UIT AMSTERDAM Laatste Nieuws W' Diploma's voor melk handelaren Een waardevolle schilderijen- expositie Goed geweekt is half gewasschen Afperser gearresteerd Halifax zal Engelands oorlogs doel bekend maken Plan voor civiele defensie in de V.S. WOENSDAG 26 MAART 1941 Uiteenzetting van het doel der A. VM.-cursussen Prof. W. v. d. Berg en G. Nueter, in den kunsthandel Leffelaar Wenken voor de huisvrouwen KOKEN VOLGENS EEN NIEUW SYSTEEM FAILLISSEMENTEN „Kindervoeding" SASSENHEIM IJMUIDEN STATIONSCHEF VERTREKT Het Witte Kruis VELSEN Filmvoorstelling „St. Barbara" TAFELTENNIS PERSOONLIJKE KAMPIOEN SCHAPPEN Elzendoorn winnaar COMPETITIESTAND VAN WINFRIED Na aangifte door den bedreigde in de val geloopen MISSA SOLEMNIS- TOMASCHEK GEBOORTE, ZIEKTE EN DOOD Mevr. A. J. J. TeilegenFoek begraven Aankoop boerenhofstede Veld zicht aan den Sloterweg Algemeene vergadering Federatie Manufacturenbrevet DéMENTI UIT VICHY OVER ANNAM Amerikaansch tankschip in brand VARKENS GESTOLEN EN GESLACHT Twee jaar gevangenisstraf geëischt NIEUW STATENLID Ter voorziening in de vacature Examen handteekenen 1. o. Maatschappij „Arti et Amicitiae TENNJS. Amateurs-Oefenmeesters 21 STAD Gistermiddag had in hotel „De Leeuwerik" de uitreiking plaats van de diploma's aan de geslaagden van den cursus vakbekwaam heid in den melkhandel, de zgn. „A-cursus sen der A.V.M." De organisatie van de cursussen berust bij de Melkcontrólestations. Deze bijeenkomst stond dan ook onder leiding van den directeur van het Melkcontrölestation V.V.Z.M., dr. Y. M. Kramer. Dr. Kramer heette de geslaagde cursisten en de genoodigden hartelijk welkom, speciaal de verschillende besturen van den melkhandel, de vertegenwoordigers van het verkoopkantoor der C.M.C. en de afgevaardigden van de Kamer van Koophandel. Spr. memoreerde, hoe de oprichting van de cursussen tot stand kwam. In 1938 werd door den melkhandel in de groote consumptiemelkgebieden van Nederland opge richt de „Algemeene Vereeniging voor Melk- voorziening" te Den Haag, wier werkgebied zich uitstrekt over het grootste deel van de provincies Zuid-Holland, Utrecht en het zuidelijk deel van de provincie Noord-Holland. Reeds spoedig na haar oprichting werden door deze Vereeniging vestigingseischen voor den melkhandel opgesteld, waarbij behalve het vol doen aan bepaalde normen van credietwaardig- heid en technische inrichting, ook het bezit van een middenstandsdiploma en van een diploma voor vakbekwaamheid als melkhandelaar noodig werd geoordeeld. Voor het verkrijgen van dit laatste diploma zijn de „A-cursussen der A.V.M." in het leven geroepen. De eerste groep van deze cursussen begon in Januari 1939. Een dergelijke cursus duurt twee jaar; per week worden twee lesavonden van ongeveer drie uur gegeven. Tengevolge van mobilisatie en oor logsomstandigheden is de eerste cursus eenigs- zins vertraagd en kon pas eind Februari 1941 worden nagegaan, welke cursisten voor het di ploma in aanmerking kwamen. Vervolgens gaf Dr. Kramer in het kort een beschrijving van de behandelde leerstof en een aantal cijfers omtrent de resultaten. Aan 19 cur sisten kon het diploma voor vakbekwaamheid als melkhandelaar worden uitgereikt. Spreker wenschte dezen cursisten hiermede geluk en ves tigde de aandacht op het feit, dat zij behooren tot de eerste groep van melkhandelaren in Ne derland, die in het bezit van zulk een diploma voor vakbekwaamheid zijn. Tenslotte sprak dr. Kramer den wensch uit, dat de vakkennis, die hier verkregen werd, uit eindelijk ten goede zou komen aan de kwaliteit van de consumptiemelk, de melkproducten en aan de bediening van den consument. Hierna had de uitreiking plaats van de diplo ma's. Een vertegenwoordiger der A.V.M. bracht ach tereenvolgens dank aan het bestuur, leeraren en de leerlingen, die het tot een zoo goed resultaat hebben gebracht. Hij was ervan overtuigd, dat de geslaagden er in de toekomst naar zouden streven de kwaliteit van de diverse melkproduc ten te verbeteren. Prof. Willem van den Berg, hoogleeraar aan de Rijksacademie te Amsterdam, kunstschilder en teekenaar, mag een sterke beelder genoemd worden. Zijn gedistingeerd oeuvre toont klassieke vor men, en klassireke kleuren. Krachtig en degelijk is dit werk en bovendien van een waardige schoonheid. Zóó hebben de werken van dezen leeraar en kunstenaar hun eigen, hoog karakter, waar voor enen groot waardeering kan hebben. Ge constateerd mag echter worden, dat het volop leven ademende en sterk atmosferische werk van de Haagsche school b.v. en van haar na volgers misschien beter met den aard van de bewoners onzer lage landen overeenstemt. Onze appreciatie dient echter zoo uitgebreid mogelijk te zijn. Wij, van onzen kant, hebben groote bewondering voor dit stijlvolle werk! Behalve een voldragen schoonheid van vorm en een adel van kleur, heeft Willem van den Berg een uitgesproken zin voor aantrekkelijke compositie. Dit compositie-talent spreekt b.v. uit het doek no. 7: „Veemarkt te Briangon", waar de waaier vormige stoet sterk de aandacht trekt. Ook in de teekening „Briangon", met de menschen en dieren, boeit een typische opzet, die wederom klassiek genoemd kan worden. Een groot doek: „Melkbocht" verdient voorts naoere aandacht. Het gegeven is eenvoudig; Een boer, die koeien melkt, met een entourage van stallen en weideland. Prachtig zijn weer de kleuren (het gele vest van den boer!), gedegen is de vormgeving. De koeien zijn, op 't eerste gezicht, wat in 't ver korte gebeeld. Het geheel is echter voortreffe lijk van edele schildering en ook de compositie verdient lof. Een portret van een Bunschoter meisje lijkt ons wat te popperig, een „kop" van een Volei.- dammer een beetje te somber; geestig zijn ech ter muts en sjaal, die het .beeld zijn merkwaar dig aspect geven. Dezelfde geestigheid valt cp in de even in kleur aangezette „pinguin". Om den „boer met de zicht" voltrok zich een feest van verbeelding en de man met de zeis werd geplaatst in een donker kleurengamma, als de warme muziek van een violoncel. Van de portretten noemen we die van den componist dr. Joh. Wagenaar en van A. v. d. Berg, een puntige en prettige beeltenis. Fijn zinnig zijn tenslotte de teedere teekeninger vooral de aquarellen van landschappen, echt Hollandsch met haar subtiele kleuren en be wogen zeer lichte rythmen. Van al dit werk kan men een sprankelenden invloed ondergaan! Georg Ruiter, die in de bovenzaal van den Kunsthandel Leffelaar exposeert, welke zaal versierd was met bloeiende kastanjetakken. is de toegewijde schilder van menschen en bloe men. Zijn portretten zijn soepel en vol leven, met zeer gevoelige expressies Men komt in de uitgebreide collectie bekende mannen tegen. Daar is het vlotte en breed opgezette portret van den fijnen Hattemschen kunstschilder J. Voerman, die werd gebeeld op tachtigjarigen leeftijd. Voorts zien we een geschilderd en geteekend portret van Nico van Suchtelen, beide uitste kend gedaan, maar waarvan we toch de teeke ning prefereeren, ook om de vrije houding. Het portret, genaamd „Alexandria" moet zeer sympathiek en kunstzinnig genoemd worden Het hoofd is prachtig geschilderd, bij de anato mische juistheid van schouders en bovenlichaarA zouden we niet willen zweren. Een „Kinderkopje" (no. 23) munt uit door frischheid en klare schildering. Men moet wel waardeering hebben voor de portretkunst van dezen schilder, die in een werk van groote verscheidenheid toont, wat hij kan. Super-modern is deze kunst niet, ook kon ze misschien een st-rkere fantasie bevatten, veel echter is. prijzenswaard en schoon. Ook de „bloemen" (rozen b.v.) hebben ver wantschap met die van oudere meesters. Er zijn echter pittige en fleurige schilderingen, die naast een zuiver métier een verblijdende poëzie ten toon spreiden en ons even gelukkig maken K. de H. In restaurant „Lido" sprak gistermiddag mejuffrouw W. Raadsen, leerares in waschbe- handelfng te Arnhem, voor de leden van de „Vrouwen Electriciteit's Vereeniging afd. Haar lem en Omstreken" over het actueele onder werp „Een heldere huiswasch in tijden van zeepdistributie". Spreekster wees allereerst op de oorzaak van de zeepdistributie, n.l. het ont breken van de noodige vetten, waaruit de zeep wordt samengesteld. Daar er ook geen extra- zeep meer te verkrijgen is, moeten we onze toe vlucht zoeken tot de zeepsurrogaten, die talrijk zijn. Van de huishoudzeep grijgen we het aller minste. Het merkwaardigste is, dat wanneer we alle soorten zeep gaan ontleden, we ontdekken dat er in iedere soort een gelijke hoeveelheid vet zit. De kwaliteit van de huishoudzeep, waarvan we het minste krijgen toegewezen, is dus ook de beste. Voor de industrie is thans een groot terrein opengekomen voor de vervaardiging van zeep surrogaten. Alle merken van zeepsurrogaten zijn geschikt voor den afwasch en beteekenen een groote besparing in het zeepverbruik. De surrogaten komen allen op hetzelfde neer. Dit heelt een chemisch onderzoek van alle soorten reeds lang uitgewezen. Het is het beste om voor den afwasch liet grootste pakje en het goedkoopste te nemen, omdat de surrogaten toch allemaal in kwa liteit gelijk zijn. Men zij echter voorzichtig met het gebruik van de hoeveelheid. Bij een te veel heeft het linnengoed veel te lijden en door het morsen kunnen leelijke vlekken op het aarde werk komen. Spoel de doeken daarom steeds in schoon water na. Hierna gaf spreekster uitvoerig de verschil lende soorten aan, die gebruikt kunnen wor den voor de thuiswasch. Hierbij maakte zij onderscheid tusschen syn thetische zeep, die voor fijne weefsels, wol en zijde geschikt is, en de soda-achtige zeep. die zich voor de huishoud-wasch leent. De waren wet, in zooverre nog beschermend, dat de soda- achtige zeep in geen geval voor synthetische zeep uitgegeven wordt. Dit zou ernstige en schadelijke gevolgen voor de fijne wasch heb ben. Even goed als de huisvrouw voor de spijzen een bepaald recept volgt, moet zij dit doen bij de wasch. Helaas zijn er vele huis moeders die dit over het hoofd zien en denken, dat ZU kunnen volstaan met een zoo snel en schuimend mogelijk sopje te maken. Dikwijls is dit echter heelemaal niet goed. Deze me thode is vreeselijk onzuinig en heeft niet altijd goede resultaten. „Goed geweekt is half ge wasschen" is het parool voor iedere huisvrouw, die zuinig en toch met goede resultaten haar huiswasch wil doen. Week steeds ruim, lauw en zoo lang moge lijk, zoodat het grootste deel van het vuil uit het goed kan trekken. Wollen stoffen, zooals truitjes en wollen jurken, kunnen beter niet geweekt worden en direct in het sop gedaan worden. Als het goed geweekt is, wringt men het goed uit en spoelt het nog eens terdege na, zoo dat het grootste deel goed schoon is. Het op hangen van de wasch is een werkje, waar de meesten zich zoo vlug mogelijk vanaf maken. Dit is verkeerd. Men moet er den noodigen tijd aan besteden, dit spaart ook stroom bij het strijken. Nadat mejuffrouw Raadsen nog een uiteen zetting had gegeven over de behandeling van de babywasch, werden de leden in de gelegen heid gesteld vragen te stellen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Hierna dankte de presidente van de „V.E.V.'', mevrouw R. v. d. Noord-Magré, die spreekster had ingeleid, voor haar interessante voor dracht, die ongetwijfeld in dezen tijd een goede leiddraad in het huishoudelijk leven is. De voordracht „Wat doen wij met onze 100 pCt. electrlciteit?", die mevrouw A. Wolthers— Arnolli uit Utrecht dezen middag zou houden, is tot de volgende maand uitgesteld. In een der lokalen van de Drostefabrieken te Haarlem is Dinsdagmiddag door de Commissie van huishoudelijke voorlichting en gezinsleiding een demonstratie gehouden hoe men in oorlogs tijd smakelijk en toch voedzame maaltijden kan bereiden. Deze middagen worden in verschillende wijken van Haarlem gehouden. Telkens worden vijf en twintig vrouwen uitgenoodigd om kennis te maken met het nieuwe systeem van koken, dat veel practische voordeelen heeft. Indien er voldoende belangstelling voor deze demonstra ties bestaat, kan men zich voor een cursus, welke vier lessen bevat, opgeven. De cursus wordt te gen een gering bedrag, afhankelijk van het in komen, in de Haarlemsche scholen gegeven. De belangstelling voor de demonstratie, welke Dins dagmiddag gegeven werd, was zeer groot. Onder le'ding van mevrouw Holdert, leerares aan de Haarlemsche Huishoudschool, werd het bereiden van stamppot met erwten, bruine boonen met een zuur sausje en havermout met melk gede monstreerd. De Haarlemsche Rechtbank sprak gisteren het volgende faillissement uit: J. B. Plate, timmerman, wonende te Haarlem, Zijlweg no. 115. Curatrice mevr. Mr. J. H. G. SchutteStruick te Heemstede. Rechter-Commissaris in bovengenoemd fail lissement Mr. S. J. Pit te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden opgeheven de farilissementen van: P. Wit, vertegenwoordiger, gewoond hebbende te Driehuis, gem, Velsen, Driehuizerkerkweg 17, thans wonende te Amsterdam. Curator Mr. B. W. Stomps te Haarlem. C. Baas, zonder beroep, wonende te Heem stede, Achterweg 5. Curator Mr. P. J. Prinsen Geerligs te Haarlem. Op 18 Maart 1941 is door het verbindend wor den der Uitdeelihgslijst, na intrekking van het gedaan verzet daartegen, geëindigd het faillis sement van: A. J. H. Wortel, aannemer, wonende te Zwanenburg, gem. Haarlemmermeer. Curator Mr. L. All Cohen te Haarlem. Op 11 Maart 1941 is, op grond van appèl, door het- Gerechtshof te Amsterdam vernietigd het faillissement van Th. van der Vlugt, tuinder, wonende te Vijfhuizen, gemeente Haarlemmer meer. Curator Mr. J. H. J. Simons te Haarlem. Op 18 Maart 1941 is in het faillissement van H. Aasted, koopman in tabak te Amsterdam, wonende te Heemstede, de Curator Mr. M. Schorlesheim te Amsterdam vervangen door Mr. G. E. Kruseman te Amsterdam, Vossiusstraat 22. Op 18 Maart 1941 is door bovengenoemde Rechtbank als advocaat en procureur beëedigd Mr. K. Heimig, wonende te Haarlem. Door „Kindervoeding" werden in de week van 17 Maart tot en met 22 Maart 1941 4373 porties warm eten verstrekt, n.l. in lokaal Rijksstraat weg 1124, Soendastraat 826, Zoetestraat 1085, Kamperstraat 532, Teijlerplein 626, Voorm. Spaarndam 180. Huisbroeitentoonstelling Zondag en Maan dag waren weer eens echte propagandadagen voor de Kruisvaart. De Burcht aan de Kerklaan was omgetoo- verd In een lusthof van bloemen, die alle door de K. J. C.-ers thuis waren gebroeid. Zondagmorgen 12 uur verzamelde zich al daar een aantal genoodigden, leiders en leid sters der Kruisvaart. Kapelaan Langelaan sprak een welkomst woord, waarna wethouder Bader de tentoon stelling opende. Hierbij zelde de heer Bader, dat het van moed en durf getuigde in dezen tijd zoo iets te ondernemen. Spr. feliciteerde de Kruisvaart met dit succes, en wees op het nut van hulsbroei, die verantwoordelijkheids gevoel bij de jongens aankweekt. De jury, bestaande uit de heeren Joh. van Reisen, J. Heemskerk en J. C. Vercegaal. had een moeilijke taak. De prijzen werden toegekend aan: Groote Kruisvaart, 1 P. v. d. Vluyt, 2 J. van Vliet 3 C. v. Dam, 4 F. Herreur, 5 L. Bisschops 6 A. Roelandse, 7 N. v. Refsen. St. Jansknapen: l C. v. d. Voort, 2 R. Ver degaal, 3 A. van Dam, 4 C. van Velzen, 5 P Zyerveid, 6 M. v. d. Vlugt, 7 H. Verdegaal 8 G. Wesseling, 9 A. de Ridder, 10 W. Jansen 11 M. Rewijk, 12 P. v. d. Kraan. Voor kasbroei werd de eerste prijs toegekend aan N. Noordemeer, 2e prijs H. Zeestraten. Onder groote belangstelling werden Maan dagavond de prijzen uitgereikt. Vakschool St. Annagesticht Voor cos- tumière slaagden de leerlingen R. Buurman, G. Kapteyn, B. Kiebert, T. Koot, B. Rietkerk, G. Riezewijde, G. Spaan, B, Spierenburg, R. v. d. Voort. Voor Lingerie slaagden: H. de Boer. B. Buur man, H. Dreef, J. Molenaar, J. Regter, R. Riet kerk, N. Sikking, R. otto, C. Wiering, E. Wijntjes. De nieuwe cursus vangt aan op 1 April. De avondcursus op 31 Maart De stationschef van IJmuiden, de heer K. Bloothoold, is met ingang van 1 Juli a.s. be noemd tot chef eerste klasse A te Apeldoorn. Op 15 November 1938 werd hij chef eerste Klasse B alhier, als opvolger van den heer Boon uie deze functie met pensioen verliet. De heer Bioothoofd was voorheen chef te ^age Zwaluwe, De snelle piomotie die deze scheidende functi onaris maakt zal ongetwijfeld voor een belang rijk deel te danken zijn niet alleen aan zijn vak- oekwaamheid doch zeker ook door zijn werken en streven cm tusschen de N.S eenerzyds en de reizigers en den handel anderzijds steeds een groote tegemoetkomendheid aan den dag te leg gen. Dit laatste hebben velen ondervonden, vooral de IJmuider Vischhandel Vereenigingei. e.a., die tijdens verkeersstremmingen nimmer tevergeefs een beroep op hem hebben gedaan. Dat hij ook bij zijn personeel in hoog aanzien staat bleek wel duidelijk toen hij het vorig jaar het feit herdacht, dat hij 40 jaar in dienst was by de Nederlandsche Spoorwegen. De afd. IJmuiden-Velsen van het Witte Kruis houdt Maandag 7 April a.s. haar jaarvergade ring in het Witte Kruisgebouw aan de Kenne- merlaan. De agenda vermeldt o.m. jaarversla gen en begrooting 1941 en 1942. inierhulp Nederland, Voor hel volk, door hel volk. Geen gunsi maar eereplichl. Volbreng de eereplichl van hel volk, door hei volk. De directie van Van Leers Walsbedrijven heeft den leden van de personeelsvereenigingen „Pa pyrus", „Hoogovenstaten", Van Leers Persoreel- vereeniging en „de Gieteling" een aantal films ter beschikking gesteld. Deze films, welke mee- rendeels van cultureelen aard zijn, zullen Vrij dag 28 Maart a.s. in gebouw „Concordia" wor den vertoond. De R. K. Begrafenisvereeniging „St. Barbara" houdt 30 Maart a.s. in het Vereenigingsgebouw haar jaarvergadering. Over het algemeen hadden de wedstrijden een vlot verloop. In de eerste klasse zagen we, eenige partijen uitgezonderd, een min of meer fanatieken strijd, uitsluitend gebaseerd op puntenwinst. Dit kan het peil natuurlijk nooit ten goede komen. Techniek of tactiek speelde geen enkele rol, alleen zagen we af en toe wat routinewerk. We willen echter geenszins bewe ren, dat er geen goede momenten te zien wa ren. Inderdaad zagen we hier en daar zeer goed spel. De tweede klasse was beter. Hier was op te merken, dat er iets aan gedaan is, om het spel in klassieker banen te eiden. De derde klasse, die uit 12 poules bestond, was danig spannend. Pas na eenige barrage partijen vielen de beslissingen. De tweede klasse was veel kleiner en dus sneller beslist. Ook hier was het spel bevredigend. Zooals ieder jaar had de eerste klasse het weer het zwaarst. 2 Poules eindigden gelijk. In ae finale eindigde zelfs een barragepartij weer gelijk. Oude rivalen zooals van Galen, v. d. Schuit, Dijkzeul, Konmgs en Van Riel ontmoetten elkaar weer eens en gaven elkaar geen puntje cadeau. Er waren dan ook al heel wat zweetdroppeltjes gevallen, toen eindelijk v. d. Schuit, Dijkzeul en Luysterburg er in slaagden de finale poule te bereiken. Vooral de wedstrijd tusschen 2 laatst genoemden stond op een zeer goed peil. Een goed afgewisseld fore- en backhand, tezamen met tactisch: sla gen, maakte de partij ook voor het oog zeer aantrekkelijk. Dat Dijkzeul tenslotte kampioen werd, dankt hij zeker aan zijn meerdere erva ring. De poules der hoofdklasse verliepen rustig. De favorieten wisten zich allen te plaatsen. Elzendoorn o.a., die reeds een partij verloren had, wist zich met moeite in 3 sets Jos de Ridder van het lijf te houden. Tenslotte wisten HoonhoutDuineveldde Haan en Elzen doorn Specht-Schumacher zich in de finale te plaatsen, resp. wonnen Hoonhout en Elzen doorn, terwül de Haan en Specht afvielen. Ten slotte nog iets over de finale Hoonhout—Elzen doorn. Over het algemeen viel de wedstrijc. iets tegen. We hadden meër strijd verwacht. Elzen doorn troffen we in een zeer goeden vorm aan. Zijn lange, soepele, vaak ook keiharde slagen brachten Hoonhout in moeilijke situaties. Hoe wel hij zich hieruit dikwijls meesterlijk redde, waren de sublieme, steeds weder keerende aan vallen van den S.O.S.-er hem te machtig. De tweede set gaf een ietwat geforceerd spel te zien van de zijde van Hoonhout, waardoor hij zich uitputte en zich niet meer kon herstellen. De puntentelling 21-13, 16-21, 21-12, 21-16 zegt genoeg. De uitslagen zijn als volgt: Hoofdklasse: L. Elzendoorn, S.O.S.; P. Hoon hout, Winfrled; R. Duineveld, Winfried. lste klasse: W. Dijkzeul, G.T.T.C.; H. Luys terburg, S.O.S.; N. v. d. Schuit, D.T.S. 2de klasse: B. Roosloot, D.TS.; J. Oudendijk, Winfried; L. Zandstra, Winfried. 3de klasse: G. Meiering, G.T.T.C.; J. van Lieshout, G.T.T.C.; P. Flick, Winfried. lste klasse dames: A. Cornelissen, de Tref fers; P. Stavenuiter, Winfried; M Verkaart, Winfried. 2e klasse dames: Fr. Hartman, Winfried; B. Willemse, Winfried; D. Legebeke, Winfried. Ook de competitie der 2e klasse is geëindigd. Eindstand: de Treffers II 10 8 1 1 17 65—35 Winfried V 10 5 4 1 11 51—49 S.O.S. III 10 5 4 1 11 44—56 O.Z. II 10 3 4 3 9 54—46 D.T.S. II 10 3 5 2 8 4951 G.T.T.C. II 10 1 7 2 4 37—63 De beslissingswedstrijd om de 2e plaats wordt a.s. Vrijdagavond gespeeld in het gebouw van Oranje Zwart, Frans Halsplein. Promotie-degradatie-wedstrijden: O.Z. en de Treffers speelden' gelijk evenals G.T.T.C. II D.T.S. II. De wedstrijd G.T.T.C.S.O.S. II is niet ge speeld. Vrijdag: de Treffers—G.T.T.C; D.T.S.—Win fried IV; G.T.T.C. II—O.Z. III; D.T.S. II—G. T.T.C. III. Zaterdag: O.Z.S.O.S. II. In 4 klassen is eenigen tijd geleden de com petitie van „Winfried" aangevangen. De stand is thans: le klasse: Gesp. Gw. VI. Pt. v. t. P. Hoonhout 8 8 0 16 16 1 W. Schumacher 6 6 0 12 12 1 R. Duineveld 6 6 0 12 12 2 J. Zandstra 5 4 1 8 9 2 A. Konings 3 3 5 6 7 12 C. v. Riel 7 2 5 4 6 11 W. Prick 8 2 6 4 7 12 A. Krouwels 8 2 6 4 6 13 D. Wassenaar 8 2 6 4 6 14 A. Hoes 9 2 T 4 5 16 J. de Ridder 3 1 2 2 3 5 W. Sweerts 2e klasse: P. Flik 9 7 2 14 15 6 J. Oudendijk 10 7 3 14 17 9 J. Adelaar 9 6 3 12 14 8 L. Zandstra 6 5 1 10 10 6 P. Stavenuiter 8 5 3 12 12 10 Th de Ridder 8 3 5 6 7 12 Th. Herwaarden 6 2 4 4 7 9 J. Peek 7 2 5 4 7 12 A. de Ridder 3 1 2 2 3 5 L. Laurey 5 1 4 2 3 8 F. de Ridder 7 0 7 0 4 14 3e klasse: N. v. Lunenburg 3 7 1 14 14 1 J. Verkaart 4 4 0 8 8 2 B. Koek 6 4 2 8 9 6 B. Willemse 5 3 2 8 9 6 N. Spanjaard 7 3 4 6 9 9 D. Legebeke 8 3 5 6 7 10 R. Verkaart 3 2 1 4 5 2 T. Hartman S 2 3 4 7 6 R. v. Baren 7 2 5 4 4 11 D. Sweerts 5 I 4 2 2 9 A. Hamers 6 1 .5 2 3 10 J. v. Dyk 0 0 0 0 0 0 4e klasse: T. v. Eerden 7 7 0 14 14 3 P. v. Bakkum 7 6 1 12 12 3 T. v. d. Linden 5 5 0 10 11 0 D. Mulder 6 3 3 6 6 8 F. Mulder 7 3 4 6 8 8 J. Becker 5 2 3 4 5 7 T. Bloem 6 2 4 4 7 8 C. Konings 7 2 5 4 6 11 E. Landman 5 1 4 2 2 8 E. Bücker S 1 5 2 3 11 T. v- Meurs 3 0 3 0 0 6 Snel 0 0 0 0 0 0 Th. Zuidhoek 0 0 0 0 0 0 Een bewoner van de omgeving der Stadhou derskade ontving dezer dagon een brief, waarm nij werd uitgenoodigd een bedrag van f 5000 'e deponeeren order nummer bij een bockhande lara; voor het geval hij hier geen gevolg aan zou geven, werden hij en zijn gezin op allerlei wijzen bedreigd. Zooals te begrijpen valt, volgde aangifte by de politie, op welker advies inderdaad een brief onder het opgegeven nummer by den boekhandelaar gedeponeerd werd. In tusschen stelden rechercheurs zich verdekt op in den winkel en in de omgeving. Ongeveer een uur later verscheen een man, die in den winxeJ naar den brief vroeg en het nummer opgaf. Nauwelijks was hem de envetoppe overhandigd of de politiemannen kwamen te voorschijn en arresteerden den afperser. Het bleek een onge veer 25-jarige werklooze monteur te zyn, die aldus aan den kost trachtte te komen. De ma' is op het bureau Stadhouderskade ingesloten. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) WASHINGTON, 25 Maart (S.P.T.). De En- gelsche ambassadeur in Washington, Lord Ha lifax, zal, naar verluidt, de oorlogsdoeleinden van Groot-Brittannië bekend maken. In de Vereenigde Staten wordt de rede met groote belangstelling tegemoet gezien. Tot dusver heeft Halifax vermeden, in de Vereenigde Staten W het openbaar te spreken om niet den indruk te wekken, dat hij op de wet tot hulpverleening aan Engeland invloed wilde uitoefenen. Naar wij vernemen heeft de uitvoering van de „Missa Solemnis'' van W. J. Tomaschek, voor soli, koor en orkest, thans vasteren vorm aangenomen en is zij bepaald op 15 Juni a.s. De orkestbegeleiding wordt verzorgd door het Amsterdamsch Kath. Symphonie Orkest. Dames en heeren, die deze Missa eertijds reeds repeteerden, resp. in Schinkelhaven en Parochiehuis Chasséstraat, worden hierbij uit genoodigd tot een korte bespreking op Vrijdag avond, 28 Maart, acht uur precies, in 't Rood- haanhuis, Rozengracht. Dames en heeren zan gers, die ahn deze uitvoering medewerking wil len verleenen, zijn zeer welkom. In de week van 9—15 Maart bedroeg hier ter stede het aantal huwelijken 72, het aantal ge boorten 278 of 18.06 per 1000 inw., het aantal sterfgevallen 155 of 10.07 per 1000 inw. Daarvan overleden aan mazelen 1, influenza 3. Aan long- tuberculose 9, kanker 34, pneumonie 4, bronchi tis en andere ziekten der ademhalingsorganen 5, gewelddadigen dood 8. De leeftyds verdeeling der overledenen was als volgt: beneden 1 jaar 10; 119 jaar 8; 20 49 jaar 15; 50 jaar en ouder 122. Het aantal aan gegeven gevallen van besmettelijke ziekten was 26. n.l. roodvonk 16, diphterie 2, paratyphus 1, dysenterie 3, ziekte van Weil 1, malaria 3. Maandagmiddag is op „Westerveld" het stoffelijk overschot van mevrouw de weduwe A. J. J. TellegenFock, echtgenoote van wylen den burgemeester van Amsterdam, ir. Tellegen, ter aarde besteld. Onder de aanwezigen merkten wij op de hee ren jhr. D. C. Röell, directeur van het Stede lijk Museum, G. H. J. Gijsberti Hodenpijl, lu;t.- kol. b.d., I. M. Staab, directeur van Blauw hoeden veem-Vriessenveem te, Rotterdam, dr. F. G. H. Münnich uit Overveen, mr. D. Fock, oud gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, C. Fock, oud-vice-admiraal en oud-hoofdinspec teur voor de scheepvaart, mr. G. A. E.B. Meijer, wethouder van Utrecht, mr. S. J. v. Lier, oud gemeentesecretaris van Amsterdam, het be stuur der Nieuwe Huishoudschool, der Indus trieschool, van de Nederlandsche Vrouwenclub, enz. In de aula van de begraafplaats heeft mevr. A. Verschuijl—Veltman het woord gevoerd na mens de Nederlandsche Vrouwenclub. Spr. her innerde er aan dat mevr. Tellegen een der op richtsters van deze vereeniging is geweest, geruimen tijd presidente en vervolgens eere lid. Als vrouw van Amsterdams burgemeester is zy den vrouwen uit de hoofdstad ten voorbeeld geweest. Ir. Tellegen, zoon van de overledene, her dacht zijn moeder als een vertegenwoordigster van een generatie, die veel tot stand heeft ge bracht ter bevordering van het volkswelzijn. Zij was een telg uit een burgemeestersgeslacht en heeft haar echtgenoot ten zeerste gesteund. Aan het graf heeft dezelfde zoon den aan wezigen dank gezegd voor hun belangstelling. By besluit van den Regeeringscommissaris voor Amsterdam zal de gemeente overgaan tot aankoop tegen den aannemelijken prijs van f 4200 de ha., de boerenhofstede „Veldzicht", gelegen aan den Sloterweg, ter grootte van 17 ha. 52 a. en 50 c.a. De Federatie tot Uitreiking van het bedien den- en chefsbrevet voor den Nqderl. Manufac- turenhandel hield haar jaarvergadering, waar op aanwezig waren de delegaties van bij dit examenorgaan aangesloten vereenigïngen van werkgevers en van werknemers. De voorzitter, de heer M. F. Kempkes, herin nerde in zijn inleiding aan de zeer belangrijke taak, welke de Federatie in het bijzonder ge durende het jaar 1940 heeft vervuld. Uit het jaarverslag memoreeren wij, dat aan de gehouden voorjaars- en najaarsexamens in totaal 778 personen hebben deelgenomen; hier van slaagden bij het voorjaarsexamen 62.9 pCt, bij het najaarsexamen 76.7 pCt. De verslagen van den secretaris en van den penningmeester over het jaar 1940 werden on der dankzegging voor den verrichten arbeid der desbetreffende functionarissen goedgekeurd. Als bestuursleden werden herkozen de heeren A. Boersma, Amsterdam; G. Dekker, de Lier; en H. J. Vermeulen, Amsterdam; als nieuw be stuurslid werd gekozen de heer W. A. v. d. Heuvel. Voor de functie van secretaris der Fe deratie werd opnieuw aangewezen de heer A Boersma. De algemeene vergadering stelde tevens vast dat in het jaar 1941 slechts één examen zal worden gehouden en wel op 4, 5 en 6 Augustus aanstaande. In zijn slotwoord memoreerde de voorzitter nogmaals van welke groote beteekenis de op richting van de Federatie voor :en degelijke en deskundige vakopleiding in den textieidetailhan- del is geweest; hij deed een beroep op de voortdurende en energieke medewerking van alle organisaties, welke deel uitmaken van de Fede ratie Manufacturenbrevet, waarna sluiting van deze belangryke jaarlijksche bijeenkomst. WASHINGTON, 25 Maart. (S. P.T.) Presi dent Roosevelt heeft een nieuw verdedigings plan afgekondigd. Hierdoor wordt iedere bur ger van de Vereenigde Staten in de gelegenheid gesteld aan de verdediging van zijn vaderland mede te werken. Détails van het plan zulle- later nog worden bekend gemaakt. VICHY, 25 Maart. (D. N. B.) In bevoegde kringen worden de in het buitenland verspreide berichten tegengesproken, volgens welke de gouverneur-generaal van Indo-China, admiraal Decoux, besprekingen met vertegenwoordigers van den Koning van Annam gevoerd zou heo- ben, die den wensch tot uiting gebracht had, uitgebreidere volmachten te krijgen voor net protectoraat Annam. In dit verband was er beweerd, dat de Koning van Annam in aan sluiting op deze besprekingen verlof gekregen zou hebben zyn residentie te vestigen in Hue. In bevoegde Fransche kringen verklaart men voorts, van dergelijke besprekingen niets af te weten en men voegt eraan toe, dat er niet eer.s een Koning van Annam bestaat, doch een kei zer, t. w. zyne Majesteit Bodai, die steeds ia Hue geresideerd heeft. NEW YORK, 25 Maart. (D.N.B.) Een Ameri kaansch kustwachtschip heeft volgens Associa ted Press gemeld, dat het tankschip Denver van de Cities Service Co. voor kaap Hatteras in brand geraakt en door de bemanning verlaten is. Vijf zeelieden zyn gered, 19 worden er nog vermist. De officier van justitie by de Rotterdamsche rechtbank heeft tegen den 19-jarigen tuinders knecht P. A. V. te Zoetermeer een gevangenis straf van twee jaar geëischt wegens diefstal. De man had in begin Januari van dit jaar twee varkens gestolen ten nadeele van een landbou wer te Zevenhuizen. Hij had de dieren geslacht en een deel van het vleesch verkocht, zonder daarvoor bonnen in ontvangst te nemen. Ver dachte ontkende. Hij beweerde de varkens van een onbekende te hebben gekocht. Mr. Pool pleitte vrijspraak. Uitspraak 8 April. Ter voorziening in de vacature van lid der Staten van Noordholland, ontstaan door het overlijden van mejuffrouw Ada Goudsmit te Amsterdam, is benoemd verklaard de heer Klaas de Vries te Amsterdam. Dit jaar zal het examen ter verkrijging van de akte van bekwaamheid voor huis- en school- onderwijs in het handteekenen, bedoeld in ar tikel 77, onder c, der Wet tot regeling van het lager onderwijs van 17 Aug. 1878 (St.bl. no. 127). worden gehouden te 's-Gravenhage in de maan den Juli en Augustus. Het examen zal voor eiken candidaat zooveel mogelijk in drie achtereenvolgende dagen vol ledig worden afgenomen. Zij, die zich aan dit examen wenschen te onderwerpen, moeten zich vóór 11 Mei aanir-el" den bij den heer W. Charbo, inspecteur van het lager, onderwijs in de inspectie Eindhoven, le Eindhoven, Ruusbroeclaan 14. Nadere bizonderheden in St. Crt. nr. 59. De tentoonstelling van werken door Bern. A- van Beek, Marionne Franken, C. M. Ganöj» Harrie Kuijten en H. IJkelenstam in de kunst zalen van „Arti et Amicitiae" zal Zondag, 3 Maart a.s. des middags te 5 uur worden geslo ten. De Amsterdamsche tennissers hebben het sei zoen al vroeg met een wedstrijd ingezet. z°°a's gemeld, hebben de amateurs en oefenmeeste elkaar Zondagmiddag op de tennisbanen aan den Zuidelijken Wandelweg bekampt, een ontm ting, die in een 21-overwinning woor de aBLj teurs is geëindigd. In de enkelspelen won Kin met 75, 75 van Sabee, doch verloor WB met 63,' 16, 46 van v. Beem. Het d te,.s spel was voor de amateurs, die de oefenmees "g, Goedraad en v. Beem sloegen met 63, 63. jt&at Minstens even belangrijk als het resu van dezen aardigen middag was ongetwijfe slagen van de proef met de overjarige, gewerkte ballen. Niet alleen was de spa11 n goed, maar bovendien hadden ze ook vol i het juiste gewicht een vinding van den nisbaandirecteur en konden de sPe'ols.uT1es de vier ballen niet minder dan vtffttéon lang rondkomen. Voor tennissers, die 't probleem al lang met zekeren angst en beschouwen, een goede tyding.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 4