Doodelijk ongeval te Heemstede Winkelsluiting is een maatschappelijk en sociaal probleem Laatste Nieuws I El Agheila in Noord- Afrika bezet Postgiro-no's van de Winterhulp Nederland Officier Van Justitie eischt Vrijspraak R.K. Tuinbouw winter school Vischaanvoer Scheveningen De Za te rdagsch e geze llighe id kent geen tijd „Winkels, als kisten dicht gespijkerd" Kampioenschap van Nederland VRIJDAG 28 MAART 1941 JUBILEUM BIJ DE N.Z.H.T.M. AANBESTEDING Felivé Gevonden voorwerpen SASSENHEIM Ital. weermachtsbericht Felle strijd om Keren duurt voort UIT DE HOOFDSTAD BEVERWIJK UITSPRAKEN VAN DE RECHTBANK Haariemsche R.K. Dambond Laatste cursus beëindigd Ont„luiken"-de lente Een sociale plicht Belang van het personeel CHURCHILL HOUDT EEN HERDENKINGSREDE Onteigening van Joodsch grondbezit in Roemenië Schip van Admiraal Byrd te Punta Arenas Washington breidt exportverbod voor grondstoffen uit BILJARTEN - Eerste klasse groot biljart cadre 7\2 ZWEMMEN^ RECORDPOGING 3 X 100 METER WISSELSLAG SCHAKEN Kampioenschap van Rusland I STAD Op den avond van den 5en Februari, omstreeks half negen, reed een 25-jarige heer uit Bloemendaal op den Heerenweg te Heemstede in de richting van Haarlem. Op den weg fietste of liep de 29-jarige J. v. K., uit Haarlem, die vermoedelijk het rijwielpad verlaten had, omdat het te glib berig was. Onverwachts bemerkte de auto bestuurder, dat er iemand tegen zijn wagen was aangereden. Toen hij uitstapte, vond hij den wielrijder, ernstig verwond, achter zijn auto liggen. Toen een dokter ter plaatse kwam, kon deze slechts den dood constateeren. Toen gisterenmidag de autobestuurder voor de Haariemsche rechtbank moest verschijnen, wegens dood door schuld, concludeerde de ge- tuige-deskundige, dr. J. P. L. Hulst uit Leiden, die de sectie had verricht, dat de oorzaak van den dood toegeschreven moest worden aan de inwerking van grof geweld. Vermoedelijk is het slachtoffer aan de linkerzijde aangereden en heeft hij naast zijn fiets geloopen. Een agent van politie te Heemstede, die een half uur na het tragisch ongeval ter plaatse verscheen, verklaarde, dat het rijwiel niet be schadigd was. Alleen de klep van de tasch, die aan de linkerzijde van den pakjesdrager zat, was afgescheurd. Het was dien avond hel dere maan en er lag sneeuw op de fietspaden en langs den grooten rijweg. Slechts het mid den gedeelte van den verkeersweg was sneeuw vrij gemaakt. Het rijwielpad was zeer slecht te berijden, zoodat de meeste fietsers gebruik maakten van den asfaltweg. Evenals de verdachte, verklaarde een der in zittenden, die achter in den auto zat, dat het ongeluk vrijwel op hetzelfde oogenblik ge schiedde, toen de bestuurder even uitweek'voor een passeerenden tegenligger, die met verblin dend licht reed. De snelheid, waarmede gereden werd, bedroeg 60 a 70 kilometer. Het bord, waarop de maximumsnelheid stond aangegeven, had verdachte in het duister niet gezien. De officier van Justitie constateerde, dat verdachte op het midden van den weg reed en een grootere snelheid had dan geoorloofd was. Het is begrijpelijk dat het slachtoffer den asfaltweg koos, omdat het fietspad bijna niet te berijden was, maar hij nam daarmee alle con sequenties voor zijn rekening. Indien hij aan de linkerzijde van den weg met zijn fiets aan de hand was gaan loopen, had hij net hem tegemoet komende verkeer bijtijds uit den weg kunnen gaan. Nu kon hij dat niet doen, omdat de voertuigen hem achterop kwamen. De offi cier was van meening, dat dit verkeersongeval grootendeels aan de onvoorzichtigheid van den wielrijder toegeschreven moest worden. Daar om requireerde hij vrijspraak. De verdediger, mr. Van. Vessem, sprak zijn deelneming uit met de nabestaanden va:, het overleden slachtoffer en concludeerde in zijn pleidooi eveneens tot vrijspraak. Over veertien dagen zal de Haariemsche rechtbank uitspraak doen. Gisteren herdacht de heer F. J. Hilterman, ambachtsman I bij de N.Z.H.T.M., den dag, dat hij voor 25 jaar in dienst trad bij deze Maatschappij. De jubilaris werd thuis bezocht door den heer ir. W. J. Burgersdjjk,. directeur der N.Z.H. T.M., door den heer J. J. Jurissen, chef van den vervoerdienst, door den heer P. M. Gieske, den cjief uitvoerende dienst en door den heer C. Menken, remisebedrijfschef, die den feeste ling de gebruikelijke enveloppe overhandigde. Van het jubileumfonds mocht de heer Hil terman een gouden horloge in ontvangst nemen. se, lis en 2e klasse. De eerste partijen hadden het volgend resultaat: Hoofdklasse: BelderokZylstra 20; Hollen- bergRump 20; ZylstraHeesakkers 1—1; EisingHollenberg 11; RumpBelderok 0—2; v. d. KrofRump xx afgebr.; RumpEising xx afgebr. Ie klasse: SpijkersKlaver 20; Masteling v. Wort 11; v. SchieLucas 11; GrootSips 11; v. BerkumWeijers 12; BlomKolk 2 0; Lucas—Groot 11; v. Wort—v. schie 11; Spij kersMasteling 02LucasMasteling 20 BlomKlaver 20; Spijkersv. Wort 20. 2e klasse: v. d. KroftValk 20; Lubbe Doodt 20; v. d. Meijv. Soest 20; Wlllemse Bul tink 20; v. SoestWillemse 02; Rcodt v. d. Meij 20; Dijtv. d. Kroft 11; Lubbe —Dijt 1—1. Het Provinciaal Bestuur van Noordholland heeft aanbesteed het aanleggen van de aarden baan van het gedeelte van den provincialen weg VenneperwegLeimuidenOude Wetering, tus- schen de Ringvaart van den Haarlemmermeer polder en de provinciale grens te Leimuiden. Laagste inschrijfster was de firma Bosland en Gortemulder te Assendelft voor f 225.225. Op Zondag 30 Maart as. zal de heer C. Sipkes voor de „Federatie Liefhebberijen Vereenging", in het gebouw St. Bavo aan de Smedestraat een lezing houden over „Natuur bescherming in onze omstreken". Aanvang 11 uur 's morgens. Inlichtingen aan het Bureau van Politie Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Armband, Schuyt, Timorstraat 60. Breiwerk, Verschoor, Oosterstraat 45. Closetbril, Come- lisse, Atjehstraat 58. Beurs, Groos, Rolland straat 74. Bril met koker, Eekhout, Da Costa- straat 7. Etui met 'vulpen en vulpotlooden, Piek, Bloemhofstraat 15. Etui met vulpen. Kool, Mauricialaan 2, Overveen. Handwarmer, Westerman Dijkstraat 13. Kam, Eekhout, Da Costastraat 7. Kerkboekje, Bureau van Politie, Smedestraat. Medaillon, v. Veen, v. Zeggelen- straat 3. Rijwielplaatje, Bureau van Politie, Smedestraat. Taschje met inhoud, Bureau van Politie, Smedestraat. Portemonnaie met inh„ Questro, 2e Theemsstraat 28. spronkelijk 3500.Per ulto December 1940 werd op deze leening 175.afgelost, zoodat thans het restant bedraagt 1575.De be grooting voor 1941 werd vastgesteld aan In komsten en Uitgaven op 2418.52. Voor onder houd van de bemalingsinrichting werd geraamd 50.voor verbruik van electriciteit 250.— e. a. Na een bespreking over het uitdiepen en on derhoud van slooten e.d. werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Burgerlijke Stand. Geboren: Arieda Geer- truida, d. van P. van der Stelt en A. Breijer; Ankje, d. van H. den Jong en H. C. Th. Mulder; Johannes Leonardus, z. van Th. L van der Geest en E. J. van Steijn; Cornells Gerard An- drie, z. van A. van der Wagt en N. Romijn; Cornelis, z. van W. P. de Bruijn en A. Kralt; Catharina Elisabeth, d. van F. van der Meij en M. A. van Schooten; Eduard, z. van A. Ver schoor en E. J. Willemse. Ondertrouwd: L. W. J. Memelman, oud 28 j. en M. Rotteveel, oud 29 j. Overleden: J. Zuilhof, oud 48 j., echtgen. van J. de Roode; A. Ruigrok, oud 89 j. Ingekomen personen: IJ. Smit en gezin, Men- neweg 147, van Lisse, Wilhelminastraat 29; A. Kroeze en gezin, Molenstraat 31, van Noord- wijk Voorstraat 29a; N. M. Fontein, Wilhelmi- nalaan 5a, van Leiden Morschweg 37. Vertrokken personen: A. J. Helmus, H. Ba derstraat 16, naar Breezand, Molenvaart 198. (Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag Mottigerpolder. De Ingelanden van ge noemden polder hielden dezer dagen hun jaar» lijksche ingelanden-vergadering in hotel „Het Bruine Paard". Bij de opening van de vergadering door den voorzitter, den heer J. C. Verdegaal, waren aan wezig Ingelanden, die konden uitbrengen 16 stemmen, terwijl het maximum aantal stem men, dat kan worden uitgebracht, 52 bedraagt. De rekening over 1940 werd vastgesteld aan Inkomsten op 1512.17 en aan Tfitgaven op 1685.52. Het nadeelig saldo bedraagt derhalve 173.35. Aan polderlasten is nog te vorderen over 1940 332.82, zoodat het batig saldo na invordering dezer polderlasten 159.47 zal bedragen. De on derhoudskosten van de electrische bemalings- inrichting hebben in 1940 bedragen ƒ226.43. Aan rente werd in 1940 betaald ƒ61.25, zijnde 3 y, pCt. van de leening pro festo 1750— (oor- ERGENS IN ITALIË, 27 Maart (Stefani). »iKt communiqué no. 293 van het Italiaansche Hoofdkwartier luidt als volgt: Aan het Grieksche front optreden der uiüerie van weerskanten. Onze jachtformaties hebben een aanval gedaan op de vijandelijke luchtbases van Paramythia, waarbij zij op den grond staande vliegtuigen met mitrailleurvuu: bestookten. Twee Glostermachines werden in brand gestoken. Andere toestellen werden ern stig beschadigd. Onze bombardementsformaties hebben te Preveza gemeerde schepen en haven installaties aangevallen. Ook een tweede vloot- basis op den Peloponesos werd getroffen. In Noord-Afrika hebben Italiaansche en Duitsche eenheden El Agheila (in de Syrte) bezet. In het Oosten van de Middellandsche Zee heb ben vliegtuigen van het Duitsche vliegercorps vijandelijke vlooteenheden aangevallen: twee transjortschepen werden getroffen en zwaai beschadigd. In Oost-Afrika wordt de felle slag cir. Keren voortgezet. Verscheidene aanvallen van den vijand liepen te pletter op den hardnek'd- gen tegenstand en de tegenaanvallen van onze dappere troepen, die den tegenstander zware verliezen toebrachten. Jachtvliegtuigen boden heldhaftig weerstand aan het vijandelijke op treden in de lucht, twee Hurricanes en een Blenheim werden neergeschoten, een var. onze vliegtuigen keerde niet op zijn basis terug Onze bombardementstoestellen hebben talriji.e pant serwagens en gemechaniseerde strijdmiddelen aangevallen en beschadigd in de zone van Har- rar. Een van onze in actie zijnde duikbooten op den Atlantischen Oceaan, die onder bevel staat van den corvettenkapitein Giuseppe Roselli Lo- renzini, heeft twee schepen met een totalen in houd van12.500 ton tot zinken gebracht. De Haariemsche rechtbank heeft Donder dag de volgende uitspraken gedaan: H. H.. arbeider, wonende te Haarlem, thans gedeti neerd, overtreding distributiewet en diefstal; 8 m. gevangenisstraf met aftrek preventieve hechtenis, onvoorwaardelijk. W. B., directeur, wonende te Haarlem, over treding Prijsopdrijvingswet, f 25 subs. 18 d. hechtenis, onvoorwaardelijk. A. B. S., directeur, wonende te Haarlem, overtreding Prijsopdrijvingswet, vrijgesproken. A. G., slager, wonende te Haarlem, appèl overtreding Vleeschkeuringswet, 14 geldboeten elk van f 50, sub. 10 d. hechtenis voor iedere toete, onvoorwaardelijk. Th. v. d. P., slager, wonende te Haarlem, appèl overtreding Vleeschkeuringswet, 14 geld boeten elk van f 15, subs. 10 d. hechtenis, on voorwaardelijk. Th. D. A. S., chauffeur te Heemstede, appèl overtreding Motor- en Rijwielwet, vonnis kan tonrechter te Haarlem bevestigd. De wedstrijden om het persoonlijk kampioen schap 1941 zijn dezer dagen begonnen. Gespeeld wordt in drie klassen, n.l. hoofdklas- SCHEVENINGEN, 27 Maart. Van de kustvis- scherij waren hedenochtend aan de markt: De kotter Kw 116, F. Haasnoot met f 15.— en 67 motorschokkers met tezamen f 4870.be somming. De prijzen van de schokkervisch waren: Bot f 27.40—28.80; Schar f 10—34.40. Beide per kist van 40 kilo. Aanvoer van IJmuiden: Slips f 2.15 per kilo, Wijting f 24.—, Middelschol f 23.—. Beide per kist van 25 kilo. Zoetwatervisch: Snoekbaars t 1.80 per kilo. Het laatste cursusjaar van de R.K. Tuinbouw- winterschool, die, zooals men weet, In een lagere tuinbouwschool is omgezet, is gistermor gen gesloten met een openbare eindles, waar bij o.a. tegenwoordig waren ir. v. d. Plassche, Inspecteur van den tuinbouw en het tuin- bou wonder wijs; prof. L. v. Slogteren, uit Lfsse, de heer C. J. van Baar, secretaris van den L.T.B.; mej. Ir. Kronenberg, belast met het wetenschappelijk onderzoek naar ziekten in aardbeigewassen, Mr. H. J. J. Scholtens, bur gemeester van Beverwijk en de heer J. B. Nijs- sen, voorzitter van de R.K. Tuindersvereeniging „Kennemerland" Na afloop reikte Ir. v. d. Plassche de diplo ma's uit, waarbij hij de aandacht van de leer lingen vestigde op den bijzonderen tijd, waarop zij de school verlaten en hun intrede doen in het bedrijf. Deze tijd is zóó bijzonder, dat spr. zich wel zou wachten, om er beschouwingen aan te wijden. Evenwel, men moet zich er niet door laten terneerdrukken, maar de toekomst met opti misme tegemoet gaan. Spr. wilde daarmede niet zeggen, dat men al het leed, dat we rondom ons zien, nu maar naast zich moet leggen. We moeten aandacht schenken aan den ernst van dezen tijd en daarbij ons optimisme behouden, wetende, dat alles op een bepaalden tijd toch weer ten goede keert. Zoo goed als iederen morgen de zon opgaat en in ieder voorjaar de boomen en planten weer opnieuw uitbotten, zoo zal ook de samenleving zich te eeniger tijd weer herstellen. We moeten er echter sterk van doordrongen zijn, dat die samenleving dan groote behoefte heeft aan flinke jongemannen, die werken wil len en kunnen en die zich met liefde en toe wijding zullen wijden aan de taak, welke dan door hen te vervullen is. Gij hebt het voorrecht, zoo zeide Ir. v. d. Plassche tot de gediplomeerden, dit onderwijs te hebben mogen genieten. Ge behoeft niet domweg in de praktijk te gaan, maar ge kunt er rekenschap geven van de te volgen richt lijnen. Ik hoop, dat ge als denkende menschen tot flinke tuinbouwers zult opgroeien, die nie: alleen ten' aanzien van de technische en eco nomische zijde aan hooge verwachtingen zul len beantwoorden, maar die ook toegewijde werkers zullen zijn met een open oog, niet al leen voor hun persoonlijke belangen, maar ook voor de belangen van de gemeenschap, waar van zij deel uitmaken en ten aanzien waarvan zij plichten hebben. Bij het einde van den laatsten cursus van deze middelbare school, dankte spr. de leeraren voor hun arbeid. Spr. verzocht het niet tragisch te nemen. Het beteekent immers niet het einde van het tuinbouwonderwijs hier. Tenslotte is 't een reorganisatie met het doel het tuinbouw onderwijs op ruimer schaal te kunnen gaan geven. Dé middelbare school is omgezet in een lagere school, waarmede men hoopt breede lagen van tuinders te bereiken. Het zal de taak van het hoofd, den heer Machielse zijn, om er voor te zorgen, dat het onderwijs niet alleen In omvang, maar ook in kwaliteit goed blijft. Spr. hoopte, dat de heer Machielse zal slagen Ir. v. d. Plassche richtte dan woorden van dank tot den directeur van de winterschool, Ir. Bünnemeijer, voor de toewijding, waarmede deze zich van zijn taak gekweten heeft. Het blijkt nu, dat met de stichting van de middel bare school indertijd wat te hoog gegrepen is. Men had wellicht beter met een lagere school kunnen beginnen. Het is een schoon doel het onderwijs nu weer verder op te bouwen. Er wordt nu heel wat gedaan voor onderwijs, voor lichting en onderzoek. Spr. eindigde met de hoop uit te spreken, dat er een oplossing wordt gevonden, waardoor de heer Bünnemeijer ook in het vervolg zijn krachten voor de belangen van den tuinbouw kan geven. Prof. Cleophas, voorzitter van de onderwijs- vereeniging van den L.T.B. sloot zich bij dez< woorden aan. Spr. dankte de directie van den Landbouw en speciaal Ir. v. d. Plassche, voor de medewerking, welke steeds ondervonden werd. Ook aan allen, die hun krachten aan de school hebben gegeven dankte spr. en hoopte, dat hun arbeid rijke vruchten zal dragen. Deze jongelieden, die thans de school verlaten, wacht een zware taak, want wanneer straks de eigen lijke opbouw begint, zijn er jonge menschen noodig met moed en durf. Maar juisl omdat de taak moeilijk is, zal zij ook schoon zijn. Tenslotte gaf Ir. Bünnemeijer een overzicht van hetgeen door de school gepresteerd is, ge durende de 10 jaren van haar bestaan. Van de 126 leerlingen, die tot de le klas werden toe gelaten, bereikten 105 de 2e klas, terwijl ein delijk aan 99 leerlingen het diploma kon wor den uitgereikt. Het lijkt een klein getal, maar wie weet, welke leerstof hier verwerkt Is, be hoeft over dit resultaat niet ontevreden te zijn. Van de leerlingen verwierven 18 pCt. hun diploma met lof, 13 pCt. met veel lof en 1 pCt. met zeer veel lof. Al die leerlingen vormen een reclame voor de school; zij zijn bijna allen het vak trouw gebleven, terwijl enkelen zich goede posities hebben verworven. Dit resultaat Is te danken aan het uitstekende leerarencorps. Het besluit tot opheffing der school was spr. zwaar gevallen, maar hij stelt zich gaarne voor andere doeleinden ter beschikking. Spr. wees er verder op, dat de school ook in andere opzichten goed werk heeft gedaan, ooals b.v. op wetenschappelijk terrein. Tenslotte bracht spr. dank aan de autoritei ten en allen, die hem bij de vervulling van die taak bijstonden, in het bijzonder Ir. v. d. Plas sche, waarna hij eindigde met het uitspreken van den wensch, dat de lagere school veel suc ces zal hebben en veel zal bijdragen tot den bloei van tuinbouwend Kennemerland. Het diploma ontvingen: H. van Baarsen, ZO Beemster; A. Dames, Beverwijk, met veel lof en aanteekenjng voor Fransch, Duitsch, En- gelsch en machineschrijven; W. Deen, Zwaag- dijk, met veel lof en aanteekening voor Duitsch en machineschrijven; C. Konijn, Beemster, met lof en aanteekening voor machineschrijven; H. Omtzigt, Uithoorn, met veel lof en aanteeke ning voor machineschrijven; W. Vendel, Heems- jkerk, met lof en aanteekening voor Engelsch, „Jan," zei een meisje tot haar verloofde. ,,we gaan Zaterdag onze verlovingsringen koopen." „Hoe bestaat het," was het antwoord van den galant, „Zaterdag zijn alle winkels als kissies dichtgespijkerd" Deze Amsterdamsche volkshumor teekent het „probleem" ten voeten uit. Winkelsluiting is een van die onderwerpen, welke op vrij wel iedere vergadering van middenstanders aan de orde komen. Na den strijd in den vorigen wereldoorlog, toen het onbeperkte sluitingsuur uit bezuiniging op het lichtver- bruik tot negen uur des avonds was terug gebracht, en nadat het later nog weer met één uur werd vervroegd had men er een punt achter gezet. De punt werd echter eerst een punt komma, dan een komma en nu kan men opnieuw aan het probleem gaan breien. De Amsterdamsche winkeliersvereeniging heeft voor de zooveelste maal een enquête on der hare leden over de winkelsluiting gehouden. Daaruit blijkt, dat de kwestie opnieuw in het middelpunt van de belangstelling staat. Het werd hoog tijd, want de straten waren er niet florissanter op gaan uitzien, nu de winkels zoo vroeg gesloten werden. Voorals 's Zaterdags trof dat nog het meest. Dan placht immers de bewoner van het platte land of de kleine stad in zijn sjees te stappen, de vrouw met haar omvangrijk karbies achter in, en voort ging het naar de stad, om inkoo- pen te gaan doen. De trein, tram, en het meest de autobus de wilde bussen zaliger gedachte nis! maakten dat de sjees op zolder kwam te staan en moeder de vrouw, mitsgaders buur vrouw, kennis en achterbuur, zonder haar man alleen naar de stad trok. De Zaterdagsche drukte was voor elke stad van groote beteekenis en die dag was dan ook de gezelligste van de heele week. Niet alleen de winkelstand profiteerde er van, ook de café's en restaurants, waar men van de vermoeienissen moest uitrusten de „snoep winkels". die den noodigen zoeten voorraad voor den Zondag leverden, en de winkels in gedistil leerd, die voor het „natje" bij het „droogje" zorgden. Kortom, de Zaterdagsche inkoop was voor een centraal gelegen stad van groot be lang, er waren zelfs zaken, die bijna uitslui tend van zulke „uitbrengklanten" bestonden en de groote inrichtingen hadden speciale koe riersdiensten voor het bezorgen van de bood schappen in de omgeving. De vroegtijdige winkelsluiting, vooral op Za terdag, heeft mede daaraan een einde gemaakt. Het is niet meer zoo gemakkelijk te reizen én als een bewoner van het platteland, het dorp of de kleine stad, dan bovendien nog de kans loopt de winkels „als kistjes dichtgespijkerd" te vinden, dan blijft hij liever thuis, tot schade van den middenstand, in het bijzonder van die zaken, die meer huishoudelijke voorwerpen verkoopen (meubelen, porcelein, kleeding en derg.). De middenstand schaadt zichzelf als hij te vroeg zijn deuren sluit en een stad versombert met geslo ten winkels. Het aanzien en de gezelligheid gaan er uiteraard niet op vooruit. Dat moge voor me- nigen winkelier, bij wien de gezelligheid geen vollen buidel thuisbezorgt, dan wel geen argu ment heeten om zijn zaak open te houden, het economische motief van deze sterke verminde ring van den omzet, hierboven uiteengezet, is wèl van doorslaggevende beteekenis. Wat bij een centraal gelegen stad ten opzichte van het omringende platteland geldt, staat in gelijke ver houding in een grootstad als Amsterdam bij het centrum tot de buitenwijken. Als een bewoner van de buitenwijken, die bijv. een paar schoe nen noodig heeft, -weet, dat de schoenwinkels Zaterdag al zoo vroeg sluiten, dan blijft hij maar liever in zijn buurt. En het is een feit. dat de zaken in de z.g. binnenstad het toch voornamelijk van de bewoners der buitenwijken moeten hebben. Zoo snijden de winkeliers zich zelf in de vingers als zij bijkomstige overwe gingen laten gelden, bij het bepalen van het sluitingsuur. Natuurlijk heeft de kwestie vele kanten. Zij is zoomaar niet in een handomdraai op te los sen. Daar heb je bijvoorbeeld de verduistering. Tn het pikdonker loopt niemand graag op iat. En als niemand meer op straat wil loo- i, heeft het geen zin den winkel open te .ïouden, temeer niet daar de etalagelichten toch niet ontstoken mogen worden. Maar gelukkig gaan de dagen weer lengen, de zon blijft al weer langer onze dagelijksche vriendin, de lente, de zomer zijn in aantocht. En de mensch, zoo lang opgesloten in zijn wo ning, pakt graag de gelegenheid aan om de frissche lucht te genieten. Een wandeling op een mooien avond is bij menigeen in trek en hoevelen loopen daarbij dan niet door een winkelstraat, waar ze tevens de etalages be kijken. Van kijken komt koopen, dat weet iede re winkelier. Het wordt dus zijn zaak om voor al des Zaterdagsavonds den kooplust niet te ver nietigen door de etalageramén, óók als het nog volop licht is, alvast te blindeeren, hetgeen de stad een doodsch aanzien geeft. En wie' wel eens op Zondagmiddag een wandeling door de stad maakt, weet bij ondervinding hoe triestig het is te wandelen langs almaar luiken en ja- louzieën, langs winkelpuien, die één stuk hout zijn, en dan «nog liefst zonder eenig gevoel voor verfraaiing en schoonheid. De luiken voor de oud-Hollandsche ramen kunnen het den winke liers leeren hoe een luik al is het maar een raamafdekking toch frisch en vriendelijk kan zijn. We begrijpen zeer goed, dat het personeels- moeilijkheden met zich brengt, als de groote zaken, die des Zondags gesloten zijn, dien dag al hun raambedekkingen moeten laten wegne men. Maar laat men die luiken dan ook wat behoorlijker maken. Soms is het slechtste hout blijkbaar nog goed genoeg De secretaris van de R. K. Middenstands- vereeniging te A'dam, de heer F. J. M. Men- sink, gaf ons als zijn persoonlijk standpunt te kennen, dat hij een vroegtijdige sluiting, vooral op Zaterdagmiddag, funest voor den winkelstand zelf acht. De winkelier heeft ook een socialen plicht te vervullen in dien zin dat hij het publiek ruimschoots de ge legenheid moet geven de noodige inkoopen te doen. Onlangs heeft ook de R. K. Middenstands- iceniging een enquête gehouden over de vraag oi vervroeging van het officieele sluitingsuur noodig of wenschelijk was. Het meerendeel der 'leden beantwoordde deze vraag ontkennend. En de oorlog behoeft, naar de meening van den heer Mensink, heelemaal geen verandering in deze opinie te brengen. Men moet den oorlog niet als maatstaf ne men, doch de kwestie m breed verband bezien. En dan dient men er rekening mee te houden, dat het koopen van zelfs maar b.v. een paar schoenen een gebeurtenis is geworden. Men kan immers zoo maar niet eiken dag een paar schoenen „inslaan." Sommige schoenenwinkels zijn echter tijdens het middaguur gesloten en des avonds al zoo vroeg, dat iemand, die over dag een werkkring heeft, geen behoorlijke ge legenheid meer krijgt zijn inkoopen te doen. Dat is een misstand, die verbeterd dient te worden. Het is voor de winkeliers zelf wellicht wel gemakkelijker vroeg te sluiten, en ze den ken: degene, die iets noodig heeft, komt toch wel op het uur, dat de winkel open is, maar dat is geen maatschappelijk standpunt. Dan doet de winkelier aan zijn socialen plicht te kort. Het is natuurlijk heel moeilijk precies te be palen welk uur het beste is voor elk bedrijf. Dat hangt geheel van de branche af. Maar in het algemeen kan men toch wel zeggen, dat 8 uur a half negen een behoorlijk uur is. In Duitschland is, als ik me niet vergis, het sluitingsuur op zeven uur gesteld, in Zwitser land op zes uur. Weliswaar is deze sluiting nog te vroeg voor de huisvrouwen, die des middags de maaltijden voor het gezin moeten klaar maken en dus eerst na den maaltijd, om een uur of zes, zeven, kunnen gaan winkelen; maar dat zou te ondervangen zijn door den warmen maaltijd op twaalf uur te stellen. Dan heeft men den geheelen middag voor het doen van inkoopen. De manufacturenzaken, de groentenhande- laars en derg. in Amsterdam hebben getracht zelf onderling tot een regeling te komen, maar dat is nog niet gelukt. Vooral vele luxe-zaken sluiten te vroeg. Dat laatste beaamde ook het bestuurslid van de Algemeene Amsterdamsche Winkeliersver eeniging, dat we over deze kwestie spraken. Zijn meening was, dat in Amsterdam het pro bleem er niet verontrustend voor staat. Alleen enkele z.g. betere heerenmode- en schoenen zaken sluiten Zaterdags al om één uur. Dat is natuurlijk ongewoon vroeg, maar de directies gaan daarbij uit 'van de veronderstelling, dat degene, die in zoo'n duurdere zaak kan koopen, toch niet speciaal den Zaterdagmiddag voor het winkelen behoeft uit te kiezen en wel op een anderen dag kan komen. Hun klanten gaan Zaterdagsmiddags tennissen, paardrijden of een andere sport beoefenen, ofwel weekenden in de provincie. Voor het groote publiek is nochtans Zater dagmiddag de gelegenheid bij uitstek om te winkelen. Men kan het zien aan de volle stra ten, het drukke Vervoer, en vooral ook aan de vollp trams. Het is derhalve in het eigen belang van den winkelier, niet te vroeg te sluiten. Winkelen eischt immers tijd en men dient het publiek gelegenheid te geven dat rustig te kunnen doen, zoodat het er niet een „jacht" van behoeft te maken. Nu moet er bijgevoegd worden dat er altijd al één categorie zaken was, die Zaterdags om half zes of om zes uur sloot. Maar voor de groote meerderheid der wihkeliers is het een te vergaande afwijkende gewoonte geworden. Bij de enquête heeft het meerendeel de voorkeur gegeven aan een maximum-slui tingsuur op Zaterdag om acht uur en door de week om half zeven. Het bestuur acht dit ook het beste tijdstip. Dat wil natuur lijk niet zeggen, dat iedere winkelier nu ook pas op die tijden zal gaan sluiten. Hij kan het ook vroeger doen en het wordt zoo langzamerhand urgenter te gaan vra gen naar een minimum- in plaats van naar een maximum-sluitingsuur. Dat is een be lang van den consument, waarmede men terdege dient rekening te houden. Men heeft acht uur en half zeven als tijde lijk beschouwd, doch vele leden willen deze tijd stippen blijkbaar als blijvend sluitingsuur laten vaststellen. Ze wenschen n.l. gaarne den vrijen avond ook in de toekomst te behouden. Half zeven is gekozen in verband met het personeel. Het werktijdenbesluit voor winkels schrijft n.l. voor, dat als het personeel later dan half zeven moet werken, er omstreeks het middaguur an derhalf uur schafttijd gegeven moet worden. Werkt het personeel maar tot half zeven, dan behoeft de schafttijd slechts een half uur te bedragen. Dat scheelt dus aanmerkelijk en het is temeer van belang omdat de middaguren, waarop het personeel anders zou moeten schaf ten, dikwijls de drukste zijn. In de grootere zaken heeft men dat wel ondervangen door een rouleeringssysteem in te voeren, maar dat is dan niet meer noodig. Vandaar dat zooveel winkeliers gevoelig zijn voor een sluiting om half zeven. Het personeel stelt voorts zeer veel prijs op een vrijen Zaterdagmiddag. Wel krijgt het als compensatie, als het dien middag werkt, een vrijen ochtend op een werkdag door de week, maar die wordt toch niet ev waardig geacht aan een vrijen Zaterdagmiddag, waarover b.v. het kantoorpersoneel altijd kan beschikken, zoodat het winkelpersoneel zich daarbij wat achtergesteld voelt. Aldus Is de winkelsluiting ook een belangrijk sociaal probleem, dat niet zoo eenvoudig is op te lossen. Tenslotte moet men rekening houden met den markt- en straathandel, die tot het officieele winkelsluitingsuur de vrije hand heeft om te verkoopen als de winkels al dicht zijn. Het be stuur hoopt echter, dkt als het sluitingsuur voor de winkels vervroegd wordt, dit ook voor den markt- en straathandel zal gelden. Gaat men het standpunt van den handel na, dan blijkt dat er vele zaken zijn, die minder koopgelegenheid bieden in verbandffmet de grootte der winkelvoorraden, dus om het wat tè vlot verkoopen tegen te gaan. Zij doen dit mede in het algemeen belang om een betere verdeeling der aanwezige voorraden onder het publiek te kunnen bewerkstelligen. Maar of zij daarmede nu juist niet bepaalde categorieën van koopers bemoeilijken en andere ongewild bevoordeelen, dat is waard om onderzocht te worden. In ieder geval houde iedere winkelier reke ning met het algemeen welzijn van zijn stad en met de belangen van de consumenten. WinterhulpNedeeland, Den Haag no. 5553 AJs bank der Winterhulp Neder land is aangewezen de Kasveree- twging N.V., Amsterdam no. 877 (Gedeeltelijk gecorrigeerd) BERLIJN, 27 Maart (D.N.B.). De Britsche minister-president Churchill heeft, naar de Lon- densche nieuwsdienst meldt, voor de hoofd commissie der Conservatieve Partij een herden kingsrede gehouden ter gelegenheid van het eenjarig bestaan zijner regeering. Na. woorden van nagedachtenis aan Cham berlain verklaarde Churchill; dat hij een jaar geleden met de vorming der regeering de op dracht aanvaard heeft, het "land door zijn don kerste uren te geleiden. Als hoop voor den tijd na den oorlog noemde de ministerpresident de vereeniging van alle partijen. De doorgestane gevaren moeten hun invloed op de Britsche po litiek uitoefenen en een krachtiger werking heb ben dan slagwoorden uit het verleden. Om zijn vertrouwen in de toekomst te onder- streepen wees Churchill op het lot van het En gelsche leger in Duinkerken. Sindsdien, zoo zeide hij, heeft Groot-Brittannië een geheele reeks opmerkelijke successen geboekt. Nog zegenrijker dan alle Engelsche overwinningen is echter de nauwe verbondenheid met de groote Amerikaansche natie. Groot-Brittannië zou ook thans nog in staat zijn, zich zelf te helpen, maar het juicht toch de gemeenschappelijke pogingen van de geheele Engelsch-sprekende wereld toe. De slag op den Atlantischen Oceaan zal een grimmig karakter dragen. Hij moet gewonnen worden, opdat de Amerikaansche hulp Engeland bereiken kan. Er bestaan moeilijkheden en gevaren en En geland moet af en toe ook op een terugslag re kenen, maar het moet zoo sterk van geest zijn, dat het zelfs uit het ongeluk verhoogde kracht put. Terloops vermeldde Churchill ook de even- tueele bekendmaking van de Engelsche oorlogs doeleinden, doch verzekerde, dat een dergelijke verklaring thans toch slechts in heel algemee- nen zin kan geschieden. BOEKAREST, 27 Maart (D.N.B.) De Roe- meensche staatsleider zal vanmiddag een wet afkondigen, waarbij het Joodsche grondbezit in de-steden wordt onteigend. Met het Joodsche grondbezit op het platteland was dit reeds door een wet van 5 October 1940 geschied. Krachtens de nieuwe wet wordt al het stedelijke grond bezit van Joden onteigend, behalve de grond, waarop gebouwen van industrieele of handels ondernemingen staan. Onteigening geschiedt ook, wanneer de grondbezitter een Joodsche maatschappij is, d.w.z. een maatschappij, waarin tenminste een onbeperkt aansprakelijke Jood is of waarbij het kapitaal voor meer dan de helft aan Joden behoort. Als schadeloosstelling be taalt de staat in staatspapieren met een rente van 3 procent een prijs, die door een bijzonder orgaan wordt bepaald. De wet laat de mogelijkheid van het instellen van Joodsche wijken in de steden uitdrukkelijk bestaan. In dergelijke wijken zullen de Joden grond kunnen bezitten. NEW YORK, 27 Maart (S.P.T.) Volgens de Amerikaansche dagbladen is het expeditie- schip van admiraal Byrd, de „North Star", in de haven van Punta Arenas aangekomen. Het schip heeft onderweg bij Kaap Hoorn met zwa re stormen te kampen gehad en een gedeelte van het dek is weggeslagen. De „North Star" zal 1 April zijn reis naar het Noorden ver volgen. WASHINGTON. 27 Maart (S.P.T.)Het uit voerverbod van voor de oorlogvoering belang rijke grondstoffen, dat voor Canada en Enge land echter niet geldt, is' Woensdag, op grond van een besluit van het Amerikaansche staats- departement, tot Cuba uitgebreid. Naar verluidt, is de Amerikaansche regeering voornemens dit verbod op alle landen in het Westelijk Halfrond van toepassing te verklaren. Donderdagmiddag zijm te Leeuwarden de wedstrijden om het kampioenschap van Neder land, eerste klasse groot biljart cadre V-At, on der groote belangstelling begonnen. Aan dit tournooi nemen deel G. J. Beekhof te Amster dam, J. Dommering te Arnhem, P. de Leeuw te Amsterdam, H. Mets te 's Gravenhage, P. J- v. d. Pol te Rotterdam, J. H. Sweering te Am sterdam, G. van Vlier te 's Gravenhage, titel houder, en j. Wiemers te Dokkum. De uitslagen van strijden luiden: Beekhof van Vliet Metz Dommering Wiemers v. d. Pol de Leeuw Sweering eerste gespeelde wed- brt. h.s gem. 159 30 21 5.30 300 30 46 10.— 283 43 27 6.50 300 43 32 6.97 89 21 26 4.23 300 21 118 14.28 296 28 90 10.57 300 28 69 10.71 Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van de zwemster A. Veldhuijsen van de Zwem- vereeniging „De Robben", Zondag a.s. in het overdekte bad te Hilversum een poging te on" dernemen ter verbetering van het Nederlandsen record op de 3 x 100 Meter wisselslag. Dl record staat reeds jaren op naam van de terdamsche zwemster Annie Timmermans, die dit te Rotterdam vestigde op 8 Augustus 1934, met een tijd van 4 min. 36.6 sec. De partijen welke Woensdag gespeeld wer.^p in het schaaktournooi om het kampi°ensc van Rusland leverden de volgende resultaten ja- Botwinnik sloeg Keres, terwijl de partij Boi rewski-Smyslow eindigde in remise. t_ De stand in dit tournooi luidt thans: 1. winnik met 2 punten, 2. Keres, 3. Liliehth Smyslow, 5. Bondarewski en 6. Boleslaws».

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 4