Raadhuisbouw komt spoedig aan de orde BEV N.V. De Kennemer Bankvereemging Nieuwe weg door het landgoed „Rooswijk MAKELAARDIJ MAI KAAY KERKELIJKE LEENINGEN C^ÜIT DE ZAANSTREEK^) UIT DE BOLLENSTREEK WOENSDAG 19 MAART 1941 RAAD VAN VELSEN Raadhuisbouw W oningtekort Verkoop grond W eg door „Rooswijk" Kindertoelage Gemeenterekening DE NIEUWE AARDBEI- SOORTEN PROEFTUIN MET LABORATORIUM INVRIEZEN VAN GROENTEN Houtplein 8 - Tel. 13829 (3 lijnen) KOOPT EN VERKOOPT OBLIGATIEN VAN WATERPOLO DE WINTERCOMPETITIE ZWEMMEN Alg. Kringvergadering K.N.Z.B. SANTPOORT KROMMENIE MONNIKENDAM VOLENDAM ZAANDAM WORMERVEER Sleutel weg? Tel. 11493 De Sleutelspecialist, L. Veerstr. 10 HILLEGOM LISSE NOORDWIJKERHOUT UIT DEN OMTREK TER AAR VERBOND VAN NEDER LANDSCHE JOURNALISTEN Gisterenmiddag vergaderde de gemeenteraad van Velsen onder voorzitterschap van den bur gemeester. mr. M M Kwint. Alvorens de agenda aan de orde te stellen, herdacht de voorzitter het overlijden van den heer J. Th. Verzijlbergh, directeur van 1en ge meentelijken reinigings- en ontsmettingsdienst. Spr. herinnerde eraan, dat de heer Verzijl- bergh gedurende meer den 30 jaar de gemeente In verschillende functies voortreffelijk heeft ge diend. Als directeur van den reinigings- en ont smettingsdienst was hij op zijn plaats. Wanneer men zich indenkt, hoe onder zijn leiding deze dienst van een klein en onaanzienlijk bedrijfje ls uitgegroeid tot een belangrijk en modern ge- outilleerden dienst, dan stemt dit tot groote erkentelijkheid. Daarbij was het de trots van den directeur, dat zijn bedrijf tot de zuinigst beheerde in den lande behoorde. Belangrijke diensten heeft de heer Verzijlbergh ook bewezen als plaatsvervangend commandant van de brandweer. De familie lijdt door zijn verscheiden een zeer ernstig verlies en de voorzitter betuigde de op rechte deelneming van het gemeentebestuur daarin. Zijn plaats zal weer spoedig worden ver vuld, 't leven gaat nu eenmaal voort, maar spr. verzekerde, dat een dankbare herinnering aan dezen voortreffelijken hoofdambtenaar bi) allen 7~) blijven voortleven. De woorden werden door de raadsleden staande aangehoord De heer MAAS deelde mede, dat in de com missie voor Openbare berken is gesproken over net vraagstuk van den verbouw of nieuwbouw j van het raadhuis. De commissie had verzoent i deze zaak op de agenda te plaatsen, doch dit is niet gebeurd. Spr verzocht dit punt alsnog op de agenda te plaatsen. De VOORZITTER antwoordde, dat deze materie de aandacht van het college heeft. De bijzondere omstandigheden evenwel zijn er oorzaak van, dat spr. zijn tijd voor an dere aangelegenheden noodig heeft, waar door ook het bezoek aan andere gemeente huizen achterwege moest blijven. Spr. zegde echter toe, deze zaak in de volgende vergadering aan de orde te zullen stellen. De heer MAAS kan zich hiermede vereenigen. Bij de vaststelling van de le suppietoire be grooting voor 1941 vroeg de heer HOMBURG, of het mogelijk was de vrijwillige luchtbescher ming te subsidieeren. De VOORZITTER antwoordde ontkennend Goedgekeurd werd het voorstel inzake het ver- leenen van vrijstelling van precariorecnten aan nouders van benzinepompen. Besloten werd hierna tot toelating van het nieuw-benoemde raadslid, den heer H. Bakker. Vervolgens werd besloten tot intrekking van de verordening op de heffing van opcenten op de gemeentefondsbelasting. Naar aanleiding van den staat omtrent de woningmarkt in onze gemeente vroeg de heer VAN KLEEF, hoe het staat met de womng- bouwplannen, waarover al eens gesproken is. Uit den staat blijkt, dat er sedert het vorig iaar niets gebeurd is. Het aantal beschikbare woningen beneden de f 5 is veel te laag, terwijl het aantal dubbele be woningen gestegen is. Dit laatste is een slecht teeken. Spr. drong er op aan spoedig maatrege len te treffen, vóór dat het nog moeilijk*: wordt. De heer VERMEULEN vroeg B. on W aan dacht te besteden aan de dubbele bewoningen; voorts vroeg spr. hoeveel van de beschikbare woningen van de volkshuisvesting zijn. De heer VAN HEIJST wees er op, dat parti culiere bouw te duur en te riskant is. Spr. drong er daarna op aan, hulp te verschaffen, b.v in den vorm van bouwpremies. Wethouder VISSER antwoordde dat de ge beurtenissen de uitvoering van de woningbouw- p'.annen onmogelijk hebben gemaakt. Sr is in derdaad een woningtekort, maar, evenals de particuliere bouwers, ls ook het college huiverig om thans iets te doen. Het spreekt intusschen vanzelf, dat B. en W. hun aandacht aan het vraagstuk zullen moeten wijden. Wellich.". wordt er een leidraad uitgegeven, waaraan het coi- lege zich zal hebben te houden. Het college ls niet bij machte om tegen de dubbele bewoning op te treden. Het heeft daar voor geen bevoegdheden. De oorzaak is natuur lijk gelegen in de hooge huurprijzen. Wat de vraag van den heer Vermeulen be treft, spr. kan verzekeren dat huizen van de volkshuisvesting hierbij zoo goed als niet be trokken zijn. De heer VAN KLEEF gaf nog in overweging om, zooals in andere gemeenten wel geschiedt, een bouwvergunning in te stellen, waarbij dub bele bewoning kan worden tegengegaan. Besloten werd te verkoopen: aan de N.V. Bouw- en Exploitatie Mij. „Bon Espoir", perceelen grond ter gezameniijke grootte van 4600 M2. en twee perceelen grond ter grootte van resp. 1608 M2. en 495 M2.. tegen den prijs van f 7 per M2.; aan H. M v. d. Pieterman, te IJmuiden, een gedeelte grond ter grootte van 1163 M2., gele gen aan den Engelmundusweg, tegen den prijs van f 8 per M2.; aan W. A. de Bruijn, te IJmuiden, een ge deelte ter grootte van 350 M2., op den hóek van de Rembrandtlaan en den Stormveldcrweg te gen f 9 per M2.: aan de N.V. Handelsonderneming „Unie', te Velsen. een gedeelte ter grootte van 510 M2.. gelegen aan den Oosterduinweg en den Gerrits- weg, tegen f 9 per M2., alsmede een gedeelte ter grootte van 803 M2., gelegen aan den Engelmun dusweg en den Gerritsweg. tegen f 8 per M2. Besloten werd vervolgens het oedrijf der Centrale Keuken, die over eenige weken in ex ploitatie zal worden gebracht aan te wijzen als tak van dienst, bedoeld in art. 252 der gemeente wet, en hiervoor een verordening op net beheer vast te stellen. Voor de verstrekking van extra-hulp aan on dersteunden en tewerkgestelde arbeiders, ïloine boeren en kleine tuinbouwers, werd een crediet toegestaan van 1 4087 Voorts kregen B. en W. een crediet van t 900 voor de verfraaiing van het terrein tusschen het Raadhuis en den Parkweg. B. en W. stelden voor 'n crediet van f 12 351.72 toe te staan voor den aanleg van een fiets- en wandelweg door het landgoed „Rooswijk", in aansluiting op de verbetering van den Boschweg naar Wijk aan Zee welk plan door de gemeente Beverwijk wordt uitgevoerd. De heer LUIJKMAN vond het jammer dat het werk in werkverschaffing wordt uitgevoerd, ls het niet mogelijk om er werkverruiming van te maken? De heer VAN HEIJST was verrast over ait voorstel. Hij was er zeer verheugd om. Het is een prachtig object. Alleen wilde spr. de breedte van den rijweg wat breeder dan 4 meter hebben, terwijl hij het plan liever in werkverruiming zag uitgevoerd. Trti slotte vroeg- spr. of het werk aanbesteed wordt. De wei ken in eigen beheer leken spr. nog al duur. Wethouder VISSER wees er op, dat het plan moet aanpassen bij dat van Beverwijk, dat van grooteren omvang is. Velsen voert naar verhou ding een klein gedeelte uit. Voorts zeide de wethouder, dat dit plan zich veel meer leent voor uitvoering in werkverschaffing. De kwestie van de aanbesteding volgt later. Het voorstel werd hierna goedgekeurd Van Ged. Staten was de mededeeling ontvan gen, dat zü voornemens zijn voor de burgemees ters, secretarissen en ontvangers der gemeenten in dit gewest een kindertoelageregeling in te voeren, volgens welke de burgemeesters, secre tarissen en ontvangers boven en behalve hunne jaarwedde, bij wijze van tijdelijke toelage, voor t.unne wettige of gewettigde kinderen beneden den leeftijd van 18 jaar die zij op den Isten Januari van het jaar bezitten, doch slechts in dien en voor zooverre deze meer dan twee in getal zijn, 'n kindertoelage zullen genieten, welke per kind en per jaar 3 pCt. van hunne bruto- wedde bedraagt, met een minimum van f 80 en met een maximum van f 205 per kind en per jaar. Ged. Staten noodigden den raad uit, hierom trent advies te geven. Besloten werd Ged. Staten mede te dealen, dat de raad zich met de voorgestelde regeling ver eenigen kan. Nadat de gemeenterekening over 1939 bij raadsbesluit van 19 Nov. 1940 voorloopig was vastgesteld, werd bericht ontvangen, dat het voorloopige voorschot uit het werkloosheidssub- sidiefonds over 1939 ad f 277.750 als volgt moet worden gesplitst: Extra bijdrage 41 <869 Renteloos voorschot V>. 722 Bclastingbüdrage 153.159 Totaal 277.750 Gedeputeerde Staten wenschten, dat de uit deze splitsing voortvloeiende wijzigingen alsnog in de gemeenterekening 1939 worden aange bracht. Aldus geschiedde. Benoemd werden: tot onderwijzer aan school 2 te IJmuiden de heer G. J. C. Bantje, kweekeling te Aerden- hout; tot, onderwijzer aan school 3 te IJmuiden, de heer Chr. Berger, onderwijzer te Bilthoven; tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim de heeren H. Sterkefeld te IJmuiden en C. J. J. Brouwer te Driehuis. In handen van B. en W. om advies werd gesteld een verzoek van het R.K. kerkbestuur der parochie van O.L. Vrouw van Altijdduren- den Bijstand te Santpoort, om de benoodigde gelden beschikbaar te stellen voor de uitbrei ding, met 3 lokalen en een gymnastieklokaal, van de onder zijn bestuur staande school voor gewoon l.o. aan de Wulverderlaan, aldaar. Ten aanzien van de overige ingekomen stuk ken werd conform het voorstel van B. en W besloten. Aan het slot der vergadering sprak de heer ROELSE, die door zijn vertrek naar elders het raadslidmaatschap moest neerleggen, een .voord van afscheid, waarbij hij B. en W en den raad dankte voor de goede samenwerking en waar bij hij de beste wenschen uitsprak voor de toekomst van de gemeente Velsen. De VOORZITTER zijnerzijds wenschte den heer Roelse in zijn nieuwe omgeving alle goeds toe. VERHUUR VAN WONINGEN 36 POTGIETERSTRAAT AMSTERDAM TELEFOON 86798 Nu de planten van de nieuwe aardbeisoorten onder de tuinders zijn gedistribueerd, vestigen de veilingbesturen er in een circulaire de aan dacht op, dat het thans aan de tuinders is om verder te selecteeren, opdat er een sterk gewas kan ontstaan. Daartoe wordt aanbevolen om in de toekomst slechts de beste planten aan te houden en b.v. vooral de eerste en tweede van de moederplant voor verdere teelt te bestemmen. Het werk moet dan verder aan de tuinders worden overgelaten en wie daaraan het meest gelegen laat liggen zal ook de beste resultaten oogsten. Aangereden wordt om de soort „Mizi Schindler" zeer ruim te planten; men kan ge rust volstaan met één regel op een bed. Ze groeien snel genoeg dicht. Het tweede jaar kunnen reeds de ranken er uit genomen worden, want ze staan zeer spoe dig te dik en dat heeft kleinere vruchten tot ge volg. De actie van den tuinbouwvoorlichtingsdienst en de samenwerking van dezen met de praktijk wordt door de veilingbesturen op hoogen prijs gesteld. Zij hopen dat op deze wijze theorie en praktijk gezamenlijk den tuinbouw in deze streek omhoog zullen brengen. Als sluitstuk op het gewelf van deze samen werking beschouwen de besturen de poging, om voor de duin- en zandstreek van Katwijk tot Bergen, te komen tot de stichting van een proef tuin met laboratorium voor grondonderzoek, enz. Het is toeval, dat voor de vestiging het cen- 'rum van Kennemerland gekozen is, zoodat, bij het slagen der plannen, onze tuinders het cen trum van wetenschap en proefneming dicht bij hun bedrijven hebben. De voorstellen tot stichting zullen nu verder in de jaarvergaderingen der tuindersvereenigin- gen moet worden behandeld. Het grondonder zoek wordt ook voor deze streek meer en meer een noodzakelijkheid en vele tuinders hebben daarmede reeds zeer goede resultaten bereikt. Er wordt niet aan getwijfeld, dat daarvoor groote bedragen van Rijk en Provincie zullen worden verkregen, zoodat slechts een matig be drag, door een bijdrage van alle inbrengers der deelnemende veilingen tusschen Katwijk en Bergen, zal behoeven te worden betaald. De stri,jd der tuinders, om hun bedrijven niet alleen op peil te houden, maar bovendien nog sterk te verbeteren, wordt daardoor weer be duidend lichter gemaakt. De directeur van de Vereenigde Veilingen had zich voorgesteld om in de groote vergadering van aanvoerders, welke vergadering onlangs niet kon doorgaan, iets mede te deelen over de inrichting van het invriezen van groenten, weliswaar in Beverwijk reeds bekend, doch die nu op veel grooter schaal zal worden toegepast in het be drijf van de N.V. Gebr. Docter. In een circulaire aan de aanvoerders wijst hét veilingbestur er op, dat men nu reeds dient te weten, wat een dergelijke inrichting van den tuinbouw verlangt, n.l. producten van prima kwaliteit, omdat het minste bederf daarin de producten voor de vriesinrichting ongeschikt maakt. Beverwijk heeft op dit gebied een goe den naam, zoodat van deze inrichting op dat put een gunstig resultaat wordt verwacht, mits de tuinders hun volledige medewerking geven. Van onze massaproducten worden daarom ge vraagd: spinazie, bloemkool, erwten, peen, voor al dubbele spercieboonen (stok en stam) aard beien, spruiten, enz., benevens vele andere pro ducten in kleinere kwanti. Pronkboonen worden dus niet gevraagd. De veilingbesturen hopen hierop in de a.s. ledenvergaderingen, nog uitvoerig terug te ko men. De besturen meenen verder te weten, dat ook de drogerijen veel van deze producten zullen vragen. Het derde zevental van H.V.G.B., dat In de derde klasse van de wintercompetitie van Kring Haarlem uitkomt, is het eerste zevental, dat is uitgespeeld. De H.V.G.B.-veteranen hebben het er niet slecht afgebracht, dooi uit 8 wedstrijden twaalf punten te behalen. Slechts H.P.C. 4 kan nog gelijk komen met H.V.GJ3. 3. H.V.G.B. 3 won Zondagavond na een sparmenden wedstrijd met 32 van Haarlem 3. Beide zeventallen wa ren zoo sterk mogelijk opgekomen. Het was aan het productieve werk van den H.V.G.B.-midvoor •T. Hackenitz te danken, dat de rood-witten de overwinning behaalden. Vóór Haarlem scoor den Gieling en P. van Goor. Ook H.P.C. 4 be haalde een mooie overwinning. Met 80 werden de Watertrappers door Vermeer en zijn mannen ingemaakt. De stand in de derde klasse is nu: H.V.G.B. 3 H.P.C. 4 D.W.R. 3 Haarlem 3 Walertr. 2 12 2 6 3 7 2 4 5 3 25—14 23— 9 18—14 6—10 7—32 Een zware nederlaag kreeg Haarlem 1 te slik ken tegen H.P.C. 2. Haarlem speelde zonder Zeeman en van Ellinkhuizen, waarvoor Hoog land en Verdel invielen. Braam was weer de gevreesde man in de Heemsteedsche voorhoede. Hoogland zag geen kans hem het schieten te beletten, waardoor doelman Spaanderman zes maal den bal uit het net moest halen. We hebben den Haarlem-keeper wel eens veel beter gezien. Bley in het H.P.C.-doel hield zijn heilig dom van de vele schoten van Smitz en G. van Goor schoon. V.Z.V., dat te Zaandam tegen Nereus moest spelen, liet verstek gaan, waardoor de Zaandam mers een reglementaire 5—0-ovérwinning be haalden. De H.P.C.-reserves staan nu gedeci deerd bovenaan in de eerste klasse. H.P.C. 2 6 4 1 1 9 25— 7 H.V.G.B. 1 6 3 1 2 7 19—15 Nereus 1 6 3 2 2 6 16—21 V.Z.V. 1 6 3 0 3 6 14—23 Haarlem 1 6 1 1 4 3 11—19 Een niet verdiende nederlaag leden de dames van H.P.C. tegen D.W.R. 2. De Heemsteedsche dames lieten uitvallen, omdat de vijf beste D.W.R.-speelsters slechts opgekomen waren. Hierdoor kwam er van goed spel op het groote veld weinig terecht en wonnen de D.WR.- dames ten slotte door grootere schotvaardigheid met 43. Intusschen is H.P.C. door deze neder laag van de eerste plaats in de ranglijst ver drongen. Haarlem 1 7 5 2 0 12 36— 2 D.W.R. 2 8 6 1 1 13 36—11 H.P.C. 7 5 1 1 11 23— 7 V.Z.V. 8 4 0 4 8 25—16 Haarlem 2 8 1 0 7 2 10—40 H.V.G.B. 8 0 0 8 0 1—55 De H.V.G.B.-dames zagen in den wedstrijd tegen H.P.C. kans het eerste doelpunt in de competitie te maken. Met slechts 3I werd van de HP.C.-dames verloren. In de tweede klasse deelden H.P.C 3 en H.V.G.B. 2 de punten, nadat langen tijd de Heemstedenaren met 21 de leiding hadoen gehad. A.s. Zondag worden er weer vier wedstrijden in het Velserbad gespeeld. H.P.C. 2 komt op be zoek bij V.Z.V. Beide zeventallen zijn volkomen aan elkaar gewaagd. Veel zal het er van ai hangen, hoe Visman Braam weet te dekken. De rest van het H.P.C.-zevental is niet zoo gevaar lijk. Het volledig programma te Velsen is: V.Z.V. 3D.W.R. 2, 2 uur. K.Z.—H.Z.V. V.Z.V. 1—H.P.C. 2. V.Z.V.—H.P.C. dame» De algemeene vergadering voor den kring Haarlem van den K.N.Z.B., welke aanvankelijk op 1 Maart was vastgesteld, doch uitgesteld moest worden. Is thans bepaald op Vrijdag avond 21 Maart in een der zalen van café „Centraal" aan de Baan no. 1 alhier. Aanvang 7.15 uur. Sportpraatje Santpoort I stelt tot nog toe haar supporters niet teleur en behoudt nog steeds haar mooie kans om met Zandvoort ge lijk te komen. Zondag a.s. wordt aan D. E. M een bezcek gebracht, een club die er de laatste wedstrijden weer iets beter is „in" gekomen. Te vens beleven we nu de sensatie dat de twee beste goalgetters van Kennemerland tegen el kaar in het veld komen. Stond Arisz, de mid denvoor van D.E.M., met zijn doelpuntenaantal onlangs nog aan den kop, thans is Bakkum mede door zijn 14 doelpunten alleen al gescoord in de twee laatste wedstrijden, hem ver voorbij gestevend. We vermoeden evenwel, dat de beide middenvoorspelers Zondag as. een extra bewaker zullen krijgen en mag Santpoort met een gelijk spel tevreden zijn.. Santpoort verschijnt met: doel: C. Nijssen; achter: J. Nijssen, D. Nijssen: midden: Maar schalk, C. Trmp, Slok; voor: Oosterholt, T. Tromp, Bakkum, Kaldenbach, Wijker Programma 23 Maart: D. E. M. I—Santpoort I, 2 uur. Santpoort II—W. M. S. IV, 2 uur. Santpoort UIHoofdd. Boys, 12 uur. O. I. V. ASantpoort A, 12 uur. Santpoort BI. E. V. B, 12 uur? V-V.V. „Santpoort's Bloei" De vereeniging „Santpoort's Bloei" deelt ons mede dat Donder dag 20 Maart a.s., 's avonds 7.30 uur'de gevierde en interessante causeur Jan P. Strijbos voor haar leden een causerie met film en lichtbeelden zal houden over het onderwerp: „Met vouwboot en kano naar het vogelparadijs van de Donaudelta" „De Nederlandsche Unie" Van de zijde van het plaatselijk comité der Nederlandsche Unie wordt medegedeeld, dat het bureau voor sociale voorlichting gevestigd is in het „Uniehuis", Sta- tonsweg 100 te Velsen. Hét bureau s Donderdags avonds van 7.158.15 geopend. Suppl. Begrooting 1940. B. en W. stellen den Raad voor een suppl. begrooting voor het gasbedrijf vast te stellen, waarin o.m. de winst- uitkeering aan de gemeente wordt verhoogd met f9236.26 en gebracht op f21769.46. Overplaatsing onderwijzer. B. en W. stellen den Raad voor den heer L. Roersma met in gang- van 1 April over te plaatsen van school B. naar de U.L.O.-school. Turnlust Met het turnen wordt heden-, Dinsdagavond, wederom een aanvang gemaakt. De oefentijd is om 6.30 uur voor de jongste groep; 7.30 uur voor groep 2 en 8.30 uur voor de oudste afdeeling. Onderling Begrafenisfonds De uitgestelde vergadering van het Onderling Begrafenisfonds alhier vindt plaats op Vrijdag as. in café Ekker- man. Gouden huwelijksfeest Het echtpaar P. Car- baat-Brasser hoept den 22sten Maart as. het gouden huwelijksfeest te herdenken. Burgerlijke Stand Geboren: Petronella J.. d. van N. Langedijk en J. Duif Ernst. z. van C. de Ruyg en J. Mey. Overleden; R. Spaans 69 j„ wedr. van A. Ab- bering Aagje s{jp 59 j„ ongeh., overleden te Loosduinen A Appelman 82 j.. wed. van D. Lenior te Noordwijk. Gouden ring Bij de politie is als gevonden aangegeven een gouden ring met initialen. In- lihtingen bij de gemeente-politie. Overgeplaatst De rijksveldwachter Pater is overgeplaatst naar Heemstede. Er kunnen bin nenkort nog meerdere overplaatsingen van rijks veldwachters worden verwacht. Te water Zondagavond liep de wed. T.. mis leid door de duisternis, in het water langs den Edammerweg." Ze werd ooor twee mannen be wusteloos uit het water opgehaald en bij den heer S. in huis gebracht. Door toepassing van kunstmatige ademhaling, door een lid van de EHBO, keerden de levensgeesten terug. Eerste prijs Door drie leden van de R.K. Tumveieeniging „St. Martinus" werd deelge nomen aan de,n tumwedstrijd in de St. Jozef- gezellenvereeniging in Amsterdam. K. Tol won met een halve punt voor den Amsterdammer Keve den eersten prijs en kwam in het bezit van den wisselbeker. De heeren H. Veerman en G. Zwarthoed behaalden resp. de zesde en zevende plaats. Aan de gevolgen overleden De wed. T„ die, zooals wij reeds berichtten, te water liep, is Maandagavond om half tien ten huize van den heer S. aan de gevolgen overleden. Hardrdraverij-Vereeniging. Dinsdagavond vond in hotel Reitsma de jaarvergadering van de Zaandamsche Harddraverij-Vereeniging plaats. Na het openingswoord van voorzitter K. Prins, bïeek uit het jaarverslag van den tijde lijk benoemden secretaris, den heer G. Maas, dat het ledental tengevolge van de tijdsomstan digheden iets was teruggeloopen. Het finan- tieele gedeelte toonde een gezond en goed ge voerd beleid. De vergadering verklaarde zich vervolgens accoord met, een voorgestelde wijziging van het huishoudelijk reglement, dat Inhield het kiezen van bestuursleden in functie. Eveneens kon de vergadering zich ermee vereenigigen het be stuur met 2 leden uit te breiden en dit aantal te brengen van 7 op 9. Na een langdurige discussie werd tot secre taris weer benoemd de korten tijd geleden afgetreden heer P. Sanders. Met algemeene stemmen werden de aftredende bestuursleden J. Huisman en H. de Jong herbenoemd, terwijl tot nieuwe bestuursleden werden gekozen de heeren J. de Haas en H. G. Remelink. Besloten werd de jaariijksche nationale korte- baandraverij te houden op Donderdag .4 Sep tember met als eersten prijs weer een bedrag van 400.Indien mogelijk zal des morgens een ringrijderij plaats vinden. Het bestuur kreeg van de vergadering vrij mandaat geldprijzen beschikbaar te stellen voor eventueele hardrijderijen op de schaats, waarbij men het oog heeft op deelname van bekende Friesche beroepsrijders. Na een korte rondvraag volgde sluiting. Burgerlijke Stand Geboren: Thea, d. van D. Of man en W. Boogaard Hendrik Pieter, z. van P. Bakker en T. van Saane Sonja, d. van B. Duijs en W. Ton Anna Cornelia Maira, d- van L. Boezeüjn en F. Kooistra Grietje, d. van P. Visser en G. Visser Joan na Anna Jozefina, d. van C. Hooijschuur en A. van Ammers Neeltje Chri3:ina, d. van D. Hofman en S. E. M. J. Kyselka Hendrik Herman Comelis, z. van C. Dekker en J. C. F. van Beek Johan, z. van J. Kis assen en N. Lubbes Hendrikus Wilhelmus Jozeph. z. van W. P. Willemsen en G. H. van Megen (won. te Heumen) Gertruda Maria, d. van H. Hooijschuur en E. Wehofen Anneke, d. van R. Koning en G. Volder Chriaiiaan, z. van W. Bakker en G. Hogeveen Bernardus, z. van T. J. Slenters en P. Beuker Johannes Dirk, z. van H. J. L. Acquoy en P. C. van Roon (won. te Uitgeest). Ondertrouwd: C. Vethaak en A. Kikkert L. Nijkamp en N. E. Mars J. Sip en G. Koch H. Flekenpol en A. Steffhaan. Getrouwd: J. Sloaten en G. Ekel. Overleden: Aagje Bakker, 83 jaar, wed. van D. Out Johannes, 16 dagen, zoon van J. Kuijt en A. Smit Teunis Boot, 37 jaar, geh. met D. Schuit Maria Heitlager, 54 jaar, geh. met B. Overbeeke. Burgerlijke Stand. Geboren: Wilhelmina, d van N. S. Naber en J. van Assema; Jan, z van J. Boon en A. Schenk. Ondertrouwd: H. Heistek en S. M. G. Mees ters. Overleden: A. Joon, wed. van C. Meijns, oud 93 jaren. Vaccinatie. B. en W. makën bekend, dat voor belanghebbenden op Woensdag 19 Maart en eventueel op Woensdag 26 Maart a.s. des middags 3 uur In school B gelegenheid zal be staan tot kostelooze koepokinenting Verzocht wordt bij de inenting de trouw boekjes mede te brengen. ■9 Jaarvergadering V. V. V. Dinsdagavond hield de plaatselijke afdeeling van V. V. V. haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer C. Bakker, opende de vergadering en gaf een kort overzicht van de werkzaamheden van het voorbije jaar. Het jaarverslag vermeldde, dat de afdeeling in het najaar 1940 tot de algemeene vereeniging toetrad. De vereeniging telt thans 63 leden. Dft aantal is, naar de meening van den secretaris, veel te weinig. Den heer Sistermans werd dank gebracht voor de steeds verleende gastvrijheid. De penningmeester bracht verslag uit over de financiën. De uitgaven en inkomsten bedroegen f 479.50 en f 622.79, terwijl een batig saldo van f 146.52 in huis was. Daarbij mag er op gewezen worden dat de vereeniging geen schulden meer heeft. Tot bestuursleden werden de heeren D. E. Nfeuwenhuis en C. Velthuys herkozen. Bij de bespreking van de voorjaarsactie werd vastgesteld dat de boottochten wederem zullen plaats hebt>en als de bollenvelden weer be langstelling zullen trekken. De heer Schoonderbeek wijst op de doeltref fende reclame op de stations. De heer Paling beveelt samenwerking aan met Bloembollencultuur. Bezoek fs reclame voor de cultuur. De voorzitter wijst op de ondervinding die niet aanmoedigend is. De secretaris acht de reclame op de stations minder noodig. De heer Scnoonderbeek wil meer samenwer king met de omliggende gemeenten. De voorzitter ontraadt dit omdat in verschil lende gemeenten geen V.V.V. bestaat. De secretaris zegt, dat het door hem gepro beerd is, maar dat de medewerking ontbrak. Het bestuur zai alles doen om de bollenstreek zooveel mogelijk onder de aandacht van het publiek te brengen. Na de ronavraag volgde slutting. Hiermede is dan het bollenseizoen weder in geluid. Het koude weer houdt den groei der oollen nog ernstig tegen. Toch. zijn er reeds nu heel mooie velden te bewonderen ei. de bloeien de crocussen, met hui- prachtige kleuren. Wederom zijn de plantsoenen der gemeente beplant en het is wel zeker dat met de Paascn- dagen Hillegom een prachtige bloemenschat te zien zal geven. Sluiting avondteekenschooL Dinsdagavond werd de laatste openbare les gehouden van de avondteekenschool. Namens het gemeentebestuur sprak wethou der Vermeer een woord van opwekking. Hij prees de leiding, waardoor goede resultaten zijn bereikt. De heer W. v. d. Rothe, leeraar van den cur sus, dankte het gemeentebestuur voor de mede werking en wethouder Vermeer voor zijn belang stelling. Aan den cursus werd door 22 leerlingen deel genomen. Gemeenteraadsvergadering. De raad der gemeente Hillegom is bijeengeroepen op Vrij dag a.s. om twee uur des namiddags. De agenda vermeldt onder meer: Onderzoek geloofsbrief van het nieuw be noemde raadslid, den heer J. C. Koning. Voorstel van B. en W. tot huur van een ter rein van de N.Z.H.T.M. voor onderwijs in de lichamelijke oefening en voorstellen tot 't tref fen van voorzieningen ten behoeve van dit onderwijs aan de verschillende scholen hl deze gemeente. Voorts een voorstel tot wijziging van de ta rieven van het Gemeentelijk Gasbedrijf (ver hooging met y2 ct. per M3). Ten sltote een voorstel om de slagerswinkels op Woensdag na 12 uur te sluiten. EHBO De vereeniging EHBO afdeeling Lisse hield in de oud-Hollandsche zaal van 't hotel „De Witte Zwaan" haar jaarvergadering onder leiding van den heer P. C. Storm. De voorzitter richtte een woord van welkom tot allen en prees de goede opkomst. Spr. her innerde er aan, dat de vereeniging in de lucht bescherming is ingeschakeld en wees op de practische hulp welke In het afgeloopen jaar is verleend. Hij js trotsch op 't werk. door de le den verricht. Vervolgen» wees spr. erop, dat de cursus- en oefenavonden zeer goed verloopen en bracht dank aan de drie docenten de hee ren doktoren A. J. Duymaer van Twist. J. M van Dijk en F. L. J. M. Haase Jr. Vervolgens bracht spr. dank aan den heer B. J. Hooiier. voor de vele werkzaamheden door hem als se cretaris der vereeniging verricht. De waarnemende secretaris, de heer L. Ta- nis, las de notulen voor, welke werden goed gekeurd. Uit het jaarverslag van den penningmeester, den heer Tromp, bleek dat ontvangen was een bedrag van 324.22 en uitgegeven een bedrag van 220.43. Alzoo een batig saldo van f 103.79 Hierna volgde het jaarverslag. Er bleek uit, dat de vereeniging veel werk had verricht. In dit jaar werden 12 dames en 4 heeren gediplo meerd. Enkele oefeningen werden gehouden en verliepen goed. Een nieuwe cursus werd ge geven voor 24 dames en 8 heeren. Dit jaarverslag en dat van den penningmees ter werden met applaus beloond en onder zegging van den voorzitter goedgekeurd. Bij monde van den heer M. van Waveren bracht de kascommissie een gunstig verslag uit. Tot nieuwe leden der kascommissie werden benoemd de heer M. van Waveren en A. Schra- vendeel. Na een korte pauze werd wegens het perio dieke aftreden van den heer P. G. Randsdorp en het bedanken van den heer B. L. Hooyer overgegaan tot de verkiezing van twee be stuursleden. Gekozen werden de heeren P. G. Randsdorp en L. Ta,nis. Na een breedvoerige huishoudelijke rondvraag sloot de voorzitter de geanimeerde vergadering. Burgerlijke Stand Geboren: Henricus Jo hannes Franciscus, z. van J. Heemskerk en Ml Th. Wiertz Hendricus Johannes, z. van J. A. Duivenvoorden en M. C. A. van Woerkom Leonardus Adrianus, z. van W. van der Slot en C. P. Brama Jack Christianus, z. van P. C. Nulkes en G. J van Leeuwen Johanna Ma ria, d. van P. C de Haas en M. M. Dieben Johannes Gerardus Adrianus, z. van G. A. M. Bruines en C. P. van den Berg Cornelis Adrianus, z. van C. Kleverlaan en C. Bakker Alida Gommaria Wilhelmina, d. van J. P. van der Klugt en A. A. Hoogenstraaten An na Veronica Maria, d. van A. J. H. N. Blaauw en E. Meeuwenoord Maria Alida Helena, d. van C. J. Bergman en A. M. Remmerswaal Johanna Christina Maria, d. van J. P. Heems kerk en Q. H. van Noort Cornelis Nicolaas Maria, z. van A. C. den Elzen en M. J. C. van der Meij Hendricus Jacobus, z. van J. M. Lengers en E. M. Kaptein Stephen Anto- nius, z. van A. Th. van Graven en W. M. Wright. Getrouwd: M. P. van der Linden, 26 jaar en J. Weijers, 24 jaar L. Toth, 29 jaar en A- Bakker, 24 jaar. Overleden: A. M. van der Eist, 75 jaar, we duwe van F de Groot A. J. van der Schrier, weduwe van J. Waaning D. Lenior, 82 jaar, echtgenoot van A. Appelman J. Brouwer, 81 jaar, weduwnaar van B. A. van Montfoort L. L. W. Cortjens, 87 jaar, weduwnaar van E. W. J. Matla C. J. Looijestijn, 13 jaar M. Th. van der Hut, 71 jaar, echtgenoot van C. Hoogduijn E. L. C. M. Disseldorp, 27 jaar J. Bosman, 63 jaar L. W. Ermerins, 64 jaar, echtgenoot van H. W. Kersten J- Q. Olsthoom, 61 jaar, echtgenoot van J. H. Him- melzwaan. T.B.C. In café het Centrum werd de leden vergadering van de plaatselijke t.b.c.-vereen. gehouden. De voorzitter, dr. Qirartel, sprak een openingswoord, waarna de secretaris-penning meester, de heer B. J. Hoogenboom, het gebrui kelijke jaarverslag uitbracht. Het ledental bleek iets te zijn teruggeloopen, vooral door vertrek en overlijden. Elk aanwezig lid nam in dit ver band op zich zooveel mogelijk nieuwe leden aan te brengen. Uit het financieel verslag kon worden vast gesteld, dat over het vorige dienstjaar geen groote bedragen zijn uitgegeven. Voor 1941 is echter 'tot dusver al 250 beschikbaar gesteld. Het kassaldo bedroeg op 1 Januari jj. 359. Herkozen werd als bestuurslid de heer Hoogen boom. Enkelen leden was het pgevallen, dat de gemeentelijke subsidie slechts 100 had be dragen over 1940, terwijl de raad indertijd het bedrag op 400 had gesteld. De voorzitter lichtte toe, dat de subsidie maximaal ƒ400 per Jaar bedraagt en dat dit bedrag slechts dan geheel wordt uitbetaald als de vereeniging kan aan- toonen dat het werkelijk noodig is. Dit was over het vorige jaar niet het geval. Na nog eenige huishoudelijke besprekingen sloot de voorzitter de vergadering. Gemeenteraad. De raad vergaderde onder voorzitterschap van den burgemeester, die In zijn openingswoord opwekte tot zakelijke be sprekingen:. Afwezig met kennisgeving de heer J. van Eijk Dzn. Op een verzoek van de plaatselijke toewij zingscommissie in de keuringskring Nieuwveen om In de Winkelsluitingsverordening een be paling op te nemen op grond waarvan het ver boden is op Woensdagen na 1 uur des namiddags een slagerswinkel voor het publiek geopend te hebben, besloot de raad zulks vast te stellen. Na het aanbrengen /an wijzigingen in de ver ordeningen op den vleeschkeuringsdienst en van de gemeenschappelijke regeling tot onderlinge hulpverleening in geval van brand, werd over gegaan tot het vaststellen van de voorschotten over 1941 voor de bijzondere lagere scholen. De bedragen werden bepaald: voor de R. K. school op 4676.70; voor de Chr. Nat. school op 906.70 en voor de School voor Chr. Volksonderwijs op 1050. Van het R. K. schoolbestuur kwam een ver zoek in om een lokaliteit beschikbaar te stellen voor het geven van onderwijs in lichamelijke opvoeding, gepaard gaande met een aanvraag ter verkrijging van de daartoe benoodigde leer- en hulpmiddelen. Van de Chr. Nat. school was een dergelijk verzoek ingekomen alleen wat be treft de leer- en hulpmiddelen. Na toelichting door den voorzitter werd besloten de gevraagde medewerking aan beide schoolbesturen te ver- leenen. De voorzitter deelde in dit verband mede, dat het in de bedoeling van het gemeentebestuur ligt een lokaliteit in het Parochiehuis te huren van het R. K. Kerkbestuur en die ter beschik king van het schoolbestuur te stellen, met welke gedragslijn de Inspecteur van het L. O. zich intusschen heeft kunnen vereenigen. Tot onderwijzeres aan de O. L. School werd benoemd, Ingaande 16 Maart, mej. P. J. van der Veen. Besproken werd vervolgens een verzoek om voorschot ten behoeve van den cursus voor iandbouwhuishoudonderwijs, georganiseerd door den L.T.B. en den Chr. B. en T.B., welke cursus, naar de voorzitter mededeelde, in een behoefte blijkt te voorzien, gezien ook de groote belang" stelling. Voor extra steunverleening B over 1941 aan ondersteunden en te werk gestelde werkloozen en aan kleine tuinbouwers werd hierna 45 beschikbaar gesteld, in welk bedrag een rjjksgü" drage van ƒ319 zal worden ontvangen. Besloten werd een tijdelijke toelage te ver strekken aan de leden van het gemeente-ppr" soneel van 6 pC't., voor zoover dit overeenkomstig de rijksregeling hieronder valt. Nadat reeds in Augustus van het vorig Jaa^ een constitueerende vergadering had plaats Be~ had is thans de groep Kennemerland van he Verbond van Nederlandsche Journalisten 1,1(3 haar werkzaamheden begonnen. Deze gr°eI: omvat alle journalisten in Noord-Holland, f°e uitzondering van Amsterdam en het Gooi. Het bestuur is samengesteld als volgt: M. J. G. van Leeuwen, voorzitter, F. C. Derk secretaris, W. van Willige, penningmeester, a len te Haarlem, F. Wildeboer, IJmuiden. en - P. Andriesma, Alkmaar, leden. Maandagavond heeft de eerste vergaderih» van leden in Haarlem en Omstreken te Haa iem plaats gehad, waarbij gelegenheid was, verse vakbelangen onder het oog te zien. Na de pauze heeft de heer Jos. de Klerk, t0°'re kunstenaar te Haarlem een zeer interessam causerie gehouden over: De ontwikkeling j1 muziek van de Grieken tot Bach en Handel-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 8