Nieuwe regeling deviezenverkeer OORLOtiSSQUDE De tunnels te Velzen ZATERDAG 29 MAART 1941 Verordening 1940 en wet Intern. Betalingsverkeer 1934 vervallen CLEARINGVERKEER OPNIEUW GEREGELD Restaurant DORRIUS Kerkelijk leven I. Algemeene voorschriften II. Deviezenrechtelijke vergun- ningen en verbodsbepalingen III. Verplichtingen tot aan bieding en aangifte IV. Clearingverkeer met het buitenland VStrafbepalingen ONDERLINGE VERZEKERING MAATSCHAPPIJ f 1.450.000.000 Halfjaarl. schaderegeling! Driemaandel. schaderegeling! VI. Aanvullende en uitvoe ringsvoorschriften VII. Overgangs- en slot bepalingen uJ.j-j_.V-D- „Zeven jongens in 'n ouwe schuit" Lijk van ouden man gevonden op spoorbaan Nederlandsche industrie in woord en beeld MANUFACTURERS- CURSUS Diploma Textielschool Stuurlieden-examen Academische examens Machinisten-examen Godsdienstexamen WIJ LUISTEREN NAAR. Zondag 30 Maart Maandag 31 Maart Pastoor E. J. Dirck Benoemd tot Abt van Bornhem BILJARTEN HET KAMPIOENSCHAP 71/2 Sweering leidt DAMMEN Nederlandsche Dambond Aan een besluit van de secretarissen- Generaal van de departementen van Fi nanciën, van Justitie, van Handel, Nijver heid en Scheepvaart, van Landbouw en Visscherij en van Koloniën, betreffende de regeling van Viet Nederlandsche deviezen- verkeer, op grond van paragraaf 1 der ver ordening no 23/1940 en in overeenstem ming met de paragrafen 2 en 3 der veror dening no. 3/1940 van den Rijkscommissaris voor het Nederlandsche gebied, ontleenen wij het volgende: 1. Deviezemnstanties en deviezenbanken. Met de uitvoering van de regeling van het deviezenverkeer zijn belast het deviezeninsti- tuut en de Nederlandsche Bank, alsmede, voor zoover betreft het clearingverkeer met het bui tenland, eveneens het Nederlandsche Clearing- instituut. Door de genoemde secretarissen-ge neraal kunnen ook andere instanties met de uitvoering van bepaalde onderdeelen der rege ling van het deviezenverkeer worden belast. De Nederlandsche Eank kan, onder door haar te steilen voorwaarden, andere banken en bankiers machtigen overeenkomstig de be palingen van dit besluit en van de, krachtens dit besluit, gegeven voorschriften als devie- zenbank werkzaam te zijn. De deviezenbanken zijn als zoodanig onder worpen aan het toezicht van de Nederlandsche Bank. De Nederlandsche Bank en het Deviezenin stituut zijn bevoegd, voor de uitvoering van de aan de deviezenbanken opgedragen werkzaam heden de noodige aanwijzingen te geven. 2. Begripsomschrijvingen. Voor de toepas sing van dit besluit en krachtens dit besluit gegeven voorschriften wordt verstaan onder binnenland: het bezette Nederlandsche gebied, onder buitenland: de gebieden, niet vallende onder de omschrijving „binnen land". Het besluit bevat vervolgens bepalingen, wat onder ingezetenen, niet-ingezetenen, betaal middelen, effecten en goederen wordt verstaan. 3. Vergunningen. Voor zoover op grond Van dit besluit of van krachtens dit besluit ge geven voorschriften voor het aangaan van overeenkomsten en het verrichten van hande lingen een vergunning is vereischt, is, voor zoo ver niet anders bepaald, het Deviezeninstituut tot het verleenen van de vergunning bevoegd Een vergunning kan onder voorwaarden wor den verleend, terwijl hieraan verplichtingen kunnen worden verbonden. Het deviezeninstituut is bevoegd vergunningen te verleenen tot het aangaan van overeenkom sten of het verrichten van handelingen, zoowei onder ingezetenen als ook tusschen ingezetenen en niet-ingezetenen. Het is aan ingezetenen slechts geoorloofd, mede te werken aan een overeenkomst of han deling, waarvan hij kan weten of redelijkerwijs behoort te weten, dat voor het aangaan of ver richten ervan op grond van dit besluit een vergunning is vereischt, indien hü zich van te voren heeft overtuigd, dat de vereischte ver gunning is verkregen. 4. Voorschriften van burgerlijk procesrecht. Wordt de aanspraak op een prestatie, waar voor op grond van dit besluit of krachtens dit besluit gegeven voorschriften, een vergunning is vereischt in rechten geldig gemaakt, dan mag een veroordeeling tot het verrichten van de prestatie alleen uitgesproken worden, wan neer te voren de vergunning Is verleend Dit is van overeenkomstige toepassing op scheidsrech terlijke beslissingen, 5. Verplichting tot het verstrekken van inlich tingen. Een ieder is verplicht het Deviezen instituut op diens verzoek de inlichtingen te verstrekken, welke onmiddellijk of middellijk betrekking hebben op omstandigheden, welke in verband met de regeling van het deviezen verkeer van belang zijn. Boeken, alsmede an dere bescheiden, moeten daarbij op verzoek van het Deviezeninstituut worden overgelegd Degene, die tot het geven van inlichtingen is gehouden, is verplicht op verzoek van het De viezeninstituut persoonlijk te verschijnen. De houder van een vergunning, verleend op grond van dit besluit, is verplicht, het Devie zeninstituut op diens verzoek binnen een door hem te bepalen termijn te zijnen genoegen aan te toonen, dat van de vergunning gebruik is gemaakt, overeenkomstig het daarin gestelde en dat de daaraan verbonden verplichtingen zijn nagekomen. 6. Uitsluiting van schadevergoeding. Voor zoover niet anders bepaald, wordt wegéns maat regelen, genomen op grond van dit besluit of van krachtens dit besluit gegeven voorschriften, geen schadevergoeding toegekend. 7. Vrijstelling van de Nederlandsche Bank. De beperkende bepalingen en verbodsbepalingen vervat in dit besluit en de krachtens dit be sluit gegeven voorschriften, zijn niet van toe passing op de Nederlandsche Bank. 1. Betaalmiddelen, geldswaardige papieren er. vorderingen. Het is verboden buitenlandsche betaalmiddelen en dergelijke tegen betaling in binnenlandsche geldsoort van anderen dan de Nederlandsche Bank of van een deviezenbank te verkregen, tenzij het Deviezeninstituut anders bepaalt. Verkrijging kan slechts geschieden op grond van een vergunning. Het besluit regelt verder uitvoerig de materie- buitenlandsche betaalmiddelen en buitenland sche geldswaardige papieren. Tevens wordt veror dend. dat de noteeringen der buitenlandsche be taalmiddelen geschieden door de Nederlandsche Bank, in overeenstemming met den secretaris generaal van het departement van Financiën. Deze zullen worden gepubliceerd op de Deurzer van koophandel te Amsterdam en te Rotter dam. De Secretaris-Generaal van het Jepartement van Financiën kan bepalen, dat de invoer var, hem aan te wijzen betaalmiddelen slechts met vergunning geoorloofd is. Hij kan voorts be palen, dat ingezetenen verplicht zijn, van de ontvangst van betaalmiddelen welke zonde: vei gunning zijn ingevoerd, binnen drie dagen by het Deviezeninstituut aangifte te doen- 2. Goud en edele metalen. Het is slechts toet vergunning geoorloofd goud en edele me talen van een ingezetene te verkrijgen. Termijnzaken in goud en edele metalen zijn Verboden, tenzij deze met vergunning worden afgesloten. De uitvoer van goud en edele metalen is slechts met vergunning geoorloofd. Hetzelfde geldt ten opzichte van geheel of gedeeltelijk uit goud vervaardigde voorwerpen. 3. Effecten. Het is slechts met vergunning geoorloofd over buitenlandsche effecten te be schikken, tenzij zij aan de Nederlandsche Bank worden vervreemd, of bij de Nederlandsche Bank of een deviezenbank worden bezwaard. De Secretaris-Generaal van het departement van Financiën kan bepalen, dat onaer door hem te stellen voorwaarden de handel in door hem nader aan te wijzen buitenlandsche effec ten tusschen ingezetenen in regelmatig beurs- verkeer zonder vergunning geoorloofd is. Over eenkomsten ten gunste van niet-ingezetenen zijn niet begrepen onder handel tusschen ingezete nen. De uitvoer van effecten is slechts met vergunning geoorloofd. Het is aan een ingezetene, die in de uitoefe ning van zijn beroep of bedrijf in effecten pleegt te handelen, of deze in bewaring neemt, slechts met vergunning geoorloofd effecten aan het depot van een niet-ingezetene toe te voegen, of uit het depot van een niet-ingezetene af te geven. De Secretaris-Generaal van het departement van Financiën kan bepalen, dat ingezetenen, die in de uitoefening van hun beroep of bedrijf in effecten plegen te handelen, of in bewaring nemen, verplicht zijn bepaalde effecten, welke hun ten verkoop of uit anderen hoofde worden aangeboden, onder zich te nemen, en hiervan binnen drie dagen bij het Deviezeninstituut aan gifte te doen, dan wel op zoodanige andere wijze er mede te handelen als door den Secretaris- Generaal zal worden bepaald. Het Deviezenin stituut bepaalt, op welke wijze zal worden ge handeld, ten aanzien van de bij hem aan te geven effecten. 4. Niet in effecten belichaamde aandeelen. Het is slechts met vergunning geoorloofd te beschikken over aandeelen in buitenlandsche rechtspersonen, vennootschappen en gemeen schappen. Het is slechts met vergunning geoorloofd over aandeelen in binnenlandsche rechtspersonen, vennootschappen en gemeenschappen te beschik ken, indien de deelgerechtigde een niet-ingeze tene is. of indien de beschikking ten gunste van een niet-ingezetene geschiedt. 5. Goederen en onroerende goederen. Het is aan de ingezetenen slechts met vergunning ge oorloofd te beschikken over: in het buitenland berustende goederen, alsmede in het binnen land berustende, doch niet in het vrije verkeer ingevoerde goederen, voor zoover de beschikking geschiedt ten gunste van een niet-ingezetene Het deviezeninstituut kan met machtiging van den Secretaris-Generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheepvaart bepalen, dat de invoer van goederen in bepaal de gevallen slechs met vergunning geoorloofd is. Ten aanzien van de onroerende goederen kan worden gezegd, dat eveneens een vergunning noodig is, wanneer men wenscht te beschikken over een in het buitenland gelegen onroerend goed van een ingezetene, of een in het binnen land gelegen onroerend goed van een niet-in gezetene. 6. Andere onlichamelijke zaken. Een vergunnig is verder vereischt om te be schikken over andere niet onder de vorige be palingen van dit hoofdstuk vallende buitenland sche onlichamelijke zaken. 7. Credietverleening en zekerheidstelling, als mede verbintenisscheppende overeenkomsten. Het is aan ingezetenen slechts met vergunning geoorloofd ten gunste van een niet-ingezetene crediet te verleenen, aval te geven en borgtocht of andere zekerheid te stellen. Eveneens is het slechts met vergunning ge oorloofd aan niet-ingezetenen, of aan ingezete nen ten gunste van niet-ingezetenen goederen te leveren of diensten te verrichten op voorwaar den, welke tot gevolg kunnen hebben, dat de volle tegenwaarde niet, slechts ten deele, of la ter dan in den betreffenden bedrijfstak gebrui kelijk is, zal worden voldaan. Vergunning is eveneens noodig om van niet-ingezetenen goe deren te krijgen en diensten te aanvaarden op voorwaarden of onder omstandigheden, welke tot gevolg kunnen hebben, dat meer dan de gangbare waarde moet worden voldaan. Ingezetenen zijn verplicht de navolgende waar den, welke zij anders dan op grond van een ver gunning verkrijgen welker waarde een bedrag van ƒ5 te boven gaat binnen drie dagen rechtstreeks of door tusschenkoms: van een deviezenbank, aan de Nederlandsche Bank aan te bieden, en op verlangen te verkoopen of over te dragen: a. goud; b. edele metalen; c. buiten landsche betaalmiddelen; d. buitenlandsche geldswaardige papieren. Tenzij anders bepaald, moeten de op grond van een vergunning verkregen waarden als be doeld in het eerste lid, binnen drie dagen na afloop van den geldigheidsduur der vergunning worden aangeboden, voor zoover de verkrijger de waarden op dat tijdstip nog bezit. Heft besluit regelt deze materie verder ten opzichte van de betaling der koopsom door de Nederlandsche Bank, alsmede de bevoegdheid bepaalde gestelde termijnen al dan niet onder daarbij te stellen voorwaarden te verlengen. De Secretaris-Generaal van het departe ment van Financiën kan verder bepalen, dat ingezetenen bij door hem aan te wijzen in stellingen aangifte moeten doen van de hun in eigendom toebehoorende, en nadien door hen verkregen buitenlandsche vorderingen, buitenlandsche effecten, en andere buiten landsche onlichamelijke zaken of bepaalde groepen daarvan De aangifte geschiedt overeenkomstig de door den Secretaris-Generaal van het departement van Financiën te geven aanwijzingen. De vast te stellen termijn kan verschillend worden bepaald voor de onderscheidene waar den of afzonderlijke groepen daarvan. Verder kan de Secretaris-Generaal van het departement van Financiën bepalen, dat inge zetenen verplicht zijn de hun in eigendom be- hoorende en nadien aoor hen verkregen buiten landsche vorderingen, rechtstreeksch of door tusschenkomst van een deviezenbank aan de Nederlandsche Bank aan te bieden, op verlan gen te verkoopen en over te dragen. 1. Bepalingen betreffende het clearingverkeer met afzonderlijke landen. De bepalingen be treffende het clearingverkeer met afzonderlijke landen worden gegeven door de Secretarissen- Generaal van de departementen van Handel, Nijverheid, Scheepvaart en Financiën. Deze zul len in de Nederlandsche Staatscourant bekend worden gemaakt. 2. Clearingplicht ge schulden. Het is slechts met vergunning geoorloofd een schuld, welke vóór storting bij het Nederlandsch Clearing- instituut moet worden voldaan, op andere wijze te delgen of te doen te niet gaan. Is een dergelijke schuld zonder vergunning op andere wijze gedelgd, dan kan het Nederlandsch Clearinginstituut den gewezen schuldenaar of dengene, die aan de delging van de schuld heeft medegewerkt, tot storting van een gelijk bedrag verplichten. Het accepteeren van wissels en het afgeven van promessen en cheques terzake van schulden welke door storting bij het Nederlandsch Clea ringinstituut moeten worden voldaan, is verbo den, tenzij de verplichting tot storting bij het Nederlandsch Clearinginstituut in het stuk zelf tot uitdrukking is gebracht. 3. Verbintenisscheppende overeenkomsten. Slechts met vergunning is aan ingezetenen ver oorloofd roerende, onroerende goederen, rechten en diensten, waarvan de betaling door storting bij het Nederlandsch Clearinginstituut behoort te geschieden, te verkrijgen of te aanvaarden. 4. Voorschot of zekerheidsstelling bij invoer Het Nederlandsch Clearinginstituut is bevoegd te bepalen, dat in door hem aan te wijzen ge vallen de invoer van goederen, waarvan de be taling door storting bij het Nederlandsch Clea ringinstituut behoort te geschieden, slechts ge oorloofd is tegen het storten van voorschot of het stellen van zekerheid. 5. Stortingen. Storting bij het Nederlandsch Clearinginstituut overeenkomstig de geldende voorschriften bevrijdt den schuldenaar tot het beloop van het gestorte bedrag, tenzij anders wordt bepaald. Indien de schuld in een buitenlandsche geld soort is uitgedrukt, moet het verschuldigde be drag in binnenlandsche geldsoort worden om gerekend, tegen den door het Nederlandsch Clearinginstituut laatst gepubliceerden clearing- koers. De stortingen dienen te geschieden door mid del van door het Clearinginstituut vastgestelde formulieren. Geen storting wordt als zoodanig aanvaard, zoolang de vereischte vergunning, alsmede het formulier en eventueele bewijsstukken niet in het bezit zijn gekomen van het Nederlandsch Clearinginstituut. 6. Dwangbevel en uitbetaling. Het besluit re gelt verder de bevoegdheid van het Neder landsch Clearinginstituut het verschuldigde in te vorderen bij dwangbevel, alsmede de nadere ten uitvoer legging hieromtrent. Geen uitbetaling geschiedt zoolang de vorde ring niet door het Nederlandsch Clearinginsti tuut tot de clearing is toegelaten. GEVESTIGD TE TELEFOON SGfcAVENHAGE 1 («30.41 Bestuur: L. C. F E. VAN HELDEN TUC KER, voorzitter; A. A B. BöCKER, gede legeerde; Mr. J. J MONTIJNN. J. J. GROBBEN; F E. EVERS, administrateur Tot deze week werd verzekerd ruim in de volgende afdeelingcn: Afd. A. Woningen, winkels, boerderijen, in ventarissen, enz tot 50.000.— en in boedels tot 20.000. Afd B. Andere en grootere risico's. Afd. C. Persoonlijke Ongevallen. Afd. D I/H Gevaarlijke risico's. Afd. D. III Vaartuigen. Afd E. Bedrijfsschade en Huurderving. Afd. G. Geld, geldswaarden, preciosa. Afd. H Herverzekeringen. Afd. I. Inboedels tot 7500. Vraagt inlichtingen bn liw ASSURANTIE-BEZORGER 1 Het besluit regelt verder uitvoerig de straf bepalingen, die zullen genomen worden ten op zichte van degenen, die opzettelijk niet, niet tijdig, of niet ten volle voldoen aan een ver plichting, als bedoeld in de artikelen van het besluit. Ook het in strijd handelen met het bepaalde in de artikelen van het besluit, is strafbaar. Hij, die opzettelijk in verband met een aan vrage om een vergunning, op grond van dit besluit of krachtens dit besluit gegeven voor schriften, een onjuiste opgave doet of een ter zake dienend feit niet mededeelt, wordt ge straft met een gevangenisstraf van ten hoogste vier jaren of geldboete. De geldboete bedraagt ten hoogste 100.000. In geval van veroordee ling tot gevangenisstraf kan de rechter tevens geldboete opleggen De feiten, die ais zoodanig zijn strafbaar ge steld, worden beschouwd als misdrijven. Het bepaalde is ook van toepassing op feiten, door Nederlanders of Nederlandsche onderdanen in het buitenland begaan. Voor niet, niet-tijdige of niet ten volle voldoe ning aan verplichtingen, als bedoeld in de artike len van 't besluit, of handelingen, in strijd met het bepaalde in de artikelen van het besluit, worden, voor zoover de feiten niet vallen onder het vorige artikel, gestraft met een hechtenis van ten hoogste een jaar of geldboete van ten hoogste 50.000. In geval van veroordeeling tot hechtenis kan de rechter tevens geldboete op leggen. De feiten, die strafbaar zijn gesteld,^worden beschouwd als overtredingen. Indien uit bepaalde feiten of omstandighe den het vermoeden voortvloeit, dat een bepaald persoon het voornemen heeft te handelen in strijd met dit besluit, kan naar gelang van den aard van het feit, het Deviezeninstituut of het Nederlandsch Clearinginstituut bepalen, dat de betrokkene slechts met vergunning mag be schikken over zijn vermogen of over bepaalde bestanddeelen daarvan. Gelijke bevoegdheid komt toe aan hen, die door den secretaris-ge neraal van het departement van Financiën wor den aangewezen Bekrachtiging evenwel van de door deze per sonen getroffen maatregelen zal moeten plaats hebben. Met het opsporen van de feiten, strafbaar ge steld in het besluit zijn behalve de bij, of krachtens art. 141 van het Wetboek van Straf vordering aangewezen personen belast: de ambtenaren van den Douane-recherchedienst, der Invoerrreohten en Accijnzen en van de Rijks- en gemeentepolitie, alsmede zij, die daartoe door den Secretaris-Generaal van het departement van Financiën worden aangewe zen. v Het besluit regelt verder de bevoegdheden ten aanzien van de opsporingsambtenaren, alsmede de verplichting inlichtingen te verstrekken over feiten en omstandigheden, welke betrekking hebben op de naleving van dit besluit en de krachtens dit besluit gegeven voorschriften. De secretarissen-generaal van de departe menten van Financiën en van Handel, Nijver heid en Scheepvaart, geven de noodige aan vullende voorschriften en uitvoeringsvoorschril- ten. Zij kunnen het Deviezeninstituut en het Ne derlandsch Clearinginstituut machtigen radere voorschriften te. geven. Voorschriften der secretarissen-generaal wor den in de Nederlandsch^ Staatscourant, in het Verordeningenblad voor het bezette Neder landsche gebied en in het Staatsblad openbaar gemaakt. De deviezenverordening van 1940 wordt ingetrokken, behalve voor zoover betreft strafbare feiten, welke voor het in werking treden van dit besluit zijn begaan. De wet: Internationaal Betalingsverkeer 1934, wordt voor het bezette Nederlandsche gebied ingetrokken. Zulks evenwel met uitzondering voor zoover het strafbare feiten betreft, welke vóór het in werking treden van dit besluit zijn begaan. Aanvullende en uitvoeringsvoorschriften, welke voor het bezette Nederlandscne gebied op grond N. Z. Voorburgwal b.h. Spui, Amsterdam. PLATS DU JOUR EN a LA CARTE Het land- en spoorwegverkeer, in de route HaarlemAlkmaar, schrijft de K.N.A.C., kruist het Noordzeekanaal bij Velsen. Het landverkeer wordt aldaar met Rijksponten over het kanaal gebracht. Hoewel de ponten voortdurend werden gemoderniseerd, werd door het steeds toene mende verkeer het oponthoud toch steeds be langrijker. Bovendien leverden de telkens over stekende ponten een bezwaar op voor de scheep vaart van Amsterdam naar zee. In sterke mate vormt ook de spoorbrug bij Velsen, die onge veer een kilometer Westwaarts van de ponten over het Noordzeekanaal is gelegen, een be lemmering voor het scheepvaartverkeer. Reeds geruimen tijd bestonden er plannen, zoowel het land- als het spoorwegverkeer met tunnels onder het kanaal door te voeren, welke plannen nog urgenter werden sinds inmiddels het Noordzeekaaal belangrijk werd verbreed. Met den tunnelbouw zal thans een aanvang worden gemaakt. De aanbesteding van het zui delijke gedeelte voor beide tunnels, die vlak naast elkaar worden aangelegd, even ten oos ten van de tegenwoordige pontstijgers, zal plaats vinden op 15 April a.s. In de spoorlijn zal dus een zeer belangrijke omlegging plaats vinden van de westzijde van de gemeente Vel sen naar de oostzijde. Het landverkeer zal door een kleine verlegging oostwaarts, die de over langen afstand volgebouwde kommen van Wij- keroog en Beverwijk zal ontgaan, ten zeerste worden gebaat. De thans te bouwen tunnelstukken worden geheel „in den droge" uitgevoerd, d.w.z. in de open lucht gemaakt in zeer diep (tot 25,5 M. diepte) uitgegraven bouwputten. Dat hierbij bijzondere maatregelen moeten worden genomen om de uitgraving te stutten met stalen dam- wanden, spreek haast vanzelf. Daarbij worden stalen damplanken gebruikt van 27,50 M. lengte, voorzooveel bekend een recordlengte voor Ne derland. Aangezien onder de op plan. 12 M. diepte gelegen kleilaag water onder betrekkelijk hoogen druk voorkomt, dient ook door bijzondere en interessante maatregelen te worden zorg ge dragen, dat door den tunnelbouw geen versto lingen kunnen optreden, die de waterwinnin gen in de omgeving of de waterhuishouding van de omliggende polders zouden kunnen bena- deelen. Het thans in uitvoering komende gedeelte van den autotunnel wordt uitgevoerd in 30 mooten in lengte varieerende tusschen 16 en 24 meter, met een gezamenlijke lengte van 554 m., waar van 414 m. lengte onder den grond en de rest als open sleuf, waarboven echter voor het be reiken van een goeden overgang tusschen d« betrekkelijk donkere tunnelgang en het helle daglicht, een „draperie" van betonnen schotten is aangebracht. De eerste moot wordt gebouwd in een zeer diepen put ter plaatse, waar thans de Zuidoever van het aldaar nog niet verbreede kanaal is. De overige stukken worden daar. geleidelijk in Zuidelijke richting gaande, tegenaan gebouwd. De onderkant van de onder de tweede moot gelegen pompkamer komt op een diepte van 26 m. te liggen. De vrije ruimte tusschen de wanden van den nog niet afgewerkten auto tunnel bedraagt 9.56 m. Na den aanleg van bordessen aan weerszijden zal een rijbaan van bijna 8 m. breedte kunnen worden aangelegd, voldoende voor drie verkeersstrooken. In den autotunnel wordt dwarsventilatie toe gepast, d.w.z. over vrijwel de geheele hoogte van de Oostzijde wordt lucht ingeblazen aan de tegenovergestelde zijde lucht afgezogen. De helling van dezen tunnel bedraagt 1 op 28.5 of 3.51 hetgeen overeenkomt met de helling in den Maastunnel te Rotterdam van 1 of 28 of 3.57 Een bijzonderheid zijn in den tunnel nog de geluidschermen, welke zijn uitgevoerd a^s dwarshangende ribbels aan het plafond op onderlinge afstanden van ongeveer 9 m. De spoorwegtunnel wordt op dezelfde wijze gebouwd als de autotunnel. De doorsnede tus schen de wanden is hier 9.20 m„ ruim voldoende voor een dubbelsporige baan. Ook deze tunnel mechanisch geventileerd, hoewel deze ventilatie in verband met de in hoofdzaak elec- trische tractie gering kan zijn. De helling van den spoorwegtunnel dient belangrijk minder te bedragen dan die van den autotunnel en is dan ook slechts 1 op 60 of 1.66 De spoor wegtunnel wordt daardoor natuurlijk zeer be duidend lager dan de autotunnel. Het thans aan te besteden gedeelte zal om streeks Juni 1943 gereed moeten zijn. DOORSNEDE AUTO-TUNNEL BEIDE TUNNELS ONDER HET KANAAL BSTAèüüüAKU. yof»"r3TW1 van de deviezenverordening 1940 en van de wet Internationaal Betalingsverkeer 1934 zijn ge geven, blijven van kracht en worden geacht op grond van de overeenkomstige bepalingen van dit besluit te zijn gegeven, totdat zij worden vervangen of ingetrokken. In het laatsïe ge val blijven zij van kracht voor zoover betreft strafbare feiten, welke voor deze vervanging oi intrekking zijn begaan. Vergunningen ontheffingen en vrijstellingen, welke voor het bezette Nederlandsche gebied op grond van de deviezenverordening 1940, de wet Internationaal Betalingsverkeer 1934 dan wel krachtens genoemde verordening of wet gegeven bepalingen zijn verleend, blijven van bracht en worden geacht op grond van dit be sluit te zijn verleend, totdat zij door de in stantie. welke daartoe overeenkomstig dit be sluit bevoegd is worden vervangen of inge trokken. Dit besluit wordt aangehaald als „deviezen- besluit 1941". Dit besluit treedt in werking op den dag zij ner afkondiging. 's-Gravenhage. den 29sten Maart 1941. (w.g.) De Secretaris-Generaal van het Departement van Financiën: L. j. A. Trip De waarnemend Secretaris-Gene raal van het Departement van Justitie: J. P HOOYKAAS. De Secretaris-Generaal van het Departement van Handel Nijver heid en Scheepvaart: H. M. HIRSCHFELD. De Secretaris—Generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij: H M. HIRSCHFELD. De Secretaris-Generaal van het Departement van Koloniën: O. E. W. SIX. De Nederlandsche smalfilmcentrale Dik Trom heeft een nieuwe kinderfilm gereed. Deze week is de laatste hand gelegd aan de smalfilm „Ze ven jongens in 'n ouwe schuit" en Zaterdag 5 April zal in het Koloniaal Instituut te Amster dam de eerste vertooning van deze film worden gegeven. Hedenmorgen is op de lijn SchaesbergHeer len het Ujk gevonden van den 71-jarigen O. Tresker, wonende te Nuth. De oude man is, naar men aanneemt, nog na 12 uur buiten geweest en heeft een smal pad langs de spoorbaan geno men, om aldus minder kans te loopen politie te ontmoeten. Door de duisternis misleid, is hij toen waarschijnlijk op de spoorbaan geraakt en door een passeerenden trein gegrepen. Wij ontvingen deel II van een onder den titel: „Hoe maakt menuitgegeven serie boekjes; het vormt een geslaagde poging om meer bekendheid met het werken van ons eigen Nederlandsch bedrijfsleven en met zijn beteekenis te kweeken. Het boekje, dat de uitgeefster, de Vereeni- ging „Nederlandsch Fabrikaat", in de eerste plaats kosteloos op een aantal daarvoor in aanmerking komende onderwijsinrichtingen verspreidt, geeft een beeld van de positie van en het werken in een tiental belangrijke tak ken van industrie. In eenvoudige termen en met behulp van frissche, duidelijke afbeeldin gen krijgt de lezer een kijkje in fabrieken van aardewerk, behangselpapier, glas, haarden, houten en stalen meubelen, tafelzilver, linnen en tapijten. Het is den schrijvers gelukt, zonder in moei lijke technische problemen af te dalen, den lezer te doen begrijpen hoe bijv. ijzer gegoten wordt, hoe in beginsel een weefgetouw werkt, of hoe een bord op de draaischijf uit klei wordt gevormd. Een nuttige, opvoedende uit gave! TILBURG. Bij het gehouden examen van den halfjarigen manufacturierscursus. verbonden aan de Textielschool met Middelbare Textiel- dagschool slaagden de heeren J. Ch. A. M. Ak kermans, Waspik; H. J. M. Brands, Tilburg; C Th. Briiggen, Amsterdam; Th. Elie, Tilburg; Th. W. S. M. Gründemann, Leiden; H. Houwen Blerick; P. N. Jacobsen, Amsterdam; P. A. J de Kort, Tilburg; L. A. v. Oyen, Breda; H. Stalling, Utrecht; F. J. A. A. Straeter, Tilburg; G. G. P. J. Widdershoven, Venlo; H. L. Wil- lemsen, Breda; H. L. Zoomers Zutphen. De heer Th. Gründemann te Leiden, heeft met goed gevolg het diploma behaald aan de Tex tielschool te Tilburg. 's GRAVENHAGE. Geslaagd vooi eersten stuurman groote handelsvaart de heeren: W. A. Kole, P. J. Lieuwen, M. Brunet de Rockebrune. N. J. M. Ponten, en voor derden stuurman groo te handelsvaart H. Hocnhoud en A. van Rosten. UTRECHT. Geslaagd voor het candidaats- rechten: F. H. Jordens en W. Poerink; voor het doctoraal rechtswetenschappen: J. D. Kok; voor het theorethisch tandheelkundig eerste ge deelte: S. J. Verschuur en voor het theoretisch tandheelkundig tweede gedeelte J. A. Thyssen en M. G. van Manen. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor het diploma A de heeren: J. G. Ulrich te Alkmaar, A. Ja cobs te Kloetinge, B. Verduin te Dordrecht, J. C. Meerkerk te Dordrecht, J. E. van Sluis te Amsterdam, F. Scherstra te Leeuwarden, F. M. Ie Mair te Schermerhorn en M. C. Kroon te Delft. VENRAY. (Psychiatrische Inrichting „St. Anna".) Geslaagd de Zusters J. H. H. van Aars- sen, A. M. J. Beurkens (eerd. Zr. Phllothea), sen, A, M. J. Beurskens (eerw. Zr. Philothea), Smarius, A. M. Tak, M. E. Vousten, M. IT. G. Vorachen, J. J. .Wennekes. HILVERSUM L 415.3 M. Nederlandsch programma 8.00 Gramofoonmuziek, 10.00 Gramo- foonmuziek, 12.00 Gevraagde platen, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 1.00 Strijkkwartet (opn.), 1.45 Nederlandsch Verbond voor Sibbekunde: „Wie en wat waren onze voorouders?", 2.00 Amuse mentsorkest en solist, 2.45 Landmans lust, 3.30 Uit Berlijn: 67e Verzoekconcert voor de Duitsche Weermacht, 6.32 Cabaretpro gramma, 7.3o Gramofoonmuziek, 8-00 Nieuwsberichten ANP, 8.15 Spiegel van den dag, 8.45 Omroeporkest, de Meesterzan gers. een dameskoor en solisten, 9.40 Gra mofoonmuziek, 10.00 Nieuwsberichten ANP, sluiting. HILVERSUM II, 301.5 M. Nederlandsch programma 8.00 Gramofoonmuziek, 10.00 Omroepor kest, 10.40 Gramofoonmuziek, 11.00 Om roeporkest, 11.30 Meisjeskoor ,De Krekels". 12.15 Bachcantate (opn.), 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 1.00 Orgelspel, 1.20 Esmeralda en solist, 2.15 „De ontvoe ring uit het Serail", opera (opn.), 5.15 Gramofoonmuziek, 5.30 Revueprogramma, 6.15 Planovoordracht, 6-45 Sport van den dag, 7.00 Gramofoonmuziek, 7.15 De Ram blers, 7.45 Reportage, 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek, 8.30 Concert gebouworkest en solist (opn) 9.15 Radio- tooneel, 9.45 Gramofoonmuziek, 10.00 Nieuwsberichten ANP, sluiting. HILVERSUM L 415.5 M. Nederlandsch programma 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtend gymnastiek, 7.00 Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.10 Gewijde muziek (gr.pl.), 8.30 Nieuwsberichten ANP, 8 45 Orgelspel, 9.15 Gramofoonmuziek, 10.00 Amabile-sextet, 10.20 Voordracht, 10.40 Amabile-sextet. 11.15 Zang en pianovoor dracht. 12.00 Esmeralda en solisten, 12.46 Nieuws- en economische berichten ANP, l.Oo Omroeporkest. Intermezzo: Pianosoli, 4.00 Gramofoonmuziek. 4.3o Gramofoon muziek met toelichting. 5.00 Gramofoon muziek, 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP, 5.3o Gramofoonmu ziek, 5.45 De Ramblers. 6.I5 Causerie ..De Balkan als afzetgebied voor de Nederland sche Industrie", 6.30 Musette-orkest „Les Gars de Paris" en gramofoonmuziek. 7.00 Economische vragen van den dag ANP. 7.15 Gramofoonmuziek, 8.O0 Nieuwsberichten ANP, 8.15 Spiegel van den dag. 8.45 Om- roep-Symphonle-orkest. 9.40 Gramofoon muziek, 10.00 Nieuwsberichten ANP, slui ting. HILVERSUM II, 301.5 M. Nederlandsch programma 6.45 Gramofoonmuziek, 6.50 Ochtendgym nastiek, 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Och- cendgymnastlek, 8.00 Gramofoonmuziek, 8.30 Nieuwsberichten ANP, 8.45 Gewijde muziek (gr.pl.), 9.15 Gramofoonmuziek. 10.20 Kerkorgelconcert en zang, 11.00 Voordracht 11.2o Sylvestre-trio, 12.00 Be richten, 12.15 Gramofoonmuziek, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 1.00 Ensemble Jonny Kroon, 2.00 Arnhemsche Orkestvereenlglng. 2.302 45 Gramofoonmuziek, 3.30 Huishoudelijke vraagbaak, 3.45 Orgelspel, 4.10 Gramofoon muziek, 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP, 5.30 Salonorkest, 6.15 Gramofoonmuziek. 6.45 Reportage, 7.00 Friesch praatje ANP, 8.15 Spiegel van den dag of gramofoonmuziek, 8.30 Omroepork. en soliste, 9.30 Causerie ,X>e invloed van alcohol op onze volkskracht", 9.45 Gra mofoonmuziek, 10.00 Nieuwsberichten ANP, sluiting. Als opvolger van den op 8 Juni 1940 in het ziekenhuis te Gent overleden Abt van de Abatj van Bornhem, Godefridus Willibertus Indewey O.Cist. van Oud-Gastel, is benoemd de zeer- eerw. heer pastoor Eu genius Josephus Dirck O.Cist., geboren te Roosendaal 17 Maart 1878. De nieuw benoemde werd gekleed op 17 Oc tober 1896, geprofest op 18 October 1897 en priester gewijd op 20 September 1902. In Juni 1904 werd hy benoemd tot kapelaan te Oudenbosch en in 1935 als pastoor terzelfdei plaatse als opvolger van pastoor de Wit O.Cist De tweede dag in het büjarttoumooi om het kampioenschap 71/2, dat te Leeuwarden wordt gehouden, ving aan met de voortzetting van de afgebroken party WiemersDe Leeuw en leverde een overwinning op voor Wiemers. De uitslagen luiden: Wiemers De Leeuw De Leeuw Van Vliet v. d. Pol Dominering Metz Wiemers Beekhof Sweering Van Vliet 222 v. d. Pol 300 300 28 47 10.71 269 28 38 9.60 206 10 59 20.60 300 10 165 30 300 26 48 11.53 268 26 43 1020 141 29 19 4.86 300 29 53 1024 220 27 24 8.14 300 27 75 11.11 30 44 7.40 30 55 10.— De Leeuw 300 28 107 10.71 Dommering 235 28 44 8.39 Metz 107 17 17 6.29 Sweering 300 17 77 17.64 De stand luidt thans na den tweeden dag: 1. Sweering 4 1200 83 119 14.45 2 van Vliet 3 1122 92 165 12.39 3. v. d. Pol 3 1046 88 118 11.88 4. Wiemers 2 689 78 54 823 5. Dommering 2 1103 135 59 8.17 6. de Leeuw 1 1071 94 107 1128 7. Beekhof 0 639 95 41 6.72 8. Metz 0 689 111 35 620 De jaarvergadering van den Nederlandschen Dambond zal dit jaar worden gehouden te Den Haag, op Donderdag 22 Mei as. (Hemelvaarts dag), in café-Restaurant „Den Hout", Bezui- denhoutscheweg. De heer P. D. de Graaf wordt candidaat ge steld voor het hoofdredacteurschap van «Het Damspel".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 3