w; New-Yorksche Beurs D.W. Bit AND Voor elkander bestemd FELLE FABRIEKSBRAND ZONDAG 16 MAART 1941 7* 7* \T\ BOSNIëRS WINNEN EEN „BORRELSTAKING" Maar burgemeester van Zazüidowitsj bezweek Busstaking te New York duurt nog voort Bemiddeling mislukt JAPANNERS BLOKKEEREN STRAAT VAN HAITAN Vrijspraak in politiek proces te Tokio Crediet voor industrialisatie op Java en Sumatra T elef oonautomatiseer ing in Friesland Het bioscoopwezen Inzichten en plannen van den Bioscoopbond „D'Oranjeboom" te Zaandam grootendeels verwoest VEREDELING VAN HET AMBACHT MINDER COURANTE EN INCOURANTE FONDSEN Omzet270.000 shares 167 27* '7i 37* 7Ü 7Ü WISSELKOERSEN ,- - - AMERIKAANSCHE GOEDERENMA RKT ZWEMMEN Finale vierkringen-competitie in Den Haag Glearingkoersen Machinisten-examen FAILLISSEMENTEN door BERTA RUCK BELGRADO, 15 Maart. (SPT) Het dagblad Vreme deelt mede. dat de „borrelstaking" in het Bosnische stadje Zawidowitsj gisteravond met een „algeheele overwinning" van de stakers is geëindigd. Deze staking, die algemeen was, was Maandag jongstleden begonnen. Alle mannelijke inwoners van Zawidowitsj namen er aan deel, doch het geschil ging niet om hoogere loonen of kortere werktijden, dochom den prijs van het dagelijksche glaasje pruimenbrandewijn, „s'iwowitz" genaamd, die door de caféhouders in onderling overleg van drie tot vier dinar was verhoogd. Het niet-abstinente deel der bevolking vond dezen prijs onrechtvaardig hoog. Het koos daarop een „stakingscomité", dat naar de caféhouders werd afgevaardigd met het ultimatum: „De prijs omlaag of wij geen borrel meer." De caféhouders, die de menschelijke zwakhe den kennen, geloofden niet, dat dit dreigement zou worden uitgevoerd en handhaafden het niéuwe tarief. Hierop volgde de staking, waar aan tegen veler verwachting de geheele bevol king deelnam, met uitzondering van den bur gemeester. Tóen de caféhouders n.l. in den loop dei week bemerkten, dat er in het stadje nog slechts geheelonthouders rondliepen, begaven zij zich naar den burgemeester om daar raad en steun te zoeken Deze moesten worden geput uit een kruik süwowitz, speciaal voor dit doel mee gebracht en helaas, de burgemeester zwichtte... Desondanks werd de staking door de rest der bevolking volgehouden en ten einde raad neDben de caféhouders gisteravond den prijs weer ver laagd. Volgens de Vreme vreest men, dat heel Zawidowitsj heden „plat" zal liggen.... NEW-YORK, 15 Maart (DH.B.)De gister avond door den staatsbemiddelaar Meyer en den eersten burgemeester Laguardia ondernomen pogingen om de verkeersstaking op te heffen zijn mislukt. De bemiddelaar, die hiervoor van Florida naar New-York was gekomen, heeft verklaard dat hij nieuwe bemiddelingspogingen doelloos acht. Naar SP.T. bericht weigert het autobus- personeel het geschil aan de uitspraak vau een scheidsgerecht te onderwerpen. De kans op een spoedige regeling van de staking is hierdoor sterk verminderd, en men moet dan ook ver wachten. dat het conflict nog eenigen tijd zal voortduren. SJANGHAI, 15 Maart (Domei)De Japansche vloot heeft een blokkade afgekondigd voor de straat van Haitan, tusschen het eiland Haitan en het vasteland. Deze bjokkade is blijkbaar vooral gericht tegen de haven van Haikow ten Zuiden van Foetsjau. Nadat het vorige jaar de blokkade langs de Zuid-Chineesche kust ver scherpt was, was Haikow de eenige haven in Foekien, die onder controle van Tsjoengking staat en waar in December 24 en in Januari 36 schepen binnenliepen. TOKIO, 15 Maart (D.N.B.). In het proces tegen 44 leden der Sjlmpeitai („van God ge zonden troep"), die in 1933 werden gearresteerd wegens aanzetting tot burgeroorlog en poging tot aanslag op den toenmaligen premier Salto, heeft het hoogste gerechtshof tegen de verwach ting in alle beklaagden op vrije voeten gesteld. Deze uitspraak heeft veel opzien gebaard. BATAVIA, 15 Maart (S.P.T.). De regeering van Nederlandsch-Indië heeft bij den Volks raad een voorstel ingediend tot credietver- leening voor een bedrag van f 50 millioen voor verdere Industrialisatie van Jpva en Sumatra. Een deel van dit bedrag zal worden besteed voor de oprichting van een aluminiumfabriek, een fabriek voor de verwerking van ijzer- en staalafval, een glasfabriek, eenige houtzagerijen, een ammoniak- en zwavelzuurfabriek, een pa pierfabriek, een katoenspinnerij en een weverij. De automatiseering van de telefoon gaat gestadig voort; thans is Friesland weer een schrede gevorderd met de automatiseering op 25 Maart a.s. van de telefooncentrales in den sector Heerenveen, welke met het telefoonnet van dien naam een tiental netten omvat. inierhulp Nederlands brengt vreugde in veler leven. Het A.N.P. heeft een onderhoud gehad met de heeren H. M. van Triet, directeur van den Nederlandschen Bioscoopbond, en Alb. J. Richel, hoofd van het bureau voor filmzaken ten de- partemente. Zooals bekend is, zal de secretaris generaal van volksvoorlichting en kunsten, dr. Goedewaagen, Maandag a.s. het nieuwe gebouw van den Nederlandschen Bioscoopbond, die thans als bedrijfsorganisatie onder dit departe ment ressorteert, officieel in Den Haag openen. „Het spreekt vanzelf", aldus de heer van Triet, „dat een van de allerbelangrijkste voor lichtingsmiddelen van het volk, de film, in de zen tijd van corporatieven opbouw van Europa, waaraan ons land zelfstandig zal moeten deel nemen, binnen het bereik van de Nederlandsche staatszorg moest vallen. Dit was de oorzaak van een verordening in October 1940, uitge vaardigd door de toenmalige secretarissen-ge neraal der departementen van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen en Binnenlandsche Za ken, waarbij film- en bioscoopwezen uit handen van particulieren in casu den Bioscoop bond werden overgedragen aan 't departement van O.K.W. Dit bleek noodzakelijk, omdat de bioscoopbond in zijn toenmalige samenstelling bestemd was, om de materieele belangen van een bepaalde groep te behartigen, terwijl het algemeene volksbelang secundair was of geheel werd veronachtzaamd. Hoofdbestuur en leden raad van dit exploitatieinstituut moesten dan nok op non-actief gesteld worden. Bij de splitsing van het ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen kwam het bioscoop- en filmwezen vanzelfsprekend onder het departement van Volksvoorlichting en Kun sten. En thans zijn wij zoover, dat de arbeid in positieven, opbouwenden zin een aanvang kan nemen. Het departement zal de algemeene richtlijnen aangeven, welke door den Bond ten uitvoer moeten worden gelegd. Daartoe hebben uiter aard een aantal wijzigingen in deze organisatie plaats moeten vinden. Op het oogenblik be- teekent het aanvaarden van een functie in den Bond dan ook, dat men bereid is, mede te wer ken aan den opbouw in het kader van de nieu we ordening. Met het kapitalistisch-monopo- listische streven van den ouden bond is dan ook voorgoed gebroken. Wij zoeken thans naar een harmonische samenwerking met het cor poratief georganiseerde geheel. De tijd, dat een kleine theater-exploitant, die in conflict kwam met den bond, eenvoudig gevonnist werd en op zijn faillissement kon gaan zitten wachten, is hiermee voorbij. De hoogste instantie bij toe komstige geschillen is thans de secretaris-ge neraal van het departement, die boven de par tijen staat, zoodat een appellant niet meer zoo als vroeger zijn belangen „behartigd" ziet door eenige der grootste bioscoopexploitanten, die de meerderheid van alle commissies in den bond uitmaakten." „Meent u, dat er veel te ordenen is in de Nederlandsche film- en bioscoopwereld?" „Zeer veel zelfs. Hoewel de bioscoopbond zelf stevig georganiseerd was, is er tengevolge van zijn eenzijdig streven in het filmwezen ten onzent, nog al eenige verwarring ontstaan, om niet te spreken van de reeds eerder genoemde algemeene vooroordeelen, waar ook een groot gedeelte van het publiek niet blind was. Een belangrijk punt zal bijvoorbeeld de import van films zijn. Op dat gebied moet zeer zeker nog veel geregeld worden. Wij hebben hier in Ne derland rond 350 bioscopen. Op zichzelf geno men, is dat in een dicht bevolkt land als het onze beslist te weinig, maar er komt nog dit nadeel bij, dat sommige gebieden over te veel bioscopen beschikken en andere deelen des lands misdeeld zijn. Op deze beperkte markt werkten niet minder dan vijftig filmverhuur kantoren, die per jaar gemiddeld 550 hoofd films importeerden. Dit aantal is veel te hoog, maar er komt nog bij, dat het meerendeel van die films, zooals gezegd, cultureel waardeloos, om niet te zeggen demoraliseerend was. De on derlinge concurrentie van dit absurd groote aantal verhuurkantoren had allerlei wanorde tengevolge. Zoo kon het bijvoorbeeld gebeuren, dat de Nederlandsche filmverhuurders met z'n allen naar Parijs togen, daar tegen elkaar zaten op te bieden bij voorkeur voor die films, welke in een land als het onze zeker nooit hadden mogen worden vertoond, als men bij de film keuring eenige aandacht voor de waarlijk op voedende en verwilderende elementen, die de film beide in zich kan bergen, had gehad." Er was in ons land zlfs een aantal filmver huurkantoren, die bij voorkeur de twijfelachtige producten der buitenlandsche filmindustrie op kochten en op grond van hun reputatie, nog kans zagen dergelijke „pikante" films toch door de keuring heen te sleepen. „Een ander punt, waaraan wij nog veel aan dacht zullen besteden", aldus de heer van Triet, „zal het verhuren van films zelf zijn. Er zal in de toekomst vanwege den bond nauwlettend toezicht gehouden worden op de verhuurcon tracten. Er heeft op dit punt namelijk zoowel aan de zijde der verhuurkantoren als bij de theaterexploitanten een groote willekeur ge- heerscht, welke in economisch opzicht dikwijls zeer onaangename, verwarrende gevolgen heeft gehad voor beide partijen. Vooral de kléine exploitanten waren dikwijls slachtoffer". „En hoe staat het met de mogelijkheden van een eigen Nederlandsche productie?" zoo luidde de laatste vraag. „Er worden op het oogenblik besprekingen over de mogelijkheden, die er op dit punt be staan, gevoerd, maar zoolang deze hangende zijn, kunnen wij daarover nog geen inlichtingen verstrekken. In elk geval heeft de mogelijkheid van een eigen, nationale productie de volle aandacht van het departement en den bond. Zaterdagmorgen heeft te Zaandam een felle brand gewoed, tengevolge waarvan het maal- bedrijf „d'Oranjeboom" aan het Kalf van de N.V. Handelmaatschappij v.h. H. H. Obertob te Zaandijk in de asch gelegd werd. De brand was ontstaan in de steenen fabriek met twee verdiepingen, welke twee jarpn ge leden om den ouden molen „d'Oranjeboom'' was gebouwd, van welken molen alleen nog het achtkante onderstuk staat. Toen de brandweer met zeven spuiten ter plaatse kwam, brandde de fabriek als een fak kel. Van Koog aan de Zaan werden eigener beweging een nieuwe motorspuit met een capa citeit van 2500 liter en een groote materialen- wagen naar het terrein van den brand gediri geerd. Met een 10- tot 12-tal stralen werd de vuurzee aangetast. Men was ongeveer een uur met blusschen bezig, toen de fabrieksgedeelten, waar het vuur het ergst huisgehouden had, als een kaartenhuis in elkander vielen. In deze ge deelten lagen opgeslagen 40 ton blauwmaanzaad en een partij olie. Na twee uur bleek, dat de perserij en het ketelhuis, welke beide afdeelingen door brand deuren van het hart der fabriek waren afge scheiden, intact gebleven waren, alhoewel de in deze afdeelingen aanwezige kostbare machi nes groote waterschade hadden opgeloopen. Van de eigenlijke fabriek was totaal niets gespaard. Zoowel de voorraad grondstoffen ais de aan wezige machines, w.o. een 4-rols plet, een buul en een breker, waren verloren gegaan, terwijl het kantoor der N.V., met de omvangrijke ad ministratieve bescheiden van de Meel-Centrale en de Crisis-Zuivelcentrale, eveneens vernie tigd waren. De brand is vermoedelijk veroorzaakt door broeiing van het blauwmaanzaad. De schade aan gebouwen, machines en voor raad grondstoffen zal zeker f 100.000 bedragen. De N.V. Handelmaatschappij v.h. H. H. Obertop was op beurspolis verzekerd. Tegen bedrijfsschade echter niet. De Vereeniging ter Veredeling van het Am bacht hield te Utrecht haar jaarlijksche alge meene ledenvergadering, welke ten deele werd bijgewoond door den heer J. P. Mekkes, namens het Dep. van Economische Zaken. De voorzitter, ir. ,J. van der Waerden, rele veerde dat het veelbewogen jaar 1940 uiteraard ook op het werk van de vereeniging zijn stem pel heeft gedrukt. Ofschoon in Mei van dat jaar de hoop op uitvoering van de plannen be treffende de examens nog dreigde den bodem te worden ingeslagen, kwam spoedig na de capitulatie van de candidaten zelf de aandrang om toch de examens door te zetten. Het was uitermate verheugend, dat zich voor ce examens te Utrecht nog 135 en voor die in Limburg 68 candidaten hadden aangemeld. Het ledental bleef vrijwel constant; de finan- cieele resultaten waren niet ongunstig. De verkiezing van de hoofdbestuursleden had volgens rooster plaats. Niet-herkiesbaar waren de heeren: ir. G. J. Braat, prof. ir. D Dresden, J. Hermans Jr., G. C. Michell en G. H. Mor- haus. Als nieuwe leden werden gekozen de heeren W. Cos, vert, van de N.V. Machinefa briek „Jaffa", J. C. Pellicaan, vert. Werklieden verbond „Patrimonium", en K. Kooiman, vert. Vereen, v. Directies van Nijverheidsscholen. In het dag. bestuur kwam wijziging door het bedanken van ir. G. J. Braat, in wiens plaats ir. j. M. Steffelaar werd benoemd. De secr.-penningmeester, jhr. ir* E. v. Heems- kerek van Beest, bracht het jaarverslag uit, waarin hij in korte trekken het verloop van de werkzaamheden der vereeniging in 1940 schetste. Mededeeling werd gedaan omtrent de ver kregen en gevraagde vrijstellingen voor bezit ters van V.V. A .-diploma's. Vrijstelling werd verkregen voor enkele vakken van het vesti gingsexamen automobiel- en garagebedrijf voor bezitters van het gezel-diploma V.V.A. De volgende besluiten werden genomen; In de week van 28 Juli t.m. 2 Augustus bij voldoende deelname in Utrecht gelegenheid te geven tot het doen van examen gezel en meester in de vakken: timmeren, méubelmaken, plaat- en smidsbankwerken, vuurwerken (burgersme- derij), constructiebankwerken (vaklieden werk zaam in fabriek), huisschilderen, metselen, ma- chinebankwerken, machlnedraaien, lood- en zinkwerken, koperbewerken, modelmaken, steen- houwen en, in samenwerking met de C.C.A.B., automonteeren. In Sittard in de week van 49 Augustus 1941 gelegenheid te geven voor het doen van examen gezel en meester in de vakken constructiebank- werken en vuurwerken (voor vaklieden werk zaam in fabriek), machinebankwerKen en ma- chined raaien. Aanmelding dient te geschieden vóór 15 Mei bij den secr.-penningmeester der vereeniging Raadhuis, kamer 198, Amsterdam-C. NEW YORK, 15 Maart. Op de New Yorksche effectenbeurs kwam ook op den laatsterr beurs- dag dezer week de handel slechts moeilijk op gang. Daar er echter reeds dadelijk eenige vraag naar staalwaarden bestond, stegen de koersen eenigszins. Groote koersveranderingen traden evenwel niet in, daar de handel, na het tot stand karen der eerste noteeringen ge durende geruimen tijd tamelijk lusteloos bleef. Later openbaarde zich opnieuw kooplust, zoodat stkalwaarden automobielfondsen en enkele specialiteiten tot omstreeks een punt en fondsen van scheepsbouwondernemingen ongeveer twee punten in koers stegen. In de andere afdeelin gen konden de kleine koerswinsten, die waren behaald, goed gehandhaafd blijven. Met name waren spoorwegfondsen vast, hoewel de handel daarin kalm bleef. Er waren geen berichten, die invloed van beteekenis op de ontwikkeling der markt zouden hebben kunnen uitoefenen. Van ue specialiteiten, die een vastere houding aan den dag legden, vielen vooral Dupont de Nemours en Union Carbid en Carbon op, die winsten variv 1 tot 2 punten behaalden. De beurs sloot prijs houdend. Vandaag werden, 538 fondsen verhandeld. Daarvan zijn er 302 in koers gestegen 86 ge daald. De nóteeringen der 150 overige bleven onveranderd. Mrt. Allied Chemical Air Reduction American Can Co. Am. c a Foundry American Radiatoi Am. Rolling Mills Am Smelt Ref. Ara. Sugar Refining Am. Tel. Tel. Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Copper Atchison Topeke Baldwin Locomotive Baltimore Ohic Bethlehem Steel Canadian Pacific Comm. Invest. Trust J. I. Case Company Ches. Ohio Chicago Rock Isl. Chrysler Motor Consolid. Edison Co. Deleware Huda Detroit Edison C. Dupont de Nem. Eastman Kodak General Electric General Foods General Motors Good Year Hudson Motor Intern. Harvester Int. Merc. Marine Intern. Nickel International Paper Intern. Tel. en Tel Kenhecott Copper Mack Trucks Incorp. Montgomery Ward National Biscuit Co. Nat. City Bank New York Central Norfolk Western North. Am. AViat. Nord. Amer. n. a. Northern Pacific Packard Paranrount Pennsylvania Proctor 6? Chamble Publ. Serv. N. J. Pullman Incorporat. Pure Oil Company Radio Corporation Reading Company Rep. Steel Reynolds Tobacco B. Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. Texas Gulf Sulphur Twent. C. Fox Film Union Carb. Carb. Union Oil of Calif. Union Pacific United Aircraft United Corp A. United Fruit Com p. U. S. Ind. Alcohol U. S. Rubber U. S. Steel U. S. Steel pref. Western Union Westingh. Electric Woolworth Building 15 14 13 150 149 I47 86 f 86 86* 40 39* 39* 161 l' 68 i 68* 68 24 f 24* 24 23 '23 3~t 3*1- 3* 79 i 78 7S* 31 3* 3* 6~i 66| 66* 21 i 21 21 19 i i9 19* 132 131 132* 33 f 33* 32* 43* 43* 43* 31 3* 26~J 26* 26* 2* 2* 12* 23 23* 23* 4 i 4* 4 35 34* 77* 22 1 22* 21 53 57* 57 95~| 94* 95 30 30 30 NEW YORK, 15 Maart Slotkoersen Mrt. 15 14 13 Londen 4.03 4.03* 4.03* Parijs 2 30 2.30 2.3J Amsterdam Berlijn 40.07 40.07 40.07 Brussel t Rome 5.05 5.05 5.05 Madrid 9.25 9.25 9.25 Zwitserland 23.23 23.23 23.24 Weenen Stockholm 23.84 23.84 23.84 Montreal 84.75 84.8 0 84.875 B Aires Papier 29.78 29.78 29.78 B.Aires Markt 7.3.10 23.10 23.95 Yokohama 23.45—48 23.45—48 23.45 - 48 Sedert de vorige opgave werden door de firma D. W. Brand. Keizersgracht 215 te Amsterdam de volgende fondsen verhandeld. OBLIGATION. Amsterdam 1861 (kl. cp.) 386 vught, Gem. 1931 (kl. cp.) 314 80 Nationale Credietbank (kl. cp.) 4 78(4% Nederlandsche Bankinstelling enz. (kl. cp.) 4 <5 68V4 69% 70 Necerlancsche Sportpark, Mij. tot Expl. van het 38 Vadierlandsche Bank voor Belaste Waar den (kl. cp.) 4 (6 55 OBLIG. R.K. INSTELLINGEN (BINNENLAND) Antonius Abt. Par. v. d. H. te Rotterdam 4 60 Augustijnen, Eerw. Paters te Nijmegen 4% 92%% Familie, Par. v. d- H. te 's-Gravenhage 3>/2 63 Ignatius, Par. v. d. H. te Nijmegen 3 73 Martha, Par. v. d. H. te 's-Gravenhage 4 53 Martelaren van Gorkum, Par. H.H. 's-Gra- venhage 3 60 Onze Lieve Vrouw Onbevlekte Ontvangen, Par. te Soestdijk 4 90 .R.K. Bijzonder Onderwijs in het Bisdom Haarlem 5 93 OKLIG. R.K. INSTELLINGEN (BUITENLAND) Allerti. Verlosser. Congr. E.E. Zusters v. d. te Bühl 8 32 Allerh. Verlosser, Zusters te Würzburg 7 34 35 36 Augustlttessen, EE.ZZ. te Düren 7 31 Barbara, Par. v. d. H. te Halle a.d. Saaie 8 33 Barmhartigheid, Zusters van te Lippstadt 8 32 33 Bartholomeus, Par. v. d. H. te Ahlen 7 28% 30 Benedictijnen, Eerw. Paters te St. Ottilien 7 31 Bisdom Ermland te Frauenburg 5 33 35 Bisdom van Hildesheim 7 35 Bisdom Spiers 7 32 34 Bisdom Würzburg 7 37 Caritasverband te Trier 8 et. 33 Carolus Borromeus, Paters Oblaten v. d Onbevl. Maagd Maria, Inst. v. d. H. te Höuthem 4(4 22(4% Deutscher Verein vom Heilige Lande 5 30 et, 32 Driekoningen Hospitaal te Keulen 7 27 Elisabeth. Par. v. d. H. te Breslau 7 35 Engelsche Zusters, Inst. der te Aschaffen- burg 8 20 Franciscanessen v. d. H. Familie te Mayen 7 35 Franciscanessen. Eerw. Zusters te Wald- bieitbach 6(4 32 30 Joseph Geselschaft te Bigge a.d. Rühr 8 et, 30 Jozef, Congr. der E.E. Zusters v.d'. H. St. Trudpert 7 31 Joseph, Par. V.d. H. te Tdtzing 7 30 Kath.Gesamtkirchengemseinde te Lud- wigshafen 7 43 Kath. Junglingsheim te Aken 7(4 et, 23 Katholiek Studiehuis te Freiburg 7 25 Maria Magdalena, Par. v.d. H. te Lauban 8%. 32 33 Martenhospital, Katholfsches te Aken 8% 36 Martinus, Par. v.d. H. te Worms 8 20 Mathias Spital te Rheine (f 500.—) 7 10 Missiehuis voor Vreemde Missiën Steyl (Zuid Duitsche Prov.) 5 37 Misslonschwestern H. Herzen "je.su te HI1- trup 7 34 33 37(4% Pallottiner, Eerw. Paters te Limburg' a.d. Lahn 8 30 Vincentius a Paulo, Barmh. Broeders .v.d. H. te Freiburg (f lOO.—7 20 NEW YORK, 15 Maart 15 Mrt. 14 Mrt. 15 Mrt. 14 Mrt. Katoen Mei 10.81.83 tO 83-85 Dec. Juli 10.82.83 10.84 Jan. Oct. 10.77 10.74.76 Mrt. Koffie (Rio - Nieuw contract) 10.75 10.74 10.73 10.72 10.7 1 (Santos) Mei 5.8b—f— - Juli 6.01 Sept. 6. 11+ Dec. Sept. - Suiker Dec. Mrt. 0.79 Mei 0.84 Rubber Standaard 5 65-j- Sept. 5.83+ Mrt. 8.27+ 8.25+ 5 98+ Mei 8 14 8.42+ 608 Juli 8.84 8 6i Sept 8 85+ 8.84 Deo. 9.04+ 9.04+ Juli 0.88 0.87* 0.79 Sept. 091 0.91 0.83 Dec 0.96 0.95 Mrt 1.00+ 0.99 Jan. 22.67 22.60 Juli 21.45 21.40 Mrt. 22.48 22. ti Sept zl .36 21.31 Mei 21.95 21,90 Oct 2 .20 21.15 Dec. 21,00 20.95 Tin LOCO 52.2g 51.75 rirman 52.00 51.50 90 aagen 51.20 51 00 86* 82 f 82 15 Mrt. 14 Mrt. Tarwe Mei 87- Juli 83 84 Sept. 84 Maïs Mei 63 62 f - Juli 63 - 62 Sept. 63 62 Reuzel Mrt 6.10+ 6.85 Mei 7.2o 7.C0* CHICAGO, 15 Ma&rt 15 Mrt. 14 Mrt. Haver - i Mei 36 36 i i Juli 33 32 -83 Sept. 32 31 Rogge - Mei 43 J - 43 f -Juli 52-51 Sept. 52 5. Juli Sept 7.40* 7.60* 7.15 7,32 15 Mrt. Tarwe Dec. Juli 78 - - Mei 80 Rogge Dec. Mel 52 i Juli 52 i Haver Mei 35 14 Mrt. 78 79 i 51 i 52 WINNIPEG, 15 Maart 15 Mrt. 14 Mrt. Gerst - Dec. 5J 491 Mei 46 451 Oct. 42 i 42 - Lijnzaad Dec 171 t.71 Mei 167 f 1.67 Oct i58 l.ó8 35 f Juli Liec 33* 32 33| 31 1 MAKELAARS IN EFFECTEN AMSTERDAM - KEIZERSGRACHT 216 TEL. 42600 (4 lijnen) Speciale afdeeling voor het verhandelen van KERKELIJKE LEENINGEN Vincentius a Paulo, Zusters v.d. H. te Heppenheim 7 38 PANDBRIEVEN Algemeene Maatschappij tot Beleenen en aankoopen van met vruchtgebruik en perioa'ieke Uitkeeringen Belaste Waar den 4 (kl. coup.) Dordrechtsche Hypotheekbank (kl. cp.) 8(4 85 Friesch Groningsche Hypotheekbank (kl. cp.) 3(4 91(4 02 Maatschappij voor Hypothecair Crediet in Nederland (kl. cp.) 4 89%% Utrechtsche Hypotheekbank (kl. cp.) 3(4 83 Vadlerlandsche Hypotheekbank (kl. cp.) 4 (5 83 Zuid Hollandsche Hypotheekbank (kl. cp.) 3(4 83 aandeelen Amstel Hotel Maatschappij 42 '/2 <2. Bogota, Handel Industrie Maatschappij 107(4 108 Eerste Nederlandsche Rijwiel- Machine fabriek v.h. H. Burgers 122 Goedhart's Aannemingsbedrijf, Gebrs. 38(4 Haarlemsche Scheepsbouw Maatschappij 110 Jaarbeursgebouwen, Maatschappij tot Ex ploitatie van 27(4% Koninklijke Nederlandsche Fabriek van Wollen Dekens v.h. J. C. Zaalberg Zoon 200 Landbank, Maatschappij tot Expl. van Onroerende Goederen De (f 1000.22(4 Meelfabrieken der Nederlandsche Bakkerij 235 240 Nederlandsche Fabriek van Bakkerij werk tuigen v.h. G. J. JBenier 77(4% Nederlandsche Maatschappij voor Kunst matige Oesterteelt 75 Nederlandsche Middenstandsbank 27(4% Nederlandsche Middenstandsbank (Cert.) 25 Overiiselsche Hypotheekbank (Volgest.) 69 Steden, Maatschanpij tot Exploitatie van Onr. Goederen De (f 1000.35 Veenkoloniale Bank voor Hypotheek- en Scheepsverband 88 NI ET VOLGESTORTE AANDEELEN Haarlemsche Hypotheekbank 10 gestort f 40. Nationale Levensverzekering Bank 10 gestort 455 Noorn' Hollandsch Grondcrediet 10 gestort f 100.—. toe Utrechtsche Hypotheekbank 10 gestort f 50. toe OPRICHTERSHEWIJZEN Hollandsche Kunstzijde Industrie f 420.— Javasche Cultuur Maatschappij f 250. Nljma, Kunstzijdespinnerij f 500. Landbank, Maatschappij tot Exploitatie van On roerende Goederen De f 25. Singkep Tin Maatschappij f 82.50 Utrechtsche Hypotheekbank f 225. WINSTBEWIJZEN Houthandel v.h. William Pont f 225.f 250. f 275.—, f 285.—, f 320— Nederlandsche Indische Cultuur Maatschappij f 20— Nederlandsch Indische Portland Cement Maat schappij f 25. Suiker Cultuur Maatschappij f 60.1 55. DIVERSEN Automatic Screw Works (Rest. bew.) f 13.50 Lijm- en Gelatinefabriek Delft (Rest. bew.) f 24. Nationale Bank voor Belaste Waarden (Bew. van Deelger.) f 7.75 Nationale Voorschotbank (Rest. bew.) 3% «j. Stadhouderslaan, Maatschappij tot Exploitatie v. Onroerendle Goederen (Rest. bew.) f 46. Vereenigde Hollandsche Sigarenfabrieken (Rest. bew.) f 23—, f 27.50 Vereenigde Transatlantische Hypotheekbanken (Rest. bew.) 3 Zélander Electrotechnlsche Technische Han- delsvenn. (Rest. bew. B) f 10. De vierde en laatste ontmoeting in de vier kringen-competitie tusschen AmsterdamHaar lemUtrechtDen Haag, zal, naar wij verne men, Zondag 6 April ln de overdekte badinrich ting aan de Mauritskade in Den Haag worden gehouden Koersen voor stortingen op 17 Maart 1941 togen verplichtingen, luidende in: Reichsmarken 75.36, Belga's 30.1432, Zwitser- sche francs 43.56, Fransche francs 3.768, Lires 9.87, Deensche kronen 36.37, Noorsche kronen 42.82, Zweedsche kronen 44.85, Tsjechische kro nen (oude schulden) 6.42, Tsjechische kronen (nieuwe schulden) 7.54, Dinar (oude schulden) 3.43, Dinar (nieuwe schulden) 4.23, Turksche ponden 1.45(4, Lewa 2.30, Pengö (oude schulden) 36.519, Pengö (nieuwe schulden) 45.89, Zloty (oude schulden) 35.Zloty (nieuwe schulden) 37.68. Het eerstvolgend examen zaf beginnen op 1 Mei a.s., waarvoor de inschrijving zal zijn opengesteld van 20 Maart tot en met 25 Maart 1941. Voor bijzonderheden wordt verwezen naar de Staatscourant van Woensdag 12 Maart. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Failliet verklaard: 13 Mrt.: Joh. Mboy, aannemer, Noordwolde (Fr.). R.c. nvr. B. H. Baron van Harinxma thoe Slooten. Cur. mr. F. H. van den Brink, Wolvega. W. Danlëis, wonende te Sittard, Steenweg 15. R.c. mr. H. Schillings. Cur. mr. J. Kallen, Rijks weg Noord no. 47, Geleen. In de week van 10 t.m. 15 Maart 1941 werden in Nederland 12 faillissementen uitgesproken. 32 Nadruk verboden Ik ging er heen en vond het heerlijk, hem weer terug te zien en mij weer in dien grooten leunstoel in de rooksalon te kunnen laten neervallen. Hemel, het leek eeuwen geleden, dat ik daar zat, de eenzaamste man van Lon den, zonder vriendin. Nu zat ik hier als een verloofd man. Eerst toen besefte ik, hoe verba zend gelukkig ik was. Ik geloof niet, dat ik het na mijn verloving ooit zoo gevoeld had. De dokter was buitengewoon vriendelijk; hij stelde in 't geheel geen vragen en toch ging ik onwillekeurig én onbewust vragen aan 't be antwoorden, die hij mij mogelijk had kunnen stellen. Hoe ik het eerst met Phyllis kennis maakte. Wat het voor menschen waren. Wan neer we dachten te trouwen? „Over een jaar denken we." En ik vertelde hem van mijn promotfe. Hij trok zijn zware wenkbrauwen op en knikte over zijn pijp heen. Keurde het goed. Ik zei hem, dat ik elke week zooveel spaarde, als ik kon. Het uitgaan was natuurlijk nogal duur en als men verloofd is, moet men wel uitgaan: men neemt het meisje mee naar voorstellingen en zoo. „Is het meisje erg gesteld op voorstellingen en zoo?" vroeg de dokter. Ik lachte. „Zijn dat alle meisjes niet?" Hij antwoordde; „Hm, maar ik hoop, dat ze niet een van die moderne jonge vrouwen is, die geen enkel innerlijk genoegen kennen. Meisjes, die enkel opbloeien onder de lampen van een restaurant en wier polsen enkel voor een orkest vlugger kloppen. Ik zie er welIk denk, dat die nu de partners zouden zijn ge weest van mijn eigen jongen, als hij in zestien niet weggemaaid wasDie meisjes wenschen heelemaal niet eens een enkel oogenblik met een jongeman te zijn en uit te rusten. Noch een van die dwaze vrijerijtjes te hebben, die voor de menschen van vijftig jaar geleden van zoo groote beteekenis waren. Hun moeders fluis terden over een gestolen kus; deze meisjes be spreken menus en of de jongeman gul was en of hij kan dansen of niet. Hartsaangelegenhe den? Deze rfleisjes hebben geen harten. Zij heb ben enkel beenen. „O neen toch, mijnheer."' De dokter lachte, ,,'t Is misschien maar praat van een oude sok. Ik ben blij, dat jouw meisje zoo niet is, dat is alles. Kun je mij een foto van haar laten zien, Jack?" Ik nam het zacht lederen étui uit mijn zak dat ik van Phyllis gekregen had met achter een strookje celluloid haar laatste portret, in haar zwarte avondjurk. De dokter bestudeerde het. „Goed," zei hij toen. „Zeer levendig, zou ik zeggen." Toen opeens: „Hoe oud is zij? Vijf en twintig?" „Neen! Pas een en twintig; precies veertien dagen jonger dan ik." „Werkelijk? Jonge menschen verschillen zoo veel tusschen achttien en acht en twintig Ik lette het meest op de uitdrukking. Een ver standig meisje, veronderstel ik?" „Ja en óf," zei ik en vertelde hem breedvoe rig, hoe knap Phyllis wel was, hoe zij spelen kon, Fransch spreken en de manier, waarop zij de meest ch'que jurken voor haarzelf kon na maken, zoodat je zou denken, dat ze uit de duurste winkels kwamen; en hoe iedereen zei. dat zij op het tooneel naam zou kunnen ma ken en hoe onderhoudend en amusant zij was en hoe men zich nooit bij haar verveelde en al zulke dingen meer. De dokter knikte, gaf mij zonder een woord de foto terug en vroeg toen plotseling: „Wel. mijn jongen, en je bent dus geweldig gelukkig?" Ik veronderstel, dat het kwam, doordat hij de vraag zoo vreeselijk onverwacht en plotse ling stelde, dat het een oogenblik duurde, vóór ik iets kon antwoorden. Een enkel oogenblik. Ik geloof niet, dat de oude klok in de rookka mer tweemaal getikt had vóór ik sprak. Ver duiveld ongelukkig was het, dat in mijn binnen ste juist toen die stem weer zei: „Wel. ben je? Ben je het werkelijk? Bèn je zoo vreeselijk ge lukkig?" Ik herstelde me weer en verzekerde hem: „Gelukkig? Natuurlijk ben ik ontzettend ge lukkig, mijnheer." Maar daama had ik het eigenaardige, af schuwelijke gevoel, dat de dokter niet lu.sl.erde naar wat ik zei; hij had enkel naar die pauze geluisterd, vóór ik sprak. Door den rook keek hij mij vriendelijk aan en zei toen: „Je moést ontzettend gelukkig zijn, Jack. Als jij in een knap, verstandig meisje zonder lichamelijke gebreken en geestelijk ge zond, je levensgezellin gevonden hebt, wel welke gelukwenschen zijn dan voldoende? Je treft het schitterend." Hij nam zijn pijp uit zijn mond en wees er mee naar een ingelijste foto bij de klok: een jongen op een paard. Heel rustig zei hij twee dingen: „Dat was mijn zoon. Ik zal geen klein zoon hebben." Wat kon iemand daarop antwoorden? Niets natuurlijk. Toen ging hij voort, alsof hij niets gezegd had: „Improviseer je?" „Improviseeren?.Piano spelen, mijnheer? Een beetje op het gehoor." „O zeker. Dan zul je 't begrijpen. Zoolang een jongeman nog niet het rechte meisje ont moet heeft, is zijn heele leven met zijn ge noegens één instudeeren van de lage partij van een stuk. Een solo. Diepe accoorden, die eigenlijk zonder meer niet veel beteekenis voor hem hebben. Het meisje oefent eveneens haar partij in hooge, helder klinkende tonen, zonder sterkte of diepte. Zij ontmoeten elkaar. Eerste en tweede partij samen maken muziek. Dat wil zeggen, als zij de vrouw voor hem is, als haar melodie bij zijn bas past. Zoo niet als zij op een andere natuur gestemd is, en niet op de zijne wel, denk je niet, dat die ver keerde noten iets verschrikkelijks zouden zijn?'1 „O, ontzettend" lachte ik. Want Phyllis gaf toch om mij. Zij zei, dat ik de liefste jon gen was. Haar troost. Een meisje kan toch al niet meer zeggen. Toen ik aanstalten maakte om heen te gaan, zei de dokter: „Een verloving is een tijd, die iemand gegeven wordt om er zich zoo goed mo gelijk van te overtuigen, dat hij geen fout ge maakt heeft. Dat moet je onthouden. Jack, jongen, het is een tijd van vragen stellen. Eiken dag moet men zichzelf afvragen: ben ik de man voor haar, is zij de vrouw voor mij? Je neemt mij mijn inmenging toch niet kwalijk, hoop ik?" „Inmenging, mijnheer? Hoe bedoelt u dat? Ik vind het ontzettend aardig van u, dat u zooveel belang in mij stelt en blij bent, om dat ik gelukkig ben en zoo! Toen ik schreef, wist Ik, dat u dat zou zijn." Want hij is werkelijk een buitengewoon aar dige kerel: Ik moet hem beloven, nog eens te rug te komen. Toch vreemd, dat hij dat zei van dien „vra- gen-tijd". Een verloving! Ik docht, dat het een tijd was, die alle vragen beantwoordde. In elk geval als men zelf 'en zij ook) een be sluit genomen heeft, welk nut heeft het dan, zich vragen te stellen? Ik wensch mezelf niets te vragen. Waarom zou ik? Waarom? HOOFDSTUK XXI HET MEISJE VERTELT Ik weet, hoe het komt, dat ik my den laat- sten tijd zoo ontzettend ongelukkig gevoeld heb. Het komt door dat gesprek met dat slanke, donkere meisje in die danszaal, op dien avond, dat ik op mijn eentje wegglipte om 'n kijkje in de buitenwereld te nemen. „Kijkjes" zijn gevaarlijk! Zij zorgen er voor. dat iemand óf ontzettend verlangt alles tc zien, dat er te zien is, óf wenscht niets ge zien te hebben. Naderhand is alles anders. Door dat ééne kijkje ging ik steeds weer miin eigen leven vergelijken met dat van 't vreemde meisje, dat mij zooveel over haarzelf verteld ha" omdat ik nooit meer haar of een van haar ken nissen zou ontmoeten. Zelf was ze ver van gélukkig. Zij, het arme kind, hield van den cene en ging zich verloven met een ander. Maar, zelfs al was ze verloofd met den ver keerden man, dan was er toch nog iets in orde met hem. Hij had den juisten leeftijd voor haar. En David Lewis had niet den Juisten leefti' voor mij. Neen, dat had hij niet. Het he j geen zin te doen, alsof het verstandig en g°^ is, een man te trouwen, die zeven en twinti» jaren was, toen men geboren werd. (Wordt vervol Igd.'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 2