Verstopping Haarlem, 2 7 Maart KATHOLIEKEN Meisje uit gesticht ontsnapt Postgiro-no s van de Winterhulp Nederland DE WITTE NON ZEGENIHG VAN DEN ARBEID WINTERHULPEN EOERIAND GROOT BADHUIS DONDERDAG 27 MAART 1941 VERONTRUSTENDE CIJFERS Vergeleken met 1850 is het cijfer gehalveerd VAN EEN HOND EN EEN BIG En een politieman met een vrijen dag Aambeien? Huiduitslag Overtollig vet? Pr. Schieffer's Stofwisselingszout van Haarlem NAAR VERBODEN ZENDER GELUISTERD Haarlemmer veroordeeld tot één maand gevangenisstraf Haarlemmer verborg de minder jarige met behulp van haar broer De liefde tot zijn land Veertigjarig jubileum De Pondjes-actie UITSPRAKEN VAN DE RECHTBANK Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Kath. Actie Nederlandsche Unie Kamermuziekmiddag BURGERLIJKE STAND WIE VOND EEN GLADDEN GOUDEN RING Onvoorzichtige dame aangereden Simultaan-séance voor de Damclub S.O.S. „DE WITTE NON" IN HET GONGERTGEBO U W Reductie voor onze lezers! Fietser reed te water B00DSCHAP VAN MATS0E0KA AAN HET DUITSCHE VOLK HILLEGOM ZANDVOORT AGENDA Bioscopen 28 Maart Bioscopen Apotheekdiensten A.s, Zondag NIET te Haarlem doch in Zandvoort 'n thé-dansant v. 2.30-6 u. in GROOTE NATIONALE ZWEMWEDSTRIJDEN VOOR ONZE LEZERS! Goed voor twee plaatsen! CONCERTGEBOUW (Tel. 11372) HAARLEM STAD Volgens de statistische gegevens, welke door de gemeente Haarlem worden uitgegeven, was het percentage geboren kinderen per duizend inwoners verléden jaar in de gemeente Haariem 17.8 tegen 17 in het jaar 1939, 17.3 in het jaar 1938 en 16.8 in het jaar 1937. Dat zijn zeer ver ontrustende cijfers. Hoe sterk het geboortecijfer daalt, kan blijken uit een vergelijking van de hierboven genoemde cijfers met die, welke zijn verstrekt in het en kele jaren geleden uitgebrachte rapport van den Dienst van Openbare Werken in Haarlem, ter aanbeveling en voorbereiding van een streek plan voor huiü-Kennemerland. Hieraan ontlce- nen wij, dat in het jaar 1850 in Haarlem per- duizend inwoners niet minder dan 34 kinderen werden geboren. Rond het jaar 1880 bedroeg dit cijfer zeifs 37.2 en omstreeks 1900 nog 31.7. In oe twintigste eeuw is het zeer sterk gaan da len. Zoo was het gemiddelde geboortecijfer over de eerste tien jaar 26; over het tweede tiental jaren 21.8 en van 19211930 19.9. Vergeleken met 1850 worden er tegenwoordig dus de helft minder kinderen geboren. Over den toestand in Haarlem en omgeving schrijft het reeds geciteerde rapport het vol gende: „Wat het meest opvalt is, dat niettegen staande de totale bevolking steeds in sterke mate toeneemt, het geboorte-overschot (dat is het verschil, waarmede het aantal geboorten het aantal sterfgevallen overtreft) den laatsten tijd op een constant peil blijft staan. Is er aan vankelijk een geleidelijken groei, bij den aan vang der twintigste eeuw heeft Haariem een geboorte-overschot van circa 1000 per jaar be reikt en blijft cm dat cijfer schommelen. Zuict- Kennemerland (omvattend de gemeenten Haar lem, Bennebroek, Bioemendaal, Heemstede, Vel- sen en Zandvoort) stijgt met zijn geboorte overschot tot 1800 in 1907 en stabiliseert op dat niveau, ondanks de enorme toeneming van de bevolking daarna. Sinds 1900 tot 1935 heeft Haarlem een constant aantal geboorten van circa 2000 en een constant aantal sterfgevallen van circa 1000, terwijl Zuid-Kennemerland aan het begin van deze eeuw jaarlijks 3000 geboor ten en 1500 sterften had. Die cijfers liepen langzaam aan op tot respectievelijk 3600 en 1500. En dat alles bij een bevolking, die in den zelfden tijd in aantal verdubbelde. Deze feiten wijzen op een enorme daling van het geboorte cijfer en ook van het sterftecijfer. Het ge boortecijfer van Nederland schommelt vóór 1880 tusschen de 34 en 39 per duizend inwo ners, maar daalt na dat tijdstip ook regelma tig. Voor de periode 19201930 heeft het de waarde van 24.4, dat is 62 pet. van die voor de periode 1840—1850. En nog steeds beweegt de lijn zich in dalende richting. Het geboortecijfer van Zuid-Kennemerland en Haarlem is in de 19e eeuw hooger dan dat van Nederland, na 1900 echter is het lager en den laatsten tijd Selfs veel lager, vooral dat van Haarlem." Dat Haarlem in inwoneraantal vooruit gaat. is in hoofdzaak te danken aan de personen, uit andere streken van ons land, die zich hier vestigen. Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat alleen geestelijken een waarschuwend woord tegen de daling van het geboortecijfer lieten hooren. Tegenwoordig interesseeren allen, die zich met bevolkingsvraagstukken bezig houden, zich voor de kwestie. Zoo houdt het geboorte cijfer b.v. nauw verband met de oplossing van het werkloosheidsvraagstuk. Het is namelijk duidelijk, dat de groep personen van 015 jaar, de kinderen, alleen maar consumeert en niet aan het productieproces deelneemt. Als nu de groep van producenten, de menschen tusschen de 15 en 65 jaar, in aantal constant blijft of stijgt, maar het aantal kinderen, dat wordt geboren, steeds kleiner wordt, ligt het voor de hand, dat de gezonde verhouding tusschen deze twee groepen wordt verbroken en dat het aan tal werkloozen grooter wordt, omdat er niet ge noeg personen tusschen 015 jaar zijn, voor wie kan worden gewerkt. Maar bijzonder scherp komen de gevolgen van de geboortebeperking uit in het beeld, dat de bevolkingsaanwas vertoont over een aantal jaren. Bekend is, dat Frankrijk en enkele an dere landen door het kwaad der geboortebeper king dreigen ten onder te gaan. In Haarlem en omgeving is het zoo erg nog niet, maar het rapport van Openbare Werken geeft toch een schril beeld van den toestand. Het zegt, dat, Indien de groei der bevolking van Haarlem zoo door zou gaan, vooral door vestiging uit andere streken van ons land, als in de laatste honderd jaar het geval is geweest (in 1830 telde Haarlem 22000 inwoners; in 1850, 25888; in 1890. 51578; in 1940, 142.000), zoodat in on geveer 35 jaar het inwoneraantal verdubbelde, omstreeks het jaar 1970 het aantal inwoners ongeveer 262.000 zou bedragen, aan het einde der eeuw ongeveer 520.000. terwijl Haarlem over een eeuw een millioerstad geworden zou zijn. Dat dit niet het geval zal zijn. ligt uit sluitend aan de vermindering van het aantal geboorten in Haarlem en in het geheele land. Inplaats van 520.000 inwoners zal Haarlem r.aar schatting in het jaar 2000 niet meer dan 220.000 inwoners hebben. Het is een in de geschiedenis meermalen voorgekomen verschijnsel, dat na een periode van grooten welstand een daling van het aan tal geboorten intrad. Denken wij slechts aar de Romeinen De menschen, gewend aan genot en gemak, willen zich dan niet de lasten van de opvoeding van kinderen getroosten. En ook als het welvaartspeil daalt, stijgt het aantal kinderen niet, omdat tal van ouders vasthou den aan hun eens verworven welstand en daar niet gaarne iets van willen missen. De gods dienst is een hindernis tegen de voortwoeke- rmg van dit ook uit maatschappelijk oogpunt catastrofaal euvel, maar de ondervinding leert helaas, dat de neo-malthusiaansche propagan da ook onder het godsdienstig deel var. ons volk niet geheel onopgemerkt is gebleven. En al zullen de ergste neo-malthusiaansche prac- tijken onder geloovige menschen wel vermeden worden, het is er ver van, dat, zooals zulks nog een vijftig jaar geleden het geval was, een groot aantal kinderen als een eer en een zegen van God en zegen voor het leven wordt beschouwd. JWS gevoel voor de schoonheid van de natuur van ons land inschilderkunst en literatuur". De bijeenkomst is belegd door Boekhandel H. de Vries. Een politiehond blijft een politiehond en dus actief, ook ai heeft hij een vrijen dag. Over de pienterheid van honden en meer speciaal politiehonden zijn vele geschiedenissen in omloop, en inderdaad hebben verschillende, daarvan een kern van waarheid, terwijl dan de rest er zorgvuldig, of niet zorgvuldig, al naar gelang de leugenprestatie van den fabri kant omheen geweven wordt. Zoo niet echter dit verhaal, dat zuiver his torisch is. Het was dan op een vrijen Zaterdagmiddag dat een eerzaam politieman, genietend van het mooie weer, en in het zalige bewustzijn een vrijen avond in het vooruitzicht te heb ben, rustig, in een burgercolbertje gestoken, gewoontegetrouw met de handen op den rug wandelend, door een der buitenwijken van Haar" lem kuierde. Zijn hond, een mooie zwarte bou vier, die eveneens bij de politie was, en ook een vrijen dag had, wandelde statig naast zijn baas en snuffelde af en toe hondsgetrouw wat rond, terwijl hij van tijd tot tijd zijn kop in de hoogte stak en zeer politioneel de straat inspecteerde en afspeurde naar mogelijke over treders en schenners van de wet. Ratelend kwam in de verte een handkar aan, voortgeduwd door een doodgewonen man, van het soort dat gewoon is handkarren voort te duwen, en daar dan ook niets bijzonder in ziet. Spoedig was de kar „den agent in ruste" ge naderd, en plotseling vloog de hond als een furie op den man aan. Gechreeuw, geblaf, ge bijt, gegrom en in minimum van tijd was de broek van den man eenige textielpunten armer, welk ,feit hem niet bepaald vriendelijke woor den aan het adres van hond en eigenaar ont lokte. De agent, nu opmerkzaam geworden door het onvriendelijke gedrag van het beest, ging naar den man toe en bekeek hem eens wat nader, waarna hij al spoedig bemerkte reeds eens eerder met hem kennis gemaakt te hebben, zij het dan op onvrijwillige wijze van de zijde van de andere partij, die juist een paar weken in een streng afgeschoten kamertje, voorzien van ijzeren tralies, had doorgebracht, wegens het zonder vergunning wegnemen van een rij wiel. De inhoud van de kar werd eens aan een nader onderzoek onderworpen en onder het zeil bleek het ontzielde lichaam te rusten van een jammerlijk vermoord biggetjezonder vergunning. Deze ontdekking was voldoende aanleiding om den man naar *t politiebureau te brengen. Trotsch, en met zijn staart in de lucht, liep de hond achter de kar met baas en arrestant aan, terwijl hij nauwkeurig een oogje in het zeil bleef houden. Waarschijnlijk heeft hij des avonds van zijn baas wel een portie been, van het toegewezen rantsoen vleesch met been ge kregen. Overtreders past op voor pientere politie honden! DAN Men voelt zich vrijer en gezonder. Flacon f 1.05. Dubbele flacon fl.75 bi] apothekers en vakdrogisten. A. NATTERMANN CIE. KöLN-BRA UNSFELJJ neemt allen deel aan de ZONDAG 30 MAART a.s. namiddags 5 uur in de St. Josephkerk aan de Jansstraat. Werkt mede om deze mooie traditie in eere te herstellen. Gebeden en gezangen worden aan den ingang der kerk gratis uitgereikt. DE COMMISSIE VOOR DE GEESTEI.IJKE BELANGEN r Twee weken geleden stond voor de Haarlem- sche Rechtbank een veertigjarige mandenmaker terecht, daar hij op den avond van 5 November met enkele andere personen naar een verboden zender had geluisterd. De verdachte gaf toe, dat hij naar een Nederlandsche uitzending uit En geland wilde luisteren in verband met de uitsla gen van de verkiezingen, welke in Amerika ge houden waren. Hij beweerde echter, dat het toe stel nog niet warm was en dat hij de stem van den omroeper ook nog niet gehoord had, toen hij door de politie betrapt werd. De agent, die als getuige werd gehoord ver klaarde evenwel dat hij op de trap de stem van den omroeper al had gehoord. Daar de Officier van Justitie een geldboete niet op zijn plaats vond, eischte hij een maand gevangenisstraf. De Haarlemsche Rechtbank veroordeelde ver dachte hedenmorgen conform den eisch. Op 8 December van het vorig jaar ont snapte een achttienjarig meisje uit een ge sticht te Overschie, waar zij reeds eenige maanden onder toezicht was gesteld van den kinderrechter. Zij wilde niet langer meer in het gesticht blijven, omdat zij reeds gerui- men tijd kennis had aan een 34-jarigen ge huwden aannemer uit Haarlem. De broer van het meisje fungeerde reeds verschillen de malen als „postillon d'amour". De aannemer en de broer van het meisje ver trokken den 8en December naar Overschie en samen zouden zij probeeren het meisjes naar buiten te lokken. De broer ging eerst naar bin nen en vroeg aan een der verpleegsters of hü met zijn zuster mocht gaan wandelen. Hy kreeg van zijn zuster een briefje in zijn hand geduwd waar op geschreven stond: „Wacht op me. Ik kom tusschen zes en zeven uur naar ouiten". Op den vastgestelden tijd verscheen het meis je aan den hoofdingang. Zij was door een der vensters ontsnapt. Dienzelfden avond vertrok zij met haar broer naar Haarlem, waar de aannemer, die heden morgen voor de Haarlemsche rechtbank terecht stond, een kosthuis had opgezocht, waarin zij voorloopig zou kunnen wonen. De verdachte verklaarde, dat hij tegen de eigenaars van het kosthuis had gezegd, dat zijn meisje in een gesticht was en hij graag wilde, dat zij nu in Haariem zou komen wonen. Overdag gingen we nooit met elkaar wandelen en vrijwel iederen dag zocht ik haar op. Verdachte gaf toe, dat enkele dagen na de ontsnapping van het meisje uit het gesticht een rechercheur bij hem aan huis was geweest, die hem vroeg, of het hem ook bekend was, dat bedoeld meisje uit het gesticht zou zijn ontvlucht- Een 29-jarige broodbakker, de broer van het meisje, die reeds verschillende malen de rol van „postillon d'amour" gespeeld had, gaf toe, dat hij van het meisje in het gesticht het briefje ontvangen had, waarop het plan van ontvluch ting was omschreven. Hij had het meisje dien bewusten avond in den trein naar Haarlem be geleid en tot aan haar kosthuis gebracht. De kostjuff rouw verklaarde, dat zij verdachte reeds eerder kende, maar geheel oppervlakkig. Verdachte had enkele dagen voor de ontvluch ting met haar gesproken of het mogelijk was, dat het meisje voorloopig bij haar een onderdak zou krijgen. De kostjuffrouw en de echtgenoot, die er eerst een beetje huiverig voor was, gaven hun toestemming. Verdachte zou wel zorgen voor de noodige brood- en vetbonnen. Het was natuurlijk mogelijk, dat het verblijf van het meisje in het kosthuis in de omgeving opzien zou baren. Om dit te voorkomen had men afgesproken, dat de kostjuffrouw een dag tevo ren 't meisje in Haarlem had ontmoet en voor loopig onderdak verschafte. Ais 't noodig was zou ze zelfs n anderen naam krijgen. De kostjuffr gaf toe, dat zij wel een gevaarlijk spelletje speel de en was dan na enkele dagen ook van plan om de geheele geschiedenis aan de politie bekend te maken. Overdag ging het meisje nooit wandelen, want ze was bang, dat iemand haar zou herkennen. Alleen 's avonds ging zij wel eens uit. De Officier van Justitie betoogde in zijn re quisitoir, dat dit een van de weinige delicten was, die hier voorkomen. Verdachte geeft toe, dat hij wist en begreep, dat de minderja rige, die onder toezicht was gesteld, zich naar Haarlem had begeven. Hij had zelf voor haar een kosthuis gezocht. Hij wist eveneens, dat de politie en justitie naar haar zochten. Op zijn Kosten werd het minderjarige meisje in Haar iem verborgen. De Officier vond het een ernstig feit, omdat verdachte absoluut wist, dat hij een minderjarig meisje aan het wettige gezag ont trok. Op aeze gronden requireerde hij een half jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. dr. F. A. Bijvoet, vroeg ontslag van rechtsvervolging op grond van het feit, dat niet bewezen geacht kan worden, dat het in de dagvaarding ten laste gelegde, name lijk het verbergen en doen verbergen van een minderjarig kind, gesteld onder een of ander wettig gezag, juist is. Pleiter meende, dat bewe zen is, dat verdachte in eerste instantie zelf het meisje niet verborg, waardoor artikel 273 niet van toepassing is. Ook artikel 280 kan de rech ter niet gebruiken, daar het meisje te allen tijde volkomen naar vrijen wil kon handelen en ver tiekken. Niemand had haar dit kunnen verhin deren. De rechtbank zal 10 April uitspraak doen. Het echtpaar A. Rood en C. Rood- Boots, wonende aan de Kloosterstraat 75 te Haarlem, hoopt op 14 April (Tioeeden Paaschdag) zijn gouden huwelijksfeest te vieren. Vandaag zijn de bruidsdagen ingegaan. Het echtpaar leest al meer dan 45 jaar de Nieuwe Haarl. Courant (Foto Bosman) De literair-historicus W. L. M. E, van Leeu wen te Enschede geeft Zaterdag 29 Maart te half drie in de bovenzaal van het Concertge bouw een lezing over „De ontwikkeling van het Op Dinsdag 1 April hoopt de heer C. van Lierop, wonende Meerweg 17, Bennebroek, den dag te herdenken, dat hij vóór 40 jaar in dienst kwam bij den heer Joh. Nederkoorn en Zn., Woninginrichting, Groot Heiligland 58, alhier. De Pondjes-actie belooft een succes te worden. Van verschillende zijden komen op het bureau van Winterhulp berichten binnen dat heel veel ouders gehoor hebben gegeven aan den oproep van den Burgemeester. Directeur v. Winterhulp, afd. Haarlem, om iets in natura ten behoeve van hun misdeelde stadgenooten af te staan en voor al niet uitsluitend van de zijde van scholen met beter gesitueerde kinderen. Deze gunstige voorteekenen mogen ertoe leiden dat de door Winterhulp ingestelde actie een waar succes moge worden. Honderden, neen duizenden gezinnen kijken reikhalzend uit naar de resultaten van deze in zameling, die aan het kantoor aan de Ged. Gude Gracht zullen worden verzameld en daarna onder belanghebbenden verdeeld. Meerdere jongelui, die hun krachten tot dusver gratis ter beschikking hebben gesteld voor het verrichten van administratief werk op het kan toor zullen dezer dagen in een betrekking gaan en daardoor niet langer in staat zyn om hun werkkracht ten dienste van Winterhulp te be steden. Ouderen, maar vooral jongeren, die hun plaats willen innemen worden uitgenoodigd zich hier voor aan te melden aan het kantoor Ged. Oude Gracht 47. Het gironummer van den Plaatselijken Pen ningmeester is nog steeds 395300. De 50-jarige loswerkman uit Rotterdam, die op 5 Februari in een logement te Haarlem brand stichtte, omdat hy zoo graag weer in den bak wilde, zal nog eens voor de Rechtbank moeten verschijnen, omdat er thans een nader onder zoek naar de geestesvermogen van verdachte wordt ingesteld. De zaak waarin een hulpbesteller van de poste ryen te Haarlem verdacht werd van het achter houden van een aangeteekend poststuk, is dooi de Rechtbank geschorst om een nader onder zoek in te stellen haar dén brief. De cursus in volksdansen zal hedenavond niet in de zaal van de St. Theresiaschool aan de Zomervaart gehouden worden, maar in de leonarduszaal aan de Westergracht tegenover de Kathedraal. Aanvang half acht. Mr. H. H. Maas heeft bedankt als lid van het Bureau voor den Socialen Voorlichtingsdienst der Nederlandsche Unie. Tot zyn opvolger is benoemd Mr. A. Beest, advocaat en procureur, alhier. Jan Hoeben, violist en Jacob Bijster, pianist, geven op Zondag 30 Maart, des middags te 2.30 uur, in de bovenzaal van het Concertgebouw een kamermuziekmiddag, onder auspiciën van het Concertbureau Alphenaar. Geboren: 26 Maart C. T. HerbenCastricum, z.; 27 Maart E. M. GelaudieHenneke, z.; 26 Maart S. J. Noyonsvan de Laar, z.; 26 Maart J. Langeveldde Keizer, d.; 27 Maart M. AkkerBruin, z.; 27 Maart A. C. Albracht Stevens, d.; 26 Maart E. KroonstuiverPranger d.; 26 Maart D. LindhoutSmitshuiysen, z.; 26 Maart J. M. T. de BravePerels, z.; 26 Maart N. Vonhoff—Koppen, z.; 27 Maart G. M. P. Huüboomvan der Putten, d.; 26 Maart D. Bos—Kaaken, d.; 26 Maart G. C. Fennis— Brouwer, z. vaart, ter hoogte van het Leidscheplein, te water gereden. De jongeman is zelf naar den kant gezwommn en daarna door burgers op den wal getrokken, waarna hy in de politiepost op het Leidscheplein door leden van den Onge- vallendienst is verzorgd. Met een ziekenauto van Mathot is de monteur naar het Groote Gasthuis overgebracht, waar - hy ter observatie is opgenomen. In verband met een te dezer stede gepleegd misdiyf verzoekt de politie hem of haar, die op of omstreeks 24 Maart j.l. op de Raamvest of omgeving een gladden gouden ring vond, zich voor het geven- van inlichtingen te vervoegen aan het hoofdbureau an politie, Smedestraat 9, afdeeling recherche. Gisteravond tegen 6 uur reed een 60-jarige wielrijdster op den Schoterweg in noordeiyke richting. Ze wilde naar links de Kleverlaan oprijden vóór een van het Soendaplein komende tram. Dit gelukte haar inderdaad, maar zij wed toen doo reen personenauto, die uit de zelfde richting kwam, ondanks krachtig rem men van den bestuurder, aangereden. De on voorzichtige wielrijdster werd tegen den grond geworpen. Ze kreeg een wond aan het achter hoofd en had pijn in haar rechterarm. Leden van den Ongevallendienst hebben haar verbonden. Per ziekenauto Mathot is ze naar haar huisdokter vervoerd en vandaar naar haar woning overgebracht. De schuld ligt by de wielrydster, die geen voorrang verleende aan het verkeer, dat van rechts kwam. De fiets van de dame was ernstig beschadigd. Van de auto was de linkerkoplamp defect. Hedenavond is de prysuitreiking voor de winnaars van de kwartetwedstryden in 't club lokaal van D.O.S., Eerkenrodesteeg 1. De heer P. H. Meure zal dan een simultaan-séance spe len, welke voor iederen damspeler toegankelijk is; de aanvang is bepaald op ongeveer kwart over zevert Op Zondag 30 Maart zal het Groot Neder landsche Volkstooneel één opvoering geven van het aangrypende tooneelstuk „De Witte Non", bewerkt naar den roman van dien naam. De hoofdrollen worden vervuld door Willem Goossens als Kapitein Sevéri, Roosje Kohier in haar grootsche creatie als „de Zuster", Greta Goossens in de titelrol. Verdere medespelenden zijn: Tonny v. Otter- loo, Emmy Bouwmeester, Lies Verstraeten, Ans Cheval, Henk Dillewaard, Jan Faassen, Lex Poolman, benevens groot nonnenkoor en vele figuranten. De monteering is met de meeste zorg gekozen en wy twijfelen er dan ook niet aan of dit gezelschap- zal, gezien ook het suc ces met de opvoering van „Het Biechtgeheim", weer nieuwe lauweren oogsten. ,De Witte Non" werd door de geheele Katho lieke Pers warm aanbevolen en speciaal voor de Vasten door Pater Hermans; en trok In Am sterdam en Den Haag wekenlang uitverkochte zalen. Gaarne verwijzen wü de lezers dan ook naar de in dit blad voorkomende bon, waarop idj een zeer belangrijke reductie krijgen op de toe- gangsprjjzen. Gisteravond om 11.15 uur is een 18-jarige monteur uit Hillegom door duisternis misleid met zyn rijwiel in het water van de Leidsche- BERLIJN, 26 Maart, (D.N.B.) De Japansche minister van Buitenlandsche Zaken, Matsoeoka, heeft dé volgende boodschap tot het Duitsche volk gedicht: „Nu het driemogendheaenverdrag een feit is geworden, zal de Japansche natie met u zyn in vreugde en leed. Zij gelooft onvoorwaardelijk aan de groote persoonlijkheid van den Führer en de uitnemende eigenschappen van het Duit sche volk. Zij zal niet bij u achterblijven in trouw, moed en vastberadenheid om de wereld op grond van een nieuwe orde op te richten. Wy moeten in de toekomst en niet in het verleden leven. Laat ons voorwaarts en niet achterwaarts blikken. Het ideaal, dat het Japansche volk bo venal dierbaar is, wordt belichaamd in „Hakko Ichioe", de harmonische wereldgemeenschap met plaats voor alle volken ter verwezenlyking van hun wenschen en vervulling van hun roeping een ideaal, dat aan het Japansche volk sinds onheuglyke tijden als erfdeel vermaakt is en waarop het fundament van het keizerrijk rust. Dit ideaal komt in de preambule van het drie- mogendhedenpact duidelijk tot uitdrukking, ja het is in feite de grondslag van het pact. Ons volk vertrouwt er op, dat ook het Duitsche volk den geest en het doel van het driemogendheden- pact trouw blijft. Ik behoef hieraan nauwelijks toe te voegen, dat de harten van ons volk voor de Duitsche natie kloppen In den gigantlschen strijd, die thans wordt gevoerd- Het bidt, dat de kracht en de moed van de dappere Duitsche na tie tot een spoedige zege van haar zaak moge leiden. Ik kom op uitnoodiging van de Duitsche en de Italiaansche regeering en hoop door myn ver- biyf in de beide landen te leeren èn daaruit voordeel te trekken, zoodat het my vergund is nog meer by te dragen tot de nauwere samen werking tusschen de verbonden naties." B. K. Schaakclub „Hillegom." De uitsla gen van de Dinsdag gespeelde competitie-wed- stryden zyn: S. LieverseJ. Langeveld 10 L. KoekenM. v. d. Poll 01 J. LangeveldE. Th. La Feber 10 A. Heerman—Th. Warmerdam 10 J. v. d. ZwetJ. Schrama 0—1 P. SchramaS. Lieverse 0I L. KoekenG. Kroon 1/21/2 P. v. d. MeyF. Nyssen afgebr. B. K. Damclub O. D. I. De stand van de onderlinge competitie is op het oogenblik als volgt: gesp. gew. rem. vrl. pnt. J. J. v. d. Loo 8 8 0 0 16 Fr. Liibbe 11 8 0 3 16 G. van Leeuwen 11 5 3 3 13 A. v. d. Reep 7 5 2 0 12 Fr. Out 7 6 0 1 12 L. van Schie 9 4 3 2 11 J. Lübbe 10 2 4 4 8 H. Rood 7 3 1 3 7 B. G. Lübbe 13 2 4 7 8 J. van Berkel 8 2 1 5 5 G. v. d. Reep 5 1 1 3 3 H. van Kampen 5 1 1 3 3 W. Buiks 9 1 1 7 3 J. van Kampen 6 0 I 5 1 Collecte Winterhulp De in de week van 17 t/m 22 Maart gehouden lystcollecte voor Win terhulp heeft te Zandvoort opgebracht 723.291^. Dit is een zeer goed resultaat, daar de twee laatste collecten te zamen dit bedrag iets over schreden. In totaal is er thans te Zandvoort voor de Winterhulp beschikbaar gesteld 6222.56. Gebouw St. Bavo: Bestuur Meubelmakers, 8 uur; Bestuur R. K. Volksbond, 8 uur; Federa tie Groenten- en Fruithandel, 8 uur; Dames koor St. Caecilia, 8 uur; Haarlemsche Henge- laarsbond, 8 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg: Tentoon stelling van schilderijen, teekeningen en grafi sche werken door prof. W. an den Berg en door Géorgi Rue ter, 105 uur. Rembrandt: „De roman van een dokter", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Cinema Palace: „Manja", 2 uur, 6.30 en 8.45 uur. Luxor: „Vyf millioen zoeken naar een erf genaam", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals: „Zonsopgang', 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Spaarne: „De Jantjes", 8 uur. Gebouw St. Bavo: Haarlems Gemengd Koor, 8 uur; Kinderkoor St. Caecilia, 8 uur; Schaak club St. Bavo, 8 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg: Tentoon stelling van schilderyen, teekeningen en grafi sche werken door prof. W. van den Berg en door Géorgi Rueter, 10—5 uur. Rembrandt: Rosen in Tirol", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Cinema „Palace": „Episode", 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor: „Het gouden masker", 2.30, 6.30 en 8.45 uur, Frans Hals: „Sherlock Holmes", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Spaarne: „De Spooktrein", 8 uur. De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Bosch en Vaart-apotheek, Bosch en Vaartstraat 26, Tel. 13290; H. Remmers Zn., Kruisstraat 6, Tel. 10354; Noorder-apotheek, Jan Gijzenkade 181, Tel. 23821; Heemsteedsche apotheek, Binnen weg 98, Heemstede, Tel. 28197. THE AMERICAN CLUB organiseert met PI SCHEFFER en THE RHYTHM SELLERS (11 man) Als attractie: GROOTE LADY-CROONWEDSTRIJDÜ 's Avonds v. 7.3011 uur in de tuinzalen van het Gem. Conc.-Gebouw D. A. W., de bekende Alkmaar sche Zwemver- eeniging, gaat steeds voort de zwemsport te propageeren. Mocht zij er reeds in slagen de wedstrijdsport in breederen kring populair te maken, thans organiseert zy groote nationale zwemwedstryden op 14 April a.s. (2en Paasch dag). Voor deze wedstrijden, die zeer interessant be loven te worden, werden alle Nederlandsche cracks uitgenoodigd, waaronder zich klinkende namen als Cor Kint. Rie van Veen, Alie StyU Jopie Waalberg, Tony Bijland, Beppy v. Schalk, Willy Soetekouw, Beppy Groenendyk, Doortje Heeselaars, mevr. Scheffer—Senff, Dini Kerk meester en Coby Koster bevinden. Ook bij de heeren treffen wij zeer bekende namen als Smitshuizen, Seton, Sypkema, v. d. Kuil, Ra- mack, Stans Scheffer, Metman, van Schouwen e.a. aan. Behalve deze voor de senioren uitgenoodigden, werden in het programma junioren-nummers ingelascht, waarop vele op den voorgrond tre dende leden van D. A. W., als Rle van Maarle— veld, Annie Wulp, Truus de Rover, Frans Mays, gebrs. Wulp, Dick Imhülsen e.a. zullen starten, terwyl des morgens in kringverband aparte wedstrijden voor de adspiranten georganiseerd zullen worden. Verder zal een polowedstrijd plaats vinden, waarvoor uitgenoodigd werden de Nederland sche kampioenen Het IJ, Amsterdam tegen D. W. R., Haarlem. Voor de pololiefhebbers een wedstrijd om van te watertanden! Tenslotte werden de meest bekende dames en heeren springers van Nederland uitgenoodigd tot het geven van een demonstratie schoon- springen. Al met al een zwemdag die klinkt als een klok en dit initiatief van D. A. W. verdient W breeden kring belangstelling. WinterhulpNederland,Den Haagno.5553 Ais bank der Winterhulp Neder land is aangewezen de Kasveree- niging N.V., Amsterdam no. 877 A.S. ZONDAG 30 MAART, aanvang 8 uur, slechts 1 opvoering van het meest aangrijpende tooneel-épos van den laatsten tijd, naar den gelijknamigen wereldberoemde roman De tragedie van een jonge vrouw, die in haar leven alles moest verliezen Opgevoerd door: Groot Nederlandsch Volkstooneel. Roosje Kohier in haar grootste creatie als „De Zuster", Willem Goossens als Kapitein Séveri, Greta Goossens in de titelrol. Haar vreeselijke strijd tusschen liefde en plicht Moet zy haar roeping verloochenen? Groot Nonnenkoor! Schitterende monteering.' Speciaal voor de Vasten aanbevolen door Pater Hermans Deze REDUCTIE-BON aan de cassa in te wisselen tegen bijbetaling van slechts: 0.75 per plaats, rechtgevende op den rang van 1.50 0.90 2. Overal uitverkochte zalen, dusbespreekt vooral Zaterdag 29 Maart van 11—3 uur en Zondag vanaf 12 uur den geheelen dag

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 2