UIT DEN OMTREK Beursoverzicht SAMBO DE OLIFANT BEURS VAN AMSTERDAM Voor elkander Jbestemd DONDERDAG 20 MAART 1941 AERDENHOUT BEVERWIJK DE NIEUWE AARDBEI- SOORTEN PROEFTUIN MET LABORATORIUM INVRIEZEN VAN GROENTEN WINTERHULP Lij stencollecte in vollen gang EEN KOEK WACHT OP DE SUCADE HEEMSTEDE HILLEGOM ZAANDAM Locale aandeelenmarkt vast; Nederl. Staats fondsen gedrukt DE VEILING EN DE MAXIMUM-PRIJZEN Verder verloop MARKTEN DONDERDAG 20 MAART 1941 9 f 94 15 4 24 10 4 14 4 door MRTA RUCK Interessante lezing in hotel „Boekenrode" De lezing over „Bominslagen, hun gevolgen en bestrijding", welke gisteravond door den com missary van Politie te Haarlem, den heer E. H. Tenckfnck te Bloemendaal gehouden werd, zal hedenavond in hotel „Boekenrode" te Aerden- hout herhaald wtrden. Nu de planten van de nieuwe aardbeisoorten onder de tuinders zijn gedistribueerd, vestigen de veilingbesturen er in een circulaire de aan dacht op, dat het thans aan de tuinders is om verder te ^electeeren, opdat er een sterk gewas kan ontstaan. Daartoe wordt aanbevolen om in de toekomst slechts de beste planten aan te houden en b.v. vooral de eerste en tweede van de moederplant voor verdere teelt te bestemmen. Het werk moet dan verder aan de tuinders worden overgelaten en wie daaraan het meest gelegen laat liggen zal ook de beste resultaten oogsten. Aangereden wordt om de soort „Mizi Schindler" zeer ruim te planten; men kan ge rust volstaan met één regel op een bed. Ze groeien snel genoeg dicht. Het tweede jaar kunnen reeds de ranken er Uit genomen worden, want ze staan zeer spoe dig te dik en dat heeft kleinere vruchten tot ge volg. De actie van den tuinbouwvoorlichtingsdienst en de samenwerking van dezen met de praktijk wordt door de veilingbesturen op hoogen prijs gesteld. Zij hopen dat op deze wijze theorie en praktijk gezamenlijk den tuinbouw in deze streek omhoog zullen brengen. Als sluitstuk op het gewelf van deze samen werking beschouwen de besturen de poging, om voor de duin- en zandstreek van Katwijk tot Bergen, te komen tot de stichting van een proef tuin met laboratorium voor grondonderzoek, enz. Het is toeval, dat voor de vestiging het cen trum van Kennemerland gekozen is, zoodat, bij het slagen der plannen, onze tuinders het cen trum van wetenschap en proefneming dicht bij hun bedrijven hebben. De voorstellen tot stichting zullen nu verder in de jaarvergaderingen der tuindersvereenigin- gen moet worden behandeld. Het grondonder zoek wordt ook voor deze streek meer en meer een noodzakelijkheid en vele tuinders hebben daarmede reeds zeer goede resultaten bereikt. Er wordt niet aan getwijfeld, dat daarvoor groote bedragen van Rijk en Provincie zullen worden verkregen, zoodat slechts een matig be drag, door een bijdrage van alle inbrengers der deelnemende veilingen tusschen Katwijk en Bergen, zal behoeven te worden betaald. De strijd der tuinders, om hun bedrijven niet alleen op peil te houden, maar bovendien nog sterk te verbeteren, wordt daardoor weer be duidend lichter gemaakt. De directeur van de Vereenigde Veilingen had zich voorgesteld om in de groote vergadering van aanvoerders, welke vergadering onlangs niet kon doorgaan, iets mede te deelen over de inrichting van het invriezen van groenten, weliswaar in Beverwijk reeds bekend, doch die nu op veel grooter schaal zal worden toegepast in het be drijf van de N.V. Gebr. Docter. In een circulaire aan de aanvoerders wijst het veilingbestur er op, dat men nu reeds dient te weten, wat een dergelijke inrichting van den tuinbouw verlangt, n.l. producten van prima kwaliteit, omdat het minste bederf daarin de producten voor de vriesinrichting ongeschikt maakt. Beverwijk heeft op dit gebied een goe den naam, zoodat van deze inrichting op dat put een gunstig resultaat wordt verwacht, mits de tuinders hun volledige medewerking geven. Van onze massaproducten worden daarom ge vraagd: spinazie, bloemkool, erwten, peen, voor al dubbele spercieboonen (stok en stam) aard beien, spruiten, enz., benevens vele andere pro ducten in kleinere kwanti. Pronkboonen worden dus niet gevraagd. De veilingbesturen hopen hierop in de a.s. ledenvergaderingen, nog uitvoerig terug te ko men. De besturen meenen verder te weten, dat ook de drogerijen veel van deze producten zullen vragen. systeem wel kon worden ingepakt. Jammer ge noeg is ook het systeem niet vereenigbaar met het veilingsysteem en de vrije prijsvorming. Hier moeten wij echter goed onderscheiden, het is ons minder te doen, aldus het veilingsbe- stuur, om de vrije prijsvorming, dan om een be hoorlijk loonenden prijs. Dat laatste daar gaat het om. De „vrije prijsvorming" heeft ons de laatste 10 jaren in het moeras gebracht, en als er geen steun door de minimumprijzen was ge weest, dan had het publiek al onze producten voor niets opgegeten of ze waren naar de belt gegaan. Laten wij ons troosten dat wij van het gepraat over de minimumprijzen, nu zijn aangeland bij de maximumprijzen. Wat dat voor onze bedrijven kan beteekenen, kunnen wij eerst over een geheel seizoen bekij ken. Al wordt er voor en na, een bovenkopje van den prijs afgestreken, als de geheele oogst een loonenden prijs kan opbrengen, dan zal het re sultaat heel wat beter zijn, dan in de laatste 10 jaren van „vrije prijsvorming", die achter ons liggen. De vraag is dus maar, hoe zijn die maximum prijzen? Is dat een rechtvaardige en een behoor lijk loonende prijs? Daarvoor zal nu de goede strijd moeten worden gestreden, een behoorlijk loonenden prijs, die rekening houdt met de steeds maar stijgende kosten van het bedrijf (mest, kunsmest, loon, hout etc.) en met het duurder worden van de kosten van het levensonderhoud voor den tuinder. De eerlijke strijd om tot dien prijs te geraken is in vollen gang en men make zich over den uitslag niet ongerust, gezien vele tot heden gestelde maximumprijzen. De moeilijkheden van den maximumprijs lig gen dóór niet, die liggen op het terrein van de praktische uitvoering. De producten moeten worden verdeeld onder de koopers. Een ander moeilijkheid is deze: Als de maxi mumprijzen overal gelijk zijn op alle veilingen, onverschillig of zij uitsluitend voor den groot handel veilen of dat er ook in het klein wordt verkocht, dan komen de z.g. consumptieveilin gen in de knel. Het bestuur heeft zich reeds af gevraagd of wij den kleinhandel kunnen blijven bedienen, de tuinders veel werk laten doen om alles bij alle koopers af te leveren, wat uren arbeid kost, hen uren te laten wachten vóór de zeer omslachtige veiling en hun dan tenslotte als belooning nog 3 a 4% extra af te nemen aan veilingprovisie. Daarmede mogen wij niet doorgaan als de prijs geen extra marge laat als belooning voor het wachten het vele werk op kantoor en het omslachtige afleveren. Als de prijs gelijk is dan ook de onkosten ge lijk en alles in het groot verkoopen zooals bij de aardbeien. Dan kan het ook voor 3 a 4%. De besturen hopen echter dat er op dit punt nog wel eenige verbetering zal komen zij willen dus niet overijld te werk gaan. Doch laten wij de zaak nuchter bekijken en letten op het eindresultaat. De praktische moei lijkheden zullen door Bestuur en Directie zoo goed mogelijk worden opgelost. De Ned. Groenten- en Fruit Centrale heeft bij de jongste verordening groote bevoegdheden ge kregen omtrent den aanvoer en de verdeeling der producten zij zal ook hier bevoegdheden moeten hebben om aan de moeilijkheden tegemoet te komen in het belang van tuinders en kleine koopers beiden. De groote ljjstencoliecte van de Winterhulp is hier in vollen gang. Naar het zich laat aan zien zullen de verwachtingen niet beschaamd worden. De inzameling heeft een vlot, verloop. Vele ingezetenen maken het den ijverigen col lectanten en collectrices gemakkelijk door in afwachting van hun bezoek reeds hun bijdrage gereed te leggen. Zooals men weet, komen de opbrengsten dezer collecte practisch geheel aan Beverwijk- sche ingezetenen ten goede zulks in verband met den omvang der behoeftigheid hier ter plaatse. In vele dringende gevallen kon reeds krachtig worden geholpen, zij het dikwijls nog onvoldoende. Aan ruim 400 gezinnen en alleen wonende personen, aan wie het goed besteed is, is reeds hulp geboden. Ten aanzien van an dere gevallen moest een afwachtende houding worden aangenomen, omdat de middelen nog ontbraken, In het bijzonder wil het plaatselijk bureau zich toeleggen op hulpverleening aan zooge naamde stille armen. Deze kunnen zich. indien zij geen ondersteuning genieten, vertrouwelijk wenden tot den Burgemeester, die hun aan vrage desverlangd zoo discreet mogelijk zal behandelen. Ook zijn er ingezetenen die zich door spaarzaamheid, oppassendheid, soberheid en hard werken tot nu toe altijd zelf hebben kunnen redden, doch nu aan den grond zijn geraakt. Winterhulp strekt haar zorgen bij voorkeur over deze categorieën uit. Ten politiebureele zijn inlichtingen te ver krijgen omtrent de navolgende gevonden en verloren voorwerpen: Gevonden: glacé heerenhandschoen, heeren handschoen, geborduurd poppenmutsje, bruin wollen das, vischnet, ceintuur vati damesman tel, blauwe kinderwant, heerenrijwiel, donker blauwe want, zilverbon van f 1.kistje sucade, ijzeren vat, rijwielbelastingmerk, nappa hand schoen, bloemkaart, paar kinderhandschoentjes, sleutel, wollen heerenhandschoen. Verloren: damesportemonnaie met inhoud, identiteitsbewens, rijwielbelastingmerk, koste loos belastingmerk, dameszadel, textielkaart met 86 punten, blauw handschoentje, bankbiljet van f 10.modebladen, gouden kettinkje met han ger, portemonnaie met inhoud, belastingmerk, nappa handschoen, portemonnaie. Burgerlijke stand. Geboren: B. M. Mas- ciniAm os, z.; C. Th. UitendaalDodenbier, z. Overleden: J. Klooster, 70 j., wed. Toledo. Verboden propaganda. Gedurende de laat ste weken zijn door de politie te Heemstede verscheidene arrestaties verricht van personen, die propaganda maakten voor de verboden ver eeniging „De Wachttoren" (Jehova's Getuigen). In de woningen van deze personen werd een groote hoeveelheid propaganda-materiaal in be slag genomen. Inbraak. In den nacht van 18 op 19 Maart werden in de gemeente Heemstede 2 inbraken gepleegd, en wel in het filiaal van Wijnberg aan den Binnenweg, waar een glasruit met ge bruik van zeep was ingedrukt. Hier zijn de die ven blijkbaar in hun werkzaamheden gestoord, want er is niets vermist. De tweede inbraak vond plaats in een consumptiekiosk aan den Heerenweg, waarbij 4 blikken cake en 10 kogel- fleschjes werden vermist. De politie stelt een onderzoek in. Aan den wandel. Woensdagavond surveil leerden 2 agenten op de Heemsteedsche Dreef, toen door hen werd opgemerkt, dat 5 pinken broederlijk naast elkaar op den rijweg een avondwandelingetje maakten. De dieren bleken te zijn uitgebroken. Ze zijn door de politie in hun weide teruggebracht. R. K. Schaakclub. De uitslagen van de Dinsdag gespeelde oompetitie-wedsitrijden zijn: P. v. d. Mey Jr.P. Schrama 01; Th. War merdamJ. v. d. Zwet 01; J. SchramaA. Heerman 01; M. v. d. PollR. J. J. Heerman 1—0; L. KoekenP. v. d. Mey Jr. 10; E. Th. La FeberP. Schrama 0IS. LieverseJ. Langeveld afgebr.; P. Nyssen—G. Kroon 01. Hard rdraverjj-Vereeni ging. Dinsdagavond vond in hotel Reitsma de jaarvergadering van de Zaandamsche Harddraverij-Vereeniging plaats. Na het openingswoord van voorzitter K Prins, bleek uit het jaarverslag van den tijde lijk benoemden secretaris, den heer G. Maas, dat het ledental tengevolge van de tijdsomstan digheden iets was teruggeloopen. Het finan- tleele gedeelte toonde een gezond en goed ge voerd beleid. De vergadering verklaarde zich vervolgens accoord met een voorgestelde wijziging van het huishoudelijk reglement, dat inhield het kiezen van bestuursleden in functie. Eveneens kon de vergadering zich ermee vereenigigen het be stuur met 2 leden uit te breiden en dit aantai te brengen van 7 op 9. Na een langdurige discussie werd tot secre taris weer benoemd de korten tijd geleden afgetreden heer P. Sanders. Met algemeene stemmen werden de aftredende bestuursleden J. Huisman en H. de Jong herbenoemd, terwijl tot nieuwe bestuursleden werden gekozen de heeren J. de Haas.en H. G. Remelink. Besloten werd de jaariijksche nationale korte- baandravery te houden op Donderdag 4 Sep tember met als eersten prijs weer een bedrag van 400.Indien mogelijk zal des morgens een ringrijderij plaats vinden. Het bestuur kreeg van de vergadering vrij mandaat geldprijzen beschikbaar te stellen voor eventueele hardrijderijen op de schaats, waarbij men het oog heeft op deelname van bekende Friesche beroepsrijders. Na een korte rondvraag volgde sluiting. Burgerlijke StaUd Geboren: Thea, d. van D. Ofman en W. Boogaard Hendrik Pieter, z. van P. Bakker en T. van Saane Sonja, d. van B. Duijs en W. Ton Anna Cornelia Maira, d- van L. Boezelijn en F. Kooistra Grietje, d. van P. Visser en G. Visser Joan na Anna Jozefina, d. van C. Hooijschuur en A. van Ammers Neeltje Christina, d. van D. Hofman en S. E. M. J. Kyselka Hendrik Herman Comelis, z. van C. Dekker en J. C. F. van Beek Johan, z. van J. Klaassen en N. Lubbes Hendrikus Wilhelmus Jozeph, z. van W. P. Willemsen en G. H. van Megen (won. te Heumen) Gertruda Maria, d. van H. Hooijschuur en E. Wehofen Anneke, d. van R. Koning en G. Volder Chrisitiaan, z. van W. Bakker en G. Hogeveen Bernardus, z. van T. J. Slenters en P. Beuker Johannes Dirk, z. van H. J. L. Acquoy en P. C. van Roon (won. te Uitgeest). Ondertrouwd: C. Vethaak.en A. Kikkert L. Nijkamp en N. E. Mars J. Sip en G. Koch H. Flekenpol en A. Steffhaan. Getrouwd: J. Sloaten en G. Ekel. Overleden: Aagje Bakker, 83 jaar, wed. van D. Out Johannes, 16 dagen, zoon van J. Kuüt en A. Smit Teunis Boot, 37 jaar, geh. met D. Schuit Maria Heitlager, 54 jaar, geh. met B. Overbeeke. Amsterdam. 20 Maart '41 De zeer onzekere toestand en gunstige fac toren zijn in den laatsten tijd op de beurs om t>eurt van invloed en voor een vastere of ge drukte stemming weet men aanstonds de reden op te sporen. Zijn namelijk de berichten van dien aard, dat men meer zorg voor de toekomst koestert en het greintje vertrouwen verloren gaat, dan (rekt de beurs zich terug en wacht zij de verdere ontwikkeling met grootere spanning af. Wanneer daarentegen uit een °f anderen hoek van de wereld gegevens binnenkomen, welke eenig vertrouwen wekken, o.a. in deze week het bemoedigend nieuws aangaande de onderhandelingen tusschen Japan en Ned. In- dië dan klaart de stemming ter beurze weer wat op en verblijdt men zich in een vastere stemming. Het gunstig nieuws uit het Ameri- kaansch bedrijfsleven doet zich ook nu en dan gere winsten en minder groote verhezen van verschillende ondernemingen over het vierde kwartaal en het geheele jaar 1940. Bovendien neemt men nota van de toekomstige grootere expansie van de industrieele bedrijvigheid in dé Vereen. Staten, waarvan tal van berichten gewag maken. De keerzijde van deze medaille is echter, dat de winsten grootendeels worden aangewend om de kosten van de bewapening in Amerika te dekken en de staatsschuld niet hoo- ger te doen stijgen, dan noodzakelijk wordt ge acht, Bij dit alles treedt de oorlogstoestand in Europa het sterkst op den voorgrond, in verband waarmede de ondernemingsgeest voort durend zwak blijft en de handel alleszins te wenschen overlaat. In Wallstreet was gisteren de stemming weer tamelijk afwisselend. Aanvankelijk begaf de markt zich in opwaartsche richting, maar la ter was de stemming gedrukt. In de aan de aanvoerders der Vereenigde Vei lingen gerichte circulaire bespreekt het veilings- bestuur ook het actueele vraagstuk van de maxi mumprijzen. Iets dergelijks bestond ook tijdens de vorige oorlogsjaren, met dit verschil, dat toen de prijs voor het binnenland vrij was en dat men toen over het algemeen van „beste" prijzen kon spre ken. In 1940, aldus lezen we o.m. in de circulaire, hadden wij nog geen goede prijzen, de bedrijven werkten nog met verlies en het kwam ons dus zeer ongelegen dat men plotseling de maximum exportprijzen ook voor het binnenland ging vast- «tellen. Het leek wel of meteen ons geheele veiling- Nu werd het Flip te machtig en plotseling zakte hij in elkaar op den besneeuwden grond. Ing wikkelde hem in een deken en droeg Flip verder. Een treurige stoet was het. geworden. Na een paar uur bereikten zie eindelijk, de hut, waar Ing over gesproken had. Het laatste eind had Flip weer geloopen, doch hij voelde zich ziek en verdrietig. Binnengekomen, maakte Ing vlug een flink houtvuur en Lange Jan zorgde voor een stroobed. Alles is in de zeehut te vinden voor zieke en vermoeide reizigers," vertelde Ing. Na een flink maal werden ze weer door en door warm en ze sliepen dien nacht aUe drie rustig. De reactie was het natuurlijk gevolg van het feit, dat men het herstel der laatste dagen vol doende achtte en een verder avans het minst raadzaam. Men ging daarom tot winstaanbod over. Op het Damrak doet zich in den laatsten tijd hetzelfde verschijnsel voor. Het nu en dan in tredend herstel is meestentijds van technischen aard; het wordt ook bevorderd door het feit, dat verschillende ondernemingen in ons land en in onze koloniën, ondanks den toestand, zich in het afgeloopen jaar bevredigend ontwikkeld heb ben. Ontstaat hierdoor een vastere stemming, dan gaat men vrij spoedig tot winstneming over en onthoudt men zich van een krachtige koop beweging. Onze beurs opende vandaag weer in een kalme houding wegens de gewone terughoudendheid van het publiek. De stemming bleek verdeeld te zijn. In doorsnee getuigde de locale markt van een vaste stemming, terwijl de Nederl. Obliga- tiemarkt zich kenmerkte door een gedrukte stemming. De Amerikaansche afdeeling volgde het voor beeld van Wallstreet en was voor Staalfondsen niet vaster. Toch viel de stemming voor Steels en Bethl. Steel, die lager van New York kwamen, tamelijk mede. Steels bewogen zich op ongeveer de gebleven prijzen van gisteren, terwijl Bethl. Steel na circa 1 dollar lager geopend te zijn, aanstonds weer in koers aantrok. Republic Steel werd a 3/8 lager verhandeld. Koperwaarden waren in navolging van Wallstreet prijshoudend. Anaconda en Kennecott handhaafden vrijwel de vorige prijzen. Voor Carfoundry, General Motors, Vliegtuigen en Spoorwegen golden eveneens wei nig veranderde prijzen. De handel hierin was van weinig of geen belang. Op de Petroleumafdeeling was aanvankelijk lichte vraag voor Koninklijke Olie overwegend, waardoor aanstonds een verbetering intrad van 46 pCt. Voorloopig bleven de hoogere prijzen gehandhaafd, maar de handel nam af. Shell Union en Tidewater getuigden van een iets vas tere stemming. In den Suikerhoek was de stemming ook vast, hoewel de handel zich niet uitbreidde. Lichte vraag in H.V.A., waartegenover zich geen aanbod stelde, was voldoende voor een avans van 8%. Na de verhandeling van een enkel stuk was de handel weer kalm. Vorstenlanden Cultuur kon 2 a 3 pet. verbeteren. Javasche Cultuur 7% en Nisu 5 pet. Ook voor Koloniale en Ned. Ind. Handelsbank was de stemming vast. Rubberaandeelen bleven weer meerendeels verlaten. Voor A'datn Rubber trad nochtans een verbetering in van ruim 2 pet., waardoor de ondertoon van de geheele markt niet zwakker was. Tabakken bleven op den achtergrond en ble ken niet gevraagd te zijn. Oude Deli boekte een reactie van 2 pet., terwijl Deli-Batavia, blijkens de advies-koersen niet veranderen. De Scheepvaartafdeeling verkeerde ander maal in een vaste stemming, hoewel ook hier de handel van bescheiden omvang was. Scheep vaart Unie zette de verbetering van gisteren met 3 a 4 pet. voort. Booten werden 6 pet. hoo- ger geadviseerd. Holl. Am. Lijn 12. Voor Ja pan Lijn werd 3 a 7 pet. hoogere prijzen behaald. Van binnenlandsche industrieelen ontmoette Aku goede vraag, waardoor een verder avans intrad van 5 a 6. Unilever liet zich ook niet onbetuigd en liep 4 a 5 op. Philipslampen kon den 1 a 2 monteeren. Op de beleggingsmarkt was de stemming voor Nederl. Staatsfondsen flauw. De nieuwe lee ning leed een verlies van Vi De 33 M pet. 1938 moest yt a 1 prijsgeven. Ook de Drieën 1937 en de Vieren 1938 waren gedrukt. Bij verder verloop breidde de handel op én kele punten zich wat uit en was de stemming een weinig afwisselend. Steels liepen 1 1 cn Bethl. Steel k 1 terug, maar trokken weer iets aan. Koninklijke Olie liep 1 a 3 terug maar her stelde weer gedeeltelijk. H.V.A. kon nog enkele procenten monteeren. Oude Deli liep 1% terug, terwijl Senembah 1 4 opliep. Scheepvaartaandeelen bewogen zich beneden de openingsprijzen. Unilever en Aku brokkelden 1 pet. af, om weer beter te sluiten. Philipslampen liep 1 a 2 op. De nieuwe Ne'derl. Staatsleening trok ya a 14 aan. Overigens verliep de Staatsfondsenmarkt zeer kalm. Prolongaties 2% pet. GOUDA, 20 Maart. Veemarkt. Aangevoerd in totaal 1301 stuks, t.w. 278 magere varkens 2535 per stuk, 299 biggen 1420 per stuk, 34 runderen en 603 nuchtere kalveren overgeno men door de Veehouderij Centrale, 7 bokken en geiten 1220 per stuk. Handel stug. 3500 stuks eieren. Handel stug. GOUDA, 20 Maart. Coöp. Zuid-Holl. Eieren- veiling g. a. (C. Z. H. E.) Aanvoer 75000 st. kipeleren. BARNEVELD, 20 Maart (Pluimveemarkt) Oude kippen 1.403.00 per stuk; oude hanen 1.752.75 per stuk; jonge hanen 1.502.00; N.H. Blauwen 2.004.20 per stuk; jonge hennen 2003.00; duiven 4050 per paar; tamme een den 1.001.90; kalkoenen 7.0010.50 per stuk; tamme konijnen 2.05.50; wilde konijnen 1.00 —1.40. Aanvoer 5000. Handel vrij vlug. Eierenmarkt: witte eieren 1.07 per kg'; een deneieren 6.757.25. Aanvoer 140.000. Handel redelijk. BROEK OP LANGENDIJK, 20 Maart. 27600 kg. roode kool 7.50; 87400 kg. gele kool 6.40: 142300 kg. Deensche witte kool 5.50; 14800 kg. .uien 6.00; grove uien 6.00; drieling uien 6.00; 1800 kg. bieten 3.40. NOORDSCHARWOUDE, 20 Maart. 55600 K G. Roode kool f 7.50; 30400 Gele kool f 6.40; 138600 K.G. Deensche witte kool f 5.50; 1400 K.G. uien f 6.00; 110O K.G. Peen b. f 4.20, C. f 3.70; 2900 K.G. Bieten f 1.20—3.40. 's HERTOGENBOSCH, 19 Maart. Vee. Op de markt van heden waren aangevoerd 1796 stuks, w.o.: 1001 runderen, 97 nuchtere kalveren, 293 biggen, 297 Icopers, 108 schapen-lammeren. De prijzen waren als volgt: kalfkoeien 410550 per stuk. Jongvee 180290, graskalveren 11J220, nuchtere kalveren 2644, loopers 3650, biggen 1828, schapen 3856. alles per stuk. Aanvoer van rundvee grooter dan vorige week met rui mere levering aan de Centrale. Jongvee Iets meer aanvoer, goede handel en hcoge prijzen. Biggen kleine aanvoer, vlugge handel met zeer hooge prijzen. Nuchtere kalveren matige aanvoer zeer duur, vooral de betere soorten. Schapen en lam meren 80 stuks voor de Centrale; in den vrijen handel vlotte handel, duur. Loopers greote aan voer, zeer levendige handel met zeer hooge prij zen. Volgende week aanvang der markt om half 0. VOLENDAM, 19 Maart. Heden werden aan de veiling aangevoerd 22385 Eendeieren, prijs 7.00. BEVERWIJK. 19 Maart. Bloemenveiling 't Cen trum. Annle 37—44, Electra 2631. Cour. d'or 2234, Toreador 1825, Theeroos 2633 Oran je Nassau 3543, ld. Globe 2430, v. d. Hoet 1836, Blossom 2232, Tubergen 2129, Mu- rillo 11—27, Ibes 24—30, Prins 19—28. Oosten rijk 19—28, Yellow 20—24. de Wet 31—35. Cz. br. 17—21, C. Cardinal 37—44, Albino 21—32, Zwaanenburg 2027, Copland 1429. Wm. Pitt 17—31, bartigon 23—35, Sanders 22—31. Victors 23—31, La Nótre 18—34. Pr. Elizabeth 20—36, Mothers Day 2545, Narcissen 1122 druifjes 415, Soort Crocus 24. Preesia 1125, Sneeuw klokjes 24, Hyacinthen 1325. Anemonen 2040, Ires Wedgwood 3842, Plumosagroen 1326 c. per bos. Wegens enorme vloed bloemen heeft de Directie van bovengenoemde markt besloten te beginnen met 24 dezer tot Hemelvaartsdag dagelijks te veilen MEDEMBLIK, 18 Mrt. R.K. Marktvereendglng St. Jozef. Bleten 3.40, peen 4.20, uien 6.Deense K. 5.50, egie K. 6.40, roode K. 7.50. WOGNUM, 19 Maart. Groenten. Aanvoer 10.000 kg. Witlof le soort 14.7016.80, 2e soort 11.80— 13.30. 3e soort 5.008.20; prei 8.50. MEDEMBLIK, 19 Maart. Veilingver. „St. Jozef" Bieten 3.40, Peen 4.20. Uien 6.00. Deensche kool 5.50, Gele kool 6.40, Roode kool 7.50. Vorige Siotk. Slotk. Heden Staatsleeningen 4% Nederl. 1940 II 94 f 94 96# 96 74 73 J 3 pet. Nederl. 1937 78? 78 3—3 Nederl. 1938 85 84# 64 4 64 4 874 87 Banken 178 123 120 122 Industrieën Unilever 105 j Calvé Delft 62 Alg. Kunstzijde 1021 Van Berkel's Pat47 Philips 193 4 Ned. Ford 338 4 Fokker 174 Industrieën Buitenland Anaconda 27 Kennecott 35^. Bethlehem Steel go U. S. Steel 63 4 Rep. Steel 23 5 Intern. Nickel 26 N. Am. Aviation 15 j Am. Car Foundry 29 General Motors 49 Am. Enka 48 4 Petroleum Kon. Olie 222 Continental Oil 1744 Shell Union Oil 12 Onderhands- en executiekoers 108 1 64 107 47 4 196 4 338 173 27 f 35 8 79 4 62 l 23 4 25| 15 28 f 49 i 48 4 227 4 17 i 12 4 Vorige Slotk. Tidewater 9 Rubber A'dam Rubber 267 3 Bandar 200 Deli Batavia Rubber 208 Serbadjadi 1241 Silau 108 i V. I. C. 0172 Intercontin. Rubber 4i« Scheepvaart Java Chin. Japan 143} HollandAmerika Lijn 110 Kon. Ned. Stoomb147 Scheepvaart-Unie 170 Rott. Lloyd 137 St. Mij. Nederland 136 4 Suiker H. V. A411 1 Jav. Cultuur 240 4 N. I. S. U248 Vorstenlanden 1151 Tabak Deli Batavia 185 Oude Deli 231 Oostkust 153 Senembah 190 4 Spoorwegen Illinois Cert9^. New York Cert15^- Pennsylvania 24 South. Pac10 i South. Railw14 8 Sïotk. Heden 271 203 210 125 4 109 4 173 41 148 4 1124 152 4 172 f 139 138 422 148 253 1181 185 4 232 153 194 t ex divide»*1 ncftrvinaftl 35 (Nadruk verboen) Grootma's oogen gingen langs me heen. ^Het mag een beetje onconventioneel geweest zijn," zei ze droomend, „maar op mijn leef tijd En bovendien zag je op het eerste gezicht, dat hij een heer was. En ik weet niet, hoe ik zonder hem thuis gekomen zou zijn!" En bij stukken en brokken kwam 't er lang zaam uit, hoe de Oxford-Street in Mei met haar blakende keien en massa's menschen voor grootma te veel was geweest. En hoe de oude schat zich plotseling onwel voelde wor den! Zij had met den bus willen thuiskomen, maar dat was onmogelijk natuurlijk je weet, hoe dat is tegenwoordig! Toen riep ze 'n taxi aan en zag niet, dat er al iemand in zat. (Dat is juist iets voor grootma; zij is zoo bijziend, dat zij ófwel een prachtigen privéwagen óf wel een volgepropte taxi aanroept.) De persoon tn de taxi liet den chauffeur stoppen en zei hem, die dame daar (grootma) op te pikken en toen was hij (de heer in de taxi) uitgestapt, had zijn hoed afgenomen en gezegd „o, op de bekoorlijkste manier, die je je denken kunt, Julia!") „Wel mag ik het genoegen hebben u te laten meerijden, mevrouw? Welk adres moet Ik den chauffeur geven?" Ik onderbrak haar an deed, alsof ik vreese- lijk schrok. „Grootma! Een volmaakt onbe kende! U liet zich met hem alleen van Oxford Street naar huis brengen?" Grootma hief plotseling haar hoofd met het gedeukte hoedje op. „Jij hadt zoo iets niet aan kunnen nemen, Julia. Dat weet ik heel goed. Meisjes kunnen dat niet doen. Zij hebben niet die wereldwijsheid en ondervinding, die hen in staat stelt, een juist oordeel te vellen over jongemannen. Ik met een koninklijk gebaar van haar zwart gehandschoend handje ver gis me daar niet in. De manier, waarop die heer mij toestond, hem het juiste bedrag, dat ik hem voor zijn rit schuldig was, te betalen, was buitengewoon correct. Zijn heele verschij ning trouwens! Ik mag bijziende zijn, maar „O grootma, snoes, ik plaagde u maar een beetje! Ik weet best, dat u geen vergissingen zult begaan. Wat een geluk, dat u juist die taxi aanriep. Ik weet zeker, dat hij een keu rige jongeman was." Grootma's waardigheid verzachtte zich op eens. „Ja, schat, dat was hij. Ik hoop, dat Je hem aardig zult vinden." Ik keek haar over het theeblad, dat juist binnen gebracht was, verbaasd aan. „Hem aar dig vinden? Ik? Maar grootma, wanneer zal ik hem nu ooit zien?" „Aanstaanden Zondag om vier uur," zei groot ma met een uitdagend glimlachje. „Ik vroeg hem ja! het was het minste, wat ik doen kon of hü niet op een anderen dag kon komen en met mij theedrinken en mij toestaan, hem op mijn gemak voor zijn hoffe lijkheid te bedanken. Hij zei, dat hij dat graag zou doen; ik noemde onzen naam en hij gaf mij zijn kaartje. „En dus komt hü hierZal ik uitgaan, en u tweetjes alleen laten, om gezellig te praten, schat" Hierop kreeg grootma werkelijk kuiltjes in haar wangen en bloosde alsof ik 'n meisje van mijn eigen leeftijd geplaagd had. „Julia, jü bespottelijk kind, jij moet mij na tuurlijk helpen, hem gezellig te onderhouden en ik zou naderhand graag weten, hoe jij over hem denkt." Ik vroeg: „Wat soort oogen had hü de Jongeman van vanmiddag, bedoel ik!" Grootma antwoordde: „Ik weet het niet. Dat merk je niet zoo op. Ik geloof, dat zij allemaal dezelfde oogen hebben zulke charmeurs Of is het iets, dat zü over zich hebben?" Ik vroeg: „Hoe heet hij, grootma? Waar is zün kaartje?" „Och, ik heb vergeten er naar te kijken. Ik heb mijn bril niet, lieveling, lees het eens voor." Ik nam het dan, heel opgewonden, omdat ik Zondag aanstaande dezen „charmeur" zien zou, wiens naam ik hardop voorlas: „C. W. Grant ham." HOOFDSTUK XXIII HET MEISJE VERTELT Zondag, precies op het afgesproken uur, kwam grootma's charmante ridder one bezoeken 1 Wereldschokkend gebeuren 1 Hü was heel aardig; hü had op geen keuri ger manier grootma's dank in ontvangst kunnen nemen, en hü praatte, alsof hij zich in ons ouderwetsche huis zeer op zijn gemak gevoel de, en toch met iets over zich. dat er aan her innerde, dat hü nog geen echte vriend van ons was. Hü was ook interessant, waar hü vertelde over zijn thuis, en van het verschil tusschen Londen en Montreal, waar hij vandaan kwam en zoo al meer. Hij stond niet haastig op, zoo gauw hü zijn thee uit had en deed ook weer niet als de lui die zeggen „ik moet gaan,'' en die toch maar blijven zitten. Toen hij heenging, zei hij, dat hü zich zeer geamuseerd had en hij hoopte, dat mevrouw Parry hem toe zou staan nog eens terug te komen, om ons uit teaen te nemen. Wij kregen het gevoel, alsof wij in derdaad een heel gezelligen namiddag gehad hadden. Alleen. Ik kan er niets aan doen, maar hij was mü een heel klein beetje tegengevallen. Het is verkeerd, over menschen, die men nog moet leeren kennen, geestdriftige beschouwin gen te hooren! Door de manier, waarop groot ma over dezen münheer Grantham tegen me gesproken had, had ik me op iets bijzonders voorbereid, zooiets als uit 'n sprookje. En wat was het nu? Een doodgewone blonde jongeman, misschien een beetje grooter dan de meeste en veel magerder. Grootma had gezegd, dat zij hem zou willen beschrijven als „een zeer elegante figuur en buitengewoon goed gekleed." Maar ik zie liever wat forscher mannen en houd ook niet van een „wespen-taille'' zoo noemde men dat in de dagen, dat de meisjes zoo'n middel hadden. „Een prettig jong uiterlijk een glimlach als van dien lieven Prins van Wales" luidde grootma's oordeel. Maar zijn gezicht was te scherp en te bleek en te het maakte me te veel den indruk, alsof hjjj om alles lachte, om mij een pleizier te doen. Dan was er nog iets, waar grootma mij niet goed op voorbereid had. Zij had gezegd, dat haar nieuwe vriend „zoo'n aardige stem'' had „met 'n licht Canadeesch accent." Wel! Me dunkt, als dit een .Jicht" Cana deesch accent is dan zal men van het „sterke" geen woord kunnen verstaan! Men kan even goed zeggen, dat David Lewis' Carnarvonshire's accent „licht'' was, of Of word ik vreeselijk vitterig en keur ik te veel af in een jongeman, die in elk geval aar diger is, om naar te kijken, dan iets, wat er in ons huis te zien was na de mislukte Mabel visite? Het was een prettige jongeman, en waf ik immers zoo belangrijk vond, een jonge jonge- man! Vier en twintig jaar was hü, vertelde hij ons! Iemand van vier en twintig kon mü immers niet naar de doopvont gedragen hebben. Vier en twintig maakte op mü den indruk, nog pas „volgroeid" te zijn, wat betreft huid, haren, oogen, glimlach en bewegingen. Vier en twintig had nog die fijnen frisschen geur die groeiende [planten hebben (of moest ik zooiets niet op merken?) Vier en twintig kon over allerlei dwaze meer amusante dingen praten. Het is de zuivere waarheid ik hield eerlijk van mijn heer Grantham omdat hü vier en twintig waa ls dat onzin? Of ben ik niet onzinniger dan grootma, die hem zoo ontzettend aardig vond? Wel, weet je ik verbaas me over grootma- Ik weet zeker, dat David Lewis meer dan ver baasd zou geweest zijn, als hü gezien had, hoe gretig zij de uitnoodiging aannam van den jon gen man, die ons op zijn eersten vrijen middag naar Rumpelmayer meenam, om thee te gaan drinken! (Hü vertelde ons, dat hij bij den Spoorweg in betrekking was en vaak nachtdiens had, waardoor zün middagen vrij bleven). wat meer zegt, ze is druk in de weer, om er zo deftig mogelük uit te zien. Ik heb nooit ieman zóó in haar gunst zien staan als deze mijnhee Grantham. Wat haar betreft, komt die arm Davis Lewis niet meer in aanmerking. noemt nauwelijks zün naam nog of zegt er n wat over, hoe wij hem 's avonds missen. All wat zü zegt is: .Heeft Margaret wat leiclce_ cake tn huis schat? Ik heb een soort v0°rjLt, voel, dat de jongeheer Grantham vandaag kom om zün sigarettenkoker terug te halen, die» op de piano heeft laten liggen!" of iets dien aard. <je Weet je, als ik nog eens terugblik over laatste veertien dagen, dan komt het me v dat wü mijnheer Grantham nogal erg vaak o moet hebben! (Wordt vervolg"7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 4