SAMBO DE OLIFANT Beursoverzicht JlUA ABDIJSIROOP Bijna 40.000 ton tot zinken gebracht Britten landen te Berbera Titoelescoe overleden ItESA - ARNHEM De Wilhelmstrasse over Eire en de oorlog HOOFDAKTE Kerkelijk leven Audiënties op het Vaticaan Postchèque- en girodienst De 400.000ste rekening geopend 7^^ HOEST; VERKOUDHEID. BRONCHITIS WOENSDAG 19 MAART 1941 Duitsch weermachtsbericht Britsche aanvallen op Duitse he Noordzeekust Ital. weermachtsbericht Hevige strijd bij Keren Iersche minister tracht in V.S. tarwe en wapens te koopen De Gaulle te Gibraltar? STABSCHEF LUTZE TE 's GRAVENHAGE Oude granaat ontploft Vier kinderen bij Burgos gedood Maatregelen in Ned.-Indië NEDERLANDSGHE UNIE MGR. N. STAM Bisschoppelijk Inspecteur R.K.L.O. Oude materialen- en afval stof fenbeschikking Betalingsvoorwaarden in den groothandel VOOR DEN ARBEIDSDIENST Kostelooze bewijzen van goed gedrag WIJ LUISTEREN NAAR. Donderdag 20 Maart Academische examens Examens Nijverheidsonderwijs AKKER'S Voorziening van mijnhout Medewerking van boschbezitters gevraagd UITGESLOTEN SLAGERS Postpakketten naar generaal- gouvernement en protectoraat Verder verloop Nederlandsche Bioscoopbond Na de opening van het nieuwe bondsgebouw RITSEMA STOFZUIGER DOOR CH. GARVICE BERLIJN, 18 Maart (D.N.B.). Het opperbe vel van de weermacht maakt bekend: Een duikboot heeft vijf gewapende vijande lijke koopvaardijschepen, welke deel uitmaak ten van convooien en tezamen een inhoud had den van 35.300 br.ton, tot zinken gebracht. ESj gewapende verkenningen boven de Noordzee heeft het luchtwapen ten oosten van Newcastle een koopvaardijschip van ongeveer 4000 b.r.ton tot zinken gebracht. In den nacht van 17 op 18 Maart hebben gevechtsvliegtuigen havenwer ken van Newcastle geborbardeerd. Andere aan vallen waren gericht op havens aan de Schot- sche oostkust. De vijand viel vannacht op verscheidene plaatsen het kustgebied van Noordwest-Duitsch- land aan. Eenige branden in nietimilitaire in richtingen konden terstond gebluscht worden. He instorting van verscheidene woonhuizen Veroorzaakte slachtoffers aan dooden en ge bonden. Boven Dover werden in den loop van den dag vier versperringsballons neergeschoten. ERGENS IN ITALIë, 18 Maart (Stefani) In sijn weermachtsbericht no. 284 maakt het Ita- Üaansche opperbevel het volgende bekend: Aan het Grieksehe front activiteit van pa trouilles en artillerie. Onze vliegtuigen hebben vijandelijke luchtbases gebombardeerd en met machinegeweren beschoten. Op 16 Maart heb ben vliegtuigen van het Duitsche luchtwapen een vijandelijke vlootformatie aangevallen in het oostelijke bekken van de Middellandsche Zee, baarbij twee slagschepen door torpedo's getrof fen werden. Noord-Afrika: Bij Dzjaraboeb werden vijande lijke afdeelingen, die onze stellingen genaderd Waren, teruggeslagen. Onze bommenwerpers be stookten gemechaniseerde strijdmiddelen, ben- Sine-opslagplaatsen en inrichtingen van een vij andelijke basis. In den nacht van 16 op 17 Maart °ndernamen vijandelijke vliegtuigen een aanval °P Tripolis. Eenige personen werden gewond en Woonhuizen werden beschadigd. Oost-Afrika: In den sector van Keren woedt de strijd met alle hevigheid voort. Onze troepen deden verscheidene tegenaanvallen en brachten den vijand zeer zware verliezen toe. Verscheidene •halen werden de herhaalde vijandelijke aanval len met tal van strijdkrachten afgeslagen. Ook onze verliezen zijn aanzienlijk. Generaal Lorenzi- hi is aan het hoofd van zijn bataljons als een held gesneuveld. Tijdens luchtgevechten hebben onze jagers een Engelsch toestel neergehaald Een van onze machines is niet op haar basis te ruggekeerd. Vijandelijke luchtaanvallen op een ?an onze bases veroorzaakten eenige schade. i Een sterke vijandelijke vlootformatie, die voor Berbe-ra was aangekomen heeft, na een hevig bombardement te hebben ondernomen, troepenafdeelingen aan land gezet, die ons garnizoen overweldigden. BERLIJN, 18 Maart Het A.N.P. verneemt Van welingelichte Duitsche zijde: Het feit, dat de Iersche minister-president, De galera, den laatsten tijd vaker een standpunt heeft bepaald ten aanzien van de politieke pro blemen van den dag, wordt in Duitsche politieke gingen geweten aan een steeds toenemendea "ruk op Eire. In de Wilhelmstrasse hoorde men }hndaag de opvatting uitspreken, dat Londen ®;eer klaarblijkelijk tracht Ierland in een situatie m dringen, waarin De Valera en zijn volk niet Willen geraken. Ierland zal niet tot oorlogsge bied worden, dat is de duidelijke wil van De Va- era, welke van Duitsche zijde tegenover de nisto- ^•sche begeerigheid van Engeland steeds als ge- 'echtvaardigd en volstrekt begrijpelijk is be schouwd. Beweringen, die er van spreken dat ~uitschland van zijn kant druk uitoefent op Eire, draaien opzettelijk de situatie om, zoo veegt men in politieke kringen der rijkshoofdstad daar Hu toe. Deze beweringen zijn klaarblijkelijk af- £0Hstig uit een bron, die van oudsher belang had bij een misleiding der openbare meening in wereld, n.l. uit Londen zelf. Hit New-York meldt het D.N.B.: In een radio rede ter gelegenheid van St. Patricksday heeft de Iersche minister-president, De Valera, mede gedeeld, dat de minister van Defensie, Frank Aiken, op weg naar de Vereenigde Staten is, om te trachten tarwe en wapenen te kooocn. Ierland is ten zeerste verlegen om tarwe: de broodvoor ziening verkeert in ernstig gevaar. Aiken zal ook grondstoffen trachten te krijgen. Hij ver trouwt. dat zijn vrienden in de Vereenigde Sta ten hem alle mogelijke hulp zullen verleenen. Ierland, aldus vervolgde De Valera, zal er vastbesloten voor blijven zorgen, dat geen der oorlogvoerende partijen Iersch grondgebied ge- bnukt als aanvalsbasis tegen de andere partij. In den afgeloopen zomer hebben 200.000 vrijwil ligers zich voor den militairen dienst aangemeld. Dezen zijn niet ongewapend, doch hun uitrus ting zal nog verbeterd worden. VICHY, 18 Maart. (D.N.B.) De vroegere Roemeensche minister-president en minis ter van Buitenlandsche Zaken Titoelescoe, is Maandagavond te kwart voor twaalf in den leeftijd van 58 jaar te Cannes over leden. ALGECIRAS, 18 Maart. D.N.B. Te Gibral tar is een viermotorig vliegtuig geland, dat behalve den piloot en den waarnemer drie of ficieren aan boord had. Naar het heet, waren dit Fransche militairen. Volgens onbevestigde geruchten zouden het De Gaulle en zijn adju danten zijn geweest. VRAAGT ONS PROSPECTUS WISKUNDE EN TALEN (Bekende Schriftelijke Cursus) Naar wij vernemen vertoeft Stabschef Lutze op het oogenblik te 's-Gravenhage, voor een De- zoek van enkele dagen aan den Rijkscommissa ris, Rijksminister Seyss-Inquart. BURGOS, 18 Maart (D.N.B.) Maandag is op een terrein bij Burgos een granaat, afkom stig uit den tijd van den burgeroorlog, ont ploft. De granaat was door kinderen gevonden, die er mee waren gaan spelen. Drie kinderen wer den op slag gedood, twee zwaar en een licht gewond. Een der zwaargewonde kinderen over leed korten tijd na in het ziekenhuis te zijn opgenomen. BATAVIA, 18 Maart (S.P.T.). De Neder- landsch-Indische regeering heeft bij den Volks raad een ontwerp aanvullende begrooting inge diend, betrekking hebbend op o.a. de reorgani satie van 's Lands Plantentuin en van het wetenschappelijk proefstation te Buitenzorg en tot uitbreiding van de exploratie van Nieuw Guinea. Het ligt hierbij in de bedoeling o.m. den hout- aankap op Nieuw Guinea intensief ter hand te nemen. Blijkens mededeeling van het Gewestelijk Bureau der Nederlandsche Unie voor Limburg te Heerlen heeft het aantal deelnemers der Ne derlandsche Unie in de Provincie Limburg op Donderdag 13 Maart de 90.000 overschreden. Omstreeks eind Januari werd het 80.000e lid ingeschreven. Er deed zich derhalve een stijging van 10.000 leden voor in den tijd van anderhalve maand. VATICAANSTAD, 19 Maart. (Stefani) De H. Vader ontving Dinsdag in audiëntie prins Don Juan van Bourbon en diens echtgenoote, en be tuigde dezen Zijn deelneming met het overlijden van ex-Koning Alfonso XIII. Ook ontving Z. H. den ambassadeur van Columbia. De familie van Z. H. Exc. Mgr. N. Stam, Apostolisch Vicaris van Kisumu in Afrika, heeft van het Roode Kruis, via den Nuntius te Ber lijn, bericht ontvangen, dat de Bisschop-missio naris in goeden welstand verkeert. Dit bericht zal in Haarlem ongetwijfeld met groote vreugde ontvangen worden. Maar ook elders in den lande.zal men met genoegen ver nemen dat de bijna 65-jarige Nederlandsche bisschop, die bijna 39 jaar in Afrika verbleef, het goed maakt. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd met ingang van 18 Maart 1941 tot Bisschoppelijk Inspecteur van de R. K. Bijzon dere Lagere Scholen in het Dekenaat Henge lo (O.), den Zeereerw. heer J. A. Kempers, pas toor te Bekkum. „Blijf stil liggen," riep Ing hem toe. „Als je beweegt, glijd je naar beneden en ben je niet meer te redden. Ik zal je een touw toewerpen, bind dat om je middel.'' Flip gehoorzaamde nu snel en Ing trok hem omhoog. En terwijl hij daar tusschen hemel en aarde zweefde, bedacht hij opeens, dat hij den Toekan niet meer zag. .Eerst den Toekan redden,' waren zijn eerste woorden, zoo dra hij boven was. Voorzichtig keek Ing in de diepte. En dan riep hij: „Oei, oei, de arme vogel ligt heelemaal beneden. Hij is dood, heusch, ik kan er niet bij en het helpt niet meer ook." Trillend stonden de jongens naar beneden te turen. „Kassian", zei de Chinees en de jongens snikten het uit. De Postchèque- en Girodienst heeft Maandag 17 Maart in den loop van den dag de 400.000ste rekening geopend. Houder van deze rekening is de heer P. M. de Nijs te Hoorn, wiens aanvrage om toetreding als rekeninghouder de vierde honderdduizend heeft volgemaakt. In een bedrijf als dat van den postchèque- en Girodienst zijn groote getallen een heel ge woon en dagelijks voorkomend verschijnsel. Het getal 400.000 zou dan ook op zich zelf beschouwd geen al e grooten indruk behoeven te maken. Het krijgt echter meer beteekenis wanneer er bij in aanmerking wordt genomen, dat Neder land volgens de thans bekende cijfers verhou dingsgewijze meer deelnemers aan het post- giroverkeer telt dan. behalve één enkele uit zondering, alle andere landen, waar een der gelijk verkeer bestaat. Ook die landen, waar het postgiroverkeer van ouderen datum is, heeft het in dit opzicht derhalve voorbij gestreefd. Dat de hierin tot uitdrukking komende groei een zeer snelle is geweest, blijkt hieruit, dat van 1918, toen de dienst werd opgericht, tot 1923 de eerste 100.000 rekeningen werden ingeschre ven, in 1932 de 200.000ste, in 1937 de 300.000ste en thans, in 1941, reeds de 400.000ste rekening werd bereikt. Opmerkelijk is, dat het tempo, waarin deze groei zich heeft voltrokken, steeds grooter is geworden. Dit verschijnsel zet zich, ondanks de ongunst der tijden, ook nu nog voort, zoodat bijvoorbeeld in 1940 meer reke ningen werden geopend dan in eenig voorgaand jaar het geval was. Krachtens een wijziging in de Oude materia len- en afvalstoffenbeschikking no. 4/40 gelden voor den verkoop door erkende groothandela ren de volgende betalingsvoorwaarden: Bij betaling in contant geld binnen tien da gen na den factuurdatum kan door den verkoo- per een korting van ten hoogste 2 pet. worden toegestaan. Een langere betalingstermijn dan dertig dagen behoeft niet te worden toegestaan. Bij overschrijding van den termijn van dertig dagen kan aan den kooper zonder aanmaning interest op den voet van 2 pet. boven het wis seldisconto van de Nederlandsche Bank in re kening worden gebracht. Betaling met prima bankcheque of per bank- of postgiro is met be taling in contant geld gelijk te stellen, daaren tegen is een wisselbrief niet als contant geld te beschouwen. Artikel 10 luidt: Alle erkende tusschen- en groothandelaren moeten een voorraadboek aan leggen en nauwgezet bijhouden. Uit dit voor raadboek moet blijken de voorraad op het einde van den laatsten dag van iedere maand. Volgens artikel 11 moeten alle erkende tus schen- en groothandelaren aan den directeur nauwkeurig opgave doen van de hoeveelheden oud papier, ingedeeld naar soorten, welke zij op het einde van den laatsten dag van iedere maand in voorraad hebben, alsmede van de hoeveelheden, welke zij in de daaraan vooraf gaande maand hebbenontvangen en afgeleverd. Eveneens moeten in deze opgave de aan de verwerkers verkochte hoeveelheden oud papier, gesplitst volgens de afnemers, worden vermeld. De opgaven moeten telkens geschieden binnen drie dagen na het hierboven genoemde tijdstip en moeten derhalve uiterlijk op den derden van iedere maand in het bezit zijn van het rijks bureau. De secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald, dat bewijzen van goed gedrag, welke moeten wor den overgelegd door hen, die in aanmerking wenschen te komen voor de vrijwillige dienstne ming bij den Nederlandschen Arbeidsdienst, kosteloos worden verstrekt. Dit besluit wordt geacht in werking te zijn getreden 15 Februari 1941. Ten onrechte be taalde bedragen kunnen worden teruggevor derd. HILVERSUM I, 414.4 M. Nederlandsch programma 6.45 Gramoloonmuziek, 6.50 Ochtend gymnastiek, 7.00 Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmu ziek, 8.10 Gramofoonmuziek, 8.30 Nieuws berichten ANP, 8.45 Gramofoonmuziek, 10.40 Haagsch matrozenkoor (opn.), 11.00 Voor de vrouw, 11.20 Celesta-ensemble, 12.00 Amusementsorkest en solist, 12.42 Al manak, 12.45 Nieuws- en economische be richten ANP. l.Oo De Romancers en so liste, 1.301.50 Gramofoonmuziek, 2.10 Voor de vrouwen, 2.30 Orgelspel, 3.00 Voor de vrouwen, 3.15 Residentie-orkest. 4.00 4.20 Gramofoonmuziek, 5.0o Gramofoon muziek, 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP, 5.30 Salonorkest, 6.00 6.15 Cyclus „Sport en lichamelijke op voeding", 6.42 Almanak, 6.45 Actueele re portage of gramofoonmuziek, 7.00 Vragen van den dag ANP, 7.15 Gramofoonmuziek, 7.307.45 Berichten Engelsch, 8.00 Nieuws berichten ANP, 8.15 Gramofoonmuziek, 8.30 Berichten Engelsch. 8.45 Concert voor de Duitsche Weermacht, 9.30 Gramo foonmuziek, 9.45 Engelsche berichten ANP, 10.00 Nieuwsberichten ANP en sluiting. HILVERSUM II, 301.5 M. Nederlandsch programma 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtend gymnastiek, 7.00 Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtendgymnastiek, 7.55 Gramofoonmu ziek. 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gra mofoonmuziek, 10.00 Morgendienst, 10.20 Philharmonisch kwartet, 10.40ll.Oo De clamatie, 11.20 Omroeporkest. 12.00 Be richten, 12.15 Kerkorgelconcert, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 1.00 Omroeporkest en solisten, 2.0o Cello en piano, 2.45 Esmeralda. 3.30 Declamatie, 3.50 Gramofoonmuziek. 4.20 Trio „Muno- di", 5.15 Nieuws-, economische en beurs berichten ANP, 5.30 Melodisten en solis ten. 6.00 Afrikaansche liedjes met orgelbe geleiding, 6.20 Melodisten en solisten. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00 Persoverzicht voor binnen- »n bui tenland ANP. 7.15 Concertgebouworkest en soliste, 8 00 Nieuwsberichten ANP en slui ting. NIJMEGEN. Gepromoveerd tot doctor In de letteren en wijsbegeerte op proefschrift geti teld „Het aandeel van Engeland aan de vor ming van het staatswezen: de Noord-Ameri- kaansche Unie" de heer J L. Hertnans, gebo ren te Brunssum, docent aan de R.K. Leer gangen te Tilburg. AMSTERDAM. Bevorderd tot doctor m de letteren op proefschrift, de heer W. Zwikker. geb. te Zaandam. LEIDEN (BK. Huishoudschool). Voor het theoretisch gedeelte van het examen voor de akte N VII (Leerares Huishoudkunde en Waschbehandeling slaagden de dames: H A. Hebbema, Amsterdam; A. M. de Jong, Leiden; W. M. C. van de Ven. Heerlen. En voor het theoretisch gedeelte van het examen voor de ake N VIII (Leerares Koken en Voedingsleer) slaagden de eerw. zusters Sophronia van Mil en Veridiana van der Avoort, Oegstgeest; en de dames: N. v. d. Boon, Bodegraven; M. Booy en J. Gesman, Alphen a.d. Rijn; H. M. A. Helmer, Amsterdam; I. J M. Hustinx, Overschie; M. Ch. W. Snelder, Utrecht; C. J. E. M. Timmermans, Schagen en H. P. Edel, Sneek. waarbij slijm op de borst vast zit, zal Abdijsiroop de slijm doen loskomen en borst en keel verzachten, terwfll de hoest verdwijnt. Vanouds beproefd by hoest, griep, bronchitis, asthma. 'sWerjstds beste Hoestsiroop De productiecommissaris voor den boschbouw en de houtteelt vestigt er de aandacht op, dat het voor het instandhouden van de kolenproduc- tie der Nederlandsche mijnen noodzakelijk is, dat het noodige mijnhout uit binnenlandsche bosschen wordt geleverd. Dit hout zal in de eerste plaats moeten wor den verkregen door een doelmatige dunning van de bosschen en voorts door velling van die bos schen, waarvan niet te voorzien is, dat zü op den duur zaag- of paalhout zullen kunnen leve ren. Dringend wordt de medewerking van de boschbezitters ingeroepen om de voorziening van mijnhout zoo goed mogelijk te doen verloopen door vrijwillige verkooping van het bovenbe doelde hout aan bekende mijnhouthandelaren. zoodat deze laatsten hun contracten met de Limburgsche mijnen kunnen nakomen. Indien binnen betrekkelijk korten tijd niet voldoende vrijwillige verkoopingen van mijnhout hebben plaats gehad, zal op grond van de /Bodem productie wet ter verzorging van het groote belang, dat voor Nederland hieraan verbonden is, tot aanwijzing van te vellen of te dunnen bestanden^ worden over gegaan. Uitdrukkelijk wordt de aandacht er op ge vestigd, dat voor elke dunning of velling een vergunning op grond van de Bodemproductie- beschikking 1939 noodig is; dat het mijnhout slechts mag worden verkocht aan erkende mijn- houthandelaren en dat bij verkoop boven den vastgestelden maximumprijs zeer strenge straf fen zullen worden opgelegd. De aanvragen tot dunning of velling moeten worden gericht aan den productiecommissaris voornoemd, Museumlaan 2 Utrecht. Formulieren voor aanvragen zijn bij den pro- ductiecommissaris en bij de houtvesters van het Staatsboschbeheer op aanvrage verkrijgbaar. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat wederom eenige slagers wegens frauduleuze slachtingen of het voorhanden hebben van vleesch, afkomstig van frauduleuze slachtingen, voor geruimen tijd van het verkrijgen van een toewijzing van vee en vleesch door de Nederlandsche Veehouderljcen- tralé zijn uitgesloten. Het zijn de slagers: J. M. v. d. Berg, A. 46, Herpen IJ. de Boer, Gaast, (Wonseradeel). A. v. d. Bosch, Lisserdijk 108, Haarlemmermeer. A. N. ten Brink, Bethlehemweg 10, Utrecht. N. ten Brink, Albatrosstr 39, Utrecht. L. B. F. Iding, Provincialeweg 118, Veldhoven. W Smolders, Bakelschedijk 30, Helmond. E. Ultee, Vaartkade 6, Llnschoten. F. Vellema, Raad (Westdongeradeel). J. Venekamp, Musselkanaal. P v. Vliet, Nieuwe Haven, Gouda. D. v. d. Swaag, No. 171, Akktrwoude. J. Bos, Prinsesseweg 63, Groningen. B. Vrijhof, KI. Marktstraat, Harderwijk. E Perdon, Borgercomp.str. 11, Sappemeer. G. v. Saarloos, St. Catharineplein 17, Bergen op Zoom, A. L. Ritsema, Groningerstraat 34, Assen. C. G. Kraan, Linschoterkade D8, Oudewater. J. Postma, Visvliet (Grüpskerk). A. Th. Aarts, Ammerstraat A 235, Ammerzoden. J. Bloemhof, A 34, Rouveen (Staphorst). S. Homeman, Grüpskerk. M. Berkhof, Apeldoomscheweg G 165, Vaassen. W. Bouma. No. 76, Surhuizum. C. J. Steenbergen, le Wormschew. 108, Apeldoorn G. de Groot, Prinsesseweg 63, Groningen. J. L. v. Iersel, Graafscheweg 142, Den Bosch J. VerstratenBoer, Kerkdreef, Axel A. de Regt, Markt 83, Axel. E. Meinema, Moddergat, Westdongeradeel. W. Marra, Lemmerweg 11, Sneek. H. Haitsma, Godsacker 12, Franeker. Tegen al deze slagers is proces-verbaal opge maakt Van heden af kunnen postpakketten uit Ne derland naar het generaal-gouvemement en 't protectoraat Bohemen en Moravië en omgekeerd worden verzonden. AMSTERDAM, 18 Maart 1941 Het aanzien der beurs leverde vandaag wei nig verschil bij gisteren. Ook thans nam het pu bliek een afwachtende houding aan ten opzichte van toekomstig gebeuren en werd door den be- roepshandel eveneens weinig ondernomen. Het gevolg bleef niet uit, dat de markt zeer stil opende en op verschillende punten leitelijk van handel geen sprake was. De stemming le verde ook geen bijzonders op en was in door snee nauwelijks prijshoudend. Op de Amerikaansche afdeeling bewogen Steels zich bij opening op fractioneel lagere prijzen. Bethl. Steel handhaafde zich op het vorig slot. Republic Steel zette 5/8 lager in, maar herstelde aanstonds weer in 3/8. In Ana conda Copper werd vooreerst niets ondernomen; de ondertoon bleek onveranderd te zijn. Kenne- cott Copper was goed prijshoudend. Voor Car- foundry was de ondertoon zwakker. General Mo tors en Vliegtuigen alsmede Spoprwegshares ta melijk prijshoudend, Pennsylvanies noteerden 4 a 4 lager. Op de Petroleumafdeeling ontmoette Ko ninklijke Olie aanvankelijk eenig aanbod, waar door een reactie ontstond van 24 pet. Toen het aanbod was opgenomen, volgde weer herstel van 1%, waarna de belangstelling grootendeels ver dween. Shell Union en Continental Oil waren vrijwel prijshoudend. Tidewater iets luier. In den Suikerhoek kwam het in H. V A. Dij opening weer niet tot een riotten handel. BU de verhandeling van een enkel stuk boekte het fonds een reactie van 5 pet. Vorstenlanden Cultuur toonde geen verandering en de rest van de markt bleef verlaten. De Rubberafdeeling bood geen ander beeld. Ook hier viel geen belangstelling waar te ne men. Zelfs A'dam Rubber bleef buiten beschou wing. Tabakken waren evenmin geanimeerd. Se- nembah had zich weer een verlies van eenige percenten te getroosten, terwijl de advieskoer- sen van Oude Deli en Deli Batavia iets lager waxen. Scheepvaartaandeeien maakten geen uitzon dering. Scheepvaart Unie werd 14 a 24 lager verhandeld, terwijl blijkens de advieskoersen de stemming voor Holland Amerika Lijn, Japanlijr. en Booten ook niet vast was. Van binnenlandsche industrieelen noteerde Unilever lets lager en was Aku iets vaster van toon. Philipslampen boekten een avans van 24 4 3 pet. Op de beleggingsmarkt was de stemming voor Nederlandsche Staatsfondsen aan de betere hand. De nieuwe Staatsleening kon ca. 14 pet. herstellen en de 334 pet. 1938 no teerde circa 3/8 pet, Het verder verloop was uitermate stil met zeer weinig koersverandering. Koninklijke Olie t. ok een weinig in koei's aan, maar brokkelde hierna woer iets af Voor HVA trad een verbetering in van 2%. Oude Deli Hep nog iets terug Adam-Rubber bewoog zich een weinig beneden he-, vorig slot. Aku bleef vrijwel prijshoudend maar Philips lampen boekten weer een reactie van 2vi%. De Amerikaansche markten toonden geen ver betering. Voor Beth Steel en Steels golden iets lagere prijzen. aconda Copper noteerde y4 beneden gisteren. De nieuwe Nederl. Staatsleening handhaafde zich en voor de 33/,% 1938 tra een verdir h-rstel in van 3/16—'4 Prolongatie 24%. Na de speciale film voorstelling, welke üen genoodigden bij de opening van het gebouw van den Nederlandschen Bioscoopbond Maan dag in den vooravond was aangeboden in het studiotheater te Den Haag, vereenigde het ge zelschap zich aan een maaltijd in restaurant Royal. De voorzitter van den bioscoopbond, de neer H. M. van Txiet, die als gastheer optrad, richtte bij den aanvang van dit samenzijn woorden van welkom tot de genoodigden en verheugde zich over de aanwezigheid van den afgetreden voor zitter, den heer C. S. Roem, dien hij nuldigde voor de sportieve opvatting, waarmede deze ve teraan zijn taak aan de nieuwe leiding haa overgedragen. Dr. T. Goedewaagen, secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kun sten, schetste de cultui'eele en volksche taak van het bioscoopwezen, dat thans, zooals hu zeide, de kinderziekten heeft doorgemaakt en volkomen gesterkt gereed staat om het Neder landsche volk gezonde ontspanning en in op- bouwenden geest de noodige voorlichting te verschaffen. Ir. M L. Z. van der Vegte, raadsadviseur bij genoemd departement, tevens voorzitter van de centrale commissie voor de filmkeuring, herin nerde aan de gebeurtenissen hier te lande se dert den tienden Mei en gaf uiting aan zflu 6tellige verwachting, dat daaruit voor het Ne derlandsche volk iets vee] beters dan hetgeen dit volk sedert jaren gewend was. zou worden geboren. Tevens hoopte spreker, dat ons geheeld volk begrip zou toonen voor het zuivere Neder landsche karakter van de nationaal-socialistl- sche leiding, welke van het departement var. Volksvoorlichting uitgaat. Daarna hebben nog gesproken de heeren Roem, ds. Brinkerink, Von Tiedemann en Ver min. VIRRATOR em VLOEBUCHI 63. Zool zei ze knikkend. Ik kom juist uit Lon den van het kantoor van Mr. Barrington, maar öleb zeide, dat gij hier waart. Ik ben in Italië geweest. Ik heb nieuws.... *k kan het u zeggen en terugkeeren naar mijn ramUie, waar ik een tehuis gevonden heb. Nieuws? Wat voor nieuws? vroeg Clarence haalde een groote linnen enveloppe te ^°rschljn, die ze opensneed met een zakmesje Hierin is de huwelfjksacte van Godfrey r^tehton en Florette Corsini, Iris' vader en "•oetier, zei ze. Uoverdale uitte een kreet en boog zich voor- om het papier te grijpen, maar ze hield "aar bruine hand op. Wat?! riep Clarence. Het is zoo. Ik geef het aan u, Mr, Bar rington. Zie, ze trouwden in het geheim, eenige weken voor ze de opera verliet, aan de andere zijde van de Oostenrijksche grens! Wat een ezel was ik! We hebben alleen in Italië gezocht! kreunde Barrington. Maar maar waarom deed meneer Knighton dan net alsof er geen huwelijk was geweest? Omdat hij 'vreesde, dat het niet wettig wis, zei Felice, niet in orde hoe noemt u het? niet geldig! Dat is het woord! Hij was te trotsch om in de kwestie te gaan roeren hij leed liever in stilte onder den twijfel. Het was dom, want hij kon alle moeilijkheden uit den weg geruimd hebben want het is geldig, nietwaar? Geldig! zei Barrington, voor 't eerst in zijn leven schreeuwend. Natuurlijk! En mijn lieve meisje heet Iris Knighton, zoo waar als ik leef! Geef mij het certificaat. Lord Coverdale, bij alles wat u lief is. Kijk na, wanneer de vol gende boot gaat! HOOFDSTUK XXXII Den volgenden dag, toen Paul en Iris een aria instudeerden, werd er geklont en diende juf frouw Barker Lord Coverdale aan. Iris stond perplex. Wel, juffrouw? zei haar hospita, vragend naar het blozende gezichtje kijkend. Iris knikte en juffrouw Barker ging naar beneden. Toen Coverdale binnentrad, zag Iris direct dat er iets was gebeurd. Iris! riep hij uit, haar hand in de zijne nemend. Zoo stonden ze even elkaar zwijgend aan te kijken, zonder aan Paul te denken. Iris. ik kom je goede tijding brengen, zei hij tenslotte, zoo juist kom ik uit Parijs. Raad eens wie ik daar ontmoet heb? Je raadt het nooit! Hij wachtte haar antwoord niet af, maar voegde er zachtjes aan toe: Felice! Felice? mompelde ze verbaasd. Hoe dik wijls had ze aan haar gedacht, en verlangd iets van haar te hooren. Ja. Zij bracht het nieuws. Kan je niet gissen, wat het is? 't Is zoo belangrijk, dat ik direct hierheen gekomen ben, zonder een minuut oponthoud, 't Is zelfs nog belangrijker dan het vinden van het testament. Ik kan het niet raden, zei ze, maar haar ademhaling werd sneller. Paul sloop weg en Coverdale nam haar hand en bracht haar naar den divan Waar is ze nu? vroeg Iris, bijna angstig. Terug naar Italië, waar ze al deze maan den geweest is. Heb je geen idee, waarom ze er heen is gegaan? Neen, zei ze flauwtjes. Iris, zei hij, voelend dat geen voorbereiding den schok zou verminderen, Iris, ze heeft het huwelijkscertificaat van je ouders gevonden! Ze keek hem als verdwaasd aan. Het certificaat. Ze zijn getrouwd over de Oostenrijksche grens in het geheim, en.... En ik ben zeg het gauw! Jij bent Iris Knighton! Ze uitte geen kreet, maar zonk achterover, wit tot de lippen, de oogen gesloten, alsof de ploselinge vreugde haar gedood had. Nu kon ze de wereld in het gezicht zien, haar naam weer hooren zonder de pijn als van een dolksteek in haar hart, zonder den blos van schaamte op haar wangen! Coverdale nam haar in zijn armen. Iris, mijn lieveling! fluisterde hij. En toen ze besefte, dat ze in zijn armen lag, en zijn liefdevolle oogen zag, kwam de kleur op haar wangen. Is het waar of droom lk, Heron? fluisterde ze. Onwillekeurig had ze zijn naam uitgesproken. Innig drukte hij haar tegen zich aan. Iris, liefste! Het is zoo! En ik heb Je lief is nu eindelijk ons uur gekomen? Zeg het me, dat je ook van mij houdt Ze sloeg haar mooie oogen op en juichte: Ja ik houd van je. Heron. Het was zoo'n romantisch huwelijk, dat de wereld er geruimen tijd vol van was en ledereen was verrukt, behalve de arme Staplcson. De huwelijksreis duurde een maand een korte maand van gelukzaligheid, zooals weinig stervelingen ten deel valt in deze wereld van vergankelijke vreugden en op een schoonen herfstavond stonden ze op het terras van de Revels naar den zonsondergang te kijken. Iris leunde tegen het balcon, Heron rookte een siga ret, en streelde haar hand. Van de eetzaal uit werden twee stemmen gehoord van Montacute en Barrington en even later klonk muziek. Het was Paul; die viool speelde. Een poosje daarna knikte Paul Iris toe en nestelde zich tegen haar aan met een vertrouwe lijkheid, zooals reine en volmaakte liefde alleen kent. Wat is er, jongen? vroeg ze, hem over het haar strijkend. Ik ben een ontevreden stakker, Mabel! zei hü lachend, maar toch treurig. Maar wie zou dan ook tevreden zijn met de zangeres Grecci ba Mabel Howard gehoord te hebben? O, Mabel, als.... Als wat? De jongen kleurde. Ik wou iets erg geks zeggen, Mabel alsals jij het eens wilde zingen! Even heerschte er stilzwijgen. Iris keek haar man aan. Hij ving haar blik op en knikte; en Iris gaf hem een kus. Toen keerde ze zich tot Paul: Paul, ik zal in je nieuwe compositie zingen, als je het graag wilt. Hij lachte, toen hü zün gezicht ophief tot het hare; toen zag hij, dat ze het meende in allen ernst en zonk neer aan haar voeten en zün tranen vloeiden over haar hand. EINDE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 11