8' flrt v. Empelen VOOR IETS (0 APA1ITS W HONDENTROUW IN STEEN VEREEUWIGD Huldiging J. de Jong W. HOLTHUIZEN Kunsthandel Schretlen Tentoonstelling Van oude schilderijen EN KWALITEIT WINTERHULP «pNEDERLAND k ZONDAG 16 MAART 1941 Een geschiedenis, die niemand kent Het Paaltje aan de Munterslaan 60-jarig zakenjubileum HAARLEM Wl LHELM I NASTRAAT 37 TELEF. 17644 VOETBAL H.F.C.H.B.G. Heemsteedsche Politie tegen collega's uit Velsen CENTRALE KEUKEN Waar kaarten verkrijgbaar zijn De raadsvacature HEEMSTEDE DE VERBINDING MET WIJK AAN ZEE Weg door „Rooswijk" wordt verbeterd Voordracht BENNEBROEK BEVERWIJK WAT ZAL MEN TELEN IN 1941? HET VERSCHIJNSEL Geen eenzijdigheid VELSEN Terrein bij raadhuis wordt verfraaid Gemeente verhuurt tuingrond Crediet voor B-steun Woningmarkt in onze gemeente Verkoop van grond ZAANDAM Bloemenmagazijn De klop aan de deur MENDELSSOHN Go. De vordering der Neder- landsche Handel Mij. VISCHAFSLAG IJMUIDEN inierhulp Nederland: geefl niet alleen, offer! ook werkelijk' STAD In een stukje weiland, dat aan de Mun- tevslaan grenst, tusschen spoorbaan en Oos terduinweg, staat een blauw-steenen zuiltje. De jaren hebben het oud en verweerd doen worden; groote, gele vlekken zijn op het steen gekomen en al wat de natuur aan dit monument nog spaarde, is door stof en vuil besmeurd. Toch, en men behoeft daarvoor niet over een groote dosis fantasie, noch over een f paar goede oogen te beschikken, kan men in dit meer dan een eeuw trotseerend paaltje de beeltenis van een hondenkop zien uit gehouwen. Talrijk zijn de menschen, die hier dagelijks passeeren; zeer velen, die door het laantje gaan, kennen het oude gedcnkteeken, wie weet echter de geschiedenis eraan ver bonden? De oude landbouwer, die, ondanks zijn zeven tig jaren, nog flink over het paadje gaat, wist het mij niet te vertellen, toen ik hem even aan hield, hoewel hij volgens zijn zeggen den ge denksteen als kind reeds kende en er in die dagen dikwijls overheen sprong. Evenmin de luid mopperende bakker, die meer dan tien jaren met zijn bakfiets het slecht geplaveide laantje afjakkert en er vandaag voor den zooveelsten keer zijn lekge,reden band plakte. Waar ik ook vroeg, hoe ik ook informeerde, niemand kon mij de historie van het paaltje verhalen. Maar op een goeden dag openbaarde een muf boekje in een nog muffere boekenkast mij de ware geschiedenis. In de Herfstmaand van het jaar Onzes Heeren achttien honderd en negen, toen Lodewijk Na poleon over Nederland den scepter zwaaide en zijn residentie te Haarlem gevestigd had, trok op een zonnigen morgen de vorst met eenige adellijke heeren er op uit om in de bosschen en duingebieden te gaan jagen. De Koning, die gebrekkig ter been was, (zijn paleis, het tegenwoojdige Paviljoen-gebouw, had daarom aan den ingang een oprit inplaats van trappen) bleef op het Buiten van Jonkheer van Rynegom achter, waar hij, het zich gemakkelijk makend, den terugkeer van zijn vrienden zou afwachten. De Jonkheer zelf, een jonge krachtige man, reed aan den spits van den stoet jagers, die gezeten op hun goed verzorgde paarden en om ringd door speciaal afgerichte honden in draf door de bosschen gingen. Vlak naast zijn glan zende merry blafte vroolijk de prachtige herder, die niet zoozeer als jachthond dan wel als trouw metgezel zijn meester volgde Jonkheer van Rynegom had zijn hond, die hij Xerxes noemde, meer lief dan al zijn be- AUe blikken richtten zich van het meisje direct weer op den horizon en inderdaad, het roode schijnsel werd feller. „Het vuur heeft zich zeker uitgebreid," meen de een juffrouw, en ze voegde er dramatisch aan toe: „Als er maar geen menschenlevens te betreuren zijn." „Je kunt den rook zien," en de spreker scheen er verstand van te hebben, want hij doceerde: ,,'t Zal wel een houtloods wezen of zooiets, dat geeft^altijd witten rook." „Nou maar ik laat me hangen a.s het geen bomaanval is," was de reactie van den man, die meende dat het in Amsterdam was. Intusschen scheen de brand steeds grooter vormen aan te nemen. „Toch een gekke brand," waren allen het er over eens, vooral toen er geleidelijk een vurige nalve cirkel uit de vlammenzee omhoog steeg^ die ronder en ronder werd en zich eindelijk als een volledige vuurbal ontpopte Toen voltooide de maan haar opkomst en van den brand was, heel merkwaardig, niets meer te zien. Zaterdagmorgen had de huldiging plaats van den heer J- de Jong, die 60 jaar in dier st was bij de firma J. H. Schous op de Oude Groenmarkt. Namens de firma sprak de heer J. H. üchous den jubilaris toe en zeide o.a.: „Nog versch ligt ons allen in het geheugen uw 50-jarig jubileum, c« het is haast niet te begrijpen, dat het reeds 10 jaren geleden is. In die tien jaren bent u bijna niet veranderd en in dien tijd heeft u ook steeds trouw en vol ijver onze firma gediend. U vervulde uw arbeid steeds met vreugde en het is te hopen, dat wij over weer 10 jaar uw 70- jarig jubileum mogen vieren, en dat u dan even kras en flink moogt zijn als nu." Na deze woor den werd den jubilaris een geschenk onder cou vert aangeboden. De jubilaris sprak een kort dankwoord uit, waarbij hij zich aansloot bij de woorden van een heer Schous en hoopte, dat God hem nog vele jaren zou mogen schenken, om in de zaak weikzaam te kunnen blijven. Later sprak nog een schoonzoon van derr jubilaris een kort woord, waarin hij memoreerde hoe snel wel de tijd tusschen het 50- en 60- jarig jubileum verloopen was en sprak het ver trouwen uit, dat de jubilaris door zijn werk en vlijt de zaak nog verder zou mogen vooruit brengen. Onder de bloemstukken waren er van de fa. Schous en van het personeel, terwijl onder de vele felicitaties o.a. een gelukwensch van Mgr. Möllman was. ACCOUNTANT - IID N.l.v.B aanvoerders zijn, die zich gereed maken om teveel op ën kaart te gaan spelen en zich te veel gaan instellen op één teelt, die toevallig in 1940 goed is geweest, doch waarvan in 1941 geen bijzondere vooruitzichten aanwezig zijn. De besturen willen de verantwoordelijkheid niet dragen, dat zij er niet op hebben gewe zen. wanneer de teelt van zulk een product niet beantwoordt aan de vraag voor de volksvoed selvoorziening of voor export. Bedoeld wordt hier onder meer, de eenzijdige uitbreiding van den teelt van pronkboonen, die zelfs op dit oogenblik zuiver speculatief moet .vorden genoemd. Het kan natuurlijk meeval- 'en, doch als er een exportprijs voor wordt ge steld zal die niet gebaseerd zijn op de kosten van deze streek. Pronkboonen telen zooals men tot heden deed, kan geen kwaad. De binnenlandsche markt en fabrieken kunnen heel wat hebben. Doch voor export komt het artikel bijna niet in aanmerking onder de tegenwoordige om standigheden en ook voor de vriesinrichtingen wordt het product niet gevraagd Men houde zich dus aan de speciale teelten voor de markt te Feverwijk en hale uit zijn bedrijf 'wat er uit te halen is, binnen de grenzen der teelt vergunningen. In den wedstrijd tegen HBC treedt HFC aan met een invaller voor Hackenitz. Zijn plaats wordt ingenomen door ten Have, terwijl Hoek staat opgesteld als rechtsbinnen. Invaller Elfers bezet de midvoor-plaats. HBC is geheel volledig, dus met Vink weer onder de lat. De opstelling vc.n HFC luidt; v. d. Togt, doel, Kammeijer en zittingen, zooals hij vaak zeide en was er van Rerencjse, achter; Flack Kruijer en v. Olphen, ..i.i _i a. 1- ni 1— l- t, 4- ai t, overtuigd dat hij een slechte jacht zou hebben indien deze trouwe vriend niet bij hem was. Vol trots verkondigde hij ook dezen middag de heldendaden van zijn hond, die trouwer en verstandiger was dan al diens rasgenooten te zamen. Zoo koutend hadden de heeren een af gesproken plaats tusschen twee boschgedeelten bereikt, waar zij de jachtmeesters zouden aan treffen, die reeds vooruit waren gegaan om de bosschen te verkennen. Groot was de verbazing, toen men maar één van hen hier aantrof, verbazing die in toorn oversloeg, toen men vernam dat de bosschen door eenige stroopers onveilig waren. De jachtmeesters moesten bij hun achtervol ging bijgestaan worden, daarom stegen de ja ge.rs van de paarden, die zij onder bewaking achterlieten, om op verschillende punten het bosch binnen te dringen. Jonkheer van Rynegom had juist met zijn hond het geboomte bereikt, toen uit het struik gewas een geweerloop op hem gericht werd. Bliksemsnel liet de adellijke heer zich op den grond vallen, terwijl Xerxes met een vervaarlijk gegrom den strooper besprong. Het trouwe dier moest dit met zijn leven bekoopen. Het schot, voor den Jonkheer afgevuurd, trof het beest, dat zwaar gewond bleef liggen. Wat er van de wilde jacht op de stroopers is geworden, ver meldt de geschiedenis niet. Alleen spreekt het verhaal nog over den dood van den hond en den niet te 'troosten Jonkheer, die ter nagedachtenis aan zijn Xerxes een ge denksteen liet plaatsen op de plek waar het dier het leven verloor, vlak aan den rand van het bosch. tf Na honderd en dertig jaren staat nabij de Munterslaan nog dat paaltje. Bonte koeienlijven hebben er langs geschuurd, zoodat het wat scheef is gezakt in de vaak drassige weide. Het honden-cadaver is reeds lang vergaan. Ook Jonkheer van Rynegom is niet meer. De herinnering aan de trouw van zijn Xerxes zal echter blijven voortbestaan, zoolang het paaltje daar blijft en als ook dit eenmaal ver dwenen zal zijn, dan is er nog wel ergens in een archief deze vergeelde courant te vinden en in een boekenkast het nog muffer geworden boekje. midden; ten Have. Hoek, Elfers, Drijver en Gul- aemond, voor Vrijdag heeft de Heemsteedsche politie een voetbalwedstrijd gespeeld tegen de collega's uit Velsen op een der mooie terreinen van Storm vogels. Reeds na korten rijd scoorde onze rechts binnen 't le doelpunt. Kort daarna maakten de Velsenaren gelijk, waarna het den Heemsteed- schen politiemannen gelukte den stand op te oeren tot 4—1, waarmede de rust inging Na het kopje thee kregen de Heemsteodsclie man nen den wind tegen en wisten de Velsenaren twee doelpunten te scoren, waartegen ?ip Heem stedenaren eenmaal het net konden vinden, zoodat de eindstand met 53 in het voordeel van de Heemsteedsche politiemannen eindigue. Het was een geanimeërden wedstrijd met diverse mooie spelmomenten. Op Donderdag 20 Maart 1941 zal de Centrale Keuken te Beverwijk voor het eerst warme maaltijden verstrekken. De kaarten zijn verkrijgbaar: A: aan de Beverwijksche Conservenfabriek dagelijks van 10 tot 12 uur. B: bij de wed R. van NimwegenKuipers, Romerkerkweg 12 en bij M. Waanders, Kerk straat 93 dagelijks tot 16.30 uur. C: bij W. H. Handgraaf, Voorstraat 18 te Wijk aan Zee, dagelijks tot 16 uur. De maaltijden worden uitgereikt: a: voor Beverwijk aan de Beverwijksche Con servenfabriek van 11 tot 12 uur. b: voor Wijk aan Zee bij Maris Stella van 11.30 tot 12 uur. Kaarten, in Beverwijk gekocht, zijn alleen geldig in Ecverwijk, kaarten, in Wijk aan Zee gekocht, alleen aldaar. Ook zijn de kaarten alleen geldig op den op de achterzijde van de kaart gestempelden da tum. Men zorge steeds vroegtijdig het eten af te halen; men helpt daarmede zichzelven, want dan wordt men vlot bediend en wordt wachten voorkomen. Ook de heer N. Tervoort, die door het Cen traal Stembureau tot lid 'van den raad be noemd was verklaard, heeft zijn benoeming niet aangenomen. Diefstal uit fietstasch. Bij de politie te Heemstede is aangifte gedaan van diefstal uit een fietstasch van een rijwiel dat stond in een schuurtje van een villa aan de Adr. Pauw laan. In de tasch zat o.a. een briefje van f 10 en eenig klein geld. Dezer dagen hebben we een artikel gepubli ceerd over de verbetering van den Boschweg naar Wijk aan Zee, een belangrijk object, dat de gemeente Beverwijk thans onder handen heeft. De voornaamste toegang tot den Boschweg, de weg door het landgoed „Rooswijk", ligt op het gebied der gemeente Velsen, terwijl van het daarop aansluitend gedeelte de grens van Velsen en Beverwijk juist door de as van den weg loopt. Ook deze weggedeelten zullen thans verbeterd worden en de aanleg zal geschieden overeenkom stig het project, dat voor den Boschweg ont worpen was. B. en W. deelen den raad n.l. mede, dat zij den Secretaris-Generaal, waarnemend Hoofd van het Departement van Binnenlandsche Zaken, een opgaaf hebben gezonden van een twaalftal door hun ontworpen en naar hunne meening voor uitvoering in werkverruiming aantrekkelijke plannen, w.o. het aanleggen van een weg door het landgoed „Rooswijk" te Velsen. Ten aanzien van dit object berichtte de directie van den Rijksdienst voor de Werkverruiming, dat aanleg van bedoelden weg zeer geschikt is voor uit voering in werkverruiming, mede in aansluiting op de verbetering van het verlengde van dezen weg, gelegen op het gebied van de gemeente Beverwijk. Het College werd in overweging ge geven, terzake een nader gedetailleerd plan met begrooting te doen opstellen en hiervoor te zijner tijd de subsidie-aanvrage in te dienen. Het onderhavige plan is inmiddels nader uit gewerkt. Het omvat een verbetering van den weg door het landgoed „Rooswijk", welke loopt vanaf den Groote Hout- of Koningsweg te Vel sen, nabij den Nieuwen Schulpweg, tot Wijk aan Zee. Ontworpen is een rijweg ter breedte van 4 M. met daarlangs een voetpad ter breedte van 3 M. De verbetering van het gedeelte vanaf den Grooten Hout- of Koningsweg tot even ten wes ten van de Rooswijkerlaan zal geheel voor reke ning van deze gemeente komen, terwijl het ver dere deel zal worden aangelegd voor gezamen lijke rekening van Velsen en Beverwijk, voor zoover betreft de niet voor Rijkssubsidie in aan merking komende kosten, zulks in verband met de omstandigheid, dat de grens tusschen beide gemeenten juist door de as van dit weggedeelte loopt. De aan de uitvoering van het bovenomschre ven plan verbonden kosten zijn begroot op 17.600. Hierin is een bedrag van 5.248.28 be grepen, dat in aanmerking kan komen als sub sidie voor uitvoering in werkverruiming (zgn. werkverschaffingsvoorwaarden)zoodat ten laste van deze gemeente blijft een bedrag van 12.351.72. B. en W. stellen voor, hun machtiging te ver- lecnen, het plan uit te voeren en het daartoe noodige crediet toe te staan. terspenning. Iedere volwassen katholiek drage 12 cent bij voor Z. H. den Paus. Heden Euch. Zondag, om 3 uur wordt het H Sacrament ter aanbidding uitgesteld tot het Lof. 7 uur Lof met Lijdensmeditatie. IN DE WEEK de H.H. Missen 6.30, 7.15, 8 en 9 uur. MAANDAG de H. Mis van 6.30 uur in het St. Jozefgesticht; 7.30 uur Maria-Congregatie, afd. II (jonge dames). DINSDAG 7 uur Recollectie voor oud-retrai- tanten. WOENSDAG feest van den H. Jozef. 7 uur de gezongen H. Mis; 11.30 uur katechismus voor de meisjes en de jongens; 7 uur Diechtig Lof en preek; 8.30 uur verplichte vergadering der St. Josephsgezellenver. Na het Lof, 8 uur, Maria- Congregatie, afd. geh. dames. DONDERDAG 11.30 uur biechtgelegenheid voor de kinderen van de St. Jozefschool. 7 uur Lof met Rozenhoedje en gebeden ter eere van onzen kerkpatroon St. Bonifatius voor de be keering van ons vaderland. VRIJDAG 11.30 uur biechtgelegenheid Toor de kinderen van de St. Jozefschool. 7 uur Kruis wegoefening. ZATERDAG onder de II. Mis van 8 uur Alg. H. Communie voor de kinderen. Van 4 uur tot 8.30 gelegenheid om te biechten. 7 uur Boete oefening voor de bekeering van de zondaars. A.s. Zondag 4e Zondag van de maand. Col lecte voor de St. Elisabethvereeniging Voor de benoeming van een onderwijzer aar. school 2 te IJmuiden is door B. en W. de vol gende voordracht opgemaakt: 1. G. J. C Bantje, kweekeling te Aerdenhout; 2. Tn. B. Vellenga, kweekeling te Amsterdam: 3. G. S. Jellema, tijdelijk onderwijzer te Haarlem. De voordracht voor de benoeming van een onderwijzer aan school 3 te IJmuiden luidt als volgt: 1. Chr. Berger, onderwijzer te Biltho- ven: 2. G. J. C. Bantje te Aerdenhout; 3. J Gorter, onderwijzer te Egmond aan Zee. Burgerlijke stand. Overleden: L. Malie paard, 37 jaar; P. ten Bruggencate 87 jaar. Uitbetaling inkwartieringsgelden. De uit betaling van inkwartieringsgelden over de maand Februari zal geschieden op Woensdag IS Maart a.s. ten raadhuize, 's middags tus schen 2.30 en 4 uur. W.L. Genietend van het preludium van het voor jaar fietsten wij gisteravond door een der bui tenwijken van Haarlem, toen onze aandacht getrokken werd door een groepje menschen dat in hoogst opgewonden stemming verkeerde en daarvan blijk gaf door met luide uitroepen te wijzen naar den verren horizon,, waar een rood schijnsel zichtbaar was, omfloerst met wolken flarden. „Vast een brand," zei een man van zwaar kaliber. „Misschien een bomaanval," dacht een ander. „Het zal wel in Amsterdam zijn, dat ligt ten minste dien kant op," vond een dei de „Kan niet, dat is veel te ver weg, dan kon je het hier niet zoo fijn zien." „Dan is het misschien ergens aan 't Spaarne." „Nou, maar ik heb zoo'n idee dat het in Halfweg is." En juist ging men algemeen tot de meening overhellen, dat het Halfweg dan maar moest zijn. toen een aardig meisje (laten we ondanks de duisternis optimistisch veronderstellen dat ze inderdaad aardig was» de algeheele belang stelling op zich vestigde door uit te roepen: „Kijk het wordt grooter." Nu de vergadering van aanvoerders der Ver- cenigde Veilingen door de buitengewone om standigheden niet door kon gaan, heeft het veilingbestuur zich tot de aanvoerders gewend met een circulaire, waarin verschillende pun ten worden besproken, die in de vergadering aan de orde zouden zijn gekomen. Met betrekking tot de functie van den tuin der wordt in de circulaire o.m. opgemerkt, dat bij alle onaangename dingen, die de bezetting van het land nu eenmaal meebrengt, toch de hoop leeft, dat door verbeterden afzet van de producten een loonend bedrijf kan worden ver kregen. Vooral ook daardoor zal de tuinbouw zich gemakkelijker voor oogen gaan stellen de groote verplichtingen, die hij nu plotseling heeft gekregen tegenover de voedselvoorziening van het geheele volk, hetgeen van de tuinders, die te Beverwijk veilen, wel in zeer groote mate het geval is. Beverwijk bestrijkt de markten voor meer dan 1/10 deel, n.l. van ongeveer 1 millioen menschen in Amsterdam, Haarlem, Velsen, Zaandam, enz. En zü 2telen nog een belangrijk aantal producten, die op export zijn aangewezen. Ten aanzien van de vraag, wat men zal te len in 1941, wijzen de veilingbesturen er op, dat het heel moeilijk en gevaarlijk is, zeer be paalde teelten aan- of af te raden. Men weet dat bij ervaring. Toch is eenige voorlichting van bestuurszijde gewenscht. Het eerste ad- vies is echter: in de groote lijn vasthouden aan de oude wijzen van telen voor de binnenland sche voedselvoorziening. Dat moet de basis blij ven van de teelt hier. Natuurlijk kan men, ge zien de vraag naar de producten in 1940, wat minder aan erg bederfelijke bladgroente en wat meer aan houdbare of exporteerbare pro ducten gaan doen, of aan producten, die den afzet over den geheelen winter „uitsmeren"; dat kan in het algemeen niet afgeraden wor den. De basis van het bedrijf kan daarbij ge zond blijven. De besturen hebben zich echter reeeds be zorgd gemaakt, dat er toch teveel leden en Na den aanleg van den Parkweg langs „Vel- serbeek" biedt het terrein tusschen dezen weg en het raadhuis een weinig fraalen aanblik. B. en W. achten het derhalve gewenscht den aan leg daarvan opnieuw ter hand te nemen, vol gens een plan, dat daarvoor is ontworpen Voor de uitvoering enz. vragen B. en W den raad een crediet van f 900—, Naar aanleiding van een door den Secretans- Generaal van het Departement van Binnen landsche Zaken aan de gemeentebesturen ge richte circulaire inzake het verleenen van me dewerking tot het opvoeren van de bodempro ductie, door het beschikbaar stellen van gron den voor volkstuintjes, is door het gemeente bestuur nagegaan of nog andere grond dan die, welke daarvoor reeds is aangewezen, voor dit doel beschikbaar kan worden gesteld. B. en W. meenen, dat zulks het geval is met het stuk gemeentegrond, gelegen nabij de Tols- duinerlaan( achter het terrein, dat in Mei 1940 gratis ter 'beschikking is gesteld van diverse in deze gemeente gevestigde jeugdvereenigingen. In verband hiermede stellen B. en W. den Raad voor hen te machtigen een gedeelte, ter grootte van 5085 M2., van het bovenbedoelde terrein als tuingrond te verhuren tegen een huurprijs van 1— per are. B. en W. stellen den raad voor een crediet van f 4087.beschikbaar te stellen voor extra hulp aan ondersteunde en tewerkgestelde ar beiders, kleine boeren en kleine tuinders. Evenals vorige jaren hebben B. en W. we derom een staat doen opmaken omtrent do woningmarkt in deze gemeente. Op 1 Januari j.l. bedroeg het aantal gewone woningen 11.003, het aantal bovenwoningen 673 en het aantal woningen met nering of bedrijf 1200; totaal 12.876. Het aantal diverse gebouwen, waarin geen woning, bedraagt 1565. Volgens het Bevolkingsregister bedroeg het aantal gezinnen op 1 Januari jX 12.794. terwijl er 301 dubbele bewoningen voorkwamen. Er zou dus een woningoverschot moeten be staan van 383 stuks. Om te kunnen aantoonen hoe groot dit over schot werkelijk is, werd gedurende Januari een telling van de leegstaande woningen over de geheele gemeente verricht. Daarbij bleek, dat 278 woningen niet door gezinnen werden be woond. Van dit aantal kunnen worden gere kend 209 ter beschikking te staan, terwijl de overige hetzij tijdelijk zijn verlaten, hetzij niet voor bewoning beschikbaar zijn. Een aantal van 383 min 278 is 105 woningen was dus blijkbaar anders dan als woning in gebruik. Tot de 209 beschikbare woningen behooren 164 gewone woningen en bovenworurgen en 48 woon-winkelhuizen. Voorts zijn nog onbewoond „Keiinemergaer de", „Spaarnberg" en „Koning Willemshuis". B. en W. stellen den raad voor aan de N.V. Bouw- en Exploitatie Mij. „Bon Espoir" te ver- koopen perceelen grond ten gezamenlijke grootte van 1290 M2, voor den prijs van f 4600, en twee perceelèn ter grootte van respectieve lijk 1608 M2 en 495 M2, tegen den prijs van 7 per M2. Verder stellen B. en W. voor te verkoopen aan: H. M. van de Pieterman, te IJmuiden, een gedeelte ter grootte van ongeveer 1163 M2, gelegen aan den Engelmundusweg, tegen den prijs van f 8 per M2; W. A. de Bruijn, te IJmuiden, een gedeelte ter grootte van ongeveer 350 M2, gelegen op den heek van de Rembrandtlaan en den Storm- velderweg, tegen den prijs van f 9 per M2; de N.V. Handelsonderneming „Unie", geves tigd te Velsen, een gedeelte ter grootte van ongeveer 510 M2, gelegen aan den Oosterduin weg en den Gerritsweg, tegen den prijs van f S per M2, alsmede een gedeelte ter grootte van ongeveer 803 M2, gelegen aan den Engelmun dusweg en den Gerritsweg, tegen den prijs van f 8 per M2. Stille Omgang. Nu de Stille Omgang dit jaar niet op de gewone wijze kan plaatsvinden heeft het Genootschap ter eere van het H. Sa crament besloten inplaats hiervan een geestelij ken Stillen Omgang in onze parochiekerk te houden. Tusschen half zeven en tien minuten over half zeven worden de leden en ook alle trouwe deel nemers aan den Stillen Omgang Zondagmorgen in de Kerk verwacht. Onder leiding van den mo derator zal in den geest de Stille Omgang ge maakt worden, waarbij de gebruikelijke gebeden worden gestort. Om 7 uur volgt de H. Mis, weikc- door het kerkkoor zal worden opgeluisterd. Ondet deze H. Mis algemeene H. Communie van ds deelnemers. Des middags van half vier tot vier uur geza menlijke aanbidding van het H. Sacrament door de deelnemers van dezen geestelijken Stillen Omgang. Aan de deelnemers, die Zondagmorgen tus schen half zeven en tien minuten over half zeven de kerk binnenkomen, zal een gedachtenisplaatje worden uitgereikt. PAROCHIE VAN DEN H. BONIFATIUS ZONDAG 3e Zondag van de Vasten. Dag yan den Stillen Omgang tot vereering van het H. Sacrament van Mirakel in Amsterdam. Onder de H.H. Missen schaalcollecte voor de St. Pie- In het pand Heerengracht 390 te Amsterdam, een van die fraaie oude huizen vlak bij de Leid- schegracht, waar gangen en kamers met Lode- wijk-ornament u door hun aristocratie bekoren, heeft mr. M. J. Schretlen zijn handel in oude schilderijen. In het licht van den tuinkant han gen daar de werken der schilders uit onze bloei periode, gave uitingen, die in hun meesten tijds zoo uitvoerige weergave van de werkelijk heid vele staten van het menschelijk gemoeds leven, licht of duister, vluchtig of diep, den nadruk leggend op dat wat het oog ziet of op datgene wat de geest zich verbeeldt, vertegen woordigen. Een rijk Stilleven uit het midden' van de zeventiende eeuw, doet aan De Heem of Van Huysum denken. Een beschrijving is moei lijk te geven, maar het zingt een goed lied in het koor dergenen, die van eenig stilliggend goed, vruchten, bloemen, roemers wijn en zooal meer, den lof plachten te zingen. Bij de welge- stelden van dien tijd was schraalhans geen keu kenmeester en zij hielden er ook van den in houd van den hoorn des overvloeds in blin kende verven en zorgvuldige toetsen, die voor treffelijk stof uitdrukten, voor oogen te laten stellen. Schilders uit lateren tijd hehben de voorwerpen van het stilleven dikwijls gemini maliseerd en Floris Verster heeft zelfs van een paar tinnen kannen of blikken busjes een mees terwerk gemaakt. Maar ook de abondantie en het vette leven kunnen schoons scheppen, en dat is hier geschied. Via een Boeren-tafereel van Teniers, het bekende soort genrestuk, met invloeden van den grooten Adriaan Brouwer, komen we bij een der mooiste stukken van de collectie; een in breed formaat gedaan Wintergezicht van De Momper. Het heeft de beste kwali teiten van de Vlaamsche landschapskunst uit dien tijd, weidschheid van verschiet (hoe geaccidenteerd de bodem wezen mag) en fijnheid van atmosfeer. Op de donkerheid der figuren en het baksteenrood van de huizen na, 'is het bijna een grisaille. Maar de l#ille, klamme grijsheid van den winter dag ligt er voortreffelijk in uitgedrukt en in de grijsheid zijn duizend nuances, die aan poëzie van Paul Verlaine doen denken. Het landschap in coulissen is overwonnen, oog en hand kunnen alles aah, maar hoe gedetailleerd de weergave ook is, er blijft grootheid in de visie en de voordracht. De Momper is een der „nieuwe" ontdekkingen van de kunstgeschiedenis; sinds de in de herinnering bestendigde tentoonstelling bij De Boer werd gehouden, 'n jaar of tien ge leden, zien en erkennen velen zijn bijzon dere kwaliteiten. Van Arent Arentsz zijn meest kleine, even wichtige landschappen met figuren bekend. Daaróm zal men met te meer aandacht bekij ken zijn borststuk van een ruig en mooi mans persoon, geheel in de Haarlemsche traditie, die gaarne zulk een figuur, vrij dicht' bij het waar nemend oog, zoodat min of meer een close-up ontstond, deed schilderen. Men twijfelt er ech ter aan, wat voor den schilder van meer be lang was, de figuur of het stilleven om hem heen: de eend, die hij fier in de hand omhoog heft en de markant geschilderde eieren. Een tafereel met drinkende en etende boe ren, dat vervolgens de aandacht trekt, zou men in vroeger tijd grif aan Jan Steen hebben toe geschreven. Maar men is tegenwoordig wat voorzichtiger en de heer Schretlen doet er goed aan, als hij aan Harmen Hals en zijn „buurt" oenkt. Bij Frans Hals' kinderen waren niet minder dan zeven zoons die het penseel han teerden. De meest talentvolle lijkt Claes, maar van Harmen is meer werk bekend en we vin den stukken van zijn hand o.a. te Haarlem en in het Mauritshuis. Invloeden van Molenaer en Adriaen Brouwer zijn niet te miskennen, ook in dit gezelschap van zich te goed doende boeren, die hun huis tegen den duinrand heb ben staan. Een curieus, fijn en fluweelachtig op- koper geschilderd stukje is „Perseus en Andromeda", dat uit Jan Bruegel's omgeving afkomstig kan zijn. Zeer elegant blijkt het naakt geschilderd en van bijzondere charme is het minuscuul kleine stilleven van schelpen, dat voor de voet jes van Andromeda is neergelegd als een schoon en toepasselijk geschenk van de zee. In de buurt van een Orpheus (het bekende motief van de dieren, luisterend naar de ver voerende muziek die zelfs de steenen doet zin gen), een doek dat aan Saverjjs, ma&r om de kleur van het vee nog eerder aan een Gilles d'Hondecoeter doet denken, tn de buurt van een Marten Ryckaert en een heel fraai Vrouwe portret van Ludolf de Jongh (werkend in de Van der Helst-traditie, bekend om zijn conter- feitsel van admiraal Aert van Nes), vinden we het schilderij van deze collectie, dat het meest raadsels opgaf. Het is een breed zeestuk: een kust met edelen en visschersvolk, mooi getuig de oorlogsschepen, een Engelsch en een Hol- landsch, op de reede. Deskundigen op scheep vaartgebied hebben uitgemaakt, dat het 't ver trek van den Winterkoning uit Engeland moet voorstellen en de schilder is Adam Willaerts. De familie Willaerts vertegenwoordigt onder onze zeeschilders een eigen richting, die van den stijl Porcellis nogal afwijkt. Adam is gebo ren te Antwerpen in 1577 en is in 1611 te Utrecht komen wonen, waar hij in 1664 is over leden. Typeerend voor hem is zijn „Slag bij Gibraltar" in het Rijksmuseum, waar nog meer van hem hangt, in normale tijden. De Vlaam sche afkomst verloochent zich niet, vooral niet in de figuren, die aan de traditie van den fluweelen Bruegel doen denken. Zijn bewogen HEEMSTEDE BINNENWEG 18 - TEL. 28080 Zooals het Haarlemsche publiek reeds weet uit de berichten van het Centraal Bureau uit Den Haag, zoowel uit de pers als door middel van de radio, zal ook in de gemeente Haarlem in de week van Maandag 17 t/m Zaterdag 23 Maart as. een huis aan huis-collecte met lijs ten voor Winterhulp worden gehouden. Gaarne onderschrijvende hetgeen de Direc teur-Generaal reeds omtrent de uitgebreide noodeïi in het land heeft te kennen gegeven, wil ik hierbij nogmaals een bijzonder beroep doen op iederen ingezetene vóór straks een bij drage van hem zal wordgn gevraagd. De klop aan de deur, door het affiche zoo sprekend naar voren gebracht, zal voor ieder straks ook zijn.... een klop aan het hart, ja een klop aan het geweten. Ieder voor zich zal zich de vraag hebben voor te leggen en te be antwoorden of hij het met zijn geweten kan overeenbrengen om zijn medeburger, die in zeer behoeftige omstandigheden verkeert, aan zijn lot over te laten, dan wel dat hij hem in zijn benarden toestand naar vermogen zal bijstaan. Ten overvloede wil ik hier nogmaals uitdruk kelijk verklaren,, dat de uitkeeringen uit Win terhulp plaatselijk geschieden onder persoon lijke verantwoording van den burgemeester en dat deze uitkeeringen uitsluitend geschieden naar behoefte en zonder aanzien ,des persoons, dus zonder dat gelet wordt op geloof, ras, po litieke richting of kerkelijke gezindte. Ter wille zoowel van de inwoners zelf als van de collectanten, verzoek ik van te voren te wil len overleggen en bepalen voor welk bedrag op de lijst die U zal worden aangeboden zal wor den geteekend. Hierdoor wordt aan beide par tijen moeite bespaard. Directeur van Winterhulp-Nederland, De Burgemeester, Afd. Haarlem, (3. L. A. PLEKKER) fllJKSSTBAATWEG 12 - IREFOON 16658 HAARLEM-NOORD trant, met ,het wemelen van de golven en de drukte der tuigages, heeft fijne kwaliteiten, het is een romantische kleinmalerei, die toch ook iets documentairs heeft. In dit geschilderde vertrek van den Winterkoning waardeeren we dan ook het boeiende en grappige van de voorstelling, naast de atmosfeer van het mari tieme, al is de blankheid en eenvoud en de rust van de Porcellis-richting ons misschien op den duur liever. Een schilder als J. Voorhout, van wien hier een genretafereel aanwezig is, voorstellend een Schilderes in haar Atelier, rekent men tot het /uitklinken", de verslapping van den grooten tijd der gouden eeuw. Hij komt in de nabijheid van Caspar Netscher. Toch is het'stuk bijzonder knap, hoewel men ziet, dat de groote schilders hartstocht al verdwenen is. Het stilleven op de tafel, met de vellen teekenpapier, heeft verras sende kwaliteiten. De kleur heeft dat eigenaar dig verschaalde, en tegelijk versuikerde, dat men in het eind der 17e eeuw bij deze nieuwe maniëristen veel opmerkt. Nog altijd een res pectabele schilderkunst, maar niet meer te re kenen tot den alle bezwaren opzij zettenden bloei. Eenige mooie religieuze barokke houtsculp turen, vrij zeldzaam in Noord-Nederland (een H. Familie in „gezelligen" Rubens-stijl en een Beweening die, grootscher, aan schilderijen van Van Dyck doet denken), completeeren deze in teressante tentoonstelling van oude kunst. JAN ENGELMAN De Nederlandsche Handel Mij. deelt ons het volgende mede: In het onderpand, dat de firma Mendelssohn en Co. Amsterdam aan de Nederlandsche Han del Mij. had verstrekt, speelde, blijkens een in de bladen van 23 Augustus 1939 opgenomen communiqué, een bedrag van nom. f 20.500.000. 4 pet. obligaties Frankrijk 1939 een belangrijke rol. Dit bedrag was reeds door geleidelijke liqui datie met circa een derde verminderd, toen onlangs op het geheele restant van den post een zeer bevredigend ood werd uitgebracht, dat door de Nederlandsche handel Mij. is aanvaard. De tegenwaarde is reeds in de kas van de Nederlandsche Handel Mij. gevloeid. Tengevolge hiervan en van de liquidatie van andere onderpanden sinds Augustus 1939 is de vordering van die Nederlandsche Handel Mij. op de firma Mendelssohn en Co. Amster dam toit circa een vijfde van het oorspronke lijke bedrag teruggebracht. Voor deze restvordering is nog waardevol onderpand aanwezig met de liquidatie waarvan geleidelijk wordt voortgegaan. In verband met de volgens het rapport val1 bewindvoerders uit de surcéance der firm8, Mendelssohn fen Co. Amsterdam te verwachten uitkeering, kan aangenomen worden, dat tef dekking van het uiteindelijk door de Neder landsche Handel Mij. te lijden verlies een klein gedeelte van de met dat doel gevormde reserve noodig zal zijn. IJMUIDEN, 15 Maart Loggers: Sch. 14 f 2898 K. W. 91 f 1394, K. W. 95 f 779. Kotters: T. X. 32 f 2582, T. X. 14 f 4539J IJM. 214 f 1371, K. W. 77 f 802, K. W. f 787. 92

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 4