Matsoeoka in Duitschland aangekomen SAMBO DE OLIFANT Beursoverzicht ABDIJSIROOP hu Camera-mysterie Voor 1 7000 liter petroleumbonnen verduisterd Marine-artillerie beschiet schepen bij Dover Verscheidene schepen en een kruiser getroffen WOENSDAG 26 MAART 1941 VESTIGINGSWET VROUW VERMIST TE VEENENDAAL Verklaring van Osjima voor de pers Tegen twee verdachten resp. anderhalf en een jaar geëischt „Zij hebben mij er in laten loopen" RESA ARNHEM Misdrijf in het spel? WIJ LUISTEREN NAAR. Donderdag 27 Maart Prijsopdrijving ,Koopers, weest op uw hoede!" NIEUW STATENLID Ter voorziening in de vacature Examen handteekenen 1. o. Duitsch weermachtsbericht Haven van La Valetta op Malta gebombardeerd Ital. weermachtsbericht RITSEMA STOFZUIGER Onder vallenden boom geraakt Vier personen werden gewond 486ste STAATSLOTERIJ Verder verloop ASTHMA. BORST- BENAUWDHEID. AKKER'S In een langdurige zitting heeft de Haag- *che rechtbank Dinsdag wederom een ge val van verduistering van distributie-bon nen behandeld. Den 30-jarigen monteur W. C. J. v. W. en den 30-jarigen timmer man O. F. B., beiden wonende te Den Haag. werden resp. diefstal en heling ten laste gelegd van een beduidende hoeveelheid bon nen, rechtgevende tot het koopen van met minder dan 17.000 liter petroleum. Tegen v. M. werd een jaar en zes maanden ge vangenisstraf geëischt, tegen B. een jaai Er waren in deze zaak negen getuigen. Vrijdag 26 Juli van het vorig jaar ontdekte de chef van het distributie-kantoor aan den Stationsweg in Den Haag, dat petroleumbon nen verdwenen waren, n.l. een bonboekje van 100 bonnen a 100 liter, een boekje van 100 bon nen 50 liter en een boekje van 100 bonnen k 20 liter. Deze bescheiden had men wegge sloten in een kast, van welke slechts twee al leszins betrouwbare ambtenaren een sleutel be zaten. Op welke wijze de boniboekjes gestolen waren, kon men niet achterhalen, de kast ver toonde geen sporen van braak. Aldus getuigde de heer A. v. d. L„ de chef Van het distributiebureau; deze verklaringen werden bevestigd door de kantoorbedienden M. v. d. B. en J. K.; de eerste deelde nog mede, dat hij de gestolen bommen op 22 Juli nog on der zijn beheer had gehad, waarna hij ze aan zijn collega K. overdroeg, die ze op zijn beurt weer in de kast wegsloot. De verdediger van beide verdachten, mt Huybers, wees getuige K. er op, dat deze bon nendiefstal reeds de tweede was, die op zyn afdeeling aan het licht gekomen was; de eerste maal betrof het broodbomen. Getuige antwoordde hierop, dat hij wei ver moedens koesterde tegen eenige personen, met wie hij eenige malen oneenigheid had gehad. Het zou z. i. niet onmogelijk zijn, dat men hem „een hak" wilde zetten. De petroleumhandelaar J. J. de B. getuigde dat verdachte B. hem Zaterdag 27 Juli een pak ket petroleumbonnen te koop aanbood, waarbij hem zelfs een bon getoond werd. Op de B 's vraag, hoeveel ze moesten opbrengen, ant woordde verdachte: „Minstens twee cent." Ter zitting ontkende verdachte dit verhaal en vertelde, dat hij in het geheel geer bonnen had aangeboden. „Nee, edelachtbare, m'neer de B. heeft mij juist gevraagd, of ik hem niet aan wat bonnen kon helpen, maar ik was zoo ver standig, daar niet op in te gaan." De politieagent-rechercheur J. K kwam ver volgens voor het hekje en deelde mee, dat hjj op 10 September van het vorig jaar op het Buiten hof beide verdachten had aangehouden; doch Van W. gooide hem een acten-tasch voor de voeten en nam de vlucht. Verdachte B. werd naar het politiebureau overgebracht. Kort daarop vervoegde zich bij de politie de motorhandelaar P G. O., die een pakje bonnen overhandigde, dat Van W. tijdens zijn vlucht bij hem in den auto had geworpen. Verdachte gaf deze laatste daad toe, doch betreffende zijn vlucht merkte hij op, dat hij zich bij zijn arrestatie van geen kwaad bewust was; hij meende, dat de rechercheurs den verkeerde voor hadden. Hij verklaarde, absoluut onschul dig te zijn aan het hem ten laste gelegde. „Zij hebben mij er in laten loopen, edelacht bare," zoo ving Van W. zijn verweer aan. „Op een avond was ik met mijn vriend B. in een café toen daar een kennis van mij verscheen in ge zelschap van den procuratiehouder F. S. Deze trachtte mij over te halen, hem behulpzaam te zijn bij den verkoop van petroleumbonnen, maar ik voelde er niet veel voor. Even later kwam er een telefoontje voor S. Toen deze terugkwam, vroeg hij mij weer, of ik hem wilde helpen en liet mij ook een bon zien. Hij beweerde, zoojuist een kooper te hebben gesproken, den reclame agent J. A." Deze reclame-agent achtte het beneden zijn waardigheid, zaken te doen in het kleine cafétje. Hij noodigde daarom S. en v. W. uit, eenige straten verder een behoorlijker ge legenheid te bezoeken. Van W. gaf aan dit ver zoek geen gevolg en fietste naar huis. Den vol genden morgen ontmoette hij S. wederom Nu ontving hij het verzoek, in een der groote Haag- sche restaurants te komen voor een bespreking met A. Verdachte ging er op af, ontmoette on derweg zijn vriend B. en verzocht dezen, even bij het restaurant op hem te wachten. Bij de deur trof hij den procuratiehouder S., die hem zei, dat er een misverstand in het spel was. A. wachtte in een ander restaurant. Van W. dacht niet meer aan de bonnen en meende, dat men hem een extraatje wilde geven voor den vorigen avond, toen S. geruimen tijd beslag op zijn tijd had gelegd. S. duwde hem nu ook een pakje in de handen; en niets kwaads vermoedend begaf verdachte zich naar het andere restaurant. Doch plotseling werd hij overvallen door de rechercheurshij zette het op een loopen, omdat hij meende, dat men met hem den verkeerde voorhad. Het pakje, dat S. hem in de handen gedrukt had, gooide hij onder weg in een auto. „En toen had ik in de gaten, dat ze me erin hadden laten loopen," vertelde ver dachte verder, ,,'t Is absoluut een voorop gezet plan geweest, waarin de koopman A. met de politie samenwerkte...." De officier van Justitie geloofde niet veel van verdachtes verhaal. Van W. is reeds viermaal veroordeeld, B. tweemaal. Den diefstal van de bonnen achtte de officier niet bewezen, wel het vervoer van de bonnen uit winstbejag, waardoor beide verdachten zich aan heling schuldig maakten. Tegen van W. eischte hij een jaar en zes maanden gevangenisstraf, tegen B. een jaar. De verdediger meende dat hier geen sprake was van vervoeren uit winstbejag, dit is volgens hem geenszins bewezen. Scherp hekelde mr. Huybers de gedragingen van den koopman A., die als 'n volslagen „agent provocateur" gehan deld had. Spr. vroeg de uiterste clementie en onmiddellijke invrijheidstelling van de ver dachten, die ai geruimen tijd in voorarrest had den gezeten. De rechtbank trok zich in raadkamer terug, waarna de president- mededeelde, dat dit laatste verzoek niet werd ingewilligd. Uitspraak 8 April. vraagt ons prospectus MIDDENSTANDSDIPLOMA Kruideniersdiploma - Manufacturenbrevct (Bekende schriftelijke cursus) Sinds Vrijdag jJ. wordt te Veenendaal een 26-jarige vrouw vermist. Deze juffrouw, ge naamd Johanna Kwint, echtgenoote van M. van den Brink, bracht Vrijdagavond een bezoek by kennissen in de Kastanjestraat, zy is daar on geveer 10 uur 's avonds vandaan gegaan. Aan- vankeiyk bestond het vermoeden, dat zy door de duisternis misleid in de Vaart gereden zou zyn. De politie is met behulp van de Brandweer direct aan het dreggen gegaan, doch niets werd gevonden, ook het rywiel niet. Men heeft tot Zaterdagmiddag doorgedregd, zoodat wel kan worden aangenomen, dat zy niet te water is gereden, en het vermoeden is thans, dat een misdrijf tegen haar is gepleegd. Wy laten hier het signalement volgen: Lang 1.72 meter, blond, krullend naar. Ge zonde gelaatskleur, gezet postuur Draagt don kerblauwe regenjas, waarvan de kraag en de mouwkleppen grijs van kleur zyn. Donker blauwe jurk, bruine lage schoenen, bruinen hoed bruine kousen. Haar ondergoed is ongemerkt zy was in het bezit van een oud damesrijwiel met roode biezen, een lichtbruine tasch, waarin o.m een zwart kinderschoentje. Zy draagt een trouw ring, waarin gegraveerd: M. v. d. B. 29-ll-"33 en is in het bezit van een stamkaart met foto en een weinig geld. zy is geboren te Ede. 7 Februari 1915. De Burgemeester verzoekt by aantreffen te lefonisch bericht onder nummer 537 en 441 en indien misdryf aanwezig biykt te zyn. opspo ring, aanhouding en voorgeleiding van de(n) dader(s). HILVERSUM I, 414.4 M. Nederlandsch programma 6.45 Gramofoonmuziek, 6.50 Ochtend gymnastiek, 7.00 Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtendgymnastiek, 8-10 Gramofoonmu ziek, 8.30 Nieuwsberichten ANP, 8.45 Gra mofoonmuziek, 10.20 Ensemble Amende, 11.20 Pianovoordracht en gramofoonmu ziek, 12 00 Gramofoonmuziek, 12.20 Orgel spel, 12.45 Nieuws- en economische berich ten ANP, 1.00 Bandy Balogh en zijn en semble, 1.40 Amusementsorkest, 2.30 Ama- bile-sextet, 3.15 Weensch Philharmonisch orkest (gr.pl.), 3.55 Gramofoonmuziek, 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP, 5.30 Omroeporkest en gramofoonmu ziek, 6.45 Gramofoonmuziek, 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Gamofoonmu- ziek. 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuws- berichtpn ANP, 8.45 Omroeporkest en so listen, 9.35 Gramofoonmuziek, 10.00 Nieuwsberichten ANP, sluiting. HILVERSUM II, 301.5 M. Nederlandsch programma 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtend gymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 Gramofoonmu ziek, 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gra mofoonmuziek, 10.20 Gewijde muziek (opn.). 10.50 Celesta-ensemble, 11.40 Ce lesta-ensemble, 12.15 Esmeralda, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 1.00 De Ramblers, 1.30 Omroeporkest, 2.15 Zang. plano en gramofoonmuziek, 3.00 Gramofoonmuziek, 4.00 Gramofoonmuziek, 5.15 Nieuws-, economische en beursberich ten ANP. 5.30 Orgelspel, 6.15 Amusements orkest en solisten. 7.00 Persoverzicht voor binnen- en buitenland (ANP), 7.15 Con certgebouworkest en solisten (Caecilie-ccn- cert), 8.1o Nieuwsberichten ANP, gramo foonmuziek. 8.35 Vervolg van 7.15, 9.20 Prof. dr. Willem Mengelberg 70 jaar. 9.40 Gramofoonmnuziek, 10.00 Nieuwsberichten ANP, sluiting. gen toe te passen, dat het iedereen zonder meer duidelijk kan zijn, dat de gevraagde prijzen de toelaatbare ver overschrijden. Waar zou het heen gaan, wanneer men twaalf-en-een-halven gulden voor een kg. koffie zou moeten betalen, zooals inderdaad in Middelburg is voorgekomen? Welke huishoudkas is ingesteld op een prys van 75 cent voor een stuk zeep, 1.38 gld. voor een kg. havermout, 1.44 gld. voor een kg. rijst en 60 cent voor een tarwebrood en een wittebroodje, waar van de prys in de, plaats van de overtreding onderscheidenlijk 16 en 19 cent bedroeg? Ook is het niet noodig, dat in een slagers winkel 75 cent voor een-pond runderpoulet wordt betaald, terwyi de in den winkel aanwezige prijs lijst aangeeft; dat slechts 60 cent mag worden berekend. Dergelijke overtredingen zyn alleen mogelyk by gebrek aan belangstelling van den kooper, maar juist in deze onverschilligheid schuilt het gevaar, dat men den niet bona fide leverancier de gelegenheid biedt zyn kwade practijken bot te vieren. Het wachtwoord zij daarom: „Koo- pers, weest op uw hoede!" Het A. N. P. meldt: Leerrijk is het eens stil te staan bij de geval len van prysopdrijving, welke in den afgeloopen tijd werden achterhaald. Zooals reeds elders werd opgemerkt, gaat het bij deze overtredingen bijna altijd om heel gewone dagelyksche ge bruiksgoederen, die blijkbaar zoo'n sterke aan trekkingskracht op het koopgrage publiek uit oefenen, dat het zich dan zonder bezwaar het vel over de ooren laat halen. De koopers en in het byzonder de huis vrouwen zullen goed doen meer weerstand te bieden aan de pogingen van sommige leveran ciers om onbehoorlijke prijzen te vragen. In vele gevallen is het voor een kooper inder daad moeilijk te weten, welke pryzen wel en welke niet geoorloofd zijn. Uit de thans verkre gen ervaring is echter wel gebleken, dat er ver- koopers zyn, die niet aarzelen, zulke verhoogin- Ter voorziening in de vacature van lid der Staten van Noordholland, ontstaan door het overlyden van mejuffrouw Ada Goudsmit te Amsterdam, is benoemd verklaard de heer Klaas de Vries te Amsterdam. BERLIJN, 26 Maart (D.N.B.) De Ja- pansche minister van Buitenlandsche Za ken, Matsoeoka, is in den afgeloopen nacht met zyn gevolg aan het Duitscihe grens station Malkinia aangekomen. Het station was versierd met de Japansche en Duitsche vlaggen en met dennengroen. Matsoeoka werd namens den Führer en de Duitsche regeering verwelkomd door ambassadeur Stahmer. De Japansche minister begaf zich vervolgens naar de diplomatenkamei waar by bleef'tot het vertrek van den spe- cdalen trein, door de Duitsche regeenng beschikbaar gesteld. Naar aanleiding van Matsoeoka's bezoek heeft de Japansche ambassadeur, Osjima, tegenover eenige Duitsche bladen verklaard: „De wereld ziet, hoe niet alleen de pers van Japan, Duitschland en Italië, maar die van alle lam den haar opmerkzaamheid richt op de Europeesche reis van Matsoeoka. Duidelijker kan niet gedemonstreerd worden, welk een groote politieke beteekenis aan dat bezoek ge hecht wordt. De JapanschDuitsche samen werking wordt immers niet alleen gekenmerkt door het ontbreken van iedere politieke tegen stelling, maar brengt in de eerste plaats het gemeenschappelijke van het doel naar voren Deze samenwerking berust op de gedachte van het vervar'gen der oude, vermolmde wereldorde door een nieuwe. Daarom is zy niet aan tijd gebonden, zij vloeit geenszins uit opportuniteit voorjjj maar wortelt in de wereldbeschouwing in de volksche overtuiging, die voor alle tijden onveranderlijk Is. Door deze gezindheid, die bedde volken gemeen hebben, heeft het belang rijke driemogendhedenverdrag vorm gekregen Dit verdrag verleent onze oriëntatie, die op het spoedig scheppen van een nieuwe orde gericht is, een georganiseerde stootkracht, die onvoor- waardely'k succes belooft. Volken, die van gelijke gezindheid zijn, aldus vervolgde Osjima, hebben dan ook niet geaar zeld zich 'om de vaan van het driemogend hedenverdrag te scharen. Het bezoek van Mat soeoka wint aan beteekenis doordat het plaats vindt op een oogenfolik dat de wereld vol span ning is en de toestand reeds in het teeken van de succesvolle ontwikkeling en vernieuw m; staat. Ik twijfel er niet in het minst aan, dat het bezoek van Matsoeoka zeer zal bijdragen tot een verdere versterking onzer samenwerking, die van het grootste belang is voor den weg onzer bedde volken, die door de voorzienigheid bepaald is. Bovendien zie ik in het streven naar den wereldvrede, die in het verdrag tot uiting komt, den waarborg voor een schitterende Duit sche overwinning." Dit jaar zal het examen ter verkrijging van de akte van bekwaamheid voor huis- en school- onderwys in het handteekenen, bedoeld In ar tikel 77, onder c, der Wet tot regeling van het lager onderwys van 17 Aug. 1878 (St.bl. no. 127). worden gehouden te 's-Gravenhage in de maan den Juli en Augustus. Het examen zal voor eiken candidaat zoovee! mogelyk in drie achtereenvolgende dagen vol ledig worden afgenomen. zy, die zich aan dit examen wenschen te onderwerpen, moeten zich vóór 11 Mei aanmel den by den heer W. Charbo, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Eindhoven, te Eindhoven, Ruusbroeclaan 14. Nadere bizonderheden in St. Crt. nr. 59. BERLIJN, 25 Maart. (D.N.B.). Het opper bevel van de Duitsche weermacht maakt be kend: Op de Noordzee hetft een torpedoboot een vliegtuig van het type Bristol-Blenheim neer geschoten. Marine-artillerie nam scheepscon- centraties bij Dover onder krachtig vuur. Duit sche verkenningsvliegtuigen vielen in Zuid-En- geland drie vliegvelden doeltreffend met bom» men aan. In hangars, barakken en schuilplaat sen ontstonden zware branden en groote ver nielingen. In scheervlucht werden op den be- ganen grond staande jacht- en bombarde mentsvliegtuigen met boordwapenen beschoten. In de Middellandsche Zee bestreden Duitsche gevechtsvliegtuigen ten Zuiden van Kreta een krachtig beschermd convooi. Hierby werden twee groote vrachtschepen van elk ongeveer 8.000 b.r.t. zwaar beschadigd. Onder zeer krachtigen afweer ondernamen Duitsche gevechtsvliegtuigen aanvallen op de havenwerken van La Valetta (Malta). Talryke bom treffers op voor anker liggende schepen en haveninrichtingen werden waargenomen. In het zeegebied ten Zuidwesten van Kreta werd een zware bomtreffer op een Britsch slagschip geplaatst en werd een vyan- delyk patrouillevaartuig in een luchtaanval vernietigd. In het weermachtsbericht van 24 Maart Is gemeld, dat een tankschip van ongeveer 6.000 b.r.t. zich in zinkenden toestand bevindt. Men heeft thans vastgesteld, dat dit het tankschip „Sulheim" van 10.000 ton is. Boven Zuid-Engeland hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen zeg versperringsballons ver nield. De vyand vloog noch overdag noch des nachts naar Duitschland. VIBRATOR en VLOERUCHT ROME, 25 Maart (Stefani) Het Italiaan- sche hoofdkwartier maakt bekend: Van het Grieksche front geen nieuws. Formaties van het Duitsche luchtwapen, door Italiaansche en Duitsche jagers vergezeld, heb ben opnieuw de haveninrichtingen van La Va letta op Malta en aldaar liggende schepen her haaldelijk aangevallen. Behalve scheepswerven en opslagplaatsen van brandstof werden ver scheidene schepen en een kruiser getroffen. In Noord-Afrika hebben Britsche vliegtuigen In de nabijheid van Syrte onze troepen met bommen en machinegeweervuur bestookt. Eeni ge manschappen werden gewond. In het Ooste- lyk bekken van de Middellandsche Zee hebben onze vliegtuigen door torpedo's een groot troe- pentransportsehip getroffen en andere schepen met bommen bestookt. Duitsche vliegtuigen heb ben een tankschip van ongeveer 10.000 ton als mede een patrouilleschip tot zinken gebracht. In Oost-Afrika woedt de slag om Keren voort. In den sector van Dzjidzjiga oefent de vijand sterken druk uit. waaraan onze troepen weer stand bieden. Het door ons ontruimde Neghelli werd door den vijand bezet. In den sector van Javello (Galla Sidamo) werd een vijandelijke aanval met groote verliezen voor den vijand af geslagen. Britsche vliegtuigen ondernamen een vlucht naar Asmara, welke negen dooden, 23 ge wonden en schade aan woonhuizen ten gevolge had. Maandagavond heeft zich op den Tweeberg onder Hintham bij 's-Hertogenbosch een onge luk voorgedaan, waarby een echtpaar en twee kinderen ernstige verwondingen opliepen. Op de boerderij van Dielissen was men een boom aan het rooien. Een jongetje en een meisje, kinderen van den landbouwer, stonden hierby te kyken. Onverwachts kwam de boom te vallen. De vader en moeder snelden toe om hun kinderen te redden. Alle vier echter ge raakten onder den vallenden boom. De moeder bleek er het ergste aan toe. De geneesheer, die spoedig ter plaatse was, achtte overbrenging naar het ziekenhuis te 's-Hertogenbosch nood- zakelyk. Zij had een enkel en een arm gebro ken en verwondingen aan het hoofd. Landbou wer Dielissen klaagde over pijnen in den rug en moest zich onder medische behandeling stel len. Het zoontje had verwondingen aan het hoofd, terwijl het dochtertje gewond was aan haar handjes. Wi <Rt boni voor aJcfa ztat moet éxtre voorzichtig rijn, want M| nadert 'n voor- rangsweg (óók het verkeer van ttnks Wen vóórgaan^ Tenslotte moest hy het opgeven en toen besloot hy de rots gang uit te loopen en buiten hulp te gaan zoeken. Vlak by het eind van de gang hoorde hy: „Piep, ik zoek je al. Kom mee, je vriendje is bij ons." Stom verbaasd volgde Flip den kleinen rat en kroop door het gat, net groot genoeg voor hem. „Piep-piep" klonk het weer en toen stand Flip ineens voor zijn vriendje. De ratten toonden zich geweldig gastvrij, zoodra ze bemerkten, dat ze ook Flip konden verstaan. Dan werd er een groot feestmaal aangericht ter eere van de twee jongens en Jan en Flip hadden in langen tyd niet zoo rustig geslapen als dien nacht hy de ratten in de rotsgangen. (Niet officieel) Trekking van Woensdag 26 Maart 1941 lste klasse, 3de lijst Hooge Prijzen f 1000.— 4068 f 400.— 2609 20189 f 100.— 2071 7667 10603 16798 19602 Prijzen van f 20. 1454 1607 1686 1967 2241 2391 2458 3971 3596 3699 4015 4510 4944 5146 5418 5543 5622 5742 5797 5836 6131 6221 6280 6325 6566 6803 7355 7849 7932 8207 8853 9078 9230 9306 9519 9717 10388 10481 10737 11029 11057 11370 11437 11712 12089 12120 12452 12692 12780 12343 13103 13165 13533 13699 14072 14197 14375 14727 15418 15498 15849 16293 16425 16661 16704 16804 16923 16929 16991 17062 17082 17242 17643 18120 18154 18897 18905 18918 19122 19271 19902 20475 20883 21083 21100 21149 21391 21431 21501 21683 21779 21958 Amsterdam, 25 ataart 1941. Op het Damrak verliest men eveneens den huidigen toestand niet uit het oog. Ware het niet, dat men ten onzent groote veranderingen op monetair gebied verwacht, dan zou een krachtige opgaande koersbeweging op de locale aandeelenmarkt in de laatste dagen niet heb ben plaats gehad en de markt een kleurloos beeld hebben te zien gegeven. Na de krachtige koersstyging der laatste da gen op de locale aandeelenmarkt, opende onze beurs vandaag niet in een algemeen uitgespro ken vaste stemming. Op sommige punten gat men er de voorkeur aan tot winstneming over te gaan. Elders stonden bij opening vraag en aanbod tegenover elkander. De stemming was een weinig onzeker en licht verdeeld, maar een prijshoudende ondergrond bleek aanwezig te zyn. Op de Amerikaansche afdeeling was de stemming voor Amerikaansche staalfomdsen niet bijzonder vast, omdat men gisteren reeds hoogere prijzen bedong, nadat Wallstreet Za terdag jJ. zwakker was gesloten. Steels boek ten een verder a vans van 34Bethl. Steel monteerde 3434. Republic Steel liep fractlo- neel op. Koperfondsen hadden ook een vasten ondertoon. Anacpnda Copper verbeterde 1/834. Voorts was de stemming voor Carfoundry> Ge neral Motors en Vliegtuigaandeelen prijshou dend, terwijl voor spoorwegshares eerder een vastere stemming aanwezig was. Op de Petroleumafdeeling stonden aanvanke lijk voor Koninklyke Olie vraag en aanbod sterk tegenover elkaar. Het aanbod, door winst- neming uitgelokt, voerde den boventoon, maar het nadeelig koersverschil was slechts 34134» omdat het materiaal vrij goed werd opgenomen. Voorloopig toonde het fonds geen verdere ver andering. Shell Union, Tidewater en Continental Oil bedongen vrijwel de vorige prijzen. In den Suikerhoek konden voor H.VA. aan vankelijk de gebleven koersen van gisteren be houden blijven. De vraag was echter niet groot en feitelijk was de stemming ietwat twyfelachtig. Vorstenlanden Cultuur lag tamelijk vast in de markt. Rubberaandeelen moesten weer voorloopig meerendeefls alle belangstelling ontberen. In A'dam Rubber ontwikkelde zich bij opening' een kalme handel tot circa 2 pCt. beneden den vo rigen slotkoers. Tabakken kenmerkten zich door een verdeelde stemming. Oude Deli kon 12 verbeteren. Aan- deelen Senembah hadden echter aanbod te verwerken, hetgeen een reactie veroorzaakte van 7 pCt. Deli Batavia ontmoette eveneens aanbod en moest circa 5 pCt prijsgeven. Scheepvaartaandeelen waren ook verdeeld. Voor Scheepvaart Unie ontwikkelde zich nieuwe vraag, waardoor een verdere stijging ontstond van 4 a 5 pet. Japanlyn echter boekte wegens aanbod een reactie van 5 pet. Booten en HolL Amerika Lijn toonden vooreerst geen verande ring. Van binnenlandsche industrieën waren Uni lever en Aku aanvankelijk eerder licht aange boden dan gevraagd, waardoor eerstgenoemd fonds 1 a 2 en Aku 34 a prijs gaf. Philips- lampen handhaafden de vorige koersen. Op de beleggingsmarkt was de stemming voor Nederl. Staatsfondsen weer niet geanimeerd. De nieuwe leening boekte een verdere reactie van 1/8 a 14. De 3—3 34 pet. 1938 liep 14 k 3/8 terug. By verder verloop was vrywel overal winst aanbod waar te nemen, hetgeen een reactie ten gevolge had. Opnieuw echter was eenige vraag aanwezig waardoor weer licht herstel intrad. Koninklijke Olie liep 2 a 3 pet. terug om weer 1—1% te verbeteren. H.V.A. ver!oor 3—5, herstelde weer 12 p. Adam Rubber moest 3 p. prijsgeven, Oude Deli 23, maar 'iep weer wat op. Scheepvaart Unie liep 1/2% terug, Vaarten 2, Japanlijn 2, maar trokken weer in koers aan. Unilever en Aku liepen 1 a 1% terug, om weer iets vaster te sluiten. Philipslampen moesten 3 5 prijsgeven. De nieuwe Staatsleening kwam 1/4 in herstel en de 33% pet. 1938 trok ook iets aan. In verband met de verdere oesprekingen meende men ter beure aanwy zingen te hebben, dat de handel in Duitsche waarden binnen af- zienbaren tyd zal worden hervat. De Young- leening gold vandaag ongeveer 25 pet. waarbij slym op de borat vast zit, zal Abdijsiroop de slym doen loskomen.' en borst en keel verzachten. Vanouds beproefd bij hoest, griep, bronchitis, asthma, 's Were Ids beste Hoestsiroop DOOR PERCY KING 6 Nadruk verboden „De een of ander heeft een onwaardigen streek uitgehaald, Mr Moncrieff," zei Hender son, méér uit een goedbedoelde béfeeerte, den ouden man nog niet direct 't ergste te doen aannemen, dan wel omdat hy zelf aan een streek, hoe onwaardig ook, geloofde. Hij ver wisselde de spoelen en bracht den motor op gang. 't Werd een groteske vertooning, nu de handeling zich van achter naar voor afspeelde. Waar de opnamen van de kinderen met den hond aanvingen, liet hy de» motor weer afzetten en bekeek de film van vlakbij. Melchior stond naast hem. „Je kunt zien, waar de scène werd ingelascht. Allesbehalve vak kundig gedaan. Bij 't afscheuren is een stukje emulsielaag meegenomen Henderson knikte zwygend. Hy liet de film verder draaien. De lugubere tooneelen herhaal den zich, dubbel luguber in hun achterwaartsche handeling. Weer zagen zij'den moordenaar naar alle zijden 't water afturen, of iemand getuige kon zyn geweest van 't misdrijf. Wéér verscheen t in doodsangst vertrokken gezicht van Archi bald Moncrieff, die tevergeefs zich aan de boot trachtte vast te klemmen. Totdat 't punt van aanvang was bereikt: de ander van de stuurhut naderdend. Nogmaals werd de ngelaschte film minutieus onderzocht: ze ontdekten niets, dat hen wyzer maakte. „Wie kan dat ding gemaakt hebben?" vroeg Soper, lichtelijk verward. „H heeft zijn naam er niet bygezet," ant woordde Melchior met een droog-, sarcastisch lachje. „De bedoeling is anders duidelijk. Die 't deed, wilde 't bewys leveren, dat Archie niet verdronk,, maar werd vermoord." Anthony zat wezenloos op een stoel by dpn projector. „We draaien de film nog eens," besliste Henderson. „Mogelijk valt ons ilts op, dat we daarstraks over 't hoofd zagen." Voor de derde maal liep de film. Voor de derde maal sloegen zij 't drama gade, dat door de snelle herhalingen veel van 't schokkend had verloren. Toen aan 't slot de boot op hen toe leek te okmen, riep Eleanor: „Zet stop gauw!" Onmiddellijk voldeed Henderson er aan. 't Meisje wees met een vinger naar 't beeld. ,,'t Is de „Arabella" niet," verklaarde zij posi tief. ,,'k Twijfelde er direct al aan, nu heb "k zekerheid. Ze is aanmerkelyk kleiner. We heb ben meer gelet op wat zich aan boord afspeelde, dan op de boot zelf. Als je goed kijkt, merk je een barst in 't glas van de stuurhut. Eerst dacht 'k een fout in de film. Een donkere streep loopt diagonaal over de vooruit. Op de „Ara bella" Is geen barst te vinden, 'k Was er by, toen 't jacht werd opgelegd." Soper schokschouderde. „Alsof iemand zich zooiets onbeduidends als een barst in glas nog herinnert na bijna een maand! Eleanor keek hem ontstemd aan. Haar ant woord was voor de anderen bestemd, ,,'k Her inner me alles. Met Settle ben 'k op de „Ara bella" geweest, direct nadat ze naar 't booten huis was gebracht. We hoopten iets te ont dekken, waaruit zou blijken, hoe 't ongeluk had kunnen gebeuren. Vanmiddag nog heb Tc met Mr. Henderson 't jacht bekeken. Er was géén barst in 't glas van de stuurhut, net zoo min als vroeger." „Iets anders," zei Derreck. „Heb u op de kust gelet? Nergens een huis, zelfs geen boom. Zoover 'k de Clyde Baai ken, weet 'k geen plek, die er op lijkt." ,,'k Vermoed, dat ze 't Noorder Kanaal zyn uitgevaren," antwoordde Eleanor. „De foto's doen denken aan de Iersche kust." „Waar 't drama zich heeft afgespeeld, veran dert niets aan 't feit zelf," meende Soper. „De twee mannen op de film Hy brak af, toen korte, scherpe tikken op glas werden vernomen. Allen keken naar de terras deuren. Vaag teekende zich de silhouet van een man af. Een huivering doorvoer hen en nie mand had kunnen zeggen, waarom. IV Derreck Henderson was er t eerst. Hij opende een van de deuren zóó ver, dat hy 't hoofd er door kon steken, en keek wie de bezoeker was. Zyn gezicht klaarde op, toen hy Robert Settle herkende. Settle, de vertrouwde gedien stige van Anthony Moncrieff. 's Zomers fun geerde hij op 't eiland als manusje van alles, ofschoon ieder heel goed wist, dat hij feitelijk kon doen en laten wat hij wilde; in den winter nam hy op de bank een functie waar, welke géén van 't personeel, zelfs Lawrence niet, dui delijk was. Een groot probleem bleef alleen de vertrouwelijke omgang tusschen Anthony Mon crieff, anders de ongenaakbaarheid in persoon, en dezen man. „O, Mr. Derreck!" Ook de oude baas toonde zich in zijn sas, den advocaat te zien. Heel wat keeren was hij met hem in de baai wezen vis- schen. Hy glimlachte, en de glimlach deed een oogenblik de bezorgde uitdrukking van zyn ge laat wijken. Doch niet zoodra herinenrde hij zich 't doel, waarmee hy was gekomen, of zyn ge zicht stond weer ernstig. „Zou 'k u even kunnen spreken!" fluisterde hy. Henderson knikte en wendde zich tot zijn gastheer, ,,'t Is Robert," zei hy. Toen stapte hy de openslaande deuren uit, duwde ze van bui ten dicht en ging naar Settle, die uit den licht kring was getreden. „Wel?" vroeg hij. „Een rare geschiedenis, Mr. Derreck! Tc Ben niet bang. uitgevallen, maar van bovennatuur- lyke dingen heb 'k niet terug." „Vertel 't me, Robert. Op elk slot past een sleutel. We zullen samen een verklaring voor je rare geschiedenis zien te vinden." „Een. dik uur geleden kwam een boot naar de haven, Mr. Derreck, en bleef er dwars voor liggen. Omdat ze geen licht voer, vertrouwde ik 't zaakje niet. Er willen wel eens onbevoegden op 't eiland komen en daar is Mr. Anthony niet van gediend, 'k Hield me koest en dacht: meteen hoor 'k ze wel naar wal roeien. Maar er kwam niemand. Om zekerheid te hebben, liet ik 't zoeklicht werken en richtte 't pal op de boot. Niks hoor! Geen teeken van leven, 'k Zette de handen aan den mond en riep, ahoy! 't Gaf ook al niet. 'k Roeide er heen en toen 'k vlakby was, riep ik wéér. 'k had 't even goed kunnen laten Wel, een motorboot gaat niet uit zich zelf aan 't varen. Dus klauterde 'k aan boord." „En werd er nog gauwer weer afgekieperd!" lachte Henderson. Settle schudde 't hoofd. „Zooals 'k zei met bovennatuurlke dingen laat 'k me liever niet in. 't Bleef stil op de boot. Toch moest iemand aan boord zyn. Iemand, die reden had, zich van den domme te houden, 't Werd me te machtig en 'k roeide terug. ,t Zaakje is niet orde, Mr. Derreck. 'k Wil wel wéér er naar toe, maar niet in mijn eentje." Henderson keekden ouden baas vorschend aan. „Mijn kop er af, als je me alles hebt ver teld, Robert! Je houdt iets achterbaks! Wat ontdekte je?" „Ga mee, Mr. Derreck. Maar a moet het eerst aan boord." De advocaat haalde de schouders op eö volgde Settle naar de haven. De naam deed meer verwachten, dan men te zien kreeg. Eigen lijk was 't maar een inham, dien Anthony had laten graven om de barkas, waarmee hij dage lijks naar Glasgow ging, als hij op 't eiland ver toefde, altijd bij de hand te hebben, 't Haventje was bovendien diep genoeg om de „Arabella bij slecht weer binnen te doen loopen; daafbu verleende dan 't zoeklicht, op een stellage ge' monteerd, goede diensten. Toen zij dichtbij waren gekomen, meend Henderson vaag de omtrekken te onderscheiden van iets, dat een boot kon zijn. De avond waf echter nevelig en hy kende de bedriegiykhei van water bij die weersgesteldheid, 't Eerte oogenblik dacht hij inderdaad een silhouet zien; 't volgend moment leek alles weer in vo meloosheid overgegaan. „Deed jij 't licht uit, Robert?" „Ja, toen 'k van de boot terug was. 'k 't beter, niemand wat te laten merken vóóa had gesproken." uet „Draai 't dan weer aan, maat, en richt op de boot. (Wordt vervrfg^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 16