De Jaarbeurs beteekent een record - inn Merkwaardige dieren w Heracles gelijk met N.E.C.? N.A.C. heeft bij Juliana een zwaren dobber DONDERDAG 20 MAART 1941 Meer dan 100.000 bezoekers Paaschvergunningen voorTexel Kerkelijk lellen De voetbalcompetitie Men had zeer hooge verwachtin gen, doch deze zijn zelfs nog overtroffen Meer dan 100.000 bezoekers Het expositie-element Geen feestplannen, wel uitbreiding I Aanvragen moeten uiterlijk 31 Maart geschieden H. C. M. RUBERT t Oud-burgemeester van Rijsbergen Lt.-gen. J. van Hoogstraten overleden Witte mieren vernielen een groot paleis Vijfjarig meisje op stap Op haar eentje van Rotterdam naar Scheveningen gereisd MIJNARBEIDER GEDOOD Broeder Victor plotseling overleden Overste van de Broeders van Liefde te Kaatsheuvel WIJ LUISTEREN NAAR. Vrijdag 21 Maart IR. MUSSERT ONTVANGT BOSCHBRAND TE VLODROP De ordening van de film Hoofdcommissaris W. Dijs Apothekers-assistent Heden sloot de Nederlandsche Jaar beurs, met even weinig ceremonieel, als waarmede deze Beurs evenals diver se voorgangster geopend werd. Maar bij het sluiten van deze Beurs kunnen het be stuur en de Raad van Beheer zichzelf complimenteeren met den gang ,van za ken. Wat het bezoek betreft, had men weliswaar groote, mischien zelfs zeer hooge verwachtin gen. „Maar zelfs deze, zeer hooge verwach tingen zijn ditmaal nog overtrofen". zoo ver zekerde ons Mr. Milius, toen wij hem in een onderhoud eenige vragen mochten stellen over het verloop'van deze Beurs. Dat er veel bezoek zou komen, sprak on getwijfeld van zelf, aldus de heer Milius: lo. Omdat er behoefte bestaat, diverse voorraden aan te vullen. 2o. In verband met het aspect van de deelneming en op grond van de gemaakte reclame. 3o. Doordat er nieuwe groepen aanwezig waren (textiel), zelfs in uitgebreiden vorm (voedings- en genotmiddelen) terwijl de schoenengroep, die op de najaarsbeurs na een langdurig intermezzo weer terugkwam, trouw is gebleven en ditmaal zelfs in nog Uitgebreider vorm verscheen. Een belangrijke factor, waarom men hooge verwachtingen mocht hebben van het bezoek, bestond in de wijziging van kwaliteit der bouwmaterialen, waar vele vervangingsartike len gepousseerd werden en gewezen werd op vernieuwde bouwmethoden, noodig geworden door de zoo sterk veranderde omstandigheden, aldus de heer Milius. Het was voorts in vele gevallen nuttig en öoodig, zich te oriënteeren omtrent levendige moeilijkheden in de toekomst van datgene wat althans op het oogenblik nog besteld of ge kocht kan worden. In vrijwel geen enkele groep bf industrie kon men voldoende voorzien in de' velerlei be hoeften en aanvragen, maar er was bij de be langhebbende bezoekers niet weinig optimisme. Wat verkocht kon worden, is verkocht, maar overigens is een belangrijke contlngenteering toegepast moeten worden. Op onze vraag, uit welke kringen het be zoek hoofdzakelijk is gekomen, vernamen wü, dat het gehalte van het bezoek voortreffelijk mocht genoemd worden. Juist uit zakenkrin- Een werd veel belangstelling getoond. Velen Varen nu inderdaad, tengevolge van verschil lende omstandigheden, gedwongen, naar de Jaarbeurs te gaan, maar ook het aantal van degenen, die nu wel inzien, dat de Jaarbeurs een onmisbaar intermediair is geworden, blijkt sterk te zijn toegenomen. Informeerend naar getallen en cijfers, kregen Vij ten antwoord, dat het bezoek aan deze beurs ongetwijfeld de 38ste beurs welke in dit op zicht een record bracht nog heeft overtrof fen. In aanmerking nemend de. niet-geringe ver keersmoeilijkheden, het ongerief in het restau rantwezen en het manco aan logiesgelegenheden lh Utrecht, mag men uiterst voldaan zijn over den „trek" naar deze Beurs: de vijf extra-trei len waren alle totaal uitverkocht en in tegen stelling met andere beurzen, toen de drukte 2tch pleegde te concentreeren op bepaalde da- 6en vooral in de eerste week was tijdens deze beurs het bezoek op eiken dag vrijwel con stant zeer druk. Tot en met Dinsdag j.l. bedroeg het aantal Stalende bezoekers reeds 60.000; wanneer men nu bedenkt, dat daar nog bij komt het bezoek, dat elders dan aan de loketten te Utrecht een toegangsbewijs kocht, dan kan men veilig aan nemen aldus mr. Millius, dat deze Jaarbeurs in totaal meer dan 100.000 bezoekers heeft ge trokken. Mocht het zijn, dat bdj volgende beurzen de stroom van bezoekers op dezelfde wijze zal aangroeien, dan zal 't zeker noodzakelijk wor den, maatregelen te treffen, om het bezoek vlugger en-makkelijker doorgang te verschaffen Het gebeurde dezer dagen meermalen, dat voor eiken toegang dichte en lange files belang stellenden stonden te wachten. Men zal trachten ook in dit opzicht het publiek zooveel mogelijk terwille te zijn. In verband met de drukte is 't misschien wel merkwaardig, te vermelden, dat op een der afgeloopen dagen in den Zwitserschen stand 30 personen per minuut binnenkwa men. En als wij melden, dat op dienzelfden dag op de beurs 13.000 kopjes koffie werden verstrekt, dan kan men zich voorstellen, dat er heel wat omgegaan moet zijn onder het publiek. De groote toeloop van bezoekers ondanks twee ernstige treinstagnaties en ondanks vele verkeersmoeilijkheden bracht mede, dat ook de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer zor gen heeft gehad, om vele gasten in de stad Utrecht een behoorlijk logies te verschaffen. Meer dan ooit bleek dit thans een puzzle te zijn, maar dank zij het feit, dat 80 nieuwe lo- gies-gelegenheden waren opgegeven en dank zü het intensief werken van V.V.V. is men erin geslaagd, ook het logies-vraagstuk behoorlijk in orde te brengen. En dat in diverse restauratie-gelegenheden te Utrecht, ondanks de ongunst der tijden, toch nog goede zaken zijn gedaan, zal duidelijk zijn. Hoewel het thans tot de meesten zal zijn doorgedrongen, dat de Jaarbeurs geen tentoon stelling is, noch kan of mag zijn, constateerde men toch, dat men in sommige groepen thans tengevolge van de bijzondere tijdsomstan digheden het „expositie"-element niet heele- maal kon uitschakelen of verwaarloozen. Bij goed toezien en opletten heeft men kun nen vaststellen dat sommige producten, die slechts gemakshalve maar als „ersatz" werden aangeduid, eigenlijk niet als zoodanig kunnen en moeten worden aangezien, doch veeleer als iets geheel nieuws, dat aan nieuwe of andere eischen voldoet. Het is nu zaak geworden de middelen te vinden, om de nieuwe producten op de juiste wijze bij het publiek ingang te doen vinden. Wellicht mag men aannemen, dat dit in dc toekomst, als er meer in groepsverband gaat gewerkt worden, meer resultaat zal opleveren dan bü het exposeeren in afzonderlijke stands verwacht kan worden. Van de deelneming in en door groepen stelt men zich vooralsnog zeei veel voor. Tenslotte hebben wi) nog gevraagd of en wat eventueel verwacht kan worden bij het 25-jarig bestaan van de Jaarbeurs. In verband met de bijzondere tijdsomstandigheden zal het niet mo gelijk zijn in dit verband iets te (laten) doen. Wel heeft men ons toegezegd, dat binnen niet al te langen tijd publicaties tegemoet kunnen worden gezien omtrent de uitvoe ring van de (wellicht eenigszins te wijzigen) uitbreidingsplannen, Een en ander staat in verband met de even- tueele afbraak van het oude Schouwburgge bouw en de materiaal-voorziening voor nieuw bouw. Wat dan met het secretariaat geschieden zal, valt momenteel nog niet te zeggen. Wellicht zal toch eens de kwestie van de houten gebouwtjes worden opgelost! - V i - a;# i a m - 's* v* SW? t\ï - v -v ltd»- V Jw Het Turksche s.s. „Izmir" even voorgrond een voor het vertrek met aan boord den Engelschen gezant. Op den aantal Duitscjiers, die van het vertrek getuigen waren (foto Weltbild) De burgemeester van Texel maakt bekena dat een vergunning voor familiebezoek kan worden verkregen, waarbij mede begrepen zijn verloofden, voor de periode van 9 April tot 22 April. Wanneer het aantal aanvragen zeer groot blijkt te zijn kan de toewijzing beperkt wor den. Uiteraard wordt de vergunning slechts verstrekt behoudens intrekking. De aanvragen dienen ingediend te worden bf) den burgemeester van Texel, afdeeling verblijfs vergunningen, raadhuis Den Burg, en moeten uiterlijk 31 Maart om twaalf uur ten raadhulze zijn. Later inkomende aanvragen worden niet behandeld. Vrij plotseling is in den ouderdom van 74 jaar overleden de heer H. C. M. Rubert, oud burgemeester der gemeente Rijsbergen (N. Br.) Ruim 24 jaar heeft wijlen de heer Rubert aan he>t hoofd van de gemeente Rijsbergen gestaan. Toen in Mei van het vorige jaar de stad Breda evacueerde heeft de oud-burgemeester zich zeer verdienstelijk gemaakt bij de verzorging van gewonden en de leniging van den nood der vluchtelingen en daardoor bij talrijke Breda- naars een onivergetelijken indruk achtergelaten. Te Den Haag is in den ouderdom van 80 jaar overleden de gep. luitenant-generaal der artil lerie J. W. P. van Hoogstraten. In Den Haag geboren 8 October 1860, werd hij in 1877 cadet en in 1879 tweede luitenant. Na van 1880 tot 1881 de krijgsschool in Breda te hebben gevolgd, werd hij daar in 1882 ge plaatst bij het 3e reg. veld-artillerie. Van 1883 tot 1885 was hij luitenant-adjudant van de le afdeeling van dit regiment te Roermond Tot eerste-luitenant bevorderd, werd hij over geplaatst naar Den Haag, vanwaar hij in 1887 "Welke wapens heeft u op uw lange reizen Vf r den Indischen archipel meegenbmen?" A *aKt men mü vaak. Ik antwoord dan: „U be- J^lt zeker geweren en revolvers tegen de wilde j,'dschen en de wilde dieren?" „Ja, natuurlijk," *he u 6 V1'a8er- „Wilde menschen zijn er niet" Wa ik dan op, „en wilde dieren zag ik niet, bQ nt die loopen voor den menscli weg in het De vragers zijn dan teleurgesteld, want va hadden zoo gevlast op interessante verhalen »qet overvallen door koppensnellers, gevechten Oet t3eren' tijgers, olifanten, slangen, orang- watls' enz. „Maar" vervolg ik steeds, „merk- e^^dlge dieren zijn er genoeg, al zijn ze dan Zee. Vaalc klein en noemt men ze niet wild, en leen 8evaarlijk kunnen ze ook zijn! Een er van ,>t 1 'h het duister, in het verborgen. Het is de hiie (witte mier of termiet). Een eigenlijke res- het niet. Voor dit diertje heeft iedereen er,z Het vreet hout, leer, papier, kleeren, hom verzot op boeken, Japonnetjes, leeren en 'I' koffers, deurposten, zolderbalken, stijlen, de ras in huis of magazijn is veilig voor tenzij de vloeren zijn gemaakt van goed aan elkaar sluitende tegels of van cement. Het is een voortdurende strijd tegen hen. Alleen diattihout (Java-teak) tasten ze niet aan, dat is te hard. Van buiten merkt men aan aan gevreten deurstijlen of zolderbalken niets. En toch kunnen ze tot op een zeer dunne buiten- laag na uitgehold zijn. En dan valt op zeker oogenblik een huis in elkaar! Zoo stortte in 1816 het heele groote gouvernementspaleis te Cal cutta in door de schuld der rajaps. Ook in Indië zijn zolders van huizen meermalen naar beneden gekomen. „Zelfs de rijksdaalders van de Java- sche Bank hebben ze indertijd opgegeten," ver telt men u in Indië. „Maar," voegt men er aan toe, „dat is al heel lang geleden!" Eens per jaar komen ze voor den dag. Dat is in het begin van den regentijd. Die voor de voortplanting zijn bestemd (in de termieten kolonies zijn tot vijftien verschillende soorten, die elk hun eigen functie uitoefenen) vliegen dan uit. Dat zijn de bekende „larongs", die des avonds bij zwermen van duizenden op de lam pen in de voorgalerij komen afvliegen. De regen tijd met zijn larongs is de goede tijd voor vogels, hagedissen, mieren (de grootste vijanden der larongs), spinnen, enz. Ik herinner me hoe eens een paar kodoks (heel groote en dikke brui kikkers) in de voorgalerij van ons huis bij een dergelijke invasie het middenpunt van een zwerm larongs vormden. Ze bleven kalm op hun plaats, verroerden geen vin, deden niets dan happen! Tot ze zich vol gehapt hadden en toen (cliché dr. Tillema) kalm weg hipten. Bij het zwermen werpen de larongs de vleu gels af. De mannetjes en wijfjes, die er het leven hebben afgebracht, kruipen in den grond om te paren. Het achterlijf van het wijfje, de koningin, groeit uit tot een grooten zak, waaruit eenige millloenen eieren te voorschijn- komen. Vermoedelijk kweeken de termieten op Java schimmelplantjes in hun nesten, die tot voedsel dienen. Veroorzaken ze den mensch veel hinder, moet men er steeds voor op zijn hoede zijn, in de natuur verrichten de termieten nuttig werk, omdat ze het doode hout van in de bosschen gevallen boomeri fijn knagen en opruimen. Sommige soorten bouwen woningen boven den grond. Ik beeld er hier een af. Een koe en een vrouw staan er naast om de grootte aan te geven. Dergelijke „nesten" komen o.a. voor op Borneo langs de Mahakkam en op Zuid Nieuw- Guinea. Die woningen bestaan, volgens Pater Geutjens, uit vuurvast materiaal. De Papoea vrouwen van Z. Nieuw-Guinea gebruiken ze, volgens genoemden bekenden schrijver, om ér de reusachtige feestkoeken (plm. 10 vierk. M. groot!) mee gaar te stoven. Daartoe stoppen ze flinke stukken van zoo'n nest in een groot hout vuur. Zijn die stukken flink heet, dan zijn ze voor het doel gereed. Dr. H, F. TILLEMA naar het korps rijdende artillerie overging. Hij werd in 1894 bevorderd tot kapitein bij het re giment kustartillerie en in 1895 overgeplaatst naar het reg. veldartillerie te Utrecht en ook aldaar met de africhting der remonte belast Van zijn hand verscheen in dit jaar een me morie over het Hongaarsche paard. In 1898 werd hij benoemd tot commandant van de instructiebatterij van het korps rijdende ar tillerie eh in 1912 tot ludt.-kolonel en com mandant van het 2e reg. veldartillerie. In 1914 benoemd tot kolonel, werd hij in 1915 generaal-majoor en gouverneur der K-M.A. Bii het einde van de mobilisatie is hij op zijn verzoek gepensionneerd; in 1921 werd hem de titulaire rang van luitenant-generaal verleend. De begrafenis geschiedt Vrijdag te half drie op Moscowa in Arnhem. Dinsdagavond werd bij de politie van het bureau Bergsingel aangifte gedaan dat het 5-jarig meisje G. genaamd, aan de Noorder- havenkade wonende, des middags, toen zij met haar moeder op den Bergweg aan het winke len was, plotseling was weggeloopen, zonder dat men haar kon terugvinden. Er heerschte begrijpelijkerwijre groote ongerustheid bü de moeder. Na lang zoeken vervoegde zü zich bij de politie, die een onderzoek instelde, dat ech ter ook vruchteloos bleef. Toen ook den anderen morgen het meisje nog niet terug was, werd het signalement van het kind verspreid. Politiehonden werden er op uit gestuurd, om het spoor te zoeken. Voorts ging men aan het dreggen in het Noorderkanaal bij de woning van de ongeruste ouders, maar alles bleef zonder resultaat. Later op den middag kreeg men gelukkig uit Den Haag bericht, dat de politie aldaar het kind in Scheveningen had gevonden. Dp zaak had zich als volgt toegedragen. Het meisje was den Bergweg opgeloopen en was het station van de electrische spoor binnengegaan, dat zij kende, omdat zü met moeder wel eens naar Scheveningen ging. Zij heeft daar onge merkt de contróle kunnen passeeren, stapte een trein in en reisde in haar eentje naar Sche veningen. Daar werd zij door de politie zwer vende gevonden, doch het meisje, dat een spraakgebrek heeüt, kon zich niet goed ver staanbaar maken, zoodat de politie haar niet thuis kon brengen en eerst dacht met een Haagsch meisje te doen te hebben. Toen de Rotterdamsche politie evenwel den volgenden morgen het signalement versnreid had, be merkte men, dat het kind in Rotterdam thuis hoorde. Er is toen een Rotierdamsche recher cheur naar Den Haag gegaan, die het kind aan de gelukkige ouders heeft teruggegeven. De nolitie waarschuwt nu de ouders voor dergelijke gevallen, die zich den laatsten tüd meer voordoen, want twee weken geleden heeft de Rotterdamsche politie zwervende aangetrof fen twee jongetjes uit Leiden van respectievelijk twee en drie jaar, die eveneens op den trein waren gestapt en naar Rotterdam waren ge reisd. De 19-jarige sleeper J. Vrösch geraakte in den afgeloopen nacht in de ondergrondsche werken van de Oranje Nassaumijn TV bü het bedienen van een kleine lier met het hoofd tusschen de lier en het dak. Hij werd daarbü zoodanig gewond, dat de dood vrijwel onmid- dellük intrad. Het H. Oliesel kon hem nog wor den toegediend. Vrösch woonde te Benzenrade onder de gemeente Heerlen en was ongehuwd. i Dinsdagavond om zéven uur is de eerw. broeder Victor, overste van het St. Bonifacius- gestidht van de Broeders van Liefde te Kaats heuvel, plotseling overleden. Eroeder Victor zou in de St. Bemardus- school een schoolvergadering van het personeel presideeren. Bü het binnentreden van het lokaal, waar de onderwijzers reeds bijeen waren, werd hü dui zelig. Broeder Vivinus ondersteunde hem. Het bleek dat broeder Victor door een beroerte was getroffen. Zelf vroeg hü nog om een priester Pastoor De Klün van de St. Joseph-parochie diende hem het H. Oliesel toe. De geneeshee- ren dr. Cappetti en dr. Vercauteren verleenden hulp. Binnen een uur is broeder Victor zacht en kalm ontslapen. Broeder Victor was gebaren in 1886 in Puyflük. Op jeugdigen leeftüd trad hü in de Congregatie der Broeders van Liefde te Gent. In huize Woluwe bp Brussel is hij veel Jaren werkzaam geweest; daar werd zün naam be kend als dVrecteur van het orkest van het Blindeninstituut. In 1934 kwam hü als overste naar Kaatsheuvel als opvolger van broeder Palmas. Hü was hier zieer bemind zoowel bü de schooljeugd als bü de burgerü. inierhulp Nederland: één voor allen, allen één. HILVERSUM L 414.4 M. Nederlandsch programma 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtend gymnastiek, 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek, 7.55 Gramofoonmu ziek, 8.10 Gramofoonmuziek, 8.30 Nieuws berichten ANP, 8.45 Gramofoonmuziek, 10.00 Planovoordracht, 10.30 Gramofoon muziek. 11.00 Literaire voordracht, 11.20 Es meralda en soll6ten, 12.42 Almanak, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, I.00 Musiquette, 1.30 Kerkorgelconcert. 1.50 Zang en plano, 2.20 Gramofoonmuziek, 3.00 Omroeporkest en gramofoonmuziek, 4.20 Gramofoonmuziek, 4.40 Voor de Jeugd, 5.00 Gramofoonmuziek, 6.10 Uit Berlijn: „Gruss aus der Heimat", programma voor de Duitsche Weermacht, 6.00 Omroepor kest, 6.156.30 Technische causerife voor de Binnenschippers, 6.42 Almanak, 6.45 Causerie „Spiegel van de groot-Nederland- sche cultuur", 7.00 Economische vragen van den dag ANP, 7.15 Gramofoonmuziek, 7.307.45 Berichten Engelsch, 8.00 Nieuws berichten ANP, 8.15 Gramofoonmuziek, 8.30 Berichten Engelsch, 8.45 „Musica An- tiqua" en gramofoonmuziek, 9.45 Engei- sche berichten ANP, 10.00 Nieuwsberichten ANP en sluiting. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek, 6.6o Ochtend gymnastiek, 7.00 Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmu ziek, 810 Gramofoonmuziek, 8.30 Nieuws berichten ANP, 8.45 Gramofoonmuziek, II.20 „Het resultaat van de prijsvraag „Goed stoken'gehouden op 4 Februari J.l.", causerie, 11.40 Cello en piano, 12.00 Berichten, 12.15 Omroeporkest, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, l.OO Omroeporkest en gramofoonmuziek, 2.10 Muziek-causerle, 2.30 Melodisten en solist, 3.003.10 „De taak van de huls vrouw ln den nieuwen tijd", causerie. 3.40 Orgelspel, 4.00 Gramofoonmuziek. 4.15 De Kamermu/.iekspe/ers, 5.00 Gramofoonmu ziek, 5.15 Nieuws-, economische en beurs berichten ANP, 6.3o Musiquette, 6.00 Boek bespreking, 6.15 De Ramblers, 6.45 Cause rie ..Spiegel van de Groot-Nederlandsche cultuur" 7.00 Economische vragen van den dag ANP 7.15 Viool en piano, 7.40 Cause rie ,,De organisatie van het bedril fsleven en de besluiten van November 1940", 8.00 Nieuwsberichten ANP en sluiting. De persdienst van de NB.B. meldt: Woensdagavond hebben de heer en mevrouw Mussert ln hotel „De Witte Brug" te Den Haag een avond-ontvangst gehouden. Aanwezig wa ren de rükscommissaris rüksminister Seyss- Inquart en zijn echtgenoote, de commissaris-ge neraal voor financiën en economische zaken Fischböck en zün echtgenoote, de commissaris- generaal van openbare veiligheid, S.S.-Brigade- führer Rauter en zün echtgenoote, de commis saris-generaal voor bijzondere aangelegenheden, Hauptamtleiter Schmidt en zijn echtgenoote, gezant Otto Bene, de generaal der politie Schu mann en wie andere Duitsche autoriteiten en hooge functionarissen van het Duitsche bestuur en het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P., allen met hun dames. Van Nederlandsche zijde noemen wij den plaatsvervangenden leider der N8.B., C. van Geelkerken en zijn echtgenoote, den secretaris generaal van het departement van volksvoor lichting en kunsten, dr. T. Goedewaagen, den commissaris in de prov. Limburg, Graaf M. de Marchant et d'Ansembourg, den commissaris in de provincie Utrecht, ir. P. E. Müller, de ge machtigden van den leider in de provincies, voorts een aantal vooraanstaande figuren uit de beweging die openbare ambten bekleeden en talrijke leidende functionarissen in de poli tieke organisatie en de W.A. eveneens met hun dames. Mevrouw Ria Focke bracht, begeleid door haar echtgenoot, eenige liederen ten gehoore; mej. Else Nolthenius, pianiste, hield een piano voordracht. Een strijkje, onder leiding van den heer S. Wouters, verleende voorts zijn mede werking. De zaal was smaakvol met tulpen ver sierd. Voor enkele weken werden ln de gemeente Vlodrop 20 HA. bosch door brand vernield. Thans gingen wederom 5 H.A. 11-iarige den nen in vlammen op. Aan het blusschingswêrk onder leiding van den burgemeester namen ook paters en broeders van het St. Francisca ner-Klooster deel. De Secretaris-Generaal van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten heeft, met in gang van 1 Maart 1941, benoemd tot voorzitter van de Centrale Commissie voor de Filmkeuring den heer ir. W. L. Z. v. d. Vegte, te Wassenaar, thans waarnemend voorzitter van genoemde oommissie. De Secretaris-Generaal van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten heeft met in gang van 15 Maart 1941 benoemd tot secretaris van de Centrale Commissie voor de Filmkeuring den heer J. H. van Zwündrecht te Voorburg, thans administratief ambtenaar bü genoemde commissie. De Secretaris-Generaal van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten heeft met in gang van 1 Maart 1941 benoemd tot plaats vervangend lid van de Centrale Commissie voor de Filmkeuring den heer Alb. J. Richel, te Santpoort. De heer W. Düs, hoofdcommissaris van politie te Eindhoven, ls met ingang van 31 /Maart benoemd tot onbezoldigd commissaris van Rükspolltie, ter standplaats Eindhoven. LEIDEN. Geslaagd de dames A. J. E. van Wijk, Leiden; M. H. Vrolük, Oegstgeest; G. A. Leffers, Lelden. UTRECHT. Geslaagd: mej. D. F. Blok te Dei Weer is de competitie zoover gevorderd, dat we kunnen gaan spreken over de be faamde laatste loodjes. Weliswaar is met V.S.V. de eerste kampioen van de hoogste afdeeling reeds bekend, maar overal elders is een felle strüd gaande om de bezetting van de bovenste plaats en is behalve in het Westen ook de vraag wie zal wor den aangewezen tot het spelen van degra- datiewedstryden nog niet opgelost. In afdeeling I by voorbeeld is er weer een nieuwe phase in den strüd gekomen, nu AD.O. Zondag D.H.C. weer een puntje heeft laten in- loopen. Nu kan men er wel op wüzen, dat de Hagenaars een gemakkelüker programma voor den boeg hebben dan de Delftenaren, maar men vergisse zich noch in de door beide clubs te spelen wedstrijden, noch in het verrassende element, dat de voetbalsport steeds weer biedt. De Hagenaars moeten het thuis nog opnemen tegen Sparta en D.F.C., terwül zü 't Gooi in eigen huis moeten opzoeken. DJH.C. krijgt de Hilversummers nog in Delft op visite, evenals D.W.S. maar heeft den zeer lastigen uitwed- strüd tegen Sparta nog in het vooruitzicht. Inderdaad is dus het programma van de groen zwarten het moeilijkst. Zondag beginnen de Delftenaren met hun „zachtste eitje", want als zoodanig mag het bezoek van 't Gooi ongetwü- feld gelden. De Hagenaars hebben het iets moeilüker in den thuiswedstrüd tegen D.F.C., dat ondanks heftigen tegenstand wel zal ver liezen, al hoopt men in Delft natuurlük an ders.... Voor K.F.C. Is er altijd nog een klein kansje om den dans te ontspringen, maar dan mag Zondag ook niet verloren worden van Hermes D.V.S. Hetgeen den Koogers wel niet gemakkelyk zal vallen. Feyenoord is in Rotter dam weer favoriet tegenn Stormvogels, maar de ontmoeting in de hoofdstad tusschen D.WB. en Sparta biedt velerlei mogelykheden. In afdeeling H wintV.S.V. natuurlük ge- makkelük van den hekkensluiter C.V.V. Wan neer Xerxes er dan in zou slagen thuis van V.U.C. té winnen en dat is zeer goed moge lijk zou het lot van de Charloische club vrü- wel beslist zyn. Haarlem gaat zün geluk be proeven bü R.F.C. en mag er wel voor oppas sen, dat het er niet voor een onaangename ver rassing komt te staan. De Amsterdamsche derby Ajax-Blauw Wit trekt natuurlük weer de ge wone belangstelling, al zal deze numeriek niet zoo groot zyn als onder andere omstandigheden. In het Oosten worden slechts twee wedstry- den gespeeld. Eén daarvan is van groot belang voor den stryd om de eerste plaats. Heracles ontvangt Tubantia en komt door een overwin ning op gelyken voet met 'N.E.C., maar Tuban tia, dat ook nog een heel klein kansje heeft, zal dit niet zonder meer prüs willen geven. Overigens gelooven we toch wel, dat de gast- heeren aan het langste eind zullen trekxen. Hengelo, dat thuis tegen Enschede speelt, heeft bü deze ontmoeting het grootste belang, omdat het daardoor een belangrük eind uit de buurt van de laatste plaats kan komen. Een behoor- lük kansje is daar o.i. wel op. Ook in het Zuiden zyn een paar belangrijke wedstryden. Tilburg heeft er één van daar P.S.V. op bezoek moet by een Willem XI, dat sinds eenigen tüd weer zichzelf is geworden. Hoewel we den leiders nog steeds de beste kan sen blüven geven, meenen we toch, dat ze dezen tegenstander niet zonder handschoenen zullen mogen aanpakken. De andere rivalen, Juliana en N.A.C., bestrüden elkaar in Spekholzerheide. De verliezer ziet zyn kansen een belangrük eind dalen, zoodat het wy bedoelen dit in sportleven zin hard tegen hard zal gaan. Een gelyk spel of daaromtrent zal hier wel het resultaat van zün. Limburgia en Roermond stryden in Heerlen met den moed der wanhoop om de laatste plaats te ontgaan. We aarzelen niet, den o.L Iets sterkeren gastheeren de beste kansen te geven. Ook Helmond is niet buiten schot, hetgeen er zeker niet beter op wordt na de nederlaag, welke wij het Zondag bü Noad zien oploopen. Ook voor Longa kon er wel eens een kleine nederlaag opzitten bü Eindhoven, dat daarmede de kansen van de Tilburgers voorgoed den nek omdraait. Evenzoo voorzien we een kleine nederlaag van B.V.V. bü M.V.V. In het Noorden winnen twee der leidende ploegen zonder eenigen twüfel want op de eer ste plaats nemen we niet aan, dat- Be Quick nu ook de derby tegen G.V.A.v! verliest en ver volgens achten we Leeuwarden mans genoeg om thuis van den hekkensluiter Veendam te winnen. Velocitas zal meer moeite hebben bü nummer drie van de ranglüst H.S.C. Het zou ons niet verwonderen, wanneer de kampioens plannen van deze Groningsche ploeg op de Hoogezandsche veengronden schipbreuk zouden lüden. Achilles zou zichzelf een groot plezier en een niet minder grooten dienst bewüzen, wan neer het thuis een puntje kon bemachtigen tegen Sneek en om dezelfde reden kan W.V.V. zün voordeel doen met een succesje tegen Heerenvéen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 3