LENTE IN DE BLOEMENSTAD SANATOGEN Haarlem, 2 8 Maart Uw Zenuwen worden bedreigd Raadsvergadering van Zandvoort VRIJDAG 28 MAART 1941 MAKELAARDIJ MAUKAAY Houten plantsoenen schildert een rijk coloriet Gevariëerde straatbeplanting toekomstmuziek AGENDA IN IEDER HUIS 'N SCHOONER KRUIS DE EIKEL STADSNIEUWS De jeugd vernielt spelenderwijs ZEGENING VAN DEN ARBEID Zondag 30 Maart a.s. De iep sterft uit DE SPORTHAVEN Afscheiding speelterrein met beton en vlechtdraad DE HOOGTIJDAG De mogelijkheid en wenschelijk- heid in onderzoek KINDERVOEDING Totaal subsidie over 1940 vast gesteld op f 26.366 Onbewoonbaar verklaarde woningen OPVOERING VAN L'A RLéSIENNE Gemeentelijke subsidie van f 250 WEER EEN FIETSENDIEF GESNAPT W oningbouwvereenigingen Teekentafels voor de Avondschool bespaar ZEEP doorTEPALIN te gebruiken. TEPALIN reinigt letterlijk alles en is volkomen zuiver; Ideaal voor huishoudelijk werk, maar ook voor fijn goed, kant, zijden kousen en dergelijke. Alleen REEMERS heeft Tepalin. Voor l91/2Ct. heeft U een flink pak; U doet er wonderen mee! warenhuis INBRAAK IN EEN LEVENS MIDDELENZAAK De brug over de Jan Gijzenvaart Het levende Poppentheater neem INLEVERING VAN MILI- TAIRE RIJKSGOEDEREN De omzetbelasting Uitbreidingsplan Zuid-Oost R.K. Haarlemsche Dambond BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK R.K. Tuinbouwwinterschool te Beverwijk ZAANDAM Met 83 stemman besloten tot reductie der strandpachten Vermindering pachtprijzen Kindertoeslagregeling Bruine-boonenpolitiek Bioscopen 29 Maart Bioscopen Apotheekdiensten HEEMSTEDE HILLEGOM VERHUUR VAN WONINGEN 36 POTGIETERSTRAAT AMSTERDAM TELEFOON 86798 laan 22, Oost Vest 78 en 86, Papentorenvest 6 en verder Buiten Spaame 25, 27, 29 en 31. Daar de bewoners nog geen hun passende woning hebben gevonden, heeft de regeerings- commissaris besloten den termen van ontrui ming met een jaar te verlengen. AI het pessimisme van niezende en proes tende stedelingen ten spijt, die de dupe werden van Maartsche buien, verkondigt de voorjaarsheraut zijn lofbed op de lente van de daken. In alle vroegte rukte vanmorgen het mo biele corps van „Hout en Plantsoenen" met spade en wagen uit naar het meer dan 100 ba. groote arbeidsveld, waar het voorjaars- werk thans zijn aanvang neemt. Dag na dag ploeteren de tuinlieden met liefde aan de honderden plantsoenen in d? stad en verhoogen de aesthetische waarde, die niet in geld is uit te drukken. Juist in deze dagen slaat het hart van ..Hout en Plantsoenen", dat verscholen ligt onder de glazen daken van de kweekers aan de Kleverlaan, sneller dan ooit. Gedu rende de wintermaanden waren de werk zaamheden meer van Internen aard. De rozen worden thans afgedekt ea zij, die Mi den strengen winter gesneuveld zijn women door nieuwe vervangen. De heesters' worden gesnoeid en „opgeboet", terwijl ook de gazons, die door de vorst of de jeugd beschadigd werden, nader onder de loupe worden genomen. Sommige plekken moeten vernieuwd of ingezaaid worden De gazons en talrijke bloemen/vakken krijgen een frissche bemesting en de paden in de par ken ontvangen weer een extra bedekking grint Op de kweekery heerscht een levendige druk te. Vanuit dit centrum vertrekken immers ac- verschillende tuinploegen en worden het zaad, de planten en tuingereedschappen gehaald. Er zijn niet alleen vele plantsoenen, die her steld moeten worden, maar ook veel nieuwe die aangelegd moeten worden in verband m*=.t eventueele verkeersverbeteringen. Het gebeurt juist in dezen tijd nog al eens. dat een huismoeder, die toch eenmaal aan den schoonmaak is geslagen, ook een ongerechtig heid voor haar woning weggekapt wil zien. Dan krijgt het bureau een telefoontje en als de klacn". gegrond is wordt aan het verzoek direct vol daan. Het gebeurt ook wel eens, dat de eer.e Haarlemsche haar buurvrouw benijdt omdat zij geen frisch plantsoentje voor de deur heeft Hex gaat natuurlijk niet aan om voor iede. huis een fleurig perkje aan te leggen. Dat zou een te kostbare geschiedenis worden. Die wen- schen kunnen pas in vervulling gaan zoo gauw er een hoogconjunctuur is. Hout en Plantsoenen houdt bij den aanleg van plantsoenen en per ken uitsluitend rekening met de vraag of een verfraaiing in het belang van het stadsschoen is en of er duizenden van kunr.en profiteeren. Het belang van de gemeenschap gaat vóór par ticuliere grillen. Als we over enkele weken het eerste groen en de bloemen zien ontluiken, denken wij wellicht, dat dit de vrucht is van het voor- jaarswerk der tuinlieden, die zoo ijverig in de perken bezig waren met hark en spade. Dit is niet zoo. Want de voorbereidingen voor de lente van dit jaar begonnen reeds ln Juli 1940 toen de eerste struiken werden aangeplant en het zaad in den bodem viel Niets is cr zoo teer als een bloem of plant Maar die wetenschap blijkt dikwijls voor de jeugd nog taboe te zijn. Al spelenderwijs ver nielt zij het jonge groen of het struikgewas, dat pas geplant is. Vooral de gazons hebben veel te lijden. Wanneer een enkede maal over het gras geloopen wordt is dit niet zoo erg, maar het geregeld loopen, waardoor een paa ontstaat, kan het gras niet verdragen. Het werdt plat getrapt en verstikt. Gelukkig kennen wij geen vandalisme, by onze jeugd. De ouders kunnen eohter door hun medewerking nog heel wat verbeteren, door hun kinderen op dit nog veelvuldig voorkomende kwaad te wijzij't Meest uitgesproken voorjaars- werk, waarmee men momenteel druk bezig is, mag men wel het schoonmaken van de gazons De commissie voor de geestelijke belangen van de leden van den R.K. Volksbond vestigt de aandacht op de in Maart te houden Zege ning van den Arbeid, een schoone traditie, welke in ons land meer en meer in eere hersteld wordt. Zoo zullen de katholieken' van Haarlem as. Zondag om vijf uur in de St. Josephkerk aan de Jansstraat hun werktuigen weer kunnen laten zegenen. Een zegening, die leert, dat de Kerk de arbeid niet veracht, maar eert. Zegening, die tevens de natuurlijke daad van arbeiden leert verbinden met de bovennatuur lijke taak van zelfheiliging. Arbeiden is voor de meeste menschen het een voudige en toch zoo verheven middel om God te dienen en ln den hemel te komen, dat is heilig te worden. „Aan God behoort de aarde en haar volheid" en het ls Gods gebod, dat de mensch door zijn arbeid zichzelf onderwerpt. In dien zin ls de mensch „medewerker van God." Het zegenen van werktuigen is niets anders dan een middel om den arbeider te door dringen van deze grootsche, het leven doorlich tende gedachten. Niet alleen de arbeiders, maar allen die arbeiden. Komt in grooten getale Zondag om vijf uur naar de St. Jozefkerk en neemt zoo mogelijk een klein onderdeel van Uw gereedschap mede. De plechtigheid zal bestaan ln een Lof met toespraak over de beteekenis van „Zegening van den Arbeid." De gebeden en gezangen worden U gratis aan den ingang der kerk uitgereikt. De Zangvereeniging „St. Caelilia" zal mede de plechtigheid opluisteren. Toont Uw groote belangstelling voor deze achoone traditie. DE COMMISSIE VOOR DE GEESTE LIJKE BELANGEN en perken noemen, die bezaaid liggen met on telbaar vele papiertjes, doode takjes en andere ongerechtigheden. Onvermoeid begint de tuin man aan dit Titanenwerk, steekt geduldig de kantjes af en schept een frisch Holland sciie sfeer in zijn tuintje. Onze straten zijn rijk aan boomen, die een zeker cachet aan de omgeving verleenen Ze groeien gelijk met de omwonenden op en er zijn bijna geen trouwere stadgenooten denkbaar. De decoratie van onze straten en lanen be staat voornamelijk uit iepen en linden. Vooral de iep is eern zeer populaire coom. Hy weet ach onder de meest ongunstige omstandigheden te handhaven en kan zelfs den zeewind goed ver dragen. Een haast onzichtbaar schimmeltje is echter zijn ar.dergang geworden. Sinds 1919 heef de besmettelijke iepenziekte haar ruïneuze werk over geheel Europa en Amerika voortge zet en vanzelf heeft zij ook de blöemenstad be zocht. Door Hout en Plantsoenen, zoo vertelde ons de adjunct-directeur van den dienst, de heer Dorrenstein, moeten jaarlijks enkele hon derden iepen geveld wonden, zoodat de duizen den iepen, die Haarlem rijk is, met de Jaren zullen verdwijnen." De experimenten 'om bepaal de iepensoorten of typen te kweeken, die niet vatbaar waren, hebben tot heden toe weinig succes gehad. Daar komt nog bij. dat de iep ook steeds nog bedreigd wordt door een zwam- ziekte, die even gevaarlijk is als het nietige schimmeltje, dat de boomen ten doode doemt. Het langzaam maar zeker verdwijnen der iepen be teekent nog geenszins, dat Haarlem binnen afzienbaren tijd het zonder straatver siering moet stellen. Want de gerooide boomen worden door nieuwe vervangen, die even fraai zijn als hun voorgangers. ALLeeh zal het even duren voordat zij uitgegroeid zijn. In de breede straten komen linden', kastanjes en essohen, terwijl in de smalle lanen en straten de klei nere soorten als lijsterbes, elzen en berken, po pulieren en meidoorns geplant worden, die even eens een decoratieven aanblik hebben. Van de 12.000 straabboomen, die Haarlem telt en waarvan de iepen het leeuwenaan deel hadden, verdwijnen er vele, terwijl andere btjgesnoeid moesten worden. De verjonging, die straks doorgezet moet wor den, moge te betreuren zijn, omdat Haar lem het geruimen tijd zonder forsche en statige beplanting moet doen, maar hier staat tegenover, dat het stadsbeeld meer afwisseling in zijn decoratie Krijgt en dat de nieuwere soorten veel fraaier zijn dan de iepen, die gaan verdwijnen. De Regeeringscommissaris voor Haarlem heeft overwogen dat in het plan voor uitvoering van de werken voor de sporthaven aan het Noorder Buiten Spaame wèl begrepen zijn de grondwer ken voor het speelterrein, nabij gemelde haven, doch niet de afscheiding van dat terrein. Het ligt voorts in de bedoeling deze afschei ding te maken van betonpaaltjes, waartegen vlechtdraad zal worden aangebracht en vervol gens, ter plaatse van het geprojecteerde vere nigingsgebouw, een afscheiding te maken van houten palen met vlechtdraad en bovendien een draaibaar en afsluitbaar gedeelte te maken in deze afscheiding, waarvan de kosten ln totaal geraamd zijn op rond 1.250,Dit bedrag, is ter beschikking gesteld. De door het dagelijksch bestuur van „Haar lems Bloei" benoemde commissie, bestaande uit de navolgende leden van het algemeen bestuur dier stichting, de heeren Brinkmann, Hooy en Van Weerden, is, onder voorzitterschap van den heer B. W. Lasschuit, voor het eerst bijeen geweest. De commissie heeft zich in deze eerste zitting beperkt tot het nagaan van de mogelijkheid en wenschelijkheid van een jaarlijks terugkee- rende Hoogtijdag te Haarlem. Na uitvoerige bespreking van het onderwerp is de commissie tot de conclusie gekomen, dat een jaarlijks terugkeerende Hoogtijdag voor Haarlem, de hoofdstad van het oude Kennemer- land en de provincie-hoofdstad van Noordhol- iand, zeker van belang mag worden geacht. Daarna hield de commissie zich bezig met. den aard van dezen Hoogtijdag. zy besprak achtereenvolgens verschillende planneni waar- by zoowel aan de cultureele als aan de sociale zijde ervan de noodige aandacht werd gegeven, omdat de commissie van meening is, dat zulk een Hoogtijdag naast de daaraan verbonden feestelijkheden ook een diepere beteekenis dient te hebben. Alleen dan zal hy in alle bevolkings groepen weerklank vinden en ten volle aan het gestelde doel beantwoorden. De commissie is, evenals het dagelijksch be stuur, van meening, dat de Hoogtijdag eerst na terugkeer van den vrede eventueel zal kunnen worden gehouden. In afwachting daarvan zal dit evenement in onderdeelen nauwkeurig kun nen worden bestudeerd. Van het besprokene zal by monde van den commissie-voorzitter verslag worden uitgebracht in de eerstvolgende vergadering van het dage- lyksch bestuur van „Haarlems Bloei". De secretaris der commissie, de heer C. S. Th. van Gink, directeur van „Haarlems Bloei", zal de verschillende in de commissie naar voren gebrachte plannen nader uitwerken. Gezien de belangstelling, welke er in Haarlem voor een Hoogtydag bestaat, zal deze eerste mededeeling zeker met belangstelling begroet worden. Eer het tot verwezenlyking van t.z.t. te aan vaarden plannen zal komen, zal misschien nog geruimen tyd verstryken. Tot dien terugkeer van normale toestanden zal „Haarlems Bloei" aan andere plannen, wél ke ook onder de huidige omstandigheden wel doorgang kunnen hebben, haar aandacht geven. De rekening en verantwoording óver 1940 be dragende 26.366, ingediend door de commissie van Kindervoeding alhier, is door den regee ringscommissaris goedgekeurd. Het subsidie is op een gelyk bedrag bepaald. De uitdeeling der voeding vond van 1 Januari tot en met 26 April en van 14 October tot en met 31 December in vyf lokalen plaats. Aan de scholen voor B.L.O. werd het voedsel ter plaatse verstrekt. Het aantal uitgedeelde porties warm voedsel be droeg 152.575. De raad besloot op 3 April 1940 68 woningen onbewoonbaar te verklaren. Van dit aantal zyn er thans nog 22 bewoond, terwyi de termijn van ontruiming op 18 April verstrykt. Het be treft hier de woningen, gelegen aan de Am sterdamstraat 3a en 3ac, Bakkumstraat 12, Be- gynhof 26 en 27, Groot Heiligland 7, Harmen- jansweg 57h, Kenaustraat 8b, f en g, Kennemer- straat 6, 8 en 10, Leliestraat 18a, Lange Poel- Hen einde een opvoering van „L'Arlésienne" in den stadsschouwburg, alhier, mogeiyk te ma ke, heeft de regeeringscommissaris voor Haar lem op verzoek van het N. v. Het Nederlandsch Tooneel een bedrag van 250 ter beschikking gesteld uit het fonds voor Kunsten en Weten schappen. Gisterenmiddag is op aanwyzing van den benadeelde door de politie te Haarlem aange houden de 33-jarige H., transportarbeider, die in het bezit bleek te zyn van een rywiel, dat den vorigen dag ten nadeele van een ingeze tene dezer gemeente was ontvreemd. De man draaide, by een ondervraging op het politiebureau, eerst om de zaak heen, maar tenslotte bekende hy het rijwiel meegenomen te hebben. De transportarbeider is in verzeker de bewaring gesteld. De regeeringscommissaris heeft goedgekeurd de balansen en de verlies- en winstrekening over 1939 betreffende de 52 en 44 arbeiderswoningen der Woningbouwvereeniging „Spaarnoog" en betreffende de complexen van 318 en 74 arbei derswoningen en het complex van 81 Midden standswoningen der Woningstichting .patri monium". De regeeringscommissaris heeft een bedrag van ten hoogste 320 beschikbaar gesteld voor den aankoop van vier teckentafels, zulks op verzoek van den directeur van de Gemeenteiyke Avondschool voor Nyverheidsonderwys en in in verband met de splitsing van klassen. De Secretaris-Generaal van het betrokken Depar tement heeft de uitgaven goedgekeurd. KRUISSTRAAT 35 In den nacht van Woensdag op Donderdag is ingebroken in het filiaal van de Gr. op den hoek van den Ryksstraatweg en de Jan Gij- zenkade. De inbraak werd 's morgens door het personeel ontdekt. Onbevoegden waren door verbreking erin geslaagd ln den winkel te ko men, waar ze alles doorzochten. Ook het ma gazijn werd door hen bezocht. Ontvreemd werden 50 kg. boter, 26 kg. thee, 15 kg. koffieboonen, een hoeveelheid reepen chocolade en een aantal distributiebescheiden. De politie stelt een onderzoek in. Op 24 Mei' 1939 stelde de raad ter beschik king van B. en W. een bedrag van 35.500 voor den bouw van een brug over de Jan Gijzenvaart. De regeeringscommissaris heeft thans overwogen, dat het biliyk is te achten den aannemer van bovenbedoeld werk de hoogere kosten als ge volg van de bijzondere tydsomstandigheden te vergoeden. Het crediet is dan ook verhoogd met 7935,56 en gebracht op 43.435,56. De voorstelling, die Het Levende Poppen theater j.l. Zondag in de Leeuwerik gaf, was uitverkocht, zoodat vele honderden teleurge steld moesten worden. Daarom wordt een her haling gegeven a.s. zaterdagmiddag half drie. Voor wie het nog niet weet: Het Levende Poppentheater geeft Jan Klaassenspellen met menschen als levende poppen. Het effect hier van is buitengewoon komisch. Het geheele too neel wordt daarby tot poppenkast omgebouwd en de levende spelers spelen in kleurige cos- tuums temidden van echte décors. In deze tijden heb ben Uw zenuwen ernstig te lijden. Voed ze daarom met Sana- togen en voorkom daarmede neer slachtig heid en vermoeid heid. Mevrouw AL M. te B., schrijft: „Ik voel mij met Sanato- gen in levenskracht en gezondheid toenemen. Nu kan ik weer met lust en genoegen mijn werk doen. De zenuwzwakte is bijna overwonnen en van de voortdurende moeheid ben ik verlost". De Regeeringscommissaris voor Haarlem maakt bekend, dat. aan de verlofgangers bene den den rang van adjudant-onderofficier, wo nende of verblyvende in de provinciën Zuid- Holland, Zeeland, Noord-Brabant en het Wes telijk gedeelte der provincie Noord-Holland, alsmede op de eilanden Texel, Vlieland, Ter schelling en Ameland, die, om welke reden ook, nog niet aan hun verplichting hebben voldaan om de onder hun berusting zijde militaire rijksgoederen in te leveren, alsnog wordt op gedragen die verplichting na te komen. Zy behooren zich, voor zoover zij van den burgemeester geen persoonlyke oproeping ont vangen hebben, vóór 1 April a.s. te melden ter gemeente-secretarie (bureau voor militaire za ken) van hun woon- of tydelyke verblyfplaats teneinde te weten te komen, waar en wanneer voor hen de gelegenheid openstaat om de rijks goederen in te leveren. De verplichting om zich te melden bij den burgemeester en ter plaatse der inlevering be staat eveneens voor hen, die, hoewel geen mi litaire rijksgoederen onder hun berusting heb bende, nog niet de verklaring hebben onder teekend. dat zij geen ryksgoederen meer in hun bezit hebben. Indien de tot inlevering of aanmelding ver plichte verlofganger wegens bijzondere omstan digheden niet in de gelegenheid is persoonlijk de goederen in te leveren kan een en ander geschieden door een familielid of huisgenoot. De aangiften voor de nieuwe omzetbelasting zyn aan de belastingplichtigen verzonden door den inspecteur der Invoerrechten en Accynzen te Haarlem. Wy maken er onae lezers attent op, dat zy, die niet zoo'n biljet hebben ontvangen, doch wel goederen hebben geleverd of diensten tegen vergoeding hebben verricht, verplicht zyn, op straffe vam hechtenis of hooge boete udt eigen beweging aangifte te doen. Inlichtingen zyn eiken voormiddag van 912 uur, behalve 's Zaterdags by voornoemden in specteur te verkrygen. De Regeeringscommissaris voor Haarlem heeft bepaald, dat een herziening in voorbereiding is van en gedeelte van het uitbreidingsplan Zuid-Oost", gelegen op den noordelijken hoek van den Schalkwijkerweg en den ontworpen verkeersweg Schalkwijkerweg—Amsterdamsche- vaart, tevens SchalkwykerwegSchiphol. De wedstrijden om het persoonlijk kampioen schap van den R. K. Haarlemschen Dambond worden Zondag 30 Maart voortgezet voor de hoofdklasse. Aanvang der wedstrijden 1 uur in het clubgebouw van T. E. P. aan het Frans Halsplein. Het programma luidt: HollenbergBelderok en B. v. d. Kroft Zylstra. Maandag 31 Maart spelen HeesakkersB. v. d. Kroft en EisingRump (afgebroken party), in het lokaal van H. R. K. D. Voor de le en 2e klasse worden de partyen gespeeld op Woensdag 2 April in het Vereeni- gingsgebouw te Heemstede. De bedoeling is om voor de le en 2e klasse de afgebroken partijen geheel te laten uitspelen in één tusschenronde. Datum en lokaal worden nog nader bekend ge maakt. Geboren: 26 Maart: M. L. J. de Jager—Dé- bouck, z.; A. P. van HeemsSpoor, d.; 27 Mrt: W. E. HouwelingRiepenhausen, z.; E. de Zwart—van Buuren, d.; G. C. Sinndorf—Ber nard, z.; M. P. de BoerRan, d.; M. O. J. Ruys—van Eek, d.; H. J. M. Goddijn—Wiggers, z.; M. Wieringa—Bink, z.; 28 Maart: R. Dreyer Schittko, d.; A. M. AlbekBastiaanse, d. Overleden: 26 Maart: W. StamHemelryk, 67 j., Leidschevaart; G. Rhee, 63 j., Kamper laan; 27 Maart: B. Schildmeijer, 78 j., Z.B. Sparane; S. Koning. 85 j., Hagestraat; M. Ruig- rok, 85 J., de Genestetstraat. De uitslag van het eindexamen cursus 1940 1941 ls: H. van Baarsen, Z. O. Beemster; A. Dames, Beverwyk. met veel lof en aanteeke- ning voor Fransch, Duitsch Engelsch en ma- chineschryven; W. Deen, Zwaagdyk, met veel lof en aanteelsening voor Duitsch en machine- schrijven; C. Konyn. Beemster, met lof en aan- teekening voor machineschryven; H. Omtzigt. Uithoorn, met veel lof en aanteekenlng voor machineschryven; W. Vendel, Heemskerk, met lof en aanteekening voor Engelsch. Jubileum Reinigingsdienst Ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van den gem een teiy ken reinigingsdienst zal Dinsdag a.s., den len April in het schaftlokaal van den dienst aan den Westzanerdyk vanaf 2.30 uur een receptie wor den gehouden, waar iedere belangstellende van harte xtelkom ls. De vraag of de Zandvoortsche Strandpach- ters wel of niet met een schoone lei hun ten ten op mogen zetten, werd Donderdagmiddag door den gemeenteraad besproken in zyn maandelijksche zitting. B. en W. die voorstelden, nu over 1940 een belangryke reductie was toegestaan, de pach ters niet eerder op het strand toe te laten dan wanneer zy 80 pCt. van den gereduce'erden pachtprijs betaald hadden, maakten hierby te vens de bepaling dat 57 pCt. van de ontvang sten gevorderd zouden worden als onmiddel lijke betaling van het nog over 1940 verschul digde of het verschuldigde over 1941 De heer T. MOLENAAR vroeg over deze kwestie het allereerst het woord om zyn twijfel uit te drukken of bij B. en W. wel de bedoeling voorzat hier de behulpzame hand te bieden. Hij zou de gevraagde 80 pCt. eerder op 50 pCt. stéllen, aangezien hy anders moeilijkheden vreesde. Ook de heer F. JOUSTRA is voor een meer soepel optreden tegenover deze groep inwo ners. Wethouder VAN DER MOOLEN becyferde, dat van da tot ongeveer 17.000 gereduceerde pacht, waarop dus ongeveer 10.000 is gekort, nu nog ongeveer 3.0C0 open staat. Het was gebleken dat diverse pachters reeds eigener be weging schoon schip gemaakt hadden, terwyi anderen dit ook wel hadden gekund, gezien de by steekproeven bewezen meerdere ontvangsten in hun bedrijf. De VOORZITTER noemde het een onvrien delijkheid om den goeden wil van het College ln twfel te trekken. Het deed zyn voorstel Immers onverplicht. Met 8 stemmen voor en 3 tegen (de heeren Kerkman en De Muinck waren afwezig) ver klaarde de raad zich hierna accoord met het voorstel van B. en W. Een nog het strand betreffend geval was de verleening van een korting aan de houders van ventvergunningen. De noodzakelijkheid deze groep pachters een korting over 1940 toe te staan (B. en W. vroegen 50 pCt.), werd volko men in het kader geacht van de andere ver leende reducties, al zal dit nog wel niet het laatste geval zijn waarbij men zich te beraden krijgt over de billijkheid van een dergeiyk ver zoek, aangezien de heer MOLENAAR toegezegd kreeg een prae-advies over „vermindering pacht 1940 IJstent Kerkplein". Doordat de Luchtbeschermingsdienst groo- tendeels beslag legde op de voormalige Be waarschool en de zaalverhuur zich tot een minimum beperkte, voelde het College de noodzaak de positie Van den concierge van het gebouw te herzien. De hieromtrent gevoerde debatten leverden eenerzyds het bewys van de goede zorgen van bedoelden concierge (hier sprak de heer Bol- widt over), anderzyds (deze opmerking maakte de heer Joustra en werd door een der Wethou ders toegegeven) kwam de wenschelijkheid naar voren het gebouw maar liever te sloopen. De VOORZITTER achtte den juisten tyd hier nog niet voor gekomen, al stelde hij de slooping wel in het vooruitzicht, zoodat de raad tot dien de gevraagde regeling vast moest stel len. Zonder hoofdelijke stemming worden aange nomen de voorstellen tot het vaststellen v&n de kosten van het vakonderwijs in 1940, be paald op 3.398 voor het lager onderwys en op 5.734 voor het uitgebreid lager onderwys; de wijziging van de algemeene politie-Verorde- ning in verband met de voorgeschreven sluiting te 23 uur van café's e.d.; de driemaandeiyk- sche vergunning voor het Verwerken van het beltvuil en het voorstel betreffende eenige van hoogerhand voorgeschreven wijzigingen in de terordening gemeentepolitie. Een door B. en W. verzocht gunstig advies op de door Ged. Staten voor de hoogere func tionarissen (burgemeester, secretaris en ont vanger) voor te bereiden kindertoeslagregeling ondervond groote tegenkanting van de zyde van de heeren MOLENAAR en JOUSTRA. Hun bezwaren waren, dat, nu de gemeente ambtenaren in tegenstelling met vroeger naast het „vaste" werk thans ook hoogere loonen terdienen dan personen in het vrije bedrijf, kindertoeslag die tegenstelling nog maar zou vergrooten. En dan mocht men het, aldus de heer JOUSTRA, noemen zoo men het wilde, maar voor hem stond vast, dat wanneer het toeslag was kreeg men het toe en wanneer het bijslag was, kreeg men £et er by en zulks acht te hij beide onnoodig. Wethouder C. SLEGERs (R.K.) liet een ge heel ander geluid hooren. Hy noemde kinder toeslag, ongeacht of deze het gezin van een werkman of een hoogeren ambtenaar ten goede kwam, steeds te rechtvaardigen, omdat de hoo- ger gesalarieerden ook hun stand op te houden hebben en met hun salaris dus veel moeten doen. By stemming bleek de meerderheid het hier mede eens te zyn, zoodat Zandvoort zyn in stemming zal betuigen. Volgde tot slot een soort Interpellatie van den heer MOLENAAR over wat men zou kun nen noemen de gemeentelijke bruine-boonen politiek. 2000 had de gemeente Zandvoort toendertyd - beschikbaar gesteld voor het ver bouwen van bruine boonen, wat als bleek geen bepaald succes geworden was. Grief van den heer Molenaar was, dat een voor den ver- Gebouw St. Bavo: Haarlems Gemengd Koor, 8 uur; Kinderkoor St. Caecilia, 8 uur; Schaak club St. Bavo, 8 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg: Tentoon stelling van schilderyen, teekeningen en grafi sche werken door prof. W. van den Berg en door Géorgi Rueter, 105 uur. Rembrandt: „Rceen in Tirol", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Cinema „Palace": „Episode", 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor: „Het gouden masker", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals: „Sherlock Holmes", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Spaarne: „De Spooktrein", 8 uur. Gebouw St. Bawo: Gecombineerde Besturen Bakkers, 8 uur; Vereenlging van speeltuinver- eenigingen, 4 uur; Geel Wit 6.30 uur; Gewone zittingen 47 uur. Stadsschouwburg: 2.30 uur en 7.30 uur: N.V. Het Residentie Tooneel met „Thee Voor twee". Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg: Ten toonstelling van schilderijen, teekeningen en grafische werken door prof. W. van den Berg en door Géorgi Rueter, 105 uur. 'z,:0 Rembrandt: „Rosen in Tirol", 2.30, 6.30 en 3.45 uur. Cinema „Palace": „Episode", 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxer: „Het gouden masker", 2.30, 630 en 8.45 uur. Frans Hals: „Sherlock Holmes", 230, 630 en 8.45 uur. Spaame: „De Spooktrein", 8 uur. De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrydagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Bosch en Vaart-apotheek, Bosch en Vaartstraat 26, Telef. 13290; H. Remmers Zn., Kruisstraat 6, Telef. 10354; Noorder-apotheek, Jan Gyzen- kade 181, TeLef. 23821; Heemsteedsche apo theek, Binnenweg 98, Heemstede, Telef. 28197. DEZE WEEK VRAGEN WIJ UW SPEC. AANDACHT VOOR ONZE COLLECTIE KRUISBEELDEN Tel. 17661, Haarlem Ged. Oude Gr. 11 B Leidschevaart 142 bouw uitstekend geschikt terrein in de gemeen'e niet gebruikt is geworden en het verbouwen elders is geschied. Bovendien was het door hem bedoelde terrein ter beschikking gesteld van gemeentewerklieden, zonder andere burgers in de gelegenheid te stellen, een stukje van dit teelland toegewezen te krygen. Wethouder SLEGERS toonde aan, dat deze zaak voor de gemeente toch niet zoo erg onbe vredigend verioopen was. Er waren ongeveer 1750 kosten gemaakt en de oogst bedroeg 1300 k.g. witte en bruine boonen. Waar een be langrijk bedrag aan subsidie ontvangen werd is de schade ongeveer 100, wat zeer gering is- Het bedoelde teelland is verdeeld onder 15 le den van het gemeentepersoneel omdat de weg er naar toe gaat over gemeenteiyk terrein, zy hebben de kans, dat by een overloopen van de bevloeiingsvelden hun gewassen waardeloos worden, wat wel aangeeft, dat hier niet zoo zeer van bevoorrechting sprake is. Na eenig heen en weer gepraat kondigt een forsche klap van den voorzittershamer het einde van de vergadering aan. 2500 voor Winterhulp. De burgemeester van Heemstede, in zyn quallteit van directeur van Winterhulp-Nederland, deelt mede, dat hem een bedrag van f 250o ter beschikking f gesteld ter verdeeling onder behoeftlgen in de gemeente Heemstede. zy, die meenen hiervoor ln aanmerking te komen, kunnen aan het raadhuis een aanvraag" formulier verkrygen. De eerste narcissen van buiten. Op de beurs van Donderdag had de firma J. van Til-Broekhuizen de eerste narcissen van bui ten geëxposeerd. Deze wintergold trok veel belangstelling. Het bezoek op de beurs was niet zoo groot als de laatste weken het geval was. 130 perso nen passeerden de controle. De handel beperkte zich tot wat voorjaarsgoed. Door de drukte op de tuinen was het a spoedig afgeloopen met de beurs. Afscheid kapelaan P. Bottelier. Donderdag" avond werd voor een geheel bezette zaal de afscheidsavond van kapelaan Bottelier gehou den. De Senior, P. Hoogervorst, opende de ver gadering en heette alle aanwezigen van hart0 welkom. „Onze vereeniging, die eenigszins berg afwaarts ging, is door onzen vice-praeses geheel op het oude peil terug gebracht", aldUn spr. .JHiervoor zyn wy hem zeer dankbaar e wy hopen, dat onze scheidende vice-praeses^ wanneer hy in Rotterdam ook» daar weer a Gezellenvereeniging onder zyn bestuur krijg dezelfde resultaten mag bereiken." r Dan geeft de Senior het woord aan pastoo B. F. Kosters, die kapelaan Bottelier allereer bedankt voor zijn arbeid in de parochie en d voor zijn werkzaamheden in de Gezel lenvere niging. Nadat spr. hem feliciteert met rijn noeming, spfeekt hij den wensch uit, dat O zegen op zijn arbeid zal rusten. -<den. Vervolgens zegt kapelaan van der H<? jd5- mede namens kapelaan van Vliet, een afsche woord, waarna ook kapelaan Beugelsdijk en le woorden ten afscheid richt. Nog wordt het woord gevoerd door de he Seisener als vertegenwoordiger van den d0 Volksbond. P. Hoogervorst als senior va mcns St. Josephsgezellenvereeniglng, Bakker 'VjL-ia- „Credo Pugno" en P. Out als lid van dei m congregatie, waarby aan den scheidende pelaan een boekwerk en twee enveloppe inhoud werden overhandigd als biyk van deering. o„crhnien- Dan dankt kapelaan Bottelier de v® ei9anS> de sprekers voor hun woorden en de kap den het bestuur van de Gezellenvereeniging heer La Peber voor hun medewerking- ^n Tenslotte namen alle aanwezigen ica- handdruk afscheid van den vertrekken pelaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 2