Het einde eener idylle Bon 8 voor vleesch- distributie Mr. J. C. Tenkink afgetreden \w wia r KASTEEL VAN ANTWERPEN „Regeeringskoffie" De levering van tarwe aan onbezet Frankrijk Nieuwe nachtaanvallen op Engeland Bremen" zwaar door brand beschadigd Huislijstcollecte van Winterhulp Verduistering f4.000.000 uitgekeerd door Winterhulp Nieuwe burgemeester van Assen EEN BLAD VALT KASTPAPIER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 19 MAART 1941 „Berlijn kan geen standpunt meer bepalen'' Toespraak van Churchill Geen Engelschen -geland in Griekenland? Donovan in de V.S. terug J V. Als secretaris-generaal Van het departement Van Justitie Britsche bommen richtten weinig schade aan Drie gemeenten in Slowakije door hoog water geïsoleerd De Engelsche aanval op de Duitsche kust Koerier van Inonoe te Berlijn CAFÉ-RESTAURANT „DE LA PAIX" VTER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22910 De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents per regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iederen regel meer 16 cents. Wilhelmstrasse beantwoordt vraag naar relaties met Athene Duitsche slagkruisers opereer en tot aan Amerik. kust Samenstelling van het nieuwe surrogaat nog geheim Washington hoopt op spoedige Britsche toestemming Rantsoenen gelden thans ook voor paardenen schapenvleesch Radio-Sofia over Engelands bedoelingen BRITTEN WEER BOVEN NOORD-DUITSGHLAND Amerikaansch eskader bezoekt Nieuw-Zeeland Ongeveer een zesde der behoeftige landgenooten geholpen Mr. Bloemers volgt mr. Bothenius Lohman op DIT NI MMER BESTAAT UIT 3 BLADZIJDEN T echniek T Papier- en LEIDSCHESTR. 67-71 AMSTERDAM Speciaal ingericht voor het ontvangen van GROOTE GEZELSCHAPPEN tot 500 personen Speciale Gezelschapsiarieven Perfecte Keuken NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Wij gelooven, dat het Nederland- sche volk en zijn mentaliteit door een buitenstaander althans in meest eigene en diepste wezen niet zoo heel gemakkelijk doorgrond en begrepen kunnen worden. Wij mogen op den oppervlakkigen vreemdeling al den indruk maken van gemoedelijk, toeschie telijk en ontvankelijk voor allerlei in vloeden van buiten te zijn, die indruk betreft toch meer het uiterlijk dan het innerlijk, want „au fond" zijn wij Nederlanders principieel vasthoudende, bedachtzame, eigengereide, innerlijk te rughoudende, zich moeilijk ten volle gevende menschen, zuinig met het schenken van vertrouwen en niet licht geneigd tot het blootgeven van wat er intiem in ons leeft. Oogenschijnlijk stuit de vreemdeling, die met ons in contact komt, op moeilijk te rijmen tegenstrijdig heden en tegenstellingen, maar deze tegenstrijdigheden en tegenstellingen worden verklaard door en zijn de vucht van de veelzins merkwaardige positie, die wij in den loop der eeuwen in de wereld hebben weten te bemachtigen en die wij hebben kunnen bemachtigen juist omdat wij waren, die wij zijn. Als numeriek niet talrijk volk met een moe derland van betrekkelijk geringen om vang, dat goeddeels op de zee met erva ren kunde en taaie energie moest worden veroverd, hebben wij een koloniaa. rijk van wereldbeteekenis weten te vestigen met alzijdige verbindingen. De zee, waaraan de geboortegrond ontworsteld werd, werd dienstbaar gemaakt aan land en volk. Op alle oceanen en in alle werelddeelen werd onze reputatie van zeevarend en handeldrijvend volk met eere gevestigd, en deze mondiale expansie was slechts mogelijk, omdat de pioniers, die uitzwierven over den aardbol, zonen waren van 'n volk, dat den grond onder zijn voeten en zijn vrijheid en zelfstan digheid heeft moeten bevechten in een langdurigen strijd. Wij mogen al een cosmopolitisch vernisje hebben gekregen in het wereldverkeer, waaraan wij zoo intens deelnamen en waarin wij zoowel materieel als geestelijk een niet te onderschatten rol speelden, wij zijn toch in de kern ras-echte Nederlanders gebleven met alle typische kenmerken van onze universeele „vrijgevochten heid" in den meest letterlijken zin des woords. Zeker, het valt niet te ontkennen, dat de neiging om op de histori sche en cultureele lauweren te rusten ons wel eens te machtig is geworden, dat een zekere zelfgenoeg zaamheid en zelfingenomenheid zich van ons hebben meester gemaakt, maar in dit opzicht vormen wij geen uitzondering onder de volkeren, die evenals wij in den loop der eeuwen succes hebben gehad. Ons is nu eenmaal niets menschelijks vreemd en dit i s zeer menschelijk. Maar al mogen wij ons wel eens te veel hebben laten gaan in den ijdelen waan, dat alles zoo zou kunnen blijven als het eenmaal geworden was, en al mogen wij wel eens te veel toegegeven hebben aan de illusoir gebleken hoop, dat» ons land evenals van 1914 tot 1918 een onbetreden eiland temidden van een kokende en kolkende oorlogszee kon blijven, het is toch niet waar, dat de Meidagen van 1940 over ons land en ons volk zijn ge komen als evenzoovele donderslagen bij helderen hemel. Want al was de hemel in de natuur die dagen ook zoo stralend helder als hij in de lente maar zijn kan, het gerommel en gedonder aan den politieken hemel was te lang en te dui delijk hoorbaar geweest buiten onze grenzen om niet gehoord te worden. Wanneer wij al met een moeilijk te ver woesten optimisme gehoopt hebben tegen alle hoop in, dat althans het ergste aan ons voorbij zou gaan, wij zijn niet in wanhoop bij de pakken neer gaan zitten, toen dat ergste ons over kwam, al heeft het uiteraard ons groote moeite gekost en kost het ons nog moeite alles wat daarna kwam te ver kerken. Voor dezen onzen toestand heeft ministerialdirigent Hans Fritzsche, he leider van de dagelij ksche persconfe renties te Berlijn, bij een kort bezoek &an ons land een zoo zuiver begrip ge toond als men van een buitenstaander biet direct mocht verwachten, toen hij baar aanleiding van de houding van de meeste Nederlandsche persorganen ten aanzien van de Duitsche berichtgeving ®b van het A.N.P. zeide: „Hoewel ik toen echter geglimlacht heb, is er toch ook een gevoel van diep respect en begrip over mij gekomen voor dit volk, dat zoo patriottisch is on ik heb die moeilijkheden aange voeld, waarin dit volk,, nu het een mogendheid in zijn land heeft, waar mede het een oorlog heeft gevoerd. Verkeert." Ook de Heer Rijkscommissaris, Rijks minister dr. Seyss-Inquart heeft in zijn Groote rede in het Amsterdamsche Con- c®rtgebouw een paar maal gewezen op het begrip, dat hij heeft voor de situ atie, waarin wij verkeeren. Zoo zeide hij o.m.: „In ieder geval constateeren wij, Duitschers, dat de Nederlanders over buitengewoon hooge innerlijke waar den beschikken, die wij verheugd als eigenschappen van hun Germaansche bloed begroeten, dat de Nederlanders als Germaansch randgebied op zich zelf aangewezen buitengewone praes- taties hebben volbracht, dat zij echter als gevolg van de resultaten dezer prestaties verzonken zijn in een idylle, die op sommige gebieden reeds een stilstand in de ontwikkeling van de levenskrachten der natie heeft betee- kend. De verstoring van deze idylle doet thans onaangenaam aan, maar zij mag niet geacht worden het Neder landsche wezen in het nauw te bren gen." Inderdaad, voorzoover onze vooroor- logsche situatie ondanks de nijpende werkloosheid, de economische crisis en een tot in het pietluttige doorgevoerde onderlinge politieke verdeeldheid verge lijkenderwijze een idylle mocht heeten, en de levenskrachten in bepaalde krin gen zelfs dreigde te verlammen, dienen wij er ons hoe eer hoe beter ter dege rekenschap van te geven, dat deze idylle definitief verstoord is. Hoe onaangenaam dit voor sommigen ook moge zijn, wij zijn ervan overtuigd, dat het Nederland sche wezen er niet alleen niet door in het nauw is gebracht, maar er veeleer door gesterkt en gestaald is geworden. Wij Nederlanders zijn geen isolationis- ten ten aanzien van de Europeesche geschiedenis, daarvoor hebben wij steeds een te eervolle en te. actieve rol erin gespeeld. Wij zouden onze roemrijke voorvaderen ten schande maken en ons Nederlandsche wezen verloochenen, indien wij in de geweldige en hachelijke stroomversnelling van de Europeesche geschiedenis in onze dagen als klein- geloovige défaitisten werkeloos op de roeibanken ineendoken. Neen, wij moe ten met vaste hand en vertrouwen op God de riemen der zelfwerkzaamheid grijpen om de buitengewoon hooge in nerlijke waarden, die de Duitschers bij ons geconstateerd hebben, en waartoe wij terecht ook ons christelijk geloof en onze Christelijke cultuur rekenen, gelou terd over te brengen naar 'n nieuwen en beteren tijd, waarin de vrede zal moeten stoelen op de rechtvaardigheid om duurzaam en zegenrijk voor allen te kunnen zijn. BERLIJN, 19 Maart CSPT). In de Wil helmstrasse is Maandag, op de vraag van buitenlandsche journalisten, of er eenige veranderingen waren ingetreden in de Duitsch-Grieksche betrekkingen, geant woord, dat men ten aanzien van de Duitsch-Grieksche verhoudingen geen standpunt meer kon bepalen. Het is de eerste maal, dat een dergelijk antwoord is verstrekt. Voordien werd steeds op dergelijke vragen gezegd, dat de betrek kingen tusschen de twee landen onveran derd waren. BERLIJN, 18 Maart (D.N.B.). Churchill heeft vandaag tijdens een lunch van de „Pil- grims-Society", een organisatie van in over- zeesche gebieden wonende Amerikanen, een toespraak gehouden. Bij deze gelegenheid heeft de nieuwe ambassadeur der Vereenigde Staten, Winant, zijn eerste toespraak gehouden na de aanvaarding van zijn functie. Churchill verklaarde o.a. het volgende: „Wij verwelkomen hier den heer Winant op het oogenblik, waarop zich de groote slag in den Atlantischen Oceaan in al zijn grootte en he vigheid ontwikkelt. Niet alleen Duitsche duik- booten, doch ook Duitsche slagkruisers zijn reeds over den Atlantischen Oceaan tot aan de Ame- rikaansche kust genaderd en hebben reeds eenige van onze schepen tot zinken gebracht, die niet in convooien alleen op zee voeren. Zij hebben reeds schepen, ver in het Westen op den 42sten lengtegraad tot zinken gebracht. Aan deze kust en voor de westelijke toegangen tot ons eiland wordt thans een hevige en on barmhartige strijd gevoerd, opdat ons de stroom van munitie- en levensmiddelenleveran ties bereiken kan, zonder welken wij onze oor logsinspanningen hier zoowel als in het Mid den-Oosten niet zullen kunnen volhouden, daar dit laatste oorlogsfront niet verzwakt /nag wor den. Onze verliezen op dit oogenblik zijn geste gen en wij gebruiken onze geheele macht, al onze hulpbronnen, al ons talent en onze ken nis om deze beproeving te kunnen doorstaan. Doch ook opze krachten nemen iedere week toe. Ik heb er derhalve recht op, dat men mij gelooft, wanneer ik hier verkondig, dat wij het vertrouwen koesteren alles te kunnen door staan Winant over de hulp der V. S. De nieuwe Amerikaansche ambassadeur. Wi nant, wees, naar de Engelsche berichtendienst meldt, tijdens deze lunch op de beteekenis van de Amerikaansche hulpverleening. Hij ver klaarde dat hij alles zal doen om deze politiek te bevorderen. De Vereenigde Staten staan op het punt, zooals president Roosevelt Zaterdag reeds te kennen heeft gegeven, op te treden De Ver Staten mobiliseeren met toenemende snelheid hun geweldige hulpbronnen om de middelen voor oorlogvoering ter beschikking van Engeland te stellen, Naar wij vernemen zal over drie weken het nieuwe koffie-surrogaat, dat onder toe zicht van de overheid zal worden vervaar digd, in den handel komen. Kenners hebben het nieuwe preparaat gekeurd en uitstekend van smaak bevonden. De „regeeringskoffie" zal tegen een vasten prijs worden verkocht.' Het vervaardigen en in den handel brengen van dit nieuwe preparaat geschiedt onder lei ding van de Meelcentrale. Van de 400 in den lande aanwezige branderijen zullen er 19 wor den ingeschakeld in het eigenlijke brandproces terwijl de overige fabrieken met de verpakking en verzending zullen worden belast. De omzet ting van deze groote industrie blijft vanzelf sprekend bezwaren met zich meebrengen. Zoo zullen de koffiebranderijen, die dit product te verzorgen krijgen, nieuwe installaties moeten aanschaffen, iets, dat met groote kosten ge paard gaat. Wat de samenstelling van het koffie-surro gaat betreft, deze wordt zorgvuldig geheim ge houden. Vermoedelijk behooren tot de grond stoffen bloembollen, waarvan het bekend is, dat zij het meest smakelijke vervangingsproduct opleveren, alsmede gerst. Zeker is intusschei. dat ook een deel zal bestaan uit werkelijke koffie. WASHINGTON, 19 Maart (DNB) Onder staatssecretaris Sumner Welles heeft giste ren in de persconferentie verklaard, dat hij de Engelsche toestemming voor de levering van tarwe aan het niet-bezette Frankrijk spoedig hoopt te verkrijgen. De Fransche ambassadeur Haye, die Dinsdag weer een bespreking met Welles heeft gehad, heeft gezegd dat eers. twee Amerikaansche schepen met door het Roode Kru geschonken tarwe naar Frankrijk zouden vertrekken. Ver der wordt met de Engelschen onderhandeld over een voortdurende levering van tarwe aan de Fransche regeering, waarbij men gebruik zou maken van twee Fransche schepen, die te New York zijn opgelegd. De ladingen zouden betaald worden met het geblokkeerde Fransche tegoed in de Vereenigde Staten. De Amerikaan sche regeering is bereid er in toe te stemmen dat de beide schepen met een Fransche be manning varen, maar onder de vlag van het Roode Kruis, voorzoover deze organisatie con trole uitoefent op de verdeeling der tarwe in Frankrijk. Overigens moeten deze schepien zeer veel reizen maken, aldus vervolgde Haye, om dat een lading voedsel voor ten hoogste eenige dagen verschaft wordt. Bovendien heeft de Fransche regeering mais noodig, daar het vee in de stallen verhongert. Dr. Th. Goedewaagen, secretaris-generaal van 't Departement van Volksvoorlichting en Kunsten, bracht Dinsdag een bezoek aan de Voorjaarsbeurs te Utrecht. Tijdens de bezichtiging van de inzending der Glasfabriek Leerdam (foto Pax-Holland-" De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt het volgen de bekend Gedurende het tijdvak van Donderdag 20 tot en met Zondag 30 Maart geeft elk der vier met „08 vleesch" gemerkte bonnen van de vleesch- kaart recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbegrepien, of een rantsoen vleeschwaren. De met „08 worst, vleeschwaren" gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren De bonnen, welke 30 Maart nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Woensdag 2 April a.s. De aandacht wordt er op gevestigd, dat thans ook paarden- en schapienvleesch onder de dis tributie vallen, zoodat de rantsoenen ook gelden voor deze vleeschsoorten. Het rantsoen vleeschwaren, dat pier bon kan wordengekocht, bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, kalfs-, paarden- en scha pen vleesch en voor gerookte worst soorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor lever artikelen, tongenworst en nierbrood en 150 gram voor bloedworst. VICHY, 18 Maart (A.N.P.). Het Grieksche gezantschap hier ter stede spreekt de berich ten tegen, dat er den laatsten tijd nieuwe Brit sche troepenlandingen op Grieksch gebied zou den hebben plaats gehad. Bovenstaande mededeeling weerlegt de van andere zijde gemelde berichten, volgens welke onlangs 150.000 a 200.000 man Britsche troepten in Griekenland geland zouden zijn. SOFIA, 18 Maart (D.N.B.). Ten aanzien van de landing van Engelsche troepten in Zuid- Griekenland heeft de commentator van den omroep te Sofia gisteren o.m. verklaard, dat het voor de hand ligt, dat Engeland een botsing tusschen Griekenland en Duitschland tot stand wenscht te brengen, waarbij Griekenland aan zijn eigen lot zou worden overgelaten, gelijk reeds gebeurd is met talrijke andere Engelsche bondgenooten. Wanneer Griekenland alleen aan de Duitsche troepen weerstand zou moeten bieden, zou En geland trachten zijn rampzalige front van den Balkan te verplaatsen en het in Klein-Azië of Afrika opnieuw te organiseeren. E JRLUN, 19 Maart. Naar het DNB verneemt, hebben sterke Duitsche afdeelingen in den af- geloopen nacht luchtaanvallen gedaan op voor den oorlog belangrijke doelen In Midden- en Zuid-Engeland. Men heeft groote branden en ontploffingen waargenomen. Nadere bijzonder heden zijn nog niet bekend. BERLIJN, 19 Maart (DNB) In den afgeloo- pen nacht, aldus verneemt het DNB, waren de aanvallen der Britsche luchtmacht in hoofd zaak gericht op twee havenstede:, in Noord- Duitschland. Slechts in woonwijken werd een geringe schade aangericht. De uitgebroken branden werden in den loop van den nacht ge- bluscht. BERLIJN, 18 Maart (D.N.B.) De Zondag J.l. aan boord van het s.s. „Bremen van den Norddeutschen Lioyd uitgebroken groote brand is gisteren met behulp van talrijke brandweer lieden gebluscht. Het schip heeft zware schade geleden. Het onderzoek naar de oorzaak van den brand duurt nog voort. NEW YORK. 18 Maart (D.N.B.) De spe ciale afgezant van Roosevelt, kolonel Donovan, is vandaag van zijn reis door Europa terug gekeerd. WASHINGTON, 17 Maart (D.N.B.) Het ministerie van Marir.e bevestigt in een offlci- eele mededeeling. dat de beide Amerikaansche kruisers Brooklyn en Savannah alsmede vier torpedojagers tijdens een oefentocht in de wa teren van den Stillen Oceaan een Informeel bezoek van drie dagen zullen brengen aan Auckland in Nieuw-Zeeland. Van Maandag 17 Maart tot den daarop volgenden Zaterdag zal in geheel Nederland van huis tot huis worden gegaan om nogmaals een offer te vragen voor steun aan den behoeftigen landgenoot. Onder groote opoffering hebben duizenden collectanten zich voor dit werk beschikbaar gesteld. OpeiH uw deuren voor hen, weest vriendelijk voor hen en zorgt, dat uw gift klaar ligt, of stelt het be drag aan een uwer huisgenooten ter hand, indien gij uw woning ver laat, opdat de collectant niet vele malen naar hetzelfde aires behoeft terug te keeren. Vele Nederlanders zien vol ver wachting ook naar uw offer uit. Zonsondergang 19 Maart 19.5D Zonsopgang 20 Maart 7.44 Maanopkoms' 2.26 ondergang 7 46 (Van oiizen Haagschen redacteur). Naar wij vernemen hebben de officieele onderzoekingen van Winterhulp Nederland uitgewezen, dat ons land ongeveer 1.370.000 behoeftigen telt, bestaande cit 300.000 ge zinnen. Winterhulp heeft steun citgekeerd aan 37.518 personen, die ieder ongeveer eenmaal gemiddeld f 4 ontvingen. Winterhulp is èr van overtuigd, dat deze hulp slechts zeer bescheiden kan worden genoemd, aangezien ongeveer een zesde van het totaal aantal behoeftigen hiermede gebaat is In totaal stelle Winterhulp vier millioen beschikbaar, waarvan twee millioen van bij zondere giften afkomstig was. Het rijkscommissariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft op grond van artikel 1 van zijn verordening no. 3/40 betreffende de uitoefening van de regee- ringsbevoegdheden in Nederland in samen hang met artikel 99 van het Algemeen Rijksambtenarenreglement den secretaris generaal van het departement van Justi tie mr. J. C. Tenkink op zijn verzoek met ingang van 18 Maart eervol uit zijn functie ontheven en gepensionneerd. De zaken van het departement worden voorloopig waar genomen door den raadsadviseur, mr. J. P. Hooykaas. In den nacht van Maandag op Dinsdag heb ben Engelsche vliegtuigen verscheidene bommen op Nederlandsen grondgebied laten vallen. Schade aan woonhuizen was echter gering. Persoonlijk letsel valt niet te vermelden. PRESBURG, 18 Maart. (D.N.B.J Omvang rijke overstroomingen hebben in West Slowa kije drie gemeenten geheel geïsoleerd De spoor wegverbindingen zy'n op verscheidene plaatsen verbroken en een groote oppervlakte bouwland is overstroomd. Talrijke huizen zijn bescha digd en moesten ontruimd worden. BERLIJN, 18 Maart (D.N.B.) Over de aan vallen, Dinsdagochtend vroeg door Britsche ge- vechtsvlfegers op de kust van Noordwest Duitschland ondernomen, verneemt het D.N.B. nog het volgende: Verscheidene Engelsche vliegtuigen, die ten gevolge van het goedgerichte afweervuur hun koers moesten wijzigen, lieten op den terugweg hun bommen naar willekeur vallen op een stad van middelbare grootte in het Noordwesten van Duitschland. In deze stad bevinden zich geen militaire objecten en geen economische instal laties, die voor den oorlog van belang zijn, Een voltreffer viel op een meisjesschool en richtte groote schade aan. Doordat de lessen nog niet waren begonnen, zijn er gelukkig geen slacht offers te betreuren. Het totale aanvalsplan der Engelschen mislukte overigens door den zeer doelmatigen Duitschen afweer. De Engelsche formaties konden niet voorbij de kust komen en werden door het steeds krachtiger wordende afweervuur verstrooid, zoodat de bommen luk raak op woonwijken en op het platteland wer den geworpen. Naar wij vernemen is de speciale koerier van den Turkschen president Inonoe, die te Berlijn een boodschap aan Hitier zal over handigen, heden per vliegtuig uit Sofia te Berlijn aangekomen. Het rijkscommissariaat maakt bekend: De rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied heeft op grond van zijn verordening nr 3/40 betreffende de uitoe fening van de regeeringsbevoegdheden tn Nederland den burgemeester der gemeente Assen, mr. J. BotheniusLohman, eervol ontslag verleend en gepensionneerd. Tot zijn opvolger is benoemd de tegenwoordige bur gemeester van de gemeente Roden, mr. H W Bloemers. De rijkscommissaris voqi net bezette Neder landsche gebied heeft op grond van artikel van zijn verordening nr. 3/40 betreffende de uitoefening van de regeeringsbevoegdheden in Nederland mevrouw A. van RielSmeenge te Assen eervol van haar functie van schoolinspec- tnce in de inspectie Assen ontheven en g.-pen- sionneerd In haar plaats benoemde de rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied krachtens artikel 3 van zijn vierde veror dening nr. 108'40 betreffende bijzondere maat regelen op administratief-rechtelijk gebied den hoofdonderwijzer F. K. E. Veld, te Den Andel. tot inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Assen. O O O MM Men spreekt van de wonderen der moderne techniek. Sommigen hebben er een ware vereering voor. Maar als men van de techniek een godin maakt, waarvoor de zielskracht wijken moet dan is techniek geen zegen, doch een vloek. De techniek is goea om door den mensch gebruikt te worden, maar de mensch is er niet voor de tech niek. Hij is oneindig meer dan de techniek. De techniek kan het leven vergemakkelijken. veraangenamen, kan ingewikkelde problemen met een schijnbaar speelsch gemak oplossen Doch een der allerernstigste proble men van dezen tijd is juist hoe wij het goede evenwicht vinden tusschen dat gemak en de behoeften van den geest. Wij moeten de techniek leeren be- heerschen, willen wij nietdoor de techniek worden verslonden Kantoorboekhandel CED. OUDE CRACHT 103 TELEF. 111723 - HAARLEM HOTEL - CAFé - RESTAURANT „DE HERTENKAMP" in onmiddell nabijheid van Staatssp BEZUIDENHOUT 19 DEN HAAG LOGEER te AMSTERDAM in het CENTRAAL HOTEL DER A.M.V.J. Het eenige hotel met eigen overdekt zwembad, qralis toegankelijk voor hotelgasten. Kamer inclusief ontbijt I 3.50. HOTEL-RESTAURANT OUDEGRACHT 129 UTRECHT Zalen voor vergaderingen en feestdiner» GROOTE GEZELSCHAPPEN groote reductie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 7