Het einde eener idylle Bon 8 voor vleesch- distributie Roosevelt over actueele problemen Aan de groeve van Kardinaal Schulte I r KASTEEL VAN ANTWERPEN Felle strijd bij Keren duurt voort Sociaal streven Nieuwe nachtaanvallen op Engeland Zes dooden en dertien zwaargewonden Verduistering Convooien, duikbooten, staking en Ierland Vader Van zijn Volk in moeilijke jaren Spaansche vluchtelingen in Rusland Slachtoffers Van Engelsche luchtaanvallen „Berlijn kan geen standpunt meer bepalen" Audiënties op het Vaticaan J" V "A- VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 19 MAART 1941 - AVONDBLAD CAFE-RESTAURANT „DE LA P AIX" DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22910 De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents per regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiër*) 13 regete 48 cents, iederen regel meer t6 oeots. Rantsoenen gelden thans ook voor paarden' en schapenvleesch ltal. weermachtsbericht Debatten in het Huis over milliardencrediet De levering van tarwe aan Frankrijk BRITTEN WEER BOVEN NOORD-DUITSCHLAND Wilhelmstrasse beantwoordt vraag naar relaties met Athene Secretaris van Gandhi gearresteerd DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN LEIDSCHESTR. 67-71 AMSTERDAM Speciaal ingericht voor het ontvangen van GROOTE GEZELSCHAPPEN tot 500 personen Speciale Gezelschapsiarieven Perfecte Keuken NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT Wij gelooven, dat het Nederland- sehe volk en zijn mentaliteit door een buitenstaander althans in meest eigene en diepste wezen niet zoo heel gemakkelijk doorgrond en begrepen kunnen worden. Wij mogen op den oppervlakkigen vreemdeling al den indruk maken van gemoedelijk, toeschie telijk en ontvankelijk voor allerlei in vloeden van buiten te zijn, die indruk betreft toch meer het uiterlijk dan het innerlijk, want „au fond" zijn wij Nederlanders principieel vasthoudende, bedachtzame, eigengereide, innerlijk te rughoudende, zich moeilijk ten volle gevende menschen, zuinig met het schenken van vertrouwen en niet licht geneigd tot het blootgeven van wat er intiem in ons leeft. Oogenschijnlijk stuit de vreemdeling, die met ons in contact komt, op moeilijk te rijmen tegenstrijdig heden en tegenstellingen, maar deze tegenstrijdigheden en tegenstellingen worden verklaard door en zijn de ri-ucht van de veelzins merkwaardige positie, die wij in den loop der eeuwen in de wereld hebben weten te bemachtigen en die wij hebben kunnen bemaentigen juist omdat wij waren, die wij zijn. Als numeriek niet talrijk volk. met een moe derland van betrekkelijk geringen om vang, dat goeddeels op de zee met erva ren kunde en taaie energie moest worden veroverd, hebben wij een koloniaau rijk van wereldbeteekenis weten te vestigen met alzijdige verbindingen. De zee, waaraan de geboortegrond ontworsteld werd, werd dienstbaar gemaakt aan land en volk. Op alle oceanen en in alle werelddeelen werd onze reputatie van zeevarend en handeldrijvend volk met eere gevestigd, en deze mondiale expansie was slechts mogelijk, omdat de pioniers, die uitzwierven over den aardbol, zonen waren van 'n volk, dat den grond onder zijn voeten en zijn vrijheid en zelfstan digheid heeft moeten bevechten in een langdurigen strijd. Wij mogen al een cosmopolitisch vernisje hebben gekregen in het wereldverkeer, waaraan wij zoo intens deelnamen en waarin wij zoowel materieel als geestelijk een niet te onderschatten rol speelden, wij zijn toch in de kern ras-echte Nederlanders gebleven met alle typische kenmerken van onze universeele „vrijgevochten heid" in den meest letterlijken zin des woords. Zeker, het valt niet te ontkennen, dat de neiging om op de histori sche en cultureele lauweren te rusten ons wel eens te machtig is geworden, dat een zekere zelfgenoeg zaamheid en zelfingenomenheid zich van ons hebben meester gemaakt, maar in dit opzicht vormen wij geen uitzondering onder de volkeren, die evenals wij in den loop der eeuwen succes hebben gehad. Ons is nu eenmaal niets menschelijks Vreemd en dit i s zeer menschelijk. Maar al mogen wij ons wel eens te veel hebben laten gaan in den ijdelen waan, dat alles zoo zou kunnen blijven als het eenmaal geworden was, en al mogen wij Vel eens te veel toegegeven hebben aan de illuspir gebleken hoop, dat ons land evenals van 1914 tot 1918 een onbetreden eiland temidden van een kokende en kolkende oorlogszee kon blijven, het is toch niet waar, dat de Meidagen van 1940 over ons land en ons volk zijn ge komen als eveijzoovele donderslagen bij kelderen hemel. Want al was de hemel ki de natuur die dagen ook zoo stralend kelder als hij in de lente maar zijn kan, ket gerommel en gedonder aan den bolitieken hemel was te lang en te dui delijk hoorbaar geweest buiten onze Srenzen om niet gehoord te worden. tVanneer wij al met een moeilijk te ver hoesten optimisme gehoopt hebben tegen alle hoop in, dat althans het e'rgste aan ons voorbij zou gaan, wij zijn hiet in wanhoop bij de pakken neer ëaan zitten, toen dat ergste ons over nam, al heeft het uiteraard ons Sroote moeite gekost en kost het ons nog kioeite alles wat daarna kwam te ver herken. Voor dezen onzen toestand keeft ministerialdirigent Hans Fritzsche, de leider van de dagelij ksche persconfe renties te Berlijn, bij een kort bezoek ons land een zoo zuiver begrip ge jond als men van een buitenstaander kiet direct mocht verwachten, toen hij kaar aanleiding van de houding van de kieeste Nederlandsche persorganen ten danzien van de Duitsche berichtgeving eïl van het A.N.P. zeide: „Hoewel ik toen echter geglimlacht keb, is er toch ook een gevoel van diep Aspect en begrip over mij gekomen voor dit volk, dat zoo patriottisch is eh ik heb die moeilijkheden aange- voeld, waarin dit volk, nu het een Mogendheid in zijn land heeft, waar- Mede het een oorlog heeft gevoerd, *erkeert." Pok de Heer Rijkscommissaris, Rijks- Mister dr. Seyss-Inquart heeft in zijn Qote rede in het Amsterdamsche Con- rtgebouw een paar maal gewezen op het begrip, dat hij heeft voor de situ atie, waarin wij verkeeren. Zoo zeide hij o.m.: „In ieder geval constateeren wij, Duitschers, dat de Nederlanders over buitengewoon hooge innerlijke waar den beschikken, die wij verheugd als eigenschappen van hun Germaansehe bloed begroeten, dat de Nederlanders als Germaansch randgebied op zich zelf aangewezen buitengewone praes- taties hebben volbracht, dat zij echter als gevolg van de resultaten dezer prestaties verzonken zijn in een' idylle, die op sommige gebieden reeds een stilstand in de ontwikkeling van de levenskrachten der natie heeft betee- kend. De verstoring van deze idylle doet thans onaangenaam aan, maar zij mag niet geacht worden het Neder landsche wezen in het nauw te bren gen." Inderdaad, voorzoover onze vooroor- logsche situatie ondanks de nijpende werkloosheid, de economische crisis en een tot in het pietluttige doorgevoerde onderlinge politieke verdeeldheid verge lijkenderwijze een idylle mocht heeten, en de levenskrachten in bepaalde krin gen zelfs dreigde te verlammen, dienen wij er ons hoe eer hoe beter ter dege rekenschap van te geven, dat deze idylle definitief verstoord is. Hoe onaangenaam dit voor sommigen ook moge zijn, wij zijn ervan overtuigd, dat het Nederland sche wezen er niet alleen niet door in het nauw is gebracht, maar er veeleer door gesterkt en gestaald is geworden. Wij Nederlanders zijn geen isolationis- ten ten aanzien van de Europeesche geschiedenis, daarvoor hebben wij steeds een te eervolle en te actieve rol erin gespeeld. Wij zouden onze roemrijke voorvaderen ten schande maken en ons Nederlandsche wezen verloochenen, indien wij in de geweldige en hachelijke stroomversnelling van de Europeesche geschiedenis in onze dagen als klein- geloovige défaitisten werkeloos op de roeibanken ineendoken. Neen, wij moe ten met vaste hand en vertrouwen op God de riemen der zelfwerkzaamheid grijpen om de buitengewoon hooge in nerlijke waarden, die de Duitschers bij ons geconstateerd hebben, en waartoe wij terecht ook ons christelijk geloof en onze Christelijke cultuur rekenen, gelou terd over te brengen naar 'n nieuwen en beteren tijd, waarin de vrede zal moeten stoelen op de rechtvaardigheid om duurzaam en zegenrijk voor allen te kunnen zijn. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt het volgen de bekend: Gedurende het tijdvak van Donderdag 20 tot en met Zondag 30 Maart geeft elk der vier met „08 vleesch" gemerkte bonnen van de vleesch- kaart recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbegrepen, of een rantsoen vleeschwaren. De met „08 worst, vleeschwaren" gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. De bonnen, welke 30 Maart nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Woensdag 2 April a.s. De aandacht wordt er op gevestigd, dat thans ook paarden- en schapenvleesch onder de dis tributie vallen, zoodat de rantsoenen ook gelden voor deze vleeschsoorten. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht, bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, kalfs-, paarden- en schapenvleesch en voor gerookte worst soorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor lever artikelen, tongenworst en nierbrood en 150 gram voor bloedworst. ERGENS IN ITALIË, 19 Maart (Stefani) In zijn weermachtsbericht no. 285 maakt het Raliaansche opperbevel bekend: Grieksche front: niets van beteekenis te vermelden. Noord-Afrika: onze vliegtuigen bombardeer den vijandelijke gemechaniseerde strijdmidde len en troepen. Oost-Afrika: aan het front van Keren, waar de Engelschen een aanzienlijke strijdmacht te land en in de lucht concentreeren, duurt de strüd voort. Onze troepen hebben door hun dapper verzet den vijand teruggedreven en te genaanvallen ondernomen waarbij den vijand aanzienlijke verliezen werden toegebracht. Een onzer formaties jachtvliegtuigen deed een ver rassenden aanval op een der luchtbases van den vijand, waarbij acht Britsche machines vernietigd werden. WASHINGTON, 19 Maart (D.N.B.). Pre sident Roosevelt, die Vandaag voor tien dagen met vacantie gaat, heeft op zijn persconferentie medegedeeld, dat hij nog vóór zijn vertrek een centrale arbitrage commissie voor stakingsproblemen zal in stellen. Gedurende de uitstedigheid van Roosevelt zal de minister van Landbouw een lijst opstellen van de levensmiddelen, die Engeland binnen afzienbaren tijd noodig kan hebben. Een ver tegenwoordiger van het Britsche ministerie van Voedselvoorziening zal naar de Vereenigde Staten komen om de Amerikaansche regeering inlichtingen te verschaffen over de levensmid delen, die Engeland noodig heeft, en in het bijzonder over de behoefte aan producten, die vitaminen bevatten. Op de vraag, of ook naar andere landen, en vooral Spanje, Amerikaan sche levensmiddelen gezonden zullen worden, antwoordde Roosevelt bevestigend. Toen men hem vroeg wat er met Frankrijk zou gebeuren, antwoordde de president ontwij kend met de mededeeling, dat men op het punt stond tot overeenstemming te komen over het zenden van twee tarwe-schepen naar het niet- bezette Frankrijk. Op de vraag, of hij zou vol doen aan den wensch van Ierland, dat tarwe en wapenen wil hebben, antwoordde Roosevelt met de wedervraag, hoe hy goederen naar het in de oorlogszone liggende Ierland zou moeten zenden. Toen men opmerkte, dat hij immers de oorlogszone kon wijzigen, lachte de president slechts. Vervolgens kwam het convooivraagstuk ter sprake. Zooals Roosevelt zeide vertelde men reeds jarenlang, dat hij maatregelen ter bescherming van convooien wilde tref fen, doch hijzelf wist niets van dergelijke plannen. Ten aanzien van de Britsche be wering, dat een Duitsche duikboot op weg zou zijn naar de kust van Noord-Amerika, verklaarde Roosevelt, dat hij daarover geen inlichtingen had. Verder wordt bericht dat het Huis van Af gevaardigden gisteren is begonnen met de be handeling van Roosevelts voorstel tot het be schikbaar stellen van zeven milliard dollar Voor de leen- en pachtwet. De republikein Taber en de democraat Wood- rum toonden zich voorstanders van het voor stel. Toen een afgevaardigde Woodrum vroeg, hoe de gelden voor de tenuitvoerlegging der wet zouden worden opgebracht, antwoordde hij, dat zelf niet te weten. In ieder geval, zeide hij, zal de Amerikaansche belastingbetaler de rekening moeten voldoen, hoewel het de vraag is, of dat toereikend zal zijn. Volgens Associated Press heeft het Ame rikaansche ministerie van Oorlog laten doorschemeren, dat het voornemens is, de bouwwerkzaamheden op 't vliegveld Wright- field, die door een staking onderbroken zijn, met eigen werkkrachten te doen voortzet ten, indien de staking, welke drie weken geleden is uitgebroken, ni$t binnen 24 uur is bijgelegd. Het zou de eerste maal zijn, aldus Associated Press, dat het ministerie Van Oorlog bij een staking met geweld in grijpt. WASHINGTON, 19 Maart (DNB) Onder staatssecretaris Sumner Welles heeft giste ren in de persconferentie verklaard, dat hij de Engelsche toestemming voor de levering van tarwe aan het niet-bezette Frankrijk spoedig hoopt te verkrijgen. De Fransche ambassadeur Haye, die Dinsdag weer een bespreking met Welles heeft gehad, heeft gezegd dat eers. twee Amerikaansche schepen met door het Roode Kru - geschonken tarwe naar Frankrijk zouden vertrekken. Ver der wordt met de Engelschen onderhandeld over een voortdurende levering van tarwe aan de Fransche regeerïng, waarbij men gebruik zou maken van twee Fransche schepen, die te New York zijn opgelegd. De ladingen zouden betaald worden met het geblokkeerde Fransche tegoed in de Vereenigde Staten. De Amerikaan sche regeering is bereid er in toe te stemmen dat de beide schepen met een Fransche be manning varen, maar onder de vlag van het Roode Kruis, voorzoover deze organisatie con trole uitoefent op de verdeeling der tarwe in Frankrijk. Overigens moeten deze schepen zeer veel reizen maken, aldus vervolgde Haye, om dat een lading voedsel voor ten hoogste eenige dagen verschaft wordt. Bovendien heeft de Fransche regeering mais noodig, daar het vee in de stallen verhongert. Dr. Th. Goedewaagen, secretaris-generaal van 't Departement van Volksvoorlichting en Kunsten, tracht Dinsdag een bezoek aan de Voorjaarsbeurs te Utrecht. Tijdens de bezichtiging van de inzending der Glasfabriek Leerdam (foto Pax-Holland) (Van onzen correspondent te Berlijn). Nadat pas eenige maanden geleden de aarts bisschop van Paderborn, dr. Kaspar Klein, het tijdelijke met het eeuwige wisselde, komt thans uit Keulen de droeve mare, dat de geestelijke leider van deze grootste kerkelijke provincie, kardinaal dr, Josef Schulte, op 11 Maart kort voor middernacht aan een beroerte is overle den. Op 14 September a.s. zou hem de genade 'en deel gevallen zijn, zijn 70sten verjaardag te mogen vieren en tienduizenden Duitsche ka tholieken zullen dien dag meer nog dan an ders aan een herder denken, die met zooveel toewijding en liefde zijn hooge taak heeft ver vuld. Hoewel de gezondheidstoestand van den Keulschen bisschop de laatste jaren wel wat te wenschen overliet en hij zich zoo nu en dan aan een kuur moest onderwerpen, had toch niemand met een zoo plotselingen dood gerekend: Wij herinneren ons nog heel goed den voor Keulen zoo belangrijken dag, waarop dr. Josef Schulte, kardinaal dr. theol. dr. jur. utr. h.c., in de vermaarde Rijnstad zijn intrede deed. Zulks geschiedde op 15 Januari 1920, dus ook alweer ruim twintig jaar geleden. Hij kwam toen uit het pittoreske Westfaalsche stadje Paderborn met zijn tallooze oude katholieke kerken en werd hier opgevolgd door aartsbis schop dr. Klein, die hem naar de eeuwigheid is voorgegaan. Den aartsbisschoppelijken zetel besteeg dr. Schulte dan op 25 Maart 1920, en sedertdien is hij in deze stad vrijwel ononder broken blijven doorwerken, totdat voor hem het uur kwam, waarmede wij allen in ootmoed re kening dienen te houden. Kardinaal dr. Josef Schulte aanschouwde op 14 September 1871 op Huize Balbert te Oedingen in de buurt van Meschede in het overwegend katholieke Westfalen het levenslicht. Reeds het daarop volgend jaar kreeg zijn vader een func tie bij de Krupp-onderneming te Essen, zoodat de zoon zijn jeugdjaren in de sfeer der Duit sche industrie heeft doorgebracht. Hij bezocht in deze stad het humanistisch gymnasium en legde er in 1891 zijn eindexamen af. Van toen af wijdde hij zich achtereenvolgens te Bonn, in Münster en t© Paderborn aan de theologi sche studie, om reeds den 22sten Maart 1895 tot priester "gewijd te mogen worden. In Tübin- gen promoveerdè hij dan eenigen tyd later tot dr. in de theologie. Toen in het Jaar 1909 de bisschoppelijke zetel in zjjn geboortestad Paderborn vrij werd, achtte men dr. Schulte den aangewezen man om de hooge waardigheid van bisschop aldaar te be- kleeden. Op 38-jarigen leeftijd genoot hü de hooge onderscheiding het was op den 30 No vember 1909 tot bisschop van Paderborn ge kozen te worden en op 19 Maart 1910 werd hij als zoodanig gewijd. Hier werkte hij met groote toe wijding in de moeilijke jaren van den wereld oorlog en toen deze eindelijk voorbij was, was hij er met voorbeeldige toewijding op uit om den nood der daarop volgende jaren naar mensche lijk vermogen te lenigen. In Mei 1919 zond hij aan den apostoli- schen nuntius te München een schrijven, waarin hij diens waardevolle bemiddeling in riep by den H. Vader om de Er.tente-mo- gendlieden op het onredelijke en onvervul bare van de eischen te wijzen, welke de zoo genaamde Vrede van Versailles stelde. Waarschuwend gaf hy bij die gelegenheid te kennen, dat het Duitsche volk onder den druk dier eischen'op den duur tot vertwij feling gebracht moest worden, maar zijn herderiyke stem ging in de woestyn der on verschilligheid verloren. In dezen bitter moeilijken tyd kwam dr. Schul te als aartsbisschop naar Keulen. De keuze viel op 15 Januari 1920 en op 25 Maart van datzelf de jaar werd hem in Duitschlands meest ver maarde kathedraal de mijter op het hoofd gezet Hier had hij ongetwijfeld een arbeidsveld, dat niet slechts aan omvang, maar minstens even zeer aan veelzijdigheid dat van Paderborn over trof. Als kardinaal-bisschop richtte hij er dan ook zijn voornaamste streven op, betere toe standen op politiek, economisch en sociaal ge bied te scheppen. Wy herinneren ons, hoe door •hem in het jaar 1923 een herderlijk schrijven in de Duitsche bladen werd gepubliceerd, waar in hy zich tot de boerenbevolking richtte om deze te wijzen op den nood der stadsbevolking. Hij drong er by de boeren op aan, dezen nood te lenigen en vermaande, daarbij toen vooral aan de vrouwen en kinderen te denken. Ook in zijn herderiyke brieven werd door hem Cit toen zoo actueele thema telkens opnieuw aangesneden, een bewijs, hoezeer het dagelijksch leven van zqn volk hem ter harte ging. Tydens de ook nu nog niet vergeten ja ren der Fransche bezettingstroepen in het Rynland verscheen kardinaal dr. Schulte vrij geregeld op katholieke bijeenkomsten en vergaderingen om met een ernstig woord het geloof van zijn volk aan beter tyden te sterken. Hü had een open hart voor de tallooze problemen, welke deze moeilijke ja ren met zich meebrachten en stond iedereen met woord en daad naar zyn beste kunnen terzijde. Gaarne onderhield hy zich met journalisten over de politieke situatie en zijn uitlatingen werden in de internationale pers steeds met belangstelling en waardeering gelezen. Per soonlek hebben wij van deze gulhartigheid meer dan eens profijt mogen trekken. De wyze, waarop hooge ambtenaren m dien tyd vaak ge dwongen werden, hun functie pres te geven en het land moesten verlaten, werd door hem als een smaad voor het Rijnland en zyn bevplking veroordeeld. Tegen de formatie eener zelfstan dige Rijnlandsche Republiek verzette hy zich met alle kracht en hy was ervan overtuigd, dat alle partyen zich hiertegen met hem zouden verzetten. Zulk een republiek zou volgens hem noodlottig uitvallen voor de katholieke bevol king van het Rynland en de ontvouwing van militairen druk van Fransche zyde zou op het vredelievende Duitsche volk slechts een nega tieven indruk maken. Zoo heeft deze edele Kerkvorst als opvolger van kardinaal Felix von Hartmann twintig jaar lang Keulen en het Rynland op voorbeeldige wyze mogen dienen. E-1RLUN, 19 Maart. Naar het DNB verneemt, hebben sterke Duitsche afdeelingen in den af- geloopen nacht luchtaanvallen gedaan op voor den oorlog belangrijke doelen fn Midden- en Zuid-Ehgeland. Men heeft groote branden en ontploffingen waargenomen. Nadere by zonder heden zyn nog niet bekend. BERLIJN, 19 Maart (DNB) In den afgeloo- pen nacht, aldus verneemt het DNB, waren de aanvallen der Britsche luchtmacht in hoofd zaak gericht op twee havensteden in Noord- Duitschland. Slechts in woonwijken werd een geringe schade aangericht. De uitgebroken branden werden in den loop van den nacht ge- bluscht. Het stoffelijk overschot van den Aartsbisschop van Keulen, Zijne Eminentie Kardinaal dr. Karl Joseph Schulte, opgebaard in de crypte van de St. Gereon-kerk te Keulen (Foto Ass, Press) MOSKOU, 19 Maart. (S.P.T.). Een groep Spaansch-Republikeinsche vluchtelingen en een aantal leden van de voornaamste internationale brigade, die na den Spaanschen burgeroorlog in concentratiekampen in Frankrijk hebben ge zeten, zyn in de Sovjet-Unie aangekomen, waar men hen met open armen heeft ontvangen. Ziy zullen van staatswege in de gelegenheid worden gesteld een tijdlang uit te rusten, waarna' zy aan werk zullen worden geholpen. In den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben, naar het A.N.P. meldt, Engelsche vliegers op verschillende plaatsen van ons land bommen geworpen, waarvan het mee- rendeel op open veld terecht kwam. Op verschillende plaatsen moest luchtalarm worden gegeven. Slechts op drie plaatsen is tamelyk zware schade aangericht. In to taal werden hier acht woonhuizen aanzien lijk beschadigd en zijn verscheidene huizen in brand geraakt. Hierbij zijn op een dezer plaatsen onder de burgerbevolking slacht offers gevallen en wel zes dooden (drie vrouwen en drie mannen) en dertien zwaar gewonden (rijf vrouwen, vijfmannen en drie kinderen). Voort is aanzienlijke glas schade aan woonhuizen en broeikassen toe gebracht. Op verschillende plaatsen des lands zyn in de laatste dagen bommen aangetroffen, welke waren ingesteld op ontploffing na eenige uren. In het noorden des lands is zulk een bom 24 uur na het afwerpen ontploft. De omge ving was echter tijdig ontruimd, zoodat er geen slachtoffers vieden. Een woonhuis werd door de ontploffing vernield. In Duitsche militaire kringen ziet men in het werpen van tijdbommen geen enkel militair nut en neemt men aan, dat de Engelschen deze methode alleen bezigen om de burgerbevolking op te Jagen. BERLIJN, 19 Maart (SPT). in de Wil helmstrasse is Maandag, op de vraag van buitenlandsche journalisten, of er eenige veranderingen waren ingetreden in de Duitsch-Grieksche betrekkingen, geant woord, dat men ten aanzien van de Duitsch-Grieksche 'verhoudingen geen standpunt meer kon bepalen. Het is de eerste maal, dat een dergelyk antwoord is verstrekt. Voordien werd steeds op dergelijke vragen gezegd, dat de betrek kingen tusschen de twee landen onveran derd waren. Volgens V.P.B. valt uit deze mededeeling der Wilhelmstrasse af te leiden, dat de betrekkin gen tusschen Duitschland en Griekenland tot op zekere hoogte beïnvloed worden door de landing van Engelsche troepen in Griekenland. Te Berlijn wordt hierover gezegd, dat dit feit met meer dan gewone belangstelling wordt ga degeslagen en dat alle berichten hieromtrent nauwkeurig worden opgeteekend. VATICAANSTAD, 19 Maart. (Stefani) De H. Vader ontving Dinsdag in audiëntie prins Don Juan van Bourbon en diens echtgenoote, en be tuigde dezen Zijn deelneming met het overlyden van ex-Koning Alfonso XIII. Ook ontving Z. H. den ambassadeur van Columbia. BERLIJN, 19 Maart (DNB) Volgens een Reuterbericht uit Londen, heefit de pan-Indi- sche radio medegedeeld, dat de secretaris van Gandhi Dinsdag wegens „overtreding van de voorschriften voor de verdediging van Indië" gearresteerd is. De secretaris was pas kort ge leden uit de gevangenis ontslagen. Zonsondergang Zonsopgang Maanopkomst 2.26 19 Maart 19.50 20 Maart 7.44 ondergang 7 46 HOTEL - CAFé RESTAURANT „DE HERTENKAMP" in onmiddell nabijheid van Staatssp BEZUIDENHOIJX 19 DEN HAAG LOGEER te AMSTERDAM in het CENTRAAL HOTEL DER A.M.V.J. Het eenige hotel met eigen overdekt xwembord. gratis toegankelijk voor hotelgasten. Kamor inclusief ontbijt f 3.50. HOTEL-RESTAURANT OUDEGRACHT 129 UTRECHT Zalen Voor vergaderingen en feestdiner» GROOTE GEZELSCHAPPEN groote reductie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1