Londen vraagt marinewerven der V.S. te mogen gebruiken Mr. J. B. Bomans overleden De toestand op het Balkan schiereiland m FRANKEN Verduistering r Roosevelt op vacantie Mr. Trip vraagt ontslag Reorganisatie van het brandweerwezen Hulp der V.S. een oorlogsdaad? VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 20 MAART 1941 - AVONDDLAD ST. WILLIBRORDUS DACBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE MilliardenVoorstel thans voor den Senaat J' A V E.NAvanMEVERDEN Spoorwegongeluk bij Bordeaux eischt slachtoffers OVEREENKOMST GETEEKEND LONDEN-DE GAULLE Gedeputeerde van Noord-Holland Vitaminen voor Fransche kinderen en moeders Gebeurtenissen in Grieken land verhaasten de ontwikkeling fceofe. MENGELBERG TE ROME THE MELODY MAKERS ^PICCADILLY' VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22912 De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents per regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- eo Aanbod-advertent iën) 13 regels 48 cents, ieder en regel meet- \6 cents. ACCOUNTANT, lid ned.uniev.acc AMSTERDAM - TEL.90361 JAN LUyKENSTR.8 na 6 uur 23 723 die spoed® daarop te Berlijn hfi de oifideele LONDEN WEER HEVIG AANGEVALLEN Britsche bommen op West- Duitschland Ook afgetreden als president van de Nederlandsche Bank Wettelijke regeling vastgesteld Tusschen een machine bekneld „Alleen Berlijn beslist of oorlogs toestand is ingetreden" Een overzicht van de ontzaglijke menigte, welke voor de Hofburg te Weenen de ojjicieeie herdenking bijwoonde van den derden verjaardag der hereeniging van de Ostmark met het Duitsche Rijk (foto Weltbild» Arbeider zwaar gewond DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN 43 JAAR BROOD VAN 99 99 en nog sieeds aan de spiis de kwaliteit is best de prijs is laag de bediening prima en op tijd wil panbrood 16 ci. ihuis bezorgd wil knippanbrood 16 ci. thuis bez. lichte krop 16 ci. thuis bez. andere soorten 1 ci. per brood hooger Ajs. Zondag v. 3-6 u. in den HJK.B. 1 N.V. NEDERL. VERZ.-MIJ. LEVENSVERZ.-MIJ CONFIDENTIA N.V. N.V. ASSURANTIE-MIJ. PRUDENTIA ALLE ASSURANTIëN ACTIEVE VERTEGENWOORDIGERS GEVRAAGD OP GUNSTIGE VOORWAARDEN CATHARIJNESINGEL «8 - UTRECHT NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WASHINGTON, 20 Maart. (D.N.B.)De minister van Marine, Knox, heeft in de pers conferentie medegedeeld, dat Engeland ver zocht heeft marinewerven van de Vereenig- de Staten te mogen gebruiken voor her stel van in den oorlog beschadigde schepen. Door de Vereenigde Staten, aldus Knox," is tot dusver mets gedaan om aan dit verzoek te voldoen. De marine heeft weliswaar eeni ge beschikbare werven, die de Engelschen zouden kunnen gebruiken. Het Engelsche verzoek is de laatste drie of vier dagen, dus na de aanvaarding van de wet op de hulp verleening aan Engeland, ingediend. Verder heeft de minister van Marine nog me degedeeld, dat van de binnen het kader der wet op de hulpverleening aan Engeland op het pro gram geplaatste kleine oorlogsschepen, zooals duikbootjagers, motortorpedobooten en anders „muskietschepen", nog geen enkel aan Engeland is geleverd. Knox weigerde de kwestie van het zenden van meer torpedobootjagers naar Enge land te bespreken. Hij voegde hieraan toe dat hij ook niets heeft gehoord van de levering door de Vereenigde Staten van kruisers aan Engeland. Ook meldt het D.N.B. dat het voorstel be treffende de 7 milliard voor de uitvoering van de wet op de hulpverleening aan Enge land door het Huis van Afgevaardigden is goedgekeurd met 336 tegen 55 stemmen. Het voorstel, waarvoor ook de leider der republi- keinsche party, Martin, en talrijke andere republikeinen hebben gepleit, gaat thans naar den Senaat. Een voorstel der oppositie om de eischen van Roosevelt nogmaals in de begrootingscommissie te bespreken, werd af gewezen met 258 tegen 132 stemmen. Voor de stemming had de republikein Rich nog voorgesteld de in de hulpwet opgenomen 350 mil- lioen dollar voor landbouwproducten te schrap pen, ingeval Engeland de blokkade tegen hon gerlijdende vrouwen en kinderen in Europa niet doet ophouden. Dit voorstel werd echter door het Huis van Afgevaardigden verworpen. Zoodra de leen- en pachtwet vohedig uit gevoerd wordt, zullen volgens een bereke ning van Associated Press, de bewapenings uitgaven van de Vereenigde Staten die van Engeland overtreffen. De bewapeningsuitga ven van de Vereenigde Staten zouden om streeks 1,6 milliard dollar bedragen, terwül die van Engeland thans ongeveer 1,5 milliard per maand beloopen. Volgens gegevens, die het Congres ontvangen heeft, aldus genoemd bureau, geeft de Amerikaansche regeering nagenoeg 4 milliard dollar voor de vliegtuig fabrieken, werven, tankfabrieken en andere bewapeningsfabrieken uit. President Roosevelt heeft Woensdag een uit 11 leden bestaand bureau voor arbitrage voor conflicten in de bewapeningsindustrie geïnstal leerd. In het decreet van Roosevelt wordt ge zegd, dat het arbitragebureau moet ingrijpen, zoodra het ministerie van Arbeid melding maakt van een conflict, hetwelk de productie of het transport van bewapeningsmateriaal dreigt in gevaar te brengen en door de gebruikelijke arbitragecommissies van het ministerie van Ar beid niet kan worden bijgelegd. Het arbitrage bureau krygt volmacht om alle conflicten nauw keurig te bestudeeren en voorstellen uit te wer- kjen voor het bijleggen daarvan; het heeft ech ter geen machtiging tot gedwongen arbitrage. Het arbitragebureau bestaat uit vertegenwoor digers van het openbare leven, de arbeiders en de werkgevers. Tot voorzitter van het nieuwe arbitragebureau voor conflicten in de wapenindustrie is benoemd de president der universieit Wisconsin, Claren ce Dijkstra. Bijzonder opmerkelijk vindt men het in Amerikaansche economische kringen, dat ook de voorzitter van het Comité voor Industri- eele Organisatie, Philipp Murray, behoort tot de vier arbeidersvertegenwoordigers, die zitting hebben in het uit elf leden bestaande bureau Men wijst er op, dat in de eerste plaats het C.I.O. verantwoordelijk is voor de talrijke sta kingen der laatste weken. Zonsondergang 20 Maart 19.53 Zonsopgang 21 Maart 7.42 Maanopkomst 3.27 ondergang 12.28 PARIJS, 20 Maart (DN.B.) Vier dooden en dertig gewonden zyn gevallen bij een spoor wegongeluk In de nabyheid van Eordeaux. Een personentrein was op het station Pes- sac met 20 minuten vertraging binnengeloo- pen. Op dezen trein reed, kort nadat hy ge stopt had, een goederentrein in. De bagage wagen en een rijtuig derde klasse werden door de locomotief van den goederentrein volkomen in elkaar gedrukt. Duitsche soldaten boden de eerste hulp en de gewonden werden door Roo- de Kruiswagens van de Duitsche weermacht naar de ziekenhuizen van Bordeaux gebracht. NEW YORK, 20 Maart. (D.N.B.) De Britsche regeering heeft, naar United Press uit Londen meldt, bekend gemaakt, dat een pact Is onder teekend met de Gaulle, waarin de regeering zich verbindt de kosten voor de deelneming der strydkrachten van de Gaulle aan den oorlog te dragen. Bovendien is een deviezenovereenkomst onderteekend, waarin de z.g. koloniale franc vastgesteld wordt op 176,625 per pond sterling. (Archief V.KP.) In den afgeloopen nacht is tn zyn woning „Berkenrode" te Heemstede plotseling over leden mr. J. B. Bomans, lid van Gedeputeer de Staten van Noord-Holland. De thans ontslapene was den llden Mei 1885 Amsterdam geboren, Zyn opleiding ontving dij te Rolduc, waarna hy by de Kon. Ned. petroleum Mij. voor den handel werd opgeleid. Leiden studeerde hij rechtswetenschappen eh promoveerde aldaar op stellingen in 1913, jaarna hy zich als advocaat en procureur in Haarlem vestigde en zich associeerde met mr. M. Hagemeijer. 1 Juli 1915 werd hy te Haarlem in den raad ^kozen en 1 December 1916 deed hy zyn in vade in de Tweede Kamer voor het district fjaariemmermeer. Voorts ha<j hy zitting in de fT'ovinciale Staten van Noordholland en werd September 1917 tot wethouder van bedrij- te Haarlem benoemd, welke functie hy ater verwisselde met die van wethouder van uianciën. 4 Juli 1923 benoemden de Staten hem lid van G.A. Staten. Hy trad toen af als Wethouder en raadslid van de gemeente Haar- a*h. Sinds 1923 is hy in heit college van Ged. at«n gebleven en heeft hy verschillende af- r^lingen beheerd. In 1928 bedankte mr. Bo- 2!®hs voor een nieuwe candidatuur voor de weede Kamer. DARIJS, 20 Maart (DN.B.) Vitamineta- h met frambozensmaak worden vanaf Iï,,,ea in de Fransche scholen door het Nationale Vor, k uitgereikt. Vanaf Vrydag staan ook iUftri vr°uwen. die een kind verwachten, en voor ter ren onder de zes jaar, vitaminetabletten Verr, Schikking. De tabletten worden gratis buJ:eeld en zijn te krijgen op een door het eau van den burgemeester uitgereikte kaart. de Vltaminetabletten zijn voor de kinderen en *tonrf10erters in de groote steden gereserveerd. zestig millioen stuks zijn beschikbaar vitamine B X en O De eerste phase van de gigantische volkeren- worsteling, welke door de oorlogsverklaring van Engeland aan Duitschland den derden Septem ber 1939 werd ontketend, speelde zich voorna melijk af in het Noorden van Europa. De veld tocht tegen Polen, de Fmseh-Russisohe stryd, de bezetting van Noorwegen, Denemarken, Ne derland, België en Frankryk, dat alles geschied de op het koepeldak van het Noordelijk half rond onzer onrustige planeet aarde. Eerst de Griekscthe strijd op de Aïbaneescahe grenzen, de Britsche inval in Cyrenaica, zekere mysterieuze sterfgevallen onder Egyptische lei dende staatsfiguren en opvallende onrust in Syrië, Irak, Saoedisch Arabië en Palestina, ves tigden de aandacht der wereld op wat daar in het Zuiden woelt, aldus lezen wy In een cor respondentie van V. P. B. Dat deze oorlog in laatste instantie een ko loniale oorlog zou zyn vloeit voort uit de lo gische volgorde, waarmede Hitier bet dictaat van Versailles punt voor punt heeft geliqui deerd. Dit impliceert, dat Zuid-Europa, poiitiek- geografisch gesproken en wellicht ook strate gisch gezien, zoowel op zichzelf als ook als toe gangsweg naar het, voor Europa zoo gunstig gelegen, Afrika van beteekenis is. Europa steekt drie vangarmen uit naar Afri ka: den Balkan en de Italiaansche en Spaan - sche schiereilanden. Deze gebieden zyn even- zoovele bruggehoofden naar het zwarte conti nent. Het Italiaansche is volkomen veilig en hecht en strategisch onaantastbaar sinds de Duitsche stuka's in samenwerking met de Ita liaansche luchtvloot het vroegere steunpunt der Britsche vloot, Malta, tot een onbewoonbare en onbruikbare ruïne hebben gemaakt. Als mogelijke aantrekkingspunten resten dus nog de beide andere bruggehoofden naar en van Europa. En deze staan dan ook in het brandpunt der internationale belangstelling. De onzekerste plek op den Europeeschen at las was tot voor kort de Balkan. Door de In ternationale „evenwichts-politiek" van Engeland was het met kunst- en vliegwerk dan ook in dien staat van onrust gehoixlen. Wanneer de Britsche staatslieden met een be zorgd gezicht spraken over dien eeuwigen Euro- peeschen brandhaard, dien heksenketel, waar van men nu letterlijk nooit wist wat hij voor kwaad zou brouwen, dan was dat een listige ca mouflage van htm eigen activiteit, zooals ge bleken is by de ontmaskering der sabotage- en andere organisaties In Roemenië, Hongarije, Bulgarije en Joego-Slavië. De Duitsche ordeningspolitiek op den Balkan heeft aan deze permanent ingedruppelde infec tie energiek een einde gemaakt. En zoo staat thans Joego-Slavië op het saneerlngs-program. Intusschen hebben actueele gebeurtenis sen in Griekenland de ontwikkeling der din gen op het Balkanschiereiland verhaast. Reeds eenige dagen geleden liep in doorgaans goed ingelichte kringen het gerucht, dat in Saloniki of elders, althans op Griekschen bodem, vyf tot zeven Britsche divisies zou den zyn geland. Overeenkomstig een troe pental dus van ongeveer 100,000 150.000 man. Het gerucht werd door het Grieksche ge zantschap te Vichy prompt gedementeerd, hetgeen er de geloofwaardigheid niet aan vermocht te ontnemen. Nadere informaties, instanties inkwamen, geven althans den in druk, dat aan het démenti getwijfeld dient te worden. Intusschen is de intocht van Duitsche troe pen in Bulgarije, die thans hun posities be trokken hebben aan de Noord-Grieksche grens, geen symbolische handeling geweest, gezien het imposante materiaal, dat door de formatie wordt medegevoerd. De as of juister de landen van het driemogend- hedenpact kunnen op dat front dus moeilyk overrompeld worden. Wat Spanje betreft en Portugal, het derde bruggehoofd naar Afrika, hier is de rust wel licht ook maar schijn. Vooral sinds Engeland met of zonder de Vereenigde Staten gevaar lijk koketteert met plannen om Portugal en de Azoren te bezetten. De geschiedenis heeft dit zelfde bedenkelijke spel geboekstaafd ten aan zien van Noorwegen, Denemarken, Nederland en België en by die gelegenheden was het waar- lyk niet Duitschland, dat „den bus miste". Kortom, er zyn zoo van die teekenen, die erop wyzen, dat er vroeg of laat doch zeker op een momenlj dat het Duitsche op perbevel zal bepalen iets zou kunnen gaan gebeuren zoo om en naby den sub-tropi- schen gordel van den Kreeftskeerkring, ter definitieve ontlading van de politieke span ning, die heerscht in de landen rondom de Middellandsche Zee. WASHINGTON, 20 Maart (DN.B.). Presi dent Roosevelt is Woensdag uit de federale hoofdstad vertrokken voor een vacantiereis. Volgens de Associated Press wordt aangeno men, dat Roosevelt zyn jacht, de Potomac, In Florida zal opzoeken om te gaan visschen in de zuideiyke wateren. De president wordt op zijn vacantiereis naar het Zuiden vergezeld door den minister van Binnenlandsche Zaken, Ickes, den minister van Justitie, Jackson, en zyn persoonlijken vriend, Harry Hopikins. BERLIJN, 20 Maart (D.NJB.). Naar het D.N.B. omstreeks middernacht heeft vernomen, zyn aanzienlyke strijdkrachten van het Duit sche luchtwapen in den loop van de laatste drie of vier uur naar Engeland vertrokken. Zware aanvallen richtten zich op voor den oor log belangrijke doelen in de Britsche hoofd stad. Radioberichten van vliegtuigbemanningen melden, dat in Londen twaalf groote branden waargenomen zyn. Zooalslater werd gemeld waren wederom eenige honderden gevechtsvliegtuigen in den strijd geworpen, die bij heider zicht op den grond voor den oorlog belangrijke doelen in Londen met bommen van allerlei kaliber be stookten. Door het neerwerpen van eenige tienduizenden brandbommen ontstonden tot op verren afstand zichtbare branden. Reeds de tot dusver ontvangen berichten geven aan. dat deze aanval een zeer groot succes heeft gehad. De vijand daarentegen is in den afgeloopen nacht slechts -met zeer zwakke strijdkrachten naar West-Duitschlartd gevlogen. Hij heeft op woonwijken in een stad een gering aantal bom men geworpen; de schade is ven geen betee- De secretaris-generaal van het Departe ment van Financiën, mr. L. L. Trip, heeft naar het A. N.P. verneemt en zooals wij nog in 'n deel der vorige oplaag konden mel den den rykscommissaris voor het bezet te Nederlandsche gebied ryksminister Seys Inquart verzocht, hem ontslag te verleenen uit zijn ambt van secretaris-generaal van het Departement van Financiën en hem dit ontslag eervol te verleenen De rykscommissaris heeft aan dezen wensch voldaan, terwyl hy tevens aan Mr Trip ontheffing verleende van zyn functie van president der Nederlandsche Bank. en hem zijn dank tot uitdrukking braent voor den in het belang van het Nederlandsche economische leven verrichten arbeid. Mr. L. J. A. Trip, die heden zyn ambt van se cretaris-generaal van het Departement van Fi nanciën en dat van president der Nederlandsche Bank heeft neergelegd,- werd op 20 November 1876 te Utrecht geboren. Hij studeerde aan df Utrechtsche universiteit en promoveerde in 1901 tot doctor in de rechtswetenschappen Trip voel - de weinig voor de advocatuur en soos een amb telijke loopbaan. De ambtenarij lag hem blijk baar beter en zoo kreeg hy direct na zijn pro motie een aanstelling als adjunct-commies aan de Generale Thesaurie by het Depariement van Financiën. Hij klom op tot commies, hoofdcom mies en referendaris en in 1916, *oen zijn onmid dellijke chef, de thesaurier-generaai, mr. var Gyn, benoemd werd tot minister van Financiën zag Trip zijn werken bekroond door zijn benoe- mig tot thesaurier-generaal. Als een persoon met een scherp inzicht er kloek beleid in de financiën oefende mr. Trip een grooten invloed uit op het financieel be leid der Nederlandsche Regeering Hy bezui nigde en verbeterde datgene, Wat hy noodzake lijk achtte. In die jaren heeft mr. Trip vees openlijke alsook geheime tegenwerking moeten ondervonden en niet het minst van de zijde der departementen, die met de taktiek van den thesaurier-generaal niet tevreden konden zijn. Als leider en organisator van de Besuiniglngs- actle legde mr. Trip de basis, waarop minister Colijn bU het sluitend maken van de begrooting kon voortbouwen. Zeven jaar heeft Trip zijn verantwoordelijk ambt vervuld, tot hy in September 1923 werd benoemd tot directeur van de Javasche Bank. Reeds zeven maanden later volgde zyn benoe ming tot president. en In zyn Indische jaren streefde Trip met suc ces naar een nauwe samenwerking tusschen de Nederlandsche en de Indische circulatiebank en hy mocht inderdaad het genoegen smaken dat tusschen de beide centrale geldinstituten een sfeer van goede harmonie ontstond. In 1929 keerde Trip naar het moederland terug. Daarna trad hy verscheidene malen op in officieele functies. In 1930 was hy vice-pre sident van de Volkenbondscommissie ter be studeering van het goudvraagstuk. hij was lid Van het „Central Banking Inquiry Commitee" in Britsch-Indfë. Groote belangstelling ver wierf voort het in 1930 uitgebrachte rapport der sub-commissie van economische experts, benpemde door de „Commission d'étude pour l'union européenne" van den Volkenbond, waar van mr. Trip voorzitter was terwijl hy in 1931 nog ingrijpende voorstellen te Genève indiende ter verlaging van het budget van den Volken bond. Als voorzitter van den Indischen Onder- nemersraad volgde de heer Trfp in 1930 wijlen mr. M. W. F. Treub op. Onder voor het nationale en internationale geldwezen zeer benarde omstandigheden werd mr. Trip geroepen de leiding van de Neder landsche Bank op zich te nemen. In October 1931 volgde hy Mr. Vissering op. De moeflyk- heden waren uitermate groot. Engeland, waar op men zich in valuta-politiek jarenlang ge richt bad, was van den gouden standaard af gestapt. In Nederland ontbrandde de strijd om den gulden in al zyn hevigheid. Trip hield vast aan een starre deflatie-politiek. Met Colijn poogde hy door radicale bezuinigingsmaatrege len aan de zware financieele lasten die op over heid en gemeenten drukten te ontkomen. In September 1936 moest ook Nederland den gou den standaard verlaten. Als president van de Nederlandsche Bank be woog mr. Trip zich voortdurend in het open baar leven. Hij reisde naar het buitenland om de financieele conferenties, welke te Londen, Parijs en Genève werden gehouden, bij te wo nen. Eind October 1932 werd mr. Trip op voor- stol van den Amerikaanschen econoom Day gekozen tot voorzitter van de met de voor bereiding der economische en monetaire con ferentie van Londen belaste commissie. Aan mr. Trip's oordeel heeft men zoowel in Nederland ais in het buitenland veel waarde gehecht en zijn meening en plannen op finan cieel terrein genoten steeds veler aandacht. (Van onzen Haagschen redacteur) Naar wy vernemen, zal heden een veror dening verschynen, waarin het brandweer wezen in Nederland aan een algeheele reorganisatie zal worden onderworpen. Tot hoofdinspecteur van het brandwezen aan het departement van Binnenlandsche Zaken is benoemd de heer P. L. van Boven en tot zyn plaatsvervanger de heer W. E. Eggink. De secretaris-generaal van Binnenlandsche Zaken zal de volgende wettelyke regeling treffen Over de organisatie van het brandweerwezen in de gemeenten en, van de handels- en industrie-terreinen, waarby principieel te onder schelden zyn beroepsbrandweer, vrijwillige biandweer, verplichte gemeente-brandweer, ver plichte brandweer en bedrijfsbrandweer; over de invoering van dezenue, uiinw...e be zoldiging en rangen en in 't byzonder ook van de rechtspositie en bezoldiging van de leden van de beroepsbrandweer; over de uniforme opleiding van de brandweer en inrichting en programma van de brandweer- school; over de uniforme uitrusting enz., en over uniforme voorschriften betreffende bescherming tegen brand. De beroepsbrandweerkorpsen, die gevormd worden in alle groote steden met meer dan 100.000 inwoners, en de brandweerschool in Am- terdam staan onder direct toezicht van den hoofdinspecteur van het brand weer wezen. Hoofd van de brandweerpolitie in de gemeen ten wordt de burgemeester die tot taak heeft de bescherming tegen brandgevaar met alle ten dienste staande politie-middelen op zich te nemen. Gistermiddag, omstreeks twee uur. is de 33- jarige arbeider W. de B., wonende te Urecht, werkzaam op de E.S.K.E.M. te Blauwkapel, met zyn rechterarm tusschen een der machines be kneld geraakt, zoodat dit lichaamsdeel brak Met een ziekenauto is de man ter behandeling naar het St. en A. Ziekenhuis vervoerd. BERLIJN, 19 Maart. In toonaangevende Duitsche kringen wordt verklaard, dat de uitwerking van den Amerikaanschen steun voor Engeland nihil zal zyn. Duitschland zelf, zoo voegde men hieraan toe, zal beslis sen of de Amerikaansche hulpactie een oor logsdaad beteekent of niet. Aldus meldt Uni ted Press aan haar bladen. Op de vraag, of de verplichtingen van Japan op grond van het Driemogendhedenverdrag thans van kracht Worden, nu zoowel van de zijde der Vereenigde Staten als van Engelsche zijde ls gezegd, dat Amerika thans „actief aan den oorlog deelneemt", werd geantwoord: „Dat hangt er van af, welke waarde men aan zulk een verklaring wil hechten." „Wy en alleen wy zullen bevissen of ie mand zich met ons in oorlog bevindt. Als en kele Amerikanen er de voorkeur aan geven te gelooven, dat zy zich met ons in oorlog bevinden, dan zullen wij hen daarin niet hinderen. Wij laten ons echter door niemand dicteeren, of wy ons in een oorlogstoestand bevinden of niet. Alles hangt er van af, welke waarde men aan de hulpverleening van de Vereenigde Staten aan Engeland wil toekennen. Deze waarde is nihil." Op de vraag, of Duitschland de Monroeleer blyft erkennen, werd verklaard, dat zulk een erkenning nooit formeel in het kader van het internationale recht heeft plaats gehad. „In vele verklaringen van Hitler, von Riboentrop en an dere leidende Duitsche staatslieden is evenwel geconstateerd, dat deze leer voor ons dezelfde waarde bezit. Overigens moet men daarby wel beseffen, dat volgens deze opvattingen de leer een dubbele werking heeft. Indien wy de Mon roeleer voor Amerika aanvaarden, dan moet Amerika die ook voor Europa doen gelden. De natuurlijke consequentie hiervan is, dat, als wy ons niet in de Amerikaansche aangelegenheden mengen, de Vereenigde Staten zich ook niet met de Europeesche zaken moeten bemoeien. Als men dit in Amerika niet inziet, dan moeten wy ons daartegen verweren." (Van onzen Romeinschen correspondent) Ondanks de noodzakelyke gevolgen, die uit den staat van oorlog voortvloeien, speelt het theaterleven van Rome zich als in normale tyden af. Alleen: de artisten, die vroeger een groot deel van het jaar in het buitenland plachten te werken, biyven nu meest fn het vaderland, hetgeen 'tenslotte aan het peil van theateropvoeringen en concerten ten goede komt, zoodat het publiek met des te meer graagte naar schouwburg en concertzaal trekt. Toch blyft het uit den aard der zaak nog zeer gesteld op de gasten, die hier komen en. onder deze gasten oefent Willem Mengelberg al een zeer groote aantrekkingskracht uit, zooals weer bleek uit de beide concerten, die hy begin dezer maand in de concertzaal „Adriano" te Rome zou dirigeeren. Urenlang hebben lange files menschen ervoor in de ry gestaan, maar helaas kon het eerste concert op 5 Maart niet door- 4 gaan, als gevolg van een ongesteldheid, die de dirigent reeds in Berlyn had opgedaan. Maar het concert van Zondag 9 Maart kon doorgaan. Niettegenstaande het feit, dat tegelykertyd de Berlynsche Staatsopera onder directie van Herbert von Karajan in de Opera Wagners „Meistersinger" opvoerde, was het „Adriano" uitverkocht met een uiterst geestdriftig publiek. Het programma vermeldde de ouverture „Euryanthe" van Weber, de symphonische le gende van den „Nachtegaal van Sassolungo", van G. Cesare Paribenl, „Don Juan" van Richard Strauss en de „Eraica" van Beethoven. Het publiek heeft met enorme ovaties den di rigent gehuldigd. Tydens het concert heeft de kroonprinses van Italië zich dr. Mengelberg doen voorstellen. Toen de 36-jarige arbeider J. Sieben uit Venlo Woensdagavond na zyn dagtaak per rywiel huis waarts keerde, wilde hy een zystraat van den Harmburgersingel inslaan. Op hetzelfde moment naderde uit deze straat een autobus. S. weifelde een oogenblik hetgeen hem noodlottig werd. Hy werd door den autobus gegrepen en ongeveer 20 meter meegesleurd. Met een schedelbasisfractuur en andere zware verwondingen werd de onge lukkige naar het RK. Ziekenhuis overgebracht Zyn toestand is hopeloos. voor The American Club en Dansschool Tivoll ook a.s. Zondag v. 7.3010.90 uur in de Leeuwerik DEN HAAG liofstr. - hoek-Lang**-Poten Het mooiste /itJe I*r. Keiik«*u.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1