Kroaten nemen nieuwen toestand met rust en waardigheid op v r Belgrado nog niet tot rust gekomen DE ZOON GODS EN DE WERELD Britsche oorlogsbodems getroffen „FRANKEN" Verduistering Winstbelasting wordt verhoogd Tucht en orde onder studenten „HALF OM DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE Moeilijkheden bij hulp der V.S. voor Joego-Slavië J' Mededeeling Van dr H. Fischböck Herhaald protest door Duitsehen gezant Passiezondag Bommen op Grieksche havens en lucht bases 28.859 Britsche burgers bij luchtaanvallen gedood Ontspanning in Syrië rw BEPERKEN JAN WERK VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 30 MAART 1941 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEFOON 21543 EN 21544 GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 26 cent per week; per kwartaal 3.41. Bij onze Agenten 2ZV2 ct. per week, per kwartaal 3.75 VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22929 De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents oer regel. Ingezonden Mededeelingen 50 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iederen regel meer 16 cents. DE GEBEURTENISSEN IN JOEGO-SLAVIë Tswetkowitsj en Markowitsj weer vrijgelaten MATSOEOKA HEDEN NAAR ITALIë Nieuw onderhoud met Von Ribbentrop Ontvangst voor de pers Bezoek bij Göring Woensdag naar den H. Vader Bezit van Roeme'ensche legionnairs geconfisceerd Lezing van prof. Sauerbruch in Agram Berlijn zegt: „Wij laten ons niet bespotten" Handhaving bij verordening opgedragen aan den rector-magnificus ITALIAANS CH WEERMACHTSBERICHT Chineesche basis tot over gave gedwongen „Turkije wil den vrede" Aantal gewonden meer dan 40.000 Een Duitsch protest te Washington Wal is Het nieuwe, smakelijke, voedzame brood van erg goedkoop 18 CENT p. 800 GRAM (VOORAL DUN SNIJDEN) 'n TIP VAN BOOTZ DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN Wijziging in de voorschriften Monument onthuld te Leersum Voor elf gesneuvelde Neder landsche militairen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BELGRADO, 29 Maart (D.N.B.). De Hrvatski Dnevik, t te Agram verschijnen de centrale orgaan van de door dr. Matsjek geleide Kroatische Boerenpartij, schrijft over den nieuwen toestand, dat Agram en geheel Kroatië met wecrgalooze rust en waardigheid de gebeurtenissen in Belgrado hebben opgenomen. De aanwezigheid van dr. Matsjek in Agram heeft zonder twijfel een gunstigen invloed gehad op het zelf vertrouwen der burgers te Agram. Men wist, dat hij als zijn afgezant den banus naar Belgrado had gezonden met de taak zich op de hoogte te stellen van den nieuwen toestand en hem in te lichten over alles, waarop hij, na bestudeering van alle In aanmerking komende factoren, een besluit zal nemen over de vraag, of hij zitting zal nemen in deze regeering of niet. De banus van Kroatië, dr. Sjoebasjitsj is Vrijdagavond na langdurige besprekingen, die hij in de Joego-Slavische hoofdstad gevoerd heeft als lasthebber van den Kroatenleider dr. Miatsjek, naar Agram teruggdaeerd. Tevoren had hij nog een langdurig onderhoud met den nieuwen minister van Binnenlandsche Zaken en chef van de Zelfstandige Democratische Party, dr. Boedisawljewitsj. Zooals men weet is de Zelfstandige Demo cratische Party reeds lang met de Kroatische Boerenparty in een speciale party-coalitie ver bonden. Het D.N.B. meldt uit Washington: In Amerikaansche militaire kringen beoordeelt men, volgens Associated Press, de verkla ring van onderstaats-secretaris Sumner Welles, volgens welke de Ver. Staten thans aan Joego-Slavië binnen het kader van de wet op de hulpverleening aan Engeland materieele hulp zullen doen toekomen, slechts sceptisch. In deze kringen wijst men er op, dat Joego- Slavië maanden zou moeten wachten en dat de Amerikaansche leveranties wellicht eerst den volgenden winter of in het voorjaar van 1942 zouden kunnen beginnen. De oorzaken, dat van den kant der Ver. Staten maar weinig kan worden gedaan om de belofte van Welles ef fectief te maken, zijn gelegen niet slechts in de moeilijkheden van het transport van mate rialen over de Adriatische Zee, maar ook In het eigen gebrek der Ver. Staten aan oorlogs tuig. De Ver. Staten hebben in het algemeen, aldus verklaart men in militaire kringen, slechts geweren en militaire vrachtauto's af te staan en geweren hebben de Joego-Slaviërs zelf genoeg. Naar de Vreme meldt, is het na de plechtige godsdienstoefening in de synagoge, naar aan leiding van de troonsbestijging van Koning Peter, gekomen tot betoogingen van de Joden uit Belgrado voor de nieuwe Joego-Slavische re geering. De politiepresident van Belgrado heeft, naar de bladen melden, een communiqué van den volgenden inhoud uitgegeven: „De eerste dagen hebben, als by iedere wijziging van een regime, ook enkelen gemeend hun persoonlijke gevoelens op bijzondere wijze te moeten aanpassen bij den nieuwen toestand. De minister-president heeft tot onze burgerij den oproep gericht geen betoogingen te houden Intusschen hebben naar aanleiding van de plechtige godsdienstoefening in de hoofdstad onder het publiek wederom soortgeiyke betoogingen plaatsgevonden, welke geenszins in overeenstemming zijn met de waar digheid en de vredelievende houding van ons land. Voor zoover deze betoogingen de uitdruk king waren van onverantwoordelijke elementen, moeten zij ten allerscherpste veroordeeld wor den. De autoriteiten hebben van haar kant alle maatregelen genomen om een herhaling van dergelijke excessen te verhinderen, welke alleen voor de regeering de uitvoering van haar taak tot het welzijn van land en natie bemoeiiyken Zonsondergang 30 Maart 20.09 Zonsopgang 31 Maart 7.19 30 Maart: Maanopkomst 8.34 ondergang 22.58 De commissaris-generaal voor Financiën en Economische Zaken, dr. H. Fischböck, deelde in de Zaterdag te Den Haag gehouden persconfe rentie mede, dat het niet doelmatig js gebleken in de deviezen verordening, die 29 Maart is ver schenen, reeds een verdere regeling op te nemen van het betalingsverkeer tusschen Duitschland en Nederland. Deze regeling zal echter per 1 April vol gen. Na 31 Maart zal een nieuwe verordening worden ingevoerd ten opzichte van het Spemnarkenverkeer, die naast eenige tech nische veranderingen een belastingplicht by de overdracht van Sperrmarken tusschen Nederlandsche onderdanen onderling zal inhouden. In het verkeer tusschen Nederlanders en Sperrmarkstaten behoeft niets te worden betaald. Ten slotte deelde ihinister Fischböck nog me de, dat, wanneer zooals tot nu hier in Neder land slechts 25 procent winstbelasting wordt ge heven, dit slechts de helft beteekent van het geen in het Duitsche rijk wordt betaald. Het zal daarom onvermijdelijk zijn, dat ook hier op den duur een verdere verhooging plaats vindt. Deze verhooging zal thans uiterlijk aan het einde van net loopende boekjaar worden ingevoerd. BERLIJN, 29 Maart. (D.N.B.) De Japan- sche minister van Buitenlandsche Zaken, Matsoeoka, vertrekt Zondagmiddag van Ber- lijn naar Italië. Verder wordt gemeld, dat de minister van Buitenlandsche Zaken, von Ribbentrop, van ochtend zijn Japanschen ambtgenoot, Mat soeoka voor een nieuw onderhoud heeft ont vangen. In den loop van den ochtend heeft de Japan- sche minister ook zijn handteekening geplaatst in het gouden boek der stad Berlijn. Hij werd welkom geheeten door staatsminister dr. Meiss- ner en burgemeester Steeg. Matsoeoka zeide aan zijn verblijf te Berlijn altijd de schoonste her inneringen te zullen behouden. BERLUN, 28 Maart. (D. N. B.) Matsoeoka en von Ribbentrop hebben vanmiddag in tegen woordigheid van den Duitsehen perschef, dr. Dietrich, vertegenwoordigers van de Duitsche pers en oorrespondenten van staten, die by net driemogendhedenpact aangesloten zijn, met de te Berlijn geaccrediteerde persattaché's van de verbonden mogendheden ontvangen. Tenslotte wordt bericht dat rijksmaarschalk Göring Zaterdag den Japanschen minister Matsoeoka in Karinhall heeft ontvangen. Na een langdurig onderhoud, in tegenwoor digheid van d.en Duitsehen ambassadeur te To kio, dat in den geest der hartelijke vriendschap welke beide landen verbindt gevoerd werd, en waarbij ook economische vraagstukken van ge meenschappelijk belang behandeld werden, vond een ontvangst in intiemen kring plaats. VATICAANSTAD, 29 Maart (Stefani). Zooals reeds eerder werd gemeld zal de Japansche minister van Buitenlandsche Zaken, Matsoeoka. tijdens zijn verblijf te Rome, een bezoek bren gen aan, Z. H. den Paus. Dit bezoek, dat geen officieel karakter zal dragen, zal plaats hebben Woensdag 2 April as. BOEKAREST, 29 Maart (S.P.T.) De regee ring heeft een decreet uitgevaardigd, waarby de roerende en onroerende goederen van de vroe gere Roemeensche legionnaire beweging in beslag worden genomen. Voorts is het vermogen van de jeugdorgani satie van de „IJzeren Garde" door den staat ge confisceerd. BELGRADO, 29 Mrt. (D.N.B.) Prof. Dr Sauerbruch, die door den nieuwen toestand in Belgrado verhinderd was zijn aangekondigde lezingen te houden, heeft op uitnoodiging van de Kroatische artsen en chirurgen in de Kroatische hoofdstad Agram twee lezingen gehouden wa'rbij hij vele en aandachtige toe hoorders had. BELGRADO, 29 Maart. (D.N.B.). Het straatbeeld van Belgrado vertoont nog aan zienlijke onrust. Op alle groote kruisingen van straten staan pantserwagens opgesteld. Desondanks blijft de politie de betoogers slechts met moeite de baas. Op verscheidene plekken in de stad zijn bot singen ontstaan tusschen aanhangers en tegen standers van de nieuwe regeering. De auto van den Duitsehen gezant is eveneens het voorwerp eener demonstratie geworden. Toen de gezant door de menigte herkend werd, uitte een aantal betoogers dreigkreten, anderen antwoordden met handgeklap, waaruit tenslotte een vecht partij ontstond. Het Duitsche gezantschap heeft tegen de gebrekkige bescherming van 'den auto van den gezant een protest ingediend. Naar verder uit Belgrado gemeld wordt zyn Vrijdagavond, zonder dat de politie er tegen op trad, door jeugdige elementen pamfletten van Engelsche herkomst verspreid, waarin Duitsch land wordt beschimpt. Joodsche zaken hebben deze pamfletten bij wijze van aanplakbiljet voor hun winkelruiten opgehangen. Door het A.N.P. werd van welingelichte zijde te Berlijn vernomen, dat de Duitsche gezant te Belgrado, von Heeren, opnieuw den Joego-Slavischcn minister van Buiten landsche Zaken, Nintsjitsj, heeft ontmoet om by hem te protesteeren. Men gelooft in deze kringen, dat het protest in verband staat met de gebeurtenissen van gis teren ter gelegenheid van de feestelijke gods dienstplechtigheid in de kathedraal van Bel grado waar de Duitsche gezant is beschimpt. Op de vraag, of bij deze gelegenheid tusschen den Joego-Slavischen minister van Buitenland sche Zaken en den Duitsehen gezant ook poli tieke kwesties besproken zijn, antwoordde meri in de Wilhelmstrasse, dat de toestand voor Duitschland geen aanleiding geeft op het oogen- blik politieke vraagstukken te behandelen Wanneer de Joego-Slavische regeering van mee ning is, zoo verklaarde men verder, dat er een wijziging in haar houding is gekomen, dan is het haar taak, hiervan de Duitsche regeering mededeeling te doen. Volgens te Fünfkirchen uit Sissek ontvan gen berichten wijzen de Kroatische boeren de tegen de asmogendheden gerichte de monstraties, die uit Belgrado gemeld worden, van de hand. Zij houden zich verre van pro- Engelschc betoogingen en verwachten, dat dr. Matsjek, als vertrouwensman der Kroati sche Boerenpartij, de hem in het nieuwe kabinet toegekende plaats van vice-minister- president slechts dan zal aanvaarden, wan neer de waarborg gegeven is voor de erken ning der toetreding van Joego-Slavië tot het driemogendhedenpact door de Tiieuwe regec- ring. Het toonaangevende Kroatische blad, Hrvatski Dnevnik, publiceert volgens S.P.T. Zaterdag een schildering van de gebeurtenis sen te Belgrado. Het blad verklaart, dat dr. Matsjek, die een groot voorstander van de toetreding tot het pact van drie is en die volgens de eerste berichten in het nieuwe kabinet zitting had, geen lid van de regeering-Simovitsj is. De Kroatische metropoliet en aartsbisschop van Agram, mgr. Tepinac, is door het ministerie van Justitie te Belgrado, dat officieel het toe zicht op de kerken uitoefent, in kennis gesteld van de troonsbestijging van Koning Peter II en van de vorming van het nieuwe kabinet. Tevens is hem verzocht de bevolking van Kroatië via de geestelykheid dienovereenkomstig in te lichten. Mgr. Tepinac heeft, naar D.N.B. bericht, deze mededeeling aan de bisschoppen zonder eenig eigen commentaar doorgegeven. International News Service meldt uit Belgrado, dat Kroatische kringen begonnen zijn een standpunt in te nemen tegen het militaire ka rakter van het nieuwe bewind. Zooals hetzelfde persbureau verder meldt, is men in diplomatieke kringen der Joego-Slavische hoofdstad van meening, dat de druk van be langhebbende Angelsaksische zijde Joego-Slavië in een uiterst gevaarlijke positie zou kunnen brengen. De gezanten van Engeland, Grieken land en de Vereenigde Staten hebben den mi nister van Buitenlandsche Zaken te Belgrado een gelukwenschtelegram doen toekomen. Naar S.P.T. verder meldt blijven de officieele instanties in de Wilhelmstrasse de gebeurtenis sen in Joego-Slavië met de grootste, aandacht volgen. Men vestigt thans vooral de aandacht op het geen reeds eerder in de pers tot uiting is ge komen n.l. dat anti-Duitsche groepen voor den val van de regeering Tswetkowitsj verant- woordelyk zijn. De incidenten, welk uit Bel grado worden gemeld, wijzen op een verster king van den invloed van chauvinistische Serven. De aanvallen op Duitsche eigendom men en het optreden tegen Duitsche onder danen moeten, volgens Berlijn, aan deze krin gen geweten worden. Wel heeft de nieuwe regeering voor bedoelde incidenten haar excuses aangeboden, maar dit neemt niet weg, dat deze feiten zich hebben voorgedaan. Een belangrijke vraag is nu, vol gens de Wilhelmstrasse, of deze incidenten van hooger hand waren geïnspireerd, of dat zy het werk zijn van onafhankeiyk handelende ele menten. Deze vraag moet worden opgelost voordat in de oogen van Berlijn de verhouding tusschen Duitschland en Joego-Slavië opgehel derd is. Ondertusschen blijkt uit de berichten, welke heden in den loop van den dag uit Belgrado zyn ontvangen, dat de antl- Duitsche uitingen weer scherper zyn ge- worden. In de Wilhelmstrasse meent men daarom te kunnen aannemen, dat er krach ten aan het werk zÜn> die de betrekkingen met Duitschland definitief willen vertroe belen. Men heeft van Duitsche zijde intusschen te kennen gegeven, dat men er zich voorlooplg toe bepaalt, de situatie met aandacht en met geduld te volgen. Bij de toetreding van Bel grado tot het pact van drie werd van Duitscfr zijde de hoop en het vertrouwen uitgesproken, dat de vreedzame ontwikkeling ln Zuid-Oost Europa door de aansluiting van Joego-Slavië gebaat zou zijn. Wanneer deze hoop wordt be schaamd, ligt de schuld by die Joego-Slavische kringen, die deze ontwikkeling trachten te dwarsboomen. Te bevoegder plaatse In Beriyn verklaart men zeer nadrukkelijk dat Belgrado niet moet wanen, dat het met de Dnitsehe plan nen naar believe kan omspringen. „Duitsch land", «oo zeide men, „laat zich provo- ceeren, noch bespotten". In het verordeningenblad Is opgenomen een besluit van den Secretaris-Generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescheming betreffende handhaving der orde onder de studenten aan universiteiten en hoogescholen in het bezette Nederlandsche ge bied. Daarin wordt het volgende bepaald: De handhaving der tucht en orde onder de studenten is opgedragen aan den rector- magnificus, voor zoover hierna niet anders is bepaald. By overtreding der orde of bij ander wan gedrag waarschuwt of berispt de rector- magnificus. In ernstige gevallen is de rector-magni- ficus bevoegd den overtreder den toegang tot de universiteit of hoogeschool voorloopig voor den tijd van zeven dagen te ontzeggen. Het college van rector-magnificus en asses soren bepaalt binnen zeven dagen na de be slissing, door den rector-magnificus genomen, of en voor hoelang de periode, gedurende welke de toegang is ontzegd, dient te worden ver lengd. De overtreder mist de bevoegdheid om ge durende den tijd, dat hem de toegang tot een universiteit of hoogeschool is ontzegd, examen af te leggen of toegelaten te worden tot het bijwonen van colleges en practica aan eenige andere hoogeschool in het bezette Nederland sche gebied. De uitspraak van het college van rector- magnificus en assessoren, waarvan onverwijld aan den overtreder, het college van curatoren en den Secretaris-Gq^eraal schriftelijk mede deeling wordt gedaan, dient van een dagteeke- ning te worden voorzien en met redenen te wbr- den omkleed. Tevens wordt beslist of de uit spraak al dan niet openbaar zal worden ge maakt. De rector-magnificus en de belanghebbende kunnen binnen drie weken na dagteekening van de uitspraak by den secretaris-generaal in be roep komen. Het instellen van beroep brengt niet mede, dat de uitvoering van de opgelegde straf wordt opgeschort. De voorzitter van het college van curatoren, gehoord den rector-magnificus, kan in het be lang van de betrokken universiteit of hooge school of bij wijze van ordemaatregel bepalen, dat de universiteit of hoogeschool gedurende ten hoogste vier dagen zal worden gesloten. Hij doet van een hiertoe strekkend besluit onverwijld mededeeling aan den secretaris-generaal, die dér sluiting voor onbepaalden tyd kan verlengen. Rechtsvoorschriften, welke met de bepalingen van dit besluit in strijd zijn, treden buiten werking. Dit besluit treedt bij afkondiging in werking. „Voor Abraham werd, ben Ik." Aan het begin van den Passietyd, waarin wij den Christus in vernedering en lijden zullen volgen tot in Zyn uiterste verlatenheid op het kruis, staat in de Liturgie dit verheven woord, waarmede de Zoon des Menschen Zyn Godde lijke grootheid onthult en Zich tot Zoon van God verklaart, in wezen geiyk aan den Vader. Een woord, dat een godslastering beteekent voor ieder, behalve voor den Heiligste aller menschen. den Eenige, die de wereld de vraag durfde en mocht stellen: „Wie uwer zal My van zonden overtuigen?" „Voor Abraham werd, ben Ik." Niet „was Ik", maar „ben Ik", staat er geschreven. Met een duidelijke zinspeling op den naam Jahwe, Hij .Die Is, plaatste Christus, in het verheven bewustzijn van Zijn waarachtige grootheid als God, Zijn bestaan als God vóór het worden van Abraham, opdat wij, alvorens wy Hem zouden zien in Zyn vernedering, zou den weten, dat in Hem is het onveranderlijke Zijn der Godheid, het eeuwige Nu, waarin geen gisteren en geen morgen is. Wy staan voor de keuze, Hem overeenkomstig zyn woord te aanvaarden als den Zoon van God of Hem te verwerpen als een bedrieger en Godslasteraar. Met dit laatste zyn echter de ver hevenheid van Zijn leer en de heiligheid van Zyn leven ln strijd. Hier geldt geen compromis: W ie uit God is, luistert naar Gods woorden." Daarmede is onverbidde lijk de scheidingslijn getrokken tusschen de kinderen Gods en het ,.gens non sancta. het onheilig volk." Christus was dé verhevenste mensch aller tijden, of hij was een bedrieger. Wij moeten ofwel Hem volgen en Hem in lijden en ver nedering het kruis nadragen, of ons scharen aan de zijde van hen, die Hem versmaadden en kruisigden. „Als iemand na Mij wil komen hij verloochene zichzelf neme zijn kruis op iederen dag en volge My na" Het kruis opnemen, behoeft niet te betee- kenen, dat wy hetzelfde moeten doen en lijden, wat Christus deed en leed, maar wel. dat wij ons. als Hij, een man moeten toonen in het strijdperk van het leven, dat wy Zijn houding tegenover het leven en Zijn geestesgesteldheid moeten overnemen.. Wat nu kenmerkt de levensbeschouwing van Hem, in Wien de harmonie gevonden werd aller deugden? Hij, die de Samaritaansche, den moordenaar en de overspelige vrouw vergaf zonder één enkel hard woord tot hen te richten, is in één opzicht van een uiterste beslistheid: in alles is de absolute souvereiniteit Gods het leidende be ginsel van Zijn leven. Terwijl Hy den uit zwak heid zondigenden mensch aantrok door Zijn liefde en goedheid, wilde Hy van geen com promis weten, waar het deze waarheid betrof, dat alle dingen der menschen. hun persoonlijke, maatschappelijke en staatkundige betrekkingen, tot norm en richtsnoer moeten hebben den H. Wil van God. Vandaar Zyn verpletterende aanklachten, Zyn striemende verwijten tegen de Farizeërs en de ongeloovige Joden, die in hun hoogmoed slechts een God wilden aan vaarden, wanneer deze paste in den beperkten gedachtengang van hun enghartig nationalisme. Hierin ligt de kern van het conflict, dat tot den jongsten dag Christus en Zyn Kerk zal scheiden van de opvattingen der wereld. Christus leerde ons een God te aanbidden van goddelijke en transcendente volmaaktheid, de wereld wil slechts knielen voor een God naar haar eigen inzichten en verlangens. In zijn hoogmoed,, die sinds Adam de wortel is van alle kwaad in de wereld, zoekt de mensch Gods souvereine rechten te beperken en voor waarden te stellen voor zijn onderwerping aan Hem. De mensch, die zonder God niet kan leven noch zich bewegen, ja zelfs niet zou zyn, eischt voor zich het recht op, bepaalde gebie den zijner activiteit aan'het oppergezag Gods te onttrekken. Christus' leven daarentegen was de levende uitdrukking van deze groote waarheid, dat God de hoogste en absolute souverein is. Chris tus als Mensch wist Zijn juiste plaats tegen over God en dit gaf aan het menschelyk ka rakter van Jezus dien specialen trek van nede righeid. Geen nederigheid, die de menschelyke waardigheid verlaagt, die den mensch minder waardig maakt en hem berooft van ruggegraat, maar die nederigheid, die ons onze juiste plaats doet kennen tegenover God die het hart on bevreesd maakt te midden van den storm. Christus was nederig maar Hij overtrof ons allen in levensmoed en waardigheid. Hij was waarlijk groot omwille van Zijn nederigheid. Ware grootheid en volmaakte vrijheid vinden haar oorsprong in volledige onderwerping aan God. Nederigheid is waarheid en Christus is de Waarheid zelf. Met de wereld, die zich keerde tegen God, was er voor Hem geen compromis mogelijk. De hoogmoed van den gevallen mensch stond in onverzoenlijke tegenstelling tot de nederig heid van Christus. Een botsing tusschen beiden was onvermijdelijk Christus ging den strijd in, gewapend met Zijn schuldeloosheid en 2ijn nederigheid. De Almachtige trok van Zyn Die naar de bescherming der godheid terug. De strijd culmineerde in den dood van den Men- schenzoon. „Hij vernederde Zichzelf, ge hoorzaam geworden tot den dood, ja, tot den dood des Kruises." (Phil. 2, 8). Door Zijn vernedering en gehoorzaamheid moest de menschheid, die door den hoogmoed van Adam ten val kwam, worden verheven tot het Goddelijk Zoonschap. Het „onheilig volk", dat in zijn verhardheid de profetieën tot vervulling brengt tot aan het Consummatum est, roept de verwerping over zich af. Maar voor Jezus is de verhooring nabij van zijn gebed: „Vader, het uur. is gekomen, verheerlijk Uw Zoon, opdat Uw Zoon U verheerlijken mag." Het Licht sterft, opdat de duisternissen het licht der waarheid'zouden zien. K. ERGENS IN ITALIë, 29 Maart. (Stefani) Het 259ste communiqué van het Italiaansche huofdkwartier luidt: Aan het Grieksche front bedrijvigheid der artillerie. Onze vliegtuigen hebben een der Grieksche luchtbases en de havenwerken van Navarino gebombardeerd en getroffen. By een vlucht naar Malta hebben Duitsche vliegtuigen een Hurricane neergeschoten. In Noord-Afrika is niets van beteekenis te melden. In de Egeïsche Zee heeft onze luchtmacht gisteren verscheidene aanvallen op vijandelijke convooien, vlootformaties en gemeerde schepen gedaan, die met torpedo's en bommen bestookt werden. Een Engelsch vliegtuigmoederschip en twee Britsche kruisers werden door de torpedo's van onze vliegtuigen getroffen; men moet aan nemen, dat een der kruisers gezonken is. Verder werden kleine koopvaarders ernstig beschadigd. Een geraakte in brand. In Oost-Afrika duurt aan het Noordelijke front de hardnekkige strijd by de nieuwe stel lingen ten Oosten van Keren voort. Onze lucht- machtafdeelingen hebben Britsche gemechani seerde strydmiddelen gebombardeerd. Tijdens een luchtgevecht hebben onze jagers twee vijan delijke vliegtuigen neergehaald. Vroeg in den morgen van den 28sten Maart hebben Engelsche vliegtuigen een aanval gedaan op het vliegveld van Lecce, dat zy met machine geweren'beschoten. Eenige personen zyn gewond. Een hotelier met meer kamers dan gasten Bedacht iets dat leder verraste, Want hij deelde mee: ,,'k Scheuk TIP van Bootz voor 't diner" En nu logeeren ze zelfs in de kasten! Inz. M. M. K te A'dam ontvangt een flesch TIP. KANTON, 28 Maart (Domei; Loekfoeng, een strategische Chineesche basis aan de Oost kust van de provincie Kwantoeng, is vandaag om twaalf uur tot overgave gedwongen door de Japansche strijdkrachten, die vanmorgen met succes geland zyn in de Tsjiensjih-baai, vol gens een mededeeling van de Japansche vloot in Zuid-Cliina. ISTANBOEL, 28 Maart. (SPT). De vice-voor zitter van de Turksche Nationale Vergadering, Gynaltay, heeft een rede over de Turksche buitenlandsche politiek gehouden. Turkije wil den vrede zeide hij o.a. „Wij wenschen geen oorlog, maar onder alle omstandigheden zullen wy onze vrijheid en onafhankelijkheid verde digen. Deze houding beschouwen wij als het beste middel om te voorkomen, dat ons land het oorlogstooneel wordt." LONDEN, 28 Maart (S.P.T.). In een Vrijdag te Newcastle gehouden rede maakte de parle mentaire secretaresse van het Engelsche mi nisterie van Openbare Veiligheid, miss Wilkin- Son, bekend, dat sedert het uitbreken van den oorlog in Engeland 28.859 burgers door Duit sche luchtaanvallen om het leven zijn gekomen. Het aantal gewonden bedraagt meer dan 40.000, waarvan het meerendeel zwaar gewond werd. VICHY, 29 Maart. (D.N.B.). Naar men in be voegde Fransche kringen verneemt, is de toe stand in Syrië nog meer ontspannen. De door den hoogen commissaris, generaal Dentz, ge nomen voorzichtigheidsmaatregelen blijven ech ter vooreerst gehandhaafd. Bovendien zet de generaal zyn contact met Syrische persoonlijk heden voort tot vorming van een nieuwe re geering. WASHINGTON, 29 Maart. (D.N.B.) Van Duit sche zyde is hier gisteren een protest ingediend tegen de uitlevering der twee Duitsche marine officieren, die in krijgsgevangenschap waren ge raakt. Het protest heeft betrekking op de uit levering als zoodanig en op het feit, dat men den officieren, voor zy uitgeleverd werden, de handboeien had aangedaan. By besluit van den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken (Verorde ningenblad no. 13) zyn wijzigingen gebracht in het eerste uitvoeringsbesluit ingevolge de ver ordening betreffende het beperken van werk. Artikel 1 van laatstgenoemd besluit komt nu te luiden als volgt: Het is den leiders van landbouw-, industrie- en handelsbedrijven, alsmede dengenen, die een vrij beroep uitoefenen, verboden: 1. Het werk in het bedrijf of in het vrije be roep tijdelijk of voorgoed stop te zetten. 2. den werktijd van werknemers tot minder dan 36 uren in de week ln te korten; 3. werknemers te ontslaan, tenzij artikel 1639p van het Burgerlijk Wetboek toepasselijk is. Zaterdagmiddag is op de oude begraaf plaats te Leersum een gedenkteeken ont huld op het graf van elf Nederlandsche mi litairen, die op den 14den Mei voor het vaderland zijn gevallen. Op het gemeentenuis werden de talrijke aan wezigen ontvangen door den burgemeester jhr. H. van den Bosch. Onde, de aanwezigen be vonden zich vele oud-militairen, voornamelijk va het voormalige tiendp regiment infanterie, afgevaardigden van de eerste-hulpbrigade uit Leersum en de veldprediker van het regiment, ds. Noot. Na eenige woorden van herinnering en deel neming te hebben gesproken onthulde de bur gemeester den eenvoudigen, doch smaakvollen steen: waarna hü als eerste een krans legde namens het gemeentebestuur. Vele anderen volgden dit voorbeeld. Vervolgens werd het woord gevoerd door een tweetal officieren, waarna ds. Noot een slotwoord sprak.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1