met inbegrip van het Zondagsblad 26 cents per week, per kwartaal 3.41. VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22904 De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents oer regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iederen regel meer 16 cents. Jebtgj Welke richtlijnen bij de be- oordeeling worden gevolgd Britsche luchtaanval eischte 26 dooden te Berlijn Groote ravage Onderscheid tusschen boter- en vetkaart Richtlijnen Loonsverhooging Boter en vetten Brood en gebak Eieren Suiker Koffie en thee OFFICIEELE PUBLICATIE VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DE PRUZEN 'n TIP VAN BOOTZ DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Gg^ge BRINKMANN -SMEDESTR. 22 IN IEDER GEZIN DAGELUKS 99 99 Een besparing op het broodrantsoen UW CADEAU f 12.50 VRAAGT PRIJSCOURANT Firma A. Hooimeijer Zonen, Barendrecht. Tel. 406 VOLLEDIGE VOEDING "NUTRICIA". ZOETERMEER NIEUWE HAARLEMSCHE C Door het bureau van den bevelhebber der Duitsche weermacht in Nederland wordt bekend gemaakt: Op 13 Maart zijn van de achttien Nederlanders, die, zooals bekend is gemaakt, in het Haagsche proces tegen een terreur-, sabotage- en spionnageorganisatie ter dood waren veroordeeld, vijftien door den kogel terecht gesteld. Een gratie- verleening kwam niet in aanmerking, daar bedoelde organisatie behalve ernstige sabotagehandelingen tegen militaire inrichtingen op de laagste wijze en met de gemeenste middelen, zooals zij anders slechts bij onbeschaafde volken bekend zijn, b.v. allerlei gif moorden en aanvallen op Duitsche militairen beraamd-en in een aantal gevallen ook ten uitvoer heeft gebracht, Slechts drie der veroordeelden heeft de bevelhebber der Weermacht tot een levenslange tuchthuisstraf bege nadigd, omdat zij bij het plegen der daad nog geen twintig jaar oud waren. De Weermachtsbevelhebber wenscht hiermede eën laatste beroep te doen op het verstand en het inzicht van de Nederla ndsche jeugd. Tegelijk zijn drie te Amsterdam veroordeelde ophitsers, die tot de stakingen in de provincie Noord-Holland hadden aangezet, doodgeschoten. Tot levenslange tuchthuisstraf begenadigd werden voorts 2 Nederlanders, die in een ander proces door een Duitsch krijgsgerecht wegens een ernstige sabotage- handeling ter dood waren veroordeeld. Ook in dit geval is de gratie voor de laat ste maal verleend, daar de veroordeelden ten tijde van de daad nog geen twin tig; jaar oud waren. Zonsondergang 15 Maart 19.43 Zonsopgang 16 Maart 7.54 Maanopkomst 22.42 ondergang 7.53 Zonsondergang 16 Maart 19.44 Zonsopgang 17 Maart 7.52 Maanopkomst 0.00 ondergang 7.51 BERLIJN, 15 Maart. (D.N.B.) Sterke for maties Duitsche gevechtsvliegtuigen hebb/n, naar het D.N.B. verneemt, in den loop vqn Vrijdagavond en in den afgsloopen nacht talrijke belangrijke fabrieken 'n de Midlands en .in Schotland bestookt met brand- en brisantbommen van allerlei kaliber. Volgens de eerste berichten van teruggekeerde be manningen is weer een goed totaalresultaat van den Duitschen aanval te verwachten, vooral daar de weersomstandigheden over het algemeen gunstig waren en a'Ie doelen bij helder maanlicht en goed zicht duidelijk herkend konden worden. SEVILLA, 14 Mart. (D.N.B.) Vanochtend te 10 uur werd Sevilla opgeschrikt door een hevige ontploffing in het hulp-kruitmagazijn, dat in de wijk Siera Guila ligt. Deuren en vensters in de binnenstad werden ingedrukt. De helft van de woonwijk Santa Barbara en van het voorstadje Cerro der Aguila is vernietigd. De burgerlijke gouverneur van Sevilla heef t vanmiddag een officieel communique ge publiceerd over den omvang van de ont ploffingsramp by de Spaansche Kruit-unie. Het aantal verwoeste huizen bedraagt vol gens dit communique 300. De burgemeester heeft op het abattoir een groot verza- raelbureau ingericht, vooral ten behoeve van die gezinnen, welke door de ramp dakloos zijn ge worden. Volgens een later bericht wordt in een offi- cieèle bekendmaking van den civielen gouver neur van Sevilla het aantal dergenen, die bij de ontploffing om het leven gekomen ziin, op meer dan vijftig gesteld. Verder zijn tot dusver tus- schen de 250 en 300 gewonden geborgen. Het vijfjarig dochtertje van de familie Strumpel te Soest is Vrijdagmiddag het slachtoffer geworden van een laaghartigen moord. Omstreeks half vijf was het kind. dat op den Wieksloterweg woont, door haar moeder uitgezonden om melk te halen. Het meisje kwam met de boodschap niet terug. Ongeveer zes uur vonden spelende kin deren in het bosch van Pijnenburg het lijkje van het vermiste kind, dat verborgen was in een drogen greppel. De politie werd onverwijld gewaarschuwd en deze ving terstond een uitgebreid onder zoek aan. Tot dusverre leverde dit geen resultaat op. Op voorstel van den Beauftragte van Amsterdam, dr. Böhmker, heeft de Rijks commissaris zich bereid verklaard uit de hem ten dienste staande middelen een som Van een half millioen gulden beschikbaar te stellen voor Winterhulp. Het geld moet uit sluitend in Amsterdam worden besteed. In een schrijven aan dr. Bohmker heeft de Rijkscommissaris er op gewezen, dat hij bij de schenking van de gedachte is uitgegaan, de gift Schikbaar te stellen, ondanks het feit, dat deel van de bevolking zijn sociale gevoelens door een daadwerkelijk medeleven met de Win- 6rhulpactie had moeten bewijzen, waarin het échter schromelijk tekort geschoten is. Bij de verdeeling der gelden zal er op worden 'ekt, dat rekening wordt gehouden met de 0tlgste gebeurtenissen in Amsterdam. 14 Maart (D.N.B.). Naar de avond lik n melc*en> heeft de luchtaanval op de shoofdstad in den nacht van 12 op 13 Maart dooden geëischt. Het aantal gewonden be- 28. Vrijdagmorgen om kwart voor zeven had een zware ontploffing plaats in de woning van den heer C. J. G. Tilburgs, die aan den Lorentzweg, hoek Kleine Drift te Hilver sum, een ijzerwinkel drijft. De echtgenoote van den heer T. bekwam slechts enkele minder ernstige kwetsuren aan gelaat en handen. Een groot gedeelte van het pand is ontzet, terwijl de geheele achterzijgevel weg sloeg. De echtgenoote van den heer T. wilde op het genoemde tijdstip in de keuken theewater op zetten. Zij bemerkte evenwel, dat een gas- kraantje aan den muur open was blijven staan, terwijl de daaraan bevestigde gummisiang er af was. Het gas moet dus geruimen tijd het vertrek zijn binnen gestroomd door een ope ning van cm middellijn. Zooals bleek had het gas zich reeds door een groot gedeelte van het nuis verspreid. Zij deed eerst het kraantje dicht en opende daarna een ander, om met een aansteker het gas te ontsteken. Op het zelfde oogenblik weer klonk een geweldige knal, die verschillende menschen uit de omgeving wekte en terzelf- dertijd sloeg de geheele keuken uit elkaar. Mevr. I kreeg brandwonden aan gelaat en handen By een familie aan de overzijde werd zij door dr. J. verbonden. De ravage was intusschen groot. De ge heele buitenmuur van de keuken was weg geslagen en de pannen van het dak lagen overal verspreid. Het tuvschenmuurtje naar de W.C. sloeg eveneens om en het closet kwam buiten terecht, waar het tuinhek onder de steenen bedolven was geraakt en om viel. Een gordijntje raakte in brand en kwam, via de versplinterde ruiten, in een achter de keuken gelegen alkoof terecht, waar een divan in brand raakte. Het vuurtje kon snel worden gebluscht. In de huiskamer sloegen de meubels tegen den grond, de kussens vlogen van de stoelen, maar de schilderijen bleven aan de muren hangen De spiegelruiten van denwinkel werden even eens versplinterd. Door Ben grooten druk wer den zij tegen de verduisteringsluiken geslagen en er ontstonden zoo duizenden kleine stukjes, ter grootte van kienglaasjes. De deuren waren op de benedenverdieping overal uit de sponningen ontzet en vrijwel alle muren van het huis kregen groote scheuren, zoodat bij het herstel van de schade vrijwel een geheele nieuwbouw noodig zal zijn. Gezien de uitwerking van deze ontploffing is net welhaast een wonder, dat de persoonlijke ongelukken tot zoo geringen omvang beperkt bleven: man, dochter en zoon bleven geheel (foto Stevens') zonder letsel. Wij vernemen, dat de bewoner tegen brand is verzekerd. Op het terrein van het ongeval bemerkten wij dezen ochtend den commissaris van de Rijkspolitie, mr. P. L. J. Reyenga, den directeur van de gasfabriek, den heer J. Later, en den inspecteur van de recherche, den heer J. Wolf. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend: Met ingang van Maandag 24 Maart a.s zullen de bonnen van de boterkaart uitsluitend recht geven op het koopen van boter. De bonnen van de vetkaart zullen met ingang van dien datum om de andere week recht geven op het Koopen onderscheidenlijk van boter of margarine naar keuze. Dit wil dus zeggen, dat de voor de week van 24 tot en met 31 Maart a.s. aan te wijzen bon van de vetkaart recht za: geven op net koopen van boter of margarine of vet ï.aar keuze, de voor de week van 1 tot en met 8 April aan te wijzen bon op boter of margarine naar keuze, en zoo vervolgens. Gedurende de week van 17 Maart wordt voor het publiek nog geen onderscheid tusschen de boterkaart en de vetkaart gemaakt. Gedurende die week kunnen derhalve ook de houders van de boterkaart desgewenscht nog margarine koopen. Hiertoe is bepaald, dat ge durende het tijdvak van Maandag 17 Maart tot en met Zondag 23 Maart a.s., de met „08" ge merkte bon van zoowel de botei'Kaau ais ue vetkaart recht geeft op het koopen van 250 gram boter of margarine. De met „08" gemerkte bonnen, welke op 23 Maart nog niet gebruikt zijn. blijven voorts nog geldig tot en met Zondag 30 Maart as. In een officieele publicatie zijn.de voor detail listen van belang zijnde bijzonderheden betref fende de boter- en vettoewijzingen vermeld. In „Economische Voorlichting", weekblad van den Economischen Voorlichtingsdienst, van 14 Maart, komt een samenvatting voor van de vele voorschriften, welke met betrek king tot de prijzen van goederen en diensten zijn getroffen. Het geldt hier dus de tot heden afgekondigde bepal ngen. In dit artikel wordt o.m. medegedeeld, dat zeer binnenkort een algemeene regeling bekend zal worden gemaakt betreffende de doorbereke ning van de op 10 Februari j.l. verhoogde vracht- .arleven van de Nederlandsche Spoorwegen. Aan het slot van dit artikel is aangegeven op wélke wijze verzoeken tot prijsverhoogmg moeten worden inged'end en toegelicht en we ke richt lijnen bij de beoordeeling worden gevolgd. Hier aan is het volgende ontleend: De verzoeken tot verhooging van prijzen en tarieven dienen bij de volgende instanties te worden ingediend. Betreffende producenten-, importeurs- en groothandelsprijzen: a. voor industrieele grondstoffen en producten: jde rijksbureaux voor handel en nijverheid; b. voor landbouw-, veeteelt- en visscherij- producten (waaronder alle voedingsmiddelen) het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd. Betreffende detailhandelsp; ijzenDe af- deeling middenstand van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. De verzoeken tot prijsverhooging moeten van een gedocumenteerde toelichting worden voor zien, bevattende: a. een gespecificeerde calculatie van den kostprijs op het oogenblik van de aanvrage, als mede van den kostprijs op 9 Mei 1940; b. rekeningen en facturen ter staving van de verhooging der kosten welke in bovenbedoelde kostprijscalculatie zijn vermeld; c. bruto- en netto-winstmarges op 9 Mei j.l.; d. het rendement van de onderneming in het afgeloopen jaar en na 9 Mei j.l.; e. den voorraad van 't artikel, waarvoor orijs- verhooging wordt aangevraagd, op het oogen blik van indiening van het verzoek, alsmede de omzetsnelheid 1. balans en verlies- en winstrekening over de laatste drie jaren. Ter bevordering van een snelle afdoening verdient het aanbeveling, dat aanvragen tot verhooging van de prijzen zooveel mogelijk in gezamenlijk overleg tusschen de bedrijfs- genooten in den desbetreffenden bedrijfs tak worden ingediend. Dit kan bijvoorbeeld geschieden via het bureau van een organi satie, waarbij de betrokkenen zijn aange sloten. Met betrekking tot het verleenen van vergun ningen tot prijsverhoogingen zijn de volgende richtlijnen van kracht. Calculatie van de vervangingswaarde is niet toegestaan, zoodat'de historische kostprijs (uit- gaafprijs) beslissend is. De oude voorraden grondstoffen of producten moeten dus tegen den historischen kostprijs worden gewaardeerd en verkocht. Reeds is er op gewezen, dat in speciale gevallen een gewogen gemiddelde (mengprjjs) van de vroegere an de nieuwe prijzen kan worden berekend, waarbij de hoeveelheden van de tegen verschillende prijzen gecalculeerde partijen in aanmerking moeten worden genomen. Voorts kunnen opgedreven inkoopsprijzen in WASHINGTON, 15 Maart (D.N.B.) Roo sevelt heeft op de persconferentie bekend ge maakt, dat hij tydens het jaarlijksch banket, dat de vereeniging van bij het Witte Huis geaccredi teerde journalisten heden te zijner eere geeft, een rede zal houden van een half uur in plaats van het „praatje aan den haard", dat op het programma stond. geen geval als grondslag voor een prijsverhooging worden aanvaard. Alvorens een verzoek tot prijs verhooging in te dienen, moet de aanvrager zich dus ervan overtuigen, dat de verhooging der inkoopsprijzen geoorloofd is. Dit is het geval, indien; a. de verhooging reeds vóór 9 Mei 1940 door den leverancier was toegepast; b. de verhooging op grond van de pryzenbe- schikking invoergoederen heeft plaats gevonden, hetgeen moet blijken uit de vermelding „invoeï- goed" op die facturen, welke in prijs verhoogde artikelen betreffen; c de verhooging voorzoover na 9 Mei door gevoerd is gesanctionneerd op grond van de bepalingen van een Prijzenbeschikking of onder uitdrukkelijke toestemming van den secretaris generaal heeft plaats gevonden. In verband hiermede moet erop worden gewezen, lat aan elke vergunning tot prijsverhooging door den secvetaris-generaai de voorwaarde is verbonden, dat op de aan de afnemers toe te zenden prijsbla- den. alsmede op de facturen, indien er aan de afnemers geen nieuwe prysblacien zijn 'oegezon- cen, met betrekking tot de in prijs verhoogde artikelen dienen t® worden vermeld 't nummer en de datum van net schrijven, waarin de toe stemming is verleend. Een verzoek tot prijsverhooging zal niet worden ingewilligd, indien ook zonder deze verhooging de netto- winst van de onderne ming redelijk moet worden geacht. In geen gevai wordt toegestaan, dat de bruto- en de netto-winstmarges, zooals deze voor net des betreffende artikel op 9 Mei bestonden, per centsgewijze worden doorberekend; mdien zij niet meer bedragen aan reoelijk kau wor den geacht, zal ten hoogste het geldsbedrag van deze marges kunnen worden gehand haafd. Slechts in uitzcnderiyke gevallen zal toe stemming tot verhooging van het geldsbe drag der oude bruto-winstmarge worden gegeven. Een geringere bedrijfsbezetting (onderbezet ting) zal slechts dan tot verhooging der uit eindelijke verkoopprijzen mogen lelden in dien de betreffende bedrijven een verdere in- schrompeling van hun bedrijfsresultaten niet kunnen dragen en indien de instandhouding van de voortbrenging van het betreffende ar tikel nochtans voor de volkshuishouding van vitaal belang moet worden geacht. Derhalve zal slechts bij wijze van uitzondering op grond van onderbezetting een vergunning tot verhoo ging der verkoopprijzen worden verleend. In verband met de verhooging van den kost prijs tengevolge van een verhooging der loonen en salarissen kan worden opgemerkt, dat. het op grond van de verordening van den rijks commissaris van 28 November 1940 verboden Is, dat collectieve arbeidsovereenkomsten en niet bij collectieve arbeidsovereenkomst geregel de arbeidsovereenkomsten bepalingen bevatten, welke een wijziging van de loonen of salarissen afhankelijk maken van het intreden van be paalde omstandigheden, welke niet direct de tusschen werkgevers en werknemers bestaande verhouding raken. Een verzoek om bij wijze van uitzondering op bovenvermeld voorschrift tot loonsverhooging te mogen overgaan, moet bij het college van rijksbemiddelaars worden ingediend. Wenscht de aanvrager de gevraagde loonsverhooging in den verkoopprijs zijner pro ducten te berekenen, dan dient hij zulks te ver melden en moet hy tegelijkertijd op de boven omschreven wijze een verzoek tot prijsverhoo ging indienen met vermelding van zijn verzoek loonsverhooging te mogen toepassen. Het col lege van rijksberriddelaars zal dan de sociale aspecten der loónsverhoogfng beoordeelen, het departement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart respectievelijk het Rijksbureau voor de De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt het vplgende bekend: Gedurende het tijdvak van Maandag 17 Maart tot en met Zondag 23 Maart a.s. geeft de met „08" genummerde bon van de boter- en vetkaart recht op het koopen van 250 gram boter of margarine. De met „08" genummerde bonnen, die op 23 Maart nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Zondag 30 Maart a.s. Gedurende het tijdvak van Maandag 17 Maart tct en met Zondag 23 Maart a.s. geeft elk der met „08" genummerde bonnen van de brood kaart recht op het koopen van ongeveer 100 gram brood. Voorts geeft elk der met „08" genummerde broodbonnen recht op het koopen van een rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna ge noemde bakkerijbijproaucten telkens ten minste net daarachter geplaatste aantal grammen. Beschuit 75 gram; biscuits en wafels 90 gram; speculaas 140 gram; andere koekjes 200 gram; koek 160 gram; cake 300 gram; gevuld klein korstgebak (b.v. amandelbroodjes) 400 gram; gevuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gram; taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierboven niet ge noemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoe veelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 23 Maart nog niet gebruikte bonnen blijven voorts nog geldig gedurende de week van 24 Maart tot en met 30 Maart a.s., met dien verstande, dat zij gedurende laatstgenoem de week niet mogen worden gebruikt in notels, restaurants e.d. Gedurende het tijdvak van Maandag 17 Maart tct en met Zondag 23 Maart as. geeft de met G2" genummerde bon van de „bonkaart alge meen" recht op het koopen van één ei. De bonnen, welke op 23 Maart nog niet ge bruikt zijn, blijven geldig tot en met Zondag 30 Maart a.S, met dien verstande, dat zij ge durende de week van 24 Maart tot en met 30 Maart niet gebruikt mogen worden in hotels, restaurants e.d. Gedurende het tijdvak van Maandag 17 Maart tot en met Zondag 13 April as. geeft de met „17" genummerde bon van de „bonkaart alge meen" recht op het koopen van een kilogram suiker. De aan te wjjzen bon voor koffie en thee zal in een afzonderlijk persbericht worden bekend gemaakt. Vastgestelde maximumprijzen De achter de hieronder genoemde artikelen vermelde prijzen zijn tot nadere aankondi ging de hoogste prijzen waartegen die artikelen aan het publiek in rekening mogen worden gebracht. AARDAPPELEN: Kleiaardappelen Zeewsche bonte en blauwe f 0.08 per kg Eigenheimers f 0.075 per kg Alpha f 0.07 per kg Bintje f 0.07 per kg Zand- en veenaardappelen f 0.063 per kg Voor thuisbezorging mag 1 cent extra per kg worden berekend. Het vragen van hoogere prijzen is strafbaar. BEWAAR DEZE OPGAVE EN GEBRUIK HAAR. Een student, die moest promoveeren, Zou de volgende stelling beweren „Er hoort zonder exceptie TIP van Bootz bij de receptie." Niemand kon toen opponeerenl Inz. D. J. a te Weesp ontvangt een' flesch TIP. voedselvoorziening in oorlogstijd zal in overleg met het ooilege van rijksbemiddelaars de wen- schelijkheid van de doorberekening der gestei gen loonkosten in den verkoopprijs beoor deelen. Indien voor de beoordeeling van de billijk heid van de verleening eener vergunning ge- ruimen tijd noodig is, bijvoorbeeld in afwach ting van een onderzoek door den accountants dienst van het departement of door den ac countant van aanvrager, kan een voorloopige vergunning worden verleend, waarby slechts met dat gedeelte van de kostprysverhooging wordt rekening gehouden, hetwelk zonder dit onderzoek reeds als vaststaand kan worden, aangenomen. In het algemeen zal echter slechts onder uiterste noodzaak tot zulk een voorloo pige verhooging worden overgegaan. Indien een fabrikant of handelaar by de aststeiling van zijn prijzen gebonden is aan voorschriften van een bepaalde organisatie, is het eerst dan geoonoofd een prijsverhooging toe te passen, indien de betrokken organisatie daarop toestemming heeft gekregen. Dit geldt ook voor het lidmaatschap van internationale kartels, aangezien uiteraard de bepalingen der prijzenbeschikkingen prevaleeren boven de voorschriften van welke organisatie ook. O O O Dagelijks verse aanvoer RAMAKERS' FRUITPALEIS Gasthuisvest 45 Tel. 16458 - Haarlem THE AMERICAN CLUB TIVOLI DANSSCHOOL TIVOLI Wegens de enorme drukte a.s. Zondag 16 Maart geen dansen in de Leeuwerik, doch in de GEZELLIGE TUINZALEN van het GEM. CONCERTGEBOUW van 7.30—11 UUR. van (VOORAL DUN SNIJDEN) KNEUTERDIJK 16 HET SNUFJE VAN DEN HAAG, waar men op origineele, Hollandsche wijze geserveerd wordt onder de tonen van Henk van Maanen's Solisten Orchestre Dir. A. H. REYNDORP v/h Chef de Rest. Astoria, Amsterdam en Chateau Bleu, Den Haag. all Glutenbrood, -beschuit, -meel, •havervlokken, -biscuits, suikerarme Melk, -Room, Jams enz. Vraagt prospectus aan

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 9