De groote nachtelijke aanval op Londen Krijgt Syrië grooter autonomie? De situatie op den Balkan Verduistering r Ontevreden Engelschen DE DAG ONTWAAKT „Een brandende stad", zegt een ooggetuige De ontmoeting tusschen Bardossy en Ribbentrop wam Verklaring van Knox Oorlogsbodems der V.S. worden donkerder geschilderd Het Turksche antwoord aan Berlijn Gemeentelijke indeeling der provincie Groningen De samenkomst van Abetz met Darlan VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 21 MAART 1941 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEFOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 26 cent per week; per kwartaal 3.41. Bij onze Agenten 28V2 ct. per week, per kwartaal 3.75^ DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE VIER EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 22913 De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents oer regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iederen regel meer 16 cents. Tienduizenden brandbommen op een stadswijk De krachtsverhouding in den luchtoorlog V er klaring van Bardossy vóór zijn vertrek Diensttijd van Hongaarsche snelle troepen verlengd WÊÊÈÈMê I IÉPPPj Japansch vrachtschip bij Singapore beschoten WEYGAND IN MAROKKO Het Nabije Oosten Generaal Dentz overweegt aan' passing van het regeerings- stelsel DuitschJoegoSlavische betrek kingen vriendschappelijk V Troepenconcentraties aan de grens ArabiëTransjordanië Reparaties van Britsche schepen op werven der VS. Engelsche vliegtuigen boven Denemarken Amerikaansche wapenzen ding tot zinken gebracht Meer overeenstemming met de Britsche schepen Kanaal van Groote Meren naar Atlantischen Oceaan Klachten over de beperking der democratische vrijheden De Wilhelmstrasse terughoudend ten aanzien van de ontmoe ting Eden-Saradjogloe HET ZWAAR GETEISTERDE AMIENS Geheel moderne stad zal worden opgebouwd Nieuw-Zeelanders in dienst van de R.A.F. Verlengde staat van beleg in Turksch-Thracië Cultuur Besprekingen door secretaris generaal mr. dr. K. J. Frederiks In Berlijn verwacht men er weinig resultaat van Jodenwetten van Vichy? „Thans niet de tijd voor een nieuwe Fransche grondwet" Resident van Tunis te Vichy Hongaarsche represaille tegen Amerika Bespreking van den Spaanschen ambassadeur met Salazar Gep. kolonel W. P. C. Fabius NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BERLIJN, 20 Maart. (D.N.B.). Van den groo- ten aanval op Londen, in den afgeloopen nacht door de Duitsche luchtmacht ondernomen, heeft het D.N.B. een ooggetuigeverslag ontvangen, Waaraan het volgende ontleend is: „Het was kort na tienen. Na onze bommen te hebben laten vallen, vlogen wij over de in lich ter laaie staande dokken en graanpakhuizen en zagen beneden ons een huiveringwekkend tooneel van branden en verwoestingen. Aan den Noorde lijken oever van de Theems staat Whitechapel met zijn ravitailleeringsbedrijven en zijn op slagplaatsen met grondstoffen, die voor de voed selvoorziening van Londen van zoo groot belang zijn, in vlammen. Tusschen honderden groote branden ziet men duizenden kleinere brandhaar den. Op eenige plaatsen woeden vernielende branden, die nauwelijks te overzien zijn. Rondom de Royal Albert, Victoria- en West India-dokken stijgen de vlammen hoog op. Rechts van ons Vliegen twee gashouders in de lucht. Maar het verschrikkelijkste is de brandende Stad. In de City en ten Oosten daarvan woedt de eene brand naast den anderen. Een reus achtige, walmende kern van vuur, waaruit zich de branden in alle richtingen verspreiden. Door den weerschijn der langs de Theems liggende, brandende pakhuizen en hallen is de rivier een weg van vuur geworden, zoodat men zich gemakkelijk kan oriënteeren. Voor ons, ach ter en naast ons werpen de andere vliegtuigen hun bommen van zwaar kaliber omlaag. Op alle Wijken valt een hagel van brandbommen. Deze hel van vuur kan door geen brandweer bedwon gen worden, al zou men ook hulp uit alle steden van Midden-Engeland krijgen. De rood-verlichte rookwolken drijven steeds dichter over de stad. Temidden daarvan donkere punten, honderden Versperringsballons boven de geheele stad, die echter geen gevaar voor de Duitsche vliegtuigen opleveren en door de reusachtige hitte voor het grootste deel uiteenspringen. In dezen nacht zal de bevolking der reusach tige stad ontdaan uit de schuilplaatsen komen en met ontzetting zien, wat de „bekoorlijke oor log" in het voorjaar van het Britsche eiland zal eischen." Tot zoover het verslag van den ooggetuige. Aan de hand van een officieele mededeeling meldt de Londensche nieuwsdienst, dat de Duit sche luchtaanvallen in den nacht van Woensdag op Donderdag bijna uitsluitend op Londen ge richt waren. Zij zijn „vrij hevig" geweest. Brand en brisantbommen hebben aanzienlijke schade berokkend aan eigendommen. De gas-, water- en electrische leidingen van Londen zijn tijdelijk gestoord geweest. Alle branden heeft men echter Voor het aanbreken van den ochtend tot hun haarden kunnen beperken. Volgens berichten uit Londen, die via het neu trale buitenland te Berlijn zijn opgevangen, was de aanval, dien de Duitsche luchtmacht in den nacht op Londen heeft gedaan, het grootste luchtbombardement, ooit op Engeland onder nomen. Zelfs het bombardement van Coventry Wordt door dezen aanval in de schaduw gesteld. Uit Stockholm meldt het D.N.B.: In den af geloopen nacht, zoo meldt de correspondent van het Zweedsche blad Nya Dagligt Aliehanda, is de bliksemoorlog weer naar Londen teruggekeerd In den vorm van eindelooze aantallen Duitsche bommenwerpers. Tienduizenden brandbommen zijn alleen op een enkele stadswijk van Londen geworpen. De sirenes op de daken loeiden zon der ophouden. De eerste golf van Duitsche ge vechtsvliegtuigen bracht de brandbommen, de tweede de brisantbommen. In vele deelen der Britsche hoofdstad, zoo meldt de correspondent letterlijk, werden gebouwen door de kracht der ontploffingen eenvoudig versplinterd, alles onder Zich bedelvend. Van deskundige zijde verneemt het D.N.B., dat de verhouding der aan Engelsche en Duit- ®che zijde in het vuur gebrachte strijdkrachten °P grond van de laatste ontwikkeling in den mchtoorlog zeker één tot vijftien bedraagt. Ten •inzien van den neergeworpen bommenlast is de verhouding voor Engeland nog eenige malen ongunstiger. Dit is, aldus zegt men te Berlijn, in de harde werkelijkheid van den oorlog de qualitatieve en quantitatieve superioriteit der Engelsche luchtmacht, waarvan de Britsche minister van Luchtvaart, Sinclair, onlangs in het Lagerhuis meende te kunnen spreken. De Duitsche luchtmacht heeft de belangrijk ste vliegtuigenfabrieken op het Britsche eiland vernield- Daarom hebben de Engelschen alle moeite gedaan om in de kroongebieden, de Do minions en de koloniën fabrieken op te richten BERLIJN, 20 Maart. Zooals reeds werd gemeld en in de Wilhelmstrasse volgens een A.N.P.-bericht bevestigd, zal de Hongaarsche minister van Buitenlandsche Zaken, Von Bar dossy, een ontmoeting hebben met den rijks minister van Buitenlandsche Zaken, Von Rib bentrop. In politieke kringen te Berlijn, zoo verneemt het A N.P. verder van welingelichte zijde, gaf men als zijn meening te kennen, dat het hier het vestigen van een persoonlijk contact tus schen de beide ministers van Buitenlandsche Zaken zal betreffen. De vraag van .buitenlandsche journalisten of de nieuwe Hongaarsche minister van Buiten landsche Zaken ter gelegenheid van zijn reis naar Duitschland ook door den Führer ontvan gen zal worden, bleef onbeantwoord. Bij zijn vertrek naar Duitschland heeft de Hongaarsche minister van Buitenlandsche Za ken, von Bardossy, aan een medewerker van M.T.I. een verklaring verstrekt, waarin de mi nister er zijn vreugde over uitsprak, dat hij thans gelegenheid heeft met den rijksminister van Buitenlandsche Zaken persoonlijk in contact te komen. De vruchtdragende samenwerking tusschen Hongarije en Duitschland wordt se dert den herfst van het vorige jaar ook door het driemogendhedenpact gewaarborgd. De die pere basis van de DuitschHongaarsche sa menwerking is de door beide volken scherp ge voelde lotsgemeenschap alsmede het „op elkaar zijn aangewezen". Bardossy acht het van bij zondere beteekenis, zoo meldt M.T.I., dat hij de vooraanstaande mannen van het Groot-Duit- sche rijk juist te München zal ontmoeten, waar jaar geleden het proces der bevrijding van de schandvlek van Trianon is begonnen. „Ik bij er van overtuigd", zoo zeide Bardossy ten slotte nog, „dat mijn bezoek niet alleen een nieuw getuigenis vormt voor de tusschen beide landen bestaande nauwe vriendschappe lijke betrekkingen, doch ook zal dienen voor het onderhouden en de verdere versterking van de vriendschap." Bij het vertrek van Bardossy was ook de Ita- liaansche gezant, Tolamo, op het station aan wezig. Uit Boedapest verneemt het D.N.B., dat de Hongaarsche minister van Oorlog met onmid dellijke inwerking treding den diensttijd der z.g. snelle troepen, waartoe behooren de gemo toriseerde eenheden cavalerie en de rijwiel troepen, van twee tot drie jaar heeft verlengd. J TOKIO, 20 Maart. (D.N.B.).. Uit Singa pore wordt gemeld, dat een kustwachtpost bij Singapore op 17 Maart op het Japansche vrachtschip Havana Maroe heeft gescho ten. Het schip werd niet getroffen. VICHY, 20 Maart (S.P.T.). Generaal Wey- gand is Woensdagochtend per vliegtuig' in Ra bat aangekomen. Bij zijn landing werd hij verwelkomd door den resident-generaal van Marokko, Noques, en door vertegenwoordigers v'an den Sultan. Weygand zal een inspectiereis door Marokko maken. VIchy, 20 Maart (D.N.B.) Naar in be- °egde Fransche kringen verklaard wordt, on- 5Cl'zoekt de Fransche Hooge Commissaris in yriÖ, generaal Dentz, met verscheidene hooge Vrische persoonlijkheden momenteel het vraag- bk van een aanpassing van het Syrische re geringsstelsel aan de nieuwe verhoudingen. wijst er in genoemde kringen op, dat de - atldaatmogendheid Frankrijk sedert Juli 1939 consequenties trok uit het geringe vertrou- e n; dat de nationalistische regeering genoot, tj in den wensch, den minderheden de earan- ba*- te geven, die haar door de nationalistische V^Hi ontzegd werden, de verantwoordelijkheid j^r regeering en bestuur in eigen hand geno- ve n heeft. Daarbij werd de grondwet opgehe ld,;1' de post van staatschef bleef onbezet en e Parlement werd op reces gezonden. Destijds Vi,arh een directorium Ingesteld, aan het hoofd j5rvan Bey Elkhatis gesteld werd. t ,orSanisme heeft, naar men in de genoem- ggo^hrgen opmerkt, in Syrië een rustig leven Sew den geheelen duur van den oorlog Wei aarh°rgd. Met name zijn de status quo, zoo- tertjtlri het binnenland als naar buiten en de vaq lhoriale integriteit en de onafhankelijkheid lig het land tegen elke schending gewaarborgd. jjJ^stand is echter veranderd. komt er thans vooral op aan, rekening Te Chicago brak brand uit in een verf xcarenfabriek. Het kostte aan de brandweer groote moeite om het vuur meester te worden (Foto Ass. Press) BELGRADO, 20 Maart. (D.N B.) Het or gaan der Kroiatische boerenpartij Nrvatski Dnevik schrijft in een hoofdartikel over de be trekkingen tusschen Duitschland en Joego slavië, dat deze betrekkingen zich op vriend schappelijke wijze ontwikkeld hebben en ook den laatsten tijd, in tegenstelling tot de in het buitenland verspreide propaganda-berichten, niet de minste storing ondervonden hebben. De betrekkingen tusschen beide landen moet men rustig en verstandig bekijken. Joego-Slavië verlangt niets anders dan wat van Duitsche zijde reeds herhaaldelijk is betoogd, n.l. de ach ting voor zijn staatkundige onafhankelijkheid en territoriale onschendbaarheid. Uit Rome meldt het D.N.B.: De talrijke En gelsche intriges en pogingen het conflict op den Balkan van Griekenland tot de andere gebie den van het schiereiland uit te breiden, zijn, naar de Giornale d'Italia betoogt, thans als definitief mislukt te beschouwen. De onlangs uitgebreide handelsovereenkomst tusschen Italië en Joego-Slavië heeft den wil der beide landen van de Adriatische Zee tot samenwerking op nieuw bevestigd. Dezelfde hartelijke betrek kingen bestaan ook tusschen Berlijn en Bel grado. Alles spreekt voor een op gang komende opheldering en rust op den Balkan in den geest der politiek van de asmogendheden, welke bestemd is, den Britschen invloed uit Europa weg te nemen. Zonsondergang 21 Maart 19.53 Zonsopgang 22 Maart 7.40 Maanopkomst 4.17 ondergang 12.22 te houden met het streven van Syrië naar een meer autonoom leven en het systeem, dat zijn rechtvaardiging vond in de ongeschiktheid van het nationale regiem en in de zorg tot bescher ming van de verschillende deelen van de be volking, wat minder streng te maken. Ten slotte verklaart men in genoemde krin gen, dat de hervorming, waarover momenteel met. den vroegeren Syrischen minister-presi dent Hashem Bey el-Alassi en den gewezen minister van Justitie, Ata Bey el-Alioli, ge sproken wordt, In bovengenoemden zin zal moe ten worden gegoten en dat zij vooral ten doel moet hebben het legale regiem aan de nieuwe omstandigheden en tendenzen aan te passen. United Press seint uit Rome aan haar bladen: De „Messaggero" meldt uit Beiroet, dat Ibn Saoed sterke troepeneenheden aan de Arabisch Transjordaansche grens heeft samengetrok ken, zoodat met een aanval op de troepen van Emir Abdallah rekening gehouden kan worden. Volgens dit blad bevinden zich onder de eerst genoemde troepen ook de élite-eenheden van Ibn Saoed, de z.g. „Ikuans", die voortreffelijk bewapend zijn. Het blad schrijft verder: „Volgens berichten uit Damascus, die te Beiroet ontvangen zijn, maakt de Emir van Transjordanië zich zeer ongerust over het samentrekken van sterke Wahableten-eenheden aan de Arabische grens, ongeveer 10.000 man sterk. Dit laatste bericht is uit Amman (Transjordanië) afkomstig, dat den laatsten tijd een centrum voor de versprei ding van Britsche alarmeerende geruchten ih Klein-Azië Is geworden. Er bestaat echter alle reden om aan te nemen, dat dit gerucht op waarheid berust. Het behoeft absoluut geen ver bazing te wekken, wanneer Ibn Saoed de hou ding van den Emir van Transjordanië moede is geworden en besloten heeft een Ü..ide te maken aan de oude rivaliteit, die tusschen hem en den Emir bestaat." BERLIJN, 20 Maart (D.N.B.) De Ameri ka nsche minister van Marine, Knox. heeft op een persconferentie verklaard, dat de Engel sche regeering drie dagen geleden officieel heeft verzocht Engelsche oorlogsschepen op Amerikaansche werven te mogen laten repa- reeren. Deze mededeeling van Knox doet de crisis in den Engelschen scheepsbouw in al haar ernst onderkennen, naar men te Berlijn op merkt. De reusachtige behoefte aan nieuwe schepen voor de marine en de koopvaardijvloot, de verstopping van de dokken door beschadig de en door brand verwoeste vrachtbooten, het gebrek aan vakarbeiders en vooral de ver nietigende uitwerking van de Duitsche lucht aanvallen op de Engelsche werf- en dokinstal- la.ties hebben geleid tolt den toestand, dat de Britsche scheepsbouw alleen niet meer opge wassen is tegen deze eischen van den oorlog. KOPENHAGEN, 20 Maart. (D.N.B.) Naar het Deensche telegraafagentschap meldt, zijn in den nacht van Dinsdag op Woensdag Engel sche vliegtuigen boven Denemarken versche nen. Zij lieten eenige brandbommen vallen, die echter zeer geringe schade aanrichtten. Op het eiland Funen werden eenige ruiten van een boerderij vernield en een koe gedood. ROME, 20 Maart. Het eerste transport wape nen uit de Vereenigde Staten naar Engeland, dat sinds de aanvaarding van de wet tot hulp verleening aan Engeland verstuurd werd, is door een Duitsche duikboot tot zinken ge bracht, zoo meldt Stefani via Algeciras uit Gi braltar, WASHINGTON, 20 Maart (S.P.T.) Het Amerikaansche ministerie van Marine heeft be paald, dat alle eenheden van de Amerikaansche vloot zoowel in den Pacific als in den A.tlanti- schen Oceaan grijs geschilderd moeten worden. Tegelijk wordt het gebruik van lichte kleuren verboden. In de betrokken orders aan de marine-onder- deelen wordt verklaard, dat deze maatregel noodzakelijk is, omdat de in normale tijden gebruikelijke kleur onvoldoende camoufleert en de schepen, vooral bij zonnig weer, reeds op een grooten afstand tot een duidelijk doel wit maakt. De Amerikaansche afgevaardigde Mundt heeft er, naar het D.N.B. meldt, in het Huis op gewezen, dat de oorlogsschepen in een donker der tint grijs worden geschilderd, ten einde ze daarmede in kleur aan te passen bij de verf van de*Brltsche oorlogsschepen. De afgevaardigde las een speciaal bericht voor uit de oorlogshaven Norfolk in Virginia aan het blad „Philadelphia Enquirer", waarin melding wordt gemaakt van de voorgenomen kleurveran dering. Men wil daarmede, zoo wordt in het be richt gezegd, het onderscheid tusschen Ameri kaansche en Britsche schepen bemoeilijken cn de i.aatste helpen, onopvallend Amerikaansche ha vens binnen te loopen. Het is de eerste maal, zoo merkte Mundt op, dat de Amerikaansche vloot een camouflage coepast om het gevaar voor de eigen schepen te vergrooten. De afgevaardigde noemde dit een „diabolische misvorming van de camou- llagekunst". De afgevaardigde Hook stelde op grond van dit bericht den minister van Marine een vraag, waarop deze antwoordde, dat dit bericht abso luut niets om het lijf heeft. Hij gaf echter toe, dat de Amerikaansche vloot ongeveer vier maanden geleden er mede was begonnen haar schepen donkerder te schilderen. Het lid van de marine-commissie van het Huis, Hess, verklaarde, dat hij van schout bij nacht Van Keuren had gehoord, dat de Ame rikaansche vloot donkerder wordt geschilderd om in kleur te gaan lijken op het Britsche slagschip „King George", dat kortgeleden den Britschen ambassadeur, Lord Halifax, naar Amerika heeft gebracht. Naar de Associated Press meldt, heeft men in marinekringen te Washington met klem ge weigerd in deze geheele aangelegenheid een standpunt bekend te maken. WASHINGTON, 20 Maart. (S. P. T.) Het ministerie van Buitenlandsche Zaken deelt me de, dat tusschen de Vereenigde Staten en Cana da een overeenkomst is gesloten inzake den bouw van een kracht-centrale in de St. Lau- vens-rivier en den aanleg van een kanaal tus schen het' Groote Meren-gebied en den Atlan tischen Oceaan. De kosten van laatstgenoemd project worden op 270 milliard dollar geraamd. LISSABON, 20 Maart. (AN P.) De maat regel van den Britschen Radio-Omroep, om alle kunstenaars en auteurs van medewerking aan de radioprogramma's uit te sluiten, die po litiek onbetrouwbaar geacht worden, begint in breede Engelsche kringen steeds grootere ont stemming te verwekken. De Engelsche bladen zetten in ieder geval hun Siherpe critiek op dezen radiomaatregel voort, gesteund door een reeks Lagerhuisleden, die eveneens tegen de volkomen ondemocratische houding van de Lon densche radio opkomen. De Daily Telegraph van 17 Maart publiceert een ingezonden stuk van een lezer, die zich bitter beklaagt over den om zich heen grijpen- den geest der onverdraagzaamheid, welke den laatsten tijd steeds sterker tot uiting komt. De inzender maakt zich bezorgd, dat de de mocratische rechten in Engeland nog meer dan tevoren zouden kunnen worden beperkt. Wat evenwel de uit het Londensche radiogebouw verdreven Engelsche kunstenaars en artisten be treft, zoo blijkt, dat zij bijna uitsluitend tot de z.g. Peoples Convention behooren, welke de on verwijlde staking van den oorlog en de vorming eener volksregeering verlangt. Volgens de be richten der Engelsche bladen is het in een der jongste vergaderingen van de Peoples Conven tion, waaraan o.a. ook 600 afgevaardigden der verschillende Britsche vakorganisaties en van politieke groepen deelnamen, stormachtig toe gegaan; telkens wanneer de naam Churchill genoemd werd, ontstond er een fluitconcert. De sprekers, onder wie zich bekende Britsche vak leiders en artisten bevonden, oefenden scherpe critiek op de houding der Britsche regeering en eischten, dat er naar de vredesstem van het volk geluisterd zou worden. De afgevaardigden der vakorganisaties verplichtten zich,,zoo meldt de Daily Herald, om den roep naar een volks regeering onder de geheele bevolking te ver spreiden. Tenslotte zeide de spreker: Men zegt, dat de handhaving van onze vakorganisaties en van onze democratische rechten indruischt tegen de nationale oorlogs-inspanningen, maar het winstsysteem gaat door. De door de Britsche radio verbannen Engel sche kunstenaars zijn echter niet de eenigen, die met de politiek van de radio ontevreden zijn. Niemand minder dan de Eerste Lord der Ad miraliteit, Alexander beklaagde zich er over, dat de radio zijn jongste rede te Torquay wil lekeurig heeft weergegeven. Het bleek da.t de radio een beroep van den Eersten Lord op de Britsche ondernemers eenvoudig had weggelaten en alleen de passage van de rede had doorge geven, waarin Alexander zich tot de arbeiders richt. BERLIJN, 20 Maart Het A.N.P. verneemt van welingelichte zijde: Na de ontvangst te Berlijn van het Turksche antwoord op de speciale Duitsche boodschap aan den Turkschen president. Inonoe, kan men zeg gen, dat een verheldering van de wederzijdsclie standpunten ingetreden is, aldus was de opvat ting, die vandaag in politieke kringen der Duit sche hoofdstad werd vernomen. In dezelfde krin gen liet men zich slechts zeer terughoudend uit over de ontmoeting tusschen den Engelschen minister van Buitenlandsche Zaken, Eden, met den Turkschen minister van Buitenlandsche Za ken, Saradjogloe. In de Wjlheimstrasse achtte men het Turksche communiqué over deze ont moeting zeer opvallend, omdat hierin met nadruk verklaard werd, dat deze ontmoeting op Cyprus op wensch van Eden gearrangeerd was. De plannen voor den wederopbouw van Amiens, dat zwaar door den oorlog getroffen is, zijn thans gereed gekomen. De stad, waar van de 30.000 hui zen 12.000 volkomen vernield en 800 zwaar be schadigd werden, zal een geheel nieuw uiterlijk krijgen. Men wil het artistieke karakter der stad en haar traditie behouden, maar overigens een geheel moderne stad opbouwen. Het nieuwe Amiens zal een universiteit, een medische hoo- geschool, een school voor chemie en een schouw burg krijgen. Voorts zullen verscheidene kerken en de monumenten hersteld worden. Ook zullen verscheidene parken en vijf groote sportterreinen worden aangelegd. Men verwacht, dat 30.000 ar beiders vier jaar lang aan den opbouw van de stad zullen werken. De loonen worden geraamd op een totaal bedrag van ongeveer 2 milliard francs. WELLINGTON, 20 Maart. (S.P.T.) De mi nister van Defensie van Nieuw-Zeeland, Jones, heeft bekend gemaakt dat sinds het begin van den oorlog 50O vliegers, 350 waarnemers en 580 mitrailleur-schutters uit Nieuw-Zeeland naar Engeland of Canada zijn vertrokken om dienst te nemen bij de Royal Air Force. Van dit to taal aantal van 1430 militairen zijn 380 offi cieren en 436 onder-officieren. ANKARA, 20 Maart (SJP.T.). In de slotzit ting van de Nationale Vergadering is besloten den staat van beleg in Turksch-Thracië voor den duur van drie maanden te verlengen. De oorspronkelijke termijn voor den duur Van dezen staat van beleg zou heden eindigen. In een ware cultuur zijn er geen be voorrechte groepen, die de cultuur in bezit hebben als een soort van stands privilege. Aan een ware cultuur heeft elkeen deel, die zijn werk doet met menschelijk onderscheidingsvermogen en liefde. Daar is de hoogleeraar een cultuur vertegenwoordiger, maar ook de hand werksman, ook de wijnbouwer, de sandalenmaker en de parelvisscher Het wezen der cultuur is, dat zij ongemerkt ontstaat, ongewild, daar waar het leven goed geordend is. En waar het leven van de gemeenschap door een geestelijk ideaal wordt ge dragen. De secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken, mr. dr. K. J. Fre deriks, heeft 18 en 19 Maart een bezoek ge bracht aan de provincie Groningen, waar nij met het college van Gedeputeerde Staten het vraagstuk der gemeentelijke indeeling dezer provincie en andere vraagstukken van actueel belang heeft besproken. Op een rondrit door de provincie werden voorts met verscheidene burge meesters besprekingen gevoerd. BERLIJN, 20 Maart Het A.N.P. verneemt van welingelichte zijde: In politieke kringen 'te Berlijn gelooft men niet, dat aan de bij eenkomst van den Duitschen ambassadeur Abetz met den Franschen minister van Bui tenlandsche Zaken, admiraal Darlan, te Parijs op dit oogenblik de beteekenis kan worden ge hecht, als of de politiek van Montoire weer gevolgd wordt. Het is niet duidelijk, waarom door deze nieuwe samenkomst te Parijs tus schen Darlan en Abetz meer tot. stand zou komen, dan door de voorafgaande. In de Wil helmstrasse vestigde men vandaag in dit ver band de aandacht er op, dat sedert den wapen stilstand nooit een onderbreking is voorgekomen in het Duitsch-Fransche handelsverkeer. VICHY. 20 Maart (DN.B.) De Oeuvre meldt, dat te Vichy in het ministerie van Justitie belangrijke Jodenwetten worden voor bereid. Deze wetten hebben vooral een beper king der Joden in de rechtskundige beroepen en in het bedrijfsleven ten doel. Volgens ge ruchten uit Vichy kan verwacht worden, dat deze wetten spoedig in werking worden gesteld. GENÈVE, 20 Maart (SP.T.) Naar in Fransche politieke kringen verluidt, heeft maar schalk Pétain te kennen gegeven, dat hij thans het oogenblik niet geschikt acht om Frankrijk een nieuwe grondwet te geven. De staatschef geeft er de voorkeur aan, dit tot na den oorlog uit te stellen. De resident-generaal van Tunis, admiraal Esteva, is gisteren in Vichy aangekomen. BOEDAPEST, 20 Maart (D.N.B.) Naar het regeeringsblad Pesti Ujsag meldt, zou als re presaillemaatregel tegen het blokkeeren van Hongaarsche saldi in Amerika binnenkort een opheffing van de Amerikaansche filmvertegen woordigingen te verwachten zijn. LISSABON, 20 Maart (D.N.B.) De Spaan- sche ambassadeur. Nicolas Franco, heeft gis teren een langdurig onderhoud gehad met mi nister-president Salazar. Te Arnhem is in den ouderdom van 81 jaar overleden gep. kolonel der marechaussee W. P. C. Fabius. De heer Fabius was oud-kapitein districtscommandant te Zutfen, daarna werd hij als majoor benoemd tot divisiecommandant te Maastricht en vervolgens tot divisie-com mandant te Arnhem. Hij werd toen tot luite nant-kolonel benoemd waarna hij uit den dienst trad als kolonel. Hij was drager van de Oranje - Nassauorde en van de orde van den Rooder Adelaar van Pruisen 4e klasse. De begrafenis geschiedt Zaterdag om twee uur te Roozendaal-Velp

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1