Sluikhandel Uitgebreide smokkelhandel in koffie Aanleg van havens te Amsterdam Nieuwe bonnen aangewezen „FRANKEN Verduistering EEN BLAD VALT VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 21 MAART 1941 Thans niet de tijd voor een nieuwe Fransche grondwet" Verklaring van Knox J' V Het Turksche antwoord aan Berlijn Het „boertje van buiten een rechercheur was Flinke straffen geëischt BIjZONDERE RECHTEN VOOR AMERIKANEN IN ENGELAND Engelsche bommen op ons land Gemeentelijke indeeling der provincie Groningen De samenkomst van Abetz met Darlan THE MELODY MAKERS Koninc BlENFAIT VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22914 De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents oer regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iederen regel meer 16 cents. Resident van Tunis te Vichy Reparaties van Britsche schepen op werven der V.S. De Wilhelmstrasse terughoudend ten aanzien van de ontmoe ting Eden-Saradjogloe WEYGAND IN MAROKKO Koffie als onderpand Regeeringscommissaris stelt 4.400.000 gld. beschikbaar Officieren van De Gaulle terug naar Frankrijk Brood en gebak Tarwebloem Boter en vetten Eieren Kaas Rijst, enz. Twee zwaar- en enkele licht gewonden Verlengde staat van beleg in Turksch-1 hracië Hongaarsche represaille tegen Amerika Tusschen een 'machine bekneld Cultuur DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN Besprekingen door secretaris generaal mr. dr. K. J. Frederiks Jodenwetten van Eichy? Japansch vrachtschip bij Singapore beschoten Gep. kolonel W. P. C. Fabius 99 43 JAAR BROOD VAN de bediening prima en op tijd A.s. Zondag v. 3-6 u. in den H.K.B. Proetstation voor Bouwmaterialen en Bureau voor Chemisch Onderzoek NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT In zijn veelomvattende Concertge bouw-rede te Amsterdam heeft de heer Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss-Inquart in verband met hetgeen hij zeide over de levensmiddelen-voorzie ning gewezen op het euvel van den he laas bloeienden sluikhandel, d.w.z. de on geoorloofde handel in distributie-goede ren buiten de distributie om tegen prijzen, die niet zelden als woekerprijzen gebrandmerkt dienen te worden. Terecht noemde hij dezen sociaal en nationaal niet te verantwoorden sluikhandel een aangelegenheid voor de Nederlanders, niet alleen omdat de distributie-dienst geheel in handen van de Nederlanders ligt, maar ook omdat, hetgeen de Duit- sche instanties krachtens de afspraken met de bevoegde Nederlandscne instan ties moeten verkrijgen, zij ook ontvan gen „tot het laatste gram toe". Wanneer dus gebruiksartikelen, aldus concludeer de hij, als gevolg van den sluikhandel aan de geregelde distributie onttrokken worden, dan draagt uiteindelijk het Ne- derlandsche volk daarvan de lasten. Het is duidelijk, dat zoowel de sluikhande laars als hun clandestiene klanten, die soms hun handelwijzen nog met een val- schen schijn van nationale gezindheid trachten te rechtvaardigen als zouden zij Duitschland, de bezettende overheid of de bezettende weermacht iets onthouden, wat deze noodig hebben en wenschen te ontvangen, zich schuldig maken aan grof bedrog en op minderwaardige wijze spe- culeeren op de lichtgeloovigheid van wei nig verstandige en inzichtige lieden. De eenige werkelijke drijfveeren van den sluikhandel en zijn cliënteele zijn baat zucht en egoïsme. Baatzucht,, die naar geldelijke woekerwinsten streeft en in deze woekerwinsten de genomen risico's van betrapping en bestraffing bij voor baat verdisconteert, egoïsme om van de voor de gemeenschap ter beschikking staande beperkte voorraden consumptie goederen zich zooveel mogelijk individu eel toe te eigenen. Onder de nuidige bij zonder moeilijke omstandigheden dient alles, wat wederrechtelijk tegen grof geld aan de gemeenschap wordt onttrokken, beschouwd te worden als aan de gemeen schap ontstolen, en ten aanzien van de zen diefstal geldt evenzeer 't woord, dat de heler even erg is als de steler, fien goede en rechtvaardige distributie van de eerst noodzakelijke consumptie-goederen over geheel de gemeenschap is een awmgende eisch van elementaire rechtvaardigheid en gemeenschapszin. Alles wat een der gelijke distributie belemmert, in de war stuurt of onmogelijk maakt, is in strijd met die rechtvaardigheid en dien gemeen schapszin. Men bedenke, dat slechts Ne derlanders daarvan de dupe worden en vooral die Nederlanders, die over de slechtst gevulde beurs beschikken. De Heer Rijkscommissaris bracht verdienden lof aan de Nederlandsche distributie en prijzen-contröle, maar ook de beste dis tributie-dienst en de scherpste prijzen- contröle kunnen den onsocialen, egoïstisch individualistischen sluikhandel niet uit roeien, indien het publiek zelve daaraan fiiet krachtig medewerkt. De sluikhandel bestaat bij de gunst van zijn klanten. Zoodra hij geen klanten meer vinden kan, zal hij verdwijnen. Op de Nederlan ders zelf rust de plicht dit kwaad te bestrijden. Gegoeden en minder gegoe den dienen solidair te zijn en in offer- vaardigen gemeenschapszin elkanders in deze tijden onvermijdelijke lasten te dra gen. GENèVE, 20 Maart (S.P.T.) Naar In Fransche politieke kringen venuidt, heeft maar schalk Pétain te kennen gegeven, dat hij thans "et oogenblik niet geschikt acht om Frankrijk ®6n nieuwe grondwet te geven. De staatschef keeft er de voorkeur aan, dit tot na den oorlog dit te stellen. resident-generaal van Tunis, admiraal ®steva, is gisteren in Vichy aangekomen. Berlijn, 20 Maart CD.N.B.) De Ameri- "^ansche minister van Marine, Knox, heeft op een persconferentie verklaard, dat de Engel sche regeering drie dagen geleden officieel deeft verzoent Engelsche oorlogsschepen op dttierikaansche werven te mogen laten repa- 'eeren. Beze mededeeling van Knox doet de crisis r1 den Engelschen scheepsbouw in al haar ^hst onderkennen, naar men te Berlijn op rekt. De reusachtige behoefte aan nieuwe a^Pen voor de marine en de koopvaardijvloot, verstopping van de dokken door beschadig- e en door brand verwoeste vrachtbooten, het ^drek aan vakarbeiders en vooral de ver- ctigende uitwerking van de Duitsche lucht- "hvallen op de Engelsche werf- en dokinstal- IjjS. 5 hebben geleid tok den toestand, dat de itself scheepsbouw alleen niet meer opge ien is tegen deze eischen van den oorlog. Zonsondergang 21 Maart 19.53 Zonsopgang 22 Maart 7.40 Maanopkomst 4.17 ondergang 12.22 BERLIJN, 20 Maart Het A.NJ. verneemt van welingelichte zijde: Na de ontvangst te Berlijn van het Turksche antwoord op de speciale Duitsche boodschap aan den Turkschen president Inonoe, kan men zeg gen, dat een verheldering van de wederzijdsche standpunten ingetreden is, aldus was de opvat ting, die vandaag in politieke kringen der Duit sche hoofdstad werd vernomen. In dezelfde krin gen liet men zich slechts zeer terughoudend uit over de ontmoeting tusschen den Engelschen minister van Buitenlandsche Zaken, Eden, met den Turkschen minister van Buitenlandsche Za ken, Saradjogloe. In de Wilhelmstrasse achtte men het Turksche communiqué over deze ont moeting zeer opvallend, omdat hierin met nadruk verklaard werd, dat deze ontmoeting op Cyprus op wensch van Eden gearrangeerd was. VICHY, 20 Maart (S.P.T.). Generaal Wey- gand Is Woensdagochtend per vliegtuig in Ra bat aangekomen. Bij zijn landing werd hij verwelkomd door den resident-generaal van Marokko, Noques, en door vertegenwoordigers van den Sultan. Weygand zal een inspectiereis door Marokko maken. f Te Chicago brak brand uit in een verf war enfabriek. Het kostte aan de brandweer groote moeite om het vuur meester te worden (Foto Ass. Press) 99 Sinds de koffie schaarsch is, bloeit de sluikhandel in dit geurige product der tro pen, waarvan het dagelijksch gebruik voor vele tnenschen onmisbaar is geworden. Dat was reeds zoo in Juli van het vorig jaar, toen er hier en daar nog vrij groote koffievoorraden opgeslagen bleken te zijn, die niet volgens het inventarisatiebesluit van 28 Augustus 1939 aangegeven waren en waarmede een ingewikkelde smokkelhandel werd gedreven, waarin vele personen een rol vervulden en waaraan dus ook heel wat menschen moesten verdienen, zoodat de kof- fie-zonder-bon aanmerkelijk duurder voor den consument werd, dan zij onder normale omstandigheden zou zijn geweest. De Amsterdamsche recherche was en is waakzaam en heeft het laatste jaar reeds heel wat sluikhandelaars in de val laten loopen. Dat is niet eenvoudig, want de ket tinghandelaars bezitten meestal een wijd vertakte organisatie, waarin het voor een niet-ingewyde niet gemakkelijk is binnen te dringen. Vreemdelingen worden instinct matig gewantrouwd, want de smokkelaars weten, dat de politie hen gadeslaat en dat zij op hun hoede moeten zijn voor haar listen. Een gewaarschuwd smokkelaar Is dubbel voorzichtig, maar niettegenstaande dat ge lukt het telkens weer aan rechercheurs, binnen te dringen in de organisatie van den sluikhandel. In den zomer van het vorig jaar kwam de re chercheur Van Schaik in contact met een fi guur uit den sluikhandel. De rechercheur maakte een gunstigen indruk op dezen man. „Je bent zeker een boertje van buiten", in formeerde de sluikhandelaar. De rechercheur gaf dit gereedelijk toe en deed zijn best, zich zooveel mogelijk te gedragen in overeenstem ming met het karakter, dat de koffiehandelaar in hem had ontdekt. Op deze wijze won hij het vertrouwen van den handelaar, die zelf slechts tusschenpersoon was en die hem weer in kennis bracht met een anderen handelaar „Het boertje van buiten" gaf te kennen, dat het wel eens een partijtje koffie wilde koopen. Dit kon wel, zéi de handelaar, de politie had wel juist een belangrijke partij koffie in beslag genomen, maar er was nog genoeg over om be paalde bestellingen te kunnen uitvoeren. De transactie zou beklonken worden in een café, waarheen de rechercheur zich per taxi begaf. De koffiehandelaar eischte boter bij de visch, maar het slimme „boertje" wilde de kof fie eerst zien. Samen gingen zij naar een kof fiebranderij aan den Achterburgwal, waar het versch gebrande product in oogenschouw werd genomen. Goed, zei het boertje, stuur de koffie straks dan maar naar de Marnixstraat 148. De twee heeren keerden terug in het café en wachtten daar op het bericht, dat de koffie de branderij had verlaten. Op hetzelfde moment, zou het boertje den overeengekomen prijs be talen. De telefoon rinkelde en even later vertelde de handelaar in het café, dat de koffie onder weg was naar het opgegeven adres, Marnix straat 148. Het „boertje" ging op zijn beurt ook even telefoneeren om zijn collega's van het bureau Raampoort te waarschuwen, dat de koffie on derweg was en dat ze haar slechts in ontvangst hadden te nemen. Daarna keerde hij naar zijn niets kwaads vermoedenden zakenvriend terug. Hij ging naast hem zitten, maar in plaats van een portefeuille met geld kwam een legitimatiebewijs van de politie te voorschijn, onmiddellijk gevolgd door een revolver, die duidelijk maakte, dat tegen stand niet meer zou baten. Intusschen was een knecht onderweg van de branderij naar het huis van een zekeren Hen driks aan de Marnixstraat 148. Tot zijn verba zing bemerkte hij, dat zich op dit adres het politiebureau bevindt. Een rechercheur stond hem reeds op te wachten. Moet u hier zijn? Neen, bij Hendriks. Die woont hier ook. Kom maar binnen. En zoo werd de koffie rechtstreeks naar het politiebureau gebracht. Het zaakje had een langen nasleep. Een vrij groot aantal menschen bleek recht streeks of zijdelings bij den clandestienen koffiehandel betrokken te zijn geweest en al deze lieden waren door het openbaar mi nisterie gedagvaard, te verschijnen voor de Amsterdamsche rechtbank. Op de eerste plaats stond terecht zekere B. d. B„ die ervan werd beschuldigd, een groote partij koffie van 241 k.g. in voorraad en ver kocht te hebben, zulks in strijd met het Inven tarisatiebesluit. De officier van Justitie, mr. Dyserinck, eisch te tegen dezen eersten verdachte een geldboete van 500, subsidiair honderd dagen hechtenis en verbeurd verklaring der in beslag genomen koffie. De tweede verdachte was de koopman J. P. die deel had uitgemaakt van de combinatie, die de koffie had verhandeld en die over den ver koop had onderhandeld met een kooper uit Limburg. De officier van Justitie eischte tegen den tweeden verdachte, die, naar hij meende, een meer actief aandeel heeft gehad in de affaire dan zijn voorganger, een boete van duizeno gulden, subsidiair tweehonderd dagen hechtenis. Het derde lid van het koffie-triumviraat, de koopman W. verscheen hierna voor de recht bank. Hij verklaarde aan den koopman P. eer bedrag van 500 te hebben geleend, zonder te weten waarvoor dit geld gebruikt zou worden Eerst later, toen hem duidelijk werd, dat hij nog lang op zijn geld zou moeten wachten, had hij geëischt, dat de koffie als onderpand van de leening in zijn pakhuis zou worden opge slagen. Nadat een groot deel van de partij koffie was verkocht, had hij, behalve de door hem geleende 500, een derde deel in de gemaakte winst opgestreken. Verdachte gaf toe, dat hij in verzuim is ge weest, door de koffie niet aan te geven. Maar hij had groote zaken loopen, die geheel zijn aandacht hadden opgeëischt. Bovendien was hem bij informatie gebleken, dat de aangifte moest worden gedaan door den eigenaar, en d? eigenaar was de koopman P. Hij had P. dan ook gewaarschuwd hiervoor zorg te dragen. Later was P. met een kooper van de koffie bij hem op kantoor gekomen. P. had toen reeds een afspraak gemaakt over den prijs van de koffie per pond. P., als getuige gehoord, hield echter vol, dat hij uitsluitend in opdracht van zijn mede-ver dachte had gehandeld. De officier van Justitie, mr. Dyserinck, zeide in zijn requisitoir, dat de verdachte W. finan cieel het meest bij de transactie geïnteresseerd is geweest. Een gevoelige straf achtte de officier ook in dit geval noodzakelijk. Hij eischte daarom een boete van 1000, te vervangen door een hechtenisstraf van honderd dagen. De volgende verdachte, die voor de rechtbank verscheen, had niet behoord tot het drieman schap in koffie, maar was slechts als tusschen- handelaar opgetreden. Hij had verschillende klanten bediend. Er bleken nog al wat liefheb bers voor de koffie-zonder-bon te zijn, waar voor 140 per baal van 50 k.g. wefd gevraagd. Meer dan één baaltje had op deze wijze zijn weg gevonden naar koffie-drinkende dames en heeren hier en daar in de stad. Een dame aan de Nassaukade had voor alle zekerheid zelfs tweehonderd k.g. koffie bij hem besteld. Een van die klanten was de rechercheur Van Schaik, die zich voor deze gelegenheid een schuilnaam had aangemeten en die den clan destienen handelaar er op de bekende wijze in had laten loopen. De verdachte deelde mede, dat de rechercheur zich aan hem had voorgesteld ais bonafide eigenaar van drie kruidenierszaken. Hij had het zaakje volkomen vertrouwd. Dte officier van Justitie eischte tegen dezen verdachte een boete van 1000, subsidiair 100 dagen hechtenis. Ten slotte stond nog een aantal personen te recht, die in meer of mindere mate betrokken waren geweest by dezen kettinghandel. Donderdag 3 April zal de rechtbank in deze zaken uitspraak doen. De regeeringscommissaris voor Amster dam heeft overeenkomstig het eenigen tijd geleden bij den toenmaligen gemeente raad Ingediende voorstel besloten: Een gedeelte van de havens-West te doen uitvoeren in den omvang ter plaatse en op de wijze, als in de destijds gepubliceerde toelichting is omschreven. Te bepalen, dat voor de uitvoering van de bedoelde werken zal worden beschikbaar gesteld een bedrag van f 4.440.000, Te aan vaarden de door het rijk toegezegde bij drage in deze uitgave. Te bepalen dat deze uitgave, voorzoover zij niet door de rijksbijdrage wordt gedekt, uit buitengewone middelen zal worden be streden. STOCKHOLM, 21 Maart (D.N.B.). Volgens Reuter is in het Engelsche Lagerhuis van re- geeringszijde medegedeeld, dat voortaan de voor de buitenlanders geldende beperkingen niet meer van toepassing zijn op alle staats burgers der Vereenigde Staten in Engeland. De minister van Binnenlandsche Zaken, Morrison, heeft verklaard, dat dit niet geschied is om den indruk te wekken, dat iedere Amerikaan- sche staatsburger zoo behandeld wordt alsof hij een Britsch onderdaan was. Alle poiitie- bureaux hebben echter aanwijzing ontvangen in gevallen, waarbij Amerikanen betrokken zijn een vriendschappelijke regeling te treffen, wanneer geen reden bestaat om een andere procedure te volgen. VICHY, 21 Maart. (D.N.B.). Aan het. Fransch Spaansche grensstation Forges d'Arbelle ko men heden omstreeks dertig officieren aan, die tot dusver onder dwang deel uitmaakten van de strijdkrachten van De Gaulle, docli er in ge slaagd zijn zich te bevrijden en naar Frankrijk terug te keeren Bij hun ontvangst zullen hun de militaire eerbewijzen gebracht worden. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt het volgen de bekend: Gedurende het tijdvak van Maandag 24 tot en met Zondag 30 Maart geeft elk der met „09" genummerde bonnen van de broodkaart recht op het koopen van ongeveer 100 gram brood. Voorts geeft elk der met „09" genummerde Broodbonnen recht op het koopen van een rantsoen gebak Dit omvat voor de hierna ge noemde bakkerijproducten telkens ten minste het daarachter geplaatste aantal grammen: beschuit 75 gram, biscuits en wafels 90 gram, speculaas 140 gram. andere koekjes 200 gram. koek 160 gram, cake 300 gram, gevuld klein korstgebak (b.v. amandelbroodjes) 400 gram. gevuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gram, taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierboven piet ge noemd zijn, geldt, dat ©en rantsoen een hoe veelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 30 Maart nog niet gebruikte bonnen blijven voorts nog geldig gedurende de week van 31 Maart tot en met 6 April, met dien ver stande, dat zij gedurende laatstgenoemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, res taurants e.d. Voorts geven de met „6" genummerde bon nen van de bloemkaart gedurende het tijdvak van Maandag 24 Maart tot en met Zondag 20 April a.s elk recht op het koopen van 50 gram brood of een half rantsoen „gebak" als hierboven genoemd. De met „6" genummerde bonnen van de bloemkaart geven gedurende het tijovak var. Maandag 24 Maart tot en met Zondag 20 April as. elk recht op het koopen van 35 gram tarwe meel of tarwebloem of roggemeel of zelfrijzend bakmeel. Zooais reeds eerder werd bekend gemaakt, zullen met ingang van Maandag 24 Maart de bonnen van de boterkaart uitsluitend reoht ge ven op het koopen van boter, terwijl op fit bon nen van de vetkaart beurtelings boter of mar garine, dan wel boter of margarine of vet ver krijgbaar zal zijn. Gedurende het tijdvak van Maandag 24 tot en met Zondag 30 Maart geeft de met „09" ge nummerde bon van de boterkaart recht op hei koopen van 250 gram boter. De met „09" ge nummerde bon van de vetkaart geeft gedurer - de bovengenoemd tijdvak recht op hei kooper van 250 gram boter of margarine of 2oQ gram vet naar keuze. De met „09" genummerde boi.nen, nie op 30 Maart nog niet gebruikt zijn, biy'ven voorts nog geldig gedurende de week van 31 Maart tot en met 6 April. Gedurende het tijdvak van Maandag 24 tot en met Zondag 30 Maart geeft de m'et „92" g-: nummerde bon van de „bonkaart algemeen recht op het koopen van een ei. De nonnen, welke 30 Maart nog niet georuikt zyn, olijven geldig tot en met Zor.dag 6 April, met dien verstande, dat zij gedurende de week van 31 Maart tot en met 6 April niet gebruik' moger. worden in hotels, restaurants e.ü. Gedurende het tijdvak Van Maandag 24 Maart tot en met Zondag 6 Apri- geven de mei „62" en „72" genummerde bonnen van de „bon kaart algemeen" elk recht op hei koopen van 100 gram kaas. Qe bonnen, welke 6 Apri) nog niet gebruikt zyn, blijven voorts geldig tot er met Zondag 20 April. Gedurende het tijdvak van Maandag 21 Maart tot en met Zondag 20 April geeft de met „19" genummerde bon van de „bonkaart alge meen" reoht op het koopen van 260 gram rysi of rijstemeel of rijstebloem of rystgries of grut- tenmeel (gemengd meel). Naar het A. N. P. ons meldt, zyn gis ternacht wederom Engelsche vliegtuigen Do ven Nederland verschenen Op verscheidene plaatsen lieten zij bommen vallen doch de meeste kwamen op open terrein neer, waar zij geen schade konden aanrichten. In enkele plaatsen is een aantal woonhuizen beschadigd en merbij werden twee personen zwaar en eenige andere iicht gewond. ANKARA, 20 Maart (S.P.T.). In de slotzit ting van de Nationale Vergadering is besloten den staat van beleg in Turksch-Thracië voor den duur van drie maanden te verlengen. De oorspronkelijke termijn voor den duur van dezen staat van beleg zou heden eindigen. BOEDAFEST, 20 Maart (D.N.B.) Naar het regeeringsblad Pesti Ujsag meldt, zou als re presaillemaatregel tegen het blokkeeren van Hongaarsche saldi in Amerika binnenkort een opheffing van de Amerikaansche filmvertegen woordigingen te verwachten zyn. i Woensdagmiddag .omstreeks twee uur, is de 33-jarige arbeider W. de B., wonende te Utrecht, werkzaam op de E.S.K.E.M. te Blauwkapel, mei zijn rechterarm tusschen een der machines be- .neld geraakt, zoodat dit lichaamsdeel brak Met een ziekenauto is de man ter behandeling naar het St. en A. Ziekenhuis vervoerd. In een ware cultuur zijn er geen be voorrechte groepen, die de cultuur in bezit hebben als een soort van stands- privilege. Aan een ware cultuur heeft elkeen deel, die zijn werk doet met menschelijk onderscheidingsvermogen en liefde. Daar is de hoogleeraar een cultuur vertegenwoordiger. maar ook de hand werksman, ook de wijnbouwerde sandalcnmaker en de parelvisscher Het wezen der cultuur is dat zij ongemerkt ontstaat, ongewild, dadr waar het leven goea geordend is. En waar het leven van de gemeenschap door een geestelijk ideaal wordt ge dragen. O O O De secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken, mr. dr. K J. Fre deriks, heeft 18 en 19 Maart een bezoek ge bracht aan de provincie Groningen, waar nij met net college van Gedeputeerde Staten iet vraagstuk der gemeentelijke incieeling dezer provincie en andere vraagstukken van actueel belang heeft besproken Op een rondrit door de provincie werden voorts met verscheidene burge meesters besprekingen gevoerd. BERLIJN, 20 Maart Het A.NJ?. verneemt van welingelichte zijde: In politieke kringen te Berlijn gelooft men niet, dat aan de bij eenkomst van den Duitschen ambassadeur Abetz met eten Franschen minister van Bui tenlandsche Zaken, admiraal Darlan, te Parijs op dit oogenblik de beteekenis kan worden ge hecht, als of de politiek van Montoire weer gevolgd wordt. Het is niet duidelijk, waarom door deze nieuwe samenkomst te Parijs tus schen Darlan en Abetz meer tot stand zou komen, dan door de voorafgaande. In de Wil helmstrasse vestigde men vandaag in dit ver band de aandacht er op, dat sedert den wapen stilstand nooit een onderbreking is voorgekomen in het DuitschFransche handelsverkeer. VICHY 20 Maart (DH.B.) De Oeuvre meldt, dat te Vichy in het ministerie van Justitie belangrijke Jodenwetten worden voor bereid. Deze wetten hebben vooral een beper king der Joden in de rechtskundige beroepen en in het bedrijfsleven ten doel. Volgens ge ruchten uit Vichy kan verwacht worden, dat deze wetten spoealg in werking worden gesteld. TOKIO, 20 Maart. (D.N.B.)Uit Singa pore wordt gemeid. dat kustwachtpost bij Singapore op 17 Maart op het Japansche vrachtschip Havana Maroe heeft gescho ten. Het schip werd niet getroffen. Te Arnhem is in den ouderdom van 81 jaar overleden gep. kolonel der marechaussee W. P C. Fabius. De heer Fabius was oud-kapitein districtscommandant te Zutfen, daarna werd hij als majoor benoemd tot divisiecommandant te Maastricht en vervolgens tot divisie-com mandant te Arnhem. Hij werd toen tot luite nant-kolonel benoemd waarna hij uit den dienst trad als kolonel. Hij was drager van de Oranje- Nassauorde en van de orde van den Rooden Adelaar van Pruisen 4e klasse. De begrafenis geschiedt Zaterdag om twee uur te Roozendaal-Velp. en nog sieeds aan de spiis de kwaliteit is best de prijs is laag wil panbrood 16 ct. thuis bezorgd wit knippanbrood 16 ct. thuis bez, lichte krop 16 ct. thuis bez. andere soorten 1 ct. per brood hooger voor The. American Club en Dansschool Tivolt ook a.s. Zondag: v. 7.3010.30 uur in de Leeuwerik Amsterdam, Da Costakade 104. Tel 83047

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 7