v Engelsche troepen in Griekenland De duurte-toeslag voor overheidspersoneel Verduistering Weer treinstoring rond Utrecht Berlijn en Rome en de rede van Roosevelt De Duitsche aanval op Bristol DE BOTER- OF VETB0N DE DAG ONTWAAKT GETUIGE MISHANDELD iVEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Betaling ten spoedigste Berlijns houding tegenover Vichy niet veranderd Titulescoe stervende Belangstelling in politieke kringen te Berlijn Alarm in een koeienstal De levensmiddelen der V.S. voor Frankrijk Fransche missionarissen in China vermoord Duitsche luchtaanval op vijandelijke oorlogsbodems JAPANSCHE POLITIEK IN TOTALITAIRE BANEN ELECTROTECHNIEK Geen hulp der V.S. aan Turkije DINSDAG 18 MAART 1941 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEFOON 21543 EN 21544 GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor •Haarlem 26 cent per week; per kwartaal 3.41. Bij onze Agenten 28y2 ct. per week, per kwartaal 3.75y2 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22907 De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents oer regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iederen regel meer 16 cents. Ook voor personeel van de vaste kern van den Luchtbescher mingsdienst Thans ook voor gebakken visch, croquettengehaktballen, poffertjes en ander oliegebak T'oor prestaties ten behoeve van organen van het Duitsche burgerlijk bestuur J' Draadbreuk maakte het net stroomloos Vichy's houding tegenover Engeland treinontsporing in de Dobroedsja Van officieele zijde geen standpunt bepaald Commentaar van de Diplo Geen onderhandelingen tus- schen Italië en Griekenland Grieksche reservisten opgeroepen Zal Londen zijn afwijzende houding wijzigen? Engelsche schout-bij-nacht vermist Verbod tot het verkoopen en afleveren van bepaalde artikelen MATSOEOKA OP WEG NAAR MOSKOU De boom Vijf jongelui voor de Asser rechtbank ST. JOZEFZIEKENHUIS TE VLISSINGEN Distributie van rijst in Tokio NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Volgens een circulaire van het departe ment van Binnenlandsche Zaken Is de voor de rijksambtenaren getroffen regeling in zake de toekenning van een tijdelijken toe slag van 6 ook van toepassing op het personeel, behoorende tot de vaste kern van den luchtbeschermingsdienst. In verband hiermede kan aan de tot die kern behoorende personen, indien zij gehuwd zijn, een tijdelijke toelage worden toegekend van zes ten honderd van het bruto-loon, voor zoover dit loon een bedrag van 1900 's jaars niet Overschrijdt. Hierbij moet er op worden gelet, dat het to taal aan inkomsten uit overheidsfuncties in aanmerking moet worden genomen, zoodat bij cumulatie voor rijks- en/of gemeentebetrekkin gen, waardoor de limiet van 1900 wordt over schreden, de toelage niet mag worden toege kend. Verder moet voor personen, die in den over heidsdienst uitsluitend een nevenfunctie ver vullen, de aan deze nevenfunctie verbonden Wedde naar evenredigheid worden omgerekend, ten einde te bepalen, of deze al dan niet be leden 1900 blijft. Deze regeling wordt geacht in werking te zijn getreden op 1 December 1940. Aan de personen, die op dien datum in dienst Waren, kan dus van dat tijdstip af een duurte- toeslag worden uitbetaald, terwijl aan de per sonen, die op later tijdstip in functie zijn ge komen, de duurtetoeslag van den datum van indiensttreding af kan worden uitgekeerd. Thans wordt nog onderzocht, of het perso- heel, dat behoort tot de vaste kern van den luchtbeschermingsdienst, valt onder de werking van de Ziektewet, de Kinderbijslagwet en even- tueele andere sociale wetten. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt het volgen- ós bekend met betrekking tot de distributie van boter en vet. Tot dusverre ontvingen vele verkoopers van gebakken visch, pommes frites, croquetten, ge haktballen, poffertjes, wafelen en ander olie gebak van de Nederlandsche Zuivelcentrale re gelmatig toewijzingen voor vet of olie, zonder óat zij daarvoor consumentenbonnen behoefden ih te leveren. Hierin is thans verandering gebracht in dien kin, dat de bovenbedoelde categorie van perso den in den vervolge uitsluitend toewijzingen, Welke recht geven op het koopen van vet of °lie zullen ontvangen, indien zij een met de *°e te wijzen hoeveelheid overeenkomend aantal óonsumentenbonnen van de boter- of vetkaart °f daaraan gelijke bonnen inleveren. In verband met het bovenstaande dient het publiek voortaan bij het koopen van de bovengenoemde artikelen een met de daar in verwerkte hoeveelheid vet overeenkomend aantal bonnen van de boter- of vetkaart, c.q. bonnen voor „1/50 rantsoen boter enz." (z.g. wisselbonnen) in te leveren op dezelf de wijze, als dit in de hotels, café's, restau rants e.d. geschiedt. In een officieele publicatie zijn de voor de ^erkoopers van meergenoemde artikelen van helang zijnde bijzonderheden betreffende de Toewijzingen voor vet en spijsolie vermeld. In een circulaire van het departement *an Binnenlandsche Zaken aan de gemeen tebesturen wordt medegedeeld, dat in af wachting van de in het vooruitzicht gestel de regeling voor de vergoeding voor leve- Hngen of verrichtingen ten behoeve van or ganen van het Duitsche rijk, die niet tot de Thütscl,« weermacht behooren, de tijkscom- hiissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied heeft beslist, dat alle tot 1 April 1941 hog openstaande rekeningen voor praesta- ties ten behoeve van organen van het Duit sche burgerlijk bestuur ten spoedigste door de burgemeesters tegen quitantie aan de techthebbenden dienen te worden betaald. t»e 6en restitutie der aldus voorgeschoten bedra- 2al door het departement aan de gemeente uuor i plaats vinden. en aanzien van vergoedingen voor leverin gen V °f verrichtingen ten behoeve van organen "d het Duitsche rijk, niet tot de Duitsche weer- j.. cht behoorend, welke na 1 April 1941 hebben v„,ats gevonden, zal nog een nadere regeling 01Sen. Zonsondergang 18 Maart 19.48 Zonsopgang 19 Maart 7.47 Maanopkomst 1.18 ondergang 7.49 Ten tweeden male binnen het verloop van en kele dagen is een ernstig defect aan het net van de bovenleiding aan het Centraal Station te Utrecht oorzaak geweest van een groote stag natie in het treinverkeer. Tengevolge van een draadbreuk aan de bovenleiding aan de zuid zijde van het station moest, evenals Zaterdag het geval was, om de fout op te sporen, het ge- heele net rond Utrecht stroomloos worden ge maakt. Hierdoor konden om kwart over vijf de speciale Jaarbeurstreinen en vrijwel alle andere treinen het station niet verlaten, terwijl de binnenloo- pende treinen niet verder kwamen dan op en kele kilometers van het station Utrecht. Voor honderden reizigers, die de Jaarbeurs hadden bezocht, beteekende deze stagnatie een groote handicap, omdat zij, die naar afgelegen deelen van het land wilden vertrekken, hun aanslui tingen te Amsterdam, Den Bosch en Amersfoort misten en dus niet meer naar huis konden te- rugkeeren. Met man en macht trok de technische ploeg van de Nederlandsche Spoorwegen er op uit, om het euvel te verhelpen, doch hiermede waren eenige kostbare uren gemoeid. Het treinverkeer naar Amsterdam kon eenerzijds over Hilversum worden geleid, anderzijds verlieten de electrische treinen, door locomotieven getrokken, het sta tion en reden naar Nieuwersluis, waar het net weer onder stroom stond. Naar Den Haag en Den Bosch werd, voor zoover mogelijk, de dienst onderhouden door diesel- en stoomtreinen en zoo konden bijvoorbeeld de reizigers naar het Zuiden en het Westen nog voor zeven uur weg komen, doch vele anderen waren genoodzaakt, den nacht in Utrecht door te brengen. Door het urenlange onversaagde werken van de hulp colonne van den technischen dienst was de fout aan de bovenleiding in den loop van den avond hersteld en voor zoover er toen nog reizigers waren, nam het treinverkeer zijn normalen loop. BERLIJN, 17 Maart (A.N.P.). De houding van Duitschland tegenover Frankrijk en de Fransche regeering te Vichy is, evenals voor heen, onveranderd gebleven, aldus w— ar het A.N.P. van welingelichte zijde te Berlijh verneemt, op een desbetreffende vraag van een buitenlandschen journalist geantwoord. VICHY, 17 Maart (Bofi). De Fransche ambassadeur te Parijs, De Brinon, heeft na een bezoek aan het bezette Frankrijk verklaard, dat er geen sprake is van een oorlogsverklaring aan Groot-Brittannië, doch dat het land „t r toe passing van de politiek van samenwerking energieke maatregelen moet nemen om uit de pijnlijke ervaringen leering te trekken". ROME, 17 Maart (D.N.B.) De vroegere Roemeensche minister van Buitenlandsche Za ken, Titulescoe, ligt volgens een bericht van de Messaggero in een hotel te Cannes op ster ven. Het ophalen van de wrakstukken van een neergehaald Engelsch vliegtuig uit een tloot (foto Polygoon) United Press meldt uit Istanboel aan haar bladen: Engelsche kringen in Istanboel geven toe, dat Britsche strijdkrachten in Griekenland zijn geland en verklaren dat deze de Grie ken bij de verdediging van den Rupolpas ten Noorden van Demirhissar zullen steunen en indien mogelijk aan de verdediging van Sa- loniki zullen deelnemen. Naar beweerd werd zijn deze troepen 150 a 200.000 man sterk. Er bevinden zich troepcnonderdeelen bij die reeds in Frankrijk en Libye hebben gestre den. Over de aankomst van Britsche troepen in Griekenland verluidt verder te Istanboel, dat deze alleen voor defensieve doeleinden en tot steun van de Grieken daarheen getransporteerd zijn en dat het hoogst onwaarschijnlijk is, dat zij een offensief op den Balkan zullen inzetten. Goed ingelichte waarnemers verklaarden dat een Britsch offensief op den Balkan met een zelf moord gelijk zou staan, daar de zwakke strijd krachten die Engeland in het Nabije Oosten heeft, met inbegrip van de troepen in Afrika tc zamen net 400.000 man bijna onbegrensde Duitsche strijdkrachten tegenover zich zouden vinden. Het A.N.P. meldt uit Berlijn: De buiten landsche berichten over Engelsche troepen- In De Klomp werden de bewoners van de boerderij der familie S. in de vroegte gewekt door angstig loeien der op stal staande koeien. Het onderzoek wees uitdat kortsluiting was ont staan. Daar de electrische stroom door de ijzeren repels ivas gegaan, waaraan de koeien waren vastgebonden, bleken de meeste getroffen. Het meerendeel kwam er nog vrij goed af; een koe was evenwel reeds dood. sbo°PlA' 15 Maart (D.N.B.)Omtrent de ont- Vap'lnS van een Bulgaarschen goederentrein ïw 38 wagons bij het station Oborisjte in de Vowp°eósja, waarover reeds in een deel onzer higJ6. °Plage Is bericht, wordt nog gemeld dat personen werden gedood en dertig BERLIJN, 17 Maart. De rede die Roosevelt Zaterdagavond heeft gehouden, heeft, zoo ver neemt het A.N.P. van welingelichte Duitsche zijde, in politieke kringen te Berlijn geen weer klank gevonden. Men wees in deze kringen slechts op de Duitsche pers, welke alleen het orgaan is, dat zich met deze rede kan bezig houden. Want wanneer Roosevelt probeert zich met het Duitsche volk als zoodanig bezig te houden, dan zal hij zeker een dienovereenkom- stigen weerklank van het Duitsche volk te hoo- ren krijgen. Op een tijdstip, waarop zoo vele ernstige en belangrijke dingen overwogen moeten worden, heeft men in de Wilhelmstrasse geen tijd zich bezig te houden met de behandeling van afgezaagde phrasen. In toonaangevende italiaansche kringen, zoo meldt het D.N.B. uit Rome, wordt voorloopig naar aanleiding van de jongste redevoering van Roosevelt geen officieele houding bepaald. Men beperkt zich er toe te wijzen op de principieele commentaren van de Italiaansche pers en men huldig het standpunt, dat de opgewonden toon van deze rede en de door den president ge bruikte argumenten beter geschikt zijn voor een bespreking in de pers dan voor het bepalen van een officieel standpunt. Onder het opschrift „De stem van het ge weld" verklaart het officieuze Ialiaansche or gaan Giornale d'Italia naar aanleiding van de rede van Roosevelt, dat deze van het begin tot het einde niets anders is dan een uitdaging tot oorlog en een poging om aan zijn toekomstige agressieve maatregelen een schijn van recht te gevqn. Thans bewijst Roosevelt, dat hij alle be loften. die hij voor zijn herkiezing aan het Ame- rikaansche volk gegeven heeft, over boord werpt en dat hij de verstandige raadgevingen, die Wachington zijn volk als politiek testament heeft achtergelaten, volkomen veronachzaamt, even als de Monroeleer. JHÜ heeft- hiermede een pre cedent geschapen, dat op zekeren dag door Europa tegen Amerika gebruikt kan worden. De Deutsche diplomatisch-politische Korres- pondenz schrijft over de Jongste rede van Roo sevelt o.a. het volgende: „De tegenwoordige regeering van Noord- Amerika schijnt bewust de principes van Was hington en van de Monroeleer over boord te werpen. President Roosevelt heeft niet den moed openlijk te zeggen, wat hij in werkelijkheid wil. Hij verschans zich bij zijn agressieve bedoelin gen achter de uitvlucht, dat het er om gaat, de democratieën tegen de dictaturen te beschermen, alsof b.v. Griekenland een democratie is. Hij ge bruikt als motiveering van zijn doel de onware bewering, dat de spilmogendheden openlijk pro- beeren alle „krachtens verkiezingen aangestelde regeeringssystemen te vernielen", niet alleen in haar eigen gebieden, doch ook op het Ameri- kaansche continent. Een drieste bewering, die echter niet slaat op Europa, waar in de staten, die zijn aangesloten bij het driemogendheden- pact de meest verschillende regeeringsvormen bestaan, doch met betrekking tot het Ameri- kaansche continent een bijzonder arglistige pro- pagandarr.anoeuvre beeekent. Het gaat Roose velt geenszins om het „verankeren van demo cratische stelsels" als wel om het bevredigen van zijn machtshonger. Volgens zijn opvatting heeft Noord-Amerika, nu dit het stadium van de Monroeleer heeft overwonnen, thans zich tot taak gesteld de geheele wereld te controlee ren. Bij den wederopbouw van de wereld, zoo zegt Roosevelt, zullen de Vereenigde Staten een groote rol spelen. Het program van den tegen- woordigen president der Ver. Staten wordt hier door duidelijk, n.l. een wereldorde, die hij naar zijn goeddunken aan de andere naties en wel zijn vrienden wil opdringen en aan zijn vijan den met geweld wil opleggen. Een natie, die, zooals de VS. de medeverantwoordelijkheid draagt voor den waanzin van Versailles, heeft echter niet het recht aanspraak te maken op de leiding bij den wederopbouw van Europa, om niet te spreken van een leiding bij de hervor ming van de wereld. Een Noord-Amerikaansche inmenging, van welken aard deze ook zij zal door het Europeesche continent als een hoogst lastige en gevaarlijke aanmatiging van de hand gewezen en wanneer het zijn moet met de scherpste middelen worden afgewezen.1' landingen in Griekenland worden, zoo ver nemen wij van welingelichte zijde, in poli tieke kringen der Duitsche hoofdstad met buitengewoon groote belangstelling gevolgd. Op een desbetreffende vraag van een bui tenlandschen journalist vernam men In de Wilhelmstrasse de opvattingi dat Duitsch land niet op grond van dergelijke berichten, doch uitsluitend op grond van zijn eigen in lichtingen zijn beslissingen neemt. Overigens kan over de verhouding tus- schen Duitschland en Griekenland, die dik wijls genoeg duidelijk uiteengezet is, mets verder gezegd worden. Naar het A.N.P. verder van welingelichte zijde te Berlijn verneemt, zijn de buitenlandsche berichten over z.g. onderhandelingen tusschen Italië en Griekenland betreffende het sluiten van een wapenstilstand in de Wilhelmstrasse op nieuw onjuist genoemd en als verzinsels geken merkt. Zooals reeds in een deel der vorige oplage van ons blad werd medegedeeld, meldt het Joego-Slavische blad Vieme uit Sa- loniki, dat het Grieksche ministerie van Oorlog ten spoedigste alle reservisten van de lucht macht der lichtingen 1930 tot 1937 heeft opge roepen. Uitgezonderd zijn slechts vaders van gezinnen met vier en meer kinderen, alsmede de reservisten uit Larissa en omstreken, die wegens de aardbeving onlangs pas op 15 Mei moeten opkomen. Het blad Politika meldt verder uit Athene, dat het Grieksche ministerie van Oorlog 31 Maart alle dienstplichtigen der lichtingen 1940 en 1941, alsmede de dienstplichtige oudere lich tingen heeft opgeroepen, voor zoover ze behooren tot de infanterie, de bergtroepen der veldartil lerie, het lucht- en pantserafweergeschut, de cavalerie en de hospitaalsoldaten. BERLIJN, 17 Maart (D.NB.) Omtrent den aanval der Duitsehe gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht op Bristol verneemt het D. N. B. de volgende bijzonderheden. In de geheele stad waren er talrijke groote en kleinere bran den. Ten Noorden van de haven-installaties werden twee bijzonder groote branden waarge nomen. De bemanning van een der teruggekeerde vliegtuigen meldde bovendien, dat zij tegen twee uur 's nachts boven de stad een geweldige ont ploffing met een steekvlam van een duizend meter had gezien. De uitwerking was zoo ver schrikkelijk en de gloed van de vuurzuil dermate fel, dat het volgens de bemanning slechts de gashouders hebben kunnen zijn, die door een voltreffer tot ontploffing gebracht waren. STOCKHOLM, 17 Maart (S.P.T.) De bij zondere correspondent van Svenska Morgenbla- det meldt aan zijn blad, dat het er allen schijn van heeft, dat Engeland zijn afwijzende houding inzake Amerikaansche levensmiddelentranspor ten naar Frankrijk heeft opgegeven. Vichy zou in de volgende drie punten hebben toegestemd: 1 Amerikaansche contröle op de vevdee- ling der levensmiddelen. 2. Amerikaansche contröle op het goede renverkeer tusschen bezet en onbezet Frankrijk. 3. Maatregelen tegen vreemde infiltratie in Fransch Noord-Afrika. Als argument voor dit laatste punt wordt aangevoerd, dat het Wapenstilstandsverdrag slechts aan Italiaansche missies vergunning ver leent Noord-Afrika te betreden. VICHY, 17 Maart. (D.N.B.) Alhier is bericht ontvangen, dat twee Fransche missionarissen door Chineesche bandieten zijn overvallen en doodgeschoten. Het betreft den uit den Elzas komende mis sionaris Victor Nussbaum, die in Tibet verblijf hield en den in Siensjin werkzamen missionaris Joseph Toan. BERLIJN, 17 Maart (D.N.B.). Duitsche torpedovliegtuigen hebben Zondagmiddag in het zeegebied om Kreta, 40 k.m. ten Westen van Kaap Crio, een groote formatie vijandelijke oorlogsschepen waargenomen, bestaande uit twee slagschepen, zes kruisers en eenige torpe dojagers. De Duitsche vliegtuigen gingen on danks het zeer hevige luchtdoelgeschut vau den vijand terstond tot den aanval op de beide slag schepen over. Op elk der slagschepen werden naar het D.N.B. verneemt torpedovoltref fers geplaatst. Na de ontploffing der torpedo's waren de beide slagschepen in groen-zwarte rookwolken gehuld. De Duitsche vliegtuigen, die daarmede den vijandelijken zeestrijdkrachten in de Middellandsche Zee weer een zwaren slag toebrachten, hebben behouden hun thuishaven bereikt. Naar Associated Press uit Londen meldt, heeft de Britsche admiraliteit medegedeeld, dat schout-bij-nacht Maltbye vermist wordt. Malt- bye voerde het commando over het op 5 Novem ber 1940 in den Atlantischen Oceaan uit elkaar geslagen convooi. TOKIO, 17 Maart. De nieuwe Japansche eenheidspartij, die verleden jaar door de ^see- ring is gesticht, nadat alle andere politieke partijen en groepen waren ontbonden, zal, naar uit betrouwbare bron verluidt, er in Apiil mee beginnen, het land aan het voorbeeld van de asmegendheden, wat de binnenlandsche poli tiek betreft, op totalitaire basis te stellen, aldus meldt United Press aan haar bladen. De „Asahi Sjimboen" schrijft hierover, dat de eenheidspartij de verschillende ontwikke lingsorganisaties samen zal stellen en op den derden April een „Groot Aziatische Liga" zal grondvesten. De minister-president, prins Konoje, zal president van deze lfga worden. De liga zal een nationale beweging in het leven roepen, waarvan het doel het door de Japan sche regeering nagestreefde „Groot Oost-Azië" en de „prosperiteitssfeer" zal zijn. Aan dit werk zullen leger. Vloot en het bureau voor Chineesche aangelegenheden deelnemen. Krachtens een bekendmaking van den secre taris-generaal van het departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart in de Neder landsche Staatscourant van 17 Maart 1941 Is het verboden, zonder een daartoe verkregen schrif telijke vergunning van de Sectie electrotech- nische industrie van het Rijksbureau voor ver werkende industrieën een aantal in die bekend making genoemde electrotechnische artikelen, hetzij in het binnenland, hetzij naar het buiten land te verkoopen of af te leveren; tevens Is het verboden, een aantal andere in die bekend making genoemde electrotechnische artikelen naar het buitenland te verkoopen of af te le veren. Het eerstbedoelde verbod heeft o.m. betrek king op electromotoren, generatoren, aanzet- apparaten, transformatoren, schakelinrichtingen, verwarmingstoestellen, stofzuigers, accumula toren enz. Het verbod geldt niet voor bij genoem de sectie ingeschreven installateur a die niet tevens uit anderen hoofde bij deze sectie zijn ingeschreven en deze artikelen uitsluitend en détail verkoo pen. Aan de bij de sectie ingeschreven, daarvoor in aanmerking komende ondernemingen zijn inmiddels algemeene vergunningen tot het ver koopen en afleveren van een deel dezer artike len onder bepaalde voorwaarden verstrekt. De ondernemingen, welke nog geen algemeene ver gunning mochten hebben ontvangen en meenen daarvoor in aanmerking te komen, zullen goed doen, deze terstond bij de sectie aan te vragen. Het verbod tot verkoopen en afleveren naar het buitenland heeft o.m. betrekking op stalen meterborden, meterkappen en ophanginrichtin gen voor kilowattuur-meters, isoleerende buis in speciale uitvoering en diverse verlichtings artikelen. Voor den volledigen tekst van bedoelde be kendmaking, met de gedetailleerde opsomming der betrokken artikelen, worden belanghebben den verwezen naar de Ned. Staatscourant van 17 Maart 1941. De sectie electrotechnische industrie van het Rijksbureau voor verwferkende industrieën is gevestigd Bezuidenhoutscheweg 78b te 's-Gra- venhage. MANSJOELI, 17 Maart. (Domei) De Ja pansche minister van Buitenlandsche Zaken, Matsoeoka, is hedenmiddag op weg naar Ber lijn uit Mansjoeli naar Moskou vertrokken. Het gezelschap kwam om 5 uur in den morgen van Charbin aan en bleef gedurende het oponthoud te Mansjoeli in den trein. Op het Sovjet-Russische grensstation Otpor werd Matsoeoka door een vertegenwoordiger van de Sovjet-Russische regeering, die den Japan- schen minister van Buitenlandsche Zaken in een door de Sovjetregeering ter beschikking ge- stelden specialen wagon tot Tsjita zal vergezel len, begroet ,,Ik geef het op, zei een man van middelbaren leeftijd. Wat is het leven mij nog waard? Al wat ik liefhad, heb ik zien wegzinken. De feiten hebben mij overweldigd, de feiten, en de snel heid waarmede zij elkander zijn opge volgd. Ik kan niet voortgaan in een wereld, die vol is van andere gedach ten dan degene waarmee ik ben grootgebracht. Het is misschien goed voor piepjonge menschen, die mak kelijk kneedbaar zijn. Maar ik ben een bepaalden kant uit gegroeid Als men mij buigen wil, dan breek ik." We gingen voor het raam staan. Er stond een zeer oude boom in den voortuin, met knoestige takken en een bast vol diepe groeven. Een stuk dood, vermolmd hout, zoo scheen het, zwart tegen den pralenden blauwen hemel. Klaar voor de bijl die hem vellen moest. Maar boven in den boom waren een paar nieuwe, jonge twijgen. Zagen wij goed? Groene knoppen stonden op openspringen. Onverwoestbaar is het leven. En zelfs als de boom geveld wordt, dan is daar beneden, aan zijn zwarten voet, waar het zaadje neerviel, het begin van een nieuwen stam aan 't opschie ten. Het zal straks drie of vier blaad jes ontvouwen. Over een jaar tien of twaalf. Als we een menschenleeftijd verder zijn is het al een forsche stam geworden. De natuur geeft het voorbeeld. De wereld vergaat niet, als de mensch zich bedrogen ziet in zijn illusies. De gang der seizoenen blijft eender en de mensch blijft in wezen dezelfde die hij altijd was. De Asser rechtbank behandelde dezer dagen de zaak tegen een vijftal jongelui uft Zeijen, gemeente Vries, die te zamen in den nacht van 1 ep 2 Januari den getuige J. de L. uit Zeijen ernstig hadden mishandeld, waardoor deze naar het ziekenhuis te Assen moest worden over gebracht en gedurende zeven weken niet kon werken. De getuige-deskundfge, de chirurg dr. T. Bast uit Assen, had bij de behandeling niet minder dan twee scheurwonden in het sche deldak en een zestal steek- en snij wonden in den rug, ter hoogte van de schouderbladen en wat lager, geconstateerd. Eén der steken was tot de borstholte doorgedrongen en deze ver wonding beschouwde de deskundige als zwaar lichamelijk letsel. De genezing had een gun stig verloop gehad, doch was er infectie op getreden, dan was het levensgevaarlijk gewor den. De verdachten verklaarden, dat zij zich door De L. en de zijnen bedreigd gevoelden en daar om hadden zij afgesproken, dat zij zouden af rekenen. Zeer uitvoerig werden alle omstandigheden van dit misdrijf naar voren gebracht, waarbij o.m. bleek, dat de vijf verdachten zeer gunstig bekend stonden. Slechts een hunner was eens tot een geldboete veroordeeld. Getuige J. de L. echter was al driemaal we gens mishandeling en eenmaal wegens poging tot doodslag veroordeeld. In Eelde was hem de toegang tot de café's ontzegd en hij stond bekend als nogal driftig en als vechtersbaas. In normale omstandigheden en in zijn werk was er echter op hem niets aan te merken. De verdachten bekenden de feiten. Zij had den ook afgesproken, dat zij zich tegen elke aanranding zouden verzetten. De officier bracht in zijn requisitoir alle om standigheden nog eens naar voren en eischte tegen Albert L„ die den steek met de bajonet, welke tot de borstholte doordrong, had gege ven, 2y„ jaar gevangenisstraf, tegen Karei Christoph L. die al eens eerder was veroor deeld, 8 maanden en tegen de anderen 6 maan den gevangenisstraf, met aftrek van preven tieve hechtenis. De verdediger, mr. Wolthuis, achtte de ge- eischte straffen zeer hoog en meende, dat er in het geheel geen rekening was gehouden met den achtergrond. Hij vroeg ten slotte een ge ringe straf met onmiddellijk ontslag uit de preventieve hechtenis van de drie nog gedeti neerden. Nadat de rechtbank eenigen tijd in raadka mer was geweest, deelde de president mede, geen termen aanwezig te achten om Albert en Karei Christoph L. in vrijheid te stellen; wel achtte de rechtbank deze termen aanwezig ten aanzien van verdachte Jan B. De uitspraak werd bepaald op 28 dezer. NEW-YORK, 17 Maart (D.N.B.) Op een vraag tijdens de persconferentie heeft Roosevelt geantwoord, dat een Amerikaansche hulp aan Turkije op het oogenblik niet overwogen wordt, daar slechts die landen op hulp kunnen rekenen, die „zich tegen een aanval verweren of zich in de toekomst gedwongen zullen zien aanvallen af te slaan". Deze week zal hei si. Jozefziekenhuis te Vlissingen, waarvan, zooals bekend, in de eerste weken van Januari de kapel door een bom werd vernield, worden overgeplaatst naar een school gebouw aan de Bonedijkstraat. De school heeft inwendig talrijke veranderingen ondergaan, om haar nieuwe „taak" zoo goed mogelijk te ver vullen. TOKIO, 17 Maart (Domei). Voor het eerst sinds liet uitbreken van het Chineesch-Japan- sche conflict op 7 Juli 1937, zal met ingang van 1 April a.s. in de stadsprefectuur van Tok» de rantsoeneering van rijst worden ingevoerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1