KRUSCHEN Heracles Taak van den tuinbouw Reorganisatie van het brandweerwezen KIND BLEEF EEN NACHT IN EEN ZANDBAK Estrich-vloeren Directeur pleegde verraad Hond grijpt inbreker Kerkdijk leven De voetbalcompetitie N.A.C. heeft bij" Juliana een zwaren dobber VRAAGBAAK VOOR HANDEL EN INDUSTRIE METALEN ENTRALE VERWARMING DELFT VRIJDAG 21 MAART 1941 Rheumatische pijnen Het was uit angst niet naar huis gegaan Wettelijke regeling vastgesteld De nieuwe regeling N.V. SPOORVRIES AMSTERDAM SPOOinVEU»IATERIAAL Fa. H. DE VRIES ZOON Moderne Houtbewerkingsmachines Noord-Holl. Machinehandel Wormerveer - Tel. 81574 Terreinen voor handel en industrie te 's-Gravenhage. Hij weigerde als employé in dienst te blijven Jaarvergadering van het Centraal bureau van de tuinbouwveilingen De loonende prijs Teelteregeling onmisbaar PLAKMATERIAAL VAN OUDE FIETSBANDEN Straffen in Rotterdamsch complot opgelegd H. G. M. RUBERT f IR. MUSSERT ONTVANGT Oud-burgemeester van Rijsbergen De ordening van de film Broeder Victor plotseling overleden Overste van de Broeders van Liefde te Kaatsheuvel Rund ontvreemd en geslacht Academische examens Vereeniging „Voormalig 19 R. I." Herdenkingsplechtigheid op Hemelvaartsdag Dr. H. Fischböck bezoekt de Jaarbeurs Het nut der collectieve inzendingen Onrechtmatig successie rechten geheven ZUURSTOF, STIKSTOF EN LUCHT erhoogi hei saamhoorigheidsgevoel. Geefi opgewekt aan hei Winierhulpwerk. opdèr voorldu- réncJe controle van schei kun- dige-apotheker G. J. L o g g e r BRAAT ryks- en gemeente-poli tie van Maurik en Zoe- len gelukken de hand op de daders te leggen, nJL V. en Van der Z., beiden uit Zoelen. Bij een hunner werd een hoeveelheid vleesch in den kelder aangetroffen, terwijl de tweede ma:, zich reeds van het vleesch had ontdaan door het in een sloot achter zijn woning te depc- neeren. Beide verdachten hebben een volledige be kentenis afgelegd pn zullen voor den Officiei van Justitie te Arnhem worden voorgeleid. A TOT Z-RUBRIEK kunnen verdreveh worden met Kruichen. Reed* gedurende, tientallen Jaren bracht Kruschen uitkomst over de heele wereld. Neem toch óók Een nieuwe regeling van het Brandweerwezen Is tot stand gekomen op initiatief van den be velhebber der veiligheidspolitie in samenwer king met den secretaris-generaal van het de partement van Binnenlandsche Zaken en wordt door laatstgenoemde uitgevaardigd. Van bevoegde wijze wordt ter toelichting op de nieuwe verordening opgemerkt, dat wettelij ke voorschriften inzake het brandweerwezen gedurende langen tijd in Nederland niet be stonden. Den burgemeesters was slechts voor geschreven om een brandweer in te richten en naar behoefte te regelen. Staatstoezicht be stond niet, ook geen centrale leiding. Voorts heeft de Nederlandsche brandweerver- eeniging. die als landelijke organisatie de taak had, gunstigen invloed uit te oefenen, niet slecnts niets tot verbetering gedaan, doch gedeeltelijk zelfs belemmerend gewerkt. Haar actie leidde er o.a. toe, dat het Nederlandsche brandweer wezen een zeer chaotisch beeld vertoonde en niettegenstaande alle geestdrift, vooral bij de vrijwillige brandweer en verspreide uitnemende pogingen, het brandweerwezen niet aan de eischen voldeed. Dat desniettegenstaande vooral bij de tal rijke luchtaanvallen sommige brandweren zich voortreffelijk weerden, is aan de groo- te beroepsliefde en geestdrift der brand weerlieden te danken. Maar het gebrek aan staatstoezicht en een straffe organisatie, het ontbreken van voorschriften over de opleiding der commandanten en de organi satie der brandweer, heeft o.a. het slechte gevolg gehad, dat bijvoorbeeld in een groo- te havenstad als Rotterdam de brandweer organisatie van dien aard is, als ze elders slechts in kleine dorpen bestaat. Daar komt nog bij, dat, waar vele gemeenten tal van gehuchten en een zeer groot getal ver spreide hoeven tellen, een vrij sterke decentra lisatie ontstond, die de taak nog moeilijker tnaakte. De thans gegeven verordening brengt een to tale nieuwe regeling. De organisatie en het toezicht worden in han den gelegd van een hoofdinspecteur voor de brandweer bij het departement van Binnen landsche Zaken, als zoodanig werd, zooals be richt, de heer P. L. van Boven benoemd. Zijn vaste plaatsvervanger alsmede leider der tech nische afdeeling werd de inspecteur van den staf W. E. Eggink. Onder den hoofdinspecteur staan vijf districtsinspecteurs. In district I (Zuid-Holland en Zeeland) is districtsinspec- teur geworden de heer J. D. Backer; in district II (Noord-Holland en Utrecht) de heer W. A. Couzy; in district III (Overijssel en Gelder land) lr. J. W. A. Renssen; in district IV (Noord Brabant en Limburg) ir. D. A. Budde en in district V (Groningen, Friesland en Drenthe) de heer J. de Roos. De hoofdinspecteur heeft zijn zetel in Den Haag, de districts-inspecteurs respectievelijk in Den Haag, Haarlem, Arnhem, Eindhoven en Groningen. De beroepsbrandweer en de brandweerschool 'te Amsterdam staan onmiddellijk onder den hoofdinspecteur. De brandweerschool, die tot op de inrichting van een eigen gebouw, in de brandweerkazerne te Amsterdam is onderge bracht, voltooide reeds een cursus voor officie ren en onderofficieren. De burgemeester, die de politioneele brand weerautoriteit is, heeft de taak om met alle hulpmiddelen der politie brandgevaar af te we ren en zorg te dragen voor den goeden toe stand van het materiaal. Hij ontvangt daartoe regelen van den secretaris-generaal van 't de partement van Binnenlandsche Zaken. Hij kan o.m. personeel der gemeente onder bepaalde condities tot dienst bij de vrijwillige brand weer verplichten. De gemeente verzorgt de aan schaffing en het onderhoud van het materiaal en andere hulpmiddelen. Bij bedryfsbrandwe- ren ls dit de taak der bedrijven zelve. Grondslag voor de nieuwe regeling is de ge dachte, dat branden en andere catastrophen slechts dan met goed gevolg bestreden kunnen Worden, als met name onder straffe doorvoe ring van een centrale organisatie, een geschool de leiding aanwezig is, klaarheid over de be voegdheden bestaat en de wil om mede te wer ken met practische ervaring gepaard gaat. HEERENGRACHT 314 TELEF. 49596 Een bekend adres voor levering van nieuw en Herbruikbaar Rails - Wissels - Smalspoor - Kip wagens Lorries - Locomotieven - Houten dwars liggers, etc. en alle onderdeelen. Te Oostzaan had de 12-jarige S. Woensdag middag vijf halve centen uit de portemonnale van zijn moeder weggenomen om er snoepgoed voor te koopen. Het duurde niet lang of het geweten begon zoo te knagen, dai hij niet meer naar huis durfde terug te keeren. De ouders, die zeer ongerust werden, toen hun kind niet thuis kwam, riepen de hulp in van buren, alsmede van den rijksveldwachter Den geheelen avond werd overal gezocht, ter wijl ook assistentie van de Amsterdamsche po litie werd verzocht. De jongen werd evenwel niet geyonden. Donderdagmorgen in de vroegte zag een dorpsgenoot hem in Oostzaan het schoolplein afkomen. Bij informatie bleek dat de jongen den geheelen nacht in een zandbak nabij de kleuterschool had vertoefd. Verkleumd werd hij bij zijn ouders terugge bracht. OP BETONVLOEREN IN WONINGBOUW. By apoth. en drog 1.62, 1.47. 0.76. 0.41 TELEF. 47550 prima constructie. NIEUW en GE BRUIKT. Levering uit voorraad. Gunstig gelegen terreinen voor nanaei en industrie oescbikbaar aan Laakhaven, Bincktiorsthaien. Pruitweg, Marktweg en Vissersnaven Geïllustreerd prospectus wordt op aanvrage toe gezonden door aen Dienst der 8tadsomwlkketing en Volkshuisvesting, van Speykstraat 75, '6-Gra- venhage, (Celel. 333850). De landelijke organisatie van de groenten- en fiuitveilingen, het centraal bureau van de tuin bouwveilingen in Nederland, heeft Donderdag te Amsterdam de algemeene jaarvergadering ge houden. In zijn openingsrede wees de voorzitter, de heer F. v. Valstar, op het feit, dat aan den tuinbouw ten gevolge van den oorlog en de be zetting van ons land een bijzondere taak is opgelegd, zoowel tegenover het Nederlandsche voik, als tegenover de bezettingsoverheid. Fei telijk is die taak niet anders dan een verscherp te voortzetting van den koers, dien de tuinbouw zich steeds gesteld heeft, n.l. de bevordering van de cultuur en den afzet van het product. De vraagstukken, welke daarmede verband houden, hebben door den oorlog 'een bijzonder cachet gekregen. Nu de invoer van voedingsmiddelen practisch heeft opgehouden en Nederland op zichzelf is aangewezen, ls de beteekenis van het tuinbouwproduct voor de voedselvoorziening be langrijk toegenomen. De Nederlandsche tuinbouw heeft thans tot taak, aan de voorziening met groenten en fruit tot behoud van onze volkskracht zoodanig mede te werken, dat deze voorzie ning onder alle omstandigheden ten volle ge waarborgd blijft. In dit opzicht kan het Ne derlandsche volk echter gerust zijn. Aan groenten en fruit komt in Nederland geen gebrek. Onze tuinbouw zal een schier onuit puttelijke voedselbron voor ons volk blij ken te zijn. De veilingen zullen iederen dag de deuren openzetten om aan het volk den toegang te verleenen tot dé rijkdommen, welke de tuinders van onzen bodem hebben vergaard. Uit de bezetting van ons land vloeit verder de verplichting voort om de voorschriften van de bezettingsoverheid uit te voeren. De taak om het apparaat der veilingen voor den export van tuinbouwproducten ter beschikking te stellen wordt om twee redenen vergemakkelijkt. De tuinder kan tevreden zijn met de prijzen, welke voor den export naar Duitschland gelden. Het streven is hierbij om aan den teler een loonenden prijs te geven. Gunstig steken de tegenwoordige prijzen af by die van voor den oorlog, toen de afzet van het product hoe langer hoe moeilijker werd en geen loonende prijs te bereiken was, waardoor financieele steun der overheid nood zakelijk werd. De tweede reden, waarom het den tuinbouw niet zwaar valt, zijn verplichtingen ten aanzien van den uitvoer naar Duitschland na te komen, ligt in de reeds lang bestaande samenwerking met de Duitsche instanties. Die samenwerking heeft zich na den wapenstilstand kunnen voort zetten. Het doel van de veiiingsorganisatie blijft het verkrijgen van een loonenden afzet, zoo vervolg de de heer Valstar. Geen Nederlandsche consu ment kan bezwaar hebben tegen dien loonenden prijs, welke den tuinder in staat stelt zijn oe- arijfsonkosten te dekken ook niet aldus spr., als die prijzen een verschil vertoonen met de lage noteeringen, welke in de laatste jaren gol den en waaraan de tuinbouw moest doodbloe den, omdat zij belangrijk beneden de werkelijke kostprijzen lagen Spr. waarschuwde tegen het gevaar van de prijsstijgingen der grondstoffen. Deze verhoogin gen zullen in het algemeen niet in de prijzen der producten kunnen worden verwerkt. De exportprys zal niet kunnen stijgen boven het peil van den Duitschen prijs, doch overigens zijn de prijzen, die de Duitsche kweeker ontvangt, af gestemd op een redelijke bestaansmogelijkheid, Voor het binnenland zal in het raam van de beheerschte prijzen een speling moeten blijven, die rekening houdt met het normale bedrijfs risico en die voorts recht laat wedervaren aan de kwaliteit van het product. De tuinder zal verstancug doen door produc ten, die des zomers snel bederfelijk zijn of waarvoor geen voldoende vraag bestaat, slechts in bescheiden omvang te telen. Hij moet zich richten op die artikelen, die voor de voedsel voorziening het meest van belang zijn. Uit den bodem moet worden gehaald wat er in zit, want de behoefte aan groente en fruit, hoezeer deze ook mag stijgen, moet worden gedekt. Dit is noodzakelijk omdat Nederland voor tuinbouwproducten een exportland blijft. De meening, dat bij dit alles de bestaande teelt regeling wel kan worden gemist, is niet juist. Er mtoet worden geteeld naar een op de behoefte ingesteld programma. Dit is de eenig betrouwbare factor, waarop men een loonende productie kan baseeren. Daarom moet er ook tusschen den tuin bouw in de onderscheidene landen een nauw contact bestaan om een zoo juist mogelijke verhouding te verkrijgen tusschen teelt en afzetmogelijkheid. In het kader eener beheerschte economie moet volle aandacht worden geschonken aan de verduürzaming van groenten en fruit als middel tot markt- en prijsregeling. Teler, han delaar en verwerker van tuinbouwproducten zul len tot volledige samenwerking worden ge bracht. Na te hebben herinnerd aan hetgeen het ge organiseerde veilingwezen in zijn geschiedenis van vijftig jaren voor de verbetering van de teelt en den afzet van tuinbouwproducten heeft tot stand gebracht, wees de heer Valstar op de taak der veilingen in de toekomst. Mede dank zij de goede organisatie der veilingen ls de ver storing van den export van groenten na de oorlogsdagen in zeer korten tijd opgeheven. Dit heeft waardeering gevonden en de tuinbouw is er wel bij gevaren. Bij het in stand houden van het voor den tuinbouw onmisbare afzetorgaan, de veilings organisatie, is zoowel de binnenlandsche voed selvoorziening als de export gebaat. Bij het streven naar ordening ter verkrij ging van een loonend bedrijf voor den tuin bouw zal het Centraal Bureau van Tuin bouwveilingen tevens het oog gericht blijven houden op de vrijheid en zelfstandigheid van den individueelen tuinder in het raam eener krachtige organisatie. Spr. besloot met een opwekking tot de leden om te blijven medewerken aan de veiiingsorga nisatie, die op agrarisch gebied in ons land en op de wereld uniek ls, De algemeene vergadering van aandeel houders eener te Amsterdam gevestigde naamlooze vennootschap heeft aan den directeur dier vennootschap op staanden voet ontslag verleend als zoodanig wegens het plegen van verraad het aannemen van steekpenningen en verder wangedrag. Men wilde echter, dat de betrokkene, die ook als employé in dienst der vennootschap was. in die functie werkzaam zou blijven. De directeur nam echter a-Is employé onmiddellijk ontslag zonder eenigen termijn in acht te nemen. Hij deed dit op grond van artikel 1639 q van hel burgerlijk wetboek. Ingevolge dit artikel wor den als dringende redenen voor den ai beider om de dienstbetrekking zonder opzegging te doen eindigen zoodanige omstandigheden be schouwd, welke ten gevolge hebben, dat van den arbeider redelijkerwijze niet gevergd kan wor- len, de dienstbetrekking te laten vootduren. Voor de rechtbank te Amsterdam vorderde Je vennootschap van den gewezen directeu chadevergoeding wegens onrechtmatige ver breking van zijn dienstbetrekking als employé De rechtbank ontzegde deze vordering, welk vonnis in hocger beroep door het gerechtshof te Amsterdam is bevestigd. Het Hof overwoog iaaibij eerst, dat de rechtbank de handelwijze van den directeur terecht verraad heeft ge noemd en dat zijn wangedrag een dringende reden vormde hem als directeur te ontslaan Echter zou het voortduren van zyn dienst betrekking als employé hem in een onhoud- baren tcestand gebracht hebben, overwoog het Hof verder. Hij zou dan immers voortaan als employé zijn werkzaamheden moeten verrichten met dezelfde menschen, wier chef hii tot nu toe was geweest, terwijl tevens op hem drukte het odium van den man. die als directeur op staanden voet ontslagen was. Deze omstandig heden waren zóó vernederend voor hem. dat redelijkerwijze niet van hem gevergd kon wor den, de dienstbetrekking te laten voortduren De beëindiging daarvan oordeelde het Hof dus rechtmatig De vennootschap kwam van dit arrest in cassatie. De hooge raad heeft in deze procedure geoor deeld. dat veelal omstandigheden die door toe doen van den arbeider zelf veroorzaakt zijn. juist daarom zullen missen het karakter ais cmsch even in bovengenoemd artikel van het burgerlijk wetboek. Noch de woorden, noch de stdekking van dit wetsartikel bengen echte: mede. dat dit steeds moet worden aangenomen of althans steeds in die gevallen, waarin het een omstandigheid geldt, veroor zaakt door een handeling van een arbeider, welke als verraad jegens zijn patroon is te kwalificeeren. De wet laat den réchter volle vrijheid om bij het oor deel wat in een gegeven geval redelijk is, met alle omstandigheden daarvan rekening te hou den. De hooge raad heeft op dien grond het be roep verworpen. Gisterennacht is ingebroken in de meu belzaak van de firma G. Vogelenzang aan de VvostZyvxe t-e ^aanuain Teen de nachtelijke bezoeker, die langs de dakgoot en door het ve, breken van een ruit binnen was gekomen zich naar het goederen- magazijn wilde begeven, werd hem plotseling een halt toegeroepen door den' waakhond die daarbij een zoo dreigende houding aannam, dat de man geen voet meer durfde te verzetten De hond liet den indringer eerst los toen de po litie, die per telefoon gewaarschuwd was, ver scheen om den man te arresteeren. De eigenaar van de zaak. die uit zijn slaap was gewekt, was zoodanig overstuur dat hij de b andweer alarmeerde, die weldra met, spuiten arriveerde. Naar aanleiding van de regeling betreffende den verkoop, minstens eenmaal per halfjaar, van oude binnen- en buitenbanden door de rij wielhandelaren aan de handelaren in oude rub ber, ingeschreven bij het rijksbureau voor rub ber, is eenige ongerustheid ontstaan omtrent de voorziening van plakmateriaal. Van bevoegde zijde deelt men mede, dat deze ongerustheid ongegrond is, daar er voor gezorgd zal worden, dat plakmateriaal in voldoende hoeveelheid verkrijgbaar zal zijn. Eventueele 'vragen over de distributie van rijwielbanden rlchte men niet tot het rijks bureau voor rubber te Amsterdam, doch tot den. economischen voorlichtingsdienst. Rijnstraat 24, te 's-Gravenhage. De Rotterdamsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den 54-jarigen procu ratiehouder bij de Rijksverkeersinspectie te Rot terdam W. J. H., die door het valschelijk in vullen van toewijzigingsformulieren de beichik- king wist te krijgen over tienduizenden liters benzine, die door bemiddeling van zijn neef, den 39-jarigen B. G. H. J. H., tegen hooge prij zen in den kettinghandel werden verhandeld Verd. werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar met aftrek van arie maanden voor arrest. De neef van verd., H., werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar mét aftrek der geheele preventieve hechtenis. Er was tegen ieder van hen acht maanden ge- ei scht. De persdienst van de N.S.B. meldt: Woensdagavond hebben de heer en mevrouw Mussert in hotel „De Witte Brug" te Den Haag een avond-ontvangst gehouden. Aanwezig wa ren de rijkscommissaris rijksminister Seyss- Inquart en zijn echtgenoote, de commissaris-ge neraal voor financiën en economische zaken Fischböck en zijn echtgenoote, de commissaris- generaal van openbare veiligheid, S.S.-Brigade- führer Rauter en zijn echtgenoote, de commis saris-generaal voor bijzondere aangelegenheden, Hauptamtleiter Schmidt en zijn echtgenoote, gezant Otto Bene, de generaal der politie Schu mann en vele andere Duitsche autoriteiten en hooge functionarissen van het Duitsche bestuur en het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P., allen met hun dames. Van Nederlandsche zijde noemen wij den plaatsvervangenden leider der N.S.B., C. van Geelkerken en zijn echtgenoote, den secretaris generaal van het departement van volksvoor lichting en kunsten, dr. T. Goedewaagen, den commissaris in de prov. Limburg, Graaf M. de Marchant et d'Ansembourg, den commissaris in de provincie Utrecht, ir. F. E. Müller, de ge machtigden van den leider in de provincies, voorts een aantal vooraanstaande figuren uit de beweging die openbare ambten bekleeden en talrijke leidende functionarissen in de poll tieke organisatie en de W.A. eveneens met hun dames. Mevrouw Ria Focke bracht, begeleid door haar echtgenoot eenige liederen ten gehoore; mej. Else Nolthenius, pianiste, hield een piano voordracht. Een strijkje, onder leiding van den heer S. Wouters, verleende voorts zijn mede werking. De zaal was smaakvol met tulpen ver sierd. Vrij plotseling is in den ouderdom van 74 jaar overleden de heer H. C M. Rubert oud burgemeester der gemeente Rysbergen (N.Br.). Ruim 24 jaar heeft wylen de heer Rubert aan het hoofd van de gemeente Rijsbergen gestaan. Toen in Mei van het vorige jaar de stad Breda evacueerde heeft de oud-Burgemeester zich zeer verdienstelijk gemaakt by de verzorging van gewonden en de leniging van den nood der vluchtelingen en daardoor bij talrijke Breda- naars een onvergetelyken indruk achtergelaten. De Secretaris-Generaal van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten heeft, met in gang van 1 Maart 1941, benoemd tot voorzitter van de Centrale Commissie voor de Filmkeuring den heer ir. W. L. Z. v. d. Vegte, te Wassenaar, thans waarnemend voorzitter van genoemde commissie. De Secretaris-Generaal van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten heeft met in gang van 15 Maart 1941 benoemd tot secretaris van de Centrale Commissie voor de Filmkeuring den heer J. H. van Zwijndrecht te Voorburg, thans administratief ambtenaar by genoemde commissie. De Secretaris-Generaal van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten heeft met in gang van 1 Maart 1941 benoemd tot plaats vervangend lid van de Centrale Commissie voor de Filmkeuring den heer Alb. J. Richel, te Santpoort. Dinsdagavond om zeven uur ls de eerw. broeder Victor, overste van het St. Bonifacius- gesticht van de Broeders van Liefde te Kaats heuvel. plotseling overleden. Broeder Victor zou in de St, Bernard us- school een schoolvergadering van het personeel presideeren. By het binnentreden van het lokaal, waar de onderwijzers reeds byeen waren, werd hy dui zelig. Broeder Vivinus ondérsteunde hem. Het bleek dat broeder Victor door een beroerte was getroffen. Zelf vroeg hy nog om een priester. Pastoor De Klyn van de St. Joseph-parochle diende hem het H. Oliesel toe. De geneesnee- ren dr. Cappetti en dr. Vercauteren verleenden hulp. Binnen een uur is broeder Victor zacht en kalm ontslapen. Broeder Victor was geboren m 1886 in Puyflijk. Op jeugdigen leeftyd trad hy in de Congregatie der Broeders van Liefde te Gent. In huize Woluwe by Brussel is hy véél jaren werkzaam geweest; daar werd zyn naam be kend als directeur van het orkest van het Blindeninstituut. In 1934 kwam hij als overste naar Kaatsheuvel als opvolger van broeder Palmas. Hij was hier zeer bemind zoowel by de schooljeugd als by de burgerij. In den nacht van Zondag op Maandag is by den landbouwer J. van K. op het Homixveld te Maurik een rund uit den stal ontvreemd. De dieven hebben het een eind weggevoerd en daarna achter een bosch geslacht, waar de huid en de ingewanden in een sloot werden aange troffen. Na een uitgebreid onderzoek mocht, het öe GRONINGEN. Geslaagd voor het artsexamen eerste gedeelte de heer G. B. A. Schasfoort te Almelo. Nadat in den loop van Februari van den Procureur-Generaal bericht was ontvangen, dat hy geen bezwaar had tegen de oprichting der Vereeniging „Voormalig 19 R.I." heeft het voor- loopig bestuur een vergadering gehoucen, waarin besloten is om de herdenkingsplechtig heid te Rhenen dit jaar te houden op Hemel vaartsdag, 22 Mei 1941. Te zamen met dr. Schlotterer, Ministerialdiri- 6ent aan het Reichswirtschaftsministerium te Öerlyn, heeft de commissaris-generaal voor Fi nanciën en Economie, dr. H. Fischböck, een be doek gebracht aan de Utrechtsche Jaarbeurs. In het gezelschap van deze heeren waren de ge volmachtigde voor de provincie Utrecht, dr. Joachim, en eenigen van diens medewerkers. By de begroeting door den voorzitter van het bestuur, dr. Fentener van Vlissingen, wees deze °P de buitengewoon gunstige ontwikkeling van he Jaarbeurs, zoowel wat betreft het aanta' bezoekers als in het byzonder ook de behoefte aan plaatsruimte, waarvoor de bestaande ge bouwen niet meer voldoende zyn. De commissaris-generaal juichte het besluit Van het bestuur toe, om met de noodzakelijke bouwwerken tot uitbreiding dadeiyk een begin maken en zegde zyn steun voor de tot stand homing daarvan toe. Dr. Fentener van Vlissingen legde ook thans hen nadruk op de ontwikkelingstendenz, welke haar zyn meening het beurswezen beïnvloedt h.l. dat vroeger de exposanten er prys op stel hen, in afgesloten ruimten en zoo ver mogeiyk Verwyderd van hun concurrenten, te kunnen berken om de als zakengeheim beschouwde sa hienstelling van hun kring van klanten voor he oogen van hun concurrenten verborgen te h°uden, terwyl nu de exposanten in dezelfde branche zich naast elkaar bevinden en daar mede voor de belangstellenden het overzicht Gemakkelijker maken. De ontwikkeling gaat echter nog verder en wel zoodanig, dat in vele Gevallen collectieve inzendingen der bedryfs- Gi'oepen plaats hebben in plaats dat afzonder- jtike verkoopplaatsen der producenten worden hfgericht. De commissaris-generaal overtuigde zich by aÜn rondgang er van, dat de Nederlandsche pxtielindustrie door haar gemeenschappelijke jhzending deze gedachte reeds zeer goed tot ^drukking heeft gebracht'. In de Duitsche afdeeling konden de bezoekers rjch aan de hand van interessante gegevens, yhlke dezen keer in het byzonder propaganda raakten voor de voortbrengselen van het *hhatdrukbedryf, er van overtuigen, dat de wil ah het Duitsche ryk om naar Nederland te *Porteeren, in vollen omvang is blyven bestaan L onder de huidige leiding in Nederland. Ajax-Blauw Wit trekt natuuriyk weer de ge wone belangstelling, al zal deze numeriek met zoo groot zyn als onder andere omstandigheden In het Oosten worden slechts twee wedstry- den gespeeld. Eén daarvan is van groot belang voor den strijd om de eerste plaats. Heracles ontvangt Tubantia en komt door een overwin ning op gelijken voet met N.E.C., maar Tuban tia, dat ook nog een heel klein kansje heeft, zal dit niet zonder meer prys willen geven Overigens gelooven we toch wel, dat de gast- heeren aan het langste eind zullen trekken Hengelo, dat thuis tegen Enschede speelt, heeft by deze ontmoeting het grootste belang, omdat het daardoor een belangryk eind uit de buurt van de laatste plaats kan komen. Een behoor- lyk kansje is daar o.i. wel op. Ook in het Zuiden zyn een paar belangryke wedstryden. Tilburg heeft er één van, daar P.S.V. op bezoek moet by een Willem II, dat sinds eenigen tyd weer zichzelf is geworden. Hoewel we den leiders nog steeds de beste kan sen blyven geven, meenen we toch, dat ze dezen tegenstander niet zonder handschoenen zullen mogen aanpakken. De andere rivalen, Juliana en N.A.C., bestryden elkaar in Spekholzerheide De verliezer ziet zyn kansen een belangryk eind dalen, zoodat het wy bedoelen dit in sportleven zin hard tegen hard zal gaan. Een gelyk spel of daaromtrent zal hier wel het resultaat van zyn. Limburgia en Roermond stryden in Heerlen met den moed der wanhoop om de laatste plaats te ontgaan. We aarzelen niet, den oJL iets sterkeren gastheeren de beste kansen te geven. Ook Helmond is niet buiten schot, hetgeen er zeker niet beter op wordt na de nederlaag, welke wy het Zondag by Noad zien oploopen. Ook voor Longa kon er wel eens een kleine nederlaag opzitten by Eindhoven, dat daarmede de kansen van de Tilburgers voorgoed den nek omdraait. Evenzoo voorzien we een kleine nederlaag van B.V.V. by M.V.V. In het Noorden winnen twee der leidende Ploegen zonder eenigen twyfel want op de eer ste plaats nemen we niet aan, dat Be Quick nu ook de derby tegen G.V.A.V. verliest en ver volgens achten we Leeuwarden mans genoeg om thuis van den hekkensluiter Veendam te. winnen. Velocitas zal meer moeite hebben by nummer drie van de rangiyst H.S.C. Het zou ons niet verwonderen, wanneer de kampioens plannen van deze Groningsche ploeg op de Hoogezandsche veengronden schipbreuk zouden ïyden. Achilles zou zichzelf een groot plezier en een niet minder grooten dienst bewijzen, wan neer het thuis een puntje kon bemachtigen tegen Sneek en om dezelfde reden kan W.V.V. zyn voordeel doen met een succesje tegen Heerenveen. Weer is de competitie zoover gevorderd, dat we kunnen gaan spreken over de be faamde laatste loodjes; Weliswaar is met VB.V. de eerste kampioen van de hoogste afdeeling reeds bekend, maar overal elders is een felle stryd gaande om de bezetting van de bovenste plaats en is behalve in het Westen ook de vraag wie zal wor den aangewezen tot het spelen van degra- datiewedstryden nog niet opgelost. In afdeeling I byvoorbeeld is er weer een nieuwe phase in den stryd gekomen, nu AP.O. Zondag D.H.C. weer een puntje heeft laten in- loopen. Nu kan men er wel op wyzen, dat de Hagenaars een gemakkelyker programma voor den boeg hebben dan de Delftenaren, maar men vergisse zich noch in de door beide clubs te spelen wedstryden, noch in het verrassende element, dat de voetbalsport steeds weer biedt. De Hagenaars moeten het thuis nog opnemen tegen Sparta en D.F.C., terwyi zy 't Gooi in eigen huis moeten opzoeken. D.H.C. krijgt de Hilversummers nog in Delft op visite, évenals D.W.S, maar heeft den zeer lastigen uitwed- stryd tegen Sparta nog in het vooruitzicht. Inderdaad is dus het programma van de groen zwarten het moeliykst. Zondag beginnen de Delftenaren met hun „zachtste eitje", want als zoodanig mag het bezoek van 't Gooi ongetwy- feld gelden. De Hagenaars 'hebben het iets moeiiyker in den thuiswedstryd tegen D.F.C.. dat ondanks heftigen tegenstand wel zal ver liezen, al hoopt men in Delft natuuriyk an dersVoor K.F.C. is er altijd nog een klein kansje om den dans te ontspringen, maar dan mag Zondag ook niet verloren worden van Hermes D.V.S. Hetgeen den Koogers wel niet gemakkelyk zal vallen. Feyenoord is in Rotter dam weer favoriet tegenn Stormvogels, maar de ontmoeting in de hoofdstad tusschen D.W.S. en Sparta biedt velerlei mogeiykheden. In afdeeling H wint V.S.V. natuuriyk ge makkelyk van den hekkensluiter C.V.V. Wan neer Xerxes er dan in zou slagen thuis vari V.U.C. te winnen en dat is zeer goed moge lijk zou het lot van de Charloische club vrij wel beslist zijn. Haarlem gaat zijn geluk be proeven bij R.F.C. en mag er wel voor opjjas- sen, dat het er niet voor een onaangename ver rassing komt te staan. De Amsterdamsche derby Is iemand, die repatrieerend uit Ned.-Indië aan boord van het m.s. Christiaan Huygens in de Golf van Aden komt te overlyden, een in gezetene van het Ryk in Europa? Deze vraag zoo schryft het „Weekblad van het Recht" heeft de ontvanger der directe belastingen te Amsterdam bevestigend beantwoord, maar de erfgenamen waren van een andere opvatting. De eerste kamer der Amsterdamsche rechtbank heeft in deze kwestie Uitspraak gedaan en den ontvanger in het ongelijk gesteld, zoodat de van de nalatenschap van den erflater geheven suc cessierechten onverschuldigd zijn betaald en derhalve kunnen worden teruggevorderd. Van de zijde van den ontvanger was o.m. aan gevoerd, dat de erflater reeds een jaar vóór zyn overlyden een huis te Amstelveen had gehuurd, waar zijn vrouw en kinderen reeds woonden, toen de erflater zyn betrekking te Soerabaja verliet. De erflater, zoo stelde de ontvanger, zou, al is hy dan ook niet persoonlijk te Am stelveen geweest, toch aldaar zyn woonplaats hebben gekregen. De rechtbank overwoog even wel, dat de wet zulk een automatischen over gang van woonplaats niet kent, kunnende im mers het feit van het zich Inschepen en van het aan het personeel aan boord opgeven als zyn adres in Holland dat van het huis, waar zyn gezin gevestigd was, niet beschouwd wor den als handelingen, die de overbrenging van een domicilie kunnen bewerkstelligen." Welis waar had de erflater zyn adres te Soerabaja opgegeven, doch hy had nog niet dadeiyk een andere woonplaats betrokken. Tusschen die beide tijdstippen ligt een periode, dat hy vol gens de wet zonder, woonplaats was. Het Bur- geriyk Wetboek kent inderdaad die figuur. Zegt niet art. 74: „Een leder wordt geacht zyne woon plaats te hebben alwaar hy zyn hoofdverblijf heeft gevestigd. By gebreke van zoodanige woon plaats wordt de plaats des werkeiyk'en verblyfs daarvoor gehouden"? Het tweede lid van dit artikel slaat niet alleen op zwervers, doch ook op den erflater, die op de „Christiaan Huygens" reisde en met hem alle andere repatrieerenden, zoolang zy zich nog niet ergens feitelük heb ben gevestigd. De erflater had dus geen woon plaats noch werkelyk verblyf binnen het Rijk. De fiscus beschouwde hem ten onrechte als in gezetene, terwyl de overledene alleen het voornemen had zich in het Rijk, te Am stelveen, te vestigen. LENT BIJ NIJMEGEN HUIZE „ST.JOSEP H", PENSION VOOR DAMES EN HEEREN Tevens Huishoudschool voor Meisjes utt den netten burgerstand Adres: de Zeereerw. OVERSTE gecomprimeerd en in vloei baren toestand N.V. W. A. HOEK'S MACHINE- EN ZUURSTOFFABBIEK Hoofdkant. Schiedam. Fabrie ken te Schiedam, Amsterdam, Groningen. Utrecht, Hengelo. Dieren Tandjong Prlok en Soerabaja

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 9