BEV VE l'Arlésienne w MAKELAARDIJ MACKAAY SUIT DE ZAANSTREEK^ UIT DE BOLLENSTREEK^} Het Natuurhistorisch museum Inbrekers van formaat Het Prado-museum na den Burgeroorlog MAANDAG 31 MAART 1941 NED. UNIE Opening van de propaganda- winkel KATHOLIEKE GEZINS GEBRUIKEN ZAANDAM Inlevering Rijksgoederen BURGERLIJKE STAND Werkloosheid een weinig toegenomen Aangifte Omzetbelasting BENNEBROEK TRAGISCHE DOOD TE BENNEBROEK HILLEGOM IJMUIDEN K.Z.O.S. UIT HAARLEM Vrijdag 4 April te Haarlem De muziek Te Zandvoort aangehouden DE PERSOONSBEWIJZEN Uitreiking begint 15 April Personalia UITGEEST EINDE CURSUSJAAR AMBACHTSSCHOOL Uitreiking van diploma's TREKJES Distributie-wee inierhulp Nederland, breng lichi in he± leven Uwer landgenoolen. Doei Uw plichi als Nederlander en geeft naar kunnen. MARKTEN Men schrijft ons: Zaterdagmiddag is de propaganda winkel van de Nea. Unie in het PaiM Koningstraat 25 of ficieel geopend. Door de goede zorgen van de propagandisten en verschillende Unie-vrienden, was de groote ruimte in het perceel op praciische wijze voor het doel geschikt gemaakt. Het voorste gedeelte is ingericht als Unie-winkel. Achter de winkel ruimte bevindt zich een smaakvol ingerichte vergadergelegenheid voor de diverse bijeenkom sten. Het voorloopig plaatselijk comité van de Ned. Unie verzoekt ons, nog te willen mededeelen, dat het Unie-huis geopend is eiken werkdag van des nam. 3 tot 5 uur en van 6.30 tot 8 uur. Des Zaterdags echter onafgebroken van 3 tot 8 uur nan. Zondagmorgen is in het K.S.A.-gebouw de tentoonstelling op het gebied van katholieke gezinsgebruiken door den Deken van Bever wijk, den hoogeerw. heer P. J. Simons, in tegen woordigheid van het comité „Katholiek Bever wijk" en enkele genoodigden, geopend. Nadat de voorzitter van „Katholiek Bever wijk", de heer W. de Groot, een welkomstwoord had gesproken, wees deken Simons op de betee- kenis van de tentoonstelling, waarvan hij hoopte, dat zij de belangstelling van alle ka tholieken zou hebben. In het bijzonder vestigde de Deken de aan dacht op de afbeeldingen van de H. Agatha, de patrones van Beverwijk. Deze kunstzinnig uit gevoerde plaquettes behooren in elke woning een plaats te krijgen. Hierna leidde de heer Frans Balendonk de aanwezigen rond en gaf daarbij een uitvoerige toelichting. Wij vestigen er de aandacht op, dat deze mooie exploitatie de geheele week gratis te be zichtigen is en dat des avonds rondgangen met speciale toelichting worden gehouden. VERHUUR VAN WONINGEN 36 POTGIETERSTRAAT AMSTERDAM TELEFOON 86798 Waterpolo-competitie In het Sportfondsen- bad Zaanland werden Zondagmiddag de navol gende waterpolo wedstrijden gespeeld: Voor de Haarlemsche wintercompetitie: Ne- reus I—Haarlem I 1—3. Voor de Zaansche wintercompetitie: De Ham I—D. A. W. I 31; Nereus IIINereus II 21; De Ham IINeptunus IV 51. Wij vestigen de aandacht op een in dit num mer voorkomende advertentie, behelzende een bekendmaking van den burgemeester omtrent de inlevering van militaire rijksgoederen. Ondertrouwd: H. Visser en M. Jongerling; E. Sloot en M. M. van Leeuwen; H. A. J. Wul- lings en C. de Ruiter. Geboren: T. KemperSteenhuis. z.: N. C. v. OmmerenZantvliet, d.; C. M. Tervoort Euiieman, d.; M. T. I. v. Deurzende Bruijn, d.: B. A. Reimesv. d. Naaten, d.; A. v. Hol ten—Schipper, d.; D. P. JoorHaasnoot, z.; J. M. v. SchieNuman, d.; T. Kooiman Broek, z:; A. HooglandNaaktgeboren, z.; A. M. GeldermansNiesten, z.; H. Groeneveld v. d. Mei), z.; A. H. SlingePrins, d.; D. de Boer—Bloedjes, z. Overleden: J. van Baarsen, 47 j., Meerstraat 132; K. Duin geb. schellevls, 57 j„ Waterlei- dingweg 25; M. J. H. Naseman, 87 jr, alhier, Peperstraat 17. De werkloosheid blijkt in de afgeloopen week ■e zjjn toegenomen van 1757 tot 1785, waarvan 1058 werkzoekenden geheel werkloos waren. De totale werkloosheid in de overeenkomstige week van het vorig jaar bedroeg 1221. De inspecteur der invoerrechten en accijnzen te Haarlem verzoekt ons mede te deelen, dat hij ten gerieve van het publiek der gemeente Velsen een speciale zitdag zal houden op a.s. Donderdag 3 April van 912 en van 13 30 uur in het hoofdbureau van poilt'e te Velsen'. Zooals bekend zijn de aangiften voor de nieuwe omzetbelasting aan de belastingplichtigen verzonden door den inspecteur. Ieder die geen biljet heeft ontvangen op 1 April a.s. en wel be lastingplichtig is, omdat hij goederen heeft ge leverd of diensten heeft verricht tegen vergoe ding, wordt er op attent gemaakt, dat hij, op straffe van hechtem's of hooge boete, verpilcht is een dergelijk biljet te vragen vóór 15 April 1941. Ieder die inlichtingen wenscht te ontvangen, kan zich a.s. Donderdag daar mek'en. Een 65-jarige mevrouw uit Bennebroek, die in de R.K. Kerk een kleindochtertje ten doop hield, zakte tijdens de plechtigheid plotseling ineen. Een direct ontboden arts kon slechts den dood constatee.en ten gevolge van een hart verlamming. Burgerlijke Stand Geboren: Pieter Elias, z. van P. E. v. d. Werf en J. C. Vrijmoet. Overleden: A. Hagendoorn, 41 j.; M. P. Te water Bij het spelen op de omgehakte boomen in de Bennebroekerlaan geraakte de 2-jarige H. B. te water. Een der houthakkers slaagde er in het kind spoedig op het droge te brengen. Oogenschijnlijk had htet ventje geen letsel bekomen. Coöperatieve Raiffeisenbank De Coöpera tieve Raiffeisenbank houdt haar jaarvergade ring op Dinsdag 8 April in de zaal van Hotel „Flora" en wel des avonds te 8 uur. De agenda vermeldt o.m. de rekening en ba lans over 1940. Hieraan ontleenen wij: bezittin gen en schulden voor een totaal bedrag van 1.010.924.01, met 'n winstbedrag van 2.789.53. De rekening ligt ter inzage op den dag der ver gadering ten kantore van de bank des namid dags van 24 uur. Verder is er de verkiezing van een bestuurslid wegens periodieke aftreding van den heer D. v. Egmond, die herkiesbaar is en verkiezing van een lid van dén Raad van Toezicht wegens periodieke aftreding van den heer W. v. d. Marei, die ook herkiesbaar is. Er wordt gebouwd! Op de terreinen, die de firma de Groot en Kalkers van de gemeente gekocht heeft, n.l. aan de Spoorlaan en den Parallelweg, zullen 6 burgerwoonhuizen worden gebouwd. Winterhulp. Voor de medewerkers van Win terhulp Nederland werd een propavraiv'o-nvond gehouden in Hotel Sistermans. De heer Donders zette uiteen, wat het doe! is van WHN. en died uitkomen, dat het van dez*> o"o"-ien in de toekomst een scholing is van de collec tanten. Vergadering H.Z.V. De Hillegomsche Zwem- vereeniging hield haar algemeane jaarvergade ring in Hotel Flora, onder leiding van dr. Schroder. De heeren C. Jansen, penniu<*meo<-.'Qr en L. Kraaij, secretaris, deelden mee te willen aftreden. Uit het jaarverslag bleek, dat de tijdsomstan digheden niet gunstig zijn voor het verenigings leven van HZV. Een verbetering was er bij de polo-spelers, die thans regelmatig te Haarlem trainen. Het ledental liep terug van 80 tot 62 leden. Het saldo verminderde van f 20.56 op f 7.87 en de bankrekening van f 155.41 op f 88.59. Na de verkiezingen werd het bestuur als volgt samengesteld: voorz. dr. Schroder; secr. J. van Til; penn. H. Roeland en comm. de dames Lom- merse en Gijzelaar, de heeren Kraaij en Sissing. Omzetbelasting. Donderdagavond a.s, om kwart voor zeven precies, zal in hotel Sistermans de inspecteur der Dir. Belastirigen te Leiden spreken over de „Omzetbelasting". In één richting. Thans zijn er borden ge plaatst voor het éénrichtingsverkeer van het gedeelte van de Hoofdstraat tusschen Burg. Pontstraat en Kerkplein. De R. K. tooneelvereeniging „Kunst zij ons streven" zal Zondag 27 April a.s. een opvoering geven van het blijspel „De Klimgeit", een klucht in drie bedrijven door Joh. W. Broedelet. Deze opvoering zal geschieden in het St. Fidelisge- bouw. De verzameling op natuurhistorisch gebied van den heer Kemeling is mooi, maar niet voldoende om een museum te vullen. Nu reeds heeft kapi tein L. Stuut spontaan zijn fraaie vlinderverza meling en andere uitheemsche dieren aangebo den. Nu eenmaal de plannen voor dit streekmu seum vasteren vorm hebben aangenomen, zul len velen, die historische dingen en dieren mee gebracht hebben uit Indië of Zuid-Amerika, de toegezegde schendingen willen completeeren. En als „Kennemerland" zich er voor wil span nen, dan kan dit museum uit het geheele land bezoekers trekken. Moge het plan spoedig verwezenlijkt worden! In aansluiting op ons bericht over het Na tuurhistorisch museum te Heemstede deelen wij mede, dat men ongeveer f 50.000 voor de stich ting zal noodig hebben. In de vergadering van gisteren werd nog ge sproken over een breederen opzet, o.m. werd ge dacht aan de historie van ons Kennemerland. Het Nederlandsch Tooneel, directeur Cor van der Lugt Melsert, geeft op Vrijdagavond 4 April, aanvang kwart over zeven, in den Stads schouwburg te Haarlem een enkele opvoering van l'Arlésienne, in vijf tafereelen van Alphonse Daudet, in de vertaling van J. W. F. Werumeus Buning. De muziek van Georges Bizet wordt uitgevoerd door de Haarlemsche Orkest Vereeni- ging, leiding L. M. G. Arntzenius. De koren van Bizet worden gezongen door de R.K. Oratorium- Vereeniging onder Thee van der Bijl. De ballet ten Georgi verlecnen hun medewerking, o.a. met het dansen van de Farandole. De rolverdeeling is als volgt: Vivette, Annie van der Lugt Melsert- van Ees; Roso Mamaï. Magda Janssens; Moeder Renaud, Marie van Westerhoven (a.g.); het on- noozele kind, Carla de Raet; Balthasar, Cor van der Lugt Melsert; Francet Mamaï, Louis van Gasteren; Fréderi, Johan Schmitz; Baas Mare, Johan Elsensohn; Mitifio, Han Bentz v. d. Berg; de Equipagie, Anton Grijnders De décors zijn ontworpen door Jacques Snoek an geschilderd door Karei Bruckman. De cos tumes zijn verzorgd door A. Serné en Zn., het Sapwerk door D. H. Michels. De regie en artistieke leiding van deze ver tooning, die gegeven werd in de serie van bij zondere voorstellingen Kunst in Amsterdam en die door de tooneelcritici als één van de belang rijkste kunstmanifestaties van dit tooneelseizoen werd bestempeld, berust bij Cor van der Lugt Melsert. In de onsterfelijke en eenvoudige „Lettres de tnon Moulin" van den jongen, zes en twintig jarigen Alphonse Daudet, vindt men de enkele bladzijden, waarboven de titel „l'Arlésieiine" staat; de eerste korte notitie, nog nauwelijks een novelle, van het gegeven, dat later de stof voor dit drama in drie bedrijven zou opleveren. Het korte verhaal behelst In groote trekken reeds alles wat in de latere bewerking zal tref fen, het is geheel en al van het land van de Provence, waar Daudet's molen stond, een land schap als van een lieflijke idylle, waar men zich eensklaps stoot aan de steenen van een tragi- schen Romeinschen bouwval. Evenals in Mistral's „Mireille", meesterwerk der Provencaalsche dichtkunst, is bij Daudet's „Arlésienne" het leven landelijk en aartsvader lijk, met een gemoedelijken spot en een dichter lijken geest, tot het oergeweld losbreekt. Het meeste van wat zich op deze aloude boerderij afspeelt, zou duizend jaar eerder hebben kunnen spelen, in den gestadigen gang der geslachten op een Provenqaalsche hoeve. Maar als onweerswoede boven een idyllisch landschap heerscht hier telkens een tragisch ge weld, kort en heftig, dat ten slotte voortsmeult en in de fatale verliefdheid van den jongen man op een vrouw, die wij "niet eens te zien krijgen, het stuk zijn duisteren achtergrond geeft, bij al zijn door heldere zon verlichte hooge populieren, groen weiland, en op den dans verliefd landvolk. l'Arlésienne is een beminnelijk stuk in vele op zichten; Daudet kende zijn Provencaalsche her ders en boeren en opsnijders van jongs af aan; hij heeft het hier over dingen van eigen bodem, maar zooals gezegd is: in dezen bodem sluimert het tragische. En als zwaar onweer over vlak land ontlast het tragische zich aan het slot der bedrijven. Men hoopt nog op goeden afloop, maar voor deze liefde van den jongen man is geen kruid gewassen. Het is de liefde der volks verhalen en der meesterwerken, de ongeneeslijke; groot in haar ondergang. Voor wie Daudet dezer dagen nog eens zou willen herlezen hij is wis en waarachtig de moeite wel waard loonf het de moeite om bij deze fatale Arlésienne al eens aan de latere Sapho te denken, en bij den braven en snoeven- den baas Mare aan Tartarin. De Tarascon dan altijd. Het voorlaatste werk van den op zeven en dertigjarigen leeftijd overleden Bizet, de muziek bij Daudet's drarha l'Arlésienne, wordt door sommigen nog hooger gesteld dan zijn zwanen zang, de Carmen. De beste stukken er uit ge nieten in de concertzaal, tot twee suites ver- eenigd, een algemeene populariteit, al valt te be twijfelen, of wel iedereen er van doordrongen is, hoe schoon deze stukken zijn. Terwijl Carmen ons Bizet leert kennen als begenadigde muziek- dramaticus. toont de muziek bij de Arlésienne hem ons meer als absoluut musicus, d.w.z.; de muziek, die hij voor Daudet's pastorale schreef, vindt haar waarde meer in zichzelf, dan in haar verhouding tot het gegeven. Ze is meer lyrisch en geeft veeleer de beschouwingen en ontroe ringen van den musicus naar aanleiding van het gebeuren weer, dan dat zij de handeling schraagt of er mee samengegroeid is. Wei echter werkt ze sterk mee om de locale sfeer te scheppen, on danks het feit, dat Bizet uit eigen aanschouwen zoomin de Provence kende als Spanje (Carmen). Ceylon (Pêcheurs de Perles), Schotland (Jolie fiile de Perth) of de Orient (Djamileh) Het werk bestaat voornamelijk uit de volgende onderdeelen: Een ouverture, bestaande uit drie deelen, eerst de Marcho dei Rei, een driekonin genlied van Provengaalsche herkomst, dat ge varieerd wordt, daarna de melodie, die den on- noozele karakteriseert en ten slotte een harts tochtelijk stuk. dat zinspeelt op dc groote liefde van Fréderi. Het eerste bedrijf brengt slechts kleine muzi kale momenten, voornamelijk ontleend aan het motief van den onnoozele, aan dat van Fréderi's liefde en een koortje „Grand Soleil de Provence". Het tweede bedrijf begint met een voorspel, dat den naam Pastorale draagt. Hierop volgt een verrukkelijk koor. Het eerste tafereel van den onnoozele en een paraphrase van Fréderi's lief desmelodie, nu geheel anders geharmonieerd. In een kleine Berceuse gebruikt Bizet weer een Provencaalsche melodie, l'Er doü Guet genaamd. Tusschen de beide tafereelen van het tweede be drijf componeerde Bizet, een orkestraal tusschen- spel. Een heerlijk stuk muziek is het Intermezzo, het is het uit de orkest-suite beroemde Menuet met zijn heerlijke trio. Het Carillon, dat daarop volgt, omlijst het overschoone Andantino in 6/8. In hetzelfde bedrijf komen wü deze heerlijke muziek nog een keer tegen, het gaat dan vooraf aan het Adagio in 3/4 maat, een van de allermooiste en alleroorspronkelijkste stukken, die Bizet ooit heeft geschreven. De muziek die hierna komt. bestaat, afgezien van de Farandole, die Bizet componeerde met gebruikmaking van de Pro vencaalsche Danso dei Chivan Trus, uit herin neringen van de voorafgaande muzieknummers. Men kan Bizet misschien verwijten, dat hij bij dit drama niet een illustratieve, uitsluitend de handeling weerspiegelende muziek heeft geschre ven. Hij gaf er echter de voorkeur aan een mu ziek te schrijven, die alleen de sfeer, waarin het drama zich voltrekt, helpt scheppen. Zoo ont stond een partituur, die elk muzikaal gemoed meer verheugen zal, dan de meest doeltreffende illustratieve zou kunnen doen, een partituur, die tot het schoonste behoort, wat ooit, geïnspireerd door jen tooneelwerk, geschreven is. Door de politie te Zandvoort werden weder om twee personen aangehouden, die zich heb ben schuldig gemaakt aan diefstal. Thans is aan het licht gekomen, dat bedoeld tweetal o.a. betrokken is geweest bij twee in braken in de schoenfabriek, waarbij pantoffels, geld, chocolade en sigaretten tot den buit be hoorden. een inbraak bij het winkelbedrijf van de fa. Roest, waarbij griesmeel, abrikozen, sla olie enz. verdwenen, een inbraak bij Maat schappelijk Hulpbetoon, waarbij boter en vet werden meegenomen, diefstal v,an diverse kip pen en tenslotte nog een inbraak in een ga rage, waatfuit eveneens diverse goederen en voorwerpen werden ontvreemd. Beide personen, die ook schuldig zijn aan he ling van gestolen goederen, welke ontvreemd werden door het eerder ingesloten complot, wor den ter beschikking van de Justitie te Haarlem gesteld. Een belangrijk deel van den buit kon door de politie worden achterhaald. Tijdens een gehouden persconferentie deelde den heer Smit, chef van de afd. Burgerlijke Stand mede, dat de volgende week Donderdag de eerste ultnoodigingen om het Persoonsbewijs te komen halen worden verzonden. De uitrei king begint Dinsdag 15 April in het gebouw van den Ned. Protestantenbond aan de Jacobstraat 6. Tusschen het verzenden van de uitnoodiging en het verschijnen aan genoemd bureau ligt een tijdslimiet van tien dagen, zoodat men allen tijd heeft om de vereischte gegevens te verzamelen. Op de eerste plaats zorge men er dus nauwkeu rig voor, dat de foto's aan de bepalingen vol doen. Huismoeders, die bijvoorbeeld moeilijk weg kunnen van haar huisgezin, zorgen er voor, dat zij bijtijds een plaatsvervangster hebben. Met het verstrekken der P. B. is ruim een kwar tier gemoeid, zoodat men zeker op een half uur tijdveriet moet rekenen. Men moet wat betreft de eischen, die aan foto's gesteld zijn, voor 101 pet. voldoen. Zou dit niet het geval zijn, dan wordt het P. B. niet uitgereikt en moet men nogmaals terugkonen. Zij, die denken dat hun foto's misschien niet meer goed zijn, zorgen er dus voor, dat dit bij tijds in orde komt. Zij, die een foto kosteloos willen hebben, kunnen hiervoor een bon ontvan gen, waarmede zij bij een bepaalden fotograaf zich gratis kunnen laten fotografeeren. Voor Spaarndam zal voor de uitreiking een afzonder lijke regeling worden getroffen. Voor sommige inrichtingen, waar de inwoners geen bewegings vrijheid hebben of aan een chronische ziekte Onze plaatsgenoot, de heer C. Bal, politie beambte bij het Staatsvisschershavenbedrijf al hier, is met ingang van 1 Mei a.s, benoemd tot gemeenteveldwachter te Hendrik Ido-Ambacht. Burgerlijke Stand Geboren: Wilhelmus Ge- rardus, zoon van P. W, Noom en A. M. Kra mer. Overleden: N. M. Broerse, 40 jaar; H. van de Kommer, 77 jaar. Kostclooie inenting Op Woensdag 2 April en Donderdag 10 April a.s„ telkens des namid dags van 34 uur, bestaat er gelegenheid tot kostelooze koepokinenting, resp. door de artsen H. B. Beeker en J. J. F. Brugmans. De „Uitgeester en Heemskerker broek" De periodiek aftredendel bestuurseden van dezen polder, de heeren W. Groen Azn., Dijkgraaf en P. IJff en A. Koop, zijn opnieuw herkozen. Goedkoope levensmiddelen De goedkoope levensmiddelen zijn deze week verkriisbaar bij Wed. H. Schenk én vet bij H. Teeling, Middel weg Zaterdagmorgen had in het gebouw van de Haarlemsche Ambachtsschool de plechtige uit reiking plaats van de behaalde diploma's over het afgeloopen cursusjaar. De directeur, de heer A. H. Hengeveld. heette alle aanwezigen hartelijk welkom en zeide ver heugd te zijn dat ondanks bepaalde moeilijkhe den deze bijeenkomst toch in het eigen gebouw kon worden gehouden. Vervolgens voerde de heer J. W. v. Santen als secretaris van het Schoolbestuur het woord en bracht o.m. dank aan den directeur, heeren leeraren en ten slotte ook aan de jongens, die allen medegewerkt hadden,dat, ondanks de vele moeilijkheden, dit jaar toch de diploma's konden worden uitgereikt. Namens het bestuur feliciteerde spreker de jongens met het be haalde succes en zeide te hopen, dat iedereen in het leven mocht slagen en een goed vakman worden, waardoor tevens de naam van de school hoog zou worden gehouden. Daarna voerde de heer Hengeveld het vóoord, die nog even de zinsnede van den heer van Santen aanhaalde, dat de jongens nu wel blij waren dat zij de school konden verlaten, doch dat zij hiernaar nog wel eens zouden terug verlangen. Vervolgens schetste de directeur de moeilijkheden van het afgeloopen jaar, welke vooral bestonden uit het voortdurend moeten wisselen van gebouwen. Spreker Dracht dank aan het schoolbestuur en de leeraren voor de medewerking, en vermaande zijn leerlingen ten slotte om, indien zij tegenvallers in het leven zouden ontmoeten, de tanden op elkaar te zet ten. Namens de leeraren sprak de heer A. Rau- wevda zijn erken, elijkheid uit voor het tact- l volle beleid van den heer Hengeveld, waarna werd overgegaan tot het uitreiken der diplo ma's. Lijst van leerlingen, gediplomeerd in het jaar 1941; Metaalbewerkers G. Bodens'.aff, J. J. Engelse, A. Fijnheer, Haar lem, R. F. de Groot, Sassenheim, J. de Haan, Haarlem. P. E. Har.endorp, Spaarndam. A. Hart man, C. A. S. Hees, A. J. Henneke, C.J. Henskes, Haarlem. M. Hoedemaker, Overveen. W J. Kool, D. J. Koopman, W, B. Kuijkhoven, Haar lem. W. J. Löwensteijn, Heemstede. D. Luikel, Overveen. H J. van Opstal, Haarlem. B. Pluim, Spaarndam. Th, v. d. Pluijm, G. Roosma, A. J. Spoor, J. Teeuw, B. Vos, J. Meijer, W. G. Rietveld, P Th. Blom, J. W. Bolsius, J. H. Boswinkel, C. M. v. d. Broek, J. F. Bult, W. van Daifsen, B. de Gee, A. de Gooijer, Haar lem. J. Hoogendijk, Zandvoprt. J. H Jansen, G. H. Kaptijn, G. W. M. Kokke, J. Langevelu, G. A. R. Meeuwsen, Th A. Moerkerk, H. F. Ostermeijer, C. J- Roodt, J. Ruts, N. C. Schie- veen, W. Vermeer, Haarlem. Automonteurs: K. Baan, A. M. Bongenaar, H C. Bos, Haarlem. J. J. v. Dam, Aerdenhout. J. Th. Everts, Haarlem. M. E. Galjaard. Hille- gom. Th. Giling, W. H. Heuverkamp, H, Kok kelkoren, C. J. Maas, R Pel, G. J. Reitsma, W. Slebe, J. J. Smaling, W. A. D. Steijl, G. Stienstra, J. A. Uvenhoven, J. P Wagemaker, P. WUlemsen, H. Argeloo, A. Boon, H. P. v. d. Bos, Haarlem. N. Couenberg, Heemstede D. van Damme, Haarlemmermeer. A. Dedding, Vo gelenzang. J. Gaartman, C. M. Grannetia, B. J. v. Groningen, E. N Guliker, L. de Jong, Th. J. Kist, F. J. Kruijer, A. J. v. d. Lirr'en, Haar lem. H. J. Mense, Vogelenzang. J. F. v. Opzee- land, H. Spanjer, J. v. Zon, Haarlem. ElectriciensG. M. Broekhof, A. Buurman, A. F. M. Comelissen, C de Fluiter, F. Geuze- broek, C. Havers, H. W. Heres, A. B. J. Hoge- man. Haarlem. P. J. v. Maasdam. Haarlem mermeer. H. v a. Meulen, H~arlem. E. Plan ting, Bloemendaai. W. F. v. d. Poll, D. Ponsen, F. J. de Reus, J. W. H. Stoelman, J. Willem- sen, A. P. Zonneveld, J. Alkema, N. Bakkum, H. Bosgraaf, A. M. Coert, Haarlem. W. Dave- laar, Heemstede. W. J. v. Eek, W. L. Habich, H. M. Hartman, P. H. M. Horn, H. A. Huij- bens, A. A. John, E. H. Joosten, M. J. Miedema, F. Moerlsnd, R. Nauta, J. Nederkoom, Haarem. G. C. Nupoort, G. W. Prent, C. W. Prins, L. F. J. Rutjens, P. C. Ruijter, J. C. Thoolen, H. Timmermans, B. J. Turkenburg, P. v. d. Werff, Haarlem J. A. Zwaan, Noordwijkerhout. Timmerlieden: W. G. Bakker, A. M. de Block, Haarlem. A. v. Buijten, Haarlemmermeer. M. p. J. Deel, Haarlem. A. van Doom, Hillegom. E. J. de Gier, Haarlem. J. D. v. d. Heijden, Zandvoort. J. Karbet, Halfweg. A. E. Koning, Zandvoort, W. Poeles, J. A. v. d. Slikke, Haarem. M. A. Stijger, Heemstede. M. P. Toen, Aerdenhout. W. Vogelesang, H. Vrolijk, A. G. M. Warmerdam, H. H. de Bruin, Haarlem. J. W. Comelissen, Halfweg. P. H. v. Duin, Voge lenzang. W. E. Heuverkamp, A. v. d. Hout, Haarlem. J. v. Huiten, Uitgeest. J. Kleinhout, B. Kors, C. Kossen, H. Kuipers, J. Langeratc, Haarlem. J. J. de la Mar, Haarlemmermeer. L. S. Ottolini, P. J. M. Rooze, Haarlem. J. J. Smolenaars, Bloemendaai. Th. J. C. Steggink, P. de Vreeze, Haarlem. C. M. J. Warmelink, Haarlem. C. H. Wempe, Haarlemmerliede. Meubelmakers: C. Daalderop, K. Ducro, H. J. Elferink, Haarlem. Schilders: M. Boelens, A. P. v. Gend, C. v. d. Knijff, H. M. Logtenberg, J. W. Nederpelt, B. de Rooi, Haarlem. A. F. Schaap, Zadivoort. W. v. Schadewijk, IJmuiden. Lijst van leerlingen, die na het behalen "van het diploma van den 2-jarigen cursus nog een jaar de school voor hetzelfde vak hebben be zocht. Metaalbewerkers; H. v. d. Bos, Haarlem. Automonteurs: N. Bakker, Haarlemmerliede. Electriciens: M. P Hout, Haarlem. Timmerlieden: T. J. Jongh Visscher, Heem stede. lijden, en ook voor ernstige zieken en ouden van dagen wordt een aparte regeling getroffen. Zij behoeven zich dus niet naar het genoemde bureau te begeven. Wat betreft de verschillende eischen. waaraan men moet voldoen voor het verkrijgen van een P. B. en die wij reeds eerder publiceerden, ko men wij binnenkort nog uitvoeriger terug. Een berichtje, dat dezer dagen in de bladen verscheen, gewaagde ervan, dat het wereldbe roemde Prado-museum te Madrid weer her opend is, na sinds het uitbreken van den bur geroorlog gesloten te zijn geweest. Aan deze heropening was voorafgegaan een grondige in- en uitwendige restauratie van het gebouw, dat zwaar te lijden had gehad van het oorlogsge weld. Het grootste probleem volgens bedoeld bericht was echter geweest het terugvinden van de tallooze kunstschatten van het museum, die bij het uitbreken van den oorlog naar tal van plaatsen in binnen- en buitenland in vei ligheid waren gebracht. Moeizaam zoeken was noodig geweest om al die werken weer op te sporen. Het berichtje maakte vervolgens mel ding van twee dier werken, welke zoo pas weer te voorschijn zijn gekomen en wel in het kasteel (der graven) van Perelada in Noord-Catalonië, t.w. een aan den beroemden vijftienden eeuw- schen meester Berruguete toegeschreven Chris tus, die de centrale figuur was van een apostel- groep, waarvan de overige deelen verloren zijn gegaan; en een beroemd Christusbeeld van Bambü, dat voor den burgeroorlog werd ver eerd in het klooster van Santa Clara te Jaen. Dit bericht behoeft eenige correctie. De Spanjaard Berruguete, aan wien de teruggevon den Christus van de apostelgroep wordt toe geschreven, is natuurlijk Alonso, de beroemde beeldhouwer, vnl. van houtsculptures, die bij Michel Angelo in de leer was geweest on die in de eerste helft van de zestiende eeuw in Spanje werkte. Zijn belangrijkste behouden werk is een serie reliefs, welke een gedeelte van de koorstoelen van de kathedraal van Toledo sie ren. Het bericht wekt ook den indruk alsof het Prado-museum eerst nu weer voor het publiek zou zijn opengesteld. Dit is ten eenenmale on juist; de wederopening met uitzondering van de enkele zalen beeldhouwwerk, die echter van ondergeschikt belang zijn, had reeds plaats in het jaar 1939. na den terugkeer van de se lectie meesterwerken, welke met goedvinden van de regeering van generaal Franco, in den zomer van dat jaar te zien waren op de groot- sche tentoonstelling te Genève. Wij zelf heb ben vorig jaar Januari en Februari het Prado- museum meermalen mogen bezoeken, waarbij wü konden constateeren, dat nagenoeg zonder uitzondering alle schilderijen terug waren op hun zelfde plaatsje aah denzelfden wand, waar wij ze enkele jaren voor het uitbreken van den burgeroorlog reeds hadden gezien. Er was zelfs meer te zien dan toen, wijl voorloopig ook een gedeelte van het schilderijenbezit van het Escoriaal in de Prado-zaken was onder gebracht. Daaraan was het te danken, dat wie begin vorig jaar te Madrid vertoefde, in het Prado o.a. de belangrijkste verzameling werken van Jeroen Bosch kon bestudeeren, welke wel ooit bijeen geweest zal zijn. Op de Zondagen, waarop de toegang tot het museum kosteloos is, bood het prada weer als vanouds zijn typisch aspect: lange files men- schen, die queue maakten voor de tourniquets van de „entrada" en van de „salida"; zalen, even vol wandelaars als buiten de „paseos", zoo dat vanwege de menschen welhaast geen schilde" rijen meer te zien waren; bekenden uit de ele gante wereld ontmoetten er elkaar met hoof- schen groet; vrouwen uit het volk maakten er een wandelingetje met het jongste kind op den arm, precies zooals zij 's middags naar de bioscoop zouden gaan of ook wel naar een po pulair concert Wat het opsporen van de verspreid in vei ligheid gebrachte kunstschatten betreft, dit Is heusch niet zoo moeizaam geweest. Onnoeme lijk vee^ is er tijdens den burgeroorlog verloren gegaan, vnl. aan architectuur en polychrome beeldhouwkunst. Het kunstbezit van het Prado had echter maar weinig geleden, dank zjj den ijver en het beleid, waarmede de museum-di rectie bij het uitbreken van den oorlog voor de veiligheid van het aan haar zorgen toever trouwde bezit heeft gezorgd. De regeering van generaal Franco heeft niet nagelaten zulks te erkennen. Wie meneer Branders daar in zijn leunstoel zou hebben zien zittenbibberend gehuld in een reisdeken, zou hem ronduit hebben gezegd, dat ie met zijn leven speelde als le niet onmid dellijk naar bed ging. Zijn hospita schudde meewarig het hoofd toen ze hem zijn thee brachtalthans een heete vloeistof die daarvoor moest doorgaan.... „Ik heb voor de zooveelste maal nog es 'n boodschap gestuurd naar den kolenbaas, me neermaar of 't wat helpen zal't Spijt me verschrikkelijk, maar volgens hem boffen we nog" „Wat je boffen noemt" trok Branders met 'n norsch gezicht de deken nog wat hooger op. „Dat wil zeggen, meneerandere klanten zitten al vier dagen zonder branden wij vandaag voor 't eerstIk kan 't ook niet helpen, meneerTja, ik zou nog es kunnen zoeken naar wat houtjesmaar...." „Doet u geen moeite, juffrouwdan krijg ik 't nog op m'n keel ook, met al die rook Als u maar zorgt, dat niemand me komt sto renIk verwacht wel geen bezoek, maar je kunt nooit wetenen dan in deze onpret tige situatie „Natuurlijk, meneernatuurlijkstel je voornee, ik zal wel wijzer zijnNog iets van uw dienst, meneer?" „Op 't oogenblik niet, juffrouw... dank u..." De juffrouw verliet de kameren Bran ders begon zich opnieuw te vervelendronk met 'n vies gezicht van de „thee" en hield zich voorloopig bezig met de vraag, uit welke com binatie van bestanddeelen het vocht bestond., 't Kon gebrande suiker met kamille zijn, of Iets dat met hooi en gepofte erwten te maken had Hij bekeek voor de vierde maal 't stapeltje oude kranten en tijdschriftenstak in 's Hemels naam nog maar es 'n pijp opdeed 'n ver- geefsche poging om in te duttennam 'n andere krantzat 'n poosje naar de regen te kijken en wist eindelijk niks meer Na ongeveer 'n half uur zat ie te knikkebol len en de reisdeken was op z'n knieën gezakt. Hij schrok wakker van 'n stevig deur-klopje en hoorde meteen stemmen in de gang. De hospita kwam met 'n wanhoop-gezicht binnen en stamelde: „Ik kon 't heusch niet hel pen, meneerze Hepen zóó maar naar bin nen. „Wie?" vroeg Branders met oogen van "n schichtig paard. f „Drie vrienden van u, meneer.... ik geloof van de kegelclub.... Ik zei dat u niemand kon ontvangenmaar de heeren hebben bepaald iets gewichtigs te zeggen en wilden niet weg gaan, zonder u heel eventjes gesproken te heb ben „Jammer, ik kan toch zoo.... Vanuit de gang klonk gemompelen de voorzitter riep- ,,'t Is maar voor één minuutje, Branders! Je zult je vrienden toch niet op de mat laten staan?" Branders zuchttebekeek de deken, die hij weer haastig tot zijn hals had gesjord, van alle kanten en gaf de juffrouw 'n wenk. Ze liet de heeren binnen met tal van ver ontschuldigingen voor de doode kachel. De drie vrienden keken verbaasd naar de in gepakte commensaalvroegen aarzelend of ie ziek was „Nou.... ziek.... ziekik.... ik ben in elk gevalhmniet in ordemaar 't zal wel overgaan.... Wat komen jullie doen?" De voorzitter kuchte met 'n ideetje van 'n buiging.... en begónWaarde vriend Bran ders.... het zal je verbazen, dat we hier zoo onverwachts, min of meer officieel, je eenzame vrijgezellenwoning betredenWe hebben trouwens al gemerkt, dat je vandaag niet op bezoek had gerekend.... Des te meer genoe gen doet het ons, dat we je kunnen verrassen met een,... met een gedenkwaardig feit, dat wij, als bestuur, niet ongemerkt' wenschen te laen voorbijgaanWaarde vriend Branders, we zullen je nieuwsgierigheid en je geduld niet langer op de proef stellenHet is vandaag precies tien jaar geleden, dat je als lid van „Alle negen" werd geïnstalleerd. Tien jaren lang ben je een trouw lid geweest.... je mankeerde zelden of nooit.... en verscheidene malen heb je het leeuwenaandeel gehad In de successen, die we op verschillende wedstrijden mochten behalen. Wij zouden je hebben kunnen huldi gen op den eerstvolgenden clubavond, maar we vonden het aardiger, om je op de juiste datum deze bescheiden hulde te brengenWe wil len het echter niet bij woorden latenDoor de lofwaardige medewerking van eenige dames- echtgenooten onzer leden, is het ons mogen ge lukken je deze zuiver-wollen „slipover" te kun nen aanbieden, die je voor de kille avonden, di enog zullen volgen, van veel nut zal zijn. Moge dit, in deze moeilijke tijden zoo zeldzame geschenk, je welkom zijngebruik het vele jarenen wt spreken de wensch uit, dat je nóg tot in lengte van dagen een éven trouw en actief lid zult zijn van „Alle negen"! Ik heb gezegd." De voorzitter haalde een pakje „ergens van daan" en strekte zijn arm uit naar de plek, waar Branders' rechterhand ongeveer gezocht moest worden. Deze lachte witjes.... zat 'n beetje te kronkelen onder zijn plaid, doch deed geen enkele poging om zijn hand uit de deken-om hulling vrij te maken. De voorzitter stond daar als 'n soort wegwijzer van de A.N.W.B. en de andere twee keken ook 'n beetje raar. Branders grijnsde aap-achtig en zei hakkelend: „Har.... hartelijk dank, heeren,... hmdoe me 'n plezier, van Maars, en leg 't pakje zoolang op de tafel Dit geschiedde, maar er kwam een stilte, die erg onprettig aandeedEr volgden benepen kuchjesen de drie stonden te draaien op een manier, die deed denken aan hondjes, die in een bepaalde dagelijksche situatie het ge schikte plekje nog moesten vinden. Zooiets had den ze nog nooit meegemaakt'n geschenk, dat wel werd geaccepteerd, doch niet werd aan gepakt. Ze begrepen er niets van. Brahders keel schraapte min of meer ontstellendsprak eenige woorden van dankmeer min dan meer officieel.... en besloot met de duidelijke wenk: Dan, heeren, tot Vrijdagavond dan maar, ik heb dan beter de gelegenheid om ook de andere heeren mijn erkentelijkheid te betuigen. U voelt misschien wélde kachel is uit enne .hm. „N-nou.... dan gaan we maar...." mom pelde het dagelijksch bestuur teleurgesteld.... ieder greep zijn hoed „Wat scheelt je eigenlijk, Branders?" waag de van Maars te informeeren. „Mij? Niks hoor!" „En je was niet in orde!" „Hè? Heb ik gezegdnou ja.... hm.... Ach nee, zoo erg is 't ook niet...." „Willen we dan misschien vanavond terug komen?" „Nee," keek Branders hen een voor een aan met iets van doodsangst. „Maar wat is er dan toch met jou! En als je 't koud hebt, trek dan je cadeau aan nu directje hebt 't jandori niet eens be kekenHad je liever iets anders gehad?" „Nee, nee, 't is prachtigik pak 't straks wel uitikik heb wat last van rheu- matiek, denk ikdaar ergens boven die knie is 't stijf en pijnlijk Toen deed Heimans, de zware penningmeester (beroep: varkensslager) 'n paar stappen naar voren en zei: „Dus't is nog in 't begin stadium? Geen beter middel, Branders, dan 'n paar flinke meppen; radicaal, man; ik heb er ondervinding van. Voor iemand het kon ver hinderen, had Branders op de aangeduide been- plek 'n klap ontvangen, die beslist twee huizen verder te hooren was. Hij sprong met 'n gil overeindde reisdeken viel op de grond en daar stond Branders, in z'n overhem.... en 'n oude, smoezelige pyama-broek vol kreu kels. Hü brulde: „Als jullie 't dan met alle ge weld wilen wetenm'n textielkaart is op en m'n eenigste costuum is in Teparatie en wordt morgen pas thuis bezorgd 'n Uur later maakte Branders 'n wandeling in een pak van den voorzitter.... Geheimhou ding gevraagd en verzekerd. G. N. LEIDEN, 29 Maart. Botermarkt. Goede fabrieks- boter 1.75. Aanvoer 30 kg. Turfmarkt van 24 tot 29 Mrt. Geen aanvoer, hoogste pr. f 15. OPPERDOES, 29 Maart. Kleine bieten f 3.40, groote uien 6, wortelen A 4.20, Idem B 4.20. MEDEMBLIK, 29 Maart. Veiltngver. St. Jozef, roode kool 8, gele kool 6.80, Deensche kool 5.90, peen 4.20, bleten 3.40, uien 6. BEVERWIJK, 29 Maart. Bloemenveiling 't Cen trum. Blauwe druifjes 923 narcissen 9—19, Copland 1225, Bartigon 1429, La Nötre 16 32, Pr. Elisabeth 2131, Anemonen 2345. TER AAR. Centrale velling. Spinazie 0.5384, andijvie 0.560.73, uien 6.00, spruitkool 18.00, Prei 8.50, peterselie 5.506.10, Selderij 3.008.00, Witlof 12.00—16.00, raapstelen 1.50—1.9Ö, knol selderij 6.00—13.00. BROEK OP LANGENDIJK, 31 Maart. 50800 K.G. Roode kool f 8; 34200 K G Gele kool f 6.80; 133.300 K.G. Deensche witte kool f 5.90; 1700 K.G. Uien f 6 grove uien f 6. NOORDSCHARWOUDE, 31 Maart. Aange voerd: 90700 Kg. roode kool f 8,24800 Kg. gele kool 6,80; 138.900 Kg. Deensche witte kool f 5.90; 4500 Kg. uien f 6,grove uien f 6.—. drielingen f 6, IJMUIDEN, 31 Maart etschol 83—78; kl. schol 78—48; Pufschol 42—20.50; Gr. bot 86— 67; Kl. bot 70—58; Gr. Griet 156—128; Kl. griet 8882; Wijting 5433; Gr. schar 4035; Kl. schar 35—20; Pufschar 166.50; Poontjes 36; alles per 50 kg. Kabeljauw f 1610 per St.; Tarbot 54.70; Tongen 4.702.70; Snoekbaars 1.861.76: alles per kg. Treilers: IJm. 165, 100 m„ ƒ3290; IJm. 129, 250 m„ ƒ6020; IJm. 29, 250 m., ƒ6417; K.W. 123, 350 m., 8560. Loggers: Sch. 314 ƒ2785; Sch. 302 ƒ5078: K.W. 36 ƒ4088; K.W. 47 ƒ3999; Sch. 30 ƒ4479. Kotters; IJm. 203 ƒ2320; Tx 29 ƒ540.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 10