Behouden en verloren kust Uit andere bladen Prins-regent Paul van Joego-Slavië %td ueïfiaal dan Hfe *éBSSi W inierhulp Nederland, Nieuw natuurmonument in Gaasterland WOENSDAG 19 MAART 1941 Maar bij Blankenham en Kuinre wijkt het water n WM-:\ ï&'ÊèskM mÈi. A Waar vroeger de zee bij Westerstorm soms dreigend hoog tegen de wering sloeg, staat thans de peilschaal droog aan de verloren kust bij Blankenham (Foto Pax-Holland) 1 Si''.: kklC «je n.; VT Synthese van belangen De bezettende macht en de N.S.B. OFFICIEELE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN LANDBOUW EN VISSCHERU Maximumprijzen groene zaai-erwlen mkmm Koning Peter li Foto Archief V.KJ>J j Prins-regent Paul van Joego-Slavië (Foto Archief V.K.P.) circus lokte. Men- I BraVO PemCO 1 schen, die anders I voor zoo iets wei- I BEURS VAN NEW YORK 79 VERKORTE BALANS van de Ned. Bank FAILLISSEMENTEN N.V. Voor hel volk, door het volk- Geen gunst maar eereplichi. Volbreng de eereplichi van he* volk, door het volk. Met den onlangs tot stana gekomen aankoop van het Bijster Bosch en het Mimser Klif door een stichting onder directie van het bestuur van „It Fryske Gea", aangevuld met twee leden van het college van Gedeputeerde Staten van Friesland Is de zoo merkwaardige kust van Gaasterland voor het levende en het nageslacht veilig gesteld Zij vormt thans drie natuurmonumenten, van Oost naar West: het Oude Mirdummer Klif, dat reeds vroeger werd aangekocht, het Rijs ter Bosch en het Mimser Klif. Voor de natuurliefhebbers beteekenen zij, zoowel in geologisch als botanisch opzicht, een rijk exploratieterrein, terwijl vaor den, overi gens ter plaatse schaarschen toerist nog volop geldt wat 150 Jaar geleden van de streek werd verklaard: een der vermake- Hjkste en uitgebreidste lustplaatsen van Friesland De Friesche Zuidkust is mooi en romantisch. Men kan haar het best verkennen op een zomeravond vanuit Stavoren, een wandeling van drie S, vier uur gerekend tot het Rijster Bosch. Het Friesche havenstadje zelf biedt weinig meer wat den toerist kan boeien. Van de oude, In zee verzonken koningsveste is niets meer over; zelfs de betrekkelijke luister, welke Stavoren nog in de zeventiende eeuw heeft vertoond, is ten eenenmale vergaan. En al valt er voor de liefhebbers stellig nog veel te genieten op stormige dagen als de wach tende schippers samenschuilen in de gelag kamer van Hotel Schram, de sluis en de haven vol binnenschepen op andere tijden Is men er toch wel gauw uitgekeken. Aan Stavorens verleden doemen de her inneringen pas op, wanneer men, buiten het stadje den zeedijk volgend, het Roode Klif voor zich ziet. Want deze plek leeft geheimzinnig in oude sagen en legenden als de zetel van Stavo, beschermgod van het heidensch Stavoren, als de schuilplaats van den woesten Rodger, wiens vrouw zich van hem ontdeed door haar bed hoog van het Klif in zijn schip te wer pen, zoodat dit lek sloeg en verging. Ook in „De Roos van Dekema" speelt het Roode Klif zijn rol. in dien tijd was het Klif nog werkelijk rood, wanneer de ruige, naar zee gewende leemwand in de avond zon blonk. Het rees ook steil uit het water omhoog en oeverzwaluwen hadden er hun holen. In het begin dezer eeuw heeft Waterstaat zich echter met de zaak bemoeid en uat beteekende het snelle einde van alle romantiek Er kwam een netjes glooiende basalt-helling naar zee, met keurig gelid van golfbrekers. Zoo is het Roode Klif wel eenlgszins een teleur stelling, al wordt dat ruimschoots vergoed door het uitzicht, dat men heeft over de zee ter eene zijde en aan den anderen kant over het wijde Friesche land. de gloed van de laagstaande zon op de roode pannendaken der verspreide hoeven. Schiet het Roode Klif voor de verbeelding te kort, het havenbuurtje Laaxum aan zijn voet is een er al romantiek Een wonderlijk geval, die houten ha verbak, echt vluohtnest in een overigens zoo ontoegan kelijke kust, waar een aantal stokoude Stavo- rensche jollen ligt te dommeien, kop naast kop aan den wal. Al het gerei van den vissohers- man staat er bijeen: de kleine taanketels, hal verwege in den grond gegraven, drogende net ten aan de roopstokken en een groote weeg schaal voor de visch, die dadelijk uit zee ver handeld wordt. Verder gaat de weg, steeds den dijk volgend. De ondiepe zee en de droogiiggen- de platen, zooals de Mokkenbank, vormen hier een der groote vogelbroedplaatsen van ons land: het gerucht van stemmen én vlerken breekt ononderbroken de stlite. De oude Zuiderzee is er op zomeravonden wel zóó mooi, dat men het uitzien niet moe wordt. De zonsondergang en heel het kleu renspel, in de lucht en op het wijde water, is een der beste ervaringen, die men zich heugen blijft om de schier onwezenlijke sfeer van het stille, late uur, waarin alles ruikt naar de.eerste dingen. Tegen het vallen van den schemer nadert men het Mirnser Klif en het onvolprezen Rijs ter Bosch, waar in het seizoen al van ver de stemmen van reigers en aalscholvers, die er in groote kolonies tezamen wonen, iets van de geheimzinnige sfeer wekken, welke het oerwoud ademt op een Afrika-film. Het Rijster Bosch, dicht aan zee, is een verrassing voor den be zoeker, die er de eerste maal zwerft door de lanen en langa de Daden in de volkomen rust. welke er doorgaans heerscht Om ten slotte uit het wonderlijke zeelaantje ineens weer voor het wijde water te staan, aan een kust, welks ka rakter in het Nederland met zijn vlakke stran den en nuchtere dijken zeldzaam is. Het Rijster Bosch ligt tusschen Mimser en Oude Mirdummer Klif. Het eerste, dat nu ook in zijn huidigen vorm behouden blijft, is een vriendelijk glooiende heuvel met korenvelden, door eikenhout omzoomd en een roodgedaakte woning boven op den top. Daarentegen vertoont het andere klif nog geheel den oervorm, een hoogen, ruigen kelleemwand, brokkelig, met xolsteenen en fossielen uit den ijstijd. Een strandje scheidt het klif van de paalschoeilng. die vooruit geschoven naar zee. den golfslag moest breken en op deze smalle strook grond groeit de vermaarde blauwe zeecüstei. Zooais ook van de overige Keileemheuveis tangs de oude Zuiderzeekust het Roode Klif, de Ur- ker berg en tot voor kort ae Voorst neeft men vanaf het Oude Mirdummer Klit een heer lijk uitzicht over het water met zijn wisselende stemmingen. En achter de kliffenkust lokt Gaasterland met zijn eeuwenoude bosschen, zijn schaduw rijke lanen of singels, zijn akkers en grienden. Kippenburg is er nog de oude uitspanning als in de da°en ar v^n lenti'ri Terwyi aldus de craa*>teriauascne kust, ofschoon niet meer bespoeld door zilte gol ven en door springvloeden besprongen, toch behouden blijft en haar karakter goeddeels zal bewaren, wijkt thans het water bij Kuinre en Blankenham van een verloren kust. De oude zeewering van den Overijssel- schen wal heeft ten Noorden van Blokzijl uitgediend. Geen boezemmeer ot randka- naal zal het oude van het nieuwe land scheiden. De zee, die er eenmaal alles van haar adem doortrok en met paalwerk bui tendijks bij ai te groote heftigheid moest worden afgeweerd, heeft de terugtocht aanvaard. Verder en verder valt de Noord- Oostpolder droog: de oude hoogwaterkanon nen te Blankenham, d'e, als de stormvloed dreigend rees, werden afgeschoten ter waarschuwing van de bevolking in het lage achterland, zullen nimmermeer hun stem 'verheffen. Het kustbeeld van Kuinre en Blankenham was niet romantisch als dat van Gaasterland. Maar toch had er de Oostwal iets heel eigens in dezen stillen en altoos wat geheimzinnigen uithoek der oude Zuiderzee. Blankenham ligt daar zoo mooi aan zijn blinkend wiel of bin- nendijksch meertje en het oude Kuinre, of schoon zijn geestig profiel sinds een aantal ja ren door een hoogen watertoren is geschonden, doet met zijn torentjes en dakenrood, gevat in een krans van Doornen, wel sympathiek aan. Maar het sterkst herinneren wij ons de zomer- sche bloesemweelde der oude zeewering en het zilt doorwaaide wijde buitenland van Kuinre, aat wel nergens In Nederland wordt geëven aard in zijn ruimte en rust, zoo grootsch en zoo volkomen. En waarachter de zon kon wegzinken in zee met een wilde pracht, die, beleefd In de stilte van het buitenland, verrukte en be klemde tegelijk. Ook voor Kuinre wijkt langzaam het wa ter terug. Met spanning zien de Kuunder- schen nu uit naar het droogvallen van de resten van het oude Kuinre, de overblijf selen van een schans, kerkruïne en begraaf plaats. Die schans was aanvankelijk een kasteel, een langwerpig, rechthoekig gebouw, beschermd door hoektorens, dat reeds in de 12e eeuw wordt vermeld. Kort na 1531 is het „Huis van de Cuinre" verlaten en af gebroken, doch tijdens den tachtigjarigen oorlog heeft men de plek, waar het slot had gestaan, opnieuw versterkt. Kuinre koos de Staatsche zijde en Grovestins wierp er een schans op. Binnen de schans ver rees later een kerkgebouw, dat in 1672 door de Munsterschen werd verwoest. Tot om streeks 1721 bezigde men het terrein als begraafplaats. Kuinre heeft in den loop der eeuwen ge ducht van het water te lijden gehad. Reeds in -V-. s 7V mkÉtffi Ondiepe zee voor het Mirnser Klif aan d-S behouden kust van Gaasterland (Eigen foto) 1560 onderscheidde men de Njje Stadt en het Oude Cuynre, dat door de zee verzwolgen werd. Sedert won de vloed voortdurend terrein en nog de storm van 1825 drong de kust ter plaatje een eindweegs achteruit. Nog een enkele maal werden de overblijfselen van schans, kerkruïne en begraafplaats bij lagen waterstand In zee gezien: zal thans de verloren kust haar ge heimen prijs geven? In „Nederlandsch Dagblad" treffen wij onder dezen titel een beschouwing aan, waarin ons vooral de volgende passage lezenswaardig voor komt: „Om metterdaad een neutraliteitspolitiek door te kunnen voeren, waarbij tevens onze imperiale en economische belangen waren veiliggesteld, hadden wij tegelijkertijd zoo wel over de vloot als over het leger van de sterkte eener groote mogendheid moeten kunnen beschikken. Dit nu was niet moge lijk, nog afgezien van den onwil van onze democratische bewindvoerders om de daar voor benoodigde gelden voor te stellen of goed te keuren. Er moest derhalve gekozen worden tusschen een groote-vlootpolitiek (samenwerking met Duitschland) en een groot-legerpolitiek (samenwerking met En geland). Deze keuze zou alleen kunnen uit vallen ten gunste van de groote-vlootpolitiek, opidat Nederland wèl de personeelsbasis voor een groote vloot bezit (groote zeeva rende bevolking), maar niet die voor een groot leger. Dit zou derhalve neergekomen zijn op een samenwerking met Duitschland, die ook nog op een ander gebied uit de natuur voortvloeide, n.l. uit de omstandig heid dat niet Engeland, maar Duitschland ons groote achterland vormt (we herinne ren eraan, dat prol. Treub indertijd heeft berekend dat onze welvaart voor een derde gedeelte is gebaseerd op den doorvoerhan del naar Duitschland). Indien onze regee ringen van het verleden een hreeden bi ik hadden gehad op het wereldgebeuren en Nederlands plaats daarin, dan had het be zit van een sterke zeemacht, hoe paradoxaal het ook moge klinken, ons voor het drama van den tienden Mei behoed. Daarmede zou den de machtsverhoudingen in West-Euro pa radicaal zijn gewijzigd en een sterke Nederlandsche zeemacht en een sterke Duitsche zeemacht hadden in samenwer king met elkander Engelands controle op de verbinding tusschen het continent en den oceaan, de grondoorzaak van de tegen stelling, kunnen opheffen, of zooals Keizer Wilhelm II het eens schilderachtig uitdruk te: „Darum 1st es im Interesse des Welt- friedens sowohl auch der Niederlandisch- friesischen Rasse auf dem Kontinent, dass eine machtige Flotte auf dem Meere sei: Schwimmt sle erst, dann wird, wie in alter Zeit Oraniens und Brandenburgs Banner auf allen Wassern wehenNederland zou dan zijn natuurlijke functie hebben kun nen vervullen van maritiem-exponent der Europeesch-continentale volkeren. De blik naar de zee beteekent voor Nederland niet de toenadering tot Engeland, maar juist de toenadering tot Duitschland en daarin kan de synthese worden gevonden van de Duit sche en de Nederlandsche belangen, de syn these, die dei grondslag kan vormen voor een nauwe samenwerking." De „Limburger Koerier" wijdt speciaal aan dacht aan dat gedeelte van de jongste rede van den Rijkscommissaris, waarin de verhou ding tusschen de bezettende macht en de NSB ter sprake kwam: „Dr. Seyss Inquart is in één opzicht ook verder gegaan dan vroeger door als zijn oordeel uit te spreken, dat alleen de natio- naal-socialisten, in de N.SB. vereenigd, hebben bewezen en dagelijks bewijzen, „dat zij den weg van de lotsgemeenschap met het Duitsche volk willen gaan." Alle an deren zoo voegde hij er met beslist heid aan toe zijn tot dusver niet geslaagd in de levering van dit bewijs, velen hebben daartoe zelfs nog geen poging gedaan. Hier mee is dus niet geheel uitgesloten, dat an deren In de toekomst dit bewijs nog zouden kunnen leveren, doch Dr. Seyss Inquart heeft uiting gegeven aan zijn geloof, dat de N.SB. erin zal slagen de dragende poli tieke beweging van het Nederlandsche volk te worden. Zoo staat het er op het oogenblik voor met de politieke wilsvorming in ons land, gezien van het standpunt van den hoogsten gezagsdrager In het bezette Nederland. Er valt om dit alles nog veel commentaar te weven en men kan ar ook verzuchtingen en verwachtingen van verschillende soort bij uitspreken. Hiermede stoot men echter de feitelijke verhoudingen niet omver. Wie voor ons volk wil arbeiden op eenigerlei terrein van de politiek in al haar verschijningsvormen, heeft daarmede rekening te houden." Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd maakt be kend dat met ingang van 19 Maart 1941 de volgende maximumprijzen zun vastgesteld voor den verkoop onderscheidenlijk den koop van door den Nederlandschen Algemecnen Keuringsdienst goedgekeurde, voor zaaidoel- einden bestemde groene erwten aan, onderscheidenlijk door telers: 22. per 100 kg voor groene zaai-erwten van den eersten nabouw en t 21. pér 100 kg voor groene zaai-erwten van den tweeden en ouderen nabouw, met dien verstande, dat deze prijzen zijn berekend inclusief L— per 100 kg. provisie voor tusschenpersonen en detaillisten en dat deze prijzen gelden bij levering boordvrij of vrij op wagon of wagen. Op 9 October 1934 werden te Marseille koning Alexander Karageorgewitsj en de Fransche minister van Buitenlandsche Zaken Barthou door een Kroaitisch fana ticus vermoord. „Bescherm Joego-Slavië" zouden de laatste woorden van den ster venden vorst geweest zijn. Volgens Alexan der's testament moest prins Paul Karage orgewitsj in een uit drie leden bestaanden regentschapsraad worden opgenomen, wel ke tot aan de troonsbestijging van Peter H, die toen 11 jaar oud was, de regeerings- zaken van het koninkrijk Joego-Savië zou leiden. De neef van den vermoorden koning aan aardde geen gemakkelijke erfenis, aldus schrijft Das Relch. Na den wereldoorlog was un het koninkrijk Servië het veel grootere koninkrijk der Serven, Kroa-en en Slovenen tot stand ge komen. Het parlementaire statuut van de Vi- dovdan-grondwet was echter niet opgewassen tegen de steeds groeiende binnenlandsche tegenstellingen, die zich tot een crisis toe spitsten tusschen Serven en Kroaten. 6 januari 1929 had Alexander daarom de Vidovdan- grondwet door een autoritairen koers vervan gen en het koninkrijk der Serven, Kroaten en Slovenen veranderd in het koninkrijk Joego slavië. Thans was hij midden in zijn werk ge storven. De loopbaan vau Prins Paul, die 27 April 1893 te Petersburg als zoon van den prins en Rus- sischen generaal Arsen Karageorgewitsj ge boren werd, was oorspronkelijk niet op de politiek gericht. Met zijn oom Peter Karageor gewitsj, die 2 Juni 1903 als Peter I den Ser- vischen kroon bes.eeg, keerde hij naar Belgrado terug. Voor en na den wereldoorlog, dien hij als jong officier meemaakte, had hij in Oxford geschiedenis en filosofie gestudeerd en daar den graad van Master of Arts verworven. Na voltooiing zijner studies wijdde hij zich In zijn land vooral aan de bevordering der kunsten Het prins Paul-museum ln Belgrado, waarin thans de verzamelingen van den prins bijeen zijn gebracht, getuigt van de rijke zakenkennis van den regent. De wreede dood van Alexander stelde hem ln een zeer ernstig uur aan het hoofd van den staat. De verwisseling aan de allerhoogste plaats bracht nieuwe moeilijkheden met zich. De oude partijen en machtsgroepeeringen trachtten hun invloed terug te winnen en de belang rijkste kwestie van de Joego-Slavische binnen landsche politiek, de overeenstemming met de Kroaten, die door Dr. Matsjek geleid werden, kon eerst n Jarenlange onderhandelingen, nadat der Kroaten territoriale autonomie ver leend en Matsjek tot plaatsvervangend minis ter-president benoemd was, tot een oplossing worden gebracht; de Regent bewees hier bi) de onderhandelingen, dat hij een goed uitvoer der was van Alexander's testament. Talrijke reizen brachten prins Paul, die door zijn gemalin Prinses Olga van Griekenland ook met h»t Engelsche koningshuis gelieerd is, in bijna alle hoofdsteden van Europa. Nog tij dens het leven van Alexander was ln Februari 1934 de Balkanbond tusschen Joego-Slavië, Roemenië, Griekenland en Turkije gegrondvest om een nauwere samenwerking tusschen de Balkanstaten mogelijk te maken; toch bleef Bulgarije buiten den bond. In den zomer van 1940 werden na een 22-jarige onderbreking ook de betrekkingen tot Rusland weer opgenomen Steeds duidelijker echter werd intusschen voor al door den Anschlusz van Oostenrijk de nood zakelijkheid van een vriendschappelijke na buurschap met het Duitsche Rijk. Wat Alexan der kort voor zijn dood reeds had zien aanko men: de zich toen reeds baan brekende veran deringen in Europa beleefde de Prins-regent Zij stelden hem voor de tsak de welbegrepen belangen van Joego-Slavië in overeenstemming te brengen met de nieuwe machtsverhoudin gen. Voor Stockholm was de komst van het Hon- gaarsche circus Kowalky een ware sensatie. De inwoners van deze stad geraakten anders niet zóó gauw in geestdrift. Maar, wat Kowalky bood, overtrof zelfs de stoutste verwachtingen van het tegenwoordig zoo veeleischend publiek Het hoo- geschoolrijden, de doodensprong van twee ar- tisten uit de nok van het circus, het roof dierennummer, waarbij een danseres te midden van leeuwen, panters en tijgers danste, en nog meer sensatie-nummers, droegen er niet weinig toe bij, de aandacht van het publiek voortdu rend gespannen te houden. En toch, ondanks het succes, was er dagelijks oneenigheid bij de directie wegens de volgorde der nummers. Geen der artisten wilde optreden né den wereldberoemden clown Perrico. Het publiek, zoo^ beweerden ze, was dan ai moe van het lachen én zelfs de beste prestatie viel dan tegen. Perrico was dan ook degene, j die de uitgaande f wereld naar het n n i i nig of niets voel- r'en, bh u En in de rij staan voor entrée-bil- jetten. Heel Stockholm wilde den clown Per rico zien en.... hooren en andermaal hooren en zien. Het was al een gebeurtenis op zich zelf om Perrico te hooren lachen. Dat lachen had niets onaangenaams of onnatuurlijks. Neen, z'n lachen was klankvol, onschuldig, heel normaal en werk te aanstekelijk. Hij lachte namelijk na elke oorvijg, die hij in ontvangst had te nemen. En hij kreeg oorvijgen bij tientallen. Na eiken klap, dien hij Incasseerde, riep hi), alsof het een ver dienste was: „Bravo Perrico!", om direct daar op over zich zelf te lachen. Dit „Bravo Perrico!" werd in Stockholm "n soort uitroep. Als ze dit hoorden, applaudis seerden en schreeuwden, de ruim 2000 geest driftige bezoekers zóó geweldig in 't circus, dat het op z'n grondvesten beefde. Dat was Perrico, die z'n auditorium zóó wist mee te sleepen. Echter, wat wist het publiek van z'n privé- leven? Wie had eenig vermoeden van de groote en kleine wederwaardigheden, die de komiek maar rustig moest zien weg te lachen? De waarheid is, dat Perrico door ongeluk op onge luk getroffen was. Kort nadat hij z'n succesvolle loopbaan begonnen was, werd z'n goede vrouw ziek. Eerst had ze met hem alle teleurstellingen en armoede dapper gedragen. En nu eindelijk roem en geld aan hun deur klopten, werd de flinke vrouw ziek. Tijdens een gala-voorstelling deelde een jaloer- sche collega den juist in de manege springenden clown het bericht mede, dat z'n vrouw gestor ven was. En Perrico moest lachen, lachen, en steeds weer de toejuichingen van het geest driftige publiek lachend ln ontvangst nemen. Niet lang daarna liep z'n 19-jarige zoon. z'n eenig kind, van hem weg, omdat hij zijn toestem ming voor diens verloving met een danseresje van het circus voorloopig had geweigerd, daar hij vond dat de jongen nog te jong was Nadat hij het verdriet daarover een weinig was te boven gekomen, stierf z'n moeder. En Perrico moest dienzelfden dag in de zanderige arena oorvijgen ln ontvangst nemen, die hij met lachen meest honoreeren. En wat voor oor vijgen! Die hem door den stalmeester en het overige circuspersoneel werden toegediend, wa ren nog draagehjk Als er echter eenige menschen uit het publiek en voor menigeen was dit I een groote aardigheid op hem werden los gelaten en deze hem klinkende slagen en slappen gaven, dan was het, hoe harder, hoe beter en mooier, terwijl niemand eenig gevoel over had voor het slachtoffer, dat maar dapper lachte. Een opgeschoten jongen sloeg zelfs zóó hard, dat Perico twee tanden verloor en hevig bloedde. Het publiek applaudisseerde geestdriftig, geloofde aan een truc en zag het bloed voor schmink aan. Perrico echter moest hartelijk en natuur lijk lachen; daarvoor ontving hij zijn gage. die dan ook aanzienlijk was. De beroemde clown leefde ondanks dit alles, zeer eenvoudig en spaarde voor z'n ouden dag. Hij wilde niet, zooals velen van z'n collega's, op hoogen leeftijd verplicht vile om te eaan be delen. Nadat hij zien zooaoenae Durnen een jaar of zeven een aanzienlijk vermogen had gespaard, ontving hij juist voor z'n optreden de mede- deeling, dat de bank, waar hij zijn geld belegd had, bankroet had geslagen. Al z'n geld was naar de maan. En Perricó moest, ondanks het bericht, ln de arena lachen. Hij moest boksen met een Kangoeroe en maar steeds het onzin nige: „Bravo Perrico!" roepen. Op zekeren dag kwam er iemand, die hem vóór z'n optreden dringend verlangde te spreken. Een hem onbekende heer stond in de garderobe. Wat komt die me weer voor een jobstijding brengen?" dacht de reeds zoo zwaar beproefde clown, terwijl hij z'n bezoeker zuchtend vroeg, wat hij wenschte. „Ik kom van de loterij", luidde het antwoord. „U bent toch mijnheer Varesi en hebt 'oij ons het lot no. 29483 gekocht, niet waar?" „Eén oogenbliken Perrico, die in de bur gerlijke samenleving Varesi heette, haalde z'n portefeuille voor den dag en keek.... „Ja, Ik ben In t bezit van dit lot.... maar wat zou dat?" „Dan bied ik u mijn hartelijke gelukwenschen aan, mijnheer Varesi.... Vanaf vandaag bent u een rijk, zeer rijk man. U hebt den grooten prijs gewonnen. „Perrico! Perrico' Optreden!" werd er ge roepen. Perrico rende het circus binnen. En, zooals een ongeluk zelden alleen komt, zoo is ook het omgekeerde vaak het geval. Nauwelijks toch had hij vernomen dat hij nu rijk en onafhankelijk was. of daar, op een der eerste rijen, zat z'n zoon, die berouwvol naar z'n vader was teruggekeerd. Eenige oogenblikken later kletterden de oor vijgen. Perrico lachte maar gekunsteld en ge drongen! Weer gaf hij z'n gezicht prijs aan de handen van menschen uit het publiek. Maar hij lachte niet, keek zelfs treurig en t publiek was zeer teleurgesteld. Vroeger dan anders eindigde het nummer. De administrateur van 't circus kwam op den clown toegeloopen. „Mijnheer Varesi, u moet direct bi) den di recteur komen!" Een minuut later stond de beroemde clown voor z'n chef. „Maar kerelwat Is er aan de hand?" riep deze. Waarom heb je niet gespeeld en jezelf en mij geblameerd? Denk eens aan de groote schade, en de kranten, wat zullen die zeggen? Vertel op, wat Is er gebeurd?" „Heel veel", antwoordde Perrioo. „Ik ben ge heel onverwacht in de gelegenheid gesteld, om eindelijk eens datgene te doen, waarnaar ik al zoo lang verlangd heb. Nu kan lk het mij ver oorloven." „En wat is dat?" „Mezelf te kunnen zijn en treurig te kijken." (Nadruk verboden) De New Yorksche effectenbeurs opende van daag bij beperkte omzetten zeer kalm, daar men, met heti oog op de bestaande factoren van on zekerheid, opnieuw een afwachtende houding aannam. Verschillende leidende fondsen bleven gerui- men tijd onveranderd en er kwamen vrijwel geen koersveranderingen van beteekenis voor. Over het algemeen was de koersbeweglng naar bene den gericht, hetgeen vooral gold voor de leiden de fondsen, die aan lichten verkoopdruk waren blootgesteld. Bethlehem Steel Corp. leed een naar ver houding vrij groot koersverlies van omstreeks een punt. Spoorwegfondsen, public Utilities en koperwaarden, alsmede petroleumfondsen waren vrijwel prijshoudend. Fondsen van scheeps- bouwondernemingen legden een vaste houding aan den dag, daar de voortdurend groote Brit- sche verliezen aan tonnage goede vooruitzich ten voor deze afdeeling openen. Newport News Shipbuilding behaalde in verband met de zeer bevredigende inkomstencijfers zelfs een winst van meer dan een punt. Rubberwaarden waren eveneens goed prijshoudend. Overigens kwamen geen bijzondere koersbe- wegingen voor, zelfs niet bij de bewapenings fondsen, waarvoor geen belangstelling bleek te bestaan. Tijdens het laatste beursuur ontstond een licht herstel, waarbij staalwaarden het voor beeld gaven. De beurs sloot goed prijshoudend. Vandaag werden 668 fondsen verhandeld. Daarvan zijn er 272 in koers gestegen en 183 gedaald. De noteeringen der 213 overige bleven onveranderd. Allied Chem American Can Am. Smelting Amer Tel <Ss Tel Am. Tobacco B Anac. Copper Atchis Topeka Baltim. Ohio Bethlehem St. Canada Pacif. Chrysler Corp Cons Edison Delaw Huds Eastman Kod Gener. Electric Gen. Motors Hudson Motor Intern. Nickel Int. Tel. a Tel. Kenn. Copper Montgomery N. Y. Central. Pennsylvania Radio Corp St. Oil N.-Jera Union Pacific Un. St. Rubber Un. St. Steel Westing house Woolworth laten, t ex-dlv., Slotk. Slotk. siotk. 18/3 17/3 15/3 152% 150% 150 86 85% 86% 40% 40 40 161% 68% 161% 68% 161% 68% 24% 24% 24% 24% 23% 24 3% 3% 3% 80 79% 3% 3% 67% 3% 66% 67% 21% 21% 21% 19% 20 19% 134 132% 132 33% 43% 33% 33% 43% 43% 3% 3% 3% 26% 26% 26% 2% 2% 2% 34% 37%t w- 12% 12% 12% 23% 23% 23% 4% 4% 4% 64.35% 35% 35 77% 77% 77% 23% '22% 22% 58% 57% 58% 95% 95% 95% 30% 30% 30 i ex-recht., ex-coup., Slotk. 14/3 149% 86% 39% 161 t 68% 24% 23% 3% 78% 3% 66% 21% 19% 131 33% 43% 3% 26% 2% 12% 23% 4% 34% 77% 22% 57% 94% 30 bied. 17 Mrt. '41 A o 11 v a Binnenlandsche Wis sels, Promessen, enz. Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaal Pap o. h Duitj.disc. Idem Eig. Portel Af: Verkocht, maar voor de Bank nog niet afgeloopen Totaal Beleen, (incl. Voors.) ln Reken.-Cour op Onderpand Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaal Op Effecten Op Goederen en Ceelen Totaal Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V. Amsterdam. Uitgesproken 14 Maart. C. de Haan. groentenhandelaar, Rot terdam, Wolphaertsbocht 64. R.c. Mr. G. L. van Es, curator Mr C. Vermaas, Rotterdam. 17 Maart Johannes Henrlcus Pattes. gewezen pensionhouder, wonende te Amsterdam, le Hel- mersstraat 221 huls. R.c. Mr. G. J. Rutte, cura tor Mr. H. J. van Leeuwen. Keizersgracht 586. Amsterdam. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 5 Maart. O. J. Satlnk, melkventer, wonende ce xttersum, gemeente Zwollerkerspel. 13 Maart. G. Roorda, handelende onder den m Handelsonderneming ..Gero", Apeldoorn. Gedeponeerde ultdeellngslijsten: 7 Maart. N.V Schepen Exploitatie Mij. ..Mlg- ion", gevestigd te Rotterdam. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelings- liet. Uitk. 100 pet. 14 Maart. M. van Darnme, landbouwer, Heln- kenszand. Geëindigd door het verbindend worden der uitdeelingslJJst. Voorsch. a. h. Rijk (Art. 16 d. Bankwet. K.B. v 1 Maan '37 Stbl no. 401) Munt en Materiaal Muntgoud Munt Zilv., enz. Muntmat. Zilv Muntmat Goud Totaal Belegg. v Kap. Gebouwen en Meub der Bank Dlv Rekeningen Staat d Nederland (Wet v 27 Mei '32 St.bl No 221) Totaal Passiva Kapitaal Reservefonds Bijzondere Reserves Pensioenfonds Bankb in omloop Bankass ln omloop Res. en Pensioenl. Rek.-Cour Saldo's: Van het Rijk Van anderen Div Reken Totaal 129.500.000 2.879.631 143 Ï00 110 Maart '41 128.500.000 2.879.631 144.600 132.525.331 22.907.385 22.907.385 131.524.231 22.907.385 22507.385 152.868.476* 3.785.380 49.734.301 151.236.196* 4.145.604 52.463.090 207.844.891 207.337.282» 507.608 2037388X68*j 207.844.891* 206.388.158 205.902.272» 485.886 15.000.000 1 096.506.786 18.031.908 1.114.538.694 48.475.493 4.500.000 197.428.124 15.000.000 1.096.495 694 18-297 598 1.114.793.293 48.403.262 4.500.000 194.978.777 1.741.763 188 20.o00.000 4.454.251 13.491.513 10.958.271 1.547.493.820 11.360 134.583.784 10.764.185 1.741.763.188 57.977.150 442.999.262 123.000.000 W.v a Ned.-ina. Besch Metaalsaldo (KB V 26 Mrt 1940 Stbl. No 482) o. d. Bank ond.gebr Schatkistp rechtst Rentestand sedert 29 Aug 1939: Wisseldisconto Promessen-disconto j oorschotten in Rek -Cour Beleening van Effecten Beieenlng van Goederen en Ceelen 1.739.951.841 20.000.000 4 454251 13.494613 10.958.271 1.549.865.340 29.284 130552.492 10.597.707 1.739.951.841 977.160 ,910.796 57. 443.! 122.000.000 3 Pcil 3% V* 3% 3% 3% P01'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 2