Werkverschaffing en bestrijding der werkloosheid Prof. P. J. M. Aalberse 7 0 jaar DUITSCH LANDGERECHT VRIJDAG 28 MAART 1941 Beschouwing van den heer Jakob Ontaarde moeder gestraft F. J. JURGENS t De nieuwe samenstelling van het brood Kerkelijk leven Belangrijke bemoeiingen in Nederland Practische doorvoering De werkloosheid in de groote steden Hij had een rijksbetrekking Fantasieën die geld opbrachten Directeur pleegde verduistering Zij bezorgde 4-jarig zoontje op zettelijk brandwonden Bkend persoon uit de margarine industrie Kathedraal van St. Jan te 's-Hertogenbosch Studiedagen worden er aan gewijd Belangstelling uit allerlei kringen der bevolking DIERLIJK HAAR Twee op de distributiewet gebaseerde beschikkingen Inlevering fabrieksturf Verplichting voor verveners Valsch geld uitgegeven Gevangenisstraffen opgelegd aan de daders Oordeel over de voedingswaarde Academische examens KAASDIEVEN VOOR DEN RECHTER NIEUW STATENLID Als curator verduistering gepleegd l1/2 foar gevangenisstraf opgelegd Apothekersassistent Prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine ernstig ziek Veedrijver verdronken Voorlichting op agrarisch gebied Bedrijfsleider verduisterde Brand in mandenmakerij VOETBAL Cursus voetbalscheidsrechters PATER G. HAAK t Beleediging van de Duitsche weermacht „Deutsch feindliche Kund- gebung" UIT DE STAATSCOURANT Onderwijs Burgemeesters FA ILL1SSEM ENTEN De leider van de „Geschaftsgruppe Sozial Verwaltung" in het commissariaat-generaal voor Financiën en Economie, president Jakob, stelde ons de volgende belangrijke beschouwing over de publieke werkverschaffing en bestrijding der werkloosheid ter beschikking. Een staatsleiding) aldus president Jakob, die duldt, dat een deel der bevolking onvrijwillig werkloos is, en niet haar gansche kracht en al haar willen inspant, om'dezen toestand te liqui deeren, verwaarloost op de ernstigste wijze den op haar rustenden plicht om voor de welvaair. en het geluk van de haar toevertrouwde bevol king te zorgen. De onomstootelijke juistheid de zer stelling heeft het nationaal-socialistische Duitschland door zijn maatregelen na de machtsaanvaarding op 30 Januari 1933 met de grootste nadrukelijkheid aangetoond. De erfenis van het Joodsch-liberalistisëh regime, die toen op sociaal gebied moest worden geliquideerd, was in alle opzichten vreeselijk. Meer dan zeven millioen volksgenooten, «net vrouwen en kinderen samen nagenoeg een derde deel van het volk, leden onder den geesel der onvrijwillige werkloosheid. Dat de nadrukkelijke bestrijding en opheffing hiervan een der be langrijkste plichten van ieder zich van haar ver antwoordelijkheid bewuste staatsleiding moet zijn, heeft de Führer in de lange jaren vóór de machtsaanvaarding steeds opnieuw betoogd. Derhalve zette op dit punt dadelijk de werk verschaffingsactie in. De eerste spade in den grond en het bevel „Vangt aan" van Adolf Hit ler bij het begin van het eerste gedeelte van de rijksautobaan bij Frankfort aan den Main zijn een keerpunt in de sociale politiek geweest. Het is opmerkelijk, dat juist de groote en rijke democratieën niettegenstaande de haar ter be schikking staande ontzagelijke economische mo gelijkheden, met het werkloosheidsprobleem niet hebben kunnen klaar komen. De groote legers van werkloozen zijn zelfs karakteristiek voor den democratischen regeeringsvorm. Terwijl het „arme" Duitschland bij het be gin van dezen oorlog het probleem der werk loosheid reeds sinds jaren volkomen opgelost had en zelfs een merkbaar gebrek aan goede arbeidskrachten had, telde men in het de goe deren der wereld beheerschende Engeland, dat de Duitsche maatregelen belachelijk maakte, tezelfder tijd bijna 1.3 millioen werkloozen. Ook Nederland heeft met eenige honderdduizenden werkloozen bij het begin van den oorlog bewe zen, dat het het euvel der werkloosheid niet ver mocht weg te nemen. Het feit, dat het aan het nationaal-socialisti sche Duitschland in den allerkortsten tijd ge lukte, aan alle volksgenooten arbeid en brood in voldoende mate te verzekeren, toont, dat het resultaat in de eerste plaats door den wil om aan te pakken en door de daad beslist wordt. De gebruikte geldsommen hebben honderd voudige renten gedragen. De Duitsche staats leiding deed het eenig juiste en mogelijke, toen zij met haar geheele autoriteit er eerst voor zorgde, dat het leger der werkloozen van de straat verdween. Zoolang het nagejaagde en intusschen reeds lang bereikte einddoel, name lijk de tewerkstelling in de vrije maatschappij niet te verwezenlijken was, moesten in de plaats van den onproductieven werkloozensteun de productieve werkloozenverzorging in den vorm van nood-werkverschaffing en andere gelijke maatregelen treden. Deze werden met nationaal- socialistische grondigheid aangepakt en uitge voerd. Wat nu Nederland betreft, kan vastgesteld worden, dat vóór den tegenwoordigen oorlog op het gebied der werkloosheidsbestrijding reeds belangrijke bemoeiingen plaats vonden. Dit geldt vooral het gebied der openbare werkverschaffing. Voor de uitvoering zorgt een specfaal bureau, de Rijksdienst voor werkver schaffing bij het ministerie voor Sociale Zaken. Dragers der maatregelen zijn of de Nederland- sche Staat, of gemeenten, of particulieren, die zich bijvoorbeeld tot „waterschappen" veree- nigden. Als maatregelen kunnen vooral ge noemd wordenwerk op het gebied van de bodemcultuur zooals ontwatering, regelfng van den waterafvoer, grondindeeting, cultiveering en winning van bouw en weideland, |3ijzonder van beteekenis is ook de bouw van kanalen en waterwegen, de aanleg van wegen en straten en niet te vergeten de verovering van nieuw land. In dit alles is voorbeeldig werk tot stand ge bracht. Om de grootst mogelijke tewerkstelling van werkloozen mogelijk te maken, werden ge regeld geldelijke bijdragen uit het hiertoe be stemde „Werkloosheidssubsidiefonds" beschik baar gesteld. Het hoogste getal van de In ge heel Nederland tot dusver in de openbare werk verschaffing te werk gestelde werkloozen ligt tusschen de 50 en 60.000. Dit getal nu bewijst, dat men ook in Nederland het groote voordeel zoowel van materieelen als ideelen aard dezer produc tieve wcrkloozenverzorging heeft erkend De- re voordeelen zijn van dien aard, dat het loonend is, ze nader onder de loep te ne men Nemen wij eerst de materleele zijde dan kan niemand loochenen dat de tewerk stelling van werkloozen, die, om slechts een voorbeeld uit de groote massa der moge lijkheden te nemen, op het gebied van de bodemcultuur door vergrooting van de voed- selbasis blijvende waarden schept, voor de volksgemeenschap van oneindig veel meer nut is dan een pure werkloozensteun. Daar is de vraag naar de kosten niet de allerbe langrijkste. Onproductieve ondersteuning beteekent nut teloos opgemaakt volksvermogen. Niet te schat ten zijn ook de voordeelen voor de volksge meenschap die daarin bestaan, dat juist door nood-werkverschaffing werkloozen, die door langdurige ledigheid slechts nog in beperkte mate werken kunnen, zoowel lichamelijk als geestelijk weer aan arbeid gewend worden en zoodoende voor de vrije maatschappij weer ge heel bruikbaar kunnen worden gemaakt. Dis cipline, rechte arbeidsvreugde en wil tot aan pakken, komen bij langdurige ledigheid zeel ernstig in gevaar. Deze eigenschappen te bewaren en aan te kweeken is echter een niet te verwaarloozen eisch der volksgemeenschap. Als men de dingen vanuit deze gezichtspun ten ernstig overdenkt, en in aanmerking neemt, dat in Nederland ongeacht de tot dusver ge troffen succesrijke maatregelen op economisch gebied en ofschoon rond 130.000 Nederlanders in Duitschland te werk gesteld konden worden, r.og steeds, wanneer men de onzichtbare werk loosheid mederekent, de arbeidskracht van een groot deel der Nederlandsche bevolking braak ligt, dan komt men tot de dringende conclusie, dat in de werkverschaffing nog niet alles ge daan fs, wat kan en moet. Wel moet er mede Berekend worden, dat bij het voorschrydend Jaargetijde het getal der werkloozen sterk zal afnemen. Maar toch is een nadrukkelijke intensiveering en versterking van de openbare werkverschaf fing dringend noodig. Het komt er op aan, den arbeid weder in het levenscentrum van den Hollandschen mensch te brengen. Na grondige voorbereiding werden aan den secretaris-generaal van het ministerie van Sociale Zaken uitvoerige aanwijzingen gegeven ten behoeve van de opruiming van hindernis sen op bestuurtechnisch en organisatorisch gebied, welke tot dusver aan de noodzakelijke intensiveering in den weg stonden. De noodige verordeningen en regelingen werden door de Nederlandsche diensten voorbereid. Ten aanzien der practische doorvoering tra den twee vragen op den voorgrond: 1. Zijn er genoeg werkgelegenheden en 2. zijn er voldoende werkkrachten beschik baar en bestaat de mogelijkheid de gereed staande werkkrachten bij deze werkgelegen heden te werk te stellen? De eerste vraag kan zonder meer bevestigend worden beantwoord. Werkplannen, die rijp voor uitvoering zijn, zijn in zulk een aantal voorhanden, dat meer dan 100.000 werkkrachten voor den duur van een geheel jaar te werk gesteld kunnen worden. In voorbereiding zjjn verder plannen, die eveneens aan een zeer groot getal mcnschen voor een jaar arbeid verzekeren. De voorgenomen werken zijn hoofdzakelijk: ontginning, samenvoeging van perceelen, ont watering, bebossching, aanleg en verbetering van landwegen, alsook van dijken en kaden. Alles maatregelen van groot en blijvend nut voor de volksgemeenschap. Het onderzoek der tweede v.aag leidt in de eerste plaats tot de constateeiing, dat in de streken, waar werkplannen uitgevoerd kunnen worden, vaak slechts een gering getal werkloo zen ter beschikking is, terwijl in en bij de centra der werkloosheid zich slechts beperkte werk- mogeljjkheden bevinden. Dat geldt vooral voor de groote steden Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Daar echter de bestrijding der massale werkloosheid in de groote steden bijzonder drin gend is, wordt getracht, mogelijkheden voor de tewerkstelling van de werkloozen der groote ste den te scheppen. Tot dit doel wordt vooreerst getracht, in of bij deze steden zelve zooveel mogelijk werk plannen in het leven te roepen. Toch echter zal een belangrijk deel der groote-stads- werkloozen hoofdzakelijk in verwijderde ge bieden moeten worden te werk gesteld. Daar hierbij de dagelijksche terugkeer naar huis niet mogelijk is, moet de huisvesting ter plaatse van het werk geschieden. t Hiervoor komen werkkampen, alsook andere gVegenheden tot onderbrenging van velen en particuliere verblijven in aanmerking. De ge zamenlijke, voor de onderbrenging ter beschik king zijnde kamp- en inkwartieringsruimte moet zoo mogelijk voor de arbeiders uit de drie groote steden worden gereserveerd. De bouw van kampen (barakken enz.) is slechts in beperkten omvang mogelijk. Er wordt derhalve voor gezorgd, dat de huis vesting bij particulieren uitgebreid wordt. Deze weg is des te meer aan te bevelen, omdat tot dusver met inkwartiering bij par ticulieren doorgaan^ goede ervaringen zijn opgedaan. Lettend op het algemeen nut moet worden verwacht, dat de bevolking in de in aanmerking komende gebieden zeer veel begrip toont, opdat niet naar het middel van gedwongen inkwartiering gegre pen moet worden. Doel der maatregelen volgens bovenstaande uiteenzetting is, dat in de toekomst niemand, die nog in staat is voor gezin en gemeenschap te werken, meer werkloos belioeit te zijn. De ver ordening van den rijkscommissaris voor bezet Nederland over ae invoering van den arbeids- uienstpiicht en de beperking van ae verwisseling van arbeidsgelegenheid van 38 Februari 1941 zat oovendien ook aan de arbeidsonwilligen en de a-sociale elementen de gelegenheid tot nuttige oezigheid geven. Verschillende Haagsche - ingezetenen, speciaal oud-officieren, hebben kort geleden bezoek gehad van een „heer", die, naar hij zeide, door de tijdsomstandigheden in geldverlegenheid was geraakt. Hij kon een rijksbetrekking krij gen, doch het ontbrak hem aan contanten en crediet, om zich voor deze gelegenheid in de kleeren te steken. Met dit verhaat wist Hij teere snaren te treffen en als hij tenslotte bij het hoofdstuk echtgenoote kwam, die van zeer goede familie was en naam droeg, die goeden klank had, bedachten de oud-officieren zich niet lan ger en gaven bedragen, die varieerden van 25,— tot 62,50. -Indien zij hadden geweten, dat hun bezoeker de namen had opgediept uit telefoon- en adres boeken van Den Haag, hadden zij zich misschien nog even bedacht. Indien hun bovendien be kend wa® geweest, dat het visitekaartje, dat de bezoeker hun ter introductie liet zien, niet zijn werkelijken naam noemde, hadden zij misschien zelfs de politie opgebeld. Dat hebben zij ten slotte toch gedaan, toen zij na het geven van een voorschot geen taal of teeken meer van hun „pupil" hoorden. De man werd opgespoord en is in bewaring gesteld. Hy had inderdaad gedurende enkele dagen een rijksbetrekking bekleed, maar was toen met medeneming van een voorschot op zijn salaris, groot 100, verdwenen. Wat zijn echtgenoote betreft, het bleek, dat hij zijn vrouw en drie kinderen reeds geruimen tijd in den steek had gelaten. Zij werden door Maatschappelijk Hulpbetoon on dersteund. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen den 46-jarigen P. R., directeur van een margarinebedrijf, thans gedetineerd, die in hooger beroep was gekomen van het vonnis van de rechtbank te Leeuwar den, waarbij hij wegens verduistering in dienst betrekking was veroordeeld tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf, met aftrek van voor arrest. Hem was ten laste gelegd, dat hy op verschil lende tijdstippen tusschen 1 Juli en omstreeks 1 September van het vorige jaar onderscheide ne geldsbedragen tot een totaal van 1.731.35, over welk geld hy de beschikking had uit hoof de van zijn functie als directeur van bovenge noemd bedrijf, heeft verduisterd. Het hof veroordeelde hem overeenkomstig den eisch van den procureur-generaal tot een jaar gevangenisstraf, met aftrek van voor arrest. Kinderen kunnen lastig zijn, maar nooit zóo .astig, dat een ware moeder tot een daad over gaat, als waartoe de Rotterdamsche A. G C. B„ huisvrouw van C. 9., overging. Op 20 Februari was de 4-jarige Alphons met verfomfaaide kleertjes thuis gekomen. Moeder ontstak toen in woede, greep het knaapje bij de rechterhand, sleurde het mee naar de keuken en nield het handje van de kleine boven .de vlam van het gas stel. Een verbranding in den tweeden graad was er door ontstaan. Toen de politie een onderzoek instelde, vond ze Alphons boven op zolder met twee groote brandblaren op het handje. Dat heeft mammie gedaan! zei het kind. De moeder, deswege ondervraag, zei. dat Al phons lastig was en onverbiedelijk. Slaan hielp geen zier. Maar de hoofdonderwijzeres van de bewaar school geloofde er niet veel van. Zij had geen last met het kind. Toen ze de gevolgen van de ergerlijke mishandeling had gezien, had ze er rapport over uitgebracht aan den Voogdijraad Nu diende de zaak voor den politie-rechte, te Rotterdam. Het O.M. vorderde tegen de ontaarde moeder zes maanden gevangenisstraf, met last tot onmiddellijke gevangenneming Ook de politie-rechter, mr. Van Vollenhoven vond de daad onmensobeiyk, legde de vrouw- vier maanden gevangenisstraf op en liet haar onmiddellijk opsluiten. Op huize Beyendael te Nijmegen is Donder dag overleden in den ouderdom van 72 jaar de heer F. J. Jurgens. Hy heeft met zyn broer, die thans in Londen woont, jaren geleden in Oss 't margarinebedrijf, door hun vader gesticht, uitgebreid tot de groo te wereldny verheid, waardoor de firma Jurgens in alle landen bekend werd. Later is dit bedrijf samengegaan met de fir ma Van den Bergh be Oss. v De laatste jaren sleet de heer F. Jurgens een welverdienden ouden dag op zijn landgoed Heyehdael te Nijmegen, maar .was ook daar een immer nog actief man, die zeer veel deed op philantropisch gebied in de nieuwe parochie van O. L. Vrouw van Lourdes op Sint Anna b Nijmegen. Hy trok zich vooral aan de belangen van d- jeugd en was beschermheer van de R. K. Jeugd beweging, van de Harmonie en van de sport- vereer.igingen in zfln parochie. Hy droeg ook een groot deel by tot den bouw van het paro chiehuis der St. Lourdes-kerk, een der fraaiste van de stad Nijmegen. De begrafenis geschiedt Zaterdag te half eer op de Heilig-Land-Stichting, na een plechtige uitvaart om elf uur in de kerk van O. L. Vrouw van Lourdes. Het bestuur van het Provinciaal Genootschap van Kunsten en Wetenschappen in Noord-Bra bant heeft het voornemen, in de week voor P.v- schen in 's-Hertogenbosch enkele studiedagen te wyden aan de kathedraal van St. Jan aldaar. Het volgende programma is voor deze dagen vastgesteld: Donderdag 17 April zal in het mu seumgebouw van het genootschap ir. H. Thun- nissen een lezing houden over de kathedraal als monument van bouw- en beeldhouwkunst. Vrijdag 18 April volgt een bezichtiging van het kerkgebouw onder leiding van den archi tect Van Heeswyk, die met de leiding der res tauratie is belast, en den archivaris der kathe draal J. Mosmans. Zaterdag 19 April houdt prof. Huib Luns een lezing over de Bossche kathedraal. Tijdens de studiedagen zal er een tentoonstelling worden gehouden van boeken en plaatwerken, die op de basiliek betrekking hebben. Prof. P. J. M. Aalberse, die een zoo groote beteekenis heeft gehad bij de totstandkoming van onze sociale wetgeving in de laatste decennia, die in tal van openbare functies een stuwer is geweest van het nationale leven, die ook speciaal voor het katholieke sociale leven bijzondere verdiensten heeft verworven, vierde Donderdag zyn 70sten verjaardag. In zyn woning aan de van Oldenbameveldt- iaan te Den Haag kwam in den loop van den Jag een groot aantal bloemstukken binnen. Daaronder waren er van den Raad van State, den Mijnraad, het Medisch tuchtcollege, de R.K. Tweede Kamerleden, den Bond van hotel-, café- en restaurantpersoneel en vele andere in stellingen, o.m. van de N.V. De Spaarnestad. Een byna symbolische beteekenis had ae een- vouaige, maar gemeende hulde, die den jubilee renden oud-minister werd gebracht door de ver tegenwoordigers van de vier groote katholieke organisaties, van werkgevers, arbeiders, midden standers en boeren. Gezamenlijk kwamen zy hem hun hulde brengen. Uit hun midden sprak dr. L. G. Kortenhorst, die met groote voldoe ning terugzag op de loopbaan van den heer Aalberse. In den namiddag wds het een „va-et-vient" aan de woning, vrienden uit alle rangen van de maatschappij, vertegenwoordigers van allerlei instellingen en van hoogere staatscolleges kwa men hun gelukwenschen aanbieden. Alles veriiep in eenvoud en met de hartelijkheid, die het leven van den heer Aalberse hebben gekenmerkt. In de Nederlandsche Staatscourant van 27 Maart 1941 is een tweetal op ae distributiewet gebaseerde beschikkingen opgenomen van den secretaris-generaal van het departement van Handel, Nyverheid en Scheepvaart betreffende dierlyk haar, anders dan schapenwol. Hierby wordt onderscheid gemaakt tusschen huidharen en rugborstels eenerzijds en lange dieriyke ha ren als manen en staarten anderzijds. De dierlijke huidharenbeschikking no. 1/41 is van toepassing op huidhaar van geiten, rund vee, paarden, varkens e.d. dieren, alsmede op de afvallen van deze haarsoorten en op rug borstels, dat zyn borstels van varkens en wilde zwijnen. De lange dieriyke harenbeschikking no. 1/41 betreft haren van paardestaarten en -manen, ossen- en koestaarten alsmede de haren daarvan en soortgeiyke haren, afvallen van genoemde haren en staarten en oud matrashaar. Met de uitvoering van de in deze beschikkin gen vervatte regelingen is belast de directeur van het ryksbureau voor wol en lompen te Tilburg. In verband met het feit, dat voor dierlyk haar thans twee afzonderlyke beschikkingen zyn vastgesteld, zyn eenige wyzigingen aangebracht in de oude mateialen- en afvalstoffenbeschik- king no. 2/40 en de wolbeschikking 1939 no. 2, welke beschikkingen ook op dierlyk haar van toepassing waren. Dit is thans niet meer het geval. Wei blyft van kracht het oude materialen- en afvalstoffenbesluit 1940 no. 1, op grond waar van het een ieder verboden is dierlijke haren te vernietigen, weg te werpen of op zoodanige wijze te bewaren, dat hierdoor de waarde voor industrieele verwerking wordt verminderd of te niet gedaan Voor nadere bij zo Aderheden wordt verwezen naar een in de dagbladen opgenomen officieele publicatie van het departement van Handel, Nyverheid en Scheepvaart. Verschenen is een besluit van den secretaris generaal van het departement van Landbouw en Visschery, waarin den verveners een ver plichting tot inlevering van fabrieksturf wordt opgelegd. Deze leveringsplicht is beperkt tot dat gedeelte van de productie, dat in vroegere jaren door eiken vervener vrywillig aan het Ver. Koopkantoor is afgeleverd. De Rotterdamsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen drie personen, die zich aan het uitgeven van een groot aantal valsche Het Voorlichtingsbureau van den Voedings raad schryft ons: De samenstelling van het brood zal een wij ziging ondergaan in dezen zin, dat het 10 pro cent gerst zal bevatten. Het is niet van belang ontbloot,, eens na te gaan welke beteekenis dit heeft voor de voe dingswaarde van ons brood. De samenstelling van het nieuwe brood zal worden 65 pCt. tarwe, 25 pCt. rogge en 10 pCt. gerst. In Nederland kent men het gerstebrood niet meer. In de oudheid werd gerstebrood o.a. by de Griekeni Phoeniciërs en Batavieren alge meen gegeten. In Noordelijke streken maakt het gerstebrood ook thans nog deel uit van het volksvoedsel. Meestal bestaat ook daar het brood niet uitsluitend uit gerstemeel; doch is dit gemengd met andere meelsoorten, zooals in Noorwegen het geval is. Voor het fynere Zweed- sche gebak wordt gerstemeel gebruikt, terwijl aan het brood vaak gerstemeel wordt toege voegd, om de smakelykheid te verhoogen. In het zoogenaamde „Knackebrot" wordt vaak gerstemeel gebakken. Gerst in den vorm van gort wordt door vele Nederlanders met smaak genuttigd. Zooals gebruikelyk, is dit brood van te voren getoetst op zyn voedingswaarde en verteer baarheid. In het Centraal Instituut voor Voe dingsonderzoek te Utrecht en het Nederlandsch Instituut voor Volksvoeding in Amsterdam zijn proeven genomen naar de samenstelling en verteerbaarheid. Uit deze proeven biykt, dat de voedingswaarde geiyk is gebleven, en dat het brood door den mensch uitstekend ver dragen wordt. Ook maagpatiënten verdragen het zeer goed, terwijl de smakelykheid van het brood verlegd is. Nog steeds is het fabeltje, dat gemalen bloembollen in het brood gebruikt wordt, de wereld niet uit evenmin als de meening, dat men van het huidige brood schurft zou kry- gen, hetgeen geheel onjuist is. AMSTERDAM. Geslaagd voor het doctoraal examen rechten de heeren I. de Castro Yohai, C. H. Nuis, J. M. Barents, P. A. W. M. Verbeek en J. l. Andreas en voor het candidaats-examen economie de heer C. Ryksen. GRONINGEN. Geslaagd voor het artsexamen eerste gedeelte de heer Y. Groenewold te Bedum. Bevorderd tot arts de heeren F. E. E. Oost vogel geboren te Hengelo (O.) en F. H. Prins geboren te Hallum (Fr.). NIJMEGEN. Geslaagd voor het doctoraal exa men in de rechten mej. J. C. M. A. Burhorst, Grave (by Nijmegen). Geslaagd voor het candidaatsexamen in de wysbegeerte de zeereerw. heer J. C. van Over- beek, St. Michielsgestel. Geslaagd voor het candidaatsexamen in de klassieke taal en letterkunde de heer H. W. Stegmann uit Nymegen. GRONINGEN. Op een proefschrift, getiteld: „Schynbare symmetrie by esters van tetrathioor- tho-kiezelzuur". promoveerde tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer H. A Klasens, ge boren te Hoogezand. .yksdaalders hadden schuldig gemaakt. De 45- jarige koopman B„ tegen wien het O. M. een gevangenisstraf had geëischt van vier jaar en zes maanden, werd veroordeeld tot een gevangenis straf van drie jaar. De 31-jarige J. C. van E. werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en zes maan den. Tegen hem was drie jaar geëischt. De 35-jarige vrouw A. E. uit Dordrecht, die met Van E. had samengewerkt, werd veroor deeld tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek. Het O. M. had tegen haar een gevange nisstraf van een jaar geëischt. Het O.M. by de Rotterdamsche rechtbank eischte Donderdag tegen den 20-jarigen C. F. K. te Woerden een gevangenisstraf van een jaar wegens inbraak en tegen den 20-jarigen C. G. B. te Woerden wegens medeplichtigheid zes maan den gevangenisstraf. De mannen hadden in het begin van dit jaar uit twee pakhuizen te Woer den resp. 14 en 4 kazen gestolen. Tegen den 26-jarigen slager G. Th. v. d. V., die de kazen had gekocht, eischte de officier tien maanden. Uitspraak 10 April. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het ontslag nemen van dr. J. E. baron de Vos van Steenwyk, te Haarlem als lid van de Staten der provincie Noord-Holland, is benoemd ver klaard mr. R. C. Bakhuizen van den Blink ie Heemstede. Het gerechtshof heeft mr. M. S. K., voorheen advocaat-procureur te Assen, thans gedetineerd, wegens verduistering als curator in een 'faillis sement tot een jaar en zes maanden gevange nisstraf, met aftrek van voorarrest sedert 11 November 1940, veroordeeld. De procureur-generaal had twet jaar ge- eischt. De rechtbank te Assen had hem twee jaar en drie maanden opgelegd met aftrek van de preventieve hechtenis. Aan mr. K. was ten laste gelegd, dat hy zich in de jaren 1930 tot en met 1933, althans in het tydperk van 1929 tot 1938 te Assen in zijn hoedanigheid van curator in het faillissement van de N.V. Middenstandsbank voor Nieuw- Amsterdam, Klazinaveen en omstreken ver scheidene geldswaardige bedragen heeft toe geëigend tot een totaal bedrag van 55.000, in elk geval eenige geldsbedragen, toebehoorende aan genoemde middenstandsbank. AMSTERDAM. Geslaagd de dames A. J. Brand te Dubbeldam en A, Dokter te Nijmegen. Naar de Christelyke Landarbeider mede deelt, is oud-minister, dr. j. R. Slotemaker de Bruine ernstig ongesteld. Uit een van de grachten te Middelburg is Donderdagmiddag het lyk opgehaald van den 49-jarigen ongehuwen veedryver J. Huibregtsen, die sinds Woensdagavond na een bezoek aan een café was vermist. Hy moet door de duisternis misleid te water zyn geraakt. De persdienst van het Nederlandsch Agrarisch Front meldt: De secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten heeft aan den leider van het Nederl. Agrarisch Front, den heer E. J. Roskam Hzn., opgedragen, een commissie te vormen voor het verzorgen van radio-uitzen dingen op agrarisch gebied. Aan zulke uitzen dingen' zal aanzienlijk meer tyd worden be steed dan tot nog toe het geval was. De heer Roskam benoemde als leden der onder zijn leiding werkende commissie de heeren ir. W. F. Gerh&rdt, mr. H. Reydon en D. van de Bos poort. Wegens verduistering van f 12.000 ten nadeele van de Coop. Cichoreidrogery te Goedereede- is de 50-jarige bedryfsleider A. C. den E. te Goe dereede door de Rotterdamsche rechtbank ver oordeeld tot een gevangenisstraf van zes maan den met aftrek Te Haarsteeg brak brand uit in de schuur van den mandenmaker P. van Heyst. Het vuur deelde zich onmiddeliyk mede aan het woonhuis dat evenals de schuur een prooi der vlammen werd. Een paar houtmyten van een buurman gingen eveneens in vlammen op. De oorzaak is onbekend. Assurantie dekt de schade. Het bestuur van het district Amsterdam van den N.VE. deelt mede, dat weder een cursus zal worden gehouden voor opleiding van voet balscheidsrechters. Deze cursus zal waa.rschi.jn- iyk vier avonden in beslag nemen. Zy, die aan dezen cursus wenschen deel te nemen dienen zich uiterlyk 2 April a.s., hetzy schriftelijk of telefonisch (no. 22000) aan te melden by het bondsbureau, Valeriusstraat, 53, Amsterdam Z. In ons land is thans bericht ontvangen, dat 3 Februari j.l. te Zaghouan in het bisdom Carthago, Afrika, is overleden pater Haak in den ouderdom van 79 jaar. In het jaar 1862 werd hy in Noorden ge boren, en heeft o.a. gestudeerd in Venray, Kuilenburg en Brussel. Het laatst studeerde hy In Parijs, waar hy op 30-jarigen leeftijd in 1892 priester werd gewyd. Later vertrok hy naar de Missie, waar hy 48 jaar heeft gewerkt. Zeer veel parochies heeft hy er gesticht. Zelf oefende hy over v er parochies de zielzorg uit,, in de functies van pastoor, deken en kanunnik. In September 1939 bezocht hy voor het laatst cms land. Het A.N.P. meldt: Voor het Duitsche landgerecht stond weder terecht de 40-jarige boekhouder G. J. G., werk zaam by de Nederl. Meelcentrale, wiens zaak na de behandeling op 6 Maart was verdaagd. In de tweede helft van November van het vorig jaar had beklaagde in zijn lessenaar een enveloppe gevonden, die bij opening een ge dicht bleek te bevatten, dat beleedigend was voor het Duitsche luchtwapen. Hierover ver baasd, liet hij het aan zyn collega's zien, en toen een hunner vroeg, het tijdelijk te mogen nebben, had beklaagde daarin toegestemd. Toen hy het gedicht den volgenden ochtend terug kreeg, had hij het onmiddellijk verscheurd. Rekening houdende met deze omstandigheden en mede met het oog op beklaagde's ziekte, welke geregeld medische behandeling vereischt, vroeg de General-Staatsanwalt dr. Koblitz slechts een gevangenisstraf van vyf maanden. Rechter Joppich toonde zich in dit geval nog iets milder en veroordeelde beklaagde tot vier maanden gevangenisstraf met aftrek van hef voorarrest (sinds 25 November). Voorts stond terecht een jeugdige winkelbe diende uit Den Haag, die op 31 Augustus als nsigne een oranje-leeuwtje, zooals die vroeger op de mutsen van de Nederlandsche soldaten waren bevestigd, had gedragen. Beklaagde, aan wien daarvoor bij strafbevel een geldboete van f 30 was opgelegd, gaf dit feit toe, doch beriep er zich op, dat hy dit speldje reeds sinds Juni eiken dag had gedragen en dat hij op 31 Augus tus daarmede geenszins een demonstratie had bedoeld. Hij droeg het speldje omdat hy Neder lander is en als zoodanig daarmede het Neder landsche leger heeft willen eeren. De Generalstaatsanwalt zag in het feit, dat beklaagde reeds in Juni begonnen is met het dragen van het insigne, wel degelijk een demon stratie tegen de bezettende overheid en vroeg verhooging van de boete tot f 40. De rechter kon zich hiermede geheel vereeni gen, aangezien het dragen van dergelyke speld jes en insignes feitelijk beteekent een aandrang om trouw te blyven aan de Nederlandsche re geering, die zich nog steeds in oorlog met Duitschland acht, en aan de Koningin, die het noodig oordeelt, herhaaldelyk nog redevoeringen te houden, welke slechts onrust onder het Ne derlandsche volk kunnen brengen. Het dragen van zulke speldjes moet dan ook, als vallende onder het begrip „Deutschfeindliche Kundge- bung" gestraft worden. De bezettende overheid kan een dergelijke demonstratie niet toestaan. Slechts met het oog op de jeugd van beklaagde wilde de rechter ditmaal nog met een geldboete volstaan. Beklaagde werd veroordeeld tot eeri geldboete van f 40 en in de kosten van het geding. Met ingang van 1 October 1940 is aan dr. W. Nieuwenkamp, assistent by de mineralogie aan de rijksuniversiteit te Utrecht, tot wederop- zeggens opdracht verleend om aan deze uni versiteit onderwys te geven in de propaedeu- tische mineralogie. Overgeplaatst zijn: Met ingang van 1 April 1941: "1*1. Brouwer, inspecteur van het jager onderwys in de in spectie Gorinchem, naar de inspectie Zaan dam. Met ingang van i Augustus 1941J. P. Kruize, inspecteur van het lager onderwys in de in spectie Winschoten, naar de inspectie Doetin- chem. Met ingang van 1 Juni 1941: P. Tazelaar, inspecteur van het lager onderwys in alge- meenen dienst, tydelyk belast met de waar neming van de inspectie Hoorn, naar de in spectie Amsterdam. G. H. Post Cleveringa is met ingang van 1 April 1941 opnieuw benoemd tot burgemeester van de gemeente Nieuwolda. R. E. Torringa is met ingang van 31 Maart 1941 opnieuw benoemd tot burgemeester van de gemeente Muntendam. C. F. A. M. van Horsigh is met ingang van 24 April 1941 opnieuw benoemd tot burgemees ter van de gemeente 's-Heerenhoek. J. H. Bogman is, gerekend van 7 Maart 3941 af, opnieuw benoemd tot burgemeester van de gemeente Schimmert. Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V., Amsterdam Bii beschikking der Arrondissement»-Rechtbank te Breda d.d. 7 Maart 1941 is benoemd tot mede curator in het faillissement van dc Coöp. Ver. Coöperatieve Fabriek van Melkproducten Fijnaart G A. te Fijnaart, de heer Mr. J. H. Jacobs te Gln- cékèn Regentesseiaan 36. Dd 21 Februari 1941 is in het faillissement van Pieter Bootsma, olie- en vethandelaar. ook han- deldriivende o. de benamingen ..Frovo" eni destilds wonende te Hulzum, thans te Leeuwarden- in de plaats van mr. H- J. F. Koning tot curator benoemd, mr. C. H. Bteckhuis Jr., Ossckcp 13, Lceu* warden. 18 Maart 1941 is in het faillissement van H. Aasad, koopman in tabak te Amsterdam, wonende te Heemstede, in de plaats van mr. M. Schorles- heim te Amsterdam tot curaor benoemd mr. G. E. Kruseinen, te Amsterdam, Vossiusstraat 22. Surséance van betaling: Dd. 25 Maart 1941 is aan Ernst Krat*, wonende te Amsterdam, aan de Regullersdwarsstraat B4, handelende onder de Firma „Dameshoedenfabriek Ernst Krata (procureur ir.T. W.Ezechiels) op het daartoe door hem' ingediend verzoekschlft tot ver lenging van surséance van betaling, deze ver.em- ging verleend voor den tijd van anderhalf jaar, in gaande o7 December 1940, met benoeming weder om van mr. J. M. Nieubuur, advocaat en proc. te Amsterdam, Prinsengracht 795, tot bewindvoerder. Failliet verklaard: 26 Maart' H. J. Coersen, wonende te Utrecht, Ramstraat 17. R.c. mr. D. Visser. Cur. mg. H. J P. Hemsing te Utrecht 26 Mrt Levi van der Horst, directeur van cis N V L van der Horst's Manufacturen en Confectie- handél wonende te Steenwijk (Oosterstraat 9. R.c. mr J 'Milders. Cur. mT. H. Thesingh, Steenwijk. Opgeheven wegens gebrek aan actief de faillisse menten van: L. Bergsma, veehouder, Achlum (Fr.); T. Groen, voorheen bouwkundige en makelaar, Groningen; J. F. Stulp, timmerman, B'edum. C. Baas. zonder bercep, Heemstede. P. Wit, vertegen woordiger, Driehuis, gemeente Velsen. Gedeponeerde uitdeeilngslijsten: 6 Mr.M. Boetes, timmerman-aannemer, Leeu warden. Geëindigd door het verbindend worden der slotuitdeelingslijst. Uitk. 25 pCt. 14 Mrt.: J. H. Kuhiwillm', meubelfabrikant, te Amsterdam'. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingsiyst. Uitk. 100 pCt. aan pref en 17259 pCt. en conc. cred. 15 Mrt.: N.V. Eerste Hollandsehe Haarden Maat schappij (Invincible Haardenfabrlek), te Amster dam. Geëindigd door het verbindend worden der slotuitdeelingslret. Uitk. 12.537 pCt. conc. cred. 18 Mrt Nal. van wijlen dr. F. Linker, laatsteiyk gewoond hebbende te Amsterdam. Geëindigd door het verbindend worden der e-enlge uitdeelingsiyst Uitk. 100 pCt. 2 pref. cred.; res. pref. cred nihil; conc. cred. nihil. A. J. H. Wortel, aannemer. Zwanenburg Idem. Uitk. 0.374 pCt. na intrekking van het gedaan verzet daartegen. 21 Mrt.: Ven. onder de Firma Gans en van Oostvcen, A'dam. Idem. Uitk. 100 pCt. aan pref. en 1.826 pCt. aan conc. cred.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 3