I STOFZUIGERS AAN DE BURGERIJ w; Kerkdijk^ activiteiten STAATSEXAMEN A B ONDERWIJZERSAKTE Jl_ KATHOLIEKEN 1NCASS0-BANK N.V. de Groot n.v. Haarlem, 29 Maart RESA - ARNHEM ZEGENING VAN DEN ARBEID HAARLEM CREDIETEN EFFECTEN Het Natuurhistorisch museum Opticien ERDTSIEGK Zonder bon! J iVoor elkander bestemd ZATERDAG 29 MAART 1941 Comité van Katholieke Actie te Haarlem EINDE CURSUSJAAR AMBACHTSSCHOOL Uitreiking van diploma's p-J van Haarlem MORGEN, ZONDAG 30 MAART I KRUISWEG 59 CENTRALE KEUKEN BURGERLIJKE STAND De Stofzuiger Centrale Hageman Politiek op school ST. JOSEPHSGEZELLENVER. Haarlem I Frans LIalsplein 7 De jaloersche gierigaard EEN ONDERWIJZERS JUBILEUM De heer P. Krom 25 jaar bij de R.K. Schoolvereeniging Zeven gepensionneerden bij „De Spaarnestad" VERPLAATSING ORTSKOM- MANDANTUR ZANDVOORT GROOTE HOUTSTRAAT 98 AGENDA Bioscopen 30 Maart Bioscopen Apotheekdiensten VOETBAL H.B.C.—H.F.C. Onze GezellenT.Y.B.B. SCHAKEN Het Witte Paard Slot defect? Tel. 11493 De Sleutelspecialist, L. Veerstr. 10 STAD Men kan niet ontkennen, dat het Katholieke leven in de parochies van onze stad sterk bloeit. Pessimisten zullen wijzen op het nog altijd schrikbarende aantal naam-katholieken, men schen die gedoopt zijn, hun plechtige H. Com munie gedaan hebben en daarna steeds flauwer in het geloof zijn geworden, waardoor ze alleen nog maar als R.K. staan ingeschreven en dit misschien nog betreuren. Deze zwartgalligen kun nen ook de statistiek der gemengde huwelijken ter tafel brengen en met de cijfers in de hand bpwijzen, dat de kinderen' uit die echtverbinte nissen maar in weinig gevallen in de Moeder kerk terecht komen. Maar het is toch verkeerd, om het zwarte steeds maar naar voren te bren gen en het lichte te verdoezelen. Lichtpunten zijn er in groot aantal in het huidige parochie leven te vinden. De nood der tijden brengt velen dichter bij het H. Sacrament, spoort zè aan tot intenser gebed en tot dieper beleven van het ge loof. Deze wetenschap heeft de geestelijkheid van vele parochies er toe gebracht om de kerkelijke activiteiten, de gebeurtenissen binnen de kerk meer nog dan vroeger op het eerste plan te brengen. In al onze kerken kwamen deze maand de ge- loovigen samen om St. Joseph te eeren, om hulp in nood te vragen en voorspraak bij den God- aelijken Meester. De zegening van den arbeid, die morgen weer geschieden zal, wordt meer en meer begrepen en om haar diepe symbolische beteekenis gewaar deerd. Straks zal in onze stad meer aandacht ge vraagd worden voor Maria van Haarlem, waar van de beeltenis in de dekenale kerk geplaatst is. Wij moeten Maria smeeken om uitkomst in dezen harden, verschrikkelijken oorlogstijd. Haar om bijstand vragen om in de branding van den tijd staande te kunnen blijven. Jn de Spaamekerk is de Lourdesgrot. Honder den zoeken daar dagelijks Maria op en als het groote gebeuren met Bemadette herdacht wordt, is de Rozenkranskerk te klein en kun nen niet eens alle parochianen een plaatsje vinden. De Drieënheidskèrk te Bloemendaal heeft als zetel van het Wereldzielenapostolaat een bijzonder voorrecht van Z. H. den Paus verkre gen. Ieder, die binnen treedt en vijf Onze Vaders en Wees Gegroetjes met Glorie zij den Vader, bidt, wordt aan een bijzonderen aflaat deelachtig. Laat er dit voorjaar en dezen zomer geen wan delaar zijn, die niet even het kerkje binnen loopt om vóór het Tabernakel een korte wijle te bidden. De pastoors onzer groote volksparochies kon digen ook telkens weer nieuwe kerkelijke activi teiten aan, en het succes blijft niet uit. Eén lid van het gezin minstens naar de H. Mis, naar het Lof, naar het Rozenkransgebed. En hoe schoon zijn de vruchten van het H. Uur, dat in zoovele kerken is ingevoerd. Met grooten luister wcrdt de patroon of patrones der parochie her dacht. Zoo is het begrijpelijk, dat de parochianen van St. Lidwina, de groote Schiedamsche Heilige, juist dit jaar op 21 April met een massale op komst en een vurig gebed zullen herdenken. De vele bewonderaars van den H. Antonius zullen de novene in de paterskerk aan de Groen markt niet-overslaan. En laten we de'viering van onzen Stads-Patroon, St. Bavo, niet vergeten. De kathedrale kerk, die in het uiterste Noorden on zer gemeente en de kerk aan den Heerenweg te Heemstede dragen Diens naam. Och, er is zooveel schoons in ons leven te ma ken, niet het minst in donkere dagen. Er wordt gepraat, gepraat en nog eens gepraat, maar te weinig met God, met den Eeuwigen Bewoner van het. H. Sacrament des Altaars. Dat we minder vergaderen is niet zoo erg, des te meer tijd heb ben we over om eens een kwartiertje in de kerk door te brengen. Schaf dat kleine rantsoen ge bed af en vertienvoudig het. Leef mee met de Kerk, met uw parochie, met de groote stedelijke kerkelijke activiteiten. TWS Algem. Secretariaat: Kleverlaan 194. Haar lem. R.K. Centraal Pensionbureau voor Haarlem, Parklaan 59. Inlichtingen dagelijks. Maandag 7.30 uur vergadering van de St. Vin- centiusvereeniging. Conferentie St. Bavo Kathe draal. Dinsdag 10.30 tot 12 uur spreekuur R.K. Re- classeeringsvereeniging in het gebouw Bake- nessergracht 26. 2.30 uur vergadering van de Marthavereeni- glng in het Tehuis Koninginneweg 8. 8 uur repetitie „St. Caecilia" in het gebouw „St. Bavo". Woen6dag 7.30 uur spreekuur van °en voor- VRAAGT ONS PROSPECTUS ÏTJB.S. (extraneus) A en B Mulo-diploma (BEKENDE SCHRIFTELIJKE CURSUS/ zitter der St. Vincentiusvereeniging conferentie Bavo Kathedraal. Koninginneweg 105. Donderdag 9 uur v.m. vergadering van het Kerkbestuur in de Pastorie St. Bavo en O. L. Vrouw van Zeven Smarten te Haarlem-Noord. 10.30 tot 12 uur en van 8 tot 9 uur spreekuur R.K. Reclasseering in het gebouw Bakenesser- gracht 26. Ten ëinde eikaars bezoek niet te hinderen, wordt allen R.K. Vereenigingen verzocht, bij 't uitschrijven van een vergadering vooraf overleg te plegen met het algemeen secretariaat: mej. W. van der Singel Kleverlaan 194. telef. 23608 en bij vaststelling hiervan tijdig mededeeling to doen. Zaterdagmorgen had in het gebouw van de Haarlemsche Ambachtsschool de plechtige uit reiking plaats van de behaalde diploma's over het afgeloopen cursusjaar. De directeur, de heer A. H. Hengeveld, heette alle aanwezigen hartelijk welkom en zeidë ver heugd te zijn dat ondanks bepaalde moeilijkhe den deze bijeenkomst toch in het eigen gebouw kon worden gehouden. Vervolgens voerde de heer J. W. v. Santen als secretaris van het Schoolbestuur het woord en bracht o.m. dank aan den directeur, heeren leeraren en ten slotte ook aan de jongens, die allen medegewerkt hadden, dat, ondanks de vele moeilijkheden, dit jaar toeh de diploma's konden worden uitgereikt. Namens het bestuur feliciteerde spreker de jongens met het be haalde succes en zeide te hopen, dat iedereen in het leven mocht slagen en een goed vakman worden, waardoor tevens de naam van de school hoog zou worden gehouden. Daarna voerde de heer Hengeveld het Woord, die nog even de zinsnede van den heer van Santen aanhaalde, dat de jongens nu wel blij waren dat zij de school konden verlaten, doch dat zij hiernaar nog wel eens zouden terug verlangen. Vervolgens schetste de directeur de moeilijkheden van het afgeloopen jaar, welke vooral bestonden uit het voortdurend moeten wisselen van gebouwen. Spreker Dracht dank aan het schoolbestuur en de leeraren voor de medewerking, en vermaande zijn leerlingen ter. slotte om, indien zij tegenvallers in het leven zouden ontmoeten, de tanden op elkaar te zet ten. Namens de leeraren sprak de heer A. Rau- werda zijn erkentelijkheid uit voor het tact volle beleid van den heer Hengeveld, waarna werd overgegaan tot het uitreiken der diplo ma's. Lijst van leerlingen, gediplomeerd in het jaar 1941: Meta albewerkers G. Bodenstaff, J. J. Engelse, A. Fijnheer, Haar lem, R. F. de Groot, Sassenheim, J. de Haan, Haarlem. P. E. Hartendorp, Spaarndam. A. Hart man, C. A. S. Hees, A. J. Henneke.C. J. Henskes, Haarlem. M. Hoedemaker, Overveen. W J. Kool, D. J. Koopman, W. B. Kuijkhoven, Haar lem. W. J. Löwensteijn, Heemstede. D. Luikel, Overveen. H J. van Opstal, Haarlem. B. Pluim, Spaarndam. Th. v. d. Pluijm, G. Roosma, A. J. Spoor, J. Teeuw, B. Vos, J. Meijer, W. G. Rietveld, P Th. Blom, J. W. Bolsius, J. H. Boswinkel, C. M. v. d. Broek, J. F. Bult, W. neemt allen deel aan de namiddags 5 uur in de St. Josephkerk aan de .lansstraat. Werkt mede om deze mooie traditie in eere te herstellen. Gebeden en gezangen worden aan den ingang der kerk gratis uitgereikt. DE COMMISSIE VOOR DE GEESTELIJKE BELANGEN van Dalfsen, B. de Gee, A. de Gooijer, Haar lem. J. Hoogendijk, Zandvoort. J. H Jansen, G. H. Kaptijn, G. W. M. Kokke. J. Langevela, G. A. R. Meeuwsen, Th A. Moerkerk, H. F. Ostermeijer, C. J. Roodt, J. Ruts, N. C. Schie- veen, W. Vermeer, Haarlem. Automonteurs: K. Baan, A. M. Bongenaar, H C. Bos, Haarlem. J. J. v. Dam, Aerdenhout. J. Th. Everts, Haarlem. M. E. Galjaard. Hiile- gom. Th. Giling, W. H. Heuverkamp, H. Kok kelkoren, C. J. Maas, R Pel, G. J. Reitsma, W. Slebe, J. J. Smaling, W. A. D. Steijl, G. Stienstra, J. A. Uvenhoven, J. P Wagemaker, P. Wlllemsen, H. Argeloo, A. Boon, H. F. v. d. Bos, Haarlem. N. Couenberg, Heemstede D. van Damme, Haarlemmermeer. A. Dedding, Vo gelenzang. J. Gaartman, C. M. Grannetia, B. J. v. Groningen, E. N Guliker, L. de Jong, Th. J. Kist, F. J. Kruijer, A. J. v. d. Lirrlen, Haar lem. H. J. Mense, Vogelenzang. J. F. v. Opzee- land, H. Spanjer, J. v. Zon, Haarlem. ElectriciensG. M. Broekhof, A. Buurman, A. F. M. Comelissen, C de Fluiter, F. Geuze- broek, C. Havers, H. W. Heres, A. B. J. Hoge- tegen zakelijke en' persoonlijke zeker heid of in blanco i Aan- en Verkoop Voorschot in rek. ct. man, Haarlem. P. J. tv. Maasdam, Haarlem mermeer. H. v. d. Meulen, Haarlem. E. Plan ting, Bloemendaal. W. F. v. d. Poll, D. Ponsen, F. J. de Reus, J. W. H. Stoelman, J. Willem- sen, A. P. Zonneveld, J. Alkema, N. Bakkum, H. Bosgraaf, A. M. Coert, Haarlem. W. Dave- laar, Heemstede. W. J. v-. ECk, W. L. Habich, H. M. Hartman, P. H. M. Hom, H. A. Huij- bens, A. A. John, E. H. Joosten, M. J. Miedema, F. Moerland, R. Nauta, J. Nederkoorn, Haarem. G. C. Nupoort, G. W. Prent, C. W. Prins, L. F. J. Rutjens, P. C. Ruijter, J. C. Thoolen, H. Timmermans, B. J. Turkenburg, P. v. d. Werff, Haarlem, J. A. Zwaan, Noordwijkerhout. Timmerlieden: W. G. Bakker. A. M. de Block, Haarlem. A. v. Buijten, Haarlemmermeer. M. P. J. Deel, Haarlem. A. van Doorn, Hillegom. E. J. de Gier, Haarlem. J. D. v. d. Heijden, Zandvoort. J. Karbet, Halfweg. A. E. Koning. Zandvoort, W. Foeles, J. A. v. d. Slikke, Haarem. M. A. Stijger, Heemstede. M. P. Toen, Aerdenhout. W. Vogelesang, H. Vrolijk, A. G. M. Warmerdam, H. H. de Bruin, Haarlem. J. W Comelissen, Halfweg. P. H. v. Duin, Voge lenzang. W. E. Heuverkamp, A. v. d. Hout, Haarlem. J. v. Huiten, Uitgeest. J. Kleinhout, B. Kors, C. Kossen, H. Kuipers, J. LangeraK, Haarlem. J. J. de la Mar, Haarlemmermeer. L. S. Ottolini, P. J. M. Rooze, Haarlem. J. J. Smolenaars, Bloemendaal. Th. J. C. Steggink, P. de Vreeze, Haarlem. C. M. J. Warmelink, Haarlem. C. H. Wempe, Haarlemmerliede. Meubelmakers: C. Daalderop, K. Ducro, H. J. Elferink, Haarlem. Schilders: M. Boelens, A. P. v. Gend, C. v. d. Knijff, H. M. Logtenberg, J. W. Nederpelt, B. de Rooi, Haarlem. A. F. Schaap, Zadlvoort. W. v. Schadewijk, ÏJmuiden. Lijst van leerlingen, die na het behalen Ivan het diploma van den 2-jarigen cursus nog een jaar de school voor hetzelfde vak hebben be zocht. Metaalbewerkers: H. v. d. Bos, Haarlem. Automonteurs: N. Bakker, Haarlemmerliede. Electriciens: M. P Hout, Haarlem. Timmerlieden: T. J. Jongh Visscher, Heem stede. In aansluiting op ons bericht over het Na tuurhistorisch museum te Heemstede deelen wij mede, dat men ongeveer f 50.000 voor de stich- ing zal nocjdig hebben. In de vergadering van gisteren werd nog ge sproken over een breederen opzet, o m. werd ge dacht aan de historie van ons Kennemerland. De verzameling op natuurhistorisch gebied van dep heer Kemeling is mooi, maar niet voldoende om een museum te. vullen. Nu reeds heeft kapi tein L. Stuut spontaan zijn fraaie vlihderverza- meting en andere uitheemsche dierën aangebo den. Nu eenmaal de plannen voor dit streekmu seum vasteren vorm hebben aangenomen, zul len velen, die historische dingen en dieren mee gebracht hebben uit Indië of Zuid-Amerika, de toegezegde schendingen willen completeeren. En als „Kennemerland" zich er voor wil span nen, dan kan dit museum uit het geheele land bezoekers trekken. Moge het plan spoedig verwezenlijkt worden! De lokalen in Haarlem en Heemstede voor het afhalen van eten en verkoop bonnen zijn: A. Keuken Slachthuis, B. Kamperstraat 37, C. Zoetestraat 11, D. Jasmijnstraat (speeltuin Flora), E. Tuindorplaan I, F. Delistraat 26, G. Rijksstraatweg (naast openb. school), Spaarn dam, Heemstede Cruquiusweg. Het menu voor de komende week is: Maan dag stamppot snijboonen, Dinsdag stamppot spruitjes, Woensdag erwtensoep, Donderdag hutspot, Vrijdag stamppot roode kool, Zaterdag stamppot zuurkool. Geboren: 26 Maart: M. B. Schutter—Albers, zoon; 27 Maart: B. D. Roos—Klaslng, dochter; 28 Maart: J. P. M. PeterseVerzijlberg, zoon; 29 Maart: S. M. lakker—de Jong, zoon. Overleden: 27 Maart: C. E. Jansen—Kelk, 78 jaar, Hazepaterslaan; K. van der Burg—Spij kerboer, 33 jaar, Kamperlaan; M. J., 9 maan den, dochter van J. Timmermans, Oranjeboom straat; H. van Drimmelen, 77 jaar, Klcverpark- weg; 28 Maart: C. J. van Hazebroek. 82 jaar, Lange Heerenstraat. 45 bekende merken Ook in huurkoop Ged. Oude Grachf 52 Telef. 12762 Haarlem Gaarne geef ik U hierbij kennis van een der vele brieven, waarin dankbetuigingen tot uiting komen voor genoten bijstand Van de W.H.N. Haarlem, 22 Maart 1941. Wel Edele Heer Burgemeester Plekker. Ondergeteekende brengt U per dezen haar grooten dank vbor Uw bemiddeling gekregen van Winterhulp. Eerlijk kan ik U zeggen dat ik gehuild heb van blijdschap, want nog nooit ben ik zoo rijk geweest als nu. Veel woorden kan ik niet meer schrijven, maar U duizend maal ons aller dank voor Uw hulp, nogmaals mijn groote dank. Hoogachtend, Ik heb aan dezen brief niets toe te voegen dan één korte opmerking: Natuurlijk komt deze dank niet aan mij toe, maar aan hen, die door hun giften W.H.N. in staat stelden, deze hulp te Verleenen. Heel graag draag ik dan ook dezen dank aan hen over. Milde gevers van groote en kleine gaven, gij ziet hoe Uw hulp wordt gewaardeerd. Zéér tot mijn leedwezen bereiken mij nog steeds klachten over dit pijnlijke onderwerp. Herhaaldelijk komt het voor, dat nog zeer jon ge kinderen elkaar op school het leven ondra gelijk maken, omdat de Ouders Van sommigen hunner een politieke richting zijn toegedaan, die bij andere Ouders geen instemming vindt. En nu vraag ik: Moeten kleuters, die nog geen andere verdrietelijkheden dienden te kennen dan een niet gekende les, verloren knikkers of een gebroken pop, in den politieken strijd wor den Ingeschakeld? Is het al niet erg genoeg, dat ons volk nog zoo verdeeld is, dat de eene groep vijandig staat tegenover de andere? Gij Ouders, Opvoeders, die de taak hebt, de Ne- derlandsche jeugd te vormen tot volwaardige, karaktervolle mannen en vrouwen, bedenkt dat deze taak een zéér groote verantwoordelijkheid meebrengt. Jeugd moet synoniem zijn met blijheid, met onbevangenheid, maar niet met haat. Want weet dat haat veel meer vreet aan hen die ha ten, dan aan degenen, die gehaat worden. En nu zegge men niet, dat schoolhoofden en on derwijzers machteloos hiertegenover zouden staanwaar een wil is, is ook een weg te vinden. De- jeugd ligt mij zeer na aan het hart en ik zou het dan ook bijzonder op prijs stel len, wanneer een ieder zou medewerken om aan dezen voor de jeugd zoo funesten toestand een spoedig einde te maken. Wat is dit, dat hummels van 8 tot 12 jaar schreiende thuis komen, omdat hun kleine schoolgenooten hen gesard, geplaagd en gescholden hebben om de politieke gesteldheid hunner ouders? En hoe velen zijn er niet onder de kinderen, die hun leed in stilte dragen, zonder zich daarover uit te spreken? Misschien zijn het juist deze, wier leed het zwaarst, wier verdriet het grootst is, omdat het in stijte gedragen wordt. Gij die deze toestanden toelaat, ja ze zelfs misschien In de hand zoudt werken, wilt be denken, dat de stille snik van een kind Iemand dieper vervloeken kan, dan een sterke man dit kan doen in zijn toom. HAARLEM, 29 Maart 1941. S. PLEKKER. Hei meesi ideale glas is dai, waardoor U op afstand zoowel als dichtbij scherp kunt zien, juist zoo als vroeger toen U nog niet „bril de". Vraagt inlichtingen bij: ZIJLSTRAAT 57 - Tel. 19223 - HAARLEM Leverancier alle Ziekenfondsen Voor reparaties ook Julianalaan 90, Overveen Zondag 30 Maart: 1 uur persoonlijk kampioen schap; 3kwart vóór vijf geopend; 5 uur zegening van den arbeid in de St. Josephkerk Jansstraat. Maandag 31 Maart: TEP damclub 8 uur. Dinsdag 1 April: 8 uur repetitie Scola Can torum. Woensdag 2 April: half negen commissarissen- vergadering. Vrijdag 4 April: 8 uur repetitie Jazz-band; 8 uur bridge:es; 8 uur generale repetitie voor den Passieavond. - Zaterdag 5 April: 7 uur ln den Burscht en 8 uur in het Gezellenhuis onderlinge tafeltennis- competitie OZ. G- DE BEER pr. praeses De Tooneelgroep Het Masker, Dir. Ko Amoldi, zal op Dinsdag 1 April a.s. ln den Stadsschouw burg te Haarlem de eerste voorstelling geven van „De jaloersche gierigaard", comedie in drie bedrijven in proza door Carlo Goldoni (voor het eerst gespeeld in Venetië in 1752), in de verta ling van Cruys Voorbergh. In dit stuk treden op; Willy Haak, Heieen Pimentel, Georgette Reyews- ky, Lize Servaes, Lies de Wind, Nina Bergsma, Rini Otte, Ko Arnoldi, Cruys Voorbergh, John Gobau, Jan Retèl, Henk Rigters, Adolf Rij- kens, John Soer en Frank Bensdorp. De regie is in handen van Cruys Voorbergh, die tevens de costumes ontwierp. Het décor is van Lucas Wensing. Dinsdag, 1 April, zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer P. Krom als onderwijzer verbon den werd aan de school der R. K. Schoolver eeniging aan de Cruquiusstraat. Bestuur, directie en personeel der school wen- schen dien dag niet onopgemerkt te laten voor bijgaan, doch in verband met verschillende om standigheden is de viering verschoven naar Za terdag, 5 April. Op dezen dag zal om 9 uur in de kathedrale kerk tot intentie van den jubilaris een H. Mis van dankbaarheid worden opgedra gen, waaronder de leer'ingen tot de H. Commu nie zullen kunnen naderen. Om kwart vóór elf worden den jubilaris in de school de officieele gelukwenschén van bestuur en leerlingen der school aangeboden. Des namiddags om half drie volgt een bijeenkomst van oud-leerlingen, ou ders van leerlingen en oud-leerlingen en ver dere belangstellenden in de gymnastiekzaal der school. Na deze huldiging zal de jubi'arls tot 4 uur receptie houden. Een eminente onderwijzer als de heer Krom immers is geweest, heeft zich uit den aard der zaak onder de talrijke leerlingen, welke hij ln den loop een kwarteeuw heeft gehad, ve'e vrien den verworven. Uit hen heeft zich een comité gevormd, dat hem een geschenk zal aanbieden en alle oud-leerlingen uitnoodigt door hun te genwoordigheid in de middagbijeenkomst van 5 April blijk te geven van hun belangste'ling ln het zilveren feest van hun jeugdvriend en van waardeering voor zijn arbe'd. Beha've dit co mité kwam ook nog een eere-comité tot stand. Wie der oud-leerlingen tot nog toe geen gele genheid had een gift voor het huldeblijk te zen den kan dat alsnog doen aan mej. Mies Brans. N. Gracht 108 (gironummer 216025) of den heer K. Geukers, Krelagestraat 1, (gironummer 202148), leden van het comité, met vermelding: jubileum P. Krom. Met ingang va,n vandaag gaan de heeren A. J. Pommé. H. Zwart C. Moorhoff. N. Blesgraaf, M, van Kipshagen. P. Anthonis- sen en J. Geuer, employé's bii de N.V. Drukkerij „De Spaarnestad". met pensioen. Enkelen van deze personen zijn over den leeftijd van 65 jaar en enkelen daar beneden. Het betreft hier namelijk personeel, dat pas op lateren leeftijd (50—53 jaar) in dienst van „De Spaarnestad" is gekomen. Het is dus een mooie daad van de directie, om deze menschen niet onverzorgd heen te zenden. Hedenmiddag om twaalf uur werden de pen- sioengangers bij de directie ontvangen. Van te voren hadden de verschillende afdeelingen, waar de heeren werkzaam waren, op intieme wijze afscheid genomen, waarbij tevens een souvenir aan de scheidenden werd overhan digd. Na de ontvangst bij de directie weiden de heeren naar de aula geleid. Hier waren de chefs en deputaties van acht man uit elke afdeeling aanwezig voor de huldiging, waarop wij nog nader terugkomen. De Ortskommandantur en Feldgendarmerie zij,n verplaatst van de Groote Markt naar hotel „De Hout" aan de Fonteinlaan no. 1. Het bureau is van Zaterdag tot Maandag a.s. voor het Nederlandsche publiek gesloten. Van af Dinsdag 1 April is het bureau weer voor het Nederlandsche publiek opengesteld iederen werkdag van 1012 uur en van 1617 uur; Woensdag, Zaterdag en Zondag is het bureau gesloten. Het publiek wordt er aan herinnerd, dat de Kommandantur slechts Duitsche Militaire zaken behandelt; het Is dus overbodig zich aan het bureau te vervoegen voor inlichtingen om trent werk- steun- en familie-aangelegen heden. Verzoek om grootere toewijzingen. Naar men ons mededeelt zullen de Zandvoortsche Middenstandsvereen. bij de bevoegde instanties te Den Haag pogingen in het werk stellen om de toewijzingen aan de Zandvoortsche zaken in het zomerseizoen te vergrooten. Als motief hierovor zullen zü aanvoeren dat er gedurende den zomer in Zandvoort duizenden gasten zijn en de voorraden daarop niet berekend zijn. Inspecteur Omzetbelasting te Zandvoort. Ten gerieve van het publiek houdt de Inspec teur der Invoerrechten en Accijnzen te Haar lem een zitdag te Zandvoort in de Oude Be waarschool. Deze is bepaald op Donderdag 3 April 1941 van 912 en van 13.30 uur. Een ieder die inlichtingen behoeft, kan zich dus melden. in.terhu.lp Nederland, een eereplicht. Geven: een eereplichi van 't volk voor volk. Wij ontvingen duizend kleuren machine en handzijde Gebouw St. Bavo: Gecombineerde Besturen Bakkers, 8 uur; Vereeniging van speel tuinver- eenigingen, 4 uur; Geel Wit 6.30 uur; Gewone zittingen 47 uur. Stadsschouwburg: 2.30 uur en 7.30 uur: N.V. Het Residentie Tooneel met „Thee Voor twee". Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg: Ten toonstelling van schilderijen, teekenlngen en grafische werken door prof. W. van den Berg en door Géorgl Rueter, 105 uur. Rembrandt: „Rosen in Tirol", 230, 6.30 en 3.45 uur. Cinema „Palace": „Episode", 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxer: „Het gouden masker", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals: „Sherlock Holmes", 230, 630 en 8.45 uur. Spaame: „De Spooktrein", 8 uur. Gebouw St. Bavo: Fanfare Corps „Ons Ge noegen", 3 uur, Felivé, 11 uur. Stadsschouwburg: „Roderik de Too vt naar" (Letterk. Ver. „Cremer"), 2.30 uur, „Overschot je" door N.V. Nederl. Tooneel, 7.30 uur. Gem. Concertgebouw: Vierde Concert van de Haarlemsche Bachvereeniging, 2.30 uur; boven zaal 230 uur: Kamermuziekmiddag. „De Witte Non", door het Groot Nederl. Volkstooneel, 8 uur. Rembrandt: „Rosen in Tirol", 130, 3.45, 6.30 en 8.45 uur; 11.30 uur: „Palo's Huwelijksreis". Cinema Palace: „Episode", 11.30, 1.30, 3.45, 6.30 en 8.45 uur. Luxor: „Het gouden masker", 1.30, 3.45, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals: „Sherlock Holmes", 2.00, 4.15, 630 en 8.45 uur. Spaame: „De spooktrein", 1.30, 3 30 en 6.30 uur. De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Fa. Duijm en Keur, Keizerstraat 6, telef. 10378; Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30, telef. 10043; Marnix-apotheek, Marnixstraat 65, telef. 23525; C.Schotsman, Binnenweg 206208, Heemstede, telef. 28320. Met dezelfde opstelling als tegen Volendam zal H.F.C. ook op Berkenrode trachten de punten te bemachtigen. De opstelling luidt: v. d. Togt Kammeijer Berendse Vloek Kruier v. Olphen Gentiss ten Have Höck Drijver Lichtenstein De geel-zwarten binden morgen met het navol gende elftal den strijd aan tegen Onze Gezellen: P. Stal J. Smit J. ten Bosch J. Sluysken W. Verhaijen G. Zandstra J. Huneker J. van Roel C. Vessies P. v. d. Berkel A. v .d. Drift Door de R. K. schaakclub Het Witte Paard werden deze week de navolgende partijen voor de onderlinge competitie gespeeld: Groep I: W. Koster—Th. de Loozc 1—0 M. VermeerA. Hoblous 01 A. van KesterenB. Walker afgebroken Groep II: Th. OuwerkerkG. Nijssen 01 J. BaasP. Castenmiller I—0 G. van der StokJ. Uppes 1—0 door BERTA RUCK 43 (Nadruk verboden) Zacht sloeg zij een paar inleidende accoorden aan. Ik weet niet, hoe het zoo tot mij door drong, maar ik voelde ln mijn hart, dat het lied voor mij was, voor mij. Het was geen tractatie voor allen. Ook niet voor Slim. Het was een kleine boete, een geschenk voor mij, dien zij vroeger pijn gedaan had. Zoo bedoelde zi) het Dat wist ik. Vraag me niet hoe. Over zulke din gen kun Je niet redetwisten. Ik luisterde slechts, toen zij begon te zingen. O, hoe het je aangreep, zoo'n melodietje te hooren na al het geschreeuw en het spektakel van de jazzmuziek. Ieder ander geluld stierf weg, toen haar stem zich verhief en de noten helder en zoet en zacht uit haar keel kwamen als het ruischen van regenwater. De ernstige melodie zal mij mijn leven lang bijblijven; de accoorden schenen de piano ln een harp te veranderen. Iedere zenuw ln mijn lichaam trilde als ant woord op het lied. Ik zat in een hoek van de slaapkamer. Ik zag niets van heel de rest. Al leen het kleine meisje op het planokrukje, al dien tijd met haar rug naar mij toe, maar, zoo als Ik op een geheimzinnige wijze wist, zingend voor mij alleen. Als ik mijn oogen gesloten had, zou ik toch nog den glimp van haar zacht-dwa- lende handen op de piano gezien hebben (waar het Jazz-nummertje nog steeds lag opengesla gen). Ik zou wel eens willen weten, of het meisje niet voelde, dat mijn oogen op haar gericht wa ren, terwijl zij zong. Dat lied van haar! Weet je, waar het mij heenbracht? Naar mijn eiland. Mijn wonderlijk eiland, waarvan ik jarenlang niet meer ge droomd had en waaraan Ik maanden niet had willen denken. Terwijl de muziek om mij heen- golfde, voelde lk als 't ware de golven van de zee, die mijn eiland van de rest van de wereld afsneed, om mijn voeten spoelden. Er was nie mand dan lk en nog Iemand, anders. Mijn kleine droommeisje! Zij was er vanavond. Maar het was daar nu geen avond. Het was zelfs geen da geraad, zooals het altijd op mijn eiland geweest was. Het was dag; en de dag maakte het zand aan onze voeten tot goud. Men kon niet zien. waar de lucht ophield en de zee begon. Onbe staanbare pracht, maar bestaanbaar voor mi), zoolang de muziek duurde. De laatste acoorden van haar lied stierven weg. Men klapte. Klapte! Dat lied had voor mij alleen een paradijs geschapen van betoove- ring, oneindig en gouden warmte.... Toen kwam mijn ijskoud bad. In de opschud ding en het gebabbel, dat op de muziek volgde, kwam mevrouw Lou naar me toe en ging naast me zitten, haar sigaret voor mij uithoudend, om vuur te vragen. „En lk heb nog nauwelijks een woord met je kunnen wisselen," klaagde ze op haar goedhartige manier. .Vertel me nu eens, wanneer ga je trouwen?" Trouwen? Ik? Het was het laatste ding, waaraan ik op dat moment zou hebben gedacht. Ik had op een krankzinnige ingeving met mijn kleine dame gesproken mijn eenlge meisje. Ik was met haar in mijn droomparadijs ge weest, met haar alleen.... Ik had al het andere vergeten. Ik was heel zeker Phyllis Carteret vergeten en ook het huwelijk, dat haar lieve moeder voor mij nog dezen avond bespoedigd had. Ik moest natuurlijk met Phyllis trouwen en al spoedig ook. Ik kan niet zeggen, wat lk mevrouw Lou ant woordde. Ik denk, dat het er mee door gekund heeft en dat ik met haar praatte over de edel moedigheid van mevrouw Carteret en al die dingen, want ik hoorde haar sympathiek ant woord: „Ah, dat is goed nieuws, niet?'' Ik zou wel eens willen weten, hoe vaak ver loofden overstelpt worden met gelukwenschen en belangstelling en „proficiats", terwijl zij zelf uit het diepst van hun hart wenschen, dat zij nooit in hun leven het meisje gezien te hebben, waarmee zij gaan trouwen. Ik had Phyllis Carteret nog niet gzien, toen ik dat meisje dat eenige meisje al eiken dag zag. En zij, mijn kleine dame, had toen Slim ook nog niet ontmoet. Vreemd dat lk zelfs toen al van haar gedacht had: „Hoe zou Slim het aan leggen, om met zoo'n meisje ln kennis te ko men?" Mijn oogen dwaalden weer weg. 21 ij zette voor den spiegel haar hoed op. Ik kan niet zeggen, hoe iedere beweging haar mooier scheen te maken. Een onbereikbare roos was zij. In mijn ellende hoorde lk nauwelijks het gewoel en de drukte vgn een half dozijn menschen, die zich opeens gereed maakten, om te vertrekken. Ik zag niet, of zij elkaar de hand gaven en sjaals omdeden. Ik zag enkel het meis je, dat haar hoed vaststak, om het heerlijke haar te bedekken, dat mij zoo lief was. Ik zag, dat zij een mantel over haar jurk aandeed, dien lk nooit tevoren gezien had. Daar was ze weer. Hetzelfde meisje, waarvan ik (den eersten dag) gedacht had, dat zij een bloem was, die uit het onkruid opschoot. Nu ik haar kende, was zij nog even onbereikbaar voor mij. Waarom hadden wij nooit kennis gemaakt? Ik zou haar nu niet meer kunnen vergeten; verloofd, getrouwd of als een oude grijsaard, zou ik voort moeten leven, steeds hongerig den kend aan het meisje, dat ik gemist had. 't Was beter, dat we elkaar niet ontmoet hadden! Den scherpsten dolksteek kreeg ik bij het einde. Het gebeurde in de zitkamer, waar zij „goe den nacht" wenschte. Weer met haar hoed en mantel, zooals ze er vroeger morgen aan mor gen uitgezien had, wendde Juffrouw Parry (zij zal Juffrouw Parry moeten heeten, denk lk, tot ze mevrouw Grantham) is) zich tot Slim. „Ik ben klaar,'' zei ze zacht. „Goed" antwoordde Slim glimlachend, ter wijl hfi de deur openhield. Zij ging naar bulten onder zijn langen arm door. De zijnel. O, waarom was hij niet met haar getrouwd en naar Canada gegaan, zonder dat ik haar weer teruggezien had? En ik kon mij niet indenken, dat die wonde in mijn hart ooit genezen zou of ophouden pijn te doen.... HOOFDSTUK XXIX HET MEISJE VERTELT Ik weet, dat ik vannacht niet zal kunnen slapen. Ik heb zelfs een gevoel, of ik nooit meer zal kunnen slapen. Ik ben veel te opgewonden; ik heb veel te veel, om over te denken. De nachten van een heele maand zouden mij nog niet genoeg zijn, om alles nog eens te overdenken. Ook kon ik mij niet door mijnheer Grantham naar huls laten brengen na dat fuifje. Ik vroeg hem, mü in het eenige rijtuig te helpen, dat wij vinden konden, een praehistorische han som, die Baker Street af sukkelde; daarna wenschte lk hem goeden nacht. „Goeden" nacht nota bene. Een slapelooze nacht was het! En een buitengewoon zonder linge nacht ook, omdat lk omtrent mezelf een buitengewone ontdekking gedaan had! Ik ben volwassen. Zes maanden geleden nog niet. Maar gedurende al die maanden ben ik beetje voor beetje vrouw geworden. Vanavond op die partij is het bewijs geleverd. Nu, terwijl lk zoo rustig in mijn bed lig, met mijn oogen de duisternis instarend, lig lk alles nog eens te overdenken, wat er gebeurd is. Of zouden sommige menschen denken, dat er in 't geheel niets gebeurd Is? Ik werd door een man, dien ik ken, meege nomen naar menschen, die hij kent en tus- schen de menschen, die zij kenden ontmoette lk een man, dien ik eiken dag op straat placht tegen te komen, als lk naar kantoor ging en die op een keer „goeden morgen" tegen mij zei. Een samenloop van omstandigheden; meer zal het voor sommige menschen niet lijken. Maar voor mi) is het de wonderlijkste ge beurtenis van mijn leven. Toen Slim Grantham mij dezer dagen sprak over zijn vriend, Jack Smith, en wat een uit stekende kerel dat was en dat ik kennis met hem zou moeten maken, toen luisterde ik met belangstelling naar de beschrijving, die hij van dezen Jack Smith gaf. Hij was verloofd met de dochter van den man, die de rekeningen nazag van de Groote Spoorweg Company. „Een buitengewoon aardig meisje, dat zich goed weet te bewegen, ofschoon "n beetje hooghartig som tijds," zei Slim Grantham. Hij vertelde mij ook weer die geschiedenis, waarvan ik al gehoord had. De zeer jeugdige spoorwegambtenaar, d»« maanden geleden op een nacht, om zoo te zeg" gen een troepenoproer op het station had on derdrukt en voorkomen. (Wordt vervolgd-'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 2