l'Arlésienne MOOR _TL. DE VEREENIGDE VEILINGEN IN 1940 INCOURANTE FONDSEN gCI v. Empelen Schoon® 60tWeB- KATHOLIEKEN God zegene den Arbeid NEDERLANDSCHE LANDBOUWBANK n.v. Strijd tegen de Britsche koopvaardij voortgezet W. HOLTHUIZEN ZEGENING VAN DEN ARBEID Hedenmiddag 5 uur Inbrekers van formaat Veel is veranderd Een jaar vol problemen WAARSCHUWING Nieuwe Commissaris bij de Ned. Bank ZONDAG 30 MAART 1941 Vrijdag 4 April te Haarlem De muziek Stoomen van Overgordijnen en Glasgordijnen ACCOUNTANT - LID N.Lv.B. HAARLEM WILHELM INASTRAAT 37 TELEF. 17644 VLUGGE AFLEVERING van Haarlem neemt allen deel aan de HEDEN, ZONDAG 30 MAART Huldiging van scheidende Spaarnestad-employé's Zilveren jubileum Te Zandvoort aangehouden DE PERSOONSBEWIJZEN 'Uitreiking begint 15 April C. A. SWAALF BEVERWIJK Groenten Het emballagevraagstuk (AMSTERDAM) CED. OUDECRACHT 29 hoek JACOBIJN ENSTRAAT - HAARLEM TRAGISCHE DOOD TE BENNEBROEK Duitsch weermachtsbericht Jaarvergadering Weldadigheid naar Vermogen Vliegveld Half ar op Malta gebombardeerd TWEEMAAL HAARLEM— AJAX Officieele plechtigheid op Haarlem-terrein DAM MEM WEEKOVERZICHT HAAR LEMSCHE DAMCLUBS Persoonlijk kampioenschap van H. en O. Simultaanseance voor Haar lemsche P olitie-damclub dr. A. Bühler volgt staatsraad Wohltat op DOODELIJK ONGELUK 12-jarige jongen te Bussum doodgereden EEN EENVOUDIG VAASJE BLOEMEN OF EEN GROOTER BLOEM- STUK uit ons magazijn schenkt steeds voldoening door de gróote 'zorg daaraan besteed, zoowel in kwaliteit als in artistieke uitvoering. BLOEMENMAGAZIJN HILLEGOM STAD Het Nederlandsch Tooneel, directeur Cor van der Lugt Melsert, geeft op Vrijdagavond 4 April, aanvang kwart over zeven, in den Stads schouwburg te Haarlem een enkele opvoering van l'Arlésienne, in vijf tafereelen van Alphonse Daudet, in de vertaling van J. W. F. Werumeus Buning. De muziek van Georges Bizet wordt uitgevoerd door de Haarlemsche Orkest Vereeni- ging, leiding L. M. G. Arntzenius. De koren van Bizet worden gezongen door de R.K. Oratorium - Vereeniging onder Theo van der Bijl. De ballet ten Georgi verleenen hun medewerking, o.a. met het dansen van de Farandole. De rolverdeeling is als volgt: Vivette, Annie van der Lugt Melsert- van Ees; Roso Mamaï. Magda Janssens; Moeder Renaud, Marie van Westerhoven (a.g.); het on- noozele kind, Carla de Raet; Balthasar, Cor van der Lugt Melsert;Prancet Mamaï, Louis van Gasteren; Fréderi, Johan Schmitz; Baas Mare, Johan Elsensohn; Mitifio, Han Bentz v. d. Berg; de Equipagie, Anton Grijnders De décors zijn ontworpen door Jacques Snoek en geschildera door Karei Bruckman. De cos tumes zijn verzorgd door A. Serné en Zn., het kapwerk door D. H. Michels. De regie en artistieke leiding van deze ver tooning, die gegeven werd in de serie van bij zondere voorstellingen Kunst in Amsterdam en die door de tooneelcritici als éen van de belang rijkste kunstmanifestaties van dit tooneelseizoen werd bestempeld, berust bij Cor van der Lugt Melsert. In de onsterfelijke en eenvoudige „Lettres de mon Moulin" van den jongen, zes en twintig jarigen Alphonse Daudet, vindt men de enkele bladzijden, waarboven de titel „l'Arlésienne" staat; de eerste korte notitie, nog nauwelijks een novelle, van het gegeven, dat later de stof voor dit drama in drie bedrijven zou opleveren. Het korte verhaal behelst in groote trekken reeds alles wat in de latere bewerking zal tref fen, het is geheel en al van het land van de Provence, waar Daudet's molen stond, een land schap als van een lieflijke idylle, waar men zich eensklaps stoot aan de steenen van een tragi- Schen Romeinschen bouwval. Evenals in Mistral's „Mireille", meesterwerk der Provengaalsche dichtkunst, is bij Daudet's „Arlésienne" het leven landelijk en aartsvader lijk, met een gemoedelijken spot en een dichter lijken geest, tot het oergeweld losbreekt. Het meeste van wat zich op deze aloude boerderij afspeelt, zou duizend jaar eerder hebben kunnen spelen, in den gestadigen gang der geslachten op een Provengaalsche hoeve. Maar als onweerswoede boven een idyllisch landschap heerscht hier telkens een tragisch ge weld, kort en heftig, dat ten slotte voortsmeult en in de fatale verliefdheid van den jongen man op een vrouw, die wij niet eens te zien krijgen, het stuk zijn duisteren achtergrond geeft, bij al zijn door heldere zon verlichte hooge populieren, groen weiland, en op den dans verliefd landvolk. l'Arlésienne is een beminnelijk stuk in vele op zichten; Daudet kende zijn Provengaalsche her ders en boeren en opsnijders van jongs at aan; hfj heeft het hier over. dingen van eigen bodem, maar zooals*gezegd is: in dezen bodem sluimert het tragische. En als zwaar onweer over vlak land ontlast het tragische zich aan het slot der bedrijven. Men hoopt nog op goeden afloop, maar voor deze liefde van den jongen man is geen kruid gewassen. Het is de liefde der volks verhalen en der meesterwerken, de ongeneeslijke; groot in haar ondergang. Voor wie Daudet dezer dagen nog eens zou willen herlezen hij is wis en waarachtig de moeite wel waard loont het de moeite om bij deze fatale Arlésienne al eens aan de latere Sapho te denken, en bij den braven en snoeven- den baas Mare aan Tartarin. De Tarascon dan altijd.... Het voorlaatste werk van den op zeven en dertigjarigen leeftijd overleden Bizet, de muziek bij Daudet's drama l'Arlésienne, wordt door sommigen nog hooger gesteld dan zijn zwanen zang, de Carmen. De beste stukken er uit ge nieten in de concertzaal, tot twee suites ver- eenigd, een algemeene populariteit, al valt te be twijfelen, of wel iedereen .er van doordrongen is, hoe schoon deze stukken zijn. Terwijl Carmen ons Bizet leert kennen als begenadigde muziek- dramaticus, toont de muziek bij de Arlésienne hem ons meer als absoluut musicus, d.w.z.: de muziek, die hij voor Daudet's pastorale schreef, Vindt haar waarde meer in zichzelf, dan in haar Verhouding tot het gegeven. Ze is meer lyrisch on geeft veeleer de beschouwingen en ontroe ringen van den musicus naar aanleiding van het gebeuren weer, dan dat zij de handeling schraagt cf er mee samengegroeid is. Wel echter werkt ze sterk mee om de locale sfeer te scheppen, on danks het feit, dat Bizet uit eigen aanschouwen zoomin de Provence kende als Spanje (Carmen), Ceylon (Pècheurs de Perles), Schotland (Jolie fille de Perth) of de Orient (Djamileh) 1 Het werk bestaat voornamelijk uit de volgende onderdeelen: Een ouverture, bestaande uit drie deelen, eerst de Marcho dei Rei, een driekonin genlied van Provengaalsche herkomst, dat ge varieerd wordt, daarna de melodie, die den on- hoozele karakteriseert en ten slotte een harts tochtelijk stuk, dat zinspeelt op de groote liefde Van Fréderi. Het eerste bedrijf brengt slechts kleine muzi kale momenten, voornamelijk ontleend aan het taotief van den onnoozele, aan dat van Fréderi's liefde en een koortje „Grand Soleil de Provence". Het tweede bedrijf begint met een voorspel, dat den naam Pastorale draagt. Hierop volgt een Verrukkelijk -koor. Het eerste tafereel van den cnnoozele en een paraphrase van Fréderi's lief desmelodie, nu geheel anders geharmonieerd. In een kleine Berceuse gebruikt Bizet weer een Provengaalsche melodie, l'Er doü Guet genaamd. T\isschen de beide tafereelen van het tweede be drijf componeerde Bizet een orkestraal tusschen- «pel. Een heerlijk stuk muziek is het Intermezzo, het is het uit de orkest-suite beroemde Menuet met zijn heerlijke trio. Het Carillon, dat daarop volgt, omlijst het overschoone Andantino in 6/8. In hetzelfde bedrijf komen wij deze heerlijke muziek nog een keer tegen, het gaat dan vooraf aan het Adagio in 3/4 maat, een van de allermooiste en alleroorspronkelijkste stukken, die Bizet ooit heeft geschreven. De muziek die hierna komt, bestaat, afgezien van de Farandole, die Bizet componeerde met gebruikmaking van de Pro vengaalsche Danso dei Chivan Trus, uit herin neringen van de voorafgaande muzieknummers. Men kan Bizet misschien verwijten, dat hij bij dit drama niet een illustratieve, uitsluitend de handeling weerspiegelende muziek heeft geschre ven. Hij gaf er echter .de voorkeur aan een mu ziek" te schrijven, die alleen de sfeer, waarin jiet drama zich voltrekt, helpt scheppen. Zoo ont stond een partituur, die elk muzikaalgemoed meer verheugen zal, dan de meest doeltreffende illustratieve zou kunnen doen, een partituur, die tot het schoonste behoort, wat ooit, geïnspireerd door jen tooneelwerk, geschreven is. namiddags 5 uur in de St. Josephkerk aan de Jansstraat. Werkt mede om deze mooie traditie in eere te herstellen. Gebeden en gezangen worden aan den ingang der kerk gratis uitgereikt. DE COMMISSIE VOOR DE GEESTELIJKE BELANGEN weleerw. adviseur C. M. Broers ip de kerk van den H. Joseph aan de Jansstraat, de zege ning van den arbeid bij te wonen. Laat de deel name zoo groot mogelijk zijn. Niemand blijve achterwege. God zegene den arbeid. DE COMMISSIE VOOR DE GEESTELIJKE BELANGEN Heeft niet de Goddelijke Meester den arbeid gezegend door Zijn persoonlijk voorbeeld, dat Hij gaf als Zoon van den Timmerman van Na zareth? Hij arbeidde met den H. Jozef, om daar mede in het onderhoud van het H. Huisgezin te kunnen voorzien en gaf toen tevens aan den arbeid wijding. De arbeid, door menigeen miskend en mis bruikt, moge aan ons menschen zich voordoen als een last, hij schenkt in waarheid een per soonlijke levensblijheid en voldoening en is voor de gemeenschap het onmisbare element van welvaart. Wanneer God den arbeid niet zegent, dan wer ken de werkers voor niets en zal hun arbeid te vergeefs zijn. Met deze gedachte bezield, noodigen wij alle leden van den Kath. Volksbond en verder alle belangstellenden uit, hedenmiddag om 5 uur het plechtig Lof met toespraak van den Zooals wij gisterenavond reeds berichtten, is aan zeven employé's van de N.V. Drukkerij „De Spaarnestad", de heeren A. J. Pomme, H. Zwart, C. Moorhoff, N. Blesgraaf, M. van kipshagen, P. Anthonissen en J. Geur, pensioen verleend. Nadat de heeren, uitgezonderd de heer P. AnthoniSsen, die wegens ziekte verhinderd was, door de directie van „De Spaarnestad" waren ontvangen, geleidde de heer C. Huyzer, alge meen bedrijfsleider, de pensioengangers naar de aula, waar de heeren werden onthaald op een „Toast", gezongen door „De Vereenigde Zan gers van de Spaarnestad", onder directie van den heer A. Bak. De heer Huyzer sprak de vertrekkenden toe. Hij bracht namens het geheele personeel den dank over voor de prettige samenwerking, die steeds in de verschillende afdeelingen heersch- te door hun aller toedoen. Ook wat mij betreft, aldus spr., is de samenwerking altijd zeer prettig geweest, ik kan me dan ook niet herinneren, dat u ooit bij mij op het „matje" heeft gestaan, om een of andere berisping in ontvangst te ne men. U gaat nu scheiden, maar om den band tusschen u en „De Spaarnestad" niet geheel te verbreken, zult u een blijvend geschenk ont vangen, namelijk een gratis abonnement op de Katholieke Illustratie of Panorama, naar eigen keuze". Namens* „De Vereenigde Zangers" sprak nog de heer A. J. Overtoom. „U staat nu allen op de grens: een tijd van arbeid ligt achter u, een tijd van rust is voor u ingetreden. Wij hopen, dat u nog lang van- deze welverdiende rust moogt genieten". Het zangkoor bracht vervolgens ten gehoore „Ritters Abscheid" en „M!uzikaal Dessert". De chefs en de afgevaardigden van de ver schillende afdeelingen bleven hierna jjog eenige oogenblikken gezellig bijeen, waarna van de gepensionneerden afscheid werd genomen. Dinsdag 1 April hoopt de heer J. A. Schouten, Kleverlaan 23 I, den dag te herdenken, dat hij 25 jaar in dienst is van de N.V. Binnenlandsche Exploitatie Maatschappij van Onroerende Goe deren. De heer Schouten is een bekend taxateur in Haarlem en is de opvolger van wijlen den heer G. P. J. Beccari. Door de politie te Zandvoort werden weder' om twee personen aangehouden, die zich heb ben schuldig gemaakt aan diefstal. Thans is aan het licht gekomen, dat bedoeld tweetal o.a. betrokken is geweest bij twee in braken in de schoenfabriek, waarbij pantoffels, geld, chocolade en sigaretten tot den buit be hoorden, een inbraak bij het winkelbedrijf van de fa. Roest, waarbij griesmeel, abrikozen, sla olie enz. verdwenen, een inbraak bij Maat schappelijk Hulpbetoon, waarbij boter en vet werden meegenomen, diefstal van diverse kip pen en tenslotte nog een inbraak in een ga rage, waatjuit eveneens diverse goederen en voorwerpen werden ontvreemd. Beide personen, die ook schuldig zijn aan he ling van gestolen goederen, welke ontvreemd werden door het eerder ingesloten complot, wor den ter beschikking van de Justitie te Haarlem gesteld. Een belangrijk deel van den buit kon door de politie worden achterhaald. Tijdens een gehouden persconferentie deelde den heer Smit, chef van de afd. Burgerlijke Stand mede, dat de volgende week Donderdag de eerste uitnoodigingen om het Persoonsbewijs te komen halen worden verzonden. De uitrei king begint Dinsdag 15 April in het gebouw van den Ned. Protestantenbond aan de Jacobstraat 6. Tusschen het verzenden van de uitnoodiging en het verschijnen aan genoemd bureau ligt een tijdslimiet van tien dagen, zoodat men allen tijd heeft om de vereischte gegevens te verzamelen Op de eerste plaats zorge men er dus nauwkeu rig voor, dat de foto's aan de bepalingen vol doen. Huismoeders, die bijvoorbeeld moeilijk weg kunnen van haar huisgezin, zorgen er voor, dat zij bijtijds een plaatsvervangster hebben Mett het verstrekken der P. B. is ruim een kwar tier gemoeid, zoodat men zeker op een half uur tijdveriet moet rekenen. Men moet wat betreft de eischen, die aan foto's gesteld pijn, voor 100 pet. voldoen. Zou dit niet het geval zijn, dan wordt het P. B. niet uitgereikt en moet men nogmaals terugkomen. Zij, die denken dat hun foto's misschien niet meer goed zijn, zorgen er dus voor, dat dit bij tijds in orde komt. Zij, die een foto kosteloos willen hebben, kunnen hiervoor een bon ontvan gen, waarmede zij bij een bepaalden fotograaf zich gratis kunnen laten fotografeeren. Voor Spaarndam zal voor de uitreiking een afzonder lijke regeling worden getroffen. Voor sommige inrichtingen, waar de inwoners geen bewegings vrijheid hebben of aan een chronische ziekte lijden, en ook voor ernstige zieken en ouden van dagen wordt een aparte regeling getroffen. Zij behoeven zich dus niet naar het genoemde bureau te begeven. Wat betreft de verschillende eischen, waaraan men moet voldoen voor het verkrijgen van een P. B. en die wij reeds eerder publiceerden, ko men wij binnenkort nog uitvoeriger terug. RUSfPLAAl S DER FAMILIE BEEK Gedurende de 35 jaren, dat de firma Swaalf haar stijl volle monumenten vervaardigt. Maar de opvattingen over Swaalf's werk, zijnde coulance en dienstbetoon, ble ven ongewijzigd. En er zal nimmer reden zijn voor her ziening van dit gunstig oordeel. Toonz.: Kleverlaan 58. Tel. 10298. Electr. Steenhouwerij: Jud. Leysterstr. 19-21-54. Toonz. IJmuiden: Kenn.laan 3c In de Woensdagmiddag gehouden jaarver gadering van de R. K. Tuindersvereeniging „Kennemerland" en van de Coöp. Ver. „Vrije Veiling" heeft de directeur, de heer W. de Groot, in zijn jaarverslag een beeld gegeven van de problemen, waarmede de tuinbouw in Kennemerland en de veilingen in 1940 te kampen hebben gehad. Evenals de voorgaande jaren was ook 1940 weer geen voordeelig jaar. In het aardbeien gewas heeft de vorst ten tweeden male flink huisgehouden, zoodat de uitkomsten nog bedui dend slechter waren dan over 1939. De groenten hebben tot 1 Juli bedroevende resultaten op geleverd; daarna is het, althans voor de veiling, veel beter gegaan. Toen ons land op den lOen Mei plotseling in den oorlog werd betrokken, zat men nog midden in den vollen aanvoer van spinazie en andere voorjaarsproducten. Er bestond een groote vor dering op de Ned. Groenten- en Fruitcentrale wegens doorgedraaide producten, die door de veilingen reeds waren uitbetaald, zoodat deze op groote bedragen van de bank waren aange wezen. Plotseling was voor de plaatselijke bank alle contact met de centrale bank te Eindhoven afgebroken, zoodat de veilingen voor egn moei lijk probleem kwamen te staan. Met een grooten post noodgeld van de ge meente Beverwijk, ons welwillend geleend, kon de eerste stoot worden opgevangen en we zijn er doorheen gekomen, aldus het verslag, ofschoon er direct weer allerlei nieuwe moeilijkheden op het tapijt verschenen. De aardbeienomzet der laatste jaren was als volgt: 1940 867.159 K.G., opbrengst 222.699 1939 938.600 K.G., opbrengst ƒ319.104 1938 2.206.801 K.G., opbrengst ƒ381.060 1937 1.769.199 K.G., opbrengst ƒ264.001 1936 1.807.902 K.G., opbrengst ƒ261.372 1935 1.569.889 K.G., opbrengst 306.543 De omzet van 1940 is een laagterecord se dert de samenvoeging der bedrijven in 1934. 1939 was reeds een rampjaar door de vorst en door veel misoogsten, 1940 bleef echter nog 96.000 In aardbeienomzet ten achter. En men weet het, als de aardbeienomzet slecht is, dan is praktisch het jaar financieel mislukt. Wonder boven wonder had de soort Moulin Rouge zich tamelijk goed gehouden en was de kwaliteit der aardbeien zeer goed. Wij hebben dan ook, aldus lezen we in het verslag, een prachtigen afzet gehad in het binnenland, voor zoover de verbindingen dat toelieten. Wat waren de aardbeien mooi in nieuwe sloffen en schoone kratten, op alle markten, waar wij ze hebben gezien. Hemelsbreed verschil met aardbeien in andere verpakkingen. De maatregelen voor kwa liteitsverbetering zijn dan ook zeer doelmatig gebleken en verdienen aller speciale aandacht voor de toekomst. Veronderstel eens, dat er nog eens export komt van zulke aardbeien. Ze zullen ook op de buitenlandsche markten zonder con currentie zijn. Beverwijk was favoriet op alle markten. De groen tenomzet bedroeg 721.376 tegen 518.371 in 1939. Over 1938 bedroeg de groenten- omzet 512.063, over 1937 482.700, over 1936 ƒ425.677 en over 1935 ƒ428.588. Alles bij elkaar genomen hebben de groenten f 203.000 meer opgebracht en de aardbeien f 96.400 minder dan in 1939, zoodat de totaal omzet toch nog f 106.000 hooger is dan over het voorafgaande jaar. Toch was het een slecht jaar voor de tuin ders, want in dien méér-omzet zijn ook begrepen de nieuwe K-vergunningen van de bollenkwee- kers, zoodat onze tuinders daarin niet veel deel hebben gehad. De uitkomsten van het veilingbedrijf, hoe wel daarin groote tegenvallers zijn wegens' hoogere onkosten, vooral op de emballage en het onderhoud daarvan, zullen toch niet minder, doch eerder iets beter zijn dan over het voorafgaande jaar, zoodat de hoop, om over 1940 het restant van het oude deficit van de vereeniging „Kennemerland" van 1924 te kunnen afschrijven, wel in vervul ling zal gaan. De leden van „Kennemerland", die destijds een schuldbekentenis van f 320 hebben getee- kend en daarop jaren lang rente hebben be taald, zullen deze nu terug kunnen ontvangen, terwijl de geheele leening voor het deficit, dat is van hen, die destijds het geld gestort heb ben, nu ook zal moeten worden terugbetaald. Voor de vereeniging „Kennemerland", die nu 17 jaar onder die schuld heeft moeten zuchten, toch wel een heele opluchting Rond den'lOen Mei hebben de veilingen heel wat moeilijkheden meegemaakt, doch al spoedig bleek, dat de export zich begon te herstellen. Met die uitbreiding van de exportmogelijkheden kwam oök het stellen van een maximumprijs, ook voor het binnenland, de veilingen verrassen. De omwenteling die daarmede dreigt te ont staan, is nog niet geheel te overzien. Men zal moeten afwachten, hoe dat straks, in het volle seizoen, zal werken. Wij prijzen ons gelukkig, aldus gaat het ver slag voort, wanneer voor de koudegrondproduc- ten het gebazel en het gejammer over de mini mumprijzen eens afgeloopen is en wij zijn aangeland bij de bespreking van maximum prijzen. Het is overigens alleen maar de vraag: hoe zijn die prijzen? Als men in de tijden van den grootsten aanvoer een behoorlijk toonenden prijs kan maken, omdat de wagon voor export er bij staat,' dan mag het onaangenaam zijn. wanneer in den voor- of na-tijd de bovenkopjes dér prijzen worden afgesneden, de uitkomst zal dan toch meevallen. Het gros van de tuinders moet het van den prijs in het volle seizoen hebben. Een groot voordeel is, dat nu ook de fabrieken en de export, die vroeger steeds tegen de lage minimumprijzen konden koopen, meestal den maximumprijs zullen hebben te betalen. In het verslag wordt dan verder nog opge merkt, dat hi 1940 nog veel te veel producten zijn doorgedraaid. In ronde cijfers o.m. 72000 stuks andijvie, 16000 bloemkoolen. 26000 kg. stamspersieboonen, 20.000 kg. snijboonen, 17000 komkommers, 31000 bos bospeen, 21000 kg. wasch- peen, 653000 st. natuursla en 644000 kg. spinazie. D.uidelijk blijkt, dat er nog geen evenwicht was tusschen de teelt en de afzetmogelijkheid. An dijvie, bospeen, sla en spinazie blijken er voor deze markt nog veel te veel geteeld te wor den. Stel daarnaast een aantal producten, waarvan -er bijna steeds een tekort is geweest, of waarvan export of afzet aan drogerijen mo gelijk is geweest tegen behoorlijke prijzen, dan blijkt, dat men toch de teelt niet heelemaal tos kan laten en dat er ergens toch eenige lei ding moet worden gegeven. Natuurlijk is het moeilijk om aan te geven, wat er geteeld moet worden, doch de tuinder moet zijn oogen open houden voor de gevaren, die hem omringen. Jammer is het, dat nog geen middelen waren gevonden om alles wat doordraait en van goe de kwaliteit is te verwerken, desnoods gedroogd tot veevoeder. De emballagevoorziening is voor het bestuur niet eenvoudig geweest en zal voor de toekomst nog grooter zorgen baren. In een rapport van den directeur aan de veilingbesturen, op 2 Febr. 1940 uitgebracht, werd gewezen op soort gelijke omstandigheden in de jaren 1917 tot 1920, die de vereeniging „Kennemerland" in vier jaar tijds f 72.000.hebben gekost en de „Vrije Veiling zeker f 20.000.—. Men zag een stijging komen in den prijs van he,t kistenhout en men vreesde, dat de em ballagerekening na den oorlog weer een steen puist zou worden op de balans. De besturen probeerden met de kooplieden te komen tot een manier van bestrijding van emballage- misbruik. Het juiste middel kon echter niet worden gevonden. Een poging om 1 cent per kist huur in te voeren voor de koopers, werd van die zijde dermate bestreden, dat de vei lingbesturen meenden voorloopig van invoering te moeten afzien. Intusschen Is na 10 Mei de toestand met' den dag slechter geworden. De kisten kosten reeds f 0.90 a f 1.per stuk en het gaat steeds verder. De reparatiekosten zijn met meer dan 100 pCt. gestegen en waar zal het einde zijn. De veilingbesturen zullen hun best doen om dit vraagstuk op te lossen, opdat, na dezen oorlog, niet weer een groot deficit op de balans komt te prijken. Het verslag vestigt dan verder de aandacht op de stijging van de kosten van het veiling bedrijf en waarschuwt op te passen, dat de veiling weer niet met een waterhoofd uit den oorlog komt, evenals vroeger. De besturen zijn bezig, via het Centraal Bureau en de Provin ciale Commissies van Noord- en Zuid-Holland, pogingen te doen om een gedeelte der lasten, door middel van heffing van veilingprovisi en kistenhuur, vla de koopers, op het groente gebruikend publiek af te wentelen. Een 65-jarige mevrouw uit Bennebroek, die in de R.K. Kerk een kleindochtertje ten doop hield, zakte tijdens de plechtigheid plotseling ineen. Een direct ontboden arts kon slechts den dood constateeren ten gevolge van een hart verlamming. (Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag De Vereeniging Weldadigheid naar Vermogen heeft Vrijdagmiddag haar jaarlijksche algemee ne vergadering gehouden, onder voorzitterschap i van jhr. J. van Reigersberg Versluys. In deze'l vergadering werden het jaarverslag en de reke ning en verantwoording over het verslagjaar 19381939 vastgesteld. Ten gévolge van den oorlog is het aantal aanvragen om ondersteuning zeer belangrijk toegenomen. De aftredende bestuursleden: jonkvr. J. Scho- rer en de heeren jhr. W. Badon Ghyben, S. Crommelin, J. C. Dirks, R. Haverschmidt, H. Hylkema en B. Rijkens, werden herkozen. In de bestaande vacatures werden als be stuursleden herkozen: mevr. D. van der Breggen Spillenaert Bilgen mevr. C. B. Gelinckvan Nooten en jhr. B. G van. styruta, Het is beslist onjuist, dat er gebrek aan tegels is voor het betegelen van een hall, een badkamer, een keuken of anderzins. KOL'S TEGELHANDÉL, Kleine Houtweg 13, tele foon 16572, Haarlem, heeft nog een zeer ruime sorteering. De prijzen zijn bijna gelijk aan die van vóór den oorlog. (Adv.) Door verschillende omstandigheden, o.a. het afkeuren van terreinen bij uitwedstrij den, doet zich het wat merkwaardige geval voor, dat, terwijl Haarlem nóg drie uit wedstrijden heeft te spelen (VB.V., Zerxes en R.F.C.), reeds# heden de laatste thuis wedstrijd voor de competitie wordt gespeeld. Dat dit een ontmoeting tegen het steeds po pulaire Ajax is waartegen de roodbroeken al heel wat interessante wedstrijden hebben ge speeld brengt mede, dat zeker een belangwek kende strijd mag worden verwacht. Ajax moge dit seizoen niet' zoo stérk zijn als in dé vooraf gaande jaren, dat de Amsterdammers nog tot goede verrichtingen in staat zijn bleek nog enkele weken terug toen zij op het V.U.C.-ter rein een 6—0 achterstand met rust nog in een gelijk spel wisten om te zetten. De goede verstandhouding tusschen beide vereenigingen heeft ook dit jaar weer doen besluiten om den wedstrijd van beide eerste elftallen te doen voorafgaan door een wedstrijd tusschen twee veteranen-elftallen, waarin men nog heel wat spelers van reputatie in actie zal kunnen zien. Deze wedstrijd zal aanvangen om half één en onder leiding van scheidsrechter Vrugt komen de volgende elftallen aan den- start: Haarlem Kaan Van Balen Blanken Huysmans W. van Daalen Sr., Goedhart, Dik Breeuwer, Bieshaar, Oldenburg, Verwaal, Onkenhout. De Natris Van Dijk, Van Reenen, Volkers, Ten Have De Kruyf, J. Pelser, Schetters De Vlieger H. Anderiessen. J. de Boer. Ajax. Na dezen wedstrijd zal een officieele plech tigheid plaats vinden, n.l. de uitreiking door den N V.B. van den Bondswimpel, welke wordt uitgereikt aan vereenigingen bij de herdenking van het 50-jarig bestaan. Door de onvoorziene omstandigheden welke In September 1939 het doorgaan van alle plannen voor de herden king van het Gouden jubileum van Haarlem onmogelijk maakten, werd ook de uitreiking van den Bondswimpel uitgesteld. Dit zal nu heden geschieden en wel door den Bondsvoor zitter dr. D. J. van Prooye, die vergezeld zal zijn door den secretaris-penningmeester, A. Staal. Voor den wedstrijd Haarlem 1Ajax 1, welke zal worden geleid door scheidsrechter Wey, zijn de volgende elftallen samengesteld: Haarlem Kluit Van den Berg Stammes Van Daalen, Van Wonderen, Visser Koning, De Winter, Van der Hulst, Bakker, Ntnaber Van Wijngaarden Groenewoud, Bijl, Looys, Fischer Leemhuis, Van Stoffelen, Hofdijk BERLIJN, 29 Maart. (D.N.B.)Het opperbe vel der Duitsche Weermacht deelt mede: „Met buitengewoon succes heeft de lucht macht in de zeeën rondom Engeland den strijd tegen de Britsche koopvaardij voortgezet. Aan den Zuidwestelijken toegang tot het Kanaal van St. George en in het Kanaal van Bristol zijn twee koopvaardijschepen, met een gezamenlijken inhoud van vijfduizend ton, tot zinken gebracht. Een aanval in scheervlucht op een stoom schip ten Westen van New Quay veroorzaakte een ketelontploffing. Een andere geslaagde aanval was gericht op een koopvaarder voor Harwich. Een gevechtsvliegtuig heeft °P den Atlantischen Oceaan, ongeveer vijfhonderd 'ki lometer ten Westen van Kaap Wrath, een groot troepentransportschip gebombardeerd. Nadat eenige voltreffers waren geplaatst, be gaven de troepen zich in de sloepen. In het zelfde gebied zonk een schip van 250 ton na gebombardeerd te zijn; een groot stoomschip kreeg een voltreffer. In den afgeloopen nacht hebben afdeelingen Duitsche gevechtsvliegers met succes het vlieg veld Haifar op Malta gebombardeerd. Bij een aanval van jachttoestellen op Malta is een Britsche jager van het type Hurricane neer geschoten. Ds Duitsche afdeeling leed geen verliezen. In den afgeloopen nacht zijn boven Duitsch- land noch boven het bezette gebied Britsche vliegtuigen verschenen."- Schubert Potharst Kezier Ajax: Heden is de inschrijving opengesteld voor het persoonlijk kampioenschap van Haarlem en Omstreken. Er wordt gespeeld in drie klassen: hoofd, eerste en tweede klasse. Dft 'jaar geldt de bepaling, dat iedere speler, die het moyenne van 1.33 haalt, volgend jaar 'n klasse hooger moet inschrijven, terwijl de spe ler die beneden de 40 pCt. blijft, een klasse lager moet inschrijven. De inschrijvingen wor den ingewacht bij P. H. Meuer, Overtonweg 20, Haarlem-N. uiterlijk tot en met Vrijdag 4 April. A.s. Maandagmiddag om 4 uur geeft de heer F, Visse van Damclub „Haarlem" een simul- tanseance voor de Haarlemsche Politie in het plubgebouw van de Haarlemsche jongelingen- i vereeniging in de Margarethastraat. Officieel wordt medegedeeld: De commissaris bij de Nederlandsche Bank ministerialdirektor z. b. v. staatsraad H. C. H. Wohltat werd door de hoogste rijksautoriteiten voor een gewichtige functie elders in het bui tenland bestemd. Dientengevolge heeft de rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, rijks minister Seyss Inquart, staatsraad Wohltat van zijn functie als commissaris bij de Nederland sche Bank ontheven, terwijl hij hem voor de in deze functie bewezen diensten zün dank be tuigde. Tegelijkertijd heeft de rijkscommissaris den rijksbankdirecteur dr. Albert Bühler tot com missaris bij de Nederlandsche Bank benoemd. De commissaris by de Nederlandsche Bank staat bij de uitoefening van zijn functie on middellijk onder den commissaris-generaal voor financiën en economie, minister dr. H. Fischboeck. Vrijdagmiddag is op den Rijksstraatweg de 12-jarige Bussumsche jongen A. van M„ die van de ouderlijke woning zonder uit te kijken wilde oversteken naar den Huizerweg, door een uit de richting Laren komenden auto aangere den en op slag gedood. Ofschoon de auto uiterst krachtig remde, was het ongeluk niet te vermijden. Het lijkje werd door de politie n beslag genomen en overgebracht naar de St. Gerardus Majellastichting. HEEMSTEDE BINNENWEG 18 - TEL. 28080 Burgerlijke stand Geboren: Cornells, zoon van C. J. M. van Nobelen en H. W. C. van Stein; Hersjrika Cornelia Maria, d. van J. Stroombergen en M. W. Weijers; Cornells Jo hannes, zoon van P. van der Beek en C. M. Aangeenbrug; Hendrik Gabriel Theodorus, z. v. H. C. Spierings en H. C. A. Trompert; Geer- truida Hendrfca Theodora, dochter van A. van de Water en R. S. de Block; Johanna Cornelia Agatha, dochter van J. Oorthuis en L. M. Borm. Ondertrouwd: K. Sloterdyk en M. Slagboom; R. Staal en Chr. Vijfhuizen. Getrouwd: P. Winkelaar en A. C. van Vliet. Overleden: Geene. Gevestigd: D. C. van Houten, Stationsweg 74; J. A. Kauffman, Ambachtstraat 52; C. C. Scheffers, Pastoorslaan 22; G. van Zanten m. gezin, Hoofdstraat 20. Vertrokken: E. Buurman Amsterdam, Aals meerweg 121 I; L. Maat, Lisse, v. d. Veldt- straat 18.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 5