Opzienbarende arrestatie van beruchte inbrekers te Den Haag Londen zeer hevig gebombardeerd SAMBO DE OLIFANT r Beursoverzicht PU" AKKERTJE Het Camera-mysterie De situatie op den Balkan k Felle strijd om Keren duurt voort Een Van hen was verhin derdte helpen De ontmoeting tusschen Bardossy en Ribbentrop VRIJDAG 21 MAART 1941 De buit had een waarde van ongeveer f 7000. DuitschJoego-Slavische betrek kingen vriendschappelijk HET ZWAAR GETEISTERDE AMIENS Geheel moderne stad zal worden opgebouwd Verklaring van Bardossy vóór zijn vertrek Diensttijd van Hongaarsche snelle troepen verlengd Amerikaansche wapenzen ding tot zinken gebracht Duitsch weermachtsbericht Schepen vernietigd en beschadigd Nieuw-Zeelanders in dienst van de R.A.F. Engelsche vliegtuigen boven Denemarken WIJ LUISTEREN NAAR. Zaterdag 22 Maart Ital. weermachtsbericht Nieuwe aanvallen op Dzjaraboeb Bespreking van den Spaanschen ambassadeur met Salazar Locale aandeelenmarkt vast; Nederl. Staats fondsen gedrukt Verder verloop Kanaal van Groote Meren naar Atlantischen Oceaan Neem'n DOOR PERCY KING Na vijf dagen van ingespannen arbeid, van Onvermoeid posten en schaduwen, zijn twee Haagsche rechercheurs er in geslaagd de daders te arresteeren van een brutale in braak in de magazijnen van de N.V. Am bassade aan de Hoogstraat te Den Haag. De buit. bontmantels en imitatiesieraden, ter waarde van ongeveer zeven duizend gulden, kon eveneens in veiligheid worden gebracht. Het gold hier een kraak, gepleegd door mannen, die hun duister vak verstaan en juist daarom was het zaak eerst op het juiste moment in te grijpen. In den nacht van Vrijaag op Zaterdag j.l. verschaften zich inbrekers toegang tot de zaak door middel van een tuimel» aam in een der etalagekasten. Ondanks het feit, dat de étalages niet waren afgeschermd, waagden zij het, ae kostbaarste artikelen daaruit weg te nemen o.a. een bontmantel van f 1490.— en twee vossen waaraan prijsjes hi»»gen, die varieerden van vierhonae.d tot vijfhonderd vijftig gulden. Toen de politie van een en ander in kennis werd gesteld, vermoedde zij al spoedig wie de daders zouden kunnen zijn. Het was echter de vraag of men hier direct moest Ingrijpen, want hoewel de rechercheurs J. de Graaf en C. J. van Hees, die met het volgen van de verdach ten waren belast, zelfs reeds bevroedden waar de buit was verstopt, bestond de mogelijkheid, dat de bewijsvoering met overtuigend zou zijn indien men direct tot arrestatie overging. Men had met beruchte inbrekers te doen en het was daarom zaak geduldig te wachten tot de heeren het moment gunstig zouden oordeeier» om den buit te verkoopen. Het geduld van de rechercheurs werd wel op de proef gesteld Dagen en nachten lang moesten zij hun man netjes volgen, voordat zij handelend Konden optreden. Op welke sensationeele wijze dat Woensdag middag geschiedde, vertelde ons rechercheur de Graaf. Hij stond, toen de heeren in een café in de binnenstad hun middag zoek brachten, buiten geduldig te wachten. Plotseling zag hij dat eer. van her» het café uitholde en op een drafje in de richting van het Hollandsche spoor liep. De man bestelde een taxi bij den stationsuitgang. „Ik nam direct de daarachter- komende taxi en volgde de eerste, die naar het café terugreed om nog drie passagiers op te halen. Inmiddels waarschuwde ik mijn collega en toen begon de achtervolging. Op den hoek van de Bierkade en de Bierstraat hield de taxi stil Wij zafeen, dat een der mannen, een be kend inbreker, uit den wagen stapte, in een logement verdween en even later weer te voorschijn kwam met een grooten koffer. Wij droegen onzen chauffeur op de taxi van de misdadigers te blokkeeren, hetgeen prompt gebeurde. Het was vervolgens nog slechts een kwestie van optreden en wij hadden onze mannen gearresteerd. Dat de revolvers In de handen van uit auto's sprin gende rechercheurs de belangstelling wekten van buurtgenooten, laat zich denken. Een gemakkelijke taak was het voor de twee politiemannen niet om drie mannen, een vrouw en een zwaren koffer naar het bureau Prin senstraat over te brengen. Toen dan ook een der gearresteerden chicanes maakte en onwil lig was verder te loopen ik doe het niet meer, schiet mij maar neer, zei hij kwam het den rechercheurs beter voor een bar binnen te loopen en om assistentie te vragen. De vier gearresteerden kregen gelegenheid om hun laatste potje bier voor langen tijd te drinken Een van hen, de 34-Jarige J. C."K. is een be kend type in de onderwereld. Hij heeft reeds vele veroordeelingen achter den rug. De beide andere mannen, twee 23-jarige koooiieden, heb ben nog een blanco strafregister- Hoewel het oorspronkelijk ln de bedoeling lag, dat deze twee gezamenlijk elkaar zouden assisteeren bij de kraak, was het voor een van hen onmogelijk zijn belofte na te komen. Hij werd namelijk Vrijdagmiddag door de po litie aangehouden in verband met een delict van geheel anderen aard. De rol, die de juffrouw, het 27-jarig liefje van K., in deze affaire heeft gespeeld, is nog niet geheel duidelijk, maar in ieder geval behoorde zij tot de medeplichtigen De koffer met het bont stond in haar kamer. Een blousje, dat op het bureau van politie ligt. en dat ook afkomstig was uit de Ambassade, had zij zich reeds toegeëigend. In Rotterdam woont de adspirant kooper van het bont. Een voorschot van f 15.— had hij reeds aan de inbrekers uitbetaald, die het geld direct in een café in verteringen had omgezet. Een bedrag, dat eenigszins in verhouding stond tot de waarde van het gestolene, hadden de dieven echter niet ontvangen. Men deelde ons mede, aat het om een som van enkele honderden guldens ging. De aangehoudenen zijn Woensdagavond voor- loopig gehoord. BELGRADO, 20 Maart. (D.N.B.) Het or gaan der Kroatische boerenpartij Nrvatski Dnevik schrijft in een hoofdartikel over de be trekkingen tusschen Duitschland en Joego slavië, dat deze betrekkingen zich op vriend schappelijke wijze ontwikkeld hebben en ook den laatsten tijd, in tegenstelling tot de in hst buitenland verspreide propaganda-berichten, niet de minste storing ondervonden hebben De betrekkingen tusschen beide landen moet men rustig en verstandig bekijken. Joego-Slavië verlangt niets ande s dan wat van Duitsche zijde reeds herhaaldelijk is betoogd, n.l. de ach ting voor zijn staatkundige onafhankelijkheid en territoriale onschendbaarheid. Uit Rome meldt het D.N.B.: De talrijke En- gelsche intriges en pogingen het conflict op den Balkan van Griekenland tot de andere gebie den van het schiereiland uit te breiden, zijn, naar de Giornale d'Italia betoogt, thans als definitief mislukt te beschouwen. De onlangs uitgebreide handelsovereenkomst tusschen Italië en Joego-Slavië heeft den wil der beide landen van de Adriatische Zee tot samenwerking op nieuw bevestigd. Dezelfde ha telijke betrek kingen bestaan ook tusschen Berlijn en Bel grado. Alles spreekt voor een op gang.komende opheldering en rust op den Balkan in den geest der politiek van de asmogendheden. welke bestemd is, den Britschen invloed uit Europa weg te nemen. De plannen voor den wederopbouw van Amiens, dat zwaar door den oorlog getroffen is, zijn thans gereed gekomen. De stad, waar van de 30.000 hui zen 12.000 volkomen vernield en 800 zwaar be schadigd werden, zal een geheel nieuw uiterlijk krijgen. Men wil het artistieke karakter der stad en haar traditie behouden, maar overigens een geheel moderne stad opbouwen. Het nieuwe Amiens zal een universiteit, een medische hoo- geschool, een school voor chemie en een schouw burg krijgen. Voorts zullen verscheidene kerken en de monumenten hersteld worden. Ook zullen verscheidene parken en vijf groote sportterreinen worden aangelegd. Men verwacht, dat 30.000 ar beiders vier jaar lang aan den opbouw van de stad zullen werken. De loonen worden geraamd op een totaal bedrag van ongeveer 2 milliard francs. BERLIJN, 20 Maart. Zooals reeds werd gemeld en in de Wilhelmstrasse volgens een A.N.P.-bericht bevestigd, zal de Hongaarsche minister van Buitenlandsche Zaken, Von Bar dossy, een ontmoeting hebben met den rijks minister van Buitenlandsche Zaken, Von Rib bentrop. In politieke kringen te Berlijn, zoo verneemt het A N P. verder van welingelichte zijde gaf men als zijn meening te kennen, dat het hier het vestigen van een persoonlijk contact tus schen de beide ministers van Buitenlandsche Zaken zal betreffen. De vraag van buitenlandsche journalisten of de nieuwe Hongaarsche minister van Buiten landsche Zaken ter gelegenheid van zijn reis naar Duitschland ook door den Führer ontvan gen zal worden, bleef onbeantwoord. Bij zijn vertrek naar Duitschland heeft de Hongaarsche minister van Buitenlandsche Za ken, von Bardossy, aan een medewerker van M.T.I. een verklaring verstrekt, waarin de mi nister er zijn vreugde over uitsprak, dat hij thans gelegenheid heeft met den rijksminister van Buitenlandsche Zaken persoonlijk in contact te komen. De vruchtdragende samenwerking tusschen Hongarije en Duitschland wordt se dert den herfst van het vorige jaar ook door het driemogendhedenpact gewaarborgd. De die pere basis van de DuitschHongaarsche sa menwerking is de door beide volken scherp ge voelde lotsgemeenschap alsmede het ,.op elkaar zijn aangewezen". Bardossy acht het va»i bij zondere beteekenis, zoo meldt M.T.I., dat hij de vooraanstaande mannen van het Groot-Duit- sche rijk juist te München zal ontmoeten, waar 2)4 jaar «eleden het proces der bevrijding van de schandvlek van Trianon is begonnen. „Ik bij er van overtuigd", zoo zeide Bardossy ten slotte nog, „dat mijn bezoek niet alleen een nieuw getuigenis vormt voor de tusschen beide landen bestaande nauwe vriendschappe lijke betrekkingen, doch ook zal dienen voor het onderhouden en de verdere versterking van de vriendschap." Bi) het vertrek van Bardossy was ook de Ita- liaansche gezant, Tolamo, op het station aan wezig. Uit Boedapest verneemt het D.N.B., dat de Hongaarsche minister van Oorlog met onmid dellijke inwerking treding den diensttijd der z.g. snelle troepen, waartoe behooren de gemo toriseerde eenheden cavalerie en de rijwiel troepen, va.n twee tot drie jaar «heeft verlengd. ROME, 20 Maart. Het eerste transport wape nen uit de Vereenigde Staten naar Engeland, dat sinds de aanvaarding van de wet tot hulp verleening aan Engeland verstuurd werd, is door een Duitsche duikboot tot zinken ge bracht, zoo meldt Stefani via Algeciras uit Gi braltar. f, BERLIJN, 20 Maart (DJiB.) Het opperbe vel van de weermacht maakt bekend: Onderzeebooten hebben 59.500 br.ton vijan delijke koopvaardijscheepsruimte, deel uitma kende van krachtig beschermde convooién, tot zinken gebracht. Onder de vernietigde scheeps- ruimte bevond zich een depotschip voor de wal- vischvaart van ruim 20.000 br. ton. Andere koopvaardijschepen ipet tezamen 21.000 br.ton werden zwaar beschadigd. Zeer sterke formaties gevechtsvliegtui gen ondernamen vannacht bij goed uit zicht aanvallen met doorslaggevende uit werking op voor de oorlogvoering belang rijke doelen der Britsche hoofdstad. Hier bij werden vooral de havenwerken met bri santbommen van allerlei kaliber en met brandbommen bestookt. De aanval, welke zes uur duurde, richtte de grootste ver woestingen aan in de Royal-Victoria- docks, de Royal-Albert-docks, de King George V-docks en in de haveninstallaties aan de monding van de Theems. Uitge breide brandhaarden en tot op grooten af stand zichtbare ontploffingen werden waargenomen. Ook in fabrieksinstallaties ten noordoosten van de Theemsmonding zijn voltreffers van bommen geplaatst. Koopvaardijschepen in de Theems geraak ten in brand. Verkenningsvliegtuigen de „en gisteren met goed succes een aanval op een krachtig be schermd convooi. Een koopvaardijschip van 7.000 br.ton werd tot zinken gebracht. Twee andere schepen van bi) elkaar ongeveer 10000 br.ton werden door bommen zwaar beschadigd Bij een aanval van Jachtvliegtuigen op Zuict- Engeland verloor de vijand ln luchtgevech ten drie vliegtuigen van het type Spitfire. In Noord-Afrika schoot Duitsche luchtaoelartille- rie een Britsch gevechtsvliegtuig omlaag. In den nacht van 19 op 20 Maart vloog de vijand slechts met enkele vliegtuigen West- Duitschland binnen. Door het uitwerpen van een gering aantal brisant- en brandbommen werd uitsluitend schade aan gebouwen in de woonwijk van een stad berokkend De verlie zen van den vijand bedroegen gisteren vier vliegtuigen. Het Duitsche luchtwapen heeft geen toestellen verloren. WELLINGTON, 20 Maart. (S.P.T.) De mi nister van Defensie van Nieuw-Zeeland, Jones, heeft bekend gemaakt dat sinds het begin van den oorlog 50O vliegers, 350 waarnemers en 580 mitrailleur-schutters uit Nieuw-Zeeland naar Engeland of Canada zijn vertrokken om dienst te nemen bij de Royal Air Force. Van dit to taal aantal van 1430 militairen zijn 380 offi cieren en 436 onder-officieren. KOPENHAGEN, 20 Maart. (D.N.B.) Naar het Deensche telegraafagentschap meldt, zijn in den nacht van Dinsdag op Woensdag Engel- sche vliegtuigen boven Denemarken versche nen. Zij lieten eenige brandbommen vallen, die echter zeer geringe schade aanrichtten. Od het eiland Funen werden eenige ruiten van een boerderij vernield en een koe gedood. Den volgenden dag gingen ze weer vroolijk op stap. Ing knoopte de dekens weer in een doek en na een paar uur kwamen ze weer in de bewoonde wereld. „Daar in de verte is een paleis," zei Jan en Flip juichte: „Wat hebben we hier een mooi gezicht op die stad in het dal.'' Ze wisten nog niet, dat dat paleis hen t grootste avontuur zou brengen van de heele reis. „We gaan de stad in om kleeren te koopen," stelde Ing voor en dat vonden de jongens een fijn plan. Maar opeens stond er eèn man voor hen, die vreeseljjk verbaasd uitriep: „Neen, maar wat is dat? Twee jongens met net zulke groote ooren als onze sultan de laatste we^en heeft. Misschien is nu de oplossing nabij." Ing snapte niets van 't verhaal, maar de jongens werden bang en ze namen meteen de vlucht. HILVERSUM 414.4 M. Nederlandsen programma 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtend gymnastiek, 7.00 Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtendgymnastiek, 7.55 Gramofoonmu ziek, 8.30 Nieuwsberichten ANP, 8.45 Gra mofoonmuziek. 10.00 Russisch gemengd koor „Afonsky" <opn.), 10.20 Ensemble ..Molto Cantabile", 11.00 Declamatie, 11.20 Zang en orgel, 12.00 Omroeporkest en so liste. 1242 Almanak, 12.45 Nieuws- en eco nomische berichten ANP, 1.00 Musette- ensemble en gramofoonmuziek, 1.30 Orgel spel, 2.00 Boekbespreking, 2.15 Gramofoon muziek. 2,25 Zang met planobegeleiding en toelichting, 3.00 Ensemble Eugen Wolf (opn), 4.2o Gramofoonmuziek. 4.40 Duit sche les ln hoorspelvorm, 5.00 Gramofoon muziek, 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP, 5.30 Omroeporkest, 6.006.15 „Toen er nog geen menschen waren", lezing, 6.42 Almanak. 6.45 Actuee- le reportage of gramofoonmuziek, 7.00 Vragen van den dag ANP, 7.15 Gramofoon muziek, 7.30 Berichten Engelsch, 7.45 Voor de boeren, 8.00 Nieuwsberichten ANP, 8.15 Cyclus ..Ik was er zelf bij", 8.30 Berichten Engelsch, 8.45 Omroeporkest en solist, 9.40 Dagsluiting. 9.45 Engelsche berichten ANP, 10.00 Nieuwsberichten ANP en sluiting. HILVERSUM II, 301.5 M. Nederlandsch programma 6.45 Gramofoonmuziek, 6.50 Ochtend gymnastiek, 7.00 Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmu ziek, 8.30 Nieuwsberichten ANP, 8.45 Gra mofoonmuziek, 10.00 Morgenwijding, 10.20 Gramofoonmuziek, 10.40 Ensemble Amende en gramofoonmuziek. 12.00 Berichten, 12.15 Esmeraldla, 12.45 Nieuws- en econo- mfsche berichten ANP, l.'OO Gerard Lebon en zijn orkest, 1.302.00 Gramofoonmu ziek, 2.35 Tuinbouwhalfuurtje, 3.0o Rot- terdamsch Philharmonisch orkest en solis ten, 4.30 Gramofoonmuziek met toelich ting, 5.00 Cyclus ..De Bijbel als bock", 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP, 5.3o De Ramblers, 6.00 Esmeralda en solisten, 6.45 Actueele reportage of gramo foonmuziek, 7.00 Groningsch nraatje ANP. 7.15 Gramofoonmuziek, 8.00 Nieuwsberich ten ANP en sluiting. ERGENS IN ITALIë, 20 Maart (Stefani). Het 286ste communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: Aan het Grieksche front bedrijvigheid der artillerie, vooral in den sector van hét "1de leger. Onze vliegtuigen hebben in scheervlucht wegen, gemechaniseerde colonnes, een troe- penkantonnement en opslagplaatsen van den vijand aangevallen. Het is gebleken dat bij de vijandelijke luchtaanvallen, in de laatste dagen op Valona ondernomen, nog een Britsch vlieg tuig is neergeschoten: het wrak werd op het eiland Saseno teruggevonden In Noord-Afrika heeft de artillerie te Dzjaraboeb vijandelijke strijdkrachten, die ons garnizoen trachtten te naderen, he vig onder vuur genomen. Italiaansche vlieg tuigen hebben de vijandelijke luchtbasis Berka (Benghazi) gebombardeerd. Afdee- lingen Duitsche vliegtuigen hebben ver scheidene vijandelijke stellingen en instal laties aangevallen. In den nacht van 18 op 19 Maart heeft de vijand een luchtaanval op Tripolis gedaan; eenige personen wer den gedood of gewond, er Is eenige schade aangericht Een der vjj„»»ae;jjKe vliegtuigen werd door ons afweergeschut getroffen en viel brandend neer. Een ander vijandelijk vliegtuig is door den Duitschen luchtafweer ln de omgeving van Nufilia neergeschoten; de bestuuroer werd gevangen genomen. Boven de Aegeische zee zijn onze vliegtuigen slaags geraakt met af- deelingen vijandelijke jagers. Een vliegtuig van het type Hurricane werd neergehaald, een onzer bommenwerpers is niet op zijn basis terugge keerd. In Oost-Afrika auurc ae s»ag Dij Keren voort. In weerwil van de reeds geleden ver liezen en de krachtige vijandelijke lucht actie hebben enze troepen op verscheidene punten tegenaanvallen gedaan. Onze lucht macht was gedurende den slag Buitenge woon bedrijvig en bestookte de vijandelijke artillerie met bommen en de vijandelijke troepen en gemechaniseerde strijdkrachten met machinegeweervunr Onze bommenwerpers nebben treffers ge plaatst op het vliegveld van Agordat, waar groote branden uitbraken. Behalve de vijande lijke vliegtuigen, waarvan in het weermachts bericht van gisteren werd gemeld, dat zij ver nield waren, zijn nog vier andere vijandelijke jagers neergehaald. In de zone van Djldjiga bieden onze afdeelingen weerstand aan de vij andelijke aanvallen op den pas van Marda, ten noordoosten van Djldjiga. LISSABON, 20 Maart iD.N.B.j De Spaan- sche ambassadeur Nicolas Franco, heeft gis teren een langdurig onderhoud gehad met mi nister-president Salazar. Amsterdam. 20 Maart '41 Onze beurs opende vandaag weer in een kalme houding wegens de gewone terughoudendheid van het publiek. De stemming bleek verdeeld te zijn. In doorsnee getuigde de locale markt van een vaste stemming, terwijl de Nederl. Obliga- tiemarkt zich kenmerkte door een gedrukte stemming; De Amerikaansche afdeeling volgde het voor beeld van Wallstreet en was voor Staalfondsen niet vaster. Toch viel de stemming voor Steels en Bethl. Steel, die lager van New York kwamen, tamelijk mede. Steels bewogen zich op ongeveer de gebleven prijzen van gisteren, terwijl Bethl. Steel na circa 1 dollar lager geopend te zijn, aanstonds weer in koers aantrok. Republic Steel werd a 3/8 lager verhandeld. Ko;,er waarden waren in navolging van Wallstreet prijshoudend. Anaconda en Kennecott handhaafden vrijwel de vorige prijzen. Voor Carfoundry, General Motors, Vliegtuigen en Spoorwegen golden eveneens wiei- nig; veranderde prijzen. De handel hierin was van weinig of geen belang. Op de Petroleumafdeeling was aanvankelijk lichte vraag voor Koninklijke Olie overwegend, waardoor aanstonds een verbetering intrad van 46 pCt. Voorloopig bleven de hoogere prijzen gehandhaafd, maar de handel nam af. Shell Union en Tidewater getuigden van een iets vas tere stemming. In den Suikerhoek was de stemming ook vast, hoewel de handel zich niet uitbreidde. Lichte vraag in H.V.A., waai tegenover zich geen aanbod stelde, was voldoende voor een avans van 8)4. Na de verhandeling van een enkel stuk was de handel weer kalm. Vorstenlanden Cultuur kon 2 a 3 pet. verbeteren. Javasche Cultuur 7)4 en Nisu 5 pet. Ook voor Koloniale en Ned. Ind. Handelsbank was de stemming vast. Rubberaandeelen bleven weer meerendeels verlaten. Voor A'dam Rubber trad nochtans een verbetering in van ruim 2 pet., waardoor de ondertoon van de geheele markt niet zwakker was. Tabakken bleven op den achtergrond en ble ken niet gevraagd te zijn. Oude Deli boekte een reactie van 2 pet., terwijl Deli-Batavia, blijkens de advies-koersen niet veranderen. De Scheepvaartafdeeling verkeerde ander maal in een vaste stemming, hoewel ook hier de handel van bescheiden omvang was. Scheep vaart Unie zette de verbetering van gisteren met 3 a 4 pet. voort. Booten werden 6 pet. hoo- ger geadviseerd. Holl. Am. Lijn 12. Voor Ja pan Lijn werd 3 7 pet. hoogere prijzen behaald. Van binnenlandsche industrieeien ontmoette Aku goede vraag, waardoor een verder avans intrad van 5 6. Unilever liet zich ook niet onbetuigd en liep 4 a 5 op. Phillpslampen kon den 1 a 2 monteeren. Op de bedeggingsmarkt was de stemming voor Nederl. Staatsfondsen flauw. De nieuwe lee- nirg .leed een verlies van )4 K. De 33)4 pet. 1938 moest y, 1 prijsgeven. Ook de Drieën 1937 en de Vieren 1938 waren gedrukt. Bij verder verloop breidde de nandel op én kele punten zich wat uit en was de stemming een weinig afwisselend. Steels liepen K 1 en Bethl. Steel 1 terug, maar trokken weer iets aan. Koninklijke Olie liep 1 S, 3 terug maar her stelde weer gedeeltelijk. H.V.A kon nog enkele procenten monteeren. Oude Deli liep 1% terug, teiwijl Senembah 1 4 opliep. Scheepvaartaandeelen bewog-n zich beneden de openingsprijzen. Unilever en Aku brokkelden 14 A 1 pet. af, om weer beter te sluiten Philipslampen liep 1 éi 2 op. De nieuwe Nederl. Staatsleenlng trok Vs V* aan Overigens verliep de Staatsfondsenmarkt zeer kalm. Prolongaties 2% pet. WASHINGTON, 20 Maart. (S. P. T.) Het ministerie van Buitenlandsche Zaken deelt me de, dat tusschen de Vereenigde Staten en Cana da een overeenkomst is gesloten inzake den bouw van een kracht-centrale i" de St. Lau- rens-rivier en den aanleg van een kanaal tus schen het Groote Meren-gebied en den Atlan tischen Oceaan. De kosten van laatstgenoemd project worden op 270 milliard dollar geraamd. 2 (Nadruk verboden) „U kunt 't gedaan krijgen," antwoordde Law rence, nederig voor zijn doen. Opnieuw verbaasde hij zich over welwillendheid van een zijde, die zich daar anders niet aan te buiten ging Maar hij bleef opportunist, en dus liet hü t bij zjjn toezegging. ,,'k Zal Je aan je woord herinneren als t zoover is. Nu iets anders. Archie wil morgen met vacantie. Hij beweert, dat de zenuwen hem de baas zijn geworden." Lawrence trok de wenkbrauwen op. „Mis schien draait 't op 't zelfde uit als een week geleden. Toen zou hij een trip met 't Jacht gaan maken, om zijn overspannen zenuwen tot rust te brengen, maar op t laatste moment zag hij er van af." „Ditmaal Is 't meenens. 'k Heb 't hem trou wens zélf aangeraden. Archie wordt met den dag prikkelbaarder. Hü moet er maar eens een poosje tusschen uit Zijn voornemen is, morgen na lunchtijd uit te varen. Anders zou hij in Newcastle een conferentie hebben gehad met Mackintosh van de National Provincial Bank. Jjj zult hem moeten vervangen.'' „Kunt u niet?" vroeg Lawrence snel. ,,'k Wil de juist een paar dagen verlof hebben om naar Londen te gaan." Anthony schudde 't hoofd. „Dat zul je dienen uit te stellen. Particuliere aangelegenheden moeten wijken voor zakenbelangen." „Goed, 'k zal 't doen," zei Lawrence zonder veel geestdrift, na even te hebben nagedacht. „Kom na beurstijd bij me. Dan krijg je instructies." II Isadora Moncrieff maakte bezwaren, toen haar man 't programma van den avond radicaal wijzigde, doch na zijn uiteenzetting legde zij er zich bij neer Zij was verzot op uitgaan. Uit gaan stond voor haar gelijk met zich te laten bewonderen en benijden. Zij was echter ook een practische vrouw. Voor zaken van eminent be lang weken de genoegens. ,,'t Zal niet veel menschen gebeuren," zei Lawrence met een grimas, „dat een goede tijding eigenlijk ongelegen komt. Had Anthony zijn voornemen eerder te kennen gegeven, dan was alles anders geloopen. Nu moet Tc schoon schip hebben gemaakt vóór hij dingen ontdekt, die hem voorgoed van opinie doen veranderen." „Je hebt tot eind December tijd, Lawrence Vroeger worden de boeken niet gecontroleerd." „Wat helpt het? Ja. als "k vóór de contróle 't tekort wist aan te zuiveren! Maar daar is geen kijk op. Onze relaties met-Thompson zijn verbroken. Tc Krüg nu met Traveller's accoun- tantskantoor te doen. en Traveller is een kwade. Vooral de eerste maal zal hij zijn beste beentje willen voorzetten; nieuwe bezems vegen schoon. Nog iets. Archie heeft doorgezet, dat Mark Peckham binnenkort aan de boekhouding komt. 't Heet, dat hij dan tegelijk mij wat kan ont lasten Onzin; Archie vermoedt 't een en ander Peckham is een stiekeme dwarskijker. Een bijde hand. Hij draait den laatsten tijd geregeld om Eleanor Mason heen. 'k Heb 't idee. dat een verbintenis tusschen die twee Anthony niet on welgevallig is; de oude Peckham was zijn intieme vriend. Daarom wordt Mark zoo sterk geprotegeerd. Met hem aan de boeken komt alles ln minder dan geen tijd uit. Anthony zal er geen werk van maken, maar hij zet me aan den dijk. zoo zeker als tweemaal twee vier is. Neen, Isa, 'k overdrijf niet wanneer 'k beweer, dat de Situatie ernstig is." „Albert Soper komt direct. Hij weet er wel een mouw aan te passen." ,,'k Wou om een lief ding, dat 'k nooit met Soper was begonnen. „Je schiet er niet mee op, al zeg je honderd duizend keer. 'k wou. Je moet de dingen nemen zoools ze zijn,'' antwoordde Isadora ongeduldig. Na een oogenblik: „Heeft Melchior al met Anthony gesproken?" ,,'k Ben terstond van 't kantoor naar hem toegegaan. Natuurlijk was zijn eerste vraag, of ik hem uit de nesten wil helpen; hi) hoeft er niet op te rekenen, dat \nt,nony één van zijn vele beren betaalt. Melchior zit tot over de ooren in (Je schuld, stopt 't eene gat met 't andere en raakt steeds dieper in den put. "k Vertelde hem, dat 'k waarschijnlijk een plaats in de directie krijg en hij 't tot zoolang moet uitzingen, 'k Zal voor hem doen, wat ik kan; 'k wil voorkomen, dat Anthony er de lucht van krijgt. In 't bijzon der Arch e; Melchior en ik staan heelemaai niet in den pas bij hem. Ik ben onvoorzichtig ge weest. Isa, maar 't haalt niet bij Melchior. Hij nam als zeker aan, dat de oude baas zijn ziekte van dezen winter niet te boven "kwam, en nu zit bij met de gebakken peren. ,,'k Ben altijd wel bang geweest, dat Melchior den boel zou verknoeien." „Melchior gelooft wat hij hoopt, 't Is moge lijk, dat Anthony zijn belofte houdt en ons in zijn testament niet vergeet, maar alleen een roekelooze dwaas handelt, of hij daarme 't geid al in den zak heeft. De oude is taai. Dat had Melchior moeten bedenken." Lawrence zweeg even. Toen: „Archie gaat er morgen met 't jacht op uit. 'k Heb nog gevischt, of Jerome mee kon. Anthony wilde er niet van weten. Jerome's eerste werk zou zijn, beweerde hij, een voorraad whisky inladen." „Natuurlijk, 'k Begrijp met, noe jij lets van Jerome verwacht. Die is beschosken, of slaapt zijn roes uit. Aan zulke hulp heb je niets. Hij kan, precies als Melchior, een grooten mond op zetten, maar als 't op handelen aan komt, geven ze niet thuis. Let eens op ze zullen 't op jou laten neerkomen en dan zijn ze nog brutaal genoeg om te eischen, dat gelijk op wordt ge deeld." Lawrence streek zich over de kin. ,,'k Heb gepiekerd, of ik niets zou kunnen doen, nu Archie met de „Arabella" een tocht gaat maken. Maar je zou haast denken, Isa, dat Anthony lont ruikt, 'k Vroeg hem een paar dagen verlof. Hij weigerde, 'k Moet morgen naar Newcastle voor hem." 't Gesprek werd onderbroken door de komst van Albert Soper. Hij was eveneens uit Painsly, waar zijn vader een boerderij had gehad. Als kinderen waren hij en Isadora veel samen ge weest. Toen Isadora Bainton nog niet van 'I bestaan van een Lawrence Moncrieff wist, had zij, met haar berekenenden aard, in Soper een niet te versmaden partij gezien, maar deze aapte niet. Al bewonderde hij Isadora om haar schoonheid schoonheid zonder geld was niets voor Albert Soper. Hij kon zelf genoeg aan; daarvan gaf hij blijk na den dood van zijn vader. Soper verkocht al 't hebben en houden, maakte van de opbrengst goede sier in Londen en was er gauw doorheen. Twee wegen stonden hem toen open; omdat de eerlijke te lang duurt, koos hij den korten, 't Bracht hem onbe hagelijk snel met den strafrechter in aan raking. Na zijn vonnis te hebben uitgezeten, keerde hij, een ervaring rijker, in de maat schappij terug. Een vergrijp, waarvan de baat in geenelei verhouding tot 't risico had gestaan, had hem vier maanaen doen opknappen. Soper nam zich derhalve voor, in 't vervolg op grooter schaal te zwendelen en 't daarbij zóó aan te leggen, dat hij de revenuen opstreek en de kwade kansen voor anderen bleven. Lawrence Moncrieff. de echtgenoot van Isadora Bainton, behoorde tot de eersten, op wie Soper voor zijn experiment 't oog liet vallen, maar hü kwam bedrogen uit; Moncrieff zélf zocht naar een kip welke hij de noodige veeren kon uittrek ken. De twee begrepen echter, dat 't toeval hen niet voor niets had saamgebracht. Zü besloten in combinate een kip te plukken, die de moeite van 't plukken alleszins loonde. Pas onder eên whisky-soda deelde Moncrieff zijn bezoeker mee. waar 't op stond. „Je zuh dus moeten toegeven, Soper," besloot hij stroef- „dat de situatie critiek is. Met in te gaan °P je voorstel, de vervallen zuivelonderneming „Aurora" in Lewisham te koopen, heb 'k een massa geld verspeeld. Jouw salaris als. directeur- 't weekloon van de melkslijters dat alles hak er geweldig in. Tegenover de uitgavén staan z°° goed als geen inkomsten. Er zit niet anders op» dan de „Aurora" met spoed te liquideeren." „Ze is nooit als winstobject beschouwd, mij" waarde," antwoordde Soper rustig. „Zeker, m moet geld bü, al overdrijf je. 't Ligt heelemaa aan jouT"noe lang de comedie nog duurt. Nfe® dan eens heb 'k geadviseerd, den grooten sl®£ te slaan, 't Moet er eens van komen. Daarom zie lk geen heil in altijd wéér uitstellen, traineert, omdat je bang bent." Moncrieff schudde 't hoofd, ,,'t Risico wor me te groot dat is 't. Vanmorgen is me Pr motie ln 't vooruitzicht gesteld. Maar als bUJ dat 'k eenige keeren geld aan de zaak heb trokken, ga 'k onverbiddelijk de straat v 't Accountantsonderzoek door Traveller bren den boel aan 't licht wanneer t niet éer gebeurt." (Wordt vervolg"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 8