w Zij gaven 10 cent Dr. GOEDEWAAGEN OP DE JAARBEURS De oesterteelt te Yerseke Voor elkander bestemd Be*Ta ruck WOENSDAG 19 MAART 1941 Zware boerderijbranden L WINTERHULPSpNEDERLAND Lederindustrie georganiseerd De verwoesting van Leuvens Universiteitsbibliotheek Plan tot uitbreiding van het gebouwencomplex uiteengezet BOSCHBRAND TE WEERT Bij het afbranden van een terrein heide ontstaan Groote hoeveelheden hooi en stroo te Margraten verbrand Schapen te Uithuizen omgekomen Commissie naar Frankrijk voor den aankoop van zaai-oesters Gestolen levensmiddelen gekocht Betaald met handelsgeld van Maatschappelijk Hulpbetoon Jongetje door autobus overreden en gedood Meisje terecht Arbeider verongelukt HET EERSTE KIEVITSEI Limburg heeft de primeur GEEN GESLOTEN TIJD VOOR ZEELT In het belang van de uitoefening der visscherij Tegen prijsopdrijving Inspecteurs legden vele boeten op UIT DE STAATSCOURANT Belastingen Ontslag militairen dienst Onderwijs Visscherij politie Rijksverzekeringsbank Doch de menschen hadden zelf behoefte aan lakens en sloopen Onderverdeeld in vier vakgroepen Gegevens over Zuid-Holland Nederlandsche Bioscoopbond Na de opening van het nieuwe bondsgebouw Gouden doctoraat Wat aan boeken en handschriften verloren ging Passiespelen te Olesa Proefvelden en -boerderij Academische examens Examens Nijverheidsonderwijs Apothekers-assistent Dinsdagochtend heelt de secretaris-generaal Van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, dr. T. Goedewaagen, zooals reeds kort gemeld de Jaarbeurs te Utrecht bezocht. Dr. Goedewaagen was in gezelschap van ïr. L. W. Z. van der Vegte, raadsadviseur van 't de partement, en drs. W. J. J. Noordijk, waarne mend hoofd van de aldeeling cultureele ont spanning. Na de ontvangst door het bestuur Van de Jaarbeurs gaf de heer dr. F. H. Fentener van Vlissingen een uitvoerige uiteenzetting van het uitbreidingsplan, dat door het bestuur van öe Jaarbeurs was ontworpen. Hij sprak er zijn vreugde over uit. dat ook dit jaar op de Jaar beurs het bezoek een groot succes is. Het is noodzakelijk gebleken ging spr. voort dat zeer spoedig tot uitbreiding van het bestaande gebouwencomplex wordt overgegaan. Uit de Praktijk is gebleken, dat parterreruimte het meest gevraagd wordt, doch uit commercieel oogpunt bezien, is een gebouw met verdiepin gen beter. Vanzelfsprekend moet het bestuur °ok rekening houden met de materialen positie en de prijzen der materialen. Dr. Fentener var Vlissingen hoopte echter, dat de moeilijkheden, Welke zich bij den nieuwbouw voordoen, in overleg met officieele instanties zullen worden Opgelost. Ook het bestuur dient naar een andere huis vesting uit te zien. want het houten gebouwtje Waarin het thans zetelt is veel te klein. Het maakt een onderwerp van bespreking uit ot het secretariaat in het nieuw op te trekken gedeelte zal worden gehuisvest of gescheiden zal komen te staan. Ten slotte vertelde de voorzitter van den Vaad van bestuur van de vooruitzichten, er op Wijzende, dat een evolutie in de indeeling heeft Plaats gehad. Meer en meer exposeeren de be drijfsgroepen bij elkaar en spreker geloofde, dat deze concentratie zich in de toekomst verder door zal zetten. Vervolgens ging het gezelschap tot de bezich tiging van onderscheiden inzendingen over. Na het bezoek aan de Jaarbeurs werd met het bestuur de lunch gebruikt. Op de Altweerderheide te Weert heeft een groote boschbrand gewoed. Zeker H. C P. uit ®udel was daar bezig met het afbranden van e®n terrein heide van 10 H.A. voor ontginning Net vuur sloeg over naar een perceel dennen- hosch ter grootte van 7 H.A. Alhoewel het per soneel van de Nederi. Heide Maatschappij het VUur vrij spoedig meester was, werd het bosch Vrijwel geheel vernield. De gemeentepolitie maakte proces-verbaal op tegen H. C. P. De perceelen zijn eigendom van de Steenkolen Mij. Laura en Vereenigmg te ïlygelshoven (L.) en van den heer Van Rijcke- Vorsel, burgemeester van Nuenen. De schade is Aanzienlijk. Maandagmiddag brak brand uit in de kapitale hofstede van den landbouwer Meertens, wethou der van Margraten. De stallen en schuren waren weldra een vuur zee. De plaatselijke vrijwillige brandweer be streed het vuur met kracht. Ten gevolge van den hevigen vonkenregen vatte een op grooten Afstand gelegen gebouw eveneens vlam. Hier kon het vuur worden gebluscht. Een aangrenzende woning van mevr. H. kon behouden blijven, doch kreeg waterschade. Groote hoeveelheden hooi en stroo werden een Prooi der vlammen. Het woonhuis van den heer bleef gespaard. Het talrijke vee werd gered. In Uithuizen is Maandagavond een felle brand hitgebroken in de kapitale boerderij van den heer J. Bieleveld. De brandweer van Uithuizen *h Uithuizermeden rukte uit, doch kon niet v°orkomen, dat de geheele inboedel een prooi der vlammen werd, evenals de boeiderij en de Aangrenzende schuren, welke totaal werden ver hoest. Zeven paarden konden met moeite ge- ted worden, doch veertien schapen zijn in de dammen omgekomen. De schade wordt door verzekering gedekt. 33 jaar gevangenisstraf had ondergaan, ontken de, geweten te hebben, dat de goederen van diefstal afkomstig waren. Tegen den 29-jarigen expeditieknecht J. J. S. S. te Rotterdam eischte de ambtenaar van het- O. M. een jaar en zes maanden wegens dief stal van een hoeveelheid levensmiddelen uit een filiaal van de coöperatie „Vooruitgang" te Rot terdam In den nacht van 13 op 14 September J.l. S. had zich toegang verschaft door inklim ming door een tuimelraam. Verd. bekende het ten laste gelegde. Een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van voorarrest eischte de ambtenaar van het O. M tegen den 20-.jarigen monteur G. S. te Rotterdam wegens verduistering van een aantal rijwielen. Verd. had bij verschillende rjjwielhan delaren In totaal veertien fietsen gehuurd en deze later verkocht. Dezer dagen is uit Yerseke een commissie naar Frankrijk vertrokken, welke het aankoopen van Fransche zaaioesters tot een bedrag van onge veer een kwart millioen gulden ten doel heeft. Deze commissie bestaat uit een viertal oester kweekers, terwijl dr. Havinga namens de Ne- derlandsche Visscherijcentrale aan hen is toe gevoegd. De betrokken autoriteiten hebben haar bijzondere faciliteiten verleend, welke den im port van een zoo groot bedrag aan zaaigoed mogelijk maken. Tengevolge van den langdurigen en strengen winter van het vorig jaar, was er in Yerseke een aanzienlijk tekort aan kweekoesters ont staan. Zooals men zich misschien zal herinne ren, is er dien winter aanzienlijke schade ge leden. De geïmporteerde Fransche zaaioesters, die klaarblijkelijk het slechtst tegen net Zeeuw- sche klimaat bestand zijn, zijn toen zelfs geheel uitgestorven. Doch ook de Zeeuwsche oester heeft ernstig te lijden gehad en de voorraden hiervan minderden met ongeveer 60 a 70 pro cent. De zomer van het vorige jaar was ook al weinig gunstig voor de oestercultuur. Het ware weer kwam reeds vroeg in het voorjaar en in den tijd, waarin de broedval moet plaatsvinden, was het guur en kil. De aanslag op de oester pannen was dan ook gering. Het was noodzakelijk, de voorraden zaai oesters aanzienlijk uit te breiden en de eenige mogelijkheid daartoe was import uit Frankrijk. De oorlog bracht evenwel talrijke moeilijkneden mede, die slechts met moeite overwonnen kon den worden. De groote beteekenis van de oes tercultuur voor Yerseke, dat hierin voor een groot gedeelte zijn bestaan vindt, heeft echter ten slotte bewerkt, dat toestemming werd ver- ki'egen voor de vorming van een aankoop-com missie, die als eenige instantie vergunning heeft, in Frankrijk zaaioesters aan te koopen en het transport te verzorgen. Deze commissie heeft van nagenoeg alle Yer- seksche oesterkweekers opdrachten gekregen, zoodat wellicht slechts voor een gedeelte aan de aanvraag zal worden voldaan. Men rekent er op, beslag te kunnen leggen op 15 a 20 millioen zaaioesters, waarmee een bedrag van circa f 250.000 gemoeid is. Ook de transportkosten van het station van inlading naar Yerseke ver gen een groote som, welke meer dan een derde gedeelte van het aankoopbedrag bedraagt. De te importeeren oesters zullen evenredig over de bij de combinatie aangeslotenen worden verdeeld aan de hand van de invoercijfers der diverse kweekers over de jaren 1937 tot 1940. Mocht bij het transport schade ontstaan, dan zal ook de schade gelijkelijk worden gedragen. Alle geïnteresseerden hebben een waarborgsom van 25per ton moeten storten, teneinde de risico's te dekken. Juist nu is het van belang de oesterteelt op zoo hoog mogelijk peil te houden, omdat oesters, hoewel geen volksvoedsel, veel voedingskrachtige bestanddeelen bevatten. rt De ambtenaar van het O. M. van de Rotter- jtemsohe rechtbank eischte tegen den 56-jarigen teeman F. A. een gevangenisstraf van een jaar ^gens diefstal. In diens woning had men een A'oote hoeveelheid levensmiddelen gevonden, die diefstal afkomstig was. A. ha-i juist van {/aAtschappelij!: Hulpbetoon f 150 gekregen om Andel te drijven en voor dit geld had hij de ^olen levensmiddelen gekocht. Verd., die reeds Dinsdagavond omstreeks half 6 was te Kwints- heul het 4-jarige jongetje J. V. op het trottoir voor het ouderlijke huis aan het knikkeren. Juist toen een der autobussen van de W.S.M. passeerde, liep het ventje een knikker na tot op den rijweg. Het ventje geraakte onder het achterwiel en was vrijwel op slag dood. De minderjarige Simona Koenen, die sedert eenige dagen te Eindhoven werd vermist, is weder in de ouderlijke woning teruggekeerd. De 35-jarige ongehuwde arbeider H. uit Ede raakte bij het verrichten van werkzaamheden in de omgeving van Harskamp bekneld tus- schen een rijdenden vrachtauto en een muur. De ongelukkige overleed na enkele minuten. inierhulp Nederland: één voor allen, allen één. De rijksambtenaar Bakker heeft te Greven- bicht het eerste kievitsei in dit jaar gevonden. Voorzoover heugt is dit de eerste maal, dat in Limburg het eerste kievitsei in Nederland were gevonden. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij heeft bepaald, dat, met afwijking in zoover van de betreffende visscherij-reglementen, in het belang van de uitoefening der visscherij in 1941 voor de zeelt geen gesloten tijd wordt vastgesteld. De strijd tegen de prijsopdrijving wordt on onderbroken voortgezet. De inspecteurs voor de prijsbeheersching hebben wederom tal van von nissen gewezen, die r.det mals zijn. Een bakker in Graauw en Langendam, aie brood te duur verkocht, werd gestraft met een boete van f 500 terwijl zijn zaak een maand zal worden gesloten en het vonnis woTdt gepubliceerd. Eenzelfde straf werd opgelegd aan een bak ker in Lamswaarde voor een overeenkomstig feit. In Dordrecht werd een buitenband te duur verkocht, wat den fietsenhandelaar op f 200 kwam te staan, terwijl het te veel betaalde aan den kooper moest worden terugbetaald. In Ter- neuzen hield men zich niet aan de prijzen voor schoenen, zooals die op 9 Mei j.l. golden. Den overtreder werd een boete van f 500 opgelegd In de Kwakel trachtte een slager spek van de hand te doen voor een te hoogen prijs. Zijn voorraad werd verbeurd verklaard en de boete werd vastgesteld op f 100. Een heel varken, dat te Venray voor te hoogen prijs werd aangebo den, kostte den eigenaar f 300 boete. Het von nis aal worden gepubliceerd In Dordrecht werd in enkele gevallen ge knoeid met de {wijzen van soepvleesch. Boetes werden daarvoor opgelegd van f 40 en f 200 Opdrijving van den prijs voor rijst en haver mout door een winkelier in Putte werd ge straft met f 200 en publicatie van het vonnis Iemand in Westdorpe, die met een partijtje tarwe een goeden slag dacht te slaan, zal f 300 moeten betalen. Ook in zijn geval zal de tucht- beschikking worden gepubliceerd. Met ingang van 1 Mei 1941, is benoemd tot essaieur van den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken te Utrecht, P. D. Brolsma, thans adjunct-oontroleur bij dien tak van dienst. Op verzoek i6 eervol ontslag als zoodanig ver leend uit den militairen dienst aan den reserve kapitein G. de Haas, van het wapen der Infan terie Voor het tijdvak van 16 Maart 1941 tot 16 Maart 1942 is wederom benoemd tot assistent aan de Landbouwhoogeschooi te Wageningen dr. H. de Haan aldaar. Aan L. Bal, controleur bij de visscherijpolitie op de Zeeuwsche stroomen te Tholen, is met Ingang van 1 Mei 1941 op zijn verzoek eervol ontslag uit zijn betrekking verleend. Aan A. L. Maschhaupt is op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als oommies bij de rijksver zekeringsbank. (Van onzen Haagschen redacteur) De organisatie van de Winterhulp, we be doelen de interne organisatie, begint strak ker vormen aan te nemen. Reeds het feit, dat ongeveer 2 millioen bij elkaar werd gecollecteerd en dat bovendien nog 2 mil lioen aan giften via giro en op andere ma nieren werd geïncasseerd bewijst, dat er structuur in het werk begint te komen..Nog levendiger ziet men dat geïllustreerd door den arbeid van de z.g. huisbezoekers, die aan de hand van binnengekomen aanvra gen, hun rapporten opstellen voor de hoofd- bureaux, na met de gegadigden persoonlijk in contact te zijn getreden. Een van deze huisbezoekers neeft ons op on gekunstelde manier van zijn bevindingen ver teld; daarbfj hebben wij zeer duidelijk kunnen ervaren, dat de nood in vele gezinnen inderdaad noopt, de handen eensgezind in elkaar te slaan en elkaar gemeenschappelijk de grootst moge lijke hulp te bieden. De heer De Bruin is een eenvoudig man, die blijkbaar reeds eerder het werk der Winterhulp heeft bestudeerd, zooals bleek uit zijn kennis van zaken van de Duitsche Winterhilfe. Hij heeft geen pretenties en is ge moedelijk. Dezer dagen belde hij aan bij een gezin, ergens in Den Haag, waarvan de vader een brief om hulp had gezonden aan het kan toor van de Winterhulp. Een klein meisje deed open. „Ik ben van de Winterhulp", zoo stelde hij zich voor, waarop het kind naar binnen ging, zeggend, dat zij moeder even zou roepen. Maar na eenige oogenblikken keerde het meisj- te rug en stopte den heer een dubbeltje in zijn hand. De huisbezoeker was hoogst verrast en maakte het kind duidelijk, dat hij niet kwam om te vragen, maar om to brengen. „O.zei het kind verwonderd en ze liep hard naar moeder. „Och mijnheer," zei de moeder, die na eenige oogenblikken verscheen, haar handen aan haar schort afdrogend „neemt u mij met kwalijk, ik had juist de kleine in het bad." De mijnheer werd binnen gelaten in de voorkamer, waar de eenige kachel brandde en waar moeder de kleine waschte; hier en daar lag een hoopje schoon of vuil goed. Er ontspon zich een gemoedelijk gesprek; de mijnheer kwam te weten, dat vader lang werkloos was geweest en nu 32 per week verdiende, waarvan veel af moest en dat moeder nu de 6e baby tegen eind Maart verwachtte „Nu wilde u zeker graag eenig goed voor de kleine hebben," vroeg de huisbezoeker. „Neen, mijnheer," was het antwoord, „ik wou graag wat lakens en sloopen, want als de juffrouw komt, dan wou ik graag alles een beetje netjes heb ben." Deze ontmoeting is een uit de veie, waarbij telkens weer aan den dag treedt de behoefte aan linnengoed, ondergoed, levensmiddelen en brand stof. Het hier gemelde inkomen behoort tot de randgevallen, het hcoge inkomen, want meestal liggen de verhoudingen veel ongunstiger. Vader heeft jaren geen werk gehad, nu echter, sinds eenige weken Is hij weer aan den slag, verdient een kleine 25, heeft een paar peuters; de fa milie bezit verder niet veel. Het linnengoed is meestal versleten, de schoenen van de kinderen zijn aan het eind van hun uithoudingsvermogen, de werkkleeding verkeert in staat van verre gaande slijtageGeld om al deze tekorten aan te vullen, kan niet van het bescheiden in komen worden afgenomen. De taak van Winter hulp is niet alleen duidelijk, zij dient zich als het ware aan. Het heeft in Den Haag in tegenstelling met Amsterdam wel veel voeten in de aarde gehad, eer de organisatie ter plaatse op toeren draaide, maar het is nu zoover dat binnen een maand al'e tot nu toe binnengekomen aanvragen zul len zijn afgewerkt. De omvang van het werk is iu het algemeen niet eenvoudig, maar in Am sterdam heeft men 'n zeer doeltreffenden maat staf gevonden voor het verleenen van bijstand. Daar worden allen, die op Maatschappelijken Steun zijn aangewezen, ook in de hulpverleening van Winterhulp betrokken op basis vrn de of ficieele opgave. In totaal doen zich m de hoofd- slad 50.000 gevallen voor, waarin voor Winter- Bij beschikking van de organisatie-com missie van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart is als uitsluiten de vertegenwoordigsters uit vakoogpunt van haren tak van bedrijf de tot de centrale organisatie industrie behoorende hoofdgroep leder- en lederverwerkende industrie inge steld. Zij is onderverdeeld in de volgende vak groepen: 1. vakgroep lederindustrie; 2. vak groep schoenindustrie; 3. vakgroep drijfrie menindustrie en 4. vakgroep lederwarenin- dustrie. Alle in Nederland gevestigde ondernemingen, welke uit dierenvellen met looistoffen leder ver vaardigen, zijn verplicht, zich bü de vakgroep lederindustrie aan te melden. Het secretariaat der vakgroep lederindustrie ^Oor iNaaruk verboden) y herhaalde steeds weer dingen over doop- en leeftijden en hij zei, dat ik er den iu voor kon nemen en al zulke dingen en dat hirt4. i_ l o 1 _*i biet wist. wat ik zelf wilde en dat we over j Anders zouden praten. dacht ha. „Het is hopeloos!Ik zal 't van hem vrij komen. Ik kan het hem niet het verstand brengen shoot mijn .neus. Bij ongelijk brak er een 'os. ik slikte den volgenden weg. Ver aai'ha was er een lange pauze en toen 'teerde David's stem opeens. dan.... als je voor een huwelijk met y biets voelt Ie";:: dat doe ik niet! O, liefste David, als Da's.t- hoe ik daar over denk!" ^teeir lachte werkelijk even. Toen ging hij vOortIJtc 'angzaam. met de vriendelijkste stem Ut Tdat er dan niets aan te doen was. Als dat hij mij niet gelukkig zou kunnen hits' bu. dan was hij blij dat ik mijn fout ste f, vóór het te laat was. Hij was de laat- ei"so°n ter wereld die zou trachten, mij Trw^11 wil er8ens toe te dwingen bryjjhi' miJ dat vertelde, kreeg ik "n brok „Je wilt onze verloving verbreken?" riep ik, nauwelijks het goede nieuws geloovend. Toen deed ik mijn ring af („Arme Nesta's robijnen") en gaf hem dien terug. Ik voelde me zelf een monster, omdat hij zoo aardig was. En hij vroeg me als een gunst, geen van zijn kleine geschenkjes te willen teruggeven; hij dacht er niet aan, die tasch terug te nemen. Hij zei het allemaal met zijn vriendelijke stem. Ik voelde, dat hij mij als een onredelijk kind beschouwde, maar dat hij niet eens wilde beknorren of zelfs wilde laten beknorren, om dat het „niet wist, wat het wilde".... Ik ge loof, dat hij meende, dat het dkt was. Dan vroeg hij mij, of ik hem nog iets an ders wilde toestaan: of hij zelf aan grootma mocht vertellen over „onze veranderde plan nen". Ik was meer dan dankbaar daarvoor. Die gedachte had me aldoor als lood gedrukt Grootma. Zij haat alle veranderingen en alle nieuwigheden, die er in de wereld plaats grij pen. sedert zij heel jong en pas getrouwd was. Zij vond een verbroken engagement natuurlijk iets misdadigs. Zij zou liever alles laten, zoo als het was; en als de menschen dachten, dat er toch niets anders op zat, raakten zij er vanzelf aan gewend ja. vonden zij het ten 'laatste wel prettig. Ik wist zeker, dat groot ma er zoo over dacht. Ik voelde, dat grootma niet gemakkelijk was niet grootma, die oude lieve dame met haar nette grijze haren en een hartstocht voor oude meubels maar de grootma, een soort symbolische figuur de godin van „Laat het liever rusten". Een macht! In elk geval was ik dankbaar, op een laffe manier, dat ik aan mijn ej-verloofde over kon laten, alles aan grootma te vertellen Toen ik alleen in mijn kamer was, overpeins de ik de zaak nog eens. Had hij mijn weigering werkelijk als eindbeslissing aangenomen? Of dacht hij mij, door mij voorloopig mijn zin te geven en „te doen alsof", naderhand weer te rug te winnen? (Nooit, nooit!) Zou hij er grootma ook zoo'n uitleg van geven Toen ik grootma weer zag, viel het vreese- lijk mee. Zij nam de zaak heel wat gewoner op, dan ik had durven hopen. Zij was heel lief toen zij er over begon, ofschoon zij, den hemel zij dank, er heel weinig van zei. Ik zou haar onmogelijk hebben kunnen vertellen, dat ik in de weken, die voorbij waren, zoo ongelukkig was geweest, enkel, omdat David niet den juisten leeftijd had gehad. Ik kan met haar niet redetwisten over het feit, dat alles mis schien in orde gekomen zou zijn, als ik al een klein meisje geweest was in plaats van een pasgeboren baby in een batisten jurkje, toen hij een jongeman was. Ik wist zeker, dat grootma het onderwerp jonge mannen nooit zou hebben willen be praten. Dit bewijst, dat men in deze wereld buiten gewone verrassingen kan beleven, zelfs van grootmama's. Wie zou hebben kunnen denken, dat mijn grootma, veertien dagen na dien moeilijken dag, een jongen man aangemoedigd zou heb- ls gevestigd te 's-Gravenhage (Federatie van Nederlandsche Lederfabrikanten). Alle in Nederland gevestigde ondernemingen, welke fabriekmatig schoenen of pantoffels pro- duceeren, zijn verplicht, zich bij de vakgroep schoenindustrie aan te melden. Het secretariaat van de vakgroep schoen industrie is gevestigd te Tilburg. Alle in Nederland gevestigde ondernemingen, welke fabriekmatig drijfriemen, technische le derwaren, zooals lederen manchetten, gestanste lederwaren, lederen snaren en lederwaren voor de textielindustrie vervaardigen, zijn verplicht, zich bij de vakgroep drijfriemenindustrie aan te melden. Het secretariaat van de vakgroep drijfriemen industrie is gevestigd te Voorburg (Vereeniging van drijfriemenfabrikanten) Alle in Nederland gevestigde ondernemingen welke fabriekmatig lederen of kunstleueren arti kelen, zooals damestasschen, mappen, porte- monnaies, koffers, galanterieën vervaardigen, zijn verplicht, zich bij de vakgroep lederwaren- industrie aan te melden. Het secretariaat van de vakgroep lederwaren- industrie is gevestigd te Dei ft (Nederlandsche Vereeniging van Lederwarenfabrikanten). hulp een taak is vastgelegd. In Rooterdam be draagt dit aantal 45.000 en in Den Haag 30.000. Voor Den Haag heeft men deze werkwijze ge volgd: een zanvrage om steun wordt ingediend bfj Winterhulp, die op haar beurt de adviezen ontvangt van Maatschappelijk Hulpbetoon of van den Armenraad. Geheel zelfstaniig beslist W. H. N. dan in hoeverre zij aan de aanvrage zal en kan voldoen. Dat het voldoen ook in de gewenschte mate geschiedt, zal men nauwelijks kunnen aanne men, indien men bedenkt, dat over net geheele land slechts voor een zesde gedeelte in de nood gevallen kan worden geholpen. Immers bijna 2 millioen behoeftige Nederlanders maken aan spraak op een extra gave, terwijl maar een sleine 250.000 menschen daadwerkelijk geholpen zyn Indien men nu overweegt, dat deze hulp voor 90 pCt. voor één keer is, terwijl de oeiioef- ,en aan brandstoffen en levensmiddelen zich telkens opnieuw doen gevoelen, dan ziet men ge makkelijk in, noe gebrekkig in wezen deze hulp nog moet worden genoemd. De uitgaven ia steuen en provincies overtref- ien meestal het bedrag, dat door collecten bijeen kwam. Nemen wij ais voorbeeld de provincie Zuia-Hoiiand. Daar heert Winterhulp in de af- geloopen maanden een beorag uitgekeerd, dat de 900.000 uicht benadert, terwijl de opbrengsten van de collecten juist de heift nebben gehaaid. Winterhulp echter zet door, gedragen als zij zich weet door ue medewerking van de autori teiten, maar veeleer nog door het idiaal, dat ae leiders en medewerkers bezielt en dat is neerge legd in het devies: Door het voik, voor het volk. Winterhuip Neoeriano zendt ons het volgende vergelijkihgssiaatje over de provincie Luid-Hol land. Dit staatje is tot 1 Maart j.l. bijgewerkt Door W.H.N. ondersteunde werkloozen; alleen- wonenden 1188, gezinnen 16342, gezinsleden 93957. Bij' de werkverschaffing geplaatsten: alleen- wonenden 61, gezinnen 1558, gezinsleden 6903. Door W.H.N. ondersteunde kleine boeren M tuinders: alleenwonenden 34, gezinnen r310, ge zinsleden 6018. Door Maatschappelijk Hulpbetoon gesteunden: alleenwonenden '642, gezinnen 4935, gezinsleden 19234. Door burgerlijk armbestuur gesteunden; al leenwonenden 1311, gezinnen 4567, gezinsleden 17290. Door kerkelijke armbesturen gesteunden; al leenwonenden 2854, gezinnen 4028, gezinsleden 17795. Door W.H.N. ondersteunde kleine zelfstandi gen: alleenwonenden 228, gezinnen 2449, gezins leden 9691 Door W.H.N. ondersteunde stille armen: al leenwonenden 281, gezinnen 1735, gezinsleden 7070. De provincie Zuid-Holland is met deze ge gevens de eerste. Winterhulp-Nederland hoopt gelijke staatjes van elke provincie te geven en ten slotte een samenvattende lijst voo het geheele land Na de speciale finnvoorstelling, welke den genoodigden bij de opening van het gebouw van den Nederlandschen Bioscoopbond Maan dag in den vooravond was aangeboden in het studiotheater te Den Haag, vereenigde het ge zelschap zich aan een maaltijd in restaurant Royal. De voorzitter van den bioscoopbond, de heer H. M. van Triet, die als gastheer optrad, richtte bij den aanvang van dit samenzijn woorden van welkom tot de genoodigden en verheugde zich over de aanwezigheid van den afgetreden voor zitter, den heer C. S. Roem, dien hij huldigde voor de sportieve opvatting, waarmede deze ve teraan zijn taak aan de nieuwe leiding haa overgedragen. Dr. T. Goedewaagen, secretaris-generaal van bet departement van Volksvoorlichting en Kun sten, schetste de cultureele en volksche taak van het bioscoopwezen, dat thans, zooals hij zeide, de kinderziekten heeft doorgemaakt en volkomen gesterkt gereed staat om het Neder landsche volk gezonde ontspanning en in op- bouwenden geest de noodige voorlichting te verschaffen. Ir. M L. Z. van der Vegte, raadsadviseur bij genoemd departement, tevens voorzitter van de centrale commissie voor de filmkeuring, herin nerde aan de gebeurtenissen hier te lande se dert den tienden Mei en gaf uiting aan zfjr stellige verwachting, dat daaruit voor het Ne derlandsche volk iets veel beters dan hetgeen dit volk sedert jaren gewend was, zou worden geboren. Tevens hoopte spreker, dat ons geheele volk begrip zou toonen voor het zuivere Neder landsche karakter van de nationaal-socialistl- sche leiding, welke van het departement var. Volksvoorlichting uitgaat. Daarna hebben nog gesproken de heeren Roem, ds. Brinkerink, Von Tiedemann en Ver min. Zondag 23 Maart zal het vijftig jaar geleder, zijn dat mr. W. Cnoop Koopmans, oud-directeur der Haarlemsche Bandverzekerings Mij. en directeur der Teyler-Stiehting te Haarlem, wo nende te Heemstede, aan de Leidsche universi teit promoveerde tot doctor in de rechtsweten- schao. In het laatstverschenen nummer van het or gaan van de Vlaamsche Vereeniging voor We tenschap, „Wetenschappelijke Tijdingen", publi ceert J. F. Vanderheyden een bijdrage over het verloren gaan der Leuvensche Universiteitsbi bliotheek, die in Mei 1940 zoo zwaar werd getrof fen. De boekerij immers, die pas op 4 Juli 1928 werd ingewijd, brandde nauwelijks twaalf jaar later uit, en al wat met zooveel moeite werd ver zameld, ging bijna totaal verloren. Bij den aanvang van 1940 bevatte ze ruim 900.000 deelen. De jaargangen van meer dan 3000 tijdschriften, waarop de hoogeschool ge abonneerd was, gingen verloren; van de 800 handschriften konden er slechts 15 worden ge red. Al de incunabelen 811 in getal waar onder een eenige collectie Leuvensche drukken, gingen verloren, alsmede een prachtige Brabant- sche muntenverzameling, een reeks van 200 pren ten, w.o. werken van Holbein en Dürer e.a., en een verzameling van 22.600 foto's van bijna alle bekende Koptische handschriften. Slechts een 15.000-tal boeken en vijftien hand schriften konden worden gered. Met dankbaarheid maakt J. F. Vanderheyden melding van het vele werk dat in Vlaanderen alweer is verricht, om zoo spoedig mogelijk weer in het bezit te geraken van andere boeken, die vaak uit particuliere verzamelingen worden ge schonken. Met bijzondere erkentelijkheid schrijft hij voorts over de medewerking die van Noord- Nederlandsche zijde o.m. van de Ned. Rijks commissie voor Advies inzake het Bibliotheek wezen werd toegezegd. Dezer dagen zijn in Spanje te Olesa, bij Mont- serrat, ondanks de tijdsomstandigheden de tra- ditioneele passiespelen, gehouden. Reeds sinds het begin van de zeventiende eeuw vinden deze spelen hier ieder jaar plaats. Iedere voorstel ling duurt zes uur en bestaat uit veertig tafe- reelen. Gelijk ieder jaar is ook dit keer het aan tal toeschouwers zeer groot geweest. In druk verschenen zijn het verslag over het jaar 1939 van de Vereeniging tot exploitatie eener procfzuivelboerderij te Hoorn en dat over het jaar 1940 van de Rijkslandbouwproefvelden in Zuid-Holland (Zuid-Oostelijk deel), laatstbe doeld uitgebracht door den Rijkslandbouwconsu- lent ir. J. A. van Riel te Dordrecht. NIJMEGEN. Gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift geti teld „Het aandeel van Engeland aan de vor ming van het staatswezen: de Noord-Amerl- kaansche Unie" de heer J L. Hermans, gebo ren te Biunssum, docent aan de R.K. Leer gangen te Tilburg. AMSTERDAM. Bevorderd tot doctor m de letteren op proefschrift, de heer W. Zwikker. geb. te Zaandam. LEIDEN (RJK. Huishoudschool). Voor het theoretisch gedeelte van het examen voor de akte N VII (Leerares Huishoudkunde en Waschbehandeling slaagden de dames: H. A. Hebbema, Amsterdam; A. M. de Jong, Lelden; W. M. C. van de Ven, Heerlen. En voor het theoretisch gedeelte van het examen voor de ake N VIII (Leerares Koken en Voedingsleer) slaagden de eerw. zusters Sophronia van Mil en Veridiana van der Avoort, Oegstgëest; en de dames: N. v. d. Boon, Bodegraven; M. Booy en J. Gesman, Alphen a.d. Rijn; H. M. A. Helmer, Amsterdam; I. J. M. Hustinx, Overschle; M. Ch. W. Snelder Utrecht; C. J. E. M. Timmermans, Schagen e- H. P. Edel, Sneek. AMSTERDAM. Geslaagd de dames M. Sta- tema, Bolswaard en A. M. A. Fenders, Wage ningen. Het wijst niet op wijs beleid als de richtingaan wijzer nog wijst hoewel er na de bocht niets meer te wijzen is. Wijst uw ver geetachtige medeauto mobilisten daar eens opl n Richtingaanwijzer ts een nuttige helper maar ben ons huis te bezoeken, een jongen man, waarvan niemand van ons ooit iets gehoord had? HOOFDSTUK XXII HET MEISJE VERTELT „Ja, verbeeld je, grootma, die een avontuur heeft'met een ridderlijk jonkman! Het gebeurde een week na dien vreeselijken namiddag, dat ik David Lewis vertelde, dat ik hem onmogelijk kon trouwen. Het was uit goedheid of was het, omdat hij mij „tijd wilde geven" om tot een „redelijker stemming te komen? Neen, laat ik gelooven, dat het uit goedheid was, dat hij daags daarna naar Wales ging. zoodat het probleem, of hij al of niet ons huis zou blijven bezoeken, zooals vóór de verloving, meteen uit den weg geruimd was. Hij vertrok rechtstreeks naar Londen en ik was hem daar voor meer dankbaar, dan voor zijn tallooze ge schenken. Ik mocht hem er te liever om. Grootma echter liep mistroostig rond, zucht te nu en dan heel bedachtzaam kleine zuchtjes, die evenzoovele verwijten waren aan het adres van een dwaas onevenwichtig kind (ik) en die ongeveer beduidden: „Och, och, wat mis ik dien lieven David toch, die iederen avond even kwam binnenwippen!" Slechts één keer zei ze het met woorden. Op een middag, dat zij besloten had, nieuwe gordijnen voor de slaapkamerramen te gaan koopen, had ik vreeselijke hoofdpijn en zfj dacht misschien, dat het kwam, doordat ik David miste. Ik moest een poosje gaan rusten en toen zij de blinden sloot, knikte zij mij „begrijpend" toe en zei: „Tob nergens over, lieveling. Alles komt in orde met je en heel spoedig ook. Tracht een beetje te slapen, voor dat ik terugkom." Ik had niet graag, dat ze zonder mij ging winkelen in die overdrukke Oxford Street: zwart van de menschen, wemelend van para sols en de bengelende pakjes. „Dat zal er mij niet van terughouden, die nieuwe gordijnen te gaan koopen," zei grootma dapper. „Deze zien er schandalig uit en Ik kan ze geen minuut langer meer verdragen. Nu moet Je rustig blijven liggen. Ik ben om vijf uur weer terug." Ze was vóór vijven al terug. Ik hoorde een taxi naderen en voor onze deur stoppen. Een enkel moment dacht Ik, dat het David Lewis zou zijn, die al terugkwam, om te zien. of Ik soms van gedachte veranderd was. Geheel ont moedigd keek ik van mijn slaapkamerraam naar omlaag. Een man stapte uit de taxi Ik zag enkel zijn hoofd en schouders. Maar Dovid was het niet. Het was een nog jongeman, levendig in zijn bewegingen en groot. Hij hielp grootma bij het uitstappen, rende de treden op, belde voor haar en ging dadelijk weer terug naar den wagen, zonder dat ik zijn gezicht gezien had. Groot ma's gezicht was een verrassing, toen ze de kamer binnenkwam. Door de hitte van den zwoelen namiddag zag zij bleek. Haar mauve en zwart hoedje was ge kreukt en haar meestal zoo nette, grijze haren hingen in een bundeltje onder haar haarnetje uit. Maar haar oogen glinsterden. En er was iets over haar.... iets zoo rozig en lichtend en onbeschrijfelijk als het nagloeien van den zonsondergang op een Decembermiddag. Het was men kon heel duidelijk aan haar zien, dat ze zeer genoten had. „Nu, schat," zei ze. terwijl ze op mijn bed ging zitten, „zag je, hoe plechtig ik thuis ge bracht werd? En zag je, wie mij thuisbracht?" „Ja, inderdaad, grootma. Waar ik bedoel wie was hij?" „Jammer, dat hij niet binnen kon komen en eeii kop thee met ons drinken." En dat van grootma! „Maar hij zei, dat hij haast had. Hij was werkelijk buitengewoon aardig voor me. Ze schrijven maar steeds In de Zondagsbladen over de verschrikkelijke manieren van de jonge lui van tegenwoordig en ik vind oók, dat de meesten zoo onverschillig en luidruchtig zijn." „Maar deze jongeman," vervolgde grootma, „was werkelijk een uitzondering. Buitengewoon goedgemanierd was hij, dat moet Ik zeggen. Als ik de koningin in eigen persoon was ge weest, had hij niet bezorgder voor me kunnen zijn! Werkelijk, ik voa'de me minstens een hertogin!" „Maar grootma lief, vertel me alsjeblieft, wie hij was?' (Wordt vervolgd}

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 3