"SSSSSï alph. elsenburg Filmkeuring Matsoeoka te Moskou De strijd om Keren en in Dzjidzjiga - sA Zes dooden door gasverstikkmg „FRANKEN" N I V A Politiek beraad in Joego-Slavië Verduistering Luchtgevechten boven Malta verlaagt zijn prijzen maar handhaaft kwaliteit Levensmiddelen voor Frankrijk uit Noord-Afrika? Vier torpedojagers der V.S. bij nachtoefening beschadigd J L Gasbuis te Boskoop in den nacht gesprongen Groenten naar de steden Australische troepen naar het Nabije Oosten Woonwijken te Berlijn gebombardeerd VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 24 MAART 1941 - AVONDBLAD DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE tpxtiel-goederen Nationale feestdag in Griekenland Universiteit van Brussel wordt tweetalig CRYSTAL-PALACE WORDT OPGEBLAZEN V erklaring over het doel van zijn reis AFRIKA OOST DE 5TRUP IN DE ZONE VAN DZJIDZJIGA /ITAL (A Ef E 5 5 1 lil AFRIKA BR. ("4114) 0 GADEN 5A5A Behe^J^ m, Prins-regent Paul ontvangt Tswetkowitsj „Joego-Slavië handhaaft zijn vredelievende politiek" Duitsch weermachtsbericht Von Bardossy over zijn Duitsche reis „Verhouding Duitschland Hongarije berust op de veiligste basis" Sir Georges Curzel Zeven Britsche toestellen neer gehaald; Valetta tweemaal gebombardeerd Kruiser en passagiersschip getroffen Britsch patrouillevaartuig verloren geacht 64STE JAARGANG No. 22918 Vervoer zal per snelle schepen geschieden Zolderbranden konden spoedig geblusclit worden DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN TANDPASTA BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEFOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 26 cent per week; per kwartaal 3.41. Bij onze Agenten 28y2 ct. per week, per kwartaal 3.75V2 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT N.Z. VOORBURGWAL 165-167 Tel. T70W-4W» - Telegr. adres: ..facla" Cretonne* - Chinlie* en alle andere lijden en katoenen lantane-*iollen Bij de opening van het nieuwe ge bouw van den Bioscoopbond te 's-Gravenhage heeft de secretaris generaal van het departement voor Volksvoorlichting en Kunsten dr. T. Goedewaagen een rede gehouden, waarin hij ook aandacht wijdde aan het vraag stuk van de filmkeuring. De Katholieken hebben zich steeds in het bijzonder voor dit vraagstuk geïnteresseerd, omdat zij de geweldige beteekenis en invloed van de film op geestelijk, cultureel en zede lijk gebied reeds erkenden, toen hier te lande de film in het algemeen nog slechts werd beschouwd ais een amuse ment, waarmee geld te verdienen viel. Dr. T. Goedewaagen zei o.m. het vol gende: „Voorts dient er nog op gewezen te wor den, hoe de Rijksfilmkeuring, die een compromis vormde tusschen de vele po gingen de schadelijke kanten van de film zooveel mogelijk weg te werken en waar bij de mogelijkheid geopend werd om plaatselijk de filmvertooningen aan ban den te leggen, een bewijs was van een volkomen onbegrip van den factor „film". Uit dezen naam blijkt reeds, dat de vroegere filmkeuring naar taak zag als een zuiver negatieve. Allerwege werd ge speurd naar kleinigheden, weike in de oogen van de leden voor de conservatieve bevolkingsgroep aanstootelijk of zelfs schadelijk zouden werken. Hierdoor werd de beheerscher.de ten- denz van een film, die soms m hooge mate schadelijk was voor de voorlich ting van het volk en een verkeerde mee- liing vormde omtrent sociale en staat kundige toestanden, voorDij gezien." Ook den katholieken heeft de Rijks filmkeuring, uitgeoefend door een vol gens het beginsel der evenredige verte genwoordiging samengestelde commissie, niet kunnen bevredigen. Wij zullen hier niet de veie keeren ophalen, cat wij om principieele redenen te velde moesten trekken tegen haar beslissingen en uit spraken, die naar onze opvattingen en beginselen nu eens te laks, dan weer benepen uitvielen. De Rijksüimkeurin- gen waren inderdaad compromissen met een uitsluitend negatieve strekking, en de Rijkskeuringscommissie werkte, zoo als wij het eens hebben uitgedrukt, slechts als een grof noolrooster, dat het ergste immoreele vuil tegenhield. Juist omdat de Rijksfilmkeuring den katho lieken niet bevredigde, hebben dezen met succes geijverd voor een wettelijk erken de katholieke nakeuring ten behoeve van gemeenten met een overwegend katho lieke bevolking, terwijl de katholieke pers in beoordeelingen en beschouwingen de uitspraken der Rijksfilmkeuring zoo noo- dig corrigeerde. Werd de film, gezien het gehalte en de qualiteit van de hier te lande geïmporteerde producties, aanvan kelijk door de katholieken te eenzijdig als eqn te bestrijden gevaar en kwaad beschouwd en behandeld, weldra kwa men meer inzichtigen tot de conclusie, dat de film groote mogelijkheden bood in positieven goeden zin. De filmkeuringen van de K. F. C., de strijd van Filmfront tegen de „Kitsch" en voor de ethisch en aesthetisch verantwoorde film, en later het werk van de Katholieke Filmactie, zij leveren het bewijs van een jarenlangen vrucht- en zegenrijken arbeid der katho lieken op het zoo belangrijke gebied der film, een arbeid, die niet slechts negatief, maar ook positief was gericht. Dat het positieve van dien arbeid niet zoo spre kend naar voren kon komen als het negatieve, moet vooral geweten worden aan de omstandigheid, dat er in ons land geen „Konkurrenzfahige" Nederlandsche filmproductie van behoorlijken omvang bestond en de Nederlandsche filmmarkt hoofdzakelijk was aangewezen op de bui- tenlandsche productie. Om de film als behoorlijk amusement, als verantwoord kunstwerk, ais opvoe dingsmiddel in positieven, geestelijken, cultureelen, zedelijken en Nederlandsch- hationalen zin tot haar volle recht te brengen, zal naast een bekwame en van diep verantwoordelijkheidsgevoel door drongen, zoowel ethisch als aesthetisch geschoolde filmkeuring ten aanzien Van de geïmporteerde en hier te iande Vervaardigde films, ook een eigen Neder landsche filmproductie van waarde en beteekenis op een deugdelijke, conti- huiteit verzekerende basis moeten wor den gevestigd. De door den secretaris-generaal dr. T. Goedewaagen in het vooruitzicnt gestel de bemoeiingen en voorzieningen op dit Êebied wekken bij ons, katholieken, te Krootere belangstelling, nu, zooals men teeet, de wettelijk erkende katholieke dakeuringen practisch buiten werking gesteld. J Belgrado, 24 Maart (D.N.B.) Zondag hi Griekenland, zoo meldt de Politika uit Athene, de viering begonnen van den natio nen feestdag van den 25en Maart. Athene is et vlaggen getooid. De bevolking is in grooten «etale de straat opgetrokken om dezen his- "schen datum te vieren. Des middags zijn de jeugdvereenigingen langs het gedenk- iv, en van den onbekenden soldaat getrokken, tegenwoordigheid van den koning en de le en cler regeering. De Grieksche pers wijst er in fe ar herdenkingsartikelen op, dat de nationale Griekenland dit jaar aan het front PARIJS, 22 Maart (Europapress). Binnen het raam van de pogingen, welke de Fransehe re geering in het werk stelt, om de levensmid delen- en grondstoffenvoorziening van Frank rijk te verbeteren, vond dezer dagen te Algiers een vergadering van deskundigen plaats, die de mogelijkheden voor een uitbreiding van de voor Frankrijk bestemde levensmiddelencontin genten en meer in het bijzonder voor de directe leveranties aan Parijs, zal onderzoeken. Hierbij zullen vooral de prijsverhoudingen aan een on derzoek worden onderworpen, daar bij den hui- digen stand van zaken bijvoorbeeld de prijzen voor dadels en wortelen uit Algiers tot .het zeven- a achtvoudige van de waarde worden opgevoerd, daar over het algemeen te veel tus- schenhandelaars zijn ingeschakeld. De moge lijkheden, om de levensixiddelenleveranties van Algiers naar Frankrijk uit te breiden, zijn vooral voor graan tamelijk beperkt, in verband met de politiek der productiebeperking, welke in vroegere jaren werd gevolgd. Bovengenoem de besprekingen zijn voorafggaan door een con ferentie bij de Kamer van Koophandel te Mar seille, waar dezelfde problemen werden- bespro ken. De vertegenwoordigers der Fransehe re geering, die zich in aansluiting hierop naar Noord-Afrika begaven, namen aan laatstge noemde conferentie deel. WASHINGTON, 23 Maart. (D.N.B.) De Amerikaansche marine heeft bekendgemaakt, dat vier groote torpedojagers bij de techni sche nachtoefeningen in de nabijheid van Pearl Harbor (Honoloeloe) in botsing geraakt en beschadigd zijn. Er zouden geen verliezen te betreuren zijn. Het zijn de torpedojagers „Avlwin" (1365 ton), „Farragut" (1365 ton), „Somers" (1850 ton) en „Warrington" (1865 ton) Deze schepen bevinden zich thans alle voor herstel te Pearl Harbor. BRUSSEL, 22 Maart (D.N.B.) De uni versiteit van Brussel zal worden gewijzigd in een tweetalige instelling. Het Vlaamsche element zal de leidende rol krijgen. Hier door verkrijgt Vlaanderen zijn tweede eigen universiteit. STOCKHOLM, 23 Maart (D.N.B.) Het wereldberoemde Londensche Crystal Pal ace zal, naar uit Londen wordt gemeld, binnenkort wor den opgeblazen. Het Crystal Palace is in 1926 afgebrand en van het eigenlijke gebouw stonden nog slechts de beide meer dan tachtig meter hooge torens overeind. Deze torens zullen nu worden opge ruimd en men hoopt uit het ijzeren geraamte ongeveer 1600 ton gietijzer te verkrijgen, dat aan de Britsche bewapeningsindustrie zal wor den verstrekt. MOSKOU, 23 Maart (D.N.B.). De Japansche minister van Buitenlandsche Zaken, Matsoeoka, is Zondagmiddag om half vier plaatselijken tijd met zijn gevolg te Moskou aangekomen. De mi nister, die zijn intrek neemt in het gastenhuis der Sovjet-regeering, zal Maandagavond naar Berlijn doorreizen. In den avond gaf de Japan sche ambassadeur Tatekawa ter eere van Mat soeoka een diner. Kort na zijn aankomst heeft Matsoeoka op de Japansche ambassade de plaatselijke Duit- sche persvertegenwoordigers ontvangen. Met groote vreugde en vervuld van groote Verwachtingen, aldus verklaarde de minister, ben ik op reis gegaan. Het stemt mij tot bijzon dere verheugenis, gelegenheid te hebben, Duitschlands grooten Führer, Adolf Hitler, te ontmoeten, benevens den rijksminister van Bui tenlandsche Zaken, Von Ribbentrop, en de ove rige persoonlijkheden van het Duitsche rijk. Matsoeoka zei niet alleen te hopen hen te ontmoeten, maar hen ook beter te leeren kennen. „Ik acht het mijn plicht", zoo ver volgde hij, „den Führer en zijn medewerkers heel goed te leeren kennen, vooral nu wij door het driemogendhedenpact met elkaar verbonden zijn." Matsoeoka wees er op, dat dit pact voor Ja pans buitenlandsche politiek het voornaamste internationale instrument beteekent, waaraan Japan ooit heeft medegewerkt. Eenige lieden gelooven, dat ik iets bijzon ders in den zin heb, nu ik mij naar Duitsch- land en Italië begeef, doch ik koester riechts dezen eenen wensch: de leiders van Duitsch- land en Italië te ontmoeten en te leeren ken nen. Deze reis, die plaats vindt op uitnoodiging van de Duitsche en Italiaansche regeering, be antwoordt aan mijn vurig gekoesterd en vvensch, aldus merkte Matsoeoka ten slotte op. Ik zal gaarne de gelegenheid benutten om mij van Duitschland en Italië een persoonlijk oordeel te vormen en te zien, hoe Duitsch land en Italië hun geweldige taak op den weg naar de overwinning volbrengen. De Sovjet-regeering had Matsoeoka, die met den Transsiberië-expres te Moskou arriveerde, van de Mansjoerijsch-Russische grens af een specialen wagon ter beschikking gesteld. Op het station waren te zijner verwelkoming van Russische zijde aanwezig de plaatsvervangende volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken Losofski, de chef van het protocol. Barkof, en de leider van de afdeeling Oost-Azië. van het volkscommissariaat van Buitenlandsche Zaken Zarapkin. Van Japansche zijde werd Mat soeoka begroet door den ambassadeur Tatekawa. gezant Nitsji, ambassaderaad Mijakawa en het voltallige personeel van de Japansche ambas sade. Van Duitsche zijde waren verschenen am bassadeur graaf von der Schulenburg, gezant von Tippelskirch, ambassaderaad Hilger, voorts de drie militaire attaché's en eenige andere heeren van de Duitsche ambassade. Tevens waren aanwezig de Italiaansche am bassadeur Rosso, de Bulgaarsche gezant Starne- nof ,de Roemeensche gezant Gafencoe. de Hon- gaarsche gezant dr. von Kristoffy en de Slo- vaaksche gezant Tiso. De Duitsche onderdanendie uit Lithauen in het Duitsche Rijk terugkeerden, roer den hij het overschrijden van de grens door hun landgenooten hartelijk verwelkomd (Foto WeUbild) w. KEREN Moncullo -i A tal téa bderat j^Vyyj^yBiskia. GORDA Gmda assaoea Tarsj/na Zoel a ASMARA Tessenei BARENTOE^g, V OE-GRI Arafah Sanganeiti Doecambi A rris a i) ADI-KAIE meh ->• Fatma Senate Haini Renda como Metzba Biagela Koeala Koetoe loe m-Hagen' WADOEA AKSOEM DZJIBOETI-DlREDAOEA( DlREDAWA)355kM Diredaoea-Awasj (UaWaSjU) S15 Km Awasj-Addis-Abeba sboKm FRANSCU 5AROO SOMALI 78o kM iSotf'M- 'LAND t^DESSIE V/ORPA HaiLo 005T AhK-ober mordale i '•'II, Adois-Abeba AWA5I 0EAR0EF /A DA GA LA SOMALI Ml/lil., DOERA1A f MELl-0 ....\\|HillllllllM»'ffllUll(l\«l1HW Siket erper 7 *4^ M0JJ0 MUU00/AFDEM H0ER50 -MieSS0 k-ORA „\\Y# wN* .DOEK'H£M/<~V^É^ARAB^„\jA^'Vl^RgR<i' V H ADA In A UÜM HARGEISA Dagaboer* Da&gaH-Bur)^ Bovenstaande kaartjes geven den strijd weer in Noord-Oost-Afrika en in de zone van Dzjidzjiga. Het eerste kaartje geeft het front weer rondom het bolwerk Keren, het tweede den Britschen opmarsch naar Haras en Diredawa. In Oost-Afrika duurt de slag bij Keren (bovenste kaartje) onvermoeid voort. In weerwil van de reeds geleden verliezen aan Italiaansche zijde en de krachtige luchtacties der Britten, blijven de Italiaansche troepen op verscheidene punten tegenaanvallen onderne men. Op het kaartje zijn deze met zwarte pijltjes aangegeven, het gearceerde ge deelte stelt het door de Engelschen bezette gebied voor. De voortdurende pogingen der Britten om voorbij de vooruit geschoven Italiaansche stellingen rondom Keren en Asmara te komen zijn tot op heden toe mislukt. Verscheidene plaatsen zooals Agordat en Barentoe, gelegen in het Britsche front, werden door de Italiaansche luchtmacht gebombardeerd. Het onderste kaartje geeft den Britshen opmarsch naar den Addis Abeba-spoorweg weer. De Britsche gemotoriseerde afdeelingen zijn via Sasa-Beneh en Dagaboer in de zone van Dzjidzjiga aangekomen en bevinden zich op ongeveer 100 K.M. van den grooten spoorweg, die van Dzjiboeti naar Addis- Abeba voert. De Italianen bieden aan den Mardapas (de toegangspoort van het Ahmar-gebergte naar den spoorweg) weerstand. De Britten liggen nu voor de hooge bergkammen van het Ahmar-gebergte. Vermoedelijk verwachten zij nog verster kingen, die door Britsch-Somaliiand oprukken. Op de kaart is met zwarte blokjes de opmarsch der Britten aangegeven; de Italianen bezetten vele goede stellingen op verscheidene, plaatsen gelegen, aan den,spoorweg BELGRADO, 23 Maart (D.N.B.). Prins-regent Paul heeft Zondagmorgen om 11 uur den pre mier, Tswetkowitsj, ontvangen. Deze bracht hem verslag uit over de onder handelingen, welke de laatste dagen met ver scheiden politici gevoerd zijn. Tevens besprak hij met hem de candidaten voor de drie vacante ministerposten. Het Joego-Slavische persagentschap Avala meldt over de verschillende, door het buiten land gegeven lezingen in zake het vertrek van den vroegeren Joego-Slavischen premier Stojadinowitsj naar Griekenland, dat deze, naar aan het agentschap van officieele zijde wordt bevestigd, zijn pas op eigen verzoek heeft ge kregen en zich uit eigen wil naar Griekenland heeft begeven. Iedere andere mededeeling over de reis van Stojadinowitsj is, naar Avala meldt, van allen grond ontbloot. De correspondent van de „Politika" te Istan- boel meldt, dat men in officieele kringen te An kara de bemoeiingen tot handhaving van goede betrekkingen mei Duitschland en Italië toe juicht. Tevens wordt er op gewezen, dat Turkije met het sluiten van een bondgenootschap met En geland geenerlei vijandige bedoelingen jegens de As-mogendheden heeft gehad, doch in de eerste plaats aan zijn eigen veiligheid heeft gedacht. Uit Ankara meldt Stefani, dat het door de Londensche radio verspreide bericht, volgens hetwelk de Turksche minister van Buitenland sche Zaken in een interview met een Griekscb blad verklaard zou hebben, dat een Grieksche overwinning als een Turksche overwinning be schouwd wordt en dat wij nog nieuwe beproe vingen moeten te boven komen, maar ze zullen weten te overwinnen, door het Turksche agent schap gedementeerd wordt. Dit zegt: „Het Ana- tolisch agentschap is gemachtigd te verklaren, dat Saradjogloe, de minister van Buitenland sche Zaken, geen enkel interview aan eenigen buitenlandschen journalist verleend heeft." De minister voor de Lichamelijke Opvoeding, Pantitsj, heeft te Bela Crkva een rede gehou den, waarin hij zeide: „Gij kunt volkomen gerust de toekomst van ons land tegemoetzien. Wij blijven vasthouden aan de beginselen onzer vrede lievende politiek en wenschen bovenal de meest vriendschappelijke betrekkingen te behouden met onze buurstaten, waarmede wij verbonden zijn door de grenzen zoowel als door groote economische belangen. Onze eerste taak is het behoud van onze gren zen. onze onafhankelijkheid, onze zelfstan digheid en onze eer in volkomen vrede. Ge kunt er volledig op vertrouwen, dat in deze moeilijke dagen de regeering der nationale verzoening het oog houdt op de groote be langen van het land en, bezield door het verlangen naar een gelukkiger toekomst, werkt onder lieding van onze dappere ridder lijke dynastie, het huis Karageorgewïtsj." Zonsondergang 24 Maart 19.58 Zonsopgang 25 Maart 7.33 Maanopkomst 6.34 ondergang 17.43 BOEDAPEST, 23 Maart (D.N.B.) De mi nister van Buitenlandsche Zaken, von Bardossy, heeft op óe reis naar Boedapest ten overstaan van een vertegenwoordiger van het M.T.I. de volgende verklaring afgelegd over zijn indruk ken in Duitschland: ,Ik keer met de beste indrukken uit Duitsch land terug. Mijn besprekingen zijn in de har telijkste sfeer gehouden. Ik heb me er van kunnen overtuigen, hoezeer in het Duitsche rijk de bestendigheid, vaste lijn en consequentie van de Hongaarsche politiek wordt gewaardeerd. Dit alles maakt ons land tot een opmerkelijk be standdeel van de ontwikkeling in Zuid-Oost- Europa. Ik keer terug met de vaste overtuiging, dat de verhouding tusschen Hongarije en Duitschland op de veiligste basis berust". BEIROET, 23 Maart (D.N.B.) Sir Georges Curzel is tot chef der Britsche admiraliteit te Aléxandrië benoemd, haar de radio van Cairo meldt. BERLIJN, 23 Maart (D.N.B.) Het opper bevel van de Duitsche weermacht maakt be kend: Lichte gevechtsvliegtuigen hebben gisteren de haveninstallaties van Colchester en Peter head met goed resultaat aangevallen. In het Kanaal van St. George is een vracht boot van 3000 ton gezonken, na midscheeps door een bom te zijn getroffen. Tên Oosten van Ox- fordness werd een schip door bommen zwaar beschadigd. Voor de Britsche Zuidkust werden mijnen vegers succesvol aangevallen. Onder escorte van jachtvliegtuigen heeft een Duitsche gevechtsformatie gisterenmiddag de ha ven van La Valetta op Malta gebombardeerd. Voltreffers op schepen en luchtdoelartillerie stellingen werden gesignaleerd. In luchtgevech ten, die tijdens deze aanvalen ontstonden, scho ten Duitsche jagers zeven jachtvliegtuigen van he type Hurricane neer, zonder eigen verliezen. In de avonduren werd de haven van La Valetta nogmaals aangevallen. Duitsche en Italiaansche torpedovliegtuigen hebben bij Agedabia in Noord-Afrika vijandelijke vliegtuigen in brand geschoten en troepencon centraties met zichtbaar succes aangevallen met bommen en boordwapens. Op zee ten Zuiden van Kreta achterhaalden Duitsche gevechtsvliegtuigen een krachtig be veiligd convooi. In een scheeraanval plaatsten -ij twee treffers midscheeps op een vaartuig van 6000 b.r.t., waarop het schip brandend bleef lig gen. Twee andere schepen van dit convooi wer den beschadigd. Ten Zuid-Westen van Cyprus werd een koopvaarder van 5000 b.r.t. door een Duitsch gevechtsvliegtuig zoo zwaar beschadigd, dat op het verlies er van gerekend kan worden. Een patrouillevaartuig heeft voor de Noorsche kust een Britschen bommenwerper van het type Bristol-Blenheim neergehaald. De vijand is overdag noch des nachts boven bet gebied van het Duitsche rijk verschenen. De verliezen van den tegenstander hebben gisteren acht vliegtuigen bedragen. Eén eigen toestel is over tijd. Omtrent den aanval op de havenwerken van La Valetta meldt het D.N.B. nog: Eenige escadrilles stuka's hebben met goed gevolg oorlogsschepen en de kade-installaties van La Valetta gebombardeerd. Daarbij werd een kruiser door een bom van zwaar kaliber op het voorschip getroffen. Het schip kreeg zware schade. Voorts heeft een bom van zeer zwaar kaliber een groot passagiersschip getrof fen, dat eveneens ernstig beschadigd weid. Voorts konden met zekerheid goede treffers op de kaden van La Valetta worden waargenomen. De Britsche admiraliteit heeft Zondagavond medegedeeld, dat het Britsche patrouillevaar tuig Rubens over tijd is en verloren geacht wordt. Ten huize van den boomkweeker A. van Eyk aan den Zijdeweg te Boskoop, een echtpaar met vijf jonge kinderen, zijn ten gevolge van gasvergiftiging van dit gezin de man en vijf kinderen vannacht om het leven gekomen. De man verscheen hedenmorgen niet op zjjn werk en daarom besloot zijn patroon, de heer W. Vermeulen, eens te gaan zien, wat er aan de hand was Hü begaf zich naar de woning, doch het huis was gesloten en op zijn hernaald Kloppen werd niet opengedaan. De heer V.. die onge rust werd, sloeg een glasruit in, waarna hem een sterke gaslucht tegemoet kwam. Toen men een onderzoek instelde kwam men tot de ontdekking, dat het heeie gezin be wusteloos te bed lag. De 29-jarige vrouw L. van 5yk—Van der Weyden gaf nog eenige tee kenen van leven, doch de 44-jarige man en drie meisjes en twee jongens, van wie de jong ste een jaar en het oudste vijl jaar oud is. waren reeds gestorven. De echtgenoote is naar het ziekenhuis in Gouda overgebracht. De politie heeft de lijken in beslag genomen. De oorzaak is, zooals men heeft kunnen vaststellen, te wijten aan het springen van een gasbuis, waardoor het uitstroomende gas het gezin in den slaap heeft verrast. Het binnenlandsche vervoer der tuinbouw producten, dat voorheen hoofdzakelijk met vrachtauto's geschiedde, zal het komende seizoen gedeeltelijk met* snelle sleepbooten geschieden. In de tuinbouwcentra zullen dan groote sleepen moetenworden samen gesteld, welke door snelle sleepbooten naar de diverse groote steden zullen worden ge bracht. Voor sommige tuinbouwcentra, die zelf slechts over kleinere vaarwegen beschikken, zooals bijvoorbeeld het Westland, wordt gedacht aan verbetering der waterwegen, terwijl ook bepaal de plaatsen, die een directe verbinding hebben met de hoofdvaarwegen, als verzamelpunt kunnen dienen bij het transport der tuinbouw producten. Hier zullen dan snelle sleepbooten de groote sleepen met groenten naar de steden transporteeren. Dit vervoer zal hoofdzakelijk des nachts geschieden, opdat de tuinbouwpro ducten dan 's morgens vroeg op de binnen landsche markten zullen zijn. TOKIO, 22 Maart (S P T.) Volgens berich ten in de Japansche pers, zou het grootste ge deelte der in Februari te Singapore gelande Australische troepen naar het Nabije Oosten zijn vertrokken. De correspondent van de „Nitsji Nitsji" te Singapore meldt, dat de in Malakka aan land gezette troepen oorspronke lijk voor het Verre Oosten waren bestemd, maar naar Singapore werden gezonden, toen de toestand in den Pacific allen schijn had zeer ernstig te zijn. Daar thans de spanning in dit werelddeel vrijwel heeft opgehouden te bestaan, zijn de Australische troepen gedirigeerd naar het Middellandsche Zeegebied, waarvoor zij eigenlijk bedoeld waren. BERLIJN, 24 Mrt. Naar 't D.N.B. verneemt, zijn Britsche gevechtsvliegtuigen in den afge- loopen nacht boven Noord-Duitschland versche nen. Een deel der toestellen trachtte Berlijn aan te vallen. Slechts enkele vliegtuigen slaag den er in tot boven de binnenstad te komen. Van groote hoogte lieten zij naar willekeur brand bommen en hier en daar brisantbommen val len die, evenals de aan den rand der stad ge worpen bommen, alleen woonwijken troffen. De schade is gering. Verscheidene zolderbranden konden snel bedwongen worden. Eenige burgers zijn omgekomen of gewond. wit panbrood 16 ct. thuisbezorgd wit knippanbrood 16 et. lichte krop 16 et. and. sooren 1 ci. p. brood hooger. Dr. H. Nanning's In tuben van 25 en 60 ets. Neerlands beste Tandpasta I Wetenschappelijk ep hygiënisch Weid ia Or. H. NANNING's Phar«. Cbe». Fabriek. N.V.. OEN HAAG.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1