UIT DEN OMTREK Urotnveji PU" Akkertje H Wijsheid... S R&D BEHANGSELS SAMBO DE OLIFANT 1 7« vaI1 m WA m h Voor elkander bestemd Neem'n VRIJDAG 21 MAART 1941 BLOEMEND AAL HILLEGOM de eïlCtÜke»de i r HEEMSTEDE ZAANDAM twi Een glimlach van 15 eeuwen Wie zegt dat de wereld oud is? Maar wie noemt haar jong? Noch is zij zoo wijs of zoo mooi, maar evenmin zoo dwaas of zoo leelijk als zij er wel uitziet. Waar dan in deze wankele wereld is zekerheid, waar het geluk? Deze oude, glimlachende Bodhisattva, brengt hij soms een boodschap van wijsheid uit de duizendjarige grotten van Kung Hsien naar de lichte woon huizen van onze Westersche wereld? Luister: Het geluk is waaf ge zelf zijt. In uzelf. In uw huis. In uw werkkamer. Tusschen de wanden waar ge u bevindt. Geef dan uw geluk de schoone be huizing die het verdient. Richt het een waardige woonplaats in binnen wanden die zingen van uw vreugde en dankbaarheid. Wandenzang R&D Behang! Laat de nieuwe stalenboeken komen met 't R D-merk in cirkel op het kaft Vraag uw behanger vooral de R&D- Boeken No. 48, 49 of 50. Prachtige nieuwe behangsels - en zoo goedkoop Op elk Stcdenboek van origineele R D-Behangsels staat dit bekende lettermerk. II MARKTEN Te veel bonnen en te weinig vleesch. Bij den Distributiedienst is aangifte gedaan, dat een slager aan zijn klanten minder vleesch af leverde dan waarop de door den klant overhan digde bonnen recht gaven. De slager weigerde het meerdere aan bonnen terug te geven; bij het ingestelde onderzoek verklaarde hij, dat hij, indien ziin klanten daarmede geen genoegen zouden hebben genomen geen vleesch gele verd zou hebben. Met nadruk wordt er op gewezen, dat deze handelwijze voor welke soort bonnen dan ook volkomen ontoelaatbaar is. De telken male aangewezen vleeschbonnen geven recht op 100 gram vleesch (been inbegrepen) of een rantsoen vleeschwaren; wanneer de aan den slager toegewezen hoeveelheden niet toereikend zijn, om al zijn klanten volledig te bedienen, moet hen, hetzij slechts een gedeelte van zijn klanten tot de volle 100 pet. helpen, hietzij hetgeen uit sociaal oogpunt veel meer aanbeve lenswaardig is zijn klanten rantsoeneeren tot het percentage van zijn toewijzing. In het laat ste geval mag hij slechts datzelfde percentage aan bonnen innemen. Gemeentelijke kweekerij De kassen van de Gemeentekweekerij Veldlaan, Aerdenhout zijn Zaterdagmiddag van 2 tot 5 en Zondagmiddag^ eveneens van 2 tot 5 uur voor het publbiek ge opend. Verschillende Kaapsche planten bloeien thans, evenals vele andere gewassen. Arbeidsbeurs Deze week stonden bij de Ar- beidsbbeurs alhier ingeschreven 90 mannelijke en 5 vrouwelijke personen, in totaal 95 werk zoekenden. Het kantoor is gevestigd Brouwerskolkweg 2 te Overveen en geopend iederen werkdag van 912 uur v.m. Telefonisch te bereiken onder nr. 23250. Alle bebmiddeling geschiedt geheel kosteloos. In Duitschland is nog steeds groote vraag naar hand- en hoofdarbeiders in vele beroepen. Voor bouwvakarbeiders en losse werklieden bestaat ook plaatsingsmogelijkheid in België en Noord-Frankrijk. Wendt u voor volledige in lichtingen zoo spoedig mogelijk tot de Arbeids beurs. H. B. G. Donderdagavond vergaderde het H. B. G., afdeeling Hillegom, in Hotel Flora, onder voorzitterschap van den heer D. Nieu- wenhuis. De voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom. Bijzondere gebeurtenissen, het vak betref fende zijn er niet gebeurd, zegt de voorzit ter. Er is niet veel vorstschade. De bespreking van vakbelangen zal onderling moeten geschie den, omdat de heer D. van Egmond als in leider verhinderd is. Onder de ingekomen stukken kwam de voordracht aan de orde van twee leden voor de Beurscommissie, n.d. de hreeen J. van Til en N. Heemskerk. Aftredend zijn de heeren P. Goemans Anti. en J. van Til, waarvan de laatste alleen her kiesbaar is. De voorzitter brengt lof aan den heer Goe mans voor zijn werk in deze commissie ver richt. De heeren J. van Til en N. Heemskerk wer den daarna tot lid van de beurscommissie be noemd. De heer C. Joh. Bakker onderstreept de woorden van lof aan den heer Goemans. Spr. juichte het toe, dat de heer Heemskerk we derom herkozen is als lid in de beurscommis sie. Tot afgevaardigden voor de algemeene ver gadering werden benoemd de heeren N. Tel- kamp en C. Kramer. De behandeling van de beschrijvingsbrief, bracht de volgende opmerkingen naar voren: De begrooting was wel zeer sober samenge steld, waarmede de vergadering zich kon ver eenigen. Het voorstel van het hoofdbestuur, om het dagelijksch bestuur te machtigen datgene te doen, dat kan leiden tot concentratie der vakorganisaties, gaf aanleiding tot eenige be spreking. De vergadering kon zich met dit voor stel vereenigen, mits de kweekersbeiangen vei lig gesteld blijven. Ook voor de belangen van de andere groepen moet men open oog houden. Het algemeen belang moet richtsnoer zijn in de toekomst. Sommigen verklaarden zich voor handhaving /de» Invent wui» nac*«^G Ded'. hïff Ky?lfG van de bestaande kweekersvereeniging. Anderen zagen de noodzakelijkheid niet in. Met het prae-advies van het hoofdbestuur op de voorstellen van de af.deeling Lisse, kon de vergadering zich vereenigen. Daarna volgde sluiting. Ambtsjubileum bij de Spoorwegen. Op 1 April a.s. herdenkt de heer J. van Geelen, kan toorbediende le klasSe, zijn zilveren ambts jubileum. Op 18rjarigen leeftijd begon de a-s. jubilaris zijn ambtelijke loopbaan als adspirant-kantoor- bediende op het bijkantoor Haarlem-Plein, om daarna tijdelijk te verhuizen naar het bijkantoor Frans Halsplein. Na het vervullen van den militairen dienstplicht werd hij geplaatst op het hoofdpostkantoor Haarlem, waarna volgde een zwerversleven van 8 jaren als vervanger op tal rijke postkantoren in Noord-Holland. In !l928 volgde tenslotte zijn plaatsing op het post- en telegraafkantoor te Heemstede zoodat ruim de helft der dienstjaren hier te Heem stede doorgebracht. In zijn vrijen tijd was hij ook vele particuliere zakenlieden behulpzaam, door hun boekhouding te beheeren. Rest ons nog te melden, dat de heer van Geelen ook op organisatorisch gebied zijn ar beid heeft geleverd als oud-voorzitter van tele grafisten en telefonisten der vakgroep Haarlem. Voor belangstellenden zij gemeld dat de jubi laris dien dag receptie zal houden te zijnen huize, Rijnstraat 26 van 35 uur des middags De verstrekking van warm voedsel. Men is op het oogenblik zoover gevorderd, dat met de verstrekking van warm voedsel een begin kan worden gemaakt. Alvorens echter bijzonder- Wr heden mede te deelen over de techniek van het verstrekken, mag eerst wel eens iets wor den gezegd over de kwaliteit van het voedsel. Deze is, in één woord gezegd, voortreffelijk en wie het anders beweert, zegt bewust een on waarheid. Men zal er dus goed aan doen, zich niet te laten beïnvloeden door welke geruchten ook, maar eerst zelf eens een proef te nemen. Dat het resultaat goed zal zijn, betwijfelt nie mand. De techniek van het verstrekken is, als alles, zeer eenvoudig. Voorzien van vier geldige vleeschbonnen één vet- of boterbon en één peulvruchtenbon, gaat men, nu in dagbladen per advertentie is aangekondigd op welken da tum en in welk lokaal bij voorverkoop de knip- kaarten en portie-kaarten verkrijgbaar zijn, daarheen. Bij inlevering van één vet- of boterbon krijgt men één wisselbon terug, die voor een volgende knipkaart gebruikt kan worden; bij inlevering van één peulvruchtenbon krijgt men drie wis selbonnen terug. Men heeft dus voor één knip kaart die recht geeft op negen maaltijden noodig: vier vleeschbonnen, een halve vetbon en een kwart peulvruchtenbon. Op de distributie kaarten zijn geen halve of kwartbonnen en daarom zijn ten gerieve van de Centrale Keu kens wisselbonnen ingevoerd, die echter daar alleen geldig zijn. Houders van vetkaarten ontvangen witte knipkaarten en gele portiekaarten die per stuk f 0.13 kosten. Houders van boterkaarten ont vangen rose knipkaarten en groenwitte portie- kaarten die per stuk f 0.25 kosten. Het prijs verschil vindt zijn oorzaak in de weistandsgrens die blijkt uit het bezit van een vet- of boter- kaart. E enmaal in het bezit van een knipkaart kan men het aantal porties bestellen, dat men noo dig denkt te hebben, doch dat mag niet boven negen uitgaan. Practisch kemt dit ook trou wens niet voor; aangenomen kan worden, dat voor een gezin van zes personen vier porties ruim voldoende zijn. Bij het bestellen van maal tijden moet men er rekening mee houden, dat men over drie dagen de maaltijden kan komen halen. Wie dus op Vrijdagmiddag a.s. maaltijden bestelt, kan ze op Maandagmorgen halen, wie op Zaterdag bestelt, haalt de maaltijden op Dinsdag enz. Het verdient aanbeveling op da gen dat het menu geen soep aangeeft, met twee pannen, liefst niet te klein, te komen, omdat dan de' jus met vleesch afzonderlijk wordt verstrekt. Voor één ding wordt de bijzondere aandacht van het publiek gevraagd: men krijgt geen knipkaart wanneer niet de vereischte geldige distributiebons zijn afgegeven. Evenmin is het mogelijk, portie-kaarten die voor Woensdag zijn afgestempeld, reeds op Dinsdag in te wis selen. Voor den verkoop van kaarten en voor het afhalen van' de maaltijden zijn verschillende uren vastgesteld, zooals uit| de advertentie blijkt. Het publiek wordt vriendelijk verzocht, daar goed op te letten en er rekening mede te hou den. Als ieder nu medewerkt door rustig op treden zal de Centrale Keuken te Heemstede zeker een succes worden. Op Zondag bestaat geen gelegenheid tot het afhalen van maaltijden en het koopen van kstÉirfccn Laat men zich vooral niet door valsche schaamte weerhouden, van deze gelegenheid ge bruik te maken; het is een eerlijke zaak en men koopt de maaltijden. Ten gerieve van het publiek volgt hier het menu: Maandag 24 Maart 1941 stamppot witte kool, Dinsdag 25 Maart 1941 Aardappelsoep Woensdag 26 Maart 1941 Haché met puree; Donderdag 27 Maart 1941 stamppot zuurkool; Vrijdag 28 Maart 1941 stamppot koolrapen; Zaterdag 29 Maart 1941 groentesoep. H.B.G. De afd. Heemstede van boven genoemd genootschap haudt Zaterdagmiddag in „Hof van Heemstede" haar jaarver gade- De agenda bevat o.m. bestuursverkiezing; verkiezing afgevaardigden naar de jaarverga dering; behandeling van den beschrijvings brief en rekening en verantwoording van den penningmeester. R.K. E. H. B. O. Vereen. De'E.H.B,O,-cur sus zal hedenavond wederom doorgaan. Aan vang 8 uur. V. V. Z.-nieuws Het volledige programma voor de V. V. Z.-elftallen vdor Zondag as 1 i L Ovtrpeinxingm t§ een IM0-)ertg hrtdjt aA de grutten tan Kung Hsien in tel Hmelstbe R#k 1 1 BEHANGSELPAPIERFABRIEK VAN RATH DOODEHEEFVER. luidt als volgt: W3 1Zeeburgia, 2.30 uur: ZFC 4—WZ 2 2.30 uur; VVZ 3—GVO 3, 12 uur; WSV 3—VV2 5, 12.30 uur; SVA 3—VVZ 7, 12.30 uur; Volendam aVVZ a, 1 uur; VVZ b Vitesse b, 2 uur; SDE b—VVZ c, 1 uur; VVZ d— SVA a, 12.30 uur; WSV c—WZ f, 1 uur. Simultaan-séance Dr. Max Euwe De na tionale kampioen dr. Max Euwe speelde simul taan te Zaandam, alwaar hij de gast was van de Zaandamsche Schaakclub. Na een openingswoord van den voorzitter, den heer M. Plooyer, begon de strijd aan 30 borden. Het eindresultaat was, dat dr. Max Euwe ^KMAARDE Den volgenden dag gingen ze weer vroolijk op stap. Ing knoopte de dekens weer in een doek en na een paar uur kwamen ze weer in de bewoonde wereld. „Daar in de verte is een paleis," zei Jan en Flip juichte: „Wat hebben we hier een mooi gezicht op die stad in hetj daL'' Ze wisten nog niet, dat dat paleis hen t grootste avontuur zou brengen van de heele reis. „We gaan de stad in om kleeren te koopen," stelde Ing voor en dat vonden de jongens een fijn plan. Maar opeens stond er een man voor hen, die vreeseljjk verbaasd uitriep: „Neen, maar Wat is dat? Twee jongens met net zulke groote ooren als onze sultan de laatste weken heeft. Misschien is nu de oplossing nabij.'* Ing snapte niets van 't verhaal, maar de jongere werden bang en ze namen meteen de vlucht. 26 partijen won, 2 remise en 2 verloren. Van de heeren J. Schfpper en J. H. Smak werd ver loren, terwijl de heeren ir. P. M. Du y vis en J. Mordhorst remise wisten te verkrijgen. BROEK OP LANGENDIJK, 21 Maart. Aan gevoerd werd 9500 kg. roode kool 7.50, 75000 kg. gele kool f 6.40, 162.400 kg. Deensche witte kool f 5.50, 8500 kg. uien 6.grove uien 6. drielinguien 6.1500 kg. peen 4.20. gevoerd. De prijzen waren als volgt: heneieren 4.905.90, kipeleren 6.407.40 per 100 stuks. LEEDWARDEN, 21 Maart. Veemarkt. Aange voerd 22 stieren. 394 vette koelen, 1108 melk- en kalfkoeien 184.00430, llo pinken 95.00230, 1722 nuchtere kalveren, 447 vette scliapen, wei- deschapen en lammeren, 29 drachtige varkens, magere en loopers: drachtige 120.00180, loopers 24.0060, biggen 14 0022. Totaal-aanvoer 3963 stuks. LEEUWARDEN, 21 Maart. Kipeieren aangevoerd 17000 kg. Prijs 57.4 ct. per stuk. Handelsprljs 1.071.09 per kg. Eendeneieren aangevoerd 60 kg. Pluimvee: Slachthanen 1.502.75 per stuk. Slachtkippen 1.503.00 per stuk. Jonge Hanen 1.252.50 per stuk. Jonge Duiven 0.25 per stuk. Vereenlging van Zuivelmaatschappijen. Edam mer kaas 20 plus 44 per 100 kg. Idem kaas 40 plus 67.50 per 100 kg. Goudsche kaas 20 plus 44 per 100 kg. Idem kaas 40 plus 67.50 per 100 kg. Broodkaas 40 plus 67.50 per 100 kg. - NOORD-SCHARWOUDE, 21 Maart. 44900 kg. Roode kool 7.50. 21300 kg. Gele kool 6.40. 98500 kg. Deensche witte kool 5.50. 8800 kg. Uien 6.00. Grove uien 6.00. Drieling uien 6.00. Stek uien 1.802.40. 3300 kg. Peen b 4.20, c. 3.90. ZWOLLE, 21 Maart Boter: Aanvoer 5 kg., waarvan 10 stukkien van kg., prijs 2.20. Handel traag. 60.000 kipeieren 1.07 per kg. Huiden; Koehuiden 13ct.; Pinkenvellen 14<4 ct.; Sierenvellen 9</„ ct.; vette vellen 24 ct.; grasvellen 20 ct. alles per y kg. Paarden huiden 8.50 per stuk. Handel regelmatig. Veemarkt: Aangevoerd 2711 stuks als: 983 runderen; 156 graskalveren; 986 nuchtere kal veren; 122 schapen; 7 lammeren; 2 geiten; 339 biggen. Mén besteedde voor neurende en versch gekalfde .koeien ƒ300400; dito vaar zen en schotten 200285dito vaarzen 220—275; ljj-jarige pinken 120—140; dito schapen 45—75; lamineren 3045; Sr weeksche dito 1722. Overzicht: Gebruiksvee veel aanvoer, han del stug, prijzen stationnair. Gustekoeien e® melkkoeien behoorlijk prijshoudend. Vaarzen en pinken niet duurder. Schapen en lammere» duur. Biggen en loopeTs handel vlot, prijzen hoog. HOOFDDORP, 20 Maart. Granen en Zaden- (Boerennoteerlngen)B Witte Tarwe 12.15, Bogg 11.15, Brouwgerst 11.65, Chevalier Gerst H°„ Wlntergerst 10.65, Haver 9.15, Duivenboonen 14.65, Paardenboonen 12.90, Bruine Boone» 23.15, Schokkers 15.65, Groene Erwten 13.1»' Wijker Vale 15.65. Hale Erwten 19.65, Gele Mos terd 18.65, Kanariezaad 12.65, Karwijzaad SL®»J Blauwmaanzaad 43.0044, Koolzaad 17.15, all00 per 100 kg. zonder baal. IJMUIDEN, 21 Maart. Visch. Zetschol 60.00—6°' kleine Schol 37.00—64, Pufschol 15.50—31, gro° te Bot 35:0041, kleine Bot 26.00—30, groote Griet 94.00—120, kleine Griet 46.0069, groO» Wijting 40.00—44, kleine Wijting 30.50—33, grod te Schar 59.00, kleine Schar 20.00—28, Ni, schar 1012 50, Poontjes 21.0023, alles per kg. Tong 1.953.70, Snoekbaars 1.3o per kg. K9 beljapw 8.0019 per stuk. K.W. 2407—, 89 Sch. BESOMMING LOGGERS 2923—, K.W. 91 2670—, 135 4645—, Sch. .W. Sl 14 2943.—. 36 (Nadruk verboden) Of komt he*, omdat wij niemand anders ge- öen hebben? Neen, want we hadden hem werkelijk dikwijls ontmoet. Eerst nam hij ons mee uit theeën, toen bracht hij die rozen voor grootma, toen kwam hij den vergeten sigarettenkoker terughalen en daarna bracht hij die doos met extra fijne ,.ge- eonfijte vruchten", die zijn moeder uit Canada gestuurd had en die hij dacht, dat ik wel graag zou willen hebben; en toen kwam hij een boek terugbrengen, dat hij geleend had en daarna kwam hij weer, omdat het Zondag was. Hadden we hem vaak gezien of niet? En me dunkt, grootma en ik moesten dat als een compliment opvatten. Want het was niet, omdat hij, een man van over-zee, in Londen ge strand was zonder kennissen of vrienden, om naar toe gaan! Mijnheer Grantham kende massa's menschen hier; hij praatte over bui tens in Schotland, waar men hem te logeeren gevraagd had en over vrienden in Londen, die naar die en die bals gaan en zulke dingen. En toch komt hij naar ons. Hij zegt, dat het voor hem zoo'n heerlijke afwisseling Is en dat wij niet kunnen begrijpen, wat het voor hem zeg gen wil, dat hij grootma en mij heeft leeren kennen. Hij is enkel bang, dat het mevrouw Parry op een kwaden dag zal gaan vervelen, hem daar altijd te zien zitten luisteren naar juffrouw Julia's liedjes.Als hij zulke dingen zegt, houdt hij altijd rijn hoofd wat scheef en kijkt glimlachend op je neer, alsof hij verwacht had, dat men iets prettigs tegen hem zeggen zal. Het wordt gewoonlijk gezegd ook; door groot ma. Die jongeman windt haar om„zijn vinger, nü hij ons nog maar drie weken kent! Hij zei, dat hij zich zooiets als een „wees" voelde, als grootma hem „mtjnheer Grantham" bleef noe men. Grootma of je me gelooven wilt of niet, was een en al opwinding, en liet oogenblikkelijk een rij steken vallen, die ik weer op móest rapen en vroeg hem, wat „C. W." in zijn naam be duidden. „Charles Wolfe," vertelde hij haar, „maar ik haat het, om Charles genoemd te worden. „Wolfe" zinspeelt op de manier, waarop ik mij hier bij dé thee gedraag. Alle vrienden noemen me bij mijn bijnaam „Slim." Grootma, om niet te veel tegen de conventie te zondigen, noemde hem „mijnheer Slim.'' Ik noem hem niet anders dan „mijnheer Grantham." Ik heb er geen idee in. Is het „kop pigheid", omdat ik weet, dat hij graag zou heb ben, dat Ik hem „Slim" noemde en dat ik wat aardiger voor hem was! Of vergis ik me en verbeeld ik mezelf maar, dat deze vreemdeling, die zoo plotseling in ons leven is gekomen, wil, dat ik hem aardig vind? Neen, een meisje weet soms heel zeker, dat ze het bij het rechte eind heeft. Ik weet, dat hij wil, dat ik. van hem ga houden, dat hij van mij houdt, dat ja! Dat hij mij een aardig meisje vindt en dat hij, ondanks zijn werke lijke gehechtheid aan grootma, ondanks zijn hoffelijkheid voor haar, om mij komt. Daarvan was ik diep in mijn hart overtuigd. Het kwam niet, omdat grootma op een keer te gen me murmelde; „Mijn kleine lieveling, Julia, weet je, dat zijn attenties werkelijk .opvallend' beginnen te worden?" met een stem, waarin een mengeling doorklonk van vrees, genot, triomf en teederheid. Het was op den namiddag, dat hij mij was komen halen, om met hem naar de Academie te gaan.... Verbeeld je zoo iets. Ik mocht met grootma's toestemming heelemaal alleen met een jonge man naar de Academie stappenBen ik het werkelijk, Julia Parry, die het eenzaamste meis je van Londen geweest is en wier leven versto ken Is geweest van allés, wat met jongemannen te maken had? Of is het een droom? Het eigenaardigste van het geval is nog wel, hoe Ik mijzelf er bij voel. Gebeurt zooiets meest al, wanneer iemands grootste wenschen in ver vulling gaan? O, als ik me die gedachten van vroeger in herinnering breng: „Als ik maar één enkelen vriend had, om mee uit te gaan en gezellig mee samen te zijn, al was het maar op vriend schappelijke manier, hoe heerlijk zou dat zijn!" Nu is het zoo. En het is niet bijzonder heer lijk.... Het lijkt.... iets heel gewoons, dat ik met mijnheer Slim Grantham uitga, dien groot ma buitengewoon aantrekkelijk vindt. Zij is lang niet de eenige hoor. Ik zie, dat de men schen op straat hem om zijn slank figuur na kijken; een aardige dame, die tegelijk met ons in de Academie thee dronk, keek aanhoudend naar ons tafeltje, terwijl zij met den man naast haar zat te praten. Ik weet zeker, dat zoo goed als iedereen hem aantrekkelijk vindt. Waarom blijf ik dan zoo kalm? Komt het, omdat ik gewoonweg niet voel als andere meis jes? Ik dacht, dat het kwam, omdat David Lewis acht en veertig was, dat ik zulke dingen niet uit mijn hoofd kon zetten! Maar nu heb Ik hier een bewonderaar (ja, ik kan het mezelf gerust bekennen, dat hij een bewonderaar is), die precies half zoo oud is. En toch voel ik geen verschil. Juist, toen ik daarover zat te denken (wij za ten nog steeds aan de thee in de Academie) be gon de jongeman te spreken over ongeveer het zelfde ding, alsof hij mijn gedachten gelezen had. Hij keek naar mijn nieuwe rose japon (een geschenk van grootma, om er aardig voor hem uit te zien) en begon met een stem, die boven het gebabbel van de menigte aan de tafeltjes uitklonk: „Zeg eens, juffrouw Julia, in dat ding lijk je net een roos, als ik het zeggen mag. Maar toch een bijzonder soort roos. Ik zag er eens zoo een jaren geleden in de Vereenigde Staten op een thee, die door enkele meisjes gegeven werd. Een roos in ijs." „3n ijs? Hoe kon dat?" „Ik veronderstel, in het water gelegd, en het! water bevroor rond haar heen. Het werd een brok ijs, en daar midden in, zie je, zat de be vroren roos." „Maar waarom? Met welk doel?" Mijnheer Grantham hield rijn hoofd schuin en 'keek me over de tafel heen aan. „Wel, om er aardig uit te zien. Of, om er zoo uit te zien, dat de menschen verlangen zouden, haar blaadjes aan te raken en zelfs eens te ruiken, welken geur ze heeft. Maar niets hoor. Het ijs in den weg. Vele meisjes kennen dat kunstje, geloof ik. Het heeft werkelijk succes." Hij plaatste een elleboog op de tafel, leunde een beetje voorover, keek mij recht in mijn oogen en vroeg zachtjes: „Is het niet zoo, kleine juffrouw Roos-in-IJs?" Ik zei eenige oogenblikken niets. Ik was boos; deels op hem, omdat hij met me trachtte te flirten, deels op mlezelf, omdat ik het niet prettig vond. Toen zei ik koel: „Denkt u, dat ik ook zoo'n meisje ben?" „Wel ik zou u er wel toe in staat achten," zei mijnheer Slim Grantham. Maar hij glim lachte zoo tegen me dat ik werkelijk niet meer boos op hem kon zijn en er niets aan doen kon, dat ik eventjes moest teruglachen, toen we op stonden. Zijn 'lange, jónge hand onder mijn arm schui vend, om mij door de menigte op de trap heen te helpen, fluisterde hij mij in 't oor: ,„Te kunt niet garandeeren, dat ijs soms niet smelten zal, wanneer het zomer wordt. En dan zal de roos er zijn; daar reken ik op, blozend en zoet...." Meer zei hij er niet over. Maar op den teraS" weg dacht ik er voortdurend aan. Ik ben bang, dat hij de waarheid zei. Om een of andere reden is er niets dan ijs om heen. Ik voel het zelf. Koud. Hard. Sluit buiten. Ik wenschte ik wenschte, dat h smelten kon! Als SKm Grantham dat voor me doen km zon ik evenveel van hem gaan houden, gel^ ik, als grootma. Maar zou hij dat kunnen? dunkt, het is wgrkelijk onmogelijk. Maar t sinds hij dat tei van die roos in ijs, heb een gevoel, alsof ik toch nog wel eens and over hem zal gaan denken. Zou het ijs niet kunnen smelten v Slim? HOOFDSTUK XXIV DE JONGEN VERTELT Er is iéts ellendigs met me gebeurd R'ndljj^ eerste dagen van mijn verloving voorbij toen ik mij zoo verbazend opgewekt v°~ Vreemd, dat zooveel groote gebeurteniss®®^ iemands leven voorbijgaan, zonder dat de tenwereld er iets van bemerkt. Het zijn gen, die in iemands gemoed plaats Dingen, die men voelt. -jjri Wat ik voel? Dat mijn verloving met "e0ft Carteret can het zoo eens uit te drukke®' onding is, wat mijn eigen geluk betreft. wordt verv^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 4