HAARLEM IN HET BEGIN VAN DEZE EEUW Mr. J. B. BOMANS t BIJ DEN DOOD VAN Mr. J. B. BOMANS UJie? Haarlem, 20 Maart De Burgwal N.Z.H. rijdt tot tien uur des avonds Hoe Haarlem in de toekomst gealarmeerd wordt GEBLOKKEERDE MARKEN- BELASTINGBESLUIT DONDERDAG 20 MAART 1941 STADSNIEUWS f DE NIEUWE BELASTING- HEFFING Bloemendaal blijft zijn inkom sten behouden DE ARMENRAAD TE HAARLEM Suikerstrooier gevonden JAARVERGADERING VAN H.V.G.B. BOTSING TUSSCHEN BUS EN PERSONENAUTO BURGERLIJKE STAND Jeugdbeweging -voor Kath. actie Wat te doen bij luchtaanvallen? L'ARLéSIENNE Middagvoorstelling op 22 Maart BESMETTELIJKE ZIEKTEN IN HAARLEM IN MEMORIAM Mr. J. B. BOMANS MEVROUW MARIE C. VAN ZEGGELEN OVER „EIGEN WERK" Zakstraat voor verkeer gesloten Dr. Schieffer's Stofwisselingszout AGENDA Bioscopen 21 Maart Bioscopen Apotheekdiensten K.J.M.V .-nieuws Fietsendief gepakt Schaakclub Kennemerland ZILK Herziening te verwachten H V* <V* x *\t* futsssr *"4 i TTW „Hór mein Lied, Violetta".... kreunt het draaiorgel tusschen de oude gevels van den Burgwal terwijl het lentezonnetje zich zelf en de brugcontouren in het grijze wa ter spiegelt. Plots stevent een brutale eend voorbij, luid kwekkend en rimpels trekkend door het strakke water. Verdwenen is de poëzie van het oogenblik. Zoo is het ook met het leven in deze straat, een zeldzaam typisch stukje oud-Haarlem. De laatste twintig jaren is het leven hier vervlakt en verstild als het grachtwater, waar nog smerige bootjes tegen den wal gemeerd liggen en droomen van de drukke gasten, die eiken Zondagmiddag in het schuitje stapten om het Spaarne of de stad door te varen. Alleen wan neer de zon haar bleeke gouden licht over de gevels giet of in het water en op de keien ketst, krijgen de uitgestalde bloemen, het dood-grauwe steen en de verbleekt-groene kozijnen weer kleur en charme, die nergens zoo sterk spreken als in deze dubbele straat. Maar drijven donkere regenwolken over de huizen dan is het een troosteloos aanzien, dat niet lokt en ons haastig verder doet loopen. Om dat goed te weten moet men een van de vele burgerwoningen binnenstappen en een ge- zelligen kout maken met de oudjes, die hier lief en leed met zon en regen hebben gedeeld. Als kleuters speelden zij hier op de stoepen en in de steegjes. Nu zitten zij achter de smoezelige gordijntjes bij het zingen van het theewater en lezen hun krantje. Eén vraag naar de dagen van hun jeugd is al genoeg om hun ouderdom weer te vergeten. Ze vertellen honderd uit over de houten brug, waarop de jongens en meisjes dagelijks zaten te wippen. Op de Hagebrug was het 's avonds een leven van jewelste. Dat was de publieke tribune in de straat waar iedereen zijn hart eens kon luch ten. Alle politieke en stedelijke gebeurtenissen gingen hier druk over de tong en ach, in dien gouden tijd I de menschen waren vroo- lljker dan nu. Ze dronken graag een pintje en dan kwam de gezelligheid er van zelf in. De rustige buurt van tegenwoordig kennen de oudjes bijna niet meer. Voor hen is dat geluk kig. Want ze zouden dat lawaai niet meer kun nen verdragen. In 't begin van deze eeuw stond de Burgwal echter in een min of meer kwaden reuk. Het was het oord van brandstichters en dronkaards, die hier hun tenten hadden opgeslagen. Avond aan avond heerschte er herrie en kabaal. Men kon werkelijk de ruzie niet meer van het jolijt onderscheiden. Meestal gingen beide ook sa men. Hadden enkele buren ruzie, dan lachten de anderen er hartelijk om en zoo bleef er steeds „leven" in de brouwerij. De kwade reuk is thans echter op de gracht overgeslagen. Zeer bekend waren destijds de bootverhuur ders van Riemsdijk en van Rees, die eiken Zondag schoon uitverkocht waren. Op de mooie Hel, op het Spaarne en in de stadsgrachten kon men hun booten zien, waar mee de jeugd aan het spelevaren was geslagen. De verliefde paartjes stegen bij den Burgwal in en lieten zich den geheelen middag niet meer in Haarlem zien. Dat het er vroeger vroolijk aan toe kon gaan, daar wist onze krasse gastheer nog van mee te praten. Menigmaal zat hij in het schuitje als zijn vrienden naar de Houtbrug roeiden en zij onder de oude en verweerde planken een har- monika-concert ten beste gaven. Maar ook op den Burgwal was het niet alle dagen kermis. Velen gingen 's nachts „peuren" dat was zooveel als met kleine bootjes het Spaarne opvaren en dan maar aal vangen als of er niets anders in de wereld te doen was. Dergelijke escapades werden gewoonlijk des ochtends om vier uur met een bezoek aan een café besloten. Het was een doorgeroeste gewoonte om de vangst met een stevigen dronk te bezegelen. „Moet je meemaken", riep een van die oude waterrotten uit, toen hij onze foto zag, daar hep je waerachtig de houten wipbnig, waarop Pit^J de Luis altijd koppeltje duikte, zoodat je hart omsloeg. En daar onder de brug het schuitje van Langen Leen. En met dien anderen botter haalde Kromme Nelis al tijd de turfjes uit den polder!" „Is deze brug wel eens open geweestvroe gen wij. „Nou, mirakel weinig. Want hier voer haast geen schuit door. De twee andere ijzeren brug gen konden toch niet open, zoodat je altijd een laag vrachtje moest hebben". In de buurt van den Burgwal is in vroeger jaren nog een pottenbakkersbedrijf geweest, maar dat was reeds in den tijd toen onze tach tigjarige Haarlemmers nog peuters waren, al verdwenen. Sinds 1900 is er niet veel aan den Burgwal veranderd. Er kwamen een paar gaslantaarns meer bij en hier en daar kwamen tusschen de pakhuizen nieuwe woningen. De merkwaardige en echt oud-Hollandsche huizen, die op de foto te zien zijn, bleven gelukkig Intact en dit deel van den Burgwal behoort dan ook tot een van de meest bezienswaardige en goede overblijfse len van het oude stadsdeel. Alleen de halsgevel geheel links, is verdwenen. De trap- en punt- gevels zijn er nog. De onderste gedeelten van deze kleine burgerwoningen, die wel niet com fortabeler doch nog wel bewoonbaar zdn, zijn. hier en daar naar de eischen van den tijd eer weinig veranderd Het laatste perceel aan de Kerkhofstraat, die op den Burgwal uitloopt, is door de gemeente aangekocht. Hierdoor heeft zij de vrije hand gekregen om deze straat te verbreeden. Dit zal niet zoozeer gedaan worden om van de Kerk hofstraat een geschikten verkeersweg te maken, want die rol zal zij wellicht nooit spelen, maar om een behoorlijk aanzien te krijgen, zoodat deze straat niet meer als een trechter uitloopt. De gemoedelijkheid uit de vorige eeuw, welke zich hierboven demonstreert in het breed uit gezette waschrek en de kwebbelende huisvrou wen, is verdrongen door het snelle tempo van onzen tijd. Daarmee is tevens het beruchte korps van brandstichters en dronkaards ver dwenen, maar ons bekoorlijk stukje stadsschoon op den Burgwal hebben wij behouden. Naar wij van de directie van de N.Z.H.T.M. vernemen is thans toestemming verkregen voor een rijtijd van zes uur des morgens tot tien uur des avonds. De nieuwe dienstregeling zal Zaterdag as. ingaan. Het vertrek der laatste trams is als volgt: van Amsterdam naar Haarlem 21.10 uur; van Haarlem naar Amsterdam 20.45 uur; van Haarlem naar Leiden en terug 20,32 uur; van Heemstede naar Haarlem 21.30 uur; van Soendaplein (Haarlem) naar Heemstede 21.00 uur. Nu de Rijksinkomstenbelasting en de ge meentefondsbelasting door een enkele in komstenbelasting vervangen zijn is het voor naamste gevolg daarvan v"oor de gemeente- financiën, dat de heffing van opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting is ver vallen. De gemeente Bloemendaal verliest daardoor uit dien hoofde een belangrijke bron van inkomsten. Voor de begrooting 1941 wordt dit verlies echter vrijwel geheel gecompenseerd door een nieuwe uitkeering uit het Gemeente fonds. Deze uitkeering is gelijk aan de zuivere opbrengst, welke bij heffing van 35 opcenten op de hoofdsom der Gemeentefondsbelasting over 1940/1941 zou zijn verkregen, indien deze belasting over het geheele jaar 1940/1941 was geheven. De verdere Veranderingen hebben be trekking op de reeds bestaande uitkeeringen uit het Gemeentefonds. De gemeente Bloemendaal zal voor 1941 uit eindelijk haar totale inkomsten blijven behou den. Teneinde de begrooting 1941 met de nieuwe voorschriften in overeenstemming te brengen is een tweede suppletoire begrooting voor het dienstjaar 1941 ter Vaststelling aangeboden. Tenslotte wordt nog opgemerkt, dat voren bedoelde financieele regeling slechts geldt voor het begrootingsjaar 1941. Voor 1942 en volgen de jaren zal de gemeente ontvangen een aan deel in de opbrengst van de nieuwe inkomsten belasting, welk aandeel nog nader zal worden vastgesteld. v. d. Zwet, Spaamwouderstraat 124; Kompas, Stuurman, J. Beysterstraat 2; Knikkers, Van Klaveren, Roosveldstraat 78; Zakmes, Dijkstra, Twijnderslaan 18; M'tts, Meken„amp, A. L. Dyserinckstraat 10; Overall, Laatstra, Van Marumstraat 65; postzegels, Bureau van Politie Smedestraat; portefeuille met inhoud, Bureau van Politie Smedestraat; Gymnastiekschoenen, Padangstraat 2; Schort, Schumacher, Veen- bergairaat 7; Taschje, Opbroek, Rijksstraat weg 65. Het plotseling overlijden van Mr. Bomans. met wien wij nog gisteren, zooals iederen Woensdag, vergaderden, doet ons de nietig heid van het aardsche leven wel zeer dui delijk bespeuren. Wel wisten zijn vrienden en collega's, dat in den laatsten tijd zijn gestel ondermijnd was, maar niemand zou den nog altijd jeugdigen en ievenslustigen man een zóó kort leven hebben toegedacht. De provincie Noordholland lijdt wel zware verliezen; na den Commissaris Roëll binnen enkele maanden den waarnemenden Com missaris Bomans. Over Bomans zou veel te schrijven zijn; zijn leven was vol en verscheiden en even als zijn persoon leVendig en interessant. Wij ■gedenken hem hier in zijn hoedanigheid van provinciaal bestuurder waarin wij hem het beste kennen en waarin hij zijn beste kanten toonde. En dan kan zonder aarzelen worden getuigd: Bomans was de primus inter pares. In kleinere vergaderingen zoo wel als in grootere blonk hij uit, door scherpzinnigheid en bijzondere welspre kendheid. Vijanden had hij niet, ook niet onder zijn tegenstanders. Beleidskwaliteiten had hij vele; zijn afdeelingen, de Water staat en de Werkverschaffing, droegen zijn persoonlijk stempel. Daarbij een toewijding als niemand onzer; hij voelde zich één met het gewest, waaraan hij zooveel jaren zijn zorgen gaf. De provincie Noordholland lijdt door zijn heengaan een verlies, dat niet iicht te her stellen is. Zijn vrienden en collega's zullen hem steeds in dankbaarheid blijven geden ken. Mr. WITTEMAN. Door bijzondere omstandigheden kon het be stuur van den Armenraad te Haarlem 't jaar verslag over 1939 niet eerder doen verschijnen dan thans. Hoewel er sindsdien ongetwijfeld veel veranderd is, putten we toch enkele inte ressante gegevens uit het gedrukte boekje. Herdacht wordt de heer P. J. van Kessel, die van de oprichting af lid van het bestuur ie geweest. De belangrijke diensten, welke hij gedurende zijn bestuurslidmaatschap aan den Armenraad heeft bewezen, zal men met dank baarheid herdenken. De Kerstcollecte voor de Stille Armen bracht ƒ468.33 op. Door het bureau werden 39136 schriftelijke rapporten uitgebracht of 74 meer dan een jaai tevoren. Aan 39 (25) personen werd hulp ver leend tot een totaal bedrag van 2474.55 (ƒ2067). Aan particulieren werden 66 rapporten uitgebracht. Het aantal consulten bedroeg 35614 en het aantal huisbezoeken 10254. Tandheel kundige hulp werd verleend aan 897 patiënten. Er werden 1083 maandkaarten voor specialisten uitgegeven. De stadsapotheek leverde 36113 re 'cepten. In de ziekenhuizen werden 56115 per sonen opgenomen. In het verslag worden verder cijfers gegeven betreffende ondersteuning aan werkloozen door de gemeente. Ook de verschil lende werkverschaffingsobjecten worden onder de loupe genomen. De overige gegevens ziln reeds uit de verslagen door de gemeente ge publiceerd. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur Kerkboek, Roze, Ban ramstraat 92; Bril, Bu reau van' Politie Smedestraat; Boekje, Bureau van Politie Smedestraat; Etui met suikerstrooi er, Cherles, Frankestraat 43; Gordijn, Hooger, Leidschestraat 96; Handschoenen, Vreenegoor, Hunzestraat 10; Handschoenen, Bureau van Politie Smedestraat; Padvindershoed, Lodder Van Oosten de Bruynstraat 189; Hond, Schouw Mr. Cornelisstraat 96 rood; Dameshoed, Wiel- ders, Westergracht 25 rood; Mondharmonica Wiersma, Kaxolingenstraat 58; Kinderjasje, Onder voorzitterschap van den heer L. Brunt heeft de Haarlemsche zwem- en poloclub HVGB gisterenavond in hotel „De Leeuwerik" haar jaarvergadering gehouden. De voorzitter spoorde in zijn openingsspeech de leden en vooral de polospelers aan. om veei en goed te trainen. Bij de bestuursverkiezing werden de bestuurs leden zoowel als de commissieleden allen her kozen in hun functie. In een bestaande bestuurs- vacature werd voorzien door de verkiezing van mevr. Vreeken-Glatz. Als secretaris van de zwemcommissie werd aangewezen de heer A. J. van Ommeren. Daarop volgde een geanimeerde bespreking van het zomerseizoen. Besloten wërd ook dezen zomer in Stoops Openluchtbad te oefenen, ter wijl pogingen in het werk zullen worden ge steld om spelers van de verschillende polo zeventallen zooveel mogelijk te laten trainen, ook onder leiding van niet-leden der vereeni- ging. Natuurlijk bracht de voorzitter het water- polofeetijn van 7 Juli as. ter sprake. Bij 't feit. dat HVGB en RZC dien dag veertig jaar ge leden den eersten competitiewedstrijd speelden, zal HVGB een belangrijke rol moeten spelen- HVGB zal namelijk als tweede klasser tot taak hebben haar uiterste best te doen om een zoo gunstig mogelijgk resultaat tegen den hoofd klasser RZC te bereiken. Gisterenmiddag om half drie is een Broek- way-bus, komende uit de Brouwerstraat en gaande naar de Leidschevaart, in botsing geko men met een personenauto, bestuurd door een koopman in Beverwijk. Deze reed met groote snelheid en verleende geen voorrang aan den bus. De bestuurder van den personenauto kreeg een proces-verbaal. Geboren; 19 Maart: W. de JongGrauwel- man, z.; M. PostWojtkowiak, z. Ondertrouwd: 19 Maart: P. C. Abrahams en M. M. C. Konings; W. M. Bleijenberg en H. van de Pavert; G. W. Jacobs en E. Roosloot; G. W. Legerstee en M. van Denderen. Gehuwd: 20 Maart: J. P. Doves en A. C. Grenzenberg. Overleden: 18 Maart: G. Dob, 73.j.. Kinker straat; W. P. Roeske, 65 j., Kamperlaan. 19 Maart: C. van Diemen—Bon, 66 j„ Kamper laan; M. E. H. de Rooij—Lowes, 38 j.. Kamper- laan; P. R., 9 j., d. van T. Mes, Weteringstraat: C. Keur, 30 j., Maerten van Heemskerkstraat. Het onverwachte overlijden op betrekkelijk jeugdigen leeftijd van het H- K. lid van Gede puteerde Staten van Noord-Holland, mr. J. B. Bomans. zal niet alleen in katholieke kringen een diepen indruk maken. Ook daarbuiten was de heer Bomans een bekend man en zijn meer dan gewone capaciteiten werden door politieke tegenstanders erkend en gewaardeerd. Voor de gemeente Haarlem, waarvan hü vele jaren wet houder was, en voor de provincie Noord-Hol land, welke'hij nadien als Gedeputeerde dien de, heeft hij verdienstelijk werk gedaan. Reeds kort na zijn promotie vestigde hij zich te Haarlem als advocaat en procureur en asso cieerde zich daar met den heer mr. P. Hage- meijer. Ofschoon zijn advocatenkantoor weldra een groote bekendheid verwierf, voelde de heer Bomans zich meer aangetrokken tot de poli tieke carrière en al spoedig was hij een der ijverigste en meest geziene leden van £e R. K. Kiesvereeniging. Hij beschikte over een benij denswaardig redenaarstalent, was vooral 'n slag vaardig debater en bleek een propagandist van uitzonderlijke kracht te zijn. Op de vergade ringen, waar hij het woord voerde en hij heeft in den loop der jaren heel wat rede voeringen gehouden heerschte een groote geestdrift en in het geheele land trad hij als spreker op. Niet alleen als leider van de po litieke propaganda in Haarlem en omgeving, en als voorzitter van kiesvereenigingen, maar ook in tal van andere hoedanigheden heeft hij krachtig medegewerkt aan de emancipatie van het katholieke Nederlandsche volk. Reeds in Juli 1915 werd hij tot raadslid der gemeente Haarlem gekozen. Spoedig trad hij ook daar op den voorgrond. Hij bleek in staat te zijn een onderwerp met groote helderheid uiteen te zetten, er kanten van te belichten, welke door anderen niet werden opgemerkt. Hij verbaasde ieder door zijn ongewonen durf en optimisme. Vooral de arbeidszaken hadden zijn aandacht. De prettige manier, waarop hij zijn redevoeringen voordroeg en de kwinkslagen, waarmede hij ze wist te kruiden, maakte, dat hij zich bij andere politieke partijen veel vrien den verwierf. Reeds bij de eerste verkiezing, in September 1917, behoorde hij tot de uitverko renen voor een wethouderszetel. Eerst werd hij belast met de bedrijven, daarna met de afdeeling financiën. Daar ontwikkelde hij een groote werkkracht en bleek dat hij de ingewikkeldste vraagstukken met groot gemak wist te analy seeren en te behandelen. Als raadslid en wethouder was hij een krachtige persoonlijkheid, die in het tot dan toe liberale bolwerk Haarlem, waar nog de grootste vooringenomenheid tegen de katho lieken heerschte, veel van den achterstand, waaronder de katholieke bevolking gebukt ging, wist in te halen. Zijn grootste verdienste hier bij was, dat hij er in slaagde bij vele anders denkenden de absurde ideeën over katholie ken en katholicisme weg te nemen. Voor de hoofdstad der provincie Noordholland toonde hij zich een uiterst nuttig bewindsman, die de vele vraagstukken, welke zich in die jaren voor deden, onvervaard wist aan te pakken en er niet zelden een oplossing voor wist te vinden, welke tot voorbeeld diende voor tal van andere gemeenten van ons land. Wij denken b.v. aan de regelingen van arbeidsvoorwaarden voor het overheidspersoneel. Intusschen was de heer Bomans, na een zeer heftige en door de propagandisten met groot enthousiasme gevoerde verkiezingscampagne, op 1 December 1917 in het district Haarlemmer meer gekozen tot lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, wat in die dagen een heele prestatie was, omdat Haarlemmermeer tot de zoogenaamde twijfelachtige districten be hoorde, waar dan weer een candidaat van rechts, dan weer een linksch man de over winning behaalde. Een overwinning in Haarlem mermeer had daarom groote beteelcenis voor de Landsregeering. Bij de invoering van de evenredige vertegenwoordiging werd hij no. 1 van de lijst in de kieskringen Haarlem en Den Helder gekozen. Bij de verkiezingen in het jaar 1928 wees de heer Bomans een nieuwe candidatuur voor de Tweede Kamer van de hand. In de tSaten Generaal heeft hü, ondanks zijn jeugdigen leeftijd, geruimen tijd een voor aanstaande plaats ingenomen. Znij optreden bij de vlootdebatten en vooral zijn redevoering op den gedenkwaardigen dag, waarop Troelstra zijn greep naar de macht deed, zün bekend ge bleven. Zijn antwoord aan Troelstra bracht in de Tweede Kamer een totale ontspanning. In Juli 1923 verwisselde hij zijn functie van wethouder van Haarlem met die van lid van Gedeputeerde Staten van Noordholland. Door velen, die hem gaarne als wethouder hadden behouden, werd dit zeer betreurd. Het is echter gebleken, dat hij als lid in dit college veel nut tiger werk voor de Provincie heeft kunnen doen. Eerst was hij belast met de afdeeling Fi nanciën, later, sinds het optreden van mr. Slingenberg als lid van Gedeputeerde Staten, had hü de behartiging van Sociale Zaken en Waterstaatsaangelegenheden voor zijn rekening. Bü alle partüen stond hü in groot aanzien. Met den heer Bomans is een politicus van groote bekwaamheid heengegaan, die de stad zijner inwoning en de provincie Noordholland uitnemend en knap heeft gediend. „Spaarnecirkel", Spaame 93 (naast de kerk). De vergadering zal de moeite waard zijn, dus niet alleen de hoofdleidsters, maar ook alle an dere leidsters worden verwacht. Vrijdag, 21 Maart, om half 8 is er vergade ring voor de cirkelleidsters van Haarlem, Over- veen en Heemstede in het clubhuis Van de Voor de leden van den Vrijwilligen Brand weer Bloemendaal. de Luchtbescherming- en Blokbrandweer in de rayons Bloemendaal en Överveen hield de heer E. H. Tenckinck, com missaris van politie te Haarlem, gisteravond 'n interessante lezing in hotel „Roozendaal" te Overveen, waarvoor spreker als onderwerp had gekozen de behandeling en uitwerking van ver schillende soorten bommen, lichtkogels enz., getoetst aan persoonlijke ervaringen opgedaan bü bomaanvallen op Haarlem. Nadat de heer Joh. D. Meeuwig, commandant der Vrüwillige Brandweer Bloemendaal, den spreker had ingeleid, gaf de heer Tenckinck met een resumé van de keeren dat Haarlem de lasten van den oorlog ondervond in den vorm van luchtaanvallen en de practische er varing die daarbü werd opgedaan. Gebleken is, aldus zeide spreker, dat een der beste beveiligingen bij bominslag is, plat op den grond te gaan liggen en het slaapvertrek, indien dit zich op een bovenverdieping mocht bevinden, te verplaatsen naar een beneden-ap partement. Men blijve niet rechtop staan en ga niet voor de ramen küken, doch blijve in bed of plat op den grond liggen. De scherven bewegen zich vrijwel steeds in opwaartsche richting, meestal pl.m. een meter van den be- ganen grond. Een tweede practische efvaring was, dat de eerste hulpploeg altijd vergezeld dient te gaan van een z.g. stutploeg voor het gevaar van in storten. Daarom dient de mogelükheid onder Op Zaterdagmiddag 22 Maart om twee uur precies, zal „Het Nederlandsch Tooneel", di recteur Cor van der Lugt Melsert, in den Stadsschouwburg te Amsterdam een matinée geven van l'Arlésienne van Alphonse Daudet, met de muziek en koren van G. Bizet en met medewerking van de Balletten Georgi, om ook de forensen in de gelegenheid te stelllen deze grootsche opvoering onder regie en artistieke leiding van Cor van der Lugt Melsert bij te wonen. het oog gezien te worden, dat men zich op an dere wüze bluschwater verschaft ingeval de wa terleiding getroffen wordt. Haarlem deed dit reeds door het aanleggen van brandputten en nam ook proeven met een aansluiting op de rioleering. De brandbom, die beter brandstaaf of brand- stift kan heeten, boezemt den meesten burgers nog een te grooten schrik in. Hü bestaat uit een staaf van pl.m. 50 c.M. en komt, mits hij rechtstandig neerkomt, door middel van een slagpen tot ontbranding. Voor de brandstift tot volle ontbranding komt, verloopt voldoende tü<1 om met een emmer water, zand of desnoods een kussen, de staaf te dooven. Er kan niet genoeg op gewezen worden, dat men voor deze z.g. brandbommen geheel niet bang behoeft te zün. Ook het kwaad dat zü stichten, wordt sterk overdreven. Bij alle luchtaanvallen die Haarlem te doorstaan kreeg, is geen enkele brand van beteekenis als direct gevolg van brandstiften ontstaan, terwül heel weinig schade veroor zaakt werd. Spr. waarschuwde vervolgens om indien projectielen niet mochten ontploffen, de uiterste voorzichtigheid te betrachten en de om geving in ruime mate af te zetten. Na een uiteenzetting te hebben gegeven van de werking der z.g. „lichtkogels", ein digde spreker zijn interessante lezing, wel ke met foto's en ander materiaal geïllus treerd werd, met een beschrijving van de wüze waarop in de toekomst in Haarlem wordt gealarmeerd, t.w. vanuit een centralen post in een der kelderverblüven in het nieu we gedeelte van het stadhuis, waar zich steeds een achtuurploeg zal bevinden. Op dezé wüze wordt voorkomen, dat bij even tueel alarm teveel luchtbeschermingsmen- schen tegelük op straat komen. In onze stad hebben zich gedurende 1940 242 gevallen van besmettelijke ziekten voorgedaan, 28 minder dus dan in 1939 (270)222 personen kregen roodvonk, 9 diphterie. 6 typhus en 5 kre gen een andere besmettelijke ziekte. In 1939 werden 31 personen meer het slacht offer van de roodvonk dan in 1940. De cüfere van de overige ziektegevallen bleven vrijwel constant; het aantal typhuspatiënten werd evenwel verdubbeld in het vorig jaar. Het meerendeel der patiënten (166) werd thuis verpleegd terwül 44 Haarlemmers in zie kenhuizen werden opgenomen; 32 niet-Haar- lemmers werden eveneens in ziekenhuizen ver pleegd. In Februari (26) en October (24) deden zich de meeste besmettelüke ziekten voor; in De cember werd het hoogtepunt bereikt met 41 gevallen. Hedennacht overleed plotseling te zünen huize onze onvergetelüke oud-voorzitter van de R.K. Propagandaclub te Haarlem, mr. J. B. Bo mans. Met groote verslagenheid en diepe ont roering hebben wü hedenmorgen deze doods-" tijding ontvangen. Nooit hadden wü kunnen denken, dat de nog zoo krachtige figuur in Ge deputeerde Staten van Noord-Holland reeds zoo spoedig en zoo plotseling door zijn Schep per zou worden opgeroepen. Met innige deelneming overwegen wü op de allereerste plaats welk een groot verlies zün gezin door dit afsterven heeft getroffen. Echter op de tweede plaats kunnen wij ons thans zoo juist realiseeren, wat ook de Ge meenschap en vooral de Katholieke zaak in hem heeft verloren. Hij is altijd geweest en ook altüd gebleven de geharnaste strijder voor waarheid en recht. Hij was een trouwe zoon van de Katholieke Kerk en heeft, waar dit te pas kwam, al was het niet altijd in hot openbaar, de rechten der Kerk behartigd en verdedigd. Hoe kunnen wij ons den tijd herinneren, dat mr. PPmans nog wethouder van Haarlem was en toen vooral zijn buitengewone capaciteiten ten beste heeft gegeven voor de belangen van Maatschappü en Kerk. Hoe innig verheugd was hij, toen zün voorstel vbor het Kindersupplitie- loon in den Haarlemschen raad werd aangeno men! Wij zouden zeer veel ruimte noodig hebben, wanneer wü hier alles zouden willen relevee- ren wat de heer Bomans in het belang van zoovele organisaties en personen heeft gedaan. Wü willen echter niet verzuimen hem boven alles te herdenken als den grooten propagan dist niet all.een van Haarlem, doch ook van geheel Nederland. Nooit of nimmer is er in Haarlem een propagandist geweest zóó groot en zóó vol bezieling, als de heer Bomans was. Velen onzer heeft hij wakker geschud en door zijn voorbeeld opgewekt strüders te worden voor de zaak van Koning Christus. En wat wij ook niet mogen vergeten: Hij heeft voor de propaganda van Haarlem steeds alles geheel belangeloos gedaan. Mogen onze Haarlemmers dezen werkelüken „Groote Propagandist" niet vergeten en zijn nagedachtenis in groote eere houden. Wü willen eindigen met de bede: „Heer, geef zijne ziel de eeuwig rust en het eeuwige Licht verlichte hem. Dat hü ruste in wede." J. J. BRINKMAN Gisterenavond hield de bekende schrijfster mevr. Marie C. van Zeggelen in hotel Rusthoek te Bloemendaal onder auspiciën van boekhan del J. M. de Wit, een causerie over „Eigen Werk", De heer Adr. Cassee. wethouder van Sociale Zakten sprak een inleidend woord en consta teerde met genoegen, dat de vertraging in het houden van dezen avond door de bekende om standigheden, geen belemmering voor de be langstelling bleek te zün Juist in dezen tüd is de vraag naar histori sche boeken, waarin het kunnen en kennen van ons volk is vastgelegd, zeer groot; we behoeven hierin geen vlucht uit de werkelijkheid te zien, doch een bezinning, die In de toekomst bracht geeft. Mevrouw van Zeggelen licht ons over die historie in haar boeken op innemende wijze in. Mevrouw van Zeggelen zeide met zeer veel genoegen in Kennemerland te spreken, omdat zü hier veel geluk gekend heeft tüdens haar verblüf op „Overbeek", waar zij in de archie ven van jhr. Boreei van Hogelande. den oud burgemeester van Haarlem, de stof voor haar roman „Een liefde in Kennemerland" heeft vergaard. Thans wil spreekster een en an der vertellen over haar pas verschenen boek „Grand Seigneur", dat den lezer wederom brengt in de charmante sfeer der achttiende eeuw, in een typisch Haagsch milieu. Omtrent 1750 was op de Plaats te vinden de Librairie Gosse, één der voornaamste boekhandels in de Hofstad. In het comptoir kon men daar een kwiek en bekoorlük meisje treffen. Claertje Gosse. de dochter van Pierre Gosse Sr. Claer- tje is met züne excellentie Cornells Calkoen gezant te Turküe den Grand Seigneur een hoofdfiguur van den roman. Haar verloofde. Paul Duivenaar, is een pas afgestudeerde, jonge arts, maar van trouwen kan niets komen, daar er nog geen praktijk in uitzicht is. Calkoen helpt hen door Paul aan te stellen als Gouver neur van zün aangenomen Turkschen zoon. Zelf wordt hij benoemd aan het Poolsch-Sak sische Hof te Dresden. In een prettige, met aandacht gevolgde cau serie heeft mevrouw van Zeggelen de hoofd personen uit haar nieuwen roman voor haar au ditorium doen leven waardoor het contact tus schen schrijfster en publiek, dat, door haar grooten lezerskring reeds bestaat, verinnigd is De heer de Wit dankte namens de aanwezi gen mevrouw van Zeggelen onder aanbieding van een bloementuil. De Zakstraat is met uitzondering voor voet gangers en wielrijders, voor al het andere ver keer in beide richtingen, afgesloten. verstopping, overmatig vef wit doen verdwijnen en de schade lijke gevolgen: aambeien, rheu- matiek, zenuwachtigheid wil voorkomen, die zuivere bloed en ingewanden met Het resultaat is verrassend! Men bespeurt terstond den grooten dienst aan de gezondheid; men gevoelt zich vrijer en beter. Flacon 4 1.03. Dubbele flacon f 1.78 bij apothekers en vakdrogisten. A. NATTERMANN Sc CIE. KöLN-BRAUNSFELD Gebouw St. Bavo: Comité Herw. Levenskracht, 8 uur; Bestuur Spoorwegpersoneel, 8 uur; Be stuur Tramwegpersoneel, 8 uur; Bestuur Me taalbewerkers, 7.30 uur; Melkhandel en Land bouw, 7 uur; Federatie Groenten en Fruit, 8 uur; In- en Uitspanning, 8.15 uur. Rembrandt: „Jeugd", 2.30, 6.30, 8.45 uur. Cinema Palace: „De misdaad van dr. Fabre- ani", 6.30 en 8.45 uur. Luxor: „Qnverbreekbare banden", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals: )tSchandaal om Veronica", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Spaarne: „Watt en half Watt", 8 uur. Gebouw St. Bavo: Haarlems Gemengd Koor, 7.30 uur, Schaakclub St. Eavo, 8 uur. Stadsschouwburg: 2 uur voor Ned. Ver. van Huisvrouwen „Prinses Dulcinea" door N.V. Ne derlandsch Tooneel; 730 uur: eveneens „Prin ses Dulcinea." Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg: Tentoon stelling van schilderijen, teekeningen, en grafi sche werken door Prof. W. van den Berg en door Géorgi Rueter, 105 uur. Rembrandt: „De roman van een dokter", 230, 6.30 en 8.45 uur. Cinema Palace: „Manja", 2 uur, 6.30 en 8.45 uur. Luxor: „Vüf milüoen zoeken naar een erfge naam", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals: „Zonsopgang", 230, 6.30 en 8.45 uur. Spaame: „De Jantjes", 8 uur. De Zondag- en avonddiensten der apothe ken zullen tot en met Vrijdagavond worden waargenomen door de volgende apotheken: Apotheek van Rün N.V., Kleine Houtweg 15, tel. 10539; Fa. C. G. Loomeyer en Zn., Zijlweg 34, telef. 12495; Schoterboschapotheek, Rüks- straatweg 19, tel. 12711; C. Schotsman, Bin nenweg 206208, Heemstede, tel. 28320. Hedenavond, om kwart over acht, zal de heer W. N. Schalkwük in het home der K.J.M.V., aan de Groote Markt 10, spreken over: „De Majesteit Gods in de schepping." De volgende week Donderdag, aanvang we derom kwart over acht, wordt voor de leden van de KJ.M.V, een avond gehouden voor het nationaal program. Gisterenmorgen om 11 uur is een 31-jarige betonwerker uit Lisse aangehouden, die in Haar lem een fiets had gestolen. De man is in verzekerde bewaring gesteld en zal aan de Justitie worden overgeleverd. De ge stolen fiets is in Lisse teruggevonden. De schaakafdeeling van de football club .Kennemerland" is toegetreden tot den Ned. Schaakbond. De club telt 20 schakers. Secreta ris is de Heer L. J. Harms, Jelgersmastraat 21 Haarlem. De jonge club heeft het initiatief genomen tot het spelen van een beker-compe titie, waaraan zullen deelnemen tientallen van Rochade, het Oosten, H.S.C. en Kennemerland. E. H. B. O. Door het bestuur van de E. H. B. O. afd. Zilk zün de volgende adressen bekend gemaakt waaraan men zich voor hulp kan wenden; 1 M. A. v. d. Berg, Zilkerduinweg 17, tele foon 5269. Aan dit adres zün alle materialen als brancard, verbandtrommel enz. aanwezig- Hier is ook des nachts, op den luchtbescher mingspost, steeds een lid van de E. H. B. O- 2 Aan de Ruigenhoek bü J. Opdam, Delfweg 6 en V. Verhaar, Ruigenhoekerweg 3. 3 Aan den Tiltenberg bij F. W. v. d. Ploeg. Zilkerduinweg 118, telefoon 5710. Dit zijn voor de E. H. B. O. de centrale posten, waar, wat betreft post 2 en post 3, indien de financiën zulks toelieten, eveneens alle E. H. B. O.-mate- rialen aanwezig moeten zijn. Verder kan men zich vervoegen bij S. Verde- gaal, Tespelduin; mevr. Pompe-Hulsebosch, Beeklaan 2, telefoon 5276 en P. Hulsebosch' Regenvlietweg 32. Voorloopig kan men, indien noodig, bij vo° komende gevallen, post 1 opbellen om materia® en eventueel hulp. Het A. N. P. verneemt van bevoegde zij* de, dat practische overwegingen het n°°a~ zakelijk maken, om het geblokkeerde-ma kenbelastingbesluit 1940 aan een herzien'»* te onderwerpen. De desbetreffende we lijke maatregelen zijn reeds in voorber ding. Met name bestaat het voornern verandering te brengen in de wüze der lastingheffing. Voorts zullen de In het n geldend geblokkeerde-markenbelastmg sluit voorgeschreven tarieven ongeveer 8 handhaafd blijven. In dezen samenhang z" len waarschijnlük ook omzetten in ae betreffende waarden onder deviezenhoua in den lande aan belasting ondérworp* worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 2