RENNIEl Luchtaanval op Korfoe Gevallenen herdacht De zeven milliard dollar voor Engeland Indo-China geeft Annam ruimere autonomie Verrassende landing van Japansche troepen Als een paal boven water - bottin, hulsf JULIUS CAESAR Opvoering door Tilburgsch Studentencorps „Sint Olof" Actie tot herstel van dr brug bij Katerveer Kerkelijk leven MAANDAG 24 MAART 1941 It al. weermachtsbericht Britsche aanvallen bij Keren opnieuw afgeslagen Luchtaanval op Preveza Sentaatscommissie beschouwt dit bedrag als een limiet Overdracht van de Honved- Vaandels aan Hongarije De blokkade aan de Chineesche kust uitgebreid Plymouth bestaat nog slechts uit puinhoopen Het vlooteskader der V. S. in Australië INLEVERING MILITAIRE RIJKSGOEDEREN Monumenten te Voorthuizen en Boxmeer onthuld Boerderij afgebrand DIGESTIF PASTILLES m dezelfde oude vermaarde van altijd. Brandend Maagzuur, KEUKENS VOOR ARBEIDERS De provincie Groningen heeft er drie Jhr. mr. J. Bosch van Oud- Amelisweerd t Verbindendverklaring C.A.O. voor de lederindustrie Wat jammer is. Bs. DE BRAND IN HET A.B.T.B.- GEBOUW TE ZWOLLE Warmloopen van een schijf de oorzaak WIJ LUISTEREN NAA$. Dinsdag 25 Maart VLEESCH ZONDER BON VERKOCHT Bakker uit Vriezenveen gearresteerd Restauratie Zuiderkerk te Enkhuizen Centrale commissie voor de statistiek Vereeniging voor Administratief Recht Examens steno en typen Academische examens Schaderegelingscommissie vergadert Kinker straat-winkeliers zijn geholpen R.K. Sportver. P.V.C.B. BOEK EN BLAD Een aantrekkelijk missaal PATER A. A RENDS BEDIEND BENOEMINGEN In het bisdom Haarlem ERGENS IN ITALIË, 23 Maart. Het 289e communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: Aan het Grieksche front activiteit der artillerie. Onze luchtformaties hebben eer. aan val gedaan op de haven en luchtbasis van Kor foe. Een schip werd tot zinken gebracht en een ander, benevens installaties van de basis, wer den beschadigd. Onze jachteenheden deden herhaaldelijk in scheervlucht aanvallen op het Grieksche vlieg veld Paramithya, waarbij drie vliegtuigen op den grond in brand geschoten en verscheiden andere beschadigd werden. Tijdens gevechten met vijandelijke jagers werden twee vliegtuigen van het type Gloster neergeschoten. Een groep jagers onder bevel van majoor-vlieger Oscar Molinari heeft haar 50e overwinning in de lucht behaald. Vliegtuigen van het Duitsche luchtkorps heb ben de haven van Valetta op Malta gebom bardeerd en aldaar gemeerd liggende schepen en artilleriestellingen beschadigd. Tijdens lucht gevechten met vijandelijke jagers zijn zeven toe stellen van het type Hurricane neergeschoten. In Noor d-A f r i k a hebben Italiaansche en Duitsche vliegtuigen gemotoriseerde krijgs- middelen en troepen van den vijand gebombar deerd. In het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee hebben onze vliegtuigen met bommen en torpedo's een vijandelijk convooi aangevallen. Een schip van 10.000 ton, dat door torpedo's getroffen was, zonk. Duitsche vliegtuigen deden een aanval op een vijandelijk convooi, waarbij drie schepen zwaar beschadigd werden. Ook op een andere plaats is een schip zwaar bescha digd. Een van onze formaties jagers heeft op ge ringe hoogte aanvallefl gedaan op het vliegveld Van Iraklion op Kreta, waarbij een vijandelijk vliegtuig in brand geschoten en andere bescha digd werden. In Oost-Afrika heeft de vijand op den avona Van 21 Maart den aanval in den sector van Keren hervat, maar is overal met verliezen teruggeslagen. Onze vliegtuigen hebben in dezen sector goed verdedigde vijandelijke stellingen gebombardeerd. In luchtgevechten zijn drie Britsche vliegtuigen neergeschoten. Twee van onze toestellen keerden niet terug In Galla- Sidamo is een vijandelijke colonne teruggesla gen, nadat zij getracht had in den sector van Djavello door te dringen. De vijandelijke luchtmacht heeft een aanval Uitgevoerd op Diredawa, Keren, Asmara en andere plaatsen in Erythrea. In Asmara be treurt men twee dooden en negen gewonden Een vijandelijk vliegtuig is neergeschoten. Een ander Engelsch toestel is door onze jagers te Diredawa neergehaald. Tijdens bovengenoemde operaties heeft de vijand dus in totaal elf vliegtuigen verloren, die door onze jagers neergeschoten rijn en zeven als gevolg van optreden van het Duitsche lucht vaartcorps. Van het front meldt Stefani verder: Onze bommenwerpers hebben Zondagochtend opnieuw een aanval ondernomen op Preve za. Een escadrille „Alicioni" heeft verschei dene tonnen bommen op de haven geworpen, waardoor opslagplaatsen werden vernield. WASHINGTON, 23 Maart (D.N.B.) De be- grootingscommissie van den Senaat der Ver. Staten heeft zonder wijziging in de versie, die door het Huis van afgevaardigden goedgekeurd Was, met algemeene stemmen de zeven milliard dollar binnen het bestek van de hulp aan En geland toegestaan. In tegenstelling tot de be- grootingscommissie van het Huis van Afgevaar digden heeft de Senaatscommissie zich evenwel °P het standpunt gesteld, dat deze zeven mil jard dollar de limiet van het totale programma der hulpverleening aan Engejand moeten wor- Uïen en dat daarin ook reeds de door Roosevelt Verlangde 1.3 milliaxd voor onmiddellijke leve- ring uit aanwezige voorraden begrepen zijn. Uit Washington meiat fa.F.T.: De vooizitter van de commissie voor militaire zaken van het Kuis van Afgevaardigden, Sheppard, heeft be kend gemaakt, dat van het extra-bewapenings- orediet van 4.1 milliard dollar o.m. 1.3 milliard 2al worden besteed voor de constructie van bom menwerpers en ruim 200 millioen dollar voor de Versterking van steunpunten in de Caraïbische 2ee en den Atlantischen Oceaan Van laatstge noemd bedrag is 25 millioen dollar bestemd Voor New-Foundland, 15 millioen voor Bermu da. 1 millioen voor de Bahama's. 6 millioen voor •Jamaica, 2.5 millioen voor Antigua 2-5 millioen Voorr Santa Lucia, 40 millioen voor Trinidad en 2 millioen voor Britsch Guyana. TOKIO, 23 Maart (D.N.B.) De „Nitsji Nitsji Sjimboen" meldt uit Hanoi, dat 't vraag stuk der onafhankelijkheid van Annam het °Uderwerp van een bespreking tusschen lei dende Annamieten en persoonlijkheden van de Indo-Chineesche regeering is geweest: De- bespreking is 13 Maart in het paleis van den gouverneur-generaal, Jean Decoux, ge houden. In zijn tegenwoordigheid en die van ?en secretaris-generaal, Pierre Delsalle, heb- de autoriteiten van Indo-China volgens de '■Nitsji Nitsji" aan Annam ruimere autonomie f^bgeboden tijdens den overgangstijd naar digeheele onafhankelijkheid en toestemming j°°r den huidigen keizer Bao Dai om te Hué e vesideeren. Boedapest, 24 Maart (D.N.Bj Gistermid- kg zijn in de Russische grensplaats Lavoczne gd Plechtige wijze 56 Hongaarsche legervaan- 5a s uit de jaren 1848—'49 door de Sovjet-Unie k 11 Hongarije teruggegeven. Een uit 56 leden ^taande Russische militaire delegatie onder j^vei Van seraszimof, kolonel bi) den staf, kwam s Ldvoezne aan in gezelschap van den Hongaar- militairen attaché te Moskou. Een dele- Va/P van Hongaarsche officieren onder bevel tVp1 Iuitensnt-veldmaarschalk Schweitzer was, be$?als Russische militaire attache te Boeda- ïja de Russische delegatie tegemoet gereden, inkomst der Hongaarsche delegatie deelde Seraszimof den Hongaarschen officieren mede, dat de Sovjet-regeering had besloten de Honved- vaandels uit den vrijheidsoorlog van 1848'49 aan Hongarije terug te geven. Naméns het Hon gaarsche leger dankte Schweitzer voor dit ge baar der Sovjetregeering. Na de overdracht der vaandels defileerden de Russische grenstroepen. CANTON, 24 Maart (Domei). Naar in een communiqué wordt medegedeeld, heeft een sterk detachement Japansche expeditie troepen in Zuid-China heden in de ochtend uren een verrassende landing ondernomen op de Noordelijke kust van de Hcnghai- baai ten Noorden van de Biasbaai, onder dekking van vlooteenheden. Het Japansche detachement, zoo voegt het communiqué hier aan toe, trekt naar een niet bekend gemaakte plaats op en handelt in samen werking met de Japansche troepen, die on langs geland zijn op het schiereiland ten Oosten van de Biasbaai. Uit Sjanghai meldt Domei: Admiraal Sji- mada, de opperbevelhebber van de Japansche vloot in de Chineesche Zee, heeft vandaag een proclamatie uitgevaardigd, waarbij de Japan sche blokkade wordt uitgebreid tot de baaien van Honghai en Hitsjietsji ten Noorden van de Diasbaai in de provincie Kwantoeng. De blok kade gaat in op 25 Maart, des middags om 12 uur. Gelijktijdig is de inhoud der proclamatie via den Japanschen consul-generaal medege deeld aan de buitenlandsche diplomatieke ver tegenwoordigers en de autoriteiten der Chi neesche zee-douane. NEW YORK, 24 Maart (D.N.B.). De United Press meldt uit Plymouth, dat de aldaar door de beide jongste aanvallen van het Duitsche luchtwapen aangerichte verwoestingen Coven try ver in de schaduw stellen. De geheele haven stad bestaat nog slechts uit „dalen tusschen puinhoopen, onderbroken door reusachtige bom- trechters." NEW YORK, 24 Maart (D.N.B.). Het in de Australische wateren Vertoevende Amerikaan- sche vlooteskader heeft Zondagmiddag, naar de New York Times uit Sydney meldt, de reis naar Brisbane voortgezet. Men verzoekt ons het volgende bekend te maken Aan de verlofgangers beneden den rang van adjudant-onderofficier, wonende of verblijf hou dende in de provincies Zuid-Holland, Zeeland, Noord-Brabant en het westelijk gedeelte der provincie Noord-Holland, alsmede op de eilan den Texel, Vlieland, Terschelling en Ameland, die, om welke reden ook, nog niet aan hun ver plichting hebben voldaan om de onder hun be rusting zijnde militaire rijksgoederen in te le veren. wordt alsnog opgedragen die verplich ting na te komen. Zij toehooren zich, voor zoover zij van den burgemeester geen persoonlijke oproeping ont vangen, vóór 1 April a.s. te melden ter ge meente-secretarie (bureau voor militaire zaken) van hun woon- of tijdelijke verblijfplaats, ten einde te weten te komen, waar en wanneer voor hen de gelegenheid openstaat om de rijksgoe deren in te leveren. De verplichting om zich te melden bij den burgemeester en ter plaatse der inlevering, be staat eveneens voor hen, die, hoewel geen mi litaire rijksgoederen onder hun berusting heb bende, nog niet de verklaring hebben onder teekend, dat zij geen rijksgoederen meer in hun bezit hebben. Indien de tot levering of aanmelding verplich te verlofganger wegens bijzondere omstandig heden niet in de gelegenheid is persoonlijk goe deren in te leveren, kan een en ander geschie den door een familielid of huisgenoot. Zaterdagmiddag is in het dorp Voorthui zen bij Barneveld een monument onthuld voor de gevallenen van het eerste regiment huzaren. Omstreeks drie uur in den middag nam oud-luitenant kolonel Camerling Hei- molt het woord voor het uitspreken van de onthullingsrede. In eenvoudige treffende woorden herdacht spr. de kameraden, die het hoogste offer, dat va.n hun leven, hebben gebracht. Door hun trouwe plichts vervulling hebben zij de grootste dankbaar heid en hoogachting verdiend van allen. „Als wü de 39 namen van onze vrienden aan schouwen", zoo ging overste Camerling Helmolt voort, „dan rijzen hun gestalen. zooals wij ze gekend hebben, voor ons op. Door het oprichten van dit gedenkteeken hebben wij gemeend onze diepste gevoelens van vriendschap te moeten vertolken. Laat daarom dit gedenkteeken een symbool zij.n van eerlijke plichtsvervulling opdat het nageslacht in eenheid zal voorkomen hetgeen hier is geschied en eensgezind zal ar beiden aan het werk van den vrede." Hierna droeg spreker het monument over aan het gemeentebestuur van Barneveld. Namens de bevolking aanvaardde de burgemeester, de heer J. Westrik, het monument en verzekerde, dat hij en alle ingezetenen het steeds in eere zullen houden. Vervolgens werden een aantal kransen bij het monument gelegd, o.a. van de gemeente Barne veld, van officieren en manschappen van het regiment en van de nazaten van den eersten commandant van het regiment in 1814. baron van Sytsema. Het monument is. in opdracht van een comité van reserve-officieren ontworpen door den heer M. van Dijk. Het is geheel in strakke lijnen gehouden en uitgevoerd in baksteen, terwijl op een zandsteenen plaat in bronzen letters de namen van de 39 gesneuvelden zijn aangebracht, De plantsoenendienst van de gemeente Barne veld heeft de bepanting verzorgd. De sobere plechtigheid werd bijgewoond door kolonel Van Alphen. hoofd van het regelings-bu- ïeau. luitenant kolonel Crommelin, oud-comman dant van het regiment, de oud-officieren van het regiment en talrijke minderen. Op het R. K. kerkhof te Boxmeer is Zondag een monument onthuld, dat werd opgericht op het gemeenschappelijk graf van zeven gesneu velde Nederlandsche soldaten. In den ochtend heeft de oud-aalmoezenier, pater Linnebank O.P.. in de parochiekerk een plechtige H. Mis opgedragen, terwijl ook in de Hervormde Kerk een herdenkingsdienst werd gehouden. De onthulling van 't monument geschiedde te twee uur. Pater Silverius van Geffen sprak een openingswoord, waarna oud-majoor Alma het monument onthulde en overdroeg aan de ge meente. Vervolgens voerden achtereenvolgens de bur gemeester van Boxmeer, mr. A. van Hellenberg, kapitein Van Houweninghe, luitenant Van Lan- schot, ds. Baljon en pater Linnebank het, woord. Allen brachten hulde aan de nagedachtenis van de gesneuvelden. Het monument is ontwor pen dóór de architecten A. J. Kropholler en R. Veendorp en is in keramiek uitgevoerd. De plechtigheid werd bijgewoond door talrijke belangstellenden, waaronder alle oud-militairen, die te Boxmeer hebben gelegen. Zaterdagmorgen brandde de boerderij van den landbouwer ten Dam, gelegen aan het kruispunt van zandwegen Delden—Hengevelde en WieneBentelo, bijna geheel uit. Door het krachtdadig optreden van de bu ren kon men een in de nabijheid staande schuur behouden. Een groote partij hooi en stroo werd een prooi der vlammen, terwijl eenige varkens, koeien en kalveren den dood in de vlammen vonden. M'et behulp van de buren kon de inboedel bijna geheel gered worden. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. De boerderij werd een vijftal jaren geleden gebouwd. smakelijk en zoo gemakkelijk in te nemen. Onder voortd. contr. v. scheik.-apoth. G.J.Logger lllfi 1.27 en 0.41, bU alle Apoth. en Drog. staat bet dat ASPIRIN tegen verkoudheid en griep het beste middel is. BAYER Zaterdagmiddag werd in restaurant „Riche" te Groningen een persconferentie gehouden, waarin de inspecteur voor de werkverruimings keukens, de heer J. van Delden, een beeld gaf van de organisatie en werking van de centrale keukens voor werkverruimingsarbeiders. Aanwe zig waren het hoofd van de inspectie Gronin gen van den Rijksdienst voor de werkverrui ming, de heer A. Kwast, benevens enkele ver tegenwoordigers van vakorganisaties. De organisatie van deze keukens isin han den van het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in oorlogstijd, welk bureau In ons ïand vijf inspecteurs daarvoor heeft aangesteld: t.w. in Noordholland en Zuidholland, Gelderland Utrecht en Groningen. In de provincie Groningen zijn thans reeds drie van de geprojecteerde keukens klaar geko men, n.l. te Bellingwolde, Veendam en in De Slikken. Deze zijn op 17 Maart j.l. in gebruik genomen. In Ter Apel en Winschoten komen nog twee vaste keukens en in Onstwedde een rijdende. Zondag is te Utrecht op taohtigjarigen leeftijd overleden jhr. mr. J. W. M. Bosch van Oud-Ameliswieerd, oud-president van de Utreohtsohe rechtbank. De overledene wercj op 22 September 1860 te Utrecht geboren. Na het gymnasium studeerde hij aan de Universiteit te Utrecht en in 1885 promoveerde hij op een dissertatie: .,Asyl en uitlevering, historisch geschetst". In 1889 werd hij benoemd tot ambtenaar van het openhaal ministerie te Utrecht. Acht jaren later volgde zijn benoeming tot substituut officier van jus titie aan de rechtbank te Roermond en in 1899 werd hij officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam. In 1905 werd phr. Bosch van Oud-Amelisweerd benoemd tot rechter Dij de Utrechtsdhe rechtbank, in 1909 vice-president en in 1911 president. In 1927 verliet hij de rech terlijke macht. Van 19141923 was de overle dene lid vam de Eerste Kamer voor de RJC. Staatspartij. Bij het college van rijksbemiddelaars is door een aantal werkgevers in de lederindustrie, den Nederlandschen R.K. Fabrieksarbeiders (sters)- bond „St. Willibrordus", de Nederlandsche ver- eeniging van fabrieksarbeiders (sters) en den Nederlandschen bond van Christelijke fabrieks- en transportarbeiders een verzoek ingediend tot verbindendverklaring van de collectieve ar beidsovereenkomst, welke in dit bedrijf bestaat. Teneinde belanghebbenden in de gelegenheid te stellen bezwaren in te brengen tegen deze verbindendverklaring, is dit verzoek met de noodzakelijke bijlagen ter visie gelegd op de bu reaux van de arbeidsinspectie te Maastricht, Breda, Rotterdam, Utrecht, Amsterdam, Haar lem, Arnhem, Deventer, Groningen en 's-Gra- venhage en op het secretariaat van het college van rijksbemiddelaars. Bezwaren tegen de verbindendverklaring moe ten vóór of op 7 April a.s. schriftelijk worden ingebracht bij het college van rijksbemiddelaars, Bezuidenhout 87, Den Haag. Als ik zou moeten zeggen, in welk opzicht nu juist Sheakespeare's Julius Caesar zich onder scheidt van diens andere tooneelstukken. dan zou ik durven beweren: door sterk klassiek ka rakter. Meer dan in alle andere drama's gaat het hier over ideeën, ideeën, die in zekere perso nages vleesch worden. Een sterk hartstochtelijk element is hier dan ook afwezig: begrippen als ambitie, ironie, heersehzucht. toewijding, idealis me, ze krijgen hier concreten vorm en de dra gers dier denkbeelden, ze gebaren niet heftig, ze doen niet wild. Ze denken slechts luidop, zoo een Brutus in een tweede acte. waar hij in een meesterlijken monoloog getuigenis aflegt van den idealist, die, door de werkelijkheid tot het verrichten van daden gebracht, de noodzakelijk heid van de misdaad erkent. Zoo in de beroemde rede van Antonius, dien dandy onder de voornamen van Rome die een symphonie dirigeert, ironie getiteld, waar-van liet hoofdthema „Brutus is een achtenswaardig man" tien maal achtereen anders klinkt, anders van klankkleur anders van toonsoort.... Maar steeds overheerscht de idee en de per sonen, door deze bezeten, gedragen zich steeds waardig. Althans, ze moeten zich waardig gedra gen, wil het stuk een algemeen karakter behou den en door de objectiviteit overtuigend werken. Want het optreden van een tien-, twintigtal senatoren, de dood van Caesar, de slag bij Philippi, ze zeggen ons, vertrouwd met feiten van grooter formaat, niets meer. zoo daarachter geen ideeën schuil gaan, die we erkennen als ook ons beheerschend. Daarom, opdat de onverzettelijkheid van den geest te duidelijker blijke. vereischt 't spel rust, zelfs, ja juist op momenten van de sterkste dramatiek. Een samenzwering van senator-en blijft een spelen van den geest, die zich richt naar een zeker punt, als een angstige wielrijder naar het randje van een kademuur. En nu moet ik het maar terstond eerlijk bekennen; iki heb zoo'n last gehad van lawaai, lawaai in den zin van leelijk rauw geluid, meer passend in een volksche krijgsscène dan in een gezelschap van officieel achtbare patriciërs; Jawaai in den zin van driftige, psychologisch niet verantwoorde gebaren; lawaai in de beteekenis van veel on rustige beweging, die mij tevergeefs actie tracht te te suggereeren. Waar bleef bij dit alles de menschelijke waardigheid, te grooter. waar zich het tragische element accentueert. Ik zou kun nen uitweiden over de waardigheid, die ik miste, ~'".h ik zal en kan me beperken. We weten het: Caesar wordt op het toonee' vermoord, en zijn stoffelijk overschot blijft ten aanschouwen van het publiés nog zeer langen tijd liggen: in zijn grootsche stilte en eenzaam heid blijft hij zelfs het centrum van de actie, die volgt op zijn dood. „Met den mantel zij*: gelaat omhullend stieTf de groote Caesar", laar Shakespeare zelf een der acteurs zeggen Maar de regisseur van de Tilburgsche Studenten, die Zaterdag j.l. den Julius Caesar opvoerden, weet het beter en laat, op aesthetisch niet te verant woorden wijze, den grooten Romein met ortbloo' gelaat een tiental minuten over den rand van een zetel hangen, terwijl om hem heen een stei lieden, die 't hoofd verloren hebben op 'n wijze met elkaar kibbelen, dat het auditorium, een select gezelschap, dreigt onrustig te worden en neiging heeft te gaanlachen! Terwijl men juist in deze scène had moeten stil zitten, heel stil en heel angstig, omdat Caesar's lijk, in den mantel gehuld en düs ont daan van alle stoffelijke reminiscenties, te ster ker diens geestelijke vermogens behoorde te accentueeren, vermogens, die een serie var rampen in de reeks zelfmoorden van Cassius van Portea, van Brutus ten gevolge hebber Rampen, die in de laatste twee bedrijven worder uiteengezet, waardoor de enge, onverbrekelijke relatie met de drie voorafgaande wordt bewe zen. En die doen zien, dat het drama Julius Cae sar en niet Brutus moet heeten. Maar die geeY van Caesar, hij was na het derde bedrijf ver dwenen en Carel Briels had niets gedaan oir diens aanwezigheid voor het tooneel te behou den. In tegendeel: hij had gemeend de 4e er 5e acte hier en daar te moeten bekorten, om het stuk na het dramatisch hoogtepunt, althans na wat hij het hoogtepunt achtte, in het derde bedrijf naar een bliksemsnel einde te kunner brengen. Afgezien van het feit, dat hierin op zijn zachtst gesproken 1 een onbeleefdheid ter opzichte van..... Shakespeare gelegen is, lijken mij deze coupures onjuist: had dan liever acte 4 en 5 geheel geschrapt: men had na een fif-.e moordscène welvoldaan den schouwburg kun nen verlaten! Men ziet het: opmerkingen als deze raken de visie van den regisseur van dit tooneelstuk. En ze maken, dat ik in de onmogelijkheid kwam te verkeeren een opvoering als deze met waar deering te blijven volgen. „De studenten hebben hoog, te hoog gegrepen", hoorde ik tijdens de Pauze. Ik meen, dat studenten onder een meer doordachte regie veel en veel meer hadden ge presteerd. Want, daarin had Carel Briels in de persconferentie voor enkele dagen gelijk: „het instudeeren en spelen van Shakespeare- stukken is voor den intellectueelen dilettant aantrekkelijk." Maar: dan moet die intellectueele dilet tant allereerst, voordat hij met repeteeren be gint, op de juiste wijze vertrouwd gemaakt worden met den geest van het stuk; dan moet h(j leeren spreken, spreken op een wijze, waar door het Nederlandsch in de zaal niet meer een staalkaart van dialecten is, waardoor b.v. het woord Cassius klinkt als een tweeletter grepig woord! En om verder te gaan: waardoor geluiden als hoorn- en trompetsignalen op het juiste moment ook op de juiste wijze weerklin ken en geen associaties wekken met ons zeer bekende reveilles of taptoes. Want men be denke: publiek is wreed en, wat erger is, heeft zin voor humor, zelfs tijdens een trage die van Shakespeare. Die geluiden herinneren mij aan het feit, dat het Tilburgsch Stedelijk Orkest o. 1. v. Stan Donders van Eyck bij deze uitvoering secon deerde. De inleiding van Hans von Bülow had men niet kunnen bemachtigen: heTüoelijk in dezen tijd. Onbegrijpelijk was het echter, dat hiervoor Gluck's Iphigenia in Aulis in de plaats moest komen. En Griegs Herzwunden als muzikale illustratie in het derde bedrijf vond ik onpiëteit- en onsmaakvol. Voor het orkest was deze werkzaamheid ondankbaar, want overbodig. Men ziet het: een beschouwing over dit spel in mineur moest in mineur gesteld zijn. Het was een vergissing, des te meer betreurens waardig, waar verschillende actrices en acteurs blijk gaven van ernstig willen en kunnen. Maar zij alleen vermochten niet van het spel een daad te maken, een daad, die men zoo gaarne verwacht van een studentenvereniging. De Vereeniging voor Handel en Industrie te Zwolle heeft het initiatief genomen tot een ac tie, om tot spoedig herstel var. de brug by Katerveer te geraken, en daaraan het verzoek verbonden te willen nagaan of bij herstel van de hoofdoverspanning tegeiykertijd een ver breeding van het brugdek kan worden verkregen, zulks speciaal ten gerieve van het voetgangers verkeer. Deze actie wordt gesteund door den B.B.N., de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordelijk Overijsel te Zwolle, de K.N.A.C., de Ned. Motorwielrijdersvereeniging, den A.N.W.B., de Nederlandsche organisatie voor het beroeps- goederenvervoer langs den weg, de Ver. „Het Nederl. Wegencongres", de V.V.V., en de plaat selijke middenstandsorganisaties te Zwolle. Direct na den brand in het gebouw van den A. B. T. B. te Zwolle, dat geheel is uitgebrand, heeft de Zwolsche politie een onderzoek naar de oorzaak ingesteld. Daarbij is komen vast te staan, dat de brand boven den hoofdingang Is ontstaan. Hier stond een riemschijf, waarop een hijschmachine was aangesloten. Donder dagmiddag was deze schijf reeds in brand ge raakt, doordat de hijschmachine stopte en de as was doorgeloopen, terwijl de schijf reeds stil stond. Door de wrijving vatte de schijf vlam, doch arbeiders hadden het vuur aanstonds gebluscht. Nadat het werk geëindigd was, heeft men de schyf gecontroleerd, doch niets bijzonders be merkt. De mogelijkheid is echter groot, dat des middags een vonkje op den vloer is ge sprongen, die vol lag met graan en andere brandbare producten, en dat dit is blqven door- smeulen. De gevolgen openbaarden zich des avonds in vollen omvang. HILVERSUM J. 414.4 M. Nedeilandsch Programma. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtend gymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.10 Gramofoonmu ziek. 10.30 Omroeporkest. 11.00 Voordracht met muziek. 11.10 Omroeporkest. 11.40 Voordracht met muziek. 11.50 Gramofoon muziek. 12.45 Nieuws- en economische be richten ANP. 1.00 Amusementsorkest en soliste. 1.30 Gramofoonmuziek. 1.50 Amu sementsorkest en soliste. 2.30 Esmeralda en solist. 3.15 Zang en piano. 4.20 Omroep orkest. 5.15 Nieuws. economische- en beursberichten ANP. 5.30 Bandy Balogh en zijn ensemble. 6.00 Lezing „Plattelands cultuur". 6.15 De Ramblers. 6.45 Gramo foonmuziek. 7.00 Vragen van den dag ANP Duitsche les. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Duitsche les. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Cabaretprogramma. 10.00 Nieuwsbe richten ANP, sluiting. HILVERSUM II. 301.M. Nederlandsch Programma. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgym nastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Och tendgymnastiek. 8.00 Gramofoonmuziek 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoon muziek. 10.20 Ensemble Rentmeester. 11.30 Ensemble Rentmeester. 12.15 Orgelspel 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Orkest Frans Wouters. 1.30 Gra mofoonmuziek. 1.50 Orkest Frans Wouters. 2.15 Cembalo en fluit. 3.20 Cabaretpro gramma. 4.15 Gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 Gramofoonmuziek (met toelich ting). 6,00 Amabile-sextet en soliste. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Vragen van den dag (ANP.). 7.15 Viool. zang. orgel en pia no. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Gra mofoonmuziek. 8.30 Omroep-Symphonle orkest en soliste. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Nieuwsberichten ANP, sluiting De Almelosche politie heeft een bakker uit Vriezenveen aangehouden, die aan een groot aantal inwoners van Almelo vleesch, afkom stig van frauduleus geslachte varkens, heeft verkocht en afgeleverd. De prijzen, waarvoor het vleesch was ver kocht, zijn zoodanig, dat de bakker naast over tredingen van de vleeschkeuringswet en distri- butiewet, zich bovendien nog schuldig maakte aan prijsopdrijving. Ook voor dit feit zal tegen hem proces-ver baal worden opgemaakt. De bakker is in bewaring genomen en zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. De Zuiderkerk te Enkhuizen, die reeds lamg ouderdomsgebreken begon te vertoonen, vergt nu langzamerhand noodzakelijk een groote res tauratie. Eenigen tijd geleden, na de vorst, zy'n uit den Zuidnvuur eenige vierkante meters steenen aan de buitenzijde naar beneden gestort, waarom het noodzakelijk werdmet het oog op de veie spelende kinderen, den toegang binnen den muur om de kerk te verbieden. De gaten in den muur weraen voorloopdg me» asphaltpapder gedicht. Het kerkbestuur heeft zioli daarop met „Mo numentenzorg" in verbinding gesteld, waarop een deskundige den toestand heeft opgenomen De noodzakelijke restauraties zullen ongeweei f 200.000 bedragen. Dit kostbare bouwwerk dateert uit de eerste helft der 15e eeuw. Met den bouw van den 75 M. hoogen toren was men reeds in 1450 be gonnen. Eerst in 1524 was het werk voltooid. In de jaren 1908 en 1909 zijn aan den toren be langrijke herstellingswerken uitgevoerd. De spits werd vernieuwd en het vierkante onder stuk gekroond met een zware steenen ba lustrade. De toren bevat een klokkenspel, bestaande uit 36 klokken, waarvan de grootste gegoten werd in 1523 en een middeliyn heeft van 1.63 M. De meeste klokken weiden vervaardigd in de werkplaatsen der Gebr. Hemony. Met ingang van 19 Maart j.l. is, bij beschik king van den secretaris-generaal van het de partement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart, overeenkomstig de voordracht van de centrale commissie voor de statistiek, benoemd tot secretaris dezer commissie Drs. J. Ch. W. Verstege. Tot dien datum werd het secretariaat waar genomen door den directeur van het centraal bureau voor de statistiek, Dr. Ph. J. Idenburg, die na zijn benoeming tot directeur in Juli 1939 ontslag had gevraagd uit zijn functie van se cretaris. De vereeniging voor administratief recht zal haar tweede congres houden op Zaterdag 19 April in hei jaarbeursgebouw te Utrecht. Op het congres van 1940 is het onderwerp „De verhoudingen van staatsrecht en admi nistratief recht" behandeld, dit jaar wordt „De verhouding van administratief recht en burger lijk recht" aan de orde gesteld. Over dit onder werp hebben praeadviezen uitgebracht Mr. J. Kruseman, oud-president van het gerechtshof te 's-Gravenhage, en Mr. J. H. Scholten, refe rendaris bij den Raad van State. STEENWIJKERWOLD (Pensionaat „De Voorzienigheid"). Geslaagd voor typen: Greetje Bos, van Warfhuizen; Annie Braakhuis, van Goor; Geurtje Deenen, van Rolde; Jetty Ga lama, van Blaul'huis; Elly Hommels, van Ol- denzaal; Bea Kemme, van Wolvega; Liesje Pe ters, van Albergen. Voor steno: Annie Braakhuis, van Goor. Al le candidaten geslaagd. UTRECHT. Geslaagd voor het semi-arts- examen: G. A. A. M. van Mackelenbergh, G. H. Jonkers, G. Schut. A. M. Gruendemann, H. A. Weyers Voor het arts-examen: J. A. Voogt, A. K. Wiersum, H. Enklaar. Zondagmorgen hield de Schadevergoedings commissie Amsterdam, werkende met toestem ming van de bevoegde autoriteiten, onder groote belangstelling een bijeenkomst. In zijn openingswoord bracht de voorzitter, de heer A. Th. Waalberg. de verordening voor oorlogsschade ter sprake, welke alle schade be neden 100 gulden, zoowel bedrijfsschade, schade door bederf en exploitatie schade uitsluit. De door de afsluiting van de Kinkerstraat gedu peerde winkeliers zijn allen, op een enkele uit zondering na. welke nog in behandeling is, fi nancieel geholpen door het gemeentebestuur van Amsterdam. Verder deelde de voorzitter mede. dat nu het Paramariboplein en andere buurten aan de beurt zün. De secretaris memoreerde de werking van de commissie en het succes inzake de uitbetaling, welke nu geschied is. n.l. ten bedrage van 2000.Deze mededeeling werd met applaus ontvangen. Hierna werden vragen uit de vergadering ge steld, waarbij klachten over het nog niet uitbe talen van de schade door de schade-enquête commissie naar voren kwamen Na afloop werd de commissie verzocht haar medewerking te verleenen bij het regelen van de nog niet uit betaalde schadevergoeding. In de vereeniging P.V.C.B., die vooral in Am sterdam-Oost haar werkterrein heeft, is nu ook een pers- en propagandacommissie opgericht. Het secretariaat van deze commissie is geves tigd bij den heer P. G. de Bree, le Atjehstraat 35, Amsterdam-Oost. Men is al begonnen met een werkprogramma; een clubblad is reeds ver schenen. By Linssen en Derkx te Venlo verscheen een „Dageiyksch Misboek en Vesperale", dat alle nieuwe H.H. Missen bevat, n.l.: de H. Mis ter eere van den H. Don Bosco; van Jezus Christus oppersten en eeuwigen Priester; de H. Mis voor den vrede, enz. enz. Een nieuwigheid is eveneens, dat hierin de meest recente gewijzigde aflaten voorkomen, met het volgnummer van den Romeinschen codex. Het boek wordt geleverd met de propriums voor Nederland en bevat bovendien 72 bladz. gregoriaansche muziek, alsmede een rijke keuze van gedichten uit werken van Guido Gezelle, Hilarion Thans, en Zuld-Nederlandsche letter kundigen. Tal van prachtige overwegingen en beschouwingen over diverse punten van het christelijk leven, geschreven door Ruysbroek, ZE. kardinaal Mercier, E. P. De Jaegher S.J. en andere gezaghebbende mystici en theolo gen luisterden dit boek op. Ten einde het meebidden en eventueel mee zingen in het latyn door de geloovigen te ver gemakkelijken. werden de latijnsche texten ge accentueerd. Het boek is verlucht met talrijke teekenin- gen van bekende binnen- en buitenlandsche kunstenaars, terwijl de liturgische beteekenis ervan bij elke teekening uitgelegd wordt. In de inleiding vindt men eveneens allen uitleg over de kerkgewaden en de kerk zelf. over liturgisch vaatwerk, de boeken van de H Schrift enz., zoodat de geloovige een klaar begrip krygt over het hoe en waarom van alles, wat gedurende de officies geschiedt. Het boek bevat 1900 blz. compacten tekst, ge drukt op niet doorschijnend bijbelpapier in klare letter. De inhoud ervan werd verzameld, vertaald en opgesteld door drie priester-professors, n.l.: Z.E. H van Cauwenberg. rustend priester in Turn hout, oud-professor in Godsdienst. Z.E. H. Peeters, letterkundig criticus, Z.E. P. Dr. O'Conner, C.ss.R. Dr. Ph. De zeereerw. heer A. Arends, sinds 1931 pas toor te Delden, is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag uit voorzorg voorzien van de laatste H.H. Sacramenten. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Rotterdam (N. Nico- laas) den weleerw. heer P. B. Bottelier; en tot kapelaan te Hillegom (H. Martinus) den wel eerw. heer J. Koning, thans kapelaan te Ha- zerswoude.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 3