Schade aan huisraad van de burgerij te Rotterdam FRANKEN HALF OM De ontslagbrief van Prins-regent Paul Uniformverbod Delftsche studenten Matsoeoka's bezoek aan Berlijn jjjgl Verduistering .r Reichsarbeitsführer Hierl in ons land in 't Hofbrau iTelikan Waarschuwing van Hoover Brand op het wrak van de Statendam Bouw van bommenwerpers in de Ver. Staten Kanongebulder in Straat van Gibraltar VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEFOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 26 cent per week; per kwartaal 3.41. Bij onze Agenten 28^2 ct. per week, per kwartaal 3.75V& ZATERDAG 29 MAART 1941 - AVONDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22928 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents oer regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iederen regel meer 16 cents. Tswetkowitsj en Markowitsj weer vrijgelaten Afkondiging aan de Technische Hoogeschool Een persoonlijk succes voor den Japanschen minister, schrijft Zweedsche pers Mogelijkheden om gedeelte van tegemoetkoming in vernieu- ring reeds thans te besteden J' 1 April nationale feestdag in Spanje V Het eindje sigaret 24 huizen, 22 stallen en 14 schuren afgebrand ONTMOETING HO ARE EDEN? Geen Turksche eischen tegenover Syrië Bezoek aan kampen van den Nederlandschen A rbeidsdienst Behouden molens Besluit van „Het Land der Zes Molens" Jeugd op gasgenerators Optreden van gemeentepolitie gewenscht Opleidingsprogram voor piloten wordt uitgebreid De Amerikaansche vloot Stakingen breiden zich uit Rijksstadhouder in de Westmark DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN 99 99 BAKT 99 da± is het „e c H i e" daarom onverbeterlijk 18 cent per 800 gram 99 UW CADEAU f 12.50 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT SOFIA, 28 Maart (S.P.T.) De Butgaar- ■che bladen publiceeren den tekst van den ontslagbrief van den Joego-Slavischen re- grentschapsraad, Prins-regent Paul. Hierin wordt gezegd: „Majesteit, daar ik de billijkheid van Uw besluit erken, om in dit moeilijke oogenblik de macht in handen te nemen, leg ik het koninklijk regentschap neer en stel onze functies tot Uwe beschikking. BELGRADO, 27 Maart 1941. (w.g.) PAUL. Verder meldt S.P.T.Zooals bekend heeft Koning Peter gisteren den eed op de Joego slavische grondwet afgelegd. Reeds om tien uur des morgens begaven zich de leden van het Joego-Slavische kabinet naar het paleis Dedinje om den Koning te begroeten. De stad was één vlaggenzee en vele menschen op straat liepen met het portret van den jongen mo narch. Nagenoeg de geheele bevolking van Belgrado was op de been en de nieuwsgierigen verdrongen zich vele rijen dik langs den weg, waarlangs de koninklijke stoet zich naar de Kathedraal begaf. Uit Belgrado meldt United Press aan haar bladen: De vroegere minister-president Tswet kowitsj en de vroegere minister van Buiten- landsche Zaken. Markowitsj zijn, nadat zij den geheelen Donderdag in het gebouw van den generalen staf vastgehouden waren, vrijgelaten Zij kregen verlof zich naar huis te begeven. Naar wij vernemen, heeft de secretaris generaal van het departement van Opvoe ding, Wetenschap en Cultuur bescherming, in overleg met de bevoegde Duitsche instan ties, den rector-magnificus der Technische Hoogesdhool te Delft verzocht ter alge- meene bekendheid te brengen, dat het aan studenten der Technische Hoogeschool ver boden is, zich in de gebouwen en op de ter reinen der Hoogeschool en in andere ge bouwen, die aan zijn toeSacht zijn onder worpen, te bevinden, gekleed in de uniform of in gedeelten van de uniform van een Ne- derlandsche politieke partij. Men kan verwachten, dat binnenkort een soortgelijke regeling ook voor de andere hoogescholen zal worden getroffen. STOCKHOLM 29 Maart (DNB) De Zweedsche Pers heeft Vrijdag aan het histori sche bezoek van den Japanschen minister van Buitenlandsche Zaken. Matsoeoka, aan Berlijn kolommenlange berichten gewijd, welke alle het licht laten vallen op de goede verstandhouding, waarin de Duitsch-Japansche besprekingen te Berlijn gevoerd worden. Zoo schrijft Stock- holms Tidningen dat een waarnemende buiten staander in Berlijn den beslisten indruk moet hebben, dat de gemeenschap der drie mogend heden in waarheid een vriendschap is. die veel dieper gaat dan uiterlijke phrases Het bezoek van Matsoeoka is een groot succes, persoonlijk voor den Japanschen minister en politiek voor Duitachland. Matsoeoka's boodschap aan het Duitsche vólk is gehouden in een toon. die niet verkeerd begrepen kan worden. Stockholms Tidningen wjjst er vervolgens op dat ten aan zien van alle problemen, die in verband staan met het driemogendhedenpact in Berlijn vol komen overeenstemming is geconstateerd. Het doei van de besprekingen is twee continenten een nieuw aangezicht te geven De Rijksarbeidsleider Hierl bezocht de Nederlandsche Arbeidsdienstkampen. Boven: de Reichsarbeitsführer in een der vertrekken van het kamp Nunspeet. Onder: Een der soliede spaden, welke de Nederlandsche Arbeidsdienst voor het graafwerk gébruikt wordt bekeken (Foto Stapf) Het bestuur van de Commissie „De Meu belbranche" van de „Textielstichting Rot terdam" deelt ons mede, dat onder auspi ciën van de „Centrale Commissie Voorzie ning Rotterdam" een regeling tot stand is gekomen, welke voor de getroffen Rotter- damsche burgerij de mogelijkheid opent, om '•eeds vóór de ontvangst van de scha deloosstelling van Rijkswege een gedeelte daarvan te besteden voor den aankoop van huisraad. Hierdoor worden de getroffenen dus in de gelegenheid gesteld zich goederen aan te schaf fen van de thans nog in ruime mate verkrijg bare oude kwaliteiten, welke goederen door de omstandigheden begrijpelijkerwijze schaarscher dreigen "te worden. Deze regeling, waaraan het Departement van Financiën zijn goedkeuring heeft gehecht, geldt voorshands alleen voor de bij de Commissie „De Meubelbranche" van de „Textielstichting Rotterdam" aangesloten winkeliers, zoodat zij, die van de onderwerpelijke regeling gebruik willen maken, daarvoor voorloopig alleen 'oij deze winkeliers terecht kunnen. Wanneer, zooals in de bedoeling ligt, door de „Centrale Commissie Voorziening Rotterdam", welke de leidende Instantie vormt, ook andere groepen winkeliers tot de tot stand gekomen regeling zullen zijn toegelaten, zal deze nog in belangrijkheid toenemen. De kern van de koopovereenkomsten, welke op grond van meer genoemde rege ling tot stand komen, ligt in de bepaling, dat de kooper de „Centrale Commissie Voorziening Rotten,cm" machtigt, om voor een gedeelte van den koopprijs (ten hoogste 90 pCt.l verrekening met de bijdrage van Rijkswege in de schade aan huisraad voor den kooper aan te vragen, d.w.z„ dat het des( etreffenq gedeelte van den koopprijs in MADRID, 29 Maart (DTt.B.)De Spaan sche minister van Bdnnenlandsche Zaken heelt bekend gemaakt, dat de eerste April, de dag der beëindiging van den burgeroorlog, in net vervolg tn geheel Spanje als nationale feestdag gevierd zal worden. In Madrid zal op dezen dag een groote militaire parade voor Generaal Franco worden gehouden. In verband met deze bekendmaking van den minister van Binnen- landsche Zaken roept de Madrileensche pers (bet Spaansche volk op om met het. oog op de huidige economische crisis niet de moeilijke tijden van den burgeroorlog en de onhoudbare toestanden onder de regeeringen, die aan dezen burgeroorlog voorafgingen, te vergeten. De his torische rechtvaardiging van den Spaauschei. vrijheidsoorlog, zoo schrijven de bladen, is ster ker dan alle huidige hinderpalen en moeilijk heden. Zonsondergang 29 Maart 20.07 Zonsopgang 30 Maart 7.2i 29 Maart: Maanopkomst 9.08 ondergang 21.57 Zonsondergang 30 Maart 20.09 Zonsopgang 31 Maart 7.19 30 Maart: Maanopkomst 8.34 ondergang 22.58 NEW-YORK, 29 Maart (D.N.B.) De vroe gere Amerikaansche president, Hoover, heeft zich in een redevoering tijdens het jaarlijksche banket van de Christelijke vereeniging van jonge mannen op scherpe wijze gekeerd tegen een deelneming van de Ver. Staten aan den oorlog. Hoover waarschuwde voor den geest van haat, onverdraagzaamheid en zelfverblinding, die het gevolg zou zijn van een deelneming aan den oorlog en die, evenals Versailles, een vloek dreigt te gaan worden voor de volgende naoorlogs- periode. Het is Versailles geweest, zoo verklaar de Hoover, dat grootendeels öe ürakentanden van den huidigen oorlog heeft gezaaid. Als be wijs hiervoor, in welke mate de oorlog gevoelens van haat kan wekken, sprak Hoover over zijn ervaringen uit den wereldoorlog. Hij wees er op, dat hij kort na den wapenstilstand had voor gesteld de levensmiddelenblokkaöe tegen Duitsch- lan op te heffen. Zijn wensch om vrouwen en kinderen te helpen was toen echter in alle ge allieerde landen afgekeurd. Men heeft ze ver der honger laten lijden en niet ingezien, dat honger haat baart. ZAMOSJ (district Loeblin), 28 Maart (D.N.B.) Door een achteloos weggeworpen smeulend si garettenpeukje zijn in het Poolsche dorp Wje- rasnja 24 huizen, 22 stallen en 14 schuren in de asch gelegd. Een sterke wind begunstigde de uitbreiding van het vuur. De schade wordt op bijna een half millioen zloty geschat. MADRID, 28 Maart (Stefani). Volgens ge ruchten zou de Britsche ambassadeur Hoaze zich naar Gibraltar hebben begeven om daar Eden te ontmoeten. Een nader D.N.B.-bericht uit Madrid deelt mede, dat de Engelsche ambassadeur sir Samuel Hoare met zijn kleine vliegtuig uit Gibraltar weer in de Spaansche hoofdstad is aangekomen. BEIROET, 28 Maart. (D.N.B.) Met be trekking tot de Fransch—Turksche betrekkin gen schrift het Turksche bad „Ulus", dat le tusschen beide landen hangende vraagstukken door de herziening van de SyrischTurksche grens zijn vereffend. Op het oogenblik heeft de Turksche regeering ten aanzien van Syrië geen andere wensehen dan het Syrische volk vrij en onafhankelijk te zien. Van de gelegenheid van zijn bezoek aian Nederland heeft de Reicharbeitsführer Kon- stantin Hierl gebruik gemaakt om een be2oel: te brengen aan eenige kampen van den Neder landschen Arbeidsdienst, teneinde een indruk te krijgen van het werk in de praktijk van deze jonge instelling. Een vrij' talrijk gezelschap maakte dezen toont mede, o.a. de staf van den ReicHsarbeitslunrei commissaris-generaal Schmidt, generaal-majoor Schwabedissen, Oberstarbeitsführer Bethmann met zijn staf, terwijl in de kampen nog de Bc- auftragte van dén Rijkscommissaris voor Gel derland, dr. Schneider, zich bij het gezelschap aansloot. Van den Nederlandsehen Arbeidsdienst maakten o.a. den tocht mede de commandant Breunese en overste Bischof.' van Heemskerck, chef van den staf van den. Arbeidsdienst. Het eerste bezoek werd gebracht aan net werkkamp „Het Ronde Huis" te Nunspeet, waar de commandant, hopman van Fesch, de gasten rondleidde. Op het werkterrein, waar de ver schillende ploegen werkers aan den arbeid wa ren, toonde de Reichsarbeitsführer' veel belang stelling voor het werkobject en stelde verschil lende vragen ten aanzien van het werkmate riaal, kleeding en schoeisel, dat hij onderzocht Na bezichtiging van het kamp, dat een goeden indruk maakte, ging de tocht verder naar hei opleidingskamp Nunspeet, waar de comman dant, hopman Van der Sluys, het gezelschap begroette. Ook hier werd met veel belangstel ling kennis genomen van de inrichting van het kamp. Een hoogtepuint van dit bezoek werd gevormd door een zanguitvoering der adsoiranten m de lesbarak op 'vlotte wijze werden ten ge door e ge bracht het „Kamplied", de „Klokke Roela.no", „De Vierdaagsche", „Hou en Trouw", „De Zil vervloot" en „Pak aan nu jongens", welke lie deren met aandacht werden gevolgd. Na al- loop complimenteerde de Reisarbeitsführer den zangleider met het resultaat van zijn werk Ten slotte werd in dit kamp de lunch gebruikt Het volgende doel was het kamp voor den cursus van corpsleiders te Lunteren. Ook hier werden onder ieiding van den commandan* majoor Antheunissen, de verschillende werkob- jecten bezichtigd. Na afloop hiervan verzamel den de kampbewoners en de bezoekers zioh voor het hoofdgebouw, waar de Relchsarbeitsfühier hen als volgt toesprak:, „Het verheugt mij, persoonlijk den Nederlana- schen Arbeidsdienst in het eerste stadium var zijn opbouw te leeren kennen. Mijn persoonlijke indruk is, dat dit eerste begin zeer veel beioott. In dit eerste begin hebben raadslieden van den Duitschen Arbeidsdienst den Nederlandschen Arbeidsdienst met raad en daad bijgestaan en ik ben te meer bereid dezen bijstand ook in de toekomst te blijven verleenen, daar ik in den Arbeidsdienst het ideale middel zie om de bloedverwantschap en de lotsgemeenschap der Germaansche volken in Noord- en Midden- Europa, op den bodem van een nieuwe wereld beschouwing, hechter te grondvesten. De Ar beidsdienst is de uitdrukking van een nieuwe wereldbeschouwing. Zonder dat is de Arbeids dienst een lichaam zonder ziel. De Arbeidsdienst moet de sociaal-politieke school van het volk worden. Wanneer ik hier het woord politiek ge bruik, bedoel ik niet het nastreven van de eigen belangen, hetzij van partij, hetzij van welke groep ook, doch politiek beteekent voor mij dienst aan het volk. De Arbeidsdienst is dienst aan het volk en moet een eeredienst aan het volk zijn. Het verheugt mij, dat de Nederlandsche jeugd in zoo grooten getale gevolg heeft gegeven aan den ojjroep tot vrijwillige toetreding tot den Arbeidsdienst. Ik zie daar een bewijs in, dat een gezonde ~eest in deze jeugd leeft, dat zij, misschien meer instinctief dan bewust, heeft begrepen, dat met den Arbeidsdienst een nieuwe wereldbeschou wing baan breekt. De inhoud van die wereld beschouwing is deze: gemeenschapsbelang gaat voor eigen belang, het volk gaat boven elke andere gemeenschap en de band met het volk is :elangrijker dan iedere andere band. Arbeid voor het volk is daarom zedelijke plicht. Arbeid is meer dan een middel om geld te verdienen; in den Nederlandschen Arbeidsdienst wordt deze opvatting tot uiting gebracht, door dat in de kampen deze opvatting van den arbeid in kameraadschap wordt beleefd. Dit praktisch beleven van deze nieuwe wereld beschouwing is veel overtuigender, dan wanneer dit op eenigerlei andere wijze geschiedt. Ik wensch den Nederlandschen Arbeidsdienst, die een Instelling van den Nederlandschen Staat is en blijven zal, veel succes bij de vervulling van zijn groote, volksopvoedende taak. De Duitsche Arbeidsdienst is altijd bereid, hem daarbij ter zijde te staan. Commnadant Breunese, op weg naar dit doel zult gij vele misverstanden en hindemissen moeten overwinnen, doch als oude rijder weet gij, dat men over hindernissen heen komt. Ik geloof, dat de idee van den Arbeidsdienst, zooals deze in Duitschland is doorgedrongen, ook in het nieuwe Europa zal doordringen en dat zij, evenals zij voor het Duitsche volk een middel was om over alle verdeeldheid heen tot verbondenheid te komen, dit ook in het nieuwe Europa zal zijn." Met groote aandacht hebben de aanwezigen deze toespraak aangehoord. Het laatste bezoek was aan „De Schelenberg". het kamp van den Nederlandschen Arbeidsdienst voor meisjes. Bij aankomst stonden de deel neemsters op het terras opgesteld, waar zij het gezelschap met zang welkom heetten. Nadat de Reichsarbeitsführer de meisjes had geïnspec teerd, werd ook hier de inrichting bezichtigd. Nadat nog tezamen met de deelneemsters een thee was gebruikt, ving het gezelschap den terugtocht aan. Arbeiders, die Vrijdagmiddag omstreeks half 5 op het casco van het stoomschip „Staten dam" in Hendrik-Ido-Ambacht bezig waren met sloopwerkzaamheden, bemerkten plotseling, dat vlammen sloegen uit nog met olie gevulde tanks Daar de brand vrij ernstige vormen dreigde aan te nemen, reden o.m. twee motorspuiten en een gereedschaps wagen van de Rotterdamsche be roepsbrandweer uit. Om twaalf uur was men nog steeds met de blusschingswerkzaamheden bezig. mindering gebracht wordt op bedoelde schade-uitkeering aan den kooper. Vóórdat deze aanvrage tot verrekening defi nitief wordt gedaan, vindt eerst een vooron derzoek plaats, waarvoor de Schade-Enquête commissie te Rotterdam haar medewerking zal verleenen. Een gedeelte van den koopprijs (minstens 10 pCt.) moot contant worden voldaan. Verder moet bij aankoopen volgens deze re geling nog een aantal voorschriften in acht worden genomen, welke in een handleiding zijn uiteengezet. Deze handleiding is verkrijgbaar bij alle, bij de Commissie „De Meubelbranche" van •'e „Tex'i.lstichting Rotterdam" aangesloten win keliers. De belangrijkste bepalmgen daarin zijn: 1. Men mag in principe niet meer dan 3 aan koopen (ongeacht de grootte en de samenstel ling daarvan) op grond van deze regeling ver richten, terwijl indien men meer dan drie aankoopen op «rond van deze regeling wil doen, de mogelijkheid bestaat, die te laten combinee- ren tot één verzamelpost. 2. Het minimum bedrag voor iederen aankoop of ver. melpoit bedraagt 25.Kleinere be dragen komen niet voer verrekening in aan merking. 3. De kooper moet zich tegenover den winke lier legitimeeren door middel van: a zijn distributie-stamkaart; b. zijn schade-enquête-kaart met zijn en quête-nummer. Wanneer hij zijn stamkaart niet als identi teitsbewijs gebruikt en deze dus niet is voor zien van een foto. moet bovendien worden over gelegd' c. een identiteitsbewijs voorzier. van een fo to (pas bewijs van Nederlanderschap of per soonsbewijs). 4 De kooper moet voor iederen aankoop 0.50 administratiekosten betalen (resp. 0.25 voor iederen aankoop, welke in een verzamel post wordt ondergebracht- 5. Wanneer uit het vooronderzoek blijkt, dat aan de aanvrage tot verrekening niet kan wor den voldaan, wordt de koop automatisch ont bonden. De kooper ontvangt in dat geval het contant cc.aaide bedrag na aftrek van een klein be- ci.ag voor gemaakte administratiekosten, van den winkelier terug. 6. Eerst, nadat uit het vooronderzoek is ge bleken, dat het betreffende bedrg waarschijn lijk voor verrekening in aanmerking komt, wordt tot aflevering van de gekochte goederen overgegaan. 7. De aflevering van de goederen geschiedt aan het woonadres van den kooper ofwel aan een door hem opgegeven adi'es. waar de goe deren voorloopig voor hem worden opgeslagen. Opslag van goederen door den winkelier is bil aankoopen volgens deze regeling verboden. 8) Bij de aflevering teekent de kooper een ontvangstbewijs,, waarin hij verklaart: a) dat de goederen bestemd zijn voor eigen gebruik, resp. voor gebruik in zijn gezin b) dat hij desgewenscht aan den controleur van de „Centrale Commissie Voorziening Rot terdam" op vertoon van diens legitimatiekaart de gelegenheid zal geven zich van de aanwezig heid van de betreffende goederen op de plaats als onder 7 bedoeld te overtuigen. Naar uit het voorgaande blijkt, wordt bij de betreffende transacties op verschillende punten een beroep gedaan op de medewerking van het publiek. Hierbij dient in het oog gehouden te worden, dat de geheele regeling het karakter heeft van een door de overheidsinstanties verleende facili teit, welk weer kan worden ingetrokken, wanneer zich bij de uitvoering moeilijkheden zouden voordoen. Het is daarom van zeer veel belang dat van de zijde van het publiek de hierboven omschre ven hegels strikt in acht worden genomen. In de Vrijdag te Hoornaar gehouden druk bezochte vergadering van stemgerechtigde in gelanden van den polder „Het Land der Zes Molens" werd na uitvoerige bespreking een voorstel met 189 tegen 17 stemmen aangeno men, dat beoogt de beide watermolens te laten moderniseeren en aan het bestuur over te laten, aan welke methode het de voorkeur wenscht te geven en tevens het bestuur op dracht te geven een onderzoek in te stel len naar de kosten van het aanbrengen van een electrische bemalingsinstallatie aan een der molens naast zijn windkracht. Het voort bestaan van beide prachige molens is dus ver zekerd. Voorts werd het bestuur gemachtigd, een leening. groot ten hoogste f 15.000, aan te gaan, ter dekking van de onkosten. De secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken heeft een circulaire gezonden aan de burgemeesters der gemeenten, waarin hij het volgende mededeelt: Tegenwoordig zijn vele autobussen en vracht auto's voorzien van een gasgenerator, ten ge volge waarvan achter het voertuig een twee wielig aanhangwagentje (z.g. gasdolly) is be vestigd. Naar de Nederlandsche Bond van Autobus- dienstondernemers mededeelt, komt het herhaal delijk voor, dat kinderen, 't gevaar, dat zij daar bij loopen, niet beseffende, op deze aanhangwa gens klimmen, waardoor ongelukken niet kun nen uitblijven. Reeds zijn ongevallen met doode- lijken afloop te betreuren. De secretaris-generaal verzoekt den burge meesters, door tusschenkomst van de gemeente politie of anderszins tegen dit euvel handelend op te treden. WASHINGTON, 29 Maart (D.N.B.). Onder de door de financieele commissie van den Se naat goedgekeurde 4 milliard dollar voor de Amerikaansche bewapening bevinden zich geld middelen, zoo meldt de Associated Press, voor den bouw van 4750 bommenwerpers. Voorts zal met behulp van deze aanvullende gelden het opleidingsprogram voor de piloten van het Amerikaansche leger zoo uitgebreid worden, cat jaarlijks ongeveer 30.000 gevechtsvliegers door de weermacht der Ver. Staten zullen kun nen worden opgenomen. Volgens Associated Press heeft de chef van den marinestaf, Stark, te kennen gegeven/dat de Amerikaansche oorlogsschepen, die ee.i be zoek gebracht hebben aan Australië en Nieuw- Zeeland, mogelijkerwijs voor onbepaalden tijd in den Stillen Oceaan zullen blijven. In antwoord op een vraag legde de admiraal namelijk een „ongewoon officieele" verklaring af, waarin hij zeide, dat in overeenstemming met de politiek van het ministerie van Marine, dat geen inlichtingen over scheepsbewegingen ge geven mogen worden, ook in het geheel niet gezegd kan worden wanneer de schepen uit Australië en Nieuw-Zeeland in hun thuishavens zouden terugkeeren. Dit zijn vier kruisers en negen torpedojagers. De financieele commissie van den Senaat heeft besloten uit de inwilliging van de credieten ten bedrage van 4 milliard dollar voor de Ame rikaansche bewapening de beperkende clausule te schrappen, waarbij het de weermacht der Ver. Staten werd verboden, Argentijnsch blik- vleesch en verschillende andere buitenlandsche producten te koopen. Uit Johnstown meldt D.N.B.: De C.I.O.-leiders hebben bekend gemaakt, dat van de 15.000 ar beiders der Cambriafabriek van de Bethlehem Steel er 8000 in staking zijn gegaan. De produc tie is daardoor in deze fabriek geheel stilgelegd. Het D.N.B. meldt uit Millwaukee, dat op de opwekking van de federale regeering om den arbeid in de Allis Chalmers fabrieken, die be wapeningsopdrachten tot 45 millioen dollar heb ben, te hervatten een klein percentage van 7800 stakende arbeiders aan het werk is gegaan. De C.I.O. had bekend gemaakt, dat ieder lid, dat bet stakingsparool overtreedt, uit de vakveree- niging gezet wordt. S.P.T. meldt uit Washington, dat tusschen de directies der Amerikaansche scheepswerven aan de kust van den Stillen Oceaan en de American Federation of Labor een accoord is gesloten, waarbij de beide partijen respectievelijk van uitsluitingen en stakingen afzien, voor zoolang de noodtoestand aanhoudt. De arbeidsconficten zullen door scheidsgerechten worden bijgelegd. De voorzitter van de stakingscommissie van het Huis van Afgevaardigden verklaarde in den loop der debatten over de stakingen, dat zijn groep geen seconde zou aarzelen alle tegenstan ders van het bewapeningsprogramma der Ver- eenigde Staten, tot den electrischen stoel te veroordeelen, indien dit voor het behoud van de natie noodig mocht blijken. Senator Beard verklaarde in den Senaat, dat in officieele kringen de stakingen veel te licht worden opgevat. ALGECIRAS, 29 Maart (Stefani). Van morgen is te Algeciras kanongebulder verno men, dat afkomstig was uit de Straat van Gi braltar Een convooi van talrijke eenheden ver trok vanmorgen uit de haven met onbekende bestemming. Ook de zeven torpedojagers, die gisteren gekomen waren, zijn vertrokken. BERLIJN, 29 Maart. (D. N. B.) Volgens een In het rijkswettenblad van 28 Maart gepubli ceerd decreet van den Führer en rijkskanselier heeft de rijkscommissaris voor de Saarpfalz den titel „Rijksstadhouder in de Westmark". Zijn bureau heeft zijn domicilie in Saarbrücken. (VOORAL DUN SNIJDEN) KNEUTERDIJK 16 HET SNUFJE VAN DEN BAAG. waar men op origineele. Hollandsche wijze geserveerd wordt onder de tonen van Henk van Maanen's Solisten Orchestre Dir A. H. REYNDORP v/h Chef de Rest. Astoria, Amsterdam en Chateau Bleu, Den Haag. C

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1