Pétain's standpunt I Joego-Slavië, land van ongekende natuurpracht Joego-Slavië treedt toe tot het driemogendhedenpact Groot-Rotterdam in wording Nieuwe postzegels „FRANKEN" Plechtige onderteekening in,het kasteel Belvédère te Weenen De aankomst der staats lieden te Weenen Berlijn in afwachting van Matsoeoka's komst „HALF OM" Verduistering r VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DMSBM 25 MAART 1341 - MGfttttJtt DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE Vier kievitseieren ineens Geweldige bergketens en Vruchtbare laagvlakten De verhouding tusschen Turkije en Moskou Bevin zal bezoek brengen aan De Valera f •m Annexatieplannen in een vergevorderd stadium De Engelsche nota aan Joego-Slavië 18 CENT p. 800 GRAM J V. E.N. A.van MEVE R D E N BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEFOON 21543 EN 21544 GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 26 cent per week; per kwartaal 3.41, Bij onze Agenten 28y2 ct. per week, per kwartaal 3.75i/£ VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22920 De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents oer regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aartood-advertentiën) 13 regels 48 cents, iederen regel meer 76 cents. Zeven kinderen in Quebec bij brand omgekomen DE f 20.000 ER UIT tectonische waarde, het oude, hertogelijke paleis Geen Engelsch meer op Noorsche scholen Verklaringen van den Japanschen woordvoerder DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN Dezelfde afbeelding als voor de bestaande zegels tot en met 4 cent Een lichtgevende ster in donkere distributiedagen van ACCOUNTANT, lid ned.uniev.acc AMSTERDAM - TEL90361 JAN LUYKENSTR.8 na 6 uur 23723 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Het Fransche staatshoofd, maar schalk Pétain, die ondanks zijn patriarchalen leeftijd den moed heeft gehad om na de militaire tragedie van het in vele opzichten verworden Frankrijk het roer van den ontredderden staat in handen te nemen en te koersen naar den nieuwen tijd, is een man, die men zeker niet conservatief en reaction- nair mag noemen. In verschillende rede voeringen heeft hij met een onverbidde lijke openhartigheid, die het getuigenis leverde van zijn allerminst blinde en toch hartstochtelijke liefde voor zijn land en volk, de innerlijke oorzaken van de catastrophe, die over Frankrijk geko men is, blootgelegd. Hij heeft gewezen op de witte pest van het genot- en ge- makzuchig Neo-Malthusianisme, die de volks- en weerkracht van Frankrijk heeft ondermijnd, op het productie-vermogen verterende drijven van de roode vakver- eenigingen naar steeds meer loon voor minder werk, op den rampzaligen invloed van magonnerie en laïcisme, waardoor de hooge geestelijke en zedelijke begin selen werden aangetast, op de welvaart en nationale saamhoorigheid vernieti gende werking van den verbitterden klassenstrijd en op de demoralisatie van den te lang officieel begunstigden en erkenden Franschen geest en cultuur. Hij heeft den Franschen een eerlijken spiegel voorgehouden, die niet flatteerde, maar de werkelijkheid toonde zonder eenige retouche. Zijn hooge gezagvolle persoonlijkheid had daartoe het onaan gevochten recht en den onafwijsbaren plicht en dat recht en dien plicht heeft hij overeenkomstig de traditie van zijn op moed, onkreukbaarheid en karakter vastheid gebouwde glorieuss carrière aanvaard. Hij heeft daarmee een taak op zich genomen, die doet denken aan die van Hercules, toen deze de opdracht kreeg den Augiasstal te reinigen. Zijn figuur herinnert in zekere opzichten ook aan die van den grijzen veldmaarschalk Von Hindenburg, die ondanks den druk- kenden last der jaren het door het dictaat van Versailles vernederde en geknechte Duitschland in den bitteren nood bij stond en diende. Het is voor een volk, voor een land een groot geluk, wanneer het in de uren van rampspoed en drei genden ondergang over een vertrouwen genietende nationale figuur beschikt, die den weg omhoog kan wijzen naar een nieuwe en betere toekomst, want ontbreekt zulk een figuur, dan krijgen de ambitieuze con junctuur-jagers, de baat zuchtige politici van klein formaat, die meer op eigen voordeel dan op het lands belang uit zijn, maar al te gemakkelijk spel om in het ondoorzichtige vertroe belde water te visschen. Duitschland heeft in de jaren van zijn diepste ongeluk dat geluk ervaren en vele Franschen verwachten van maarschalk Pétain eenzelfde geluk in den nood. Een in een nieuwe grondwet veran kerde saneering van het politieke leven Zai in Frankrijk nóg dringender noodig zijn dan in andere landen, omdat het Verval van de parlementaire democratie er verder en dieper heeft kunnen voort- Woekeren dan elders. Niettemin wist een S.P.T.-bericht dezer dagen te vermelden, dat, naar in Fransche politieke kringen Verluidt, maarschalk Pétain thans het oogenblik niet geschikt acht om Frank rijk een nieuwe grondwet te geven. De staatschef zou er de voorkeur aan schenken dit tot na den oorlog uit te stellen. Is dit bericht juist, dan zou de maarschalk, zoo lang de revolutionnaire oorlog nog niet beëindigd is en het nieuwe Europa nog in staat van wording Verkeert en de definitieve vrede met frankrijk nog niet geteekend is, terwijl oen deel van het Fransche grondgebied nog door de Duitsche weermacht bezet Wordt gehouden, slechts voorbereidend, maar geen definitief werk op het gebied Qer noodzakelijke vernieuwing van de staatkundige structuur willen verrichten. Vorige week Dinsdag vond de heer Wie- ringa te Dieren en kievitsei. Deze week Maandag was hy zoo gelukkig een volledig broedsel (4 eieren) in één nest aan te tref fen. Gewoonlijk komt dit eerst half April of later voor. New YORK, 25 Maart (D.N.B.). Uit Windsor ™*ills in de Canadeesche provincie Quebec wordt Ec-meid, dat daar bij een brand op een afgele- b boerderij zeven kinderen zijn omgekomen. de heden gehouden trekking van de v^atsioterij is de prijs van f 20.000 gevallen op &0. 197361 Op 13 Maart vierde Z.H. Paus Pius XII den tweeden verjaardag van Zijn Paus keuze. De H. Vader begaf zich op zijn draagstoel van zijn vertrekken in het Va- ticaan naar de St. Pieterskerk, waar de plechtigheden plaats vonden. (Foto Ass. Press) Zelden is een land zoo mild begiftigd met een zoo bekorend en afwisselend natuurschoon als Joego-Slavië. De pracht van zijn Alpen- wereld, de subtropische plantengroei van de Adriatische kust, de bergmeren en watervallen en kunstschatten, dit alles vindt men binnen de landsgrenzen van één land. En als om deze overvloed van natuurgeschenken nog aan te vullen, zijn er talrijke mineraal- en warmwa terbronhen door het geheele land van zoo groote geneeskracht, dat eenfge er van zich een wereldnaam hebben veroverd. Joego-Slavië is een typisch land van tegen stellingen. In de noordelijke streken de vrucht bare laaglanden van Pannonia, terwijl de met sneeuw bedekte ijstoppen in het Noordwesten schitteren en de geweldige bergketen van de Karsi zich langs de Adriatische kust uftstrekt. En dit alles nog verfraaid door de overvloe digheid van een Rivièra-plantengroei. Zuid- Servië. Bosnië, Herzegowlna en Montenegro bieden den toerist prachtige heuvellanden en ontelbare bergruggen, beide afwisselend vlak of beboscht met prachtige wouden, neerziend op honderden valleien. De Adriatische kust is bijzonder fraai. Van Noord naar Zuid vindt men langs de kust de volgende belangrijke bezienswaardigheden; De baai van Bakar, Erkvenoca en Novi, het schil derachtige OmlSali en Malinska op het eiland Krk, de stad Krk zelf met Kosljun en het wel bekende Baska. Verder langs de stad en het fort Seni, welke laatste voor jaren het cen trum van de guerilla was, benevens het eiland en de zoo wondermooi gelegen stad Rab met fraaie monumenten. Van bijzonder belang is de klokketoren van de 12e eeuwsche kathedraal in vroeg-Romein- schen stijl. Zuidelijk langs de kust gaande, be reiken wij de buitengewoon Interessante baai van Shibenik, gevormd door den mond van de rivier Krka met de stad Shibenik, bekend door zijn Kathedraal, welke een meesterwerk uit de vijftiende eeuw is, waarbij de Venetiaansche Gothlek overgaat in de Renaissance en het ge heel Is verfijnd door de Slavische begrippen van architectuur. Nog zuidelijker komt de meer dan schilder achtige Rivièra van Castellana, en verder naar omlaag bij Byac worden wij herinnerd aan oude bouwwerken uit den tijd van de nationale Croa- tische dynastie, en langs de beroemde Romein- sche ruïnes van Salena, nu genaamd Salin, gaande, bereiken wij eindelijk Split handels- en cultuurcentrum van Dalmatië welbekend door zijn goed geconserveerde Romeihsche an tiquiteiten, van welke de meest opmerkelijke Diocletianus' paleis is met een nog compleet mausoleum en fraaien klokketoren. De eilanden van centraal Dalmatië zijn van groot belang. Zoo treffen wij op het eiland Brisevo bij Vis een welhaast gelijke blauwe grot als Capri in de golf van Napels, terwijl het eiland Hvar het Joegoslavisch Madeira wordt genoemd. Op het eiland Mejet met de haven Palace vfndt men dan weer een roman- tischen, zuidelijken plantengroei. Dan volgt Dubrovnik in een omgeving van groen en bloemen, met de haven Grus, het schaduwrijk villa-schiereiland Lanad en ten slotte het kleine paradijs-eiland Lokrum. Dubrovnik bezit oude en geheel bewaard ge bleven fortificaties, welke de stad omgeven) een oude haven, veel monumenten van groote archi- en talrijke colonnades en mooi aangelegde par ken in de Franciscaner en Dominicaner kloos ters. Zijn schoonheid en belangrijkheid doen ook thans niet onder voor zijn roem in het verleden, toen Dubrovnik een trotsche, rijke en machtige republiek was en een voornaam centrum van middeleeuwsche cultuur en van nationale lite ratuur en wetenschap. Dan, precies in het zuiden, is de baai van Kotor,' een van de mooiste der wereld, waar de zee diep en ver n het land is doorgedrongen, ingesloten door meer dan achthonderd meter hooge bergen. Daar vereenigen zich de schilder achtige schoonheid van het fjord met die van de Zwitsersche bergmuren, en de geur van bloeiende sinaasappelen en citroenen bewijzen het zuidelijke klimaat. Iedereen, die eens door de baai heeft gevaren of er langs heeft gereden, zal niet licht het majestueuze panorama van dft deel van de kust met de glinstering van de zacht- lichtende zee vergeten. J. M. ANKARA, 25 Maart (SP.T.) Gisteren is een Russisch-Turksche non-agressie- en vriend schapsverklaring onderteekend, die heden ge lijktijdig te Ankara en te Moskou in een com muniqué is gepublioeerd. Dit communiqué luidt als volgt: De Turksche en de Sovjet-Russische regee ring hebben In gemeenschappelijk overleg de volgende verklaring goedgekeurd: In verband met berichten in de buitenlandsche pers, dat, indien Turkije gedwongen zou worden aan den oorlog deel te nemen, Rusland van de moeihjk- hede van Turkije gebruik zou maken om dit land aan te vallen, zoo mede in verband met een desbetreffende vraag aan de Russiche regeering, wordt verklaard: 1. Dergelijke berichten zijn in geen enkel op zicht in overeenstemming met de houding van Rusland ten aanzien van Turkije. 2. Voor het geval, dat Turkije inderdaad aan gevallen zou worden en het gedwongen wordt aan den oorlog deel te nemen, kan Turkije, in overeenstemming met bet bestaande Turksch- Russische niet-aanv&lspact, dat in 1925 tusschen deze twee landen is tot stand gekomen, op het volle begrip en de volle neutraliteit van de Sovjet-Unie rekenen. De Turksche regeering heeft aan de Sovjet- Russische regeering voor deze verklaring haar diepsten dank betuigd, en laten weten, dat, in dien de Sovjet-Unie op haar beurt in een der gelijke situatie zou geraken zij op het volle begrip en op de neutraliteit van Turkije kan rekenen. NEW YORK, 25 Maart. (D.N.B.) De Lon- densche correspondent van de New York Sun meldt, dat Engeland opnieuw naar de gunst, van Ierland dingt. Whitehall heeft aange kondigd, dat men zich door bemiddeling van de Labourpartij nogmaals tot Ierland zal wen den. De minister van Arbeid, Bevin, zal, aldus zegt men, een bezoek aan De Valera brengen en hem een voorstel doen omtrent de wijze, waarop Ierland de „democratieën" kan onder steunen, In een Londensch blad, welks naam niet genoemd wordt, heeft Jack Carney ge schreven, dat „de dagen der Iersche neutrali teit Beteld'* züa, WEENEN, 25 Mrt. (D. N. B.). Joego-Slavië is hedenmiddag als vijf de staat tot het driemogendhedenpact toegetreden. De onderteekening werd, evenals bij de toetreding van Hongarije en Bulgarije, weer op plech tige wijze verricht in het kasteel Belvédère te Weenen. Behalve de rijks minister van Buitenlandsche Zaken, von Ribbentrop, en.de Joego-Slavi- sche minister-president Tswetkowitsj alsmede de Joego-Slavische minister van Buitenl. Zaken Cincar Markowitsj, waren als vertegenwoordigers der landen van het driemogendhedenpact aanwezig de Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, de Japansche ambassadeur, generaal Osjima, de Slowaaksche> gezant, Cernak, de Hongaarsche gezant Von Sztojay, de Roemeensche gezant Bossy en de Bulgaarsche gezant Draga- nof. Talrijke vertegenwoordigers van de binnen- en buitenlandsche pers waren eveneens bij de plechtigheid a anwezig. WEENEN, 25 Maart (A. N. P.) Van goed ingelichte zijde wordt gemeld: De Fiihrer is hedenochtend om 11.15 uur te Weenen aangekomen. Hij werd door de be volking met stormachtig gejuich begroet. De Führer heeft zijn intrek genomen in hotel Imperial. WEENEN, 25 Maart (D.N.B.)De rijks minister vaai Buitenlandsche Zaken, von Ribbentrop, is vanochtend in Weenen aan gekomen. In den ochtend arriveerde eveneens de Ita liaansche minister van Buitenlandsche Zakqn, graaf Ciano, per extra trein te Weenen. Ter verwelkoming was op het station aanwezig de rijksminister van Buiterilandsche Zaken, von Ribbentrop. Ciano nam zijn intrek in 't Grand Hotel. De Joego-Slavische minister-president, TswetfcowOtsj, en de minister van buiten landsche Zaken, Cincar Markowitsj, kwa men eveneens per extra trein te Weenen aan. De rijksminister van Buitenlandsche Zaken, Von Ribbentrop, verwelkomde de Joego-slavischc gasten op het perron en heette hen welkom in Duitschland. Ter ontvangst van de Joego-SIavisdhe staats lieden waren met rijksleider Von Schiradh ver tegenwoordigers van staat partij en weermacht aanwezig. Na inspectie van de eerecompagnie vergezelde de rijksminister van buitenlandsche Zaken zijn Joego-Slavische gasten naar hotel Bristol. Bij den rit door de straten van Weenen werden de Joego-Slavische staatslieden door de Weensche bevolking levendig begroet. In den loop van den ochtend is ook de Ja pansche ambassadeur te Berlijn, Osjima, in Weenen aangekomen. OSLO, 24 Maart (S.P.T.1 Het Noorsche de partement van onderwijs heeft een verordening gepubliceerd, volgens welke voortaan op de lagere scholen in de plaats Van Engelsch, lechts Duitsch de eenige vreemde taal zal zijn, waarin onderwijs wordt gegeven. TOKIO, 25 Maart (D.NB.). De woordvoerder van het inlichtingenbureau der Japansche re geering heeft medegedeeld, dat Matsoeoka vol gens een vanochtend ontvangen telegram voor nemens is vier dagen in Berlijn te blijven. Hij wil op 30 Maart van Berlijn vertrekken naar Rome, waar hij den 31sten zal aankomen. Te Rome wil hjj drie dagen blijven. Op de vraag, wat er waar was van de geruch ten, dat Matsoeoka ook een bezoek aan Lon den wilde brengen, antwoordde de woordvoerder met een ironisch lachje en de vraag, welke party zich er mede zou willen belasten Matsoeoka veilig per vliegtuig naar Londen te brengen zonder dat de minister gevaar zou loopen te worden neergeschoten. V.P.B. meldt uit Berlijn: Nu de Joego-Slavische kwestie feitelijk is op gelost en het er allen schyn van heeft, dat de betrekkingen tusschen Duitschland en Joego- Slavië nauwer aangehaald zullen worden, heeft men in politieke kringen te Berhjn nog slechts aandacht voor het aanstaande bezoek van den Japanschen minister van Buitenlandsche Zaken, Matsoeoka. In de straten van de rijkshoofdstad, die Matsoeoka na zyn ontvangst zal passeeren, worden reeds versieringen aangebracht. Van de hooge masten waait naast de vanen van het Duitsche rijk de Japansche vlag. Deze voorbe reidingen doen vermoeden, dat de Japansche minister, als vertegenwoordiger van een mo gendheid, die nauw met Duitschland is verbon den, door de bevolking buitengewoon harteiyk zal worden ontvangen. Over het uur van aan komst en over het programma, dat tydens het bezoek zal worden afgewerkt, kunnen nog geen inlichtingen worden verstrekt. Het bijzondere karakter der Duitsch-Japansche betrekkingen, die twee regeeringen en twee volken In hun strijd voor hun natuuriyke levensrechten ver eenigen, zal gedurende het bezoek ongetwüfelö duideiyk naar buiten treden. Reeds in Moskou heeft Matsoeoka aan een vertegenwoordiger van de pers te kennen gegeven, dat hy persooniyk zeer verheugd is, thans gelegenheid te hebben, met Hitler en Mussolini kennis te maken, zyn toespeling op het buitengewoon groote belang van het driemogendhedenverdrag, dat een niet te onderschatten element vormt voor de bui tenlandsche politiek van Japan, onderstreept nogmaals de onverbreekbare solidariteit tus schen Duitschland, Japan en Italië. Naar verluidt, is men by de betreffende instanties reeds ver gevorderd met de- plan nen tot annexatie van een aantal rand gemeenten waaronder Schiedam wel ker verwezeniyking tot een Groot Rotter dam zal voeren. De ontworpen regeling heeft de goedkeuring der betrokken autori teiten. Bezwaren, o.a. van Schiedamsche zyde geuit, zyn als niet doorslaggevend afgewezen. Binnen enkele weken zal een nieuwe se rie Nederlandsche postzegels in de waarden van 5, VA, 10, 1215, 17%, 20; 22^, 25; 30, 40 en 50 cent het licht zien. De nieuwe postzegels zullen hetzelfde uiteriyk hebben als de bestaande zegels tot en met 4 cent. De verschillende waarden zullen, evenals dit reeds bij de bestaande lagere waarden het geval is, behalve door de ingedrukte waardecüfers, door kleurverschillen kenr baar worden gemaakt. De nieuwe postzegels zullen in de waarden van 5, 7%, 17%, 25, 30 en 50 cent met ingang van 1 April, in de overige waarden met ingang van 16 April verkrijgbaar worden gesteld. Tegeiyk hiermede zal de verkoop van de overeenkom stige waarden met guilloche-opdruk worden ge staakt, terwyi na 15 April ook de zegels met guilloche-opdruk in de waarden boven 50 cent niet meer verkrijgbaar zullen zijn. Nieuwe ze gels zullen in deze waarden niet worden aange maakt. Voor de zegels, welke in rolvorm wor den gebruikt, en welke o.m. ook in de automa ten worden gebezigd, zal de vervanging door de zegels van het nieuwe type in vele gevallen eenlgen tijd later geschieden. Hetzelfde geldt voor de formulieren met zegelopdruk van 5 ct. en hooger, welke, in vele gevallen, nog eenigen tijd in het bestaande type in gebruik zullen blij ven. De postzegels met guilloche-opdruk blijven voor frankeering geldig. Inruiling van deze ze gels tegen nieuwe geschiedt niet. BELGRADO, 25 Maart. (D.N.B.). Van An gelsaksische zyde wordt over de reeds gemelde Engelsche stappen bij de Joego-Slavische regee ring vernomen, dat de Engelsche gezant, Sir Ro nald Campbell, door een ambtenaar een hem door het Foreign Office toegezonden nota heeft doen toekomen aan den minister van Buiten landsche Zaken, Cincar Markowitsj, waarvan de tekst voorloopig nog geheim gehouden wordt. Amerikaansche journalisten, die nauwe verbin dingen met het Britsche gezantschap onderhou den, zeggen vernomen te hebben, dat in de nota eerst herinnerd wordt aan de vriendschap tus schen Engeland en Joego-Slavië, welke tydens den Wereldoorlog bezegeld is, om daarna uiting te geven aan de verrassing over de „drastische wending in de Joego-Slavische buitenlandsche politiek", welke de Engelsche regeering aan dachtig wil biyven controleeren. Het Deutsche Opernhaus te Berlijn zal op 28 Maart te Den Haag en op 31 Maart te Amsterdam een opvoering geven van Richard Wagner's ,J)ie Meistersinger von Ntirnborg" Een scène uit- de opera, toaargan 350 personen medewerken (iFoto Pax-Hoüandr) Hei ideale voedsel voor hen die zwaren arbeid verrichten. (VOORAL DUN SNIJDEN) Zonsondergang 25 Maart 20. Zonsopgang 26 Maart 7.31 Maanopkomst 6.34 ondergang 17.43 I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1