Rijkskanselier Hitier ontvangt Von Bardossy De Duitsche aanval op Plymouth Prins-regent Paul voert besprekingen Organisatie van het bedrijfsleven Het bezoek van Aiken aan Amerika Verduistering VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 22 MAART 1941 - OCHTENDBLAD DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE Hartelijke, welkomstwoorden van Von Ribbentrop Bij het bezoek van het vloot- eskader der V.S. aan Sydney Verruiming van dienstplicht in Engeland Ondernemersorganisaties zullen groote bevoegd heden krijgen Eden's besprekingen in het Nabije Oosten Kabinetsraad te Vichy De Vreme over de Duitsch- Joego-Slavische betrekkingen Tanger verwelkomt den kalief van Spaansch-Marokko De Manhattan Express ontspoord V Amerikaansche critiek op de hulp aan Engeland BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEFOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 26 cent per week; per kwartaal 3.41. Bij onze Agenten 28V2 ct. per week, per kwartaal VIER EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 22915 De prijs der advertentïën bedraagt 35 cents oer regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iederen regel meer 16 cents. Von Ribbentrop's toespraak De D.A.Z. over Bardossy Rede van den plaatsvervangenden Australischen premier IRAK WEIGERT NIEUWE BRITSCHE TROEPEN Bardossy, de Hongaar sche minister van Buitenlandsche Zaken, die een bezoek aan Rijksminister von Ribbentrop brengt (foto stapf) Premier van Nieuw'Zeeland naar Londen uitgenoodigd Duikbooten brengen Britsche sche pen aan Afrika's Westkust tot zinken Antwoord van Von Bardossy DE STEUNPUNTEN VOOR DE V.S. IN URUGUAY Vraagstuk thans opnieuw actueel „Ierland zal zich tegen iederen indringer verzetten" te wijten is. Overdracht van 150 schepen ten nadeele van de marine der V. S. Radiotoespraak van Wheeler De Engelsche steunpunten Eerste Britsche kruiser in Amerikaansch dok Slagschip van 60.000 ton Thee wordt duurder Twee cent per half ons de' thee, die bij de kruideniers aanwezig is. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MÜNCHEN, 21 Maart. (D.N.B.) De Führer heeft Vrijdag om 16 uur in den Führerbau den koninklijk-Hongaarschen minister van Buitenlandsche Zaken, Ladislaus von Bar dossy, in tegenwoordigheid van den rijks minister van Buitenlandsche Zaken, Von Ribbentrop, voor een vrij langdurig onder houd, dat hartelijk verliep, ontvangen. De Hongaarsche minister van Buitenlandsche Zaken werd door den chef van het protocol van hotel Regina naar den Führerbau begeleid. In het voorportaal van den Führerbau werd de Hongaarsche gast door den rijksminister van Buitenlandsche Zaken, Von Ribbentrop, ont vangen. Een afdeeling van het wapen-S.S. bracht den Hongaarschen minister de militaire eer bewijzen. De rijksminister van Buitenlandsche Zaken geleidde daarop den Hongaarschen mi nister naar den Führer, waarop in diens werk vertrek de bespreking begon. In aansluiting op de bespreking, die meer dan anderhalf uur duurde, stelde Von Bardossy de heeren van zijn gevolg aan den Führer voor. Na een kort persoonlijk en hartelijk onderhoud nam de minister van Buitenlandsche Zaken daarop afscheid van den Führer, waarop hij door den rijksminister van Buitenlandsche Za ken weer naar zijn hotel werd geleid. Een tal rijke menschenmenigte, die zich in den loop van den middag op den Königlichen Platz verzameld had, juichte den Hongaarschen mmister bij zijn vertrek hartelijk toe. Vrijdagavond woonde de Hongaarsche gast op uitnoodiging van Von Rib bentrop een opvoering van de Zarewitsch in het Staatstheater bij. Het D. N.B. verstrekt over de ontvangst te München het volgende communiqué: De Führer heeft vandaag, in tegenwoordigheid van den rijksminister van Buitenlandsche Zaken, Von Ribbentrop, in den Führerbau te München den koninklijk-Hongaarschen minister van Buiten landsche Zaken, Ladislaus von Bardossy, ont vangen. De besprekingen werden gevoerd in den geest van de traditioneele en hartelijke vriend schap, die Duitschland met Hongarije verbindt. In aansluiting op de bespreking stelde de Hon gaarsche minister van Buitenlandsche Zaken aan den Führer de heeren van zijn gevolg voor, t.w. den kabinetschef, gezant Von Barthcldy, den leider van de politieke afdeeling, gezant Von Ghyczy, en den leider van de afdeeling pers en cultuur, gezant UJlein-Reviczki. Op de receptie, die Vrijdagmiddag door den rijksminister van Buitenlandsche Zaken te Mün chen gehouden werd ter eere van Von Bardossy, heeft Von Ribbentrop tot den Hongaarschen gast eenige hartelijke woorden van welkom gericht. Oe minister zeide o.a.: „De lijdensweg, dien het Duitsche en ook het Hongaarsche volk van 1918 af moesten gaan, was zwaar. In dezen tijd eerst van vernedering, daarna van onmacht en ten slotte van schijnbaar verval zijn Duitsch land en Hongarije zooals het strijdmakkers uit den wereldoorlog betaamde elkaar trouw gebleven, ja, zy gingen nog nauwer samen werken. Geen onwil en geen leed echter konden in onze "eide volken, die beide door een gloeiend pa triotisme in dezelfde mate bezield zijn, het ge loof uitroeien, dat aan het einde van dezen lij densweg de opbloei van onze naties zou staan. Toen het dan den Führer in weinige jaren ge- 'ükte Duitschland uit zijn onmacht weer tot een J'an de sterkste mogendheden ter wereld op te ueffen, toen was ook het tijdstip gekomen om ondraaglijke ketenen van de verdragen van Versailles en Trianon te verbreken. In deze jaren heeft de Hongaarsche natie onder leiding van hen rijksregent Von Hórthy zich steeds nauwer hict de spil verbonden en uit de lotsgemeenschap Van het lijden groeide de lotsgemeenschap van he daad. Dat het gelukte het groote territoriale °hrecht, dat Hongarije bij het verdrag van Tria- hon werd aangedaan, te herstellen, was voor ons een bijzondere vreugde. De Hongaarsche staats kan graaf Csaky, wiens vroegtijdig overlijden Ohs allen kortgeleden in oprechten rouw heeft ge hompeld, is het geweest, die met verstand en een helderen blik de thans ingetreden Europeesche ontwikkeling heeft vooruitgezien en voor Hon- 8arÜe hieruit de consequentes trok. U als zijn opvolger in zijn ambt kunt ervan verzekerd zijn, hat u bij het volgen van deze politiek van nauwe ^fiendschap tusschen onze beide verbonden lan- hon steeds op de rijksregeering en mijn harte- hJkste ondersteuning kunt rekenen. Thans zijn j0 verbonden groote mogendheden, Duitschland mlië en Japan met de bij hen aangesloten sta- en, waarvan Hongarije de eerste was, in den helst rijd gewikkeld voor het verslaan van haar aatsten vijand Engeland. Dat de gebeur- Ohissen van het jaar 1940 dezen oorlog, :*le ons door Engeland krachtens zijn oorlogs- crklaring van 3 September 1939 werd opgedron- ?er>, reeds ten gunste van Duitschland en zijn oridgenooten hebben beslist, daar zijn wij van v®rtuigd. Het jaar 1941 zal het definitieve be- 'js leveren en de gebeurtenissen van dit jaar jhllen onze tegenstanders dwingen hun neder ig te bekennen. Dat Hongarije, onze oude 5,rÜdmakker uit den wereldoorlog, thans bij ons 'bl*at en opnieuw het zijne in dezen eindstrijd Jhraagt, is voor ons een bijzondere vreugde. het Hongaarsche volk herstel van de nationale catastrophe zou kunnen brengen en het land kon helpen bij het bereiken van zijn rechtvaardig doel. Ik kan Uwe Excellentie verzekeren, dat het Hongaarsche volk iederen keer van dezelfde levendige vreugde vervuld was, wanneer de groote Führer van het Duitsche volk, onzen ouden strijdmakker en bondgenoot, met zijn geniale staatsleiding steeds weer een van de hoeksteenen van het vredesdictaat van Versailles terzijde gesteld had. Het politieke gevoel van het Hongaarsche volk heeft hierin de lotsver bondenheid van onze volken op de juiste wijze interpreteerend ook voor zichzelf ge beurtenissen en daden gezien, die een keer punt in het lot medebrachten. Ik beschouw het als mijn voomaamsten plicht, 't werk van graaf Csaky voort te zetten en de beproefde buiten landsche politiek van mijn land in den geest van het driemogendhedenpact met Duitschland, Ita- iié en Japan verder te voeren Het kan voor iederen Hongaarschen minister van Buitenland sche Zaken slechts een verheven taak zijn, met het Groot-Duitsche rijk, dat voor de rechtvaar dige nieuwe ordening van Europa zijn heroïeken eindstrijd voert, in den geest van een nauwe vriendschapspolitiek samen te werken." De Deutsche Allgemeine Zeitung heeft aan den nieuwen Hongaarschen minister van Bui tenlandsche Zaken, Von Bardossy, die als wel kome gast in Duitschland vertoeft, een harte lijk welkomstwoord gericht. Von Bardossy zet met deze reis de traditie van zijn voorgangers voort, zoo schrijft het blad, die door vele be zoeken hun persoonlijke relaties met de voor aanstaande kringen in stand hielden. Hongarije en Duitschland zijn kameraden uit den wereld oorlog en evenals Duitschland tegen Versailles, zoo strijdt Hongarije tegen Trianon. Door de toe treding van Hongarije tot het driemogendhe denpact is de politieke gemeenschap nog nauwer geworden. Hongarije is als eerste natie tot dit pact, zijnde een fundament voor de nieuwe orde, toegetreden. De oude vriendschap wordt thans door de bijeenkomst te München nog versterkt en de besprekingen tusschen den Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, Von Ribbentrop, en den Hongaarschen minister van Buitenlandsche Zaken, worden gehouden op een gewichtig tijd stip, zoo schrijft het blad ten slotte. SYDNEY, 21 Maart (S.P.T.). Dc plaats vervangend premier van Australië, Fadden. heeft op een receptie, ter gelegenheid van het bezoek van het Amerikaansche vloot-eskader aan Sydney, een rede gehouden, waarin hij o.m. verklaarde, dat het besluit van de Vereenigde Staten. Engeland alle hulpbronnen ter be schikking te stellen van verstrekkende betee- kenis kan zijn. „Wie zich echter thans in slaap laat wiegen met de gedachte, dat de oorlog nu wel van zelf zal worden gewonnen, is een domkop. Ik zal de laatste zijn," aldus Fadden, „om niet te erken nen. dat het zwaarste deel nog voor ons ligt. Ook de Vereenigde Staten bereiden zich onge twijfeld op een langen en donkeren nacht voor. Doch wij weten ook, dat daarna een nieuwe dag zal aanbreken." Aan het slot van zijn rede deelde Fadden mede, dat de premier Menzies, die op het oogenblik in Engeland vertoeft, alvorens naar Australië terug te keeren, een bezoek awn de Vereenigde Staten zal brengen, waar hij o.a. president Roosevelt en den Amerikaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, Cordell Huil, zal ontmoeten. BEIROET, 21 Maart. (D.N.B.). De regeering van Irak heeft geweigerd, zoo wordt uit Bagdad gemeld, nieuwe Engelsche troepencontingen ten ter versterking van de in het verdrag tus schen Engeland en Irak vastgestelde twee divi sies in haar gebied op te nemen. S'ïsSS LONDEN, 21 Maart. (SPT.) Heden is een wet afgekondigd, waarbij dienstplichtige mannen voor de civiele verordening kunnen worden opgeroepen. Voortaan zullen even eens principieele dienstweigeraars in de burgerlijke verdedigingsdiensten worden in gedeeld. Deze wet geldt alleen voor Enge land, en derhalve niet voor de dominions. Ook wordt bericht dat het Australische ver dedigingscorps zal worden gereorganiseerd. Het zal voortaan op dezelfde wijze ingericht wor den als de „Home Guards" in Engeland. Zooals verder wordt gemeld heeft de Nieuw-Zeelandsche minister-president Fra- ser aan de pers medegedeeld, dat hij door Winston Churchill en door de Britsche re geering is uitgenoodigd een bezoek aan Londen te brengen, teneinde 'vraagstukken te bespreken, die met de oorlogvoering ver band houden. BERLIJN, 21 Maart (D.N.B.) In aanvul ling op het weermachtsbericht van Vrijdag verneemt het D.N.B. nog het volgende: Het zwaartepunt van den Duitschen aanval in den afgeloopen nacht lag op de oorlogshaven Plymouth. Dit steunpunt van de Britsche oor logsvloot; in Zuid-Engeland, dat na Portsmouth het belangrijkste is, werd bij uitstekend zicht door sterke Duitsche gevechtsafdeelingen aan gevallen. De neergeworpen bommen, die stel selmatig op militaire en andere voor den oor log belangrijke doelen vielen, leverden een prachtig succes op. Talrijke groote en middel- branden laaiden op. Over een oppervlakte van ongeveer vier vierkante kilometer woedde een geweldige vlammenzee. Door het inslaan van zware Duitsche bommen werden arsenalen van de Britsche marine en kade-installaties in puin gelegd. Het voornaamste ravitailleeringsdepot van de Engelsche marine stond in lichter laaie. Talrijke ontploffingen, die door de neergewor pen bommen ontstonden, duidden erop, dat munitievoorraden in de arsenalen tot ontplof fing waren gekomen. Verscheidene vracht schepen dreven brandend in de haven. Te oordeelen naar alle tot dusver ontvangen berichten heeft de krachtige aanval op de En gelsche oorlo'gshaven Plymouth zeer ernstige vernielingen aangericht, zoodat, evenals Ports mouth, ook deze Britsche oorlogshaven zijn karakter van vlootsteunpunt in aanzienlijke mate verloren heeft. Volgens een bericht van het Zweedsche blad Nya Dagligt Allehanda is de luchtaanval op Plymouth van buitengewone hevigheid ge weest. De straten zijn, naar het blad verder meldt, met balken, stukken muur en glas over dekt. Het verkeer is door de groote puinhoopen hopeloos geblokkeerd. De reddingsbrigades moesten wegens de bui tengewoon groote schade door het in dienst stellen van burgers, zooals huisvrouwen, ver koopsters en zakenlieden, versterkt worden. Het D.N.B. meldt verder uit Berlijn, dat alle vliegtuigen, die. de drie groote aanvallen op Huil, Londen en Plymouth hebben uitgevoerd, met uitzondering van één, onbeschadigd op hun bases zijn teruggekeerd. De Engelsche nieuwsdienst heeft omtrent den aanval op Plymouth nog medegedeeld, dat vooral zaken door de neergeworpen bommen hebben geleden. Er zijn verscheidene branden ontstaan, o.m. een groote brand. In verschil lende deelen der stad is ook schade ontstaan door zwaar explosieve bommen. Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt mede: Aan de Westkust van Afrika opereerende duikbooten hebben uit een convooi, dat op weg was naar Engeland en krachtig be schermd werd, een aantal schepen met een geza.menlijken inhoud van 69.000 brt. weg geschoten en tot zinken gebracht. (Van onzen Haagschen redacteur) Bij de organisatie van het Nederlandsche bedrijfsleven in zijn breeden omvang, zoo vernemen wij, zijn reeds goede vorderingen gemaakt. De commissie-Woltersom, die des tijds krachtens een verordening van den Rijkscommissaris en krachtens een aanvul lend besluit werd ingesteld, zet haar werk zaamheden met onvermoeiden ijver voort. In zooverre begint er nu teekening in het resultaat te komen, dat men van dag tot dag de oprichting van nieuwe centrale or ganisaties kan verwachten. CAIRO, 21 Maart (S.P.T.). De Engelsche mi nister van Buitenlandsche Zaken, Anthony Eden, zal nog eenigen tijd in Egypte blijven Ten aanzien van de besprekingen, welke hij met zijn Turksche collega, Saradjogloe, heeft ge voerd, wordt in officieele kringen te Londen het stilzwijgen bewaard. Er werd slechts mede gedeeld, dat „Turkije geen Engelsche desiderata van de hand heeft gewezen". Volgens een te Londen uit Cairo ontvangen bericht heeft de minister van Buitenlandsche Zaken van Irak voor de financieele commissie van het parlement verslag uitgebracht over zijn besprekingen met minister Eden in Cairo. Bin nenkort zal een officieele mededeeling over de onderhandelingen met Engeland door de re geering van Irak worden gepubliceerd. Hongaarsche minister van Buitenlandsche V0] ®h, Von Bardossy, antwoordde hierop als 8ch„Als voormalig student aan de Borlijn- st® universiteit en als Hongaar strekt het mij ('s tot een oprechte vreugde, wanneer ik het tiA^Üe grondgebied van het Duitsche rijk be kt^' waarmede Hongarije zich door ontelbare ahrf^S~' geestelijke, politieke en economische verbonden voelt. Ik kan met een rustig en beweren, dat de Hongaarsche politiek ih6(.rt het oogenblik, waarop wij hand in hand kif, eikaar tegen het onrecht en de overweldi gt} Van Versailles en Trianon zijn gaan strij- sche Steehs hetzelfde gebleven is. De Hongaar- waren zich steeds bewust van UihjogStandigheid, dat slechts een vergaande en samenwerking met het Duitsche rijk aan VICHY, 21 Maart (D.N.B.) Vrijdagmiddag is onder voorzitterschap van admiraal Darlan een kabinetsraad gehouden. Morgen zal een mi nisterraad worden gehouden. Over hetgeen be sproken is, is tot dusver niets bekend. TUNIS. Admiraal Esteva heeft Donder dag, zoo meldt S.F.T., verscheidene belangrijke besprekingen te Vichy gehad. 0.a. heeft hij met admiraal Darlan gesproken over de mogelijk heden van een nog nauwere samenwerking op economisch gebied tusschen Tunis, Algerije en Marokko, alsook met het moederland. De resi dent-generaal heeft voorts geconfereerd met admiraal Platon en met den minister van Lucht vaart, generaal Bergeret. Officieus verluidt, dat admiraal Darlan den resident-generaal heeft aanbevolen een inspec tie-reis door zijn ambtsgebied te ondernemen. MONTEVIDEO, 21 Maart (S.P.T.)Het vraag stuk der inrichting van steunpunten der Veree nigde Staten in Uruguay treedt, na het ver dwijnen der Partido Nacional uit de regeering waardoor elke oppositie tegen dit plan is uit geschakeld, wederom op den voorgrond der ac tualiteit. De binnenlandsche politieke discussie draait thans rondom de houding van den pre sident der republiek ten opzichtte van de Par tido Nacional. Daar, volgens de Urugueesche staatsinstellin gen, de twee sterkste partijen des lands in de regeering vertegenwoordigd moeten zijr., wordt verwacht, dat de president den afgetreden mi nister door een andere persoonlijkheid der par ty zal vervangen. De president heeft echter in een schrijven, waarin hij den terugkeer van den minister-president zegt te overwegen, ook nog medegedeeld, dat de partij geen aanspraak op een zetel in de regeering kan maken, zoolang zij oppositie tegen de regeering voert. De pre sident verwijst daarbij naar den veldtocht, dien de party tegen het inrichten van steunpunten in Uruguay door de Vereenigde Staten begon nen is, ofschoon de ministerraad besloten is in de kwestie der landsverdediging een politiek van solidariteit met de Vereenigde Staten te voeren. Uit dit standpunt van den president conclu- deeren politieke kringen te Montevideo, dat het vraagstuk der steunpunten, nu de Partido Na cional geen hinderpaal meer voor de regee- ringsplannen vormt, wederom zal worden aan gesneden. De organisatie van ons geheele bedrijfs leven is zoo gedacht, dat aan het hoofd zal staan de secretaris-generaal van het depar tement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart. Onder hen ressorteeren vijf goote organisaties en wel die van verkeer, bank wezen, verzekeringswezen, handel en in dustrie. Deze organisaties zullen zeer uitgebreide be voegdheden krijgen in den persoon van den voorzitter, die wordt vervangen door den on der-voorzitter en terzijde gestaan door den directeur. In tegenstelling met de veelverbreide gedachte aan een organisatie van het bedrijfsleven in horizontale lijn, dus een organisatie van de ver schillende groepen van werkgevers, werknemers en handelaren in een bepaalden tak van bedrijf, zaf de organisatie nu verticaal worden doorge voerd en in dit geval alleen de ondernemers- vraagstukken te behandelen en op te lossen krijgen. De vraagstukken zullen, met uitsluiting van de sociale aangelegenheden, slechts de vak belangen omvatten. Om een verdere doorwerking van de totale organisatie te bewerkstelligen, zullen de ver schillende in officieele stukken genoemde hoofd groepen worden onderverdeeld in de eigenlijke vakgroepen en deze op hun beurt weer in on dervakgroepen. Een voorbeeld moge alles verduidelijken. De groep industrie zal onderverdeeld worden in een groep metaalnijverheid iets waarmee reeds verregaande vorderingen zün gemaakt een groep textiel-industrie, een groep sigaren- industrie, enz. Op haar beurt zal bijv. de groep textiel weer worden onderverdeeld in een groep voor de katoenindustrie, een voor de kunstzijde, een voor de wollen stoffen, enz. Het ligt voor de hand, dat de omstandigheden, waaronder ons economisch leven in de continen tale verhoudingen wordt ingeschakeld, tot bij zondere bevoegdheden van de hoofdleiding zal voeren. Het kan niet uitgesloten blyven. dat de verschillende hoofdgroepen bij de huidige schaarschte aan grondstoffen ook voor de ver schillende vakgroepen maatregelen treffen, waardoor de betreffende fabrikanten op een be paalde manier in het productieproces worden ingeschakeld, wy zien dat thans reeds gebeuren in de koffie-industrie, waarbij van de 400 bran derijen er precies slechts 19 in het eigenlijke proces van branden een plaats vinden. Op gehjk- 60ortige, maar ook nog andere wijzen zullen de metaalindustrie en de textielbedryven voort moeten kunnen werken. Het hierboven beschreven plan is in principe reeds vastgesteld, doch nog niet geheel door de bevoegde instanties aanvaard. Naar wij vernemen, zal de eindbeslissing m een derde uitvoeringsbesluit worden vastgesteld. Dat de definitieve regeling veel van deze zal afwüken, lijkt ons onwaarschijnlyk, daar reeds de lederindustrie op deze manier haar eigen on derorganisatie heeft gekregen en o.a. de hout industrie binnenkort zal volgen Ook de choco lade-industrie werkt reeds volgens bepaalde richt lijnen, die wy in deze regeling hebben uiteen gezet. BELGRADO, 21 Maart. (D.N.B.). Prins regent Paul heeft Vrijdagmiddag op het Witte Paleis te Dedinje den minister-presi dent Tswetkowitsj, den plaatsvervangenden premier en leider der Kroaten, Dr. Matsjek, alsmede den minister van staat en leider der Slovenen, dr. Koelovetsj, in audiëntie ont vangen. Deze personen hebben aan den prins-regent verslag uitgebracht over de kabinetszitting van drie uur, die Donderdag is gehouden, en hebben hem tevens om zijn goedkeuring voor de hierbij genomen beslui ten verzocht. Verder meldt S.P.T.Aan den Joego-Slavischen ministerraad, die Donderdagavond om negen uur begon, was in het Witte Paleis een Kroonraad voorafgegaan onder leiding van den prins-regent Paul. Aan dezen kroonraad namen, behalve prins Paul, de twee andere leden van den regentschaps- raad, dr. R. Stankovitsj en dr. I. Perovitsj deel, alsook de minister-president, Tswetkowitsj, de minister van Buitenlandsche Zaken Cinar Mar- kowitsj, de vice-voorzitter van den kabinetsraad en leider der Kroatische boerenpartij, dr. Mats jek, de vertegenwoordiger der Slovenen, Kulo- wets, de minister van Oorlog Pesitsj en de chef van den generalen staf, Kositsj. Toen nog te middernacht de Joego-Slavische ministerraad vergaderde, verscheen reeds de eer ste ochtendeditie van Vrijdag van de Vreme, met een kennelijk geïnspireerd hoofdartikel van zijn hoofdredacteur over de betrekkingen tus schen Joego-Slavië en Duitschland. „De Joego-Slavisch-Duitsche betrekkingen," aldus leest men in de Vreme, „dragen het ken merk van ons streven met alle buurlanden in vriendschap te leven. Duitschland heeft het stichten van een nieuwe Europeesche orde in zijn banier geschreven, en Joego-Slavië heeft zich reeds lang bij monde van zijn verantwoor delijke staatslieden tot voorstander van deze reorganisatie van Europa verklaard. Niets is na tuurlijker, dan dat deze overeenkomst van doel einden ook leidt tot een nauwe en intensieve samenwerking tusschen de twee volkeren en dat deze samenwerking ook in een concreten vorm wordt uitgedrukt. Voor ons zijn dit de grondsla gen voor samenwerking: volkomen wederkeerig- heid, volkomen gelijkheid van rechten, volstrekte handhaving der souvereiniteit, volle onafhanke lijkheid en volledige onaantastbaarheid van onze nationale en staatkundige goederen. Door deze basis voor de betrekkingen tusschen Duitschland en Joego-Slavië wordt de waarde dier betrek kingen bepaald en tevens de houding van Joego- Slavië ten aanzien van het Europa in wording. De vaste en oprechte politiek der Joego-Slavi sche regeering, die behoedzaam heeft overwo gen, waar de gevaren liggen en waar het belang van haar volk, verzekert aan Joego-Slavië vrede en vrijheid tot samenwerking en vriendschap." WASHINGTON, 21 Maart (D.N.B.). Het blad Washington Post meldt, dat de Iersche minister van Verdediging, Frank Aiken, naar Washing ton gekomen is, om voor Ierland tegen contante betaling bewapeningsmateriaal, vliegtuigen en uitrustingsvoorwerpen voor een Iersch leger van honderdduizend man te koopen, met inbegrip van de voor het vervoer benoodigde schepen. Ierland zal, zoo heeft de minister van Verdediging, Aiken, verklaard, tegen iederen indringer, onverschillig of het een Engelsch- man of een Duitscher is, vechten, wanneer het wordt aangevallen. Op de vraag, waar om Ierland zyn havens niet aan de Engel- schen afstaat, antwoordde Aiken, dat deze havens het eigendom van Ierland zyn en dat Ierland zyn neutraliteit heeft afge kondigd. Wanneer het zyn havens aan de Britten af staat, zou het daarmee via een achterdeur in den oorlog geraken. Wanneer echter Ierland aan den oorlog moet deelnemen, dan door de voordeur. In den Wereldoorlog heeft Ierland 250.000 man ter beschikking gesteld, die onder Britsche vlag voor het zelfbeschikkingsrecht der kleine volken streden. Een van deze rechten is het bepalen van oorlog of vrede. Het Iersche volk is voor 99.9 procent voor den vrede. De Ieren hebben besloten niet aan dezen oorlog deel te nemen, tenzij zij aangevallen zouden worden. Dan zullen zij echter strijden. Wanneet de Duitschers een inval zouden trachten te doen, zouden de Ieren om Britsche hulp ver zoeken. Op de vraag of in het omgekeerde ge val de Ieren Duitschland om hulp zouden vra gen tegen Engeland, antwoordde de Iersche mi nister ontwijkend, n.l. dat dan Duitschland wel uit zichzelf deze hulp zou aanbieden. Een andere vraag, n.l. of de Ieren pro-Engelsch zyn, beantwoordde hy met te zeggen, dat de Ieren pro-Iersch zyn. Een volksstemming in Eire en Ulster zou aantoonen, dat tachtig pro cent van de bevolking voor een Vereenigd Ko ninkrijk is. De minister van Verdediging. Aiken, verklaarde, dat hij voornemens was drie weken te Washington te blyven en met pre sident Roosevelt na diens terugkeer nog een onderhoud hoopte te kunnen hebben. Volgens de Washington Times Herald zeide Aiken nog, dat Ierland over voldoende mannen beschikt, doch niet over voldoende materiaal. Bovendien heeft het graan noodig. Voor de betaling van zijn aankoopen beschikt Ierland over driehon derd millioen pond, die in het buitenland lig gen. TANGER. 21 Maart (D.N.B.). De kalief van Spaansch Marokko, Muley Hassan, heeft gisteren zijn plechtigen intocht in Tanger ge houden. Hij heeft daarmede ook naar buiten de inlijving van de vroegere internationale zone van Tanger bij zijn spaansch-Marokkaansch rijk voltrokken. De kalief werd aan de grens der stad door dc vooraanstaande mohammedaansch en Spaansche autoriteiten ontvangen en reed te paard, vergezeld door een juichende menigte en door de keizerlijke garde, de stad binnen. By de plechtige verwelkoming waren o.a. alle leden van het kabinet, voorts de voor eenige dagen benoemde Pasja van Tanger, de Hooge Com missaris van Spaansch-Marokko, de gouverneur van Tanger en de Spaansche gezant aanwezig. De stad maakt ter gelegenheid van den intocht van den kalief een bijzonder feestelijken indruk. Van alle huizen wappert de Roode Marok- kaansche vlag. Van het Spaansche regeerings- gebouw waait de Spaansche vlag en op het gebouw van het Duitsche consulaat is thans weer voor het eerst sinds den terugkeer van den vertegenwoordiger van het Duitsche rijk de hakenkruisvlag geheschen. NEW YORK, 21 Maart (SPT) In de om geving van Pittsburgh is de Manhattan Express ontspoord. Hierbij vonden vijf personen den dood, terwijl er 114 gewond werden. Met deze trein reisden 44 Russische ingenieurs en 18 in genieurs van het leger der Vereenigde Staten. Men vermoedt, dat het ongeluk aan sabotage Zonsondergang 22 Maart 19.55 Zonsopgang 23 Maart 7.38 Zonsondergang 23 Maart 19.57 ^Zonsopgang 24 Maart 7.36^ NEW YORK, 21 Maart (S.P.T.) In een hoofdartikel in de New York Daily News wordt heden, in verband met de hulp aan Engeland, critiek geoefend op het ministerie van Marine, dat volgens het blad „de Britsche belangen blijkbaar beter dient dan de Amerikaansche". Het blad deelt dan mede, te hebben verno men, dat in een niet met name genoemde Ame rikaansche haven op het oogenblik ruim 150 schepen van allerlei slag gereed liggen om zoo snel mogelyk aan Engeland te worden over gedragen. „Voor de aanvaarding van de leen- en pachtwet", zoo vervolgt de New York Daily News, heeft kolonel Knox uitdrukkelyk ver klaard, dat b.v. wat „Mosquito"-booten betreft, geen overdracht zou plaats hebben, voordat de regeering ten behoeve van de eigen verdedi ging zelf over een voldoend aantal beschikt. Wy weten, dat dit nog niet het geval is- Des ondanks zyn van deze 150 schepen een niet onbelangrijk aantal „Mosquito"-booten en an dere duikbootjagers". Naar Associated Press meldt, heeft senator Wheeler in een radiotoespraak het Amerikaan sche volk opgewekt, den stryd tegen het deel nemen van Amerika aan den oorlog en tegen iederen stap, waardoor Roosevelt verdere dicta toriale volmachten zou verkrijgen, voort te zet «en Wheeler deelde in zyn toespraak verder nog mede, dat zich te Washington tweeduizend Britsche agenten bevinden, wier taak het is het Amerikaansche volk door oorlogspropa ganda te bewerken. Uit Ionden meldt S.P.T.: In officieuze krin gen te Londen wordt voor de volgende week het afsluiten van een Britsch-Amerikaaiische overeenkomst inzake de regeling van de over dracht van Engelsche steunpunten aan de Vereenigde Staten verwacht. Het betreft hier Guam en Samoa, voor wel ker inrichting het Amerikaansche parlement gisteren een crediet van 345 millioen dollar heeft goedgekeurd. WASHINGTON, 21 Mrt. (S.P.T.). Naar in Amerikaansche marinekringen wordt verno men, zal de eerste ten gevolge van oorlogshande lingen beschadigde Britsche kruiser in den loop van de volgende week in het marinedok Nor folk (Virginia) worden opgenomen. Deze mededeeling is gevolgd op de verklaring van den minister van Marine, kolonel Knox. dat de Amerikaansche scheepswerven in het vervolg van de reparatie van beschadigde Britsche schepen beschikbaar zyn. De Amerikaansche Maden berichten, zoo meldt S.P.T. uit New York, dat het minis terie van Marine "den bouw van een slag schip van 60.000 ton heeft goedgekeurd. Met ingang van 20 Maart is de detailprijs voor thee met 0.02 per half ons verhoogd. Deze verhooging is het gevolg van de hoogere kosten, die de langere duur van den opslag met zich meebracht, aldus het Ned. Weekblad voor Krui denierswaren. Volgens de meening van het blad zou deze verhooging slechts gelden voor de thee, die Donderdag werd toegewezen, en dus niet voor

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1