BOEK EN BLAD DE TEXTIELDISTRIBUTIE Bloemen naar Duitschland Het ontstaan van surrogaten GEZONDHEIDSTOESTAND IN DUITSCHLAND Nagedachtenis dr. Moller Hoofdinspecteur P.T.T. A. P. F. Duynstee DONDERDAG 27 MAART 1941 Afgifte speciale punten en leveringsvergunningen A. Speciale punten B. Leveringsvergunningen Verruiming van den export AFSCHEID Mr. J. A. STOOP Als president van het gerechtshof te Leeuwarden Mr. dr. J. A. baron de Vos van Steenwij k overleden Centraal Instituut voor Industria lisatie in het middelpunt bij vervangingsproblemen Nagemaakte koffiebonnen Koffie met 1000 pet. winst verkocht Beschouwing van dr. Conti Plannen tot oprichting van een standbeeld SAMENVOEGING .VAN GEMEENTEN Eede, St. Kruis en Aardenburg Sociale taak van den arts Twee agenten geschorst Zij kochten thee uit den kettinghandel NEDERL. SIERTEELT. CENTRALE Nieuwe voorzitter benoemd VERBOUW VAN ZAADMAIS KORRELM AI S Jacht op smokkelaars Ambtenaar liep een schot op in den rug Hoofd Luchtbeschermings dienst Functie vereenigbaar met het raadslidmaatschap R.K. Gymnastiekbond in het bisdom Roermond Schilderijenveiling van Neder landsche meesters Scheepvaart Julianakanaal Raf Verhulst overleden 1 April 12V2 jaar in deze functie werkzaam Academische examens Nieuwe H.B.S. te Sneek UIT DE STAATSCOURANT Belastingen Onderwijs Zooals bekend worden sinds 1 Februari j.l. in het algemeen geen speciale vergunningen meer afgegeven. Hierdoor is het noodzakelijk geworden een andere regeling te treffen, ten einde te kunnen voorzien in die gevallen waar textielproducten dienen te worden aangeschaft, Waartoe de textielkaart of toeslagkaart niet in staat stelt. De plaatselijke distributiediensten zullen hier voor afgeven: A. Speciale punten; B. Leverings vergunningen. Speciale punten worden afgegeven nadat daar toe een aanvraagformulier hetwelk gratis bij de Distrjbudediensten verkrijgbaar is door den verbruiker is ingevuld en ingediend bij den Distributieóienst. Wordt een aanvrage toege staan, dan ontvangt de aanvrager het noo- dige aantal punten. In tegenstelling met het vermelde in Hand leiding 5 van het Rijksbureau voor de Distributie Van Textielproducten door den Handel CD.T.H.) sijn er 7 soorten speciale punten, n.l. A.K. Algemeene Kleeding; B.K. Beroepsklee- ding; H A. Huishoudelijke Artikelen; G. Garens; B.G. Bijzondere gevallen; V.V.w. Punten voor artikelen, waarvan de verkoop in het algemeen verboden is (wol)V.V.a Idem (andere grond stoffen) Op de A.K. punten kunnen uitsluitend artike len gekocht worden, opgenomen in de lijst van puntenwaardeering van Algemeene Kleeding, voorkomende in bijlage 2 van Handleiding no. 5. behalve de daarin vermelde beroepskleeding, Waarvan hieronder een opstelling volgt: Bakkersbuis, bakkersbroek, boezeroen (van keper of drill), doktersjas, kapmantel (lang), kappersjas, kiel, koksbroek, koksbuis, laboratori- ümjas, mouwvest (van stof), mijnwerkershemd (van stof), mijnwerkershemd (tricot-of gebreid), overall, serveerschortje, sloof, uniformen 2-deelig (alle soorten), uniformen 3-deelig (idem), ver pleegstersjapon, verpleegstersschort, voorschoot, Werkbroek (van keper of drill), werkhemd (zon der boord) werkjas (van keper of drill), werk pak (idem). Op de BJK. punten kunnen uitsluitend de hier- bovenvermelde artikelen, welke onder beroeps kleeding valllen, worden gekocht, eventueel met aanvulling van de punten der textiel- of toeslag- kaart. Op de H.A. punten kunnen uitsluitend „huis- houdgoederen" worden gekocht (2e lijst van bij lage II van Handleiding no. 5). Op B.G. punten, welke in bijzondere gevallen Woraen verstrekt, kunnen uitsluitend artikelen worden gekocht, welke in die gevallen door dit Rijksbureau worden toegewezen. De V.V. punten zijn bestemd voor enkele spe ciaal aangewezen groepen van artikelen, welke uitsluitend op V.V. bewijzen worden gekocht en dus niet op punten van textiel- of toeslagkaart of op een der andere soorten speciale punten. Tot dusverre zijn hiervoor aangewezen: 1. Katoenen lakens (ook graslinnen)2. Wol len dekens (vallende onder groep W. der pun tenwaardeering)3. Winterjassen, winterman tels of stof daarvoor; 4. Luiers. De V.V. punten zijn verdeeld in V.V.w en V.V.a punten. Op de V.V.w punten mogen uitsluitend de hier bovengenoemde artikelen worden gekocht, voor zoover zij geheel of gedeeltelijk van wol zijn vervaardigd, zooals b.v. wintermantels en wollen dekens. Op V.V.a punten uitsluitend de genoemde artikelen, indien uit andere grondstoffen ver vaardigd, dus katoenen lakens en luiers. Op G. punten mogen uitsluitend worden af geleverd garens, genoemd in de 3e lijst van bijlage II van de Handleiding No. 5 eventueel niet aanvulling van punten der textiel- of toe slagkaart. De handel dient de speciale punten per soort op afzonderlijke oppiakvellen te plakken. Ingeleverd moeten worden tenminste 200 punten in totaal, dan wel veelvouden van 200 punten. Het is niet noodzakelijk, dat van elke soort 200 punten worden ingeleverd, indien het totaal slechts 200 of een veelvoud van 200 pun ten is. Om een voorbeeld te geven, kan een winke lier b.v. 7 oppiakvellen inleveren met resp. 110 textielpunten voor mannen, 70 voor vrouwen, 120 voor jongens, 40 voor meisjes; 30 punten van de toeslagkaart, 40 A.K. punten en 190 B.K. Punten of totaal 600 punten. Zooals medegedeeld in Handleiding 5 zijn er een aantal ar-ikeien waarvan de herbevoor rading voor den handel niet geschiedt op in te leveren punten doch op quoteeringsbasis. Deze artikelen zijn: A. Meubelstoffen; Glasgordijnen anders dan Uit kunstzijde en/of celvezel; Afgepaste glas gordijnen anders dan uit kunstzijde; Overgor dijnen; Afgepaste overgordijnen; Matrassen, kussens en peluws, of stoffen daarvoor; Matras sen voor kinderledikantjes; Donzen, gestikte en gewatteerde dekens of stoffen daardoor; Ge stikte en gewatteerde spreien, Donzen, gestikte en gewatteerde dekens voor kinderledikantjes; Kaasdoek; Zeildoek; Tenten en rugzakxen MarkiezendoekVlaggendoek; Lampekapstof- fen; Karpetten, tapijten, tapijtstoffen, loopers matten, kleedjes en cocosartikelen grooter dan 80x160 c.M.; Tusschenvoering; Pantalonlinnen; Paardehaarvoering en andere haarvoering en daaruit vervaardigde voeringsstukken; Kleer makerslinnen, waarop watten; Kleermakerswat ten; Watinê (binnenvoering); Kragenvilt; Rocketing van kunstzijde; Keper van kunstzijde B. Bestreken en gedrenkte boekbindersstof- ten; in olie gedrenkte stoffen; Doeken voor transportriemen, doorvoersingels e.d.; Binddoe- ken voor garven; Vilterdoek en andere textiel producten voor technische- en chemische doel einden: Voor- en meelooperstoffenStoffen Voor de passementindustrie; Poetskatoen e.d.; Schoen- en pantoffelpluche; Waschnetten. De kleinhandel is verplicht van de onder A genoemde artikelen een voorraad-staat aan te leggen, waarop wordt afgeschreven wat op Leveringsvergunningen wordt afgeleverd, onder vermelding van het nummer van deze Leve ringsvergunning en waarop de ingekomen goe deren worden bijgeschreven. De Leveringsver- eunning en de facturen dienen ter controle Van de voorraadstaten bewaard te blijven. Voor raadadministratie is voor de onder B genoemde Artikelen niet noodig. bij den distribuLedienst veel koffie kon in slaan. De maker der valsche bonnen kreeg van den winkelier hoeveelheden koffie voor een ma tig prijsje die hij met circa duizend procent winst kon vcrkoopen. De man werd hierover scherp onderhouden door rechter en Officier en hem werden zes weken gevangenisstraf opge legd, terwijl hij onmiddellijk gevangen genoo- men werd. De winkelier die met den reiziger had sa mengewerkt, werd veroordeeld tot f 80 boete subs. 40 dagen hechtenis. Het A.N.P. meldt: Van bevoegde zijde te Naaldm^k deelt men ons mede, dat per 1 April a.s. een belangrijk kwantum Nederlandsche bioemen naar Duitschland zal mogen worden uit gevoerd. Het betreft groote kwanta rozen en se ringen en ook freesi-a's. In een bijzondere zitting van het gerechts hof te Leeuwarden heeft de president van dat hof, mr. J. A. Stoop, in verband met het be reiken van den 70-jarigen leeftijd afscheid ge nomen. De belangstelling voor deze plechtigheid was groot Mr. Stoop opende de buitengewone zitting, welke hij had bijeengeroepen om afscheid te nemen, met te zeggen, dat het hem zwaar viel den arbeid in dit gebouw neer te leggen welken hij voor ongeveer een halve eeuw hier begon nen was als jong advocaat. Hij memo-eerde vervolgens zijn ambtelijke Joopbaan er\ stond stil bij de vele veranderingen, die in d-en loop der jaren in de rechtspraak zijn gekomen, ver anderingen, die een voortdurende ingespannen studie vereisehten van allen, die het recht moesten toepassen. Hij sprak vervolgens woorden van groote waardeering voor de samenwerking, die hij van af het eerste oogenblik steeds heeft mogen on dervinden. Allereerst wendde hij zich tot den procureur-generaal, mr. D. Reilingh, voor wiens werk hfj, in het bijzonder in zijn functie van fungeerend directeur van politie, de grootste waardeering koestert. „Ook van U, mijnheer de advocaat-generaal mr. F. F. Viehoff met wien ik vele jaren heb mogen samenwerken, moet ik nu afscheid nemen," zeide spr. „Uw requisitoiren droegen steeds het stempel var belangstelling in en gevoeligheid voor den per soon van de verdachten." Vervolgens richtte spr. zich tot den griifier, het personeel der griffie en tot al de anderen met wie hij in dit, gebouw ir. aanraking kwam, om daarna grooten dank te betuigen aan de leden van de balie. Het is mij, zoo zei mr. Stoop, een groote eer, zulk een langen t(jd tot de balie te hebben behoord. Zijn laatste woorden golden het hof, om der raadsheeren dank te zeggen voor de genoten vriendschap en ondervonden hartelijke samen werking. Mr. C. H. Beekhuis Sr., vice-president van het hof, sprak hierna namens de leden van het hof; mr. D. Reilingh, procureur-generaal, die namens het hoofd van het departement van Justitie den dank overbracht in verband met de zeer belangrijke diensten, door mr. Stoep bewezen, sprak mede namens den advocaat - generaal mr. Viehoff; mr. P. Tichelaar, grif fier, voerde uit naam van de griffie het woord waarna mr. M. E. Hepkema, die sprak namen de Leeuwarder balie, de rij van. sprekers be sloot. Te Dalfsen is op het landgoed „Mataram op 85-jarigen leeftijd overleden mr. dr J. A. baron de Vos van Steenwijk, Staatsraad in bui tengewonen dienst. De teraardebestelling zal Vrijdag &s te Brummen geschieden. Het is waar, dat de tijden tegenwoordig moei lijk zijn en dat er veel in staat is den burger met zorgen te vervullen. Eén ding is onder vele anderen niettemin verheugend, name lijk, dat de doorsnee Nederlander blijk geeft van goed vertrouwen in de eigen industrie. Mogelijk is dat geen beredeneerd vertrouwen, maar dat het aanwezig is, kan men meermalen ervaren: wanneer immers het een of ander artikel, dat uit het buitenland ingevoerd moest worden, be gint te ontbreken, dan acht men het in het al gemeen geheel vanzelfsprekend, dat zeer korten tijd het een 'of ander vervangingsmiddel aan de markt zal komen Inderdaad heeft de Nederlandsche Indus trie al blijk gegeven op dat gebied vinding rijk te zijn, zoo zelfs, dat het wel den in druk wekken kan dat hot vervaardigen van een surrogaat een nogal eenvoudige aange legenheid is, toch is dat allerminst het ge val Het is zoo, dab de ervaring, in den vorigen wereldoorlog opgedaan, bij de oplossing van het probleem van de vervangingsmaterialen een be langrijke steun blijkt te zijn. Bovendien zijn in den loop van de laatste 25 jaren de techniek en wetenschap in het algemeen en de studie van het vervangingsvraagstuk in het bijzonder niet onbelangrijk vooruitgegaan. Soms heeft die voortdurende energieke studie tamelijk verbluf fende resultaten opgeleverd: men denke aan de kunstharsen, synthetische vezels, rubber en benzine. Het komt dan ook nog al eens voor, dat een surrogaat het product, dat het oorspronkelijk moest vervangen, geheel verdrong. De kunstzijde is daar een sprekend voorbeeld van. Dergelijke ervaringen zijn wel in staat de tamelijk hooge kosten die de vervaardiging van vervangings materiaal meebrengt, te aanvaarden. Een risico bliift ongetwijfeld bestaan, want wanneer men vandaag aan den dag een surrogaat noodig heeft, dan blijkt het niet steeds mogelijk alle zijden van het vraagstuk zoo grondig te onder zoeken, als noodig zou zijn cm elk risico te vermijden. De tijdsduur, waarbinnen het nieuwe product gereed moet zijn, is doorgaans immers maar kort. Voor een oplossing van de vervangings problemen is uiteraard een zoo breed moge lijke samenwerking noodig. Een belangrijke taak heeft daarbij het Centraal. Instituut voor Industrialisatie (C.I.V.I.), dat verbon den is aan het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en als centraal punt in deze materie optreedt. Het Insti tuut gaf thans de eerste publicatie over de vervangingsproblemen Om de samenwerking met de verschillende instanties te vergemakkelijken, zijn commissies ingesteld voor de groepen-producten. De com missie voor de non-ferro-metalen bijvoorbeeld heeft zich tot taak gesteld na te gaan, hoe de bedrijven op de verwerking van andere dan tot op heden gebruikte metalen kunnen worden om geschakeld. Voor de bouwmaterialen onderzocht een com missie nieuwe materialen en constructiewijzen Verder zijn er nog commissies voor rubber, vooi leder- en looistoffen, voor zeep, voor brandstof fen, voor drijfkracht voor automobielen, vooi textielgrondstoffen en andere. Van al deze commissies neemt het C.I.V.I. het secretariaat waar. -De ingekomen gege vens wordren daar behandeld en de onder nemingen, die met vervangingsmoeilijkheden te kampen hebben, kunnen hun problemen voorleggen. Het zal natuurlijk wel eens voorkomen, dat het C.I.V.I. niet een direct antwoord kan geven. De Almelosche politierechter kreeg een geval van geraffineerde bonnenvervalsching te behan delen. Het gold een reiziger uit Enschede, die, toen hij werkloos werd, begonnen was 'n koffie- kon na te maken. Hfj nam een proef door een hinkel binnen te gaan en op den bon koffie te foopen. Toen het lukte begon hij een groot aan- van dergelijke bonnen te produceeren en wel Joo nauwkeurig, dat ze nauwe'ijks van de echte Je onderscheiden waren. Hij deed verder „za- *eh" met den betreffenden winkelier, waarbij ze et samen eens werden over een handeltje waar in beiden verdienden. De man leverde den ^hikeUer vele nagemaakte bonnen waarop deze Het AJSf.P. meldt: Zooals medegedeeld is, kwam dezer dagen fn Den Haag aan de leider van den Duitschen dienst der volksgezondheid, dr. Conti. Voor een aantal genoodigden heeft dr. Conti Woens dagmiddag in Den Haag een voordracht ge houden over den gezondheidstoestand in Duitschland. De vergadering stond onder leiding van Obermedizinalrat dr. Reuter en werd o.m. bij gewoond door den Rijkscommissaris, Rijks minister Seyss-Inquart, de commissarissen- generaal Reichsamtslelter Schmidt en minister dr. Fischböck, voorts leden van den staf van den Rijkscommissaris, vertegenwoordigers van de Duitsche weermacht, de N.S.D.A.P., van de Nederlandsche autoriteiten op het gebied der volksgezondheid, van het Medische Front der N.S.B. en van vereenigïngen op het gebied der gezondheidszorg. Voorts waren genoodigd alle hoogleeraren. Tevens was tegenwoordig ir. Ver- wey, secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken. Dr. Reuter sprak een woord van welkom tot de autoriteiten en verdere aanwezigen. Hij legde daarbij den nadruk op het belang van het bezoek van dr. Conti aan ons land. Sedert eeuwen hebben wetenschappelijke figuren in Duitschland en in Nederland hun gedachten uitgewisseld. Het bezoek van dr. Conti zal er toe bijdragen, dat ook op het gebied der volks gezondheid door beide landen ten nauwste zal g verden samengewerkt. Dr. Contf nam hierop het woord. Hij wees op het erbarmelijke van den gezondheidstoe stand waarin het Duitsche volk verkeerde in de jaren onmiddellijk volgende op 1918. Het ergste daarbij waren wel het geeste lijke verval en het verlies van vertrouwen, dat het deze decadentie weder zou kunnen over winnen. Het is ten slotte de Führer geweest, die het volk zijn zelfvertrouwen teruggaf en de wetten in het leven riep, krachtens welke de zondheidstcestand zeer sterk verbeterd kon wor den. Het was zoo, dat de besten de minste kin deren hadden, de slechtsten de meeste kinderen. Dit kwam door de diepgewortelde kinderbeper king. Spr. hield vervolgens een beschouwing over de afstamming van het huidige Duitsche volk, dat een gesloten eenheid vormt. Van die eenheid is het zich ten volle bewust. Die eenheid wil ook zeggen: bloedverbondenheid, welke een groote rol speelt in de gezondheidszorg. Daarbij wees spr. op het oneindig groote gevaar, dat het jodendom vormde voor het Duitsche volk. In Berlijn waren van de artsen 50 5, 60 pCt. joden. De problemen worden dan aan de betreffende commissie ter beoordeeling voorgelegd of door inschakeling van verschillende instanties tot oplossing gebracht. Op deze wijze wordt den aanvrager het raad plegen van een grooter aantal instanties voor- loopig bespaard, terwijl wellicht zijn vraag nieu we gedachten kan doen ontstaan, die voor d materiaalvoorziening in het algemeen van nut zijn. Te Tilburg is een comité opgericht, dat zich ten doel stelt te komen tot oprichting Van een standbeeld van dr. H. W. E. Moller ter nage dachtenis van den grooten emancipator v:n Brabant, aldus bericht de N. Tilb. Crt. Volgens beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van Bmnenlandsche Zaken worden met ingang van 1 April 1941 de gemeenten Eede, St. Kruis en Aardenburg sa mengevoegd tot een nieuwe gemeente, welke den naam Aardenburg draagt. Zoo spoedig mogelijk na ingang dezer samen voeging worden de zittende raden der gemeenten Eede, St. Kruis en Aardenburg vervangen door een nieuwen raad, waarvan deel uitmaken: 3 leden van den zittenden raad der gemeente Eede, 2 leden van den zittenden raad der gemeente St. Kruis en 6 leden van den zittenden raad der gemeente Aardenburg. De burgemeesters, de secretarissen en de ont vangers der samen te voegen gemeenten worden geacht, metingang van 1 April 1941 uit hun ambt te zijn ontslagen. Te retenen van dien datum worden de personen, die de ambten van burgemeester der gemeente Aardenburg, secre taris der gemeente St. Kruis en waarnemend secretaris der gemeente Eede bekleedden, geacht te zijn benoemd onderscheidenlijk tot burge meester, secretaris en ontvanger der nieuwe ge meente Aardenburg. Zoo spoedig mogelijk na ingang van de reeds gemelde samenvoeging van Colijnsjrlant, Kats en Kortgene, worden de zittende rader, diier gemeenten vervargen door een nieuwen raad, waarvan deel uitmaken. 5 leden van den zittenden raad der gemeente Colijnsplaat, 2 le den van den zittenden raad aer gemeente Kats en 4 leden van den zittenden raSd der gemeen te Kortgene. De burgemeester van Colijnsplaat en Kats, de heer J. W. A. Stute, wordt met ingang vaa dien datum tot burgemeester, de burgemeester van Kortgene, de heer A. A. Smit, tot secre taris en de ontvanger van Kortgene, de heer L. D. van Damme, tot ontvanger van de nieu we gemeente benoemd. Zoo spoedig mogelijk na ingang van ^e sa menvoeging van Herpen en Ravenstein worden de zittende raden dier gemeenten vervangen door een nieuwen raad, waarvan deel uitma ken 5 leden van den zittenden raad van de gemeente Herpen en 6 leden van den zitten den raad van de gemeente Ravenstein. De burgemeester en de secretaris-ontvanger van de gemeente Ravenstein, mr. J. H. W. A. Hoefnagel, is met ingang van 1 April benoemd tot burgemeester van de nieuwe gemeente. De burgemeester-secretaris en de ontvanger van Herpen, H. W. C. V. v. Sijp, is met in gang van dien datum benoemd tot secretaris- ontvanger van de r.ieuwe gemeente. Tot waarnemend burgemeester der gemeente Roden is, wegens het vertrek van mr. Bloe- mers, benoemd dé heer Römeling, burgemees ter van Peize, en tot waam. burgemeester van Eelde de heer M. Palinck, burgemeester van Norg. Dit ras houdt spr. voor minderwaardig, o.m. omdat het nimmer in staat is geweest, een een heid te vormen. Steeds heeft het op andere ras sen geparasiteerd. Het volk moest tegen het ge vaar beschermd worden. Ware dit niet gebeurd, dan zou het Duitsche volk op den langen duin- niet hebben kunnen blijven voortbestaan. De persoonlijke waakzaamheid van den arts kan eerst goed tot haar recht komen, als hij te vens doordrongen is van zijn sociale taak tegen over het volk. Zoo gaat het ook den kunstenaar, die een monument schept niet voor zichzelf, maar voor het volk. Spr. ging nader in op de taak van den Duitschen arts, waartoe ook be hoort het naspeuren van den infectiehaard. In Nederland heeft spr. zeer veel goeds gezien op het gebied van de volksgezondheid. In Duitschland is de toestand echter veel moeilij ker, want oorlog en goede gezondheid zijn geen begrippen, welke aan elkaar verwant zijn. Er is dan cok in Duitschland een lichte stijging van het sterftecijfer. Dit is echter zeer gering, gezien ook de groote volksverhuizingen, die hebben plaats gehad. Hoevele krijgsgevangenen uit andere landen zijn ook naar Duitschland gekomen! Dr. Conti gaf vervolgens een overzicht van het voorkomen van verschillende ziekten in Duitschland. Vooral wordt een felle strijd ge voerd tegen de kinderziekten als mazelen en diphtherie. Een volk met weinig kinderen heeft vanzelf weinig kinderzieken. Sedert 1933 tot 1939 is het geboortecijfer steeds toegenomen. Daarbij is de arbeidskracht van het Duitsche volk steeds gestegen en die kracht kan slechts groeien op een goeden grond. Van den ellendigen toestand gedurende de jaren van den wereldoorlog Is thans geen spoor te vinden, dank zij ook de groote ont wikkeling der Duitsche chemische Industrie, die dienstbaar gemaakt wordt aan de volksvoeding. De oorlog heeft dan ook nagenoeg geen invloed gehad op den gezondheidstoestand van het volk. Het nieuwe Duitschland heeft ook den gezond heidsdienst organisch gevormd, waardoor de ge neeskundige behandeling op hoog peil is ge komen. In dit verband noemde spr. een aantal van 35.000 „Hilfstellen für Mutter und Kind" en 18.000 zuigelingenklinieken. De gezondheidszorg rust op drie hoofdzuilen, n.l. de ambtelijke in stanties, de sociale verzekering met inbegrip van ziekenverzorging, en hetgeen de partij in dit op zicht presteert. Als zoodanig kunnen genoemd worden de N. S. VolkswohlfaTirt, het Duitsche Arbeitsfront, de Hitlerjugend en de N. S. Frauenschaft. Engeland hoopt nu altijd nog, het Duitsche volk in een toestand te kunnen brengen als in 1918, zoo besloot spr. Engeland kan iedere hoop daarop echter laten varen. Duitschland heeft in het oorlogsjaar 1940 nog 12.000 kinderen meer voortgebracht dan in 1939. Daaruit blijkt on weerlegbaar het groote vertrouwen van het volk in zijn eigen toekomst, NffiSIW Wie dit borc voor zich ziet moet x t r voorzichtig tljn, want hij nadert 'n voor- rangsweg (óók net verkeer van links laten vóórgaan!) uitgesloten op grond van art. 25 der gemeente wet. Ged. Staten deelden dit standpunt. Genoemde secretaris-generaal heeft nu over wogen, dat art. 12 der wet betreffende bescher ming tegen luchtaanvallen bepaalt, dat ieder verplicht is de door den burgemeester schrifte lijk van hem gevorderde medewerking tot uit voering van bedoelde wet te verleenen. Van dengene, wiens medewerking Krachtens deze bepaling door den burgemeester wordt gevor derd, kan echter niet worden gezegd, dat hfj als ambtenaar in dienst der gemeente treedt, evenmin als zulks het geval is Dij het verrich ten van de persoonlijke diensten, waar-toe de inwoners der gemeente ingevolge art. 226 der gemeentewet kunnen worden opgeroepen. Met het oog hierop kan de hierbeöoelde func tie al moge er bij het vervullen daarvan sprake zijn van ondergeschiktheid aan den burgemees ter, niet onvereenigbaar met het lidmaatschap van den gemeenteraad worden geoordeeld. Overeenkomstig het advies "an den Raad van State heeft de secretaris-generaal op boven staande gronden het besluit van Ged. Staten van Zeeland vernietigd, benevens dat van der raad en den heer D. alsnog als raadslid toer laten. Twee agenten van poiitie van een Ut.echtsche randgemeente zijn voorloopig geschorst, omdat zij zich hebben ingelaten met kettinghandel. Enkele dagen geleden ging de politie van deze gemeente op onderzoek uit. De agenten verna men, dat een particulier een partij thee zou hebben verkocht aan twee politie-agenten. Dit we, d den inspecteur van politie medegedeeld en deze gelastte onmiddellijk een uitgebreid on derzoek. Aan het licht kwam toen, dat een in woner der gemeente inderdaad aan twee agen ten thee had verkocht buiten de distributie om. De politiemannen werden ondervraagd en be kenden ten slotte zich aan dezen ongeoorloof- den koop te hebben schuldig gemaakt. Zij hadden de thee voor een hoogeren prijs verkocht aan een anderen inwoner. Zoowel tegen de agenten, die voorloopig uit hun ambt zijn geschorst, als tegen den particu lier, is proces-verbaal opgemaakt. In de plaats van den heer J. C. M. Mensing is tot voorzitter der Nederlandsche sierteelt centrale benoemd de heer Verduyn te Lisse. Zooals reeds vroeger in de publicaties be treffende het teeltplan Akkerbouw 1941 is bekend gemaakt, is voor 1941 de verbouw van zaadmais (korrelmais) onbeperkt toegestaan De richtprijs van deze mais is intusschen reeds bekend gemaakt. Thans deelt het Rijksbureau voor de voed selvoorziening in oorlogstijd mede, dat de ver bouwers van zaadmais van den oogst 1941 500 kg. voor eigen gebruik zullen mogen behouden. De hoogere opbrengst zal aan de Provinciale Inkoopcentraïes voor Akkerbouwproducten ter overname moeten worden aangeboden. Toen rijksambtenaren uit Weert Maandag avond surveilleerden buiten de stad in de rich ting van de Belgische grens, is een hunner, n.l. J. Gofers, bij het opsporen van een groep smok kelaars, komende uit België, door een schot uit een revolver in den rug getroffen. De kogel ging G. dwars door het lichaam heen. Nadat dr. V. uit Weert de eerste hulp had verleend, werd de zwaar getroffen ambtenaar overgebracht naar het St. Jans-Gasthuis te Weert, waar direct operatief werd ingegrepen 's Mans toestand is bedenkelijk. De secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken heeft een beslis sing genomen op het beroep van C. D„ te Oudelande, tegen een besluit van Ged. Staten van Zeeland, waarbij ongegrond is verklaard het door hem ingestelde beroep tegen het besluit van den raad dier gemeente, strekkende tot zijn niet-toelating als lid van dien gemeenteraad. Dit besluit was genomen op grond, dat D. de functie bekleedt van hoofd van den lucht beschermingsdienst aldaar en daarom moet worden beschouwd als ambtenaar, vanwege bet gemeentebestuur aangesteld of daaraan onder geschikt. Daarmede is naar het oordeel van den raad het lidmaatschap van een gemeenteraad Te Sdttard vergaderde de R.K. GynmastieK- en Athletiekbar.dTot voorzitter werd herko zen mr. N. Beckers, Sittard, tot secretaris ae heer A. van Gooi te Venlo. Besloten werd niet deel te nemen aan eer. fusie met de Nederlandsche Athletiek-Unie. maar eigen zelfstandigheid te handhaven. De bond is intusschen bereid tot samenwerking. Bij wijze vain proef mogen de leden dit jaar deel nemen aan athletiek-wedlstrijden van andere organisaties. Volgens mededeeling van den heer A. Brouwers, lid van het hoofdbestuur, zal een wedstrijd voor kunstturners worden gehouden, die de kringen in de Bondsselectie plaatsen. Voorts zal een vrije wedstrijd voor goede tur ners georganiseerd worden. Te Berlijn wordt binnenkort bij de fa. Wai- ther Achenbach een groote schilderijen-veiling van oude Nederlandsche schilders gehouden. O.a. komen doeken van Jan de Bray, uit de school van Breughel, van Pieter Bercnem, Jan Croos, Albert Ouyp, Anton van Dijck, J. Israels. Comeiis Ketel, Dirk Nerhart, P. Wouiwerman en J. de Wet onder den hamer. Ten behoeve van het verwisselen van sluis deuren zal de vaart door de sluis van het Julianakanaal te Roosteren volledig gestremd zijn van Woensdag, 9 April, van een half uur voor zonsopkomst af tot Donderdag, 10 April, een half uur na zonsondergang, of zooveel kor ter als mogelijk of langer als noodig zal blijken te zijn. De bekende Vlaamsch® letterkundige Raf Verhulst is op 75-jarigen leeftijd gestorven. Op 15 Maart j.l. nog werd hem de Rembrandtprijs der universiteit te Hamburg toegekend. 1 April as. herdenkt de heer A. P. F. Duyn stee den dag, waarop hij 12% jaar geleden tot hoofdinspecteur der Posterijen en Telegrafie werd benoemd, om te worden beitst met het algemeen toezicht op de exploitatie van den dienst her Posterijen. Vóór dien was de heer Duynstee door den Minister van Waterstaat van 16 September 1924 af met de waarneming van dit ambt be last. Het geval, dat één man ruim 16 jaar deze taak vervult, is wel een unicum. Voordien was de jubilaris o.a. inspecteur in algemeenen dienst aan het hoofdbestuur der P. T. T en wel van 1 Maart 1919uit. Sep tember 1920. daarna inspecteur der toenmalige afdeeling Maastricht tot aan zijn terugkeer aan het hoofdbestuur ten tijde van de Giro- ontwrichting in 1923. AMSTERDAM. Geslaagd voor het candidaats- examen wis- en natuurkunde (J) de heer S. B. Spijer. GRONINGEN. Geslaagd vóór het doctoraal examen in de rechtsgeleerdheid de heer J. Meur- sing te Nieuw-Buinen. De Rijksgebouwendienst heeft aanbesteed het bouwen van een Rijks Hoogere Burgerschool met conciërgewoning en bijbehoorende werken op een terrein, gelegen aan de Almastraat te Sneek. Laagste inschrijver was P. Walta te Franeker voor ƒ298.600. De ontvanger der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen A. Loose te Strjjen is ver plaatst naar het kantoor dier middelen te Hellevoetsluis. De verplaatsing van den ontvanger der re gistratie en domeinen b. de Boer van Raalte naar Dokkum is ingetrokken. Met ingang van 1 September 1941 is A. V. E. Pohl, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als leeraar aan de Rijks H. B. S. te Hel. Dr. P. J. Kooreman en dr. J. J. de Jong te Leiden, zijn tot wederopzeggens toegelaten als privaat-docent bij de faculteit der geneeskun de aan de Rijks universiteit te Leiden, om onderwijs te geven in: de urologie en de ziek ten van het bloed, de spijsvertering en de stof wisseling. GOUDERTS, door J. Nowee en R. Keijzer. Uitg.: H. ten Brink Meppel. Len „Nieuwe Serie verzamelde leeslessen voor -iet R.K. Lager Onderwijs", bestaande uit 8 deel tjes voor 2e7e leerjaar. De weidsche titel en de aankondiging: „een serie leeslessen, boeiend, maar ook karaktervormend" duiden aan, dat schrijvers en uitgever overtuigd zijn, iets waar devols en degelijks gepubliceerd te hebben. Dat het inderdaad zoo is, valt niet te ontkennen: de boekjes geven een rijke afwisseling van aardige en geestige verhaaltjes met leerzame en gods dienstige leesstof en 'n aantal mooie illustraties an Jaap Veenendaal verlevendigt de teksten. Uit het verschijnen van de eerste 4 deeltjes in her druk mag worden afgeleid, dat de bunae] op onze scholen welkom is ontvangen. We willen echter even vragen, of de eerste der beide auteurs niet wat te veel zelf aan het'woord is, en of men niet beter had gedaan, voor eeniee juweeltjes van onze beste jeugdschrijfsters e> -schrijvers nog wat ruimte te laten. IDIOME FRANCAIS Par W. Bonnes en W. Kruis. Uitg.: W. J. Thieme en Co. Zutphen. In de serie „Fransche Leergang" onder redac tie van J. P. Kramer verscheen hier een leer boek voor de Middelbare School, dat een bij zondere strekking heeft. Het heeft n.l. de be doeling, een aanvulling te geven op den woor denschat, dien de leerling door leer- en lees boek verwerft, en die natuurlijk te beperkt is. Maar deze aanvulling, tevens een goede herha ling van reeds geleerde woorden, wordt op prac- tische wijze bezorgd in zinnen, waarin vooreerst de beteekenis van een woord beter tot haar recht komt, en die in de tweede plaats gemakkelijker kunnen gememoreerd worden dan losse woorden. Het werk bestaat uit twee afdeelingen: de „Première Section" geeft rangschikking naar onderwerpen, bedoeld voor de lagere klassen de „Deuxième Section" bezorgt woordgroepen, gerangschikt om de grondwoorden, en is be stemd voor de hoogere klassen der Inrichtingen voor Middelb. Onderwijs. Als de student de achtereenvolgende hoofd stukken uit de eerste afdeeling: 22 nummers met titels als: Het Onderwijs Het Huis Sma kelijk eten Kleeding en Kapsels, enz. enz. be hoorlijk heeft doorgewerkt, dan is hij aardig op weg met zijn „Idiome francais". Ernstige be studeering van het tweede gedeelte zal er ze ker toe leiden, dat volgens de schrijvers „de bij eengebrachte woordenvoorraad een goede steun zal zijn bü het maken van de eindexamen-ver talingen en bij het lezen, terwijl de stof voor al bjj herhaling in de hoogere klassen gelegen heid tot conversatie biedt". Een degelijk werk, dat we, behalve voor de bo vengenoemde studeerenden ook den candidaten voor een diploma Franscli l.o. beslist kunnen aanbevelen. LEVENSVREUGDE. Plant- en Dierkunde voor de Lagere School. Door H. G. Brussee, A. den Duik en A. L. C. A. van Nijnanten. Zutphen, W. J. Thieme en Cie., 1941. Opvoeding tot kennis van en liefde voor ot levende natuür is zeker niet de geringste taak van ons onderwijs. De cursus „Levensvreugde"' wil deze op moderne wijze helpen vervullen. Hjj omvat een handleiding voor den onderwijzer en drie werkboekjes voor de leerlingen der drie hoogste klassen. De uitgave maakt een frisschen indruk, ter wijl de inhoud die vooral naar „biologische" gezichtspunten is beweikt op moderne wijze en met kennis van zaken is bewerkt. Terecht wordt veel aandacht gewijd aan de steeds nood zakelijker wordende natuurbescherming. De il lustraties mogen in het algemeen geslaagd heeten. De beschouwingen en verhalen over dieren bescherming doen hier en daar wat sentimen teel aan en zullen daardoor het beoogde effect wel eens kunnen missen. Wat ook niet verwon dert bij een zuiver natuurlijke basis voor ge dachten en gevoelens, zooals overal in. deze uit gave werd aanvaard. Ons doet deze serie ook in het algemeen genomen een beetje te „neu traal" aan. Hoe mooi en ongedwongen kan men niet, in den geest van een Guido Gezelle. hier ook godsdienstig inzicht en gevoel laten mee spreken! Daarom zal een uitgave van Katho lieke zijde in dezen trant zeker in een behoefte voorzien M. B. KLEINE BIBLIOTHEEK VOOR DE MODERNE TALEN, onder redactie van G. J. v. d. Keuken. Uitg. W. J. Thieme Co., Zut phen. Genoemde Bibliotheek werd verrijkt met een tweetal Fransche lectuurwerkjes. welke volgens den redacteur in zijn „Woord vooraf" uitgaan van het standpunt dat de jonge leerlingen met toenemende snelheid en animo lezen, als zij materiaal krijgen, dat zij zelf In hun eigen taal zouden kiezen dus boeken met actie en span ning en geen natuurbeschrijving of karakter ontleding en die geen vocabulaire moeilijkheden bevatten, welke een voortdurend gebruik van 't woordenboek noodig maken. Er is in deze beide nummers: „La mission de Slim Kerrigan" van Ludovic Boutinon en „l'Armure du Magyar" van Henri Bernay, beide bewerkt door dr. J. Fransen en A. A. Leen- houts. op uitstekende wijze aan de gestelde voorwaarden voldaan. Een paar zeer spannen de, avontuurlijke verhalen, welke de jeugdige lezers tot de laatste bladzijde zullen boeien en een vocabulaire achter den tekst, welke in derdaad de leerlingen doet werken met den woordenschat, die hun eigen is en het geregeld herkennen der woorden van groote waarde doet zijn. Aan het eind van het verhaal treffen we* bovendien een serie vragen: een drie- of viertal bij elk. hoofdstuk aan. vragen in het, Fransch, welker beantwoording een praktische oefening in 't weergeven van de gedachten in dezelfde taal nhoudt. Enkele aardige teekeningen, vooral bü Tikkende momenten, dragen ten slotte het hare bij om deze mooie werkjes tot. zeer aanbevelens waardige lees- en leerstof te maken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 3