De ontvangst van Matsoeoka in Hotel Esplanade Nieuwe bonnen aangewezen „FRANKEN" Voor onbezorgd Verduistering v r Heropening der Delftsche Hoogeschool Keren en Harrar ontruimd „HET BESTE BROOD" I Toespraken Dan Ribbentrop en Matsoeoka wam Britsche vliegers boven W est-Duitschland De uitvoering van de wet tot hulp aan Engeland Zes luchtaanvallen op Malta Betoogingen van trouw aan Koning Peter VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 28 MAART 1941 - AVONDBLAD DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22926 De prijs der advertentiën bedraagt 35 eeots per regel. Ingezonden Mededeelingefi 60 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiër») 13 regels 46 cents, lederen regel meer >6 cents. Matsoeoka antwoordt J' Langduriger vrblijf te Moskou op Matsoeoka's terugreis Drie Engelsche machines neergeschoten Opdracht gegeven aan Hopkins Anti-oorlogsactie Amerikaansch tankschip vergaan De steunpunten op het westelijk halfrond Maandag gedeeltelijk, waarschijn lijk 15 April in vollen omvang Japans expansie naar het Zuidoosten Ned.-Indië en de versterking van Singapore Sir Samuel Hoare naar Gibraltar Brood en gebak Boter en vetten Eieren Vleesch Peulvruchten Toilet- en huishoudzeep Zeep voor wasscherijen Gommissie-Posthuma haar arbeid begonnen De meening der Giornale d'ltalia Ital. weermachtsbericht Italiaansche marine-aanval op Kreta Engelsche vaartuigen vernietigd DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN voor den laagslen prijs bakt hel wil panbrood 16 cl, ihuis bez. wil knippanbrood 16 cl. ihuis bez. lichie krop 16 cl. Ihuis bez. andere soorlen 1 cl. per brood hooger LEZING met Lichtbeelden „De Liefde tot zijn Land Boekhandel H. DE VRIES maar goed ver zorgd logeeren: HILVERSUM, TEL 7941 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BERLIJN, 28 Maart (D.N.B.). Ter eere van den Japanschen minister van Buiten- landsche Zaken, Matsoeoka, heeft de Duit- sche rijksminister van Buitenlandsche Za ken, Von Ribbentrop, Donderdagavond een ontvangst gegeven in Hotel Esplanade, welke de hartelijke sympathie tot uiting bracht, die het bezoek van den Japanschen minis ter van Buitenlandsche Zaken in Duitsch land vindt. De hooge Japansche gast was in gezelschap van de hem vergezellende delegatie, van den keizerlijk Japanschen ambassadeur te Berlijn, generaal Qsjima, en van de leden der Japan sche ambassade. Bij de ontvangst waren aan wezig de Italiaansche ambassadeur, Alfieri, de Hongaarsche gezant, Sztojay, de Bulgaarsche gezant, Draganof, de gezant van Mandsjoekwo, Ine, de Joego-Slavische gezant, Andric, de Slo- waaksche gezant, Cernak, en de Roemeensche gezant, Bossy. Von Ribbentrop verwelkomde den Japanschen minister van Buitenlandsche Zaken met een toespraak, waarin hij de vreugde van de rijks- regeering tot uiting bracht, dat voor het eerst sinds het bestaan van het Duitsche rijk en van het keizerrijk Japan de minister van Buiten landsche Zaken van Japan zich binnen de mu ren van de rijkshoofdstad bevindt. De geestdrif tige ontvangst, welke de rijkshoofdstad Mat soeoka spontaan bereid heeft, is een uitdruk king van de natuurlijke en hartelijke sympa thie, welke het Duitsche volk voor het Japan sche volk gevoelt. Toen Japan in 1933, als eerste mogendheid, den Volkenbond den rug toekeerde, hebt u naar wij weten als vertegenwoordiger van uw land te Genève verklaard, dat nog zou blij ken, hoezeer de Volkenbond onder het uittre den van Japan meer te lijden zou hebben dan Japan zelf. Uw voorspelling zou sneller in ver vulling gaan, dan de heeren te Genève voor mogelijk gehouden hadden, want nog hetzelfde jaar verliet Duitschland den Volkenbond en thans vertoeft het bureau van deze Instelling, d.w.z. van deze door Engeland uitgevonden be langengemeenschap om fatsoenlijke volkeren klein en in slavernij te houden, in emigratie in Amerika. Eigenlijk bestond er dus toen reeds een diepe geestelijke overeenstemming tusschen onze belde jonge volkeren over de politiek, wel ke gevolgd moest worden tegenover de mogend heden van de oude wereld, een overeenstem ming, die de volgende jaren tot een steeds hechtere samenwerking zou leiden en die haar bekroning zou vinden in het sluiten van het driemogendhedenpact van 27 September van het vorige jaar. De wereld weet, op hoe vooraanstaande wijze Uwe Excellentie voor het denkbeeld van dit pact is opgekomen, en dat het ten slotte niet in de laatste plaats aan uw initiatief en energie in Japan was toe te schrijven, dat het tot stand kwam. Ik heb daarom het bijzondere genoegen en de bijzondere eer, namens de rijksregeering en namens alle hier aanwezigen, den minister van Buitenlandsche Zaken van den „Tenno" (Keizer) in Duitschland op de hartelijkste wijze welkom te heeten. Moge uw verblijf in Berlijn en vervolgens in Rome er toe bijdragen, de be trekkingen van vriendschap tusschen Duitsch land, Italië en Japan nog nauwer te maken en te verbinden tot een onwrikbare gevechtsge meenschap. Uw bezoek aan Duitschland vindt plaats in een voor Europa en de geheele wereld bijzonder belangrijk tijdvak, n.l. in den tijd van den eindstrijd tegen Engeland. Deze eindstrijd in den ons door Engeland, zonder eenig recht en tegen elk verstandig begrip opgedwongen oorlog zal door het geheele Duitsche volk en door het met ons verbonden Italiaansche volk met een ongekend fanatisme gevoerd worden. Elke bom die op Engeland valt brengt het eilandenrijk een stuk dichter bij zijn uiteinde lijke vernietiging. Met elke ton tot zinken ge brachte scheepsruimte verzinkt definitief een stuk van Groot-Brittannië. Onze legers staan gereed. Eigenlijk daar zjjn wij van overtuigd is Engelands lot reeds bezegeld. Wij weten thans, dat de oorlog voor Duitschland en zijn bondge- nooten gewonnen is. Aan het eind van dit jaar 1941, zoo gelooven wij, zal de geheele wereld het weten. Engeland, dat uittrok om weer evenals vroe ger de volkeren tegen Duitschland te mobili- seeren, is thans in werkelijkheid geïsoleerd. Terwijl Duitschland en Italië een groot deel van de wereld tot zijn vrienden en bondgenoo- ten telt, bestaan Engelands z.g. bondgenooten overwegend uit individueele vertegenwoordigers van vroegere, aan Engeland onderdanige Euro- peesche regeeringen, maar zonder volkeren. Daartegenover staan thans de in het drie mogendhedenpact verbonden drie groote mo gendheden en de met hen vereenigde staten, die alle weten, dat zij in een lotsgemeenschap op leven en dood verbonden zijn. Het lot vqn Duitschland en Italië is thans ook het lot van Japan en omgekeerd. Deze lotgemeenschap is besloten, zich tegen elkeen te keeren, die zou probeeren den oorlog uit te breiden en te ver lengen en daarmede het doel van de bondge nooten, n,l, een spoedig herstel van den wereld vrede, tegen te werken. Zij is verder besloten, bij de nieuwe ordening in de door de natuur aan haar volkeren toegedachte levensruimten in Europa en Oost-Azië, geen inmenging te dulden, van welke zijde zij ook moge komen. Excellentie! Onze volkeren, die op een histo rie van vele duizenden jaren terugzien, voeren heden een strijd om hun bestaansrecht, welke het lot van onze volkeren wellicht voor eeuwen zal bepalen. Deze strijd is in den hoogsten zin des woords een moreele strijd, want bij de vraag of de macht zal overwinnen wier regeer ders den oorlog verklaarden om de heerschap- Dij over de onderdrukte volkeren verder te handhaven, of de machten, die den handschoen hebben opgenomen om haar herkregen natio nale vrijheid ook tegen de buitenwereld te staven, kan het antwoord niet moeilijk zijn. In werkelijkheid verlangen thans reeds hon derden millioenen menschen naar deze waar lijk sociale wereld en worden dagelijks meer menschen van dit nieuwe vrijheidsideaal door drongen. Het driemogendhedenpact is het po litieke fundament, waarop de jonge volkeren de overwinning en de vrijheid zullen bevech ten. De rijksminister van Buitenlandsche Zaken sloot zijn betoog met een groet aan den „Ten no", de grootheid van Japan en den bloei en het welzijn van het Japansche volk. De minister van Buitenlandsche Zaken, Mat soeoka, dankte den rijksminister van Buiten landsche Zaken hartelijk voor de ontvangst en de woorden van welkom, waarna hij betoogde: Op 27 September van het vorige jaar hebben wij het driemogendhedenpact gesloten, nadat dit pact door uwe krachtige medewerking, mijnheer de rijksminister, op de beste wijze was voorbereid. Hierbij was u in Tokio door den Duitschen ambassadeur, majoor Ott, en den ambassadeur Stahmer, welke u rnjj ge zonden hebt, waardig vertegenwoordigd. Wat de beteekenis van het pact en zijn doelstellin gen betreft, sluit ik mij oprecht bij uw uiteen zettingen aan. Het pact is een lotsgemeenschap, gedacht voor alle eventualiteiten. Het is in wezen een vredespact, want het moet een uit breiding van dezen oorlog verhinderen. Het moet verder een inmenging van aan het ge bied vreemde machten in de belangensfeer van Japan in Oost-Azië en van Duitschland en Italië in Europa, vastberaden tegengaan, waar mede de wereldvrede het best gediend wordt. De beteekenis van het pact wordt steeds meer ook door andere volkeren ingezien. Velen zijn reeds tot het pact toegetreden, een feit, dat het beste succes van de politiek der asmogend- heden staaft. Ik ben zeer verheugd, hier ver tegenwoordigers te zien van deze thans innig met ons verbonden landen. Terstond na het sluiten van het pact was u zoo goed, mij tot een bezoek aan Duitschland uit te noodigen. Gaarne heb ik uw vriendelijke uitnoodiging aanvaard en beloofde Ik hierheen te komen, zoodra de werkzaamheden mij zulks veroor loofden. In denzelfden zin beantwoordde ik de uitnoodiging van den Italiaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano. Lang heb ik het moeten uitstellen, de reis naar Duitschland en Italië te aanvaarden. Thans echter, nu de bemiddeling tusschen Thai land en Fransch Indo-China tot een gelukkig einde gebracht kon worden, heb ik terstond den dag daarop Tokio verlaten, om mijn harte- wensch te volbrengen. Ik behoef nauwelijks te zeggen, hoe bijzon der belangrijk een persoonlijke kennismaking, ja een vriendschap tusschen de leidende man nen van de zoo nauw verbonden volkeren is. Het ontbreken van dit persoonlijke contact tot dusver, heb ik steeds als een gebrek gevoeld, en ik mag vermoeden, dat dit gevoel aan Duit sche zjjde gedeeld wordt. Daarom is het begrij pelijk, dat ik sinds het sluiten van het pact er naar streefde, deze gevoelige leemte op te vul len, en zoo ben ik thans, dank zij de tot mij gerichte uitnoodiging, te Berlijn. En thans nu ik hier ben, wil ik, neen moet ik, vooral den genialen schepper en leider van het Groot- Duitsche Rijk alsmede zijn trouwe medewer kers onder wie in de eerste plaats den rijks minister van Buitenlandsche Zaken, leeren ken nen. Ik zou nog eens mijn oprechten dank wil len betuigen voor de uitnoodiging der rijksre geering en voor de vriendelijkheden welke ge mij temidden van een grooten oorlog bewijst. Matsoeoka sloot met een welzijn op den Führer, den rijksminister van Buitenlandsche Zaken en op het bloeien en gedijen van het nieuwe Duitsche rijk, ih het geloof aan de vei lige eindoverwinning van Duitschland en Italië in dezen grooten strijd. Bij de ontvangst waren voorts aanwezig de generaal-veldmaarschalk Keitel, verscheidene Zonsondergang 28 Maart 20.06 Zonsopgang 29 Maart 7.24 Maanopkomst 7.44 ondergang 20.54 De Japansche minister van Buitenlandsche Zaken, Matsoeoka, in gesprek met den Führer (Telefoto Stapf) rijksministers en rijksleiders, de minister van Staat, dr. Meissner. en verscheidene andere vooraanstaande personen van staat, partij en weermacht. Aan het slot van de ontvangst ver hief de Japansche minister van Buitenlandsche Zaken zich nog eens van zijn zetel en uitte de beste wenschen voor het grootste bondgenoot schap, dat de wereld ooit gezien heeft. ROME, 27 Maart (D.N.B.). De Japansche minister van Buitenlandsche Zaken, Matsoeoka, heeft, zoo meldt het blad „Resto del Carlino" te Bologne in een interview met een journalist, die hem in den specialen. trein naar Berlijn vergezelde, o.a. het volgende verklaard: „Wat de punten van bespreking betreft, hier is geen bijzondere scherpzinnigheid voor noo- dig om deze te raden. Het fundamenteele doel is algemeen bekend, n.l. het vredesinstrument tot het uiterste te versterken en daarbij ook tevens rekening te houden met de wanhopige pogingen van diegenen, die met alle middelen en ook ten koste van een tweeden wereldoorlog het tot standkomen van een nieuwe 'orde trach ten te verijdelen. Sedert het voorjaar van 1933 en wel sedert den dag, waarop ik van Genève naar Tokio terugkeerde, waren mü de negatieve en reac- tionnaire plannen van de Angelsaksische we reld volkomen duidelijk en juist daarom hield ik een nauwe samenwerking met de beide Euro- peesche mogendheden, die om dezelfde redenen door dezelfde Angelsaksische wereld werden bestreden, voor noodzakelijk. Mijn reis heeft reeds positieve resultaten op geleverd, daar ik tijdens mijn kort oponthoud in de Russische hoofdstad gelegenheid had voor een vrij langdurige bespreking met den chef van de Russische regeering. Ik neem. aan, dat ik op mijn terugreis langer in Moskou zal kunnen vertoeven. Meer zou ik hierover thans niet willen zeg gen, temeer daar ik in Berlijn met talrijke di plomaten van mijn land besprekingen zal voe ren, die hiertoe uit de verschillende hoofdsteden van Midden- en Noord-Europa zijn gekomen. BERLIJN, 28 Maart. (D.N.B.). In den nacht van 27 op 28 Maart hebben Britsche vliegtuigen, naar het D.N.B. verneemt, boven West-Duitschland gevlogen. Als gevolg van het slechte uitzicht op de aarde en het krachtige afweervuur waren zij niet in staat hun bommen goed gericht omlaag te werpen. Verscheidene gebouwen werden verwoest of beschadigd. Er ontstonden branden, welke spoedig gebluscht konden worden. Eenige burgers werden gedood, verscheidene burgers gewond. Nergens werd mi litaire schade aangericht. Twee Engelsche vlieg tuigen werden neergeschoten. De verliezen van de R.A.F. tijdens de vlucht naar Duitschland in den nacht van 27 op 28 Maart zijn, naar het D.N.B. verneemt, met nog een toestel vermeerderd. In totaal heeft de Duitsche luchtafweer drie Engelsche machines neergehaald. WASHINGTON, 28 Maart (D.N.B.). Naar welingelichte regeeringsambtenaren verkla ren, heeft president Roosevelt de uitvoering van de wet tot hulpverleening aan Etage- land opgedragen aan zijn onlangs uit Lon den teruggekeerden bijzonderen afgezant, Hopkins. Vertegenwoordigers van het leger, de vloot en het departement van financiën zullen hem ter zjjde staan. Een verslaggever van United Press meldt van den Amerikaanschen torpedojager Benson, dat president Roosevelt, die zich aan boord van het jacht Potomac bevindt, de wet, die zeven milliard dollar voor de financiering van de hulp aan Engeland beschikbaar stelt, nog niet heeft Kunnen onderteekenen, omdat het marinevlieg tuig, dat deze wet aan den president moest brengen, door buiig weer gedwongen was rechts omkeert te maken. De Amerikaansche marinebegrooting zal, zoo meldt het A.NJP., voorloopig wel hangende blij ven als gevolg van het meeningsverschil tus schen Senaat en Huis van Afgevaardigden om trent den aankoop van Zuid-Amerikaansche vleeschconserven. De historie begon, toen het Huis van Afgevaardigden in de marinebegroo ting het aankoopverbod voor Zuid-Amerikaanscb vleesch inlaschte, waarmee de Senaat zich aan vankelijk accoord verklaard. Onder pressie van het Witte Huis kwam hij hierop later weer terug, zoodat thans het Huis van Afgevaardig den tegenover den Senaat staat, waarbij geen der lichamen wenscht toe te geven. De democraat Wheeler en de republikein Nye werken op het oogenbük plannen uit voor een campagne in het geheele land, om de Ver Staten buiten den oorlog te houden. Nye begint Vrijdag met een reeks redevoeringen aan de Westkust. Wheeler begint hiermede de volgen de week in het Midden-Westen. Het Amerikaansche tankschip Denver, dat, zooals reeds gemeld, door een ontploffing aan de kust van Carolina in brand geraakt was is tijdens een poging om het vaartuig weg te sleepen, op 40 zeemijlen ten Zuiden van de kust van Noord-Carolina gezonken. Negen leden der bemanning worden vermist. Blijkbaar zijn ze met hun schip in de diepte verdwenen. WASHINGTON, 28 Maart Het departement van Buitenlandsche Zaken heeft den tekst ge publiceerd van het op 27 Maart ta Londen onderteekende verdrag tusschen Engeland, Ca nada en de Vereenigde Staten over het pachten van steunpunten op het Westelijke halfrond welke de regeering der Ver. Staten net vorig' jaar in ruil voor vijftig torpedojagers verkre gen heeft. Het gepubliceerde protocol be schermt de rechten van Canada bij alle kwes ties in zake New-FOundland. (Van onzen Haagschen redacteur) Naar wij vernemen, zal de Technische Hoogeschool te Delft vermoedelijk reeds 15 April weer in haar vóllen omvang worden heropend. De bibliotheek zal reeds a.s. Maandag voor alle studenten toegankelijk zijn. Ook examens en tentamens zullen van Maandag a.s. worden af genomen.. De rector magnificus van de Delftsche Hoogeschool heeft in verband met de door hem genomen beslissing het volgende medegedeeld: Zoo spoedig mogelijk, dat wil zeggen nog voor Paschen, zal een aantal examens en tentamens worden afgehandeld. Dienovereenkomstig wor den docenten gemachtigd Maandag 31 Maart daartoe over te gaan. Dit sluit in, dat met in gang van dien datum de gebouwen toegankelijk zullen zijn voor die studenten, die uit hoofde van hun examen of hun tentamen daarmede te maken hebben. De bibliotheek aan de Doelenstraat zal voor allen worden heropend. Ter vermijding van misverstanden vestigt de rectorrmagnificus er de aandacht op, dat de colleges en practica dus nog niet beginnen. Daarover zal zoo spoedig mogelijk worden be slist. Ter voorbereiding kunnen de studenten evenwel rekening houden »iet de waarschijnlijk heid, dat dit 15 April zal geschieden. TOKIO, 27 Maart (SP.T.). Een vooraan staand Japansch industrieel, Isihara, wiens firma ijzererts- en bauxietmijnen op Malakka, de Philippjjnen en in Nederlandsch-Indië en een groote reederij bezit, heeft in een interview met een redacteur van het invloedrijke econo mische tijdschrift Keizai Joho verklaard, dat Japan onmiddellijk het initiatief in Zuidoost- Azië in handen moet nemen. Aan dit interview, dat in toonaangevende Japansche kringen groot opzien heeft gebaard, ontleenen wij eenige passages. „De Nederlandsch-Indische kwestie", aldus Isihara, „is niet het eenigste of grootste Zuid- Aziatische probleem. Engeland en de Vereenig de Staten vormen de grootste moeilijkheid. Daarom moet Japan den Britschen invloed uit Malakka, Singapore en het achterland verdrij ven. Zoodra de invloed van Engeland heeft af gedaan, zal Nederlandsch-Indië vrijwillig aan de nieuwe orde in Oost-Azië medewerken." Sprekend over de Britsche troepenconcentra ties te Singapore verklaarde Isihara: „Singa pore is voor Nederlandsch-Indië een dekking in den rug. Wij moeten toegeven dat de vesting sterk is, maar dit is voor Japan geen reden tot ongerustheid. De bezetting bestaat n.l. voor al uit inheemsche troepen, uit niet-Engelschen. Overigens is Singapore niet zoo sterk als be weerd wordt. De reparatie-inrichtingen voor oorlogsschepen zijn onvoldoende. Daarom is Singapore geen geschikt steunpunt voor een groote vloot." Isihara is van oordeel dat, indien de Britsche vloot toch van Singapore gebruik zou maken, haar lot reeds beslist is. In dit verband herin nert hü aan de Russische vloot in den Rus sischJapanschen oorlog. In handelskringen wijst men erop, dat Isi hara jaren te Singapore heeft gewoond, en dat hij van den toestand aldaar volkomen op de hoogte is. BERLIJN, 28 Maart (D.N.B.) De Etagel-, sche nieuwsdienst meldt, dat gisteren zes lucht aanvallen op Malta en vooral op de haven werken van het eiland hebben plaats gehad. Reeds in de vroege ochtenduren verschenen er een twintigtl bommenwerpers, door jagers ver gezeld. Des middags werden luchtaanvallen op voor anker liggende schepen ondernomen. Ten slotte werd er een nieuwe aanval op de haven werken gedaan. MADRID, 28 Maart (D.N.B.) De Engelsche ambassadeur te Madrid, Sir Samuel Hoare, heeft zich vla Malaga naar Gibraltar begeven. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt het vol gende bekend. Gedurende het tijdvak van Maandag 31 Maart tot en met Zondag 6 April geeft elk der met „10" genummerde bonnen van de broodkaar' recht op het koopen van ongeveer 100 gran; brood. Voorts geeft elk der met „10" genummerae broodbonnen recht op het koopen van een rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna ge noemde bakkerijproducten telkens ten minste het daarachter geplaatste aantal grammen: De- schuit 75 gram; biscuits en wafels 90 gram; speculaas 140 gram; andere koekjes 200 gram; koek 160 gram; cake 300 gram; gevuld klein korstgebak (b.v amandelbroodjes) 400 gram: gevuld groot korstgebak (b.vboterletter) 500 gram; taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem ge bakken producten, welke hierboven niet ge noemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoe veelheid cmvat, waarin 70 gram mee] of bloem is verwerkt. De op 6 April nog niet gebruikte bonnen blijven voorts nog geldig gedurende de week van 7 April tot en met 13 April met dien verstande, dat zij gedurende laatstgenoemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, restau rants e.d. Gedurende het tijdvak van Maandag 31 Maart tot en met Zondag 6 April geeft de met „10" genummerde bon van de boterkaart recht op net koopen van 250 gram boter. De met „10" genummerde bon van de vet- kaart geeft gedurende bovengenoemd tijdvak recht op het koopen van 250 gram boter of margarine naar keuze. De met „10" genummerde bonnen, die op 6 April nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Zondag 13 April a.s Gedurende het tijdvak van Maandag 31 Maart tot en met Zondag 6 April geeft de met „83" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" recht op het koopen van één ei. De bonnen, welke op 6 April nog niet gebruikt zijn, blijven geldig tot en met Zondag 13 April, met dien verstande, dat zij gedurende de week van 7 April tot en met 13 April niet gebruikt mogen worden in hotels, restaurants e.d. Gedurende het tijdvak van Maandag 31 Maart tot en met Woensdag 9 April geeft elk der vier met „10 vleesch" gemerkte bonnen van de vleeschkaart recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbegrepen, of één rantsoen vleeschwaren. De met „10" worst, vleeschwaren" gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. De bonnen, welke op 9 April nog niet ge bruikt zijn, Wijven nog geldig tot en met Zon dag 13 April. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht bedraagt 75 gram voor gekookt of gekookt varkens-, rund-, kalfs-, paarden- en schapenvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, ton genworst en nierbrood en 150 gram voor bloed worst. Omtrent de distributie van peulvruchten zullen zoo spoedig mogelijk bij een afzon derlijk persbericht nadere bijzonderheden worden bekend gemaakt. Gedurende het tijdvak van Maandag 31 Maart tot en met Zondag 27 April geeft de met „20" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" recht op het koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling) of 120 gran huishoudzeep of 200 gram zachte zeep (oude samenstelling van vóór 1 Januari 1941) of 150 gram zachte zeep (nieuwe samenstelling van na 1 Januari 1941) of 300 gram zachte zeep- pasfca of 250 gram zeeppoeder of 600 gram waschpoeder. Volledigheidshalve wordt er op gewezen, dat waschpoeder niet gekocht kan worden door het publiek, doch uitsluitend wordt beschikbaar ge steld ten behoeve van wasscherijen. Voorts blijft de bepaling van kracht, dat de oude voorraden zeepvlokken, zelfwerkende wasohimiddelen en vloeibare zeep, welke zeep- soorten thans niet meer worden aangemaakt, nog mogen worden uitverkocht, met tien ver stande, dat elke bon recht geeft op het koo pen van 125 gram zeepvlokken of 250 gram zelfwerkende waschmiddelen of 200 gram vloei bare zeep. De bestaande regeling ten aanzien van de wasscherijen blijft onverminderd van kracht. De wasscherijen zijn derhalve verplicht voor elke twintig kilogram droge vuile waseh een zeepbon van het publiek in ontvangst te ne men. Zooals reeds voorgeschreven is dienen de wasscherijen eerst een bon van hun kianten m ontvangst te nemen en pas daarna een hoe veelheid van 20 K.G. waschgoed, hetzij ineens heteü bij gedeelten in behandeBfïg te nemer. De wasch van kantoren, hotels, café's enz-., voor zoover het handdoeken, poets- en stof doeken, servetten, tafellakens e.d. betreft, kan ter behandeling worden gegeven, zonder dat daarbij bonnen behoeven te worden afgegeven Naar wij vernemen, is de oommissie-Posthu- ma, die opdracht heeft gekregen de samenwer king van den Nederlandschen landbouw in .ie cm?lang van een zoo groot mogelijke voedsel productie te organiseeren, Woensdag haar ar beid begonnen. BOEDAPEST, 27 Maart (SP.T.). De Hon gaarsche bladen publiceeren berichten uit Bel grado, volkens welke er Donderdag in de Joego slavische hoofdstad groote vaderlandslievende demonstraties hebben plaats gehad, waaraan ook door het leger werd deelgenomen, in verband met de troonsbestijging van Koning Peter den Tweeden, en met de regeeringsverandering. De proclamatie van den Koning werd boven Belgra do uit vliegtuigen, door middel van pamfletten, bekend gemaakt. De patriarch van de Grieksch-Orthodoxe Kerk heeft in een bezielenden oproep de bevolking aangespoord zich als één man rondom dea troon te scharen en zich haar voorvaderen waardig te toonen. Uit nagenoeg alle plaatsen in de provincie stroomen de telegrammen van aanhankelijkheid en trouw te Belgrado binnen. In Hongarije worden de Joego-Slavische ge beurtenissen met kalmte opgenomen. Officieele kringen onthouden zich van commentaar. Uit Rome meldt United Press aan haar bla den: De „Giornale d'ltalia" schuift Engeland de schuld aan de Joego-Slavische .crisis in de schoenen. Het blad schrijft; „Blijkbaar heeft Engeland achtergehouden troeven uitgespeeld om de si tuatie weer omver te werpen, die door het toe treden van Joego-Slavië tot het Driemogend- hedenverdrag is ontstaan. Engeland speelt met duistere machten, die het reeds meer dan eens bij de uitvoering van zijn aanslagen gebruikte." ERGENS IN ITALIË, 28 Maart (Stefani). In zijn communiqué no. 294 maakt het Italiaan sche opperbevel het volgende bekend; Grieksche front: activiteit van de ar tillerie. Onze luchtformaties bombardeerden In duikvlucht vijandelijke concentraties. In den nacht van 25 op 26 Maart drongen aanvals- strüdkrachten van de koninklijke marine de baai Soeda (Kreta) binnen en overvielen er vlootstrijdkrachten en voor anker liggende schepen, waarbij den vijand zware verliezen worden toegebracht. Een vijandelijk oorlogs schip werd tot zinken gebracht. Britsche vlieg tuigen bombardeerden eenige van onze steun punten in de Egeïsche Zee, waarbij eenige per sonen gewond werden. Na zes weken van onophoudelijke en bloedige veldslagen hebben de vijandelijke troepen Ke ren bezet. De slag woedt voort in de onmiddel lijke omgeving. In de zone van Harrar hebben onze troepen de stad Harrar ontruimd, teneinde te verhinderen, dat de plaats gebombardeerd werd. Onze formaties bommenwerpers bestook ten met machinegeweervuur en granaten tal rijke vijandelijke gemechaniseerde strijdmidde len ten oosten van de stad. BERLIJN, 28 Maart. (D.N.B.). De Britsche admiraliteit heeft Donderdagavond bekend ge maakt, dat het Engelsche jacht Mollusc en het Engelsche patrouillevaartuig Lady Lilian tot zinken gebracht zijn. Op het jacht Mollusc zijn geen verliezen ontstaan. De naaste familieleden der slachtoffers van de Lady Lilian zijn op de hoogte gesteld. W. L. M. E. VAN LEEUWEN Zaterdagmiddag 29 Maart, 2.30 uur in de Gemeentelijke Concertzaal. Kaarten gratis verkrijgbaar bij Jacobijnestraat 3 - Ged. Oude Gracht 27

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1