UIT DEN OMTREK i Beursoverzicht SAMBO DE OLIFANT dèrO V' BEURS VAN AMSTERDAM Bevroren groenten en fruit Voor elkander bestemd I DONDERDAG 27 MAART 1941 BEVERWIJK Opening Uniehuis BLOEMEND AAL HEEMSTEDE VELSEN Burgerlijke stand IJMUIDEN Personalia ZAANDAM Om het kampioenschap van de Zaanstreek Vaste en oploopende markt. Later lichte reactie. Duit- sche fondsen zeer kalm. Machine-herstelplaats GEBR. MAAGDENBERG Verder verloop MARKTEN erhoog± hei saamhoorigheidsgevoel. Geefi opgewekt aan hei Winierhulpwerk. DONDERDAG 27 MAART 1941 15-fr door BERTA RUCK 41 Alsof het slechts gisteren geweest was, kwam Op de vergadering van de R.K. Tuindersver- eeniging „Kennemerland" te Beverwijk heeft 06 directeur, de heer W. de Groot, een inleiding gehouden over het nut van een vriesinrichting voor tuinbouwproducten in deze streek. De heer de Groot begon zijn inleiding met een resumé van hetgeen in een Amerikaansch tijd schrift over (Jeze nieuwe conservenindustrie is geschreven. Want in dat land van „onbegrensde mogelijkheden" heeft deze nieuwe industrie zich buitengewoon snel ontwikkeld. De productie is omhoog gegaan met sprongen, waarvan men zich hier geen denkbeeld kan vormen. Het bedrijf heeft de kinderziekten daar blijkbaar reeds over wonnen en de productie van het vorig jaar kan geschat worden op 225 millioen K.G. afgewerkt product, hetgeen een hoeveelheid ruw product beteekent van ongeveer 1 milliard K.G. De methode van invriezen moet in ons land met zijn belangrijke land- en tuinbouwproductie ook mogelijk zijn en in 1939 zijn dan ook te Beverwijk proeven genomen. Er werd overleg ge pleegd, o.a. met Ir. v. d. Plassche, den inspec teur van den Tuinbouw, waarbij naar voren kwam, dat Beverwijk zich zeer goed leende voor de vestiging van een dergelijke industrie. Het resultaat is tenslotte ook geweest, dat de in richting thans bij de fabriek van de Fa. Docter wordt gebouwd en waarschijnlijk binnenkort in werking kan worden gesteld. Voor deze streek ls dat een verheugend resultaat. Over het procédé kan uit den aard der zaak weinig worden gezegd. Blijkens mededeelingen van deskundigen geeft de methode groote be sparing ten aanzien van het behoud der vita minen en minerale zouten. Een schaduwzijde is, dat de distributiekosten nogal hoog zijn. Niettemin neemt het verbruik in Amerika sterk toe. In April 1940 werden b4jv. 3 millioen K.G. groenten afgenomen. Een doch teronderneming zorgt er daar voor, dat het pro duct wordt gedistribueerd. Daarvoor zijn koel auto's en koelhuizen noodig, daar de lage tem peratuur natuurlijk gehandhaafd moet blijven ook in de winkels. Daartoe worden koelkasten ter beschikking gesteld. Thans beschikken reeds 10.000 winkels over een dergelijke inrichting; hier zal dit echter nog bestudeerd moeten wor den. Het blijkt echter wel, dat het groot aan gepakt moet worden. Het procédé komt in het kort hierop neer, dat de producten, na schoongemaakt te zijn, in een koeltunnel worden gebracht, waar een krachtige luchtstroom van zeer lage temperatuur door heen gaat. De bevriezing geschiedt dan met zeer fijne kristallen. Wanneer het product later bij den verbruiker komt en ontdooid is, blijkt de natuurlijke smaak en kleur behouden te zijn. Spr. geloofde dan ook, dat de methode hier een goede toekomst beschoren is. De moge lijkheden voor export zijn later zeer groot, want men kan den geheelen Poolcirkel tij dens den langen winter van groente en fruit voorzien, die gelijk versch zijn. Een eerste vereischte is, dat de aangevoerde producten van prima kwaliteit zijn en zoo versch mogelijk. Gevraagd wordt o.m. spinazie in groote hoeveelheden, asperges, jonge tuin- boontjes, massa's erwten, prei, dubbele stam- boonen, eveneens in massa, tomaten en aard beien. De nieuwe industrie kan voor de streek Ken nemerland een groote zegen worden in de toe komst. Maar dan zullen de tuinders zich ook aan dit nieuwe bedrijf moeten aanpassen en zich er op moeten instellen aan de bijzondere behoeften van dit bedrijf te voldoen. Spr. hoopte, dat deze nieuwe industrie een bron moge worden van loonenden afzet in deze streek. Nadat ook de voorzitter de medewerking van alle tuinders gevraagd had. kregen de aanwazi- gen gelegenheid de gekoelde en inmiddels ont dooide producten te proeven. De conclusie luidde algemeen: uitstekend. Het plaatselijk Uniehuis, gevestigd in het pand Koningstraat 25, zal Zaterdagmiddag a.s. door den gewestelijk secretaris, mr. A. Aberson, uit Haarlem, officieel worden geopend. Prijsopdrijving Tegen diverse winkeliers hier ter plaatse is proces-verbaal opgemaakt, omdat bij onderzoek is gebleken, dat zij lucifers tegen een hoogeren prijs verkochten, dan ge oorloofd is. Vergadering tuinlieden. Woensdagavond hield de onderlinge tuinliedenvereendgmg Aer- deijihout en Omstreken een goedbezochte leden vergadering in „Hof van Heemstede". Medegedeeld werd, dat de raad der gemeente wederom een subsidie van f 50 had verleend, welke dankbaar werd geaccepteerd. Aan een aantal leden werden Lathyrusplan- ten (60 stuks in 6 soorten) uitgereikt voor een dezen zomer te houden prijsvraag. Voor inzendingen ter keuring waren in 1940 in totaal 400 punten toegekend. Vervolgens deelde de voorzitter, de heer H. v Gurp mede, dat de heer P. v. d. Meije, uit Aer- denhout, bereid was om op Woensdagavond 9 April een natuurfilm met toelichting te geven voor de leden en imtroducé's. Onder eendge toe passelijke woorden reikte de voorzitter vervol gens de versehilende bekers en andere prijzen uit van de in Februari gehouden hudsbroeiten- toonstelling, daarbij bijzonder geluikwenscnend den heer W. A. v. Zadel, die nu reeds voor de 2e maal den fraaien wisselbeker in ontvangst mocht nemen. Voor de prijsvraag „Tuinaanleg" bleek ook dit jaar weer voldoende animo te bestaan. Als nieuw lid werd aan de jury toegevoegd de heer P Klaasse. Hierna hield de heer G. Boting een interessante causerie over „het werk in den tuin in de maand April". Inleider behandelde o.m. het snoeien en aan binden der rozen, het bijplanten en aanleggen van borders, heesters verplanten en nog snoeien, het verzorgen der gazons, het werk in de bloe misterij, om tenslotte te besluiten met een over zicht wat er zooal te doen is in den groenten- tuin. Verschillende vragen werden hierna gesteld, die naar voldoening werden beantwoord. G. Rhee t In den ouderdom van 63 jaar is alhier overleden de heer G. Rhee, bekend waschindustrieel, wonende aan den Bleekers- vaartweg 55. Zaterdagmorgen zal in de St. Bavoparochie om negen uur de Plechtige H. Mis van Requiem gecelebreerd worden, waarna de begrafenis op het kerkhof aldaar plaats vindt. Geboren: G. NeijenGravemaker d.; A. M, Smitde Valk d.; IJ. G. de Goede—v. d. Vossen d.; C. J. Nevev. Roon d.; A. Wessel—Hergaar- den z.; F. J. Th. ZeilmakerJanson z.; A. M. Duijn—Duijndam d.; E. Quaxvan 't Hoff d.; G. Kareiv. d. Stege d.; P. de Haan—Vlieland d.; J. EshuisSanders d.; J. M. v. d. Oever Langendijk d. Overleden: H. v. d. Plas, 44 j., echtgenoote van W. v. Gelder, Bik en Arnoldkade 7, IJmuiden; E. Pastoor, 62 j.. Tuindersstraat 36 IJmuiden. De heer J. D. v. d. Bijl te IJmuiden Oost slaagde te Den Haag voor het machinisten- diploma A. In het gebouw Thalia te Zaandam werden de navolgende wedstrijden gespeeld om het damkampioenschap van de Zaanstreek: Hoofdklasse A: LemstraGiskes Engelv. d. Holst SwaanBeunder JupynOfman Hoofdklasse B: MayDekker le klasse A: Rot—N.N. 2e klasse: Soepboer—Ratelband MarinusBruggemans Muusse—Otter 3e klasse: RemMelk Propagandaklasse A: De HaasOp de Velde 1—1 1—1 afgebr. 2—0 2-0 1—1 2—0 0—2 1—1 0—2 0—2 D. J. Kok—W. de Boer afgebr. Buis—P. Kok 0-2 Propagandaklasse B: EkkemaGoor 0—2 ArendsBrandenburg 02 SchipperDe Waard 2—0 Goor—Punt n. gesp. SchipperEkkema 2—0 Brandenburg—Ekkema 2—0 60 jaar gemeentelijk Reinigïngsbedrijf Op 1 April a.s. viert het gemeentelijk Reini- gingsbedrijf zijn 60-jarig bestaan. Ter gele genheid hiervan heeft dit gemeentebedrijf een keurig verzorgd gedenkboekje uitgegeven, waarin de tegenwoordige directeur, de heer J. Gruys een overzicht geeft van de ontwik keling van het bedrijf gedurende de 60 jaren van zijn bestaan. Het boekje, waarin vele fraaie photo's voor komen, opent met een voorwoord van den wet houder voor de bedrijven, den heer H. C. Haliie, die vooral het licht laat vallen op de belangrijke taak, welke de dienst in de ge meenschap vervult en daardoor veel heeft bij gedragen tot betere hygiënische toestanden in de gemeente. De eerste vorm van stadsreiniging ontstond in 1848 toen de directeur van de Amsterdam- sche Mij. ter bevordering van landbouw en landbouwontginning, de heer S. Sarphati zijn aandacht vestigde op Zaandam waar jaarlijks groote hoeveelheden asch, afval en faeces zou den weg te halen zijn voor demping en be mesting. Deze Maatschappij stelde zich in ver binding met den Zaandamschen Baad en vroeg concessie voor het ophalen van vuil, mitsgaders doode dieren, die in het water wa ren geworpen en rottend en ziek vleesch. Op 12 Maart 1849 begon de Maatschappij te Zaandam dit werk na op 28 November 1848 van burgemeester C. v. d. Stadt daarvoor toe stemming te hebben gekregen. Doch reeds in 1850 bleek de opbrengst on voldoende te zijn om de loonen te betalen. In 1871 benoemde de Zaandamsche gemeen teraad een studiecommissie. Intusschen werden bij openbare inschrijving het ophalen, verwer ken en afleveren van vuilnis ver-pacht en eerst vanaf 1 April 1881 werd de reinigingsdienst in eigen beheer genomen. Als eerste directeur trad op de heer G. Ren- kema, doch reeds in 1883 werd deze wegens vertrek naar Utrecht opgevolgd door den heer J. J. F. H. van Stock. Ook deze directeur bleef slechts 2 jaren in functie tengevolge van een verdrinkingsdood, waarna de heer P. F. Poe- derbach als zoodanig optrad, welke functie 30 jaren werd vervuld. In zijn tijd werd het ton nenstelsel verplichtend gesteld. In 1897 werd de dienst van den Hoogendijk bij net z.g. Zwar- tepad verplaatst naar den Westzanerdijk, al waar het thans nog gevestigd is. Uitbreiding liet niet lang op zich wachten. De stichting van een ontsmettingsgebouw volgde, terwijl in '13 een der motorbooten ingericht werd tot brand spuit. Ir» 1915 werd de heer Poederbach op gevolgd door den heer K. van Leeuwen die het directeurschap waarnam tot 1936. In 1918 kwam een ontluizingsinrichting tot stand. Op moderne wijze ontwikkelde het bedrijf zich. Sinds 1937 zwaait de tegenwoordige directeur, de heer J. Gruys den scepter, die begon met een reorganisatie van het bedrijf. Een viertal roltrommelauto's kwam in dienst alsmede 11.700 uniforme vuilnisemmers. Tevens kwamen nieuwbouw en verbetering van oude gebouwen tot stand. Nieuw winter- materieel werd aangeschaft. Ook in den lucht beschermingsdienst werd een belangrijke plaats ingenomen. De bouw van een zuiveringsinrich ting staat nog op het programma Het aan tal werklieden in vasten dienst bedraagt mo menteel 50 man, tegenover 20 man in 1881. Het aantal tonnen, dat thans nog in gebruik is, bedraagt circa 4000 stuks. Jaarlijks wor den thans ongeveer 25.000 M3. huisvuil op gehaald. De totale oppervlakte voor het schoon te houden wegdek beloopt pl.m. 413.000 M2, Het riolennet in onze gemeente is meer dan 50 K.M. lang. Het voornaamste materiaal, dat het bedrijf op het oogenblik in dienst heeft, bestaat uit: 4 roltrommelauto's, 3 gewone vuilnisauto's, 7 met rolluiken gesloten auto's voor tonnen- transport, 1 beerauto, 1 sproeiauto. 1 riool- modderauto, 2 baby-vuilnisauto's, 2 vrachtauto's met kipbare laadbak, 1 bestelauto, 1 zieken auto, 1 personenauto, 1 zelfopnemende veeg- auto, 6 veegdriewielers, 2 mechanische zand- strooiers, 4 aanhangzandstrooiers, 1 sleepboot en eenige ijzeren vletten. Bedroegen de kosten in 1881 reeds f 3285. in 1939 beliep deze som f 148.658.87. De ge middelde kosten gedurende de laatste 10 jaar bedragen f 4.30 per inwoner per jaar en over de laatste 4 jaar f 3.80. Dat waardeering voor alles wat bereikt werd bij autoriteiten en burgerij niet achterwege is gebleven, laat zich begrijpen. Hengelaarsvereeniging Onder auspiciën van den algemeenen hengelaarsbond is dezer dagen hier ter stede een vergadering gehouden om te komen tot een plaatselijke vereeniging. Staande ter vergadering gaven circa 60 per sonen zich als lid op. Het voorloopig bestuur bestaat uit D. Stam, voorzitter, H. Kat, H. J. Hendriks, R. J. Ouwejan, J. Kasten en B. Huitema. Gouden jubileum. De heer W. Kat, wo nende Boerenpad, herdenkt Vrijdag a.s. den dag, waarop hij voor 50 jaren in dienst trad bij den houthandel Stadlander en Middelhoven. Het zal den heer Kat, die thans de functie van aflader bij genoemde firma bekleedt, dien dag aan belangstelling zeer zeker niet ontbreken. Het politiemotorzijspan in aanrijding. Toen de politie per motorzijspan op weg was' om er gens bij een ruzie te bemiddelen, reed de be stuurder op den Zuiddijk tengevolge van de duisternis he; trottoir op. waar een spiegel ruit verbrijzeld werd en de bestuuder-agent eenige ernstige blessures aan den pols opliep. In het gemeenteziekenhuis werd de eerste hulp verleend. AMSTERDAM, 27 Maart 1941 Behoudens enkele uitzonderingen geldt de New-Yorksche beurs voor onze markt nog steeds als richtsnoer. Meestentijds is het Damrak beter van tooni, wanneer Wallstreet een koersavans te zien geeft en is het omgekeerde het geval, wanneer New-York lager of gedrukt sluit. In den loop der laatste dagen had onze markt een eigen richting te volgen en kon op Walls tree; weinig acht worden geslagen, te meer, omdat de handel en de stemming aldaar van weinig of geen beteekenis was. Men verwacht ten onzent veranderingen op monetair gebied waarom de locale markt een stijgende richting insloeg. Be vestiging van dit vermoeden, alsmede van een gewijzigde prijspolitiek, heeft men vooralsnog niet, maar men cijfert de kans toch niet weg, waarom men zich op eventualiteiten voorbe reidt. De koersstijging van de laatste dagen was eöhter niet het gevolg van een bijzonderen koop lust en hield behalve met hpvengenoemde reden ook verband met het feit, dat bij een z.g. „dun ne" markt lichte vraag voldoende is voor een opgaande beweging. Gisteren toonde de New Yorksche beurs weer een weinig veranderlijk beeld. De bekende fac toren waren van remmenden invloed op den ondernemingsgeest en vooral aan de verdere ontwikkeling van den toestand buiten het wes telijk halfrond werd weer de volle aandacht ge schonken. Dé stakingsbeweging in de staalntj- verhedd der Vereen. Staten achtte men ook ais 'n onwelkomen factor. De verscherping van den toestand bij de Bethlehem Steel Corporation, waarbij de politie moest te pas komen, heeft echter niet tot bijzonder aanbod in staalfondsen aanleiding gegeven, waaruit mag worden afge leid, dat spoedig een oplossing zal worden ge vonden en er voor gewaakt zal worden, dat de staking zich naar andere bedrijfstakken uit breidt. Ondanks de opgaande koersbeweging op het Damrak gedurende de laatste dagen volgt men de ontwikkeling van den algemeenen toestand en niet minder dien van ons eigen land met ge spannen aandacht. Men kan nog moeilijk de kans berekenen voor een kentering en ziet zich aan gewezen het resultaat van vele veranderingen van thans en wijzigingen in de toekomst af te wachten. De beurs is en blijft de gevoelige graadmeter van den algemeenen toestand en verkeert onder de huidige omstandigheden voort durend in onzekerheid. De markt opende vandaag in een kalmere hou ding dan op vorige dagen. De vraag bleek na het reeds bereikte hoogere koerspeil minder groot te zijn, waarom de stemming een weinig verdeeld was. De ondertoon der markt, voornamelijk op locaal terrein, was echter meer vast. Op de Amerikaansche afdeeling was een bevre- AMSTERDAM Verricht: Draal-, Schaaf- en FraU werken Telefoon 47148 Den anderen morgen vertelden ze, wat hen overkomen was en vroegen naar Sambo. Onmiddellijk wist een der ratten, dat Sambo vlak by in het bosch leefde. „Hij leeft er rustig en te vreden en is blij, dat hij geen menscben meer ziet,'' zei hij. „Maar hij moet onze ooren beter maken," antwoordde Flip. „Dan zal ik gaan vragen of Sambo jullie spreken wil," beloofde de oudste en ging meteen op pad. Ik zal zorgen er voor den middag te zijn, dacht de oude rat, want 's middags is Sambo slaperig. Hij trof het, want dadelijk ontmoette hij Sambo en vlug vertelde hij Sambo van de jongens en smeekte hem de jongens te helpen. „Geen denken aan, ft wil rust en ik wil geen menschen zien," trompetterde Sambo en van woede pakte hij den rat by de staart en slingerde hem een keer of tien in het rond. digende ondertoon voor Staalfondsen aanwezig. Be-thl. Steel was eerder licht gevraagd dan aan geboden, waarom een verbetering intrad van dollar. Steels opende lager maar liep aan stonds weer Y2 yt op. Republic Steel hand haafde zich op het vorige peii Van koperfond sen was Anaconda Copper minder gunstig dan gisteren en gaf a prijs. Kennecott echter kon circa verbeteren. De handel in genoemde soorten droeg een kalm karakter. General Mo tors, Vliegtuigen, Carfoundry en Spoorwegsha- res waren tamelijk prijshoudend, omdat de be langstelling niet bijster groot was. De locale markt was algemeen vast van toon. Op de Fetroleum-afdeeling was Koninklijke Olie goed gevraagd, opende 2% hooger, waarna aan stonds nog een verbetering volgde van 1 a 2%. De hoogere prijzen bleven voorloopig gehand haafd, hoewel de handel afnam. Shell Union en Tidewater waren nauwelijks prijshoudend. In den Suikerhoek opende H.V.A. met 'n avans van 2</t, waarna de handel inkromp. Vorsten landen Cultuur werd op ongeveer het slot van gisteren geadviseerd en ook In andere suiker- aandeelen bleef de handel vooreerst achterwege. Op de Rubberafdeeling bepaalde de handel zich bij opening als gewoonlijk tot A'dam Rub ber, welk fonds wegens tamelijke belangstel ling 1 a 2 pet. hoogere prijzen bedong. Tabakken waren weer verdeeld. Oude Deli werd bij opening 2 pet. hooger verhandeld. Deli Batavia werd 2 pet. hooger en Senembah 3 pet. lager geadviseerd. Scheepvaartaandeelen hadden een vasteren ondertoon, hoewel de handel niet omvangrijk was. Scheepvaart Unie liep al pet. boven het slot van gisteren uit. Voor Japanlijn werd een 2% pet. hoogere prijs geboden. Holl. Amerika Hjn en Booten handhaafden zich. Van binnenlandsche industrieelen ontmoette Unilever vrij goede vraag en liep 1 y„ a 2% op. Aku was eveneens gezocht en kon onder vrij ge animeerd verloop 1 a 2 hoogere prijzen bedin gen. Philipslampen hadden eenig aanbod te verwerken, hetgeen voldoende was voor een re actie van 6 pet. Op de beleggingsmarkt was de stemming voor Nederl. Staatsfondsen een weinig verdeeld. De nieuwe leening kon zich ditmaal handhaven, maar de 33'A pCt. 1938 moest V*3/8 prijs geven. Andere obligaties tamelijk prijshoudend In Duitsche fondsen kwam het voorloopig weer niet tot handel en men kreeg den indruk, dat eerst tegen het slot weer noteeringen zouden worden vastgesteld. Een juiste stemming was daarom moeilijk te achterhalen. Men vernam voor de Youngleening een biedprijs van 25 pCt. Bij verder verloop vielen nog verschillende koers verbeteringen waar te nemen, waarna we gens wins'thxeming een lichte reactie intrad. Koninklijke Olie monteerde 1—2!/2 en liep hierna 11 'A pet. terug. HVA iiep 5 pet. op en- Vorstenlanden 1'/2. A'dam Rubber kon 34 verbeteren, waarna een reactie van 12 >4 jict. Scheepvaart Unie en Booten trokken 12!4, Japanlijn 2'/2—3J/2 aan, waarna weer iets lagere koersen. Unilever en Aku wisselden ook een weinig. De 3—314 pet. Nederland haalde het verlies weer in. De stemming voor Duitsche fondsen bleek vaster te zijn in verband met de vastere Sperr- marken. Verschillende aandeeien o.a. Farben, werden 5 punten hooger geadviseerd en obligaties cir ca 3 pet. De Youngleening gold 25 pet. Prolongatie 2% jjet. BARNEVELD, 27 Maart. Pluimveemarkt. Oude kippen 1.803.20, oude hanen 1.752.75, jonge hanen 1.50—2.50 per stuk. N.H. Blauwen 2.50 4.25, jonge hennen 2.003. per stuk. Uuiven Per paar 4060 cent. tamme eenden 1.401.90. gan zen 5.007, kalkoenen 710.50, tamme konij nen 22.50. Aanvoer 4100 stuks. Handel kalmer. Eiermarkt. Witte eieren 1 07 per kg. Eendeieren 2.756.75 per 100 stuks. Aanvoer 130.000 stuks. Handel redelijk. BROEK OP LANGENDIJK, 27 Maart. 56300 kg. Roode kool 8.00, 53700 kg. Gele koel 6.80, 129000 kg Deensche Witte kool 5.90, 4200 kg. Rieten 3.40. 700 kg. Witlof 17.40. 's-HERTOGENBOSCH, 26 Maart. Veemarkt. Op de markt van heden waren aangevoerd 2114 stuks: 1111 runderen, 134 nuchtere kalveren, 304 biggen, 370 loopers, 195 schapen-lammeren. Kalf- koeien 420.00—550, jongvee 190.00290, graskal veren 110.00220. nuchtere kalveren 26.0044, 1 copers 36.0050, biggen 18.0030, schapen 38.0055 per stuk. Aanvoer van runderen, vooral van kalfvee, grooter dan vorige week met goede levering aan de Centrale. Jongere goede aanvoer, vooral voor de welde, vlugge handel, duur. Biggen zeer klei ne aanvoer, vlotte handel, hooge prijzen. Nuch tere kalveren goede aanvoer, handel vlot met ste vige prijzen. Schapen en lammeren goede aan voer, in hoofdzaak voor die Veehouderij Centrale, vlugge handel, hooge prijzen. Loopers zeer groote aanvoer, levendige handel met hooge prijzen. Volgende week aanvang der markt 8 uur. GOUDA 27 Maart. Veemarkt. Aangevoerd in totaal 1297 stuks, t.w.: 185 magere varkens 2535, 269 biggen 1518, 77 runderen overge nomen V. H. C., 756 nuchtere kalveren overge nomen V. H. C., 1 schaap, 9 bokken en geiten 1018 per stuk. Handel stug. 4 partijen kaas. Prijs 4141.50. Handel matig. 3000 st. kipeieren Handel matig NOORDSCHARWOUDE, 27 Maart. Aan gevoerd werd: 116.100 kg. roode kool 8.44700 kg. gele kool 6.80, 301.000 kg. Deensche witte kool 5.90. 4600 kg. uien 6—, grove uien 6.—, drieling uien 6.stek uien 2.80, 5400 kg. peen b 4.20, kleine peen a 2.50. BEVERWIJK, 26 Maart. Bloemenveiling t Cen trum. Carrara 22—34. Rijz. Zon 2636, Bartlgon 1633, Copland 1428. Victors 2531, Sanders 19—28, Albino 2745, Zwanenburg 2027, Oos tenrijk 18—29. Ibis 23—29, De Wet 29—36, Cour d' Or 1630, Orange Nassau 3542, Globe 27 33. v. d. Hoef 1835, Theeroos 2633, Blossom 2230, Annie 34-43, Tubergen 2431, Prins 1828, La Reine Max 1426. Parma 2130. Grand-duc 1838, div. Narcissen 1022, Blauwe Druifjes 418, .Iris Wedgewood 3648, Anemo nen 2040. Fulgens 6075, alles ln centen per bos of bosje Snijgroen per rank 332 cent. DEN BURG. 26 Maart. 9 schapen 50.0080, 2 rammen 40.0060, 14 nuchtere kalveren 10.00— 10, 6 graskalveren 120.00140, 15 biggen 20.00 40, 9 konijnen 3.505.50. MEDEMHLIK, 26 Maart. VeiUngever. „St. Jo zef" Roode kool 8.00, Gele kool 6,80. Deensche kool 5.90. Uien 600. Bieten 3.40. Peen 4.20. OBDAM, 26 Maart. „De Tuinbouw" 21900 kg. Roode kool 8.00, 5725 kg. Gele kool 6.80, 3875 kg Witte kool 5.90, 39800 kg. Roode Bleten 3.40, 28000 kg. Wortelen 4.20. 870 kg. Witlof 11—20.50 ENKHUIZEN, 26 Maart. Gemeentelijke Vischaf- slag. Aan den Gemeentelijken Vischafslag werd heden door 16 vaartuigen aangevoerd 410 pond snoekbaars nriis «tiivend 7783 cent ner nond. ZWAAG, 26 Maart. „Bangert en O.". Spinazie 23.0027, Uien 6.00, Bieten 3.40, Prei 8,50, Witte kool 4.00, Gele Bewaarkool 5.806.80, Roode kool 8.00, Spruitkool 15.0019. Witlof 16,4024.10, Breekpeen 24 20. Waschpeen 10.0012 per 100 kg. Sla 46.90, Knolselderie A 9.0011. B 89.20 per 100 stuks. Gorrcft-einetten 46.0080, Present van Engeland 83.0090, Rabarber 27.00, Radijs 4.40, Provisieperen 22.00, Zoete Appelen 43.00, Libellc 48.50. Dekkers Glorie 38.00, Jonathan 68.00—74. Winterlan 24.00—29. Por 100 kg. BOVENKARSPEL, 25 Maart. ,,Do Tuinbouw" 71000 kg. Bieten: middel 3.40, kleine 3.40, modjo 3.40. 1000 kg. Gele Bewaarkool 6.80. 9000 kg. Witte Bewaarkool 5,90 per 100 kg. 20 baal Uien: drielingen 3.00, nep 3.00 per baal. IJMUIDEN, 27 Maart. Tongen 3—4.40 per kg. Bot 46.0048. kleine Schol 56.0076, Pufschol 26.0045, Schar 42.00. kleine Schar 26.0036, Pufschar 13.00—18, Wijting 47.0052, alles per 50 kg. ZoetwatervischBrasem 5962 cent, Blei 56 cent, Spiering 72 cent. alles per kg. TREILER IJm. 253 20 manden 339. LOGGERS Sch. 201 478.K.W. 107 1277.K.W. 62 1034.—. KOTTER K.W. 21 390.—. Vorige Slotk. Staatsleeningen 4% Nederl. 1940 n 93 4 NedeTl. 1941 951 3% Nederl. 1896—05 73 f 3 pet. Nederl 1937 77 3—3}} Nederl 1938 83 2V> N.W Schuld 63-fr 3% Indië 1937 &6 Banken Koloniale Bank 184 Ned. Ind. Handelsb. 1251 Cert. Handel-Mij131 i Industrieën Unilever Calvé Delft Alg. Kunstzijde Van Berkel's Pat. Philips Ned. Ford Fokker Industrieën Buitenland Anaconda Kennecott Bethlehem Steel U. S. Steel Rep. Steel Intern. Nickel N. Am. Aviation Am. Car Foundry General Motors Am. Enka Petroleum Kon. Olie 237 Continental Oil 18-&- Shell Union Oil 12* S Onderhands- en executiekoers 114 I 68 113} 45 201 340 184 28* 35 f 80* 63* 23* 26* 29 48} 48} Slotk. Heden 93 95} 73 77 83 A- 63 86* 1?4 126 131 117 68 114* 45 198 343 184 28 35 79} 62* 23* 26 15} 28 48* 48 239 18* 12* Vorige Slotk. Tidewater 10* Rubbc. A'dam Rubber 277 Bandar 212 Deli Batavia Rubber 219* Serbadjadi 127 Silau 108 V. I. C. 0182 Intercontin Rubber 4 Scheepvaart Java Chin. Japan 149 Holland—Amerika Lijn 115 Kon. Ned. Stoomb156 Scheepvaart-Unie 176 Rott. Lloyd 137 St. Mij. Nederland 137* Suiker H. V. A435 Jav. Cultuur 242 N. I. S. 252 Vorstenlanden 117} Tabak Dell Batavia jgg Oude Deli 254 Oostkust 158 Senembah 198 Spoorwegen Illinois Cert9} New York Cert15^ Pennsylvania 25 South. Pac11 South. Rallw. 14} Siotk. Heden 10* 277 212 219 126 108 181 4* 151* 115 158 178 138 138 439 242 252 119 189* 255 158 197 9* 15* 25} II* 14* nominaal t ex dividend (Nadruk verboden) Ik stamelde eenige woorden van dank. Toen liet ik haar alleen. En ik ging in de richting van Baker Street met het gevoel van „alles in orde met de wereld." Het was juist ieta voor mevrouw Carteret, om er wat op te vinden, dat mijn huwelijk met haar dochter kon bespoedi- gen. Ik had me over het financieele wel geen zorgen gemaakt, maar het was een groot ding, als we ons konden vestigen, zonder het nog een jaar te moeten rekken. Toen ik in de onder- grondsche zat, was ik al tot de conclusie geko men, dat het langdurige engagement het eenige ding geweest was, wat me dwars gezeten had. Had ik niet dikwijls van andere kerels gehoord, dat de verloving „een vervelende tijd" was? Dat had de zenuwen van Phyllis van streek gemaakt. Als we getrouwd waren, zouden we beiden wel in een andere stemming komen en wat meer geduld met elkaar hebben. Zij zou haaf hoofd niet meer over mij schudden, als ik het scheen te zien, wat zij van mij verwachtte; en ik zou mijn tanden op elkaar klemmen, als zij Teddie Gerard ging nabootsen en in het btj- «ijn van anderen over „ondergoed'' begon te praten. Zij mocht mij graag; had haar eigen moeder niet gezegd, dat het in orde was? En bofte ik niet in menig opzicht? Blijkbaar was het niets voor mü, evenmin als voor Slim, om zoo onherroepelijk op een meisje verliefd te raken, dat ik haar zou moeten winnen of ster ven. Men droomt; maar 't zijn droomen Zoo dacht ik over en bij mezelf toen ik Baker Street station uitkwam en den hoek omsloeg naar het Woonhol. Ik wilde er niet verder op doordenken maar een seconde lang wist ik, dat ik op 99 van nie mand zooveel hield als van mevrouw Carteret; evenveel als van haar dochter, of meer, want zij was altijd de liefste. Ik maakte mezelf wijs, dat haar dochter in veel dingen wel op haar zou gaan lijken, als zaj maar eenmaal getrouwd was. Ik begon Phyllis zelfs te zien, zooals ik haar nooit tevoren gezien had; een beetje als me vrouw Carteret, om naar te kijken en tegen te praten. Ik had mij nooit zoo teeder voor haar (mijn verloofde) gevoeld sinds den dog van onze verloving. Phyllis. Zij kon zoo lief zijn. (Lieve hemel, van Dinsdag af had ik haar niet meer gezien). Alles zou in orde zijn, zoo gauw wij getrouwd waren. Ik wilde, dat we al ge trouwd waren! Gelukkig? Ja, natuurlijk zou ik trachten haar gelukkig te maken, dacht ik, toen ik aanbelde aan het huis, waar de partij gegeven werd. Van één ding zou mijn vrouw altijd verzekerd kun nen zijn, één ding, waar tal van meisjes in den grond van haar hart bevreesd voor waren, als zij aan een huwelijk en mannen dachten. -Slim had immers gezegd „het is een jaloersch ge slacht." Nu, mijn vrouw kan er rotsvast van over tuigd zijn, dat ik nooit naar een andere vrouw gekeken heb. Waarom zou ik? Naar andere meisjes omzien? Welke meisjes zouden iets voor me kunnen zijn? Ik had nauwelijks opgehouden aan dit alles te denken, geloof ik, toen ik mijzelf met een smak temidden van dat alles voelde te plet ter vallen NuHoe zal ik mij in zooverre kunnen herstellen, dat ik kan uitleggen, wat er het eerst gebeurde en hoe.... De partijja, mevrouw Lou's partij in het Woonhol. Natuurlijk was de kleine kamer over vol. Een troep jurken en gezichtenIk ge loof niet, dat ik meer dan een glimp van dit alles zag, toen ik binnenkwam. Het ééne meisje, waaraan mijn oogen oogen- blikkelijk vasthingen, moet gestaan hebben, en wel heel dicht bij de deur. Ik kan het niet zeg gen. Ik geloof zelfs niet, dat ik zag, welke kleur zij droeg; ik weet niet, wat het was. Enkel haar gezichtje. Dat was alles, wat ik zag Een seconde kan ik mezelf afgevraagd heb ben: Waar heb ik haar vroeger toch gezien? Maar vóórdat de seconde voorbij was, wist ik het. zy was het meisje van het begin van mijn vertelling. Het meisje, dat ik in de straat altijd tegenkwam; het meisje, waarmee ik geen ken nis kon maken; het meisje, dat ik aangespro ken had; het meisje, dat mij had afgewezen. Ja vergissing was niet mogelijk. Zij was het, aan wie ik dien krankzinnigen liefdesbrief geschre ven had, dien ik weer verbrand had. „Mijn kleine dame!" Daar stond ze voor me, het eenige meisje, waarnaar ik ooit ln mijn leven verlangd had. HOOFDSTUK XXVII DE JONGEN VERTELT De grootste schok van mijn leven behalve toen ik hoorde, dat Tim gestorven was kreeg ik, toen ik dat meisje ontmoette op dien avond en in dat huis. Je herinnert je „Het Woonhol" nog, de kleine geiykvloers gelegen vertrekjes van het pension vlak bij Baker Street. Het huis, waar zij de piano in de slaapkamer hadden staan en waar ze de stapels borden in de gang schoven en waar de kamer kris-kras volgepropt was met oude meubels en jonge menschen. De plaats, waar Slim Grantham mü den eenigen kerel van Londen, die geen meisje had, dat tegen hem glimlachte lang geleden mee naar toenam. Zonderling, dat ik haar hier weer moest ont moeten. Nu nu alles totaal anders was. Vroe ger had ik haar enkel op straat gezien met haar hoed op. Nu zag ik al haar haren. Ik stond er naar te kyken, zonder dat ik mijn gastvrouw „goeden avond" gewenscht had en ik zag dat ze niet alleen aardig was. Zü was al lerliefst Terwyi ik daar stond (de hemel zij dank, dat ik zoo stil binnen gekomen was, dat niemand uit de heele menigte mij opgemerkt had) drong dit alles tot mij door, om het zoo eens uit te drukken. alles in mijn herinnering terug. Terug kwamen de oude morgen-ontmoetingen van al de we ken; terug kwam haar beeld, dat ik 's avonds naar myn eenzame kamers had genomen, te rug kwam myn getob over hoe ik kennis met haar zou kunnen maken en myn afschuw van de manier, waarop zooiets moest gebeuren. Toen kwam, duidelyker dan iets anders, die fatale morgen, toen ik al myn moed bij elkaar ge raapt had en het stevige besluit genomen had haar aan te sprekenEn myn wanhoop daarna. En de ellenlange brief, dien ik haar dien avond geschreven haden dien ik in het vuur gegooid had Ik had hem verbrand, omdat ik meende, dat al die onzin over dat Droom-Eiland te krank zinnig was voor een meisje, waarvan ik niet eens wist, hoe ze heette.... Nu had ik het ge voel, alsof dat in 't geheel geen onzin geweest was. Al het andere was dwaasheid. Dat was het eenige rechte ding geweestDat alles steeg in mijn herinnering op alsof er sindsdien niets gebeurd was. Ik wist nog steeds niet, hoe zij heette. Maar dat veranderde niets aan de zaak; ik gaf nergens om, nu ik maar naar haar kon kijken lang en goed en weer opnieuw. De stem van myn gastvrouw deed my uit mpn droomen ontwaken. Dicht by mijn oor hoorde ik: „Kyk, is u daar elndeiyk? En hoe gaat het met u, mynheer Smith? Waar is Phyllis? Ik heb haar in geen eeuw meer gezienWat? Is zy niet meegekomen?" Ik herstelde me en kon er hortend uitkrij gen dat Phyllis haar Het groeten en dat zjj het heel spijtig vond, dat zij niet kon komen. „Och ja? Hoe jammer," verklaarde de kleine mevrouw Lou, die met haar rug naar de opeenge pakte menigte stond. (Ik kon niet zeggen, wie er allemaal waren en wie ik al eerder gezien had. Ted was weg er waren andere mannen). „Ik wii er alles van hooren; ik hoop, dat het geen lang engagement wordt. Geen enkele ver loving moet langer dan drie weken duren." „Dat is waar! Eén, om je kalm te maken. Twee, om je gereed te maken. Drie, om het af te maken, hè?" Het was een vrooiyke, welbe kende stem, die hier in viel. Slim Grantham, die my by mijn arm nam. „KUk, Slim!" zei ik werktuigeiyk. Den ganschen avond zou ik met mijn lippen iets gansch anders moeten zeggen dan met mijn hart. Op dat oogenbUk zei ik diep in myn bin* nenste: „Mijn kleine dame! Hier is ze, hier zeIk dacht, dat ik met dien ouden droom had afgerekend. Maar hier is zy Slim, van dit alles volkomen onbewust, gin® opgewekt voort: „Hallo., ouwe jongen, kijk eens aan, daar is de eerste, waarmede ik je wild® laten kennis maken. Stap over al deze men* schen heen en kom mee!" Hy sleurde my mee, leidde mij.... Be stond voor.... haar. Het meisje! „Julia," zei Slim's vroolijke, zorgeloaze stem. „hier is myn vriend, Jack Smith, waarvan je zoo enorm veel verteld heb." Toen tegen m«J* „Dat is juffrouw Julia Parry!" (Wordt vervolg®

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 4