Zondag kan de beslissing over C.V.V.'s lot reeds vallen Welke bonnen zijn geldig? Pastoorke op bezoek bij den Eeker Programma met veel hoogtepunten Keren en Harrar ontruimd Strijd tegen de Britsche scheepvaart voortgezet ZATERDAG 29 MAART 1941 De Voetbalcompetitie Vestigingswet Kleinbedrijf GRUTTERSWAREN Kerkdijk levert Brabantsche brieven Wat bespraken zij in het „woonwageltje N.A.C. naar Longa Vestigingseischen of een spertijd zijn vastgesteld WIJ LUISTEREN NAAR. Zondag 30 Maart Maandag 31 Maart Audiëntie UIT DE STAATSCOURANT R ijksverkeersinspectie Eet is weer niet moeilijk een aantal wed- ijden uit het voetbalprogramma voor ondag as. te lichten, die de onverdeelde belangstelling van de gehaele Nederlandsche voetbalwereld hebben. Zoo is in het westen de aandacht gericht op de leidende ploegen, A. D. O. en D. H. C., die resp. bij Gooi en Sparta zullen moeten winnen om hun kans met te verspelen, alsmede op de ont moeting van C. V. V. tegen D. O. S., welke voor de laatste plaats van zooveel belang is. In het Oosten geldt deze spanning eveneens voor de beide leiders, van wie N. E. C. het wel vet gemakkelijkst heeft, terwijl vooral de ontmoeting HengeloGo Ahead van ka- r 'aai belang is voor de bezetting van de •eiste plaats. In het Zuiden moet NA..C. i Longa, wat ook geen peuleschilletje is e i het Noorden is de spanning door de r. wisselende prestaties van de kopclubs eva ens zeer groot. u v'. est I heeft D. H. C. dus Kans gezien, zijn tw- unten achterstand op A. D. O. weer ge- ha te loopen. Maar nu staan de groen- oor een uitermate moeilijke beurt bij t rui, dat zoo ongemerkt naar de derde plaats ir Klommen en den Delftenaren natuurlijk net uefst een poets bakt. We achten het zeker niet onmogelijk, dat de leiders er een puntje verspelen, al hebben we genoeg fiducie in het enthousiasme van de Jeugdige ploeg om aan te nemen, dat een dergelijke opzet den Rotterdam mers zeker niet zoo heel gemakkelijk zal ge lukken. A. D. O. heeft het bij 't Gooi op papier weliswaar enkele graden gemakkelijker en het zou ons ook wel van de Hagenaars tegenvallen, wanneer ze dezen wedstrijd niet wonnen, maar, 't Gooi mag zoo laag op de ranglijst staan, juist het naderend gevaar voor degradatiewedstrij den kon den Hilversummers wel eens bijzonde re kracht geven. Het zal er evengoed geducht spannen ai houden we het, zooals gezegd, op A D. O. Voor K. P. C. wordt het Zondag in Dordrecht zoo ongeveer erop of eronder. De Koogers moeten op visite bij D. F. C. en zul- sn daar meer moeite hebben dan ooit om te winnei en eervolle nederlaag kan nu wel heel ear zijn, maar in een situatie als die van d "oo d-Hollanders, waarbij het op de eerst p its om de zoo noodzakelijke punten gaat, zal men daar maar matig tevreden mee ziin. E' een achterstand en die moet nu een maal ingehaald worden. Ten slotte waren de h'-> ren er zelf bij toen zij in de eerste helft -n he' seizoen zoo hopeloos achterop raakten, srmesFeyenoord is niet meer van belang, st zal er wel om een puntenverdeeling draaien /Ok bij D.W.S.Stormvogels zal het die richting ïi te aan. Misschien dat de Amsterdammers nog profijt weten te trekken van het terreinvoor deel. In West II is vooral het resultaat van den wedstrijd C. V. V.D. O. S. van belang. De club uit Charlois moet winnen om nog een kans te maken de laatste plaats eens te kunnen ver- la en Op de eerste plaats zien we dat zoo nog maar niet gebeuren en vervolgens kunnen de endcre degradatie-candidaten zich veilig stellen als ze maar één puntje zouden kunnen buit maken Voor R. F. C. lijkt ens dit bij H. B. S. echter wel een te moeilijke opdracht en Xerxes zal ook van goeden huize moeten komen om een dergelijk succes bij Blauw Wit te behalen. V. U. C is kansloos bij V. S. A. Haarlem kan thuis met gering verschil van Ajax winnen. Tn het Oosten zal het leidende N. E. C. wei nig moeite hebben om zijn positie met succes te verdedigen. De Nijmegenaren spelen thuis tegen Enscheöesche Boys en zouden een onge- hoorden blinder maken, als ze in het zicht van den titel nu een of meer punten gingen ver spelen. We gelooven er dan ook heelemaal niet aan. Heracles, dat tegen Wageningen een uit wedstrijd heeft, staat er niet zoo gemakkelijk voor, maar desondanks houden we het ook in dit geval niet op een nederlaag of zelfs maar het verlies van één punt voor de kampioens- candidaten. De ontmoeting HengeloGo Ahead is van kapitaal belang voor de bezetting van oe onderste plaats. Het zou den Deventenaren beslist niet goed uitkomen, wanneer het eens een nederlaag zou worden, omdat er dan nog maar één wedstrijd ovei blijft om het achter stallige punt in te halen. Het zal er dus wel om gaan, daar beide pertijen hier voor hun be houd strijden. A. G. O. V. V. speelt thuis tegen een kansloos Tubantia en kan daar misschien wel eenig voordeel uit trekken. Het zou de Apeldoomers waarschijnlijk zoo goed als in vei lige haven brengen. Tenslotte zien we Enschede thuis van Quick winnen. In het Zuiden heeft B.V.V. zoo nu en dan te veel gepresteerd om ons de woorden in den niond te leggen, dat P. S. V. in Den Bosch eeD walk-over heeft. De Eindhovenaren, die echter met de kuren van hun a.s. gastheeren op de hoogte zijn, tellen als gewaarschuwde partij voor twee en moeten daar hun voordeel uit kunnen trekken. Overigens zal N. A. C. ook zelf een krachtprestatie moeten leveren, wanneer liet zijn kansen wil zien verbeteren. De uitwedstrijd tegen Longa is zeker geen kleinigheid en de Bredanaars hebben beslist een zeer lastige klip omzeild, wanneer ze zonder kleerscheuren uit Tilburg terugkeeren. Voor de bezetting van de onderste plaats zijn vooral de ontmoetingen RoermondEindhoven, M. V. V.Limburgia en Helmond-Noad van belang. Wij houden het erop, dat de degradatiecandidaten in al deze 3 gevallen te zwak zijn om op een min of meer volledig succes te mogen rekenen. Juliana heeft de beste kansen in zijn thuiswedstrijd tegen het Tilburgsche Willem II. In "het Noorden zijn er al zooveel rare dingen gebeurd, dat het heusch zoo erg mal niet zou zijn, wanneer Be Quick een raren zet zou doen tegen W. V. V., al nemen we dit natuurlijk niet bij voorbaat aan. Overigens zou Leeuwarden een misstap van de Groningers wel kunnen ge bruiken, want de leiders hebben zelf bij H.S.C ook een heel moeilijk karwei op te knappen en zijn er evenmin zeker van de winst. Velocitas moet ditmaal aantreden tegen G.V.A.V. We-zijn wel benieuwd, of ook deze Groningsche derby een verrassing zal opleveren. Achilles zou een succesje tegen Heerenveen best kunnen gebrui ken en heeft er eerlijk gezegd wel een redelijke kans op ook. Veendam echter, zien we bij Sneek aan het kortste eind trekken. Nader vernemen wij, dat de wedstrijd C.V.V DO S. is uitgesteld, zoodat C. V. V. alleen ge noopt wordt tot het spelen van degradatiewed strijden, wanneer Xerxes en R. F. C. resp. bij H. B. S. en Blauw Wit een punt veroveren. Ook de wedstrijd Sneek—Veendam is naar wij vernemen uitgesteld. De ontmoeting AchillesHeerenveen is veran derd in AchillesSneek. Voor de volgende détailhandelsbedrijven zijn thans vestigingseischen vastgesteld: slagersbe- drijf, broodbedrijven, schoenbedrijven, kantoor boekhandel, kantoormachinehandel, automo biel- en garagebedrijf, kruideniersbedrijf, poe- liersbedrijf, kappersbedrijven, bloemverkoopers- bedrijf, schildersbedrijf, brandstof fenhanaet riiwielbedrijf. Personen, die een inrichting wenschen te vestigen, over te nemen, enz., waarin éen der nevengenoemde bedrijven wordt uitgeoefend, moeten ten genoegen van de betrokken Kamer van Koophandel en Fabrieken aantoonen, dat zij aan de gestelde minimum -eischen van han delskennis, vakbekwaamheid en credietwaardig- heid voldoen. Voor de volgende bedrijven is thans een zoo genaamde spertijd van kracht: centrale ver- warmingsbedrijf, sigarenwinkelbedrijf, mine raalwaterbedrijf, terrazzobedrijf, banketbakkers en verkoopersbedrijf, fotografisch bedrijf en kleinhandel in fotografische artikelen, eiectro- technisch-instailateursbedrijf en kleinhandel in electrotechnisohe apparaten en materialen. Belanghebbenden hebben voor vestiging van één dezer genoemde bedrijven een vergunning van den secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheepvaart noodig. Het komt echter meermalen voor, dat perso nen reeds een zaak koopen, een inventaris over nemen, een pand huren, enz. en pas daarna een aanvraag om een vergunning indienen bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken, resp. het departement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart. In vele gevallen blijken deze personen alsdan niet aan de gestelde minimum-eischen te voldoen resp. niet in aanmerking te komen voor een vergunning vanwege het departement; derhalve zullen zij genoodzaakt zijn, hun zaak te sluiten. Alleen door het beginsel van de Ves tigingswet Kleinbedrijf 1937 geweld aan te doen, zou het mogelijk zijn, deze roekeloos hande lende personen voor ernstige financieele na doelen te behoeden. Personen, die zich als zelfstandig onderne mer of als beheerder in een tak van détail- handel, ambacht of kleine nijverheid, waarop de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937 van toe passing is, wenschen te vestigen, resp. werk zaam zijn, wordt dan ook in hun eigen belang aangeraden, zich tevoren er van te overtuigen of zij aan de wettelijke vereisehten voldoen; hun wordt geadviseerd, zich tijdig tot de Ka mer van Koophandel en Fabrieken, resp. het departement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart te wenden. ERGENS IN ITALIË, 28 Maart (Stefani). In zijn communiqué no. 294 maakt het Italiaan- sche opperbevel het volgende bekend: Grieksche front: activiteit van de ai- tillerie. Onze luchtformaties bombardeerden in duikvlucht vijandelijke concentraties. In den nacht van 25 op 26 Maart drongen aanvals- striidkrachten van de koninklijke marine de baai Soeda (Kreta) binnen en overvielen er vlootstrijdkrachten en voor anker liggende schepen, waarbij den vijand zware verliezen worden toegebracht. Een vijandelijk oorlogs schip werd tot zinken gebracht. Britsche vlieg tuigen bombardeerden eenige van onze steun punten in de Egeïsche Zee, waarbij eenige per soden gewond werden. Na zes weken van onophoudelijke en bloedige veldslagen hebben de vijandelijke troepen Ke ren bezet. De slag woedt voort in de onmiddel lijke omgeving. In de zone van Harrar hebben onze troepen de stad Harrar ontruimd, teneinde te verhinderen, dat de plaats gebombardeerd v/erd. Onze formaties bommenwerpers bestook ten met machinegeweervuur en granaten tal rijke "ijandelijke gemechaniseerde strijdmidde len ten oosten van de stad. BERLIJN, 28 Maart (D.N.B.) Het opper bevel van de Duitsche Weermacht maakt be kend: Het luchtwapen heeft ook gisteren den strijd tegen de Britsche scheepvaart voortgezet. Aan de JZuidwestkust van Wales deden drie ge vechtsvliegtuigen een aanval op een krachtig beschermd vijandelijk convooi. Zij brachten drie vrachtschepen met tezamen 15.000 b.r.t. tot zinken. Vier andere schepen van dit con vooi alsmede een vijfde schip, dat in hetzelfde zeegebied werd aangevallen, werden door bom- treffers beschadigd. Verkenningsvliegtuigen bestookten met succes haveninrichtingen, fa brieken en spoorwegemplacementen in ver scheidene steden van Zuid-Engeland met bom men. De vijand vloog des nachts met zwakke krachten naar West-Duitschland. In eenige plaatsen ontstond door brisant- en brandbom men uitsluitend beschadiging aan woonhuizen. Eenige burgers werden gedood en gewond. Bij de succesvolle aanvallen op het convooi aan de kust van Wales heeft zich Hauptmann Müller, die over de eenheid als plaatsvervan gend „Gruppenkommandeur" het bevel voerde, bijzonder onderscheiden. In scheervlucht ver nietigde hij alleen drie koopvaardijschepen. De in het weermachtsbericht van 27 Maart vermelde aanval op een fabriek der Britsche vliegtuigindustrie werd door een enkel ge vechtsvliegtuig in een dappere scheervlucht ondernomen en had de meest doeltreffende uitwerking. De bemanning bestond uit luite nant Vom Felde als commandant, Feldwebel Schömhoff, Feldwebel Janopa en Feldwebel Ribic. De vijand verloor gisteren zes vliegtuigen, waarvan drie bij de poging van vannacht om naar West-Duitschland door te dringen. Deze toestellen werden door nachtjagers en lucht doelartillerie neergehaald. Eén eigen vliegtuig wordt vermist. Ongebruikte bonnen blijven nog geldig tot en met de tusschen geplaatste data BROOD BLOEM KOFFIE of THEE SUIKER VLEESCH VLEESCH- WAREN VET BOTER KAAS EIEREN PETROLEUM BRANDSTOFFEN ZEEP SCHEERZEEP Bon 9 ÏO 18 17 8 10 8 10 9 ÏO 9 ÏO 61 en 71 62 en 72 92 83 Periode 15, 16, 17 35 t/m 41 20 117 Geldigheidsduur t/m 6 April t/m 6 (13) April Hoeveelheid 100 gram roggebrood of ander brood of 1 rantsoen gebak t/m 20 April t/m 28 April t/m 13 April t/m 2 April t/m 9 (13) April t/m 2 April t/m 9 (13) April t/m 6 April t/m 6 (13) April t/m 6 April t/m 6 (13) April t/m 6 April t/m 6 (20 April) t/m 6 April t/m 6 (13) April t/m 20 April t/m 31 Maart t/m 31 Maart t/m 27 April t/m 30 April 50 gram rogge nrooc of ander brood of rantsoen gebak of 35 gram meel of bloem 125 gram koffie; 250 gram koffiesurro- gaat of 50 gram thee 1 Kilogram 1 ons vleesch of vet of 1 rantsoen vleeschwaren 1 rantsoen pond boter ol margarine of 2 ons vet pond boter of margarine pond boter pond boter Brood bon boekfe Bloemka&rt Algem. distributie bon boekte Aigem. distributie- bonboekle Vleeschkaart Vleeschkaart V etkaart Bot er kaart 1 ons 1 el voor de keuken 1 eenheid 1 eenheid X rantsoen 50 gram scheerzeep of een tube scheer- crême of een Dot scheerzeep Algem. distributie bonboekle Algem. distributie bonboekle Zeeei Brandstoffenkaan .haarden -kachel» Brandstoff enkaart ..centr verwarm." Algem. distri butie- bonboekle Scheerzeepbonnen Peulvruchten Rijst, rüstgrles, rystemeel, rijste bloem of gruttenmeel Havermout, haver vlokken, haver- bloem of aard- appelmeelvlokkcn Gort of Gortmout of Grutten Maïzena, gries- meel, sago, aard- appelmeel, puddingpoeder of eetbare styfsel- producten Macaroni of Vermicelli of ^^gaghett^^ 19 (Zie ook hieronder) 7 en 8 ÏO t/m 20 April t/m 20 April t/m 20 April t/m 20 April t/m 20 April 1 pond pond pond y% pond 1 ons 1 ona Algem. distributie bonboekle Algem. distributie- bonboekle Algem. distributie bonboekle Algem distributie bonboekle Algem. distri butie- bonboekle Algem. distribune bonboekle Rantsoen gebak 160 gram koek (ontbijtkoek). 140 gram speculaas 200 gram andere Koekjes f:ram biscuits en wafels. 75 gram beschuit. 300 gram cake 600 gram gebakjes. 600 gram aart. 500 gram gevuld groot korstgebak /boterletter e.d.). 400 gram gevuld klein korstgebak (amandelbroodjes e.d.). een hoeveelheid van alle andere niet genoemde gebakken artikelen waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. Rantsoen zeep r= 150 gram toiletzeep. 120 gram huishoudzeep 150 gram zachte zeep 250 gram zeep poeder of 300 gram zachte zeeppasta of 20 kg. waschgoed te laten behandelen in een wasscherij. Rantsoen vleeschwaren 75 gram gerookt of gekookt varkens-, rund-, kalfs-, paarden- of schapen- vleesch en gerookte worstsoorten; 100 gram gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst; 125 gram leverartikelen, tongenworst en nierbrood; 150 gram bloedworst. 1 eentieid brandstoffen 1 H.L. anthraciet of steenkool. 75 K.G. industrie- of elerbriketten, ill K.G bruinkoolbriketten. 2 H.L. cokes. 175 K.G. fabrieksturf 195 K.G. persturf (300 stuks) 200 K.G baggerturf (450 stuks). 200 K.G overige soorten turf. 100 K.G. briketten zonder turfafval. 250 K.G briketten met turfafval. 75 K.G met tot briketten geperst uitval en /of afval van vaste brandstoffen. HILVERSUM L 415.0 M. Nederlandsch programma 8.00 Gramofoonmuziek, 10.00 Gramo foonmuziek, 12.00 Gevraagde platen, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 1.00 Strijkkwartet (opn.), 1.45 Nederlandsch Verbond voor Sibbekunde: „Wie en wat waren onze voorouders?". 2.00 Amuse mentsorkest en solist, 2.45 Landmails lust, 3.30 Uit Berlijn: 67e Verzoekconcert voor de Duitsche Weermacht, 6.32 Cabaretpro gramma, 7.3o Gramofoonmuziek, 8.00 Nieuwsberichten ANP, 8.16 Spiegel van den dag, 8.45 Omroeporkest, de Meesterzan gers, een dameskoor en solisten, 9.40 Gra mofoonmuziek, 10.00 Nieuwsberichten ANP, sluiting. HILVERSUM II, 301.5 M. Nederlandsch programma 8.00 Gramofoonmuziek, 10.00 Omroepor kest, 10.40 Gramofoonmuziek, 11.00 Om roeporkest, 11.30 Meisjeskoor „De Krekels". 12.15 Bachcantate (opn.), 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 1.00 Orgelspel, 1.20 Esmeralda en solist, 2.15 „De ontvoe ring uit het Serail", opera (opn.), 5.15 Gramofoonmuziek, 5.30 Revueprogramma, 6.15 Pianovoordracht. 6.45 Sport van den dag. 7.00 Gramofoonmuziek, 7.15 De Ram blers, 7.45 Reportage, 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek, 8.30 Concert gebouworkest en solist (opn) 9.15 Radlo- tooneel. 9.45 Gramofoonmuziek, 10.00 Nieuwsberichten ANP, sluiting. HILVERSUM I. 415.5 M. Nederlandsch programma 6.45 Gramofoonmuziek, 6.50 Ochtend gymnastiek, 7.00 Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtendgymnastiek, 8.10 Gewijde muziek (gr.pl.), 8.30 Nieuwsberichten ANP, 8-45 Orgelspel, 9.15 Gramofoonmuziek, 10.00 Amabile-sextet, 10.20 Voordracht, 10.40 Amabile-sextet, 11.15 Zang en pianovoor dracht, 12.00 Esmeralda en solisten, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, l.Oo Omroeporkest. Intermezzo: Pianosoli, 4.00 Gramofoonmuziek, 4.3o Gramofoon muziek met toelichting, 5.00 Gramofoon muziek. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP, 5.30 Gramofoonmu ziek, 5.45 De Ramblers, 6.I5 Causerie „De Balkan als afzetgebied voor de Nederland sche lnd'ustrie", 6.30 Musette-orkest „Les Gars de Paris" en gramofoonmuziek. 7.00 Economische vragen van den dag ANP, 7.15 Gramofoonmuziek, 8.O0 Nieuwsberichten ANP, 8.15 Spiegel van den dag. 8.45 Om- roep-Symphonle-orkest, 9.40 Gramofoon muziek, 10.00 Nieuwsberichten ANP, slui ting. HILVERSUM II. 301.5 M. Nederlandsch programma 15.45 Gramofoonmuziek, 6.50 Ochtendgym nastiek, 7.00 'Gramofoonmuziek, 7.45 Och tendgymnastiek, 8.00 Gramofoonmuziek, 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gewijde muziek (gr.pl.), 9.15 Gramofoonmuziek, 10.20 Kerkorgelconcert en zang, 11.00 Voordracht 11.2o Sylvestre-trlo. 12.00 Be richten, 12.15 Gramofoonmuziek, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Ensemble Jonny Kroon, 2.00 Arnhemsche Orkestvereenlglng, 2 302.45 Gramofoonmuziek, 3.30 Huishoudelijke vraagbaak, 3.45 Orgelspel, 4.10 Gramofoon muziek, 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP, 5.30 Salonorkest, 6.15 Gramofoonmuziek, 6.45 Reportage, 7.00 Friesch praatje ANP, 8.15 Spiegel van den dag of gramofoonmuziek, 8.30 Omroepork. en soliste. 9.30 Causerie „De invloed van alcohol op onze volkskracht". 9.45 Gra mofoonmuziek, 10.00 Nieuwsberichten ANP, sluiting. Z. H. Exc. de Bisschop van Breda zal Za terdag van deze week en Zondag van de vol gende week geen audiëntie verleenen. Zijne Hoogwaardige Excellentie de Aartsbis schop van Utrecht zal de volgende week alleen Maandag en Donderdag audiëntie verleenen. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's Hertogenbosch, zal in de aanstaande week al leen Zaterdag audiëntie verleenen. Mr. G. F. C. van den Ende en mr. J. J. Lindeboom zullen voorloopig tot uiterlijk 1 April 1942 de functie van adjunct-rijksinspecteur van het verkeer resp. te Zwolle en te Gronin gen blijven vervullen. Ulvenhout, 27 Maart 1941. Amico, Sullekes was 't In den huls de leste dagen. Ge verstaat. Den Eeker lag daarboven, in z'n „woonwageltje", stil en bleek te staren, roer loos bekanst, naar 't stukske voorjaarshemel, dat er blinkt deur de vier glazen dakpannen vat 't kamerke. 't Manneke at of dronk haast r, 'ks, vroeg naar niks, lag daar zoo maar. Roer- l<xi' Mee twee brandende oogen, te fel lichtend ln 't matte sproetenkopke, dat 'n tikske schuins, ln ven krans van lange, rosse haren op 't kus- cel rustte. Hij lag daar veur dood. We hadden eigenlijk imkijkens naar 'm. HU vroeg niks, wensch- t' niks; t liefst wierd ie mee rust gelaten, dat t ast ge zien aan z'n moele lachske, als ge 'm opzocht. „ik begrUp er niks van," zee ons dokterke: „luj was zoo goed op weg." „Hij tobt, dokter" antwoordde ik. ineens piekten zUn oogen fel in de mijne. BegrUpend en toch ook vragend. Den mond 'n bietje open, 't puntje van de tong in den rech terhoek. „Over....? Over dat.... dat kloosterschap, Dvó?" Ik knikte. „HU meent dat ie z'n roeping kwUt lsenne Den dokter kwam 'nen pas naar me toe. Trok aan den punt van m'n vest. „Dré dan.... dan staal ik weer op 't dooie punt. Dan kan ik niks beginnen. Niks bereiken. Sprikt 'ns.... spi ;kt 'ns mee ons pastoorke." „Was ik van plan, ja." „Leg 'm de zaak uit, ge wit, hU bezit veul menschenkennls'n wUs woordeke van hem doet nou méér dan heel m'nen middelcynen- winkel." Toen liet ie m'n vest weer los. D'n kearel Is zoo bezurgd, ee! „Sigorke, dokter?" „'k Heb er niks aan, Dré, 'k ben onderweuge." „Onderweuge." Dat wil zeggen dat ie z'n pa tiënten aan 't afgaan is. Toen stak ie *n siga retje op. Van de week, teugen zonsondergank in den akker, kwam m'n baaske naar me toe. 't Was stil op deus uur in den buiten. 'Nen koperen weerschijn van de zinkende zon vloei de over de schepping. De Mark was van goud. 'Nen mearel zong den dag uit. Den zang echode deur den reinen avond lUk 'n dubbele herders fluit. M'n baaske was triest. Hij sprak zacht; alsof den Eeker, die daar ie vers gunderwUd naar den koperen avond lag te staren, hem hier zou kunnen hooren. „Opa, ik begrUp 't nou wel, mee münen Eeker loopt 't mis." „Toe nou, Dréke, ge mot den zak nie zoo rap opgeven!" „Ge begrept me nie heelegaar, opa. Ik bedoel daar zijn nog maar twee meugelUkhedens. Of hü gaat verom naar den Ouwenbosch, óf hU hU gaat.... dood....!" Ik zag m'n baaske zwijgend aan. Z'nen brui nen kop lichtte rosblank in d'avondzon. t Win- deke spuide in de plooien van z'n ruime over hemd, maar zoo, dat z'n prachtige, robuste lichaamsvormen efkes welfden deur 't dunne, 1 wUe hemd. Alleen aan de breeje schouwers, daar spanden de mouwen glad om de krachtige rondings. „Maar ik ben m'nen Eeker.... kwyt!" hoorde-11-ik 'm zeggen. 1 Nog zweeg ik. Stopte 'n pUp gaf hum m'n blikken doos over. „Jah...." zuchtte-n-ie onder 't stoppen; „ik snap 't nou wel." Dan de doos verom gevend: „kek 's, opa, daar mot iets gebeuren." „Ge bedoelt, Dré" ,,'k Mot 'nennuuwen knecht hebben." Vast zag ie me aan. Hij had z'n middelcijn genomen! Seerjeus, diep-in content, zag ik m'n fiere baaske aan. M'nen winkel gaat vaneigens, 't Zijn nog gekke tijen, maar de zaken marcheeren; loopen goed. 'kHad al eerder over 'nen tweeden winkel gedocht g'had, maar ik had ook dien weer zoo geren gesticht mee m'nen Eeker!" Wablief....? Had ie 't daar over 'nen twéé den winkelIk. Als ge ouwer wordt, gaan oew gedachten wat trager. „Ge zegt, Dré?" ,,'k Heb den tweeden winkel nog alty uitgesteld mee 't oog op den Eeker maarmaar nou k zekerheid hebz'n zwarte oogen knip perden efkes, z'nen mond trilde even. God, wat staat dat Eekerske 'm toch na! „Maar nou 'k zekerheid heb, nou.... eh...." Vast zag ie me aan. Z'n stem wierd efkes harder. „Nou ijet ik deur, opa!" Ik moest dat alles even verwerken. Zweeg nog. „Ik kan, per geluk, 'n verduveld geschikt win kelhuis huren, mooien stand, goeie buurt; ik.... eh.... 'k heb 't huis in handen genomen. Van- denmiddag!" „Gege zit zonder behzine?! Twee van die zaken narijen?" 'k Neem 'nen gasgenerator." ,,'Nen ,,'k Gaai op gas rijen." „Op.... gas?" „Op gas." „Kan dat?" „Dat kan." We keken malkaar nog lank aan. M'n baaske Wachtte op mijn toestemmend antwoord, wat ie altij toch geren heeft, al staan z'n besluiten lijk palen boven water. En ik ik peisde op Trui, op den dokter, op ons Eekerske, op meneer pastoor. Op, op de toekomst mee de veule on- zekerhedens nog. Maar sodepin, ge kunt den boel nie stilzetten toch! Dat fiere jonk, daar veur me, hij moest veuruit. Hij „Dré III, ga-doewen-gank, jonk!" „Bedankt, Dré I En hü sloeg me op m'nen schouwer. „Eh.... waar komt dieën nuuwen winkel"? Toen kreeg ie 'n kleur. Keek naar den grond, 'k Zag z'nen mond verlegen lachen. I-, „Midden in de stad." „Da'sda's mijnmijn wijk." „Da's jouw wijk, opa," zee-t-ie toen mee Tien seerjeuzen lach in d'oogen. „Ga-d-er mijuitwerken, Dréke?" „Opa, ge zult er ginnen eerpel te minder om verkoopen. Maar.... maar als gij nie om oew eigen denkt, zal ik 't motten doen." „Maar jongen, da's allegaar toch nog tijd ge- nogt, als „Als gij nie meer voortkunt? Neeë, dan is 't sjuust te laat. Dan mot ik jouw ouwe, trouwe klantjes opvangen!Sjuust jouw klanten, opa, die zou 'k nooit geren laten schieten!" Toen kneep ie met in den schouwer, dat er 'nen „elec- trieken" stroom deur m'n bloed joeg. Weer keken we malkaar aan. Ik zag m'nen fieren compagnon staan in 'nen gouwen mist van d'avondzon. „Baaske, ge zijt me véur! Ge hebt ten volle gelijk!" „Wilde dan dalijk, als we thuis zijn, nog even 't huurcontract teekenen, asteblief?" „Ja, t pampier heb 'k al ingevuld in m'nen jas zitten." Zwijgend zochten we de gereedschappen uit den èèrde. De zon was onder. 'Nen zachten vuurgloei hong boven den zwarten boschkam. 't Wierd koud. En zwijgend gongen we den sche merenden akker uit, op huis aan. 't Kruiswagel- wiel piepte deur den stillen avond. Toen 'k aanbelde, lag de pastorie in den vol len luister van de middagzon, langs den stillen durpsweg. 'n Machtige schaduwveeg van den toren streepte schuins over den weg. Hier op de stoep was 't kil van schaduw, maar daar kwam Mie al, ik hoorde heuren slefpas deur den hoogen gang van tegels. Haast had ze nie, deus „stekelsverken", maar allee, ze wordt óok al wat ouwer. En., daar is inkwartiering op de pastorie! Misschient verstade, wat dat zeggen wil veur Mieë, die 'nen ingeboren afkeer heeft teugen 't mansvolk èn die bij den geringsten inbreuk teugen de huishouwing ziek wordt van woede. Ze draaide 't raam open van de deur, zóó da 'k 'r gezicht maar half te zien kreeg, maar dat éene, doffe oog van Mieë was genogt om oe te doen begrijpen, dat zij 'n humeur had als 'nen uitgebloeiden cactus. „Oow, zijde gij 't," luidde haren „goeien dag". „Ga maar opzij lanks, hij is doende in den hof." Boets! 't Raamke klapte dicht. Ik opzij langs, over 't klinkerstoepke langs de coniferen. Goed en wel de pastorie veurbij, dan deur 'n hooge heg stond ik ineens in den vollen dag, in de witte middagzon, die hier glorieerde over den ruimen hof. Maar wat was ie toch aan 't uit voeren, mee zijnen tuinDie lag veur 't grootste deel omgespaaid! Ennedat alle gaar zonder mij daarin te kennen? Dat was ie nie gewoon! 1 Tenende den hof was ie doende. Maar hij was nie alleen. Daar stond er eenen te spaaien. Vrimd! Dat had ik toch altij veur 'm gedaan.. 'n Bietje onzeker gong ik den diepen hof deur. Kek 's, mest zat er ook al onder gewerkt. En vakkundig! 'k Wierd nuuwsgierig als 'n oud wijf. Toen zag, ik 'm 't zweet afdrogen uit den band van^e'n bonnètje, mee z'nen rooien zakdoek. De zon strooide 'nen krans van gouwen tintel om z'n witte krullen. Dan zag ie me. Tuurde efkes mee de hand boven de oogen, herkende me, zwaaide mee z'n bonnètje. Als ik 'm genaderd was, stond ie, 'n tikske verlegen zou 'k haast zeggen, te lachen. „Con currentie?" wilde-n-ik eerst vragen, maar ik zocht 'nen plazieriger aanloop en lachte: „doe- de aan den productieveldslag, meneer pastoor?" „Midden* in de roos, Dré," zee-t-ie leutig: „gerajen man! Van 't jaar gin blommekes, maar èèrpel, boonen en kool!" „Maar daar hedde veuls te veul aan, man!" „Welneeë! Wa'k over hou, deel Ik uit; erme menschen, groote huishouwens zijn er alty. En zou 't gin zonde zyn, in zulke tijen zoo'nen lap besten grond nie te benutten?!"" „Jawel, maar op jouwen ouwer ,,'Nen mensch is toch nooit te oud om 't goeie #e doen, Dré? Neeë, man, dat meende niel" lachte-n-ie. „Ennewie is dat?" „Oh, da 's Heinz, een van m'n kostgangers, 'nen boerenzeun uit Beieren. Goeien kearel. Hü is content de spaai weer 'ns te hanteeren." Heinz verstond wel 't een en ander. Want hy keek 'ns op, lachte, knipte 'n oogske naar me. „Ge moest me gesproken hebben g'had, Dré?'' „Als 't efkes kan geren, meneer pastoor." „Dat kan toch alty, man!" We gongen in 'i tuinhuis, vrij van den wind, lekker in de zon. Mie brocht twee kommen thee, sigaren en 'n fleschke bier. Als ze 't blad had neergezet, nam ze 'nen wollen das onder den arm uit, gaf dien aan pastoor en snibde: „doe die om, veur ge 'n kou pakt." „Bedankt Mieke. Hier, neem ook veur den Heinz 'n sigaar mee." „Hij kan er een krygen," zee Mie: „as ie dan van den avond maar weer nie gaat donderjagen op dieën trekzak." „Lot 'm toch, Mie, hy spuit zoo schoon!" Mie af. Brommend. „Das nou de beste ziel van Ulvenhout, Dré, bezurgd as 'n moeder, maar in den zwaarsten concours veur snaauwen, haalt ze mee glans den eersten prijs!" Ik vertelde 'm alles over den Eeker, 't Man neke z'nen twyfel; z'nen stryd, waaraan ie zoo ten onder moest gaan; den raad van ons dok terke, alles! Zwaar peinzend, den mond fel dicht, zat ie te turen naar 'n paar musschen ln den hof. 'k Liet 'm betyen. Zweeg ten leste, dronk m'n thee uit. Twee diepe denkstreepen groefden verticaal in z'n veurhoofd. Dan zee-t-ie, starend in den hof: „Dré, dieën twyfel is nie iets nuuws. 'k Zou zeggen, de besten worcien zoo beproefd. Maar... deus manneke gaat er dood aan!" Ik schrok toch. Hoewel. Ik wist al....! „Witte wat de moeiiykheid is, Dré?" Toen keek ie me aan, de oogen dof van ernst. „Om zoo'nen jongen by te brengen 't gedacht, dat ie in de weareld zéker zoo nuttig kan zyn veur O. L. H. als in 't klooster. Als Ik 'm dat zeg, witte wat Ie dan denkt?" Ik zweeg. „Gy hebt makkeiyk praten! Gy hebt oew roeping kunnen volgen." Ik moest even lachen, om deuzen scherpen zet. Maar dan zee ik: „en tochonzen Eeker is nie zoo." „Motte nie zeggen, op deuzen moment. En van den anderen kant: sjuust dieën grooten verterenden twijfel zegt my, dat le vast geroe pen ls....! Dré, 't is moeliyk. Maar ik kom. Nog vèur den avond. Hü is gewist. Anderhalf uur heeft ie gezetC) in 't „woonwageltje", by den Eeker. En dit kan 'k oe nou zeggen, amico, 't man neke is veul rustiger geworden. Z'n oogen bran den nie zoo onnatuuriyk fel meer in 't klamme kopke. WU zijn 'm nie meer te veul. Hij zoekt weer ons gezelschap, want als een van ons bo ven komt, ls ie biy te kunnen praten. Dré III heeft 'm verteld van den nuuwen winkel....! En den Eeker komt nie uitgevraagd over alle bijzonderhedens. Zoo zelfs, dat den Dré me al zee: „mee 'nen nuuwen knecht wacht ik toch nog efkes." Amico, wat heeft ons pastoorke, dat brave keareltje, die op zynen ouwen dag nog heel zij nen blommenhof omgooide om bij te dragen tot de goeie zaak van Nederland; die "n bezwaar- ïyke inkwartiering draagt mee den biyen moed van de naastenliefde: „wy zyn allegaar men schen, Dré"; die telkens veur oe klaar staat, al. is 't karwei nog zoo moeliyk, wat heeft dat ouwe, brave keareltje mee onzen Eeker veur 'n wonderke gewrocht....? Den dokter zee: ,,'t is mij te geleerd!" „Kan wel zyn, dokterke, maar gy had t idee!" „Ja," lachte-n-le: ,,'k heb zelden zoo'n geluk kig „recept" veurgeschreven, dés waar!" Ah, zoo'n goei pastoorkelederen mensch moest zoo'nen steun kunnen vinden in moeiiyke oogenblikken. En hp boert maar. Geloof, 't zal groeien op dieëngewyden' hof van zoo'n eerwaar dig landmanneke! Maar nou schei Tc er af, horre. Veul groeten van Trui, Dré III, den Eeker ca als alty gin horke minder van oewen t. a v. DKË

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 12